protokół 5
Protokół Nr V/07
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 25 kwietnia 2007 r.
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( sala nr 12, ul. A.Zina 1)
( początek sesji - godz. 10:00, koniec - godz. 12:20)
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
Ks. Michał Niegierewicz – dziekan Parafii Prawosławnej;
Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy;
Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ;
Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;
Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;
Eugenia Ostapczuk – Radca Prawny;
Włodzimierz Pietruczuk – naczelnik wydziału spraw społecznych;
uczniowie szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat;
oraz Tadeusz Topolski – przedstawiciel lokalnej prasy – ( lista osób zaproszonych na sesję str..102..., zał. nr 8…. ).
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....103......, zał. nr …9. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tym razem wszyscy radni otrzymali dwa zaproszenia. Pierwsze – z proponowanym porządkiem dziennym i drugie mówiące o tym, że zmieniamy dzień i godzinę sesji. Powody, dla których tak się stało są Państwu znane i były one omawiane podczas posiedzeń Komisji Rady. Również w tym drugim powiadomieniu napisaliśmy dlaczego nastąpiła zmiana. Ona będzie wiązać się również z przyjęciem porządku obrad sesji. Do tej propozycji porządku obrad, który został Państwu przesłany proponujemy wnieść uzupełnienia. Z tego co wiem to dwa uzupełnienia chce zaproponować Pan Starosta i jedno uzupełnienie ja przedstawię.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Chciałbym zaproponować zmianę porządku obrad w pkt 9 podjęcie uchwał w sprawie. Chciałbym tutaj prosić o wprowadzenie do porządku obrad dwóch uchwał , które wynikają z możliwości jakie otwiera przed nami ogłoszenie nowego naboru do programu INTERREG III A. Chodzi o zgłoszenie dwóch projektów uchwał, które będą dotyczyły sporządzenia dokumentacji technicznej na drogi powiatowe. Jeden projekt dotyczy deklaracji intencji dofinansowania przedsięwzięć Gminy Miejskiej Hajnówka w ramach programu INTERREG III A dotyczący przygotowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg w Hajnówce – ul. Targowa, Dolna, Prosta, Poddolna, ks. Antoniego Dziewiatowskiego. Wnioskodawcą w tym przypadku będzie samorząd miejski, powiat będzie partnerem w tym wniosku. Byłby to wniosek kompleksowy dotyczący ulic miejskich i dróg powiatowych w mieście Hajnówka. I druga uchwała, która jest spowodowana również możliwością pozyskania środków z programu INTERREG III A na wykonanie dokumentacji technicznej na drogi powiatowe. Jest to uchwała w sprawie deklaracji intencji finansowania w 2008r. Przedsięwzięć w ramach projektu – zwiększenie dostępności obszarów transgranicznych poprzez przebudowę systemu komunikacyjnego powiatu hajnowskiego. Obydwie uchwały w tym roku nie powodują żadnych skutków budżetowych, ewentualne finansowanie nastąpi w 2008r., jednak przyjęcie tych uchwał intencyjnych jest konieczne ze względu na kompletność tych wniosków, które zamierzamy zgłosić do INTERREGU. W przeciwnym wypadku wnioski mogłyby być odrzucone ze względów formalnych.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja również pragnę poinformować Państwa, że Marszałek Województwa Podlaskiego pismem z dnia 16 kwietnia 2007r. zwrócił się z prośbą w sprawie powołania powiatowych komisji do spraw referendum. Również proponuję uzupełnić porządek obrad o ten punkt.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad oraz z propozycjami uzupełnień do porządku obrad.
W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z propozycjami uzupełnień pod głosowanie. Przedstawiony porządek V sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Oto jego brzmienie:
Przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Interpelacje i zapytania radnych.
Sprawozdanie z realizacji budżetu powiatu za 2006r.
- uchwała w sprawie absolutorium.
Informacja o wykonaniu w 2006 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz formach przeciwdziałania bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia.
Sprawozdanie z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2003-2006.
Powzięcie uchwał w sprawie:
zmian w budżecie na 2007r.;
uchwalenia Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010;
udzielenia poręczenia;
określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu oraz informacji o wykonaniu planu finansowego SP ZOZ za I półrocze;
ustalenia wysokości opłat za usuniecie pojazdu z drogi i za parkowanie pojazdów usuniętych z drogi na koszt ich właścicieli;
zmiany uchwały Nr IV/21/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok;
likwidacji w Szkole Policealnej oraz Szkole Policealnej dla Dorosłych kierunku kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej;
przeniesienia prawa własności nieruchomości;
powołania Rady Społecznej SP ZOZ;
zmiany uchwały Nr XXIII/142/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Zarządzie Dróg Powiatowych w Hajnówce;
powołania Powiatowej Komisji w Hajnówce do spraw referendum wojewódzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa;
deklaracji intencji finansowania w 2008 roku przedsięwzięć w ramach projektu „Zwiększenie dostępności obszarów transgranicznych poprzez przebudowę systemu komunikacyjnego Powiatu Hajnowskiego”;
deklaracji intencji dofinanansowania w 2008 roku przedsięwzięć Gminy Miejskiej Hajnówka w ramach programu INTERREG IIIA dotyczących opracowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg – ulic Targowa, Dolna, Prosta, Oddolna, ks. Antoniego Dziewiatowskiego.
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Wolne wnioski.
Zamknięcie obrad V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Do punktu 1 – go:
Do protokołu z IV sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Do punktu 2 – go:
Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str...92-93......, zał. nr …5) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd obradował także w dniu dzisiejszym. W porządku obrad tego posiedzenia znalazły się następujące sprawy: rozpatrzenie wniosków z Komisji Rady dotyczących materiałów na dzisiejszą sesję, przyjęcie wniosku o rozszerzenie porządku obrad sesji, przyjęcie autokorekty do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2007r. - o tej autokorekcie będę mówił w momencie rozpatrywania tego projektu uchwały. Zarząd również podjął dwie uchwały: w sprawie zmian w budżecie na 2007r. oraz w sprawie wyrażenia zgody na zakup sprzętu medycznego do SP ZOZ w Hajnówce.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.
Radny Stefan Kuczyński zapytał, czy już zostały wyjaśnione niejasności z Lasami Państwowymi na drodze Puchły – Trześcianka.
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Dokumentacja na tą drogę została przygotowana, podziały geodezyjne także zostały zrobione. Jesteśmy teraz na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Są pewne problemy związane z brakiem zgody na rozpoczęcie tej inwestycji. Wcześniej była zgoda na podziały, a teraz już nie ma zgody na wydzielenie tych działek.”
