Regulamin Zespołu ds. Orzekania

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Hajnówce funkcjonuje przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Powiatowe Centrum prowadzi obsługę administracyjno-organizacyjną Powiatowego Zespołu.

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Hajnówce został powołany zarządzeniem Starosty Powiatu Hajnowskiego nr 8/99 z dnia 30 grudnia 1999 r. Siedziba Zespołu mieści się w budynku przy ul. Piłsudskiego 10a w Hajnówce w pomieszczeniach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Orzekanie odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego w przypadku osób niepełnoletnich.

Skład orzekający stanowią minimum 2 osoby w tym: lekarz i członek zespołu (specjalista: pracownik socjalny lub doradca zawodowy lub pedagog lub psycholog).

Osoba ubiegająca się o uzyskanie stopnia niepełnosprawności składa do Powiatowego Zespołu:

  • wniosek

  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb orzekania

  • posiadaną dokumentację medyczną (kserokopie)

ZAŁĄCZNIK NR 2

REGULAMINU

ORGANIZACYJNEGO

 REGULAMIN

ORGANIZACYJNY

POWIATOWEGO ZESPOŁU DO SPRAW

ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W HAJNÓWCE

Postanowienia Ogólne 

§ 1

          Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Hajnówce zwany dalej „Zespołem” działa na podstawie:

  1. Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
  2. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2003 r. Nr139 poz. 1328)
  3. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U. z 2002 r. Nr 17, poz. 162)
  4. Zarządzenia Nr 19/04 starosty Hajnowskiego z dnia 01 grudnia 2004 r. w sprawie powołania składu osobowego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
  5. Niniejszergo regulaminu.

§ 2

  1. Siedzibą zespołu jest miasto Hajnówka.
  2. Zespół działa przy Powiatowym centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce.
  3. Obszarem działania zespół obejmuje teren całego powiatu hajnowskiego.
  4. Nadzór merytoryczny nad działalnością zespołu sprawuje Starosta Hajnowski.

§ 3

        Zespół realizuje zadania wynikające z przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitaci zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dz.U. z 1997 r. Nr 123, poz.776 z późn. zm.) i przepisów wykonawczych do tej ustawy.

Tryb i zasady powoływania Zespołu

§ 4

  1. W skład powiatowego zespołu wchodzą: przewodniczący zespołu i członkowie,

a)    Przewodniczącego zespołu powołuje i odwołuje Starosta Hajnowski

b)    Pracami zespołu kieruje przewodniczący zespołu.

  1. Członków powiatowego zespołu powołuje i odwołuje Starosta na wniosek przewodniczącego powiatowego zespołu.
  2. Członkami powiatowego zespołu są:
  • Przewodniczący
  • 8 lekarzy
  • psycholog
  • pedagog
  • doradca zawodowy
  • pracownik socjalny
  • Reprezentuje zespół na zewnątrz
  • Organizuje pracę zespołu
  • Wyznacza spo9śród członków zespołu składy orzekające i przewodniczącego składu
  • Określa terminy posiedzeń składów orzekających
  • Organizuje obsługę administracyjno-biurową zespołu
  1. Przewodniczący zespołu:
  1. Przewodniczącym składu orzekającego jest lekarz.
  2. Skład orzekający pracuje w składzie co najmniej dwuosobowym.
  3. Powiatowy zespół przy znakowaniu spraw używa symbolu –PZ.

 

