Petycja odnośnie zagwarantowania w budżecie na rok 2024 środków finansowych na działania edukacyjne

Treść petycji:

W imieniu Strażników Podlaskich Lasów, do której należą młodzieżowe grupy wolontariackie z województwa podlaskiego składamy niniejszą petycję odnośnie zagwarantowania w budżecie na rok 2024 środków7 finansowych na działania edukacyjne, proekologiczne kierowane do dzieci i młodzieży, kampanię podnoszącą kwestie proekologiczne oraz organizację na terenie regionu wydarzeń mających na celu promowanie aktywności obywatelskiej i postaw proekologicznych wśród młodzieży, o których pozyskiwanie będą mogły ubiegać się placówki szkolne wraz ze Szkolnymi Grupami Wolontariackimi. Petycję naszą składamy na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870, z późn. zm.). Z racji tego, że grupa wolontariuszy nie posiada osobowości prawnej i nie spełnia przesłanek z art. 2 ust. 1 tej ustawy to w ich imieniu, za ich zgodą, składamy niniejszą petycję jako Stowarzyszenie, kierując się zarówno interesem publicznym, jak i interesem tej grupy, prezentując wnioski, które opracowali młodzi ludzie w ramach przeprowadzonych warsztatów. Chcemy również niniejszym pismem włączyć się w konsultacje uchwały budżetowej województwa na 2024 r. prezentując opinię i propozycje podlaskiej młodzieży.

Uzasadnienie wniosku

Projekt „Podlaska eko-sieć”, sfinansowany z Programu NoweFIO pozwolił podlaskiej młodzieży z 17 powiatów na wzięcie udziału w szeregu działań, które uczą ich uczestnictwa w życiu społecznym oraz kształtują postawy proekologiczne głównie ukierunkowane na ochronę lasów przed pożarami. Wspólnie zrealizowaliśmy w szkołach Eko-imprezy skoncentrowane na tematyce mądrych zachowań w lesie, gdyż to człowiek jest największym ich zagrożeniem. Do podjęcia tej inicjatywy zmotywowały nas bardzo duże i groźne w skutkach pożary lasów w Grecji, Turcji, Czechach, czy też w naszym Polskim Biebrzańskim Parku Narodowym. My Polacy umiemy mobilizować się i działać, ale wtedy, gdy coś się wydarzy. Trudno nam inwestować w profilaktykę, czy też działać zapobiegawczo.

Nie chcielibyśmy, aby takie wydarzenia promujące ekologię wśród młodzieży, jak nasz projekt, były organizowane tylko w tym roku, dlatego zwracamy się z prośbą o zarezerwowanie w uchwale środków na organizację wydarzeń mających na celu edukację oraz promowanie postaw proekologicznych wśród młodzieży z Państwa województwa, np. w formie odpbwiedniego konkursu ofert. Chcielibyśmy, aby stworzona została pula środków, dzięki którym w sposób regularny będzie można wspierać inicjatywy promujące i wspierające eko-inicjatywy młodych ludzi z województwa podlaskiego. Nasza inicjatywa „Podlaska eko-sieć” kończy się niebawem i nie wiemy czy uda nam się pozyskać kolejne środki na tego typu cele, a by móc mądrze edukować ekologicznie młodych ludzi działania muszą być prowadzone systematyczne, by kształtować postawy uczniów. W historii tworzenia budżetów gminnych czy powiatowych na naszych terenach środki nie były przeznaczane na eko-edukację młodego pokolenia, a po realizacji naszych działań widzimy ogromną potrzebę w tym zakresie. Art.4 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wymienia jako jedno z zadań w sferze działań publicznych ekologię, ochronę zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego. Jeśli chodzi o przepisy prawa, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zarezerwować środki budżetowe na tego rodzaju działanie.

Zarezerwowanie środków na tego rodzaju akcje mobilizowałoby mieszkańców, szkoły, organizacje pozarządowe z terenu powiatu do działania w tym zakresie, bo wiele osób (jak nasze grupy Eko-aktywnych) jest gotowych i chciałoby takie działania prowadzić, a mieszkańcy z chęcią wezmą w nich udział, o czym przekonaliśmy się organizując nasze akcje w szkołach. Ze względu na fakt, iż grupy wolontariackie nie posiadają osobowości prawnej ani zdolności do czynności prawnych wzięliśmy na siebie złożenie petycji w imieniu tych grup. Mając na uwadze powyższe wnosimy o zabezpieczenie w planowanym budżecie na rok 2024 środków na powyżej wskazane zadanie.

Reasumując niniejszą petycją wnioskujemy o:

  • Wpisanie do zadań priorytetowych w Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku kwestii ochrony środowiska, w szczególności uwzględniając edukację proekologiczną dzieci i młodzieży oraz rozwój wolontariatu młodzieżowego nastawionego na działania ekologiczne.
  • Zabezpieczenia w budżecie środków finansowych na działania edukacji proekologicznej, o których starania ubiegać będą mogły się Placówki Szkolne i Szkolno-przedszkolne.

Kierując się postulatami przedstawionymi nam podczas warsztatów przez uczniów oraz motywami podanymi powyżej wnosimy jak powyżej.

Uchwała Rady Nr XLIII/350/2023 z dnia 2023-12-21 w sprawie rozpatrzenia petycji złożonej w interesie publicznym dotyczącej zabezpieczenia środków na działania proekologiczne

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Włodzimierz Pietruczuk, Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacyjno - Administracyjnego

Data wytworzenia: 2024-01-19

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2024-01-19

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2024-01-19