Protokół Nr VIII/19 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 31 października 2019 r.
BR.0002.5 (8).2019
Protokół Nr VIII/19
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 31 października 2019 r.
w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce
(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.18:17)
Do punktu 1 – go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, jest godz. 13. Otwieram VIII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę Andrzeja Skiepko, witam Panią Wicestarostę Joannę Kojło, witam wszystkich Państwa radnych. Witam zaproszonych gości; witam radnych sejmiku województwa podlaskiego Pana Mikołaja Janowskiego i Pana Igora Łukaszuka, witam dyrektorów szkół i placówek oświatowych: witam Panią Lucynę Wawreszuk, Panią dyrektor Lucynę Wojciuk, Panią dyrektor Annę Czykwin, Panią dyrektor Wiolettę Januszkiewicz i Pana dyrektora Igora Łukaszuka. Witam serdecznie pracowników i naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Witam serdecznie wszystkich pozostałych gości obecnych na sali. Witam też kierownika PCPR Pana Pawła Szymaniuka. Informuję Państwa, że za pośrednictwem telewizji obserwują nas, oglądają nas mieszkańcy powiatu hajnowskiego i nie tylko, także bardzo serdecznie witam mieszkańców naszego powiatu (lista gości zał. nr .….).
Szanowni Państwo, nasze obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.powiat.hajnowka.pl. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr ..….).
Radna Olga Rygorowicz: Panie Przewodniczący zwracam się z prośbą do Pana i do Rady i do wszystkich obecnych, żeby uczcić minutą ciszy naszego przyjaciela, który odszedł 9 października, Pana Jana Szyszko, naprawdę to był wielki przyjaciel naszego Powiatu Hajnowskiego, naszej Puszczy Białowieskiej. To był leśnik, który znał, co w puszczy boli i co nam boli. Zawsze był razem, znałam go od dwudziestu paru lat jak on był pierwszym ministrem. Powiem szczerze, że nie było takiego ministra przez cały ten okres do ponownego jego wyboru. Mieliśmy spotkać się z nim właśnie 9 października. Dowiedziałam się przez telewizor strasznej informacji, że wybierał się do nas i nie dojechał, zmarł. I dzisiaj chciałabym, ja nie będę przedstawiać jego życiorysu, bo wszyscy jego znacie, ale chciałabym, żeby nam takiego serdecznego przyjaciela Powiatu Hajnowskiego, który odszedł, uczcić minutą ciszy. Panie Przewodniczący proszę bardzo.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy Państwo wyrażają zgodę? Nie będziemy tego wniosku głosować, mam nadzieję, że wszyscy wyrażają zgodę. Bardzo proszę o powstanie i uczcijmy minutą ciszy.
[Minuta ciszy]
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Przed przystąpieniem do punktu 2 porządku obrad chciałbym jeszcze oddać głos Panu Staroście, będziemy mieli przyjemną chwilę.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Póki do tej przyjemnej chwili, obecnie chce jeszcze wrócić do pogrzebu Pana Ministra Szyszko. Uczestniczyłem z Panem Burmistrzem w tej smutnej, ale bardzo piękny pogrzebie. Mieliśmy ze sobą wianek tutaj z gałęzi świerkowych z Puszczy Białowieskiej, mieliśmy biało – czerwone róże wpięte w ten wianek i pojechaliśmy na pogrzeb. Ze względu, że nie mieliśmy przepustek, a był na pogrzebie Pan Prezydent Andrzej Duda, pokierowały służby nas w inne miejsce, gdzie były setki osób, służby porządkowe przejmowały kwiaty i wieńce, również też nasz od mieszkańców powiatu hajnowskiego. Wczoraj oglądając sesję w domu, pokłosie kilku dni takich smutnych dla mnie, oto obecny Pan radny Gmiter powiedział, że zachowaliśmy się niegodnie na pogrzebie. Baner, przy którym stałem „Dziękujemy Panie Profesorze Janie Szyszko, obrońco polskiej ziemi i lasów”. Dziękuję bardzo.
Natomiast Szanowni Państwo chcę również dzisiaj w bardzo uroczysty sposób, bardzo przyjemny dla mnie, wręczyć podziękowanie dwóm gospodarzom, którzy hodują konie, a reprezentowali nasz powiat w Szepietowie na pokazach również związanych z wystawą i sprzedażą ogierów rasy polski koń zimnokrwisty. W imieniu własnym, w imieniu Zarządu, w imieniu radnych chcę Panom bardzo serdecznie podziękować, życzyć wielu sukcesów i jeżeli będzie możliwość zaproszenia przez Pana całej Rady, to Pana z przyjemnością odwiedzimy i zobaczymy te konie. Natomiast teraz chciałbym przekazać dyplom podziękowania i taką małą nagrodę. Przypomnę tylko, że to jest Pan Mikołaj Wawrzeniuk i Pan Mikołaj Wasiluk.
[oklaski z sali]
Pan Mikołaj Wawrzeniuk: Dziękuje bardzo Panu Staroście i wszystkim za to wyróżnienie i nagrodę i zapraszam, chętnie zapraszam na kulig, wszystkich. Zimą organizuję, bo mam konie do zaprzęgu. Dziękuję bardzo.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad VIII sesji Rady Powiatu został radnym przesłany. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, chcę wnieść dzisiaj do naszego programu obrad sesji Rady Powiatu dodatkowy punkt- przyjęcia stanowiska Rady Powiatu w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. Otóż, szanowni Państwo, w związku z planami, które niestety miały miejsce w Hajnówce, ograniczenia dostępności dla mieszkańców Powiatu Hajnowskiego, takie stanowisko przygotowaliśmy, które później zostanie przedstawione przez Pana Przewodniczącego, jeżeli oczywiście uzna akceptację takiego przyjęcia na dzisiejszej sesji.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, czy są jeszcze inne uwagi do porządku dzisiejszej sesji?
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, ja składam wniosek o zmianę porządku obrad przez dodanie w punkcie 5 – informacji dotyczącej audytu wewnętrznego funkcjonowania oświaty, efektywność zarządzania w zakresie organizacji i finansowania oświaty w Powiecie Hajnowskim. Ten audyt opublikowany w ostatnich dniach stał się przedmiotem wielu dyskusji na terenie powiatu, na terenie miasta, też takiej akcji społecznej, w wyniku której zebrano 3654 podpisy pod postulatami sformułowanymi przez uczniów, rodziców uczniów, ale także absolwentów I ogólniaka w Hajnówce. Myślę, że i Pan Starosta ma tutaj dużo do powiedzenia na ten temat i wiele rzeczy trzeba wyjaśnić i potraktujmy to jako oddzielny punkt na dzisiejszej sesji. To byłby punkt 5, po informacji Przewodniczącego na temat zgłaszanych interpelacji i zapytań. Punkt nazywałby się i informacja.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Niepotrzebnie.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dobrze, Pan zgłosił, ja tylko zapytam tak, bo jeżeli mamy informację o działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i mamy przygotowany audyt, to ja rozumiem, że to jest jasne, że będziemy w tym punkcie nad tym audytem dyskutowali. Nie, nie trzeba wyjaśniać, jeżeli nie, to przystąpimy do przegłosowania. Ja rozumiem, że jest to formalny wniosek i trzeba przegłosować.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, jest punkt, w którym dzisiaj będziemy rozmawiać o oświacie i myślę, że w tym punkcie ja zabiorę głos jako pierwszy i przedstawię swój punkt widzenia. Natomiast, szanowni Państwo, audyt to jest dopiero materiał do dyskusji, to nie przygotowało Starostwo, to przygotowała niezależna firma i tak, jak mówiliśmy, Panie Bogdanie, na początku roku, że będziemy rozmawiać z dyrektorami i to zapowiedziałem na komisjach poniedziałkowych, że zrobię w najbliższym czasie spotkanie z dyrektorami szkół, a następnie poproszę równie radnych, którzy będą chcieli do tego zespołu przystąpić i o tym audycie dyskutować. Ja teraz nie chcę się wypowiadać na temat samego audytu i konsekwencji tego, co zostało zrobione przez pewne osoby, to zostawię sobie do informacji w punkcie o oświacie.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Kolejny wniosek, czy w tym samym?
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: W tym samym. W tej samej sprawie.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: To i tak ja poddam pod głosowanie. Panie radny, to nie ma sensu dyskutować chyba, wnioski formalne zostaną obydwa poddane pod głosowanie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, ale w celu wyjaśnienia tego o czym mówił Pan Starosta, żeby nie było wątpliwości.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ale wniosek bardzo dobrze Pan uzasadnił, wniosek jest uzasadniony i to bardzo dobrze.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Dodam tylko, że…
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Tak będziemy rozmawiali nad czymś czego nie ma jeszcze w porządku obrad, to taka dziwna sytuacja.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale ja nie chcę rozmawiać na ten temat, chcę wytłumaczyć skąd wniosek, żeby był to odrębny punkt i tylko tyle.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ja zrozumiałem, że Pan to już wytłumaczył. Czy Państwo zrozumieliście? Pan radny Łabędzki wytłumaczył bardzo dokładnie skąd jest ten wniosek i dlaczego chce go wprowadzić. Super.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Dobrze.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy są jeszcze inne formalne wnioski do porządku obrad?
Radni więcej wag i wniosków do przesłanego porządku obrad nie zgłosili.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przystąpimy do przegłosowania wniosków, oczywiście te wnioski głosujemy oddzielnie. Najpierw głosujemy wniosek Pana Starosty, a mianowicie, żeby w porządku obrad w punkcie 8.18 wprowadzić uchwałę – przyjęcie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności inspektoratu Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. Ja tu się przyglądam, jeden z Panów radnych nie ma aktualizacji w komputerze, w związku z tym niestety będziemy musieli przeprowadzić głosowanie ręczne. Głosowanie w cudzysłowie „ręczne” będzie polegało na tym, że ja będę odczytywał nazwiska, a Państwo radni będą mówili, czy są „za”, „przeciw”, czy „wstrzymują się”.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, w związku z tym, że za moment dotrze komputer, rozumiem, mamy Pana Mikołaja Wasiluka, który również uczestniczył w Szepietowie i chce przekazać nagrodę Panu, podziękować za udział w aukcji, wystawie, życzyć wielu sukcesów i mam nadzieję, że dalsze reprezentowanie Powiatu Hajnowskiego będzie miało miejsce. Chcę w imieniu swoim, w imieniu Zarządu, w imieniu radnych Powiatu Hajnowskiego przekazać dyplom podziękowania i małą nagrodę.
Pan Mikołaj Wasiluk: Dziękuję bardzo.
[oklaski z sali]
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeszcze nie widzę komputera, w związku z tym przystąpimy do głosowania ręcznego. Kto z Państwa jest „za” przyjęciem stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu ZUS w Hajnówce.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Wszyscy radni głosowali „za” i do porządku obrad wprowadzamy w punkcie 8.18. – przyjęcie stanowiska Rady Powiatu w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu.
Głosujemy drugi wniosek. Głosujemy wniosek Pana radnego Bogusława Łabędzkiego o wprowadzenie po punkcie 4 punktu 5, rozumiem, że potem punkt 5 to będzie pkt 6 itd. pod tytułem: Informacja dotycząca audytu wewnętrznego.
Wynik głosowania: odrzucono
Rozkład głosów
Za (2) |
Przeciw (9) |
Wtrzymał się (6) |
Brak udziału (0) |
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Korcz Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
Filimoniuk Piotr Gutowski Mateusz Damian Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Romaniuk Mirosław Rybak Piotr
|
|
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Wniosek został odrzucony.
Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.
- Otwarcie VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
- Przedstawienie porządku obrad sesji.
- Przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu.
- Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
- Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
- Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego.
- Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
- Powzięcie uchwał w sprawie:
8.1. zmian w budżecie na 2019r;
8.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2019- 2027;
8.3 stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce;
8.4. stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce w czteroletnie I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce;
8.5. stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce;
8.6 stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce w czteroletnie II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce;
8.7. wyłączenia Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce;
8.8. stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce;
8.9. stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce;
8.10. stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego czteroletniego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w pięcioletnie Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce;
8.11. ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hajnowskiego na 2020r.;
8.12. przyjęcia „Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2020 rok”;
8.13. zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków;
8.14. określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019r.
8.15.ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2020r.
8.16. rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez CASUS NOSTER Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Cezary Łakomy;
8.17. zwolnienia z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych.
8.18. przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu ZUS w Hajnówce.
- Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
10.Zamknięcie obrad VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W związku z tym, że były wnioski do porządku obrad, to musimy cały porządek obrad przegłosować w całości. Chcę tylko dodać mieszkańcom, że na stronie internetowej Starostwa Powiatowego jest taka zakładka – portal mieszkańca, można tam zajrzeć i jeszcze przed sesją wszystkie materiały, którymi dysponują radni są tam umieszczone. Także każdy z Państwa, kto ma oczywiście dostęp do internetu i komputera, może sobie dużo, dużo wcześniej przejrzeć wszystkie materiały, nad którymi tutaj debatujemy. Przystępujemy do przegłosowania porządku obrad.
Wynik głosowania: przyjęto
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław
|
|
Do punktu 3-go:
Protokół z VII sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z VII sesji Rady Powiatu.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Protokół z VII sesji Rady Powiatu został przyjęty.
Do punktu 4-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad – informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań. W okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu radny Lech Jan Michalak złożył interpelację w sprawie funkcjonowania Zakładu Gryfskand Sp zoo w Hajnówce. Treść interpelacji oraz udzielonych odpowiedzi podana została do publicznej wiadomości przez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i wywieszenie na tablicy informacyjnej w Starostwie Powiatowym. Treść interpelacji oraz odpowiedzi przesłane zostały drogą elektroniczną wszystkim radnym.
Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.
Do punktu 5-go:
Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr…..…).
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliście Państwo informację, czy są pytania do informacji o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, w dniu dzisiejszym odbyliśmy kolejne, już 35, posiedzenie naszego Zarządu. Przedstawialiśmy wniosek Zarządu o uzupełnienie obrad VIII sesji właśnie o dodany punkt, stanowisko Rady Powiatu w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. Autokorekta Zarządu Powiatu do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r. I o tym w punkcie obrad będzie mówiła Pani Skarbnik. Przyjęliśmy również uchwały w sprawie podania do publicznej wiadomości informacji o wykonaniu budżetu powiatu za III kwartał 2019r. I ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego nieodpłatna pomoc prawna. W sprawach różnych był wniosek o udzielenie od 1 września 2019r. dotacji na funkcjonowanie niepublicznej szkoły podstawowej specjalnej w Hajnówce. Jak Państwo wiecie, jest przedszkole niepubliczne specjalne w Hajnówce i jeden z przedszkolaków już dorósł do wieku szkolnego i jest utworzona w ten sposób niepubliczna szkoła podstawowa specjalna, która ma tylko jednego ucznia, dlatego tez wniosek rozpatrzyliśmy pozytywnie, dotując za cztery miesiące tego roku nauczanie tego ucznia. Był również wniosek wójta gminy Czyże o zabezpieczenie w budżecie powiatu na 2020r. Kwoty 16.500 zł na remont przepustu w miejscowości Morze, ale oczywiście ten wniosek przesuwamy do planów budżetu na 2020r. i zarząd tą sprawa już się zajmie. Również udzieliliśmy pełnomocnictwa dla kierownika PCPR Pana Pawła Szymaniuka do podejmowania wszelkich czynności w zakresie realizacji programu „Aktywny samorząd”.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy Państwo radni mają pytania w związku z informacją?
Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, korzystając z obecności tutaj dyrektorów liceów, chciałbym, jeżeli oczywiście jest to możliwe, dowiedzieć się o ilość i rodzaj rozszerzeń, o których jest mowa w punkcie pierwszym informacji o pracy Zarządu, bo szczerze mówiąc dla mnie jest to trochę takie lakoniczne stwierdzenie. Dziękuję.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego i Zespół Szkół Zawodowych możemy rozszerzeń zrobić trzy, natomiast w Liceum Nr I ze względu, że jest tylko jedna klasa, przyzwolenie jest od Zarządu na pięć rozszerzeń. Dziękuję.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 – informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych Powiatu Hajnowskiego ( Zał. Nr………). Wszystkim Państwu informacja została przekazana, do tego doszedł audyt i tutaj Pan Starosta prosił o głos w pierwszej kolejności.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, przede wszystkim wszyscy odbiorcy, którzy są dzisiaj z nami przed telewizorem. Pojawiły się Szanowni Państwo informacje o zamykaniu, czy też przeniesieniu I Liceum im. Marii Curie – Skłodowskiej przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego na czele oczywiście z moją osobą jako Starosty. Chcę kategorycznie zdementować te nieprawdziwe krążące w obiegu publicznym informacje, które tak mocno dotknęły Zarząd Powiatu, a najbardziej moją osobę. Jestem absolwentem tej szkoły, na którym miałem możliwość zabrania głosu podczas uroczystości 80-lecia i pojawiły się opinie, że tak przy tej uroczystości pięknie zabierałem głos, a teraz likwiduję szkołę. Szanowni Państwo, większej bzdury nie można było wymyśleć. Jestem dumny ze swojej szkoły, jestem dumny ze swoich nauczycieli, myślę, że szkoła jest dumna i nauczyciele z absolwentów. Ja nie będę wymieniał wszystkich nauczycieli, z którymi miałem do czynienia wtedy, kiedy się uczyłem, natomiast tylko przypomnę Panią profesor Pelagię Poniecką. Ona uczyła łaciny, ale nie były to lekcje tylko łaciny, to były lekcje historii, tej straszliwej historii II wojny światowej, kiedy Pani profesor była w obozie koncentracyjnym za nauczanie tajne języka polskiego, ale to były też lekcje patriotyzmu. To była Pani profesor nauczyciel i mama. Zależy mi, Szanowni Państwo, aby moje liceum dalej się rozwijało i z każdym rokiem przybywało uczniów do szkoły. Szanowni Państwo, powodem takiej sytuacji i tego niefortunnego zajścia było przekazanie dyrektorom szkół i radnym powiatu raportu z audytu przeprowadzonego przez niezależną firmę, a dotyczącą stanu oświaty w powiecie Hajnowskim zarządzaną przez organ prowadzący Starostwo Powiatowe. Ja dzisiaj nie będę się wypowiadał na temat raportu, natomiast przekazano tam różne kierunki rozwiązania problemów, które są. I o tym mówiłem na komisji, będziemy dyskutować z dyrektorami, ale również z radnymi, którzy do tego zespołu przystąpią. Ktoś, Szanowni Państwo, wyszedł przed szereg. Chcę tylko powiedzieć, nie wchodzi w rachubę zamykanie szkoły, nie wchodzi w rachubę przeniesienie, natomiast dotyczy raport całej oświaty. Jeżeli jest zapis, że I Liceum można przenieść do Zespołu Szkół Zawodowych, to ja na to się nie zgadzam. To jest niezależna firma, która tak to stwierdziła. Szanowni Państwo, w 2011r. również taki raport był, nie było wtedy wielkiego halo, też były podobne problemy, które jakby się jeszcze tylko przez te ostatnie lata pogłębiły. Audyt to jest obowiązek ustawowy dla samorządów, które mają budżety powyżej 40 mln zł. Tak, jak mówiłem, ostatni odnoszący się do oświaty był w 2011r., ale przez te wszystkie lata chyba raz tylko nie było, ale to grozi dyscypliną finansów publicznych, gdzie stawiają nikogo innego, tylko Starostę. Ja przyszedłem do pracy tutaj w Starostwie jako już Starosta i Pani Sekretarz mówi, że będziemy audyt robić, też pomyślałem, że będziemy pieniądze jakieś wydawać, być może nawet i niepotrzebnie. Panie Starosto to jest obowiązek, bo już pojawiały się głosy, nawet nie pamiętam, ile ten audyt kosztował, tylko to jest ustawowy obowiązek. Niezrobienie audytu to jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych, przed którą Starosta stanie. Przez te ostatnie lata oczywiście były te audyty i dotyczyły one różnych sfer życia. Co można poprawić i nad tym będziemy dyskutować, nie o zamykaniu, nie o przenoszeniu szkoły, tylko może utwórzmy Centrum Usług Wspólnych, ale też musimy przeliczyć, czy to się skalkuluje. Promocja szkoły obowiązkowo od 1 września, już od 1 września, a nie w ostatnim miesiącu, czy w ostatnich dwóch miesiącach przed naborem. To należy oczywiście do dyrekcji. O tym pierwszym problemie na pewno Starostwo Powiatowe w Hajnówce i Zarząd, natomiast do nas również będzie należało wprowadzić dogodne połączenia komunikacyjne, aby ci uczniowie, którzy są z dalekich zakątków Powiatu Hajnowskiego, a więc Czeremcha, Kleszczele mogli dojechać. Przez ostanie lata, na szczęście, że są remonty dróg, ale również dezorganizowały trochę ten transport publiczny prowadzony przez firmy prywatne, bo ciągle szukają objazdów, szukają lepszej drogi i nie zawsze zabierają tych uczniów. Mamy w tej chwili problem z Gminą Narew, prawda, gdzie ci uczniowie muszą jechać klika dodatkowych wsi, póki dojadą do Hajnówki, ale to na pewno się skończy. Szanowni Państwo, o tym będziemy dopiero rozmawiać z dyrektorami szkół i z radnymi, których już dzisiaj do zespołu tego zapraszam. Tak było zapowiedziane przeze mnie, pamiętam na wniosek Pana Bogdana Łabędzkiego, aby naprawdę wypracować dobry, może nie najlepszy, dobry program rozwijania oświaty w Powiecie Hajnowskim. Do zrobienia jest bardzo dużo. Natomiast dopiero teraz powinniśmy się wziąć wszyscy, którzy chcą pomóc za ten audyt, za ten raport, a może coś jeszcze innego wprowadzić. Jeszcze raz z całą odpowiedzialnością dementuję te nieprawdziwe informacje, wciągnięto w tą sprawę niestety młodzież szkolną, jestem tak naprawdę oburzony i jest mi po prostu przykro. A te wpisy na stronie PiSu, które szkalują moją osobę, są bardzo bolesne. Tak po prostu nie można.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Ponieważ tu Pan Starosta powiedział i dyrektorzy też o tym wiedzą, że bardzo ważną rzeczą jest promocja szkoły, w związku z tym umówiliśmy się z dyrektorami na Komisji Spraw Społecznych, że w tym punkcie, ponieważ my mamy przed sobą tylko suche dane, suche liczby, a w tym punkcie Panie i Pan dyrektor przekażą trochę więcej, bardziej ciekawie, informację, która, mam nadzieję, dotrze do rodziców i mam nadzieję, że dotrze do obecnych uczniów klas VIII szkoły podstawowej i wszyscy razem doprowadzimy do tego, że zdecydowanie więcej uczniów z naszego powiatu pozostanie w naszych szkołach, dlatego, że mamy dobrą ofertę edukacyjną, zróżnicowaną, różnorodną ofertę. Być może nie do wszystkich rodziców to dociera. W związku z tym teraz będzie okazja dla dyrektorów, żeby zaprezentować najlepsze strony swoich szkół. Poprosiła mnie Pani Lucyna Wawreszuk, aby być pierwszą. Myślę, że Państwo się zgodzą, żeby Pani Lucyna Wawreszuk rozpoczęła.
