Protokół Nr XVII/16 z dnia 23 czerwca 2016

OA.0002.17.2016

Protokół Nr XVII/16
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 23 czerwca 2016 r.
w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)
( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 15:56)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram obrady XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie starostów, witam panie radne, panów radnych. Witam gości zaproszonych. ( lista osób zaproszonych na sesję str........, zał. nr ….... ).

Na dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych zgodnie z listą obecności i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( lista obecności str..........., zał. nr ….…. ).

Mamy dzisiaj zaszczyt powitać na naszej sesji delegację z Urzędu Nordsee Treene z Niemiec. Przewodniczy tej delegacji Pan Ralf HeBmann – przewodniczący urzędu i burmistrz gminy Hattstedt. Bardzo serdecznie Pana witamy. Poproszę Pana Przewodniczącego o przedstawienie swojej załogi, która nas odwiedza.
( oklaski)


Ralf HeBmann: Dzień dobry. Chciałbym na początku bardzo serdecznie podziękować za zaproszenie na dzisiejsze posiedzenie Rady Powiatu. Chciałbym skorzystać z okazji i przedstawić skład naszej delegacji. Nazywam się Ralf HeBmann, od 13 lat jestem burmistrzem miejscowości Hattstedt, z którą rozpoczynaliśmy współpracę. Od 3 lat pełnię funkcję przewodniczącego Urzędu Nordsee Treene. Jednej osoby z delegacji nie trzeba już przedstawiać, bo już jest prawie waszym obywatelem, jest to Manfred Gregersen, który towarzyszy każdej delegacji przybywającej z Urzędu Nordsee Treene. Skład delegacji jest bardzo mieszany. W tym roku stanowią go członkowie Stowarzyszenia Przyjaciele Hajnówki, jak również pracownicy Urzędu Nordsee Treene i politycy pracujący na terenie regionu Nordsee Treene. Chciałbym zacząć od Pana Ralfa Jakobsena, który jest zastępcą Ralfa w urzędzie w Hattstedt. Obok siedzi Pani Christel Schmidt. Która jest nową przewodniczącą Stowarzyszenia Przyjaciele Hajnówki, które funkcjonuje już od 2004r. Pani Schmidt jest również przedstawicielem gminy jeżeli chodzi o stronę polityczną. Teraz przejdziemy do osób, które reprezentują urząd, Pani Schumacher - Tschanter jest odpowiedzialna za sekretariat w urzędzie. Dalej Pani Sandra Rohde, która również jest pracownikiem urzędu. Pani Christina Jasiak jest taką duszą delegacji i kieruje również wydziałem zajmującym się finansami. Dziękujemy bardzo, potem przejdziemy do dalszej prezentacji.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję bardzo Panu Przewodniczącemu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ze możemy Państwa gościć na naszej sesji. Pozwolicie Państwo, że powitam gości, którzy są tu jeszcze z Hajnówki i są zaproszeni na dzisiejszą sesję. Witam Panią Trendowską z Sanepidu, witam Panią Walentynę Biryłko z SP ZOZ, Pani księgowa główna, witam Panią Krystynę Miszczuk, powiatowy zarząd dróg i Pan Mirosław Wilczyński. Witam wszystkich Państwa bardzo, witam mieszkańców, witam telewizję, prasę, także witam jeszcze raz wszystkich słuchaczy i przechodzimy do programu naszej sesji.


Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali porządek dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do dzisiejszego planu naszej pracy? Jeśli nikt nie wnosi uwag, przeczytam zaproponowany porządek obrad.


Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałbym wnieść trzy projekty uchwał w rozszerzeniu do dzisiejszych obrad. W punkcie 9 chciałbym dodać ustęp 9/5 uchwałę w sprawie powierzenia gminie miejskiej Hajnówka zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej, w punkcie 9 podpunkt 6 – uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr VII/50/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce oraz w punkcie 9 podpunkt 7 projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Proszę o uwzględnienie zmian w porządku obrad.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Kto jest za wprowadzeniem tych dodatkowych uchwał zaproponowanych przez pana starostę.
Powyższy wniosek został przegłosowany jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.
Oto jego brzmienie:

1. Otwarcie XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
2. Przyjęcie porządku obrad sesji.
3. Przyjęcie protokołu z XIV, XV, XVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzyseseyjnym.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2015r.:
- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2015r.;
- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.
7. Informacja o wykonaniu w 2015 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce:
- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2015 SP ZOZ w Hajnówce.
8. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
9. Powzięcie uchwał w sprawie:
9.1.zmian w budżecie na 2016r.;
9.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu na lata 2016-2023;
9.3. ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hajnowskiego w drugim półroczu 2016r.;
9.4. przekazania gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową;
9.5. powierzenia gminie miejskiej Hajnówka zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej;
9.6. zmiany uchwały Nr VII/50/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce;
9.7. zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
10. Informacja o działalności Zakładu Gryfskand.
11. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12. Wolne wnioski.
13. Zamknięcie obrad XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XVII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Do punktu 3-go:

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z XIV, XV i XVI sesji Rady Powiatu. Pan Przewodniczący przypomniał, że protokoły były wyłożone do wglądu w Biurze Rady.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIV, XV i XVI sesji Rady Powiatu.
Protokół z XIV, XV i XVI sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 4, informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym( str………., zał. Nr………). Proszę Panie Starosto.. Czy są jakieś pytania, czy Pan starosta ma coś do uzupełnienia?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Informację o pracy Zarządu wszyscy Państwo otrzymaliście na piśmie. W okresie międzysesyjnym było 7 posiedzeń Zarządu. W tym okresie, też dodam, w głównej mierze podejmowałem działania zmierzające do podpisania realizacji projektu dotyczącego Rozwoju Regionu Puszczy Białowieskiej. Dodam w tym miejscu, że do końca czerwca Urząd Marszałkowski zobowiązał się przedstawić ten dokument na swoim posiedzeniu zarządu, tak, żeby w miesiącu lipcu można było się spotkać w powiecie hajnowskim i podpisać ten dokument w obecności Państwa i Urzędu Marszałkowskiego na realizację zadań na lata kolejne. Dodam, że beneficjentami w tym programie są nie tylko powiat hajnowski, jak też samorządy powiatu i instytucje, organizacje pozarządowe. W tym miejscu chcę jeszcze Państwa poinformować, że rozpoczynają się nabory do działań z Regionalnego Programu Operacyjnego, min. pracujemy nad złożeniem wniosku wspólnie z innymi powiatami w województwie i tutaj dodam, że dotyczy to działania 3.2 – kształtowanie i rozwój kompetencji kadr. Ten projekt będzie związany z kształceniem ustawicznym dorosłych. Będą to bony szkoleniowe, nauka języków obcych, studia podyplomowe, kursy zawodowe. Będziemy to robić wspólnie z naszymi przedsiębiorcami, tak, żeby kwalifikacje te, które będą zdobywali mogły być wykorzystane w naszym regionie. Dodam jeszcze, że ten program może przynieść nam około 2 mln 300 tys. zł w naszym regionie i nie ma tut wkładu własnego finansowego ze strony powiatu. Ponadtym działamy w działaniu 8.1. – udostępnianie zasobów publicznych, rejestr geodezyjny geodezji modernizacji gruntów i budynków, też wspólnie z samorządami, powiatami województwa pracujemy nad tym, żeby nasza geodezja była w pełni scyfryzowana, była przejrzysta, szybka, sprawna, to może przynieść dla naszego powiatu blisko 4 mln zł. O kolejnych działaniach z RPO będę Państwa informował na kolejnych sesjach. Tutaj jeszcze korzystając z okazji, że są z nami goście z Niemiec, dodam, że w miesiącu lipcu będzie jednoznaczna decyzja co do realizacji programu mającego stworzyć modelowy program w naszym regionie, ale ma to być modelowy program, który ma być powielany w innych regionach naszego kraju i będzie to dotyczyło korzystania z zasobów energetycznych poprzez odnawialne źródła energii i będzie to robione jednoznacznie przy aktywizacji społecznej mieszkańców całego regionu. Dodam jeszcze Państwu taka informację, że powiat hajnowski po raz kolejny został wyróżniony w pierwszej dziesiątce powiatów jako najlepszy powiat w kraju w rankingu organizowanym przez Związek Powiatów Polskich i tutaj chciałbym podziękować wszystkim radnym, członkom zarządu, a przede wszystkim pracownikom starostwa, kierownikom i pracownikom jednostek organizacyjnych, bo to jest nasza wspólna praca, że przyczyniliśmy się do tak dobrego wyniku. Dziękuję.

Radna Agnieszka Jarmocik: W trakcie posiedzenia Zarządu w dniu 20 czerwca 2016r. Zarząd Powiatu po zapoznaniu się z pismem Podlaskiego Zarządu dróg Wojewódzkich nie wyraził zgody na odstąpienie od odszkodowania za wywłaszczone działki drogowe w ciągu drogi Zabłudów – Nowosady. Moje pytanie dotyczy, kto był właścicielem wywłaszczonych działek drogowych? O jakich działkach jest mowa w tej informacji?
Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Oczywiście Pani radna informację dostanie na piśmie, ale ja dodam tyle, że te działki, ….

Z sali: powiat hajnowski

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tak, powiat hajnowski i tu chodzi o to, że nie można, znaczy to jest standardowa sytuacja gdzie zarząd województwa się zwraca, natomiast my ze względu na dbałość finansów publicznych, po prostu takiej decyzji nie możemy podjąć. Taka sama sytuacja miała miejsce przy modernizacji drogi Hajnówka – Jelonka, te pieniądze za te działki są zagwarantowane w programie i po prostu jest to elementem programu.

Radna Agnieszka Jarmocik: Odnośnie kwoty odszkodowania, jaka jest prolongowana kwota odszkodowania za uwłaszczone działki.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To są nieduże, znaczy nieduże, duże blisko 40 tys. zł.

Radna Agnieszka Jarmocik: Chciałabym tylko zwrócić uwagę na fakt, czy decyzja nie wpłynie na rozwój współpracy między zarządem dróg wojewódzkich w Białymstoku, do którego zwróciliśmy się o przekwalifikowanie drogi Tarnopol – Siemianówka. Również chciałabym zwrócić uwagę, że zarząd dróg wojewódzkich na naszym terenie będzie budował dwie drogi wojewódzkie. Dziękuję.

Radna Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, zarząd w dniu 20 czerwca postanowił przeznaczyć 10 tys. zł z rezerwy budżetowej na utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej przy SP ZOZ. Korzystając z okazji, jest chyba Pani główna księgowa, chciałabym się zapytać, czy występowaliście o dofinansowanie do jakiś programów, czy tylko z własnych środków? O ile mi wiadomo, to samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie takich placówek dziennego pobytu dla osób starszych, kwota wynosi 250 tys. zł i nie wiem, czy o tym wiecie, z programu Senior Vigor. Dlaczego wydajemy pieniądze, jak są pieniądze do wzięcia, gdzieś z jakiś programów. Dziękuję.

Radna Czesława Wiluk: Ja chciałam zapytać jeszcze, dlaczego zostały odsunięte nasze te wnioski z gminy Czeremcha, projekt budowy chodnika przy ulicy Lipowej i dokumentacji, czy na pewno one się znajdą w budżecie na 2017r., bo ja myślę, że jak zatwierdzamy budżet na 2017r. pod koniec listopada i tu jest odpowiedź, że powyższe wnioski będą rozpatrywane pod koniec 2016r. Czy w ogóle ta dokumentacja będzie zrobiona?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowni Państwo, odpowiadając tutaj na pytanie Pani radnej Wiluk, powiem tak. Naturalną rzeczą jest, że my na rok 2016 nie mieliśmy zagwarantowanych tych pieniędzy i w miarę możliwości i właściwego gospodarowania, o ile te pieniądze można będzie uruchomić pod koniec roku, taką odpowiedź na piśmie udzieliliśmy. Natomiast planując budżet na 2017r. musimy też na to zważać i pilnować tego. Natomiast odpowiadając na drugie pytanie, odnośnie tych 10 tys. zł dla SP ZOZ w Hajnówce, to proszę pamiętać, że poza powiatem w tym uczestniczą i inne samorządy i inne samorządy deklarują chęć pomocy, cieszą się, że taki oto oddział w SP ZOZ powstanie. Dodam, że jest to jedyny taki punkt i taki oddział powstanie w naszym szpitalu w Hajnówce. Powtórzę, to będzie jedyny tai oddział w województwie. W związku z tym my deklarujemy pomoc finansową rzeczywiście 10 tys. zł. myślę, że jest to bardzo skromna pomoc, patrząc też na dofinansowanie innych jednostek, zdecydowanie mniejszych od nas, a będących na terenie naszego powiatu. I też każdy z nich deklaruje dofinansowanie.

