Interpelacje zgłoszone w trakcie XXXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 30 sierpnia 2018r.

INTERPELACJA NR 1

Radna Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałabym poruszyć problem, jaki dotyka mieszkańców powiatu hajnowskiego, którzy poruszają się na co dzień drogą wojewódzką Nr 685 łączącą Hajnówkę z Białymstokiem. Jak z pewnością Państwu wiadomo, odcinek Nowosady – Zabłudów jest obecnie gruntownie modernizowany, wiadomo także, iż remont tego odcinka drogi leży w gestii powiatu hajnowskiego, odpowiedzialność za przedmiotowy remont należy w szczególności do władz województwa podlaskiego, albowiem jest to kategoria drogi wojewódzkiej. Tu, jako wybrani przedstawiciele mieszkańców powiatu hajnowskiego nie możemy przejść obojętnie nad trudnościami jakie pojawiły się dla mieszkańców naszego regionu w związku z remontowanym odcinkiem drogi. Oczywiście musimy liczyć się z tymi utrudnieniami w ruchu dla kierowców w sytuacji gdy trwa remont drogi, jednak z licznych głosów jakie do mnie dochodzą od mieszkańców, utrudnienia te nie są zwyczajne, objazdy bowiem poszczególnych remontowanych odcinków dróg są fatalne, przy czym jest to i tak delikatne określenie. Nawierzchnia objazdów jest tak bardzo nierówna, że nawet jadąc z prędkością 20 km/h nie pozwala uniknąć ryzyka, np. przebicia opon, czy też innych uszkodzeń pojazdu. Należy podkreślić, iż aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców, którzy poruszają się remontowanymi odcinkami wystarczy wyrównać nawierzchnię tymczasowych objazdów i złagodzić uskoki pomiędzy poszczególnymi nawierzchniami, co do wykonawców remontowanych odcinków dróg nie wiąże się to chyba z dużymi nakładami, a które i tak są wliczone w koszty remontu tej drogi. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców się zwiększa, a ryzyko uszkodzenia pojazdów, a w konsekwencji konieczności dochodzenia odszkodowań przez użytkowników nie powinno wystąpić. Z powyższych względów zwracam się do Zarządu Powiatu, a w szczególności do Pana Starosty o niebagatelizowanie zasygnalizowanych dzisiaj kłopotów przez zmotoryzowanych mieszkańców powiatu i wystosowanie do wykonawców remontujących drogę stosownych pism informujących o problemie i zmierzających do ich zlikwidowania. Panie Starosto, szykuje się jeszcze następny odcinek drogi, więc myślę, że to chyba każdemu z nas się przyda. Dziękuję bardzo.

 

INTERPELACJA NR 2

 

Radna Agnieszka Jarmocik: Zwrócono się do mnie z prośbą o poparcie wniosku o umieszczenie w budżecie powiatu na rok 2019 inwestycji drogowej dotyczącej drogi powiatowej Nr 1631B na odcinku Saki – Trześcianka. Jest mi wiadomym, że wpłynęło takie pismo do Starostwa w lipcu. Panie Starosto, mieszkańcy już od wielu lat proszą o zabezpieczenie godziwych warunków życia poprzez budowę nawierzchni asfaltowej na tej drodze. Z uwagi na współfinansowanie wyżej wymienionego zadania przez Gminę Narew w wysokości 50% kosztów inwestycji, jest to bardzo ważne również przy konstrukcji budżetu na przyszły rok w gminie Narew. W związku z tym proszę o wpisanie wyżej wymienionego zadania do realizacji na 2019 wraz z zabezpieczeniem środków finansowych na jego realizację.

 

INTERPELACJA NR 3

 

Radna Agnieszka Jarmocik: I moja druga interpelacja, tutaj Pan Starosta częściowo odpowiedział na moje pytanie w sprawach zarządu, a mianowicie, jakie działania zostały podjęte w zakresie opracowania założeń do scalenia na obiekty Nowina – Usnarszczyzna. Prosiłabym Panie Starosto o odpowiedź na piśmie.

