Protokół Nr XXIII/2021 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 18 października 2021r.

BR.0002.7(23).2021

Protokół Nr XXIII/2021 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 18 października 2021 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce (początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.14:35)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo. Otwieram XXIII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Bardzo serdecznie witam Pana Starostę Andrzej Skiepko. Witam serdecznie Panią Wicestarostę Joannę Kojło. Witam radnego sejmiku wojewódzkiego Pana Mikołaja Janowskiego. Witam wszystkich naczelników wydziałów starostwa powiatowego. Witam gości obecnych na sali. Witam serdecznie wszystkich radnych. Witam mieszkańców Powiatu Hajnowskiego, którzy obserwują naszą sesję za pośrednictwem Telewizji Kablowej w Hajnówce. Na dzisiejszym posiedzeniu jest obecnych 15 radnych, dwóch radnych nieobecnych ( r. K.Petruk, r. M.Romaniuk), w związku z tym wszystkie uchwały dzisiaj podjęte będą uchwałami prawomocnymi (lista obecności zał. nr  .…7.),  (lista gości zał. nr  8….).

Obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.samorzad.gov.pl/web/powiat-hajnowski. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, przechodzimy do punktu 2, przyjęcie porządku obrad. I jest wniosek Zarządu Powiatu o uzupełnienie porządku obrad.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Zarząd, w imieniu Zarządu Powiatu Hajnowskiego proszę o wprowadzenie dodatkowego punktu, uchwały w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2022 rok. Ja tylko przypomnę, że program taki musi być przyjęty przez Radę do końca listopada, a więc do 30 listopada. W związku z planowaną sesją na ostatnią, ostatni czwartek października, konsultacje miały być wprowadzone i zostały przeprowadzone do 11 października. W związku z tym, że sesja dzisiejsza jest przesunięta na termin wcześniejszy i odbywamy dzisiaj, właśnie taka jest propozycja Zarządu i proszę Panie i Panów radnych o zaakceptowanie naszego wniosku. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, w związku z tym, że jest zgłoszony wniosek do porządku obrad o rozszerzenie porządku obrad, przystąpimy w tej chwili do przegłosowania wniosku Zarządu Powiatu o uzupełnienie porządku obrad o przyjęcie uchwały w sprawie rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Kto z Państwa radnych jest za proszę o podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku, kto jest przeciw, kto się wstrzymał? Dwóch radnych jeszcze nie oddało głosu. Pan Starosta jeszcze. Za głosowało 15 radnych. Wniosek zarządu został przyjęty.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeżeli nie ma innych uwag do porządku obrad, to przystąpimy do głosowania. Nie widzę, w związku z tym przystąpimy do przegłosowania porządku obrad. Kto z Pań i Panów i jest za przyjęciem porządku obrad? Bardzo proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku. Kto jest przeciw, kto się wstrzymał? Nie widzę. Za głosowało 15 radnych. Porządek został uchwalony.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wstrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

  1. Otwarcie XXIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego.
  7. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  8. Powzięcie uchwał w sprawie:

8.1. zmian w budżecie na 2021r;

8.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2021- 2034;

8.3. ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2022 roku;

8.4. rozpatrzenia skargi na działalność Starosty Hajnowskiego;

8.5. przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargi ……wraz z odpowiedzią na skargę;

8.6. przyjęcia Rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2022r.

  1. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.

10.Zamknięcie obrad XXIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. 

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Zanim przejdziemy do realizacji kolejnego punktu, chciałbym w tym miejscu jeszcze raz oddać głos Panu Staroście Andrzejowi Skiepko. Bardzo proszę.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, wszyscy mieszkańcy, którzy nas na żywo oglądają przed telewizorami. Nowoczesne rolnictwo i najpiękniejsze zwierzęta hodowlane to hasło, które przyświecało wystawom w Szepietowie w 2021 roku. Ta wystawa wyróżnia się imponującą frekwencją odwiedzających, rekordową liczbą wystawców i wspaniałą atmosferą, a wśród wystawców znakomite grono naszych rolników ze swoimi zwierzętami, pupilami w kategorii koni, krów i owiec. Również odbywał się w Szepietowie ogólnopolski konkurs "Bezpieczne gospodarstwo rolne". Wśród zaproszonych dzisiaj laureatów mamy właśnie te osoby w poszczególnych kategoriach. W związku z trwającą pandemią w roku ubiegłym nie mieliśmy możliwości uroczystego uhonorowania naszych laureatów, dlatego dzisiaj na sesji Rady Powiatu przekażemy gratulacyjne listy z nagrodami również za ubiegły rok. W tym miejscu bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim nagrodzonym w imieniu własnym, w imieniu Zarządu Powiatu, w imieniu pracowników starostwa i wszystkich radnych, ale myślę, że Pan Przewodniczący takie życzenia również od wszystkich radnych złoży osobiście za udział w tej niezwykle prestiżowej imprezie. Gratuluję wspaniałych wyników, dziękuję za ogromną promocję wsi Powiatu Hajnowskiego, regionu Puszczy Białowieskiej. Życzę wszystkim Państwu, w tych trudnych czasach zdrowia i wszelkiej pomyślności. Ja poproszę Panią Starostę Joannę Kojło i Panią Ewę oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Eugeniusza Saczko, aby uroczyście i wspólnie nagrodzić osoby, które zostały wyróżnione. Dziękuję bardzo.

Wicestarosta Joanna Kojło: 27 Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych 2021 Pan Jerzy Nazaruk, owce. Zapraszamy Pana Nazaruka. Pan Mikołaj Wawrzeniuk, konie. Zapraszamy Pana Wawrzeniuka. Pan Mikołaj Wawrzeniuk jest za 2020 rok i za 2021. Pan Jarosław Daniluk chyba jest nieobecny, tak? 65. wystawa, sprzedaż ogierów rasy polski koń zimnokrwisty 2021, Pan Bazyli Sawczuk. Jest Pani tak? To jest za 2021, a za 2020 rok Pan Bogumił. Pan Mikołaj Wasiluk, zapraszamy. I również za 2021 oraz zaległy 20 rok. I jeszcze za Piotra Wasiluka za syna Pan Wasiluk.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, jeszcze raz bardzo proszę o przyjęcie gratulacji i podziękowań za udział w wystawie i ubiegłorocznej, i tegorocznej w imieniu swoim i w imieniu wszystkich radnych całej Rady Powiatu Hajnowskiego. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów w hodowli. Dziękujemy bardzo.

Do punktu 3-go:

Protokół z XXII sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXII sesji Rady Powiatu.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wstrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 Protokół z XXII sesji Rady Powiatu został przyjęty.

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W okresie od ostatniej sesji Rady Powiatu zostały złożone następujące interpelacje: Radna Tamara Moroz, 16 września 2021 roku interpelacja w sprawie ujęcia w planie inwestycyjnym powiatu na 2020 rok zadania w zakresie dokończenia przebudowy drogi powiatowej nr 1481 B w miejscowości Puchły. Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 30 września postanowił wystąpić do wójta Gminy Narew o rozważenie możliwości dofinansowania przedmiotowej inwestycji w 2022 roku. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęła odpowiedź od wójta gminy Narew. To była jedyna interpelacja.