Radna Joanna Kojło: Ale ja tak przy okazji, bo jest główna księgowa, także może, mimo wszystko, te 250 tys. zł uzyskać, fajna rzecz by była, przecież można byłoby jeszcze o wiele więcej zrobić, prawda? Jest taki program Senior Vigor i pewnie nikt nic nie wie o nim. Ja poczytałam i jest możliwość i samorządy w tej chwili mogą z tego programu ubiegać się o te 250 tys. zł. Także Panie Starosto, trochę to, że 10 tys. zł, przy 250 tys. zł to jest kropla, aż szkoda i tych 10 tys. zł.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja tylko dodam, że ten projekt opiewa na 1 mln zł i nasz wkład po prostu jest symboliczny. Natomiast jeśli chodzi o Program Senior, o którym Pani radna mówi, to po prostu jedno nie przeszkadza drugiemu. Dziękuję.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Chcę powiedzieć Pani radna, że akurat ten projekt, o którym pani mówi nie ma nic wspólnego z tym naszym projektem, ponieważ nasz projekt opiewa na 1200.000 zł i wkład własny nasz ma wynosić 450.000 zł naszych. Zgadzam się i wiem o takim programie, o którym mówi Pani. Ten program Senior Vigor różni się od naszego programu, iż tam jest dzienny pobyt z jednym posiłkiem dla seniorów, natomiast nasz pobyt to jest z całodziennym wyżywieniem, na innych zasadach, oceniany, ale tutaj medycznie to już nie będę się wypowiadać, bo nie znam się w takich niepełnosprawnościach, w jakiś tam stopniach tam się odznacza i to są zupełnie dwa inne programy. Mając na uwadze zmianę w tej chwili ustawę o działalności leczniczej, która już najprawdopodobniej będzie uchwalona, to jest tylko może kropelka w morzu, gdzie my się zwracamy i jesteśmy w niezręcznej sytuacji, że zwracamy się do starostwa, ale uważam, że my Starostwo powinniśmy traktować jak ojca i matkę, ponieważ to jest nasz organ założycielski, a my zwracamy się nie tylko do starostwa, my zwracamy się do urzędów gmin i do miasta, do wszystkich firm. Po prostu dla nas 450.000 zł z działalności bieżącej, jeśli jest kontrakt nigdy nie oszacowany, bo jest, a do roku 2016 były ciągle opłacane wykonania ponadlimitowe co na dzień dzisiejszy takiej sytuacji wiadomo, że już nie będzie, to są bardzo duże pieniądze. 10 tys. zł ja rozumiem, że to jest dużo, ale przy 1.200.000 zł to jest troszeczkę mniej. Dziękuję bardzo.

Radna Alla Gryc: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto. W trakcie posiedzenia w dniu 10 maja 2016r. punkt 2, ze względu na brak środków finansowych zarząd negatywnie rozpatrzył wniosek wójta gminy Hajnówka w sprawie udzielenia pomocy finansowej z przeznaczeniem na remont mogił ofiar terroryzmu hitlerowskiego zamordowanych w latach 41-43. Ja myślę, że myśmy się dobrze nie zastanowili nad tym tematem. To miejsce znajduje się na cmentarzu prawosławnym. Od czasów powojennych nie jest uporządkowane, upamiętnione, może poprawniej. Ja myślę, że to jest na terenie cmentarza, na terenie miasta i powinno być w gestii nas wszystkich, wójta, starosty i burmistrza miasta, wspólnym wysiłkiem byśmy to bardziej elegancko zrobili. Zdaję sobie sprawę, że jest to na terenie gminy Hajnówka i jest jak gdyby w gestii Pani wójt, niemniej jednak powinniśmy zastanowić się i chyba wesprzeć działania Pani wójt w upamiętnieniu tego miejsca. Jest przygotowany pomnik, tablica pamiątkowa z nazwiskami ofiar. Więc prosiłabym bardzo, jest to oficjalny wniosek o jakieś maleńkie chociażby wsparcie tej inicjatywy. Dziękuję bardzo.
Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Teraz Pan Starosta chciałby zabrać głos.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panowie Przewodniczący, bo tak teraz w liczbie mnogiej powiem, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, zaproszeni goście z Niemiec, uczestnicy dzisiejszej sesji. Dzisiaj, Szanowni Państwo, widzicie, że mamy szczególną sesję, sesję absolutoryjną, szczególną, bo gościmy gości z zagranicy, z Niemiec, z zaprzyjaźnionego regionu jakim jest Nordsee – Treene i przyjaciół ze Stowarzyszenia Przyjaciele Hajnówki. Ja się cieszę, że jesteście tu z nami, cieszę się z dotychczasowej współpracy, która trwa już od 16 lat w różnych dziedzinach, dla młodzieży, kulturalnej, nawet pobyt przedsiębiorców z naszego regionu gościł w waszym regionie. Za chwilę wyjdzie do waszego regionu nasza orkiestra dęta na festiwal orkiestr, za co serdecznie dziękujemy za zaproszenie, gdyż w niedługim czasie wyjadą nasze dzieci z Domu Dziecka do was. Jest to kolejna wizyta w tym okresie i wiąże się z zakończeniem roku szkolnego. Państwo goszcząc u nas zawsze przywozicie nagrody dla młodzieży naszych szkół, która najbardziej aktywnych społecznie. W zeszłym roku gościliśmy Państwa i uczestniczyliśmy w zakończeniu roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym, w tym roku spotkamy się jutro w Liceum z BJN. Mam nadzieję, że za rok czasu takie spotkanie będzie miało miejsce w Zespole Szkół zawodowych, prawda i tutaj zachęcam już młodzież do aktywności społecznej. A dzisiaj jesteście u nas na sesji, gościcie, widzicie jak u nas buduje się demokracja, jak wygląda demokracja, jak budujemy przyszłość naszej małej ojczyzny. My dzisiaj zechcemy wam pokazać trochę jak ta współpraca dotychczas wyglądała, opowie o tym Walentyna Pietroczuk. Ja natomiast życzę wam, jako, ze będziecie gościć do niedzieli, życzę miłego pobytu, dużo wrażeń, o, niezapomnianych wrażeń. Dziękuję.

oklaski

Ralf HeBmann: Drodzy Panowie i Panie radne, to nie jest takie oczywiste, że możemy uczestniczyć w waszych obradach, także dziękujemy bardzo za zaufanie i za to, że możemy być dzisiaj na tym posiedzeniu. Chciałbym bardzo podziękować za dotychczasowe partnerstwo ponieważ mówiliśmy tutaj o młodzieży, nasunęła mi się taka myśl, że tam gdzie jest młodzież tam też jest przyszłość. Ponieważ to partnerstwo ma dla nas bardzo duże znaczenie, staramy się zawsze żeby wśród delegacji, która tutaj przebywa byli przedstawiciele zarówno stowarzyszenia Przyjaciele Hajnówki i przedstawiciele urzędu oraz politycy z naszego regionu, żeby mogli na własnej skórze poznać waszą gościnność i poznawać nasze partnerstwo. Chciałbym teraz krótko przedstawić Państwu nasz Urząd Nordsee – Treene. W 2008r. przeszliśmy taką reformę strukturalną jeśli chodzi o samorządy. Ówczesny rząd stwierdził, że mniejsze urzędy muszą się połączyć w większe i w ten sposób powstał nasz Urząd Nordsee – Treene, który składa się praktycznie z czterech mniejszych urzędów. Początkowo czuliśmy ciężki kamień na sercu, nie było to dla nas zrozumiałe, ale z czasem zrozumieliśmy też o co chodzi i jesteśmy już z tym zgodni. Tutaj na tej planszy widzimy te poprzednie cztery urzędy, które istniały wcześniej i liczbę ich mieszkańców, natomiast po reformie liczba mieszkańców wynosi 25 tys. Teraz chciałbym z Państwem zrobić taka małą wycieczkę nad Morze Północne. Nasze miasto powiatowe, Husum, znajduje się po środku. Wcześniej mieliśmy 18 urzędów, teraz mamy 9. Łącznie cały obszar urzędu Nordsee – Treene składa się z 27 gmin i do tego miasta Fridrichstadt i wśród tych 28 gmin są 3 gminy po 100 mieszkańców, 9 gmin do 500 mieszkańców, 8 gmin do 1000 mieszkańców, 4 gminy do 2000 mieszkańców, 4 gminy ponad 2000 mieszkańców. Urząd ma taką działalność administracyjną, czyli to wszystko co gminy chcą zrealizować przejmuje właśnie urząd i ma takie zadania administracyjne dla całego obszaru. W komisji urzędu jest łącznie 37 członków, to jest odpowiednik naszej rady. Jest on wspierany przez komisję ogólną i finansową, która składa się z 17 członków. Poza tym mamy jeszcze dodatkowe gremium, jest to komisja straży pożarnej, tam jest 9 członków zarządu ze straży pożarnej i z polityki i wspieramy straż pożarną małym budżetem na realizację ich zadań. Właściwie wspieranie straży pożarnej jest zadaniem gmin, my wspieramy tylko częściowo wyposażenie straży pożarnej. Teraz chciałbym przejść króciutko do przedstawienia samego urzędu. Jestem przewodniczącym urzędu i pełnię tą funkcję społecznie. Urzędem zarządza sekretarz urzędu, sam urząd składa się z 69 pracowników, na 53 miejscach pracy. Poza tym urząd ma 4 filie na orzasze całego regionu, tam znajdują się biura obywatelskie, do których mogą zgłaszać się mieszkańcy ze swoimi problemami, które mogą rozwiązać na miejscu. Jeżeli chodzi o te filie, to mieszkańcy mogą tam załatwić takie sprawy, jak wydanie paszportu, zameldowanie, wymeldowanie, wiec tego typu rzeczy najbardziej potrzebne. Nasz urząd podzielony jest na 5 wydziałów. Króciutko na temat wydziałów; jest wydział kierowniczy, wydział, do którego można zwracać się w sprawach mieszkańców, sprawy związane z pracownikami pracującymi w urzędzie, również szkoły podlegają pod ten wydział; kolejny wydział to porządek i budownictwo oraz nieruchomości i wydział nam niezbędny, czyli finansowy. Budżet w 2014r. wpływy to jest 6.540.000 euro, tyle samo też wyniosły wydatki. Natomiast możliwości finansowe wszystkich 28 gmin wynoszą 21 mln euro. Pozostałe informacje mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej. Jeżeli chodzi o szkolnictwo na naszym obszarze, to znajduje się 8 szkół podstawowych, 3 szkoły ogólnokształcące, które kształcą do 10 klasy, natomiast dalej jeżeli już ktoś chce zdać maturę, to udaje się do szkół w Husum. To był taki krótki przegląd odnośnie naszego urzędu. W tym roku mamy łącznie 4 wizyty tutaj u Państwa i u nas. Cieszy nas to bardzo, ponieważ wciąż powstają nowe pomysły na temat realizacji kolejnych projektów i z chęcią będziemy je wspierać. Chciałbym wspomnieć jeszcze o współpracy Nr 5 w Hajnówce. Jesienią tego roku przybędzie grupa z przedszkola w Hattstedt; ta współpraca, jak i inne obszary współpracy rozwijają się bardzo dobrze. Chciałbym przekazać mały prezent Panu Staroście. Szanowny Panie Starosto, Szanowna Pani Wicestarosto, Szanowny Panie Przewodniczący i wszyscy radni i zebrani. Chwialibyśmy Państwu Wręczyc ten typowy dla naszego regionu kuter rybacki. Jest to kuter, który ma także symboliczne znaczenie, ponieważ droga do demokracji jest bardzo trudna i tak, jak ten statek, raz płynie w jedną, raz w drugą stronę, ale cały czas dąży do jednego celu. I naszym zadaniem jest dopilnowanie tego, żeby ten statek pozostał suchy, żeby nie nalała się do niego woda i na tym polega też demokracja. Dziękujemy bardzo za gościnność. Mamy nadzieję, że znajdzie ten statek odpowiednie miejsce.
oklaski

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, zaproszeni goście. Dziękujemy serdecznie za tą pamiątkę z tej wizyty. Ja myślę, że ten statek może pozostanie u nas na tej sali, będzie przypominał o tym, co Pan przewodniczący mówił, żebyśmy cofając się, pływając tu i z powrotem zawsze pamiętali jaki przeświadcza cel, dobro wspólne tego regionu. My też na tą okoliczność dzisiejszego spotkania, dzisiejszej sesji, przygotowaliśmy taki drobny upominek, który będzie się kojarzył z tą sesją i z naszym regionem. Oczywiście nasz król puszczy, żubr, niejednokrotnie już gościł u was, na waszych salonach, tym razem postanowiliśmy wam przygotować taką sójkę, czyli taką sóweczkę, po prostu będzie przypominała o pobycie. Pobyt u nas jest zawsze miły, przyjazny, przyjemny, cichy. Żubr zawsze kojarzy się z tym, że jest to region silny i mocny, a to ze spokojem.

z sali: i mądrość

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: I mądrość. Także proszę przyjąć tą pamiątkę.
oklaski

Ralf HeBmann: Obraz znajdzie miejsce w naszym urzędzie. W urzędzie Nordsee Treene jest taki kącik poświecony współpracy z powiatem hajnowskim. W związku z tym korzystając z okazji chciałbym zaprosić Pana Starostę, Państwa radnych, Pana Przewodniczącego do wizyty u nas w urzędzie, żeby Państwo na żywo mogli zobaczyć ten kącik.
Wypowiedzi Starosty Hajnowskiego i Pana Ralfa HeBmanna tłumaczyła Pani Lucyna Lewczuk.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękujemy, na pewno skorzystamy.