 

INTERPELACJA NR 4

 

Radna Olga Rygorowicz: Jest tu Pani kierownik Zarządu Dróg Powiatowych i chciałam spytać, bo na Zarządzie została okazana dokumentacja Górna – Wrzosowa i tam zobaczyłam takie przejście, nietypowe przejście w końcu Górnej i Wrzosowej. Zgłosiliśmy tu z Panią Basią Wasiluk, że po prostu nam to przejście, na nasz ludzki umysł jakby jest złe. Nie wiemy odpowiedzi, czy coś zostało naprawione, czy nie, bo proszę Państwa jeżeli nie wierzycie to może trzeba tu pokazać jak to przejście wygląda. Pani Allu, bo Pani tam blisko mieszka. Przejście zostało zrobione po takim ukosie. Starosta powiedział, że jest to przejście nowoczesne, ale ja w to nie wierzę. Projektant pewnie robił to za biurkiem i dlatego naniósł takie przejście.

 

INTERPELACJA NR 5

 

Radna Olga Rygorowicz: Wiemy, że jest robiona kolej i w Dubiczach Osocznych zostały składowane grys i został bardzo połamany asfalt. Obawiam się, że to tak będzie jak przy budowie biogazowni w Starym Korninie, gdzie połamane zostało pobocze i do dzisiaj nie naprawiono, tylko postawiono znaki, że zwężenie drogi. Pani kierownik z tymi inwestorami trzeba krótko rozmawiać, dać czas do naprawy i jeżeli oni tego nie naprawiają to na koszt inwestora poprawić tą drogę i w Korninie i w Dubiczach.

 

 

 

Odpowiedzi na interpelacje

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Odpowiadając na zapytanie radnej Kojło, dotyczy ono objazdów, z których korzystają mieszkańcy. Ja rozumiem, że chodzi o drogę Nowosady – Zabłudów. Dzisiaj to zapytanie dotyczy powiatu białostockiego, natomiast po podpisaniu umowy na odcinek Żywkowo – Nowosady, rzeczywiście obejmie to powiat hajnowski i w tym momencie, tak, jak Pani radna mówi trzeba zabiegać, żeby te utrudnienia, czy inne niedogodności, to, co wyniknie z użytkowania w tym czasie, żeby było naprawiane.

Radna Barbara Wasiluk: A może Pani radna ma jakąś konkretną propozycję, bo to jest taki slogan, który nic nie znaczy.

Radna Joanna Kojło: Nie trzeba tworzyć nowych tylko te, które są objazdy robione na przejazdy, żeby były bezpieczne.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: W każdym bądź razie będziemy pisma kierować i współpracować z Zarządem Dróg Wojewódzkich, żeby te niedogodności naprawiać, czy jak. Inwestycja będzie trwała trzy lata i przed nami ogrom działań w tym zakresie i prac. Na bieżąco będziemy to monitorować, jak najbardziej.

Radna Jarmiocik pytała o ujecie do budżetu przebudowy drogi Trześcianka – Saki. Zgodnie z naszą uchwałą z 2010r. co do trybu prac nad projektem uchwały co do prac nad projektem budżetu może taki wniosek złożyć radny, także taki wniosek wpłynie tutaj do zarządu, taka jest jakby forma tworzenia konstrukcji budżetu na kolejny rok. Takie wnioski trzeba składać do 30 września danego roku kalendarzowego.

Pani radna Rygorowicz co prawda kierowała zapytanie do Pani kierownik, ale ja spróbuję odpowiedzieć. Dokumentacja ulicy Górnej i Wrzosowej, sprawę tę przekazano do projektanta, projektant twierdzi, że jest to wszystko zgodne z obowiązującymi przepisami i tak powinno być. Ja myślę, że można by było jeszcze raz umówić spotkanie i jeszcze raz porozmawiać.

Radna Olga Rygorowicz: Ja przepraszam, ale dostałam ataku alergii, nie wiem od czego i z tego tytułu nie wypowiedziałam wszystkiego.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy na starostę?

