Protokół Nr XX/2021 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 24 czerwca 2021 r.

BR.0002.4.(20).2021

Protokół Nr XX/2021

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 24 czerwca 2021 r.

w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce (ul. T. Sołoniewicz 4)

(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.16:03)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, otwieram XX sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Panią Wicestarostę Joannę Kojło. Chcę od razu Państwa poinformować, że dzisiaj Pani Wicestarosta będzie pełniła zaszczytną funkcję starosty, ponieważ Pan Starosta Andrzej Skiepko jest po zabiegu i jest na zwolnieniu lekarskim.

Bardzo serdecznie witam wszystkich radnych. Witam Panią Irenę Dymińską, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Hajnówce. Witam serdecznie naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Witam wszystkich pozostałych gości obecnych na sali oraz bardzo serdecznie witam mieszkańców oglądających naszą dzisiejszą sesję.

Nasze obrady są transmitowane na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do sali konferencyjnej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 15 radnych ( Starosta A.Skiepko, r. M.Romaniuk byli nieobecni), co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr  ..….). 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do porządku obrad XX sesji Rady Powiatu. Otrzymaliście Państwo porządek obrad. I wiem, że jest tutaj, będzie zgłoszony wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o rozszerzenie porządku obrad. Bardzo proszę Pana Przewodniczącego.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Szanowni radni, jako przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji zgodnie z § 18 ust. 6 pkt 2. w związku z § 25 ust.1 pkt 7 statutu Powiatu Hajnowskiego, Komisja Skarg Wniosków i Petycji zgłasza wniosek o uzupełnienie porządku obrad XX sesji rady powiatu o przyjęcie uchwał w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce  oraz przyjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce. Dziękuję bardzo.

Radni nie zgłosili uwag do propozycji przedstawionej przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Przewodniczący Rady poddał pod głosownie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o uzupełnienie porządku obrad o podjęcie uchwały w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce.

Rozkład głosów

Za (14)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

Michalak Lech Jan

 

 

Wniosek został przyjęty.

Przewodniczący Rady poddał pod głosownie wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o uzupełnienie porządku obrad o podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce

Za (14)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

Michalak Lech Jan

 

 

Wniosek został przyjęty.

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad XX sesji.

  1. Otwarcie XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Raport o stanie Powiatu Hajnowskiego za 2020r.:

- przedstawienie Raportu o stanie Powiatu Hajnowskiego za 2020r.,

- debata,

- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

  1. Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2020r.:

- rozpatrzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego za 2020r.,

- wniosek Komisji Rewizyjnej,

- opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej,

- dyskusja,

- podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2020r.;

- podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

  1. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
  2. Informacja na temat działań związanych z promocją powiatu, współpracą z zagranicą ( zawarte porozumienia) i funkcjonowania Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra”.
  3. Powzięcie uchwał w sprawie:
  • zmian w budżecie na 2021r.
  • wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
  • pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce;
  • rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce

4. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.

5. Zamknięcie obrad XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. 

W związku z wprowadzoną zmianą do porządku obrad Przewodniczący Rady poddał pod glosowanie przyjęcie porządku obrad XX sesji Rady Powiatu.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

 

 

Porządek obrad XX sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie (15 głosów „za”).

 Do punktu 3-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad, przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIX sesji Rady Powiatu.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

 

 

 Protokół z XIX sesji Rady Powiatu został przyjęty.

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu nie zostały złożone żadne interpelacje i zapytania. W związku z tym przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad.

 

Radni nie zgłosili uwag i pytań w tym punkcie.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

            Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr……).

            Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliście Państwo informację, czy są pytania do informacji o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

            Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący,  Wysoka Rado, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo, na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd zajmował się przyjęciem materiałów na dzisiejszą XX sesję Rady Powiatu i jest to, po pierwsze projekt uchwały w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Hajnówce, projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce. Zarząd zdecydował się na wprowadzenie w budżecie autokorekty zarządu powiatu do projektu uchwały Rady. Ja może przedstawię pokrótce tą autokorektę. Autokorekta dotyczy uchwały w sprawie zmian w budżecie i autopoprawka dotyczy konieczności zmian w budżecie Powiatu Hajnowskiego polegającego na zmianie klasyfikacji środków, jest to kwota 150.000 zł zapisanych pierwotnie na wykonanie ogrodzenia w I Liceum Ogólnokształcącym w Hajnówce. I w związku z niepozyskaniem środków zewnętrznych zarząd powiatu proponuje przeznaczyć je na modernizację systemu grzewczego. W związku z tym, że tam projekty na ogrodzenie proponowane były w dość dużej wysokości, nie mamy dodatkowych środków, a w tej chwili taką palącą sprawą jest właśnie ten system grzewczy. Proponujemy przenieść te środki, a w najbliższej przyszłości będziemy dalej pozyskiwać, szukać tych środków na ogrodzenie. Zostały jeszcze przyjęte dwie uchwały. Przyjęcie uchwał w sprawie powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce i druga uchwała w sprawie ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko Dyrektora I LO w Hajnówce. Ja dziękuję bardzo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado. W związku z tym, że materiałów dotyczących prac Zarządu pomiędzy sesjami troszeczkę się uzbierało, chciałbym zadać kilka pytań, a przy okazji także złożyć jeden wniosek. I może zacznę od posiedzenia Zarządu z dnia 18 maja 2021 roku i spotkanie z zastępcą Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w sprawie udzielenia wsparcia finansowego na zakup wozu bojowego z napędem terenowym do przemieszczania się w terenach trudnych leśnych. Z zainteresowaniem całą dyskusję przeczytałem, zapoznałem się z argumentami, między innymi z argumentem, który bardzo często pojawia się na pracach Zarządu, natomiast na sesjach już niekoniecznie, argument ten w prostych słowach można streścić, mamy kolosalne zadłużenie. Tak, oczywiście to jest fakt znany. My jako radni mający dostęp do dokumentów możemy ten stan zadłużenia ocenić właściwie, natomiast faktycznie mieszkańcy niekoniecznie są o tym w dostateczny sposób informowani. Generalnie dyskusja kończy się tak jak Państwo wiedzą, konkluzją tego słowa używa Pan Starosta dotyczącą tego, że nie dofinansujemy zakupu tego wozu strażackiego. Ja chciałbym ze swojej strony, mam nadzieję, że znajdę też poparcie wśród innych radnych, złożyć dzisiaj wniosek o to, żeby Zarząd jeszcze raz zajął się sprawą dofinansowania czy partycypacji w zakupie tego wozu strażackiego. Jest to faktycznie sprzęt, który strażacy mogą wykorzystać chociażby w przypadku, co nie daj Boże, pożaru na terenie Puszczy Białowieskiej, proszę zwrócić uwagę, że nie ma sesji, na której ten argument zagrożenia pożarowego w Puszczy Białowieskiej związanego z zaniedbywaniem gospodarki leśnej jest podnoszony. Z wielu ust ten argument pada. Natomiast kiedy możemy w jakiś sposób zabezpieczyć się na wypadek takiego zagrożenia, odpowiadamy straży pożarnej, że powiat w tym zakupie partycypował nie będzie. Więc albo bagatelizujemy to zagrożenie i nie oceniamy go we właściwy sposób, albo też nie powinniśmy tego argumentu już nigdy więcej używać, no bo jest to z naszej strony nie fair. Widzimy zagrożenie, a mówimy mieszkańcom, my nie będziemy brali udziału w tym, żeby zabezpieczyć was przed tym zagrożeniem. Tak naprawdę w porównaniu do wszystkich kosztów zakupu tego wozu strażackiego, to co my możemy tam dołożyć, to nie jest jakiś wielki procent. Jeżeli Zarząd przychyli się do tego wniosku i jeszcze raz rozpatrzy tą prośbę Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej i ponownie rozpatrzy ją negatywnie, to ja proponuję, żebyśmy my jako radni z naszych diet złożyli, zapoczątkowali składkę, zbiórkę publiczną, której celem będzie stworzenie takiego funduszu, z którego będziemy wspierali i Powiatową Straż Pożarną i Ochotnicze Hufce, i Ochotnicze Straże Pożarne na naszym terenie. Może zróbmy w taki sposób? Zwracałem uwagę już jakiś czas temu, że jeżeli zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji powiatu, finansowej sytuacji powiatu, to może powinniśmy też zweryfikować wysokość naszych diet, a jeżeli to się nie doczekało żadnego odzewu, no to może właśnie, może w taki sposób, że ustalimy taką daninę, którą poniesiemy po to, żeby taki fundusz w naszym powiecie zapoczątkować. Dzisiaj będzie też mowa o tym, że przekazujemy pewne kwoty co roku na ochronę przeciwpożarową. Będę jeszcze się do tego tematu dzisiaj odnosił, ale on będzie już przy innej okazji. Natomiast tutaj jeszcze raz ponawiam wniosek o to, żeby Zarząd jeszcze raz tym wnioskiem Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej się zajął. Szanowni Państwo, kończąc temat Zarządu z 18 jeszcze nie, jeszcze nie do końca. Chciałbym otrzymać informację dotyczącą propozycji skierowanej do mieszkańców ulicy Górnej i Wrzosowej dotyczącą wykupu działek albo ewentualnej decyzji o przesunięciu ogrodzenia zgodnie z granicami nieruchomości. Dwa lata temu podobny problem wystąpił w miejscowości Lipiny i wówczas no takich argumentów nie słyszałem, a tam też mamy do czynienia z zajęciem pasa drogowego przez niektórych właścicieli nieruchomości. To, że oni mają zajęty pas drogowy, to spowodowało, że myśmy musieli zająć komu innemu fragment nieruchomości i tam takie argumenty nie były podnoszone. Może warto zreflektować się teraz i wrócić do tej sprawy także w Lipinach? Kolejne wątpliwości budzące się po lekturze informacji i protokołów z pracy Zarządu Powiatu Hajnowskiego, no to taka, nie oczekuję odpowiedzi, ale zwracam uwagę, że z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki zajęto 9000 by wyremontować drzwi i dach w domu środowiskowym. Ja rozumiem, że Fundusz Ochrony Środowiska i Środowiskowy Dom mają ten jeden człon nazwy wspólny, jakkolwiek uważam, że oczywiście ten remont się powinien odbyć, no to nie wiem, czy akurat z tego paragrafu. Składam też wniosek w związku z informacją, natomiast nauczycieli i związki zawodowe, szczególnie nauczycielskie, odsyłam do protokołu z 26 maja 2021 roku, aby środowisko nauczycieli zapoznało się z dyskusją, która dotyczyła propozycji nowego regulaminu wynagradzania nauczycieli. Swoją drogą wnoszę o to, żebyśmy jako radni otrzymali ten projekt nowego regulaminu, o którym była tutaj mowa, tak, żebyśmy mogli się z nim zapoznać niezależnie od dyskusji, która się na ten temat odbyła na zarządzie powiatu. Co do zakupu kolejkomatu, no to tutaj myślę, oczekiwałbym informacji takiej, jak ta propozycja wygląda w dniu dzisiejszym, minął miesiąc od posiedzenia Zarządu. Nie wiem, czy coś się w tej kwestii zmieniło czy nie. Bardzo natomiast zmartwiła mnie ocena naszego społeczeństwa, o którym członek Zarządu wyraził się na zakończenie posiedzenia z 26 maja, że jest to społeczeństwo roszczeniowe i wszystkim się tutaj nie dogodzi. Ja byłbym ostrożny przed formułowaniem takich ocen naszej społeczności lokalnej, że jest to tylko i wyłącznie społeczność roszczeniowa, bo w mojej ocenie tak nie wygląda, ale oczywiście każdy ma prawo do swoich własnych ocen. Posiedzenie Zarządu z 2 czerwca 2021 roku i tutaj pojawia się pewna niekonsekwencja, o której już dzisiaj słyszeliśmy. Pani wicestarosta przedstawiła informację dotyczącą tego, że w jednej szkole średniej będziemy mieli do czynienia z powierzeniem funkcji dyrektora, natomiast w drugiej szkole będziemy mieli do czynienia z konkursem. Jest też mowa w protokole o tym, że były prowadzone rozmowy w Kuratorium Oświaty na ten temat. Kuratorium dopytywało się, dlaczego w Zespole Szkół Zawodowych nie ma powierzenia na okres 5 lat, czyli na pełną kadencję, albo jeżeli, to dlaczego nie ma konkursu? No i rzecz bardzo dziwna, bo odpowiedź do Kuratorium trafiła następująca, nie ma konkursu w Zespole Szkół Zawodowych, ponieważ mamy pandemię. Natomiast w tym samym czasie odbędzie się konkurs do I LO w Hajnówce. Rozumiem, że na ulicy Piłsudskiego róg Reja nie ma pandemii, natomiast na ulicy 3 Maja róg Wierobieja pandemię mamy i dlatego też jest takie inne rozwiązanie. No, mogę to przyjąć, tak mogę taką argumentację przyjąć. Natomiast w związku z tym, że no mamy stały kontakt z Kuratorium i z Panią Kurator i z pracownikami, rozmawiamy często na temat naszych hajnowskich szkół. I spotkałem się z taką oceną, która dotyczy Zespołu Szkół Zawodowych i z zapytaniem, dlaczego ta szkoła z takimi bogatymi tradycjami teraz sobie na rynku tym oświatowym nie radzi. Zapytano mnie wprost o klasę drzewną. Nie wiedziałem na początku, skąd się bierze to pytanie, później przedstawiono mi informacje, które są już w systemie dostępne, w systemie oświatowym dotyczącym rekrutacji. I w naszym regionie od Białegostoku poczynając wszędzie trwa boom na klasy o profilu drzewnym. Ilość zgłaszających się chętnych do tych klas przewyższa przeważnie możliwości poszczególnych szkół, które w tym kierunku kształcą. Tylko w Hajnówce, w której tradycje te sięgają jeszcze okresu II Rzeczypospolitej, my nie potrafimy naszej szkoły tak skutecznie wypromować, by tych uczniów do nas przyciągnąć. To jest zastanawiające, że ten kierunek, który stanowił o powstaniu tej szkoły, wszędzie w regionie znajduje w tej chwili chętnych, tylko nie u nas. Myślę, że to jest temat na taką dłuższą refleksję. Ale powiem Państwu też inną ciekawostkę. Rozmawialiśmy parę lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy kadencję, między innymi o utworzeniu w Hajnówce klasy kolejowej, no wydawało się wszystkim, że jest to absurd jakiś. Wszystkim się wydawało, słyszałem nawet takie argumenty, że prowadzono rozmowy z PKP, z kolejnymi spółkami dotyczące takiego funkcjonowania takiego kierunku. Proszę Państwa, dzisiaj mamy sytuację taką, że z białostockiej szkoły, która ma taką klasę kolejową, uczniowie przyjeżdżają na praktyki zawodowe do Hajnówki. Więc gdzieś ta informacja, że my nie mamy odpowiedniego zaplecza no niekoniecznie jest prawdziwa. I posiedzenie Zarządu z 21 czerwca, chciałbym prosić o wytłumaczenie skąd w Zespole Szkół Zawodowych w okresie kiedy mieliśmy do czynienia z nauką zdalną i kiedy mieliśmy mniej uczniów niż zwykle, kiedy oczekiwalibyśmy i to też radni mówili o tym, oczekiwalibyśmy pewnych oszczędności w utrzymaniu budynków, okazuje się, że są braki środków finansowych na zakup energii, rozumiem, że energii elektrycznej, 70 tys. zł oraz zakup usług pozostałych 6 tys. zł. I, proszę Państwa, chciałbym znać odpowiedź na pytanie, czy to jest jakiś efekt, wynik jakiegoś niedoszacowania pierwotnego, czy faktycznie, nie wiem ceny energii elektrycznej w przeciągu pół roku tak wzrosły, że mamy taki deficyt w tym zakresie, czy też może jest jakaś inna przyczyna? Dziękuję bardzo, to wszystkie pytania, które miałem w tym temacie. Dziękuję bardzo.