Ralf HeBmann: Życzymy Państwu dalszych sukcesów podczas dzisiejszych obrad.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Walentyna Pietroczuk: Postaram się jak najszybciej Państwu przedstawić prezentację. Prezentacja jest w języku polskim i niemieckim, więc nie ma potrzeby tłumaczenia. Nasza współpraca trwa już ponad 16 lat. W 1999r. orkiestra dęta z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce na międzynarodowym festiwalu w Hattstedt i w skład tej delegacji moja skromna osoba, która z upoważnienia Starosty Hajnowskiego złożyła zapytanie o możliwość współpracy i nasi partnerzy z AmHattstedt, jeszcze wtedy, w maju 2000r. podpisali deklarację intencji. 2004r. niespodzianka wśród naszych partnerów, utworzyli Stowarzyszenie Przyjaciele Hajnówki, które trwa do tej pory i liczy około 60 członków. 2009r. jest reorganizacja administracji, powstaje urząd Nordsee – Treene, w skład którego wchodzi urząd Hattstedt, podpisane o kontynuacji współpracy między Starostą Włodzimierzem Pietroczukiem i ówczesną Panią Przewodniczącą Karen Hansen. 2010 rok Rada Powiatu Hajnowskiego nagrodziła Manfreda Gregersena, obecnego tu i Egona Schwidlina za działania w zakresie promocji powiatu hajnowskiego tytułem „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”, bo rzeczywiście Panowie są, tak samo jak wszyscy obecni goście i wcześniejsi goście, są prawdziwymi ambasadorami powiatu hajnowskiego, regionu Puszczy Białowieskiej w Niemczech. Wspólne inicjatywy, zaczęło się od orkiestry i trwa w dalszym ciągu, 2004, 2009, 2013. Orkiestra wcześniej przy Zespole Szkół Zawodowych, później Orkiestra Dęta przy Ochotniczej straży Pożarnej w Hajnówce uczestniczyła w święcie muzyki w Hattstedt. Jest to ogromne święto z udziałem międzynarodowych orkiestr i niejednokrotnie nasza orkiestra zdobywała laury, pan dyrygent stał na podium. W 2008r. wizyta chóru Ramonka z Łosinki w regionie Hattstedt, chór dał kilka koncertów, jak również uczestniczył w ekumenicznym ślubie Rosjanki i Niemca. Inicjatywy w oświacie, to, o czym mówiliśmy, co jest powodem tego, że Państwo co roku przyjeżdżają od 2002r. przyjeżdżają i uczestniczą w zakończeniu roku szkolnego w szkołach średnich powiatu hajnowskiego, nagradzanie uczniów. Tu taką inicjatywę podjął Zarząd AmHattstedt, a później kontynuuje to Urząd NordSee – Treene, jak również do tej inicjatywy dołączyło się Stowarzyszenie Przyjaciele Hajnówki. Wizyta nauczycieli języka niemieckiego w 2003r. i wymiana młodzieży. Wymiana młodzieży nastąpiła w 2013r. i w 2015r. W 2013r. gimnazjaliści z Dubicz Cerkiewnych, z Kleszczel i z Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego uczestniczyli w wyjeździe do regionu NordSee – Treene, a w 2015r. młodzież ze szkoły z Niemiec była goszczona w mieszkaniach, domach uczniów Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. W 2004r. zaczęła się współpraca między przedszkolem Nr 5 w Hajnówce i przedszkolem w Hattstedt i ta współpraca trwa dotychczas, jak mówiliśmy w tym roku też planowana jest wizyta w przedszkolu Nr 5. W 2003r. grupa rolników odwiedziła powiat w Niemczech, natomiast w 2004r. rolnicy z Niemiec, przed wejściem do UE, informowali naszych rolników, polskich rolników, o tym, co ich czeka. 2010 rok, kolejna wizyta, przedstawicieli powiatu hajnowskiego na temat odnawialnych źródeł energii. Był to główny temat tej wizyty. Zobaczyliśmy jak daleko zaawansowany jest AmtNordsee – Treene w drapaniu energii wiatrowej, energii słonecznej, czy też energii powstającej w biogazowniach. 2010r. była to wspólna inicjatywa z białoruskimi partnerami, organizacjami pozarządowymi, organizacje pozarządowe z powiatu hajnowskiego i z partnerskich regionów Białorusi odwiedziły region Nordsee – Treene i tam dowiedzieliśmy się w jaki sposób te lokalne organizacje współpracują z samorządami, poznaliśmy także działalność Lokalnej Grupy Działania. I o planach już na 2016r. była już mowa, więc nie będę się powtarzała. Cieszy nas bardzo, że te inicjatywy rosną i rozprzestrzeniają się na różne obszary. Kontakty służbowe, te które przedstawiłam przerodziły się również w kontakty prywatne. Wiele powstało przyjaźni, niektórzy uważają, że Manfred to już w Hajnówce mieszka, ponieważ on jest organizatorem wszelkich spotkań i miejmy nadzieję, że zarówno te kontakty służbowe i kontakty prywatne będą się rozwijały, będą zataczały coraz szersze kręgi. Te wszystkie wizyty były możliwe dzięki dofinansowaniu z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Fundacji Współpracy polsko – Niemieckiej. Dziękuję bardzo.
oklaski

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję Państwu za prezentację, myślę, że my jako radni i mieszkańcy Hajnówki za pomocą telewizji kablowej poznaliśmy region Pana Przewodniczącego, wiemy, jak się rozwijała współpraca i myślę, że ta praca będzie trwała. Także dziękuję jeszcze raz bardzo za prezentację.

Do punktu 5-go:

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

Radny Mirosław Kulbacki – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto, Szanowni Państwo. N kwietniowej sesji Pani radna Olga Rygorowicz zwróciła się z prośbą, z apelem do Pana Starosty o wsparcie działań Ministra Jana Szyszko na rzecz ochrony puszczy Białowieskiej. Mija już dwa miesiące od tamtej sesji i nie przyjęliśmy żadnego stanowiska. Propozycja Pani radnej była chyba w formie przyjęcia stanowiska przez Radę Powiatu. Mija dwa miesiące i nie mamy takiego stanowiska, więc Panie Starosto kiedy będzie takie stanowisko i czy w ogóle będzie takie stanowisko. Wówczas Pan Starosta w odpowiedzi powiedział, że będzie brał udział w spotkaniu z Panami prezesami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i z Banku Ochrony Środowiska, Pan Starosta wymienił jeszcze dyrektora Konrada Tomaszewskiego. Czy takie spotkanie się odbyło i co było tematem tego spotkania i jakie są ustalenia. O ile pamiętam, to miał być temat kredytów dla powiatu hajnowskiego. Tak Pan Starosta cos wspominał odnośnie kredytów. Tyle z mojej strony. Dziękuję.

Do punktu 6-go:

W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2015r. Komisje rady rozpatrywały i zaopiniowały pozytywnie sprawozdania.
Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Mirosława Romaniuka o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2015r.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowny panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, zaproszeni goście, goście z zagranicy, jak też wszyscy widzowie telewizji kablowej oglądający naszą dzisiejszą sesję. Budżet roku 2015 był pierwszym budżetem realizowanym przez nową Radę i nowy Zarząd, był to rok trudny, był to okres kończący poprzednią perspektywę finansową 2007-2013. Budżet roku 2015 powiatu hajnowskiego po stronie dochodów wyniósł 45.791.000 zł, dodam, że będę mówił liczby w tysiącach, w zaokrągleniu do tysięcy, a po stronie wydatków była to kwota 44.997.000 zł. Cały rok budżetowy zakończył się nadwyżką budżetową na poziomie 794.000 zł, mimo planowanego deficytu 452.000 zł. Źródła dochodów to przede wszystkim: subwencja ogólna w wysokości 16.333.000 zł, w tym część oświatowa to 10.693.000 zł; dotacje celowe na zadania własne – 1.432.000 zł; dotacje celowe na zadania zlecone – 8.906.000 zł, udział w podatku dochodowym budżetu państwa – 6.384.000 zł, pozostałe dochody powiatu to 12.734.000 zł. Wydatki w minionym roku to przede wszystkim wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą w wysokości 13.463.000 zł i stanowi to około 30% ogółu wydatków. Należy tu zwrócić uwagę na zbyt niska subwencję oświatową w stosunku do potrzeb w zakresie oświaty, a tym samym potrzebę szukania rozwiązań i oszczędności. Chcę dodać, że musieliśmy w ubiegłym roku znaleźć 1.700.000 zł na dofinansowanie oświaty. Pomoc społeczna wraz z pozostałymi zadania w zakresie polityki społecznej to kwota 8.174.000 zł i stanowi około 18% ogółu wydatków. Transport i łączność w kwocie 5.668.000 zł stanowi 12% wydatków. Chcę Państwu podkreślić, że wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne w roku 2015 wyniosły kwotę 9.321.000, co stanowił 20,7%, czyli ponad 1/5 wydatków całego budżetu. W roku 2015 ze środków zewnętrznych pozyskaliśmy kwotę 5.874.000 zł, mimo, że rok 2015 to była kończąca się perspektywa europejska, udało nam się pozyskać taką kwotę, co stanowiło 12,8% dochodów. W roku 2015 udało się pomniejszych zadłużenie o kwotę 790.000 zł. Oszczędne gospodarowanie w roku 2015 umożliwiło poprawę wskaźników finansowych niezbędnych do opracowania budżetu na 2016, jak i na lata kolejne. Szanowni radni, sprawozdanie z realizacji budżetu w stosownym terminie zostało przekazane do Regionalnej Izby Obrachunkowej, skąd otrzymaliśmy pozytywną opinię tej Izby wskazującą na poprawę gospodarowania finansami powiatu. Komisja Rewizyjna również dokonała analizy sprawozdania i złożyła wniosek do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, wnoszę o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest pozytywna na temat budżetu za rok 2015 ( zał. nr……., str….…..). Proszę Pana Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stefan Kuczyński: Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Hajnowskiego w składzie Stefan Kuczyński, Alla Gryc, Jan Korcz, Czesława Wiluk, Piotr Filimoniuk na posiedzeniu 6 czerwca 2016r. po uprzednim rozpatrzeniu i pozytywnym zaopiniowaniu rocznego sprawozdania finansowego za rok 2015, sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2015r. oraz opinii RIO w Białymstoku z dnia 5 kwietnia 2016r. w sprawie wyrażenia opinii o złożonym przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego sprawozdania z wykonania budżetu powiatu za rok 2015 oraz rozpatrzenia informacji o stanie mienia komunalnego zgłasza wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego. Wynik głosowania komisji – 5 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się”.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Otwieram dyskusję na temat sprawozdania z wykonania budżetu za 2015r. Czekam na pytania do pana starosty, do pani skarbnik na temat tego budżetu.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2015r., Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2015r. pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVII/143/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016r.

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2015r.

( strona .........)
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do następnego punktu, podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi.
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą uwagi bądź pytania.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVII/144/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

( strona .........)
Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, w imieniu własnym, jak i całego Zarządu dziękuje za udzielenie absolutorium i wszystkich radnych, wszystkich Państwa zapraszam do kontynuacji realizacji zadań wynikających z budżetu na 2016r.
Radny Mirosław Kulbacki: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, chciałbym tutaj powiedzieć, że to głosowaliśmy nad absolutorium dla starego, byłego zarządu, Pan tego nie podkreślił. Tak, jakby nie było dziękuję Paniom i Panom radnym za udzielenie poparcia dla byłego już Zarządu. Półtora miesiąca temu stało się tak, jak się stało. Głosowanie całkiem inne było i chciałbym do Pani Przewodniczącej Klubu Ziemi Hajnowskiej zwrócić się z zapytaniem, dlaczego tak rozbieżne są głosowania odnośnie Zarządu. Półtora miesiąca temu zostaliśmy odwołani, a dzisiaj udzielono nam absolutorium. Jest duża różnica, dysonans. Jeśli można?
Radna Barbara Wasiluk: Udzielenie absolutorium nastąpiło dla Zarządu, natomiast chcę podkreślić, że my jako radni Ziemi Hajnowskiej pracujemy na rzecz Rady całego powiatu i to jest akcent i wymowny gest i ukłon w stronę pracy całej Rady Powiatu Hajnowskiego, wszystkich radnych. Ziemia Hajnowska nie różnicuje na Ziemię Hajnowska, na innych radnych, my pracujemy na rzecz całej Rady Powiatu.
Wicestarosta Hajnowski Jadwiga Dąbrowska: Nawiązując do pytania Pana radnego i odpowiedzi Pani Barbary można odwrócić pytanie, dlaczego ta sytuacja i głosowanie nad odwołaniem zarządu w ogóle zaistniało? Zaistniało dlatego, że chcieliście postawić votum nieufności wobec Starosty, tylko i wyłącznie, my wcale nie chcieliśmy głosować za odwołaniem Zarządu, to było odbicie piłki i tylko dlatego. Dziękuję.