Dyrektor Specjalnego ośrodka Szkolno – Wychowawczego Lucyna Wawreszuk: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy znajduje się w dawnym internacie Zespołu Szkół Zawodowych, piękny budynek, wyremontowany 7 lat temu ze środków Programu Polska- Białoruś – Ukraina i dzięki wkładowi Powiatu Hajnowskiego. W Ośrodku uczy się 45 dzieci, obsługuje dzieci 30-osobowa kadra nauczycieli, specjalistów, pedagogów, logopedów, psychologów i różnych innych specjalności nauczycieli. W szkole pracuje 8-osobowa kadra administracyjna. Także same liczby mówią o sobie. W naszym Ośrodku opieka nad dziećmi jest bardzo dobra, jeśli chodzi o ilość nauczycieli i kadry w ogóle. W szkole uczy się 45 dzieci w tej chwili, ale oprócz tej 45-osobowej gromady jest również grupa dzieci wczesnego wspomagania, czyli dzieci, które są objęte wczesnym wspomaganiem od urodzenia do momentu podjęcia nauki w szkole. Ta grupa w tej chwili bardzo się zwiększa, mamy bardzo duże zainteresowanie tymi zajęciami, ale głównym celem naszego Ośrodka jest edukacja dzieci, które są z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz z autyzmem. Jest to opieka edukacyjna nad dziećmi od 7 roku życia, od 9, jeśli w takim wieku przyjdą, bo taka jest możliwość do 24 roku życia. Głównym celem naszego ośrodka jest to, żeby nasze dzieci przygotować do samodzielnego życia w społeczeństwie, do tego, żeby umiały i chciały pracować, jeśli oczywiście będzie taka możliwość, jak każdy inny członek naszego społeczeństwa. Do Ośrodka kwalifikowani są uczniowie dzięki orzeczeniom z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Na podstawie takiego orzeczenia o potrzebie specjalnego kształcenia dzieci są przyjmowane. Zapewniamy w naszym ośrodku wiele zajęć, tak, jak w każdej innej szkole zajęcia realizuje się zgodnie z podstawą programową, ale również zajęcia dodatkowe, tak, jak zajęcia rewalidacyjne, rehabilitacyjne, edukacyjne dopasowane do możliwości rozwojowych uczniów. W szkole znajduje się świetlica i internat. Tutaj chciałabym zachęcić i jeszcze raz powiedzieć, że to jest internat dla uczniów, którzy są spoza Hajnówki, którzy mogą nocować od poniedziałku do piątku u nas, to jest dodatkowe miejsce dla dzieci, gdzie nie tylko nocują uczniowie, ale mają i wiele zajęć w ramach działalności internatu. W Ośrodku znajduje się stołówka, także dzieci mają zapewnione wyżywienie całodobowe, jeśli chodzi o dzieci z internatu. Jest szkoła podstawowa, nie ma już gimnazjum i jest szkoła przysposabiająca do pracy oraz warsztaty treningowe, to jest oddzielny budynek, który został wyremontowany dzięki wkładowi Powiatu Hajnowskiego. Warsztaty funkcjonują od dwóch lat, tam odbywają się zajęcia kulinarne, ogrodnicze, krawieckie, ale też wszystkie inne zajęcia, które dotyczą podstawy programowej dla uczniów ze stopniem umiarkowanym sprawności intelektualnej. Tutaj mamy wypisane wszystkie zajęcia, które u nas w Ośrodku się odbywają, Państwo prześledźcie je, jest ich dużo, są one dopasowane do możliwości i potrzeb dzieci i odbywają się dzięki temu, że kadra nasza nieustannie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, w różnych szkoleniach, ale też korzystając z projektu, który realizował Powiat Hajnowski na dokształcanie kadry pedagogicznej. W związku z tym wielu nauczycieli skończyło dodatkowe metody nauczania. Tutaj jest kilka zdjęć z zajęć edukacyjnych, dogoterapii. Pies, który nam towarzyszy już od lat 5, z tych zajęć bardzo dzieci są zadowolone, bo już nie są takimi typowymi zajęciami, które są zajęciami w ławkach. Tutaj duży wpływ ma, jak dziecko się zachowuje, jak reaguje, jak współpracuje z psem, bo pies też uczy wielu zasad, wbrew pozorom, zasad zachowania i reagowania na różne zachowania. Odbywa się rehabilitacja ruchowa i zajęcia korekcyjne. Mamy bardzo dużo sprzętu rehabilitacyjnego do tych zajęć, także korzystamy cały czas z tego projektu, który 7 lat temu dofinansował, wyremontowany został Ośrodek, ale też dużo mamy dzięki temu pomocy, ale też co jakiś czas dokupujemy, żeby te pomoce spełniały oczekiwania i potrzeby dzieci. Wprowadziliśmy w tamtym roku metodę Monte Sori, ta metoda jest dopiero drugi rok, ale to są na razie tylko elementy, ponieważ klasa jest nieliczna, trzyosobowa i próbujemy jak dzieci tą metoda radzą sobie. Mamy też trochę pomocy, one nie są zbyt tanie, ale bardzo atrakcyjne. Można je robić także samemu. My stajemy na wysokości zadania i te pomoce we własnym zakresie tworzymy. W całym Ośrodku obowiązuje wręcz, bo inaczej nie można by było z naszymi dziećmi komunikować się, więc zarówno dzieci, jak i nauczyciele metodą komunikacji alternatywnej i wspomagającej stosują do dzieci, które nie mówią, dzieci, które nie mówią nie tylko z powodu tego, że maja uszkodzenia narządów artykulacyjnych, ale też z powodów neurologicznych, po prostu niepełnosprawności intelektualnej. Najczęściej to się zdarza dzieciom z autyzmem. Dużą pomocą, jeżeli chodzi o komunikację alternatywną są to tablety, różne komunikatory, które umożliwiają komunikację z takimi dziećmi, mamy książki komunikacyjne i mamy oprogramowanie do komputerów i tabletów, po to, żeby wydobyć z dzieci to, co one potrzebują. One mają w jakiś sposób zakomunikować nam czego potrzebują i jak chciałyby z nami rozmawiać. Od początku mamy integrację sensoryczną, to jest też kolejna metoda, z której korzystamy, w tej chwili pojawiła się także i w innych placówkach, ale u nas ona jest od 6 lat i doświadczeni nauczyciele prowadzą tą metodą, żeby zmysły naszych dzieci były jak najbardziej ćwiczone i żeby jak najbardziej dzieci wykorzystywały te zmysły do kontaktu, do uczenia się, do tego, żeby porozumiewać się z innymi. Są zajęcia logopedyczne, które są prowadzone w małych grupach, albo indywidulanie, są stosowane programy multimedialne, ale także wykonywane są te ćwiczenia tradycyjnymi metodami, tzn. z lustrem i pomocami papierowymi czy innego rodzaju obrazkowymi. Sensoplastyka, którą dzieci bardzo lubią, czyli podobne do zajęć plastycznych zajęcia. Dzięki programowi Aktywna Tablica mamy w Ośrodku dwie tablice, z których dzieci też chętnie korzystają przy każdej lekcji. Muzykoterapia u nas trwa tez od zawsze, zajęcia są bardzo atrakcyjne, dzieci próbują razem z nauczycielami tworzyć muzykę i różne uroczystości są dzięki temu sprzętowi prowadzone. Są zajęcia w warsztatach treningowych, zajęcia kulinarne też w nowych warsztatach, bardzo nowoczesne warsztaty wyposażone w nowy sprzęt, nowoczesny sprzęt AGD, dzieci uczą się po prostu życia, uczą się gotować, sprzątać, to jest po prostu tak, jak w domu. Wczesne wspomaganie jest to wspomaganie od momentu urodzenia dziecka do podjęcia nauki w szkole. Przychodzą do nas rodzice, którzy mają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania, ale także rodzice, którzy takiej opinii nie mają i oczekują od nas pomocy. Dzięki dodatkowemu programowi „Za życiem”, który na 4 lata zapewnił na jeszcze środki finansowe, mamy możliwość przyjęcia każdego dziecka, które do nas się zgłasza i objęcia opieką dzieci, ale i rodziców, którzy korzystają z instruktarzy przedstawianych przez nauczycieli terapeutów. Są to zajęcia logopedyczne, rehabilitacyjne, zajęcia, które dopasowane są do możliwości i potrzeb dzieci. Wczesne wspomaganie rozwoju to również integracja sensoryczna i właśnie to jest ten program Za życiem, który też się nazywa jako Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjny- Opiekuńczy. Posługujemy się dwoma nazwami, albo to jest program Za życiem, albo Ośrodek, z tym, że to jest nazwa taka dodatkowa, ale właśnie tez dodatkowe zajęcia, dzięki którym możemy przyjąć każde dziecko i objąć ośmiogodzinną opieką w ciągu miesiąca. Od początku naszej działalności mamy bogato wyposażone sale, od niedawna mamy gabinet pielęgniarski, mamy gabinet psychologiczno – pedagogiczny, pracownię komputerową, gospodarstwa domowego oraz świetlicę, która do 16 godz. zapewnia opiekę nad dziećmi. Jest sala doświadczania świata, sala rehabilitacyjna i warsztaty, które są w oddzielnym budynku. Jeszcze chciałabym powiedzieć o jednej sprawie. Oczekujemy na wynik konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, jest to konkurs, do którego złożyliśmy wniosek na mieszkania treningowe. I tutaj duży wkład własny będzie Powiat Hajnowski wnosił za co już dziękujemy i na dniach oczekujemy rezultatu konkursu. Będą to trzy mieszkania, prawdziwe mieszkania, w których dzieci od poniedziałku do piątku będą się uczyć życia, czyli tego, co my się uczymy na co dzień we własnych domach z łatwością jako pełnosprawni obywatele społeczeństwa, tak nasze dzieci będą się uczyły tego pod naszą egidą. Mamy nadzieję, że ten projekt przejdzie. Tutaj przedstawiłam pomieszczenia, metody w skrócie, nauczycieli, którzy pracują z naszymi dziećmi, ale chciałabym zachęcić w tym momencie wszystkich rodziców i to taki apel nie tylko z mojej strony, ale też ze strony wszystkich, którym los i życie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie jest naprawdę ważny. Mamy szkoły, w których dzieci z niepełnosprawnością przebywają, uczą się, ale jest też nasz Ośrodek, przede wszystkim nasz Ośrodek, który jest dostosowany do naszych dzieci. Tradycja 55-letnia, Ośrodek funkcjonuje ósmy rok, doświadczenie nauczycieli przekazywane pokoleniowo, jest naprawdę dorobek 55 lat i zachęcam wszystkich dyrektorów szkół, rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i nauczycieli szkół masowych, mimo tego, że realizujecie wiele programów pozalekcyjnych, bo wiadome jest to, że każdy dyrektor dba o swoja placówkę, żeby jak najlepiej funkcjonowała, dlatego te zajęcia pozalekcyjne dla dzieci niepełnosprawnych odbywają się w waszych szkołach w Hajnówce, w szkołach podstawowych, to zachęcam szczerze, żeby skorzystać z naszego Ośrodka, bo to nie pierwszy rok, ale tak naprawdę, to tyle, ile jestem dyrektorem, słyszę od rodziców, którzy przychodzą po dłuższym czasie zastanowienia, po przeciąganiu decyzji, kiedy przychodzą i dziecko znajduje się już w ośrodku miesiąc, to po miesiącu stwierdzają, że się spóźnili o tyle lat, ile się zastanawiali. Także, dajmy szansę swoim dzieciom, to jest ich miejsce. Może daję taki przykład powtarzający się, ale w szpitalach też jest podział na różne oddziały, kładziemy się tam, gdzie nas skieruje lekarz, nie idziemy na nieodpowiedni oddział. Ja zapraszam do naszej szkoły, żeby korzystać z usług edukacyjnych tylko i wyłącznie dla naszych dzieci skonstruowanych. Nasze klasy są dwu – ośmioosobowe, to nie dwudziestoosobowa klasa, gdzie dziecko gubi się, mimo, że ma dodatkowego nauczyciela, gdzie rówieśnicy w wieku dojrzewania niestety bardzo często zaczynają już dokuczać i to jest już wtedy naprawdę za późno, dzieci nabierają wtedy niestety różnych zachowań trudnych, które trudno eliminować. To są dzieci bardzo często skrzywdzone przez własnych rówieśników, nieświadomie. Zachęcam Państwa do tego, żeby korzystać z informacji na naszej stronie internetowej, a szczególnie na FB, bo tam oprócz tych zdjęć, które tutaj pokazałam i informacji, które przedstawiłam jest bardzo dużo wydarzeń, naprawdę co dwa dni wkładamy informację i zdjęcia tego, co się u nas dzieje. A dzieje się bardzo wiele. Zapraszam do osobistych spotkań w Ośrodku i do tego, żeby nasz Ośrodek poznać. Chętnie oprowadzę, opowiem i przekonam. Dziękuje bardzo.
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Lucyna Wojciuk: Witam Państwa serdecznie. Jestem dyrektorem Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Hajnówce. Nasza Poradnia mieści się na ulicy Piłsudskiego, w budynku, w którym mieści się PCPR i Urząd Pracy. Poradnia obejmuje pomocą i opieką szkoły, przedszkola, szkoły ponadpodstawowe, które znajdują się na terenie całego Powiatu Hajnowskiego. Łącznie obejmujemy 36 placówek, są to przedszkola i jest ich łącznie 14, 15 szkół podstawowych oraz 6 szkół ponadpodstawowych, włączając szkołę przysposabiającą do pracy przy Ośrodku oraz Liceum przy ZDZ w Hajnówce. Stan zatrudnienia, to pracują u nas specjaliści, 3 logopedów, 3 pedagogów, 3 psychologów, od tego roku została zatrudniona kolejna osoba, Pani psycholog. Ogólnie, jeżeli chodzi o osoby zatrudnione, to też zatrudniamy na umowę zlecenia, lekarza, IOD, informatyka i osobę od BHP. Nasza działalność jako placówki, która przede wszystkim zajmuje się diagnozą różnych problemów dzieci i młodzieży i w tym roku szkolnym 2018/2019 wykonaliśmy 271 diagnoz pedagogicznych, 270 psychologicznych, 229 logopedycznych oraz wykonaliśmy też badania przesiewowe gotowości szkolnej – 51 takich badań na terenie tych szkół, tych przedszkoli, gdzie nie ma specjalistów. Jeżeli chodzi o formy pomocy udzielanych rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, wszystkich nie wypisałam, jest ich o wiele więcej, ale takie przykłady, żeby mieć rozeznanie, orientację, czym poradnia się zajmuje. Jeżeli chodzi o warsztaty – 99 takich warsztatów przeprowadziliśmy na terenie powiatu, braliśmy udział w 8 Radach Pedagogicznych, czyli to były i szkolenia, i prelekcje, i warsztaty, i wykłady dla nauczycieli szkół, przedszkoli. 36 prelekcji i wykładów i prawie 900 porad i konsultacji. Co się wiąże z diagnozowaniem dysfunkcji dzieci, wydajemy oczywiście orzeczenia i informacje o wynikach diagnoz. Wydaliśmy 154 opinie, 53 orzeczenia, 67 informacji o wynikach diagnoz. Opinie wydajemy w różnych sprawach, o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka. Jeżeli chodzi o opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka, myśmy bardzo chcieli pomóc rodzinom, ale nie zawsze niepełnosprawność, która jest orzeczona w PCPR jest niepełnosprawnością oświatową i czasami rzeczywiście widzimy, że dobrze byłoby pomóc rodzicom i dziecku, natomiast lekarz nie wyda nam zaświadczenia o danej niepełnosprawności i czasami nie możemy dać dziecku orzeczenia lub opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Staramy się, żeby to było orzeczenie o zagrożeniu i niedostosowaniu społecznym, bo jeżeli dziecko nie mówi i wycofuje się z kontaktów społecznych, więc jest zagrożone niedostosowaniem społecznym. 770 dzieci Poradnia przyjęła w ubiegłym roku, 885 – rodziców, pedagogów, psychologów. Jest to duża liczba, tym bardziej, że w ubiegłym roku Pani psycholog odeszła na emeryturę, więc w takim okrojonym składzie musieliśmy sobie radzić. Główne zadania Poradni to diagnoza, działalność terapeutyczna i mamy tutaj diagnozę logopedyczną, psychologiczną i też terapie logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne. W ubiegłym roku prowadziliśmy terapię rodzin, warsztaty dla dobrych rodziców, grupa wsparcia dla rodziców dzieci z problemami. Jest terapia wspierająca, zajęcia kompensacyjne, tutaj też nowe technologie wchodzą, staramy się, żeby nasi specjaliści dokształcali się, robiąc czy studia podyplomowe, czy też specjalistyczne kursy. Te nasze studia podyplomowe, czy też kursy specjalistyczne są kosztowne, czasami sama myślałam, że tutaj o jedno zero kliknęło się więcej, ale taki kurs specjalistyczny kosztuje nawet 15.000 zł. Dofinansowania nie możemy dać za dużo, dysponujemy takimi środkami, jakimi dysponujemy, więc Panie tu z własnych środków takie doskonalenie finansują sobie. Oferta działań Poradni na rok szkolny 2019-2020 to tutaj oferta dla rodziców: warsztaty dla rodziców dzieci z dysleksją, warsztaty dla dobrych rodziców, grupa wsparcia dla rodziców doświadczających trudności wychowawczych oraz grupa wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością od tego roku rusza. Także zachęcamy rodziców, którzy być może mogą sobie z tej oferty coś wybrać na porady, konsultacje, skorzystanie z tej naszej oferty. Jeżeli chodzi o warsztaty dla dobrych rodziców to jest 14 spotkań, częstotliwość 2 godziny tygodniowo, od 10 do 12 osób w grupie. Rodzice mają prace domowe po każdym spotkaniu, na następnym spotkaniu omawiają te prace domowe i dostają informacje zwrotne od prowadzących, czy zadziałało, czy zafunkcjonowało.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: A kto w tym czasie opiekuje się dziećmi?
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Lucyna Wojciuk: Wtedy jest trening umiejętności społecznych dla dzieci. Staramy się, żeby to było połączone. Jeżeli są warsztaty dla dobrych rodziców, więc to jest tak, że rodzice mają napotykają na trudności, skoro rodzice napotykają na trudności, to ktoś im te trudności sprawia, najczęściej dzieci, czasami współmałżonkowie też, ale to już nie nasza poradnia.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: W jakim wieku te dzieci mogą być.
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Lucyna Wojciuk: Mamy dwie grupy, oczywiście zapotrzebowanie jest dużo większe, natomiast prowadzimy dla młodszej grupy zajęcia usprawniające komunikację społeczną i emocjonalną i to jest taki program Przyjaciele Zipieggo, to są zajęcia dla dzieci przedszkolnych, ewentualnie dla dzieci z klas 1-3. Natomiast druga grupa to już jest młodzież z klas IV i wyżej. Jest też zapotrzebowanie dla starszych dzieci, ale nie mam już godzin i pracowników. Być może jak ten jeden program skończymy, to w II semestrze obejmiemy grupę starszych dzieci. Jeżeli chodzi o starszą młodzież, to takie osoby częściej korzystają z psychoterapii i terapii indywidulanej, czyli to są spotkania z psychologami. Jeżeli chodzi o ce zajęć, to lepsza akceptacja, kontrola swoich osiowych objawów ADHD, hiperkinetycznych zaburzeń w zachowaniu, redukcja zachowań problemowych, zapobieganie wtórnym objawom zaburzenia, bo często jest tak, że jak już wyprowadzimy dziecko, ale po jakimś czasie są nawroty tych zachowań, tzw. objawów opozycyjno – buntowniczych, ale też budowanie poczucia kompetencji i wpływu na sytuację u rodzica, żeby rodzic miał poczucie, że ma wpływ na wychowanie swojego dziecka i na to, jak dziecko reaguje. Np. rodzic przychodzi i mówi, że były jakieś tam zajęcia, dziecko dostało jeden instrument muzyczny, inne dzieci dostały inny instrument muzyczny i jak to dzieci, a ja nie chcę tamburyna, ja chcę trójkąt, więc wydaje mi się, że można uniknąć konfliktu stosując pewne metody. Taką metodą, a że jestem też nauczycielem nauczania wczesnoszkolnego zintegrowanego, wcześniej pracowałam w szkole podstawowej, no to nie ma problemu, pograsz na tamburynie, a za 5 minut dostaniesz trójkąt, grupy się zamienią, żeby każde dziecko mogło zobaczyć, jak się gra na danym instrumencie. Tu się kłaniają metody wychowania przedszkolnego, wczesnoszkolnego, metody pracy z małymi dziećmi, ale tego rodzice na tych zajęciach mogą się nauczyć, bo nie każdy rodzić musi skończyć pedagogikę. Nikt nas nie uczy, jak być rodzicami i jakie stosować metody i formy, a ten instynkt rodzicielski u nas się tak uaktywnia i podświadomie często wiemy, jak postępować, a jak nie wiemy, to na swoich błędach tez potrafimy się nauczyć. Oferta dla uczniów, więc zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, zajęcia z terapii pedagogicznej, zajęcia z psychoterapii, zajęcia dla dzieci uzdolnionych, rozwijających też takie umiejętności uczenia się. Bo często dzieci mówią, mamo a ja się uczyłem, a ja zawsze odpowiadam swojemu dziecko, a mnie to nie obchodzi, czy ty się uczyłeś, mnie obchodzi, czy ty się nauczyłeś, bo można się uczyć, a się nie nauczyć, można słuchać a nie słyszeć, patrzeć a nie widzieć. Także to jest ważne, jak efektywnie się uczyć, jak rozpoznać swój styl uczenia się. Każdy z nas ma swój styl uczenia się, są wzrokowcy, słuchowcy, też osoby, które robią sobie notatki. Najlepiej uczyć się ucząc innych, bo już wtedy człowiek musi się nauczyć, ale też jest ważna nauka w grupie. Dzieci mają możliwość poznania metod, jak można uczyć się efektywnie. Uczymy umiejętności społecznych, rozwijania umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami, z tymi trudnymi i z tymi też pozytywnymi. Często, jak ktoś nam mówi, o nas mówi dobrze, to też czujemy się zakłopotani, a nie powinniśmy, bo jeżeli jesteśmy w czymś dobrzy, to jesteśmy po prostu i dziecku warto o tym mówić. Przede wszystkim warto z dziećmi pracować na tych pozytywnych emocjach i warto z dziećmi pracować na ich pozytywnych stronach, na ich mocnych stronach, bo tam, gdzie mamy deficyty, to można i 100 godzin zajęć dydaktyczno – wyrównawczych dziecku zlecić, a możemy się spodziewać tylko tego, że dziecko będzie zniechęcone i będzie uciekało. Natomiast będzie chętnie chodziło na te zajęcia, z których jest dobre, na których może się wykazać. Może dziecko nie umie matematyki, ale może dobry z niego specjalista, zawodowiec, być może humanista. Owszem, ja nie mówię, żeby się tej matematyki nie uczyć. Dlaczego o matematyce mówię, bo jakby najwięcej trudności z nią jest. Jak jeszcze pracowałam w Zespole Szkół Zawodowych jako pedagog, najwięcej osób ma trudności z nauką matematyki. Więc owszem, musi na tę ocenę dopuszczającą, dostateczną zrobić to minimum, ale nie starajmy się zrobić z nich matematyków, jeżeli nie mają do tego predyspozycji. Dalej, nauka współpracy, rozwijanie umiejętności adekwatnego reagowania na potrzeby emocji innych ludzi. I tutaj metody pracy i psychodrama i autoterapia, gry i zabawy grupowe. I oferta dla nauczycieli. Od 2016r.nowe zadanie dla Poradni, czyli wspomaganie szkół i przedszkoli i tu wspomaganie nauczycieli. Wcześniej był prowadzony projekt, takie kompleksowe wspomaganie nauczycieli. Natomiast teraz, po tym projekcie, dalej realizujemy sieci współpracy i samokształcenia. W naszej Poradni funkcjonują trzy takie sieci. Sieć pedagogów, psychologów szkolnych i od ubiegłego roku doradców zawodowych, dlatego, że doradztwo zawodowe weszło do szkół, pod hasłem: Nauczyciele pracują zespołowo. Sieć wychowawców – skuteczny wychowawca oraz sieć praca z uczniem młodszym. I tutaj nauczyciele z powiatu hajnowskiego mogą spotkać się, mają spotkania i w ramach tych spotkań ustalają sobie o jakich tematach chcieliby dyskutować i w jakiej tematyce dalej się kształcić. Staramy się zapraszać osoby, które są polecone, czy też nauczyciele chcieliby skorzystać z ich doświadczenia, bo tez prowadzą szkolenia. To, o czym bym chciała jeszcze powiedzieć, to współpracujemy z różnymi instytucjami przy realizacji projektów unijnych. Z PCPR współpracujemy przy projekcie Liderzy kooperacji, programie Odzyskać dziecko. Biorąc udział w tych projektach mamy też szansę sami się doskonalić, brać udział w różnego rodzaju formach doskonalenia, które często mamy bezpłatne w ramach projektu. W ramach projektów uzyskujemy też narzędzia do diagnozy, te narzędzia są dosyć kosztowne. Uzyskaliśmy już takie narzędzie do diagnozy rozwoju psychospołecznego dziecka, też do oceny rozwoju językowego dziecka, to są takie konkretne, namacalne dowody, że możemy naszą Poradnię wzbogacić o narzędzia diagnostyczne. Na koniec chcę powiedzieć, że to, co zrobiliśmy to nie jest zasługa dyrektora, ale całego zespołu, który pracuje. Także chciałabym podziękować swoim specjalistom, pedagogom, psychologom, logopedom, także tym osobom, które pracują w administracji, w obsłudze, bo dzięki ich zaangażowaniu, dzięki ich wysokiemu profesjonalizmowi, dzięki empatii, zaangażowaniu, cierpliwości oraz wysokiej etyce zawodowej możemy to osiągnąć, bo inaczej byłoby nam trudno. Także dziękuję swoim pracownikom i Państwu też dziękuje bardzo. Jeśli są jakieś pytania, to proszę.
