Protokół Nr XV/2020 z obrad sesji (w formie videokonferencji) Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 29 października 2020 r.

BR.0002.6 (15).2020

Protokół Nr XV/2020

z obrad sesji (w formie videokonferencji) Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 29 października 2020 r.

w sali nr 12 oraz w pokojach ( Nr 4a, 7, 19, 3, 17, 22, 8) Starostwa Powiatowego w Hajnówce

(początek sesji - godz. 13:04, koniec - godz.14:22)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otwieram XV sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Bardzo serdecznie witam Pana Starostę, witam Panią Wicestarostę, która nie jest tu na Sali, ale jest u siebie w gabinecie i nas widzi. Witam Państwa radnych. Witam wszystkich mieszkańców Powiatu Hajnowskiego i jednocześnie przepraszam za kilkuminutowe opóźnienie.

Nasza sesja jest transmitowana, odbywa się dzisiaj w szczególny sposób dlatego, że część radnych przebywa tu na sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym, natomiast część radnych znajduje się w pomieszczeniach i łączymy się przez aplikację teams. Mam nadzieję, że cała sesja przebiegnie sprawnie. Jeżeli będą jakieś usterki techniczne, z góry przepraszam i będziemy próbowali to szybciutko naprawić.

Szanowni Państwo, nasze obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.powiat.hajnowka.pl. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych ( r. M.Romaniuk był nieobecny), co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr  ..…5.). 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad XV sesji Rady Powiatu został radnym przesłany. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.

            Radni uwag do przesłanego porządku obrad nie zgłosili.

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

  1. Otwarcie XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XIII i XIV sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Informacja Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wynikach kontroli podmiotów funkcjonujących na terenie powiatu hajnowskiego.
  7. Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego.
  8. Raport z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Środowiska.
  9. Informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2020r.
  10. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  11. Powzięcie uchwał w sprawie:

11.1. zmian w budżecie na 2020r;

11.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2020- 2030;

11.3. zmiany uchwały Nr XIV/128/16 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 21 kwietnia 2016r. w sprawie przyjęcia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży;

11.4. określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020r.;

11.5. ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2021r.;

11.6. ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2021 roku;

11.7. uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2021-2024” (aktualizacja);

11.8. przyjęcia „Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021 rok”;

11.9. połączenia Domu Dziecka im. Haliny Kopalińskiej w Białowieży z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce;

  1. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.

13.Zamknięcie obrad XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. 

            Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z § 18 ust.6 pkt 2 statutu powiatu, jeżeli nie ma żadnych wniosków do porządku obrad, porządku obrad nie poddaje się pod głosowanie.

Do punktu 3-go:

Protokół z XIII i XIV sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)
Przeciw (0)
Wtrzymał się (0)
Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 Protokół z XIII sesji Rady Powiatu został przyjęty.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Powiatu.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 Protokół z XIV sesji Rady Powiatu został przyjęty.

 

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad – informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań. W okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu zostały złożone następujące interpelacje i zapytania:

- radny Bogusław Szczepan Łabędzki ( 31.08.2020r.)  – interpelacja w sprawie przesłania kopii elektronicznej protokołów Zarządu Powiatu oraz informacji z prac Zarządu.

- radny Bogusław Szczepan Łabędzki ( 31.08.2020r.)  – interpelacja w sprawie przesłania kopii rozstrzygnięcia Starosty Hajnowskiego w sprawie skargi, która była procedowana podczas XIII sesji Rady Powiatu;

- radny Lech Jan Michalak (10.09.2020r.) – interpelacja w sprawie przekazania informacji na temat pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzonych na terenie Gryfskandu i w okolicy zakładu

- radny Krzysztof Petruk (13.10.2020r.) – interpelacja w sprawie wykonania parkingów przy dogach powiatowych ul. Parkowej i ul. Kolejowej w Białowieży.

Treść interpelacji i zapytań oraz udzielonych odpowiedzi podana została do publicznej wiadomości poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej i wywieszenie na tablicy informacyjnej w Starostwie Powiatowym.  Treść interpelacji i zapytań oraz odpowiedzi zostały przesłane drogą elektroniczną wszystkim radnym.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr 5).

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Informacja do radnych została przesłana plus została przesłana informacja dotycząca Zarządu z 27 października oraz Zarządu z dnia 29 października. Czy są pytania bądź uwagi do informacji?

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja chciałbym zapytać o informację z prac Zarządu z 16 września 2020r. W tej informacji czytamy o zmianach w polityce stypendialnej Starostwa. Ja jestem w stanie przyjąć argumentację, wiem czym to jest podyktowane. Natomiast chciałbym dopytać, czy jest planowane inne niż dotychczas wsparcie młodzieży, która ma szczególne osiągnięcia sportowe. Czy mamy w planie, w przyszłości wprowadzenie czegoś, co do tej pory było stypendium, jakiejś innej formy wsparcia w związku z tym, że na ten sport szczególnie powinniśmy stawiać w powiecie. Po pierwsze, dlatego, że mamy dane osiągnięcia sportowe, ale także mamy potencjał. Czy jesteśmy w stanie zaplanować w przyszłości takie działanie wspierające tę właśnie młodzież. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeszcze mam prośbę do Państwa radnych, jeżeli ktoś chce zabrać głos, to także można wykorzystać rysunek łapki. Jak Państwo nacisną łapkę, to ja też będę widział, że ktoś chce zabrać głos i wtedy będziemy głosu udzielali.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, koleżanki i koledzy radni, którzy siedzą na sali, a również pracują dzisiaj zdalnie. Odnośnie pracy Zarządu, na początku, dzisiaj odbyliśmy właśnie posiedzenie, na którym przyjęliśmy zmiany w sprawie budżetu na 2020r. i to będzie autokorekta, którą teraz zgłaszam, natomiast odniosę się w punkcie, gdzie będziemy procedowali uchwalanie uchwał.

