Interpelacje zgłoszone w trakcie XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 18 czerwca2009 r.
Interpelacje zgłoszone w trakcie XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 18 czerwca 2009r.
Interpelacja nr 1
Radna Helena Sapieszko - Chciałam zgłosić wniosek w sprawie remontu nawierzchni na ulicy Chopina w Hajnówce. Nawierzchnia ulicy jest bardzo brzydka, powybijana, doły różnej wielkości i głębokości. Wystają ostre brzegi płytek chodnikowych, które są porozrzucane, jakby zacementowane. Sąsiednie ulice są wyremontowane, a ta ulica wygląda, jakby była od macochy. Nawierzchnia jest bardzo uciążliwa i dla pieszych, rowerzystów i dla samochodów. Proponuję wystąpić do Burmistrza Miasta Hajnówka z wnioskiem o jak najszybszy termin załatwienia tej ulicy. Proponuję przejechać się tą ulicą.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że interpelacja zostanie przekazana Burmistrzowi Miasta Hajnówka.
Interpelacja nr 2
Radna Helena Sapieszko - Zgłaszam problem istniejący na ulicy Wróblewskiego w Hajnówce. Wjeżdżając na ulicę Wróblewskiego od ulicy Sportowej, tuż za zakrętem jest wyrwa głęboka w asfalcie bardzo niebezpieczna zarówno dla dzieci z Zespołu Szkół Nr 2, jak i dla aut poruszających się tą ulicą. To jest ulica, którą dużo ludzi jeździ do szpitala i do szkoły. Proszę Starostę i Radę Powiatu o pomoc w usunięciu tej niebezpiecznej dziury w asfalcie.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że interpelacja zostanie przekazana Burmistrzowi Miasta Hajnówka.
Interpelacja nr 3
Radna Helena Sapieszko – Chciałabym wiedzieć jak wygląda na dzień dzisiejszy bezpośrednie połączenie Hajnówki z Warszawą. Ostatnio przejechałam się wagonikiem z Warszawy i jestem załamana, ale proponuję wystąpić do PKP Intercity w Warszawie, gdzie teraz podlegają wszystkie pociągi pospieszne i może poprosić o jakiś pociąg bezpośredni pospieszny, bo słyszałam od Pana dyrektora mienia PKP, że nasze tory są bardzo dobre.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na powyższą interpelację, powiedział, cytuję: „Jeśli chodzi o to bezpośrednie połączenie z warszawą, to jak pamiętamy to zawsze staraliśmy się, żeby to połączenie z warszawą utrzymać. Kiedyś przez pewien okres to połączenie bezpośrednie z Warszawą było. W tamtym czasie udało nam się skutecznie o to zabiegać. W tej chwili tego połączenia nie ma. Problem polega na tym, że koleje mazowieckie do Hajnówki bezpośrednio nie przyjadą, chociaż to pewnie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Natomiast nasze te koleje regionalne – podlaskie – w tej chwili takiej możliwości nie widzą. Jak wszyscy wiemy, mamy złożony ten wstępny wniosek do Funduszu Polsko – Szwajcarskiego i myślę, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po realizacji modernizacji linii Hajnówka – Białowieża wtedy będzie większa szansa na to, żeby było bezpośrednie skomunikowanie z Warszawą nie tylko Hajnówki, ale również Białowieży. Niezależnie od tego będziemy się starali w różnych miejscach ten temat poruszać, żeby to bezpośrednie połączenie z Hajnówka było. Z jakim skutkiem, to czas pokaże.”
Interpelacja nr 4
Radna Helena Sapieszko – Wróciłam z urlopu i zobaczyłam nowy chodnik na ulicy 3 Maja. Jestem bardzo zadowolona z tego chodnika i w imieniu mieszkańców chciałabym prosić Starostę i Radę Powiatu o przekazanie podziękowań dla Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i dla Pana Burmistrza za wykonanie chodnika w pasie drogi wojewódzkiej na ul. 3 Maja, ale mieszkańcy miasta proszą o przedłużenie remontu na ten krótki odcinek do mostka, bo tam przejście tego nowego, pięknego trotuaru w ten odcinek króciutki do mostka jest bardzo wyboisty.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że interpelacja zostanie przekazana do Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Burmistrzowi Miasta Hajnówka.
Interpelacja nr 5
Radny Krzysztof Petruk – Mieszkańcy Białowieży zgłaszają potrzebę wycinania pędów przy lipach rosnących przy drogach powiatowych.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że sprawa zostanie przekazana do Zarządu Dróg Powiatowych.