Przewodniczący Rady ogłosił 10 min. przerwy.
Radny Mikołaj Aleksiuk opuścił sesję Rady Powiatu, po wcześniejszym usprawiedliwieniu się u Przewodniczącego Rady.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2015 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Dziękuję za udzielenie głosu. Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, na początku chciałam powiedzieć, że dzisiaj Pan dyrektor Tomaszuk nie mógł sam osobiście przybyć i ja jestem w zastępstwie. Państwo, z tego co mi wiadomo, otrzymaliście materiały i można było dokładnie je przeanalizować. Zasygnalizuję tylko najważniejsze rzeczy. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, my jesteśmy zobowiązani jako SP ZOZ do sporządzenia pełnego sprawozdania finansowego za rok, który mija. Robimy z danego roku bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale, przepływ środków pieniężnych, wprowadzenie do sprawozdania i dodatkowe informacje szczegółowe dotyczące poszczególnych pozycji finansowych. Również podlega nasze sprawozdanie badaniu przez biegłego księgowego, takowe badanie odbyło się i opinię otrzymaliśmy pozytywną. Opinia była wydana 16 czerwca. W dniu 7 czerwca wystąpiliśmy do Społecznej Rady SP ZOZ celem zaopiniowania tego sprawozdania i po otrzymaniu tej opinii wystąpiliśmy do zarządu Powiatu Hajnowskiego celem zatwierdzenia sprawozdania rocznego za rok 2015. Rok 2015 zamknął się po stronie aktywów 48.011.973 zł, po stronie pasywów taka sama kwota. Jeśli chodzi o najważniejsze pozycje bilansu, to aktywa trwałe, które wynoszą 32.935.203 zł. jeśli chodzi o aktywa obrotowe wynoszą one 15.076.769 zł. Z aktyw obrotowych należy podkreślić pozycję, która ma znaczący wpływ na działalność bieżącą danej jednostki, to są należności, które wynoszą 8.517.191 zł, odpowiednikiem tej pozycji po stronie aktywów są zobowiązania i po stronie pasyw te zobowiązania wynoszą 4.023.758 zł. Na podstawie tych dwóch pozycji możemy stwierdzić, iż działalność bieżąca danego zakładu w najbliższej przyszłości nie jest zagrożona, ponieważ te należności pokrywają zobowiązania. Jeśli chodzi o wynik finansowy, który uzyskaliśmy w 2015r. to wynosi on 1.571.000,10 zł, był to zysk uzyskany na działalności bieżącej operacyjnej i finansowej. Chcąc bliżej powiedzieć na temat tego zysku, trzeba wziąć drugie sprawozdanie, czyli to jest rachunek zysków i strat, w którym bezpośrednio macie Państwo pozycje, w której widać iż z działalności bieżącej otrzymaliśmy przychody netto ze sprzedaży w wysokości 56.697.443 zł. Jeśli chodzi o pozostałe przychody operacyjne – 2.758.431 zł i przychody finansowe – 650.624 zł. Największe koszty, to koszty działalności operacyjnej – 57.099.415 zł. Na działalności podstawowej uzyskaliśmy wynik w wysokości 1.401.951 zł co ciągle Państwu mówię, że nasze świadczenia bieżące nie są oszacowane i na tej działalności uzyskujemy wynik dodatni w wysokości 1.571.000,10 zł. W tym roku wystąpiliśmy również do państwa z taką prośbą, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej to zysk danego zakładu powinien zwiększyć fundusz zakładu, natomiast strata powinna zmniejszyć fundusz zakładu, dlatego tez w tym roku dokonaliśmy aktualizacji wyceny tzw. rezerw pracowniczych. Od roku 2003 w SP ZOZ był obowiązek tworzenia rezerw na wypłatę świadczeń pracowniczych, takich, jak odprawy emerytalne, rentowe, nagrody jubileuszowe. W roku 2003 one wynosiły 900.844 zł. W roku 2015 należało zrobić uaktualnienie, co dokonała dla nas firma z Warszawy, która zajmuje się takim oszacowaniem i uaktualnieniem. Takie przeszacowanie i cały raport dołączyłam do materiałów dla Państwa, także mieliście te materiały. Wyszła taka sytuacja, że ze względu na to, ze w poprzednich latach przyjmowane inne stopy dyskontowe i następował szybki wzrost pracy minimalnej, wyszła taka sytuacja, że trzeba było doksięgować do rezerwy na świadczenia pracownicze ponad 7 mln zł. Wobec tego, ze w bilansie roku ubiegłego stanowiły one kwotę ponad 4 mln, to różnica wynosiła ponad 3 mln zł, a więc zgodnie z ustawą o rachunkowości traktuje się to jako niedoszacowanie z lat ubiegłych. Od roku 2003 do roku 2014 różnica między aktualnymi stanami rezerw na świadczenia pracownicze a naliczanymi w bilansach wynosi ponad 3 mln zł, dlatego też zwracamy się z prośbą, bo zgodnie z ustawą o rachunkowości, powinniśmy to ująć w księgach danego roku jako błąd podstawowy z lat ubiegłych. Dlatego też Państwo pierwszy raz w życiu macie w uchwale dwie pozycje, czyli zysk netto i stratę z lat ubiegłych, którą należy również zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pokryć funduszem zakładowym. Moja prośba, jako przedstawiciela SP ZOZ jest taka, aby radni po przeanalizowaniu dokładnie tego sprawozdania, podjęli uchwałę zgodną z zasadami przepisów. Dziękuję bardzo. Jeśli są pytania, to postaram się udzielić.

Radna Barbara Wasiluk: Ja oczywiście muszę się dopytać o tę kwestię tej różnicy. Dlaczego to się tak stało, że to zostało nagromadzone z kilku lat, nie wiem z jakich to przepisów wynika, dlaczego to nie było bilansowane w danym roku, tylko właśnie akurat teraz to zbilansowanie nastąpiło i zebrała się ta ogromna kwota.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Już Pani wyjaśniam, tak, jak powiedziałam, na podstawie ustawy o rachunkowości art. 39 mamy obowiązek tworzenia rezerw pracowniczych. Jeśli układ zbiorowy pracy ujmuje, że wypłacamy nagrody jubileuszowe, bo o tych należy powiedzieć, ponieważ odprawy emerytalno – rentowe wynikają z innych przepisów, naliczamy świadczenia pracownicze. Świadczenia pracownicze my szacujemy to coś tak wirtualnie, tzn. nie mamy konkretnych danych, bo to jest tak, na dzień dzisiejszy jest 600 osób zatrudnionych. Będę tłumaczyć tak bardziej poglądowo a nie rachunkowo. Jest taka sytuacja, że są pracownicy, którzy mają 20 lat, 30, 40, 45 lat, wiek emerytalny jest w tej chwili 67 lat. Dlaczego było robione na 31 grudnia 2015r., ponieważ jest takie zarządzenie, że mają być one aktualne na stan 31 grudnia 2015r., to nie znaczy, ze one nie były u nas liczone. One były liczone, ale przy założeniach, które były niższe. Tak, jak powiedziałam, tam macie państwo raport i proszę dokładnie go przeczytać. Jeśli jest pracownik, który jest zatrudniony 40 lat i on odchodzi na emeryturę, to jego podstawa do naliczania tej rezerwy jest wyższa, jak tego pracownika, który jest młodym pracownikiem i ma tylko 20 lat stażu pracy i stad to się bierze. Im załoga się zmienia i zmieniają się te wskaźniki to te kwoty się zmieniają. Ja nie twierdzę, że na dzień dzisiejszy, teraz jest taka sytuacja, w roku np. 2016 6 osób odejdzie na emeryturę, więc dostaną odprawę emerytalną, ale zostanie zatrudnionych 15 osób i na tych 15 osób następnych trzeba naliczyć taka uaktualnioną rezerwę. Będziemy wychodzić z minimalnej płacy.

Radna Barbara Wasiluk: Ale przepraszam, że przerwę, jeżeli odejdzie 6 to Pani zatrudni 15?

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Ja dla Pani powiem tak, jeśli zakład się rozwija i powstaje nowy oddział, bo powstaje nowy oddział, powstają nowe zadania do realizacji, a więc jest większa liczba zatrudnionych. Także ja tej kwestii nie zmienię. To są takie zadania, które są nałożone ustawą o rachunkowości i nasz zakład musi tworzyć te rezerwy. To nie jest mój wymysł, ani dyrektora, takie są przepisy. Tak, jak dwa lata temu mieliśmy tzw. przeszacowanie zakupionych środków kupionych z funduszy pomocowych i wtedy mieliśmy wszystko zaksięgowane na tzw. funduszu założycielskim, mieliśmy zalecenie, żeby przenieść z funduszu założycielskiego, czyli z funduszu tego gdzie mieliśmy te środki, wszystkie środki zakupione ze środków pomocowych na rozliczenie międzyokresowe.

Radna Barbara Wasiluk: Pani Walu, ja dziękuję bardzo, ale chcę powiedzieć, że mam świadomość tego, że to wynika z ustawy o finansach publicznych, natomiast to są tak skomplikowane niejednokrotnie rzeczy i tylko osoby, które bezpośrednio tym się merytorycznie zajmują są w stanie zgłębić te tajniki, także proszę się nie dziwić, że tak trochę z uporem maniaka dopytujemy się o tę sprawę, bo chcielibyśmy, żeby te kwestie były przybliżone i podane do publicznej wiadomości, bo te kwoty, o których mówimy to paraliżują normalnego śmiertelnika, potencjalnego pacjenta naszego szpitala. Proszę nie odbierać tego, że my nie dajemy wiary w to, że wy robicie to zgodnie z prawem, dlatego, że wiele rzeczy się zmienia i mam tego świadomość, że musimy dostosować stan finansów budżetowych naszego budżetu do obowiązującego systemu prawnego. Dziękuje bardzo.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Jeszcze tylko dodam, że jest taka sytuacja, ze my mamy fundusz zakładu, to jest tzw. działalność operacyjna i finansowa i to są tzw. wirtualne pieniądze, to nie jest żaden przepływ środków pieniężnych, to są liczby, które muszą być prezentowane w sprawozdaniu finansowym, także to nie ma odbicia w przepływie środków pieniężnych. Dziękuję bardzo.

Radna Barbara Wasiluk: Tak, potwierdzam to, doskonale to rozumiem, dlatego, że sama niejednokrotnie jako ośrodek sprawozdajemy informację do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a przecież robimy to też obligatoryjnie, więc wiele tych informacji, które w tych sprawozdaniach przekazują budzą też moje wątpliwości, po co to robimy i czemu ma to służyć.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: N kwietniowej komisji nie było też Pana dyrektora i ja zadałem Pani pytanie, które miała Pani przekazać dyrektorowi dotyczące spalarni odpadów medycznych, bo tutaj jest walka z Gryfskandem, ale chcemy się też dowiedzieć, bo z tego co wiem, pracownik mi mówił, odpady medyczne są zwożone prawie z pół Polski i nikt nie robi badań. Pani obiecała mi na Komisji, że przekaże sprawę dyrektorowi. Jakoś od kwietnia nie mam żadnej odpowiedzi, co się spala, ile się spala i jakie to są badania tego, co wypuszczacie w powietrze. Teraz powiedziałem to publicznie i to już będzie odpowiedź konkretna na te pytania.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Powtórzyłam to pytanie Panu dyrektorowi i myślę, że w najbliższym czasie otrzyma Pan odpowiedź na piśmie, z którym będzie Pan mógł zapoznać wszystkich radnych, ponieważ to pytanie dla Pana dyrektora przekazałam.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale, żeby ten najbliższy czas nie był w grudniu.

Główna Księgowa SP ZOZ Walentyna Biryłko: Myślę, że nie. Dzisiaj jest taka sytuacja, że dyrektor nie mógł być. Może akurat jest już nawet przygotowany do tego tematu, ponieważ pytanie zostało przekazane i myślę, że na pewno dostanie Pan odpowiedź.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale ja prosiłem, żeby to też radnym wszystkim zostało przekazane na piśmie, żebyśmy to mieli. Myślę, że od kwietnia można było napisać tą informację. Dziękuję.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze uwagi bądź pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2015 pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVII/145/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2015 SP ZOZ w Hajnówce.

( strona .........)


Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 8 – sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej ( str......................, Zał. Nr ….....................).

