Interpelacje zgłoszone w trakcie XXIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
Interpelacje zgłoszone w trakcie XXIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 29 grudnia 2005r.
Interpelacja nr 1
Radny Lech Jan Michalak: „Prosiłbym o informację na temat wysokości kontraktu podpisanego przez Szpital na 2006r. – czy jest to kwota większa, czy niższa?”
odpowiedź:
Odpowiedzi na interpelację udzielił w trakcie obrad sesji Pan Grzegorz Tomaszuk – Dyrektor SP ZOZ w Hajnówce: „ Panie Przewodniczący. Wysoka Rado! Chciałbym poinformować Wysoką Radę o zawartych kontraktach na 2006r. Zostały już podpisane protokoły uzgodnień i jestem już w trakcie podpisywania umów z NFZ. Na każdą działalność jest zawarta oddzielna umowa, także tych umów będzie bardzo dużo, za wyjątkiem znanej ostatnio z mediów sprawy POZetów, gdzie my jako ZOZ złożyliśmy ofertę na POZ, ale w związku z tym, że trwają ciągle negocjacje na szczeblu centralnym, to nie ma z tego ani protokołu uzgodnień, ani umowy. Przed chwilą miałem telefon z NFZ i zapraszają mnie dzisiaj na rozmowy w tej sprawie. Chcę powiedzieć, że nie ma żadnego znaczenia, czy ta umowa zostanie podpisana, czy nie, to od 1 stycznia 2006r. wszystkie nasze ośrodki zdrowia będą czynne i lekarze będą przyjmowali, dlatego, że jesteśmy podmiotem publicznymi i bez względu na wyniki negocjacji, opieka lekarza pierwszego kontaktu musi być zapewniona. Natomiast jeżeli chodzi o podpisane kontrakty, to na rok przyszły NFZ przyjał taka strategie, mianowicie zwiększył wartości kontraktu na opiekę długoterminowa, na rehabilitacje i na opiekę ambulatoryjna, natomiast nie zwiększa nakładów na lecznictwo stacjonarne, czyli na szpital. NFZ wychodzi z takiego założenia, że ten pacjent powinien być obsługiwany częściej w poradniach specjalistycznych, a w efekcie taki pacjent być może nie trafi do szpitala, bo największe koszty lecznictwa są generowane w lecznictwie szpitalnym. Jeśli chodzi o poradnie specjalistyczne, to wartość kontraktu jest zwiększona na rok przyszły o 17%. Jeśli chodzi o poradnie, które zostały zakontraktowane, to nic się nie zmienia w porównaniu z rokiem bieżącym, chociaż w pierwszym podejściu NFZ nie podpisał z nami umów na 7 poradni, min. alergologiczna, diabetologiczna, endokrynologiczna, gastrologiczna. W tym roku centrala postawiła bardzo wysokie wymogi kwalifikacyjne jeżeli chodzi o lekarzy pracujących w poradniach – w poprzednich latach Fundusz zgadzał się na lekarza w trakcie specjalizacji, natomiast w tym roku stawia wymóg, ze musi to być specjalista. Niemniej jednak już na tych 7 poradni podpisaliśmy umowy na rok przyszły. Fundusz postawił bardzo wysokie wymogi kwalifikacyjne i wysokie wymogi sprzętowe. Dlatego musiałem podpisać kilka deklaracji, że do czasu podpisania umowy, do końca roku, zostanie zakupiony drugi kolanoskop, który kosztuje około 120 tys. zł. Jeżeli chodzi o całość kontraktu, to jeżeli chodzi o poradnie specjalistyczne to wartość tego kontraktu na poradnie specjalistyczne został zwiększony o te 17%. W niektórych poradniach, gdzie były znaczące kolejki ten wskaźnik jest wyższy, chociażby w poradni okulistycznej. Przewiduję, że będzie łatwiejsza dostępność do poradni specjalistycznych. W przypadku okulistyki, to zatrudniliśmy jeszcze jednego okulistę, który będzie przyjmował w każdą sobotę w naszym szpitalu.
To tyle jeżeli chodzi o poradnie specjalistyczne, dalej są tzw. świadczenia współfibnansowane. Chodzi tu przede wszystkim o pracownie endoskopową. W tym przypadku też musieliśmy zatrudnić dodatkowego gastrologa, taki gastrolog będzie do nas raz w miesiącu przyjeżdżał i będzie wspomagał naszych lekarzy. Podpisaliśmy także z Funduszem umowę na EKG wysiłkowe ora USG z Dopplerem.