W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
Do punktu 3-go:
W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:
Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Myślę, że wszyscy bardzo się cieszymy, że Polska jest współorganizatorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Myślę, że jeszcze bardziej byśmy się cieszyli, żeby maskotką Mistrzostw był żubr. Zostałem poproszony o przedstawienie następującego projektu ( r.L.J. Michalak przeczytał w tej sprawie pismo Pani Jolanty Zachaj, pismo w zał…7…., str…100…..).
Przewodniczący Rady zapytał radnego, czy tę sprawę można przesunąć do ostatniego punktu porządku obrad – wolne wnioski, gdyż nie pasuje ona do interpelacji.
Radny Lech Jan Michalak wyraził zgodę na powyższe.
Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Pracownicy warsztatów zwrócili się do mnie o przedstawienie następującego pisma ( radna I.Niegierewicz czyta pismo, pismo w zał…6…, str…99… ). Chciałabym się dowiedzieć, czy do Pana Starosty podobne pisma były kierowane i czy była udzielona odpowiedź.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chciałbym prosić o umieszczenie tego wniosku w wolnych wnioskach, gdyż ani Zarząd Powiatu, ani Rada Powiatu nie jest organem uprawnionym w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji personalnych.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy Pani radna wyraża zgodę, żeby omówić ten problem w punkcie – wolne wnioski?
Radna Irena Niegierewicz wyraziła zgodę na powyższe.
Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Zwracam się z prośbą o dokonanie podsypki żwirowej na drodze Miękisze – Sapowo – Klejniki. Na tej drodze jeździ też autobus szkolny i gdy ta droga staje się nieprzejezdna, to autobus musi jechać inną drogą.”
Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Jaka jest możliwość dokonania aktualizacji klasyfikacji geodezyjnej gruntów rolnych na terenie Gminy Czyże. Byłoby to pomocne dla rolników przy wypełnianiu wniosków o dopłaty unijne.”
Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Po raz kolejny chcę zapytać o ulice w Białowieży. Po pierwsze – czy wniosek o modernizację tych ulic jest cały czas aktualny i gotowy do złożenia jeżeli będzie nabór wniosków? Czy są zaplanowane na to środki własne? Kto powinien naprawiać przejazdy kolejowe na tej drodze w Białowieży, czy kolej, czy powiat? Kto odpowiada za utrzymanie pasa tych dróg, chodzi mi tutaj o zieleń? Kto powinien tym się zająć, czy służby powiatu, czy władze lokalne?”
Radny Mirosław Pietkiewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Czy ktoś monitoruje sygnalizację świetlną na tym skrzyżowaniu w Hajnówce. Czy ktoś monitoruje częstotliwość zmian świateł na tym skrzyżowaniu. Czasami jeden samochód przejeżdżając to skrzyżowanie nie jest w stanie zmieścić się i przejechać to skrzyżowanie na zielonym świetle, gdyż tak szybko zapala się czerwone. Szczególnie jest to uciążliwe, gdy dojeżdża samochód z ulicy Lipowej. Często się zdarza w ten sposób, że po drugiej stronie skrzyżowania stoi patrol ruchu drogowego i kiedy samochód wyjeżdża na żółtym świetle to automatycznie go zatrzymują.”
Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Chciałbym zgłosić wniosek o dokonanie remontu drogi Kleszczele – Zabłudów na odcinku od Hajnówki do Poryjewa. Gdy zaczyna się sezon letni, to na tym odcinku drogi cały czas jest ruch pieszy i rowerowy i robi się tam bardzo niebezpiecznie. W związku z tym, może należałoby wystąpić do Zarządu Dróg Wojewódzkich o modernizację tego odcinka.”
Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W Hajnówce pojawiło się niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Armii Krajowej z ulicą 3 Maja. Ja często korzystam z tego skrzyżowania i wyjazd z ulicy Armii Krajowej na ulicę 3 Maja jest bardzo trudny i niebezpieczny. Jest to skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z drogą miejską, ale może jakieś działanie należałoby poczynić.”
Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Ja na wstępie chcę gorąco podziękować Panu Staroście za zrealizowanie przez Zarząd Dróg Powiatowych moich poprzednich wniosków zgłoszonych na sesji, a dotyczących doraźnych i bieżących wiosennych remontów dróg powiatowych. Dziękuję również Panu Wicestaroście i kierownikowi Zarządu Dróg Powiatowych za osobisty udział w lustracji dróg i ustalenie zakresu robót niezbędnych do wykonania. Jednocześnie chciałbym zgłosić kolejne wnioski:
- w związku z opracowaniem dokumentacji technicznej na przebudowę drogi Istok – Witowo wraz z ulicami tych wsi, realizując wnioski i postulaty zainteresowanych mieszkańców Gminy Dubicze Cerkiewne – zgłaszam wniosek o rozpoczęcie realizacji tej inwestycji przez Starostwo Powiatowe w Hajnówce w roku 2007, o ile będzie to możliwe ze strony środków finansowych. Finansowanie tej inwestycji może nastąpić z rezerwy budżetowej powiatu oraz ze środków z zewnątrz, głównie ze środków UE. Na poparcie mojego wniosku przedkładam wnioski podpisane przez mieszkańców. Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że droga zaplanowana do przebudowy pilnie tego wymaga, gdyż nawierzchnia nieutwardzona, żwirowa uległa tak dużej degradacji, że doraźne remonty nie spełniają warunków do bezpiecznej eksploatacji tej drogi. Nadmieniam, że jest to droga intensywnie użytkowana również przez mieszkańców ościennych gmin, jak Hajnówka, Czyże, Orla, a nawet Bielsk Podlaski, gdyż jest to droga, którą się jeździ po drewno opałowe.
- wnioskuję o wykonanie doraźnego remontu odcinka o długości około 200 m drogi powiatowej we wsi Dubicze Cerkiewne w kierunku wsi Witowo. Nawierzchnia utwardzona emulsją około 8 lat wstecz uległa zniszczeniu w takim stopniu, że łatanie dziur nie zdaje zupełnie egzaminu. Ten odcinek drogi wymaga kompleksowej naprawy.
- wnioskuję o dokonanie przeglądu stanu nawierzchni dróg powiatowych utwardzonych i wykonanie ich doraźnych remontów. Myślę, że wniosek w tym temacie jest tylko formalnością, gdyż jestem przekonany, że Zarząd Dróg Powiatowych przygotowuje się do realizacji powyższego zadania z własnej inicjatywy.”
