Protokół Nr IV/07 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 22 lutego 2007 r.

 

Protokół Nr IV/07 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 22 lutego 2007 r.

w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( sala nr 12, ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 15:00, koniec - godz. 18:00)


Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Mikołaj Janowski – radny sejmiku województwa podlaskiego,

  • Piotr Rudnicki – Komendant Policji w Hajnówce;

  • Tadeusz Stankiewicz – kierownik Zarządu Dróg Powiatowych;

  • Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;

  • Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;

  • Eugenia Ostapczuk – Radca Prawny;

  • Danuta Rola – Powiatowy Rzecznik Konsumenta;

  • Włodzimierz Pietruczuk – naczelnik wydziału spraw społecznych;

  • oraz Izydora Puc i Tadeusz Topolski – przedstawiciele lokalnej prasy – ( lista osób zaproszonych na sesję str..131..., zał. nr 9…. ).

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....132......, zał. nr …10. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radny Stefan Kuczyński nieobecny), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy będą uwagi do porządku obrad IV sesji Rady Powiatu.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:
„W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym zgłosić uzupełnienie naszego porządku obrad
o jeszcze jeden projekt uchwały Rady Powiatu, jest to projekt uchwały w sprawie podziału środków PFRON na 2007r. Projekt ten był już przedmiotem obrad Komisji Rady. Wprowadzamy ten punkt pod obrady Rady Powiatu w tej chwili, dlatego, że informacja
o środkach przyznanych dla powiatu hajnowskiego wpłynęła do nas już po rozesłaniu zawiadomień na dzisiejszą sesję. Rozpatrzenie tej uchwały na dzisiejszej sesji usprawni pracę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i umożliwi tym, którzy chcą korzystać z tych środków, wcześniejsze skorzystanie.”

W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z propozycją uzupełnienia zgłoszoną przez Starostę Hajnowskiego pod głosowanie. Przedstawiony porządek IV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie
( 16 głosów „za”).

Oto jego brzmienie:


  1. Przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  3. Interpelacje i zapytania radnych.

  4. Budżet Powiatu Hajnowskiego na 2007r.

  5. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

  6. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2006r.

  7. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

  8. Informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.

  9. Powzięcie uchwał w sprawie:

  1. wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa systemu badań diagnostycznych na odległość przy użyciu środków teleinformatycznych oraz medycznej platformy edukacyjno – informatycznej” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie;

  2. zmiany uchwały nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013;

  3. ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok;

  4. procedury uchwalania budżetu powiatu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących budżetowi;

  5. powołania składu osobowego Komisji Rady Powiatu;

  6. uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007r.;

  7. uchwalenia planów pracy Komisji Rady Powiatu na 2007r;

  8. podziału środków PFRON na 2007r.

  9. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  10. Wolne wnioski.

  11. Zamknięcie obrad III sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.




Do punktu 1 – go:

 

Do protokołu z III sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z III sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Do punktu 2 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....120-122....., zał. nr 5…)
i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! W dniu dzisiejszym przed sesją Zarząd Powiatu odbył posiedzenie. Zajmował się problemami związanymi z obradami dzisiejszej sesji, zapoznał się z przebiegiem prac Komisji Rady, postanowił zgłosić uzupełnienie do porządku obrad, co już się stało i zgłosić autokorektę do projektu budżetu na 2007r., o czym chciałbym mówić w momencie, kiedy będziemy obradować nad budżetem.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

Do punktu 3-go:


W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:

  1. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Jaka jest decyzja Ministerstwa w sprawie przejęcia szkoły leśnej.”

  2. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „ W Białowieży funkcjonuje przejście graniczne i cieszy się ono coraz większym zainteresowaniem turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Problemem są wizy, których dostępność za pośrednictwem hotelu w Białowieży jest ograniczona tylko dla ludzi spoza naszego powiatu. Czy jest taka możliwość, żeby w Starostwie Powiatowym w Hajnówce otworzyć taki punkt wydawania wiz?”

  3. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Mieszkańcy wsi Policzna zwrócili się z taką prośbą, aby nie likwidować połączenia autobusowego PKS relacji Policzna – Hajnówka. Autobus wyjeżdża z Policznej o 5:30 i jest to jedyne takie połączenie mieszkańców z Hajnówką. Większość osób dojeżdża czy to do lekarza, czy do pracy, czy ma możliwość przesiąść się na autobus do Białegostoku. I również ma być zlikwidowany autobus, który wraca z Hajnówki do Policznej o 8:10 i o 16:10, czyli mieszkańcy, którzy pracują w Hajnówce po prostu nie będą mieli takiej możliwości, żeby dojechać do pracy, czy też wrócić.”

  4. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Moje trzecie pytanie dotyczy partycypacji gminy w remont i modernizacje dróg powiatowych - do jakiej wysokości procentowej gminy muszą ponosić takie koszty.”

  5. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „W 2005r. nie została zakończona budowa odcinka drogi Kleszczele – Policzna i pozostało do wykonania około 2 km drogi. Ważność pozwolenia na budowę tej drogi mija jesienią 2007r., czy będą jakieś dalsze odcinki na tej drodze robione?”

  6. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Jaki jest sposób realizacji mojego wniosku i Wiceprzewodniczącego Rady Leona Małaszewskiego z poprzedniej sesji dotyczącego szkodliwego oddziaływania Zakładu Gryfskand i czy coś w tej sprawie się robi.”

  7. Radny Andrzej Downarowicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Moje pytanie będzie dotyczyło budowy krytej pływalni – czy są pieniądze na kontynuację tej budowy i jeżeli są, to, w jakiej kwocie.”

  8. Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Mam pytanie dotyczące gospodarki odpadami. Dochodzą słuchy, że wysypisko w Poryjewie ma być zamknięte z końcem czerwca. Jest taki niepokój mieszkańców, przede wszystkim Hajnówki. Co dalej w tym temacie? Miał być budowany zakład utylizacji odpadów, czy będzie. Co dalej będzie z tym wysypiskiem, czy ono rzeczywiście będzie zamknięte z końcem czerwca?”

  9. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W nawiązaniu do mojego wystąpienia z dnia 15 stycznia 2007r. skierowanego do Zarządu Powiatu, zgłaszam wniosek o przystąpienie do przygotowania realizacji inwestycji na terenie miejscowości Dubicze Cerkiewne, ujętej w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego, polegającej na przebudowie ulic, tj. dróg powiatowych w Dubiczach Cerkiewnych. Wnioskuję w szczególności o wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, co umożliwi aplikowanie o środki z zewnątrz w 2008r.”

  10. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję o porozumienie i współfinansowanie z Gminą Dubicze Cerkiewne prac związanych z wykonaniem chodników na części ul. Głównej w Dubiczach Cerkiewnych. Decyzja o możliwości współfinansowania budowy chodników zostanie podjęta na najbliższej sesji Rady Gminy Dubicze Cerkiewne. Nadmieniam, że wnioskowany do budowy chodnik znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu na drodze powiatowej, gdyż aktualnie cały ruch pieszy młodzieży szkolnej odbywa się jezdnią drogi powiatowej.”

  11. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W związku z opracowywaną na zlecenie powiatu dokumentacją projektowo – kosztorysową na drogę Istok – Witowo – wnioskuję o rozszerzenie zakresu opracowania dokumentacji na dalszy ciąg tej drogi tj. Witowo – Długi Bród. Przebudowa drogi powiatowej na odcinku Istok – Długi Bród została ujęta w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2013 i posiadanie takiego projektu w przyszłości umożliwi ewentualne ubieganie się o środki z zewnątrz.”

  12. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję również o wykonanie doraźnego remontu dróg powiatowych: drogi nr 1676B Grabowiec – Rutka, nr 1668B Starzyna – Górny Gród, nr 1669B ulica w Czechach Orlańskich, nr 1667B Witowo – Piaski. Ten doraźny remont miałby polegać na miejscowym uzupełnieniu lokalnych zadołowań żwirem i to należałoby dokonać przed wiosennym profilowaniem dróg.”

  13. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję o wykonanie przydrożnego rowka odwadniającego w pasie drogi powiatowej nr 1676B w miejscowości Rutka celem odwodnienia istniejącego przepustu pod zjazdem na drogę gminną w kierunku wsi Toporki. Obecnie wody roztopowe i po większych opadach deszczu spływają jezdnią drogi powiatowej w kierunku rzeki Orlanki.”

  14. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję o zlikwidowanie znacznego zastoiska wodnego na drodze powiatowej asfaltowej we wsi Stary Kornin przed posesją nr 57 i takiego samego zastoiska wodnego na drodze powiatowej na ul. Głównej w Dubiczach Cerkiewnych przed posesją nr 33 i 35.”

  15. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Pragnę jeszcze tutaj ustosunkować się i wyrazić swoją opinię w sprawie realizacji inwestycji drogowych na terenie powiatu hajnowskiego przez Zarząd Powiatu. Przyjęta zasada przez Zarząd polegająca na współfinansowaniu z samorządami gminnymi inwestycji powiatowych jest niewątpliwie efektywna, ale jednocześnie krzywdząca dla gmin biednych, takich, jak Dubicze Cerkiewne, których nie stać na współfinansowanie inwestycji powiatowych.”