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Anna Czykwin: Zespół Szkół Zawodowych to jedna z najstarszych szkół w regionie, w powiecie i jedna z największych szkół powiatu hajnowskiego. Znajduje się przy ul. 3 Maja 25 obok Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, powinnam powiedzieć odwrotnie, że to Szkolny ośrodek znajduje się obok naszej placówki, gdyż wynika to tak z genezy powstania tych obu szkół. W Zespole Szkół Zawodowych funkcjonują dwie szkoły, to jest Technikum im. T. Kościuszki, szkoła branżowa I stopnia oraz Centrum Kształcenia Praktycznego przekształcane obecnie w Centrum Kształcenia Zawodowego. W roku szkolnym 18/19 uczyło się tutaj 344 uczniów w 24 oddziałach i pracowało 48 nauczycieli, w tym 37 pracujących w pełnym wymiarze godzin, w większości są to nauczyciele dyplomowani. W technikum młodzież uczyła się w 21 oddziałach, kształciła się w 6 zawodach: technik budownictwa, technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Wszystkie kierunki kształcenia dostosowane są do potrzeb rynku pracy. Uczeń technikum realizuje pełną podstawę kształcenia ogólnego na poziomie podstawowym oraz z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym, a ponadto cykl kształcenia wpisana jest podstawa kształcenia zawodowego w wymiarze 1470 godzin, w cyklu 4-letnim, bądź obecnie już w cyklu 5-letnim. Praktyczna nauka zawodu w technikum organizowana jest w formie zajęć praktycznych realizowanych bądź w pracowniach szkolnych i Centrum Kształcenia Praktycznego, natomiast w formie praktyki zawodowej jest realizowana u pracodawców i odbywa się w zakładach i firmach powiatu hajnowskiego oraz w Bielsku Podlaskim. Uczeń technikum ma możliwość przystąpienia do egzaminów maturalnych i uzyskania świadectwa dojrzałości na takich samych zasadach jak uczeń liceum, ale przede wszystkim najważniejszym zadaniem dla nas jest pozyskanie dyplomu technika. Zdobycie zawodu wymaga od ucznia przystąpienia do egzaminów zawodowych, bądź też egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i tutaj te nazwy zmieniają się wraz z reformą szkolnictwa z dwóch kwalifikacji zdawanych w II, III bądź w IV klasie i każdy egzamin składa się z dwóch części, z teoretycznej i praktycznej zaliczanych na poziomie 50% - część teoretyczna i 75% część praktyczna. Także są to o wiele wyższe te wskaźniki procentowe niż wymagane przy egzaminie maturalnym. Zdawalność zeszłorocznego egzaminu w zawodzie jest wysoka i tak np. Technik mechanik to jest 73% zdanych, w kwalifikacji 44 – 79%, w zawodzie technik budownictwa kwalifikacja B18 – 94%, natomiast technikum żywienia i usług gastronomicznych – 80%. Również z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, to już po reformie w 2018r. odnotowaliśmy wysokie wyniki w zawodzie technik logistyk 22-89%, technik ekonomista – 69%. Większość uczniów zdobyła uprawnienia do wykonywania zawodu, a ich wyniki są porównywalne z rezultatami osiągniętymi w województwie podlaskim. Certyfikaty potwierdzające uzyskanie stosownych kwalifikacji bądź dyplomy wydawane przez OKE w Łomży nadają uprawnienia do wykonywania zawodu również na terenie UE. Uczniowie szkół zawodowych również dobre wyniki uzyskują z egzaminów maturalnych, chociaż tutaj jest już zdawalność nieco niższa, w ubiegłym roku była na poziomie 58%. Uzyskaliśmy jednak 100% zdawalność w części ustnej z języka polskiego i z języka rosyjskiego oraz 97% z języka angielskiego. Równie wysokie wyniki maturzyści uzyskali w części pisemnej z języka rosyjskiego -95%, angielskiego -83%. Jednak o zdawalności całego egzaminu decyduje również egzamin z matematyki, którego tutaj wyniki są niższe i one zdecydowały o takim poziomie zdawalności. Warto jednak podkreślić, że pozyskiwane rezultaty są coraz wyższe i o 4,8 % w stosunku do ubiegłego roku mamy wyższą zdawalność i o 12,7% w porównaniu z maturą sprzed 2 lat. Ponadto, jeśli spojrzymy na osiągnięcia uczniów z innego punktu edukacyjnej wartości dodanej, to wskaźniki z języka polskiego i przedmiotów humanistycznych należą do jednych z najwyższych ze wszystkich szkół w powiecie. Niższe wskaźniki uzyskujemy z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, natomiast tutaj wpływ na wynik ma liczba uczniów przystępujących do egzaminu na poziomie rozszerzonym, a w technikum najczęściej uczniowie ograniczają ten wybór do jednego przedmiotu. Młodzież naszej szkoły uczy się też w trzech klasach branżowej szkoły I stopnia, w której nauka trwa 3 lata. Wszyscy uczniowie to młodociani pracownicy różnych zawodów, takich jak cukiernik, piekarz, elektryk, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych. Mają oni zawarte umowy z pracodawcami na realizację praktycznej nauki zawodu, a szkoła zapewnia naukę przedmiotów ogólnokształcących. Ponadto kształcenie zawodowe teoretyczne uzupełniają w formie kursów i turnusów w wymiarze 4 tygodni w każdym roku nauki i te zajęcia są organizowane przez ośrodki doskonalenia zawodowego w Łomży, Zambrowie, Augustowie, Nidzicy oraz w Suwałkach, ale z każdym rokiem te ośrodki różnie dysponują miejscami wolnymi. Koszty kształcenia pokrywane są z budżetu szkoły. Uczniowie branżowej szkoły I stopnia podobnie, jak uczniowie Technikum przystępują również do egzaminu zawodowego, ale tutaj już tylko w jednej kwalifikacji. W ubiegłym roku szkolnym w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych zdawalność wyniosła 100%. W szkole funkcjonuje Centrum Kształcenia Praktycznego, Zawodowego od tego roku, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne w trzech zawodach: technik budownictwa – w tym roku mieliśmy 6 grup, technik mechanik – 4 grupy i technik żywienia i usług gastronomicznych – 6 grup. Uczniowie zdobywają tutaj umiejętności praktyczne, które później potwierdzane są egzaminem zewnętrznym. W realizacji statutowych zadań szkoły współpracujemy z wieloma pracodawcami i firmami, dzięki którym możliwa jest praktyczna nauka zawodu. Jest to firma Pronar z Narwi oraz Danwood z Bielska Podlaskiego, która każdego roku dodatkowo funduje stypendia uczniom z bardzo dobrymi wynikami z przedmiotów zawodowych, w ubiegłym roku mieliśmy ufundowanych 12 stypendiów w I semestrze i 13 w II semestrze. Ponadto, firma Danwood finansuje również zakup podręczników do przedmiotów zawodowych dla klas pierwszych. W obu firmach oraz wielu innych przedsiębiorstwach i instytucjach uczniowie corocznie odbywają praktyki zawodowe, których celem jest pokazanie uczniom realnych warunków pracy i nowoczesnych technologii w danej branży. Zależy nam na tym, aby przyszły pracownik był solidnie wyposażony zarówno w wiedzę, jak i umiejętności praktyczne. Uczniowie szkoły nie tylko zdobywają umiejętności zawodowe, przygotowują się do egzaminów maturalnych oraz zawodowych, ale również rozwijają swoje zainteresowania sportowe na zajęciach pozalekcyjnych, piłki nożnej, siatkowej, czy w zajęciach na siłowni. W ubiegłym roku szkolnym uczestniczyli w wielu zawodach i turniejach, to był np. Bieg uliczny o puchar Burmistrza Miasta Hajnówka, gdzie startowało 20 uczniów i szkoła zajęła II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych; drużyna z naszej szkoły w Pucharze Nordic Walking liczyła 33 uczniów, był też turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka w kategorii szkół średnich, gdzie szkoła zajęła I miejsce, a jeden z naszych uczniów otrzymał statuetkę najlepszego zawodnika. Gwiazdkowy turniej szachowy organizowany przez OsiR w Hajnówce rozgrywany w różnych kategoriach wiekowych i w jednej z nich dziewczęta zajęły cztery pierwsze miejsca, a do chłopców należało pięć początkowych pozycji. Poza tym możemy pochwalić się jako szkoła tytułem finalisty centralnych zawodów olimpiady prawosławnej wiedzy religijnej, to jeden z naszych uczniów uzyskał taki tytuł, I i II miejscem w międzyszkolnym konkursie matematycznym – rozwinięcie dziesiętne liczby P, udziałem trzech uczniów w zawodach okręgowych olimpiady statystycznej. Trzy tygodnie temu najlepszym uczniom i sportowcom wręczono stypendia im. S.Kossak, wśród wszystkich stypendystów jest 36 uczniów naszej szkoły, w tym 35 za wyniki w nauce. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymał uczeń ze średnią 6,0. Nadmienić należy również, że nasi uczniowie poza wiedza ogólną muszą opanować także umiejętności praktyczne, o których już wspominałam z kilku, a czasami nawet kilkunastu przedmiotów zawodowych w zależności od zawodu i to jest też dodatkowe dla nich obciążenie. Każdego roku samorząd uczniowski zaangażowany jest w akcje społeczne organizowane przez instytucje pożytku publicznego, uczniowie są wolontariuszami w takich akcjach, jak Góra Groszy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, pomoc dla schroniska Ciapek, zbieranie nakrętek, zbiórka żywności i odzieży potrzebującym. Uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele rokrocznie uczestniczą także w akcji oddawania krwi, w ubiegłym roku szkolnym uzyskując II miejsce w turnieju Młoda krew ratuje życie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Każdego roku podziękowania za ten dar zżycia otrzymuje większość uczniów klas maturalnych. W ubiegłym roku szkolnym realizowane były 4 projekty dofinansowane ze środków unijnych. Pierwszy z nich to projekt Dobry zawód – dobra praca w regionie z programu Erasmus+, w którym uczestniczyło 32 uczniów po 16 z technikum budowlanego i technikum mechanicznego oraz 4 nauczycieli jako opiekunów. Uczniowie uczestniczyli w trzytygodniowym stażu w centrum Wspierania Rzemiosła w Niemczech, a na realizację całego projektu otrzymaliśmy ponad 73 tys. euro. Praktyczne kompetencje w moim zawodzie to kolejny projekt realizowany przez dwa lata szkolne 2018-2019 i 2019-2020, skierowany do 54 uczniów oraz 4 nauczycieli kształcenia zawodowego. Celem projektu jest podwyższenie kompetencji zawodowych poprzez realizację dodatkowych staży zawodowych przez obie grupy uczestników, a więc i uczniów, i nauczycieli. Projekt Nowe perspektywy w pozagranicznym stażu zawodowym młodych cukierników, kucharzy i mechaników pojazdów samochodowych był skierowany do uczniów branżowej szkoły I stopnia do klas wielozawodowych, którzy uczestniczyli w 2-tygodniowych stażach w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem. Projekt pod nazwą Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce poprzez realizację kompleksowego programu rozwoju szkoły realizowany również w dwóch kolejnych latach szkolnych w całości był przeznaczony na organizację zajęć dodatkowych umożliwiających nabycie nowych umiejętności, kompetencji oraz kwalifikacji zawodowych potwierdzonych również egzaminem zewnętrznym. Dotychczas w projekcie uczestniczyło już 123 uczestników, uczniów oraz 5 nauczycieli, docelowo jest to grupa 160 uczniów i 8 nauczycieli. W ramach tego projektu uczniowie mogli skorzystać z kursów językowych zakończonych egzaminem, po którym otrzymują certyfikat potwierdzający znajomość języka, z zajęć wyrównawczych z matematyki również tutaj przygotowujących do matury, z kursów w zakresie obsługi oprogramowania specjalistycznego wykorzystywanego w przedsiębiorstwach. Uczniowie korzystali również z kursów zawodowych umożliwiających nabycie dodatkowych uprawnień i kwalifikacji potwierdzonych też certyfikatem. Uczniowie brali też udział w zajęciach z doradztwa edukacyjno – zawodowego, które miało na celu uświadomienie znaczenia planowania kariery zawodowej oraz sporządzania indywidulanych planów działania. Również do młodzieży skierowane były warsztaty rozwijające kompetencje społeczne, tak jak negocjacje, praca w zespole, komunikacja, tak potrzebne przy rozmowach kwalifikacyjnych w aplikowaniu do pracy. W ramach projektu zostały zakupione też obrabiarki sterowane numerycznie, tokarka i frezarka z kompletem wyposażenia. Ponadto w ramach projektu 62 uczniów miało możliwość odbycia staży zawodowych u pracodawców, doskonalenia swoich umiejętności praktycznych, nabywania nowych, a tym samym podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Również podobna oferta była skierowana do nauczycieli zawodu i 5 nauczycieli podczas wakacji realizowało staże w zakładach pracy. W bieżącym roku szkolnym liczba uczniów wzrosła do 454, o 110 więcej niż w roku ubiegłym. Obecnie w Zespole Szkół Zawodowych funkcjonuje 30 oddziałów, 26 w technikum i 4 w branżowej szkole I stopnia. Dodam jeszcze, że w 12 oddziałach klas pierwszych uczy się obecnie 206 uczniów. Przed nauczycielami stoi więc wielkie wyzwanie, aby tych wszystkich młodych ludzi wyposażyć w takie wiadomości i umiejętności, żeby zdali wszystkie egzaminy zawodowe oraz maturalne, a przede wszystkim, aby byli dobrze przygotowani do podjęcia pracy w wybranym zawodzie i mieli zapewniony dobry start w dorosłe życie. Oferujemy im więc udział w zajęciach w kołach zainteresowań z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz z zajęć w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Każdy uczeń ma możliwość uczestniczenia w zajęciach dostosowanych do jego własnych potrzeb oraz oczekiwań. Myślę, że to jest nasz cel na bieżący rok szkolny. Dziękuję bardzo.
Radny Lech Jan Michalak: Jedna z Pań, która prowadza dziecko do Ośrodka szkoleniowego prosiła, żeby dyrekcja zwróciła uwagę na młodzież, która przeszkadza w przechodzeniu przez plac. Tam nie można przejść, że ta młodzież tam źle się zachowuje. Ona prowadzi te niepełnosprawne dziecko i nawet z tego dziecka ta młodzież się nabija i śmieje. Ta Pani mnie prosiła, wiedziałem, że Pani dzisiaj będzie i nie będziemy specjalnie do Pani do szkoły iść, tylko teraz przekazuję prośbę tej Pani, żeby z tymi dziećmi, z tą młodzieżą coś zrobić. Dziękuję.
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Anna Czykwin: Faktycznie, uczniowie klas pierwszych sprawiali na początku problemy wychodząc na chodnik przed szkołą i czasami uniemożliwiając swobodne przejście. Zareagowaliśmy i w tej chwili są nawet patrole policji, które rano przed zajęciami też mają taką możliwość i młodzież teraz na pewno w znacznym stopniu nie utrudnia przejścia. Reagujemy na bieżąco na sugestie i wnioski i próbujemy ten problem rozwiązać.
Radny Lech Jan Michalak: Ja tą informację mam z poniedziałku.
Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Anna Czykwin: Być może to był jeszcze jakiś pojedynczy wypadek, ale na pewno już w ciągu tych dwóch miesięcy od rozpoczęcia roku szkolnego wiele udało nam się w tej sprawie poprawić i nadal pracujemy.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wioletta Januszkiewicz: Szanowny Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Na wstępie swojej wypowiedzi chciałabym podziękować Panu Staroście za zdementowanie tych newsów, które krążyły. Miałam wiele telefonów, na wiele pytań odpowiadałam. Bardzo się cieszę, że w tym momencie i od tej chwili będą już te wszelkie wątpliwości rozwiane. A wracając Panie Starosto do młodzieży, że została zaangażowana, chciałabym się tylko króciutko odnieść, że nasza młodzież jest to młodzież dorosła, jest to młodzież w pełni świadoma sytuacji i jakby na to do końca, ja jako dyrekcja i my nauczyciele nie mamy wpływu bezpośredniego. Aczkolwiek muszę powiedzieć, że nie mogę się wstydzić swojej młodzieży, gdyż naprawdę ta młodzież stoi za naszą szkołą murem. Przejdźmy do prezentacji I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce. Z dnie 1 września powstało I LO, zostało wygaszone Gimnazjum Publiczne Nr 4 i rozpoczęła się nowa era istniejącej od 1939 roku szkoły. Tutaj było pytanie Pana radnego Petruka o profile i rozszerzenia jakie funkcjonują w naszej szkole, więc przypomnę, że klas pierwszych mamy dwie nie jedną.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Ja mówiłem, że w jednej było pięć rozszerzeń.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wioletta Januszkiewicz: Tak, tak w jednej. W cyklu czteroletnim w klasie I funkcjonują w chwili obecnej rozszerzenia następujące: biologiczno – matematyczne, biologia – WOS, WOS – geografia. W cyklu trzyletnim II klasa rozszerzenia funkcjonują: matematyka – biologia, biologia – chemia, WOS – geografia, matematyka – informatyka. III klasa rozszerzenia: WOS – geografia, matematyka – biologia, polonistyczno – historyczne rozszerzenie oraz matematyczno – informatyczne. Tutaj wyjaśniam, że jest trochę więcej tych rozszerzeń niż było przewidzianych, gdyż rozszerzenie matematyczno – informatyczne w klasie III zarówno rozszerzenie matematyczno – informatyczne w klasie II funkcjonuje w ramach zindywidualizowanej ścieżki edukacyjnej. Jest to rozszerzenie wynikające z orzeczenia ucznia jednego w klasie III i drugiego w klasie II. Liceum ogólnokształcące wiadomą sprawą, że rzeczą najważniejszą i docelową jest matura. I tak wyniki matury różnie się kształtują w różnych latach. Zdawalność też jest różna. W roku 2019 przystąpiło 26 uczniów bez dysfunkcji do matury, 23 uczniów zdało tę maturę, ale również przystąpiło dwóch uczniów z niepełnosprawnościami, co uważam to za wielki sukces zarówno tych uczniów, że przystąpili do tej matury, jak i sukces ich rodziców. Nie zawsze uczeń z niepełnosprawnością chce przystępować do matury albo uda nam się go przygotować, żeby sobie poradził z takim stresem jakim jest egzamin dojrzałości. Mocną stroną ubiegłorocznej matury był średni wynik uzyskany z przedmiotów dodatkowych na egzaminie pisemnym z przedmiotów rozszerzonych. I tutaj z przedmiotu matematyka w zakresie rozszerzonym, jak i z przedmiotu język angielski w zakresie rozszerzonym nasz wynik jest wynikiem lepszym niż w innych szkołach w regionie. Widomą rzeczą jest, że całość wyników jest przedstawiona przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w raporcie, niemniej jednak my się chwalimy najlepszymi aspektami jakie udało nam się uzyskać w naszej szkole, tak, jak każda szkoła. W szkole odbywa się wiele konkursów, mamy laureatów stypendium Simony Kossak, mamy laureata Prezesa Rady Ministrów, uczniowie uczestniczą w olimpiadach przedmiotowych. Niemniej jednak największym osiągnięciem szkoły jest osiągnięcie ucznia klasy II Dawida Kozara – laureata ogólnopolskiej olimpiady zdrowego stylu życia PCK, zajął III miejsce w etapie centralnym oraz IV miejsce w etapie okręgowym, udział w finale centralnym XXXIV olimpiady wiedzy ekologicznej. Nasi absolwenci, którzy ukończyli szkołę w ubiegłym roku szkolnym studiują na następujących uczelniach: Politechnika Gdańska, wydział biotechnologii, Politechnika Białostocka, kierunek informatyka i tu jest 10 absolwentów na tym kierunku oraz kierunek inżynieria środowiska, Politechnika Poznańska, kierunek elektrotechnika, Wojskowa Akademia Techniczna, wydział mechatronika i lotnictwo, kierunek mechatronika, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, wydział filozofii oraz wydział etnolingwistyki, Uniwersytet Medyczny w Warszawie, kierunek ratownictwo medyczne, Uniwersytet Morski w Gdyni, kierunek nawigacja, Uniwersytet Przyrodniczo – Humanistyczny w Siedlcach, kierunek filologia angielska. Jak Państwo widzicie tyle kierunków, więc większość uczniów wybiera po maturze studia wyższe. Za uczniem stoi kadra, kadra wysoko wyspecjalizowana, kadra ciągle się kształcąca i kadra spełniająca oczekiwania, tak, jak tu jest napisane, nauczyciela XXI wieku. Tutaj zdjęcie naszej kadry z ubiegłego roku. Wszyscy nauczyciele mają oczywiście ukończone studia wyższe, są to nauczyciele wielokierunkowi, ukończone mają studia podyplomowe, posiadają certyfikaty wydawane przez MEN, są egzaminatorami maturalnymi, jak również kończą bieżące szkolenia wynikające z potrzeb szkoły. Wśród nas są oligofrenopedagodzy, logopedzi, terapeuci pedagogiczni, informatycy, nauczyciele, którzy mają ukończony angielski biznesowy, chemicy, edukacja obronna, wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości. Są to studia podyplomowe kończone przez nauczycieli w ostatnich latach. Kadra pedagogiczna ukończyła min. następujące kursy i szkolenia: trener branżowych symulacji biznesowych, kierownik wycieczek szkolnych, obozów wędrownych, komunikacja dziecka z autyzmem, spektrum autyzmu, zespół Aspergera, funkcjonowanie psychospołeczne młodzieży, dziecko z autyzmem oraz zespołem Aspergera w szkole ogólnodostępnej. Te oczywiście kierunki wszystkie, które są kończone przez naszych nauczycieli wynikają z potrzeb naszych uczniów. Kadra pedagogiczna posiada ukończone kursy i szkolenia dodatkowe, jak dogoterapia, felinoterapia, instruktor nordic walking, malowania na jedwabiu, koszykówki, biegów na orientację. Jako szkoła stawiamy również na przyszłość i innowacyjność. W związku z tym wprowadzamy różnego rodzaju programy. Od tego roku zaczęliśmy realizować program – Innowator branżowej przedsiębiorczości. Jest to program, gdzie do dnia dzisiejszego już trzech nauczycieli i informatyk uzyskali certyfikat wdrażający ten program. Jest to program polegający w sposób kreatywny na budowaniu firmy, robimy to interdyscyplinarnie, wieloprzedmiotowo, dlatego, że jedną z Pań, która uzyskała certyfikat jest to anglistka, Pani od przedsiębiorczości uzyskała certyfikat, uzyskała certyfikat również matematyczka i w taki sposób jest to realizowane. Program jest bardzo dobrze oceniany. Testowałam ten program podczas wakacji. Program cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży i będzie realizowany na trzech przedmiotach. Szkoła również od tego roku posiada uprawnienia do wydawania certyfikatu ECDL, jest to międzynarodowe prawo jazdy komputerowe. Uczestniczymy tez od kilku lat w innowacyjnym programie matematyka innego wymiaru. Realizowane są w szkole projekty. Najstarszym projektem realizowanym od roku 2004 jest program Comenius, który później przeszedł w Erasmus+. Nauczyciele wraz z młodzieżą współpracują ze szkołami partnerskimi w Europie, wyjeżdżają zagranicę. Wyjazdy te są bezpłatne dla uczniów, sfinansowane z funduszy europejskich. Uczniowie poznają dany region, kulturę, uczą się języków obcych, zapoznają się z systemem kształcenia w danym kraju i jednocześnie przygotowują pod opieką nauczycieli prezentacje tematyczne i przyjmują jako gospodarze uczniów z innych państw. I tak tutaj współpraca do tej pory między szkołami, prowadziliśmy współpracę z Niemcami, Holandią, Finlandią, Słowacją, Włochami, Portugalią oraz z Węgrami. Tu jest spotkanie robocze z 2016r. i koordynatorka naszego projektu Pani Katarzyna Wappa oraz dwoje innych nauczycieli Pani Justyna Wasyluk i Pan Sławomir Dębowski. Od grudnia 2019r. rusza nowy projekt „Zrównoważenie ekologii i ekonomii”. W ramach tego projektu będziemy prowadzili współpracę ze szkołami z Niemiec, Holandii, Danii, Rumunii, Hiszpanii. Projekt dotyczy ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Czas