Przewodniczący Rady zwrócił się do ks. Niegierewicza o zabranie głosu.
Ks. Michał Niegierewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Drodzy Państwo. Znajdujemy się w przededniu dużego wydarzenia kulturalnego jakim jest Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Cerkiewnej. Jest to wydarzenie o znaczeniu międzynarodowym. Korzystając z okazji chciałbym wręczyć Państwu zaproszenie na tę imprezę. Zaproszenia składam na ręce Pana Przewodniczącego z prośbą o przekazanie wszystkim radnym.”
Przewodniczący Rady podziękował za zaproszenie.
Ks. Michał Niegierewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dzisiaj na sesji został zgłoszony wniosek o Warsztatach Terapii Zajęciowej i Państwo jeżeli byście sobie życzyli, to ja jestem w stanie udzielić wyjaśnień, ponieważ jednostką prowadzącą Warsztaty Terapii Zajęciowej jest Parafia Prawosławna.”
Radni wyrazili zgodę na powyższe.
Ks. Michał Niegierewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Po pierwsze, to do mnie nikt w tej sprawie nie zgłaszał się i jestem tym bardzo zdziwiony, że takie pismo wpłynęło do Pani radnej i jestem zdziwiony, że Pani radna nie pofatygowała się, żeby zapytać mnie w tej sprawie. Po drugie – ja podejrzewam, że nie jest to pismo pracowników, że jest to pismo jednej lub dwóch osób, które zostały zwolnione i są z tej sytuacji niezadowolone. Ja myślę, że praca w Warsztacie Terapii Zajęciowej przebiega prawidłowo. Były tam kontrole przeprowadzone przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Był tam kierownik PCPR, który osobiście mierzył tam temperaturę i niższej temperatury niż 18 0C to nigdy tam nie było. To jest nieprawda. Była tam tez kontrola z Państwowej Inspekcji Pracy, która bardzo szczegółowo wszystko zbadała, także te zarzuty odnośnie tego zachowania kierownika i wszystko wypadło pomyślnie. Trochę więc jestem zdziwiony, że taki wniosek tu padł , tym bardziej, że parafia stara się, żeby te Warsztaty były wizytówką Parafii i robimy wszystko, żeby było dobrze. Także jestem zaskoczony tym, co tutaj usłyszałem.”
Przewodniczący Rady podziękował księdzu za wyjaśnienia.
Do punktu 4-go:
W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2006r.
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Budżet zawsze jest ważnym elementem dla pracy Rady i Zarządu. Wiadomo, że odbywa się to w określonym trybie. Wszystkie Komisje obradowały w terminach poprzedzających dzisiejsze obrady i zapoznały się z odpowiednimi materiałami. Również każdy radny otrzymał informację na ten temat. Chciałbym zapytać, czy ktoś chciałby zabrać głos w tym temacie. Może Pan Starosta chciałby uzupełnić tę informację.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie będzie to uzupełnienie, ale informacja dla naszych gości, gdyż o tym wszystkim mówiłem na Komisjach. Chciałbym tylko powiedzieć, ze sprawozdanie z realizacji budżetu przez Zarząd Powiatu jest wymogiem ustawowym, wstępem niejako do udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu za ubiegły rok. Zarząd ma obowiązek przedstawić sprawozdanie Radzie, co tez uczynił. Chcę tylko poinformować, że planowane dochody powiatu były zrealizowane w 99%, natomiast planowane wydatki zostały zrealizowane w 97%. Planowany przez Radę deficyt w wysokości 3.730.000 zł ostatecznie został zmniejszony o 770.000 zł i osiągnął kwotę 2.960.000 zł. Jest to stosunkowo wysoki deficyt i sugeruje to ostrożne gospodarowanie środkami finansowymi w najbliższych latach. Sprawozdanie Zarządu Powiatu uzyskało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej – uchwałą z dnia 12 kwietnia 2007r., w której ponadto RIO przedstawiła uwagi, które mają charakter techniczny.” ( uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej w zał…3 i 4…, str…89-91….).
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jednym z elementów dochodzenia do całkowitej oceny wykonania planu i budżetu przed udzieleniem absolutorium jest zaopiniowanie sprawozdania przez Komisję Rewizyjną. Proszę Przewodniczącego Komisji rewizyjnej o przedstawienie opinii.”
Radny Stefan Kuczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Komisja Rewizyjna po dokonaniu analizy realizacji budżetu za rok 2006 przez Zarząd Powiatu nie stwierdziła naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Uwzględniając powyższe Komisja pozytywnie opiniuje wykonanie budżetu powiatu hajnowskiego za rok 2006 i wnioskuje o udzielenie absolutorium Zarządowi.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy są pytania w związku z przedstawionym sprawozdaniem z realizacji budżetu za 2006r.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”, 2 głosy wstrzymujące się ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz).
Uchwała Nr V/27/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie udzielenia absolutorium.
( strona ....20......)
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dziękuję w imieniu Wysokiej Rady Zarządowi Powiatu, Panom Starostom za dobrą pracę, bo przyjęcie absolutorium jest tego elementem. Życzymy przy tej okazji równie dobrych wyników w roku 2007 i dalszych latach.”
Do punktu 5-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2006 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chcę powiedzieć, że rok ubiegły zakończył się pomyślnie dla naszego SP ZOZu. Otóż – Państwo macie przed sobą te nasze wyniki finansowe, które przedstawiają się dobrze. W roku ubiegłym także, podobnie, jak wzorem lat ubiegłych wykonywaliśmy usługi ponad limit. Nasz szpital ma duży potencjał i możemy wykonywać dużo więcej usług, niż mamy zakontraktowanych. Na dzień dzisiejszy SP ZOZ nie ma żadnych zobowiązań, nie ma żadnej pożyczki i kredytu , żadnych zobowiązań wymagalnych wobec kontrahentów.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mam pytanie do Pana dyrektora. Słyszę, że sytuacja finansowa jest świetna. Czy jest taka możliwość, żebym nie musiał utrzymywać pustego gabinetu pielęgniarki w szkole. Nie wiem jak to jest w szkołach hajnowskich, ale tak jest w Białowieży. Jestem obciążony kosztami utrzymania pustego gabinetu. I drugie moje pytanie – w jednej z poprzednich informacji o pracy Zarządu Powiatu była notka odnośnie Ośrodka Zdrowia w Białowieży, że Pan dyrektor zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o przeprowadzenie rozmów z władzami Białowieży w sprawie przekazania tego Ośrodka Zdrowia. Chciałbym wiedzieć na jakim etapie są te rozmowy oraz jakie środki były zainwestowane w remont budynku Ośrodka Zdrowia w ostatnich latach.”