  16. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Korzystając z udzielonego mi prawa głosu zwracam się do pana radnego wojewódzkiego – Pana Mikołaja Janowskiego z zapytaniem o sposobie realizacji przez Urząd Marszałkowski wniosku Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 685 na odcinku Hajnówka – Jelonka i czy Pan radny składał w tym temacie jakieś interpelacje, czy otrzymał jakieś odpowiedzi. Czy Pan radny wnioskował o przebudowę innych odcinków drogi wojewódzkiej nr 685, pytam dlatego, że natrafiłem na takie ogłoszenie o przetargu na stronie Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, w którym Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę drogi wojewódzkiej między innymi drogi nr 685 na odcinku Zwodzieckie – Nowosady – Hajnówka.”


Do punktu 4-go:


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, że projekt budżetu powiatu na 2007r. opracowany jeszcze przez poprzedni Zarząd radni otrzymali dużo wcześniej i z chwilą, kiedy powstały Komisje Rady można było przystąpić do szczegółowego omówienia projektu budżetu. Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Pana Włodzimierza Pietroczuka o przedstawienie projektu budżetu na 2007r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgodnie z ustawą o finansach publicznych do dnia 15 listopada ubiegłego roku, w trakcie poprzedniej kadencji Rady i Zarządu, Zarząd Powiatu przyjął projekt budżetu. Ten projekt budżetu oparty był o wstępne informacje z Ministerstwa Finansów i z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o subwencjach, dochodach z podatków i dotacjach. Budżet ten miał planowany deficyt 1.112.600 zł. Projekt ten został bezzwłocznie przekazany do Regionalnej Izby Obrachunkowej i po wyborach samorządowych także do Rady Powiatu Hajnowskiego. 5 grudnia 2006r. Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła uchwałę w sprawie zaopiniowania budżetu powiatu hajnowskiego na 2007r. Zaopiniowała ten projekt budżetu pozytywnie, zwracając uwagę Zarządu na kilka spraw. Część z nich miała charakter techniczno – formalny, otóż wskazano błędną podstawę prawną opierając się o jeden z punktów ustawy o samorządzie powiatowym. Była też taka uwaga, która wskazywała na potrzebę nowej uchwały o procedurze uchwalania naszego budżetu, która byłaby dostosowana do zmiany ustawy o finansach publicznych i to na dzisiejszej sesji mamy zamiar zrealizować. Została też zgłoszona jedna uwaga natury merytorycznej, ta uwaga jest zgłaszana od kilku lat, zwrócono nam uwagę, że w planie wydatków budżetu powiatu nie zaplanowano wydatków związanych z realizacją zadania powiatowej biblioteki publicznej. Do dnia dzisiejszego Zarząd podjął dwie uchwały, które dokonywały nieznacznych zmian w projekcie budżetu. Zmiany te były omawiane na Komisjach Rady Powiatu i zmiany te nie miały wpływu na wysokość deficytu budżetowego. W dniu dzisiejszym Zarząd opierając się o ostateczne informacje z Ministerstwa finansów i Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego o dochodach powiatu, podjął kolejną uchwałę o zmianach w projekcie, które wynikają z obiektywnych zdarzeń, które zaszły w międzyczasie. Jeśli Państwo pozwolą chciałbym króciutko te zmiany, mimo, że one zostały dostarczone w formie pisemnej do wszystkich radnych – te wszystkie zmiany omówić. Otóż dokonano zwiększenia planu dochodów powiatu na ogólną kwotę 2.004.611 zł. Z czego te zwiększone dochody wynikają? Przede wszystkim największa kwota z tego zwiększenia planu dochodów tj. kwota, która zostanie w tym roku przekazana z tytułu refundacji wydatków poniesionych w 2006r. na budowę dróg. Mimo, że wnioski o płatność zostały sformułowane w roku ubiegłym te środki finansowe nie dotarły, będą przekazane w tym roku i jest potrzeba wprowadzenia ich do budżetu. Chodzi tu oczywiście o inwestycje drogowe: Planta – Leśna – Siemianówka i ul. Batorego w Hajnówce. Kolejna kwota, to zwiększenie subwencji oświatowej, wynika to z ostatecznej informacji Ministerstwa Finansów, o kwotę 316.669 zł. Zarząd Dróg Powiatowych wystąpił z wnioskiem o zwiększenie kwoty dochodów pozyskiwanych z tytułu zajęcia pasa drogowego o 37.000 zł i niejako wyprzedzając już tutaj moja informacje, o zmianach w planie wydatków, z przeznaczeniem tej całej kwoty na zakup masy mineralno – asfaltowej, która posłuży do remontów bieżących dróg. Ponadto została zwiększona o 4 tys. zł dotacja na funkcjonowanie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Zmniejszono jednak udział powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych o kwotę ponad 48 tys. zł i dotacje celową na funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej w Białowieży o kwotę 2200 zł, co wynika z tego, że pensjonariusze, na których przekazywana jest dotacja z tzw. starego portfela powoli odchodzą i z roku na rok te dotacje będą mniejsze. W związku z tymi dodatkowymi dochodami proponujemy następujące zmiany, jeśli chodzi o plan wydatków na ogólną kwotę 307.196 zł – jest to kwota 37.000 zł dla Zarządu Dróg Powiatowych, 4.000 zł dotacji celowej dla Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego, a kwotę 268.000 zł, czyli różnicę między zwiększoną subwencją oświatową, a zmniejszonym udziałem w podatku dochodowym przekazać w całości na rezerwę celową na oświatę i oczywiście zmniejszyć wydatki Domu Pomocy Społecznej o kwotę, o którą została zmniejszona dotacja. Pozostała kwota zwiększonych dochodów zostanie wykorzystana na spłatę pożyczki zaciągniętej na prefinansowanie inwestycji drogowych. W związku z tym plan dochodów powiatu po tych zmianach wyniesie 31.894.000 zł, plan wydatków 31.309.000 zł i pojawia się tu nam wirtualna tak naprawdę nadwyżka budżetowa w kwocie 584.000 zł. Wskaźnik długu po tych zmianach wyniesie 30,56% przy maksymalnym możliwym 60% i wskaźnik spłaty zadłużenia 8,64% przy maksymalnym 15%. Wszystkie te zmiany proponujemy dzisiaj jako autokorektę Zarządu do projektu budżetu. Tak, jak mówiłem nadwyżka jest jedynie arytmetyczną różnicą miedzy dochodami, a wydatkami, sprawia ona, że poprawiają się wskaźniki zadłużenia, ale nie zmienia to faktu, ze zobowiązania z tytułu kredytów w dalszym ciągu przekraczają kwotę 8,6 mln zł. Prognoza spłaty zadłużenia, prognoza kwoty długu, która jest dołączona do projektu budżetu, zakłada spadek zadłużenia do poziomu 6,33% na koniec kadencji, czyli w 2010r. Oczywiście osiągnięcie tego wskaźnika będzie niezwykle trudne i może odbywać się w drodze ograniczenia maksymalnego wydatków, chyba, ze w międzyczasie zdarzą się jakieś wyjątkowe zwiększenia dochodów, na co raczej trudno w tej chwili liczyć. Trudności finansowe mogą dotknąć przede wszystkim placówki oświatowe i Dom Pomocy Społecznej. Konieczne jest tutaj zwiększenie aktywności jednostek w zakresie zdobywania środków w ramach tzw. rachunku dochodów własnych. Dotyczy to przede wszystkim nie placówek oświatowych, które mają bardzo ograniczone możliwości pozyskiwania środków w ramach rachunku dochodów własnych, ale dotyczy to Zarządu Dróg Powiatowych, Domu Pomocy Społecznej, czy Schroniska Młodzieżowego, które mają większe możliwości prowadzenia działalności sprzedaży swoich usług. Projekt budżetu był analizowany przez Komisje Rady Powiatu, nie zgłoszono do projektu budżetu oficjalnych wniosków budżetowych. Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że zagrożenie dla dochodów powiatu to nie tylko nasz hajnowski problem. Coraz większa liczba wydatków musi być sfinansowana z tzw. dochodów własnych, czyli praktycznie w przypadku powiatu jest to udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i udział w podatku dochodowym od osób prawnych. Większość naszych zadań w przeszłości była finansowana z dotacji i było to dosyć proste, bo wystarczyło określoną dotacje przypisać do określonej działalności, tak, jak np. Dom Pomocy Społecznej, rodziny zastępcze, czy Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie lub Dom Dziecka. W tej chwili te zadania musimy sfinansować z dochodów własnych. Drugim takim zagrożeniem, co jest podnoszone przez Związek Powiatów Polskich jest ciągła powolna redukcja kompetencji, a co za tym idzie również przyznawanym powiatom środków finansowych. Zmniejsza się po prostu zdolność kredytowa powiatu, bo gdybyśmy w tej chwili mieli w swoim budżecie Policje, Weterynarię, Sanepid to ten wskaźnik zadłużenia byłby o wiele mniejszy. Przed sobą mamy informację o możliwości odebrania powiatom Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Mają być utworzone okręgowe inspektoraty podlegające pod Wojewodę, albo chociażby to, o czym będę później mówił odpowiadając na interpelację, w której podjęliśmy już uchwałę w sprawie przekazania Zespołu szkół Leśnych. Podam tu taki przykład, otóż np. samorząd powiatu w Lesku nie chce przekazać szkoły leśnej tylko z tego powodu, że jeśli przekaże i odejmie budżet przeznaczony na te szkołę ze swego budżetu, to przekroczy już 60% próg zadłużenia. Jeszcze jedno, może nie zagrożenie, ale fakt, o którym tez powinniśmy rozmawiając o projekcie budżetu, a co się z tym wiąże inwestycji realizowanych w ramach budżetu – musimy sobie uświadomić fakt, że rok 2007 będzie rokiem pustym, jeżeli chodzi o pozyskanie nowych środków na inwestycje z UE. Programy unijne na okres finansowania 2007-2013 opóźniają się i pewnie dopiero gdzieś w II połowie roku zostaną ogłoszone konkursy na nabór projektów, czyli finansowanie tych projektów wystąpi nie wcześniej, niż, w 2008r. W tym roku będziemy realizowali te projekty, na które umowy zostały podpisane w ubiegłym roku lub te projekty, na które jeszcze nie zostały podpisane umowy, ale już zostały zatwierdzone do realizacji. Zachęcam Państwa do dyskusji. Wnioskuję o przyjęcie budżetu na 2007r. przygotowanego przez Zarząd.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Miałbym kilka pytań. Na spotkaniach w Komisjach Pani Skarbnik mówiła, że wskaźnik długu wynosi 32%. Dzisiaj w tej autokorekcie dostajemy, że wskaźnik zadłużenia wynosi 30,56%, gdy zadłużenie nie maleje. Skąd to raptem tak wygląda.