Interpelacja nr 6
Radny Krzysztof Petruk – Trzecie moje pytanie dotyczy ustawienia znaku zatrzymywania się samochodów przy ulicy Zastawa w Białowieży od strony hotelu Żubrówka. Raz, że tam teraz trwają prace przy remoncie drogi powiatowej, a dwa, że trwają prace przy modernizacji hotelu Żubrówka. Czy jest możliwość ustawienia tam znaku zakazu postoju.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że sprawa zostanie przekazana do Zarządu Dróg Powiatowych.
Interpelacja nr 7
Radny Lech Jan Michalak – Wnioskuję o lokalizację budowy kompleksu sportowego w ramach programu „Moje boisko Orlik – 2012” na placu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7. Nawiązując do złożonego przeze mnie wniosku dotyczącego budowy kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce pragnę nadmienić, że w/w szkoła jest najgorzej wyposażona w zaplecze sportowe co ma wpływ na kształcenie uczącej się tam młodzieży w zakresie kultury fizycznej. Przekłada się to na możliwości rekrutacji kolejnych roczników młodzieży, ale także wpływa na poziom codziennej realizacji zadań szkoły. Plac obok szkoły jest terenem, który odpowiadałby kryteriom stawianym przez Sportu i Turystyki, a jednocześnie zostałby zagospodarowany w sposób spełniający obecne standardy dotyczące obiektów sportowych. Mając także na uwadze założenia towarzyszące Programowi Ministerstwa sportu i Turystyki, a więc: udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu i rozwoju fizycznego pod okiem trenera – animatora; popularyzacja aktywnego stylu życia, a więc rodzinnych zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką – lokalizacja budowy „Orlika” na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz bliskość dużego osiedla mieszkaniowego przemawiają za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku, a jednocześnie umiejscawiają ten projekt wśród priorytetów wskazywanych przez Ministerstwo w ogłoszeniu drugiej edycji programu „Moje Boisko Orlik – 2012”.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na powyższą interpelację, powiedział, cytuję: „Pan radny Michalak poruszył bardzo ważny temat dotyczący boiska. Nad ta szkołą my cały czas się zastanawiamy. Jak Państwo wiecie, od kilku już lat systematycznie prawie wszystkie środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są przeznaczane na wymianę stolarki okiennej. Jeżeli Minister nam trochę dołoży, a nieoficjalnie mamy takie informacje, że trochę dołoży, to w tym roku praktycznie cała stolarka okienna będzie wymieniona w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Na przyszły rok zaproponujemy Wysokiej Radzie przeznaczenie środków finansowych na wykonanie termomodernizacji budynku głównego szkoły. Natomiast jeżeli chodzi o sam stadion, to tutaj po prostu rozważamy jego gruntowną modernizację, dlatego, że korzystanie z tego projektu – Orlik – wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Przeanalizujemy to, jeżeli te pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na udział własny w Orliku, a to też będzie w granicach, grubo ponad 300 tys. zł, wystarczyłyby na gruntowną modernizację tego boiska, to jeszcze w tym roku zastanowimy się nad zleceniem wykonania dokumentacji technicznej i ewentualnie w przyszłym roku można byłoby myśleć o tej modernizacji. Myślę, że wykonanie tych zadań remontowych znacząco poprawi stan techniczny budynku i warunki w jakich młodzież uczy się i ma zajęcia sportowe.”
Interpelacja nr 8
Radny Andrzej Skiepko – Sprawa w zasadzie powtarza się co roku, a dotyczy nieterminowego wykaszania poboczy jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie. Tutaj Zarząd Dróg Powiatowych spisał się w tym roku na 5. Wszystkie te drogi powiatowe, którymi jechałem są bardzo dobrze zadbane jeżeli chodzi o wykaszanie poboczy, natomiast wojewódzkie stanowią zagrożenie pod tym względem. Także proszę o wystąpienie do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
odpowiedź:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że sprawa zostanie przekazana do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Interpelacja nr 9
Radny Krzysztof Petruk – Chciałbym się spytać, jakie są postanowienia tzw. tajnych obrad z Ministrem Środowiska, które odbyły się w środę w ubiegłym tygodniu. Chodzi mi też o to, jakie jest stanowisko Starostwa, Zarządu do propozycji Pana Ministra.