Natomiast odnośnie zapytania Pana radnego Bogdana Łabędzkiego, słuszna uwaga odnośnie nagradzania w jakiś sposób nie tylko sportowców, ale również za wybitne osiągnięcia artystyczne, to będą specjalne nagrody Starosty Hajnowskiego, które będą przydzielane tym najlepszym sportowcom i osobom w sferze kulturalnej, które będą osiągać najwyższe osiągnięcia. Mam tu na myśli wybitne osiągnięcia na szczeblu wojewódzkim, ale również ogólnokrajowym. Także przewidujemy takie specjalne nagrody. Dziękuję bardzo.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 – informacja Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wynikach kontroli podmiotów funkcjonujących na terenie powiatu hajnowskiego. (Zał. Nr 1). Jak Państwo pamiętacie już od poprzedniej sesji informacja jest przekazywana na wniosek radnych. Był wniosek radnego Pana Lecha Jana Michalaka i odpowiedź Podlaskiego Inspektora Ochrony Środowiska. Państwo otrzymaliście wniosek i odpowiedź, czy są w tej kwestii pytania, czy ktoś chce zabrać głos.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja tylko chciałbym takiego uściślenia, wyjaśnienia, to prawdopodobnie z Inspektoratu Ochrony Środowiska taką informację będziemy mogli pozyskać, ale jeżeli tak, to chciałbym, żebyśmy wystąpili. Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Białymstoku odmówił wykonania emisji zanieczyszczeń ze względu na brak gazów wzorcowych do wykonania. Chciałbym, żeby właśnie ktoś nam tę kwestię wyjaśnił. Myślę, że to też tak na przyszłość taka informacja nam się przyda. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Oczywiście wystąpimy z taką prośbą.

Radny Lech Jan Michalak: Dobrze by było, żeby te badania, które są, WIOŚ wykonuje, były jednak uczciwe. Ostatnio teraz było, była zgłoszona sprawa ziemi, przyjechał WIOŚ, miał tę ziemię pobrać, nie miał w co, przyniósł jakiś mieszkaniec butelkę, tę ziemię w skażoną butelkę włożono, zawieziono do WIOŚ-u, do badania, badanie przeprowadzono, ale wyniki są nieaktualne dlatego, że dowiezienie tej gleby i tych innych rzeczy nie było zgodne z przepisami. Także wynik był robiony, nikt go nie chce ujawnić jakie były tam skażenia w tej ziemi, bo nie zostały zachowane zasady. Także dobrze by było, że jeżeli Panowie z WIOŚu przyjeżdżają na jakieś prowadzenie badań, to dobrze by było, żeby oni mieli ze sobą odpowiednie próbki, żeby zgodnie z przepisem obowiązującym do prowadzenia danych badań, a nie pisać, że ktoś odmówił, dlatego ten instytut odmówił badania, bo te próby były dostarczone nie tak, jak trzeba. Także dobrze by było, żeby WIOŚ, jeśli już jedzie, to był dobrze zorganizowany i robił to, co do niego należy, żeby nie było zastrzeżeń. Dziękuję.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o wynikach kontroli podmiotów funkcjonujących na terenie powiatu hajnowskiego została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego. (Zał. Nr 2).  Informacja została przygotowana przez Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. Komisje Rady zapoznały się z informacjami. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie zapraszaliśmy na dzisiejszą sesję dyrektorów szkół, ale jeżeli Państwo macie jakiekolwiek pytania do funkcjonowania szkół, to bardzo proszę o zadawanie pytań, przekażemy to do dyrektorów, ale z tego, co pamiętam, to na Komisji Oświaty pytań nie było.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja oczywiście dwa wnioski, które oczywiście będą wymagały czasu, żeby je zrealizować.

Po pierwsze wnoszę o informację, jak poszczególne szkoły, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe, oceniają swoje wyniki egzaminów maturalnych, a w przypadku Zespołu Szkół Zawodowych także egzaminy zawodowe. Jakie wnioski w ramach ewaluacji zostały sformułowane przez poszczególne Rady Pedagogiczne oraz jakie działania naprawcze założono na bieżący rok szkolny w związku z wynikami egzaminów maturalnych i zawodowych.