Mam pytanie do zał. nr 3 dotyczące pozycji „b”, tj. koszt przebudowy drogi 11 Listopada – 21.716 zł. Czy mam to rozumieć, że to będzie opracowanie dokumentacji, czy to będzie całkowita dokumentacja opracowana i czy jest nadzieja, że, w 2008r. przystąpimy do remontu tej drogi?

Następna sprawa, w załączniku nr 11 – chciałbym się dowiedzieć- w pozycji dotacje podmiotowe jest szkoła niepubliczna Dzioba. Chciałbym wiedzieć, co to za szkoła, pierwszy raz słyszę taką nazwę szkoły.

W uchwale w § 10 – upoważnia się Zarząd Powiatu do zaciągania kredytu – i ten kredyt został zwiększony na 1.500.000 zł, gdy w tamtym roku był 1.000.000 zł, chciałbym wiedzieć, czym to jest powodowane, że aż o taką wysokość nam rośnie to zezwolenie dla Zarządu Powiatu do podejmowania decyzji w tak wysokiej kwocie.

Chciałbym się dowiedzieć też, bo tutaj dzisiaj będziemy podejmowali uchwałę, znów będziemy się zadłużali dla szpitala, czy ten wskaźnik zadłużenia też wzrośnie przez to i o ile. Jak już długo jesteśmy zadłużeni na konto szpitala, bo co roku jakieś tam pożyczki bierzemy na szpital i czy one są przez szpital uregulowane, czy dalej to wisi na powiecie?”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na powyższe pytania, powiedział, cytuję: „ Odpowiem na część pytań zgłoszonych przez Pana radnego Michlaka. Myślę, że najlepiej o ul. 11 Listopada powie tutaj obecny szef Zarządu Dróg Powiatowych Pan Stankiewicz. Jeśli chodzi o wskaźnik długu, który spadł nam. Otóż wskaźnik długu jest liczony jako stosunek zobowiązań kredytowych do planu dochodów. W związku z tym, że proponujemy w autokorekcie wzrost dochodów w ten sposób spada wskaźnik długu. Pozostaje tylko martwić się, że spada tylko o 2%.

Jeśli chodzi o szkołę niepubliczną Dzioba, to jest taka szkoła założona przez firmę, która zajmuje się edukacją w Łomży. Nazwa pochodzi pewnie od nazwiska założycieli tej szkoły. Jest to szkoła, która funkcjonuje w tej chwili tylko w Gminie Narew.

Z czego wynika zwiększenie upoważnienia powiatu do zaciągania kredytów, za chwilę odpowie na to Pani Skarbnik. Ja uważam, że jest to dopuszczalne upoważnienie i chcemy z tego skorzystać po to, żeby móc np. podjąć decyzję o uruchomieniu kredytu w rachunku bieżącym na bieżące finansowanie.

Jeśli chodzi o szpital, to nie znam faktów w tym budżecie, które prowadziłyby do zadłużania powiatu na rzecz szpitala i jak dobrze wiem, to w tej chwili już nie mamy żadnych zobowiązań dotyczących zabezpieczenia kredytów SP ZOZ.”


Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska odpowiadając na pytania radnego Lecha Jana Michalaka, powiedziała, cytuję: „ Takie upoważnienie na 1,5 mln zł Zarząd ma już min. 3 lata i rokrocznie korzysta się z tego upoważnienia, ponieważ jest potrzeba zaciągania kredytu w rachunku bieżącym. Taka potrzeba, dlatego jest, że dochody nie spływają do powiatu równomiernie, choćby podatek dochodowy od osób fizycznych. W pierwszych miesiącach roku jest to kwota dużo niższa niż w końcowych miesiącach, dlatego, że stawki 19%, 30% występują dopiero pod koniec roku. Z tego też powodu raty, które Minister Finansów nam przekazuje są wyższe później, a środki, które musimy przekazywać do jednostek, żeby funkcjonowały są równomierne. Wiadomo, że od 1 stycznia nie możemy już zaciągnąć tego kredytu już właściwego. Także on jest rokrocznie spłacany do końca grudnia i nie przechodzi na następny rok i nie zwiększa zadłużenia.”


Pan Tadeusz Stankiewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o pieniądze, które są zapisane w budżecie na ul. 11 Listopada, to jest to kwota na opracowanie dokumentacji technicznej, która będzie opracowana do końca kwietnia.”


Radny Lech Jan Michalak zapytał, cytuję: „ Czy w 2008r. zacznie się remont tej ulicy?”



Pan Tadeusz Stankiewicz odpowiadając na powyższe, powiedział, cytuję: „Trudno mi na to odpowiedzieć, bo to Państwo decydujecie, jakie inwestycje drogowe będą rozpoczęte, chociaż zapis dotyczący inwestycji na tej ulicy jest w zadaniach do realizacji na lata 2007-2013.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, cytuję: „Może tylko dodam, że samorząd miejski deklaruje, że wykona na tej ulicy kanalizacje burzową i będziemy chcieli zsynchronizować remont tej ulicy z wykonaniem tam kanalizacji burzowej.”


Pan Tadeusz Stankiewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ta ulica będzie posiadała już ścieżkę rowerową, która przez ulicę Lipową będzie łączyła się w jeden ciąg ze ścieżką na ulicy Rakowieckiego.”


Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, zapytał, cytuję: „Jest załącznik nr 12 i chciałbym się dowiedzieć, jak to jest liczone, bo tu jest prognoza długu i spłat zadłużenia. Fajnie to wygląda, że już od 2008r. będziemy mieli zadłużenie mniejsze, gdy patrząc na budżet od 2005r., to zadłużenie wynosiło 6.944.246 zł, w 2006r. – 8.600.000 zł, w tym roku jest planowane na 11.975.000 zł, jak to się liczy, że ono niby będzie spadać, bo na razie te prognozy zadłużenia patrząc w budżety poprzednich lat nie pokrywają się. Zadłużenie nie maleje, ale rośnie.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na powyższe, powiedział, cytuję: „Ja powiem tyle, jak sam tytuł tego załącznika wskazuje, jest to prognoza kwoty długu i spłaty zadłużenia. Prognoza to jest cos, co jest życzeniem naszych przyszłych działań, ale to czy w 2008r. osiągniemy te wskaźniki, które zostały tutaj zapisane, będzie zależało od tego, jaki budżet uchwalimy na 2008r., czy będzie to budżet, który będzie pozwalał na zmniejszenie zadłużenia, czy też będzie to budżet, który będzie generował kolejne zadłużenie – wtedy, niestety ta prognoza nam się nie sprawdzi.”


Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących Komisji Rady o przedstawienie opinii w sprawie projektu budżetu na 2007r.


Przewodniczący Komisji Budżetu Pan Mirosław Pietkiewicz odczytał opinię Komisji w sprawie zaopiniowania projektu budżetu na 2007r. ( opinia w załączeniu, str....130...., zał nr .....8.....).

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Andrzej Skiepko odczytał opinię Komisji w sprawie zaopiniowania projektu budżetu na 2007r. ( opinia w załączeniu, str....128...., zał nr .....6.....).

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Pani Irena Niegierewicz odczytała opinię Komisji w sprawie zaopiniowania projektu budżetu na 2007r. ( opinia w załączeniu, str....129...., zał nr ....7......).


Następnie Przewodniczący Rady powiedział, że przed przegłosowaniem projektu uchwały odczyta tekst uchwały „ujednolicony” po wszystkich zaproponowanych przez Zarząd zmianach.


Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dlaczego mamy głosować, jeżeli nie otrzymaliśmy dokładnej uchwały.”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że nie ma przeszkód, bo mówiąc o tym, że ja mam odrobinę inny dokument, ponieważ dało się nanieść na bieżąco poprawki, o których byliśmy jednak poinformowani. My jesteśmy w posiadaniu takiej wiedzy, mamy uchwały Zarządu Powiatu, które były łącznie z materiałami. Niewielka trudność w moim mniemaniu polega tylko na tym, że pojawiają się nam odrobinę inne kwoty i niewiele różniące się zapisy od tego projektu, który posiadamy, ale gdyby tutaj był upór jednoznacznie idący na to, to nie ma sprawy. Ja myślę, że można w ciągu bardzo krótkiego czasu odbić ten egzemplarz. Myślę, że Panowie Starostowie zgodzą się z taką wersją.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ten projekt uchwały, który proponuje Pan Przewodniczący uwzględnia po prostu autokorekty Zarządu Powiatu, które zostały dzisiaj przedstawione i zostały omówione. Te autokorekty nie naruszają w żaden sposób konstrukcji budżetu, zapisy zostają te same, zmieniają się tylko niektóre z kwot.. Oczywiście można byłoby w tej chwili poprosić o przerwę i dokonać kopii tego dokumentu. Zamierzaliśmy to zrobić po uchwaleniu i wtedy każdy radny dostałby już odbitkę dokumentu, który jest przyjęty przez Radę i który będzie zawierał te wszystkie zapisy, które w tej chwili mamy w dwóch dokumentach.”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy Państwu taka propozycja odpowiada. Mamy, jakby tutaj w świadomości dokument, który analizowaliśmy, mamy szeroko omówione zmiany, których jest niewiele i ja ten nowy projekt odczytam w całości, mogę odrobinę wolniej czytać, tam, gdzie będą zmiany. Myślę, że w żadnym przypadku nie dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy głosować nad dokumentem, który jest nam nie do końca znany i nie do końca jasny. Taka sytuacja się nie pojawi. Czy mogę czytać projekt uchwały?”