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Mówiąc o świetnej sytuacji zakładu, to miałem na myśli tylko rok 2006. Natomiast odnośnie gabinetów szkolnych, to gabinetów szkolnych nie ma w naszym statucie. Utrzymanie tych gabinetów leży po stronie instytucji oświatowych. Natomiast my zabezpieczamy tylko personel- lekarzy i pielęgniarki. Są określone przez NFZ pewne normy, że jeden etat pielęgniarki przypada na 1000 uczniów w danej szkole. Jeżeli jest 500 uczniów, to NFZ finansuje tylko pół etatu. Dlatego codziennie nie ma pielęgniarki w szkole, bo nie ma wystarczającej liczby dzieci. Ale są takie rozwiązania w naszym powiecie, jak np. w Narewce, że jeżeli szkoła chce, żeby pielęgniarka szkolna pracowała codziennie, to my zatrudniamy ją na pół etatu, a Gmina dopłaca za drugą połowę i wówczas ta pielęgniarka pracuje na całym etacie. Tak to funkcjonuje w Narewce i w Czeremsze. Jeżeli chodzi o Ośrodek Zdrowia w Białowieży, to jest to bardzo trudny problem dlatego, że potrzebne są bardzo duże nakłady finansowe około 1 mln zł na dostosowanie tego budynku do wymogów określonych przez Ministra Zdrowia. Głównym problemem tam, to jest brak izolacji poziomej budynku i w związku z tym budynek ten jest zagrzybiony. Żadne remonty tam nie dadzą żadnego efektu, dlatego, że ten grzyb powoduje np. że ta glazura odpada. Dlatego najpierw należałoby tam wykonać izolację poziomą, ale projektanci i fachowcy i tak nie dają gwarancji, że można to zrobić. Dlatego też rozpatrywane są różne warianty. Jutro jesteśmy umówieni z Panem wójtem Białowieży i Panem Wicestarostą i będziemy o tym rozmawiać. Jest też rozpatrywany taki wariant, czy nie lepiej byłoby pobudować nowego budynku na sąsiedniej działce. To jest duży problem i muszą być w tej sprawie podjęte jak najszybciej decyzje.
Jakie nakłady były do tej pory wydatkowane – były to niemałe nakłady. Kilka lat temu zmieniliśmy system ogrzewania budynku – wstawiliśmy piec olejowy. Przebudowaliśmy całą kotłownię i powstał problem, że ze ścian kotłowni odpada cała glazura, bo w ścianach jest grzyb. Jeszcze wcześniej robiliśmy remont całego parteru.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o wykonaniu w 2006 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz formach przeciwdziałania bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia ( zał. nr ..1…, str ..58-79..... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie przedstawionej informacji.
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja mam pytanie do Pana dyrektora. Proszę o wyjaśnienie na jakich zasadach i jak to się odbywa przedłużanie staży w zakładach pracy. Stażysta jest w zakładzie pracy i czasami jest mu przedłużany staż, a czasami nie – na jakich zasadach to się odbywa.”
Pan Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zabierając glos, powiedział, cytuję: „Wniosek o przedłużenie stażu przedkłada do Powiatowego Urzędu Pracy pracodawca i w miarę posiadanych przez nas środków finansowych te staże są przez nas przedłużane. Zazwyczaj nie ma z tym problemu. W tym przypadku brana jest także pod uwagę opinia pracodawcy odnośnie wywiązywania się stażysty z zadań, które miał w zakładzie pracy realizować.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Myślę, że władze Starostwa i Burmistrz znają tę sprawę. Dzieje się tak, że pracodawca występuje o przedłużenie stażu dla dwóch osób, a z tych dwóch osób przedłuża się tylko jednej, a drugiej nie. Co jest podstawą nieprzedłużenia. Dlaczego tak się dzieje.”
Pan Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Najprawdopodobniej pracodawca wystąpił o przedłużenie stażu tylko dla jednej osoby.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie, pracodawca wystąpił o przedłużenie dla dwóch osób. Mogę to potwierdzić i podać nazwiska. Pan dyrektor powinien znać tę sprawę, bo tam przy tej sprawie było dużo chodzenia. Pan dyrektor napewno zna sprawę i wie o kogo chodzi.”
Pan Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zabierając glos, powiedział, cytuję: „Trudno jest mi teraz powiedzieć o kogo chodzi, bo ja nie zajmowałem się wyjaśnieniem tej sprawy.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chcę powiedzieć, że radny Lech Michalak zasugerował, że Starostowie też o tej sprawie wiedzą, to ja chcę powiedzieć, że my nie zajmujemy się przedłużaniem stażu, chyba, że są to stażyści, którzy odbywają staż w Starostwie Powiatowym. Jeżeli tak, to deklaruję, że w trybie indywidualnym tę sprawę wyjaśnimy, bo nie wiem kto był pracodawcą tych stażystów.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgłosiła się do mnie mama tego stażysty i powiedziała, że była u Pani dyrektor Wróblewskiej, Starosty i Burmistrza. Chciała wyjaśnić, dlaczego tak się stało, że jednej osobie został przedłużony staż, a drugiej nie. Przychodziła do mnie jako do radnego, a ja powiedziałem, że proszę iść do Burmistrza, do Starosty i do Pani dyrektor – jeśli się sprawa nie wyjaśni, to ja postanowiłem to zgłosić na sesji i dlatego zgłaszam. Myślę, że ta Pani nie oszukiwała i była u Panów.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy Pan radny Lech Michalak wyraża zgodę, żeby w trybie indywidualnym wyjaśnić tę sprawę.
Radny Lech Jan Michalak wyraził zgodę na powyższe.
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jak jest kontrolowane, czy ludzie, którzy zgłaszają bezrobocie nie wykonują pracy zawodowej. Zajmuję się w Gminie pomocą socjalną w Gminnej Komisji Socjalnej i często od was otrzymuję w dokumentach potwierdzenie, że człowiek jest bezrobotny, a jednocześnie widzę doskonale, że on pracuje. Jak to jest kontrolowane.”
Pan Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zabierając glos, powiedział, cytuję: „ My jako Urząd Pracy nie mamy możliwości kontroli. Taką możliwość ma komórka Kontroli Legalności Zatrudnienia, która mieści się w Białymstoku. Natomiast z naszej strony to wygląda tak, że bezrobotny zgłasza się do Urzędu Pracy i podpisuje oświadczenie, że nie wykonuje żadnej pracy pod odpowiedzialnością karną.”