Radni nie zgłosili uwag i pytań w tym punkcie.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr 6).

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliście Państwo informację, czy są pytania do informacji o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym plus też została przesłana informacja z Zarządu Powiatu w dniu 13 października. Proszę bardzo, czy są pytania do informacji?

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja chciałbym takie dodatkowe informacje uzyskać na tematy poruszane w czasie Zarządu Powiatu 7 października. Chodzi mi o rozszerzenie informacji dotyczącej spotkania w ramach partnerstwa wschodniego Podlasia, które odbyło się 11 października tutaj w sali kolumnowej. Chciałbym także uzyskać informacje dotyczące spotkania, które odbyło się 13 października 21 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego z dyrektorem Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich. I także liczę na informacje dotyczące posiedzenia z 30 września. Dokładnie chodzi mi o wyjaśnienie, czy miesięczne wynagrodzenie brutto w wysokości 22000 zł przyznane dyrektorowi SP ZOZ w Hajnówce to jest kwota z pochodnymi czy też wynagrodzenie zasadnicze tyle wynosi. Chciałbym jakąś motywację też usłyszeć dotyczącą tego wynagrodzenia, jakie było też ono do tej pory. Przypomnę tylko, że Minister Zdrowia otrzymuje zasadnicze miesięczne wynagrodzenie w kwocie 14 000 z pochodnymi 17 000. Ja rozumiem, że pozytywnie oceniamy pracę Pana dyrektora, ale mieszkańcy oczekują wyjaśnień w związku z tym, że słyszymy ciągle o złej sytuacji ekonomicznej służby zdrowia, o niewystarczających kwotach wynagrodzeń. Natomiast jeszcze chciałbym uzyskać informację, czy przyznana na tym samym zarządzie Panu Tomaszukowi, dyrektorowi SP ZOZ w Hajnówce, nagroda roczna za 2020 rok w wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia liczona była od tego nowego wynagrodzenia, czy też ja rozumiem, że średniego tak, czyli jeszcze przed tą, przed tą zmianą? Chciałbym również uzyskać informacje dotyczące, czy inaczej, ja chciałbym, żeby radni zostali zapoznani z propozycją zapisów ustawowych, które w związku ze spotkaniem dotyczącym Puszczy Białowieskiej zostały przesłane na ręce posła na Sejm RP Pana Jarosława Zielińskiego. Myślę, że sprawa Puszczy Białowieskiej jest tak istotna dla nas, że powinniśmy poznać te zapisy ustawowe. Do mnie one przynajmniej nie dotarły, a chciałbym wiedzieć, jaka jest ich treść. I także informacje chciałbym uzyskać Panie Starosto na temat, no takiego oczywistego przekazania tych tego odcinka drogi, drogi łączącej Hajnówkę z Białymstokiem, które mają się stać odcinkami drogi powiatowej czy my przed przejęciem tych dróg jeszcze tam możemy liczyć, na niewielkie co prawda, ale poprawki w nawierzchni, czy też otrzymamy to tak już w takim, w jakim te drogi są obecnie, one oczywiście zostały częściowo wyremontowane, ale jeszcze, że tak powiem przynajmniej w dwóch miejscach warto by było może od byłego zarządcy wymóc to, żeby tam jeszcze te delikatne poprawki wprowadzić.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Powiat Hajnowski należy do partnerstwa południowego Podlasia w zasadzie z naszej inicjatywy. Był pomysł, aby cały Powiat Hajnowski do tego należał i tak się też określił. Natomiast w międzyczasie były sugestie, aby powiększyć ten obszar o cały Powiat Bielski, a więc wszystkie samorządy z Powiatu Bielskiego, wszystkie samorządy z Powiatu Siemiatyckiego oraz dwa samorządy z Powiatu Białostockiego, Gródek i Michałowo. W sumie należy do tego obszaru 31 samorządów. Jak Państwo dokładnie pamiętacie, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ogłosiło konkurs na partnerstwa, bo w tym przede wszystkim widzi później składanie wniosków i ich ocena merytoryczna, tak, aby faktycznie były zawiązane partnerstwa, aby samorządy pojedynczo nie występowały o środki. Dlatego przystąpiliśmy do konkursu. W konkursie okazało się, że nie uzyskaliśmy akceptacji Ministerstwa Rozwoju, dlatego też na wniosek Pana Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego i zarządu Urzędu Marszałkowskiego podjęto decyzję o sfinansowaniu strategii rozwoju partnerstwa Południowego Podlasia przez samorząd Województwa Podlaskiego. Odbyły się w tym zakresie dwa spotkania, gdzie ustalono harmonogram spotkań. I jednym z takich spotkań, oczywiście to było wyróżnienie dla nas, dla Powiatu Hajnowskiego, że to takie bardzo robocze spotkanie z wykonawcą, czyli firmą, która wygrała program strategii rozwoju partnerstwa Południowego Podlasia, właśnie tutaj u nas w Hajnówce. W tym pierwszym spotkaniu uczestniczyły wszystkie samorządy, które wymieniłem, natomiast następne będą na pewno też poszerzone, jak również była sugestia, że pewne ankiety będą przekazywane bezpośrednio do gmin, a poprzez gminy do radnych i sołtysów, aby jak najwięcej zebrać materiałów konsultacyjnych z poszczególnych gmin. Myślę, że ta strategia przyczyni się do tego, że będziemy mieli bardzo dobry dokument, który stworzy możliwość aplikowania o środki unijne, oczywiście w nowej perspektywie. Równolegle, tak jak Państwo pamiętacie, Powiat Hajnowski wspólnie ze wszystkimi gminami przygotowuje również strategię, tylko dla Powiatu Hajnowskiego, bo w niektórych szczegółach różnimy się od jednego czy drugiego powiatu. O tej strategii, co mówiłem Partnerstwo Południowego Podlasia, chodzi o zebranie wszelkich informacji, które przede wszystkim łączą te dwa powiaty tak, że to było pierwsze takie robocze spotkanie z konsultantami. Jeżeli chodzi o spotkanie, które odbyło się 15 września w sali nr 12 Urzędu Miasta Hajnówka otrzymaliśmy zaproszenie, zaproszenie z urzędu, powiedziałem 15 października?, 13 października, przepraszam, 13 października z Urzędu Marszałkowskiego o takim spotkaniu. Ono się odbyło z udziałem przedstawicieli samorządu, które zostały zaproszone. Natomiast rozmawiano o kwestii przyszłej jakby pomocy i dla obszaru Powiatu Hajnowskiego i przede wszystkim terenów przyległych do Puszczy Białowieskiej, aby w nowej perspektywie też zawrzeć te wszystkie sprawy związane z pozyskaniem później środków. Ja na tym spotkaniu też zabrałem głos i mówiłem, że tych dokumentów i różnych założeń naprawdę mamy dość dużo, jesteśmy przygotowani. Na pewno potrzebna jest w niektórych sprawach korekta, w niektórych sprawach dopisanie, czy wręcz w niektórych miejscach może już to, co zostało zrealizowane po prostu wykreślenie. Każde spotkanie odnośnie regionu Puszczy Białowieskiej na pewno jest bardzo ważne, ale ciągle czekamy na te efekty końcowe, bo tak jak mówię tych materiałów, tych propozycji mamy dużo, nie zawsze są realizowane. I kolejne spotkanie, które było najwcześniej, odbyło się online 15 września na zaproszenie przewodniczącego Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego Pana Posła Jarosława Zielińskiego. Takie zaproszenie dostaliśmy my jako starostowie, Pan burmistrz, wójtowie z gmin związanych bezpośrednio z terenem| Puszczy Białowieskiej. W wyniku tego spotkania przygotowaliśmy wnioski do Pana Jarosława Zielińskiego Posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, bo prosił właśnie o takie sugestie. I ja, Szanowni Państwo, odczytam, co przesłaliśmy do Pana Posła do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Zielińskiego. Szanowny Panie w nawiązaniu do naszego spotkania online dotyczącego spraw Puszczy Białowieskiej i przygotowania propozycji zmian ustawowych rekompensujących samorządom terytorialnym utracone dochody w związku z istniejącymi i nowo tworzonymi obszarami ochrony środowiska, wnosimy o następujące zapisy ustawowe. Punkt 1. Gminy otrzymają 100% rekompensaty podatku za każdy hektar parku narodowego według stawek, jak na obszarach wykorzystywanych gospodarczo, lasy, grunty rolne i inne. Gminy otrzymają wyrównanie do 100% podatku za każdy hektar obszarów chronionych, rezerwaty przyrody, lasy ochronne i inne według stawek, jak dla obszarów wykorzystywanych gospodarczo. Dodatkowo z tytułu utraconych dochodów, mniejsza ilość zakładów produkcyjnych, mieszkańców, miejsc pracy, rekompensata po 1500 zł rocznie za każdy hektar obszaru chronionego w parkach narodowych, waloryzację corocznie o wskaźnik inflacji GUS. 1000 zł za każdy hektar rezerwatu przyrody, lasów chronionych i innych, waloryzacja corocznie o wskaźnik inflacji GUS. I kolejny punkt. Sfinansowanie realizacji uzgodnionego z samorządami terytorialnymi Powiatu Hajnowskiego programu Zrównoważonego Rozwoju Regionu Puszczy Białowieskiej, realizacja programu w ciągu najbliższych 7 lat. Jeżeli chodzi o program zrównoważonego rozwoju, on jest dostępny, on był przygotowany też w 2014 roku, ale tak jak powiedziałem nie ujrzał jeszcze światła dziennego. I z poważaniem Starosta Hajnowski, wójt gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, burmistrz miasta Jerzy Sirak i do wiadomości wójtowie taką informację dostali z Białowieży i Narewki. Cieszy, że posłowie naszej ziemi z różnych opcji interesują się tym zagadnieniem, aby naszym mieszkańcom z Powiatu Hajnowskiego po prostu żyło się trochę lepiej. I kolejne sprawy. Jeżeli chodzi o nagrodę przyznaną Panu dyrektorowi SP ZOZ w Hajnówce Panu Grzegorzowi