Radny Lech Jan Michalak powiedział, cytuję: „Ja uważam, że powinniśmy to dostać przed czytaniem.”


Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do radnego Lecha Jana Michalaka o sformułowanie dokładnego wniosku.


Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgłaszam wniosek o dostarczenie nam dokładnej uchwały budżetowej, którą mamy przegłosować.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja protestuję przeciwko tak sformułowanemu wnioskowi, bo my nie jesteśmy w stanie dostarczyć aktualnej uchwały w sprawie budżetu, bo ta uchwała będzie dopiero przyjęta. My możemy dostarczyć jednolity projekt budżetu, po autokorekcie.”


Radny Lech Jan Michalak powiedział, cytuję: „Pan mnie łapie za słówka.”


Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek zgłoszony przez radnego Lecha Jana Michalaka w sprawie dostarczenia radnym po krótkiej przerwie projektu budżetu powiatu na 2007r. z uwzględnionymi zmianami zaproponowanymi przez Zarząd Powiatu.

Przewodniczący Rady zapytał, kto jest za tym, żeby po przerwie poprawiony dokument dostarczyć?

Wyniki głosowania:

„za” – 3 ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz, r. K.Petruk)

„przeciw” – 11

„wstrzymało się” – 2


Przewodniczący Rady stwierdził, że wniosek nie przeszedł.


Następnie Przewodniczący Rady odczytał „ujednolicony” projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2007r.


Po odczytaniu projektu uchwały Przewodniczący Rady zapytał, czy przed głosowaniem ktoś z radnych chciałby jeszcze na ten temat się wypowiedzieć.


Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Proszę Państwa – tylko chciałbym być dobrze zrozumiany. Skoro ja uznałem wniosek radnego Michalaka za zasadny, to teraz po prostu nie mogę głosować. To raz. A po drugie, ja nie mam nic przeciw poprawkom, autokorektom, tylko uważam, że ten punkt został po prostu na dzisiejszą sesję nie przygotowany, niewłaściwie przygotowany. Być może się mylę.”


Przewodniczący Rady zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Dobrze, to jest komentarz Pana radnego i jest takie prawo, żeby zgłaszać komentarze. Czy będą jeszcze inne zapytania, względnie wnioski?”


W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z naniesionymi przez Zarząd Powiatu poprawkami pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 13 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 0 głosów „wstrzymujących się”. 3 radnych ( r. L.J.Michalak, r. A. Downarowicz, r. K.Petruk) pomimo obecności na sali obrad nie uczestniczyło w głosowaniu nad budżetem powiatu na 2007r.


Uchwała Nr IV/18/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.


w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Hajnowskiego na rok 2007.

( strona ....24-43......)



Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Do protokołu trzeba byłoby zapisać, że to jakby odstąpienie od udziału w głosowaniu.”


Radny Lech Jan Michalak powiedział, cytuję: „Proszę napisać, że powodem było niedostarczenie aktualnego projektu budżetu powiatu.”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Myślę, że powodów tutaj nie będziemy wypisywać, bo to z dyskusji wynikało. Ja uważam, że nie ma potrzeby zaśmiecania protokołu, ale jeśli taka wola jest, to można zapisać.”


Radny Lech Jan Michalak powiedział, cytuję: „Nie głosowaliśmy z powodu nie otrzymania aktualnego projektu budżetu. Nie wiedzieliśmy, nad czym mamy głosować.”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja w takim razie wyrażam ubolewanie i chcę stwierdzić, że w głosowaniu, w którym wzięła udział cała Rada, dokument został przegłosowany. Tak, jak mówię, Panowie mogą mieć odrębne zdanie.”


Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zobaczymy jak do tego dostosuje się Wojewoda.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wydaje mi się, że mieliśmy komplet dokumentów dotyczących budżetu powiatu hajnowskiego na 2007r. Dziwię się zachowaniu Panów radnych, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, bo tego samego rodzaju procedury stosowaliśmy przez ostatnie lata i zawsze na sesji budżetowej pojawiały się autokorekty Zarządu Powiatu, które wynikały, po prostu z obiektywnych bieżących wydarzeń, które zdarzyły się w międzyczasie przed przyjęciem budżetu. Myślę, że to nie było wstrzymanie się od głosowania, tylko protest bierny przeciwko głosowaniu i jakby nie jest to zgodne z naszym zobowiązaniem do brania aktywnego udziału w pracach Rady. Rozumiałbym, gdyby ten głos był, przeciw, ale nie branie udziału w głosowaniu wydaje mi się niezgodne z tym, do czego wszyscy składając ślubowanie żeśmy zobowiązywali się.”


Przewodniczący Rady powiedział, cytuję: „ Ja wyrażam również swoje zdanie, że Zarząd Powiatu stworzył warunki do tego, ażeby projekt budżetu omówić w pełni, na spokojnie i rozważnie. Dyskusja, która przed chwilą się odbyła również takie warunki stwarzała. Można było pytać i odpowiedzi były tutaj udzielone. Bardzo spokojnie podchodziliśmy do tego, że pewne zmiany rzeczywiście są tutaj proponowane w stosunku do dokumentu, który był doręczony, ale proszę zwrócić uwagę, że nie ma nigdzie takiego zapisu, z którego wynika, że projekty muszą być przedłożone w wersji idealnie odpowiadającej wersji ostatecznej. Po to pracujemy tutaj na sesji i po to zadajemy sobie trud. Myślę, że przebieg głosowania nad projektem budżetu przebiegał prawidłowo i uchwała została podjęta również w sposób prawidłowy. Dla dobra protokołu myślę, że wypadałoby tutaj zapisać, że głosowanie odbyło się przy 3 głosach dezaprobaty, które ja nie wiem jak zakwalifikować, bo to nie było ani przeciw, ani wstrzymywanie się od głosowania.”


Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący ten zapis dezaprobaty to jest Pana opinia. Raczej po prostu nie wzięliśmy jako Klub PiSu udziału w głosowaniu.”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam prawo powiedzieć, że to jest wyraz Panów niezadowolenia, a można to nazwać jeszcze inaczej, chociaż ja nie rozumiem, z czego to jest niezadowolenie, bo materiał został przedłożony prawidłowo. Myślę, że szkoda czasu wszystkich, żebyśmy jeszcze do tego wracali.”


Radny Lech Jan Michalak powiedział, cytuje: „Panie Przewodniczący, 14 dni przed sesją budżetową powinienem mieć dokładne papiery.”


Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Przecież zmiany dostaliśmy. Wszystkie zmiany zostały omówione i na Komisjach i dzisiaj na sesji.”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chciałbym zadać retoryczne pytanie. A co by się stało, gdyby dzisiaj Pan radny Michalak wniósł wniosek o zmianę zapisu w budżecie, obojętnie, jaką, czy tez by oczekiwał wtedy, żebyśmy przerwali obrady, przygotowali projekt uchwały uwzględniający ten wniosek i dopiero wtedy by głosował. Nie oczekuję odpowiedzi na to pytanie. To jest identyczny przypadek, tylko tu wnioskodawcą zmian jest Zarząd Powiatu.”


Do punktu 5-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów ( zał. nr ..1…, str ...76-85.... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów zostało przez Radę Powiatu przyjęte.


Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2006r. ( zał. nr ..3…, str ....88-97... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2006r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.


Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ( zał. nr ..2…, str ...86-87.... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.


Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego ( zał. nr ..4…, str ...98-116.... ). Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w programie.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego została przez Radę Powiatu przyjęta.


Do punktu 9-go:

9.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystapienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa systemu badań diagnostycznych na odległość przy użyciu środków teleinformatycznych oraz medycznej platformy edukacyjno – informatycznej” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/19/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.


w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa systemu badań diagnostycznych na odległość przy użyciu środków teleinformatycznych oraz medycznej platformy edukacyjno – informatycznej” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie.


( strona ...44-45.......)

 

9.2.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/20/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.


w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.

( strona ....46-47........)


9.3.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/21/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.


w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw na 2007 rok.

( strona ......48-62.....)


9.4.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu powiatu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych, towarzyszących budżetowi.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


UCHWAŁA NR IV/22/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007r.


w sprawie procedury uchwalania budżetu powiatu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych, towarzyszących budżetowi.

(strona....63-66.....)


9.5.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie powołania składu osobowego Komisji Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/23/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.


w sprawie powołania składu osobowego Komisji Rady Powiatu.

( strona ...67.......)


9.6.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.


W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/24/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.



w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007r.

( strona ...68-69........)

9.7.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie planu pracy Komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2007r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/25/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.



w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2007r.

( strona ....70-73.......)