I drugi wniosek, wnoszę o przedstawienie w styczniu 2021r. szczegółowych planów dotyczących przyszłej rekrutacji z uwzględnieniem założonej strategii, diagnozy, możliwości i zakładanych efektów. Myślę, że styczeń 2021r. to już taki moment, że szkoły o tej rekrutacji już powinny myśleć co do szczegółów. A jest to też taki okres, który pozwoli nam jeszcze na to, żeby ewentualne zmiany, czy w ogóle, żeby to miało wpływ na przygotowanie arkuszy organizacyjnych. Dziękuję bardzo.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałem tutaj poruszyć kwestię dotyczącą tabeli Nr 13 na stronie 9 w informacji o stanie realizacji zadań oświatowych. Jest tam tabela, która mówi o wysokości przyznanych środków. I patrząc na te przyznane środki w budżecie na 2020r. to jest 15 mln zł, środki wynikające z metryczki oświatowej to jest 10 mln zł, czyli różnica to jest prawie 5 mln zł. A mamy też informację od dyrektorów placówek, które mówią o brakujących środkach do końca roku. Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że kwota, którą dokładamy do placówek oświatowych może wynieść w 2020r. około 6 mln zł. Chciałem przypomnieć wyciąg z protokołu z VI sesji z 27.06.2019r. i zacytuję zapis w tym protokole: Jeżeli rozmawiamy o finansowaniu szkół, to ja chcę powiedzieć, że w 2009r. mieliśmy w szkołach powiatowych1584 uczniów, do których dokładaliśmy 882 tys. zł , 10 lat minęło i w 2019r. mamy 783 uczniów, do których dokładamy 4 mln zł. Jeżeli będziemy iść dalej w tym kierunku, to za następne 10 lat będziemy dopłacać 8 mln zł. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że mamy rok 2020 i dokładamy, czy możemy dołożyć 6 mln zł. Także myślę, że znacznie wcześniej do tej kwoty 8 mln zł dobijemy. Dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, ja się odniosę może bardziej do bieżących spraw, o których chciałem poinformować. Otóż realizowaliśmy program „Zdalna szkoła” z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na który otrzymaliśmy środki na zakup 22 laptopów do naszych szkół. Dofinansowanie było w wysokości 70 tys. zł, natomiast nasz wkład był 700,78 zł. Obecnie będziemy aplikować o kolejne możliwości pozyskania środków, Aktywna tablica, na zakup laptopów dla trzech szkół, dwóch ogólniaków i Zespołu Szkół Zawodowych na kwotę 52.500 zł. W tym przypadku nasz wkład własny 10.500 zł, ale myślę, że w dobie panowania pandemii taki zakup laptopów jest niezbędny do szkół. Jeżeli chodzi o takie uwagi bieżące, jeżeli chodzi o funkcjonowanie oświaty widzimy, że musimy, chociaż planowaliśmy jeszcze w miesiącu wrześniu odbyć spotkanie w szkołach, które już mają kierunki jeżeli chodzi o techników urządzeń i systemów energii odnawialnej, natomiast ciągle ta pandemia nie pozwala wyjechać i dyrekcji szkoły, ale również naszemu zespołowi, który mamy przy Starostwie Powiatowym, aby od przyszłego roku taką klasę uruchomić, co jest oczywiście związane z kosztami wyposażenia. Natomiast chcę powiedzieć przy tej okazji, że miasto Hajnówka składa wniosek do środków norweskich o dużą kwotę, duże zróżnicowanie zadań i min. również jest tam wyposażenie sali do prowadzenia takich zajęć. Widzimy również brak, jeżeli chodzi o kadrę dydaktyczną do realizacji przedmiotów zawodowych, ciągle jest problem ze znalezieniem specjalistów w tej branży. No i oczywiście często jest podnoszony i na zarządzie, i przez radnych niewykorzystywany budynek II piętra w Liceum Ogólnokształcącym Nr 1. Natomiast, to, co tutaj wspomniał Pan radny Łabędzki Bogdan taką informację oczywiście przygotujemy o wynikach matur, jak również wnioskach Rad Pedagogicznych. Natomiast odnosząc się do wypowiedzi Pana radnego Petruka Krzysztofa chcę tylko powiedzieć, że środki przeznaczone na oświatę były już na początku niedoszacowane, dlatego też ta kwota, o której mówił, zbliża się do 6 mln zł i na pewno nie będzie adekwatna, gdyż tak, jak mówiłem, teraz doszacujemy te niedobory w wysokości 600.000 zł, z tym, że już na początku zakładaliśmy niedoszacowanie oświaty. Chociaż tak, jak stwierdził i Pan radny Petruk i tak, jak na Zarządzie często dyskutujemy, te dopłaty do oświaty są naprawdę duże. Natomiast, żeby utrzymać też w poszczególnych klasach i szkołach dodatkowe rozszerzenia z poszczególnych przedmiotów, wiadomo, że to wszystko kosztuje, ale to nie znaczy, że nie zwalnia nas z szukania oszczędności, aby też w ten czarny zaułek przypadkiem nie popaść. Dziękuję bardzo.

Radny Jan Korcz: Proszę Państwa, ja się odniosę do tego wystąpienia radnego Petruka, co dokładamy do każdego roku szkolnego tyle pieniędzy, ale oczekujemy wyników. Co świadczy o wynikach, zdana matura, dobrze zdany egzamin zawodowy. W tym roku wiemy jakie są wyniki matur i kto się dostał na studia i to jest zatrważające. Tu mnie zastanawia, jeżeli mamy szukać jakiś oszczędności, to musimy chyba tez zastanowić się nad działalnością dyrektorów, bo skąd efekty, młodzież jest zła, to jest coś nie tak, jak trzeba. Następne zestawienie podane przez Podlaskie Kuratorium w Białymstoku dotyczące nadzoru pedagogicznego, nie będę mówił w jakiej szkole, no to porażające. Tu jest coś nie tak. Ten temat dokładania do oświaty poruszany już był w poprzedniej kadencji. Ja wiem, że jest bardzo ciężka walka, że ten temat ciężko ugryźć, ale coś za coś.  Dokładamy tyle pieniędzy, a wyniki są bardzo słabe. Dziękuje bardzo.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 – Raport z realizacji Powiatowego Programu Ochrony Środowiska (Zał. Nr 3).  Raport został przygotowany przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Czy są jakieś pytania do raportu?