Wicestarosta Joanna Kojło: Pierwsze Pana nie wiem, Pan Łabędzki wniosek tak można, chodzi o propozycję radnego, aby powstał fundusz. Panie radny, ja rozmawiałam z Panem Komendantem po tej wstępnej odmowie i złożyłam obietnicę, że pojawiające się pierwsze środki na koncie, będą przekazane dla Pana Komendanta na dofinansowanie tego wozu. W tej chwili nie mamy tych środków, więc wiadomo, wiadomym jest, że, myślę, że to już przeciągnie się w nie wiem może w następnym miesiącu, na następnej sesji myślę, że już będziemy coś więcej wiedzieć. Ulica Górna i Wrzosowa zajęcie pasa drogowego. Ja tu może poproszę Panią naczelnik geodezji Panią Halinkę Leszczyńską, żeby może w tej sprawie powiedziała parę słów, bo tam było, występowaliśmy o wstępną wycenę.  Z Funduszu Ochrony Środowiska na remont dachu i wymianę drzwi. Pani Skarbnik może coś powie nam tak? Nie. Damy tą odpowiedź na piśmie. Środowisko nauczycieli regulamin wynagradzania nauczycieli. Ja poproszę Panią naczelnik wydziału oświaty Panią Ninę Łukasik. Pani Nina wyjaśni sprawę tego regulaminu. Kolejkomat, jest Pan naczelnik, też rozmawialiśmy na temat kolejkomatu. Ustaliliśmy, że będzie no zrobiony punkt taki wstępny przyjęć interesantów, czyli taka wstępna segregacja, oby nie czekali interesanci pod drzwiami i żeby to odbywało się jak najprościej i jak najszybciej, ale może też Pana naczelnika poproszę o większe wyjaśnienie. Konkurs na dyrektora i powierzenie, złożyliśmy dwa pisma do Kuratorium. W związku z powierzeniem można dyrektorowi dać tylko i wyłącznie na jeden rok. Nie można powierzyć na 5 lat. Tu również poproszę Panią naczelnik, aby więcej powiedziała na ten temat. Kierunek drzewny w Zespole Szkół Zawodowych i kierunek klasy kolejowej. Kierunek klasy kolejowej jesteśmy na etapie, tego nie można już w tym roku tym się problemem zająć, a na następny rok mam nadzieję, że będziemy mieli ten kierunek. Jest wsparcie z Warszawy, więc myślę, że na przyszły rok otworzymy tą klasę. Zespół Szkół Zawodowych, braki na zakup energii. Panie radny, ale tutaj wcześniej składała również LO nr I, bodajże też zespół i II liceum. Wszystkie szkoły składają pisma do Zarządu o zwiększenie budżetu, więc to nie jest tylko odosobniony problem tej szkoły, także tutaj takie problemy mają wszystkie. To w związku z niedoszacowaniem budżetu. Owszem, szkoły piszą projekt robią z budżetu i piszą naprawdę bardzo duże te kwoty, myślę, że wystarczające byłyby, ale w związku z tym, że budżetu się nie da rozciągnąć, bo to nie guma, więc co roku jest taki sam problem. Czy jeszcze jakieś, może nie zapisałam, Panie radny, czy? Także ja bardzo poproszę, może Panią naczelnik. Dziękuję.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Dzień dobry Państwu, Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo radni, ja może doprecyzuję odpowiedź Pani Starosty. Zacznę może od konkursu na dyrektora. Proszę Państwa w związku z rozporządzeniem ministra o czasowym ograniczeniu z powodu COVIDu, o ograniczaniu funkcjonowania tego nauczania naszego, jakie było w tym roku, jest możliwość nieorganizowania konkursu na dyrektora szkoły, jeżeli się kończy kadencja, a jest możliwość przedłużenia. Może być to przedłużenie stanowiska, powierzenie obowiązków. I my w takiej sytuacji w tym roku znaleźliśmy się, ponieważ z dniem 31 sierpnia dyrektor I LO, może to już ten okres trwania funkcji dyrektora w I LO się kończy z dniem 31 sierpnia, natomiast w technikum z powodu zrezygnowania Pani dyrektor też jest potrzeba obsadzenia stanowiska dyrektora. W związku z tą sytuacją COVID-ową, Zarząd Powiatu podjął decyzję, że nie będziemy w tym roku organizować konkursów ani w jednej szkole, ani w drugiej, a dokonamy przedłużenia w jednej sytuacji stanowiska, a w drugiej sytuacji powierzenia obowiązków. I w dalszym ciągu, żeby taką, żeby można było powierzyć bądź przedłużyć, należało wystosować pismo do Kuratorium w sprawie wyrażenia opinii na temat naszego stanowiska. Opinie na temat tych kandydatów naszych proponowanych wyrażały związki zawodowe, wyrażały opinie rady pedagogiczne i obowiązek takiego wyrażenia opinii ma też Kuratorium. I o ile opinia związków zawodowych, opinia rad pedagogicznych nie jest opinią wiążącą, o tyle opinia Kuratorium musi być pozytywna, żeby takiego przedłużenia, czy też powierzenia dokonać. I w jednym z przypadków, na nasz wniosek, a mianowicie w sytuacji technikum Kurator Podlaski wyraża pozytywną, wyraził pozytywną opinię. W związku z tym, że decyzja Kuratorium czy opinia jest pozytywna, ten konkurs się no nie musi odbywać, może nastąpić po prostu powierzenie tej funkcji i na rok czasu to powierzenie będzie, na rok czasu ta funkcja zostanie powierzona.  Natomiast w sytuacji I Liceum Kuratorium wyraziło opinię negatywną. Kuratorium stoi na stanowisku, że można organizować konkursy. Też staliśmy na takim stanowisku, ale w związku z COVIDem uważaliśmy, że można ten rok odczekać i w obu szkołach dokonać takiego powierzenia. W związku z tym, że ta opinia Kuratorium jest negatywna, no to zostaje tylko i wyłącznie teraz zorganizowanie konkursu to do czego przystępujemy. Mam nadzieję, że wyjaśniłam sytuację z dyrektorami szkół. Natomiast jeśli chodzi o regulamin wynagradzania nauczycieli, oczywiście prace nad tym regulaminem trwają. Prace trwają w porozumieniu z nauczycielami. Odbyło się spotkanie ze wszystkimi dyrektorami szkół. Założenia zostały przedstawione wszystkim. Dyrektorzy swoje opinie wyrazili i zostali poproszeni o przekazanie tych wszystkich informacji swoim nauczycielom. W dalszym ciągu prace jeszcze trwają, one nie są zakończone. No jesteśmy na etapie opracowywania tego regulaminu. Dziękuję bardzo.

