Protokół Nr IV/19 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 28 lutego 2019 r.

  BR.0002.1.(4).2019

Protokół Nr IV/19

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 28 lutego 2019 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce

(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 14:47)

 

            Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otwieram IV sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę, witam Panią Wicestarostę, witam wszystkich radnych przybyłych na sesję. Bardzo serdecznie witam na dzisiejszej sesji Pana podinspektora Bartosza Lorenca Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce, witam serdecznie brygadiera Pana Piotra Koszczuka Komendanta Powiatowego Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej. Witam serdecznie Panią Jolantę Prusinowską z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, witam serdecznie Pana Mikołaja Golonko dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży, witam bardzo serdecznie Panią Krystynę Miszczuk kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce.

Witam wszystkich gości, witam za pośrednictwem telewizji mieszkańców powiatu hajnowskiego. Szanowni Państwo, nasze obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.powiat.hajnowka.pl. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do Sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych ( radna Alla Gryc była nieobecna), co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr  ..6….). 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad IV sesji Rady Powiatu został radnym przesłany. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.

Radni nie zgłosili uwag i pytań do przedstawionego porządku obrad.

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

 Oto jego brzmienie:

  1. Otwarcie IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2018r.
  7. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP za 2018r.
  8. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
  9. Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
  10. Ocena stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu.
  11. Sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Hajnowski za 2018r.
  12. Powzięcie uchwał w sprawie:

12.1. zmian w budżecie na 2019r;

12.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2019- 2027;

12.3. rozpatrzenia skargi na działalność Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży.

12.4. desygnowania delegata na Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.

12.5. określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019r.;

12.6. zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków;

12.7. uchwalenia statutu Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce.

12.8. wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości i udzielenie bonifikaty;

12.9. powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i ustalenia składu osobowego;

12.10. ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych, z uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu prowadzonych przez inne organy prowadzące, tak, aby umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu lub przebywającym w podmiotach leczniczych oraz w jednostkach pomocy społecznej, realizację odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.

12.11. przyznania Panu Mikołajowi Janowskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

12.12. przyznania Panu Markowi Kocięckiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

12.13. przyznania Panu Piotrowi Skiepko tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

12.14. przyznania Panu Stefanowi Kuczyńskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

12.15. przyznania Pani Irenie Wróblewskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

12.16. przyznania Pani Irenie Dymińskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

  1. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
  2. Zamknięcie obrad IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

            Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z § 18 ust.6 pkt 2 statutu powiatu, jeżeli nie ma żadnych wniosków do porządku obrad, porządku obrad nie poddaje się pod głosowanie.

       Do punktu 3-go:

 

       Protokół z III sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu.

            Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Łabędzki Bogusław

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Skiepko Andrzej

Gutowski Mateusz Damian

Romaniuk Mirosław

Gerasimiuk Jarosław

Filimoniuk Piotr

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

 

 

 

 

 

 Protokół z III sesji Rady Powiatu został przyjęty.

 

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko poinformował, że informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została radym przesłana ( zał. Nr …1…..).

Treść interpelacji i zapytań oraz udzielonych odpowiedzi podana została do publicznej wiadomości przez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej powiatu oraz została wywieszona na tablicy informacyjnej Starostwa Powiatowego.

Wszystkie interpelacje i zapytania, które wpłynęły, zostały przekazane Staroście Hajnowskiemu i zostały udzielone odpowiedzi.

Radni nie zgłosili uwag i pytań w tym punkcie.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

            Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr…2….…).

            Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Dzisiaj również odbyliśmy posiedzenie Zarządu. Tematem naszego dzisiejszego posiedzenia było rozpatrzenie wniosków dotyczących: przejęcia przez gminę Czeremcha drogi powiatowej Kuzawa – Stawiszcze, umieszczenie lustra w Zubaczach, przebudowa dwóch przepustów w Morzu i Zbuczu oraz modernizacja drogi w Miedwieżykach. Również podjęliśmy jako Zarząd uchwały w sprawie przyznania dotacji na realizację w 2019r. zadań publicznych należących do powiatu hajnowskiego w sferze kultury, ochrony dziedzictwa kulturowego, kultury fizycznej i sportu oraz turystyki i promocji powiatu, jak również udzieliliśmy pełnomocnictwa w projekcie Centrum Innowacji Społecznej. W sprawach różnych rozpatrzyliśmy dwa wnioski; wniosek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przyjazny Transport w Czeremsze o dofinansowanie kosztów przewozu eksponatu, jak również wniosek Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce na pomoc finansową, rzeczową na wsparcie organizacji Przeglądu Talentów Osób Niepełnosprawnych. 

Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

 

Do punktu 6-go:

            Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad, a mianowicie sprawozdania z działalności Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce za 2018r. Państwo radni otrzymaliście szerokie sprawozdanie z działalności Komendy Policji ( Zał. Nr …3….). Uzgodniliśmy wcześniej z Panem Komendantem, że dodatkowej prezentacji nie będzie. Całe sprawozdanie jest u Państwa i jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Każdy z Państwa, mieszkańców naszego powiatu może dokładnie zapoznać się z informacją i jeżeli są jakieś pytania do Pana Komendanta, to bardzo proszę.

            Radni pytań i uwag nie zgłosili.

            Przewodniczący Rady podziękował Komendantowi Policji za przedłożenie sprawozdania i życzył, żeby w kolejnych latach było jak najmniej interwencji Policji. Przewodniczący Rady podziękował Komendantowi Policji za sprawozdanie i za pracę.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2018r.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce za 2018r. Tak, jak w przypadku poprzednim, sprawozdanie zostało przez Pana Komendanta przedstawione ( Zał. Nr…4…..). Państwo radni mogliście się zapoznać, była dyskusja na komisjach. Jeżeli są jakieś pytania do Pana Komendanta, to bardzo proszę.

            Radny Piotr Rybak: Dziękuję Panie Przewodniczący za możliwość zabrania głosu. Panie Komendancie, jedno pytanie, bo przez te paręnaście, kilkadziesiąt nawet lat pracowałem w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce i interesuje mnie jedna taka rzecz. Kadry. Z tego co pamiętam, na zakończenie roku 2017r., kiedy jeszcze pracowałem, było 62 etaty strażaków, czyli tzw. mundurowych, a tutaj widzę jest 60 etatów. Czym to jest spowodowane, że te dwa etaty gdzieś uciekły. Patrząc na to, że zagrożenia na terenie powiatu hajnowskiego są cały czas takie same, liczba mieszkańców spada, ale zagrożenia cały czas rosną, bo Puszcza Białowieska i działalność kornika drukarza przyczyniła się do tego, ze jest bardzo dużo materiału suchego, a więc w lasach to zagrożenie pożarowe wzrasta, natomiast u nas zmniejsza się liczbę etatów strażaków, którzy pełnią służbę w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Co się stało z tymi dwoma etatami?

            Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  Piotr Koszczuk: Jeżeli chodzi o te dwa etaty, to one zostały decyzją Podlaskiego Komendanta Straży Pożarnej przeniesione na inny powiat i taka była polityka i decyzja Podlaskiego Komendanta, że dwa etaty mundurowe zostały przeniesione na rzecz tworzenia nowej jednostki w Komendzie Miejskiej w Suwałkach.

Radny Piotr Rybak: Czy tylko jedynym kryterium było to, że w Suwałkach powstaje nowa jednostka i z powiatu hajnowskiego zostały zabrane dwa etaty. Jak już wspomniałem, u nas zagrożenie jest cały czas takie same, cały czas takie same, a w Suwałkach tworzy się nowy twór, a z tego co wiem, to te dwa etaty zostały zabrane tylko z powiatu hajnowskiego.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  Piotr Koszczuk: Jeżeli chodzi o etaty, to nie tylko z powiatu hajnowskiego, ale i z innych powiatów województwa podlaskiego zostały te etaty przeniesione.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

            Przewodniczący Rady podziękował Komendantowi Komendy Powiatowej PSP za przedłożenie sprawozdania, za pracę strażaków w tym okresie i życzył, żeby było jak najmniej wyjazdów.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce za 2018r.

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 – sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Sprawozdanie zostało Państwu przedstawione ( Zał. Nr …5….). Było przedmiotem obrad Komisji i żadnych uwag nie było.

            Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o Komisję Bezpieczeństwa i Porządku, to została utworzona nowa komisja i chciałbym przedstawić skład osobowy tej komisji. Otóż z urzędu wchodzi Przewodniczący, to jest Starosta Hajnowski, natomiast Rada, tak, jak Państwo pamiętacie desygnowała dwie osoby: Piotra Rybaka i Romana Ostapczuka. Zwróciłem się do Komendy Powiatowej PSP o podanie kandydatury i taką osobą jest Pan Marcin Karpiuk. Również do Komendy Policji w Hajnówce zwróciłem się z prośbą o wytypowanie takich osób i to jest Pan Tomasz Waszczuk i Arnold Teterdynko. Również z urzędu wchodzi przedstawiciel Prokuratury i tym przedstawicielem jest prokurator Jan Andrejczuk. Ze względu, że w poprzednich latach były zagrożenia związane z ASF, jak również były przypadki butli gazowych, a więc zawalenia budynków poprosiłem również do składu przedstawicieli z Inspektoratu Budowlanego w Hajnówce, jak również z Weterynarii. Tymi osobami, jeżeli chodzi o lekarza weterynarii jest Pani Renata Wasiluk, natomiast z Inspekcji Budowlanej jest Pan Romuald Wołkowycki. Chcę również powiedzieć, że oprócz tych osób, które standardowo są w Komisji Bezpieczeństwa również ze względu na inne możliwe zagrożenia, które mogą wystąpić, będą zapraszane osoby np. z Sanepidu, z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, ze Straży Granicznej, czy z Lasów Państwowych.  Tu tej jest ważne bezpieczeństwo przeciwpożarowe Puszczy, o czym wspominał radny Piotr Rybak.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – sprawozdanie z realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. Sprawozdanie zostało przedłożone, było przedmiotem obrad komisji ( Zał. Nr …5….).

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.

Do punktu 10-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10 – ocena stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu. Informację odnośnie zabezpieczenia przeciwpowodziowego przedłożył Radzie Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko ( Zał. Nr…5…). Była ona przedmiotem obrad komisji.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

            Rada Powiatu przyjęła ocenę stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu

Do punktu 11-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 11 – sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat hajnowski za 2018r. Zarząd Powiatu przedłożył Radzie Powiatu sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń ( Zał. Nr …7…..). Sprawozdanie było przedmiotem obrad na komisjach.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat hajnowski za 2018r.

Do punktu 12-go:

            12.1.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r.

Pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych i Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Ostapczuk Roman

Łukianiuk Mirosław

Petruk Krzysztof

Romaniuk Mirosław

Moroz Tamara

Filimoniuk Piotr

Korcz Jan

Michalak Lech Jan

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Rybak Piotr

Gutowski Mateusz Damian

Skiepko Andrzej

Gerasimiuk Jarosław

Kośko Krystyna

 

 

Łabędzki Bogusław

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/20/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2019r.

(strona ........)

12.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Na sesję przybyła radna Alla Gryc. W sesji udział bierze 17 radnych.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

            Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Gerasimiuk Jarosław

Łukianiuk Mirosław

Rybak Piotr

Skiepko Andrzej

Michalak Lech Jan

Romaniuk Mirosław

Rygorowicz Olga

Gutowski Mateusz Damian

Ostapczuk Roman

Korcz Jan

Moroz Tamara

Kośko Krystyna

Petruk Krzysztof

Saczko Eugeniusz

Gryc Alla

Filimoniuk Piotr

 

 

Łabędzki Bogusław

 

 

 

Uchwała Nr IV/21/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027.

(strona ........)

12.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży. Skarga była rozpatrywana przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji oraz przez obie Komisje Rady i obie Komisje pozytywnie zaopiniowały propozycję uchwały dotyczącą skargi. Komisja Skarg uznała skargę za bezzasadną.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (2)

Brak udziału (0)

Rybak Piotr

Moroz Tamara

Korcz Jan

Saczko Eugeniusz

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Łukianiuk Mirosław

Rygorowicz Olga

Petruk Krzysztof

Skiepko Andrzej

Ostapczuk Roman

Gutowski Mateusz Damian

Romaniuk Mirosław

Kośko Krystyna

Gryc Alla

 

 

Łabędzki Bogusław

Michalak Lech Jan

 

 

 

Uchwała Nr IV/22/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży.

(strona ........)

12.4.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie desygnowania delegata na Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Uchwała została przygotowana przez Zarząd i zgodnie z prawem do Zgromadzenia desygnujemy Pana Starostę Andrzeja Skiepko. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez obie komisje.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Petruk Krzysztof

Gerasimiuk Jarosław

Ostapczuk Roman

Korcz Jan

Rygorowicz Olga

Łukianiuk Mirosław

Kośko Krystyna

Michalak Lech Jan

Romaniuk Mirosław

Gutowski Mateusz Damian

Saczko Eugeniusz

Rybak Piotr

Moroz Tamara

Gryc Alla

Filimoniuk Piotr

Skiepko Andrzej

 

 

Łabędzki Bogusław

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/23/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie desygnowania delegata na Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich.

(strona ........)

 

12.5.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2019r. Projekt uchwały został Państwu przedstawiony, był przedmiotem obrad, Komisje zaopiniowały pozytywnie z jedną zmianą. Natomiast procedura jest taka, ponieważ jest to uchwała przygotowana przez Zarząd Powiatu, więc wnioski komisji trafiły pod obrady Zarządu i Zarząd negatywnie ustosunkował się do wniosków komisji. W związku z tym na sesji wniosku nie głosujemy, będziemy głosowali projekt uchwały w pierwotnej wersji.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, chciałbym znać powody takiej decyzji Zarządu. Wcześniej przedstawiano nam to jako praktycznie decyzję członków Zarządu. Bardzo proszę o przedstawienie powodów zmiany decyzji w sprawie tej proponowanej na komisjach, tego przesunięcia środków.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Otrzymaliśmy informację o podziale środków PFRON z PCPR. Ze względu, że Pan kierownik był nieobecny, na zwolnieniu lekarskim, pojawiły się nieścisłości jeżeli chodzi o realizację zadań z 2018r. jeżeli chodzi o zakupy na środki ortopedyczne i tzw. opiekuńcze, mówiąc krótko pieluchomajtki. Po dokładnym przeanalizowaniu, okazało się, że te środki praktycznie pokryły zapotrzebowanie 2018r., więc potrzeby przesuwania na 2019r. środków, które by uzupełniały pokrycie kosztów z 2018r. Dlaczego wychodziliśmy z tego założenia, jakby pokrycia dużego deficytu na te środki w 2019r. w tym zakresie, chociaż one okazały się akurat niesłuszne. Uważamy, że przede wszystkim środki ortopedyczne i środki najpotrzebniejszej pomocy da osób niepełnosprawnych powinny być w pierwszej kolejności realizowane. Ze względu, że zostały praktycznie w 100% zrealizowane, więc Zarząd po jeszcze raz wnikliwej analizie przedkłada taki podział środków PFRON, jak było na początku.

Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie do Pana Starosty, mam to rozumieć, że to dofinansowanie osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych zostaje na takim poziomie, jak zostało wcześniej podane. Nie będzie nic z tej kwoty zabrane?

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Nie będzie Panie radny Michalak. Na pewno w pierwszej kolejności będą realizowane turnusy dla dzieci niepełnosprawnych.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (17)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Łabędzki Bogusław

Romaniuk Mirosław

Saczko Eugeniusz

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Moroz Tamara

Michalak Lech Jan

Skiepko Andrzej

Rygorowicz Olga

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Kośko Krystyna

Rybak Piotr

Petruk Krzysztof

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

 

 

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/24/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2019r.

(strona ........)

12.6.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Obie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (17)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Moroz Tamara

Korcz Jan

Gerasimiuk Jarosław

Saczko Eugeniusz

Petruk Krzysztof

Rygorowicz Olga

Rybak Piotr

Łabędzki Bogusław

Skiepko Andrzej

Ostapczuk Roman

Gryc Alla

Łukianiuk Mirosław

Kośko Krystyna

Michalak Lech Jan

Romaniuk Mirosław

Filimoniuk Piotr

Gutowski Mateusz Damian

 

 

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/25/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

(strona ........)

                                                          

12.7.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia statutu Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. Projekt statutu został przedstawiony Państwu. Był przedmiotem obrad obu Komisji i obie Komisje zaopiniowały pozytywnie projekt uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

Radny Lech Jan Michalak: Mam pytanie do Pana Starosty. Proszę mi powiedzieć, co spowodowało, że zostanie powołane nowe stanowisko dyrektor w Zarządzie Dróg Powiatowych. Gdy Pan był wicestarostą, pytałem Pana o taka sprawę, że dwie jednostki Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Zarząd Dróg Powiatowych są to kierownicy. Raptem słyszymy, że teraz wprowadza się tytuł  dyrektora, na pewno będzie nowe stanowisko i nowa osoba. Chciałbym wiedzieć, jakie to są koszty i co powoduje to, że to stanowisko jest stworzone.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Byłem wtedy wicestarostą, a nie starostą. Natomiast Szanowni Państwo, w całym województwie podlaskim tylko nasz powiat hajnowski ma kierownika w Zarządzie Dróg Powiatowych, wszystkie stanowiska w pozostałych powiatach są dyrektorskie. W związku z realizacją projektu, o którym wspomniałem wcześniej, na początku, utworzenia Centrum Innowacji Społecznej, część zadań z tego projektu będę chciał scedować na Zarząd Dróg Powiatowych, a więc dodatkowe też i zobowiązania w stosunku do projektu, który będziemy wspólnie realizować z miastem Łomża, jako liderem i z innymi sześcioma podmiotami. Dlatego też spotykając się na różnych spotkaniach, są starostowie, są również przedstawiciele Zarządów Dróg i jedynym przedstawicielem zarządu jest od nas kierownik i dlatego też jedna z tych decyzji takich, nazwijmy to, która zmienia nazewnictwo z kierownika na dyrektora. Być może ja nie odpowiedziałem na część pytania. Jeżeli chodzi o PCPR, to w województwie podlaskim jest przynajmniej 5-6  jeszcze kierowniczych takich stanowisk, natomiast nie ukrywam, że w przeciągu roku czasu zadeklarował odejście na emeryturę Pan kierownik i to będzie wtedy najlepszy moment, żeby zmienić nazewnictwo i statut PCPR z kierownika na dyrektora.