Tomaszukowi. Chcę Państwu powiedzieć, aż przykro mówić, że to jest pierwsza nagroda w karierze Pana dyrektora. Tak naprawdę ona się zrodziła po spotkaniu w Związku Powiatów Polskich, na którym byłem z kolegami starostami z całej Polski, a przede wszystkim interesowała mnie sytuacja szpitali z naszego województwa. Wszyscy koledzy mówili, że już dawno przyznali takie nagrody i to co roku. Natomiast jeżeli chodzi o wynagrodzenie 22000 zł, to jest wynagrodzenie brutto i również to była inspiracja z tego spotkania, bo sąsiednie szpitale mają już dawno takie wynagrodzenie, dyrektorzy szpitali, albo dużo większe. Jeżeli chodzi o przejęcie w tej chwili jeszcze drogi wojewódzkiej w starym jej przebiegu. Za moment właśnie to będzie stary przebieg. Jest ustawa, która obliguje do przejęcia przez samorząd niższego szczebla, a więc przez powiat, natomiast po jakimś tam okresie możemy ją przekazać dla gminy. Natomiast chcę tutaj podziękować Szanowni Państwo, Zarządowi Województwa Podlaskiego, dziękuję Panu radnemu Mikołajowi Janowskiemu, nie dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych, ale właśnie radnemu, za to, że dzięki jego pomocy udało się odtworzyć starą nawierzchnię na tak długim odcinku od Narwi od ronda tego nowego, aż do wylotu już można mówić dawnej drogi wojewódzkiej przed miejscowością Trześcianką. Faktycznie też rozmawialiśmy o tym, aby się udało jeszcze dosłownie kilkaset metrów naprawić tej drogi tutaj Pan radny Roman Ostapczuk bardzo zabiegał, zresztą ja jechałem też. Ten odcinek krótki, ale jakby się dało, to byłoby dobrze, żeby jego podremontować. Natomiast myślę, że w wolnych wnioskach odniesie się do tych zapytań związanych z drogami Pan dyrektor, wtedy już Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce Mikołaj Janowski, dziękuję bardzo.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 – informacja na temat działalności dydaktyczno – wychowawczej i organizacyjno – ekonomicznej szkół i placówek oświatowych powiatu hajnowskiego ( Zał. Nr……5…). Informacja została przygotowana przez Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Na Komisjach Budżetu i Rozwoju oraz Komisji Spraw Społecznych byli obecni dyrektorzy, którzy odpowiadali na wszystkie pytania oraz przedstawiali dodatkowe informacje na temat funkcjonowania szkół. I w związku z ich prośbą w porozumieniu z panem starostą podjęliśmy decyzję, że ze względu na sytuację jaka panuje, że w dzisiejszej sesji dyrektorzy nie będą uczestniczyli. Państwo mieliście okazję porozmawiać z nimi na komisjach, ale chciałbym poprosić Panią naczelnik Ninę Łukasik, aby w kilku słowach przedstawiła informację przygotowaną przez Wydział Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Bardzo proszę Panią naczelnik.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Dzień dobry Państwu. Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni Państwo, więc przedstawienie takiej informacji wynika z dyspozycji art.11 ustęp 7 ustawy prawo oświatowe, które obliguje nas do przedstawienia informacji o funkcjonowaniu oświaty w naszym powiecie. Powiem, że rok szkolny ten, który był 20-21 dla szkół był rokiem trudnym z tego powodu, że znaczna część zajęć była prowadzona w formie zdalnej. Dyrektorzy mieli za zadanie zapewnienie przede wszystkim bezpieczeństwa swoim uczniom i nauczycielom, a także zapewnienie jak najlepszej edukacji w formie zdalnej. W roku tym szkolnym 20-21 funkcjonowały wszystkie placówki prowadzone przez Powiat Hajnowski, te, które w latach poprzednich też funkcjonowały. A mianowicie było to, były to Zespół Szkół Zawodowych, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Oprócz tych jednostek Powiat Hajnowski jest również, oprócz tych prowadzonych jednostek to Powiat Hajnowski dotuje też szkoły niepubliczne i takie szkoły niepubliczne funkcjonujące w naszym powiecie to są 3 szkoły prowadzone przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. Jest to Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży, dla Dorosłych oraz Szkoła Policealna. Szkołę Policealną prowadzi też inny organ prowadzący, osoba fizyczna, Szkoła Policealna dla Dorosłych oraz jeszcze dotujemy Szkołę Podstawową Specjalną. To są szkoły, które dotowaliśmy też w ubiegłym roku i w tym też. W tamtym roku szkolnym uczyło się 949 uczniów w naszych szkołach prowadzonych przez powiat hajnowski. I uczyło się 140 uczniów, słuchaczy, bo to byli też ludzie dorośli w szkołach dotowanych. W naszych jednostkach pracowało w przeliczeniu na etaty 128,81 nauczycieli oraz 38,25 pracowników administracji i obsługi. Wśród wszystkich pracujących nauczycieli największą liczbę stanowią nauczyciele dyplomowani. Jest to znacząca liczba wśród naszych nauczycieli. Jeśli chodzi o dotowanie tych naszych szkół, więc ile środków zostało przeznaczonych? Tutaj może informacja była trudna do przygotowania, ponieważ informację oświatową przygotowuje się za rok szkolny 20-21, natomiast wszystkie finanse są robione w latach budżetowych, dlatego też w tej informacji jest trochę danych za rok 20, trochę danych za rok 21. Więc powiem tak, że organ prowadzący wydał na funkcjonowanie szkół 15 227 334 zł to było w roku 20. Są to pieniądze pochodzące z subwencji, które były trochę mniejsze niż 12 milionów z subwencji i także ze środków własnych. Ponadto jeszcze były też realizowane inne zadania ze środków zewnętrznych. Były to środki z budżetu państwa w wysokości 213 340 zł. 0,75 jeszcze. W jakich programach uczestniczyliśmy? W Aktywna Tablica, w programie Za Życiem, w programie dotyczącym dofinansowania zakupu sprzętu do nauki zdalnej dla nauczycieli. Środki były też przeznaczane na walkę z Covidem w szkołach i placówkach. Ponadto też wydano 883 472,71 zł środków pochodzących z programów unijnych. I jakie były programy realizowane? Czyli w obu licach był realizowany program Erasmus. W Zespole Szkół Zawodowych realizowano następujące programy: Podniesienie Jakości Kształcenia Zawodowego, Podniesienie Jakości Kształcenia Zawodowego - II edycja, Praktyczne Kompetencje w moim Zawodzie. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym trwała przebudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego z przeznaczeniem na budynek mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych no i jeszcze II liceum też prowadziło Przyrodniczą Skarbnicę Ponad Granicami. Jakie jeszcze nowe rzeczy w tym roku robiliśmy w 20, 20-21 w roku szkolnym. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna uzyskała uprawnienia do wydawania orzeczeń, także rodzice z naszego powiatu razem ze swoimi dziećmi już nie będą musieli jeździć do Białegostoku, tylko jeżeli jest potrzeba, to można korzystać tutaj z Poradni naszej hajnowskiej. Ponadto jeszcze trwały prace i uruchomiono w I liceum oddział nowy, którego do tej pory nie było, jest to oddział przygotowania wojskowego. On był uruchamiany w ubiegłym roku, ale ruszył teraz i to jest pierwsza klasa na rok szkolny 21-22. Można powiedzieć, że cieszył się powodzeniem dlatego, że przyjęto 30 osób do tej klasy. Natomiast jeśli chodzi o rekrutację na rok szkolny była ona mniej więcej taka sama liczbowo jak w roku poprzednim. Może nastąpiły trochę przetasowania między szkołami, ale ogólna liczba jest taka sama. Jeśli chodzi jeszcze o wydatki, które wydaliście Państwo na szkoły. Można powiedzieć, że są one spore, ale powiem też, że są duże potrzeby naszych szkół, żeby funkcjonować na miarę XXI wieku. Chodzi mi tutaj o dostosowanie całej ich infrastruktury dotyczącej, no samego wyglądu budynku, czy też wyposażenia tych szkół. No, duże potrzeby są na pewno w Zespole Szkół Zawodowych, żeby to szkolnictwo zawodowe było na dobrym poziomie i uczniowie też chętnie by uczestniczyli czy rekrutowali się do naszej szkoły. Ale chcę powiedzieć, że wszystkie szkoły mają duże potrzeby w rozwijaniu swojej infrastruktury i oprócz tego jeszcze też otwieranie czy też nowych zawodów czy nowych kierunków dostosowanych do potrzeb, które są potrzebne na dzisiejszym rynku pracy. Także jest sporo zadań jeszcze przed nami, żeby nasze szkoły, no też odpowiadały takim samym standardom jak szkoły białostockie, czy też może nawet i warszawskie. Dziękuję bardzo.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych (Zał. Nr 1,2,3,4).  Wszyscy Państwo radni otrzymaliście informację wraz z materiałami. Informację przekazaną przez Przewodniczącego, przez Pana Starostę oraz przez Urzędy Skarbowe w Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Tak, jak powiedziałem, wszyscy informację złożyli. Pojawiały się pomyłki i błędy. Mniej więcej one się sprowadzały do takich stwierdzeń, że nie wykazano na przykład działki pod domem. Niektórzy radni powielają błąd, który już był też i w poprzednich informacjach, a mianowicie w oświadczeniach podają informacje o przychodzie zamiast o dochodzie, czyli są to takie drobne niedociągnięcia. Bardzo bym prosił następnym razem, jak będziemy wypełniali, to przyjrzeć się tym błędom z tego roku z poprzedniego, ponieważ tak jak mówię, one są powielane i postarać się, żeby w przyszłym roku tych błędów nie było. Także informacja jest Państwu dostępna.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 8-go:

8.1.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do omówienia projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2021r. Projekt uchwały był przedmiotem obrad Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych i Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Uchwała w sprawie zmian w budżecie zawiera szereg, szereg zmian. Najważniejsze z nich to jest wprowadzenie do budżetu dochodów na kwotę łączną 1 054 357,31 zł. No oczywiście, o taką też wartość zostały zwiększone wydatki. Spowodowane to jest tym, gdyż należało uzupełnić braki w jednostkach oświatowych. Jest to głównie to i taką też mniej więcej kwotę, taka kwota została przeznaczona tutaj na uzupełnienie tych braków. Muszę dodać, że nie jest to jeszcze uzupełnienie 100%, ale mniej więcej średnio 80%. Także do końca roku być może trzeba będzie jeszcze popracować nad tym i szukać oczywiście środków na braki, które jeszcze się mogą pojawić. To by była taka najważniejsza sprawa, a pozostałe zmiany dotyczą zwiększenia dochodów, zmniejszenia, przesunięć, także w zasadzie nie robią dużej różnicy i też nie zwiększają deficytu, nie zmieniają wartości deficytu, który był wcześniej zapisany. Mogę jeszcze tylko dodać tyle, że są też środki przesunięte na zakup sprzętu do Zarządu Dróg Powiatowych. To jest też kwota w sumie 195 000 w wyników tych zmian, ponieważ Zarząd Dróg Powiatowych wymaga tutaj dosprzętowienia, ponieważ sprzęt, który posiada jest starej daty, o tak powiem. Także to by były główne rzeczy, takie, które w jakiś taki sposób mówią o tym i ten budżet zmieniają. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą jeszcze pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wstrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/185/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w sprawie zmian w budżecie na 2021r.