9.8.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2007r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr IV/26/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 lutego 2007 r.



w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2007r.

( strona ....74-75.......)



Do punktu 10-go:


W powyższym punkcie Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „Chciałbym zacząć od interpelacji i pytań, które zostały zgłoszone jeszcze na poprzedniej sesji Rady Powiatu i które dzisiaj zostały niejako powtórzone. Otóż pierwsza sprawa, to sprawa związana z emitowaniem do atmosfery i do rzeki zanieczyszczeń przez Gryfskand. Tak, jak mówiłem na poprzedniej sesji, z Panem Burmistrzem spotkaliśmy się z dyrektorem Zakładu Gryfskand, który poinformował nas o następujących planach dotyczących usunięcia przede wszystkim nieprzyjemnych zapachów, które emitowane są przy produkcji podobno tylko węgli aktywnych. Inne produkty, które są wykonywane w tym zakładzie są wolne od tych zapachów. W tej chwili trwa już inwestycja zmierzająca do usunięcia tych zapachów. Miesiąc maj lub czerwiec ma podobno uwolnić już hajnowian od tych nieprzyjemnych zapachów, chyba, że wydarzy się sytuacja awaryjna, co może się zdarzyć. Pozostaje nam tylko oczekiwać na realizację tej obietnicy i mieć nadzieję, że te zabezpieczenia, które są montowane w zakładzie będą skuteczne. Jeśli chodzi o zrzucanie ścieków, to tak, jak mówiliśmy, tak, jak mówiła też o tym Pani naczelnik wydziału ochrony środowiska – ścieki, które zrzuca Gryfskand do rzeki są czyste i odpowiadają normom. Najprawdopodobniej, ale tu trzeba przeprowadzić odpowiednie badania glebowe, zanieczyszczenie rzeki powstaje ze spływu wód atmosferycznych, które spłukują to, co się nagromadziło na powierzchni i w ziemi przez te lata, kiedy Gryfskand nie miał zainstalowanych wcześniej filtrów. Wystąpimy do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z prośbą o dokonanie tego rodzaju badań glebowych. Jeśli to nie będą zbyt drogie badania, to jesteśmy w stanie przeznaczyć na to pieniądze z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z dyskusji tej wynikało, że należałoby przede wszystkim rzekę oczyścić z tych osadów, które są nagromadzone. Zresztą dyrektor pokazywał nam określone wyniki badań przeprowadzonych przez WIOŚ, które wskazują na to, ze ścieki zachowują dopuszczalne normy.

Kolejne pytanie na poprzedniej sesji dotyczyło liczebności studentów na Wydziale Zamiejscowym Politechniki Białostockiej. Otóż w tej chwili studiuje na tym wydziale 172 studentów. 99 studentów na dziennych, a 73 na zaocznych. Dotychczas ukończyło ten wydział około 200 absolwentów.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, zapytał, cytuję: „Był prognozowany nabór studentów w lutym, kiedyś Pan Starosta mówił o tym. Czy to też się spełniło, czy nie?”


Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na powyższe, powiedział, cytuję: „Nie ma w tej chwili naboru, będzie normalny nabór, tak, jak to odbywa się na inne uczelnie. Nabór będzie prowadzony w normalnym terminie. Dzisiaj na Politechnice jest prezentacja chyba 10 uczelni. Jest to impreza o nazwie „Uczelnie w Powiecie.

Wizy białoruskie na przejściu w Białowieży. Jest to temat, którym interesujemy się od momentu, kiedy przejście w Białowieży zostało uruchomione, bo podstawową barierą dotyczącą ruchu na tym przejściu są jednak wizy, które wyjeżdżający i w jedną i w drugą stronę muszą uzyskać w odpowiednich placówkach konsularnych. Efekt tych naszych starań jest taki, że został uruchomiony punkt wizowy w Białowieży, jest on prowadzony w hotelu Żubrówka i obsługuje niestety tylko turystów – ludzi mieszkających poza powiatem hajnowskim. Prowadzone były rozmowy na temat uruchomienia podobnego punktu również w mieście Hajnówka. Jest wstępna zgoda konsula generalnego. Teraz akurat następuje wymiana konsula generalnego i pewnie te rozmowy trzeba będzie rozpocząć od nowa. Jeśli chodzi o ulokowanie tego punktu w Starostwie Powiatowym, to ja nie widzę takiej możliwości, jako, że i tak brakuje nam pomieszczeń do normalnego funkcjonowania, ale myślę, że jest to możliwe w kooperacji z Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego na ul. 3 Maja i taki punkt, chociaż przyjmowałby wnioski wizowe i wydawał paszporty z wbitymi wizami. Jest to możliwe i do tego będziemy zmierzać. Idealną rzeczą byłoby i pojawił się taki pomysł wprowadzenia ruchu bezwizowego na terenie Puszczy Białowieskiej, z tym, że to wymaga zgody obydwu stron, czyli podpisania specjalnej umowy międzynarodowej między Republiką Białoruś, a Rzeczpospolitą Polską. Teoretycznie takie rozwiązanie jest możliwe.

Autobus relacji Policzna – Hajnówka. Mogę tylko obiecać tyle, że wystąpimy do PKS Connex, bo teraz tak ta firma się nazywa, która obsługuje tę linię, powołując się na dzisiejszą interpelację o zachowanie tych kursów. Transport autobusowy odbywa się na zasadach komercyjnych i jedyne, co możemy zrobić, to apelować, chyba, że zgodzimy się na dofinansowanie takich kursów, a wtedy firmy przewozowe chętnie by na to przystały.

Były jeszcze dwa pytania dotyczące budowy krytej pływalni i gospodarki odpadami. Pytania te powinny być raczej skierowane do przedstawicieli samorządu miejskiego, bo w obydwu przypadkach inwestorem, organem odpowiedzialnym i za budowę krytej pływalni i gospodarkę odpadami jest samorząd miasta. Wiem tylko, że na Radzie Miasta podjęto decyzję o zaciągnięciu kredytu na rozpoczęcie budowy krytej pływalni, czyli na to, co będzie pewnie realizowane w tym roku. W tym roku, jeśli pojawią się takie możliwości aplikacji o środki unijne na pewno odpowiedni projekt zostanie złożony, ale pewnie w 2007r. sięgnięcie po jakiekolwiek środki inwestycyjne nie będzie możliwe.

Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, to nie wiem nic o tym, że to nasze wysypisko miałoby być zamknięte już w końcu czerwca. Wiem tylko, że powstaje Związek Komunalny oparty o gminy z 3 powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego, który zabiega o pozyskanie środków unijnych na kompleksowe rozwiązanie problemu gospodarki odpadami na terenie tych 3 powiatów.

Zasady dofinansowania - jeżeli chodzi o dofinansowanie inwestycji drogowych, to przyjmując Plan Rozwoju Lokalnego zapisaliśmy sobie, że będą realizowane inwestycje przy współudziale środków gminnych. Nie określaliśmy tam proporcji, czy to ma być pół na pół, czy też inna proporcja. Ja myślę, że są to sprawy natury indywidualnej, które można pertraktować.

Sprawa, która ostatnio zaprzątała nam sporo uwagi to Zespół Szkół Leśnych. W tej chwili sytuacja jest taka, że otrzymaliśmy projekt porozumienia z Ministerstwa Środowiska. Odesłaliśmy ten projekt ze swoimi uwagami. Wiemy z rozmów telefonicznych, że te nasze uwagi są akceptowane przez Ministerstwo Środowiska. Oczekujemy na zaproszenie lub na przyjazd przedstawicieli Ministerstwa Środowiska w celu podpisania tego porozumienia. Przy okazji chciałbym poinformować o tym, że w Związku Powiatów Polskich odbyło się spotkanie starostów z powiatów, w których funkcjonują szkoły leśne i z dyskusji na tym spotkaniu, w którym uczestniczyłem, pojawiły się pewnego rodzaju wątpliwości, które Związek Powiatów Polskich ma wyjaśnić dokonując odpowiednich ekspertyz prawnych. Otóż pojawiła się informacja, informacja zupełnie, powiedziałbym, nieoficjalna i nie potrafię jej potwierdzić, że oto Ministerstwo Środowiska nie może przekazać tej szkoły, zlecić prowadzenia tej szkoły dla Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ze względu na ograniczenia natury formalno – prawnej. Ministerstwo Środowiska podobno nie bardzo chce te szkoły prowadzić. Jako termin, w którym przekazanie mogłoby nastąpić założono jednak dzień 1 stycznia 2008r. Wszyscy obecni tam starostowie i ci, którzy zamierzają przekazać szkoły, ci, którzy podjęli stosowne uchwały – jednogłośnie mówiliśmy o tym, żeby jednak do tego przekazania doszło ze względu na organizację procesu nauczania, nie z dniem 1 stycznia 2008r., ale z początkiem roku szkolnego, z dniem 1 września. Ten element też będzie przez Ministerstwo Środowiska rozpatrywany. Decyzje, jeżeli chodzi o tych 13 szkół leśnych, zapadły tylko w 3 przypadkach- tj. nasza szkoła, Biłgoraj i jeszcze szkoła w powiecie słupskim, gdzie też została podjęta decyzja o przekazaniu szkoły. Pozostałe zastanawiają się. Jeszcze jest taka informacja, że różne powiaty dostały pisma o różnej treści z Ministerstwa Środowiska. W jednym przypadku nawet Ministerstwo Środowiska godzi się na zwrot nakładów poniesionych przez powiat na inwestycje poczynione w tej szkole. To jest przypadek, gdzie powiat zainwestował w realizację basenu w szkole. Może to jest specyficzny przypadek, bo to jest wykonanie inwestycji, która nie musiała być w tej szkole wykonana, ale została. Być może to tylko o to chodzi. W każdym bądź razie my jesteśmy gotowi do – zgodnie z uchwałą Rady Powiatu – do podpisania takiego porozumienia i również życzylibyśmy sobie, żeby nastąpiło to z dniem 1 września.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzty Sirak odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! O zasadach dofinansowania ze strony gmin, to Starosta Pietroczuk już powiedział. Pani radna Niegierewicz pytała o drogę Policzna – Kleszczele. Ta droga została wykonana na takim odcinku, na jaki była wykonana w przeszłości dokumentacja techniczna i na jaką było wydane pozwolenie. Zabrakło około 800 m do samych Kleszczel i wynika to z tego, że na ten odcinek nie była wykonana dokumentacja techniczna, ponieważ jest to jeden z tych przypadków w naszym powiecie, gdzie pas drogowy przebiega w innym miejscu niż faktycznie jest geodezyjnie wytyczony. Najpierw trzeba uregulować te stosunki własnościowe, sprawy geodezyjne, a potem dopiero będzie można tę drogę zakończyć.