Radny Lech Jan Michalak: Ja z odpowiedzi Pana Starosty zrozumiałem jedną sprawę, Paweł odejdzie, przyjdzie kumpel i będzie dyrektorem. Teraz Pani jest kierownikiem, przychodzi kolega, który będzie też dyrektorem. To można powiedzieć śmiało, że podpisana umowa z zielono – czerwonymi, że Pan będzie starostą, a ten Pan będzie dyrektorem.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny, bardzo Pana przepraszam, ale bardzo bym prosił o wypowiadanie się na temat i w temacie zgodnie z naszym statutem.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (1)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Rygorowicz Olga

Łukianiuk Mirosław

Gryc Alla

Filimoniuk Piotr

Romaniuk Mirosław

Gerasimiuk Jarosław

Rybak Piotr

Kośko Krystyna

Korcz Jan

Ostapczuk Roman

Saczko Eugeniusz

Gutowski Mateusz Damian

Petruk Krzysztof

Moroz Tamara

Skiepko Andrzej

 

Łabędzki Bogusław

 

Michalak Lech Jan

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/26/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie uchwalenia statutu Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce.

 

(strona ........)

12.8.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości i udzielenia bonifikaty. Wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

            Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. W tym temacie chciałem informacyjnie dodać, że działania odnośnie wydzielania działki zostały podjęte w poprzedniej Radzie. Tutaj dyrekcja Pogotowia Wojewódzkiego starała się o znalezienie działki, rozmowy były zarówno z Urzędem Miasta, jak i z osobami fizycznymi. 10 września zeszłego roku została podjęta decyzja, po decyzji walnego wojewódzkiego szpitala w Białymstoku, podjęliśmy decyzję o wydzieleniu tej działki. Dziękuję tutaj Zarządowi, że tą inicjatywę dalej kontynuuje. Moje starania były skierowane ku temu, żeby ten szpital wzmocnić jako markę, obok krwiodawstwa, które powstało i wzmacnia nasz szpital powiatowy, drugim takim obiektem będzie pogotowie ratujące życie i zdrowie mieszkańców powiatu.

            Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja w takim razie mam pytanie do Pana Romaniuka, bo rozumiem, że to Pan prowadził rozmowy na temat także wysokości bonifikaty, którą stosujemy tutaj przy zbyciu tej działki.

            Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Nie, nie.

            Radny Mirosław Romaniuk: Odpowiadając na to pytanie, to jeżeli chodzi o wysokość bonifikaty, to już jest działalność obecnego Zarządu. Moje starania były takie, żeby ta działka była w tym miejscu, gdzie jest, czyli wydzielenie 10 arów, obok tego, co ma krwiodawstwo. Rzeczywiście, tutaj, udało mi się. Natomiast, jeżeli chodzi o bonifikatę, to pytanie proszę kierować do zarządu.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Czy na tym etapie wstępnych ustaleń, co do lokalizacji, była mowa, jakiej wysokości ta bonifikata będzie, czy pojawiły się intencje jakieś?

Radny Mirosław Romaniuk: Ja myślę, że decyzja o tej lokalizacji była przede wszystkim przesądzona tym, że oto inwestycja jaką była budowa krwiodawstwa przebiegała bardzo pozytywnie, zostaliśmy za to pochwaleni jako powiat, że dołożyliśmy starań, że w czasie przebiegu realizacji tej inwestycji, że to skutkowało tym, że inwestor dzisiaj wiedział, z kim będzie miał do czynienia. Natomiast poprzednia działka została sprzedana za 100 tys. zł +Vat.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panowie radni, bardzo bym prosił i to dotyczy nas wszystkich, żeby nawiązywać do meritum sprawy, a nie do tego, kto, co przygotował. Ja może tylko, oczywiście, nic nie mam przeciwko, tylko z tego powodu, że Pan radny Romaniuk nie zapisał się do żadnej komisji i dlatego nie ma możliwości dyskutowania o tych sprawach. Zapraszamy, komisje są otwarte.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Rybak Piotr

Korcz Jan

Ostapczuk Roman

Łukianiuk Mirosław

Gutowski Mateusz Damian

Filimoniuk Piotr

Saczko Eugeniusz

Gerasimiuk Jarosław

Skiepko Andrzej

Rygorowicz Olga

Kośko Krystyna

Romaniuk Mirosław

Łabędzki Bogusław

Petruk Krzysztof

Gryc Alla

Moroz Tamara

 

 

Michalak Lech Jan

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/27/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości i udzielenie bonifikaty.

 

(strona ........)

12.9.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce i ustalenia składu osobowego. Projekt uchwały został Państwu przedstawiony. Był przedmiotem obrad komisji. Proszę o zgłoszenie kandydatur.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. W imieniu Zarządu Powiatu zgłaszam dwie kandydatury do Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce, Panią Joannę Kojło – Wicestarostę i Pana Jana Korcza – radnego Rady Powiatu.

Wicestarosta Joanna Kojło wyraziła zgodę na kandydowanie do Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce.

Radny Jan Korcz wyraził zgodę na kandydowanie do Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce.

Wyniki głosowania kandydatury Joanny Kojło:

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Gerasimiuk Jarosław

Filimoniuk Piotr

Skiepko Andrzej

Petruk Krzysztof

Kośko Krystyna

Gutowski Mateusz Damian

Michalak Lech Jan

Korcz Jan

Rygorowicz Olga

Ostapczuk Roman

Romaniuk Mirosław

Gryc Alla

Rybak Piotr

Saczko Eugeniusz

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

 

 

Łabędzki Bogusław

 

 

 

Wyniki głosowania kandydatury Jana Korcza:

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (2)

Brak udziału (0)

Petruk Krzysztof

Gerasimiuk Jarosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Gutowski Mateusz Damian

Kośko Krystyna

Skiepko Andrzej

Łukianiuk Mirosław

Rygorowicz Olga

Gryc Alla

Filimoniuk Piotr

Romaniuk Mirosław

Rybak Piotr

Saczko Eugeniusz

Michalak Lech Jan

 

 

Korcz Jan

Łabędzki Bogusław

 

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą  jeszcze pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Romaniuk Mirosław

Saczko Eugeniusz

Gryc Alla

Kośko Krystyna

Rybak Piotr

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Michalak Lech Jan

Filimoniuk Piotr

Skiepko Andrzej

Korcz Jan

Gerasimiuk Jarosław

Gutowski Mateusz Damian

Rygorowicz Olga

 

 

Łabędzki Bogusław

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/28/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ i ustalenia składu osobowego.

(strona ........)

12.10.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych z uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu prowadzonych przez inne organy prowadzące, tak, aby umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu lub przebywającym w podmiotach leczniczych oraz w jednostkach pomocy społecznej realizację odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki. Uchwała była przedmiotem obrad komisji i obie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja chciałem tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz, bo cały czas mówimy, że oświata jest taką bolączką, bo faktycznie powiat ponosi olbrzymie koszty. Ale ja chciałem zwrócić Państwa uwagę na dwa dokumenty, które otrzymaliśmy tutaj, jeżeli chodzi o Radę. Jeden z tego roku, drugi z roku 2017. Ten drugi dokument, bardzo ciekawie opracowany, to jest program rozwoju oświaty na terenie powiatu hajnowskiego z lutego 2017r. Jeżeli ktoś przeczyta wnikliwie ten dokument, to na stronie 26 jest bardzo konkretny zapis. Pozwólcie, że zacytuję: jak wynika z przeprowadzonej analizy koszt utrzymania szkół bez wynagrodzeń nauczycieli, jak i administracji wynosi tylko 12,38% wszystkich wydatków na oświatę. Większość wydatków stanowią wynagrodzenia nauczycieli, administracji i obsługi wraz z pochodnymi i zfśs. Wydaje się, że uzyskanie oszczędności w zakresie funkcjonowania oświaty możliwe jest tylko i wyłącznie w trzech przypadkach: zwiększania liczby uczniów, likwidacji części etatów, co wiąże się ze zwolnieniami nauczycieli i trzecie, łączenia szkół, co wiąże się z wyłączeniem z eksploatacji budynku szkolnego oraz zwolnieniami  wśród dyrekcji i nauczycieli oraz obsługi. Tutaj będziemy głosować nad siecią szkół, wiadomo, że w dniu dzisiejszym przyjmiemy aktualną sytuację, ale ja cały czas apeluję o to, żebyśmy w końcu podjęli taką merytoryczną dyskusję na temat sytuacji oświaty. Byłem na komisji społecznej i szczerze mówiąc usłyszałem różne informacje, ale zabrakło mi tam takiej faktycznie merytorycznej, konkretnej rozmowy na temat, jaka ma być ta polityka oświatowa w naszym powiecie.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Generalnie tak do opracowania strategii oświatowej usiądziemy jeszcze, a warto mieszkańcom powiatu zwrócić uwagę, że wówczas komisja musiała zakończyć swoje prace ze względu na konieczność udostępnienia sali innemu podmiotowi. Myślę, że temat jest na tyle poważny, że Pani Przewodnicząca pozwoli nam jeszcze do tego tematu powrócić.   