Radny Stefan Kuczyński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Wiadomo, że część bezrobotnych lubi sobie wypić. Wiem, że oni mają obowiązek co miesiąc zgłosić się do Urzędu Pracy i jeżeli nie zgłoszą się w danym dniu, to im tam mówią, żeby przynieść zwolnienie lekarskie. Jak ja mam się zachować jako lekarz, gdy do mnie przychodzą z taką prośbą.”
Pan Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Żadnych bezrobotnych, którzy nie zgłoszą się w terminie nie wysyłamy po zwolnienie lekarskie. Przy stawiennictwie każdy bezrobotny jest informowany, że jeżeli nie zgłosi się w danym terminie, to tak samo jak w zakładzie pracy – usprawiedliwieniem jest zwolnienie lekarskie, wezwanie do sądu lub jeżeli są to jakieś sprawy osobiste, to podanie o usprawiedliwienie tego niestawiennictwa. U nas nikt nie odsyła bezrobotnych po zwolnienie lekarskie.”
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz formach przeciwdziałania bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2003-2006 ( zał. nr .2.…, str ..80-88..... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji Powiatowego programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2003-2006 zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 8-go:
8.1.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2007r.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „Chciałbym zgłosić autokorektę Zarządu Powiatu do proponowanego projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2007r. Autokorekta dotyczy wprowadzenia po stronie dochodów i stronie wydatków kwoty 70.027 zł. Są to środki Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pozyskane z budżetu państwa i z programu INTERREG IIIA na realizowany projekt – Strażacy wokół Puszczy – wspólna historia, kultura, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia. Budżet powiatu hajnowskiego nie partycypuje w kosztach tego projektu.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/28/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2007r.
( strona ....21-25......)
8.2.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/29/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie uchwalenia Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010
( strona ......26-41......)
8.3.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie udzielenia poręczenia.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/30/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie udzielenia poręczenia.
( strona ......42.....)
8.4.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu oraz informacji o wykonaniu planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za I półrocze.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
UCHWAŁA NR V/31/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007r.
w sprawie określenia zakresu i formy informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu oraz informacji o wykonaniu planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za I półrocze
strona...43......
8.5.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i za parkowanie pojazdów usuniętych z drogi na koszt ich właścicieli.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/32/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie ustalenia wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i za parkowanie pojazdów usuniętych z drogi na koszt ich właścicieli
( strona .....44.....)
8.6.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IV/21/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/33/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr IV/21/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 22 lutego 2007r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok.
( strona ....45.......)
8.7.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie likwidacji w Szkole Policealnej oraz Szkole Policealnej dla Dorosłych kierunku kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Ze względu na obecność tutaj naszych młodych gości – uczniów Zespołu Szkół Leśnych – chcę poinformować, że na początku kwietnia zostało podpisane porozumienie miedzy samorządem powiatu hajnowskiego a Ministrem Środowiska o przekazaniu Zespołu Szkół Leśnych w gestię Ministra Środowiska. Ta dzisiejsza uchwała jest konsekwencją tego podpisanego porozumienia, gdyż Minister Środowiska nie może prowadzić innej szkoły, niż szkoła leśna. W związku z tym proponujemy Radzie Powiatu dzisiaj podjecie uchwały, która oczyści Zespół Szkół Leśnych z dodatkowych innych kierunków kształcenia. Naboru do tej szkoły nie było, także nie będzie żadnych konsekwencji dla uczącej się tam młodzieży.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/34/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie likwidacji w Szkole Policealnej oraz Szkole Policealnej dla Dorosłych kierunku kształcenia w zawodzie technik obsługi turystycznej
( strona ....46.......)
8.8.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie przeniesienia prawa własności.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”, przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz).
Uchwała Nr V/35/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie przeniesienia prawa własności.
( strona ....47.......)
8.9.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i ustalenia składu osobowego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”, przy 1 głosie „wstrzymującym się” ( r. H. Sapieszko).
Uchwała Nr V/36/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i ustalenia składu osobowego.
( strona ....48.......)
8.10.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/142/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Zarządzie Dróg Powiatowych w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/37/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/142/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Zarządzie Dróg Powiatowych w Hajnówce.
( strona .....49......)
8.11.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie powołania Powiatowej Komisji w Hajnówce do spraw referendum wojewódzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Pan Jarosław Schabieński – Osoba Pełniąca Funkcje Organów Województwa Podlaskiego na wniosek partii politycznej PiS zarządził referendum lokalne w sprawie obwodnicy Augustowa. Według wytycznych, które dotarły do nas na piśmie i które były przekazane w trakcie szkolenia dla organizatorów referendum na szczeblu powiatowym, Komisja ma składać się z 4 przedstawicieli urzędu – Starostwa Powiatowego i 4 przedstawicieli zgłoszonych przez inicjatora referendum czyli Zarząd Okręgowy PiS w Białymstoku. Tak też jest to sformułowane w projekcie uchwały. Stosowne zgłoszenia zostały dostarczone Przewodniczącemu Rady. Urzędników Starostwa desygnowaliśmy wspólnie z Wicestarostą. Takie pełnomocnictwa otrzymaliśmy od organizatora referendum. Ale mówiąc o tym chciałbym powiedzieć jeszcze o jednej rzeczy. Dotychczas mówiłem jako Starosta – współorganizator tego referendum, ale chce także wyrazić swoją opinię na ten temat jako radny Powiatu Hajnowskiego. Wydaje mi sie, że wydawanie 2 mln zł na referendum, które nie daje żadnych skutków prawnych, które według opinii niektórych prawników jest zarządzone bez stosownej podstawy prawnej, jako, że referendum lokalne zarządza się dla spraw, które leżą w kompetencji organu, który je zarządza, czyli sejmiku, a budowa obwodnicy na drodze krajowej w żaden sposób nie mieści się w kompetencjach województwa. Przy okazji wydawanie 500 tys. zł, bo na tyle szacuje się połowę kosztów komisji obwodowych i powiatowych dla osób zgłoszonych przez partię polityczną w obliczu faktu, że w tym samym czasie odbędą się również wybory samorządowe – słuszne wydają się tutaj opinie, że jest to współfinansowanie kampanii wyborczej do sejmiku przy okazji referendum, które oczywiście może mieć tylko znaczenie konsultacji, czy też wyrażenia opinii przez społeczność lokalną, ale nie będzie miała żadnych skutków prawnych.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Cieszę się, że Pan Starosta zabrał głos jako Starosta i jako radny. Faktycznie, koszty referendum są duże, ale przed chwilą też usłyszeliśmy, kiedy zapytałem o utrzymywanie pustych gabinetów pielęgniarskich w szkołach i policzyć ile to jest w skali kraju, to na pewno te koszty byłyby równie duże, a może i większe. Obawiam się, że tu nie chodzi o same koszty. Wyrażenie opinii naszego lokalnego społeczeństwa ma pokazać także ten problem, który nas dotyczy. Pięknie się mówi o przyrodzie, ale także chcielibyśmy, żeby ta infrastruktura w naszym województwie uległa znacznej poprawie. Już nie mówię o szosie Hajnówka – Białowieża, którą też trzeba byłoby zrobić.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja nie neguję tego, co powiedział radny Krzysztof Petruk. Moje wątpliwości budzi, dlaczego za pieniądze samorządu województwa robi się referendum, a chociażby można byłoby te pieniądze przeznaczyć na te puste gabinety. Dlaczego referendum robi się w momencie, kiedy akurat odbywają się wybory samorządowe. Może dobrze byłoby zrobić to miesiąc po wyborach samorządowych, tym bardziej, że nie oszczędzamy tutaj nic, a utrudniamy wręcz pracę dla organizatorów wyborów samorządowych. Jeśli już pytamy społeczeństwo, to dlaczego komisje, które powołujemy nie składają się z przedstawicieli tego społeczeństwa. Trzeba by było zrobić tak, żeby tutaj do Starostwa zgłosili się chętni, którzy chcą siedzieć w komisjach i odbyłoby się losowanie.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”, przy 3 głosach wstrzymujących się ( Starosta Hajnowski, Wicestarosta Hajnowski, r. M.Michaluk)).
