Protokół Nr VI/15 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 1 kwietnia 2015 r
OA.0002.6.2015
Protokół Nr VI/15
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 1 kwietnia 2015 r.
w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)
( początek sesji - godz. 9:00, koniec - godz. 9:21)
Do punktu 1 – go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram VI sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie starostów, panie radne, panów radnych, witam gości zaproszonych, radnych sejmiku w osobach Pana Mikołaja Janowskiego, Witam Panią Krystynę Miszczuk – kierownika Zarządu Dróg Powiatowych, witam wszystkich pracowników Starostwa, witam telewizję i za pośrednictwem telewizji witam mieszkańców powiatu hajnowskiego ( lista osób zaproszonych na sesję str...10..., zał. nr 1….. ).
Na dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych zgodnie z listą obecności i możemy podejmować wszystkie decyzje, obradować i decyzje będą prawomocne ( r. Cz.Wiluk była nieobecni; lista obecności str.......11..., zał. nr ..2…. ).
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wszyscy Państwo radni otrzymali porządek dzisiejszych obrad, czy ktoś ma jakieś uwagi do tego programu?
Radni nie zgłosili uwag i pytań.
Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.
Oto jego brzmienie:
- Otwarcie VI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
- Przyjęcie porządku obrad sesji.
- Powzięcie uchwał w sprawie:
3.1. wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej.
- Wolne wnioski.
- Zamknięcie obrad VI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad VI sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Do punktu 3-go:
3.1.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Przechodzimy do uchwały w sprawie ustanowienia służebności gruntowej. Panie Starosto proszę o informację na ten temat, czego to dotyczy. Radni dostali pisma i mapki, ale chciałbym, żeby Pan powiedział szczegółowo czego to dotyczy.
Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk – Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Tutaj uzasadnienie do uchwały; na podstawie uchwały Nr 5/14/2015 Zarządu Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 stycznia 2015r. W sprawie przeznaczenia do zbycia nieruchomości stanowiącej własność powiatu hajnowskiego zostanie zbyta w trybie bezprzetargowym działka Nr 3370 o powierzchni 0,1138 ha położona w Hajnówce na rzecz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Ustanowienie służebności gruntowej przejazdu i przechodu przez stanowiącą własność powiatu hajnowskiego działkę o Nr 3038/20 o pow. 6,5879 ha jest niezbędne do rozpoczęcia inwestycji celu publicznego przez nabywcę działki Nr 3370, czyli przez Krwiodawstwo. Bardzo proszę radnych o przegłosowanie tej uchwały.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Czy są jakieś pytania do Pana Starosty?
Radny Mikołaj Aleksiuk – Mam takie pytanie, ten temat jakby wyszedł jeszcze w poprzedniej kadencji. Ja, jak przypominam, były jakieś uzgodnienia między byłym starostą i burmistrzem. Później ten temat był jakby poruszany na Zarządzie. Dokładnie już nie pamiętam, ale były takie uzgodnienia, że tą drogę powiat przekaże dla miasta jakby pod drogę publiczną. Ja mam takie pytanie do starosty, czy były już przedyskutowane ustalenia między starostą i burmistrzem, może burmistrz wycofał się z tego. Nie wiem, proszę bliżej tę sprawę wyjaśnić.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Proszę, Pan radny Adamczuk.
Radny Jan Adamczuk – Ja tu mam pytanie odnośnie tego inwestora, czy to już będzie pewna ta inwestycja, czy to tylko taka przymiarka? Jeżeli pewna, to bardzo dobrze. Mam tu jeszcze pytanie, czy działka Nr 3038/20 jest to 6 ha i jeszcze tu mam działkę Nr 3369, ponad hektar pod inwestycje. Jakie tam mogą być inwestycje? Ale proszę odpowiedzieć mi na to, czy jest ten inwestor już zainteresowany, czy będzie to budowane?
Radny Jan Korcz – Chciałbym zapytać, bo z tego co wiem, to tutaj w naszym przypadku nad którym będziemy głosować dochodzi do zmiany ustalenia, bo było ustalone, że ta droga została przekazana burmistrzowi i burmistrz w poprzedniej kadencji wyraził zgodę na przejęcie. To jedno pytanie i drugie, na czym ta służebność będzie polegała, kto będzie się tym opiekował, jakie będą opłaty?
Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk – Dziękuję za pytania. Odpowiadając tu na pierwsze pytanie, to ja powiem tylko tyle, że w momencie zmiany przeznaczenia w planie przestrzennego zagospodarowania Zarząd rozważy tą propozycję przekazania i przekazania powiedzmy, czy wydzielenia miejsca na ta drogę publiczną. Jak najbardziej rozważymy to jako Zarząd. Odpowiadając tutaj na drugie pytanie, jak najbardziej Panie radny Adamczuk, po to jest dzisiejsza sesja zwołana, bo właśnie w trybie takim pilnym, bo w tym momencie inwestor, czyli Krwiodawstwo chce tą działkę jak najszybciej kupić i w tym roku jakby wręcz zakończyć inwestycję, tak, żeby w przyszłym roku mieszkańcy powiatu mogli korzystać z usług tej instytucji i przyspieszy to po prostu całą procedurę pozwolenia na budowę i budowę. Tutaj jeszcze kolejne były pytania odnośnie tych 6 ha. Ta działka jest własnością powiatu hajnowskiego, na której usytuowany jest szpital i inne budynki należące do SP ZOZ w Hajnówce. Działka o Nr 3369 jest własnością powiatu hajnowskiego i jak najbardziej na tej działce mogą, namawiamy tutaj do szukania inwestorów tak, żeby móc ich tutaj ulokować. To jest miejsce do sprzedaży, jak najbardziej. Ustosunkowując się do odpowiedzi Pana radnego Korcza, pytanie dotyczyło tego przejazdu, na czym to polega, jest to nieodpłatne użyczenie, właśnie nieodpłatna służebność, tak, żeby ten inwestor mógł po prostu korzystać, z racji tego, że działka, która zostanie sprzedana nie ma dostępu do drogi publicznej. Na tą chwilę są to drogi wewnętrzne i trzeba taką służebność ustalić, żeby mógł korzystać. Mało tego, w związku z tym, inwestor chce zaplanować rozmieszczenie budynków, rozmieszczenie parkingu na swojej działce, z których na pewno będą korzystać potencjalni pacjenci korzystający z naszego szpitala. Dziękuję.
Radny Jan Korcz – A kto się będzie opiekował tą drogą, jak to będzie wyglądało technicznie?
Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk – Tak, jak dotychczas, czyli po prostu jest przez nas, SP ZOZ, w ramach dotychczasowych prac.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
Uchwała Nr VI/39/15
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 1 kwietnia 2015r.
w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie służebności gruntowej.
( strona ........)
Do punktu 4-go:
Radny Mikołaj Aleksiuk – To może nie wniosek tylko pytanie do Pana Przewodniczącego Szwarca, jako do fachowca. Przykładowo, jeśli chodzi o dopłaty do gruntów, przykładowo, jak ktoś uprawia ziemię, nie swoją ziemię, to czy musi być z właścicielem zawarta umowa na piśmie, czy wystarczy dogadanie się ustnie i ma prawo jakby rozliczyć się, tak? To tylko takie proste, krótkie pytanie.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc – Odpowiadając na pytanie, to opłaty obszarowe przysługują dla osób, które fizycznie użytkują grunt i tutaj umowa ustna jak najbardziej obowiązuje przy zawieraniu takich umów i ubieganiu się o dopłaty. Pisemna nie musi być. Może być umowa ustna i najlepiej gdyby była zawarta w obecności jakiejś osoby postronnej.
Radny Mikołaj Aleksiuk – W każdym bądź razie ten właściciel to przynajmniej musi wiedzieć, że ktoś tam uprawia.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc – Dobrze by było, żeby wiedział.
Radny Jan Adamczuk – Skoro jest tu i kierownik Agencji i zastępca, to mam pytanie ile euro do strączkowych dopłaty jest?
Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski – Panie radny to nie zebranie wiejskie, tylko Rada Powiatu.
Radny Jan Adamczuk – Ja tylko o to spytam.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc –Na dzień dzisiejszy przewidywana kwota to 239 euro/ha, ale to może się zmienić w zależności od tego, ilu beneficjentów złoży na rośliny strączkowe, to będzie pula dzielona dopiero we wrześniu.
Radny Jan Adamczuk –Ja przepraszam, ale to mnie też dręczy, ja wiem, że tyle, ale było zebranie w Hajnówce w Górniku i rolnicy mi mówią, że 350 euro, że Pan Janowski i Pan Szwarc, to trochę nie tak.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc –Można sprostować?
Radny Jan Adamczuk –A ja wiedziałem, że tyle.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc –Ja sprostuję tę informację Panie Adamczuk. Początkowa kwota to była 326 euro i to było w granicach listopada ubiegłego roku, po zweryfikowaniu tych wszystkich dopłat w kwietniu tego roku szacunkowa kwota jest 230 euro, ale to się zmieni, także tu nie ma stawki ustalonej.
Radny Jan Adamczuk – Co było, to nie ma co wspominać, trzeba mówić co będzie. Dziękuję.
Radny Jan Korcz – Dwa pytania, pierwsze dotyczy dróg powiatowych; jaka kwota w budżecie była przeznaczona na odśnieżanie i jaka kwota została na te bieżące uzupełnienia, bo muszę przyznać, że owszem są robione te poprawki, czy ta kwota zostaje na poprawę dróg, czy generalnie wszystko jest zamknięte w Zarządzie Dróg? Drugie pytanie, wracając do tematyki co Agencji dotyczy, rolnicy z terenu się pytają, że jeżeli są szkody wyrządzone przez dziki, że później nie chcą składać wniosków, robi się afera, bo później te szkody są odliczane od dopłat, czy to jest prawda, czy nie, bo sam nie wiem, jak to jest dokładnie, że zgłosi wniosek o odszkodowanie, bo dziki mu zniszczyły uprawy i później jest kwota pomniejszona dopłaty.
Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Szwarc – Jeżeli chodzi o dziki, to kwota nie jest pomniejszana z dopłat bezpośrednich, to po prostu różnica jest wypłacana przez koła łowieckie i później my wypłacamy drugą różnicę, która jest naddatkiem wynikającym z dopłat z Agencji z tytułu dzików, ale z dopłat bezpośrednich nie jest to potrącane.
Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Krystyna Miszczuk – W budżecie Zarządu Dróg Powiatowych brak jest wydzielonych środków na zimowe utrzymanie. Zimowe utrzymanie realizowane jest w ramach bieżącego utrzymania dróg.
Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski – Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo. Ja apeluję o powagę na sesji, bo takie rozdrabniane się i zadawanie pytań niezwiązanych z sesją; my jesteśmy otwarci jako Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To staje się takie niepoważne. Panie radny Korcz zadaję dla Pana pytanie idąc tym tropem, co należy zrobić, żeby walczyć z chorobą ASF, Pan jako lekarz weterynarii powinien wiedzieć. To takie nawiązanie do tego rozdrobnienia, czyli oczekuję od Pana odpowiedzi, bo Pan jako lekarz weterynarii odpowiada za walkę z tą chorobą, z zawodu jakby odpowiedzialny. Bawmy się w takie uszczypliwości. Albo rozwiązujemy problemy naszego powiatu i naszego miasta, albo bawimy się w uszczypliwości. Ja też mam pytanie do Pana, co należy zrobić, kiedy będzie ogłoszona strefa czerwona w Gminie Narewka, Pan jako lekarz weterynarii powinien wiedzieć.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak – Ja myślę, że przerwę tę dyskusję, bo jesteśmy w punkcie wolne wnioski dotyczy to powiatu i wszystkie pytania są dozwolone. Są tu ludzie z różnych środowisk i każdy jest wybrany przez swoje społeczeństwo, więc zadaje mu pytanie, więc każde pytanie zadane w wolnych wnioskach jest na miejscu, także tu nie ma żadnych jakiś uszczypliwych, czy jakiś innych pytań.
Radny Jan Korcz – Odpowiadają na Pana pierwsze pytanie Panie Janowski, Pan nie zrozumiał mojego pytania, mam prawo zapytać, jeżeli rolnicy przychodzą i nie wiedzą, są niepoinformowani i sprawa jest prosta, ja nie wiem dlaczego Pan mnie posądza o uszczypliwości. Druga sprawa, owszem został znaleziony martwy dzik na terenie Gminy Narewka, nasze służby podjęły działania, powiat nie podejmuje decyzji podjęciu strefy czerwonej bądź żółtej, jutro mamy zebranie o godz. 13:00 i to zarządzenie wydaje Główny Lekarz weterynarii. Na dzień bieżący działania zostały podjęte w strefie 3 km, świnie zostały zbadane, zakolczykowane. I tak wygląda sprawa ASF. Świnie są zakolczykowane i jeżeli rolnik będzie chciał, akurat w strefie 3 km jest tylko 12 świń i jeżeli rolnik będzie chciał dokonać uboju, to musi zgłosić do nas, wykonamy badanie przedubojowe, pobierzemy krew, jedzie krew do Puław i potem jest badanie poubojowe.
Radny Jan Adamczuk – Ja mam do Pana Janowskiego, niech Pan nie dyktuje nam co my mamy tu mówić na sesji, bo to jest też poważna sprawa. Dużo tu jest rolników i Panie Przewodniczący dziękuję Panu, że Pan zabrał głos i powiedział, że my możemy różne wnioski składać i to długo to nie trwa. A Panu to się nie podoba, że odnośnie coś Agencji, rolnictwa, Pan przecież jest kierownikiem, Pan powinien nam podziękować za to Panie Janowski. Tak nie można się zachowywać, jak Pan się zachowuje. Pan jest kierownikiem. Pamiętam jak kiedyś zaprosili mnie na Izbę Rolniczą i Pan mówił, że jest słabym ogniwem Agencji. Pan by się wstydził to mówić, skoro Pan jest słabym ogniwem, to nie powinien Pan być kierownikiem.
Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Zbliżają się Święta Wielkanocne, my jako radni dostaliśmy życzenia od Antoniego Dydycza, Biskupa Seniora Diecezji Drohiczyńskiej, są to dla nas i dla naszych rodzin życzenia świąteczne; od Pani Anny Nowakowskiej, Konsula Generalnego RP w Brześciu i od dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Pana Anatola Łapińskiego. Takie życzenia wpłynęły do Rady. Życzę wszystkim Państwu radnym wesołego i miłego spędzeni Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a za pośrednictwem telewizji wszystkim mieszkańcom powiatu hajnowskiego życzę również, żeby Święta były spędzone w miłej i rodzinnej atmosferze. Życzę wszystkim wesołego Alleluja.
Do punktu 5-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Lech Jan Michalak
Metryka strony