Naczelnik wydziału geodezji Halina Leszczyńska: Panie Przewodniczący, Szanowni radni, ulica Górna i ulica w Lipinach, droga w Lipinach są to drogi powiatowe. Różnica polega na tym, że jeśli chodzi o drogę w Lipinach, wniosek złożyła osoba fizyczna o wykup części, która jest zajęta pod pas drogowy. Było prowadzone postępowanie w sprawie wykupienia tego kawałka zajętego na poszerzenie na pas drogowy, był zrobiony szacunek i w oparciu o ten szacunek była zaproponowana cena jaką my możemy zapłacić tej osobie fizycznej. Osoba fizyczna nie wyraziła zgody na taką kwotę. W związku z czym sięgnęliśmy po inne metody, jest to artykuł 73 ustawy przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, w oparciu, o który nieruchomość, która była w dniu 30 tego grudnia 98 roku zajęta na ulicę, z mocy prawa staje się własnością tej jednostki, która zajmowała tą ulicę. Natomiast jeśli chodzi o ulicę Górną, tu jest sytuacja nieco inna, ponieważ wniosek do nas wpłynął od Zarządu Dróg Powiatowych. Zarząd Dróg Powiatowych wniósł o wygaszenie trwałego zarządu w stosunku do kawałków, które zostały podzielone i które zdaniem Zarządu Dróg Powiatowych są im zbędne. I w związku z tym no jest rozpoczęta procedura dotycząca bądź wykupu, bądź przesunięcia płotów. To zależy od tego, jakie są stanowiska, jakie są może chęci ludzi, którzy poprzegradzali te kawałki, no jakie są ich akurat zdania w tym temacie. Wszystko, tak? Dziękuję bardzo.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Starosto. Ja może również pokrótce odniosę się do pytań radnego Łabędzkiego. Na początek chciałem powiedzieć, żeby Pan radny, już jak mówi o tym, kto mówi co na Zarządzie to się nie krępował i z imienia wymieniał nas, bo protokół nie jest tajny. Zadłużenie powiatu nie narosło w naszej kadencji obecnej, tylko trwa od wielu lat. Staramy się z tym jakoś tam sobie radzić. Nie jest to fair, zgadzam się tutaj z Panem po raz kolejny, chociaż rzadko mi się to zdarza, że nie fair traktujemy OSP i Państwową Straż Pożarną. Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie naszego powiatu mamy wiele, wiele może jeszcze raz powiem wiele więcej aniżeli tylko Państwowej Straży Pożarnej. Ze wszystkimi wnioskami o dofinansowanie, z którymi do nas się zgłaszają odprawiamy je z kwitkiem, mówiąc, że jest to zadanie gmin, a nasza sytuacja finansowa nie pozwala nam na dofinansowanie OSP. To teraz jak my traktujemy Państwową Straż Pożarną, panie radny, dlaczego Pan tak staje na głowie, że tak powiem, żeby koniecznie dofinansować, pomimo że Zarząd wielokrotnie rozpatrywał wnioski i podjął negatywną odpowiedź. Mówię, dlaczego? Dlatego, że obowiązkiem utrzymania Państwowej Straży Pożarnej jest budżet państwa, nie powiatu. Od kiedy to traktujemy nierówno strażaków, uważa Pan, że będzie to fair, jeżeli będziemy wspomagać Państwową Straż Pożarną? A gdzie są ochotnicy, którzy robią wspaniałą pracę? Nie mówię, że Państwowa Straż Pożarna nie, robią ją wspólnie. Tutaj chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości. Są to bohaterowie dzisiejszych czasów, narażając swoje życie, swój wolny czas, kosztem rodzin, kosztem innych zajęć. Tutaj należy im się bezwzględny szacunek, natomiast traktujmy wszystkich równo, jeżeli odmawiamy jednym, no to nie możemy dawać drugim. Tutaj mówi Pan o zakupie wozów. Więc może też przybliżmy, jak sytuacja wygląda?  Wozy, które skończą żywotność w Państwowej Straży Pożarnej odpłatnie wędrują do OSP. I na przestrzeni ostatnich lat niestety jest zauważalna tendencja wzrostu opłat. Nie wiem czym to jest spowodowane, może także, no skoro można więcej, no to, dlaczego nie, skoro dają no to powtórzmy jeszcze. Ile w poprzedniej kadencji, gdy byłem radnym gminnym za pozyskanie wozu od Państwowej Straży Pożarnej kwoty wahały się od 15 do 30 tys. Dzisiaj wzrosły do 150. Ja chcę przypomnieć Państwu, że te same pojazdy udają się na te same akcje pożarnicze do różnych zdarzeń drogowych i nie tylko, te same, tylko że w nich już później jeżdżą ochotnicy i gminy naprawiają te samochody. Jakoś Pan radny o tym już nie wspomniał. I to jest nie fair, jak Pan na początku powiedział. Traktujmy strażaków jako całość. Traktujmy ich jednakowo. Tam, gdzie możemy pomagać, wspierajmy, tutaj chyba nikt z nas nie ma nic przeciwko temu, tylko zakupy wozów zostawmy prowadzącym, czyli jednostkom gmin i dla budżetu państwa. Jeżeli chodzi o biuro podawcze, a nie kolejkomat, to Pan powinien też, skoro czyta protokoły powiedzieć, że uznaliśmy, że będzie to o wiele skuteczniejsze narzędzie walki z kolejkami w naszym urzędzie i tu nie tylko chodzi, bo w tym momencie to tylko o komunikację, ale przymierzamy się też, rozmawiamy o tym, że jeżeli to się sprawdzi, to dlaczego nie w geodezji i w innych oddziałach? Ludzie marnują czas na kolejki, dlatego, że nie mają odpowiednich wniosków, nie mają odpowiednio wniosków wypełnionych, nie mają poświadczeń i wielu innych rzeczy. Jeżeli ktoś tego nie skoryguje, to oni będą siedzieli w kolejce czy będzie kolejkomat czy, nie odczekają godzinę 2 czy 3, żeby się dowiedzieć, że no niestety nie zostaną załatwieni, więc biuro podawcze jest o wiele sprawniejszym narzędziem, aby tych kolejek unikać. Rozmawialiśmy na ten temat, daliśmy czas, ja myślę, że coś się dzieje w tym temacie i niedługo do tego tematu wrócimy. O konkursie to już tutaj Pani naczelnik chyba wyczerpująco powiedziała, że to nie zależało od nas tylko dostaliśmy praktycznie nakaz, że z jednego, w jednym przypadku mogliśmy przedłużyć na rok, w drugim nie. Szkoła PKP, rozmawiamy dalej Panie Bogdanie na ten temat i mam nadzieję, że na przyszły rok coś się uda. Tylko jak Pan mówi o kolei, o torach, o pociągach, to wie Pan, że jeszcze w poprzedniej kadencji nie można było tego, z tym nic zrobić, z torami do Białowieży, z pociągami na Bielsk, o innych nie wspomnę. Tutaj zasługa wielka Pana dyrektora i w jednej osobie radnego wojewódzkiego, który zabiega od wielu lat o to i dzięki jego dużemu zaangażowaniu w tym kierunku mamy efekty. To tego chyba Pan nie zaprzeczy. Więc, myślę, że jak zaczniemy traktować OSP na równi ze Strażą Pożarną Państwową, będziemy mieli środki, daj Boże, będziemy wszystkich wspomagać. Dziękuję bardzo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado. Ja się odniosę do słów Pana radnego Romana Ostapczuka. Skąd moje wątpliwości dotyczące procedowania tego konkursu? Jak wczytamy się w ten protokół, no to wynika z niego, że negatywna opinia, to są słowa tutaj przytoczone Pani naczelnik, a dzisiaj otrzymaliśmy opinię negatywną, nie wiem, dlaczego i ten akapit dotyczy Zespołu Szkół Zawodowych dlatego, no ja nie mając dokumentów żadnych innych, no to już, jak gdyby wiem teraz tak tylko, że czytając protokół.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przepraszam, przepraszam panowie nie dyskutujcie w ten sposób, bo sesja jest nagrywana jest spisany protokół, więc bardzo proszę ja każdemu udzielę głosu, ale pojedynczo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Także to, jak gdyby moje wątpliwości brały się z tego tak, ja nie miałem mówię wglądu do żadnych innych dokumentów. Co do utworzenia tej klasy kolejowej. Bardzo się cieszę. Ja dzisiaj pierwszy raz usłyszałem te informacje zwrotne, bardzo się cieszę, ja z radością witam tą informację, że faktycznie coś w tym temacie się dzieje i oczywiście jestem za i podpisuję się, bo myślę, że jest to, że jest to krok ku polepszeniu sytuacji naszego Zespołu Szkół Zawodowych. Natomiast co do straży pożarnej. Nigdy nie przyszło mi do głowy stąd być może w mojej wypowiedzi zabrakło tego elementu, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby dzielić strażaków na jednych czy drugich. Ale patrząc globalnie, znaczy, patrząc na obszar powiatu i na to, żeby zabezpieczyć, zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe na jego terenie, no to każdy składnik, jak gdyby tutaj się liczy, dlatego ja patrzę na ten wóz bojowy nie na jako wyłączną własność Państwowej Straży Pożarnej, ale na wóz, który będzie funkcjonował w systemie, w którym funkcjonują strażacy ochotnicy i tutaj oczywiście zgadzam się w pełni, że jest to bardzo ważny element, kluczowy element dla zabezpieczenia tej strefy przeciwpożarowej. Natomiast ja się domyślam, że ten jeden wóz, który w tej chwili ma Powiatowa Straż Pożarna przejdzie później do Ochotniczej Straży Pożarnej, chodzi mi o ten wóz ciężki i tam do poruszania się w terenie leśnym, także on u nas zostanie, a w ten sposób, jak gdyby dla systemu przeciwpożarowego pozyskamy dodatkowy wóz bojowy i w taki sposób na to patrzę, a tak jak mówię, ja nie odróżniam, wiem, że jedni i drudzy powinni otrzymywać właściwe wsparcie. Wiem jakie są problemy z umundurowaniem. Większość dzieci i młodzieży, które uczyłem, jest w jakiś sposób albo czynnie, albo biernie związana ze strażą pożarną ochotniczą, czy to w Narewce czy w Białowieży i wiem, jakie mają problemy, z czym się borykają. Mówią o tym i oczywiście trzeba temu zaradzać, więc może skoro taką mamy sytuację, to może pomyślmy na spokojnie, niech Zarząd to też rozważy o powołaniu takiego funduszu przeciwpożarowego, w którym będziemy gromadzili pieniądze z różnych źródeł. No jakiś początek temu trzeba dać, no bo każdy fundusz od czegoś, od tej pierwszej złotówki musi się zacząć. Włóżmy tą naszą złotówkę i zbierajmy w tym funduszu pieniądze po to, żeby cały system przeciwpożarowy na terenie powiatu zabezpieczać i Ochotnicze Straże Pożarne i Państwową, jeżeli taka będzie potrzeba, dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ja tylko dodam, że każdy fundusz, każdą fundację można założyć indywidualnie i zbierać na to pieniądze. Nie musi tego robić zarząd ani starostwo powiatowe. Jest taka możliwość, takich funduszy prywatnych jest bardzo dużo. Dziękuję bardzo, rozumiem, że wyczerpaliśmy temat dotyczący informacji o pracy zarządu w okresie międzysesyjnym.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad, raport o stanie Powiatu Hajnowskiego za 2020 i bardzo proszę na początek, aby Pani Starosta przedstawiła krótko informację na temat raportu a głównie na temat tego co się działo w ostatnim roku w naszym powiecie. Bardzo proszę.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo ja właśnie pokrótce przedstawię informacje o działalności Powiatu Hajnowskiego w 2020 roku z każdego obszaru ustawowych zadań. Ustawa o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 roku artykuł 30a nakazuje sporządzenie raportu o stanie powiatu za poprzedni rok. Ust. 1 mówi o tym, że zarząd powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie raport o stanie powiatu. Ust. 2 mówi o tym, że raport obejmuje podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał Rady Powiatu. Raport został przygotowany z uwzględnieniem wytycznych wskazanych w ustawie, w oparciu o sprawozdania z działalności merytorycznej jednostek organizacyjnych Powiatu Hajnowskiego. Uchwałą Rady Powiatu Hajnowskiego numer IX/85/19 z dnia 19 grudnia 2019 roku uchwalono budżet na 2020 rok. Zaplanowano kwotę dochodów w wysokości 57 643 786,01 zł., zaś kwotę wydatków zaplanowano w wysokości 59 376 786,01 zł. Przychody zaplanowane w wysokości 2 346 500 zł pochodzą z zaciągniętego kredytu bankowego. Rozchody zaplanowane w wysokości 613 500 zł to spłata wcześniej zaciągniętych kredytów. W roku 2020 odbyły się siedem razy posiedzenia Rady Powiatu i 18 razy posiedzenia zarządu powiatu, w trakcie których wprowadzono uchwałami zmiany po stronie dochodów i wydatków. Rada Powiatu podjęła 55 uchwał, z czego 15 uchwał objętych zostało nadzorem Regionalnej Izby Obrachunkowej i 22 uchwały podlegało publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Rok 2020 po dokonanych zmianach zamknięto po stronie dochodów kwotą 58 809 007,89 zł., a po stronie wydatków kwotą 59 870 190,80 zł. Deficyt budżetowy na koniec roku wyniósł 1 061 182,91 zł. Stan zadłużenia na koniec roku wyniósł 14 748 090,00 zł Budżet 2020 roku był budżetem zrównoważonym i skrojonym na miarę naszych możliwości. Uwzględniał między innymi środki na przedsięwzięcia wieloletnie, na realizację zadań rządowych zleconych powiatowi oraz zagwarantował pełne zabezpieczenie spłaty kredytów. Przechodząc do oświaty chciałabym zaznaczyć, że w 2020 roku funkcjonowały następujące jednostki oświatowe: I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce, II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce, Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce, Technikum oraz Branżowa Szkoła I Stopnia, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Hajnówce, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Hajnówce. W 2020 roku w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Hajnowski zatrudnionych było 142 nauczycieli. Kształciło się 936 uczniów w 56 oddziałach. Szkoły uczestniczyły w realizacji różnego rodzaju projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie byli objęci różnego rodzaju pomocą materialną, między innymi stypendia, dofinansowania do obiadów, dotacja do podręczników. Powiat Hajnowski, tak jak w ubiegłych latach przyznał uczniom stypendia im. Simony Kossak za osiągnięcia naukowe. W 2020 roku działały również placówki niepubliczne dotowane przez Powiat Hajnowski i są to: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Hajnówce Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Szkoła Policealna dla Dorosłych w Hajnówce Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Hajnówce Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Policealna szkoła Edukator w Hajnówce, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna w Hajnówce. W 2020 roku otrzymaliśmy subwencję oświatową w kwocie 11 122 024 zł., zaś wydatki zamknęły się w kwocie 16 110 806,72 zł. Kwota różnicy została pokryta z własnych środków Powiatu Hajnowskiego. Samorząd nie może liczyć na wsparcie ze strony budżetu państwa. Powszechnie wiadomo, że od lat rośnie udział samorządu w finansowaniu oświaty, czego również sami doświadczamy. Wykorzystuje się przy tym ustawowe zapisy, na mocy których zadania oświatowe są zadaniami własnymi samorządów w związku z tym ograniczenie środków z budżetu państwa zawsze uzupełniane są środkami samorządowymi. W zakresie realizacji zadań z obszaru pomocy społecznej, jednostką koordynującą ten obszar jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. PCPR realizuje zadania własne powiatu z zakresu pomocy społecznej, zadania powiatu zakresu administracji rządowej to realizacja świadczeń osobom tak zwane Karta Polaka, z której skorzystało 5 osób, zadania z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, zadania określone ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.  PCPR realizowało zadania polegające na opracowaniu i realizacji programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Zadania w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych tak zwany PFRON, zadania w dofinansowaniu kosztów działań, działania warsztatów terapii zajęciowej w Hajnówce, zadania w ramach programu Aktywny Samorząd. Przy PCPR w Hajnówce funkcjonuje również powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Teraz pokrótce scharakteryzuję jednostki budżetowe z obszaru również pomocy społecznej. Dom Dziecka im. Haliny Kopalińskiej w Białowieży jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego i interwencyjnego. Zadaniem placówki jest zapewnienie opieki i wychowania dzieciom, które zostały pozbawione opieki rodzicielskiej. Placówka zaspokaja niezbędne potrzeby dzieci oraz rekompensuje braki wychowawcze i przygotowuje do życia w społeczeństwie. 27 lutego 2020 roku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Pani Halinie Kopalińskiej, zaś 28 lutego odbyły się uroczyste obchody 70-lecia powstania Domu Dziecka. W dniu 29 października 2020 roku Rada Powiatu Hajnowskiego uchwałą nr XV/130/2020 podjęła decyzję o włączeniu Domu Dziecka w struktury Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Następnie to Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dziennego pobytu, w której rehabilitacja społeczna i zawodowa prowadzona jest dla 35 uczestników. Mogą tu uczęszczać osoby powyżej 18 roku życia, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym lub znacznym i z odpowiednimi wskazaniami do terapii zajęciowej. Jednostką organizacyjną Warsztatu jest parafia Świętej Trójcy w Hajnówce. Ośrodek działa od grudnia 2004 roku. Głównym celem Warsztatu jest podtrzymywanie i rozwijanie u uczestników umiejętności możliwie niezależnego, samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym, zarówno w rodzinie, jak i wśród ludzi, umiejętności i sprawności niezbędnych do prowadzenia aktywnego życia i udziału w życiu społecznym, podejmowania sensownego zajęcia, a także w zakresie dostępnym przygotowanie do pracy. Dom Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży jest jednostką organizacyjną Powiatu Hajnowskiego przeznaczony jest dla osób dorosłych przewlekle somatycznie chorych i w podeszłym wieku. Należy podkreślić, że w czasie pandemii głównym celem była ochrona podopiecznych przed zakażeniem COV-ID 19. Zostały wprowadzone procedury i zalecenia zapobiegające zarażeniem. Chęć niesienia pomocy zgłosiło również Wojsko Obrony Terytorialnej. Dom Pomocy Społecznej pozyskał 3 granty na wsparcie funkcjonowania Domu w okresie pandemii. I pierwszy grant w ramach projektu bezpieczna przyszłość wsparcie dla DPS z terenu Województwa Podlaskiego, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS otrzymano 166 275 zł. Drugi projekt w ramach projektu pod nazwą wdrożenie działań mających na celu poprawę sytuacji epidemiologicznej, związanej z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirus SARS-COV-2 na terenie Województwa Podlaskiego w obszarze pomocy społecznej współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS otrzymano grant w wysokości 101 623,34 zł. I trzeci, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno - opiekuńczych i hospicjów na czas COVID 19 i otrzymano grant na kwotę 16 726,30 zł. Dom Pomocy Społecznej w 2020 roku zakupił również 9 - osobowy samochód marki Ford przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych na kwotę 152 136 zł. Skorzystano z dofinansowania z wyrównywania różnic między regionami z PFRON na kwotę 90 000. Następnie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce jest jednostką organizacyjną Powiatu Hajnowskiego i jest finansowana z budżetu Wojewody Podlaskiego w ramach zadań zleconych z zakresu pomocy społecznej. Tak jak i inne nasze jednostki środowiskowy dom samopomocy od momentu ogłoszenia pandemii COVID 19 prowadził zajęcia w reżimie sanitarnym. Głównym zadaniem jest podtrzymywanie i rozwijanie u osób z zaburzeniami psychicznymi umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia i funkcjonowania w najbliższej społeczności lokalnej. Zadaniami pokrewnymi z zakresu pomocy społecznej są inicjatywy przeciwdziałające bezrobociu. Powiatowy Urząd Pracy realizował zadania wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy realizując powiatowy program promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy o czym szczegółowo mogli się Państwo zapoznać z danymi zawartymi w raporcie o stanie powiatu. Liczba osób bezrobotnych wyniosła 1325 osób i tym samym stopa bezrobocia w Powiecie Hajnowskim osiągnęła poziom 7,9% bezrobotnych, z wyżej wymienionych liczby bezrobotnych pracę podjęło 800 osób. Kolejny obszar promocja i ochrona zdrowia, Powiat Hajnowski realizuje zadania służące ochronie zdrowia co ma na celu sprzyjać poprawie jakości życia mieszkańców regionu, przeprowadza pogadanki, realizuje ogólnopolski program profilaktyki czerniaka, udostępnia informatory i poradniki zarówno w formie papierowej jak i w formie online. Podpisano porozumienia z lekarzami stomatologami na bezpłatne świadczenie usług stomatologicznych dla uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Hajnowski. Kontynuowano program stypendialny dla studentów kierunku pielęgniarstwa i położnictwa we współpracy z urzędem miasta. Uruchomiono w serwisie powiat.hajnowka.pl zakładkę koronawirus, w której opublikowano najświeższe doniesienia dotyczące przeciwdziałania epidemii. SP ZOZ w Hajnówce pomimo zaostrzonej sytuacji epidemiologicznej realizował w 2020 roku przedsięwzięcia organizacyjno-inwestycyjne mające na celu poprawę sytuacji zdrowotnej mieszkańców. W trakcie 2020 roku hajnowski szpital pozyskał i zakupił sprzęt i wyposażenie, samochody, przebudowano i zmodernizowano infrastrukturę informatyczną, zakupiono aparaty do hemodializy, aparat rtg i smart terminal do pomiaru temperatury. Są to darowizny od firmy "Pronar". Materace przeciwodleżynowe, darowizna od fundacji "Agory nadzieja", urządzenie do tlenoterapii wysoko przepływowej i pulsometry -  darowizna od firmy "Suempol". Ponadto w 2020 roku SP ZOZ w Hajnówce zakończył ostatni etap projektu pod nazwą Przebudowa i rozbudowa istniejącego oddziału psychiatrycznego i zespołu poradni w celu utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego. W 2020 roku wdrożono system e-recepta ułatwiający pacjentom korzystanie z udzielanych porad medycznych. W strukturze samorządu powiatowego jest również Powiatowy Rzecznik Konsumenta. Do zadań własnych powiatu należy ochrona praw konsumenckich, które wykonuje Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Interesanci zgłaszali się z problemami z dziedziny usług finansowych, są to kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, usługi telekomunikacyjne oraz ubezpieczeniowe. W ramach edukacji konsumenckiej został opracowany i wydany kalendarz z poradami konsumenckimi. Do zadań powiatu należy również współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Współpraca Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi odbywa się w oparciu o zasady partnerstwa, suwerenności stron, efektywności, uczciwej konkurencyjności, jawności i pomocniczości. Zlecanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji odbywało się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert. Na sferę Kultura i Ochrona Dziedzictwa Kulturowego przyznano 53 000 zł. W sferze kultura fizyczna i sport przyznano 7000, w sferze turystyka i promocja powiatu przyznano 20 000 zł. Powiat Hajnowski, mimo że nie posiada własnych instytucji kultury, włącza się systematycznie w organizację, uczestnictwo i dofinansowanie imprez kulturalnych odbywających się na terenie. W 2020 roku Powiat Hajnowski dofinansował następujące imprezy kulturalne: konkurs Podlasie w obiektywie organizowany przez Muzeum Białoruskie w Hajnówce oraz konkurs Poezja religijna poświęcony pamięci księdza prałata Mariana Świerczyńskiego organizowany przez Parafię Rzymsko- Katolicką pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Udzielono dotacji miastu Hajnówka na działalność miejskiej biblioteki w wysokości 10 000 zł. Ze środków powiatu była współfinansowana orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce. Współpracowano ze stowarzyszeniem kulturalnym Pocztówka przy Organizacji Festiwalu Wertep. Dofinansowano zajęcia sportowo - rekreacyjne na kompleksie sportowym przy I Liceum Ogólnokształcącym pod nazwą moje boiska Orlik 2012. Dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych i całych rodzin w ramach projektu lokalny animator sportu, współfinansowano organizację zawodów dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Hajnowskiego. Zadaniem zleconym dla samorządu powiatu jest nieodpłatna pomoc prawna i edukacja prawna, nieodpłatna pomoc prawna w Powiecie Hajnowskim świadczona jest w punkcie zlokalizowanym w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7. W tym punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku.  Prowadzenie nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej Powiat Hajnowski powierzył stowarzyszeniu Sursum Corda z Nowego Sącza. W 2020 roku mieszkańcom Powiatu Hajnowskiego udzielonych zostało 282 nieodpłatnych porad prawnych. Kolejne zadanie, ochrona środowiska. Uchwałą Rady Powiatu przyjęto program ochrony środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2021- 2024. Celem nadrzędnym tego programu jest zrównoważony rozwój Powiatu Hajnowskiego przy poprawie i promocji środowiska naturalnego. Następnie budownictwo, Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska realizował swoje zadania ustawowe z zakresu nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego oraz wydawania decyzji administracyjnych w zakresie prawa budowlanego. Kolejny dział transport i drogi. Drogi powiatowe są uzupełnieniem regionalnej i krajowej sieci drogowej. Łączą siedziby powiatów z gminami. Ich sieć wpływa decydująco na spójność przestrzenną i rozwój regionu. Powiat Hajnowski sprawuje nadzór nad 81 drogami o statusie powiatowym, ogółem do powiatu należy 476,471 km. Rok 2020 to rok inwestycji drogowych. Wartym uwagi jest fakt, iż na działania na drogach powiatowych w 2020 roku wydatkowaliśmy blisko 12 milionów, to jest 20% ogółu wydatków, z czego ponad 7 milionów złotych to wydatki inwestycyjne. Zarząd Dróg Powiatowych w ramach realizacji inwestycji na terenie Powiatu Hajnowskiego przebudował i wyremontował drogi w Białowieży na ulicy Pałacowej, na odcinku Dubiny-Kotówka-Trywieża oraz Łosinka-Chrabostówka od drogi krajowej do Miedwierzyk i na odcinku Kuraszewo-Nowokornino. W obszarze turystyki i promocji Powiatu Hajnowskiego wydział Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego realizował zadania mające na celu rozwój, promocję powiatu, upowszechnienie rozwoju turystyki oraz współpracy na szczeblu krajowym i zagranicznym. W 2020 roku zrealizowaliśmy następujące projekty pod nazwą: utworzenie centrum kompetencji w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, szansa w integracji 3, przyrodnicza skarbnica ponad granicami i transgraniczne dziedzictwo Puszczy Białowieskiej, Newwalking na receptę, szlakiem bioróżnorodności regionu Puszczy Białowieskiej i Doliny Narwi. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest współpraca partnerska, w 2020 roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną utrudniona była współpraca krajowa i zagraniczna z naszymi partnerami. Niemniej utrzymujemy kontakt z partnerami, czego wyrazem są realizowane projekty w 2021 roku. Ważnym aspektem pozostaje bezpieczeństwo, powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego. W 2020 roku realizowały następujące podmioty: Komenda Powiatowa Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce, Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Hajnówce, Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Program zgodnie z rekomendacją Komisji Bezpieczeństwa i Porządku obejmuje następujące zadania kierunkowe: zapewnienie porządku publicznego, działalność prewencyjno- wychowawczą, bezpieczeństwo komunikacyjne, wypoczynek i rekreacja, zagrożenia kryzysowe. Rok 2020 zdominowała pandemia koronawirusa. Pokrótce omówię działania epidemiologiczne w obszarze Powiatu Hajnowskiego. W Powiecie Hajnowskim pierwszy przypadek zachorowania odnotowano 3 kwietnia 2020 roku. W 2020 roku zgłoszono 1493 przypadków zachorowań wywołanych zakażeniem SARS-COV-2. Powiatowa stacja sanitarno- epidemiologiczna prowadzi ciągłą działalność dotyczącą profilaktyki SARS-COV-2, jak również chorób wieku dziecięcego, głównie poprzez propagowanie zalecanych szczepień ochronnych i nadzór nad wykonawstwem szczepień. Z zakresu geodezji, katastru i nieruchomości pragnę podkreślić, iż realizowane w obszarze powiatu 4 projekty scaleniowe to ponad 51 milionów złotych. W sprawie szczegółowych danych kieruję do raportu o stanie, bo tego jest bardzo dużo, o stanie powiatu za 2020 rok. Raport o stanie powiatu zobowiązani jesteśmy przedstawić do 31 maja. Celem jego jest przedstawienie najważniejszych działań, jakie miały miejsce w 2020 roku. Zarząd Powiatu Hajnowskiego miał za zadanie wykonanie w sposób zgodny z założeniami przyjętej strategii rozwoju powiatu przy współpracy z podmiotami sektora administracji publicznej, samorządowej oraz innymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi. Rok 2020 był rokiem szczególnym, gdyż wiele naszych planów i zamierzeń musiało zostać przesuniętych w czasie do realizacji z uwagi na pandemię koronawirusa. Wysiłek rady powiatu, zarządu powiatu oraz pracowników Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych Powiatu Hajnowskiego spowodował, że możemy pochwalić się jednak dzisiaj sukcesami, pomimo wielu napotkanych trudności. Pomimo skomplikowanej sytuacji społeczno-gospodarczej, jaką wywołała pandemia koronawirusa, pomimo ograniczonych możliwości finansowych, pragnę podkreślić, iż w 2020 roku w obszarze Powiatu Hajnowskiego wspólną pracą pracowników urzędu, kierowników jednostek realizowaliśmy 33 projekty o łącznej wartości ponad 85 milionów złotych. Suma wydatków na inwestycje i projekty tylko w 2020 roku przekroczyła blisko 30 milionów złotych. Są to środki z budżetu powiatu, z funduszów zewnętrznych i unijnych. Mam nadzieję, że jesteśmy zgodni co do faktu, iż Rada Powiatu Hajnowskiego wraz z Zarządem oraz jednostkami starostwa wykonała ogrom pracy w imieniu Pana Starosty oraz własnym chcę podziękować Zarządowi, Pani Oldze Rygorowicz, Panu Jarosławowi Gerasimukowi i Panu Romanowi Ostapczukowi, członkom zarządu za ogromny wkład i zaangażowanie w pracach zarządu. Często były to burzliwe obrady, ale bardzo konstruktywne i zgodne z prawem podjęte decyzje. Dziękuję Przewodniczącemu Rady Powiatu Hajnowskiego Panu Eugeniuszowi Saczko oraz wszystkim Państwu radnym obecnej kadencji, którzy współtworzyli ten budżet dla dobra społeczności Powiatu Hajnowskiego. Duże słowa uznania należą się wszystkim pracownikom Starostwa i kierownikom podległych jednostek. Bardzo duże słowa uznania kieruję również do wszystkich służb mundurowych i cywilnych, które wspierały i wspierają nas i mieszkańców w trudnym dla nas okresie pandemii. Mam nadzieję, że wytyczone kierunki rozwoju powiatu znajdą aprobatę wśród lokalnej społeczności, a raport o stanie powiatu za 2020 rok pokazał, co się zmieniło w stosunku do poprzednich lat. Łatwiej jest nam analizować niedociągnięcia i powielać to, co się sprawdziło i przyniosło korzyści dla całego Powiatu Hajnowskiego. Panie przewodniczący, Wysoka Rado, wnioskuję o przyjęcie raportu o stanie Powiatu Hajnowskiego za 2020 rok. Dziękuję bardzo.

 Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, nad raportem o stanie powiatu przeprowadza się debatę. Czas nie jest ograniczony dla radnych. W debacie mogą też uczestniczyć mieszkańcy naszego powiatu, ale niestety do dnia wczorajszego do dzisiaj nikt nie zgłosił chęci zabrania głosu w debacie. W związku z tym otwieram debatę i zapraszam Panie i Panów radnych do zabierania głosu. Bardzo proszę, kto chciałby zabrać głos na temat raportu.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado, no zawsze musi być ten, kto zacznie, więc, przyjąłem na siebie to zadanie.  Ważny raport, ważny budżet, o którym będziemy jeszcze dzisiaj mówili później, ale właściwie te dwie rzeczy ze sobą się wiążą. I przyjęcie realizacji raportu, budżetu i ten raport ściśle są ze sobą powiązane. Ważne o tyle, że w naszej kadencji jest to tak naprawdę debata nad pierwszym takim w pełni naszym budżetem. Wcześniej, o ile tam nawet przyjmowaliśmy ten budżet, to nie był do końca konstruowany przez nas, tutaj natomiast i skonstruowany przez nas i realizowany przez nas. W trudnym roku pandemicznym w pierwszym roku pandemii, kiedy tak naprawdę wszystkiego uczyliśmy się i w związku z tym jest taki problem z oceną raportu i realizacji budżetu, no bo nie wiadomo, jakie kryteria do końca przyjąć czy oceniać go kryteriami, które obowiązywały wcześniej przed okresem pandemii, czy też pobłażliwiej spojrzeć na ten dokument. Dla mnie ważne w nim, ważnych jest w nim kilka elementów. I chciałbym, mam taką nadzieję, że właśnie jako pierwsza osoba, która zabiera głos dzieląc się tymi refleksjami, spowoduje to, że usłyszę też inne głosy na ten temat. Elementem tego raportu jest wykonanie budżetu dochodów budżetu powiatu za 2020 rok. No i tutaj musimy powiedzieć, że nie udało nam się tych dochodów wykonać. Wykonaliśmy je w 97 procentach, co tak jak mówię na rok pandemiczny to może i nie jest najgorszy wynik, ale w tym.  Ja mam tutaj 97 być może? Literówka. Źródło dochodu, dochodu do dochodów budżetu, odczytuję z tabeli. Udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, został również osiągnięty niższy niż zakładany, również w 97 %, to jak mówię w takim okresie można przyjąć to za jakiś wynik. Natomiast nie wiem, jak Państwa, mnie zaniepokoił duży ubytek, jeżeli chodzi o udział we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Bo tak z tego samego zapisu nie wynika skąd wykonanie tylko w 80 %. Z zakładanych 194 tys. zł tylko 155. Chciałbym, żebyśmy zastanowili się tak nad tym, bo czy jest to spowodowane mniejszą liczbą podmiotów gospodarczych funkcjonujących na naszym terenie? Co oznaczałoby, że może gospodarka nam się zwijać, a to by było niepokojące.  Co do finansowania oświaty to już proszę Państwa, tyle razy dyskutowaliśmy na ten temat, że proszę mi wybaczyć, nie będę kolejny raz podnosił tego tematu, dobrze? Ja tutaj się nie przychylam do tego, że my tutaj, że my jakieś środki ogromne dokładamy do oświaty, bo subwencje, te trzy subwencje, które wpływają do nas w kwocie ponad 19 milionów no, ale to jak mówię, problem finansowania oświaty ja na razie odkładam, chyba, że ktoś będzie go chciał kontynuować. Niepokoją też dochody z tytułu realizacji projektów ze środków Unii Europejskiej. I tutaj 74 % wykonania tylko. Chciałbym zapytać czy zarząd, starostowie, czyli też zarząd, rozważają, myślą, oceniają, zakładają jakiś plan, co możemy zrobić, by ten współczynnik poprawić, by w 2021 roku to wykonanie było na wyższym poziomie niż 74%? Co do wydatków. No to tak jak już tutaj była mowa o tym największy procent 27 stanowią wydatki na oświatę. Kolejny z wydatków, który ponosimy. 20% to wydatki na drogi publiczne powiatowe. No i chciałoby się powiedzieć, że przydałoby się więcej. Prawda?  Jest tutaj Pan Mikołaj, nie zgłosił się co prawda do debaty, ale może jeszcze będzie uczestniczył i powie. Natomiast chciałbym, żebyśmy otrzymali jako radni taką szczegółową informację i to o czym co zapowiadałem już przy okazji omawiania prac zarządu powiatu. Wydatkujemy na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową ponad 7 milionów złotych. Chciałbym wiedzieć na co w 2020 roku konkretnie te wydatki zostały przeznaczone. Co do oceny podjętych przez nas uchwał w 2020 roku, ja rozumiem, znam naturę funkcjonowania tego mechanizmu, no duża część tych uchwał jest jeszcze w trakcie realizacji, więc trudno co do niektórych się jakoś odnosić, natomiast też chciałbym, żebyśmy i ten raport i budżet za 2020 rok potraktowali jako taki przyczynek do dyskusji na temat zakończonej realizacji programu rozwoju Powiatu Hajnowskiego. Ten program został zakończony w 2020 roku, funkcjonował od 2015. Ja nie brałem udziału w uchwalaniu go, ale odziedziczyliśmy go z dobrodziejstwem inwentarza rozpoczynając tą kadencję. W tej opisowej części raportu znajduje się informacja o tym, jaką twórcy tego programu w 2015 roku postawili, założyli wizję Powiatu Hajnowskiego. Ich zdaniem brzmi ona: Powiat Hajnowski innowacyjnym obszarem opartym na zrównoważonym gospodarowaniu usługami środowiska regionu Puszczy Białowieskiej na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości. O ile ocenę wzrostu zatrudnienia czy poziomu zatrudnienia na terenie powiatu możemy sobie wyrobić na podstawie informacji chociażby z Urzędu Pracy, o tyle, nie wiem na ile w tej chwili jako powiat, starostwo, rada powiatu dysponujemy narzędziem do zbadania tego, w jaki sposób przez te 5 lat do 2020 roku ten rozwój przedsiębiorczości miał miejsce, na jakim my jesteśmy etapie? Czy odnotowaliśmy jakiś przyrost? Czy potrafimy po 5 latach kończąc, zamykając rok 2020, stwierdzić, że faktycznie przedsiębiorczość przez te 5 lat się w naszym powiecie rozwijała, a nie zwijała. Mam nadzieję, tak jak mówiłem na początku, że rozpoczniemy w tej chwili tą faktyczną debatę nad przyjęciem raportu o stanie powiatu za 2020 rok. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy ktoś z Państwa jeszcze chciałby zabrać głos w debacie?  Nie widzę chętnych do zabrania głosu. W związku z tym, jeżeli nie ma chętnych, zamykam debatę nad raportem o stanie Powiatu Hajnowskiego. I przechodzimy do przegłosowania uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Hajnowskiego. Przypominam, że uchwałę tą podejmujemy bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu.