realizacji projektu 24 miesiące. Korzyści płynące z tego projektu: wyróżnia nas w powiecie, umożliwi promocję powiatu i miasta Hajnówka w pięciu europejskich krajach. Ponieważ posiadamy bardzo kreatywną kadrę, wobec tego od 3 lat jesteśmy inicjatorem i pomysłodawcą projektu obchodzenia światowego dnia liczby P. Jest prowadzony wówczas konkurs, jest to konkurs międzyszkolny, gdzie odwiedzają nas gimnazjaliści z powiatu, też uczniowie szkół średnich. Ten konkurs jest połączony z degustacją różnych potrwa, z towarzyszącymi imprezami w tym dniu. Jest on objęty również od 3 lat honorowym patronatem Starosty Hajnowskiego. W ramach projektów własnych prowadzimy również światowe obchody dni origami. Jako szkoła uczestniczymy w szeregu projektach przyrodniczych. I tak, w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w projekcie e-przyrodnik bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia, projekt Puszcza i Ludzie, Jak daleko psu do wilka, biologiczne aspekty udomowienia gatunku, dlaczego warto chronić czynnie, bierna i czynna ochrona przyrody w Puszczy Białowieskiej. Nasza szkoła tętni życiem i codziennie poza zajęciami lekcyjnymi są różnego rodzaju akcje współtowarzyszące i tak: często są robione apele, spotkania ze znanymi absolwentami, sesje popularnonaukowe, udział w projektach i olimpiadach. Tak, jak wspominałam już wcześniej, światowy dzień liczny P, dni origami. W ostatnim czasie bardzo ważnym wydarzeniem w naszej szkole i dość długo przygotowywanym był jubileusz 80-lecia szkoły. Uczestniczymy w projektach społecznych również i tutaj zdjęcia jednego z projektów „W Hajnowskim się kręci”. Sesja popularno – naukowa z roku 2019 była ona pt. Świat w pigułce i na talerzu. Sesja ta to nie jest tylko spotkanie merytoryczne i wykłady dla naszych uczniów. Te sesje wykorzystujemy jako promocję naszej szkoły. W tym czasie są zapraszani do szkoły gimnazjaliści z innych szkół. Prowadzone są zajęcia dogoterapii. Jak Państwo zauważyliście szkoła kładzie duży nacisk na edukację włączającą, stąd też mamy uczniów z niepełnosprawnościami. Właśnie świetną metodą, która integruje uczniów zwłaszcza klasy I, gdzie naprawdę sami do końca ich jeszcze nie znamy są zajęcia dogoterapii z psem Grado, zajęcia te są bardzo popularne w szkole i młodzież bardzo chętnie na nie chodzi. Pani pedagog w ramach wolontariatu takie zajęcia przeprowadza także w pobliskim przedszkolu lub w każdej innej szkole, która zwróci się o taką pomoc. Bardzo przyjemnym miejscem jest nasza stołówka, która powstała w ramach projektu „Laboratorium smaku jedyne w polaku”. To jest pomieszczenie stołówki szkolnej, które jest wyposażone w aneks kuchenny, uczniowie mogą spędzać tam sobie przerwy, ewentualne okienka, mogą sobie przygotować ciepłą herbatę, jest wyposażone to w kuchenkę mikrofalową. Jest to takie przyjazne uczniom pomieszczenie. Tak naprawdę jak ten projekt powstawał zastanawiałam się, jak to będzie z porządkiem. Jak wspomniałam, tam nie ma żadnych dyżurów, każdy dba o porządek. To jest młodzież naprawdę bardzo dobra i taka, która potrafi się zachować w każdej sytuacji i też w sytuacji takiej, jaką jest dbanie o nasze mienie. Sala terapeutyczna jest wykorzystywana do zajęć dogoterapii, logopedycznych, rewalidacyjnych, korekcyjno – kompensacyjnych, w tej Sali jest prowadzony również trening umiejętności społecznych, ale z uwagi na swój wygląd, charakter, nie jest to system ławkowy, jest bardzo chętnie wykorzystywana przez nauczycieli do prowadzenia lektoratów z języka angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. Inne projekty jak np. z profilaktyki uzależnień były realizowane następujące: znajdź właściwe rozwiązanie, był to projekt dotyczący profilaktyki palenia tytoniu, Nasze zasady Twoje bezpieczeństwo, mający na celu zwalczanie dystrybucji narkotyków i dopalaczy wśród dzieci i młodzieży w środowisku szkolnym, programy prozdrowotne, różowa wstążka, krajowy program zapobiegający zakażeniom HIV i zwalczania AIDS oraz stres pod kontrolą skierowany do maturzystów i ich rodziców. Tutaj jeszcze wspomnę o jubileuszu kilka słów. Z uwagi na to, że wydarzenie było bardzo doniosłe, taki jubileusz nie miał miejsca od szeregu lat w szkole, był bardzo długo przygotowywany przez nas, ponieważ wszystko zrobili pracownicy mojej szkoły z wykorzystaniem środków tylko i wyłącznie pozabudżetowych. Jubileusz miał miejsce 19 października 2019r. Na ten jubileusz przybył Pan Minister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piontkowski, Pani Kurator Oświaty Beata Pietruszka, oczywiście Pan Starosta Andrzej Skiepko, Pan burmistrz, Pan zastępca burmistrza, dyrektorzy szkół, duchowni, sponsorzy, a przede wszystkim bardzo duże grono absolwentów. Absolwentów było ponad 420 osób i tak naprawdę byłoby ich więcej, gdyby nie fakt, że sala w HDK nie mieściła większej liczby osób. W tym dniu również podczas obchodów jubileuszu szkoła otrzymała nowy sztandar, który zastąpi sztandar, który mieliśmy do tej pory, sztandar nasz służył szkole 56 lat, był już w bardzo złym stanie i wymagało to jakby odnowienia, żeby po prostu tradycje szkoły godnie reprezentować. Była również część artystyczna, którą wykonali absolwenci szkoły z różnych lat. Pan Anatol Borowik śpiewał ballady Bułata Okudżawy, Pani Tamara Grykowska – Treszczotko śpiew operowy oraz Pan Jakub Szwed, który pokazał pokaz laserowy, bardzo imponujący, który się wszystkim bardzo podobał. Występowali również obecni nasi uczniowie: Natalia Propokiuk i Dawid Ruta, grali na gitarach, natomiast śpiewała Dorota Sztyler i Katarzyna Drużba. Część historyczną przedstawił Pan Ryszard Pater, który również jest absolwentem naszej szkoły, przy tej okazji została wydana również książka, wznowienie książki o historii I Liceum Ogólnokształcącego. Przedstawiliśmy na zakończenie prezentację Tu i teraz, czyli to, co w tej chwili się w szkole dzieje, czym się szkoła zajmuje. Współtowarzyszyły wystawy w kuluarach Sali kolumnowej w HDK, jak również w szkole. W tym dniu szkoła była otwarta do godz.18 i wielu absolwentów skorzystało z możliwości i w mniejszych grupach przeszli do szkoły, spędzili tam czas, było dużo wspomnień, wzruszeń. Po części oficjalnej był uroczysty poczęstunek, który zainaugurował wjazd tortu do Sali kolumnowej na 400 osób. Wszystko to wyglądało w sposób naprawdę imponujący i było na wysokim poziomie. Jestem bardzo wdzięczna swojej kadrze, bo to tak naprawdę moje nauczycielki i nauczyciele byli zaangażowani w to bardzo mocno. I jeszcze raz z tego miejsca chciałabym im serdecznie podziękować. Oczywiście wieczorem w Domu weselnym Dwa dęby odbył się bal absolwenta. Teraz kilka słów na temat działalności gospodarczej szkoły, czyli przejdźmy do finansów, to, co nas najbardziej interesuje. Pozwoliłam sobie tutaj pokazać Państwu taki wykres od 2014r. – wypracowane środki własne w latach 2014-2019. Tutaj zaczyna się od 27.661 zł i w 2019r. – 67.535 zł. Oczywiście te środki własne są zaksięgowywane na obniżenie kosztów utrzymania przez Starostwo. Jeszcze słówko na temat tego, co udało nam się dokupić i zmienić w szkole w roku 2019. Wyposażenie pracowni komputerowej, serwer + 10 stacji roboczych, wyposażenie sal lekcyjnych w urządzenie audiowizualne, 5 zestawów, projektor+ zestaw nagłaśniający oraz wymiana drzwi wewnętrznych w szkole na parterze i I piętrze. Dziękuję państwu za uwagę.
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Igor Łukaszuk: Witam Państwa serdecznie. Sprostowanie, już nie Zespół Szkół dlatego, że od 1 września Zespół Szkół przestał funkcjonować i mamy teraz II liceum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Ja postaram się w miarę szybko prezentację przeprowadzić, bo wiem, że już trochę czasu poświęcamy szkołom. Podstawowe dane statystyczne. Nauczycieli mamy 35, uczniów w roku szkolnym 2018/2019 mieliśmy 266, na ten moment mamy 327, różnica ta wynika z tego, że odeszły nam klasy gimnazjalne, które były odrobinę mniej liczne i mieliśmy nabór na poziomie 159 uczniów i z tego naboru jesteśmy zadowoleni. W konsekwencji powstały trzy oddziały klas I po gimnazjum oraz 3 klasy pierwsze po szkole podstawowej. Oczywiście mamy wyniki z matur, to jest ten cel funkcjonowania szkoły, przygotowanie uczniów do matury. Ostatnia nasza matura przedstawia się na poziomie 95%, w porównaniu do 93% w województwie i 91% w kraju, czyli jest to wynik całkiem zadawalający. Tutaj jeszcze jest podsumowanie egzaminu gimnazjalnego, ostatniego już w tym roku i mamy język polski – powiat 59%, nasza szkoła 62%; historia i WOS – nasza szkoła 70%, do niecałych 60% w innych skalach, matematyka również 60% w zestawieniu do 40% w pozostałych obszarach. I przedmioty przyrodnicze 63%, przy 50% w innych. Chcę tez powiedzieć o jednej bardzo ważnej rzeczy, mówiliśmy tutaj o wynikach egzaminów maturalnych, o procesie edukacyjnym, ale tak dla przypomnienia, sądzę, że wszyscy Państwo o tym wiedzą, nasza szkoła jest szkołą wyjątkową, pełni dwie funkcje, ma podwójną misję. Pierwsza misja jest to przygotowywanie do egzaminu maturalnego i wyposażanie naszych uczniów w wiedzę i kompetencje ogólne, druga misja jest to podtrzymywanie tożsamości kulturowej, narodowej mniejszości młodzieży wywodzącej się z białoruskiej mniejszości narodowej. Także, dwa zadania i na tych dwóch zadaniach fokusujemy i skupiamy całą swoją uwagę. Jeżeli chodzi o najważniejsze projekty, które realizowaliśmy i zaczynamy realizować. Pierwszy, unijny, jest to akademia rozwoju kompetencji kluczowych. Tutaj w ramach tego projektu przy finansowaniu zewnętrznym całkowicie udało nam się znakomicie doposażyć pracownię biologiczną, fizyczną oraz chemiczną. Teraz jesteśmy w trakcie realizacji projektu w ramach programu Erasmus+ mniejszości narodowe bogactwem Europy, którego budżet wynosi 114.000 zł. Jesteśmy też w przededniu realizacji projektu wspólnie z Białowieskim Parkiem Narodowym- Przyrodnicza skarbnica ponad granicami. Również w zeszłym roku otrzymaliśmy 3.000 zł w ramach projektu Młodzi – Aktywni – Skuteczni, posłużyło to na wsparcie naszego koła filmowo – dziennikarskiego. W ramach projektu zakupiono wyposażenie do Sali biologicznej, mamy bardzo dobrej jakości mikroskopy, mamy mikroskop multimedialny, który jest podłączony do rzutnika i wszyscy uczniowie mogą te próbki oglądać, ale to nie tylko ten sprzęt. Sala biologiczna została wyposażona również w wiele innych ważnych elementów. Tutaj mamy salę fizyczną, również zakupiliśmy sprzęt w ramach tego projektu. Jest tego bardzo wiele i dzięki temu nasi uczniowie nie tylko teoretycznie poznają fizykę, ale również i praktycznie, co w procesie edukacyjnym jest najistotniejsze. Dotyczy to także sali chemicznej, gdzie w ramach projektu została zakupiona nie tylko ta fachowa szafa do przetrzymywania odczynników, ale również cała masa odczynników i sprzętu, co pozwala praktycznie przeprowadzać zajęcia z chemii. Projekt Erasmus+ aktualnie jest realizowany, rozpoczęliśmy jego realizację w 2018r., zakończymy w październiku 2020r. Nasza szkoła jest tym podmiotem wiodącym przy projekcie. Jest to siec współpracy pomiędzy liceum litewskim w Puńsku, gdzie uczy się młodzież z mniejszości litewskiej oraz gimnazjum w Wilnie, gdzie uczy się młodzież z mniejszości białoruskiej na Litwie. W ramach Erasmusa mamy oczywiście wymianę młodzieży, w zeszłym tygodniu nasza młodzież gościła w Puńsku, gdzie spotkała się z młodzieżą z Wilna. W zeszłym roku młodzież była w Wilnie na tygodniowej wymianie. Będziemy również gościć te obydwie szkoły u nas w Hajnówce. Nauczyciele też mają okazję wymienić się doświadczeniami w pracy w szkołach. To nie tylko wymiana, to także warsztaty. Każda ze szkół przeprowadza szereg zajęć kulturowych przede wszystkim finansowanych ze środków europejskich. I kolejny projekt, który będzie wdrażany, wczoraj odbyła się w Białowieży konferencja inaugurująca realizację projektu. Jest to projekt transgraniczny realizowany wspólnie z Białowieskim Parkiem Narodowym, który jest tą instytucją wiodącą przy realizacji projektu. Współpracujemy w ramach tego projektu ze szkoła średnią w Pińsku oraz z Funduszem Rezerwatem Obwodu Brzeskiego. Będą warsztaty dla uczniów z obu partnerskich szkół, jest to także wymiana młodzieży, nauczyciele i młodzież będą się spotykać podczas wyjazdów o charakterze studyjnym i edukacyjnym, jest to także stworzenie Centrów Edukacyjnych w obu partnerskich szkołach. U nas w szkole powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Kulturalnej, gdzie będziemy tą wiedzę zdobytą przekazywać młodzieży ze szkół podstawowych. Jest to też niebywała okazja do tego, żeby szkołę promować. Jesteśmy do tego zobligowani, ponieważ trwałość projektu zobowiązuje nas do tego, żeby te efekty wypracowane w ramach projektu przekazywać dalej, dla społeczności lokalnej. Realizujemy też projekt Młodzi – Aktywni – Skuteczni, projekt ten zahacza o bardzo ciekawy element funkcjonowania naszej szkoły, o kółko filmowo – dziennikarskie, którego efekty będziecie mogli Państwo obejrzeć. Jest to w mojej ocenie niesamowita przygoda edukacyjna dla młodzieży, mam nadzieję, że Państwo podzielą moje zdanie po obejrzeniu filmu. Jak dobra nauka, to również stypendia. W tym roku szkolnym stypendium S. Kossak otrzymało 33 uczniów, w roku ubiegłym 26 uczniów. Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymała 1 uczennica. Stypendium Burmistrza Miasta Hajnówki otrzymało 11 uczniów. Zarządu województwa podlaskiego za osiągnięcia w nauce w tym roku szkolnym 2 uczennice, w zeszłym była to 1 uczennica oraz zarządu województwa podlaskiego za osiągnięcia artystyczne aż 4 uczniów, ponieważ 4 z 50 z całego województwa. Osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych: wojewódzki konkurs chemiczny – 2 laureatów, wojewódzki konkurs matematyczny – 1 finalista, wojewódzki konkurs wiedzy ekologicznej – 2 finalistów, wojewódzki konkurs języka białoruskiego – 1 laureat, wojewódzki konkurs informatyczny – 1 finalista, to wyniki z gimnazjum. I jeżeli chodzi o liceum ogólnokształcące: XXV olimpiada języka białoruskiego – 1 laureat oraz 6 finalistów, olimpiada prawosławnej wiedzy religijnej – 1 laureat, olimpiada wiedzy o żywności i żywieniu – 1 laureat i 1 finalista, olimpiada wiedzy ekologicznej – 1 finalista etapu wojewódzkiego i 1 finalista etapu centralnego, wojewódzka olimpiada o HIV i AIDS – 2 finalistów, IX międzyszkolny konkurs wiedzy o Francji i krajach frankońskich – jedno miejsce w etapie wojewódzkim; turniej czytania tekstów cerkiewnosłowiańskich – 1 wyróżnienie. Osiągnięcia artystyczne – konkurs recytatorski Trójgłos poetycki, ogólnopolski festiwal piosenki białoruskiej, konkurs – poznaj Białoruś, konkurs słowo ojczyste, konkurs gawędy białoruskiej, prawosławnej poezji religijnej, Hajnowskie spotkania z kolędą prawosławną – wszędzie tam zajmowaliśmy czołowe miejsca. Ważniejsze osiągnięcia sportowe – w gimnazjum igrzyska młodzieży szkolnej w pływaniu I miejsce w etapie powiatowym, IV miejsce w finale wojewódzkim; igrzyska młodzieży szkolnej w piłce siatkowej chłopców – tutaj mamy III miejsce w etapie powiatowym. W liceum ogromny sukces – III liga siatkówki dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego – I miejsce. Języki obce w naszej szkole – prowadzimy nauczanie języka angielskiego, rosyjskiego, niemieckiego i francuskiego. Działalność naukowa – staramy się wychodzić poza klasy i poza pracownie i staramy się wykorzystywać zasoby zaprzyjaźnionych instytucji: udział w wykładach na białostockich uczelniach, zajęcia na zamiejscowym wydziale Politechniki Białostockiej, korzystamy z nowoczesnych laboratoriów, uczniowie uczęszczający na kółko biologiczne mają możliwość pracy również tam, wyjazdy edukacyjne do białostockich uczelni, wykłady w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej, Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to niektóre przykłady naszej aktywności pozaszkolnej. Działalność kulturalno – oświatowa, tutaj ta działalność jest bardzo szeroka ze względu na specyfikę naszej szkoły. Są to wyjazdy edukacyjne i wycieczki: Warszawa, Białystok, Korycin, Ciechanowiec to są wyjazdy z zeszłego roku, ale również Wilno, Chorwacja, Czarnogóra, co roku nasi uczniowie mają możliwość wyjazdu w ramach Zielonej Szkoły, są to wycieczki krajoznawczo – edukacyjne do ciekawych państw europejskich. Również mamy wyjazdy do republiki Białoruś. Wyjazdy na różnego rodzaju koncerty czy festiwale, do kina i teatru do Białegostoku. Zajęcia pozalekcyjne – szkoła powinna dawać przestrzeń do rozwijania się uczniom i wykorzystywania swoich mocnych stron. My staramy się oczywiście takie możliwości jak najszersze naszym uczniom stwarzać. Biorąc pod uwagę to, że mamy dosyć wielu uczniów i ta oferta nasza powinna trafiać do większości spośród nich i mamy koła przedmiotowe: biologiczne, chemiczne, matematyczne; zajęcia przygotowujące maturzystów do egzaminów maturalnych, zajęcia przygotowujące do olimpiad i konkursów, koło języka białoruskiego, koło recytatorsko – teatralne, medialno – dziennikarskie, białoruski instrumentalny młodzieżowy zespół wokalny, który zaczął się zawiązywać w ubiegłym roku, zespół Zniczka, zespół taneczny, szkolny klub wolontariusza. Mamy zajęcia pozalekcyjne bazujące na dobrze wyposażonych salach lekcyjnych i laboratoriach: koło naukowe biologów, koło fizyczne, chemiczne i koło medialno – dziennikarskie, w ramach którego nasi uczniowie próbują swoich możliwości w dziedzinie filmowania. Zespół wokalny Zniczka to nasza duma, zespół taneczny, który bardzo pięknie się rozwija. Zajęcia pozalekcyjne sportowe – oczywiście piłka siatkowa dziewcząt i piłka siatkowa chłopców to są najmocniejsze strony; piłka siatkowa od zawsze była w naszej szkole taką wiodącą dziedzina sportową. Mamy również zajęcia na basenie, grzechem byłoby nie korzystać z bliskości basenu, który jest bezpośrednio połączony ze szkołą. Mamy również siłownie, gdzie młodzież odbywa zajęcia lekcyjne. Tutaj mamy wypisane najważniejsze imprezy w kalendarzu naszych imprez. Studniówka w naszej szkole jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w liceum, gdzie sala gimnastyczna specjalnie na tę okoliczność przeistacza się w salę balową. Wyjątkowa jest też dlatego, że oprócz poloneza nasi uczniowie tańczą białoruski taniec lawonichę, bardzo taki dynamiczny, wręcz akrobatyczny taniec, robi to ogromne wrażenie. W tym roku mieliśmy również jubileusz gawędy białoruskiej, jest to konkurs prowadzony przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych i wcześniej gimnazjalnych z terenu nie tylko powiatu hajnowskiego, jest to też znakomita forma promocji naszej szkoły. Organizujemy również dni gościnne, na które zapraszamy uczniów z całego powiatu hajnowskiego, podczas tych spotkań prezentujemy naszą szkołę, klimat, wyposażenie. Dzień Odzyskania Niezależności Białorusi, tutaj Pan prof. Łotyszonek z Białostockiego Uniwersytetu przygotował wykład. Piknik z Białorusem jest to takie święto plenerowe, odbywające się w maju, gdzie zapraszamy również uczniów innych szkół podstawowych. W tym roku gościła u nas Pani wiceminister edukacji Białorusi w ramach pobytu w Polsce. Odbywa się też turniej piłki nożnej o Puchar Białorusa, impreza sportowa, wewnętrzna. Prowadzimy także działalność kulturalno – środowiskową, staramy się organizować dla uczniów nie tylko wyjazdy na większe wydarzenia kulturalne, ale również organizować je u nas w szkole. Zapraszamy także uczniów ze szkół hajnowskich do współuczestniczenia w tych wydarzeniach. Tutaj jako przykład też spotkanie z brazylijskim siatkarzem. W tym roku mieliśmy jubileusz 70 lecia szkoły, świętowanie, którego było poprzedzone całym cyklem spotkań z absolwentami. Chodziło o to, żeby młodzież przygotować i wprowadzić w to świętowanie. Absolwenci, którzy coś ciekawego w życiu robią i chcą się tymi sukcesami podzielić z młodzieżą, przy okazji takich spotkań tymi sukcesami się dzielili i spostrzeżeniami. Młodzież, która teraz uczy się w szkole miała możliwość poznania opinii o szkole swoich poprzedników. Świętowanie jubileuszu odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły, ponad 600 osób uczestniczyło w jubileuszu łącznie z uczniami. W ramach jubileuszu została otwarta wystawa, nawet dwie wystawy, jedna przedstawiała historię szkoły i druga przedstawiająca historię zjazdów. Przy okazji powstała taka przestrzeń wystawowa w naszej szkole. Wystawy były ufundowane ze środków zewnętrznych, pozabudżetowych. Mamy również szkolną kawiarenkę, powstała ona w ramach współpracy z firmą Forte, która ufundowała meble i aneks kuchenny, więc uczniowie przerwy spędzają w tej kawiarence. Współpraca ze szkołami i instytucjami i tutaj są wypisane te najważniejsze, jeżeli jakieś pominąłem, a na pewno, to przepraszam: Politechnika Białostocka wspomniana również współpraca już nie z oddziałem zamiejscowym, bo restrukturyzacja zlikwidowała oddział zamiejscowy jako taki, tym niemniej baza naukowa tutaj jest i współpracę kontynuujemy, Uniwersytet w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy, jest to ten projekt, o którym już wspomniałem, to taka jakby kulminacja całej serii aktów pracy pomiędzy naszymi jednostkami, zaufanie chyba zbudowaliśmy tak silne, wzajemne, że pozwoliło to na rozpoczęcie realizacji tego projektu, Uniwersytet Grodzieński im. Janki Kupały, w zeszłym roku rozpoczęliśmy również tą współpracę w Centrum Kulturalnym Białorusi w Polsce, które wspomaga nas organizacyjnie i finansowo przy organizacji wszelkiego rodzaju inicjatyw, Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej Szczyty, tutaj organizacja koncertów, czy warsztaty z młodzieżą, Stowarzyszenie Pocztówka bardzo często gości w naszej szkole i przeprowadza warsztaty dla młodzieży, mamy Liceum z litewskim językiem nauczania w Puńsku, szkoła średnia w Pińsku, Państwowa szkoła w Prużanach, tutaj prowadzimy wymianę zespołów muzycznych i tam nasza młodzież jeździ z koncertami. Ta działalność przynosi konkretne efekty, mamy tytuł Srebrnej Szkoły w rankingu liceów ogólnokształcących i za 2018 i 2019 rok, w praktyce oznacza to, że jesteśmy w czołówce szkół licealnych w kraju i w pierwszej 10 najlepszych liceów w województwie podlaskim. Podsumowując – nowoczesna szkoła, wyposażone pracownie, skomputeryzowana szkoła, bogata w zasoby multimedialne. I na koniec sądzę, że warto byłoby poznać postrzeganie szkoły z perspektywy uczniów. Uczniowie w zeszłym roku nakręcili film, przygotowali go od samego początku, od koncepcji poprzez scenariusz, stworzyli, w mojej ocenie, coś bardzo ciekawego. Za chwileczkę, po problemach technicznych, mam nadzieję, że będziemy mogli się z tym filmem zapoznać.