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (17)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Rybak Piotr

Moroz Tamara

Saczko Eugeniusz

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Michalak Lech Jan

Skiepko Andrzej

Łabędzki Bogusław

Gutowski Mateusz Damian

Romaniuk Mirosław

Rygorowicz Olga

Gryc Alla

Ostapczuk Roman

Łukianiuk Mirosław

Petruk Krzysztof

 

 

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/29/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych z uwzględnieniem szkół ponadpodstawowych i specjalnych mających siedzibę na obszarze powiatu prowadzonych przez inne organy prowadzące, tak, aby umożliwić dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu lub przebywającym w podmiotach leczniczych oraz w jednostkach pomocy społecznej realizację odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.

(strona ........)

12.11.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Mikołajowi Janowskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały uchwałę pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie, bo rok temu Pan Janowski zrezygnował z przyjęcia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” , a teraz raptem teraz się zgadza. Jak to powinno być, że jeżeli się nie zgodził na przyjęcie tego tytułu rok temu, czy należy go w następnym roku promować do tego tytułu.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: W regulaminie nie ma przeciwskazań.  

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (14)

Przeciw (1)

Wtrzymał się (2)

Brak udziału (0)

Petruk Krzysztof

Łukianiuk Mirosław

Rybak Piotr

Korcz Jan

Saczko Eugeniusz

Ostapczuk Roman

Filimoniuk Piotr

Gutowski Mateusz Damian

Gryc Alla

Romaniuk Mirosław

Skiepko Andrzej

Moroz Tamara

Rygorowicz Olga

Gerasimiuk Jarosław

 

Michalak Lech Jan

 

Łabędzki Bogusław

Kośko Krystyna

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/30/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Panu Mikołajowi Janowskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

12.12.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Markowi Kocięckiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (17)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Kośko Krystyna

Skiepko Andrzej

Gerasimiuk Jarosław

Łabędzki Bogusław

Korcz Jan

Saczko Eugeniusz

Filimoniuk Piotr

Gutowski Mateusz Damian

Ostapczuk Roman

Łukianiuk Mirosław

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Petruk Krzysztof

Romaniuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Gryc Alla

 

 

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/31/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Panu Markowi Kocięckiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

                12.13.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Piotrowi Skiepko tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (2)

Brak udziału (0)

Gutowski Mateusz Damian

Łabędzki Bogusław

Moroz Tamara

Romaniuk Mirosław

Gerasimiuk Jarosław

Skiepko Andrzej

Rygorowicz Olga

Rybak Piotr

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

Gryc Alla

Petruk Krzysztof

Kośko Krystyna

Saczko Eugeniusz

Filimoniuk Piotr

 

 

Michalak Lech Jan

Korcz Jan

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/32/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Panu Piotrowi Skiepko tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

12.14.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Panu Stefanowi Kuczyńskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (13)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (4)

Brak udziału (0)

Skiepko Andrzej

Gryc Alla

Filimoniuk Piotr

Ostapczuk Roman

Michalak Lech Jan

Gerasimiuk Jarosław

Romaniuk Mirosław

Łukianiuk Mirosław

Petruk Krzysztof

Kośko Krystyna

Saczko Eugeniusz

Korcz Jan

Rygorowicz Olga

 

 

Moroz Tamara

Gutowski Mateusz Damian

Łabędzki Bogusław

Rybak Piotr

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/33/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Panu Stefanowi Kuczyńskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

12.15.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Pani Irenie Wróblewskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, dokładnie wczoraj mieszkanka naszego powiatu przypomniała mi, że praca Pani Ireny Wróblewskiej była kiedyś przedmiotem skargi rozpatrywanej 27 lutego 2014r. na posiedzeniu Rady Powiatu. Było to związane ze sposobem zarządzania zakładem pracy; prawomocne wyroki sądowe wtedy określiły, że ten sposób zarządzania nie był zgodny z prawem. W związku z tym będę głosował przeciwko tej kandydaturze.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (11)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (4)

Brak udziału (0)

Rygorowicz Olga

Ostapczuk Roman

Romaniuk Mirosław

Skiepko Andrzej

Łukianiuk Mirosław

Gryc Alla

Petruk Krzysztof

Gerasimiuk Jarosław

Moroz Tamara

Saczko Eugeniusz

Filimoniuk Piotr

 

Łabędzki Bogusław

Michalak Lech Jan

 

Gutowski Mateusz Damian

Rybak Piotr

Kośko Krystyna

Korcz Jan

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/34/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Pani Irenie Wróblewskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

12.16.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania Pani Irenie Dymińskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Obie komisje zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (13)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (4)

Brak udziału (0)

Petruk Krzysztof

Gryc Alla

Romaniuk Mirosław

Filimoniuk Piotr

Łabędzki Bogusław

Saczko Eugeniusz

Michalak Lech Jan

Korcz Jan

Ostapczuk Roman

Skiepko Andrzej

Rygorowicz Olga

Gerasimiuk Jarosław

Łukianiuk Mirosław

 

 

Moroz Tamara

Kośko Krystyna

Rybak Piotr

Gutowski Mateusz Damian

 

 

 

                                                           Uchwała Nr IV/35/19

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 lutego 2019 r.

w sprawie nadania Pani Irenie Dymińskiej tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.

(strona ........)

 

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W imieniu nas wszystkich serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy otrzymali w tym roku tytuł „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Jednocześnie dziękujemy za lata pracy poświęcone naszemu powiatowi. Gratulujemy bardzo.  

 

Do punktu 13-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliśmy pismo Przewodniczącego Zgromadzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego w sprawie zmiany statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego. Zgodnie z art. 67a ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu może w formie uchwały wnieść sprzeciw do uchwały zmieniającej statut Związku. Jeżeli nie będziemy podejmowali takiej uchwały i nie wnosimy sprzeciwu, to akceptujemy sytuację taką, jaką mamy, czyli tam chodzi o podniesienie składki.

W związku z tym, czy są do tego uwagi?

Radni nie zgłosili uwag i pytań.

Poddaję pod głosowanie wniosek o niewnoszenie sprzeciwu do uchwały Nr XVII/56/19 Zgromadzenia Związku Powiatów Województwa Podlaskiego z dnia 24 stycznia 2019 roku w sprawie zmiany statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

Rozkład głosów

Za (17)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Ostapczuk Roman

Michalak Lech Jan

Saczko Eugeniusz

Łabędzki Bogusław

Rygorowicz Olga

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Skiepko Andrzej

Gerasimiuk Jarosław

Łukianiuk Mirosław

Kośko Krystyna

Romaniuk Mirosław

Moroz Tamara

Korcz Jan

Filimoniuk Piotr

 

 

 

 

 

            W związku z powyższym, Rada Powiatu nie wnosi sprzeciwu do uchwały w sprawie zmiany statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, tak szybko przepędził Pan nas nad informacją o pracy Zarządu, że nawet nie zdążyłem podnieść ręki. Jest Pan naprawdę szybki. Gratuluję. Ja, natomiast do Zarządu mam kilka pytań.

            Jedno pytanie dotyczy wniosku dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, który w styczniu i w lutym zmienił się dwukrotnie. Chciałbym, żeby Pan Starosta, czy ktoś inny z Zarządu wyjaśnił ta zmianę i rozwinął temat 10 tys. zł przeznaczonych na koszty napisania wniosku.

            Następnie, chciałbym też usłyszeć rozwinięcie informacji dotyczącej realizacji idei powołania agencji, stowarzyszenia lub fundacji funkcjonującej w zakresie OZE. Chciałbym dowiedzieć się, jaki jest plan na zrealizowanie tego postulatu.

            Chciałbym też rozwinąć informację dotyczącą braku prawnych i finansowych możliwości utworzenia izby wytrzeźwień w Hajnówce. Kamizelki to sobie odpuszczę, ale Panie Starosto, ale jak już ktoś zwraca się do nas z wnioskiem na dofinansowanie zakupu środka transportu, to może już z tymi kamizelkami to dajmy; kamizelki to generalnie możemy się tutaj złożyć i sami kupić jako radni.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Złóżmy się.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Później mamy ten wniosek dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego o podwyższenie kwoty o 143 tys. zł, chciałbym się dowiedzieć czym jest to umotywowane.