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, nie było Pana Starosty na Komisji naszej, a chciałbym poprosić o taką refleksję dotyczącą zapisów szczególnie jeżeli chodzi o zadania koordynowane wymienione w tym raporcie w pkt 12 – kontrola zakładów emitujących zanieczyszczenia do powietrza. Mamy informację z lat 2018-2019 dotyczącą kontroli w 2018 – 4 podmioty, nie wykazano nieprawidłowości. W 2019r. natomiast przeprowadzono kontrole w Gryfskandzie i Rindipolu. W przypadku Rindipolu przy pierwszej kontroli wydano zarządzenie pokontrolne i naliczono karę biegnącą, podczas drugiej kontroli udzielono instruktażu. W przypadku Gryfskandu dwie kontrole w lutym i w lipcu nie wykazały naruszeń, natomiast wrzesień, październik i grudzień były związane z nieprawidłowościami i wydano tam zarządzenia pokontrolne. Starostwo wydaje i kontroluje pozwolenia na emisję gazów. Chciałbym zapytać, czy te zarządzenia pokontrolne, te kary, powodują poprawę funkcjonowania zakładu w zakresie ochrony środowiska. Czy jesteśmy w stanie stwierdzić, że faktycznie skutek tych kontroli i tych zarządzeń jest taki, że zakłady starają się tę sytuację poprawić. I czy mamy jakieś narzędzia, żeby tę sytuację po takich kontrolach monitorować? Dziękuje bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Tak, jak Pan radny Łabędzki Bogdan stwierdził, poprosił o refleksję, dlatego też to będzie tylko moja refleksja, jeżeli chodzi o stan zanieczyszczenia w firmie Gryfskand. Uważam, że te działania, które są prowadzone i przez Starostwo i przez WIOŚ, a przede wszystkim też przez społeczeństwo nasze, które domaga się lepszego standardu pracy zakładu, zdecydowanie, jeżeli chodzi o produkcję węgli aktywnych, to się poprawia. Tak, jak Państwu przekazywałem, oczywiście z opóźnieniem ze względu na pandemię, ale zamontowaliśmy już czujnik do pomiaru pyłów, jak również NO2 i ozonu. Takie wyniki można zobaczyć w internecie, ja praktycznie sprawdzam codziennie i muszę powiedzieć, że poprawa, jeżeli chodzi o stan zanieczyszczenia powietrza w tym regionie jest znaczny. Natomiast to nie zwalnia od tego, aby ciągle monitorować, aby ciągle firmy zmuszać do tego, do czego się zobowiązała. Już mija drugi rok naszej kadencji i myślę, że te działania, które podjęła firma, jeżeli chodzi o produkcję węgli aktywnych idzie zgodnie z tym, co oni zaplanowali. Myślę, że dla nas wszystkich zależy na tym, aby jakość powietrza była jak najlepsza i jesteśmy do tego przez społeczeństwo zobligowani, aby kontrolować w tym zakresie, do którego mamy uprawnienia, ale również te instytucje, które prowadzą profesjonalnie, również często o tym przypominać. Dziękuję bardzo.

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2020r. Zarząd Powiatu jest zobowiązany do przedstawienia Radzie Powiatu informacji o wykonaniu budżetu powiatu, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej. W przesłanych materiałach na dzisiejszą sesję znajduje się także pozytywna opinia RIO do przedłożonej przez Zarząd informacji.

Rada Powiatu przyjęła informację o realizacji budżetu za I półrocze 2020r. bez uwag i pytań.

Do punktu 10-go:

            Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10 – informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych ( Zał. Nr….4..).  Szanowni Państwo, stosownie do art. 25c ust. 12 ustawy o samorządzie powiatowym osoby, którym złożono oświadczenia majątkowe radnych, kierowników jednostek powiatowych i pracowników Starostwa są zobowiązane do dokonania analizy tych oświadczeń majątkowych w terminie do dnia 30 października i przedłożenia takiej informacji Radzie Powiatu. Radni otrzymali analizę oświadczeń majątkowych sporządzoną przez Przewodniczącego Rady, Starostę Hajnowskiego, Wojewodę Podlaskiego oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce. Wszyscy radni otrzymali powyższe informacje wraz z materiałami na dzisiejszą sesję i mieli okazję zapoznać się z nieprawidłowościami stwierdzonymi przez Wojewodę Podlaskiego i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce.

            Przypominam tylko, że osoba składająca oświadczenie majątkowe zobowiązana jest do starannego i zupełnego wypełniania każdej z rubryk, a w szczególności jest zobowiązana określić przynależność poszczególnych składników majątkowych, dochodów i zobowiązań do majątku odrębnego (osobistego) lub majątku objętego małżeńską wspólnotą majątkową. Bardzo proszę wszystkich Państwa radnych, żeby wziąć te uwagi pod rozwagę i postarać się w kolejnych latach nie popełniać błędów, co pewnie będzie trudne.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja złożonych oświadczeniach majątkowych została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 11-go:

11.1.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2020r.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, przedstawię autokorektę Zarządu Powiatu z dzisiejszego Zarządu. Dotyczy ona dochodów w wysokości 107.200 zł uzyskanych przez Zarząd Dróg Powiatowych z tytułu zajęcia pasa drogowego i przeznaczyć je na następujące wydatki: zakup części do naprawy samochodów, piasku i soli na utrzymanie zimowe, zakup rur i znaków drogowych. Chcę powiedzieć, że obecnie jest wymiana na terenie w zasadzie całego powiatu zniszczonych, przestarzałych tablic, jak również znaków. Te środki byłyby przeznaczone na przeglądy budynków, to jest okres ustawowy 5-letni, czy też przegląd mostów i wykonanie, czyszczenie przeglądów eksploatacyjnych separatora ropopochodnego wraz z osadnikiem. Wniosek uważam za zasadny. Zarząd na dzisiejszym posiedzeniu jednogłośnie tę autokorektę przyjął i ja proponuję dzisiaj Wysokiej Radzie o jej zatwierdzenie i wprowadzenie do zmian, o których już Państwo wcześniej byliście poinformowani. Ja tylko przypomnę, że dotyczą w większości decyzjo Wojewody Podlaskiego na dodatkowe środki w różnych dziedzinach naszego życia. Ale takie objaśnienie jest bardzo dokładne i nie wymaga dalszego objaśniania. Dziękuję bardzo.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym jeszcze na chwilę do tej informacji o stanie realizacji zadań na rok 2019-2020, bo w części tej tabeli, o której wspomniałem wcześniej na str. 13 jest taka informacja dotycząca braków do końca 2020r. przedstawiona przez dyrektorów placówek oświatowych. Te braki wyniosły ponad milion złotych, a widzę, że w tej uchwale, o której teraz rozmawiamy zwiększono plany finansowe o jakieś 542 tys. zł. Pytanie moje jest tego typu, czy przewidywane jest w razie czego zwiększenie środków na działalność placówek oświatowych jeszcze do końca roku 2020? Dziękuję.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: W związku z tym, że mamy jakby doświadczenie w tym, że dyrektorzy trochę na wyrost o te środki proszę, na dzień dzisiejszy po konsultacji Pani Skarbnik ze wszystkimi księgowymi w szkołach uznała, że taka dotacja na dzień dzisiejszy jest wystarczająca. To nie znaczy, że pod koniec roku jeszcze nie będziemy mieli do czynienia o ewentualnym zwieszeniu. Ale nie chciałbym się wypowiadać czy to będzie czy nie. Natomiast wiemy jaka jest w tej chwili sytuacja, są nawet głosy, aby przy zdalnym nawet nauczaniu były dodatkowe środki wypłacane nauczycielom w tych trudnych czasach, w których żyjemy wszyscy razem. Natomiast, no nie wiem jakie będą decyzje na tę chwilę te środki, które przeznaczamy były bardzo głęboko analizowane, dokładnie analizowała Pani Skarbnik z księgowymi z poszczególnych szkół.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

 Uchwała Nr XV/130/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2020r.

11.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2020-2030. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.        

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XV/131/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2020-2030.

11.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/128/16 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 21 kwietnia 2016r. w sprawie przyjęcia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odnośnie tego projektu w sprawie zmiany uchwały z dnia 21 kwietnia 2016r. to jak wiemy została ona pozytywnie zaopiniowana przez obie komisje, czyli budżetu i spraw społecznych, ale rozumiem oczywiście, że należy dokonać zmian w tej uchwale, aby wprowadzić zmiany, o których jest mowa w informacji o pracy Zarządu Powiatu przedstawionej przez Panią Starostę dotyczącą propozycji zmiany w regulaminie przyznawania stypendium z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak, bo wśród tych proponowanych zmian jest także stypendium dla młodzieży ze szkół kończących się maturą z terenu powiatu hajnowskiego. Także mam nadzieję, że te zmiany w regulaminie, o których będziemy jeszcze rozmawiali, zostaną wprowadzone jeszcze w tym roku szkolnym i pozwolą uczniom ze szkół kończących się maturą z terenu powiatu hajnowskiego min. także z Technikum Leśnego w Białowieży ubiegać się o przyznanie tego stypendium. Moje pytanie dotyczy sytuacji z podejmowania tej uchwały w kwietniu 2016r., dlaczego wtedy uczniowie szkół działających na terenie powiatu hajnowskiego nie prowadzonych przez powiat nie otrzymali takiej możliwości. Czy od tamtego czasu zmieniły się jakieś regulacje prawne w tym zakresie? Dziękuję.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, jeżeli chodzi o fundusz stypendialny, który został uchwalony przez Radę Powiatu Hajnowskiego jeszcze w poprzednich kadencjach, to była tak naprawdę uchwała, która nie miała może odzwierciedlenia takiego w przepisach prawnych. Natomiast w 2016 roku obligatoryjnie było możliwe do przyjęcia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży i w tym lokalnym programie również zawierało się stypendium. Natomiast oczywiście, że musimy dopasowywać się do nowego tzw. ustroju szkolnego w związku, że nie mamy już gimnazjów, mamy szkoły podstawowe i szkoły średnie, dlatego też w tej chwili w zasadzie stypendium, które będzie dotyczyło uczniów z terenu powiatu hajnowskiego dotyczy wszystkich szkół, a więc również i Technikum Leśnego i uważam, że to jest jak najbardziej logiczne. Natomiast wcześniejsze rozporządzenia były takie, że w zasadzie one dotyczyły tylko tych szkół, gdzie organem założycielskim był powiat hajnowski. Natomiast w tej chwili rozszerzono do wszystkich szkół średnich, które kończą się maturą, a więc jak najbardziej Technikum Leśne tutaj również będzie objęte.

Radny Roman Ostapczuk zwrócił się z prośbą o udzielenie głosu. Z przyczyn technicznych nie było słychać pytania radnego.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny, mikrofon. Z przykrością muszę poinformować Pana, że Pana nie słyszymy. Chwileczkę, nadchodzi pomoc techniczna. Jeżeli nie słychać, to mamy zaplanowaną sytuację awaryjną, bardzo prosimy Pana Romana Ostapczuka na salę w celu zabrania głosu.

Radny Roman Ostapczuk przyszedł na salę obrad ( sala Nr 12)

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, podnosiłem rękę tylko dlatego, że nie było Was w ogóle słychać, mieliśmy chwilową awarię i z tego powodu chciałem tylko poinformować o tym, ale po 2-3 min naprawiło się i już Was słyszymy. Dziękuje.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XV/132/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 19 października 2020 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XIV/128/16 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 21 kwietnia 2016r. w sprawie przyjęcia Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.

 

11.4.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XV/133/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2020r.

(strona ........)

11.5.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2021r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.             

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XV/134/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2021r.

 

11.6.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2021r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 Uchwała Nr XV/135/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020r.

w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2021r.

 

11.7.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2021-2024”.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 Uchwała Nr XV/136/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2021-2024” (aktualizacja).

 

11.8.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia „Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021r.”