Przewodniczący Rady ogłosił 10 min przerwy [15:42 – 15:52]
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, wznawiam obrady VIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego po przerwie. Już jesteśmy przygotowani technicznie. Panie dyrektorze proszę o kontynuację.
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego Igor Łukaszuk: Proszę Państwa już więcej mówić nie będę, zobaczmy jak naszą szkołę widzą nasi uczniowie. Jest to efekt warsztatów filmowych z zeszłego roku, gdzie cała szkoła zamieniła się w plan filmowy na 2 tygodnie, co prawda dezorganizowało to pracę szkoły, ale sądzę, że było warto.
[transmisja filmu]
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo za prezentację ostatniej szkoły, II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkowa Nauką Języka Białoruskiego. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim dyrektorom za przygotowanie prezentacji, a na Państwa ręce składam, mam nadzieję, że w imieniu wszystkich radnych, serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom pracującym w naszych szkołach, za oddanie, za serce, za włożony trud w wychowanie i nauczanie młodego pokolenia. Mam nadzieję, że te prezentacje, prawie dwugodzinne, pokazały Państwu jak dużo jest ciekawych rzeczy robionych w naszych szkołach, jak wiele ciekawych inicjatyw powstaje w wyniku pełnego zaangażowania w pracę, nauczycieli. I to, co powiedziałem na wstępie, naprawdę w Hajnówce mamy doskonałą ofertę edukacyjną dla wszystkich uczniów i naprawdę zachęcam Państwa do tego, szczególnie mówię do rodziców dzieci ze szkół podstawowych, aby dzieci pozostawały jeszcze dłużej pod opieką rodziców w domu, a jednocześnie, żeby uczyły się w naszych szkołach. Jeszcze raz Państwu serdecznie dziękuję za prezentację. Szanowni Państwo, otwieram dyskusję nad informacją na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej szkół.
Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie do Starosty, do Zarządu, obejrzeliśmy ciekawy film i teraz już Pan Starosta wie, jakie braki ma Liceum Nr I, dzięki wspieraniu tylko jednej szkoły na terenie powiatu i miasta. Myślę, że teraz te wszystkie braki, które było widać na tym filmie załączonym, przeznaczy Pan i Zarząd do ratowania Liceum Nr I. Dziękuję.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto. Może najpierw do Pana Przewodniczącego, otóż, znając Pana ideę, o której Pan poinformował w poniedziałek, aby ta część sesji była swoistym forum do zaprezentowania walorów naszych szkół średnich, czy w ogóle placówek oświatowych, powiatowych, chciałem oddzielić to od punktu poświęconego audytowi, no i myślę, że wyszłoby to na korzyść. Teraz natomiast rozdzielił Pan wypowiedź Pana Starosty od należnego komentarza, który się należy prezentacjami szkół i jak gdyby pokazuje to, że nie potrafimy sobie tych spraw uporządkować. Trzeba było to oddzielić, ten punkt dyskusji nad audytem powinien odbyć się wcześniej, a nie teraz. Natomiast, odnieść się do tego musimy Panie Starosto chociażby z tego powodu, że 2 godziny i 20 minut temu powiedział Pan publicznie, że na stronie Prawa i Sprawiedliwości jest Pan szkalowany. Więc teraz ja Panu odpowiadam tak, po 4 listopada albo złoży Pan pozew cywilny, albo nas Pan przeprosi. Jest Pan osobą publiczną, więc to, że w różnych komentarzach pojawia się Pana imię i nazwisko jest rzeczą normalną, natomiast znajomość znaczenia słowa szkalowanie jest jak najbardziej osobie publicznej konieczna, żeby nie szafować tym słowem na prawo i lewo. Absolutnie nie ma naszej zgody na to, żeby Pan takie komunikaty wypuszczał w świat. Po drugie, Panie Starosto, ja powiem Panu, że jadąc tutaj na komisje byłem zaskoczony aktywnością młodych ludzi, którzy postanowili w sytuacji niejednoznacznej, Pan to nawet dzisiaj zakomunikował przez chwilę, że ta informacja może faktycznie miała formułę niefortunną. Ona była niefortunna. Proszę przeczytać maile do nas z audytem, który Pan przesyła, który Pan zamówił, za który Pan zapłacił. Tam nie ma żadnej informacji, co będzie dalej, po prostu wpływa do nas informacja pozbawiona jakiejkolwiek wiedzy na ten temat, czemu to ma służyć, jak to będzie wykorzystane itd. W takiej samej formie pozbawionej jakichkolwiek wyjaśnień trafia ona na stronę oficjalną Starostwa Powiatowego i ma prawo budzić reakcję, ma prawo. Jeżeli zaczniemy czytać sobie audyt, no to tam jest podkreślone to, że audytor wskazuje nam kierunki rozwiązywania problemów i czytelnik, który na co dzień nie ma do czynienia z funkcjonowaniem powiatu, Starostwa, Rady może to odebrać w jednoznaczny sposób, może. Pan natomiast, jako absolwent szkoły i Pan mówi, że jest z tego dumny, ja w to wierzę, Pana emocjonalne wystąpienie faktycznie może o tym świadczyć, powinien być Pan dumny, że inni absolwenci czują się z tą szkołą identycznie, emocjonalnie związani, jak Pan. Te dzieciaki, które tam się w tej chwili tam uczą, potrafią w ciągu 3 dni zebrać prawie 4000 podpisów, to jest bardzo dużo. Niech Pan znajdzie dzisiaj taką aktywność młodzieży, która sama się zorganizowała, żeby stanąć w obronie swojej szkoły, bo tym młodym ludziom nikt na czas nie wytłumaczył czemu ten dokument ma służyć. Pan go posiadał na swoim biurku od sierpnia. Tak było, czy nie?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Nie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Od września?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Też nie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: No, na audycie jest data sierpniowa, to kiedy Pan go otrzymał?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: No, niech Pan mówi na razie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Wie Pan, ktoś, kto czytał ten audyt i widzi na pierwszej stronie datę sierpniową, sierpień 2019, to ma prawo przypuszczać, że Pan ten materiał znał już wtedy. Konkurs na przeprowadzenie audytu odbył się w I kwartale tego roku, tak? Otwarcie ofert było na początku marca, więc jak gdyby tutaj wszystko się składa. Nie było jasnej informacji, nie było jasnego komunikatu i spowodowało to pewną aktywność, ale w tej chwili, w związku z tym, że biorą w niej udział osoby w ogóle niezwiązane z życiem politycznym powiatu, powinniśmy się z tego cieszyć, że głównie młodzi ludzie biorą w tym udział, że oni to sami zorganizowali, sami to przeprowadzili, bez jakiegokolwiek naszego udziału. Co do wystąpień, Panie Przewodniczący, prezentujących poszczególne szkoły, ja będę chciał jeszcze w późniejszej części się odnieść. Natomiast, Panie Przewodniczący, 4 tysiące podpisów pod stanowiskiem, chciałbym, żeby Pan w tej chwili udzielił głosu przedstawicielom tego środowiska, które swoje postulaty chce nam przedstawić. 4000, czy mogą w tej chwili zabrać głos?
Radna Olga Rygorowicz: A w jakim temacie?
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Audyt.
Radna Olga Rygorowicz: Przecież to starosta powiedział, zresztą, nie wtrącam się.
Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Czegoś tu nie rozumiem, Panie radny Łabędzki. Trzy dni temu byliśmy na komisjach, wspólnie podkreślę, na tej komisji była też i Pani dyrektor i do Pani też kieruję te słowa. Czego ja nie zrozumiałem, gdzie zadaliście pytania w sprawie audytu, które z Was? Szczególnie tutaj do Pani dyrektor czy Pani próbowała zdementować lub potwierdzić te wiadomości tutaj bezpośrednio u Starosty lub u członków Zarządu. Chcę powiedzieć taka rzecz, po otrzymaniu tego audytu rozmawialiśmy o nim na Zarządzie, podjęliśmy wspólną decyzję o przekazaniu tego audytu dla radnych i dla wszystkich dyrektorów. Podkreśliłem, zresztą z tego, co wiem, na wcześniejszej komisji Pan Starosta również powiedział, że spotkamy się po tej sesji, bo już przed sesją, jak gdyby nie było czasu, nie wiedzieliśmy, że jest aż taka duża nagonka rozpętana, zresztą nieprawdziwa. Tu trzeba podziękować dla dzieciaków, to prawda, zrobiły dużą rzecz, tylko nie wiem po co. Kto je nakręcił do tego, bo wystarczyło, jeszcze raz mówię, potwierdzić lub zdementować. Wczoraj słuchałem wypowiedzi na sesji Rady Miasta, dużo się mówiło właśnie z ust opozycji o tym, że, a ludzie mówili. Czy nie powielacie tego samego? Jeszcze raz zapytuję, kto z Państwa zadał sobie tyle trudu, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć tym doniesieniom. A przypominam, że na koniec mówiłem dla dyrektorów i chyba mogą Państwo potwierdzić, że na pewno się spotkamy na temat tego audytu i o przyszłości szkoły będziemy rozmawiać. Dzisiaj Pan Starosta to potwierdził, że nie tylko radni, bo dyrektorzy i zarząd to myślę, że z urzędu, jak to się mówi, ale radni pozostali, którzy będą mieli ochotę uczestniczyć w takich spotkaniach, będą zaproszeni na te spotkania. Nie wiem, dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd, robicie nagonkę, bijecie pianę, z jakiego powodu? Dziękuję.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, ad vocem.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, chwileczkę, ja chcę tylko powiedzieć, że wszystkim udzielę głosu, tylko zasada jest taka u nas, że najpierw wypowiadają się radni, a potem wypowiadają się goście i za chwilę wszyscy Państwo zabierzecie głos, kto tylko będzie chciał. Proszę Pan radny Łabędzki.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie radny, ja oczywiście przyjąłem tą informację, nie mam wpływu na 4000 mieszkańców aż takiego, żeby zorganizować taką mobilizację. Mnie samego rozmiary tej akcji zaskakują i ja się z tego cieszę.
Radny Roman Ostapczuk: Ja również.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Bo to jest normalna, obywatelska aktywność. Więc, nie wiem skąd takie, że ktoś tutaj …
Radny Roman Ostapczuk: Wprowadziliście ludzi w błąd.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale jaki błąd, kto wprowadził? Proszę mi pokazać Panie radny, gdzie ja się podpisałem pod opublikowanym na stronie powiatu hajnowskiego audytem. Proszę mi pokazać.
Radny Lech Jan Michalak: Audyt jest dostępny dla wszystkich i co szukacie winnych.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Proszę mi pokazać, gdzie się podpisałem pod mailem, który dotarł do radnych z tych audytem.
Radny Roman Ostapczuk: Proszę mi pokazać, gdzie Pan się odezwał na Komisji i zapytał, czy to jest prawda?
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale Pan jasny komunikat wysłał, że spotkamy się w tej sprawie i dla mnie w tym momencie to wystarczyło. Natomiast to, że to jest w sferze publicznej i ma swój bieg, to my aż takiego przełożenia na ludzi nie mamy. Zresztą, dlaczego o skąd takie działanie to za chwileczkę osoby, które przyszły tutaj reprezentować to środowisko, nam odpowiedzą.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Pani dyrektor, bardzo proszę.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wioletta Januszkiewicz: Chciałabym udzielić odpowiedzi Panu rademu Ostapczukowi. Oczywiście byłam na dwóch komisjach w poniedziałek. Audyt wpłynął do sekretariatu szkoły w poniedziałek i podczas tych komisji nie znałam treści oraz wniosków z audytu. Jeszcze na pytanie, jak dobrze pamiętam, Pana radnego Petruka, który się zapytał czy był do wiadomości dyrektorów. Odpowiedziałam podczas tej komisji, tak, dzisiaj otrzymałam.
Radny Roman Ostapczuk: To nie na naszej Komisji. Moje pytanie, czy Pani próbowała potwierdzić lub zdementować to.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Pani dyrektor jeszcze tego audytu nie znała, jak była na Komisjach, bo wpłynęło to podczas komisji rady.
Radny Roman Ostapczuk: A później?
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Wioletta Januszkiewicz: Później my się dowiedzieliśmy w szkole, jeśli chcecie Państwo znać szczegóły od uczniów, bo uczniowie między sobą opublikowali, że uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nie chcą uczniów z mojej szkoły. To jest pierwsza sprawa. A druga sprawa, dzwoniłam, rozmawiałam z Panią naczelnik we wtorek, rozmawiałam z Panem Starostą, Pan Starosta zapewnił mnie, że nie ma to miejsca. Było zebranie na prośbę rodziców w szkole, we wtorek o godz. 16:30, było dużo osób, powiedziałam publicznie o stanowisku Pana Starosty, że nie ma takiego zamiaru rozstrzygać takiego wniosku, czy podjąć takich decyzji, jakie są zawarte w tym audycie. Dziękuję bardzo.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Ja jeszcze raz powtórzę, to jest dokument, który dotarł tylko do radnych i dyrektorów. Dopiero, jak zaczęto zbierać podpisy, za moja zgodą kazałem umieścić to na BIPie. W pierwszej kolejności były podane do radnych i do dyrektorów, tylko po to, Panie radny Bogdanie Łabędzki, bo Pan prosił zawsze, żeby wszystkie materiały, które mamy przekazywać. Właśnie, chyba błąd zrobiłem, natomiast zawsze byłem konsekwentny, była prośba, wszystkie materiały, które mamy, starałem się przekazywać na bieżąco, przede wszystkim radnym i zainteresowanym osobom. Natomiast na naszym BIPe, tak mi się wydaje, że dopiero we wtorek. Nie jestem tego pewny. Jeszcze raz powtórzę Szanowni Państwo, to jest dokument nie nasz, tylko audytora. Jakbym tego nie pokazał, to dzisiaj po sesji dopiero byłaby burza. Czyli coś tutaj przyjmujemy, a ja po sesji audyt pokazuję. Rozmawialiśmy o tym, że oświatą się zajmiemy bardzo szczegółowo, wszyscy dyrektorzy plus chętni radni z Rady Powiatu. A tak, jak mówiłem tutaj trochę fachowców jest i myślę, że jest ogromna szansa wypracować bardzo dobre wyniki. Jeszcze raz powtórzę, nie było zamiaru, to, co zostało odebrane. I tak na koniec, mój pokój, ja nie przyjmuję tylko w poniedziałki, czy we wtorki, jest zawsze otwarty, jak tylko jestem. Nikt do mnie się nie zgłosił, że jest taka sytuacja. Ja się dowiedziałem na konferencji odnośnie wniosku Polska – Białoruś – Ukraina. Dlatego od razu przedzwoniłem do Pani dyrektor, czy coś jest w ogóle wiązane z tą sprawą. Nawet wiecie Państwo, był taki moment, że chciałem przyjść na zebranie, które było organizowane, tylko ja nie czułem się winny. Zebraliście bardzo dużo podpisów, chwała, oczywiście, ja tylko mówiłem o innym względzie i ja na tą listę sam się wpiszę jako absolwent, bo jak nie będę starostą, to może następny będzie próbował coś manipulować. Póki ja jestem tego nie będzie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Starosto…
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny, sekundkę, bardzo proszę o sekundkę spokoju. Szanowni Państwo, mam taką propozycję, ponieważ my obejrzeliśmy, mieszkańcy obejrzeli prezentację, dyrektorzy nam też opowiedzieli o fantastycznej pracy jaką wykonują nauczyciele w szkole, ale nie sami, bo razem z uczniami. Sam nauczyciel w szkole nic nie zrobi. A my tą dyskusją rozpoczętą w tej chwili nie wiadomo o czym, bo ktoś rozlał mleko i teraz zachowujemy się jak dwoje dzieciaków, którzy stoją nad szklanką i jeden na drugiego pokazuje, że ktoś rozlał mleko, i czy my nie doprowadzimy do tego, że po takich dyskusjach na naszej sesji, których rodzice wysłuchają, to pomyślą, jednak oni nie mają racji, trzeba zabrać te dzieciaki z Hajnówki i będzie spokój, nie będą wysłuchiwali tych głupich dyskusji. Moim zdaniem, sprawa została zamknięta, zostało wszystko wyjaśnione. Ja mam taką, nie, to nie jest prośba, zgłaszam formalny wniosek o zamknięcie dyskusji na temat informacji o działalności dydaktyczno – wychowawczej szkół. To jest wniosek formalny. Jak Państwo wiecie wniosek formalny trzeba przegłosować przed wszystkimi innymi wnioskami. I to nie będzie pretensji, że przewodniczący zabronił, bo będą mogli Państwo zagłosować wszyscy. Panie radny nie może Pan mówić, że ja czegoś nie pozwoliłem, bo powiedziałem, że Pan fantastycznie uzasadnił swój wniosek, poddałem wniosek pod głosowanie i wniosek przepadł. Czy Pan nie zna takich sytuacji z innych instytucji, znacznie wyższych od nas, gdzie są zgłaszane wnioski i te wnioski przepadają. Nie udzielę Panu głosu. Taka jest demokracja. Został zgłoszony wniosek formalny, wniosek formalny dotyczący zamknięcia dyskusji na temat informacji na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół. Moim zdaniem my w tej chwili psujemy atmosferę naszych szkół.
Radny Lech Jan Michalak: Zarząd zepsuł, wysłał audyt i nie napisał w audycie, że to nie będzie realizowane a teraz szukacie winnych.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny Michalak, wie Pan o tym, był Pan kilka lat Przewodniczącym Rady Powiatu i w związku z tym, wie Pan, jaka jest zasada. Jest zgłoszony wniosek formalny i trzeba go przegłosować. Wie Pan też, że jest taka zasada, która mówi, że głosu udziela Przewodniczący. Trzymajmy się tych zasad. Proszę o przygotowanie głosowania formalnego wniosku w sprawie zamknięcia dyskusji dotyczącej informacji na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej szkół.
Wynik głosowania: przyjęto
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (2) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
|
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Wniosek został przyjęty, wniosek przeszedł i zamykamy dyskusję na temat szkół.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno– ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych ( Zał. Nr …...............................). Szanowni Państwo, stosownie do art. 25c ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym osoby, którym złożono oświadczenia majątkowe radnych, kierowników jednostek powiatowych i pracowników Starostwa są zobowiązane do dokonania analizy tych oświadczeń majątkowych w terminie do dnia 30 października i przedłożenia takiej informacji Radzie Powiatu. Radni otrzymali analizę oświadczeń majątkowych sporządzoną przez Przewodniczącego Rady, Starostę Hajnowskiego, Wojewodę Podlaskiego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce. Wszyscy radni otrzymali powyższe informacje wraz z materiałami na dzisiejszą sesję i mieli okazję zapoznać się z nieprawidłowościami stwierdzonymi przez Wojewodę Podlaskiego. Podsumowując, przypominam, że te uwagi, które są zawarte przez Wojewodę i przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce, one są tylko po to, abyście Państwo mogli albo złożyć korektę oświadczenia i z drugiej strony można także wziąć te porady do serca wypełniając kolejne oświadczenia majątkowe. Większość z tych, które Państwo otrzymali, informacji są to błędy typu brak określonej współwłasności, nie określono dokładnie dochodów, wpisano nie w tych rubrykach. Jest też taka informacja, że przy następnych oświadczeniach należy dokładnie zapoznać się z tymi błędami, które popełniliśmy i nie popełniać tych błędów przy następnych oświadczeniach.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja złożonych oświadczeniach majątkowych została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 8-go:
8.1.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r. Uchwała została Państwu przekazana i są pewne poprawki do uchwały. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Spraw Społecznych i Komisję Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.
Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Autokorekta zawiera kilka punktów, i tak 1 – została zmieniona klasyfikacja budżetowa dla drogi Kutowa z wydatków inwestycyjnych na wydatki bieżące, spowodowane jest to tym, iż od Wojewody otrzymaliśmy środki na wydatki bieżące. Następna sprawa, zwiększono dochody i wydatki o kwotę 5730 zł z przeznaczeniem na wydatki związane z legalizacją zatrudniania cudzoziemców, to się dokonuje w Powiatowym Urzędzie Pracy. Następna spawa, zwiększono dochody o kwotę 30 tys. zł z tytułu najmu i zapisano wydatki na kwotę 30 tys. zł z tytułu rozliczenia VAT metodą brutto, taki praktycznie obowiązek mamy, żeby to zrobić. Następna sprawa zwiększająca dochody jest to kwota 40.000 zł z tytułu zajęcia pasa drogowego i sprzedaży drzew w Zarządzie Dróg Powiatowych z przeznaczeniem na zakup soli i pisaków do zimowego utrzymania dróg. I dwie ostanie, jest to zwiększenie przychodów i rozchodów o kwotę 2.235.000 zł, związane jest to z zaciągnięciem kredytu po to, żeby móc spłacić jak tu widzimy kredyt w tej samej wysokości, ale wydłużyć terminy spłat naszych zobowiązań. Nie spowoduje to zwiększenia zadłużenia powiat, ale poprawi wskaźniki w następnych latach.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VIII/67/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2019r.
(strona ........)
8.2.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VIII/68/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027.
(strona ........)
8.3.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie. Jest to seria uchwał, które wynikają z reformy systemu oświata i wygaszania gimnazjów.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/69/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce
(strona ........)
8.4.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce w czteroletnie I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/70/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce w czteroletnie I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Hajnówce.
(strona ........)
8.5.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/71/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce
(strona ........)
8.6.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce w czteroletnie II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. Pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych i Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/72/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce w czteroletnie II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce
(strona ........)
8.7.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyłączenia Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/73/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie wyłączenia Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce
(strona ........)
8.8.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/74/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia zakończenia działalności dotychczasowego Gimnazjum Specjalnego w Hajnówce wchodzącego w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Hajnówce
(strona ........)
8.9.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekształcenia dotychczasowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/75/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie przekształcenia dotychczasowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce
(strona ........)
8.10.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego czteroletniego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w pięcioletnie Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/76/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego czteroletniego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce w pięcioletnie Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Hajnówce wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce
(strona ........)