Pani Nina Trendowska: Szczegółowe sprawozdanie zostało przekazane radnym na piśmie. Ja dzisiaj chciałabym przekazać informację syntetyczną, krótką, z najważniejszych działań naszej Inspekcji. Działania nasze są wykonywane w różnych obszarach, tych obszarów jest dosyć dużo i wynikają one z ustawy o Inspekcji Sanitarnej, wytycznych jednostek nadrzędnych, ale też i wynikają z bieżącej sytuacji i potrzeb powiatu. Te zadania w ubiegłym roku realizowało 23 pracowników. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ilość pracowników u nas niestety zmniejsza się. Jednym z podstawowych kierunków działań to jest monitorowanie sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych. U nas sytuację należy uznać ogólnie za dobrą, rejestrujemy zachorowania zgłaszane przez lekarzy. Na podstawie tych zgłoszeń wynika, że nie było epidemicznego występowania chorób zakaźnych. Wzrost zachorowań na niektóre choroby zakaźne miał charakter sezonowy i był kontynuacją obserwowanych wcześniej trendów. Dosyć dużo w ubiegłym roku było salmonelloz, wirusowych zakażeń jelitowych, biegunek, boreliozy, odkleszczowego zapalenia mózgu, ospy wietrznej. W tej tabeli przy grypie jest cyfra 3, oczywiście zachorowań na grypę było dużo więcej, ale tu zostały zapisane tylko przypadki potwierdzone laboratoryjnie. Na przestrzeni pięciu lat liczba salmonelloz była poniżej 30, w 2013r. – 26; w 2015r. – 24, ale w 2014r. było tylko 8. Te liczby 26 i 24 to są dość spore liczby i chciałoby się, żeby tych salmonelloz na naszym terenie było mniej, bo wiemy w jaki sposób następują zachorowania, w wyniku niewłaściwego postępowania z jajkami, niewłaściwej higieny, także dążymy do tego, żeby jak najmniej było tych salmonelloz. Wirusowe zakażenia jelitowe i biegunki to jest tzw. grypa żołądkowa. W niektórych chorobach jest tak, że jak w jednym roku jest mniej zachorowań, to w drugim jest więcej. Chorują też dzieci, które są szczepione. Nawet jeżeli chorują te dzieci szczepione to trzeba pamiętać, że te zachorowania mają dużo łagodniejszy przebieg i nie ma powikłań. Wzrost zachorowań na różyczkę obserwowaliśmy w roku 2013, ale to chorowały osoby, chłopcy, w wieku 15-19 lat, którzy nie byli szczepieni. Wcześniej szczepienia przeciw różyczce nie były obowiązkowe. Problemem epidemiologicznym nadal jest ospa wietrzna, ze względu na wysoką zaraźliwość i małą popularność szczepień ochronnych i stąd też występują liczne zachorowania w skupiskach dzieci. To nie są liczby niepokojące i nie mają charakteru epidemiologicznego. Na naszym terenie dosyć dużo jest chorób przenoszonych przez kleszcze. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu mieliśmy w tamtym roku 15 zachorowań, więcej zachorowań jest na boreliozę, bo w ubiegłym roku było 76. Wykrywalność boreliozy jest wysoka z powodu większego zaangażowania pracodawców zaangażowanych w ochronę zdrowia pracowników. Coraz większa grupa pracowników poddawana jest badaniom przesiewowym w kierunku boreliozy i stąd ta duża wykrywalność. Co roku występują też zbiorowe zatrucia pokarmowe. W ubiegłym roku mieliśmy dwa takie zatrucia. O zbiorowym zatruciu mówimy wtedy, gdy z tego samego źródła zachorują dwie albo więcej osób. W ubiegłym roku było jedno zatrucie rodzinne po spożyciu jajecznicy, drugie zatrucie to było zatrucie uczestników sympozjum organizowanego w Białowieży, tutaj nie ustaliliśmy czynnika chorobotwórczego, podejrzewamy, że to były wirusy, ale nadmienię, że ta wycieczka przebywała jeden dzień na Białorusi gdzie spożywała posiłek, dlatego też były takie trudności w ustaleniu tego czynnika. Innym obszarem naszej działalności to jest działalność kontrolno – nadzorcza. W ubiegłym roku nadzorowaliśmy 34 podmioty lecznicze i 49 praktyk zawodowych. Stan sanitarno – techniczny tych obiektów jest dobry, tylko w jednym obiekcie stwierdzono naruszenia techniczne, ale zostały one usunięte. W innych obszarach, tak, jak powstępowanie z odpadami medycznymi, dezynfekcja, nie budziło to naszych zastrzeżeń. Nie nadzorujemy szpitala, nadzór sprawuje Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, ale sprawozdanie z tego nadzoru zostało Państwu przekazane w tych materiałach i tam też nie było naruszeń higienicznych, były naruszenia techniczne wynikające z takiego normalnego użytkowania pomieszczeń. Pełnimy nadzór nad wodą. Nadzór sanitarny był prowadzony w 17 wodociągach publicznych, w dwóch wodociągach zakładowych i studni Kryniczka. Na koniec roku wodę niezgodną z obowiązującymi parametrami spożywało 2799 osób, tam były przekroczenia żelaza i manganu i ta woda jak najbardziej nadawała się do spożycia. N przestrzeni roku woda kwestionowana była w 4 wodociągach, Klejniki, Czyże, Suchowole i Narewka. W 3 wodociągach były to przekroczenia parametrów fizykochemicznych: manganu, żelaza, a w dwóch wodociągach była to obecność bakterii grupy coli. Tam, gdzie były to przekroczenia mikrobiologiczne to szybko zostało to usunięte, woda została poddana dezynfekcji, przepłukaniu, natomiast w przypadku parametrów fizykochemicznych na koniec roku mamy jeden wodociąg gdzie te przekroczenia nadal są, bo tam wymaga to większych nakładów finansowych i modernizacji stacji uzdatniania wody. Pełnimy nadzór nad obiektami kąpielowymi. Od kilku lat gminy zgłaszają nam dwa miejsca wykorzystywane do kąpieli, Repczyce i Dubicze Cerkiewne. Ten stan sanitarny poprawił się w stosunku do poprzednich lat, bo w Repczycach oddano do użytku budynek sanitarno – higieniczny, co podniosło standard tego miejsca do kąpieli. Nadzorujemy baseny kąpielowe i w tych basenach ważne jest to, że nie stwierdzono parametrów mikrobiologicznych chorobotwórczych. Woda, jak najbardziej była przydatna do kąpieli, tylko stwierdzono dwie usterki techniczne w dwóch pływalniach i one zostały wyeliminowane. Inne grupy obiektów, które nadzorujemy, to są hotele, kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe. I tutaj uchybień higienicznych, porządkowych nie było, były tylko uchybienia natury technicznej. Nadzorujemy zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i w wyniku kontroli w jednym zakładzie w ubiegłym roku stwierdzono, że nie przestrzegano czystości narzędzi przyborów fryzjerskich, za mało było nożyczek do strzyżenia i w tym przypadku zakończyło się to mandatem karnym. Sporą grupą obiektów na terenie powiatu hajnowskiego są zakłady żywności i żywienia. Skontrolowano połowę będących w ewidencji, przeprowadzając w nich 415 kontroli, w tym w 1/3 tych obiektów stwierdzono naruszenia prawa żywnościowego. Był to niewłaściwy stan techniczny pomieszczeń, wyposażenia, sprzętu, nieprzestrzeganie przez personel zasad dobrych praktyk higienicznych, brak czystości, porządku, niewłaściwe procesy dezynfekcji, nieprawidłowe znakowanie środków spożywczych, w pojedynczych przypadkach stwierdzano artykuły spożywcze po upływie daty ważności. Tutaj chcę podkreślić, że w niektórych zakładach był brak zaangażowania kierownictwa i przygotowania merytorycznego personelu i stąd te wyżej wymienione niezgodności. W zakładach żywności i żywienia pobrano 118 próbek środków spożywczych, pobierano próbki sanitarne, próbkę przeznaczoną do kontaktu z żywnością i w tym zakwestionowano 10, były to próbki oceniane laboratoryjnie. Pełnimy też nadzór nad środowiskiem pracy i pod kątem środowiska pracy w ubiegłym roku skontrolowaliśmy 120 zakładów, spośród 277 będących w ewidencji naszej. Wśród tych zakładów, w 23 stwierdzono niezgodności, był to brak aktualnych badań środowiskowych, niewłaściwy stan techniczny, nie prowadzono rejestrów czynników rakotwórczych. Wiemy, że w tych zakładach występuje szereg czynników szkodliwych dla zdrowia, są to czynniki fizyczne, chemiczne, biologiczne i stąd też jest bardzo ważny nadzór nie tylko kontroli wewnętrznych, ale i też kontroli zewnętrznych. 6 pracowników pracowało w przekroczeniu hałasu, 5 w przekroczeniach dymów spawalniczych, a 9 w przekroczeniach promieniowania optycznego. Przekroczenia hałasu wynikają z profilu działalności firm gdzie technologia wymaga używania głośnych maszyn, bardzo ważne jest przestrzeganie noszenia tych ochronników słuchu. W 2015r. na podstawie kontroli tych zakładów stwierdzono także przekroczenia normatywów napromieniowania optycznego. Takie badania przeprowadza się w dwóch wariantach. Przeprowadza się za ochronami i bez ochron. W przypadku badań bez ochron przekroczenia są bardzo wysokie, a za ochronami jest brak przekroczeń, dlatego bardzo ważne jest stosowanie ochron osobistych. Wydajemy też decyzje o stwierdzeniu chorób zawodowych. Co roku najwięcej tych chorób zawodowych stwierdzamy w przypadku boreliozy, nasz teren jest terenem endemicznego występowania kleszczy, w związku z tym tej boreliozy jest więcej i więcej chorób zawodowych. Kontrolujemy placówki oświatowo – wychowawcze, w ubiegłym roku one wszystkie zostały skontrolowane, w 8 placówkach stwierdzono naruszenia stanu technicznego, oczywiście były wydane decyzje, szkoły wykonywały te decyzje, wykonano zalecenia z 10 decyzji, w tym z 7 wydanych w latach ubiegłych. W związku z powyższym odnotowano poprawę warunków higienicznych. Chciałam tu podkreślić, że dyrektorzy wykonują, odnawiają, dbają o obiekty także i bez naszych decyzji. W ramach naszej działalności prowadzimy nadzór nad higieną procesu nauczania, której elementami jest dostosowanie mebli do wzrostu dzieci i prawidłowy rozkład zajęć. W ubiegłym roku skontrolowaliśmy 736 stanowisk pracy przedszkolaków, uczniów szkół; wszystkie dzieci zajmowały dostosowane do ich wzrostu ławki. Zwracamy uwagę nauczycielom, bo dzieci lubią przesiadać się z ławki do ławki i ważne jest, żeby nauczyciele w ciągu roku prawidłowo usadzali dzieci. Infrastruktura do zajęć wychowania fizycznego nie zmieniła się w porównaniu do ubiegłych lat, nadal w jednej szkole dzieci nie mają możliwości korzystania z Sali gimnastycznej i ćwiczą na korytarzach szkoły. Pozytywna sytuacja przedstawia się w dożywianiu w szkołach, bo wszystkie szkoły zapewniły uczniom możliwość korzystania z gorącego posiłku. Te dzieci, które chcą mają możliwość skorzystania z posiłku. Realizujemy też szeroką działalność promocyjną i to w różnych obszarach. Realizujemy 29 programów o charakterze promocyjnym w sprawach ważnych dla społeczeństwa. Te działania prowadzimy we współpracy ze Starostwem, z gminami, ze szkołami, sami też inicjujemy dużo tych programów. Tak, jak do każdego urzędu, tak i do nas wpływają skargi i wnioski. W ubiegłym roku wpłynęły 23 skargi. Najwięcej skarg dotyczyło niewłaściwej jakości żywności, 3 skargi dotyczące niewłaściwego stanu sanitarnego ustępów i otoczenia, jedna dotyczyła miejsc noclegowych i jedna skarga dotyczyła obozu ornitologicznego. W wyniku przeprowadzonych kontroli 15 skarg uznano za uzasadnione i wdrożono odpowiednie postępowanie administracyjne. Tak już w podsumowaniu, kilka liczb na temat z działalności kontrolno – represyjnej. W ewidencji mamy 1232 obiekty, w tym skontrolowano w ubiegłym roku 637, w tym stwierdzono nieprawidłowości w 44 zakładach. Nie mówiłam wcześniej o działalności naszej w zakresie nadzoru zapobiegawczego, bo bardzo dużo rozpatrujemy spraw różnych, wydajemy decyzji, opinii, uzgodnień i było ich 77 z zakresu zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. W przypadku rażących zaniedbań wydaliśmy 16 mandatów na kwotę 2,5 tys. zł, pobraliśmy 466 próbek do badań laboratoryjnych i realizowaliśmy 29 programów o charakterze promocyjnym. Jednym ze wskaźników poprawy lub pogorszenia stanu sanitarnego jest odsetek kontroli z naruszeniami i w ostatnich 10 latach ten odsetek kontroli z naruszeniami zmniejszył się i ten stan sanitarny poprawił się. W 2006r. 24% kontroli kończyło się uchybieniami, a w ubiegłym roku prawie 17%. Stan sanitarny obiektów nadzorowanych jest zróżnicowany, działają zakłady mniejsze i większe, obiekty stare, jak i bardziej nowoczesne. Stan sanitarny systematycznie poprawia się. Ta poprawa jest osiągana poprzez modernizację obiektów, wdrażanie systemów poprawienia jakości, ale w niektórych przypadkach dopiero postępowanie administracyjno – egzekucyjne prowadzone przez organy sanitarne pozwala na osiągnięcie tego lepszego stanu sanitarnego. Tak krótko chciałam to przedstawić, taką analizę, więcej tabel zostało przedstawionych w materiałach, które radni otrzymali.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję Pani Inspektor za przekazaną nam informację.

Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 9-go:

9.1.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2016r. Pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych, Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji Budżetu. Komisja Proszę Panie Starosto.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, w tym miejscu chciałbym wnieść autokorektę, którą przedstawiałem na komisjach, ale może króciutko poproszę Panią Skarbnik o przedstawienie.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Autokorekta dotyczy przesunięcia środków w kwocie 5999 zł na planowaną realizację projektu udostępnianie zasobów geodezyjnych z rejestru gruntów i budynków. Jest to realizowane przez Związek Powiatów Województwa Podlaskiego, do którego należy powiat hajnowski i taka potrzeba występuje tutaj jeżeli chodzi o przesunięcie tych środków.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Uchwała Nr XVII/146/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2016r.

( strona ........)

9.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2016-2023. Jest pozytywna opinia Komisji Rozwoju Gospodarczego i Komisji spraw Społecznych.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Uchwała Nr XVII/147/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2016-2023.

( strona ........)

9.3.


W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu hajnowskiego na II półrocze 2016r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Uchwała Nr XVII/148/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie ustalenia rozkładu godzin aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu na II półrocze 2016r.

( strona ........)


9.4.


Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie przekazania gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową. Pozytywna opinia Komisji rozwoju gospodarczego, Komisji Spraw Społecznych i Komisji Budżetu.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( wszyscy „za”).


Uchwała Nr XVII/150/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie przekazania gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową.

( strona ........)

9.5.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie powierzenia gminie miejskiej Hajnówka zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej. Rozpatrywała tą sprawę Komisja Spraw Społecznych, Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu i opinie są pozytywne.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”) przy 1 głosie „wstrzymującym się” .