Jeżeli chodzi o informacje to będzie wszystko. Czy Pan Przewodniczący domaga się, żebym postawił też inne pytania w tym punkcie?

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Myślę, że tak, byłoby by najlepiej, żebyśmy wyczerpali listę pytań, a potem spokojnie Pan Starosta by odpowiedział.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: W takim razie, chciałbym poznać stanowisko Zarządu w sprawie planowanej inwestycji na terenie miejscowości Dubicze Osoczne. To jest taki trudny temat, bo z jednej strony interesuje nas pozyskiwanie inwestorów, z drugiej strony musimy słuchać też opinii mieszkańców. Wiemy, że na terenie gminy Hajnówka, na terenie wiejskim, kiedyś nie odpowiadała mieszkańcom chlewnia, w tej chwili nie odpowiada mieszkańcom, chociaż ja nie wiem, bo nie znam żadnego komitetu protestacyjnego, akcji protestacyjnej, która byłaby prowadzona. Zastanawiam się też, na ile mamy narzędzia w powiecie, żeby zbadać faktyczne zagrożenia tą inwestycją i czy ewentualnie z inwestorem byłyby prowadzone rozmowy wobec sprzeciwu mieszkańców Dubicz Osocznych na temat innej lokalizacji inwestycji na terenie powiatu.

            Kolejne pytanie dotyczy komunikacji PKS. Wiemy, że w przyszłym tygodniu już pierwszy projekt koncepcyjny ujrzy światło dzienne; jest projekt rządowy, który ma przywrócić połączenia wcześniej zlikwidowane. Czy my jako powiat mamy pomysł na zaprezentowanie naszych oczekiwań, czy wiemy jakie połączenia ewentualnie zgłosić. Czy możemy, jeżeli nie mamy dzisiaj tego, to wiadomo, że to idea, która ujrzała światło dzienne tydzień temu, ale czy jesteśmy w stanie opracować te właśnie potrzeby mieszkańców powiatu w zakresie przywrócenia połączeń PKS.

            I pytanie do Pana Starosty, na odpowiedź czas minął 28 stycznia na mój wniosek, zapytanie w sprawie pomysłu na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez teren dzisiejszego powiatu hajnowskiego, czy teren Puszczy Białowieskiej. Wiem, że już po terminie zostało zapytanie skierowane do kilku instytucji. Generalnie, to dzisiaj powinniśmy w jakiś sposób obchodzić tą uroczystość, chociażby wykorzystując ją w taki sposób czysto marketingowy, ale już, jak gdyby na obchody zgodne z kalendarzem nas nie stać. Panie Starosto, czy pokusi się Pan jednak o to, żeby coś mieszkańcom powiatu we współpracy z innymi instytucjami, innymi samorządami w tym roku zorganizować. Może przy okazji uroczystości 3 maja wrócić do tego, że to ten teren właśnie w tym roku obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości, a nie w roku ubiegłym.

            Radny Jan Korcz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, ja odnosząc się do pytania, które postawił Pan radny Łabędzki, Panie Starosto, w sprawie tych odnawialnych źródeł energii. Swojego czasu minister ochrony środowiska zwrócił się z prośbą o wydzielenie miejsca dla pracownika i to miejsce, rozumiem, zostało przygotowane, tak? Na jakim etapie jest dalszy plan realizacji, czy jest jakiś odzew ze strony ministerstwa, czy wysyłaliście w tej sprawie pisma, bo jeżeli to miejsce jest stworzone, to szkoda by było, żeby to przepadło.

            Drugie moje pytanie, to zwracam się z prośbą o monitorowanie sprawy dotyczącej byłej żwirowni w Daszach. Ja już rozmawiałem z Panią kierownik z geodezji, ale mimo wszystko taki apel, żeby starostwo też było czujne, żeby nie dopuścić cwaniaków, którzy wykorzystują każdy moment, żeby różne odpady tam wieźć.

            I pytanie do Pani kierownik Zarządu Dróg Powiatowych, już o tych dziurach to nie będziemy mówić, tylko moje pytanie brzmi, czy Pani firma jest przygotowana w sensie materiałowym, czy macie tą biomasę, czy jest to zabezpieczenie, żeby się nie okazało, że dopiero będzie konkurs.

            Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, pytanie do Zarządu. W poprzedniej kadencji złożyliśmy wniosek o scalenie gruntów na obiekcie Dubicze – Istok i najpóźniej z początkiem roku miała być podpisana umowa już na to działanie. Przypomnę Państwu, że jest to 18 mln zł na ten obiekt, są pieniądze. Chcę zapytać, kiedy będzie podpisana umowa, bo takich informacji jeszcze nie otrzymaliśmy.

            Drugie pytanie, dzisiaj Pan Starosta wspominał o Zarządzie i jakie punkty były omówione, natomiast jaki jest wynik tego dzisiejszego Zarządu, bo były tylko punkty, czym Zarząd się zajmował, natomiast jakieś odpowiedzi nie zostały nam pokazane. Chciałbym jeszcze tutaj zapytać o tę inwestycję w Dubiczach Osocznych, gdzie mieszkańcy protestują, ale tu już pytanie padło od radnego Łabędzkiego.

            Radny Lech Jan Michalak: Ja mam dwa pytania do Pana Starosty. Pierwsze pytanie dotyczące członków zarządu. Czy członkowie zarządu są przypisani do kontaktów do danego wydziału, żeby z nimi mieć kontakt i wiedzieć o wszystkich trudnościach, jakie w danym referacie, czy wydziale istnieją. Dobrze by było, żeby każdy członek zarządu miał przypisany na czym się zna i żeby miał kontakt bezpośredni z Panią czy Panem naczelnikiem.

            Druga sprawa, co będzie z Domem Dziecka po 2021r., co będzie dalej, gdy ono będzie musiało przestać istnieć.

            Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, postaram się odpowiedzieć pewnie na niektóre pytania, natomiast na te, na które nie będę mógł precyzyjnie, szczegółowo, odpowiedź przygotujemy na piśmie.

            Pan Bogusław Łabędzki poruszył tutaj kilka spraw. 10 tys na napisanie wniosku na modernizację tego mieszkania, które jest przy Zespole Szkół Zawodowych i jest naszą własnością, a będzie na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Będzie ogłoszony konkurs na to zadanie, dlatego też chcemy się przygotować do tego konkursu i wystartować. Zresztą Pan Bogdan Łabędzki pisał w jakimś zapytaniu, co z tymi mieszkaniami dla tych osób, to też, pomimo, że dostajemy dotację w wysokości 670.000,00 zł to postanawiamy dopłacić różnicę, aby faktycznie zająć się tymi mieszkaniami. Skąd ta suma 670 tys.? Otóż, w ramach programu rewitalizacji miasta Hajnówka, miasto Hajnówka wykorzystała 930 tys. zł na modernizacje stadionu OSiR, zostaje 670.000 zł do wykorzystania na miasto Hajnówka i dzięki przychylności burmistrza Hajnówki te środki, oczywiście za zgodą na piśmie, mogą być przeznaczone na wkład ze środków województwa podlaskiego w ramach rewitalizacji. Natomiast tą różnicę do 960.000 zł, bo tak opiewa wartość projektu, być może mylę się w niektórych szczegółach, jeżeli chodzi o konkretne kwoty, 20% tak opiewa kwota dofinansowania z naszej strony, to jest za mało w stosunku do całej kwoty i dlatego też zwiększamy.

            Poruszył Pan również izbę wytrzeźwień. Ja wiem, że tą sprawą zajmowaliśmy się również w poprzedniej kadencji w Radzie Miasta. Otóż, ustawa też mówi, że można tworzyć izbę wytrzeźwień, gdzie liczba mieszkańców jest powyżej 50 tys. Myślę, że jest to wniosek do wszystkich gmin i miasta Hajnówka, natomiast jeżeli będzie jakakolwiek przychylność, będziemy próbowali wesprzeć, jeżeli będzie możliwość przeznaczenia środków. Natomiast utrzymanie takiej instytucji na pewno jest bardzo, bardzo drogie, bo i obsługa musi być przygotowana należycie, natomiast nie zawsze, ci, którzy trafiają na te wczasy są skłonni zapłacić te pieniądze i praktycznie są one nie do odzyskania. Tu Pan powiedział, że 500 zł, ale to były dwa wnioski, min na zakup samochodu i tak, jak pamiętam, to poprzedni Zarząd właśnie takie środki przeznaczył na jego zakup, natomiast tutaj, tak, jak i poprzednio przeznaczamy symboliczne pieniądze, w tym momencie na kamizelki. Natomiast, w budżecie powiatu, który przyjęliśmy, nie było takich pieniędzy zaplanowanych, dlatego taka moja odpowiedź.

            Jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii i ten projekt, który realizujemy już praktycznie z Niemcami, on urodził się na bazie również współpracy ze stroną niemiecką, jeżeli chodzi o przygotowanie takiego raportu energetycznego o stanie powiatu hajnowskiego. Taki szczegółowy raport będzie przedstawiony w kwietniu być może na sesji albo na specjalnym spotkaniu z radnymi przez stronę niemiecką. Są już zarysy tego projektu, natomiast takie szczegółowe opracowanie, które kilkaset kartek papieru będzie zawierało, zostanie przedstawione w kwietniu. Na bazie tego projektu powstała myśl, żeby współpracować dalej, a więc utworzyć takie centra odnawialnych źródeł energii, czyli siedzibę w Hajnówce i w powiecie białostockim w Białymstoku we współpracy ze stowarzyszeniem niemieckim. Pomysł tego mamy. Otóż, to będą 2 etaty i to mogą być 3 osoby, bo pieniążków jest praktycznie na 1,5 etatu, natomiast mogą to być 3 lub 4 osoby zatrudnione przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce na okres pół roku czasu. I ten, nazwijmy w cudzysłowie, „twór” ma być później stowarzyszeniem, które zajmie się odnawialnymi źródłami energii. Te osoby, które będą zatrudnione muszą znać biegle język niemiecki, czy też angielski, jak również mieć doświadczenie w odnawialnych źródłach energii, bo będą wyjazdy szkoleniowe do Niemiec i to raz na kwartał na tydzień czasu, jak również szkolenia tutaj na miejscu w Hajnówce. Zadaniem takich wyszkolonych ekspertów w przyszłości to będzie doradztwo dla naszych mieszkańców. To miejsce również przygotowaliśmy z myślą o propozycji ministra środowiska, który zwrócił się do nas ze dwa miesiące temu o możliwość utworzenia miejsca, gdzie mógłby przyjeżdżać konsultant odnośnie odnawialnych źródeł energii i przekazywać informacje mieszkańcom. Takie miejsce przygotowaliśmy w Zespole Szkół Zawodowych, a więc bardzo dobrze się zbiegło, że mamy miejsce przygotowane pod propozycję Pana ministra, ale również to samo miejsce będzie dla tego programu polsko – niemieckiego. Ze względu, że ten program ministra środowiska był scedowany na Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, skoro przez dłuższy czas nie było żadnej informacji zwrotnej o dalszych działaniach, bo jak już mówiłem utworzyliśmy to miejsce już dość dawno, otrzymaliśmy informację od WFOŚ, że będą takie możliwości, ale tylko w trzech miejscach w województwie. Także w tym naszym przypadku, wydaje mi się, że dobrze się stało, że akurat współpracujemy ze stroną niemiecką i już możemy ruszyć z możliwością realizacji tych ważnych zadań w zakresie odnawialnych źródeł energii. Natomiast, również jestem po rozmowie z Panem Prezesem Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku, na jednorazowe spotkania możemy się umawiać, ale to nie będzie stały konsultant, tak, jak to było na początku w propozycji Pana ministra. Zasób osobowy nie jest tam za duży, dlatego w tej chwili nie ma możliwości, ale takie spotkania, myślę, przynajmniej raz w roku będzie można robić. Wracając jeszcze do projektu polsko – niemieckiego, właśnie te osoby powinny wyszkolić się a później przekazywać niezbędną wiedzę dla mieszkańców w tym zakresie.

            Inwestycja w Dubiczach Cerkiewnych, przepraszam Osocznych, związana z budową urządzeń odnośnie pirolizy. Jako Starostwo nie otrzymaliśmy żadnej informacji na piśmie, nie ma jakiegoś biegu pism, natomiast nie ukrywam, że zostałem poinformowany przez media, Panie starosto, czy coś takiego się dzieje u Pana na powiecie, byłem zdziwiony i dlatego poprosiłem o szybką informację, czy u nas w referacie jest coś na rzeczy i okazało się, że nie. Jakie jest moje zdanie prywatnie, oczywiście i zarządu, bo o tym też rozmawialiśmy, chociaż nie mamy oficjalnych pism, wszyscy walczymy o tą Puszczę naszą Białowieską, czystą, zieloną, a tu takie akurat propozycje inwestycji. To jest, uważam, niedopuszczalne i wszystko zrobimy, nie wiem, czy jesteśmy władni w tym kierunku, ale myślę, że gmina i mieszkańcy do tego po prostu nie dopuszczą. Tym bardziej, że z takich informacji typowo indywidulanych, wiem, że były podchody tej firmy w różnych miejscach Polski i tam też za bardzo im się nie udawało, także tutaj w naszym zakątku Puszczy Białowieskiej uważam, że jest to nieracjonalne i niemożliwe.

            Kolejna sprawa, przewozy PKS. Chcę powiedzieć, Panie radny Bogdanie, że z tą sprawą w zasadzie walczymy wiele lat, gdzie praktycznie likwidowano nam przewozy i były trudności z dojazdem uczniów do szkół, czy na terenie gmin, czy teraz do Hajnówki.  Podejmowaliśmy działania i wcześniej jako powiat, ale i jako władze miasta, żeby różnymi kanałami docierać do przewoźników, aby tych połączeń było jak najwięcej. Natomiast przewoźnicy, wiadomo, prywatni widzą z każdego połączenia jakiś biznes i na tych bardzo niepopularnych liniach pod względem ekonomicznym tych połączeń nie realizują. Ten program, to bardzo świeża sprawa, ale jestem zainteresowany, aby w jak najszybszym czasie opracować przejazdy autobusów, chociaż my mamy to w głowach, trzeba to tylko przenieść na papier, ale oczywiście po konsultacji z wójtami, bo oni też mają największą wiedzę. Zresztą, dzisiaj Państwo radni przyjmowaliście uchwałę w sprawie przystanków, a to na wniosek wójta gminy Czyże o uruchomieniu takiej linii do dowozu dzieci. Także tu podejmiemy oczywiście działania.

            Chcę też powiedzieć o zamiarach, o których mówiłem, o spotkaniu z wójtami, a przede wszystkim chodzi o zarządzanie drogami, o modernizację i o inwestycje. Otóż, jeszcze odbywają się zebrania wiejskie na terenach gmin, gdzie są to też zebrania wyborcze sołtysów i myślę, że to tam najwięcej głosów spłynie, dlatego też to cały czas odciągamy, chociaż rozmawiamy przy każdym spotkaniu niekoniecznie związanym z tym tematem, ale gdzieś tam w kuluarach rozmawiamy i takie spotkanie przygotowaliśmy wstępnie pod koniec marca, ja tylko prosiłem swoich pracowników, żeby sprawdzili, czy w tych dniach przypadkiem nie ma sesji rady w poszczególnych gminach, żeby faktycznie uczestniczyli wszyscy przedstawiciele z gmin.

            Panie radny Bogdanie, otrzymałem pismo odnośnie odzyskania wolności Puszczy Białowieskiej z bardzo dużym późnieniem. Ta korespondencja przyszła dopiero w lutym, natomiast widziałem, że była napisana w lutym. Dlatego też po otrzymaniu korespondencji, od razu na drugi dzień, spotkałem się z pracownikami i przygotowaliśmy pismo do wójta gminy Białowieża, do nadleśnictwa w Białowieży, do parku w Białowieży, bo tam są zarządcy też terenów leśnych czy parkowych, czy też zarządzanych przez wójta gminy o możliwość zorganizowania takich uroczystości, ale nie ma jeszcze odpowiedzi wstecznej. Jeszcze raz powtarzam, to pismo, mogę powiedzieć dokładnie później po sesji, ale otrzymaliśmy w lutym.

            Pan Jan Korcz mówił o projekcie OZE, ale ja już to wyjaśniłem.

            Natomiast monitorowanie byłej żwirowni w Daszach, oczywiście to, co jest w zakresie naszych czynności, to wszystko zrobimy, żeby tam monitorować. Widzę, że jest pracownik z naszego referatu, to może udzielić takiej konkretnej odpowiedzi, co tam się dzieje, czy dzieje się źle, czy coś na ten temat wiemy.

            Szanowni Państwo, wiadomo, że po przejęciu po poprzedniku, to przyjmuje się jakieś plusy i minusy i jeżeli chodzi o scalenie gruntów, to ogromny plus, bo Pan Starosta rozpoczął to scalenie, natomiast my jesteśmy na etapie uzupełnień różnych dokumentów, bo to tak, jak jest przy różnych pracach i przy scaleniach. Mogę być spokojny, że dojdzie do podpisania umowy i myślę, że to w dość krótkim okresie czasu. Natomiast pracownicy z Wojewódzkiego Biura Geodezyjnego stwierdzili, że tych uzupełnień i tak nie jest za dużo, ale to oczywiście trwa w czasie.

            Radny Lech Michalak pytał, czy członkom zarządu są przypisane jakieś referaty. Szanowny Panie Leszku, przede wszystkim jest dwóch etatowych członków zarządu, to jestem ja i Pani Starosta, natomiast pozostali członkowie zarządu nie mają przypisanych np. geodezji czy oświaty, zajmują się wszystkimi niezbędnymi sprawami, które rozwiązujemy na zarządzie. Chcę powiedzieć, że frekwencja zawsze jest 100% na zarządzie i każda sprawa jest bardzo wnikliwie rozpatrywana i z każdym członkiem zarządu można porozmawiać praktycznie na każdy temat.