8.11.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na 2020r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Może nie uwaga, ale jasny komunikat, że te apteki będą pracowały, żeby to nie było, że radni coś tam ustalili coś tam na komisjach i żebyśmy uniknęli tak, akcji zbierania podpisów.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie załapałem, ale to nie szkodzi.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Proszę powiedzieć mieszkańcom, że jest to uchwała, na którą my jakby nie mamy przełożenia, przyjmujemy ustalenia.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Niekoniecznie nie mamy przełożenia. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd, bo jakieś przełożenie Starostwo jednak ma. W kwestii dodatkowych wyjaśnień, to bardzo proszę. Ja wcześniej powiedziałem, dlaczego to tak szybko wszystko idzie, powiedziałem też Państwu, mówię teraz do mieszkańców, którzy nas oglądają. Te wszystkie uchwały, te wszystkie projekty one są na stronie Starostwa Powiatowego w zakładce portal mieszkańca i można tam zajrzeć i można bezpośrednio razem z nami oglądać te dokumenty. Rozumiem, że pytań dodatkowych nie ma, że to była luźna uwaga.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/77/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na 2020r.
(strona ........)
8.12.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia "Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2020 rok". Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VIII/78/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie przyjęcia "Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2020 rok".
(strona ........)
8.13.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/79/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków
(strona ........)
8.14.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie do Pana Pawła, te pytanie to nie jest moje, ale tak mnie poproszono zapytać, żeby Pan przedstawił publicznie jak są dzielone fundusze na turnusy rehabilitacyjne. Kto je przydziela i jak to się odbywa. To jest jedno, a drugie, poproszono mnie, że jeśli byłaby możliwość, bo w szczególności dostają dzieci niepełnosprawne i oni mają w pierwszej kolejności, a starsi ludzie mówią, my też jesteśmy jak niesprawne dzieci i czy nie można tak zrobić, że w jednym roku dostaje większość tych dzieci niepełnosprawnych, a na drugi rok starsi. Czy istnieje taka możliwość, prosiłbym o odpowiedź. Dziękuję.
Kierownik PCPR Paweł Szymaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, postaram się odpowiedzieć na te dwa pytania. Oczywiście na to drugie, to jest możliwość jakiegoś rotacyjnego przydzielania środków, przykładowo na dzieci niepełnosprawne i dorosłe osoby niepełnosprawne. Tych środków w ogóle jest za mało. Trzeba by było wypracować jakiś sposób, który zadawalałaby wszystkie osoby potrzebujące. Od 2012r. tych środków jest mało. W roku bieżącym, po tej podwyżce środków, które otrzymaliśmy, na szczęście to jest po kilkuletniej przerwie nie było dokładane, nie było środków na wspieranie osób niepełnosprawnych, w tym roku środki zostały w jakiś sposób znalezione w budżecie i prezes zarządu PFRON wszystkim powiatom takie środki dodał. Jest to poziom 1.207.000 zł, jest to poziom z 2012r. Lata w przedziale 2012 – 2019, dopiero osiągnęliśmy poziom środków, które były 7 lat wstecz. W związku z tymi brakami środków przez dwa ostanie lata uzyskując pozytywną opinię Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przydzielaliśmy środki tylko wyłącznie dzieciom niepełnosprawnym. Była przerwa dwuletnia w przydzielaniu tych środków osobom dorosłym. Sprawa jest do ustalenia w latach następnych. Środków jest zwyczajnie za mało i nie wiadomo jak je dzielić. Taka jest rzeczywistość.
Radny Lech Jan Michalak: Ale jest szansa, że dorośli zaczną otrzymywać te pieniądze.
Kierownik PCPR Paweł Szymaniuk: Jak się dogadamy i będzie taka wola Rady, to będziemy przyznawać.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VIII/80/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019r.
(strona ........)
8.15.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2020r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/81/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2020r.
(strona ........)
8.16.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez CASUS NOSTER Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Cezary Łakomy. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja mam takie pytanie do Pana Przewodniczącego, czy dużym problemem byłoby przełożenie decyzji w sprawie tej uchwały na kolejną sesję, tak, abyśmy mogli wspólnie z Komisją Petycji zapoznać się chociażby z rekomendacjami OECD w sprawie, która nam jest przedstawiana, bo tutaj mam wrażenie, że Komisja Petycji skoncentrowała się tylko i wyłącznie na działaniach antykorupcyjnych. Natomiast w myśl rekomendacji OECD, którą polskie państwo przyjęło jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych, generalnie to działanie miałoby poprawić przejrzystość, transparentność funkcjonowania samorządu w oczach mieszkańców, miałoby w uczciwy sposób przedstawić to, jak samorząd działa. Dzisiaj bowiem, no nawet gdzieś tam słuchając wyborców naszych, często spotykamy się z takim pytaniem, czy ten szwagier to tam musi pracować, czy ten zięć, a jak ktoś jest spokrewniony z członkiem Zarządu to może pracować w powiecie. Projekt czy petycja ta pokazuje nam, że my niewielkim kosztem możemy na takie pytania mieszkańców odpowiadać. To jest takie moje pytanie, czy zgodzimy się na to, żeby jeszcze do następnej sesji procedować, taką możliwość mamy. Natomiast, Szanowni Państwo, tutaj trudno będzie się zgodzić z uzasadnieniem do naszej uchwały, bo ona oczywiście przedstawia ten stan faktyczny jak to od strony antykorupcyjnej wygląda i oczywiście my spełniamy te kryteria i żeby tu była jasność, nie ma tutaj problemu. Oświadczenia majątkowe tak jak niedawno Pan Przewodniczący czytał informację, składamy, one są kontrolowane przez odpowiednie instancje, natomiast nieprawdziwe jest zdanie z uzasadnienia, ostatnie, mówiące – że w obowiązującym stanie prawnym Rada Powiatu Hajnowskiego nie posiada uprawnień do regulacji materii wskazanych w petycji. Należy stwierdzić, iż brak jest merytorycznych przesłanek do jej uwzględnienia. – Jeżeli Pani Radca Prawny jest w stanie dyskutować chociażby z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na ten temat, to oczekuję tego, że Panie skierują teraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo w tej sprawie, otrzymają odpowiedź i mi je przedstawią.
Sekretarz Powiatu Danuta Rola: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, Panie radny Łabędzki, chciałam powiedzieć, że my nie możemy przełożyć dyskusji na kolejną sesję, jeżeli chodzi o odpowiedź na petycję Kancelarii Casus Noster, dlatego, że terminy są określone w ustawie o petycjach. Petycja wpłynęła 31 lipca, my jako jednostka samorządu terytorialnego zgodnie z ustawą o petycjach musimy udzielić odpowiedzi w ciągu 3 miesięcy. To jest jeden temat. Druga temat, to ta petycja została złożona z podziałem na dwa punkty, wprowadzenie regulaminu właśnie odnośnie antykorupcji w takim dużym znaczeniu tego słowa, jeżeli chodzi o Starostwo i Radę Powiatu. My w tym uzasadnieniu wskazywaliśmy, że jeżeli chodzi o Starostwo, pracowników Starostwa, te kompetencje leżą tylko i wyłącznie w gestii Starosty Hajnowskiego, jeżeli chodzi o naszą jednostkę samorządu terytorialnego. I tutaj się zgodzę, że wpisaliśmy coś, co jest niezgodne z literą prawa. Natomiast można było różnie zinterpretować i różnie to odczytać. Ja czytając to zdanie i czytając również petycję wyraźnie zaznaczam, że w gestii Starosty Hajnowskiego jest wprowadzenie dodatkowego regulaminu, który by w jakiś sposób dotyczył pracowników Starostwa. I dlatego Rada Powiatu nie ma tutaj uprawnień. Natomiast jeżeli chodzi o Radę Powiatu i kodeks etyki to bardzo proszę, możecie Państwo taką działalność wprowadzić na następnej sesji. Natomiast jeżeli chodzi o petycję, my musimy udzielić informacji w ciągu 3 miesięcy i proszę Wysoką Radę o przyjęcie tej właśnie proponowanej uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (14) |
Przeciw (1) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
Łabędzki Bogusław
|
Kośko Krystyna Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VIII/82/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez CASUS NOSTER Kancelaria Radcy Prawnego Konrad Cezary Łakomy.
(strona ........)
8.17.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zwolnienia z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VIII/83/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie zwolnienia z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych
(strona ........)
8.18.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. Otrzymaliście Państwo projekt uchwały dzisiaj i stanowisko także dzisiaj.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Może Panie radny, pozwoli Pan, że ja przeczytam i wtedy przystąpimy do dyskusji: Uchwała w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce. Podstawy prawnej nie będę czytał. Przyjmuje się stanowisko Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce stanowiące załącznik do niniejszej uchwały. Stanowisko, o którym mowa w § 1 należy przekazać: Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu. Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia. I samo stanowisko:
Samorząd Powiatu Hajnowskiego wyraża swój sprzeciw w zawiązku z planami ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce, poprzez przeniesienie większości prowadzonych spraw do placówki w Bielsku Podlaskim.
Ponad 7 tysięcy osób ubezpieczonych obsługiwanych przez Inspektorat w Hajnówce w niedługim czasie obsługiwałby ZUS w Bielsku Podlaskim. Hajnowski Inspektorat sprowadzony zostałby do roli mało znaczącej placówki pośredniczącej. Taka reorganizacja uderzy przede wszystkim w interesy ubezpieczonych z Powiatu Hajnowskiego. Ucierpią na niej przedsiębiorcy, którzy do tej pory mogli na miejscu wyjaśnić większość dotyczących ich spraw. Akta tych spraw po reorganizacji znajdą się w Bielsku Podlaskim, a być może i w Białymstoku.
Centralizacja zadań nie służy szybkiej, sprawnej i kompleksowej obsłudze klientów. Na zapowiadanych zmianach ucierpią przede wszystkim mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego, którzy mogli zawsze liczyć na pomoc i pełne zaangażowanie obsługujących ich pracowników.
Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń w Hajnówce obsługuje płatników i ubezpieczonych z terenu całego powiatu hajnowskiego, liczącego blisko 45 tysięcy mieszkańców. Hajnowski Inspektorat jest dużą prężnie działającą placówką w Oddziale ZUS w Białymstoku. Liczba ubezpieczonych obsługiwanych hajnowskim Inspektoracie nie odbiega zasadniczo od liczby obsługiwanych w innych inspektoratach województwa podlaskiego. Kilka innych, często mniejszych placówek zachowuje swoje dotychczasowe właściwości zadaniowe, w przeciwieństwie do Inspektoratu w Hajnówce.
Reorganizacja zadań Zakładu nie powinna dziać się z oczywistą krzywdą dla mieszkańców naszego miasta.
Tym samym w imieniu samorządów oraz mieszkańców Powiatu Hajnowskiego Rada Powiatu wyraża swój sprzeciw planom reorganizacji Inspektoratu ZUS w Hajnówce, których efektem będzie utrudnienie mieszkańcom Powiatu Hajnowskiego dostępu do usług świadczonych przez Zakłady Ubezpieczeń Społecznych.
Tak brzmi nasze stanowisko. Ja tylko zaproponuję i chyba Państwo się zgodzą, w pierwszym zdaniu społecznym też z dużej litery.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący ja chciałbym dopytać, na podstawie jakich informacji takie stanowisko zostało sformułowane. Czy jest jakiś dokument mówiący o takich planach, czy przyszła informacja jakaś, skąd wiemy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce pozbawić mieszkańców swoich usług, przynajmniej w jakimś określonym zakresie.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, pamiętacie sesję 29 sierpnia? Bardzo przypadkowo byłem w sprawie syna w ZUSie w tym dniu, Pani dyrektor nie mogła przyjąć, bo akurat był kierownik nadrzędny, czy dyrektor tej placówki. Byłem u Pań w wydziale świadczeń emerytalno – rentowych i widziałem porozumienie w sprawie zmiany warunków stosunku pracy, które zostały wręczone 29 sierpnia. Panie ze łzami w oczach prosiły o pomoc. Natomiast, to był zwykły przypadek, że w tym dniu byłem akurat w ZUSie. To przedstawiłem szanownej Radzie w dniu 29 sierpnia, dlatego też dobrze się stało, że 30 sierpnia wycofano te porozumienia. Porozumienia dotyczyły, że jeden z wydziałów świadczeń emerytalno – rentowych ma być przeniesiony do Bielska Podlaskiego, więc oświadczenie pracy byłoby w Bielsku Podlaskim. Dlatego z tego zrezygnowano. Tutaj nam nie chodzi o siedzibę, czy będzie w jednym miejscu, czy w drugim, ale chodzi nam o to, żeby to było w Hajnówce. Żeby dla mieszkańców powiatu hajnowskiego dostęp do usług rentowo – emerytalnych był dostępny na miejscu. Ja wiem i po pracownikach swoich i z Urzędu Miasta i ze Starostwa, z każdym szczegółem, z każdym zaświadczeniem muszą iść do ZUSu, a tak byłyby wyjazdy niestety do Bielska. Dlatego ta informacja jest sprawdzona, którą przedstawiłem i wnoszę o przyjęcie tego stanowiska w imię dobra mieszkańców. Dziękuję.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, ja nie chciałbym, żebyśmy trafiali kulą w płot z tym stanowiskiem, bo to nie chodzi o to. Jeżeli faktycznie takie zagrożenie miałoby być realne, to jestem za tym, żeby takiemu pomysłowi się przeciwstawić, chociażby i przez stanowisk. Może ten czas od 29 sierpnia należało poświęcić na to, żeby chociażby wysłać zapytanie do szefa oddziału w Białymstoku i dopytać się, czy faktycznie takie plany są. Ja mam z kolei odpowiedź, której dyrektor oddziału w Białymstoku udziela Panu Jerzemu Sirakowi, burmistrzowi miasta i pozwolę sobie też odczytać, żebyśmy mieli pełną wiedzę na ten temat: W odpowiedzi na pismo z 21 października 2019r. wyjaśniam, że działania zmierzające do zmiany siedziby Inspektoratu ZUS w Hajnówce podjąłem ze względu na brak możliwości zapewnienia klientom oraz pracownikom właściwych warunków obsługi i pracy w dotychczasowej siedzibie. Nadmieniam jednocześnie, iż jestem bardzo pozytywnie zaskoczony Pańskim zainteresowaniem i troską odnośnie warunków pracy w Inspektoracie oraz standardów obsługi dostępu do budynku ZUS dla osób niepełnosprawnych. Od 1992r. władze miasta Hajnówka nie zaprzątały sobie tym głowy, mimo tego, że osoby niepełnosprawne ze względu na brak możliwości dotarcia na wózku do siedziby Inspektoratu, obsługiwane były na ulicy, na której nawiasem mówiąc nie ma żadnych miejsc postojowych. Jak zaznaczyła Pan w swoim wystąpieniu, [dotyczy to wystąpienia Pana Jerzego Siraka] Inspektorat ZUS w Hajnówce i jego codzienna praca zaowocowała pozytywną oceną ze strony mieszkańców miasta i powiatu. Mając na uwadze brak zapewnienia ze strony władz miejskich podstawowych standardów dostępu do budynku powyższa opinia jest tylko i wyłącznie zasługą pracowników i kierownictwa ZUS oddziału w Białymstoku. Aby pozostała w niezmienionym stanie, pożądane byłoby pozostawienie zarządzania organizacji pracy i zasad funkcjonowania jednostek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobom, których dotychczasowa praca pozwoliła Panu na wyartykułowanie tak pozytywnej opinii. Z nadzieja na usatysfakcjonowanie Szanownego Pana powyższymi wyjaśnieniami, pragnę jednocześnie poinformować, iż oddziałów wojewódzkich ZUS nie ma od 2008r.
Szanowni Państwo, z tego wynika, że Ci pracownicy zostają w Hajnówce, zmienia się tylko siedziba, budynek, w którym ma być zmieniona organizacja pracy.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: A jest tam jakieś zdanie mówiące, że Ci pracownicy zostają, skoro Pan burmistrz pisze, że jest problem? Jest zmiana siedziby.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: „Aby pozostała w niezmienionym stanie, pożądane byłoby pozostawienie zarządzania organizacji pracy i zasad funkcjonowania jednostek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osobom, których dotychczasowa praca pozwoliła Panu na wyartykułowanie tak pozytywnej opinii.”
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czyli dyrektor Inspektoratu mówi, żeby pozostawić to do jego decyzji. Panie radny, nie ma w tym piśmie, które Pan odczytał, zapewnienia, że ta obsada, która jest w tej chwili, będzie w dalszym ciągu pracowała w nowej siedzibie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ja myślę, że kopię prześlę Państwu do przeczytania na spokojnie.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: My jesteśmy spokojni, ale ja nie słyszałem tutaj żadnego zdania, chyba, że Państwo słyszeliście, zapewnienie, że obsada pozostaje bez zmian, bo to właśnie z tym problem polegał. Problem polegał nie na tym, że jest jakaś reorganizacja, tylko część pracowników miała być przeniesiona do Bielska.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Miała być, ale Pan Starostwa stwierdził, że już nie ma być, więc, jak to ostatecznie jest, bo potem już była inna decyzja.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Dlatego profilaktycznie, Szanowni Państwo, podejmujemy takie stanowisko. Natomiast dziwi mnie, że wczoraj Pan burmistrz nie otrzymał żadnej odpowiedzi, natomiast radny Pan Gmiter miał tę odpowiedź. Dzisiaj Pan czyta odpowiedź do Pana burmistrza, który właśnie on wystąpił do dyrektora ZUS w Białymstoku, natomiast nam dał do wiadomości wszystkim samorządom w powiecie hajnowskim. Dzisiaj rano byłem i Pan burmistrz nie miał tej odpowiedzi, Pan ją ma, no nie wiem, czy poczta źle działa, ale coś trochę nie tak. Natomiast Panie radny Bogdanie Łabędzki najważniejsze, żeby bez emocji, bo nam przede wszystkim chodzi o dobro mieszkańców. Ja sobie nie wyobrażam, że najważniejszy w sumie wydział rentowo – emerytalny, czy jakikolwiek mógłby być przeniesiony poza obręb miasta Hajnówka.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ja też tego sobie nie wyobrażam.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Na zakończenie mogę tylko Państwa odesłać do mapki, która jest przygotowana przez Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej starzejącym się powiatem i największy odsetek starszych ludzi mieszka w powiecie hajnowskim.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ja już mówiłem o tym 10 lat temu, a Pan nie chciał wierzyć.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie, ja już 20 lat temu wiedziałem, że tak będzie.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Co zrobimy, że nasze dzieci powyjeżdżały.
Radny Roman Ostapczuk: Ja wysłuchałem również wczorajszej wypowiedzi Pana Gmitera, jak również burmistrza. Zastanawia mnie, jako osobę postronną w tej sytuacji, że to pismo, o którym tutaj mowa, dociera do Panów, a nie do burmistrza. To jedna rzecz. Drugą rzeczą jest to, że Pan burmistrz podkreślił, że będzie ta ulica przerabiana i jest projekt robiony i nie rozumiem, dlaczego Pan dyrektor nie wystąpił przez tyle lat, nie wiem, jak często się zmieniają, żeby zmienić stan faktyczny tam, żeby ułatwić. Bo jakoś mi nie przechodzi przez głowę, że ludzie byli na ulicy obsługiwali, a nie w środku. Na jakiej podstawie. Wiecie Państwo, ja też jestem mieszkańcem Hajnówki i tam jest parking, jest, no bo jest, jest wzdłuż ulicy parking. Może Pan zaprzeczy? Pamiętam, że jest również barierka z podjazdem, bo jest. Nie rozumiem, dlaczego ludzie mieliby być obsługiwani na zewnątrz. Słusznie Panowie zauważyliście, nie tylko mieszkańców Hajnówki, ale i całego powiatu, powiat mamy rozległy. Mieszkańcy Hajnówki najszybciej lub też osoby, które tam nieraz bywały w ZUSie mogą sobie uzmysłowić, że jednak tutaj coś z pismem tym i rzeczywistością coś nie jest tak, bo tak, jak podkreśliłem, parking wzdłuż nie tylko ZUSu, wzdłuż całej ulicy jest z przerwami przed skrzyżowaniem, oznaczenie dla niepełnosprawnych jest. I tutaj moje pytanie jeszcze raz, dlaczego byli petenci na ulicy obsługiwani? Dziękuję, to ja tylko tyle.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Mi się wydaje, że nie byli obsługiwani na ulicy, to może jakieś tam przejęzyczenie jest. Panie radny Leszku Michalak, myśmy chyba razem ta barierkę ustawialiśmy, wtedy byłem zastępcą burmistrza.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Fizycznie ustawialiście?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Tak, fizycznie. Natomiast te bariery architektoniczne, które są związane z dojazdem dla osób starszych, z tego co wiem to była też chyba komisja złożona też z pracowników z ZUSu z Białegostoku, która ten protokół podpisywała. Nie widzę tutaj jakiś tam przeszkód, ale najważniejsze jest to, żeby ZUS w Hajnówce został.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław
|
|
Uchwała Nr VIII/84/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 31 października 2019 r.
w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczenia działalności Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Hajnówce.
(strona ........)
Do punktu 9-go:
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, dyskusja nad stanem oświaty została przerwana, ale od pewnych tematów nie uciekniemy i niektóre pytani, Panie Przewodniczący, trzeba będzie postawić. Panie Starosto, ja chciałbym otrzymać konkretną odpowiedź na pytanie, dlaczego zakupione do Zespołu Szkół Zawodowych obrabiarki numeryczne, o których dzisiaj była też mowa, nadal stoją nieużytkowane w Zespole Szkół Zawodowych. To jest ponad rok, jak funkcjonuje projekt. Najpierw była kampania o tym, żeby je zakupić. Ja śledziłem to wtedy, jak gdyby na bieżąco jak to wyglądało, więc najpierw tam były uzasadnienia, że te obrabiarki są do niczego nie potrzebne, potem już była zgoda, że są potrzebne do kształcenia młodych ludzi. Potem, jakie mają być i tutaj posiłkowano się ekspertami, którzy mieli odpowiedzieć na to pytanie; doszło do zakupu; przebudowano, dostosowano do tego, żeby wnieść te obrabiarki do warsztatów, drzwi wejściowe i po dziś dzień, ponad rok, obrabiarki stoją niewykorzystane; nikt nie uczy dzieciaków na tych obrabiarkach pracować, dzieciaki kończą szkołę, szukają sobie pracy i nie mieli okazji do użytkowania tego sprzętu. Jest to przejaw niegospodarności, a może tylko głupoty, nie wiem, ale tutaj chciałbym, żeby Pan Starosta nie tylko się do tego odniósł werbalnie, ale też poczynił starania, żeby faktycznie ten sprzęt uruchomić.
Panie Starosto, programy nauczania przedmiotów zawodowych w klasach pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych na podbudowie 8-klasowej szkoły podstawowej, czy już są, dzisiaj tego Pan nie wie, ale zdobędzie Pan taką informację, jeżeli już są, to od kiedy są i dlaczego nie są od 1września i co od 1 września robiono z dzieciakami na lekcjach bez programów nauczania przedmiotów zawodowych, niektórych, bo być może niektóre były, ja nie wiem. To Pan się tego dowie i nas o tym poinformuje.
Panie Starosto, temat, który był u Pana w gabinecie, nie został satysfakcjonująco dla rodziców zrealizowany, chodzi o lekcje języka niemieckiego w klasie pierwszej I LO, w klasie pierwszej na podbudowie gimnazjum. W ofercie ten język niemiecki był, początkowo było zainteresowanych kształceniem, nauką tego języka, przynajmniej 5 osób, później to grono zostało zniwelowane ze względu na to, że nie było wiadomo, czy ten język będzie, czy nie będzie. Złożyliśmy jakąś ofertę, ktoś z tej oferty skorzystał, przyszedł do tej szkoły w nadziei, że będzie kontynuował naukę języka niemieckiego. W tej chwili te dzieci nie mogą się uczyć niemieckiego, są, nie chcę używać tego słowa, ale na zewnątrz to może tak wyglądać, przymuszone, nie, zobligowane, zapisane na język rosyjski. Panie Starosto, z tego, co wiem, to kwota 4000 zł z kawałkiem rocznie, zainwestujmy w te dzieciaki, naprawdę, tym bardziej, że podobno w poprzednich latach, jak Pan jeszcze nie był Starostą, różnie tam z tym językiem było i się dało, ale się dało.
Radny Roman Ostapczuk: Różnie.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale się dało.