Uchwała Nr V/38/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie powołania Powiatowej Komisji w Hajnówce do spraw referendum wojewódzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa
( strona .....50......)
8.12.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie deklaracji intencji finansowania w 2008 roku przedsięwzięć w ramach projektu „Zwiększenie dostępności obszarów transgranicznych poprzez przebudowę systemu komunikacyjnego Powiatu Hajnowskiego”.
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie ma w tym załączniku do uchwały drogi, która powinna się w nim znaleźć, tj. drogi Dubicze Osoczne – Jagodniki.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że Gmina Hajnówka odmówiła dofinansowania tej drogi.
Radny Leon Małaszewski powiedział, że Gmina Dubicze Cerkiewne zgłosiła tę drogę i zadeklarowała dofinansowanie.
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To może chociaż zrobić tę drogę w granicach Gminy Dubicze Cerkiewne. To jest bardzo ważny odcinek drogi i nie wiem dlaczego było takie tłumaczenie Pani wójt, bo przecież jest to bardzo dobry skrót jadąc z Kleszczel na Łosinkę.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Robienie projektów na kawałkach dróg to mija się z celem. Cały ten pomysł dotyczy wystąpienia do środków INTERREG III A o pozyskanie zewnętrznych środków na wykonanie dokumentacji na tę drogę. Nikt nie kwestionuje ważności tej drogi. Pewnie będziemy starali się wykonać tę dokumentację przy użyciu własnych środków. Cały projekt oparty jest o partycypację 15% środków gminnych i jeżeli nie będzie tutaj partycypacji gminy, to obawiam się, żeby ta sprawa nie zepsuła nam tutaj całego wniosku.”
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Rozumiem i dlatego nie chciałbym tutaj przeszkadzać. Czy to była taka wola Rady Gminy Hajnówka?”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że o to trzeba zapytać w Gminie.
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy to było na piśmie?”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ My wystąpiliśmy z zapytaniem do wszystkich gmin naszego powiatu, z zapytaniem i jednocześnie z propozycją wskazując określone drogi, które naszym zdaniem powinny być zrobione – tak naprawdę wszystkie najważniejsze drogi. Oczywiście w tym piśmie oszacowaliśmy koszty opracowania tej dokumentacji. Wydaje mi się, że gdybyśmy teraz te warunki zmieniali, to byśmy byli nieuczciwi wobec wszystkich innych gmin.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą jeszcze pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/39/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie deklaracji intencji finansowania w 2008 roku przedsięwzięć w ramach projektu „Zwiększenie dostępności obszarów transgranicznych poprzez przebudowę systemu komunikacyjnego Powiatu Hajnowskiego”.
( strona ....51-56.......)
8.13.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie deklaracji intencji dofinansowania w 2008 roku przedsięwzięć Gminy Miejskiej Hajnówka w ramach programu INTERREG IIIA dotyczących opracowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg – ulic Targowa, Dolna, Prosta, Poddolna, ks. Antoniego Dziewiatowskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr V/40/07
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 25 kwietnia 2007 r.
w sprawie deklaracji intencji dofinansowania w 2008 roku przedsięwzięć Gminy Miejskiej Hajnówka w ramach programu INTERREG IIIA dotyczących opracowania dokumentacji technicznej przebudowy dróg – ulic Targowa, Dolna, Prosta, Poddolna, ks. Antoniego Dziewiatowskiego.
( strona ....57.......)
Do punktu 9-go:
W powyższym punkcie Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Odpowiedzi na interpelacje Pani radnej Niegierewicz udzielił ksiądz dziekan. Radny Mirosław Pietkiewicz pytał o drogę Miękisze - Sapowo - Klejniki – to jest droga gruntowa i proponuję, żebyśmy umówili się i wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych pojedziemy tam i zobaczymy co da się zrobić. To, co będzie możliwe do zrobienia od zaraz, to zrobimy, a nad pozostałymi robotami na tej drodze to się zastanowimy.
Aktualizacja klasyfikacji gruntów Gminy Czyże, to ja poproszę o odpowiedź Panią Halinę Leszczyńską.”
Halina Leszczyńska odpowiadając na zapytanie radnego Mirosława Pietkiewicza powiedziała, że Wydział Geodezji wie o tym, że jest taka potrzeba, żeby dokonać aktualizacji geodezyjnej gruntów w powiecie hajnowskim, ale niestety nie ma na to środków finansowych.
W dalszym ciągu Wicestarosta Hajnowski odpowiadając na interpelacje, powiedział, cytuję: „ Pan radny Mirosław Pietkiewicz mówił także o sygnalizacji na ulicy Batorego. Poprosimy Zarząd Dróg Powiatowych o monitoring. Ja osobiście, jak jeżdżę tam to nie stwierdziłem czegoś takiego. Sprawdzimy to i zobaczymy. Jeżeli będzie to wymagało wydłużenia czasu na przejazd, to oczywiście postaramy się to zrealizować.