Interpelacja nr 10
Radny Krzysztof Petruk – Dziękuję za zaproszenie na spotkanie z panem Ministrem w dniu jutrzejszym, ale mam pytanie, bo rozmawiałem dzisiaj z radnymi gminy Białowieża i oni nie otrzymali zaproszenia na to spotkanie, a myślę, że jako gospodarze tego terenu chyba powinni zaproszenie otrzymać. Nie wiem, kto miał wpływ na taką decyzję. Jeżeli jest mowa o powiększeniu parku, to myślę, że trochę to jest dziwna sytuacja.
Interpelacja nr 11
Radny Mirosław Romaniuk – Nawiązując do pytań o Puszczę Białowieską słychać było, że odbyło się takie spotkanie, to chciałbym wiedzieć, jaki jest rezultat tego spotkania i jakie korzyści jako powiat możemy otrzymać. Słychać też, że jakoby 100 mln zł propozycji w zamian za park. Czy to jest dużo, czy to jest mało, co to znaczy, czy ktoś chce nam te pieniądze dać, czy ktoś chce nam je pożyczyć. Co z tym fantem. Jeśli nawet mówimy o takiej kwocie, to jest to, powiedzmy 4 baseny, czyli możemy jeszcze w Hajnówce, Kleszczelach i Narewce mieć baseny. Czy powiedzmy takie powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego byłoby motorem, żeby różne inwestycje w otoczeniu Puszczy Białowieskiej powstawały, żeby były nowe miejsca pracy. Może nam nie trzeba pieniędzy, a możliwości do rozwoju i pracy w tym terenie.
odpowiedź:
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na powyższe zapytania, powiedział, cytuję: „Padło tutaj kilka pytań dotyczących Puszczy Białowieskiej. Pytania, które kierowano nacechowane są, powiedziałbym, albo troszeczkę złą wolą, albo niewiedzą. Bo jeśli mówi się, że odbyły się jakieś tajne obiady, to jest to oczywista nieprawda. Nie było żadnych tajnych obrad tylko spotkanie robocze z Ministrem Środowiska prof. Nowickim, w którym uczestniczyli wszyscy wójtowie i burmistrzowie powiatu hajnowskiego. Uczestniczyłem w nim ja i wójt gminy Białowieża. Nie było to żadne tajne spotkanie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele NFOŚiGW, przedstawiciele Lasów Państwowych i przedstawiciele komórki, która zajmuje się koordynacją projektów środowiskowych. Był to jakby efekt rozmowy, którą odbyliśmy w lutym tego roku, wtedy gdy gościliśmy na zaproszenie Ministra Środowiska w Ministerstwie. Później centrum koordynacji projektów środowiskowych zebrało ze wszystkich gmin życzenia dotyczące rozwiązania problemów rozwojowych tutaj, bo ogólnie rozmowa dotyczyła programu rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu Puszczy Białowieskiej związanego oczywiście z podnoszeniem standardów ochronnych Puszczy Białowieskiej. W tej chwili wiemy, że chodzi o rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na znaczny obszar puszczy. Ja widziałem tą mapę tylko kątem oka. Publicznie te wszystkie informacje zostaną przedstawione właśnie na tej konferencji, na którą otrzymaliśmy zaproszenie, czyli jutro o godz. 10:00 w BPN. Co było przedmiotem tego spotkania roboczego, żeby nie było wokół tego znowu jakiejś aury tajności, to ja chcę oświadczyć, ze w wolnych wnioskach miałem zamiar o tym spotkaniu i o jego efektach poinformować. Więc Ministerstwo Środowiska wystąpi na jutrzejszym spotkaniu z propozycją pakietu dla puszczy Białowieskiej. Tak, jak tutaj radny Romaniuk mówił jest mowa o kwocie 100 mln zł z NFOŚiGW, które niestety nie będą mogły być przeznaczone na baseny, bo może chcielibyśmy wybudować ze 3-4 baseny w powiecie, ale mogą być przeznaczone tylko na rozwiązanie problemu gospodarki odpadami, na gospodarkę wodno – ściekową, na oszczędności energii, na edukację ekologiczną i na zagospodarowanie turystyczne obiektów przyrodniczych. Odpowiednia uchwała Zarządu i Rady Nadzorczej NFOSiGW została w tej sprawie podjęta. I to się mieści w tym oferowanym przez Ministerstwo pakiecie dla Puszczy Białowieskiej. W