Mam też i do Pana Przewodniczącego i do Zarządu taką prośbę. W związku z tym, że dyskusja dotycząca Zakładu Gryfskand, no, w jakiś sposób eskaluje, mamy opinie, badania, wyniki. Pan Starosta w niedalekiej przyszłości ma podjąć ważne decyzje. Są rozmowy prowadzone z przedstawicielem właściciela, z zarządcą właściciela zakładu. Są prowadzone dyskusje w gronie radnych, natomiast spotykam się z pracownikami, tam jeszcze ciągle pracuje jakaś grupa moich kolegów, znajomych i oni pytają, a kto porozmawia z nami? Musimy brać pod uwagę, że to jest, cokolwiek się z tym zakładem nie stanie, to jest około setki osób, setki rodzin, która musi sobie z dnia na dzień sobie dawać radę. Nie ma tam niestety w tej chwili żadnego przedstawicielstwa związków zawodowych, z tego, co wiem, nie możemy więc wyodrębnić, znaleźć tutaj partnera do rozmowy. Ale może, w związku z tym, że pojawiają się takie odważne pomysły, że rynek pracy ich wchłonie, ja popatrzyłem jakie mamy oferty na rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy, to nie jest tam jakieś szaleństwo, żeby tych 100 osób będziemy w stanie nagle zatrudnić, czy też przekwalifikować. Ja chciałbym, żebyśmy Panie Starosto, zanim będą podjęte te ważne decyzje, żebyśmy spotkali się, nie wiem, może najpierw z Powiatową Radą Rynku Pracy, bo tam są przecież związkowcy, może spotkajmy się w tym gronie, może jakoś trzeba by było zaktywizować grupę pracowników Gryfskandu, żeby oni też mogli wypowiedzieć się na ten temat, jakie są ich oczekiwania, jakie widza trudności też. No bo jeżeli ktoś dzisiaj zarzuca im, że oni w tak złych warunkach pracują, to spytajmy, a dlaczego oni tam pracują. Jeżeli jest taki dobry, bogaty rynek pracy tutaj, niektórzy mówią, że wszyscy tutaj czekają z otwartymi rękoma na przyjęcie ich, to dlaczego oni jeszcze nie przeszli. Ja powiem tak, ważna jest dbałość o środowisko, zresztą ktoś, kto będzie chciał sobie poszukać w 2007, 2008r., to znajdzie moje stanowisko w tamtym czasie, ale ważne jest także to, żeby te osoby, które dzisiaj czują się w jakiś sposób jednak zagrożone brakiem pracy, czy ryzykiem utraty pracy, żebyśmy też o tych osobach pamiętali i nie traktowali ich podmiotowo, przepraszam, przedmiotowo, tylko jako osobowy podmiot.
Przechodząc od tego tematu, nawiążę do takiej wypowiedzi Pana Przewodniczącego z czerwcowej sesji naszej, kiedy Pan Przewodniczący powiedział, wtedy była ta dyskusja na temat stanowiska, jak widać te stanowiska tak jakoś nie przypadają mi w tej chwili do gustu, ale Panie Przewodniczący, Pan wtedy zwrócił uwagę na fajną rzecz i ja będę Pana zobowiązywał, żeby Pan ten temat kontynuował. Pan zwrócił uwagę na to, że w Polsce jest w tej chwili czas do organizowania, do inwestowania w technologie nowoczesne, przemysł czysty, przyjazny dla środowiska. Panie Przewodniczący, zróbmy tak, że Pan w porozumieniu z Zarządem opracuje taką mapę, sieć terenów inwestycyjnych na terenie powiatu hajnowskiego, które nadają się do takich inwestycji, a wspólnie spotkamy się i przygotujemy list intencyjny z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, w której ustalimy strategię działania dla powiatu hajnowskiego w celu przyciągnięcia takich inwestycji na nasz teren. Pan wpadł na ten pomysł i ja idę tym śladem, spróbujmy. Jeżeli przygotujemy jakieś informacje inwestycyjne, to będziemy mieli podstawę, żeby stworzyć taki list intencyjny. Obiecuję Panu, że wtedy staniemy tutaj na wysokości zadania, żeby ten list też miał pewną moc przełożenia się potem na kolejne działania.
Myślę, że Pana Starosty to nie będę musiał do tego pomysłu przekonywać, kiedyś już próbowaliśmy na terenie miasta, ale to słabo wyszło. Panie Starosto, Powiatowa Rada Sportu. Temat bardzo ważny. Przypomina Pan sobie rocznik gimnazjum, przepraszam, bo teraz będzie trochę prywaty, rocznik gimnazjum z Narewki sprzed 5 lat. Ci chłopcy już pokończyli szkoły średnie, niestety, w Hajnówce, to znaczy, na szczęście.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: To gdzieś sprzed 5 lat?
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Sprzed 5.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Więcej.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: A to więcej, to jeszcze wcześniejsze, to też chciałem mówić o tym. Ale zwrócił Pan uwagę, popatrzmy, mamy jedną drużynę siatkarską, która wychodzi ze szkoły przygotowana, gotowa, potem druga drużynę siatkarską z osiągnięciami, trafiają na teren Hajnówki do naszych szkół średnich, mówię o tej ostatniej drużynie dlatego, że wtedy do jednej szkoły trafiła piątka, czyli prawie cały podstawowy skład i potem nie ma żadnej kontynuacji. I takich przykładów, jeżeli chodzi o lekkoatletykę mamy sporo, że te dzieciaki gdzieś tam z gimnazjów nam przyjeżdżają do Hajnówki i nie ma takiego zagospodarowania. Gdybyśmy mieli na terenie powiatu takie ciało organizacyjne, które by potrafiło wskazać kierunki, jakie akurat w tym czasie możemy realizować, czy to siatkówka, czy piłka nożna, czy lekkoatletyka, czy jakakolwiek inna dziedzina sportu, to myślę, że to naprawdę dla nas będzie duża pomoc, a niczego tak specjalnie nie musimy robić, bo mamy aktywnych trenerów, mamy specjalistów od sportu, nawet i tutaj w tym składzie kilka osób by się takich znalazło, którzy chętnie by w takiej Radzie wzięło udział, w pracach takiej Rady wzięło udział. Zmierzam do końca.
Radny Lech Jan Michalak: Jeszcze masz dużo.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Nie, będę to jakoś selekcjonował, na następną sesję. Panie Starosto, dostosowanie wejścia do budynku II LO dla potrzeb osób biorących udział w wyborach. Kolejny raz, tym razem myślałem, że pójdę już tam na zakończenie pod koniec dnia, bo poprzednie wybory kończyły się tym, że właśnie Panie zwracały mi uwagę, że mają kłopot z wejściem po schodach, że nie ma barierki z boku. Niestety, tam jest wejście dla osób niepełnosprawnych, ale dookoła. Natomiast, jeżeli mamy tam faktycznie przeprowadzać kolejne wybory, to ja chciałabym, żebyśmy postulaty tych Pań, które i w samorządowych o tym mówiły, i w europejskich, i w ostatnich, żebyśmy ten postulat zrealizowali.
Na koniec, to znaczy jeszcze nie całkiem na koniec, w przedostatnim punkcie, Panie Andrzeju chciałbym zapytać o to, jak Pan jeździ do pracy i potem wraca do domu, ograniczenie do 30 km/h, parafina. Ja wiem, że to jest droga wojewódzka, pierwsze informacje były takie, że w ciągu trzech dni będzie to usunięte, ale dzisiaj jeszcze znaki drogowe tam stoją. Wiem, że też momentami jest ślisko. Im temperatury niższe, tym będzie gorzej. Czy da się z tym coś zrobić? Czy Pan interweniował, chociażby jako użytkownik.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Nie jako starosta, wszystkich obdzwoniłem.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: I na koniec jeszcze do Pana Mikołaja Janowskiego, jako dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, chodzi mi o takie pismo, które na podstawie pisma mieszkańca Hajnówki wpłynęło do Urzędu Miasta i zostało przekierowane do Pana. Chodzi o ulicę Lipową, brak odpływu wody na ulicy Lipowej na wysokości ulicy Podlasie oraz zły stan nawierzchni i profilacji drogi na rondzie św. Cyryla i Metodego przy ulicy Lipowej. To, gdyby Pan odpowiedział, to wpłynęło do Pana w czerwcu, dzisiaj mieszkaniec mi to jeszcze doniósł na sesji i chciałbym dowiedzieć się jakie tam są postępy. Dziękuje bardzo, wyczerpałem.
Radny Mateusz Gutowski: Ja bardzo krótko, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, do Pani Skarbnik mam pytanie odnośnie oświaty, a dokładnie tego, że jakiś czas temu nauczycielom obiecano podwyżki, zwiększenie dodatku za wychowawstwo. Chciałbym się dowiedzieć, jak to się przekłada na subwencję oświatową, która wpływa, czy ona to pokrywa, czy Starostwo musi do tego dokładać?
Radny Jan Korcz: Panie Starosto, ja mam takie pytanie w imieniu mieszkańców ulicy Akacjowej w Kleszczelach. Chodzi o to, że tam kilku uczniów dojeżdża do naszych szkół średnich i Voyager, który jedzie z Czeremchy przez Kleszczele omija tą ulicę i jest problem z ich dotarciem. Czy można z prośbą się do nich zwrócić, czy byłaby taka możliwość. Jest druga firma Nova, która jeździ do Bielska i zajeżdża na tą ulice Akacjową. Jest taka prośba mieszkańców, to by dużo ułatwiło tym dzieciom.
Radny Mirosław Romaniuk: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja chciałbym powtórzyć pytanie, które już dwukrotnie zadawałem, mianowicie chodzi, to jest na prośbę mieszkańców, chodzi o autobus, połączenie z Warszawą. Mówiłem o tym na sesji kwietniowej, jak i lipcowej i wiem, że Urząd Marszałkowski jest jakby miałby chęć dofinansowania nam przejazdów i czy w tej sprawie został coś zrobione, no, czekają na pismo. Już minęło rok czasu jak nie ma autobusu, to było zgłaszane na sesji.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Ale kto czeka?
Radny Mirosław Romaniuk: Urząd Marszałkowski.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, mam do Pana pytanie. Kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego i Akcja Katolicka 25 października wyświetlała film „Modlitwa o Polskę z Ziemi Podlaskiej”. Ta informacja ukazała się na stronie powiatu, bardzo się cieszyłem, bo ja dzwoniłem do Pani Kasi, żeby taką informację o tym filmie umieściła, a później byłem już rozczarowany, bo film się jeszcze nie odbył, trzy dni do filmu, a już informacja zginęła. Coś to chyba nie tak. Myślę, że taka informacja powinna być do czwartku. Cieszyłem się, bo miasto dopiero wczoraj wykasowało, bo już na listopad robiło program, a tutaj dwa dni jeszcze przed filmem ta informacja zginęła ze strony powiatu. Dziękuję.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w tak miłej atmosferze mogę odpowiadać na pytania, tu zwracam się do Pana radnego Bogdana Łabędzkiego, właśnie co to znaczy spokój i rozwaga. Jeżeli chodzi o Zespół Szkół Zawodowych, nie wiem, czy jest Pani dyrektor? Tak, to później odpowie. Natomiast Szanowni Państwo, jestem po kilku spotkaniach z prezesem Panem Martyniukiem firmy Pronaru. Pan prezes Martyniuk zadeklarował zajęcia praktyczne właśnie tutaj w Hajnówce dla uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych. Natomiast, ja mówiłem też, że mamy obrabiarki, mówi, trzymajcie do takiej pracy teoretycznej. Do obrabiarek trzeba dość dużo osprzętu różnego, tam wszystko jest, jak również materiałów. Z przyjemnością użyczy. Ja myślę, że z Panią dyrektor w najbliższym czasie wybierzemy się do Pana prezesa Martyniuka i te sprawy doprowadzimy do końca.
O programach nauczania Pani dyrektor powie.
Lekcje języka niemieckiego – Szanowni Państwo, ustawowo może być 3 rozszerzenia w danym roczniku. Ze względu, że jest jedna tylko klasa po podstawówce i jedna po gimnazjum w Liceum Nr 1, właśnie z tego sentymentu przekonałem Zarząd i przychyliłem się do tego, aby było tych rozszerzeń pięć. Po jakimś czasie, dobrze Pani dyrektor mówię?
Dyrektor I LO Wioletta Januszkiewicz: Nie, to nie chodzi o rozszerzenia.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Ja wiem, ja mówię o rozszerzeniach. Natomiast, zwróciła się do mnie Pani dyrektor i rodzice, że jeszcze dwóch uczniów potrzebuje nauki z języka niemieckiego. Szanowni Państwo, naprawdę, już tu nie chodzi o pieniądze, bo to nie są największe pieniądze, tylko nie możemy robić precedensu, że tylko dla dwóch uczniów robimy jakby klasę pod język niemiecki. Myślę, że przy naborze, tu ma Pan radny rację, musimy bardzo umiejętnie i precyzyjnie pisać, jeżeli jest język niemiecki to od jakiej ilości może być tworzona grupa, język angielski od jakiej ilości grupa itd., itd. Tego nie było. Nie wiem, jak z tej sytuacji wybrnąć, natomiast naprawdę to byłby już precedens, tak, jakby indywidulane nauczanie, prawda? Były też takie zapotrzebowania z drugiego ogólniaka, ja odmówiłem.
Sprawa Gryfskandu – Szanowni Państwo, przede wszystkim nam zależy na tym, aby zakład u nas, jakikolwiek, ale również ten, istniał, tylko mysi spełniać pewne normy, jeżeli chodzi o ochronę środowiska. Muszę Państwu przekazać dość dobre informacje z dnia dzisiejszego, oto został zamontowany i uruchomiony już separator do kanalizacji deszczowej, nowy, tak to wygląda [zdjęcie], jak również w trakcie trwają prace utworzenia silosów do automatycznego zasypu węgla [zdjęcie]. Natomiast, tak, jak rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu z szefostwem Gryfskandu, zobowiązali się, że do końca roku będą mieli ostateczny ten plan, jeżeli chodzi o sprawy związane przede wszystkim z ochroną środowiska, a więc ze wszystkimi urządzeniami, które chcą tam zamontować, aby jak najmniej tych pyłów, które są czasami mało widoczne gołym okiem, zostawały właśnie w filtrach. Jeżeli chodzi o współpracę z firmą Gryfskand, jestem dobrej myśli, chociaż w przeszłości byłem nieraz też oszukiwany. Mi się wydaje, że będziemy konsekwentnie z nimi rozmawiać i doprowadzić do takiego stanu zakładu, aby tych zanieczyszczeń było jak najmniej. Oczywiście za chwilę będzie ten moment, gdzie trzeba będzie wydać albo nie wydać pozwolenie; ja będę działał zgodnie z prawem. Jeżeli będą wszystkie dokumenty, które potwierdzą możliwość dopuszczenia, to oczywiście taka decyzja będzie pozytywna. Natomiast, bardzo się cieszę, że możemy również spotkać się z pracownikami bez związków zawodowych. Myślę, że to wystąpienie na ostatnim spotkaniu jednego z pracowników, który tam pracował, trochę się dziwię, że dopiero zaczął mówić, jak skończył pracę. Trzeba pamiętać, że tam pracuje kilkadziesiąt osób, około setki i nie tak prosto od razu wszystkich przekwalifikować. Także tutaj do tematu na pewno będziemy wracać.
Cieszy fakt współpracy…, ale z kim? Bardzo trafne stwierdzenie, ja tak sobie szybko zapisałem, cieszy fakt współpracy. Myślę, że w tym kierunku naprawdę wszyscy musimy iść jako radni Rady Powiatu. Tych terenów inwestycyjnych na terenie powiatu jest dość sporo. One są w zasadzie zidentyfikowane, tylko trzeba wszystko ułożyć w jedną całość. Ja Państwu przypomnę, że mamy Program Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Hajnowskiego i tam mamy wypisane wszystkie możliwe działania, które, tzw. zachcianki, przez poszczególne samorządy gminne, jak również miasto Hajnówka i powiat hajnowski, wartość ponad 2 mld zł., a wtedy chodziło o ten specjalny program dla terenów Puszczy Białowieskiej. Myślę, że do tego wrócimy.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Do końca roku zrobimy?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Myślę, że zrobimy, bo mamy to przygotowane, trzeba tylko spotkać się, usiąść nawet przy kawie i pewne formalności dopełnić.
Oczywiście, czy Miejska, czy Powiatowa Rada Sportu powinna istnieć, żeby te współdziałania poszczególnych sekcji jakoś zintegrować. Bo tak, jak i w samej Hajnówce, np. sekcja piłki nożnej jest po kilku klubach; też to musi działać w ten sposób, aby jak najmniej było tej takiej, nazwijmy, dzikiej rywalizacji. Rywalizacja jest fajna, dobra, ale może między sekcjami. Wracając do tych sukcesów siatkarzy. Tak się stało, że tutaj siedzi Pani Tamara Moroz, gdzie rocznik, gdzie Pani Tamary syn był wspaniałym siatkarzem i była fantastyczna grupa. Później Pan był wychowawcą mojego syna, gdzie zdobyli wicemistrzostwo województwa w szkołach podstawowych, a później mistrzostwo gimnazjów i ich rozebrano po klubach, po Polsce. Część gra w klubach, część amatorska. Natomiast wracając do tego, co Pan zaczął mówić chyba też o tym sporcie półzawodowym. To już nie jest takie proste, bo ludzie pracują, bez treningów nie ma żadnych efektów. Natomiast amatorów mamy sporo, taka liga amatorska jest w Białymstoku i stąd jeździło cztery czy pięć zespołów z powiatu hajnowskiego zajmując bardzo wysokie miejsca. A ostatni sukces, to oczywiście też, który się przełożył na Zespół Szkół Zawodowych, bo cała piątka przyszła do tej szkoły i zwyciężyła w rozgrywkach szkół ponadgimnazjalnych.
Wejście utrudnione do II Liceum przekazuję Panu dyrektorowi Liceum Nr II w Hajnówce z Dodatkową Nauka Języka Białoruskiego, wejście jest utrudnione i mam nadzieję, że do końca kwietnia będzie zrobione, bo w maju mamy wybory, tak, aby nie było utrudnień przy wchodzeniu do głosowania.
Oczywiście bardzo szybko zgłosiłem do Zarządu Dróg Wojewódzkich o tym, że jest parafina na drodze, że jest bardzo ślisko. Jest tam ograniczenie do 30 km/h. I co mogę powiedzieć? Ja się stosuję do przepisów. Żartowałem. Natomiast czekają, bo tej parafiny nie ma, jak zabrać. Tutaj mamy fachowca od dróg, to powie lepiej.
Subwencja oświatowa, to oczywiście Pani Skarbnik.
Szanowni Państwo, bardzo ważny temat dzisiaj poruszył tutaj Pan Janusz Korcz odnośnie przystanku, ale generalnie dojazdów uczniów do szkół z powiatu hajnowskiego. Ja już wspomniałem przy tym audycie. To jest zadanie dla nas i bardzo dobrze jest wypunktowane. Natomiast powiat hajnowski realizuje taki projekt MARA, to jest mobilność na terenie powiatu hajnowskiego i dla turystów, ale również dla uczniów, którzy mają dojechać. Najbliższe spotkanie mamy w poniedziałek o godz. 10:00. Serdecznie Państwa zapraszam na to spotkanie, kto będzie mógł, natomiast zaprosiliśmy na to spotkanie wszystkie firmy przewozowe, które są na terenie powiatu hajnowskiego, 7 czy 8. Tutaj też będziemy chcieli po spotkaniu z nimi porozmawiać, chociażby o takim przypadku, ja przejazd przez ulicę Akacjową w Kleszczelach. Czy jest mój naczelnik? Jest, to udzieli odpowiedzi, bo przyszła odpowiedź odnośnie przejazdów autobusu z Hajnówki do Warszawy, czy nawet z Białowieży, ale on dokładnie poinformuje.
Informacja u nas na stronie, ona była. Ja dostałem informację będąc chyba za granicą. Ja szybko interweniowałem i mi przekazano, że ona była, ale informacje się przesuwają automatycznie i trzeba poszukać. Panie Leszku, ja już nie będę mówił, że ktoś jej nie mógł znaleźć, ale faktycznie, jak ktoś faktycznie włączy i patrzy, że w komputerze jest na pierwszej stronie, no to jest. Ale jak poszuka, to też znajdzie i dalej, bo nowe informacje przychodzą. Ale Pani Kasia Panu to mówiła.
Radny Lech Jan Michalak: Ja wcale nie twierdzę, że nie była informacja podana. Informacja była podana, tylko, że dwa dni przed wyświetleniem tego filmu, czyli 23 października już tej informacji nie było. Zadzwonił do nas Pan dyrektor z HDK. Ja nie twierdze, że tej informacji nie było, tylko ta informacja zginęła ze strony powiatu dwa dni przed wyświetlaniem filmu. 23 zadzwonił do mnie Pan dyrektor z Domu Kultury, pojechałem z księdzem, który organizował ten przegląd i Pan dyrektor był przerażony. Żeby nie była podpisana umowa udostępnienia tej Sali, to myślę, że ten film mógł nie być wyświetlony. I inni mówili do mnie, słuchaj, zobacz na stronie powiatu zginęło, ale zobacz, że na stronie miasta dalej istnieje to ogłoszenie. To, że była, to ja nie powiedziałem, że nie było informacji. Informacja była, tylko dwa dni przed wyświetleniem zginęła z tej strony.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Leszku, każda strona działa po swojemu, niektóre informacje na stronach albo dłużej się utrzymują, a inne są przesuwane, dochodzą nowe.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, nie ma o czym mówić.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Leszku, ja odpowiadam szczerze według swojej wiedzy, informacje, które nowe są, to są na pierwszym miejscu, a potem systematycznie się przesuwają.
Radny Lech Jan Michalak: Niech pan przedzwoni do dyrektora Domu Kultury i spyta się, czym on był przerażony.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Nie wiem czego był przerażony, może pomyślał, że ja wracam do Domu Kultury.
śmiech na sali
Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Jeśli chodzi o podwyżki dla nauczycieli, podwyżki dla nauczycieli zostały oszacowane tutaj przez nas i wynosiły około 500.000 zł. Subwencji oświatowej na podwyżki otrzymaliśmy 201 tys. z groszami.
Radny Roman Ostapczuk: Trzeba resztę znaleźć.
Radny Mateusz Gutowski: Dziękuję, no wiem.
Dyrektor ZDP Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni Państwo, odpowiadając na zapytanie Pana radnego Łabędzkiego chcę powiedzieć, że szczegółów nie znam sprawy, bo tych spraw jest dość dużo. Zarząd Dróg Powiatowych jest uzależniony od środków przyznanych tutaj przez Radę Powiatu z budżetu uchwalonego przez Radę Powiatu. My ze swojej strony dokładamy starań, żeby środki nieduże, ale pozyskać także z zewnątrz. Ja chciałem podziękować dzisiaj dla Rady Powiatu, dla Pana Starosty, dla Zarządu i Rady Powiatu, za przesunięcie środków na Zarząd Dróg Powiatowych i za to serdecznie dziękuję. Panie radny, Pan się zainteresował sprawą tego wniosku i słusznie, dziękuję za informację, temu tematowi się przyjrzę, ale jak chodziło o przyznanie kasy dla, pieniędzy, przepraszam, dla Zarządu Dróg Powiatowych, to Pan dzisiaj na sesji jako jedyny wstrzymał się.
śmiech na sali
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ja nie byłem przeciw.