Odnośnie interpelacji Pana radnego Petruka, to już trzy razy składaliśmy wniosek, trzy razy niestety bezskutecznie. Cała dokumentacja i pozwolenie na budowę są aktualne i z chwilą, kiedy tylko będzie ogłoszony konkurs, to taki wniosek na kompleksową przebudowę ulic w Białowieży zostanie zgłoszony. Jeżeli chodzi o utrzymanie dróg, to na dzień dzisiejszy odpowiadamy za utrzymanie pasa jezdni, a jeżeli chodzi o chodniki to jest to zadanie gminy. Natomiast w tym konkretnym przypadku, jeżeli chodzi o Białowieżę, to jesteśmy po wstępnych rozmowach z wójtem i najprawdopodobniej od przyszłego roku podpiszemy stosowne porozumienie i utrzymaniem i bieżącym porządkowaniem zajmie się bezpośrednio Gmina Białowieża.
Pan radny Romaniuk podnosi sprawę dróg wojewódzkich. Możemy wystąpić z prośbą do Zarządu Dróg Wojewódzkich o realizację tych wniosków. Wystąpimy ze stosownymi wnioskami, bo dużo było tam wypadków i to ze skutkiem śmiertelnym.”
Radny Mirosław Romaniuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Nie uściśliłem tych wniosków, bo jeżeli chodzi o ulice w Hajnówce, to czy nie przydałyby się tutaj światła, a jeżeli chodzi o drogę do Poryjewa, to powinna być ścieżka rowerowa z chodnikami na tym odcinku."
W dalszym ciągu Wicestarosta Hajnowski odpowiadając na interpelacje, powiedział, cytuję: „ Radny Leon Małaszewski zapytał o drogę Witowo - Istok – to wiadomo, że pozwolenie i dokumentacja na tę drogę jest i analogicznie jak w przypadku Białowieży, jeżeli będzie ogłoszony konkurs naboru wniosków, to również możemy ten wniosek składać bez większych problemów.
Jeżeli chodzi o kompleksową konserwację dróg w Gminie Dubicze Cerkiewne, to myślę, że najważniejsze odcinki będziemy mogli zrealizować po zakończeniu przetargu na zakup materiałów.
Odnośnie remontu przejazdu kolejowego, to jest to zadanie kolei, zarządcy przejazdu. Jak jest w Białowieży, to wszyscy wiemy. Od dawna kolej tam nie jeździ i nie kwapi się do tego, żeby to torowisko przekazać nam, na nasz wniosek, który został już wystosowany ponad 4 lata temu. Sytuacja jest jeszcze o tyle ciekawsza, że te odcinki drogi od lat są drogą publiczną, droga powiatową, ale nie jest tajemnicą, ze użytkownikiem wieczystym pewnych części tych dróg jest kolej. W tej sprawie też do kolei występowaliśmy i staraliśmy się o nieodpłatne przekazanie z tej prostej przyczyny, że kolej nigdy tymi drogami nie zajmowała się.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja miałbym trochę zastrzeżeń do wypowiedzi Pana Wicestarosty dotyczącej tej odpowiedzi, której udzielił ksiądz. Tam, w tym ośrodku dzieją się takie rzeczy, którymi powinna się Rada Powiatu zainteresować, bo ja też otrzymywałem głosy, z tym, że te osoby, które mi zgłaszały o nieprawidłowościach i zachowaniu tego Pana kierownika nie chciały tego na piśmie zrobić. Takie informacje otrzymałem, żeby tą sytuacją zainteresować się. Uważałem, że można by później powiedzieć, że Michalak się czegoś czepia, bo to jest przy cerkwi, dlatego powiedziałem, żeby to było na piśmie. Te osoby, które ze mną rozmawiały, mówią – wie Pan – my dzisiaj napiszemy, nazwiska pójdą niby tylko do informacji Zarządu, ale nam trzeba będzie się zwolnić. Słyszałem, że ludzie tam sami się zwalniają, bo jest tam jednak taka presja, jak było napisane w ty piśmie. My jako Rada powinniśmy się tym zająć, gdyż na utrzymanie tej placówki łożymy. Uważam, że odpowiedź księdza nie była wystarczająca.”
Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Warsztaty Terapii Zajęciowej są prowadzone przez Parafię Prawosławną, w której proboszczem jest ksiądz Niegierewicz. Wszystkie kwestie personalne leżą w gestii organizatora tych Warsztatów. Nasza rola polega na częściowym dofinansowaniu i takie środki z PFRON i z naszego budżetu przekazujemy. Pan Michalak ma rację, że możemy w tej sprawie się wypowiadać. Nie chcę oceniać wypowiedzi księdza Niegierewicza, ale podobnej treści do nas także wpłynęło pismo, ale to pismo było niestety anonimowe. Chcę również poinformować, że na następnej sesji planowany jest cały blok spraw dotyczący opieki społecznej i min. będzie rozpatrywane sprawozdanie z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej i pewnie będzie na sesji obecny Pan kierownik tych warsztatów i dobrze byłoby, żeby właśnie tego rodzaju pytania zostały skierowane bezpośrednio do niego.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Starosto ja Pana popieram, tylko jak Pan kierownik przyjdzie do nas na sesję, to będzie mówił, że jest wszystko cacy. A powinno się jeszcze z boku porozmawiać z tymi ludźmi, którzy tam pracują, bo nie jest żadną tajemnicą, że ludzie w mniejszym gronie swoje żale mogą powiedzieć. A pan kierownik powie, że jest wszystko dobrze i ludzie się go czepiają. Ja już w tamtej kadencji miałem takie sygnały, ale te osoby nie chciały się podpisać pod takim pismem, a ja nie chciałem ruszać tej sprawy, bo to dotyczyło instytucji prowadzonej przez cerkiew. Nareszcie się ktoś odważył i podpisał.”
Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Rzecz w tym, że nie podpisał.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja chcę w tej sprawie też zabrać głos, ponieważ słyszałam na temat tych złych stosunków, ale trafiła tam moja znajoma studentka z Lublina na okres wakacyjny i ja się jej zapytałam wprost – jak jest z Panem kierownikiem. Ona mi powiedziała, że on nie utrudnia pracy i jeżeli ktoś robi swoją pracę, to on się nie wtrąca. Była zadowolona.”
Przewodniczący Rady powiedział, że powyższa sprawa będzie tematem następnej sesji Rady Powiatu.
Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Mam jeszcze jedną prośbę – jeżeli ktoś zna te osoby, które sygnują te pisma podpisem pracownicy, to może niech po prostu przyjdą do nas i wspólnie będziemy na ten temat rozmawiać. Myślę, że ksiądz dziekan również nie będzie miał nic przeciwko temu, by usłyszeć bezpośrednio zarzuty, które stawiają kierownikowi, bo może się okazać, że oto pisze to jedna osoba, a podpisuje – pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.”
Do punktu 10-go:
W wolnych wnioskach Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Ja chciałbym w imieniu Zarządu Powiatu podziękować za udzielenie absolutorium dla Zarządu z tytułu wykonania budżetu za 2006r. Myślę, że rok 2007 i lata następne przyniosą również pozytywne oceny pracy Zarządu. Dziękuję wszystkim radnym w imieniu obecnego składu Zarządu Powiatu i tego Zarządu, który pracował w ubiegłej kadencji. Dziękuję za współpracę. Bez konstruktywnej pomocy radnych pewnie te efekty nie byłyby możliwe. Jeszcze raz dziękuję.
Chciałbym w imieniu Zarządu Powiatu zgłosić pewną propozycję związaną z Panią prof. Simoną Kossak, która niestety odeszła od nas na zawsze w marcu tego roku, a jedynym z jej niespełnionych marzeń, to, o którym się mówiło też w trakcie pogrzebu Pani profesor – było ufundowanie stypendiów dla młodych, zdolnych ludzi. Chciałbym zaproponować w imieniu Zarządu następujące rozwiązanie – ufundowanie ze środków budżetowych powiatu stypendium dla uczniów prowadzonych przez powiat – wszystkich szkół ponadgimnazjalnych i stypendium oczywiście nosiłoby imię prof. S. Kossak. Może to byłby jakiś początek realizacji tego planu, którego Pani Simona nie zdążyła zrealizować. Na początek mogłoby to być, ze względu na to, że budżet tego roku już jest w trakcie realizacji, powiedzmy 4 stypendia dla uczniów szkół średnich. Wysokość tego stypendium będzie zależała od woli Rady Powiatu, ale zakładając, że będzie to stypendium na poziomie tego stypendium unijnego, około 300 zł i zakładając, że one będą fundowane od września – byłaby to niewielka kwota w budżecie tego roku. Ustawa o samorządzie powiatowym dopuszcza taką możliwość, ale zastrzega to do wyłącznej kompetencji Rady Powiatu. Należałoby przygotować nie tylko projekt uchwały, ale także regulamin przyznawania tych stypendiów, który byłby załącznikiem do tej uchwały. Wydaje mi się, że możliwe jest również usytuowanie tych środków na oddzielnym rachunku bankowym z możliwością zasilania funduszu stypendialnego z darowizn, czy też z dotacji, które moglibyśmy pozyskać. Przygotowanie takiego regulaminu miałoby sens, jeśli dzisiaj usłyszymy akceptację w tej sprawie.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Myślę, że intencja zgłoszona przez Pana Starostę pewnie odpowiada naszym odczuciom. Oprócz tego, co Pan Starosta powiedział, to w tym regulaminie trzeba będzie przewidzieć jeszcze jakieś kryteria itd. Rozmawiajmy jakby tutaj o stanowisku Rady, takim, które upoważni Zarząd Powiatu do dalszych działań. Wydaje mi się, że intencja jest godna pochwały.”
Przewodniczący Rady zapytał, kto jest za tym, żeby udzielić pełnomocnictwa Zarządowi Powiatu do podjęcia czynności praktycznych dotyczących przygotowania projektu uchwały w tej sprawie..
Wniosek Przewodniczącego Rady został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Przewodniczący Rady zaproponował, żeby przejść do omówienia wniosku zgłoszonego przez radnego Lecha Jana Michalaka odnośnie maskotki Mistrzostw Europy.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja myślę, że powinniśmy próbować by z tego rodzaju wnioskiem wystąpić jako cała Rada Powiatu. Ja o tym pomyśle słyszałem skąd indziej, chyba na 2 dzień po ogłoszeniu, że Polska jest współorganizatorem wraz z Ukrainą Euro 2012. Taki pomysł był prezentowany przez jednego ze słuchaczy TVN24. Jeden z telewidzów zadzwonił i powiedział o tym, że mógłby to być żubr w szaliku w narodowych barwach Polski i Ukrainy. Chociaż nie ma jeszcze powołanego takiego komitetu organizacyjnego, to myślę, że PZPN tego rodzaju propozycje może przyjmować. Bez przesądzania o efekcie można taki wniosek złożyć. Mam tylko zastrzeżenia, co do tych propozycji związanych ze wsparciem tego kampanii piwowarskiej Marki Żubr, czy producenta wódki żubrówki. Jest generalne zastrzeżenie, że firmy zajmujące się handlem alkoholem nie mogą finansować żadnych przedsięwzięć sportowych.
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, to nie jest mój pomysł. Tam jest podpisana Pani redaktor Gazety Hajnowskiej – Pani Jolanta Zachaj. To jest Jej pomysł. Ja mówiłem, żeby ona przyszła na sesję i sama to złożyła, ale ona powiedziała, że ja Pana wybierałam i daję to Panu i proszę to przedstawić. Ja myślę, że służby Pana Starosty powinny napisać do PZPN, że jest taka propozycja i nad tym popracować. Przecież na to logo można w szkołach ogłosić odpowiedni konkurs, jak ta maskotka żubra ma wyglądać. Myślę, że warto byłoby z takim pomysłem wystąpić, bo to nic nie kosztuje, a może udałoby się, żeby nasz teren wypromować.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że możemy wystąpić w tej sprawie jako Rada Powiatu i upoważnić Pana Przewodniczącego do złożenia takiego wniosku.
Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym jeszcze raz ruszyć temat Rospudy. Dużo o niej się mówi i myślę, że stanowisko Rady Powiatu Hajnowskiego w duchu poparcia budowy tej obwodnicy byłoby bardzo wskazane.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Myślę, że referendum będzie, jest to już rozstrzygnięte i myślę, że stanowisko Rady nie byłoby już tutaj potrzebne, bo każdy indywidualnie wypowie się w trakcie referendum. Chcę jeszcze przypomnieć o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych, do końca kwietnia 2007r. Wcześniej należało złożyć oświadczenia lustracyjne, do czego byli zobligowani radni, Sekretarz Powiatu i Skarbnik Powiatu.”
Do punktu 11-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Sergiusz Kojło
Metryka strony