            Było jeszcze pytanie z Domem Dziecka. Faktycznie ustawa zmienia formułę funkcjonowania Domów Dziecka, chyba do 2023 roku musimy się z tym uporać. Jeżeli chodzi o szczegóły w jakim zakresie to dalej ma funkcjonować, to nie udzielę teraz Panu odpowiedzi, natomiast chcę powiedzieć, że utrzymanie Domu Dziecka jest bardzo, bardzo zasadne, aczkolwiek wiadomo, że również obciąża finansowo. Są przeliczniki etatów pracowników, którzy pracują na jednego przebywającego w Domu Dziecka bardzo duże, dlatego też koszty są dość duże. Chcę powiedzieć, że taką popularną formą to są rodzinne domy dziecka i mamy ich na terenie powiatu dość dużo, w których przebywają dzieci nie w tak dużej ilości, jak w Domu Dziecka, a na pewno ich koszt przebywania tam jest dużo, dużo mniejszy.

            Wracając do prac zarządu, to co by Pan chciał usłyszeć? Przejęcie przez gminę Czeremcha drogi powiatowej Kuzawa – Stawiszcze. Oczywiście, że wyrazimy zgodę i przekażemy Panu wójtowi, że taka zgoda jest. Lustro w Zubaczach, z rozmów z radnym Gerasimiukiem wynika, że jest zasadność ustawienia lustra, przekażemy sprawę do Zarządu Dróg Powiatowych i to zrealizują. Przebudowa dwóch przepustów w Morzu i Zbuczu, niestety to jest inwestycja, a więc musi się znaleźć w załączniku inwestycyjnym budżetu powiatu na 2019r. Jeżeli pojawią się wolne środki, to oczywiście zrealizujemy, bo to są koszty kilkudziesięciotysięczne. Modernizacja drogi w Miedwieżykach, w związku z przebudową drogi krajowej planuje się tam objazd, także chcę się spotkać z inwestorem i z wykonawcą, który będzie tą inwestycję prowadził i zaproponujemy po ewentualnym uzgodnieniu, że jeżeli faktycznie ta droga będzie drogą objazdową, doprowadzenie do takiego stanu, aby była możliwość takiego normalnego przejazdu. Przyznanie dotacji, to tak, jak pamiętam, bo nie mam przy sobie teraz rozpiski, to na sport było 6 tys. zł i tyle zostało przyznane Powiatowemu Związkowi Szkolnemu. W dziedzinie turystyki również, tak, jak pamiętam na PROT. Jeżeli chodzi o wnioski z dziedziny kultury, to na wszystkie wnioski przekazaliśmy jakieś środki. Będzie to na naszej stronie do zobaczenia na własne oczy. W sprawach różnych były dwa wnioski, Stowarzyszenia Przyjazny Transport, tam ustaliliśmy, że dofinansujemy w postaci opłacenia fakturki w wysokości 300 zł przewóz eksponatu, natomiast jeżeli chodzi o organizację Przeglądu Talentów Osób Niepełnosprawnych, to przekażemy nagrody rzeczowe.

            Chcę przekazać Państwu jeszcze kilka informacji. Zacznę od tej bardzo ważnej, otóż 7 marca o godz. 11:45 na Politechnice Białostockiej, w zaproszeniach, które wysłaliśmy wskazaliśmy budynek ten nowy, natomiast ta konferencja odbędzie się w budynku starym, tam, gdzie zawsze się spotykamy przy różnych spotkaniach z leśnikami. Zresztą informacja będzie przed samym wejściem dodatkowo. A spotkanie dotyczy przekazania informacji przez zarząd suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej o możliwości inwestowania na terenach, które są przygotowane pod inwestycje, a nie były w strefie ekonomicznej tej suwalskiej. Ustawa z tamtego roku na tyle się zmieniła, że praktycznie każdy teren, który jest możliwy do inwestowania może być przeznaczony i może być również na warunkach finansowych, jak w strefie ekonomicznej. Co to oznacza? Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy będą zainteresowani inwestowaniem będą mogli mieć z tego tytułu ulgi, jak w strefie ekonomicznej. I chce powiedzieć, że ze względu na to, że miasto Hajnówka jest na liście tych miast zdegradowanych, ten % ulg jest większy i przyległej gminy Hajnówka. Akurat jedna gmina przylega i z tego tytułu będą ulgi. Nie chcę Państwu dokładnie przedstawiać, bo od tego są eksperci, którzy przyjadą do Hajnówki, natomiast dzisiaj za pośrednictwem telewizji kablowej chcę przede wszystkim zaprosić przedsiębiorców, ale również wszystkich obecnych tutaj.

            Również w ubiegłym tygodniu odbyliśmy spotkanie z Polską Grupą Gazowniczą oddział z Białegostoku. Zarząd Grupy Gazowniczej z Białegostoku przyjechał już z projektantami, aby faktycznie pokazać przebieg układania ewentualnej sieci gazowniczej. Dość optymistyczne z tego spotkania były informacje, ten pierwszy gaz może być podłączony już w przyszłym roku. Po drodze są oczywiście różne perypetie, min. uzgadnianie pozwoleń wodnoprawnych, chodzi o Wody Polskie, bo teraz Hajnówka należy do zlewni nadbużańskiej, a więc siedziba jest w Sokołowie Podlaskim. I tak, jak w Białymstoku w ogóle nie ma potrzeby uzyskiwać tego pozwolenia wodnoprawnego, tak, tam jest obowiązkowo. Być może jeszcze jutro spotkam się z dyrektorem Wód Polskich, jak również z Polską Grupą Gazownicza w Białymstoku.      

            Skoro jestem przy głosie, chcę Państwa radnych i tutaj Państwa, którzy są, zaprosić na charytatywny turniej reprezentacji służb mundurowych województwa podlaskiego, który odbędzie się 16 marca o godz. 10 w liceum Nr 2 w Hajnówce. To będzie turniej dla Kubusia. Hajnówka, powiat hajnowski, jak Państwo wiece zawsze słynął z dobrej siatkówki. Tutaj mogę gwarantować, że przyjadą zespoły z poszczególnych służb mundurowych, zagrają ligowcy i I liga i II liga, myślę, że to będzie dla kibiców z Hajnówki dobra atrakcja.

            Jeżeli na coś bardzo dokładnie nie odpowiedziałem, to bardzo przepraszam, przygotujemy informację na piśmie.

            Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Odpowiadając na wniosek Pana Korcza, informuję, że za miesiąc styczeń do dnia dzisiejszego na remonty zostało zużyte 19,5 tony masy. Następna dostawa masy przyjeżdża w poniedziałek. Jesteśmy po zapytaniu ofertowym. Ta dostawa została uzgodniona, czyli zamówiliśmy na cały rok 50 ton. Ta dostawa, która będzie w poniedziałek jest na 20 ton. Na grysy mamy otwarcie ofert 5 marca, emulsja – wczoraj otworzyliśmy oferty, to było w dużym przetargu i czekamy na oświadczenia grupy kapitałowej i w tym tygodniu będzie rozstrzygnięcie. Z tym, że na pierwszy rzut mamy grysy na remonty, ale grysami i emulsją możemy rozpocząć remonty, gdy temperatura powietrza będzie powyżej 10 stopni. Piasek i sól planujemy w połowie roku, czyli sierpień, wrzesień. To chyba tyle.

            Radny Jan Korcz: Tak, dziękuję, chodziło mi, czy jest zabezpieczenie, czy jest wszystko w porządku.

            Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk: Dziękuję za troskę.

Radny Jan Korcz: W ubiegłym roku było tak, że grupa, która będzie budować drogę krajową, wykupiła większość materiałów. Chodziło mi o to, czy Pani wykazała zapobiegliwość. Wykazała Pani. Bardzo dobrze. Dziękuję.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Starosto, Państwo radni, ja tylko w kwestii sprostowania. Były Pan Starosta nie rozpoczął żadnego ze scaleń, scalenia rozpoczynają wójtowie wraz z pracownikami na prośbę mieszkańców danego okręgu scaleniowego. To tylko w kwestii sprostowania. Dziękuję bardzo dla osób zaangażowanych.

Radny Mirosław Romaniuk: Jak tak, to ja zapytam radnego Ostapczuka, na czym ta praca gmin polega, jeśli Pan tłumaczy, że powiat hajnowski, pracownicy powiatu, geodezji, tym się nie zajmują.