Natomiast, jeżeli chodzi o wnioski Pana Wiceprzewodniczącego Rady i dotyczące Dubicz Cerkiewnych, to oczywiście  czekamy tu na stanowisko Pana wójta Pawłowskiego. Jeżeli takie stanowisko i deklaracja finansowania dokumentacji technicznej będzie – mam na myśli tutaj samą dokumentację w Dubiczach Cerkiewnych, jak i ewentualnie przedłużenie tej dokumentacji na drogę Istok – Witowo – Długi Bród – myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te dokumentacje wykonać i w perspektywie mieć ją przygotowaną do ubiegania się ewentualnie o środki zewnętrzne. Doraźny remont dróg powiatowych, to myślę, że nie będzie to stanowiło problemu. W stosownym momencie możemy się nawet umówić z Panem kierownikiem Stankiewiczem, podjedziemy i te drogi powiatowe na terenie Dubicz Cerkiewnych, ale nie tylko Dubicz, tradycyjnie zlustrujemy i te konieczne uzupełnienia, jeżeli chodzi o żwir będą wykonane. Jeżeli chodzi o ten rów odprowadzający wodę w Rutce, to również musimy się umówić, pojechać na miejsce, zobaczyć i wówczas zdecydujemy. Natomiast jeżeli chodzi o zlikwidowanie zastoisk wodnych, to będzie się to wiązało z koniecznością uzupełnienia masy bitumicznej, ale to też można wiążąco odpowiedzieć po lustracji na miejscu.”

Pan Tadeusz Stankiewicz – kierownik Zarządu Dróg Powiatowych uzupełniając powyższą wypowiedź, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o te zastoiska wodne na ul. Głównej w Dubiczach Cerkiewnych, to jest to w tej chwili niemożliwe do wykonania, póki się nie opracuje dokumentacji technicznej na przebudowę tego odcinka drogi. Ten odcinek drogi musi być nie tylko przebudowany, jeżeli chodzi o nawierzchnię i ciągi piesze, ale także i o sprawy dotyczące odwodnienia tej ulicy. Wtedy będzie można tę sprawę rozwiązać, a w tej chwili nie widzę innego rozwiązania, chyba, że można byłoby tę wodę odprowadzić przez prywatną posesję, ale chyba nikt na takie coś nie pójdzie. Natomiast, jeżeli chodzi o Stary Kornin, to jest to do zrobienia, tylko w tym czasie, jak Zarząd Dróg Powiatowych będzie posiadać emulsję. To będzie pod koniec maja. Wówczas będziemy mieć te materiały i to się zrobi. Jeżeli chodzi o ten rów odwadniający, to ja byłem tam osobiście, sprawdziłem, tam przyczyną tego wszystkiego jest załamanie przepustu pod drogą i ten przepust w ramach bieżącego utrzymania zostanie do końca maja przebudowany.”


Pan Mikołaj Janowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym w tej kwestii zabrać głos. Nie dane mi było zadawać aż tyle interpelacji i zapytań, jak dla Was. Tutaj Przewodniczący udziela Wam takiej możliwości. Miałem raz możliwość zadania pytań na jednej tylko sesji. Tych interpelacji przez 3 miesiące złożyły tylko 2 osoby, w tym ja 2 i Marcin Marcinkiewicz z PO – 1. Moje interpelacje dotyczyły przewozów towarowych, a w szczególności stacji Chryzanów – Wiązkowo – Planta. Druga moja interpelacja dotyczyła obniżenia poziomu wód gruntowych w Puszczy Białowieskiej. We wtorek – mam taką wiadomość – jeszcze dzisiaj pytałem Wicemarszałka Kamińskiego, będą przywrócone 3 pary połączeń kolejowych z Siedlec do Hajnówki. Marszałek Województwa Mazowieckiego będzie dofinansowywał te przejazdy. Dzisiaj miało dojść do podpisania porozumienia, ale nie wiem, czy doszło, czy nie.”


Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja tylko dodam w nawiązaniu do wystąpienia Pana Mikołaja Janowskiego – ja z Panem Wróblewskim wójtem Gminy Czeremcha byliśmy na rozmowach w Dyrekcji Kolei Mazowieckich. Dyrekcja tamta jest bardzo przychylna, jeżeli chodzi o współpracę z naszym regionem i jeżeli tylko będzie taka wola polityczna ze strony Zarządu Województwa Podlaskiego i Województwa Mazowieckiego, to technicznych problemów z dodatkowymi parami pociągów z Hajnówki do Siedlec nie powinno być.

Natomiast, jeżeli chodzi o sprawy tej drogi wojewódzkiej do Kleszczel, to zgodnie z naszym stanowiskiem Rady Powiatu – Pan Starosta wystąpił z wnioskiem do Ministra Rozwoju Regionalnego z zapytaniem, jaki jest los wniosku Zarządu Województwa Podlaskiego i Marszałka Krzyżewskiego dotyczącego dofinansowania inwestycji na drogach wojewódzkich i również na tej drodze ze środków Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Niestety z przykrością trzeba stwierdzić, że zdaniem decydentów drogi wojewódzkie na Podlasiu do tego programu się nie kwalifikują. Żadna droga wojewódzka woj. podlaskiego nie została zakwalifikowana do realizacji z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Można powiedzieć, ze jest to taka analogia, bo swego czasu żadna droga powiatowa nie uzyskała też pozytywnych decyzji w Zarządzie Województwa Podlaskiego.”


Do punktu 11-go:

W wolnych wnioskach radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący. Korzystając z obecności Pana Stankiewicza mam prośbę, aby przy następnych odświeżaniach niektóre drogi powiatowe priorytetowo traktować, a w szczególności te, które mają związek z przewozem niebezpiecznych materiałów, jak gaz, czy paliwa. To są drogi powiatowe – od drogi wojewódzkiej na trasie Hajnówka – Bondary i to jest droga do Planty, gdzie jest lokalizacja dwóch wielkich przedsiębiorstw, jak również droga do Lewkowa, gdzie tez jest duże przedsiębiorstwo. Samochody tej zimy miały ogromny problem z podjazdem pod górkę w Lewkowie Starym. I prośba jeszcze jedna, aby krzyżówki, a do takich należy w Lewkowie Nowym skrzyżowanie na Bondary, aby Zarząd Dróg Powiatowych zabierał całkowicie z takich miejsc śnieg, gdyż w tym roku, akurat tam mieszkam, były takie momenty, że ponad 20 samochodów stało, gdyż wystarczyło, że jeden zaklinował się w śniegu i wszystkie samochody musiały stać. Przy pomocy straży pożarnej z Siemianówki te problemy udało się szybko rozwiązywać. Ale taka moja prośba jest, żeby ten śnieg odgarniać z tych krzyżówek, tak, jak to jest w Nowosadach.”


Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja też chciałam poprosić o powiększenie współpracy miedzy tymi firmami, które odśnieżają, Ja mieszkam przy cerkwi, przy Soborze św. Trójcy i jeden samochód odśnieżając ul. Sportową i nam zasypuje drogę do cerkwi, a przy cerkwi w ogóle droga nie jest odśnieżona. Za każdym razem muszę dzwonić. Śnieg popada, więc człowiek dzwoni. Gdzie jest mężczyzna to odśnieża, a gdzie kobieta, to nie odśnieża. Prosiłabym o większą współpracę tych firm, bo jak dzwonie, to słyszę, że to inna firma odśnieża, albo, że to nie nasza droga. O lepsze odśnieżanie prosili mnie też mieszkańcy ulicy Wrzosowej i Sosnowej.

Teraz druga sprawa – korzystając z okazji, że jest Komendant Policji, prosiłabym o większy udział patroli policyjnych wieczorem na ulicach.”