8.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2021-2034. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Myślę, że biorąc pod uwagę zawiłości te różne, tabelkowe w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, powinienem przekazać wyjaśnienie ze względu, że jest dzisiaj Pan Jerzy Chodakowski, Sołtys wsi Krynica. Otóż 7 października na Zarządzie przyjęliśmy właśnie tą uchwałę, którą będziemy za chwilę głosować, przyjęcie wykonania dokumentacji drogi Krzywiec, drogi powiatowej z Krzywiec-Bernacki Most. Tą dokumentację już w tym roku zlecimy do wykonania, a więc wyłonienia firmy, która przygotuje dokumentację, a wiadomo realizacja i zapłata będzie w przyszłym roku. To tylko tyle wyjaśnienia. Dziękuję.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.         

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wstrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/186/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2021-2034.

 

8.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2022 roku.

Zastępca Naczelnika Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Ewa Cieślik: Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, taką uchwałę podejmuje Rada Powiatu corocznie i na 2022 rok właśnie projekt został przedstawiony. Określa ten projekt maksymalne stawki za usuwanie statków i innych obiektów pływających z terenu Powiatu Hajnowskiego, jak również za przechowywanie tych statków. Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów, który też corocznie takim obwieszczeniem określa maksymalne stawki. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/187/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w 2022r.

8.4.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skarg na działalność Starosty Hajnowskiego. Bardzo proszę przewodniczącego Komisji Skarg Pana Piotra Rybaka o takie króciutkie przedstawienie tej, tylko tej uchwały.

Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowna Rado. Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji wpłynęły dwie skargi dotyczące działalności starosty powiatu hajnowskiego. Jedna skarga dotyczyła braku odpowiedzi na kierowane pisma do Pana Starosty, natomiast druga dotyczyła nie wyciągnięcia konsekwencji, nieudzielenia kary porządkowej jednemu z kierowników urzędów, które są podległe Panu Staroście. Komisja na swoim posiedzeniu w dniu 27 września zapoznała się z obydwoma skargami. Po wnikliwym przestudiowaniu dokumentów postanowiła uznać, iż sprawa dotycząca nieudzielania odpowiedzi uznać tą skargę za bezzasadną, gdyż na wszystkie wystawiane pisma odpowiedzi zostały udzielone w ustawowym terminie, natomiast w stosunku do nie wyciągnięcia konsekwencji co do kierownika z jednego urzędu podległych komisja postanowiła uznać skargę również za bezzasadną, gdyż nie widzi podstaw, aby starosta obligatoryjnie karał pracownika mimo udzielonego upomnienie przez Inspektora Danych Osobowych. W związku z powyższym podsumowując komisja proponuje, aby dwie skargi uznać za bezzasadne. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/188/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w rozpatrzenia skarg na działalność Starosty Hajnowskiego

8.5.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargi …….wraz z odpowiedzią na skargę.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą jeszcze pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/189/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w sprawie przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku skargi.......wraz z odpowiedzią na skargę

8.6.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2022 rok.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi jest uchwalany corocznie. I w tym roku też macie Państwo za zadanie uchwalić taki program. Obliguje nas do uchwalenia tego programu ustawa, ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Roczny program współpracy przygotowany na rok dwudziesty drugi w swojej treści jest bardzo podobny do poprze, poprzedniego roku na rok dwudziesty pierwszy. No, chcę nadmienić, że tutaj w tym roku zaplanowana na 22 rok kwota przeznaczona na realizację tego programu wynosi 100 000 zł. To tak krótko może o tym rocznym programie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą jeszcze pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (15)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIII/190/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 18 października 2021 r. w sprawie przyjęcia rocznego programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2022 rok.

Do punktu 9-go:

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, ja chciałbym otrzymać informacje wyjaśniające, dotyczące ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego w dniu 10 września 2021 roku informacji Starosty Hajnowskiego w sprawie modernizacji ewidencji gruntów i budynków Gminy Hajnówka. W związku z tym, że ta informacja została udostępniona mieszkańcom, głównie gminy wiejskiej Hajnówka w periodyku wydawanym przez tę gminę, mieszkańcy wymienionych obrębów przynajmniej niektórzy do których ta informacja dotarła zaczęli się niepokoić o stan swoich nieruchomości o przygotowywane w ramach tej modernizacji ewidencji gruntów i budynków zmianami. Tutaj no, urzędnicy Starostwa też mają swój udział w tym, że ten niepokój, przynajmniej u niektórych wzrósł. Pojawiła się informacja, że niektóre nieruchomości mają być znacznie zmniejszone w wyniku tego działania. W związku z tym Panie Starosto chciałbym, żeby publicznie wybrzmiała taka informacja, czego dotyczy to działanie, ta modernizacja, z czym jest związana? Jakie są jej cele? Jakie koszty tej modernizacji już zostały poniesione, jakie są w planie, z czego, z jakich źródeł one będą finansowane? Ale też chciałbym to oczywiście nie dzisiaj, rozumiem, że to w wersji pisemnej taka informacja radnym zostanie udzie... przekazana. Ile podmiotów z podziałem na prywatne i publiczne zostanie objętych tą modernizacją? Jakie powierzchnie wchodzą tutaj w rachubę, jeżeli te zmiany zostaną zrealizowane. Ile zastrzeżeń też dotyczących tej modernizacji wpłynęło do tej pory? Czego one dotyczyły? Ale to tak, jak mówię, te ostatnie pytania to już liczę na to, że będą opracowane w wersji pisemnej. Natomiast tak ogólnie, no i gdyby się udało też zapytania społeczne uspokoić tą odpowiedzią, to będę wdzięczny. Dziękuję bardzo.

Radna Tamara Moroz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni, ja korzystając z obecności tutaj Pana radnego wojewódzkiego, Pana Janowskiego, chciałabym zasięgnąć informacji, bo jak wiadomo Zarząd Województwa Podlaskiego ogłosił już listę rankingową inwestycji w ramach regionalnego planu transportu Województwa Podlaskiego na lata 21-27. No, jak wcześniej było wspomniana nasza ta droga 687 Juszkowy Gród- Zwodzieckie i budowa drogi 688 Tarnopol-Siemianówka miała być na pozycji 3. Jak się zorientowaliśmy znajduje się na liście 4. W pozycji rankingowo zajmuje 4. I tu mam pytanie, bo mieszkańcy mają obawy czy wystarczy środków finansowych na budowę tej drogi i czy są zagwarantowane środki na dokończenie, no bo wiadomo, od tylu lat się walczy o tą drogę i to jest taki moment, a znaczenie ma ogromne zarówno na rozwój i Powiatu Hajnowskiego i Gminy Narewka. A głównie chodzi o bezpieczeństwo osób korzystających z tych dróg i tu, dlatego też mam pytanie, czy środki pieniężne na budowę i rozbudowę tych dróg są zagwarantowane? No i teraz są wiadomo, trwają konsultacje, myślę, że i powiat jako też będzie udział brał i zachęcam społeczeństwo do udziału w tych konsultacjach. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy jeszcze są pytania? Nie widzę. To może ja jedno tylko pytanie zadam też korzystając z obecności Pana radnego. Może Pan starosta? Czy może coś wiadomo na temat, kiedy zostanie już otwarta w całości droga z Hajnówki do Zabłudowa? A chodzi mi głównie o ten most na rzece Narew i objazd Trześcienki, bo pozostała część już można jeździć, ale w tych dwóch częściach jeszcze nie. Jeżeli nie ma więcej pytań, Pan Starosta, tak?