Radna Olga Rygorowicz: Ja tego nie powiedziałam, to Pan Przewodniczący tak powiedział. Panie Starosto jeszcze proponuję, że jakiekolwiek są jakieś projekty robione na jakimś odcinku gdzie są radni powiatowi, żeby ich zebrać i konsultować ten projekt, bo dzisiaj wychodzi, że ludzie, którzy tam mieszkają blisko, którzy codziennie z tego korzystają, żeby był chodnik i z drugiej strony. Nie wiem, kto zadecydował, że tylko z jednej strony chodnik i z tej samej strony ścieżka rowerowa. Uważam, że jeżeli ten projekt jeszcze jest niezakończony to jest możliwość jego poszerzenia,  bo jak starosta powiedział o tym przejściu, że to przyszłościowe, tam na spotkaniu, bo my jeździliśmy, żeby wizualnie to zobaczyć, to tym bardziej, ze powiat jest biedny, to nie może robić byle jak. Trzeba robić dla ludzi i nie projektanta pytać się, tylko ludzi. Ja proponuję, żeby jeszcze z radnymi hajnowskimi skonsultować ten projekt, którzy znają ten teren, jak ten projekt końcowy ma wyglądać, bo ja wiem, że każde poszerzenie sprawy to dodatkowe pieniądze. Ale biedny nie może robić byle jak, musi robić dobrze. Z tego tytułu, że tam rozwijają się osiedla i dodatkowo się budują, ja tam często jestem użytkownikiem tej Wrzosowej i jak jadę to widzę, jak nasilony jest tam ruch. Jeszcze do Pani Krysi o tym asfalcie w Dubiczach, Pani Krysiu ja bardzo doceniam, ale ja go jako gmina robiłam i jak zobaczyłam, że teraz jest pokruszony, wiem, że nie mamy pieniędzy, ale proszę na tych wykonawców naciskać, żeby oni jak wynoszą się, to żeby poprawiali po sobie nawierzchnię. Oni takim ciężkim sprzętem jeżdżą, że mi serce boli, dobrze, że tam jest podbudowa kamienna, że ten asfalt jakoś się trzyma. Chwała im za to, ze ono budują tor, ale po prostu wszystko co zniszczą to niech odbudują i tego trzeba się trzymać. I przy biogazowi też trzeba zmusić tego pana i nie stawiać znaku, że zwężona jezdnia, bo oni tam poniszczyli z boku asfalt, ale niech naprawiają szybciej, bo przy biogazowi jest tak nasilony transport ciężkiego sprzętu, że naprawdę ciężko przejechać. Dziękuję bardzo i jeszcze raz apeluję, że na ten projekt trzeba jeszcze raz się przyjrzeć.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Umówimy się jeszcze raz z projektantem. Spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie już się odbyło. W zeszłym tygodniu spotkaliśmy się też w tej sprawie z księdzem Ackiewiczem, bo chodziło o przeniesienie krzyża, który tam stoi w pobliżu. Tu rzeczywiście może nie było spotkania z radnymi, ale jak pamiętacie na początku tej kadencji mówiłem, że musimy zrobić projekt ulicy Górnej i Wrzosowej i mimo wszystko będziemy mieli całościowo i ulicę Górną i Wrzosową, to co Pani Rygorowicz wspomniała, każda tutaj forma zmiany tego projektu podraża zarówno projekt jak i przebudowę, ale należy mimo wszystko jeszcze raz to przeanalizować. Jeśli chodzi o te miejsca przy przebudowie torów, to tutaj wykonawca zobowiązany jest na 5 metrów z obu stron przejazdu uporządkować, nawierzchnię poprawić, jak też zostało to sfotografowane te drogi dojazdowe przed rozpoczęciem robót, żeby te ubytki, które w tym okresie powstały też zostały usunięte. Biogazownia też zobowiązała się na tą chwilę do 20 września tą krawędź i ten dojazd przy tej drodze naprawić.

 

Sporz.

V.Miniuk

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Violetta Miniuk, Biuro Rady Powiatu Hajnowskiego

Data wytworzenia: 2018-09-25

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2018-11-07

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2018-09-25