Pan Mikołaj Janowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Szanowni Państwo. Tutaj miło mi było słyszeć wniosek Pana Przewodniczącego Małaszewskiego, jakby rozliczający moją krótką kadencję. Ja tego oczekiwałem. Nie po to startowałem do sejmiku, żeby nie być rozliczonym. I to przyjmuje, jako takie pochlebne w stosunku do mnie, bo to motywowałoby mnie do lepszej pracy. Na 30 radnych, 29 radnych złożyło przysięgę i dodało słowo „Tak mi dopomóż Bóg”, w tym byłem ja. Według mojej oceny ten jest uczciwy, kto nie dodał słów „Tak mi dopomóż Bóg”. To, co się działo w sejmiku, ta przysięga nie była równoznaczna z tym, co się działo. I tutaj powiem coś takiego, myślałem, ale to chyba moja obecność tutaj sprawiła, że taka atmosfera sejmikowa w pewnym momencie przeniosła się na salę Rady Powiatu. Szanowni Państwo – sytuacja z centrali przeniosła się na poziom województwa podlaskiego. W pewnym momencie radni zaprzestali zdrowego myślenia. Była godzina 22:00 we wtorek (20 lutego 2007r.). To polityka, to starcie się dwóch opcji PiS i Platformy Obywatelskiej doprowadziło do tego, że 30 osób zachowało się, jak przysłowiowe barany, które szły na rzeź. Tak śmiem twierdzić, bo tak było. Stała karetka, radny słabnie, radny jest reanimowany, jednak jest wprowadzany na salę i jest na tej sali ekipa lekarzy i po kryjomu obserwują, czy coś złego z nim się nie dzieje. Ten człowiek powinien być odwieziony do szpitala. Natomiast on był na sali po to, żeby tutaj koalicja, opozycja, albo jedni, albo drudzy nie obdarli jeden drugiego. Mi pierwszy raz przyszło się być w takiej sytuacji, pierwszy raz uczestniczyłem w takim czymś. Natomiast powiem Wam, przyznam się szczerze, do 10 godziny wieczorem jeszcze zachowałem zdrowe myślenie. Moje propozycje rozwiązań, które miałem poprzednio, przed Bożym Narodzeniem, i tak dziś analizując, uważam, że już przed Bożym Narodzeniem zapadła decyzja polityczna, że mają być drugie wybory do sejmiku województwa podlaskiego, żeby sprawdzić prawdopodobnie próbę sił. Takie moje dzisiejsze spostrzeżenie, bo wczoraj jeszcze nie zdawałem sobie sprawy. Dzisiaj otrzymuje trzeci telefon od Marszałka elekta, rozmawiamy, a przed wyborami nie było żadnych rozmów. Jak otrzymywałem telefony, to albo – posłuchaj powiat hajnowski nie dostanie pieniędzy , albo podniosę rękę za tym, żeby Ciebie sejmik pozwolił odwołać z kierownika, albo nawet swemu dyrektorowi, któremu powiedziałem, że słuchaj zagłosuje na Ciebie, bo ty jesteś moim szefem – w poniedziałek nerwy puściły i powiedział mi w ten sposób – jeżeli będą w środę nowe wybory, to ja Ciebie wzywam do Łomży i otrzymasz odwołanie. On jest zastępcą dyrektora. Na takie stwierdzenie, nie mogłem zagłosować, bo to cos jest nie tak. Była taka sytuacja, taka atmosfera, ze nawet dziennikarze płakali na sali. Naprawdę, bo to się udzieliło wszystkim. Wejdźcie na internet i zobaczcie obrady z każdej sesji, co się działo. To było nie do opisania. Dzisiaj, tych 30 osób, tych, co powiedziałem, że poszło na rzeź baranów – wszyscy żałują przez to, że się dali wmanewrować w wielką politykę. To moje jest takie stwierdzenie. Może i lepiej, bo jeżeli tak miało być, to będą wybory. Ja wnioskowałem, żeby Ci radni, którzy startowali w wyborach i nie potrafili się dogadać, żeby podjąć jakąś ustawę i tutaj powinien Sejm nad tym popracować i tych wszystkich radnych, którzy nie umieli się dogadać, zakazali im startowania na następną kadencję. Bo jeżeli dają się podpuszczać, są wmanewrowani, to jest tak, a nie inaczej. Liczę, że komisarz, jeżeli to będzie osoba sensowna, może więcej zrobić dobrego niż 30 tych radnych. Radni teraz nie będą otrzymywali diet, Zarząd nie będzie otrzymywał wynagrodzenia i myślę, bo to nie będzie tak, że 3 miesiące i zaraz znowu nowy Zarząd – będzie jeszcze ogłoszenie wyników wyborów. Jeszcze dalej wybory Zarządu i po prostu te 3 mln zł kosztów wyborów zostaną trochę pomniejszone przez to, że radni nie będą otrzymywali diet, bo nie doszli do porozumienia. Ja jadąc do domu – nie ma, co tu ukrywać, dojeżdżając, myślę tak - co ja zrobiłem, straciłem dietę, mogę stracić pracę. Jestem ojcem, wracam do domu, dzieci śpią. Dzieci oglądały transmisje do północy, żona dzwoniła i mówiła, że dzieciaki płaczą. I myślę tak, co ja zrobiłem, jakim ja jestem ojcem. Zabrałem w tym momencie chleb dzieciom, bo nie oddałem głosu. Przeze mnie będą nowe wybory. Jakim ja jestem ojcem? Nie zawalczyłem o byt swoich dzieci. Rano dzieciaki się zbudziły. Siadamy do stołu, żona płacze, dzieci płaczą, a mój Michał w II klasie gimnazjum mówi tak – Tato, ty się nie przejmuj, ale ty nie zostałeś zdrajcą.”


Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja tu tylko pytanie zadam, czy nie można było się wyłamać?”


Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie prowadźmy dyskusji na ten temat. Dziękujemy Panu Mikołajowi Janowskiemu za ten wątek osobisty do tego, czego byliśmy świadkami, bo każdy z nas w jakiś sposób czytał o tym w gazetach. Dobrze, że nie mamy tego na swoim gruncie.”


Pan Mikołaj Janowski powiedział, cytuje: „ Nie przenoście tego do siebie.”


Pan Piotr Rudnicki – Komendant Policji w Hajnówce zabierając głos, powiedział, cytuję: „Po raz kolejny przekonuję się i strasznie się cieszę z tego, że noszę mundur policyjny, a to oznacza, że nie mogę uczestniczyć w polityce. Dla mnie najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo powiatu hajnowskiego. Dzisiaj Pani zadała mi pytanie, czy nie można byłoby zwiększyć ilość patroli na terenie miasta, żeby było bezpieczniej. Ja mogę stwierdzić, że na dzień dzisiejszy najbezpieczniej jest w Białowieży, dlatego, że Białowieża, która jest perełką naszego regionu jest pod szczególnym okiem władz wojewódzkich i zawsze jest ta przychylność, jeżeli tylko posterunek poprosi o wsparcie, o pomoc, to ja zawsze popieram ich starania. Oni zawsze, czy to są wakacje, czy okres zimowy dostają wsparcie z wydziału prewencji z Białegostoku. Inne posterunki nie mogą liczyć na takie wsparcie, chyba, że jest to Narewka, ale tylko w okresie letnim. W tamtym roku już sygnalizowałem, ze Rada Miasta Bielska Podlaskiego wysupłała 30 tys. zł na dodatkowe patrole na służbę w mieście Bielsk. Oczywiście jest to tylko 1/3 tego, co dostaje Białystok na patrole. Ja mam 115 etatów. Na dzień dzisiejszy brakuje mi 11 osób. Cztery osoby, które zostały przyjęte w grudniu wrócą do mnie dopiero w lipcu, bo przez pół roku są na kursie. Najgorsza sytuacja etatowa jest na dzień dzisiejszy w Czeremsze. Ja już nawet nosiłem się z zamiarem połączenia jednostki z Czeremchy i Kleszczel w jedną jednostkę. Można powiedzieć, że Czeremcha ma wspaniały samorząd. Te kobiety z Rady Gminy stanęły jedna z drugą i Czeremcha nadal będzie miała posterunek. Na dzień dzisiejszy w Czeremsze z 5 osobowej załogi – czynnych jest 2 policjantów, z czego jeden na pożyczkę z Kleszczel. Nieciekawie, jeżeli chodzi o etaty, jest także w Białowieży, ale dzięki pomocy Komendanta Wojewódzkiego jest dobrze. Tam jest 3 ludzi do pracy. Na szczęście te dodatkowe patrole z Białegostoku wyłapały wszystkich jeżdżących po alkoholu, czy to za kierownicą samochodu, czy roweru. Już po Białowieży chodzi informacja, że praktycznie zaraz nie będzie, komu tam jeździć. Ja też chciałbym tych z Białegostoku i do siebie czasami poprosić, aczkolwiek moja grupa ruchu drogowego, czyli 10 osób, w tym roku tez dokonała niezłej roboty i ma na swoim koncie niezłe sukcesy. W tamtym roku mieliśmy niezbyt dobrą sytuację, bo mieliśmy 18 wypadków śmiertelnych. Ja różnie patrzyłem na te przypadki. Zastanawiałem się, dlaczego, aż tyle tych wypadków, że może brawura – nie, alkohol – tez okazuje się, że nie, może wiek- też nie, średnia wieku 52 lata. Czyli w gruncie rzeczy doszliśmy do wniosku, że były to nieszczęśliwe wypadki.

Chciałbym, żeby wójtowie, burmistrzowie i Państwo tutaj pamiętali, żeby nawierzchnia dróg była szeroka, prosta i niedziurawa. Trzeba tez zadbać o to, żeby czytelne były znaki drogowe. U nas na szczęście nie ma jeszcze takiej mody, jak w Białymstoku, gdzie znak drogowy stoi nienaruszony maksymalnie 1 tydzień. Chodzi także o to, żeby przydrożne drzewa nie zasłaniały oznakowań, bo to okazuje się spełnia bardzo istotną rolę.