Uchwała Nr XVII/152/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 12 czerwca 2015 r.

w sprawie powierzenia gminie miejskiej Hajnówka zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej.

( strona ........)

9.6.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VII/50/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce. Rozpatrywały to trzy komisje: Spraw Społecznych, Rozwoju Gospodarczego i komisja Budżetu. Mieszkańcom wyjaśnię, że Pan Wojewoda odwołał swego przedstawiciela w Radzie Społecznej SP ZOZ Pana Dariusza Dutkowskiego i w to miejsce została powołana Pani Małgorzata Justyna Łukaszewicz jako przedstawiciel Wojewody w Radzie Społecznej SP ZOZ.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”) przy 2 osobach „wstrzymujących się”.

Uchwała Nr XVII/149/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr VII/50/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce.

( strona ........)


9.7.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Rozpatrywały to Komisja Spraw Społecznych, Rozwoju Gospodarczego i Komisja Budżetu. Dotyczy to jednego przystanku w miejscowości Czyże.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVII/151/16
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 23 czerwca 2016 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XVII/130/12 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2012r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków

( strona ........)

Do punktu 10-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do następnego punktu o działalności zakładu Gryfskand. Poproszę Pana Roberta Bryk o informację.

Pan Robert Bryk: Witam Państwa i dziękuję za udzielenie głosu. Mamy tutaj okazję z Państwem spotkać się po raz pierwszy. Dziękujemy za zaproszenie. Ze Starostwem współpracujemy już od dłuższego czasu. Ta nasza współpraca, uważam, wygląda w sposób pozytywny. Przedstawiliśmy nasze dotychczasowe plany, które zostały zrealizowane. Również odbyły się kontrole ze strony starostwa, jak i ze strony WIOŚ z Białegostoku i te elementy, które były przez nas do tej pory przedstawiane zostały zrealizowane i niedawno również przedstawiliśmy nasz plan realizacji pod kątem ochrony środowiska na najbliższe parę miesięcy i będziemy systematycznie informować Państwa o etapie realizacji tych zadań. Myślę, że ten plan, który my przygotowaliśmy został Państwu przedstawiony.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję. Czy są pytania do Pana Dyrektora.

Radny Jan Adamczuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Mam do Pana pytanie, Pan tu przedstawił pismo do Starostwa z prośbą o rozszerzenie informacji w zakresie uszczegółowienia poszczególnych prac w zakresie terminów wykonania poszczególnych zadań; informujemy, że zakres zadań do realizacji nie uległ zmianom a terminy przedstawiają się następująco: remont dachu nad halą produkcyjną węgli aktywnych – luty 2017; budowa separatorów pyłu ze ścieków – listopad 2016; automatyzacja procesu aktywacji węgla drzewnego – grudzień 2016; automatyczne sterowanie spalania gazów w czopuchu – na dzień dzisiejszy termin w fazie ustalania daty realizacji. Kiedy ta faza nastąpi? Zabudowa melaśników – grudzień 2016; remont elewacji budynku biurowego, laboratorium oraz chłodni wodnej – w trakcie realizacji planowany koniec lipiec 2016. Chcielibyśmy wiedzieć kiedy ta faza nastąpi, bo termin Pan tutaj wypisał. Będziemy się zgadzać z tym terminem jeżeli będzie wszystko w porządku, od tego trzeba zacząć. Ja, jako członek Zarządu byłem ze Starostą, no, pierwszy raz tam byłem i chodziłem po tym zakładzie. No, niestety, ja bym tam nie pracował, może gdybym chleba kawałka nie miał, to bym musiał tam pracować. Ale tu narzekają mieszkańcy, naprawdę zróbcie tam porządek. Do tej rzeczki, przy przejeździe coś tam wpuszczacie. Nie wiem jak to ocenić, ale coś tam brudnego leci i zapachowe itd. Róbmy tak, żeby ten zakład był naprawdę doceniony przez tych mieszkańców, oni naprawdę odczuwają. Ciężko im tam to życie idzie, gdzie oni się podzieją, pobudowali ten domek i tam mieszkają i proszę do nich się naprawdę ustosunkować. Bardzo bym prosił Pana Prezesa. I proszę o odpowiedź, kiedy ta faza nastąpi.

Pan Robert Bryk: Chciałbym powiedzieć, że tutaj podchodzimy pod kątem współpracy z otoczeniem, ze środowiskiem, w którym my jesteśmy i nie prowadzimy tutaj żadnych walk, bo to nie o to chodzi. Ja mogę powiedzieć, że jestem osobą otwartą i mam kontakt tutaj z mieszkańcami z najbliższego otoczenia i po prostu często zjawiam się tam na posesjach, gdy są uwagi i rozmawiamy o danej sytuacji. Jestem osobą otwartą. Jeśli chodzi tutaj o Pana pytanie odnośnie automatyzacji spalania gazów w czopuchu, to w tej chwili jest to w fazie sposobu rozwiązania tego tematu. Trudno mi jest teraz podać termin realizacji, bo trzeba najpierw mieć metodę, a potem trzeba znaleźć firmę, która to wykona. Nie chciałbym w szczegółach omawiać w czym był problem, ale myślę, że w ciągu miesiąca, półtora ten temat zostanie przeanalizowany przez nas i będziemy mogli szukać oferentów na wykonanie tego zadania.

Radny Jan Adamczuk: Ja uważam, że jest to punkt ważny, to jest chyba bardzo punkt ważny, to proszę szukać tych wykonawców, bardzo prosimy.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja bym chciał powiedzieć Panie Prezesie, że w tej informacji, którą Pan przysłał radnym, ostatnie zdanie jest takie, że o zakończeniu każdego etapu z naszego harmonogramu będziemy informować Państwa na bieżąco. A tu dalej jeszcze ważniejsze – terminy mogą ulec przesunięciu ze względu na przyczyny od nas niezależne. Czy ma Pan jakieś podpisane umowy z firmami, które będą usuwały te braki, jeśli tak, to ma Pan ścisłe terminy i wtedy terminów nie da się zmienić. Jeśli Pan już podpisał umowę z daną firmą na remont dachu, to ta firma musi się do tego terminu dostosować. Czy Pan ma popodisywane konkretne umowy w sprawach remontu?

Pan Robert Bryk: Chciałbym zauważyć, że w każdej umowie, która jest podpisywana jest taki punkt, który odnosi się do przyczyn niezależnych od danej firmy jeżeli chodzi o warunki pogodowe, czy tego typu zdarzenia, które mogą spowodować przesunięcie się terminu realizacji. Jeśli chodzi o realizację tych tematów, które tutaj są przedstawione, na tą chwilę, cześć punktów jest już w trakcie realizacji i mamy pierwsze oferty, z których będziemy wybierać realizatorów tych zadań.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy ktoś jeszcze ma jakieś pytania? Proszę Panie Wilczyński. Tylko chciałbym, żeby Pan, jeśli są nowe jakieś sprawy, bo z tych spraw, które Pan porusza i pisze do nas, do Rady, to radni znają te sprawy, także jeśli są jakieś nowe sprawy, to proszę te nowe sprawy, bo stare są nam już dobrze znane.

Pan Jarosław Wilczyński: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, drodzy goście. Ja dosłownie zajmę około 7-8 min. Żeby płynnie to wszystko przebiegało mam to spisane i powiem krótko. Otóż 31 grudnia 2015r. opublikowano najnowszy raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przedstawiający zanieczyszczenia powietrza rakotwórczymi i mutagennymi substancjami w polskich miastach. Sporządzono dwie takie listy, 15 miast najbardziej zagrożonych i 15 miast najbardziej czystych. Wśród tych czystych pierwsze miejsce zajmuje Słupsk, a miejsce 15 zajmuje Białystok. Najbardziej zanieczyszczone powietrze występuje w Nowej Rudzie, to jest powiat Kłodzko. Ja pozwoliłem porównać to z ilością mieszkańców zamieszkałych na danym terenie , zaczerpnąć dane z krajowego rejestru nowotworów i wyszło, że w Białymstoku na 10 tys. mieszkańców umiera na nowotwory złośliwe 21,6 osoby, w powiecie prawie 22 osoby, a średnio 21,7 osób. W osławionym Krakowie – 25,4 osoby, natomiast powiecie kłodzkim, na terenie którego jest Nowa Ruda umiera 26,4 osoby, w Hajnówce mamy wynik 33,5. To tak na marginesie, do przemyślenia, do porównania. A teraz odnośnie Gryfskandu. Z opisu rejestru przedsiębiorców na dzień 15 czerwca wynika, że zmienili się właściciele Gyfskandu. 831 udziałów ma szwedzka firma, a 57 udziałów ma grupa obywateli szwedzkich, łącznie Szwedzi mają 888 udziałów, to jest prawie 86% całości. Ministerstwo Skarbu Państwa ma 73 udziały, czyli 7% całości, a byli i obecni pracownicy Gryfskandu zamieszkali na terenie Gryfina i okolic – 75 udziałów, to jest 7,25% całości. Tak, więc 86% zysków trafia do Szwecji, 7% do Warszawy i 7,25% do Gryfina. Co ma Hajnówka? Hajnówka ma podatek od nieruchomości, pracę dla mniej więcej 20 osób, bo tyle pracuje przy produkcji węgla aktywnego i 25 zgonów rocznie dodatkowo. Wyliczenie jest proste. Jeżeli w Hajnówce umiera 33,5 osoby na nowotwory złośliwe na 10 tys. mieszkańców, w powiecie białostockim – 22 zgony, to różnica wynosi 11,5 zgona na 10 tys. mieszkańców. Przy założeniu, że w Hajnówce mamy zameldowanych 22,5 tys. osób, to daje 25 osób. Mamy też nowy szpital chorób płucnych i górnych dróg oddechowych, na który wydaliśmy bez mała 3 mln zł. Ktoś powie, że unia dołożyła się do tej budowy kwotą 2,2 mln zł. To prawda, mało tego, nawet nie przysyła nam swoich pacjentów. Pacjenci są miejscowi i często muszą czekać w kolejce na przyjęcie do tego rozbudowanego szpitala. A wracając do właścicieli Gryfskandu. Szwedzi skupując udziały wydali na nie ponad 40 mln zł. Za jeden udział wartości 500 zł płacili nawet 112 razy więcej, to jest ponad 56 tys. zł. Jeżeli przyjmiemy, że dywidendy będą takie, jakie były wypłacane w latach wcześniejszych, czyli po 5 tys. zł na jeden udział, to wydatki na zakup udziałów zwrócą się minimum po 10 latach. Nikt rozsądny, Panie Starosto, nie zlikwiduje zakładu, nawet jeśli cofnie mu się pozwolenie na emisję zanieczyszczeń, przeciwnie przystąpi do prac modernizacyjnych bez zbędnej zwłoki. Jak dotychczas to ze strony dyrekcji Gryfskandu były tylko obietnice, składano je przy każdej okazji, 5, 4, 3, czy 2 lata temu. Nawet na spotkaniu grudniowym Pan Bryk obiecywał wiele, a tak naprawdę to pomalował budynek administracji i uszczelnił pojemnik na melasę. Nawet ostatnio na spotkaniu w Gryfskandzie w dniu 18 maja br. wiceprezesi Gryfskandu Panowie Pan Bryk i Szejn obiecali, że wyremontują dach nad halą produkcji węgli aktywnych, zbudują ściany i zadaszenie suszarni, zainstalują wyciąg kierujący gazy produkcyjne do komina, obiecali złożyć harmonogram prac na piśmie w ciągu 7 dni i o dziwo słowa dotrzymali, tylko, że w piśmie nie podali żadnych terminów i nie wspomnieli nic na temat budowy zadaszenia nad suszarnią. Po pisemnej interwencji wydziału ochrony środowiska miejscowego starostwa przysłali kolejne pismo, w którym min. poinformowali, że remont wspomnianego dachu planowany jest na luty 2017. O nadbudówce nad suszarnią kamień w wodę, żadnej wzmianki, bo co proszę Państwa można zbudować na fundamentach, które mają 100 lat. Na spotkaniu 18 maja zwracaliśmy kierownictwu Gryfskandu uwagę na pojawiające się zwłaszcza w sobotę i niedziele intensywne dymienia z suszarni, smród, w zależności od kierunku wiatru, czuć dlatego od Gryfskandu, na ulicy Celnej, w Apostołowie, na Dubinach, Nowosadach, Judziance, czy nawet w Nowym Korninie, o ogródkach działkowych nawet nie wspominając. Mimo upałów nie można wywietrzyć mieszkania, pył potrafi dostać się do domów przez otwory wentylacyjne. Pan Prezes Bryk stwierdził wówczas na tym spotkaniu, że robią to jacyś, cytuję: „dywersanci”. Teraz po telefonicznych interwencjach okolicznych mieszkańców Pan Bryk informuje, że dymienie jest skutkiem awarii, niemniej jednak po 10 minutach dymienie ustaje. Uważam, że takie dymienie z suszarni to nic innego jak oszczędności drogich filtrów zamontowanych przed kominem. Tu macie Państwo dokumentację foto z 28 lipca, 29 marca oraz 16-17-18 czerwca. Proszę przekazać Państwu radnym, żeby zapoznali się z tymi zdjęciami. Proszę zwrócić uwagę na daty oraz godziny kiedy te zdjęcia były wykonane. Ale proszę Państwa, skoro awarie powtarzają się tak często, to uważam, należy zakład, mówię cały czas tylko i wyłącznie o zakładzie produkującym węgiel aktywny, należy zakład zamknąć i przystąpić do poważnych prac naprawczo – modernizacyjnych. Szanowni Państwo, Gryfskand ma pozwolenie na emisję zanieczyszczeń z emitora nr 1 – 20 kg pyłów na dobę, tzn. 10 kg pm 10 i 10 kg pm 2,5. nie ma natomiast pozwolenia na emisję pyłów z suszarni. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska twierdzą, że nie ma możliwości zmierzenia emisji niezorganizowanej, ta zaś zorganizowana, wydobywająca się z komina zwanego emitorem nr 1 też oscyluje w górnych granicach dopuszczonych przez pozwolenie, ale zdarza się, że przekracza je nawet o 90%. Panie Starosto, zdjęcia są dowodem w sprawie. Uważam, że powinien Pan zakończyć trwające tyle miesięcy postępowanie cofnięciem pozwolenia, chyba, że liczy Pan na to, że to Rada wykona za Pana tę robotę. Jeśli Gryfskand uszczelni proces technologiczny i będzie ten proces spełniał wymagania ustawy Prawo ochrony środowiska to wtedy wyda Pan nowe pozwolenie. Szanowni Państwo, 708 mieszkańców Hajnówki i okolicznych wsi podpisało żądanie zamknięcia fabryki Gryfscand. W imieniu tych i innych mieszkańców usilnie proszę uczyńcie wszystko co jest w mocy Pana Starosty, by życie w naszym mieście nie przypominało krematorium ufundowanego nam przez szwedzki kapitał, by Państwa dzieci i wnuki miały czym oddychać, normalnie żyć i rozwijać się w powietrzu nieskażonym, w takim z jakiego słynie właśnie Szwecja. Kończąc dodam jeszcze, wczoraj minęło osiem lat od powstania nieformalnej grupy mieszkańców walczącej o czyste powietrze w Hajnówce. Ta walka wygląda dokładnie tak, jak walka z przysłowiowymi wiatrakami. Jednym wiatrakiem jest Gryfskand, a drugim, o zgrozo, Pański poprzednik i Pan, Panie starosto. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy ktoś chce zabrać głos w tej sprawie? Dziękuję za informację, nikt nie ma ochoty zabierać w tej sprawie głosu. Dziękuję Panom za informację i za przybycie.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja tylko zapytam o jedną rzecz. Szanowni Państwo. Ja chciałbym się po części odnieść, ale co chcę powiedzieć. Ja poprosiłem o tą debatę, jeśli to tak można nazwać, o informację na dzisiejszej sesji, mianowicie, dlaczego? Tutaj Pan Wilczyński nazywa nas wiatrakami. Panie Wilczyński ja powiem tak, ta sprawa Gryfskandu, myśmy w Hajnówce, 100 lat zakład funkcjonuje, myśmy się z tym zakładem, mieszkańcy zżyli, to nie znaczy, że i wierzymy cały czas w to, że zakład będzie funkcjonował. To może za dużo w tym momencie powiedziane, ale działania, z początkiem kadencji rozpoczął się proces, znaczy proces, postępowanie administracyjne, które toczy się do dzisiaj z zakładem Gryfskand. Do miesiąca, w miesiącu grudniu, rzeczywiście wydaliśmy decyzję postępowanie o wszczęciu decyzji o zakazie emisji pyłów i gazów. W tym też momencie, w grudniu, poprosiłem tutaj mieszkańców Placówki w mieście, jak też samorządowców o spotkanie, które odbyło się na tej sali, w dwunastce. O dziwo, przyszło bardzo mało osób, Pan Wilczyński uczestniczył i jeszcze jedna osoba z mieszkańców, jeśli się nie mylę, może było trzy osoby. Liczyłem, że to spotkanie będzie owocne i będzie owocowało wynikiem. Rzeczywiście, tutaj zapadła deklaracja ze strony Gryfskandu o naprawie tych niedociągnięć, których rzeczywiście nie wykonali w terminie. Tak, jak zadeklarowali, wykonali to do końca miesiąca marca. Po tym fakcie miało miejsce spotkanie też zarządu w firmie Gryfskand i moja w tym sytuacja jest najtrudniejsza, bo rzeczywiście muszę podjąć bardzo ważną decyzję. Po drodze jeszcze nie wspomniałem, rzeczywiście 700 osób mieszkańców powiatu hajnowskiego podpisało się z taką petycją o zamknięciu zakładu. Ja muszę przede wszystkim zważać na, żeby podjąć tą decyzję, muszę patrzeć na proces postępowania administracyjnego. Jak po prostu to wygląda, moja decyzja musi być, mówiąc kolokwialnie, przemyślana, głęboko przemyślana, żeby móc taką decyzję wydać. Pamiętajmy, że zakład zatrudnia naszych mieszkańców, że zakład płaci podatki bynajmniej od nieruchomości. Jak deklaruje tutaj naprawę. Ja tu zapytam Pana Prezesa, Panie Prezesie, co do kwestii przykrycia dachu, bo tutaj padło to pytanie przez Pana Wilczyńskiego, bardzo prosiłbym o ustosunkowanie się co do tego dachu i chciałbym też usłyszeć od Pana jednoznacznie, co do tych terminów wskazanych tutaj, co do realizacji poszczególnych zadań. Bardzo proszę.