Dalej to już jest rehabilitacja, czyli poradnia rehabilitacyjna i oddział rehabilitacyjny, oddział rehabilitacji dziennej. Tutaj wzrost kontraktu tez jest bardzo znaczący - o 15%. My zamierzamy zwiększyć ilość łóżek na oddziale rehabilitacyjnym, od 1 stycznia na razie o 4 łóżka, a potem w ciągu roku może jeszcze zwiększymy, gdyż te świadczenia są chętnie wykupywane przez Fundusz. Mam nadzieje, ze te kolejki, które są do tego oddziału będą eliminowane.
Dalej jest opieka psychiatryczna. Tutaj jeżeli chodzi o oddział, to niestety kontrakt został zmniejszony, a pieniądze zostały przerzucone na świadczenia ambulatoryjne. Wartość kontraktu na 2006r. jest niższa w porównaniu z rokiem bieżącym.
Dalej jest opieka długoterminowa. Podpisaliśmy umowę na Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy. Umowę podpisaliśmy na 40 lóżek, co daje wzrost o 11 %.. Dodatkowo złożyliśmy ofertę na Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, na 10 lóżek i na te potrzeby został przekształcony oddział dla przewlekle chorych zgodnie z sugestia funduszu. Nasza oferta została przyjęta i kontrakt został podpisany, czyli w efekcie w przyszłym roku mamy 50 łóżek zakontraktowanych w opiece długoterminowej. Skierowania na te oddziały wydaje Pan Starosta i pacjent ponosi za pobyt na tych oddziałach częściową odpłatność. W związku z tym, że w naszym powiecie jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, to mam nadzieje, że w przyszłym roku ta kolejka zostanie wyeliminowana.
Jeśli chodzi o dializy, to mamy kontrakt na poziomie roku ubiegłego.
Nasza podstawowa działalność to jest szpital. Tu zanotowaliśmy wzrost tylko o 3%, to jest bardzo mało i jest to tylko wzrost na oddziałach zabiegowych ( chirurgia, ortopedia, ginekologia). Na ginekologii i położnictwie jest wzrost procedur i zwiększony kontrakt na tym oddziale. Moim zdaniem oddziały zabiegowe w naszym szpitalu bardzo dobrze pracują, gdyż dużo pacjentów u nas leczy się spoza powiatu hajnowskiego. Niestety kontrakty na oddziałach zachowawczych są na poziomie roku bieżącego. Chociaż fundusz podwyższył cenę za wykonywane procedury. Dodatkowo od nowego roku złożyliśmy ofertę na chemioterapię, ale wartość tego kontraktu jest na razie niewielka, natomiast te usługi są bardzo potrzebne. Raz w tygodniu będzie przyjeżdżał do nas lekarz onkolog. Nowe nasze usługi, to jest także tlenoterapia. Chcemy ruszyć z tym od 1 stycznia, jak zakupimy koncentratory tlenu. Te koncentratory tlenu będziemy wypożyczać do domu pacjenta, który zostanie wypisany z oddziału gruźlicy i chorób płuc, w celu wspomagania jego dalszego leczenia.
Jeżeli chodzi o wzrost całego kontraktu, to wynosi on 3,68%, czyli jest to zaledwie wzrost o niecały wskaźnik inflacji, czyli bardzo mało, ale optymistyczne jest to, że w ogóle jest wzrost, bo były lata, że kwota kontraktu była niższa. Jeśli chodzi o kwotę wyjściową przyszłorocznego kontraktu, to wynosi ona 23.744.000 zł. W kwocie tej nie ma jeszcze kwoty kontraktu na świadczenia POZ, gdyż, jak wcześniej powiedziałem, dzisiaj jeszcze jadę do Białegostoku na rozmowy w tej sprawie.”
Interpelacja nr 2
Radny Lech Jan Michalak: „Czy można usprawnić przyjęcie chorych do szpitala na izbie chorych w szpitalu. Odbywa to się w ten sposób, że chorzy, którzy mają skierowanie do szpitala czekają na izbie przyjęć bardzo długo. Ostatnio byłem z mamą i czekałem 1 godz. i 40 min. Jest to zbyt długo. Sióstr się pytałem, które tam były na dyżurze – co się dzieje?, ale siostry nie umiały odpowiedzieć. Dopiero, jak się mówi, że się zadzwoni do Pana dyrektora lub do Pani dyrektor, to raptem znajduje się lekarz. Ludzie tam siedzą, mają skierowania do lekarza, mają stres, bo idą do szpitala, a czekają 1,5 godziny bądź więcej. Nie ma informacji, że proszę poczekać, że lekarz jest zajęty, że za chwilę zejdzie. Ludzie siedzą na izbie przyjęć i złorzeczą cały czas. Nie wiem, czy to jest potrzebne, żeby dzwonić do Pana dyrektora i dopiero ten lekarz się znajduje. Jakaś informacja powinna być podana tym ludziom, którzy czekają na izbie przyjęć. Jakaś informacja pacjentom się należy.”