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja chciałbym otrzymać informację, jakie kwoty planujemy, przewidujemy w przyszłorocznym budżecie na realizację tego programu. Ja rozumiem, że budżet jest jeszcze konstruowany, ale z tego, co w tej chwili Pan Starosta jest w stanie przewidzieć, jaka to może być kwota na ten przyszły rok. Dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Tak, jak Pan radny Łabędzki powiedział, że jesteśmy w momencie konstruowania propozycji budżetu na 2021r., ale myślę, że to będzie kwota w granicach 80 do 100 tys. zł.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XV/137/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie przyjęcia „Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2021r.”

11.9.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie połączenia Domu Dziecka im. Haliny Kopalińskiej w Białowieży z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni państwo, myślę, że tu właśnie jest ten moment, aby wyjaśnić pewne niedomówienia, które też gdzieś krążą w sferze publicznej. Otóż zmiany organizacyjne związane z funkcjonowaniem Domów Dziecka są podyktowane aspektami prawnymi z 2011r. to jest art. 95 ust.3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ona to mówi, ta ustawa, o tym, o tworzeniu nowych Domów Dziecka, w których może przebywać maksymalnie 14 wychowanków. Te domy dziecka, które pracowały jeszcze przed 2012r., a więc również nasz białowieski, w Białowieży Dom Dziecka, dostosować te zmiany do czternastki musi do 1 stycznia 2021r., ale w tym momencie może przebywać, a więc przez okres praktycznie tych 10 lat, 9 lat, mogły przebywać dzieci w ilości 30 osób. Tak, jak mówiłem, czas na dostosowanie to był do 1.01.2021r. W związku z tym, że również ustawodawca przewidział takie rozwiązanie, aby w danym budynku mieścił się tylko jeden dom dziecka, podjęliśmy również pewne rozwiązania, aby w tym samym budynku można było utworzyć dwa domy dziecka poprzez dobudowę klatki schodowej zewnętrznej na II piętro. Jak Państwo wiecie, budynek należy do Lasów Państwowych, który dzierżawimy, jest objęty nadzorem wojewódzkim inspektora zabytków, konserwatora zabytków, dlatego nie wchodziła w grę jakakolwiek dobudowa klatki schodowej. Z takim przekonaniem było przekazanie informacji od Pani dyrektor i w zasadzie próba procedowania i już przejścia na 14-osobowy Dom Dziecka w Białowieży w tym roku. Sytuacja, która została wywołana pandemią w Polsce, a więc dotyczyła również Hajnówki ten proces opóźniła, a na nieszczęście jeszcze wypadek Pani dyrektor, która jest do dzisiaj na zwolnieniu, dlatego tak naprawdę przejęliśmy tutaj jako organ nadzorujący, jako Starostwo pewne rozwiązania, aby na 1 styczeń zdążyć z tą reorganizacją. Spotkałem się w ubiegłym tygodniu z kadrą pracowników informując, że taka reorganizacja będzie miała miejsce. Oczywiście pracownicy wiedzieli, że to również dotyczy Domu Dziecka w Białowieży. Ja tylko zasugerowałem, że nikogo nie zostawimy samemu sobie i z tej kadry, która w tej chwili pracuje jest na 14 osób za duża, ale jeden z pracowników odchodzi na pomostówkę, jest szansa, że również do innych naszych jednostek możemy pracowników przemieścić. Natomiast na tym spotkaniu pojawiła się sugestia pracowników i takie naprawdę zielone światełko ewentualnie o powołaniu drugiego domu dziecka w tym samym budynku, ale do dyspozycji mieliby jedną klatkę schodową. Nie wiemy na dzień dzisiejszy, czy to rozwiązanie będzie miało miejsce, natomiast ja podjąłem rozmowy z Panem Wojewodą, aby ustalić, czy od strony merytorycznej te dwa domy dziecka w tym jednym budynku przy jednej klatce schodowej będą miały możliwość utworzenia. Jeżeli tak, wstępną deklarację z Lasów Państwowych otrzymałem, że możemy pewne prace budowlane przeprowadzić, jeżeli chodzi o dzielenie klatki schodowej od piętra I i II, natomiast tutaj również musimy mieć zgodę Konserwatora Zabytków. Jeżeli uda się te formalności załatwić pozytywnie, nastąpi procedura przygotowania dokumentacji na przebudowę w uzgodnieniu ze strażakiem i z sanepidem, aby czegokolwiek nie zrobić na wyrost i naprędce, a później nie dopuścić do jego użytkowania. Chcę, chcemy, jak będziemy mieli zgodę od Pana Wojewody, od Konserwatora Zabytków, rozpoczynamy procedurę utworzenia drugiego domu dziecka. Chcę również powiedzieć, że na dzień dzisiejszy mamy 16 wychowanków, a więc przez ten rok udało się zejść tak, jak to przewidywaliśmy z 30 do 16. Zostaje jeszcze dwoje dzieci, które również opuszczą Dom Dziecka i zostanie 14 na dzień 1.01.2021. Natomiast również zapis jest w ustawie, że mogą przebywać dzieci powyżej 10 roku życia, a więc nie tak, jak w tej chwili, gdzie są i roczne, i dwuletnie. Chcę również powiedzieć, że z terenu powiatu hajnowskiego w tej chwili przebywa szóstka dzieciaków, a więc dzieciaczków, a więc my w zupełności pokrywamy zapotrzebowanie z powiatu hajnowskiego, natomiast pozostałe to są dzieci z innych powiatów. Chcę również powiedzieć, że zapotrzebowanie na takie miejsca w Domu Dziecka w Białowieży jest duże, bo oczekują dzieci nie tylko z województwa podlaskiego, ale i z innych województw i biorąc pod uwagę, że dzieci, że wszystkie dzieci są naszymi dziećmi, myślę, że utworzenie drugiego domu dziecka w Białowieży będzie miało sens. Na pewno to będzie również związane z tym, że kilka etapów, jeżeli chodzi o wychowawców trzeba będzie jeszcze utworzyć, natomiast jak tylko pojawi się to zielone światełko tą procedurę rozpoczniemy, ale na dzień dzisiejszy musimy przyjąć tak, jak jest w propozycji uchwały. I bardzo proszę o przyjęcie tej uchwały.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja z zainteresowaniem zapoznałem się z treścią audytu. Powiem tak, na kilka z pytań, które nasunęły mi się podczas tej lektury, Pan Starosta odpowiedział przed chwilą, natomiast pojawiło się jeszcze jedno pytanie, czy my w ciągu dwóch najbliższych miesięcy faktycznie jesteśmy tę procedurę utworzenia drugiego dom dziecka przeprowadzić, sfinalizować. Chciałbym też zapytać, w jakiś sposób uzyskać taką gwarancję od Pana Starosty, że żaden z pracowników obecnego Domu Dziecka nie zostanie od 1 stycznia bez pracy. Nawet jeżeli ta procedura utworzenia drugiej placówki wydłuży się, no to nie możemy w żaden sposób tych pracowników doświadczonych obecnie pozbywać. Ja wiem, że możemy dzisiaj tylko usłyszeć Pana słowną deklarację tak, ale z audytu jasno wynika, że ta propozycja audytora, aby Dom Dziecka połączyć z PCPR jest poparta na założeniu, że trzy etaty merytoryczne i jeden administracyjny się zredukuje, a uważam, że do tego dopuścić nie można i tutaj w takim przypadku mojej zgody nie będzie. Ale jak mówią, chciałbym usłyszeć Pana deklarację w tym zakresie. Dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, mi się wydaje, że moja deklaracja już padła z moich ust, wszystko zrobimy, aby faktycznie utworzyć drugi dom dziecka. Jest niemożliwością, aby do 1 stycznia 2021r. to zrobić. Sama procedura dokumentacji, która musi zawierać wszelkie aspekty, jeżeli chodzi o rozwiązanie pod względem ppoż i sanepidu były zgodne z prawe, dlatego też poprosimy fachowców z tej branży o taką wstępną opinię. Jeżeli będziemy mieli deklarację ze strony, może nie deklarację, tylko informację ze strony Pana Wojewody, że w tym budynku może również istnieć drugi dom dziecka, deklaracja jest nie tylko moja, ale również Zarządu Powiatu Hajnowskiego, który tą sprawą się zajmował nie tylko dzisiaj, czy wczoraj, ale od dłuższego czasu i widzimy, że tutaj tak, jak Pan radny Łabędzki powiedział najprościej coś uszczuplić, przerzucić pracowników, a zostawić niektórych samym sobie. Nie, wszystko zrobimy, aby żaden pracownik nie stracił pracy. A ja jestem dobrej myśli, że jednak ten drugi dom dziecka powstanie i ta kadra w całości pozostanie w Domu Dziecka, a jeszcze będzie potrzeba etatów, jeżeli chodzi o wychowawców. Także tutaj jest deklaracja nie tylko jako Starosty, mnie, ale i Zarządu Dróg Powiatowych. Dziękuję.