Dyrektor ZDP Mikołaj Janowski: Ja dziękuję za przyznane środki. Robimy w miarę pozyskanych środków i po prostu mocy przerobowych. Wiele dróg potrzebuje naprawy w 80%. Staramy się na każdy sygnał i każdą interwencję, za które serdecznie dziękuję wam, dla mieszkańców, że informują nas o zagrożeniach w bezpieczeństwie podróżowania na drogach powiatowych, serdecznie dziękujemy. W nagłych wypadkach interweniujemy natychmiast, a w mniej ważnych, raczej wszystkie są ważne sprawy, te bardzo ważne i te mniej ważne realizujemy w miarę środków i posiadanego czasu. Szanowni Państwo, chcę nawiązując tutaj do, Pan naczelnik odnośnie PKS odpowie, ale Zarząd jest zainteresowany tą sprawą. Żeśmy składali, radni składali interpelację w tej sprawie, odnośnie autobusu z Białowieży do Warszawy. Mam nadzieję, że Zarząd podejmie decyzję i PKS Nova uruchomi to połączenie. Jeżeli chodzi o parafinę i tą drogę ze Zwodzieckiego do Narewki, to ja wystąpiłem z zapytaniem, z wnioskiem o to, aby Marszałek Województwa wystąpił do Wojewody Podlaskiego o pozwolenie na budowę na drogę Zwodzieckie – Juszkowy Gród, Tarnopol – Siemianówka. Otrzymałem tutaj pismo, w którym się mówi, że w obecnym czasie nie ma środków w budżecie i nie byłoby zasadne występować o tzw. pozwolenie na budowę tej drogi. I taka krótka informacja, aktualnie trwają prace nad aktualizacją strategii województwa podlaskiego do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 oraz tworzenie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027, co będzie okazją do rozpatrzenia możliwości realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia. Podpisał wicemarszałek Marek Olbryś. Ja myślę, że to sprawy nie zamyka, bo tak jak Państwo radni zadajecie pytania, to czasami standardowo trzeba odpowiedzieć. My tutaj planujemy, planowaliśmy i tutaj proszę Panów radnych z obecnej ekipy rządzącej w Warszawie o wsparcie. Na budowę tej drogi nie ma środków w RPO, czyli środków unijnych, ale jest możliwość pozyskania środków samorządowych, z samorządowych dróg, tak, jak powiat czy gminy, czy miasto otrzymują środki. Taką dotację otrzymała droga Augustów – Lipsk i w środę było wbicie szpadla pod budowę tej drogi. Także, ze względu na obciążenie, ze względu na materiały niebezpieczne, które są przewożone, w tym parafina, ale to parafina to tylko sytuacja śliskiej nawierzchni, ale są i inne materiały niebezpieczne, tą drogę trzeba budować, natychmiast trzeba budować. Mamy nadzieję, że ta budowa rozpocznie się jak najszybciej. I odpowiadając jeszcze, bardzo dobre tutaj, wniosek Pana radnego Łabędzkiego w sprawie wniosku do Premiera w sprawie innowacyjnych przedsiębiorstw, myślę, że my mamy dużo takich terenów, mamy podstrefę suwalskiej strefy ekonomicznej w Siemianówce, mamy teren w Hajnówce, mamy przy granicy, przy przejściu granicznym w Czeremsze, gmina Czeremcha ma ponad 100 ha gruntów, które mogą być wykorzystane na tworzenie miejsc pracy, pod zakłady pracy. I o tym wiemy i ja osobiście mam te działki wypisane i w poniedziałek, wtorek Panu przekażę.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale to nie Pana działki?
Dyrektor ZDP Mikołaj Janowski: To są działki samorządu powiatowego, samorządów gminnych w naszym powiecie, które są pod inwestycje. A nawet taka działka w Zbuczu przy nadajniku, przy grodzisku, z prawej strony urząd gminy Czyże ma 1,5 ha działki, gdzie można przy grodzisku tym, zabytkowym w Zbuczu.
Szanowni Państwo, na koniec chcę podziękować dla wszystkich, którzy zawierzyli dla mnie w dniu 13 października oddając głos na moją osobę. Było nas trzech kandydatów, z różnych list, z powiatu hajnowskiego. Byłem ja z PSL, był Mateusz Gutowski z Platformy i był Heniek Łukaszewicz z PiS. Ale u nas tak zawsze przyjęte, że zawsze głosujemy nie na swoich, tylko na tych co mieszkają w Warszawie, w Białymstoku, w Łomży. A zobaczcie, jak było wspaniale w poprzedniej kadencji w sejmiku wojewódzkim, radny Pietroczuk, radny Janowski, radny Heniek Łukaszewicz. Trzech radnych wojewódzkich z różnych opcji i potrafiło, było łatwiej we trójkę powalczyć o te środki. Dzisiaj Igor Łukaszuk wspiera z Bielska Podlaskiego, jest nas dwóch i półtora. Także na przyszłość, ja się nie gniewam temu, że taki wynik, a nie inny. Mateusz też się nie gniewa. A najlepiej, żeby z nas, trójki, Heniek Łukaszewicz z PiSu, żeby został radnym, to tutaj by pieniądz płynął cysternami, pociągami, tutaj miliony złotych płynęłyby do naszego regionu. Także, ja serdecznie dziękuję za wsparcie, przepraszam za taką końcówkę moją.
Radny sejmiku województwa podlaskiego Igor Łukaszuk: Szanowni Państwo, z kolegą Mikołajem rozmawialiśmy przed chwilą odnośnie podziękowań. Kolega doszedł do wniosku, że może nie, ale jednak się przełamał. Bardzo się cieszę. Pozwolicie Państwo, że w kwestii podjazdu już odniosę się na roboczo podczas rozmowy z Panem Starostą, ponieważ tu potrzebne są nakłady finansowe, trzeba te pieniądze wygospodarować i znaleźć. Ale ze swojej strony też Państwo pozwólcie, że podziękuję mieszkańcom powiatu hajnowskiego za tak ogromne i solidarne wsparcie mojej kandydatury do Senatu. Zdecydowanie ponad 60% we wszystkich gminach, w tym w gminie miejskiej Hajnówka, oddanych mam głosów na moją osobę. Naprawdę, proszę mi wierzyć, są one dla mnie ogromnym zobowiązaniem i proszę mi także wierzyć, że nie tylko wspieram z Bielska Podlaskiego, jestem hajnowianinem od urodzenia, to jest też moje miasto, nie tylko dlatego, że tutaj pracuję, wspieram, bo to moje rodzinne miasto. Jeszcze raz Państwu wszystkim dziękuję.
Naczelnik wydziału Komunikacji i Dróg Wiesław Tichoniuk: Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, ja odnośnie odpowiedzi na temat linii autobusowej Białowieża – Warszawa. To jest sprawa w toku, ponieważ otrzymaliśmy pismo i czekamy już na ostateczny termin uruchomienia tej linii przez PKS Nova. Oczywiście Urząd Marszałkowski też jest o tym informowany. Co prawda trwa to od marca, bo PKS Nova zadeklarowała się utworzyć tę linię autobusowej, jakby odtworzenie tej linii, bo ona już istniała. Także procedura trwa, bo jest związana z tym, że ta linia wybiega poza obszar jednego województwa. Również Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego musi wyrazić na to zgodę. Także, jeżeli będzie już ta linia, to niezwłocznie poinformujemy o tym Pana Starostę i Szanowną Radę.
Radny Rady Miasta Mieczysław Gmiter: Dziękuję bardzo. Proszę Państwa, kilka słów na temat wypowiedzi Pana Starosty, w którym padło moje nazwisko. Ja nie użyłem takich słów, że któryś z Panów niegodnie reprezentował itd., itd. przetrawię te słowa Panie Starosto.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: No to ja przepraszam.
Radny Rady Miasta Mieczysław Gmiter: Przetrawię te słowa, nie mam o to, natomiast w dalszym ciągu uważam, że jeśli chodzi o ten wieniec, to sytuacja była nieco skandaliczna. Znalazł się on nie w tym czasie i nie w tym miejscu.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Mieczysławie, już wyjaśniliśmy.
Radny Rady Miasta Mieczysław Gmiter: Co byśmy nie, jakbyśmy tego nie interpretowali, to sytuacja była, już nie będę się powtarzał. Szanowni Państwo, Panie Starosto, jeśli pozwolicie, to nie widzę nic złego w tym, jeśli ktoś ma inną ocenę, jak oficjalne stanowisko w danej sprawie, to nic złego. Ja również w sprawie, o której tyle było mówione, mam również nieco inne stanowisko, ale chciałbym tutaj w kilku zdaniach, ja prędko mówię, także dużo czasu tu Państwu nie zajmę, powiedzieć, dlaczego mam inne stanowisko. Proszę Państwa, zacznę, od czego zacznę? No, dawno temu to było, 28 albo 7 lat temu, zadano mi pewne pytanie, może zacznę od tego. To pytanie zadał mi były minister edukacji i szkolnictwa wyższego, bo chyba wtedy tak to ministerstwo się nazywało, prof. Stelmachowski. Zadał mi takie pytanie, Panie burmistrzu, co mam robić? Czy dać pieniądze, czy nie dać pieniędzy? Oczywiście odpowiedziałem na to pytanie, tak, jak powinien odpowiedzieć każdy burmistrz, uważam, że również na to pytanie odpowiedziałem w taki sposób, oczywiście czy dać pieniądze, czy nie dać pieniędzy? Oczywiście odpowiedziałem na to pytanie, tak, jak powinien odpowiedzieć każdy burmistrz. Uważam, że również na to pytanie odpowiedziałem w taki sposób, oczywiście Panie Ministrze, ponieważ to jest szkoła, która będzie budowana w moim mieście, w którym ja jestem burmistrzem, więc udzieliłem pozytywnej odpowiedzi. Dotyczyło to Pańskiego liceum. Nie mogłem innej odpowiedzi udzielić. Proszę Państwa, jeśli ja teraz jako absolwent liceum Nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce, którego absolwentem jest także szanowny Pan Starosta i który w bardzo ciepłych słowach się dzisiaj o tym liceum wypowiadał, dlaczego ja akurat na ten temat mam nieco inne zdanie? Ponieważ ja oceniam niektóre fakty. Jeśli ja widzę moje liceum i Pańskie liceum z przewracającym się płotem, z kostką nie brukową, to kostka, nie wiem jak ona się nazywa, tutaj pewnie Pan dyrektor to wie, bo to sprzed 60 lat kostka, która leży wokół tej szkoły, trylinka. Jeśli ja widzę ostatnio np. taką rzecz, no dlatego, no spytałem się nawet dwukrotnie Pańskiej pracownicy wczoraj na sesji Rady Miasta w Hajnówce, czy, bo mówiła o ocenie tych dachów pod względem instalacji fotowoltaicznych, czy również dach liceum został oceniony pozytywnie, nie bez kozery spytałem się po raz drugi, dlatego, że dwie szkoły tak jak wszyscy Państwo wiecie otrzymały środki na to, a ta szkoła nie otrzymała tych środków. Jeśli ja, no tak się składa, jeśli audyt, który akurat tutaj też wywołał tyle emocji jest np. nie opublikowany na stronie firmy audytowej, w ogóle nie ma informacji, że został taki audyt przeprowadzony; jeśli ja czytam ten audyt, jeśli ja widzę tam tylko dane z dwóch szkół.
Radny Roman Ostapczuk: Nie przesadza Pan.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Ze wszystkich szkół.
Pan Mieczysław Gmiter: Na pewnej stronie są tylko dane dwóch szkół.
Radny Roman Ostapczuk: A jest ich 28.
Pan Mieczysław Gmiter: To poprawię, ja nie mówię, że tak. No dzisiaj bardzo pięknie tutaj dyrektorzy, trzeba podziękować dyrektorom, że bardzo pięknie przedstawili działalność swych szkół, jestem pełen podziwu, bo szczegółowo wszystko, fajnie. I tak dyrektor powinien tak robić. Ale natomiast na co ja zwróciłem uwagę, nie wiem, czy Państwo zwróciliście na to uwagę, na co ja zwróciłem uwagę. Jedyna Pani dyrektor I Liceum LO mówiła o tym, że pozyskuje środki na działalność tego liceum, jedyna, która mówiła, która pozyskuje środki. No akurat też może pozyskują i inni dyrektorzy, tylko tego nie powiedzieli. Być może.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Powiedzieli, było to pokazane.
Pan Mieczysław Gmiter: I to wszystko, o czym teraz powiedziałem, jeśli ja słyszę, że trzeba jakieś, że Pani dyrektor pozyskuje środki, żeby tam zrobić remont, to bardzo dobrze. Jeśli ja widzę, że szkoła ta wygląda tak, a nie inaczej, więc dlatego mam nieco inne zdanie na ten temat, jak oficjalne przyjęte stanowisko i nie możecie mi tego akurat tutaj uważać za złe, że akurat tutaj źle robię. Proszę Państwa, jak wygląda aktualna sytuacja, musicie o tym wiedzieć, bo jak się dowiecie z mediów, to będzie Pan Starosta znowu miał do mnie pretensję, że dowiedział się o zaistniałej sytuacji wokół tego, co się dzieje, z mediów ogólnopolskich załóżmy. Dlatego też staram się w kilku zdaniach Państwu to przedstawić. Proszę Państwa, to jest tak, jak wszyscy wiecie zostały zebrane dokładnie, zaraz Państwu powiem, ile tych podpisów. Jednocześnie chciałbym poinformować, że założyliśmy stowarzyszenie. Stowarzyszenie nazywa się I LO Polak Hajnówka. Już przygotowujemy do sądu rejestrowego odpowiednie dokumenty. Jest ponad 60 osób w tym stowarzyszeniu. Został wybrany zarząd, została wybrana komisja rewizyjna, 3-osobowy zarząd, prezesem tego zarządu jestem ja, członkami jest Jan Lipiński, jest moim zastępcą, a członkiem zarządu jest tu obecny Pan Marek Szczerba, tutaj siedzi na sali. Co przede wszystkim to stowarzyszenie sobie, jakie cele założyło sobie, to przede wszystkim to promocja szkoły, będziemy również starali się pozyskiwać środki na działalność tej szkoły, jak również jest to stowarzyszenie o działalności ogólnopolskiej. To nie jest jakieś tutaj związane z naszym terenem, z powiatem, czy z Hajnówką. Założyliśmy sobie cel, żebyśmy pomogli w działalności naszej szkoły. To stowarzyszenie powstało i powinniście Państwo o tym wiedzieć. Gdybyście dowiedzieli się o tym z mediów, to zupełnie byłoby niepotrzebne. Panie Starosto, naprawdę mi się podobały Pana wypowiedzi i ta wypowiedź, że to jest Pana oczko w głowie, tylko jak ja zobaczę, że ten płot się nie przewraca, to uwierzę, naprawdę uwierzę. Szanowni Państwo, Panie Starosto, biegu zdarzeń się nie zatrzyma, w związku z tym składam tutaj interpelację, to pismo z tymi podpisami, które, może ja przeczytam to.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Pan ma prawo się wypowiadać, ale nie ma Pan prawa składać interpelacji.
Pan Mieczysław Gmiter: Jeśli nie, to nie ma sprawy. To proszę bardzo, ja przekażę tutaj swemu koledze.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ja Panu udzieliłem głosu, Pan powiedział, że będzie Pan mówił krótko, natomiast stowarzyszenie przy szkole to nie jest nic nowego. Panie burmistrzu, stowarzyszenie przy naszej szkole powstało 7 czy 8 lat temu i nikt nie przybiegał na sesję i nie opowiadał wszystkim o stowarzyszeniu. To nie jest Hyde Park.
Pan Mieczysław Gmiter: Panie Przewodniczący, Pan chyba nie zrozumiał intencji mojej wypowiedzi.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie zrozumiałem. Myślę, że nie tylko ja. Ale pozwoliłem Panu zabrać głos w wolnych wnioskach.
Pan Mieczysław Gmiter: Ja po prostu Państwa poinformowałem, żebyście wiedzieli, że coś takiego powstało, to jest zupełnie co innego.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: To dziękujemy.
Pan Mieczysław Gmiter: Nie chciałem, żeby Pan się dowiedział o tym z mediów i po co? Starosta miałby do mnie o to pretensje.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie, prawdopodobnie byśmy się dowiedzieli od Pani dyrektor na którymś zarządzie.
Pan Mieczysław Gmiter: Proszę Państwa, chciałem tu jeszcze raz podziękować, że jako przedstawiciel absolwentów, bo mnie do tego upoważniono, jeszcze raz Pani dyrektor, Radzie Pedagogicznej, młodzieży za zorganizowanie uroczystości w sposób imponujący. Wszyscy to ocenili, że to jest to 80-lecie, ta organizacja to było zorganizowane w sposób imponujący.
Radny Roman Ostapczuk: Drodzy Państwo, z tej burzy, która dzisiaj tutaj wynikła, jak gdyby z tych podpisów tych 4000 osób, ja mam nadzieję, że tylko chociaż połowa z tych osób przeczyta ten audyt, to jest 28 stron i dotyczy nie tylko tej sytuacji, o której dzisiaj tak dużo rozmawialiśmy. Jest tam poruszone dowożenie dzieci, są tam poruszone koszta, które ponosimy w ostatnich pięciu latach. Bardzo proszę o przeczytanie tego audytu ze zrozumieniem, bo jeszcze raz będziemy rozmawiać na ten temat, bo to nie jest temat na jeden tydzień, czy jeden rok.
Pan Mieczysław Gmiter: Sądzi Pan, że nie przeczytałem?
Radny Roman Ostapczuk: Nie, wynikało z tego, że Pan powiedział tylko, że dotyczy liceum pierwszego. Tylko tych szkół. Trzeba tutaj powiedzieć, że dotyczy to wszystkich szkół podlegających powiatowi. Proszę o przeczytanie tego audytu, naprawdę tyle o nim rozmawiamy i chciałbym, żeby społeczeństwo z tym się zapoznało, a Państwa nauczycieli i dyrektorów, z urzędu na pewno takie zaproszenie otrzymacie. Czekamy na sugestie i jak widzą ten audyt w przyszłości i co z tego wynika, bo sytuacja naszego szkolnictwa jest taka, a nie inna. Szkoda, że tutaj kolega Gutowski zadał pytanie tylko na temat podwyżek, które no niestety musimy w lwiej części sfinansować. Tutaj trzeba wrócić do roku poprzedniego, o odprawach, które jak pamiętam, około 15% otrzymaliśmy zwrotu. Tu też są inne rzeczy, o których powinniśmy rozmawiać i zastanowić się, którą drogą podążać dalej. Dziękuję bardzo, zapraszam do lektury, 28 stron, nie ma tego dużo.
Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym powiedzieć tyle, że jestem jakby dzisiaj podbudowany tą sesją, chodzi o to, że jest takie żywe zainteresowanie tym, żeby rzeczywiście nasz powiat się rozwijał. Ja zawsze wierzyłem w rozwój i przyszłość tego powiatu, żeby stał się nowoczesny, innowacyjny, prawda. I tu chcę tylko przypomnieć skrótowo, żebyście też nie szukali tych informacji, a mianowicie poprzednią kadencją udało nam się rzeczywiście opracować piękny program rozwoju powiatu hajnowskiego, w 2015 roku w ramach wszystkich samorządów zostały przygotowane fiszki, która gmina, co chce zrobić, oczywiście jakim majątkiem dysponuje, może co i gdzie chce zrobić, jeśli chodzi o mienie powiatu, to też to zostało uwzględnione. I to znajduje się na stronie BIPu w powiecie, można zajrzeć. Przypomnę też, że do końca kadencji poprawki były składane przez samorządy, także jest to bardzo aktualny dokument. Panie radny Łabędzki i wszyscy, proszę sięgnąć do tej lektury, proszę przeczytać i oby rzeczywiście udało nam się to zrealizować.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Pan Mirosław wyczerpał baterie, a ja tylko w imieniu mieszkańców Panie Przewodniczący składam interpelację. To nie jest do końca prawdą, że mieszkańcy nie mają prawa takiego, ale nie będziemy już wnikali, to nie jest istotne. Chciałbym tylko prosić, żeby Pan Starosta też miał możliwość złożyć tam swój podpis jako absolwent, co było wcześniej deklarowane.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, interpelacja została przyjęta. Jest jeszcze dzisiaj obecny i już wcześniej prosił o zabranie głosu Pan Jan Dynkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Dziękuję za głos, Panie Przewodniczący, Szanowni radni, na ostatniej sesji niestety padły pewne tutaj zdania, które postawiły w sytuacji niezbyt komfortowej Powiatowy Inspektorat Weterynarii, pracowników i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Te słowa padły z ust Pana radnego Ostapczuka i mogę Pana zapewnić Panie radny, że żadni studenci od 90 roku nie byli zatrudniani ani przy pobieraniu krwi od świń, jak to Pan powiedział, przy męczeniu świń, ani przy innych sytuacjach, nie było takich sytuacji. Ale jak Pan sobie przypomina, ja wtedy podszedłem do Pana i zaprosiłem Pana do Inspekcji, do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, aby Pan pokazał ten film, na którym podobno świnie były ubijane i jeszcze żywe wrzucane do kontenera. Minęło parę tygodni i niestety Pan nie raczył stawić się, mało tego Pan jeszcze powiedział, że wszystkim radnym Pan pokaże. Nie wiem, kto Panem kierował, bo nie ma takiego filmu, przynajmniej nie z naszego powiatu.
Radny Roman Ostapczuk: Jest.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Pan miał możliwość taką i Pan nie stawił się. Oczekuję proszę Pana przeprosin, a jeżeli nie, to niestety, ale jest jeszcze inna droga, bo Pana wypowiedzi pewne osoby zaczynają już upubliczniać, powołując się na Pana wypowiedź. Dziękuję bardzo i mam nadzieję, że takich sytuacji nie będzie już tutaj.
Radny Roman Ostapczuk: Już odpowiadam na prośbę min. Pana Przewodniczącego zaprzestałem drążenia tego tematu, ale jeżeli Pan koniecznie chce, to tutaj oświadczam publicznie, że na następne komisje ja to przygotuję. Nie tylko chodzi o jednego gospodarza, chodzi też o hodowle prywatne, nie mogę tutaj wypowiadać się. Przypomnę Panu, że dysponuje Pan takim pismem od jednego z rolników, Wojewódzkiego Weterynarza, która zwraca min. Panu uwagę o postępowanie w indywidualnej sprawie. To wszystko bez nazwisk przygotuję na następne komisje, nie na sesję, tylko na komisję, na którą Pana również zapraszam.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Zapraszam Pana do Inspektoratu, żeby pewne rzeczy na miejscu wyjaśnić, bo na pewno jest wiele nieścisłości.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeżeli nikt już nie chce zabrać głosu, to jeszcze chciał zabrać głos Pan Mirosław Łukianiuk, cierpliwie czekał do końca, bardzo proszę.
Radny Mirosław Łukianiuk: Dziękuję, Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Poprosiłem Pana Przewodniczącego o możliwość zabrania głosu na koniec sesji, aby w obecności wszystkich tu zebranych gorąco podziękować Panu Staroście za udział w obchodach jubileuszu 45-lecia istnienia środowiskowego klubu sportowego „Kolejarz” w Czeremsze. Nasz jubileusz był oczywiście okazją do wspomnień, podsumowania minionych 45 lat. W tym dniu spotkało się wiele pokoleń piłkarzy oraz wspaniałych ludzi, którym bliska jest piłka nożna. Wśród nich był Pan Starosta Andrzej Skiepko, który swoją obecnością uświetnił naszą uroczystość. Dziękuję za ciepłe słowa pod adresem piłkarzy i działaczy sportowych naszego klubu „Kolejarz”. Ja, z klubem „Kolejarz” jestem związany od najmłodszych lat, najpierw grałem, potem pełniłem różne funkcje społeczne. Bardzo miło wspominam ten okres mego życia, żona niekoniecznie. Nieraz z Panem Starostą rozgrywaliśmy mecze sparingowe, towarzyskie lub ligowe. Jubileusz był połączony z turniejem piłki nożnej. Bardzo miłym zaskoczeniem było, gdy Pan Starosta założył strój i buty piłkarskie uczestnicząc w rozgrywkach. W mojej skromnej ocenie w skali od 1 do 5, przyznaję 5 za technikę, a jeśli chodzi o kondycję, to nasz budżet powiatu mógłby pozazdrościć Panu Staroście. Nadmienię tylko, że drużyna, w której grał Pan Starosta zajęła pierwsze miejsce. Jeszcze raz składam serdeczne podziękowania w postaci tej skromnej pamiątki za udział w obchodach 45-lecia jubileuszu „Kolejarz” Czeremcha cytując słowa zapisane na proporczyku okolicznościowym „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”.
brawa z sali
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, bardzo fajna impreza, grałem w drużynie dziennikarzy polskich i wygraliśmy ten turniej. Nie ukrywam, że trzy dni dochodziłem do siebie, niestety z kręgosłupem już nie jest najlepiej. Natomiast kolega Mirek został najlepszym piłkarzem tego turnieju. Dziękuję serdecznie kolego Mirku, fantastyczna impreza, a to jeszcze chyba tym bardziej umacnia, że ta Rada Powiatowa Sportu powinna jak najszybciej powstać. Dziękuję serdecznie.
Do punktu 10-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VIII sesji Rady Powiatu.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Eugeniusz Saczko
Link do transmisji sesji:https://www.youtube.com/watch?v=b2pGVqpHVlA&t=28s
Metryka strony