pierwszej chwili ten pakiet miał być skierowany tylko do gmin, na których terenie leży Puszcza Białowieska, albo które bezpośrednio przylegają do Puszczy Białowieskiej. Z tego byłyby wyłączone 3 gminy – Kleszczele, Czeremcha i Czyże. W trakcie tej dyskusji wójtowie podnieśli ten problem i przedstawiciele Ministerstwa zgodzili się z takim poglądem, że możliwości sięgania po te środki, bo to będą środki dostępne po ogłoszeniu odpowiednich aplikacji konkursowych i przy wkładzie własnym -15%. To są rezultaty, korzyści, tak, jak je nazwał radny Romaniuk, które mogą być w zasięgu samorządów powiatu hajnowskiego. Dyskusja również dotyczyła również rozszerzenia tego pakietu. Podnosiliśmy tego rodzaju problemy, jak gazyfikacja powiatu, jak poprawa dostępności komunikacyjnej przede wszystkim przez modernizację dróg wojewódzkich. Podnoszony był również problem możliwości ustanowienia funduszu, który miałby na celu stymulację rozwoju. Mógłby to być fundusz poręczeń kredytowych, fundusz pożyczkowy czy fundusz kapitałowy. Na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi. Chcę powiedzieć, że pojawiły się również, ja przynajmniej usłyszałem wczoraj takie zdanie, że oto ktoś przehandlował Puszczę Białowieską za 100 mln. I mówią o tym ludzie, którzy działają w samorządach i powinni być co nieco zorientowani lub powinni zachować wstrzemięźliwość w wyrażaniu takich sądów, jeśli coś nie jest jeszcze przesądzone, bo my na tym spotkaniu, zresztą takie oświadczenie jeśli będziemy mogli złożyć w trakcie jutrzejszej konferencji, bo na razie porządek konferencji tego nie przewiduje, chociaż minister obiecał, że zostanie to wprowadzone, chcemy złożyć stosowne oświadczenie mówiące przede wszystkim o tym, że jest to początek dialogu i że dopiero o szczegółach będą rozmawiać poszczególne samorządy. Trzeba tez wiedzieć, że główne skrzypce będą tu grały dwie gminy – Białowieża i Narewka, bo przewiduje się powiększenie parku właśnie na terenie tych dwóch gmin i to te dwie gminy będą musiały zgodnie z ustawą o ochronie przyrody uzgodnić granicę poszerzonego parku. Wszystko jest w rękach gmin. Czy trzeba rozmawiać? Ja jestem przekonany i zresztą wszyscy i wójtowie i burmistrzowie są przekonani do tego, że trzeba rozmawiać, bo albo możemy w wyniku stawiania sprawy – nie, bo nie – możemy nie mieć z tego nic, a w końcu nasze jakieś uzależnienie ekonomiczne od parku, czy te najcenniejsze zdaniem ekologów części puszczy będą parkiem, czy będą lasem gospodarczym, w którym tak naprawdę nie można gospodarować – nasze uzależnienie ekonomiczne czy rozwojowe od tego jest tak naprawdę żadne. Jeśli jest szansa pozyskać jakieś środki na rozwój cywilizacyjny regionu, to myślę, że do tego czasu trzeba rozmawiać. To, że Minister przyjechał i przedstawił nam te propozycje przed oficjalnym przedstawieniem ich na jutrzejszej konferencji uważam za jego dobry gest, dobrą wolę, a może zrobił to, żeby nie zaskakiwać i nie zostać potraktowanym tak, jak minister Tokarczuk. Po tej rozmowie jestem przekonany raczej, wierzę przynajmniej w szczerość intencji Ministra Środowiska i on nie ukrywał tego, że skłaniają go do takiego działania nie tylko walory przyrodnicze Puszczy Białowieskiej, ale tez i naciski płynące z różnych stron, przede wszystkim z zagranicy i z UE. Tyle na ten temat wiem i tyle mogę powiedzieć. Było jeszcze pytanie dotyczące braku zaproszeń dla radnych gmin, ale ja na to pytanie naprawdę nie umiem odpowiedzieć. W trakcie konferencji przewidziane jest wystąpienie Ministra Nowickiego, a wszystko ma dotyczyć możliwości rozwoju społeczno – gospodarczego regionu w zgodzie z planami rozszerzenia obszaru parku. Czyli jest to mówione otwartym tekstem. To, czy my się na to zdecydujemy zależy od nas.”
Sporz.
V.Miniuk
Metryka strony