Protokół Nr XV/12 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 29 maja 2012 r.

OA.0002.15.2012

Protokół Nr XV/12

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 29 maja 2012 r.

w sali konferencyjnej

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce,

ul. 11 Listopada

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 14:35)

 

Do punktu 1-go:

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Jarosław Kisielewski – dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Białowieży;

  • Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ;

( lista osób zaproszonych na sesję str..33...., zał. nr …1…. ).

 

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....34..., zał. nr …2…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 15 radnych ( r. L.J.Michalak, r. S. Kojlo byli nieobecni) co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Do punktu 2-go:

 

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

Radni pytań nie zgłosili.

W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

Porządek obrad brzmi:

  1. Otwarcie XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Przyjęcie porządku obrad sesji.

  3. Powzięcie uchwał w sprawie:

    1. zmiany uchwały Nr VII/35/99 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 kwietnia 1999r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce;

    2. zmiany uchwały Nr XXIV/159/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Nr 4 w Hajnówce;

    3. rozwiązania Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce;

    4. utworzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce;

    5. likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Paprotka” w Białowieży;

    6. nadania statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce;

    7. pozbawienia drogi Nr 1645B kategorii drogi powiatowej;

    8. przystąpienia do tworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej.

  1. Wolne wnioski.

  2. Zamknięcie obrad XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

Do punktu 3 – go:

 

3.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr VII/35/99 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 kwietnia 1999r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Spraw Społecznych zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na temat autokorekty do tego projektu uchwały była już mowa na posiedzeniach Komisji Rady. Chodzi o usuniecie z projektu tej uchwały paragrafu 3 mówiącego o tym, że z dniem 1 września zmienia się siedziba szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Specjalnych z Wróblewskiego 2 na 3 Maja 27. po konsultacjach z Radcą Prawnym w kuratorium okazało się, że ten zapis jest niepotrzebny i zostanie on wprowadzony do projektu uchwały o rozwiązaniu Zespołu Szkół Specjalnych.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz ze zgłoszoną autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/113/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

w sprawie zmiany uchwały Nr VII/35/99 Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia 29 kwietnia 1999r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce.

 

( strona ....14....)

3.2.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXIV/159/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie utworzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Nr 4 w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Spraw Społecznych zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/114/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

w sprawie zmiany uchwały Nr VII/35/99 Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia 29 kwietnia 1999r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce.

 

( strona ...15...)

3.3.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Spraw Społecznych zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Z dniem 31 sierpnia 2012r. rozwiązuje się Zespół Szkół Specjalnych w Hajnówce z siedzibą przy ul. Wróblewskiego 2 w skład, którego wchodzą i tu wymienione są wszystkie 3 szkoły, czyli Szkoła Podstawowa Specjalna, Gimnazjum Specjalne i Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Rozwiązuje się zespół, w składzie którego funkcjonują takie szkoły. Następnie zmienia się paragraf 2, że z dniem 1 września siedziba szkoły zostaje przeniesiona na ul. 3 Maja 27.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz ze zgłoszoną autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/115/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

 

w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Specjalnych w Hajnówce.

 

( strona ...16...)

3.4.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie utworzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Spraw Społecznych zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/116/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

w sprawie utworzenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Hajnówce.

 

( strona ...17-18.....)

 