Radny Jan Korcz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, słuchałem tego ze zdziwieniem. Jeżeli rząd decyduje się, że od stycznia 2021r. ma być 14 dzieci, a my mieliśmy już czas, żeby zrobić to wcześniej, nie zrobi się tego nagle z dnia na dzień. Z tego, co wiem, nie ma możliwości, żeby po prostu w tym budynku był drugi dom dziecka, nie oszukujmy się. To już w to nie wierzę. Po to rząd utworzył, żeby można było w jednym budynku zrobić dwa domy dziecka? No chyba coś jest nie tak. Ok, oby się to udało. Ja wiem, że to jest decyzja trochę niepopularna, ale ja już mówiłem to na komisji, ja już ten temat poruszałem jak na poprzednim spotkaniu była Pani dyrektor, jak jeszcze była zdrowa, jaki ona ma plan działania, bo wiedzieliśmy, że to wejdzie, ale to tak szybko zleciało, a z tego wynika, że ta Pani żadnych działań nie podjęła. Znam przypadki, trochę w rodzinie, wiem, jak to wygląda, żeby to miało sens, to trzeba by było to zacząć 2-3 lata temu, nie teraz. Po prostu tak to wygląda, takie są realia. Dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Odpowiadając na pytanie Pana Jana Korcza odnośnie funkcjonowania ewentualnie Domu Dziecka w Białowieży w nowej strukturze, chcę powiedzieć, że jakby ja też to rozważałem, dlaczego nie dwa, trzy, cztery, może pięć lat temu. Szanowni państwo, byłoby tak, że powstałby dom dziecka z obsadą 14-osobową, natomiast nam też chodziło o to, żeby faktycznie ta trzydziestka wychowanków, która była przez wiele lat, od 2011, przebywała jak najdłużej. I to nazwijmy w cudzysłowie „wygaszanie” ilości wychowanków nastąpiło w tym roku. Także tutaj akurat wszystko zostało zachowane do momentu wypadku Pani dyrektor, która jest w tej chwili na zwolnieniu lekarskim, bo jakbyśmy rozpoczęli to spokojnie w czerwcu, byśmy pewnie wszystkie sprawy pozałatwiali. A tak na marginesie myślę, że 2-3 lata temu nie pojawiłoby się to zielone światełko, jeżeli chodzi o drugi dom dziecka w tym samym budynku. Natomiast, dlaczego jestem optymistą, takie rozwiązania są w Polsce jednak robione i nawet w tym roku i na podstawie nawet takich rozmów z samorządami, które prowadzą domy dziecka, które miały dwa, w tej chwili mają cztery w tych samych budynkach. Oczywiście nie byłem na miejscu, czy mają te oddzielne wejścia, czy nie, natomiast naprawdę jest szansa. Jeżeli nie skorzystamy z tego, to oczywiście popełnimy błąd, ale musimy dać szansę i wszystko zrobić, aby ten drugi dom dziecka powstał. Natomiast bierzemy pod uwagę również drugie rozwiązanie, jeżeli nie będzie takiej zgody, więc na 1 stycznia jesteśmy z prawem, jeżeli chodzi o ustawę o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej w porządku.

Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, jak decyzja o utworzeniu nowego Domu Dziecka jest do spraw, w których rząd zdąża do likwidacji domów dziecka i zakładanie domów rodzinnych. Jak to się u nas ma, że my chcemy właśnie nie odsyłać dzieci do domów rodzinnych, tworzenia domów rodzinnych, a chcemy budować drugi dom dziecka.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowny Panie radny Leszku Michalak, jeżeli Pan dzisiaj zechce utworzyć taki rodzinny dom dziecka, to zdecydowanie ten projekt poprzemy. My chcemy, tylko po prostu nie ma chętnych. Natomiast widzimy jakie ogromne jest zapotrzebowanie na takie usługi, jeżeli chodzi o dom dziecka. Dopóki nie będzie jeszcze wśród społeczeństwa takiej wielkiej odwagi, aby zakładać rodzinne domy dziecka, gdzie będą przebywać może 5,6 czy 8 dzieci, żaden problem, my z chęcią będziemy współpracować z takimi rodzinami, aby wspierać je później w ich działaniu.

Radny Mateusz Gutowski: Szanowny panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja bardziej może luźnych uwag w dyskusji, jako że nie ukrywam, że z Domem Dziecka w Białowieży byłem związany zawodowo, to była moja pierwsza praca. Pierwsza uwaga to to, że ten kto 10 lat temu przewidział i miał marzenia, że zlikwiduje domy dziecka najlepiej w ogóle w Polsce to miał takie marzenie i takie przewidywania jak widać na przykładzie, nie były one trafne. To już Pan Starosta w części odpowiedział, a rodzin adopcyjnych też nie ma za wiele chętnych. Pamiętajmy też, że rodziny adopcyjne adoptują przeważnie małe dzieci i niewiele jest takich, które biorą starsze, rodzin zastępczych również. I podkreślam, że jest to ciężka robota, tak naprawdę i też ich za wielu nie ma. Jak najbardziej, jeżeli są szanse na stworzenie drugiego domu dziecka w tym samym budynku, to trzeba z tej szansy korzystać. Wiadomo, że najlepiej by było, żeby te dzieci wróciły do swoich rodzin, ale znają z praktyki pracy z takimi rodzinami często i gęsto to dużo lepiej jest tym dzieciom w domu dziecka niż w swoich własnych rodzinach. Ja też w ciągu tych ostatnich dni rozmawiałem z ludźmi, którzy zajmują się domami dziecka, z samorządowcami z innych powiatów, że mają generalnie podobne problemy jak my i w powiecie białostockim. Powiat białostocki sobie radzi z tym problemem i również tworzy dwie placówki w jednym budynku. Oczywiście wymaga to dostosowania budynku. Ale chciałbym, żebyśmy też nie tylko zwracali uwagę, że ktoś straci pracę itd., jeżeli drugi dom dziecka nie powstanie, ale przede wszystkim na to, że to może być ratunek dla wielu dzieci, bo te dzieci gdzieś muszą trafić. Jeżeli jest jakaś kolejka tych dzieci do naszej placówki, to znaczy, że one musiały być zabrane z domów rodzinnych i trzeba im znaleźć dobrą placówkę. Dom dziecka, przypominam, w tym roku obchodził 70-lecie i to jest bardzo dobra placówka, z dużymi tradycjami i jak najbardziej trzeba zrobić wszystko, żeby ta druga placówka powstała. Dziękuję bardzo.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Tabela Rozkład głosów

Za (13)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (3)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

Kośko Krystyna

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

 

 

 

Uchwała Nr XV/138/20

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 października 2020 r.

w sprawie połączenia Domu Dziecka im. Haliny Kopalińskiej w Białowieży z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce.                                  

Do punktu 12-go:

Radna Krystyna Kośko: Proszę Państwa, mam do przekazania taką informację, dzisiaj w programie pierwszym o 20:10 odbędzie się emisja programu „Sprawa dla reportera” i będzie dotyczyła naszego Kubusia z Hajnówki, dwuletniego chłopczyka, który potrzebuje dużo, dużo pieniążków, milionów na najdroższy lek świata. Poproszę o obejrzenie i zachęcam do dalszych wpłat i wsparcie rodziców i naszego mieszkańca. Dziękuję.

 Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ja chciałbym serdecznie podziękować wszystkim radnym za udział w dzisiejszej sesji, szczególnie, że była to sesja trochę inna niż zwykle. Bardzo dziękuję pracownikom Starostwa Powiatowego za pomoc techniczną w przeprowadzeniu sesji. Niektórzy mieli obawy, ale jak widzicie Państwo, niepotrzebnie, wszystko odbyło się sprawnie, każdy miał możliwość wypowiedzenia.

             

Do punktu 13-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XV sesji Rady Powiatu.

 

Protokołowała Violetta Miniuk  

Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Eugeniusz Saczko

Sesja Rady Powiatu osadzona w serwisie YouTube (film z audiodeskrypcją):

Likn do sesji na kanale YuoTube (link otworzy się w nowym oknie): https://www.youtube.com/watch?v=yX91Fnur4Y8

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko

Data wytworzenia: 2020-11-25

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2020-11-25

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2020-11-25