ZASADY I TRYB ORGANIZACJI PRACY ZESPOŁU

§ 5

  1. Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności składa osoba zainteresowana bądź jej przedstawiciel ustawowy.
  2. Przewodniczący zespołu lub osoba obsługująca dokonuje analizy kompletności złożonych wniosków. Jeżeli wniosek nie spełnia wymogów przewodniczący zawiadamia na piśmie osoby zainteresowane bądź przedstawicieli ustawowych o konieczności usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
  3. Jeżeli przedłożona wraz z wnioskiem dokumentacja jest niewystarczająca do wydania orzeczenia, przewodniczący zespołu zawiadamia na piśmie osobę lub jej przedstawiciela ustawowego o konieczności jej uzupełnienia wyznaczając termin złożenia brakującej dokumentacji.
  4. W zależności od celów określonych przez wnioskodawcę w złożonym wniosku przewodniczący zespołu kieruje wniosek do rozpatrzenia na posiedzenie składu orzekającego wyznaczając skład i termin tego posiedzenia.
  5. Osoba zainteresowana bądź jej przedstawiciel ustawowy jest powiadamiana o terminie posiedzenia składu orzekającego za zwrotnym poświadczeniem odbioru nie później niż 14 dni przed dniem tego posiedzenia.
  6. W posiedzeniu składu orzekającego wymagany jest udział osoby zainteresowanej.
  7. Niestawienie się na posiedzenie zespołu powoduje pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia.
  8. Jeżeli wnioskodawca usprawiedliwi swoją nieobecność przewodniczący zespołu wyznacza nowy termin rozpatrzenia sprawy po upływie co najmniej 30 dni o d wyznaczonego terminu.
  9. Jeżeli osoba zainteresowana lub dziecko nie jest w stanie uczestniczyć w posiedzeniu zespołu z powodu długotrwałej choroby uniemożliwiającej stawiennictwo potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim badanie można przeprowadzić w miejscu pobytu tej osoby lub dziecka.
  10. W przypadku gdy przewodniczący składu uzna posiadana dokumentacje medyczną za niewystarczającą do wydania orzeczenia bez badania osoby zainteresowanej bądź dziecka może wydać takie orzeczenie z powodu ograniczonej możliwości poruszania się, ciężkiej, przewlekłej choroby lub pobytu w szpitalu.
  11. W celu wydania orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności
  12. W razie niezgodności ocen członków składu orzekającego rozstrzygająca jest ocena przewodniczącego składu orzekającego (lekarza).
  13. Z posiedzenia składu orzekającego sporządza się protokół podpisywany przez przewodniczącego i członków składu orzekającego.
  14. Orzeczenie ogłasza przewodniczący składu na posiedzeniu składu orzekającego które podpisują przewodniczący i uczestniczący członkowie składu.
  15. Orzeczenie doręcza się na piśmie osobie zainteresowanej bądź jej przedstawicielowi ustawowemu.
  16. Orzeczenie o nieustaleniu żadnego stopnia niepełnosprawności wymaga szczegółowego uzasadnienia.
  17. Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie wydane na czas określony bądź nastąpiła istotna zmiana stanu zdrowia może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
  18. W przypadku gdy załączona dokumentacja medyczna oraz badanie osoby lub dziecka nie wskazują na zmianę stanu zdrowia skład orzekający wydaje orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
  19. Wydanie orzeczenia następuje nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku, w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

ROZPATRYWANIE ODWOŁAŃ

§ 6

  1. Osoba zainteresowana lub jej przedstawiciel ustawowy może wnieść w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu.
  2. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie wydaje orzeczenie w którym uchyli lub zmieni zaskarżone orzeczenie.
  3. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu w terminie 7 dni od daty otrzymania odwołania.
PRZEPISY KOŃCOWE

§ 8

  1. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności na wniosek zainteresowanej strony legitymację dokumentującą n8epełnosprawność osoby zainteresowanej lub dziecka wystawia przewodniczący zespołu z upoważnienia Starosty Hajnowskiego.
  2. Wnioskodawca może w każdym czasie wycofać złożony wniosek.
  3. W przypadku wycofania złożonego wniosku powiatowy zespół wydaje orzeczenie o umorzeniu postępowania.
  4. Powiatowy zespół wydaje tez orzeczenie o umorzeniu postępowania w przypadku zgonu osoby zainteresowanej lub dziecka przed posiedzeniem zespołu.
  5. Orzeczenia o umorzeniu postępowania podpisują przewodniczący i wyznaczona przez niego osoba.
  6. Do postępowania przed zespołem w sprawach nie uregulowanych w regulaminie stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Nikołajuk

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2016-08-24

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2016-08-24