Radni więcej pytań i uwag w debacie nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (12)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Kośko Krystyna

 

 

 

Uchwała Nr XX/170/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021 r.

w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Korzystając z okazji, że uchwaliliśmy tak ważną uchwałę, jedną z najważniejszych uchwał w ciągu roku, chciałbym w imieniu swoim, mam nadzieję, że w imieniu też wszystkich radnych w imieniu mieszkańców też podziękować Zarządowi Powiatu Hajnowskiego, podziękować Pani Staroście, podziękować Panu Staroście, który na pewno nas ogląda w telewizji. Podziękować za wszystkie poczynania, które rozpoczęliśmy czy kontynuowaliśmy dla poprawy życia mieszkańców Powiatu Hajnowskiego. Dziękuję także wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych uchwał, wszystkim, którzy przyczyniają się, przyczynili się do tworzenia tych uchwał, bo to też jest bardzo ważna rzecz. I mam nadzieję, że kolejne lata, które przed nami, będą jeszcze bardziej owocne. I bardziej będziemy się rozwijać gospodarczo, mając nadzieję, że pandemia minęła i do nas już nie wróci, a jak będzie rzeczywiście to się przekonamy, więc jeszcze raz dziękuję za pracę i gratuluję otrzymania zaufania od wszystkich, tj. większości radnych, przepraszam.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 porządku obrad, sprawozdanie finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2020r.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Pani Wicestarosty o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2020r.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo w imieniu Pana Starosty i własnym przedkładam Wysokiej Radzie do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego za 2020 rok. Budżet na rok 2020 Rada Powiatu Hajnowskiego uchwaliła w dniu 19 grudnia 2019 roku uchwałą nr IX/85/19. Budżet ten zakładał na początku dochody w wysokości 57 643 786,01 zł oraz wydatki w kwocie 59 376 786,01 zł. Przychody w kwocie 2 346 500 zł i rozchody w wysokości 613 500 zł. W wyniku podejmowanych przez wysoką radę oraz zarząd powiatu uchwał zmieniających budżet planowany dochody na koniec 2020 roku wyniosły 59 619 408,69 zł, a planowane wydatki 64 331 227,28 zł. Zaplanowano deficyt budżetowy na poziomie 4 711 818,59 zł. Rzeczywiste wykonanie dochodów wyniosło 58 809 007,89 zł, to jest 99% planu, a wydatków 59 870 190,80 zł i zamknął się w 93% planu.  Tym samym rok 2020 zakończył się deficytem budżetowym w wysokości 1 061 182,91 zł, przychody zaś wyniosły 5 487 760,29 zł. A rozchody budżetu wykonano w wysokości 613 500 zł. Chciałabym zwrócić Państwa uwagę na istotny fakt, że jest to rok, kiedy przy pełnej realizacji zadań osiągnęliśmy niższy deficyt budżetowy o 3 650 635,68 zł. Szanowni Państwo, podstawowymi źródłami naszych dochodów pozostaje nadal subwencja ogólna z budżetu państwa, stanowiła ona 33% wszystkich dochodów i wyniosła 19 027 257 zł, w tym głównie subwencja oświatowa stanowiąca 19% dochodów ogółem 11 122 024 zł. Dochody własne, które wyniosły 27 302 342,17 zł w tym udział w podatkach budżetu państwa 8 439 349,42 zł.  I dochody z tytułu realizacji różnych projektów to kwota 5 640 170,32 zł. Następnie dotacje celowe z budżetu państwa na zadania własne, zadania zlecone ustawami i realizowane na podstawie porozumień z organizacjami administracji rządowej, dotacje te wyniosły łącznie 12 479 408,72 zł. Zmiany w planach finansowych wynikające z dotacji były zgodne z decyzjami Wojewody Podlaskiego, otrzymane zaś środki niezwłocznie kierowane były do jednostek w celu ich realizacji. Wysoka Rado, Szanowni Państwo, największe wydatki poniesione na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą wyniosły one łącznie 16 110 806,72 zł. W tym na wydatki osobowe przeznaczono 12 889 029,02 zł. I wydatki te stanowiły odpowiednio 27% i 22% budżetu 2020 roku. Działalność powiatu w sferze oświaty przyświecała idea maksymalnego zaspokojenia potrzeb w dziedzinie edukacji ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej i specjalnej w ramach dotychczasowej struktury organizacyjnej i istniejącej bazy majątkowej. Również w tym roku konieczne było zaangażowanie środków własnych budżetu ponad subwencją oświatową na kwotę 4 539 402,15 zł. Drugą grupą wydatków pochłaniających najwięcej środków budżetowych to transport i łączność. Na drogi powiatowe wydatkowano 11 695 540,31 zł, stanowi to około 20% ogółu wydatków. Trzecią i kolejną grupą wydatków były wydatki na pomoc społeczną oraz wraz z pozostałymi zadaniami w zakresie polityki oraz rodziny, wydatki w tych obszarach wyniosły 11 245 077,06zł, co stanowi 19% wszystkich wydatków budżetu. Na zbliżonym poziomie 4 696 102,57 zł do roku 2019 ponieśliśmy wydatki na administrację publiczną zapewniając mieszkańcom powiatu właściwą obsługę administracyjną. Podobnie jak w 2019 roku kształtowały się wydatki bieżące na promocję powiatu, na zadania z zakresu geodezji i kartografii, na gospodarkę nieruchomościami, na leśnictwo oraz na zadania z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wysoka Rado, Szanowni Państwo, w 2020 roku zapewniliśmy niezakłóconą obsługę długoterminowego zadłużenia. Na przestrzeni całego 2020 roku była zachowana relacja wynikająca z artykułu 243 ustawy o finansach publicznych. Panie i Panowie radni, chociaż realizacja zadań w ramach budżetu 2020 roku odbyła się w granicach przepisów prawa i zgodnie z uchwałami rady powiatu mamy świadomość, że pandemia koronawirusa i jej społeczno-gospodarcze skutki mogą rzutować na realizację projektów i inwestycji. Pamiętać należy, że każdy projekt, każda inwestycja, każda wydana decyzja to nie tylko liczby i finansowa statystyka. Każde nawet najmniejsze działanie ma przede wszystkim służyć dobru społeczności lokalnej. Samorządy, jak nigdy wcześniej potrzebują wsparcia szczebla centralnego, potrzebują rozwiązań prawnych, mających na celu pomoc instytucjonalną i finansową. Wysoka Rado, na wykonanie ubiegłorocznego budżetu, który starałam się Państwu przedstawić w skrócie miała wpływ praca wielu osób. Za pracę i wysiłki włożone w realizację budżetu pragnę podziękować jeszcze raz współpracownikom, Panu Staroście Andrzejowi Skiepko, członkom zarządu Pani Oldze Rygorowicz, Panu Romanowi Ostapczukowi i Panu Jarosławowi Gerasimiukowi. Dziękuję Przewodniczącemu Rady Powiatu Panu Eugeniuszowi Saczko oraz wszystkim Państwu radnym obecnej kadencji, którzy współtworzyliście ten budżet. Myślę też, że wszyscy odczuwamy satysfakcję czytając opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z realizacji budżetu przez nasz samorząd w 2020 roku. Musimy sobie uzmysłowić, że tylko żelazna dyscyplina i spoczywający na nas obowiązek gospodarności i rzetelności w wydatkowaniu środków publicznych dały nam możliwość utrzymania wskaźników przy dość trudnej sytuacji finansowej. Szanowni Państwo, proszę Wysoką Radę o udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu Hajnowskiego z wykonania budżetu za 2020 rok. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Proszę Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Pana Krzysztofa Petruka o przedstawienie opinii i wniosku.

       Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Petruk przedstawił opinie i wniosek Komisji Rewizyjnej (zał. Nr…………,)

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, czy przeczytać te sprawozdania, ponieważ te materiały mamy wszystkie dołączone do sesji, wszyscy posiadają te dokumenty. Następnym punktem są uchwały RIO. Czy te uchwały też miałbym przeczytać?

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ja już przeczytam. Dziękuję bardzo, tak jak Pan Przewodniczący powiedział mamy także uchwały składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Pierwsza uchwała dotyczy zaopiniowania pozytywnie przedłożonego przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Hajnowskiego za rok 2020. ( zał. Nr ………) Druga natomiast opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku postanawia stwierdzić, że wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Hajnowskiego spełnia wymogi określone w ustawie o samorządzie powiatowym i w ustawie o finansach publicznych. ( zał. Nr ………)  To są opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej i przechodzimy do dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2020. Bardzo proszę, kto z Pań i Panów radnych chciałby zabrać głos w dyskusji?

Nie widzę, w związku z tym przystąpimy do przegłosowania projektu uchwały w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego.          

Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2020r. pod głosowanie.

 

Rozkład głosów

Za (12)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Kośko Krystyna

 

 

 

  • Uchwała Nr XX/171/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021r.

 

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2020r.

 

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do następnej uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi.

 

Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie.

 

Rozkład głosów

Za (12)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Kośko Krystyna

 

 

 

Uchwała Nr XX/172/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021r.

w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Tym samym udzieliliśmy absolutorium Zarządowi Powiatu Hajnowskiego. I jeszcze raz, jak i poprzednim razem gratuluję, gratuluję Panu Staroście, Pani Staroście, gratuluję członkom Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Dziękujemy za pracę i życzymy sukcesów Państwu i nam wszystkich w kolejnym roku, gratuluję.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim radnym za ogromne zaufanie, jakim obdarzyliście przy zatwierdzeniu dzisiaj sprawozdania finansowego i wotum zaufania i absolutorium. Chcę jeszcze raz podkreślić, że była to bardzo ciężka praca. Ja dzisiaj jako debiut, bo zawsze Pan Starosta prowadził, więc dla mnie to szczególnie bardzo ważne. Myślę, że Pan Starosta szybciej wyzdrowieje jak otrzyma tą informację. Dziękuję jeszcze raz całemu zarządowi i całej radzie. Dziękuję bardzo.

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 porządku obrad, sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Hajnówce (Zał. Nr ……..)., przedmiotowe sprawozdanie zostało Państwu przedłożone, było przedmiotem obrad Komisji Spraw Społecznych, może zaproponuję w ten sposób, jeżeli są jakieś dodatkowe pytania do Pani inspektor, to bardzo proszę.

Radny Jan Korcz: Ja mam takie pytanie, może nie dotyczy bezpośrednio sprawozdania z działalności, tylko mi chodziło o udzielenie najnowszych informacji, które dostajemy na paskach z Ministerstwa Zdrowia o powrotach Polaków z Wielkiej Brytanii i z Schengen. Chodzi mi jaki jest okres kwarantanny, jakie obowiązują badania? Dziękuję bardzo.

Pani Irena Dymińska: Dzień dobry Państwu, jeśli chodzi o odpowiedź na to pytanie, więc jeśli chodzi o kwarantannę, nie dotyczy ona osób zaszczepionych z tym, że od ostatniego szczepienia musi upłynąć 2 tygodnie, więc te osoby nie podlegają kwarantannie i nie dotyczy również ona ozdrowieńców, pół roku od zachorowania, więc osoby powracające z Wielkiej Brytanii, które są zaszczepione i minęło dwa tygodnie od ostatniej szczepionki nie podlegają kwarantannie, nie podlegają również kwarantannie dzieci podróżujące do dwunastego roku życia, dzieci podróżujące z tymi osobami. Podobne przepisy dotyczą wszystkich krajów, wszystkich przyjeżdżających do Polski z krajów Schengen, ze strefy Schengen. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Pani Inspektor, jeśli można? Współcześnie chciałbym zapytać to co teraz, czy jest wiadomo, jaki jest procent zaszczepionych mieszkańców Powiatu Hajnowskiego? Czy takich danych nie mamy?

Pani Irena Dymińska: Ja nie mam takich informacji, ponieważ my nie prowadzimy szczepień jako Inspekcja Sanitarna, więc ja takich informacji konkretnych nie posiadam. Są, Pani Starosta pewnie będzie miała takie informacje zebrane z różnych punktów szczepień, bo ta sytuacja zmienia się codziennie. Ja tylko może chciałam jednym zdaniem, jedno zdanie powiedzieć na  temat obecnej sytuacji, która jest i jak w ogóle wyglądała sytuacja na terenie naszego powiatu od początku epidemii, czyli od marca ubiegłego roku do dnia dzisiejszego, więc liczba próbek, która była pobrana od mieszkańców naszego powiatu to jest 9190 próbek,  w przeciągu ostatnich 24 godzin, czyli teraz obecnie od jedenastu osób zostały pobrane próbki, testy antygenowe w przeciągu ostatnich 24 godzin 26 osobom, liczba osób, które są objęte kwarantanną w ostatnich, w przeciągu ostatnich 24 godzin to jest jedna osoba. Obecnie w kwarantannie przebywa 16 osób. Ogółem liczba osób objętych kwarantanną od początku epidemii to jest 9100. I liczba osób objętych izolacją. Od początku epidemii to jest 2281 osób. Ja podaję Państwu te dane do dnia dzisiejszego, bo w raporcie, który żeście Państwo od nas otrzymali, są dane tylko za 2020 rok, a tak to wygląda do dnia dzisiejszego. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja epidemiczna będzie się stabilizowała, chociaż po takich niepokojących wirusach, jeśli chodzi o COVID, o mutację Delta boimy się, że ona też do nas przyjdzie i jakby może być następna 4 fala pandemii.  Natomiast jeśli chodzi o szczepienia, mówię to tu Pani starosta posiada takie dane.

Radny Jan Korcz: Jeszcze raz sobie pozwolę zadać jedno pytanie, mamy upały, jaki jest stan właśnie wody w tych naszych zbiornikach Ropczyce, Dubicze, nad Siemianówką, tak krótko, jak to wygląda? Bo wiadomo, sytuacja zmienia się także poproszę o odpowiedź.

 Pani Irena Dymińska: Jedyny zbiornik, który my nadzorem obejmujemy tylko i wyłącznie zbiorniki które zostaną zgłoszone do nas przez Rady gminy czy Rady miasta i taki obowiązek wykonania badania wody ciąży na właścicielu tego miejsca zwyczajowego, zwyczajowo wykorzystywanego do kąpieli czy kąpieliska. Jedynym zbiornikiem, który został zgłoszony do nadzoru, to jest zbiornik Repczyce. Wczorajszy wynik wody, woda jest dobra. Siemianówka nie jest zgłoszona do nadzoru ani Dubicze, tylko Repczyce.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeżeli nie ma pytań, to dziękujemy Pani Inspektor za przygotowanie sprawozdania, za tą ciężką pracę w tym bardzo trudnym roku i oby ten gorszy wariant do nas nie dotarł.  Dziękuję bardzo.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, pierwszą dawką zaszczepionych zostało, to są dane w sumie na dzień dzisiejszy z Ministerstwa Zdrowa w naszym powiecie 14 390 osób, dwoma dawkami jest zaszczepionych 11 853 osoby. Są tu szczególne, poszczególne gminy, ja chyba nie będę już tego przedstawiała, jeszcze jest informacja na temat zamówionych transportów dowozu osób, osób, które nie mogą same pojechać na szczepienia.  Liczba zamówionych transportów była 158 i zrealizowanych 153. Także w miarę wszystkie zamówione transporty zostały zrealizowane. Dziękuję bardzo.

            Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

            Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej. 

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – Informacja na temat działań związanych z promocją powiatu, współpracą z zagranicą (zawarte porozumienia) i funkcjonowania Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra” (Zał. Nr ……..).. Sprawozdanie zostało przygotowane przez pracowników wydziału promocji i rozwoju starostwa powiatowego w Hajnówce pod kierownictwem pani naczelnik.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie widzę pytań, w związku z tym dziękujemy za pracę, dziękujemy za przygotowanie sprawozdania i życzymy jak najwięcej turystów w przyszłym roku.

Rada Powiatu przyjęła informację na temat działań związanych z promocją powiatu, współpracą z zagranicą (zawarte porozumienia) i funkcjonowania Centrum Turystyki i Promocji „Kraina Żubra”.

Do punktu 10-go:

10.1.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2021r. Uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Spraw Społecznych oraz Komisję Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Mamy do uchwały poprawkę zarządu.  Bardzo proszę o przedstawienie Panią Starostę.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ja już wcześniej przedstawiłam czego dotyczy ta autokorekta, ale jeszcze raz przypomnę. Autokorekta dotyczy konieczności zmian w budżecie Powiatu Hajnowskiego polegającego na zmianie klasyfikacji środków w kwocie 150 tysięcy zapisanych pierwotnie na wykonanie ogrodzenia w LO nr 1 i w związku z nie pozyskaniem środków dodatkowych zewnętrznych zarząd powiatu proponuje przeznaczyć je na modernizację systemu grzewczego. Zarząd uważa, ja w imieniu całego zarządu mówię, że uważaliśmy, że ważniejszą jakby sprawą jest ta modernizacja tego systemu grzewczego. Chociaż bardzo ważne jest też jej ogrodzenie, ale mimo wszystko proponuję, żeby zmodernizować, żeby można było zacząć przystąpić do projektu, więc potrzebna jest decyzja rady. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.           

Rozkład głosów

Za (14)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

Michalak Lech Jan

 

 

 

Uchwała Nr XX/173/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2021r.

10.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

 

 

Uchwała Nr XX/174/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021 r.

w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

10.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (14)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

 

Petruk Krzysztof

 

 

 Uchwała Nr XX/175/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021 r.

w sprawie pozostawienia bez rozpatrzenia skargi na dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce

10.4.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

Radna Krystyna Kośko: Szanowna Rado, drodzy mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego, mam do przekazania informację, którą otrzymałam w dniu wczorajszym na moje zapytanie odnośnie kwalifikacji osób zatrudnianych na stanowiskach kierowniczych w pomocy społecznej, a mianowicie: W odpowiedzi na pismo z dnia 26  maja 21 roku w sprawie kwalifikacji do zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej uprzejmie informuję: Zgodnie z artykułem 122 ustawy z 12 marca 2004r. o pomocy społecznej Dziennik Urzędowy z 2020  roku, pozycja 1876 i 2369 oraz z 2021, pozycja 794 i 803 osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej trzyletni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Dodatkowo osoba kierująca Środowiskowym Domem Samopomocy Społecznej jest zobowiązana do spełniania wymagań kwalifikacyjnych zawartych w rozporządzeniu z dnia 9 grudnia 2010 roku w sprawie środowiskowych domów samopomocy, Dziennik Urzędowy z 2020 roku, pozycja 249, czyli posiadać wykształcenie wyższe na kierunku mającym zastosowanie przy świadczeniu usług w domu oraz co najmniej półroczny staż pracy na stanowisku, na którym miała bezpośredni kontakt z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Pojęcie stażu pracy w pomocy społecznej należy rozumieć szerzej niż tylko okres zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, których katalog zawarto w artykule 6 ustęp 5 ustawy z 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, np. praca w organizacji pozarządowej działającej w obszarze pomocy społecznej, praca w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych Dz.U. Nr 123, pozycja 776, warsztat terapii zajęciowej oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobą niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Zatem zgodnie z powyższym, warsztat terapii zajęciowej nie jest ani jednostką organizacyjną pomocy społecznej, ani nie funkcjonuje w obszarze pomocy społecznej, dlatego też w opinii departamentu, pracy w warsztacie terapii zajęciowej nie można zaliczyć do stażu niezbędnego do zajmowanego stanowiska kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Kwalifikacje do zajmowania stanowisk urzędniczych kierowniczych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej zostały określone w ustawie z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych. Dziennik urzędowy z 2019 roku, pozycja 1282, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego oraz ustawie z dnia 12 marca o pomocy społecznej. Zgodnie z wyżej wymienionymi aktami prawnymi osoba zajmująca stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej powinna spełniać następujące kryteria: posiadać wykształcenie wyższe, posiadać pięcioletni staż pracy w tym trzy lata w pomocy społecznej, posiadać specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. W związku z tym, że w artykule 122 ustęp 1 ustawa o pomocy społecznej stawia wymóg posiadania trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej, osoba powinna wykazać się posiadaniem udokumentowanego stażu pracy w wykonywaniu zadań pomocy społecznej. W opinii departamentu za staż pracy w pomocy społecznej można uznać świadczenie pracy, zatrudnienie między innymi w ramach umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin lub na innej podstawie, na przykład umowa wolontariatu, podczas którego osoba wykonuje obowiązki związane z bezpośrednim udzielaniem osobom najbardziej potrzebującym pomocy i wsparcia, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej. Jednocześnie wykonywanie obowiązków nie może mieć charakteru dorywczego, wykonywana praca winna charakteryzować się pewnym natężeniem, częstotliwością wykonywania pozwalającym zapoznać się z charakterem pracy, zadaniami jakie wykonują jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz umożliwić nabycie określonego doświadczenia niezbędnego do kierowania pracą tych jednostek. Brak załączonej dokumentacji w postaci zakresu czynności pracownika uniemożliwia ocenę czy osoby, o których mowa w piśmie spełniają warunek posiadania 3-letniego stażu w pomocy społecznej. Dodatkowo należy zauważyć, że ustawodawca wskazuje, że osoba zajmująca stanowisko kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej powinna posiadać specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej bez dodatkowych warunków w tym zakresie. W opinii departamentu osoba kierująca jednostką organizacyjną pomocy społecznej jest dyrektor, kierownik jednostki, a także zastępca dyrektora, kierownika jednostki, który faktycznie reprezentuje jednostkę na zewnątrz, podejmuje kluczowe decyzje w zakresie jej funkcjonowania i odpowiada bezpośrednio przed organem prowadzącym za działalność tej jednostki. Zakres obowiązków powinien jasno wynikać z regulaminu organizacyjnego danej jednostki. Do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych zgodnie z tabelą nr 1 stanowiącą załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 roku Dz. U. pozycja 936 z późniejszymi zmianami w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych jednostek zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, zaliczono dyrektorów, kierowników tych jednostek oraz ich zastępców. Dlatego wymagania określone w artykule 122 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej należy stosować do dyrektorów samorządowych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej i ich zastępców. Należy zauważyć, że przepis nie posługuje się pojęciem dyrektora lub kierownika a właściwie osoby kierującej niezależnie od tego czy czynności kierujący podejmowane są czasowo na przykład pod nieobecność tam dyrektora, kierownika czy zawsze w ramach wykonywania obowiązków. Co do zasady stanowiska urzędnicze w tym kierownicze stanowisko urzędnicze powinny być obsadzane w drodze wolnego i konkurencyjnego naboru, tak wynika z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych. Przesądza o tym treść jej artykułu 11 ust.1, zgodnie z którym nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze, w tym na kierownicze stanowisko urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny. Ustawa o pracownikach samorządowych nie przewiduje natomiast instytucji powierzenia pełnienia obowiązków jako sposobu, jak chociażby czasowego obsadzenia wakatu na stanowisku urzędniczym czy kierowniczym stanowisku urzędniczym. Jednocześnie informuję, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej artykuł 22 do zadań wojewody należy między innymi nadzór nad realizacją zadań samorządu gminnego, powiatowego i województwa, w tym nad zgodnością zatrudniania pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z wymaganymi kwalifikacjami. Wobec powyższego zasadne jest zwrócenie się z prośbą o wydanie opinii w powyższym zakresie do właściwego wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego.  Niezależnie od powyższego informuję, że stanowisko departamentu integracji pomocy społecznej nie może być podstawą wykładni powszechnie obowiązujących przepisów prawa i nie jest wiążące dla organów podejmujących decyzje w indywidualnej sprawie. Podpisane: z poważaniem zastępca dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej.

Ja ze swojej strony, proszę Państwa o zagłosowanie zgodnie z prawem i z własnym sumieniem. Dziękuję.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado, przepraszam, że z laptopem przywędrowałem, ale nie mam treści tego pisma w wersji drukowanej. Do tej pory ta sprawa była mi znana tylko z korespondencji, którą otrzymywaliśmy wszyscy radni, z pism, które do nas wpływały w tej sprawie. Natomiast, dzisiaj oczekiwałbym, że albo podejmiemy decyzję o wydłużeniu czasu rozpatrywania tej skargi i zasięgniemy sugerowane i tutaj w tym piśmie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinii Wojewody Podlaskiego, albo też otrzymamy informacje, które zmienią naszą świadomość dotyczącą kwalifikacji w związku z tym, że zakwestionowano tutaj zatrudnienie w warsztatach terapii zajęciowej jako kwalifikacje do objęcia kierowniczego stanowiska w domu środowiskowym. Myślę, że na tym etapie nie możemy podjąć decyzji, czy skarga jest zasadna czy nie jeżeli faktycznie te wątpliwości zasugerowane przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej nie zostaną w jakikolwiek sposób rozwiane. Dziękuję bardzo.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, przedstawione pismo z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w odpowiedzi na pismo z dnia 26 maja. Chcielibyśmy otrzymać załącznik tego pisma, bo wie Pani co, bo to, że zapytała Pani w Ministerstwie czy warsztaty terapii zajęciowej są w ustawie o pomocy społecznej, to powiem sama, że nie. Ja wiem co jest w ustawie o pomocy społecznej i wiem co jest w ustawie o rehabilitacji i społecznej, i zawodowej, więc bardzo proszę o załączenie tego pisma, które Pani zadała, wysłała do Ministerstwa. I druga sprawa, Pani tu mówi, Pani odpowiada Pani Katarzyna Klimiuk, brak załączonej dokumentacji w postaci zakresu czynności pracownika uniemożliwia ocenę, czy osoba, o której mowa w piśmie spełnia warunek posiadania trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej. Sam wolontariat uprawnia do pełnienia tego, do ubiegania się o to stanowisko. Więc jeżeli już Pani występuje do Ministerstwa to proszę zrobić to dokładnie ze wszystkimi danymi, z dokładnym jakimś zapytaniem. Nie można powierzchownie. I konkluzja pani Katarzyny Klimiuk zastępcy dyrektora: niezależnie od powyższego informuję, że stanowisko Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej nie może być podstawą wykładni powszechnie obowiązujących przepisów prawa i nie jest wiążące dla organów podejmujących decyzje w indywidualnej sprawie. Pani nam przedstawiła wcześniej dokument, wprawdzie nie wiem jak Pani w posiadanie, jak Pani tego dokumentu weszła, ale my poprosiliśmy niezależną kancelarię i Pani, Kancelaria Radców Prawnych Rurewicz i Partnerzy przedstawiła nam stanowisko prawne. Jest ono bardzo długie, ja nie będę tutaj referować, ja tylko też konkluzję przeczytam, wniosek. Osoba wyłoniona w konkursie na dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce spełnia wszelkie wymagania zarówno ustawowe jak i te określone dodatkowo w warunkach konkursowych. Brak jest zatem podstaw do unieważnienia konkursu. Pani chyba dokładnie się zapoznała z tym pismem i myślę, że jest naprawdę bardzo długie pismo, jasno i wyraźnie opisane jak Pani spełnia warunki trzyletniego okresu pracy w pomocy społecznej. Dziękuję bardzo.

Radna Krystyna Kośko: Szanowni Radni ja dnia, no drogą korespondencją mailową, zwróciłam się właśnie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie z zapytaniem. Szanowni Państwo, ja przeczytam to, proszę o wyjaśnienie następujących kwestii, pierwsza: czy osoba pracująca na stanowisku instruktor terapeuta zajęciowy przez okres dziesięciu lat w warsztatach terapii zajęciowej w Hajnówce w myśl artykułu 122 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej spełnia wymogi, aby zajmować stanowisko Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy i czy zatrudnienie na takim stanowisku można uznać za staż pracy w pomocy społecznej? Pkt. 2. Czy osoba zatrudniona w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Białymstoku na następujących stanowiskach: pomoc administracyjna, podinspektor, inspektor w dziale administracyjno - księgowym i archiwum spełnia warunki 3 lat pracy w pomocy społecznej w rozumieniu przepisu artykułu 122 ustęp 1 i szczegółowej wykładni. Czy spełnia wymogi formalne przy zatrudnianiu na stanowisko dyrektora w Hajnówce? Nadmieniam, że nowo zatrudniony dyrektor organizację pomocy społecznej ukończył dopiero 3 miesiące przed objęciem stanowiska. To jest z innego tematu, z innego działu jednostki organizacyjnej. I pkt. 3.  Czy osoba pracująca w dziale świadczeń rodzinnych MOPS w Hajnówce może być powołana i w jakim postępowaniu na wicedyrektora ośrodka, oraz czy mogła być powołana pomimo braku 3 lat pracy w pomocy społecznej? Powyższe wyjaśnienia, opinie posłużą mi w toczącym się postępowaniu dotyczącym unieważnienia konkursu na Dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy oraz procedury konkursowej wyłonienia dyrektora MOPS w Hajnówce oraz zastępcy.  Dziękuję i proszę o pilną odpowiedź i podpisane to zostało.

A to tutaj, odniosę się do kwestii uzasadnienia do projektu uchwały, to jest tylko Pani Starosto, to jest tylko opinia, to nie jest żadne, to jest tylko opinia, to jest tylko stanowisko, a tutaj to są z ustawy o pomocy społecznej. Dziękuję.