Pan Robert Bryk: Ja mogę tylko tyle powiedzieć, że przy remoncie dachu będzie zrobione nowe zadaszenie suszarni. To jest robiona naprawa kompleksowa całego zadaszenia hali produkcyjnej.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Prezesie, byliśmy na spotkaniu, jako zarząd, w tym zakładzie. Uczucie jest straszne to, co oglądaliśmy. Chciałam powiedzieć tak, że Starosta jest tu między młotem a kowadłem, ale ja przyrzekam, że jeżeli Pan terminu nie będzie dotrzymywał, to będę całą Radę mobilizować, żeby i naciskać na Starostę, żeby Panu nie przedłużył tego użytkowania. I tutaj dziękuje dla Pana Wilczyńskiego, że reprezentuje mieszkańców i tak głębokie ma analizy w tym temacie, bo tutaj koleżanka podpowiadała, że te choroby, które są, to są od Czarnobyla, nie, wiemy, jak pachnie nasza Chemiczna, jak po prostu działa na mieszkańców i wiemy, od którego Państwo roku macie ten zakład?

Pan Robert Bryk: 1996r.

Radna Olga Rygorowicz: Zobaczcie Państwo, co wy zrobiliście, co poprawiliście? To jest wstyd, kasę tylko bijecie i nas podtruwacie tak systematycznie, a wam po prostu. Poważna firma i powinna pokazać, że za waszym działaniem, że wy jesteście ludźmi z autorytetem, że potraficie nie tak, że wyskoczyliśmy do tej Polski, smrodu narobimy, a tam co z tymi Polakami będzie to nas nic nie obchodzi, ważna jest kasa i w kieszeni. Jeżeli chcecie Państwo prosperować na naszym terenie, to prosimy tutaj normalnie, nawet wymuszamy na was takie działania. Jeżeli nie to trudno, że naszych tam kilka ludzi odejdzie z pracy i tak dużo jest bezrobotnych, ale nawet tutaj Panie Starosto wyraźnie mówię, jeżeli będą te terminy odsuwać się, będę mobilizowała Zarząd i radnych, żeby takiego podtruwania dalej nie było. Dziękuję bardzo.

Pan Michał Betlej: Czy mogę coś powiedzieć?

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę.

Pan Michał Betlej: Ja chciałbym dodać, że liczba pracowników to jest ponad 100 osób, z czego sześćdziesiąt parę osób to są węgle aktywne, a nie 20 osób. To jest raz. Dwa, tutaj też chciałbym przytoczyć taką informację, którą również omawialiśmy na spotkaniu u nas w zakładzie, że patrząc na stronę umieralności społeczeństwa, to też trzeba patrzeć na średnią wieku w danej miejscowości. Ja tutaj również mieszkam w Hajnówce. Z mojej strony ja uważam, że złych zapachów w stronę miasta praktycznie nie ma od dłuższego czasu i ja tego tutaj nie odczuwam. Jeśli są sytuacje awaryjne, bo takowe były w ostatnim czasie, czy tutaj zanik prądu na parę godzin, gdzie cała Hajnówka również nie miała zasilania, nasze zabezpieczenie w postaci drugiej linii zasilającej również zostało uszkodzone, czy inne sytuacje awaryjne, są sygnalizowane do odpowiednich komórek, które powinniśmy informować. Z naszej strony działamy i informujemy o wszystkim, co u nas się dzieje na terenie zakładu. Dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja jeszcze raz chciałbym ponowić pytanie do Pana Prezesa i zapytać jednoznacznie, czy te terminy, które tu wskazane w harmonogramie będą przestrzegane, czy Pan tego dopilnuje, czy ten zakład Gryfskand będzie wyglądał tak, jak Gryfino na obrazkach, na folderach promujących region, którym jest Gryfin.

Pan Robert Bryk: Te terminy, razem z kierunkami zakładu, które wytypowaliśmy są to terminy realne do zrealizowania.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy ktoś chce jeszcze zabrać głos.

Pan Eugeniusz Kowalski, dyrektor Lokalnej Grupy Działania: Dziękuję Panie Przewodniczący, dziękuję Szanownej Radzie za umożliwienie zabrania głosu. Reprezentuję Lokalną Grupę Działania „Puszcza Białowieska”. Tej jesieni robiliśmy analizy do lokalnej strategii rozwoju. Potwierdzam dane, które Pan Wilczyński przedstawił, one są w porównaniu z innymi regionami w kraju dla nas tragiczne jako dla miasta. Ale proszę Państwa istnieje inny aspekt tej sytuacji. Tu jest sesja powiatu, ale też na naszym obszarze działa miasto Hajnówka. Miasto Hajnówka złożyło do Lokalnej Grupy Działania założenia projektowe dotyczące utworzenia zalewu i obszarów rekreacyjnych za Chemiczną w kierunku ulicy Poddolnej. Ten projekt będziemy realizować na 100% i ja nie wyobrażam sobie, żeby tuż za torami mieścił się potwór, który dziś nie jest żadnym zakładem w myśl rozumienia zakładu XXI wieku, tylko cokolwiek nawiązuje do wieku XIX. Ja mieszkam na ulicy Południowej i odczuwam emisję w godzinach nocnych, porannych, a także wieczornych w sobotę i niedzielę. To nie jest emisja chyba z tych kominów. A zapylenie można ocenić nie tylko na podstawie pomiarów, ale na podstawie wywieszonego prześcieradła w okresie letnim i to jest zatrważające. Myślę, że tu wszyscy mieszkańcy może nie aktywnie uczestniczą w przebiegu tego procesu remontu, modernizacji zakładu, bo może nie mają czasu, ale ta sytuacja przypomina grę w pokera od kilkunastu lat, wkładamy pewne maski lub pozy i próbujemy coś rozegrać. Myślę, że czas na to, żeby te maski pozdejmować i rzetelnie zając się rozwiązaniem tego problemu na skalę miasta i powiatu, a także ze względu na ochronę środowiska, przecież walczymy o czystą puszczę, o nasze środowisko, które nas otacza, a co oprócz tego mamy? Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Czy ktoś chce jeszcze zabrać głos. Jest to do przemyślenia. Myślę, ze Pan Starosta i Zarząd będzie nadzorował te terminy wykonania, myślę, że Pan Wilczyński jako przedstawiciel mieszkańców też będzie się tym interesował i będziemy jako Rada mieli informacje na bieżąco.

Do punktu 11-go:

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Wysoka Rado, odpowiadając tutaj na jedno z zapytań radnego Kulbackiego dotyczące podziękowania dla Pana Ministra Szyszko. Takie podziękowania Pan Minister szyszko usłyszał w tym okresie niejednokrotnie z ust wszystkich samorządowców powiatu hajnowskiego. Co do stanowiska ewentualnie, gdyby chodziło o takie stanowisko, to proszę mieć na uwadze, że Rada winna przyjąć takie stanowisko. Tutaj zwracam się też do Rady i radnych, że zawsze można w kwestii tej, czy innej przygotować stanowisko, można to zrobić jako klub, jako grupa radnych zrobić, można nad takim stanowiskiem podebatować, porozmawiać, czy na komisjach uprzednio, żeby przyjść i na sesji ewentualnie takie stanowisko przyjąć. Jeśli dzisiaj może ktoś ma takie przygotowane, to, rozumiem, że dzisiaj nie ma stanowiska.

Radny Mirosław Kulbacki: Apel, prośba Pani Rygorowicz był w kwietniu, wtedy pani radna wystosowała i jasno było powiedziane, że stanowisko Rady i do tej pory nic nie słyszeliśmy z ust Pana Starosty w tym kierunku, żadnych działań.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: To tak jeszcze powtórzę, że podziękowania były, natomiast jeśli takowe stanowisko jest życzenie przygotować, to musielibyśmy jego przyjąć na kolejnej sesji. Wracając jeszcze tutaj do tego pytania odnośnie spotkań, czy to z dyrektorem Lasów Państwowych; tak, były takie spotkania. Dzisiaj czekamy na decyzję dyrekcji Lasów Państwowych w warszawie odnośnie realizacji działań, modernizacji dróg leśnych, gminnych, czy też powiatowych. Czekamy na decyzję. Po decyzji odbędzie się spotkanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.

Radny Mirosław Kulbacki: To z Panem prezesem NFOŚ i Banku Ochrony Środowiska nie było spotkania?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Nie było do tej pory, dotychczas nie było.