Radny Roman Ostapczuk: Pan Starosta były nie słuchał mojej odpowiedzi, Pan nie zainicjował żadnego scalenia, inicjują scalenia, jeszcze raz mówię, mieszkańcy z pracownikami, wójtami gmin. Pan jest na pewnym etapie scalenia, natomiast bez złożenia papierów przez mieszkańców mieszkających na odpowiednim obrębie scaleniowym, to nie ma tematu.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panowie radni, proponuję spotkać się po sesji i porozmawiać na ten temat, kto rozpoczął, a kto nie rozpoczął scalenia. Najważniejsze, że scalenia są robione. A Pana radnego jeszcze raz zapraszam do pracy w którejś komisji i tam będzie można ze cztery godziny rozmawiać.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, oczywiście początek scalenia to jest ogromna praca przede wszystkim wójta, mieszkańców, sołtysa danego obrębu. Jest to naprawdę praca mrówcza, bo trzeba wykazać się, albo ponad 50% powierzchnią gruntów, gdzie będą te scalenia, albo ponad 50% właścicieli, którzy do tego scalenia przystępują. Natomiast chcę również przede wszystkim pochwalić swoich pracowników, jak już wchodzą na etap, w zasadzie od samego początku trzeba wszystko sprawdzić, trzeba nadać odpowiedni bieg, aby te dokumenty dobrze przygotowane trafiły do obróbki w Urzędzie Marszałkowskim i później cały czas monitorować, wyjazdy, spotkania, także ogrom pracy pracowników Starostwa. Muszę powiedzieć, że ich praca jest za bardzo niedoceniana, ale oni mrówczą pracę wykonują. Na 4 scalenia, które w tej chwili prowadzimy jest teraz tylko dwóch pracowników, a tych hektarów i milionów do obróbki jest bardzo, bardzo dużo.

Radny Lech Jan Michalak: Panie Przewodniczący, na Komisji styczniowej był Pan obecny, tam poruszono sprawę doprowadzenia gazu do Hajnówki i przekazania torów kolejowych do Białowieży. Chciałbym się dowiedzieć, co z tymi pismami, Pan obiecał, że te pisma gdzieś ta pójdą, czy są już jakieś odpowiedzi?

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Tak, pisma poszły i zdaje się, że informacja do Państwa radnych także dotarła. Odzew na te nasze zgłoszenia poszedł i wiem, że zostało wysłane pismo przez Pana Starostę i była też odpowiedź udzielona odnośnie kolei do Białowieży. Powinien to Pan mieć na skrzynce mailowej. Była odpowiedź.

Radny Lech Jan Michalak: Myśmy tego nie otrzymali, tej odpowiedzi.

z sali: otrzymaliśmy

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Zarząd i Pan Starosta zareagowali na nasze pytania z komisji i otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeżeli takie odpowiedzi otrzymujemy, to natychmiast je przesyłamy na skrzynki mailowe do radnych. Ja też otrzymuję materiały tak samo, jak radni i było to przesłane. Pani Violu bardzo proszę, żeby do Pana radnego jeszcze raz to podesłać.

Komendant Straży Pożarnej Piotr Koszczuk: Jeszcze raz chciałbym podziękować z tego miejsca strażakom ochotnikom z powiatu hajnowskiego za udział w ponad 50% zdarzeń wspólnie z nami lub samodzielnie w likwidacji zagrożeń do ponad 300 zdarzeń. Chciałbym również podziękować Radzie Powiatu, Panu Staroście, wszystkim samorządowcom, burmistrzom, wójtom powiatu hajnowskiego za współpracę w 2018r., licząc, że ta współpraca w 2019r. i w następnych latach będzie również owocna. Chciałbym z tego miejsca również podziękować strażakom i pracownikom cywilnym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, którzy wykonali ogrom pracy w celu podniesienia standardu i bezpieczeństwa pracy. Jeszcze raz dziękuję. Jeżeli Państwo nie mają nic przeciwko, to razem z Komendantem Policji chcielibyśmy wrócić do swoich zadań, jeszcze raz dziękując i życząc Państwu udanych obrad.

Radna Alla Gryc: Panie Przewodniczący, dziękuję bardzo za głos. Chcę podnieść temat ulicy Górnej. Mieszkańcy się dopytują, jaka jest przyszłość, bardzo się niecierpliwią i stąd to moje pytanie.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Ważne, że było słowo wizja, wizja na pewno jest, bo dokumentacja też jest chyba powoli na ukończeniu. Natomiast, Szanowni Państwo, tak, jak ja mówiłem, odnośnie modernizacji dróg naprawdę musimy się bardzo mocno pochylić nad kolejnością wykonywania poszczególnych zadań. Oczywiście Hajnówka jest jakby najważniejszym centrum, natomiast nie możemy tez zapominać o terenie. Biorąc pod uwagę, że przyszło już pierwsze pismo z Urzędu Wojewódzkiego odnośnie propozycji naszych odnośnie modernizacji dróg powiatowych na terenie powiatu hajnowskiego, taką propozycję usieliśmy wysłać bardzo szybko, a dokumentację w tej chwili mamy zrobioną w Białowieży na ulicy Pałacowej. I myślę, jeżeli środki zostaną nam przyznane, ja bym proponował, aby pierwszą inwestycją, którą rozpoczniemy, jeżeli będziemy mieli na to środki, to była ulica Pałacowa w Białowieży. Tych zadań naprawdę jest bardzo, bardzo dużo. I to, co pan Starosta powiedział na ostatniej sesji, były Pan Starosta, Romaniuk, że teraz już można znowu zadłużać powiat. Tak, Szanowni Państwo, ja mam bardzo dokładne informację przygotowaną odnośnie wydatków inwestycyjnych od początku powstania powiatów i wiem, ile pieniędzy poszło na drogi, o które zabiegały wszystkie gminy. Biorąc pod uwagę, że w I kadencji i w II kadencji byli przedstawiciele z gmin w osobach wójtów, każdy do siebie brał jak najwięcej i myślę, że ten stan zrobienia tylu inwestycji drogowych świadczy o tym, że na pewno nie jesteśmy w jakimś tam ogonie. Ale to nie znaczy, że dalej tych potrzeb jest naprawdę ogrom. Przejeżdżając praktycznie przez cały powiat, przez wszystkie drogi powiatowe, naprawdę serce trochę ściska ich stan, bardzo dużo po okresie zimowym jest dziur i z tym musimy się, niestety, zderzyć. Na pewno w pierwszej kolejności musimy załatwić sprawy przejezdności, więc takich bieżących napraw, o których mówili Pan radny Korcz i Pani kierownik. Natomiast będziemy planować powoli te inwestycje.  I tak, jak mówiłem odciągana przez wiele lat inwestycja w Białowieży ujrzy światła dziennego. Ja również jestem już po rozmowie z Panią kierownik, tam koszt inwestycyjny jest dość duży, prawie 7 mln zł. Być może za mocna dokumentacja została zrobiona, może będzie można jeszcze z czegoś zejść. Natomiast, też jestem umówiony na rozmowy z Lasami Państwowymi, aby z funduszu leśnego również było dofinasowanie i wtedy trzy samorządy jakoś poradzą. Widzę dzisiaj na Sali również Pana Jerzego Chodakowskiego, który składał do nas wniosek odnośnie przebudowy drogi Krzywiec – Zabłotczyzna. Jak pamiętam, ten temat się przewala przynajmniej 10 lat, bo nie tylko my, jako radni z gminy Narewka o to się upominaliśmy, ale również pamiętam, że radny Lech Jan Michalak na sesjach ten temat podnosił, dlatego też jesteśmy na etapie rozmów z wójtami, jak widzą współfinansowanie dokumentacji technicznej, gdyż sama dokumentacja na tak długim odcinku będzie kosztowna, gdzieś około 800 tys. zł. Widzę, że jest Pani Przewodnicząca Rady Miasta i przekazała mi informację, myślę, że teraz ją przekażę tutaj Państwu i tym, którzy oglądają naszą transmisję. Otóż Biuro Lokalnej Grupy Działania ogłasza nabór wniosków w marcu 2019r., także trzeba być dość czujnym i przygotowanym, aby do tego przystąpić. To jest przede wszystkim dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, a więc tzw. start up i podejmowanie działalności gospodarczej przyprodukcyjnej; dofinasowanie do 100 tys. zł, usługowej 80 tys. zł, handlowej 60 tys. zł. Wszelkiej informacji można uzyskać na ulicy Parkowej w biurze LGD. Trzeba na bieżąco obserwować, kiedy takie konkursy zostaną ogłoszone i my jako radni powinniśmy najwięcej takich osób namawiać do przystąpienia, bo te środki, które pokazują się są do wzięcia, tylko czasami nie ma takiej informacji. Poprzez telewizję kablową, poprzez Państwa dotrzemy do jak największej ilości takich osób. A biorąc pod uwagę jeszcze to spotkanie 7 marca ze specjalną suwalską strefą ekonomiczną, to będzie miało jeszcze większe przełożenie.

Do punktu 14-go:

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady IV sesji Rady Powiatu.

           

 

                   Protokołowała                                                                      Przewodniczył

                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                              

                                                                                                               Eugeniusz Saczko                       

 

 

 Link do nagrania https://www.youtube.com/watch?v=3gGLVKubJsw

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko

Data wytworzenia: 2019-03-26

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2019-03-26

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2019-03-26