Ja na Komisji Skarg i Wniosków zgłaszałam swój wniosek, pytanie, czy Państwo wystąpią o wydanie opinii jako organu nadzorczego do wojewody? Niestety nie doczekałam się odpowiedzi, Pan mi tylko Przewodniczący odpowiedział, że wystąpiono o opinię tutaj do radcy prawnego w Starostwie, która się Pani wyłączyła z rzeczywistych powodów. Dziękuję bardzo.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Starosto, widzę, że tutaj ta uchwała budzi olbrzymie emocje. Kwestia, tak naprawdę, patrząc na to, co to się dzieje, kwestia nie wiem, może Pan Przewodniczący Komisji Skarg i Wniosków powie, dotyczy chyba jednej rzeczy, tylko czy Pani, która wygrała konkurs według Komisji spełnia ten aspekt trzyletniej, trzyletniego zatrudnienia w pomocy społecznej? Tak, czy to tego dotyczy?  Pozwoliłem sobie, mając trochę czasu, bo przecież nie mam nic do roboty, tylko grzebać w dokumentach, popatrzeć na zadania środowiskowego domu samopomocy.  I na przykład zadaniem środowiskowego domu samopomocy jest wsparcie dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w celu poprawienia jakości życia i integracji społecznej, min. celami i zadaniami środowiskowego domu samopomocy jest umożliwienie osobom tam przebywającym nabycie i utrzymanie umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Jeżeli chodzi o warsztaty, cele i zadania warsztatu, terapii zajęciowej, min. rozwijanie umiejętności, w tym wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej przez zastosowanie różnych technik terapii zajęciowej. W mojej opinii, chociaż nie jestem prawnikiem, pozwoliłem sobie sformułować pismo, znaczy moje stanowisko. Ponieważ wątpliwości dotyczą nieprawidłowości, czy dana osoba spełnia wymóg co najmniej trzyletniego stażu w pomocy społecznej, pozwolę sobie o wyrażenie moich przemyśleń. W przedmiotowej sprawie należy mieć na względzie, że w myśl artykułu 2 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudności, trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Zgodnie z artykułem 2 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej współpracujące w tym zakresie na zasadzie partnerstwa z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem katolickim innymi Kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi. Staż pracy w pomocy społecznej jest pierwszym warunkiem, którego spełnienie jest niezbędne do kierowania jednostką organizacyjną pomocy społecznej. Przesłanka ta jest określona w przepisie dość lakonicznie. Ustawodawca posłużył się ogólnymi pojęciami, nie definiując pomocy społecznej ani stażu pracy. Należy założyć, że nie jest to przypadkowy, ale celowy zabieg legislacyjny wykluczający wykładnię ścieśniającą, w przeciwnym wypadku ustawodawca byłby bardziej precyzyjny. Praca w pomocy społecznej może być rozumiana zarówno przedmiotowo, jak i podmiotowo. Za taką należy uznać wykonywanie zadań z zakresu pomocy społecznej, to jest regulowanych ustawą o pomocy społecznej, jak też pracę na rzecz jednostek organizacyjnych, pomocy społecznej, urzędów administracji publicznych zajmujących się pomocą społeczną, jak również innych podmiotów realizujących zadania w tej dziedzinie. Zgodnie z artykułem 122 ustawy o pomocy społecznej, osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej trzyletni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. Ustawa nie określa, co należy rozumieć pod pojęciem stażu pracy. W orzecznictwie przyjmuje się, że praca w ramach wolontariatu również może być zaliczona na poczet wymaganego stażu, tak wynika z wyroku sądu w Łodzi z 5 czerwca 2018 roku. Sąd ten wskazał, że wykładnia artykułu 122 ust.1 ustawy o pomocy społecznej w zakresie przesłanki stażu pracy, prowadzi do wniosku, że jest ona spełniona, jeżeli istotą czynności wykonywane w określonym przepisie minimalnym  albo dłuższym była rzeczywista realizacja czynności stanowiących sedno działania którejkolwiek z form organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w artykule 6 pkt 5 ustawy o pomocy społecznej, albo też innych podmiotach świadczących lub organizujących świadczenia pomocy społecznej. Nie ma przy tym znaczenia forma zatrudnienia albo wykonywania działalności gospodarczej lub zawodowej, albo innego stosunku, na podstawie którego te czynności są wykonywane. Nie ma też znaczenia forma organizacyjna samego podmiotu, w ramach którego wykonuje się te czynności. Istotne znaczenie ma natomiast sam charakter wykonywanych czynności, a więc to, czy stanowiły one istotę wykonywania danej formy pomocy społecznej. Tutaj oczywiście w katalogu pomocy społecznej, czyli ten artykuł 6 pkt 5 warsztaty terapii zajęciowej nie są wymienione i z tym się na pewno wszyscy zgadzamy, ale teraz jest pytanie innego typu, czy tak jak tutaj było w tym piśmie, które dostaliśmy z Ministerstwa, że nie mamy określonego, że tak powiem, zakresu czynności, ponieważ jeżeli mamy spojrzeć na to, czy ta praca by odpowiadała czynnościom związanym właśnie z pomocą społeczną, to mówi się o tym, że ocena spełnienia wymagań określonych w artykule 122 ust.1 ustawy o pomocy społecznej wymaga  indywidualnego podejścia do każdej osoby ubiegającej się o kierowanie jednostką organizacyjną pomocy społecznej i wnikliwej analizie  jej przebiegu zatrudnienia. Nie mam co prawda aż takiej wiedzy, ale w tych dokumentach czy pismach, które dostaliśmy było stwierdzenie, że Pani ubiegająca się o stanowisko dyrektora środowiskowego domu samopomocy w Hajnówce legitymuje się dziesięcioletnim stażem w warsztatach terapii zajęciowej w Hajnówce jako instruktor terapeuta zajęciowy. A ponieważ cele i zadania w moim odczuciu, co przedstawiłem na początku, środowiskowego domu samopomocy i warsztatów terapii zajęciowych są ze sobą zbieżne, a poza tym w myśl artykułu 7 ustawy o pomocy społecznej, pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom z powodu niepełnosprawności, mówi o tym artykuł 7 pkt 5, a zajęcia terapeutyczne w moim odczuciu prowadzone w warsztatach terapii zajęciowej miały na celu wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Jest to artykuł 3 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej oraz podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem, ten sam artykuł 3 tylko pkt 2 ustawy o pomocy społecznej. I w mojej ocenie charakter wykonywanych czynności to jest prowadzenie terapii z osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną jest pracą w pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej i spełnia wymóg posiadania trzyletniego stażu pracy w pomocy społecznej. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo. Panie radny to nie jest tylko pana odczucie, to co Pan powiedział, podzielam w zupełności, to jest normalne ludzkie podejście do problemu.

Radna Krystyna Kośko: Szanowna Rado, ja chciałam do Pana radnego Petruka skierować takie pytanie, czy my kierujemy się zasadą praworządności czy własnymi odczuciami, oceniając czyjeś kwalifikacje? Dziękuję.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, przedstawiłem tutaj materiał, który możecie spotkać na forum internetowym. Kierujemy się praworządnością, a nie własnymi interesami. Jeżeli chodzi o moje odczucie, to powiem bardzo prosto, uważam, że jeżeli komisja stwierdziła, że skarga jest niezasadna, to w pełni popieram zdanie komisji, w której przecież nie pracuję. Dziękuję bardzo.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado, chciałbym zwrócić tylko uwagę na jeden bardzo istotny aspekt tej skargi, tak naprawdę dotyczy ona interesu prawnego nie jednej osoby czy nie dwóch osób, tylko czterech osób, które w tym konkursie brały udział. I tak naprawdę na tym etapie, na którym przedłożono nam projekt uchwały, że skarga jest niezasadna, nie mając jeszcze wiedzy o tym co zawiera się w piśmie opinii z Ministerstwa, którą dzisiaj otrzymaliśmy, dzisiaj usłyszeliśmy, wydaje mi się, że jest zasadne, abyśmy odroczyli głosowanie nad tym projektem uchwały i skierowali wniosek o zaopiniowanie do Wojewody Podlaskiego, co się zresztą w tym piśmie Ministerstwa znajduje, taka sugestia się tam znajduje. Nie jest kwestią takiej swobodnej oceny kwalifikacja tego, czy ktoś spełnia kryteria czy nie. Ja się na przykład osobiście czuję świetnym kierowcą samochodu ciężarowego, ale nie daj Boże, ja bym wyjechał tym samochodem na jezdnię. To, że ja się czuję, że jeżdżę samochodem osobowym wiele lat, to jeszcze o niczym nie świadczy, tak? Ja nie mówię tego po to, żeby nie wiem kogoś ocenić tak, bo na tym etapie nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Ja nie widziałem dokumentów określających kwalifikacje wszystkich czterech kandydatów. Nie wiem, który z wszystkich czterech kandydatów spełnia kryterium trzyletniej pracy w opiece społecznej.  Nie wiem tego, a może żaden z czterech? A może wszyscy?  A dzisiaj będę musiał, jeżeli nic się nie zmieni, to będę musiał dzisiaj stanąć przed zadaniem i odpowiedzieć na pytanie, czy spełniają, czy nie spełniają, nie posiadając całej wiedzy na ten temat. Nie róbmy tego chociażby i po to, żeby znaleźć tą faktyczną odpowiedź, być może Pan Wojewoda zażąda pełnej dokumentacji wszystkich czterech kandydatów i na tej podstawie oceni i wyda opinię i wtedy my będziemy mogli odnieść się do tego, czy ta skarga jest zasadna czy nie. Ja zwracam się do Pana Przewodniczącego Komisji Skarg i Wniosków, żeby rozważył w tej chwili taką możliwość o wycofanie tego punktu z dzisiejszego porządku obrad i przełożeniu głosowania nad projektem tej uchwały na kolejną sesję, a w międzyczasie o zwrócenie się do Wojewody Podlaskiego o wydanie opinii na ten temat, dziękuję.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, ja chcę tylko powiedzieć, że treść pisma, które przedstawiła dzisiaj Pani radna Kośko jest prawie taką samą treścią, które już było przedstawione podczas obrad Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która dwukrotnie rozpatrywała tą skargę. Nie wiem jak Pani Kośko weszła w posiadanie pierwszych pism, ale treść pisma, którym my dysponowaliśmy już w momencie, kiedy nasza Komisja obradowała jest identyczna z tą treścią, którą dzisiaj Pani Kośko odczytała. Zatem, podtrzymuję stanowisko Komisji, które było podjęte podczas ostatniego dłuższego posiedzenia, aby skargę uznać za bezzasadną.  Dziękuję bardzo.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (10)

Przeciw (3)

Wtrzymał się (2)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

Kośko Krystyna

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

 

Gutowski Mateusz Damian

Łabędzki Bogusław Szczepan

 

 

 

Uchwała Nr XX/176/21

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 24 czerwca 2021 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce

 

Do punktu 11-go:

Radna Krystyna Kośko: Szanowni radni, dziękuję dla Państwa za rozpatrzenie mojej skargi w przedmiocie unieważnienia konkursu na stanowisko dyrektora Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce i działania, które podjęli w sprawie dogłębnego wyjaśnienia sprawy w zakresie braku kwalifikacji zawodowych osoby, która legitymowała się stażem pracy w warsztatach terapii zajęciowej, a dopuszczonej do konkursu na stanowisko dyrektora. I tak jak zaznaczyłam na Komisji Skarg i Wniosków, po zapoznaniu się ze stanowiskiem radcy prawnego reprezentującego prywatną kancelarię prawną z Białegostoku, zatrudnionego przez Starostwo ze środków publicznych, stwierdzam po raz kolejny jako specjalista z  zakresu pomocy społecznej, że jest to stanowisko błędne i dla mnie oraz dla społeczności osób z zaburzeniami psychicznymi uczestniczącymi w placówce, bardzo krzywdzące, albowiem warsztat terapii zajęciowej nie jest jednostką będącą w strukturach pomocy społecznej, a zatem pracując w warsztacie terapii zajęciowej stażu w pomocy społecznej nie można nabyć. Zatem osoba wybrana na to stanowisko nie posiada wykształcenia zawodowego w pomocy społecznej. W związku z powyższym niniejsza uchwała w sprawie uznania mojej skargi za bezzasadną podjęta w oparciu o stanowisko prawne stojące jawnie w sprzeczności z przepisami prawa jest z mocy prawa nieważne i w imię praworządności zostanie przeze mnie zaskarżone. Dziękuję.

Radny Mateusz Gotowski: Panie Przewodniczący, Pani Starosto, Wysoka Rado, ja bym chciał poprosić o informację o sprawie, o której rozmawialiśmy na poprzedniej sesji, czyli o sytuacji w Domu Dziecka w Białowieży. Minęły 2 miesiące od ostatniej sesji.  Tam z tego co pamiętam, chyba do końca maja mieliśmy dostać jakąś opinię konserwatora zabytków.  Chciałem po prostu taką ogólną informację dostać, jak się sytuacja rozwija, czy są już jakieś wnioski, czy może w międzyczasie przeprowadzono również rozmowy z Lasami Państwowymi? Więc bardzo bym prosił o taką informację.

Radny Lech Michalak: Pani Starosto, Panowie Przewodniczący, ja miałbym pytanie do dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Kiedy w końcu zostanie rozwiązany problem ze światłami na skrzyżowaniu ulicy Lipowej i Batorego, bo wywieszenie kartki, że proszę to robić, włączać w rękawicach, to chyba pan kpiny z ludzi, mieszkańców robi. Kto z mieszkańców nosi dzisiaj? Także trzeba dograć tą sprawę tak jak wygląda to na skrzyżowaniu z ulicą 1, 3 maja, także myślę, że Panie dyrektorze to w końcu trzeba rozwiązać tą sprawę. Dziękuję.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Szanowni Państwo, trochę zmienię kategorię swoich wystąpień. W tej chwili chciałbym w związku z dzisiejszą rozmową moją i w porozumieniu z kierownikiem terenowego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Panią Justyną Filipiuk zaapelować, poprosić o przekazywanie, oddawanie krwi. W związku z tym, że szpitale powróciły już do takiej w miarę normalnej pracy, tej krwi zmagazynowanej do tej pory ubywa. Już jesteśmy w tej chwili na takim etapie, że wykorzystujemy tą krew pobieraną na bieżąco. Chciałbym zaapelować i poprosić żebyśmy i my jako radni i mieszkańcy powiatu żebyśmy zgłaszali się i oddawali, przekazywali krew. Jest to, no nie muszę nikogo przekonywać, jest to niezastąpiony w żaden inny sposób element leczenia medycznego i tutaj stoimy naprawdę w takiej trudnej sytuacji. Nasz oddział terenowy w Hajnówce zaprasza wszystkich od 7:30 do godziny 12:00 każdego dnia na ulicę Dowgirda. Natomiast dodatkowo jeszcze nasz oddział będzie też pracował w dni wolne od pracy. To dla tych osób, które, które nie mogą ze względów zawodowych oddawać krwi w innym czasie i pierwszym takim dniem wolnym od pracy będzie sobota, 10 lipca.  W samym oddziale, ze względu na to, że część mieszkańców chce oddawać samą krew, ale część osocze i to wymaga obsługi w tym stałym oddziale w normalnych godzinach pracy, czyli od 7:30 do godziny. 12:00 w sobotę 10 lipca też Państwa wspólnie z Panią kierownik zapraszamy. Dziękuję bardzo.

Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado w sprawie Domu Dziecka ja poproszę Panią dyrektor Panią Jolantę Prusinowską, Ona ma najświeższe informacje. Bardzo proszę Panią.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce Jolanta Prusinowska: Szanowny Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Pani Starosto, w dniu dzisiejszym otrzymałam zalecenia konserwatorskie. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 22 czerwca 2020 roku przedstawił nam i przedłożył uwarunkowania konserwatorskie i uwarunkowania historyczne. Tworzenie zespołu zabudowań myśliwskich w Białowieży rozpoczęto w XIX wieku, w roku 1890 przystąpiono do budowy pałacu oraz budynków towarzyszących. W 1895 roku Kronenberg opracował projekt parku pałacowego. Dom Jegierski, Strzelecki wybudowano w 1904 roku według projektu architekta.  Budynek domu Jegierski jest obiektem usytuowanym przy wschodniej granicy Parku Pałacowego. Jest to budynek murowany na rzucie prostokąta z ryzalitami z dwukolorowej cegły, w tym arkadowym gzymsem wieńczącym. Obecnie część budynku jest zajęta na potrzeby Domu Dziecka. Uwarunkowania prawne: zalecenia konserwatorskie określają sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, jakie mogą być w budynku wprowadzone. Dom Jegierski w Białowieży usytuowany na działce Zastawa- Krzyże w Białowieży został wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 1980 roku.  Z uzasadnienia wyżej wymienionej decyzji wynika, że dom Jegierski usytuowany przy ulicy Parkowej 2 w Białowieży zbudowany około 1904 roku jest integralną częścią dawnego założenia pałacowo - parkowego. Ponadto, dom Jegierski w Białowieży jest zlokalizowany na terenie Parku Pałacowego w Białowieży, wpisanego do rejestru zabytków w 1975 roku oraz na terenie historycznej część Białowieży wpisanej do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 14 stycznia 1977 roku. W związku z faktem, że dom Jegierski jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków na prowadzenie wszystkich prac przy przedmiotowym obiekcie, wymagane jest uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pozwolenia wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku. Zalecenia konserwatorskie: zaleca się wykonanie instalacji przeciwpożarowej, w tym wykonanie instalacji hydrantowej wraz z przyłączeniem wodociągowym. Instalacja powinna być wykonana w sposób jak najmniej ingerujący w strukturę zabytków. Usunięcie boazerii zlokalizowanej na ścianach wewnątrz budynku. Usunięcie czynników powodujących zawilgocenie sufitów ostatniej kondygnacji. Uzupełnienie ubytków cegły w elewacjach zewnętrznych budynku, oczyszczenie elewacji. Dopuszcza się: wykonanie obudowania głównej klatki schodowej poprzez wykonanie zamknięć oddzielających klatkę schodową od ciągów komunikacyjnych. Obudowy powinny być wykonane w formie przeszkleń odpowiadających normom przeciwpożarowym. Wyposażenie klatki schodowej w urządzenie do usuwania dymu. Wymianę drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych od strony wschodniej i południowej. Wykonanie placu zabaw na terenie działki Zastawa-Krzyże, plac zabaw powinien posiadać stosowną kolorystykę oraz być projektowany w sposób komponujący się z otoczeniem. Przeprowadzenie bieżących remontów pomieszczeń polegających na malowaniu ścian, wymianie pokryć podłóg, remoncie schodów, remoncie łazienek, wykonaniu dodatkowych punktów oświetleniowych w pomieszczeniu jadalni oraz świetlicy. Wymianę furt bramy wjazdowej, wymianę istniejącego pokrycia dachowego na pokrycie z blachy płaskiej. Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Elementy stanowiące udogodnienia dla osób niepełnosprawnych powinny mieć charakter konstrukcji tymczasowej z możliwością szybkiego demontażu bez stałego powiązania z budynkiem, naprawę lub wymianę ogrodzenia od strony południowej, wymianę nawierzchni utwardzonych, obecne betonowe płyty na kostkę brukową, kolor i kształt kostki powinien zostać uzgodniony z Konserwatorem Zabytków. Nie dopuszcza się niewykonanie instalacji przeciwpożarowej, wykonania latarni solarnych na terenie działki, wykonania podwieszonych sufitów wewnątrz budynku, pozostawienia boazerii zlokalizowanych na ścianach wewnątrz budynku, powiększania otworów drzwiowych, utwardzania gruntu w miejscach, w których utwardzenie obecnie nie występuje. Tutaj jest podpis Podlaskiego Konserwa, z upoważnienia Podlaskiego Konserwatora Zabytków Pani Katarzyna Niedźwiecka, p.o. kierownika wydziału rejestru i dokumentacji zabytków. Jak informowałam, to pismo w dniu dzisiejszym otrzymałam pocztą i w tej chwili będziemy rozmawiać i negocjować z Nadleśnictwem, jak będzie mógł wziąć udział i będziemy występować z wnioskiem do konserwatora już o konkretnie określającym prace do wykonania. Myślę, że w bieżącym roku będą te prace głównie wskazane przez Komendanta Straży Pożarnej, zalecenia, które mówią o instalacji oddymiającej, które mówią o instalacji hydrantów i które mówią o podziale klatki schodowej, wydzieleniu. Także tym będziemy na pewno na samym początku się zajmować, dziękuję bardzo.

Dyrektor ZDP Mikołaj Janowski: Panowie Przewodniczący, Pani Starosto, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo, nawiązując do pytania Pana radnego, informuję, że sygnalizacja świetlna na ulicy Batorego i ul. Lipowa na przełomie roku została zmodernizowana. Ponieśliśmy koszt modernizacji prawie 20.000 zł. Została dostosowana do nowych warunków bezpieczeństwa, tych warunków nie spełniała. Mamy różne sygnały w sprawie tego skrzyżowania, a to w nocy za głośno brzęczyk dzwoni, a to wyciszyć, a to wyłączyć przyciski. Także były wnioski, aby bezdotykową wprowadzić sygnalizację. Natomiast, wszystko funkcjonuje zgodnie z prawem, jest to bezpieczne. Natomiast Szanowni Państwo, tej karteczki ja wiem, że to takie po części jest niepoważne, ale jeżeli mieszkańcy się domagają informacji, żeby przedstawić informację o zagrożeniu bezpieczeństwa, że dotyk do przycisku może stanowić przenoszenie COVIDa to taką informację przyczepiliśmy. Wiemy, że to nie jest, no nie jest ładne, to nie wygląda brzydko, ale tak niektórzy się domagali. Szanowni Państwo, jak już jestem przy głosie Pani Starosta pozwoli, to chcę poinformować Państwa, że rozstrzygnęliśmy już przetarg na remont drogi w Lewkowie Nowym i Lewkowie Starym. Dzisiaj odbieramy ten odcinek po przetargu, odcinek ponad 2 km w dwóch miejscowościach, został zrobiony za 595 000 zł. Dodatkowo jesteśmy w fazie podpisywania umowy na przetarg, na rozstrzygnięty przetarg w miejscowości Stary Kornin. Tutaj dotacja gminy, pomoc gminy Dubicze Cerkiewne w wysokości 300.000 zł. Przetarg poszedł po założonych cenach. Mam nadzieję, że parę groszy wystarczy jeszcze, żeby z tych dotowanych środków wybudować parking. Jesteśmy także w trakcie podpisywania umowy na temat położonych nakładek ze środków z dotacji Urzędu Marszałkowskiego na 1 200 000 zł po przetargu. To co planowaliśmy, kilometraż, wyszło nam taniej po przetargu i jeszcze dodatkowo 600 m dodatkowej nakładki zrobimy, to będzie razem 7 km 200 metrów. Będą to odcinki w miejscowości Grodzisko, w miejscowości Puciska, od tablicy Kuraszewo do tablicy Kamień, od Łosinki już do Chrabostówki i pozostała część ze strony Łosinki w stronę Trywieży. Szanowni Państwo, także zgodnie z umową, mam nadzieję, że firma Rubau wywiąże się z tej umowy, będą zrobione nakładki w zamian za objazd, którą Państwo, mieszkańcy Hajnówki i powiatu, objeżdżają budowaną drogę z Nowosad do Żywkowa na odcinku Nowosady-Chrabostówka. Firma Rubau ma położyć nakładkę w miejscowości Krzywiec, w miejscowość Chrabostówka, a także miejscowości Łosinka, razem długość tej nakładki jest 4 kilometry, 22 000 metrów2. Jutro ogłaszamy przetarg na remont drogi w miejscowości Czeremcha, odcinek trzech kilometrów wraz z remontem chodników. Także w przyszłym tygodniu ogłosimy przetarg, bo tutaj musimy trochę uzupełnić dokumentacji, przetarg na budowę drogi, przebudowę drogi Targowej, Poddolnej. Także jest to rok wielkich inwestycji, wielkich remontów. Dodatkowo zregenerujemy około 30 km tak zwanej powierzchniówki, regeneracji powierzchniowej i za te szanowni Państwo utrudnienia i szczególnie ten sypki grys i znaki, które stoją 30 na godzinę po tym remoncie i sypki grys, uwaga na sypki grys na tę żebyście mieszkańcy przestrzegali tej szybkości do 2 tygodni od regeneracji, bo ten grys, taki sposób naprawy istnieje i ten grys czasami no jest i może uszkadzać karoserię, ale to delikatnie zachowując przy szybkości 30 km  to jest jazda bezpieczna. No to jak ja już jestem przy głosie, Szanowni Państwo, ważą się, jeżeli Pan Przewodniczący pozwoli, informacje w tematyce ścieżki rowerowej, Hajnówka-Białowieża, ważą się losy decyzji w tematyce wydania decyzji w tematyce środowiskowej, tematyce budowy akceptacji projektu ścieżki z Hajnówki do Białowieży. Jest postanowienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jakby nie pozwalając na budowę w tej chwili budowy tej ścieżki. Decyzję wydaje wójt gminy Białowieża. I szanowni Państwo powiem wprost, jeżeli ta ścieżka nie powstanie, to chcę widzieć osoby, które blokują budowę tej ścieżki, środowiska ekologów jak będą patrzeć na tragedię, która może się zdarzyć, ale mam nadzieję, że nigdy się nie wydarzy na drodze z Białowieży do Hajnówki, gdzie rocznie porusza się około z danych przedstawionych tutaj przez park, przez wypożyczalnię, porusza się po tej drodze około 100 000 rowerzystów. Ta droga, za to zostałem, tak jakby winny temu, że nie do końca zostało to przy remoncie drogi z Hajnówki do Białowieży, ta droga miała być poszerzona o 1 m. O to zabiegaliśmy z świętej pamięci dyrektorem Sulimą, nie udało się nam te tej drogi poszerzyć. Przez to, że powiedziałem, poprosiłem na jednej sesji o wsparcie mojej inicjatywy remontu tej drogi, zostałem winnym, że powiedziałem to publicznie, że będzie droga poszerzona i środowiska pseudoekologów, nie ekologów, po części zablokowały poszerzenie tej drogi o 1 m. Szanowni Państwo, co my widzimy teraz na tej drodze? Widzimy dobrą drogę, ale bardzo wąską drogę, po której przemieszczają się bardzo szybko samochody, nie nasi mieszkańcy, tylko przyjezdni turyści, których szybkość 80 na godzinę nie dotyczy. I mamy rowerzystów. Także już popełniliśmy błąd, wspólnie błąd, nie poszerzyliśmy tej drogi o jeden metr. Jeżeli ta ścieżka nie powstanie, to będzie tragedia tutaj dla tych na tej drodze. I powiem, że mówienie, że nasz powiat turystyką stoi w tym momencie przez ekologów nijak się ma do ich stwierdzeń. Bo jeżeli nie powstanie ta ścieżka, a będziemy, mamy już ścieżkę rowerową z Hajnówki do Jelonki i z Kleszczel na Połowce, z Kleszczel do Bielska Podlaskiego mamy ścieżkę rowerową, będziemy szybko mieć w sierpniu otwartą drogę, mam nadzieję, że w sierpniu, otwartą drogę z Nowosad do Zabłudowa to będziemy mieli ścieżkę rowerową z Hajnówki do Nowosady, Narew, Zabłudów. I mam nadzieję, że po przekazanych informacjach od Marszałka Kosickiego przedwczoraj, że jest duża szansa i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze, to w przyszłym roku rozpocznie się budowa drogi pod koniec przyszłego roku ze Zwodzieckiego w stronę Narewka, Lewkowo, Tarnopol, Siemianówka i będziemy mieli ścieżkę rowerową z Nowosad, z Hajnówki, Nowosady, Narewka Lewkowo, Bondary, Juszkowy Gród, Michałowo. Wszędzie będą ścieżki, tylko sama Białowieża nie będzie miała połączenia. Dobrze by było, żeby tak miejsce turystyczne podkreślane przez ekologów naprawdę funkcjonowało. I jeżeli chodzi, szanowni Państwo o wycięcie drzew, to zobaczcie co się stało. Rezerwat Szafera, który miał spełniać jakąś rolę, stał się rezerwatem kikutów i pni wyciętych drzew. On nie spełnia już obecnie warunków bycia rezerwatem. Natomiast szanowni Państwo trzeba wyciąć 4400 drzew, z tego 4000 w pasie drogowym, czyli co się stało. W rezerwacie Szafera nie ma drzew, a rosną na drogach. Coś z tą ochroną nie jest tak. Ale jeszcze dodam szanowni Państwo, Zarząd Dróg Wojewódzkich, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich wystąpił do Zarządu Dróg Powiatowych w sprawie alternatywnego przebiegu ścieżki rowerowej od wojewódzkiej Budy, Teremiski, Pogorzelce, Białowieża. Myśmy, ja z pracownikiem żeśmy przeanalizowali. Po pierwsze jest to przebieg tej drogi z drogą powiatową nie spełnia warunków, bo po pierwsze, trzeba byłoby poszerzyć drogę, jest za wąski pas, poszerzyć tą drogę o 8 m, także miejscowości Pogorzelce, Budy, Teremiski, trzeba, żeby wybudować ścieżkę rowerową, trzeba byłoby rozbierać domy mieszkalne, jeżeli chodzi o budowanie ścieżki. Także zrobiliśmy osiem próbek stu metrowych, policzyliśmy drzewa, które trzeba byłoby wyciąć pod ścieżkę rowerową i nam wyszło, że na tym odcinku trzeba wyciąć 6260 drzew. To na odcinku 800 m po 100 metrów, 8 punktów po 100 m żeśmy wyliczyli średnią i na takiej podstawie wydaliśmy informację dla Zarządu Dróg Wojewódzkich. Także podnoszenie przez środowiska ekologiczne alternatywnej ścieżki rowerowej przez Pogorzelce, Teremiski, Budy nijak się ma do ochrony środowiska, bo tam jest 4400 drzew, a na drodze powiatowej wybudowanie ścieżki będzie skutkowało wycięciem około 6260 drzew. Wyliczyliśmy to jako średnią. Dziękuję.

Do punktu 12-go:

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XX sesji Rady Powiatu.

 

                   Protokołowała                                                          Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                          Eugeniusz Saczko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko

Data wytworzenia: 2021-08-30

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2022-02-15

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2021-08-30