Radny Jan Adamczuk: Ja może z wnioskiem do Pana radnego Kulbackiego. Panie radny Kulbacki, Pan pyta jakie stanowisko, jakie wyście z PSL zajmowaliście 8 lat, przecież w PSLu jest. 8 lat puszczy…

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie radny, to nie jest na temat.

Radny Jan Adamczuk: Dobrze, dobrze to jest na temat, to było stanowisko. 8 lat zmarnowali puszczę, a teraz dobrze, że jest inne ugrupowanie i puszczę chce naprawdę odnowić. Ciężko ją odnowić, tyle hektary zmarnowanych to przez PSL. Dziękuję.

Do punktu 12-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do wolnych wniosków, kto chce zabrać głos w wolnych wnioskach?
Radny Mirosław Kulbacki: Dziękuję Panie Przewodniczący. Ja tak po części odpowiem Panu Adamczukowi, ale zanim odpowiem na to pytanie, czy to PSL, czy to kto inny tę puszcze zmarnował, to powiem tak. Chciałbym do Pana Adamczuka teraz zapytać się, bo Pan Adamczuk, radny wielokrotnie zwracał się do Pana radnego wojewódzkiego Mikołaja Janowskiego „bałer”. Proszę wyjaśnić, co znaczy słowo „bałer”, bo szukałem w słowniku wyrazów obcych i znalazłem takiego słowa. Podejrzewam, że to baron, albo bauer, nie wiem. Nie wiem, czy to jest wypowiadane w sensie pozytywnym, czy negatywnym, ale chciałbym usłyszeć właśnie, co to słowo znaczy. Dla przeciwwagi chcę jeszcze trochę powiedzieć, żeby tutaj nie wyglądało, ze ja w sensie pejoratywnym będę do radnego Adamczuka się wypowiadał, to powiem, że nie tak dawno była konferencja w Białowieży, spotkanie ekologów z przedstawicielami międzynarodowej unii przyrodniczej. Uczestniczył w tej konferencji Pan radny Adamczuk z Panem Starostą. I chciałbym tutaj Panu Adamczukowi pogratulować za cywilną taką odwagę, że odważył się zabrać głos i ponad limit tam chyba Pan bodajże się wypowiadał się i zabrał głos. Nie wiem czy Pan Starosta zabierał wtedy głos, czy nie na tej konferencji?

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Nie.

Radny Mirosław Kulbacki: Chciałbym właśnie pogratulować Panu, szkoda, że Panu Staroście zabrakło tej cywilnej odwagi, żeby zabrać głos. W każdym bądź razie Pan Starosta jest twarzą powiatu i jakby też obowiązkiem jest zabieranie głosu i w naszym imieniu, zgodnie z duchem oczekiwań społecznych. Nie słyszeliśmy tego. Dobrze, że chociaż Pan radny Adamczuk zabrał głos i po sesji akurat „piątkę” Panie Adamczuk przybijemy, żeby tutaj nie było jakiś aluzji, że ja do pana w sensie negatywnym dyskutuję.

Radny Jan Adamczuk: Dziękuję.

Radny Mirosław Kulbacki: Jeżeli chodzi o Puszczę Białowieska, Panie Adamczuk, to nie PSL zniszczył puszczę, bo jestem leśnikiem i wiem jak sytuacja wygląda w Puszczy od 20 lat i radna Rygorowicz również doskonale zna sytuację od 20 lat jako wójt gminy Hajnówka brała w różnego rodzaju spotkaniach i na ten temat może naprawdę bardzo dużo powiedzieć. Może we własnym gronie usiąść i Pani radna Rygorowicz dużo wytłumaczy Panu radnemu Adamczukowi, jak sytuacja miała się przez te 20,10 lat w ostatnim okresie. To jest naprawdę bardzo krzywdząca wypowiedź pod adresem PSL. To nie PSL, Panie Adamczuk zniszczył Puszczę białowieską. Moglibyśmy polemizować, ale ja nie chciałbym. Nie to, że jestem leśnikiem, może bym za ostro coś powiedział, a nie chcę na sesji się wypowiadać bardzo ostro. Ja wiem, że Pan radny Adamczuk ma bardzo negatywny stosunek do PSLu, nie wiem skąd ta uraza. Na poprzedniej sesji mówiłem, że brak jakiejś empatii, że adwokatów diabła, coś takiego mówiłem; ja bym proponował Panie Adamczuk trochę spuścić z tonu, bo ja nawet nie wypowiadam się na temat Ziemi Hajnowskiej, co to jest za twór, co to za komitet. Wiadomo, wszyscy wiemy, że skupieni są tam przede wszystkim sympatycy lewicowi i również sympatycy z PO i nie czepiam się tutaj przynależności partyjnej. A wszyscy wiadomo wiemy, że lewica też takich dobrych notowań nie ma i w Sejmie również jest poza. Ja bym proponował Panie Adamczuk zarzucić tą taką nieprzyjazną retorykę, bo nie na tym sens polega. Wspólnie wszyscy słyszeliśmy dużo słów o współpracy, zajmijmy się jakąś współpracą, a nie obrzucaniem się błotem, bo ja też mógłbym wiele krytyki wylać i nie wiem, czy ona byłaby potrzebna. Jeszcze raz może powtórzę słowa, które na poprzedniej sesji wypowiadałem na początku – Zło krzyczy i dużo mówi, a dobro milczy. Dziękuję.

Radny Jan Adamczuk: Odpowiadam Panu o baronie tym. W gazecie to było pisane i ja tu niczego nie wymyślałem. Szkoda, że dzisiaj tą gazetę zostawiłem. Jak trzeba, to na następnej sesji.

Radny Mirosław Kulbacki: Nawet nie czytam.

Radny Jan Adamczuk: Tak, ale ja czytam tą gazetę i to z gazety jest napisane i taki jest artykuł o baronie, że miejscowy baron PSL, to wiadomo, że to był Janowski i zmierzam do czego jeszcze skoro Pan chciał usłyszeć dlaczego votum zaufania dla Zarządu, dla was, tak? Aha, myśmy was odwoływali? Nie, ten baron was odwołał, tak, zgadza się, on was odwołał, on pierwsze kroki postawił i wyście podpisali. I dalej nie będę dyskutował. Teraz powiem panu o tej puszczy, przecież Pan kiedyś mi na korytarzu, sam ja słyszałem, jak mówił, a PSL wiadomo, zaniedbał trochę te władze itd. Pana słowa powtarzam, Pana słowa powtarzam proszę Pana. Ale dobrze, odpowiedziałem na pytanie. I ja nie jestem zemstą do PSLu, tylko ja to widzę, jak oni rządzili, jak te agencje, przecież to jest szok co oni wyprawiali i jeszcze dzisiaj wyprawiają, ale czas najwyższy z nimi się skończy, czas najwyższy z nimi się skończy; tu są tacy co znają, ale ja jeszcze udowodnię, tak i bardzo dobrze, że was od władzy odsunęli, miotła was powymiatywała i koniec i nie ma za złe co mieć, za co was odwołali, bo wyście nie dali pracy, wy, przykładowo Starosta bardzo mądrze podszedł do tej sprawy, chciał stanowiska Janowski, chciał stanowiska.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie radny, to znajoma sprawa, zabieram Panu głos.

Radny Jan Adamczuk: Stanowiska chciał, tylko niestety, stanowiska takiego nie było.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Panie radny dziękuję. Panie Adamczuk ja jestem przeciwnego zdania, jak kolega Mirek na temat Pana wystąpienia na tym spotkaniu przed grupą UNESCO. Mieszkańcy Hajnówki pytają się, czy wy lepszego kabareciarza nie mamy i jest to pytanie do Pana Starosty. Kolega z ministerstwa dzwoni, słuchaj, to u was są w zarządzie tacy, co kombinowali, tak. I to ludzie z Warszawy dzwonią. Pan powinien się zastanowić, jeśli Pan reprezentuje zarząd, to się Pan powinien zastanowić, co Pan mówi, a nie robić z siebie kabaret.

Radny Jan Adamczuk: Panie Przewodniczący, tam nadmieniłem lata, jak ja miałem 10 lat to mnie ojciec woził do lasu.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: To wcześnie Pan zaczął pić.

Radny Jan Adamczuk: Panie to było tak, tak było, ja opowiadałem jak ja las sadziłem, jak jechali i straż zatrzymywała.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dobrze, dziękuję, już słyszeliśmy o tym.

Radny Jan Adamczuk: Nikt tu o Panu dobrego słowa nie mówi w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: No i dobrze i się cieszę, na pewno lepiej, jak o Panu. W ministerstwie się cieszą z Pana, no, będziecie chcieli coś załatwić. Proszę Panie Starosto.

Radny Jan Adamczuk: Tak, ja sobie poradzę.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ja się bardzo cieszę, że powiat jest aktywny, co widać dzisiaj na sesji. Natomiast ja chciałbym zwrócić się tu do waszej przedsiębiorczości i poinformować, że Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił w tym momencie konkurs z działania 1.3. Wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach i mogą tutaj zgłaszać firmy małe i średnie przedsiębiorstwa, termin składania to jest 25 lipiec – 23 sierpień i w ramach naboru wsparciem będą objęte projekty dotyczące wdrażania innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, wyłącznie w sektorze produkcyjnym, w tym np. rozbudowa przedsiębiorstwa prowadząca do wprowadzenia na rynek nowych produktów, dokonanie zasadniczych zmian procesu produkcyjnego skutkującego wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów, inwestycje w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny. Proszę tutaj o przekazanie tej informacji, właśnie tu korzystając z telewizji też myślę, że ta informacja dotrze do społeczeństwa. Wczoraj też odbyło się w Białowieży spotkanie, w którym uczestniczyłem, w ramach Centrum Wdrażania Projektów w Białowieskim Parku Narodowym, w tym uczestniczyła też Pani dyrektor z Fundacji na Rzecz Rozwoju Emilia Osiecka, z tą fundacją też się współpracuje, jak i też z LGD „Puszcza Białowieska”. I tutaj pozwoliłem na dzisiejszą sesję poprosić, żeby parę minut zajął nam i przedstawił o możliwościach tutaj konkursowych, ponieważ nasz LGD udało się, że zdobył największą pulę pieniędzy, 22 mln zł i chcielibyśmy, żeby była dobrze wykorzystana i zagospodarowana w naszym regionie. Bardzo proszę Panie Prezesie.

Pan Eugeniusz Kowalski: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, dziękuję bardzo za umożliwienie mi zabrania głosu na tej sesji. Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska” działa u nas od 2006r. Większe projekty zaczęliśmy organizować w 2007 i one trwały aż do roku 2015. Był to projekt może nie duży, bo na 5 mln zł, ale ten okres zakończył się pozytywnie i rozpoczął się przed nami kolejny okres programowania. Pan Starosta już powiedział, ta kwota jest dość wysoka. W związku z powyższym chcielibyśmy za pośrednictwem mediów i Państwa przekazać lokalnej społeczności informację, ze w najbliższym czasie będą ogłaszane nabory na rozwój przedsiębiorczości, czyli tworzenie nowych miejsc pracy przez osoby prywatne chcące założyć własne firmy, a także przez podmioty gospodarcze, które chciałyby zwiększyć zatrudnienie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasi mieszkańcy i przedsiębiorcy w tym zakresie też potrzebują wsparcia w celu przygotowania właściwych i poprawnych wniosków aplikacyjnych. W związku z powyższym planujemy wspólnie z Fundacją Polska Wieś 2000 oraz Centrum Wdrażania Projektów w drugiej połowie sierpnia zorganizować dla potencjalnych beneficjentów warsztaty, szkolenia, które pomogą ich przygotować do składania wniosków aplikacyjnych. Całość warsztatów i szkoleń będzie finansowana z Lokalnej Grupy Działania, a także ze środków Centrum Wdrażania Projektów. Zajęcia poprowadzą specjaliści z Ministerstwa Rolnictwa, a także nasi trenerzy. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału, bo wszystkim nam zależy na tym, aby nasza gospodarka i miasto, a nim też drobna przedsiębiorczość rozwijała się dynamicznie. Można będzie się ubiegać bezpośrednio o środki do Lokalnej Grupy Działania w ramach Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale także będziemy przygotowywać naszych beneficjentów do składania wniosków bezpośrednio do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. To jest szansa, której my nie możemy przegapić. Od nas to zależy, czy nasi lokalni przedsiębiorcy otrzymają te dotacje, czy my tę informację upowszechnimy, a my ze swojej strony postaramy się tych przedsiębiorców przygotować do tego aby te dotacje otrzymali. Dziękuję bardzo Panie Przewodniczący, dziękuję Szanownej Radzie, dziękuję także Państwu za wysłuchanie tej informacji.

Radna Alla Gryc: Ja korzystając z tego, że są media, informuję, że już jutro, 24 czerwca o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce odbędzie się spotkanie z Iloną Felicjańską. Ilona Felicjańska, modelka, wicemiss Polonia, jest autorką książki „Znalazłam klucz do szczęścia” i jutro jest promocja tej książki. Serdecznie zapraszam, godz. 17:00, biblioteka. Dziękuję bardzo Panie Przewodniczący.

Do punktu 13-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Lech Jan Michalak

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Nikołajuk

Wprowadzający: Igor Kondratiuk

Data modyfikacji: 2016-09-09

Opublikował: Igor Kondratiuk

Data publikacji: 2016-08-03