odpowiedź:
Odpowiedzi na interpelację udzielił w trakcie obrad sesji Pan Grzegorz Tomaszuk – Dyrektor SP ZOZ w Hajnówce: „Jeżeli chodzi o izbę przyjęć, to chcę powiedzieć, że często do mnie trafiają sygnały od pacjentów, bo to jest po prostu pierwszy kontakt pacjenta ze szpitalem i z lekarzem i czasami tak jest, że takie sytuacje się zdarzają i pacjent w takim przypadku ma rację. Pacjent uważa, że jego zdrowie jest zagrożone, że musi pomoc być udzielona, jak najszybciej, natomiast jakby opinia lekarza jest inna. Szczególnie takie sytuacje zdarzają się na izbie przyjęć, gdzie potrzebna jest konsultacja specjalistów, a ten specjalista jest także potrzebny na oddziale. Często zdarza się to z lekarzem pediatrą, który nie zawsze może szybko zejść na izbę przyjęć. Nasz szpital jest szpitalem wyjątkowym. Chcę powiedzieć, że jest u nas Izba Przyjęć i Szpitalny Oddział Ratunkowy. Świadczymy też usługi w ramach nocnej i świątecznej pomocy ambulatoryjnej – od 18:00 do 8:00. Gdy nie pracują lekarze POZetów i gdy pacjent uzna, że powinien udać się do lekarza, to idzie do naszego ambulatorium, czyli na naszą izbę przyjęć. Na naszą izbę przyjęć trafiają także pacjenci, którzy mają skierowania i czasami są takie sytuacje, że niestety jeżeli jest więcej pacjentów, to trzeba zaczekać. Ja chcę powiedzieć, że wszystko zrobimy tutaj, żeby czas oczekiwania był, jak najkrótszy. Natomiast też będziemy rozmawiali, bo to słuszne jest, żeby ten pacjent jakąś tam wiedzę miał, że ile on ma czekać. Powinna jakaś pielęgniarka podejść i powiedzieć np. że pani doktor jest zajęta na oddziale, że nie może zejść, że proszę poczekać. Ja wspomniałem tutaj o ambulatoryjnej opiece stacjonarnej. Chcę powiedzieć, że podpisaliśmy protokół uzgodnień na nocną i świąteczną pomoc wyjazdową, czyli na to, co funkcjonowało w roku bieżącym, czyli jeżeli pacjent poczuje się źle i będzie potrzebował porady lekarza, to powinien udać się do naszego ambulatorium na naszą izbę przyjęć. Lekarze z niepublicznych ZOZów też upoważnili szpital do świadczenia takich usług. Natomiast, jeżeli pacjent uzna, że nie może dojechać o własnych siłach do izby przyjęć, to ma prawo wezwać samochód wyjazdowy. Chcę jeszcze powiedzieć, że na izbie przyjęć jest dwóch lekarzy dyżurnych. Na pewno przydałby się jeszcze dyżur lekarza pediatry. W naszym szpitalu jest w sumie 13 lekarzy dyżurnych – to nie jest mało, ale będziemy analizowali, czy nie wzmocnić tych dyżurów o lekarza pediatrę. Ja zdaję sobie sprawę z tego, że tak nie powinno być. To zachowanie na pewno nie było właściwe. Musimy na bieżąco reagować na takie sytuacje. Chcę powiedzieć, że lekarz też jest człowiekiem i czasami są różne sytuacje i ludzie różnie reagują na różne sytuacje. Zwrócimy uwagę, żeby lepiej było pod tym względem, bo to lekarze są dla pacjenta, a nie odwrotnie.”
Interpelacja nr 3
Radny Sławomir Kulik: „Czy są już rozstrzygnięte programy unijne na drogownictwo, bo miały być w grudniu rozstrzygnięte?”
odpowiedź:
Odpowiedzi na interpelację udzielił w trakcie sesji Rady Powiatu Pan Włodzimierz Pietroczuk – Starosta Hajnowski: Odpowiadając na pytanie radnego Sławomira Kulika, odpowiem, że do tej pory nie zostały rozstrzygnięte losy naszych projektów. Powiem tylko, że do ZPORRu złożyliśmy 3 projekty: Orzeszkowo – Łozice, Jagodniki – Stary Kornin i przebudowa ulic w centrum Białowieży. Do Interregu zgłosiliśmy projekt na drogę Narew – Planta. Oczekujemy na rozstrzygnięcia i mamy informację, że w przypadku Interregu nie będzie to wcześniej, niż na przełomie lutego i marca 2006r.”
Metryka strony