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. W ramach Związku Powiatów Województwa Podlaskiego zostało założone stowarzyszenie do tego, aby modernizacja i ewidencja gruntów, budynków w całym województwie była przeprowadzona. Tak najprościej powiedzieć, jakby cyfryzacja tego wszystkiego co nas otacza. Tak jak mówię w całym województwie to zadanie trwa, natomiast akurat teraz rozpoczęła się w gminie wiejskiej Hajnówka. A chcę powiedzieć, że niektóre gminy już mają zakończone, dlatego też już dzisiaj demontuję, jeżeli ktoś ma swoje posiadłości i ma czy ziemię, czy działki na pewno nie ulegną zmniejszeniu. Będą jedynie wyznaczone pewnie nowe czy stare granice według tego co posiadają. Natomiast taką szczegółową informację przygotuje Wydział Geodezji i przekażę wszystkim radnym, bo faktycznie niepokoje zawsze mogą, być tak jak mówię najczęściej to poprzez różne plotki czy też niedomówienia. Dlatego dziękuję za takie pytanie. Informację przekażemy.

Odnośnie drogi wojewódzkiej to nie będę wyręczał tutaj Pana Mikołaja Janowskiego. Natomiast, chociaż to było w informacji zarządu, ale nie wszyscy może zapoznali się tak dokładnie, chcę tylko przypomnieć już o dokumentacji na drogę powiatową Krzywiec - Bernacki Most mówiłem. 6 października nastąpił odbiór drogi powiatowej w Puchałach po modernizacji. W trakcie przekazania placu budowy ulicy Targowej i Poddolnej, zakończeniu tej inwestycji w 2022 roku. Jeżeli chodzi o ulicę Górną w Hajnówce w trakcie podpisania umowy z Panem Wojewodą i ten pierwszy odcinek od ulicy Bielskowej do torów rozpoczniemy, nie wiem, czy w tym roku czy też w przyszłym, mamy na realizację rok czasu. Również ulica Lipowa w Siemianówce w trakcie oceny rankingowej w Urzędzie Wojewódzkim, a więc u Pana Wojewody. I myślę, że to, co zaplanowaliśmy zostanie zrealizowane z nawiązką, ale tutaj też poproszę Pana dyrektora Mikołaja Janowskiego o przekazanie informacji o tych wszystkich nakładkach, które były robione w tym roku właśnie dzisiaj na sesji również w ramach Polskiego Ładu zgłosiliśmy inwestycje i oświatowe, ale również drogowe na terenie całego Powiatu Hajnowskiego. Oczekujemy teraz na informację zwrotną o ewentualnym dofinansowaniu i później realizacji. Chcę powiedzieć, że do Polskiego Ładu z każdej gminy z Powiatu Hajnowskiego oczywiście i z miasta Hajnówki miejskiej są ujęte odcinki dróg powiatowych, które zgłosiliśmy do modernizacji. Także ja, dziękuję bardzo. I pewnie Pan Przewodniczący poprosi Pana dyrektora. Ale to Pan.