Wracając do Pani pytania, to mogę wystawić na służbę nocną tylko 2 radiowozy. Na dzień dzisiejszy ja mam 16 ludzi do służby patrolowej. Policja na dzień dzisiejszy w Polsce, to jest 5 tys. etatów mniej. Województwo Podlaskie, to jest jeszcze to województwo, gdzie policjanci jeszcze nie rzucają pracy w Policji, jak to się dzieje na zachodzie Polski. Funkcjonariusz policji, który rozpoczyna pracę dostaje 1022 zł brutto. Po półrocznym przeszkoleniu dostaje 1200 zł brutto. Funkcjonariusze, którzy są sprytniejsi zapisują się na kurs jęz. angielskiego, który jest za darmo i wyjeżdżają do Irlandii lub do Szkocji. Bardzo dużo ludzi ucieka stąd, żeby realizować swoje marzenia. Wydaje mi się, że pod tym względem będzie coraz gorzej. Jeżeli chodzi o nasz teren, to na dzień dzisiejszy, od chwili uruchomienia nowego naboru, do Policji zgłosiło się na razie kilkanaście osób, ale większość z tych osób, to są dziewczęta. Egzamin jest dość trudny, zwłaszcza, jeżeli chodzi o egzamin ze sprawności, który nazywam cyrkowy, bo wystarczy 2 sekundy nie zmieścić się w czasie i nie przejść dalej. Taka jest aktualnie polityka wewnątrz w Policji, może ktoś to w końcu zauważy. Ale już wcześniej się o tym rzeczywiście mówiło. Były Minister Dorn przyznał się do tego, że tych kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy mieszkają nad Tamizą, to są między innymi nasi kandydaci do Policji, to był ten pierwszy centralny nabór, gdzie jedno z pytań brzmiało – ile kręgów ma żaba. No i niestety kandydat na policjanta nie wiedział, ile kręgów ma żaba i do Policji nie mógł być przyjęty.

Nie mogę dzisiaj Pani odpowiedzieć tak, żeby Pani była usatysfakcjonowana, bo ja muszę zapewnić dzień, popołudnie i noc i zawsze staram się wystawić min. 2 radiowozy. Pamiętajmy, że jesteśmy jednostką aresztową. W województwie podlaskim są 4 takie jednostki. I dzięki dobrym stosunkom, jakie zdążyłem z dyrektorem nawiązać nie mamy jakiś tam wielkich problemów, ale jeżeli trzeba jechać w Polskę, to my jedziemy, a moja służba konwojowa to jest czterech ludzi. Chociaż na papierze mam na to 8 etatów, ale niestety tylko na papierze.

W Hajnówce młodzież do Policji się nie garnie, a mówi się głośno, że w Hajnówce młodzież myśli o wyjeździe stąd. Młodzież nie jest zainteresowana pracą, dość ciężką pracą, raczej pracą, która nie jest szanowana, bo pomimo to, że owszem, może i mamy jakąś tam pozycję w różnych rankingach, to jeszcze jest ta druga szara rzeczywistość, a więc zawsze to jakieś dziwne komentarze. Dzisiaj czytałem artykuł o psychiatrii w Policji. Bardzo dużo policjantów korzysta z porad tych lekarzy. Swoim funkcjonariuszom pokazałem ten artykuł i powiedziałem, Panowie wy macie po 20 spraw miesięcznie i krzyczycie, a np. w łódzkim mają po 90 spraw i tam się nie krzyczy, tylko idzie się do psychiatry.

Jeszcze jedna rzecz, jeżeli ktoś mówi głośno, jakaś ładna pani z telewizji, albo jakiś polityk w telewizji, że w Policji są podwyżki, to chciałbym poinformować, że na razie jeszcze moi policjanci nie dostali żadnej podwyżki. Jeżeli mówimy o podwyżce, to proszę nie nadużywać tego słowa w przypadku Policji, bowiem nie ma żadnej podwyżki dla Policji. Podwyżka dla Policji w tym programie wielkim, głośnym, uchwalonym ustawą ma wynosić 700 zł przez 3 lata. A więc każdy by pomyślał w ten sposób, że jeżeli podwyżka, to w grupie, a więc coś, co mi gwarantuje, że jak pójdę na emeryturę, to jakaś część z tego zostanie. Nic bardziej mylnego. Będą to pieniądze ruchome, nie dane wcale wszystkim, bo są tu duże ograniczenia. Co roku będzie nowa stawka, która niby razem da 700 zł, ale nikt w trzecim roku nie będzie miał średnio 700 zł. Nie jest to żadna podwyżka, jest to jakaś regulacja dodatkowych pieniędzy, o których w Policji bardzo dużo od roku się mówi, ale do tej pory Policjanci nie dostali nic.

9 marca ma być ogólnopolski protest Policji. Ja, jako szef hajnowskiej Policji boje się tego, kto mi przyjdzie do roboty, bo u nas tez jest związek zawodowy. U nas tez są funkcjonariusze, którzy mają rodziny i dzieci i też chcą normalnie funkcjonować. To są ludzie myślący i też widzą, co się dzieje naokoło, też oglądają telewizje i czytają gazety.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na klatkach schodowych i na osiedlach w Hajnówce, to ja tu nie będę pocieszał, ale wiem jedno, że tych 115 policjantów niewiele zrobi bez pomocy ludzi, jeżeli nie będziemy mieli informacji. Dzisiaj np. zdradzę Wam taką tajemnicę , postawiłem sprawę jasno – ze względu na to, że zauważyliśmy zbyt dużo młodych ludzi pijących alkohol w różnych miejscach Hajnówki, a dzięki kamerom mamy okazję przyglądać się temu – a dochodzi już do tego, że na boiskach szkół średnich siedzi młodzież i „chla” i to w godzinach funkcjonowania szkoły, to znaczy, że cos jest nie tak. Myśmy wymyślili, że my jednak troszeczkę ‘dokopiemy” wszystkim tym, którzy w centrum miasta robią „wizytówkę” dla Hajnówki niezbyt miłą i niezbyt przyjemną. Także pod kilku dni można zauważyć, że troszeczkę już mniej tych lewych papierosów i alkoholu.

Najbardziej denerwuje mnie jedna rzecz, że jest jakieś takie powszechne przyzwolenie, że wchodzi dwóch 16-latków do sklepu, kupi skrzynkę piwa i wychodzi. I ja swoich ludzi mam czelność uczulać na takie sprawy, na sprawy, które nazywają się normalnością. Tego słowa mi brakowało do momentu, dopóki nie przeczytałem tego artykułu, tego człowieka z puszczy, który ostatnio wyszedł, jak żubr i się ujawnił, wszyscy chyba wiedzą, o kum mówię. Bo tu nie chodzi o to, żeby ta młodzież wyjechała z tego kraju w pogoni za pieniądzem, bo oni nie pojechali w pogoni za pieniądzem, tylko pojechali w pogoni za pracą , bo tutaj nikt im niczego nie proponuje. Ale drugie słowo, które padło jest słowem bardzo mądrym – ta młodzież wyjechała za normalnością. Młodzi ludzie ostrzej patrzą na świat.

Chuligaństwo w Hajnówce jest zjawiskiem, z którym już możemy dać sobie radę, pod warunkiem, że ja będę miał szeroko zakrojoną pomoc ze strony wszystkich mieszkańców. Jeżeli będziemy zwracali uwagę, ze jest brudno, ze są wałęsające się psy, ze marzą po murach – jeżeli ludzie będą przychodzili z różnymi sprawami, jeżeli przełamią się, to możemy tę sytuację rzeczywiście opanować. U nas nie ma nożowania na ulicy, jak w piątek wieczorem na dyskotece w Białymstoku. U nas nikt nikogo nie zakopuje na śmierć pod dyskoteka. Chwała Bogu, że nie ma u nas takich rzeczy. Mam natomiast w powiecie hajnowskim taką dyskotekę, której jeszcze nie udało mi się zamknąć, a umiałem zamykać dyskoteki w centrum Białegostoku. Ja umiałem zabrać piwo z delikatesów i wino marki wino, stwierdzając, że nie jest to delikates, bynajmniej, tylko wino marki wino. W Białymstoku można było zrobić takie rzeczy, zamykać dyskoteki, gdzie jest niebezpiecznie, gdzie są burdy, bójki. W Hajnówce jest z tym trudniej. Chcę zamknąć dyskotekę w Narwi i mówię to głośno i próbuję to już zrobić od roku i jeszcze nie udało mi się to. Pomimo szczerych chęci wszystkich ludzi dobrej woli nie mogę zamknąć tej dyskoteki, która przypomina mi piwniczną izbę. Ten budynek nie spełnia żadnych norm. Nie wiem, co to za strażak podpisał się pod dopuszczeniem tego budynku do tej działalności. Pewnej rzeczy nie przeskoczę i mogę się tylko dziwić, że tak jest.

Ja tu apeluję do Państwa, że jeżeli macie jakieś możliwości namawiania młodych ludzi, żeby wstąpili do służby w Policji, to bardzo proszę. Jeden przedstawiciel z Białowieży, z Parku Narodowego przyszedł do mnie z prośbą, żebym ja pomógł syna jednego człowieka tak pokierować, żeby do tej Policji trafił, ale ten człowiek nigdy do mnie nie przyjechał na żadną rozmowę, a tak czekałem na tego chłopaka z Białowieży. W Białowieży będziemy mieli po raz pierwszy policjantkę, ona teraz kończy szkołę i niedługo przyjdzie do pracy.”



Do punktu 12-go:


W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

 

Protokołowała

Violetta Miniuk 

 Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu

Sergiusz Kojło


Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2007-04-30

Data modyfikacji: 2007-04-30

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2007-04-30