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni i szanowni państwo, mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego. Nawiązując do zapytania Pana radnego Łabędzkiego chcę poinformować, że odnośnie starorzeczy dróg wojewódzkich, dróg krajowych, żeby tak było jak zarząd województwa, jak marszałek, przekazując drogi wojewódzkie na rzecz powiatu, było w krajówkach, to byśmy byli zadowoleni. I chcę powiedzieć, jeżeli chodzi o starorzecze drogi wybudowanej Jelonka - Hajnówka w samej Jelonce, Zarząd Dróg Wojewódzkich oddał wyremontowaną drogę. Także przy drodze planowanej, drodze wojewódzkiej staro, przyszłej starodrożu przyszłym starodrożu drodze Zwodzieckie-Juszkowy Gród, także w Narewce już na zaś zarząd województwa, Pan Marszałek i Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontował odcinek drogi z Świnoroj do Narewki. To z myślą o przekazaniu, o budowie drogi Zwodzieckie-Juszkowy Gród i przekazaniu tej drogi w zarząd dróg dla starostwa. A co starostwo zrobi czy przekaże, zostawi to w dyspozycji zarządu dróg czy przekaże dla gminy to już jest następna kwestia. I z Lewkowa do cmentarza także została ta część wyremontowana. Jeżeli chodzi o starodroże drogi wojewódzkiej Zabłudów-Nowosady- Hajnówka, to przed budową został wyremontowany odcinek w miejscowości samej Trześcianka, gdzie jedna z przedstawicieli samorządu gminnego do mnie miała wielką pretensję, że zrobiliśmy to przed budową, ale mamy po budowie. Nic się nie stało. W samej miejscowości Trześcianka także na wniosek mieszkańców i tutaj członka zarządu, przewodniczącej Rady Gminy Narwi, także księży, Związków Ochotniczych Straży Pożarnych i sołtysa, sołtysów Ancuty, Rohozy, Iwanki jeszcze miejscowości tutaj Romek ...  i Białek, poparty moim także wnioskiem Marszałek Województwa przeznaczył środki, poszerzając do tego wniosku samą miejscowość Narew i na odcinku 4 km starodroża za 1 700 000 została położona nakładka. No i został niewielki odcinek w samej, od Trześcianki do obwodnicy. I to może taki przypadek, wypadek przy pracy, bo wszyscy chcieliśmy dobrze i zapomnieliśmy o tym odcinku i w tym, myśląc o Trześciance przed budową, o który wnioskowałem, no, wypadł ten odcinek i Panie radny, ja dziękuję za ten wniosek. Rozmawialiśmy już z dyrektorem i tutaj za sygnał z zarządu ze starostwa, bo Pan Starosta zadzwonił, że taki wniosek z zarządu padł. Rozmawiałem z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich, rozmawiałem z Marszałkiem i prawdopodobnie, jeżeli się uda i budżet pozwoli na następny rok to ten odcinek zostanie, mam nadzieję wyremontowany i taki wniosek złożę poparty dzisiejszą sesją i tutaj wnioskami Pana radnego Łabędzkiego i tutaj szanownych państwa. Jeżeli chodzi jeszcze w tematyce budowy drogi Nowosady-Zabłudów, chciałbym podziękować dla Marszałka i Zarządu za to, że nie, tylko zostało wyremontowane starodroże, ale otrzymaliśmy w ubiegłym roku 1 000 000 zł na remont tak zwanych obwodnic i w tym roku otrzymaliśmy na wniosek tutaj Zarządu Pana Starosty złożonego wniosku do funduszu pomocy dla samorządów gmin przez Zarząd Województwa, przez sejmik województwa, otrzymaliśmy 1 200 000 zł. Już zapłaciliśmy fakturę, teraz pójdzie wniosek o rozliczenie przed Marszałkiem i w wyniku tego 1 200 000 zostały wyremontowane następujące odcinki. Odcinki, które uczestniczyły w objazdach drogi wojewódzkiej z Zabłudowa do Nowosad i to są następujące odcinki: z Chrabostówki do Kutowej, z Kutowej do Łosinki, z Kamienia do Kuraszewa, miejscowość Puciska, a także pozostałe środki, które były z Łosinki w stronę Trywieży. Tam zostały położone nakładki w ramach pomocy Pana, z samorządu województwa i tutaj Marszałka. Dodatkowo zostały wynegocjowane środki od firmy Rubau za objazd, za zamknięcie drogi z Nowosad do Chrabostówki. Czterocentymetrowy grubości 22 tysiące metrów kwadratowych asfaltu, nakładki asfaltowej 4 cm grubości i tutaj firma Rubau wywiązała się z umowy, którą podpisał tutaj zarząd, Pan Starosta i Pani Wicestarosta z firmą Rubau. Wywiązała się ze swoich obietnic. Bałem się tego i tutaj chciałbym podziękować dla Państwa, dla zarządów, dla Pana starosty, wicestarosty i dla firmy Rubau, że wiązała się ze swojej umowy i zostały położone nakładki w miejscowości Chrabostówka od znaku do znaku, miejscowość Chrabostówka, Łosinka od znaku Łosinka do znaku Łosinka i miejscowość Krzywiec, od znaku Krzywiec do znaku Krzywiec. Natomiast odcinek od drogi wojewódzkiej do miejscowości Łosinka została także położona nakładka. Tutaj w zamian za zniszczenia, ubytki na innych miejscach, gdzie trwały objazdy przy budowie tej drogi. Także wyszliśmy jako Zarząd Dróg, powiat, starostwo, wyszliśmy bardzo dobrze na budowie drogi Zabłudów-Nowosady, mimo 3 -letniego okresu budowy. I patrząc na ten objazd z Nowosad do Chrabostówki, tylko odcinek, niewielki odcinek między Trywieżą, a skrzyżowaniem Koweła - Rzepiska jakby nie został wykończony, ale mam nadzieję, że może w przyszłym rozdaniu, kiedy tutaj starostwo, Państwo, Starosta podpisze wniosek o dalsze środki finansowe na remonty budowy dróg do funduszu sejmiku, ten odcinek przydałoby się, to moja taka sugestia, wyremontować. To, jeżeli chodzi o ten 1 200 000 to tyle. Umowa, też powiedziałem. Jeżeli chodzi także o wsparcie tutaj Gminy Dubicze Cerkiewne, została wykonana nakładka w miejscowości Stary Kornin na kwotę 274, końcówki nie pamiętam, ponad 270 000 to też zostało zrealizowane, tak jak Pan Starosto powiedział Puchły zostały zakończone. Podpisana została i przekazany plac budowy na i podpisana umowa o dofinansowanie z Wojewodą drogi 1 Maja w miejscowości Czeremcha i tutaj wykonawca powinien, ma termin wykonania ulicy 1 Maja do 30 maja, mam nadzieję, przyszłego roku, mam nadzieję, że jak najszybciej wejdzie na teren budy. Tutaj Pan Starosta mówił o przekazaniu terenu pod plac budowy dla firmy, która wygrała przetarg na Targową-Poddolną. Jutro przekazujemy plac budowy i mam nadzieję, że podwykonawca, nasza firma z Hajnówki, która ma zrobić burzówkę wejdzie w tym roku i burzówkę, burzówka zostanie zrobione, jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą. Chcę powiedzieć, żeby tutaj mieszkańcy ulicy Poddolnej i Targowej się nie denerwowali, bo część planujemy zamknąć ulicę Poddolną, w części, podczas budowy burzówki, bo w jednym miejscu jest taka sytuacja, że aby wypoziomować spływ wody burzowej, to potrzeba jest wykopu około 4 metrów pośrodku jezdni, dlatego będzie droga zamknięta, ulica Poddolna i mam nadzieję, że przez to, że nasz inwestor tutaj, nasz podwykonawca, wejdzie w tym roku i wykona tą burzówkę, ona, droga spokojnie się ułoży i już docelowo chodnik i droga asfaltowa zostanie wykonane w przyszłym roku. Czekamy tutaj Panie Starosto wybaczy, ale trochę czekamy na podpis Pana Premiera w sprawie zakwalifikowanie drogi, Wojewoda wystąpił z wnioskiem do Premiera w sprawie zakwalifikowania drogi Górnej od wojewódzkiej do torów kolejowych na listę kluczową już z listy rezerwowej na listę kluczową i czekamy. Pracownicy przygotowują wniosek do przetargu. Mam nadzieję, że zrobimy przetarg i w następnym roku będzie ta droga budowana. Wszystko będzie ok. Jeżeli wspomniałem o Jelonce, Szanowni Państwo, otóż ja dziękuję dla Państwa radnych powiatowych, pana Korcza, pana Gerasimiuka i Pana Łukianiuka za to, za wniosek w sprawie ścieżki rowerowej z Jelonki do Kleszczel. Ja bazując na tym wniosku waszym wystąpiłem także z wnioskiem do Marszałka o ujęcie tej ścieżki, o budowę tej ścieżki rowerowej z Jelonki do Kleszczel. I na ostatniej sesji zostało zapisane w tym roku na, będzie ogłoszony przetarg, na projekt, na budowę ścieżki rowerowej Jelonka- Kleszczele. W tym roku jest zapisane 1000 zł, a w następnym roku 200 tysięcy. Jakby prowizor..., tak? W prowizorium budżetowym na przyszły rok będzie ujęte 200 000 na projekt, na drogę, na ścieżkę rowerową Jelonka-Kleszczele. I tutaj ja dziękuję dla radnych, za inicjatywę i za wsparcie. Mam nadzieję, że do Bielska będziemy mieli ścieżkę rowerową z Hajnówki przez Kleszczele do Bielska. Na dzień dzisiejszy trwa budowa, mówię budowa drogi Hajnówka- Bielsk Podlaski, bo firma, konsorcjum Unibep, MaxBud wygrało na zasadzie projektuj-wybuduj tą drogę. Zakładam, bez ścieżki rowerowej, bo sponsor tak powiedział, że daje środki budżetowe na budowę tej drogi bez ścieżki rowerowej i dlatego jest bardzo ważnym uruchomienie ścieżki rowerowej przez Jelonkę do Kleszczel i żeby Bielsk Podlaski miał połączenie z Hajnówką w ścieżce rowerowej. Zakończenie budowy tej drogi, mam nadzieję, że budowa rozpocznie się sierpniu przyszłego roku, bo tutaj chodzi o pozwolenie, o projekt, o pozwolenie na budowę, a zakończy się w drugim kwartale 2023 roku. Następna sprawa, ścieżka rowerowa do Białowieży. Mimo negatywnej opinii Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i decyzji środowiskowej negatywnej w sprawie projektu i budowy tej ścieżki rowerowej Marszałek Województwa Artur Kosicki wydał polecenie dla dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby mimo, że negatywnej decyzji środowiskowej wójta w Białowieży dalej tą koncepcję budowy ścieżki procedować i tutaj takie powstało sympozjum także z naszej inicjatywy, po spotkaniach ekspertów, w którym uczestniczy także Pani profesor Jaroszewicz, przedstawiciele SGGW, przepraszam, Jędrzejewska. I tutaj bardziej szczegółowo by mógł opowiadać Pan dyrektor Nachajewski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, które ma pełne pełnomocnictwa w sprawie dalszej pracy nad budową tej ścieżki rowerowej w nowym układzie. I prosiłbym bardzo tutaj już weszli tutaj także do tych prac środowiska ekologiczne i mam nadzieję, że ta ścieżka powstanie, bo jest wola z każdej strony. Jest wola samorządów gminnych, powiatu, miasta Hajnówki, samorządu województwa, a także organizacji ekologicznych i ten komunikat na stronie także kablówki i innych jest pokazany, czyli jest wola tutaj wszystkich stron, w tym Marszałka, który i sejmiku, który będzie w przyszłości, w następnym roku decydował o budżecie na budowę tej ścieżki rowerowej. I dochodzimy tutaj do drogi wojewódzkiej Nowosady – Zwodzieckie - Juszkowy Gród i mam prośbę rozpoczęły się konsultacje, konsultacje co do programu transportowego województwa podlaskiego. Prośba do was, żeby na zasadzie merytorycznej zgłaszać uwagi do tego programu, nie podnosić jakiś tematów politycznych, innych, tylko merytorycznie podejść do konsultacji. Konsultacje trwają do 15 maja. Ja już przeglądając ten panel, bo to... proszę? Przepraszam 15 listopada. Bardzo przepraszam, bym wprowadził bardzo mocno w błąd. Dziękuję Panie Starosto. Otóż dopiero 15 listopada można zgłaszać swoje wnioski w ramach konsultacji. I tam jest kilka punktów, o której także tutaj Pani radna mówiła w tematyce, dlaczego jest nie na 1, 2, 3, 4 czy 5 miejscu w planie transportowym umieszczona ta droga? Jest kilka punktów, na które można się powoływać i walczyć o te punkty i umieszczenie w wyższym rankingu. Choćby ten taki punkt jak Państwo otworzycie tabelkę, które z dróg wojewódzkich są najbardziej zniszczone, procentowo zniszczone i ta droga Zwodzieckie-Juszkowy Gród-Tarnopol- Siemianówka, te dwie drogi są prawie w 75, 80% zniszczone w tym wykazie. Natomiast punktacja jest troszkę mniejsza niż na innej drodze, gdzie tam ten wykaz, słupki są niższe i tutaj może eksperci popełnili błąd gdzieś te ich nie zauważyli. Także ma 0% w punktacji za dojazd do pracy. I tutaj też według mnie to jest trochę błędne, bo należałoby uruchomić firmy, które no, Starosta też dojeżdża do pracy, a także bardzo dużo mieszkańców Hajnówki dojeżdża do firmy Pronar, do Urzędu Celnego do innych przedsiębiorstw, a także prywatnych i tutaj prosiłbym o wnioski, o takie do uzasadnienia. Czy są środki, czy są pieniądze na tą drogę? Szanowni Państwo trwają konsultacje, no i później Zarząd Województwa na podstawie tych konsultacji, wniosków i założeń programowych radni, Zarząd Województwa, później radni będą decydować o przyznaniu środków. Jak wiadomo, tak jak w budżecie powiatu nie ma środków za dużo na budowę dróg, bez wsparcia ze środkami zewnętrznymi, tak samo w budżecie województwa także nie mam środków fizycznie w 100 %, żeby dofinansować budowę tej drogi, są potrzebne środki z różnych działań, w tym pomocy europejskiej RPO czy Polska Wschodnia. I tutaj z tego co wiem, Zarząd Województwa deklaruje wolę aplikacji środków do powyższych funduszy europejskich i mam nadzieję, że po aplikacji, po złożonych wnioskach otrzymamy te środki. Dziękuję, jeżeli są tu pytania, może coś pominąłem, ale także już za dużo się rozgadałem.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otwarcie tej drogi. Czy może już jest otwarta?

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Otwarcie tej drogi jest zależne od nadzoru technicznego. Jest z opóźnieniem ta droga troszkę jest remontowo budowana ze względu na przebudowę skrzyżowania w samej Narwi, gdzie potrzebny był nowy projekt i nowe pozwolenie na budowę tak zwany ZRID u wojewody. I trzy tygodnie temu Zarząd Województwa otrzymał ZRID i to już skrzyżowanie prawie w stu procentach przebudował. Nie wiem czy warstwa ścieralna na moście w Narwi została położona, bo tam zakaz wjazdu i wybaczcie no, mimo, że jestem radnym wojewódzkim to nie wypada łamać nakazów i nie wiem czy tam warstwa ścieralna na moście została zrobiona? Ale myślę, że technicznie taką mamy nieoficjalną informację, jeżeli warunki pogodowe nie przeszkodzą, to będzie dopuszczony ruch w połowie listopada. Natomiast kiedy technicznie nadzór budowy, inspektor nadzoru budowlanego i Zarząd Dróg Wojewódzkich przejmie tą drogę na stan i ze wszystkiego się rozliczy, to będzie zależało od inspektorów w terenie. Także, firma Rubau przygotowuje się do odbioru tej drogi, a kiedy inspektorzy przejmą, to trudno mi jest powiedzieć.

Pan Jerzy Chodakowski: Panowie Przewodniczący, Panie Starostwo, Panie, Panowie radni. Bardzo miło dzisiaj było usłyszeć po tylu latach starań jakieś takie widzę te światełko w tym tunelu, że ta droga może Krzywiec -  Bernacki Most doczeka swojego finału. Jak to jeszcze dalej będzie zobaczymy, ale widzimy, że już się jakiś kroczek mały dokonało. W imieniu swoim i mieszkańców chciałem serdecznie wszystkim radnym, Panu Staroście, Pani Wicestarosta podziękować serdecznie za ten krok i z nadzieją będziemy czekać, że ta droga kiedyś doczeka swojego finału. No, to miałem tyle. A, chciałem jeszcze nadmienić, że ta droga nie tylko dla mieszkańców potrzebna, bo dzisiaj budowane są kwatery agroturystyczne i przyjeżdżają turyści, którzy się dopytują nieraz o to, kiedy to będzie ten remont zrobiony? Jak myślę, że odpowiedź jest jedna, że kupę lat już się o to staramy, ale niestety brak jest funduszy i tak dalej nie ma na razie żadnej decyzji i musimy na to czekać, bo z Panem Janowskim dyrektorem cały czas się handryczę na temat równania tej drogi. Non stop mamy konflikt. Nawet sam się przyzna, bo taka droga, jeżeli chodzi o ruch, przecież to jest dwa tygodnie, tylko po naprawie tej drogi. No i ona jeszcze się nadaje jako tako. Ja wiosną zapłaciłem 1940 zł za zawieszenie przednie i nie tylko ja. To jest 2-3 tygodnie zaczyna ona znowu wracać do starego stanu. Tak, tak się zgodzi. Jeszcze raz dziękuję. Jeszcze raz serdeczne dziękuję i życzę zdrowia.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeszcze raz dziękuję wszystkim Państwu za prace na sesji Rady. Dziękuję pracownikom starostwa za przygotowanie sesji, naczelnikom za przedstawienie projektów uchwał.

Do punktu 10-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXIII sesji Rady Powiatu.

 Protokołowała Violetta Miniuk   

Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu

Eugeniusz Saczko

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Biuro Rady Powiatu Hajnowskiego

Data wytworzenia: 2021-12-03

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2022-02-15

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2021-12-03