3.5.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Paprotka” w Białowieży.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Rozwoju Gospodarczego i Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym przedstawić wczorajsze pismo Urzędu Gminy Białowieza, w którym w odpowiedzi na nasze pismo pan wójt gminy Białowieża informuje, że odbyły się konsultacje z radnymi na temat przedłużenia dzierżawy dla Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i gmina Białowieża deklaruje, że może przedłużyć na 5 lat umowę. Kwota czynszu została ustalona na poziomie symbolicznym 1 zł +VAT. W naszym bilansie ekonomicznym nic to nie zmienia, gdyż dotychczas tez nie płaciliśmy tego czynszu, bo był rozliczany przez nasze nakłady na modernizację tego budynku. Pozostałe opłaty pozostają na niezmienionym poziomie. Koszty są takie, jakie są realne koszty ogrzewania, wody itd. W przypadku akceptacji takich warunków przez Radę Powiatu wójt deklaruje, że zostanie podjęta przez Radę Gminy odpowiednia uchwała na najbliższej sesji. Ekonomicznie ta propozycja niczego nam dla budżetu powiatu nie daje. Gmina wcześniej negatywnie odpowiedziała nam na propozycję przejęcia tego schroniska do prowadzenia przez gminę.”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Największy żal to jest to, że Białowieza zostaje bez taniej bazy noclegowej, bo to jest ostatnia tania baza noclegowa jaka została w Białowieży. Dom Turysty PTKK też już od kilku lat nie działa w dawnej stajni. PTTK się wycofało i tez już z budynku jest ruina. Nie wiem gdzie młodzież będzie nocowała. Będzie przyjeżdżała tylko na jeden dzień. Ekonomia górą jest w tym wszystkim, bo schroniska prowadzą działalność statutową i są tez tym ogniwem w oświacie jako placówka szkolno – wychowawcza. Dzieciaki przyjeżdżają nie tylko poznawać nasz region, ale w tym schronisku jest samoobsługa. Te dzieci same muszą śniadanie przygotować, posłać łóżko, zebrać pościel, pozamiatać. W praktyce jest to różnie. Bywały takie grupy, że opiekunowie za nich sprzątają, bo dziecko zapłaciło i ono jest tutaj na odpoczynku. Większość grup wie, jak korzystać ze schroniska. To obłożenie w schronisku w skali kraju pokazywało, że nie byliśmy na szarym końcu. Nasze schronisko w tych ogólnopolskich konkursach na współzawodnictwo zawsze cos zdobywało, jeżeli tylko startowaliśmy. Kiedy było może to inaczej. Jak ja zaczynałem pracę, to schroniska były przy Kuratorium Oświaty i to zupełnie inna bajka była, a teraz każde schronisko działa na swojej ścieżce. Jak sobie schronisko radzi, to dobrze, a jak nie to organy prowadzące likwidują. Jak czytam Internet, to widzę, że sporo schronisk jest likwidowanych, ale też i za unijne środki powstają nowe schroniska i to w takich miejscowościach, o których nie można powiedzieć, że to jest turystyczna miejscowość. Białowieża powinna z turystyki żyć i najlepsza koncepcja to byłaby taka, żeby gmina przejęła to schronisko i przyłączyła do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja tylko dodam inną koncepcję, o którą postulowaliśmy, żeby pracownicy przejęli prowadzenie tego schroniska. I gdyby to był nasz majątek, to myślę, że byśmy się porozumieli z grupą pracowników. Oni wtedy prowadziliby to schronisko na własny rozrachunek, ale obawy poszły w tym kierunku, że jeżeli gmina Białowieża od tego niepublicznego schroniska zażąda czynszu wyższego, niż my jako powiat płaciliśmy, a być może biorąc pod uwagę, że byłaby to działalność komercyjna, to chcieliby pewnie ten czynsz podwyższyć, bo i takie głosy w Białowieży się pojawiały, to przedsięwzięcie to byłoby nieopłacalne.”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Problemem jest i to, że ten budynek położony jest na placu szkolnym i nie miał własnego podwórka, własnego wjazdu. Plac jest ogromny, ale też przez te lata to dogadywanie różnie się odbywało, gdzie ten autokar ma parkować. Nie znaleźliśmy nigdy sposobu, żeby logicznie ten problem rozwiązać. To też był duży minus dla tej placówki, że nie miała własnego podwórka i własnej bramy. W województwie podlaskim całoroczne schroniska są dwa, w Białowieży i w Białymstoku. Zostanie teraz tylko schronisko w Białymstoku.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Przez ile lat to schronisko istniało?”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Schroniska powstały w 1926 roku i Polska była pierwszym krajem, gdzie taka idea schronisk się zrodziła. Z Panem Piotrem Bajko rozmawiałem, bo ja mam wycinek z gazety białostockiej, że schronisko powstało w 1928 roku, a Pan Piotr Bajko mówi, że w 1930-31 roku to schronisko powstało i to opisuje w swojej książce, z tym, że to było w Parku Pałacowym. I w tym pierwszym schronisku były dwie sale, damska i męska. A budynek, w którym teraz mieści się schronisko jest z 1933 roku. Wcześniej w tym budynku była szkoła. Po wojnie to schronisko funkcjonowało jako sezonowe, a w 1960 roku powołano całoroczne schronisko.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Skąd przejeżdżali turyści do tego schroniska?”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Turyści przyjeżdżali z całej Polski. Mam tam u siebie mapę, gdzie każdy turysta swoją flagę wklejał. Dzisiaj rano wyjechało 13 osób z Kanady, byli to studenci. Latem przyjeżdżali turyści z Australii, Nowej Zelandii, sporo Chińczyków ostatnio było, dużo dzieci i młodzieży z Olsztyna, Lublina, Gdańska, Śląsk, ze Szczecina.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Powiat ponosi roczny koszt w granicach 200 tys. zł.”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Już teraz mniej, bo w ubiegłym roku zredukowałem kadrę.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Przy ocenie Pana Dyrektora, to chciałbym wiedzieć, czy to schronisko jest potrzebne, czy nie.”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja w tym schronisku pracuję 17 lat i jak mam sporo znajomych, kolegów dyrektorów, którzy prowadzą takie placówki, to ja może nie umiem się chwalić, ale to schronisko w Białowieży nie jest jeszcze najgorsze. To się wszystko zmieniało, bo jak przyszedłem do pracy to miałem dwie sale 25-osobowe na noclegi. W latach 50-tych w tym schronisku nawet 100 osób się mieściło, a teraz 49. Jest potrzeba funkcjonowania tego schroniska, bo dzieciaki nadal chcą jeździć, tylko już nauczyciele nie są tacy chętni, jak kiedyś. Dawniej popularne były obozy wędrowne i od małego było zaszczepione, żeby z tym plecakiem gdzieś tam pójść. Teraz już młoda kadra nauczycielska nie ma tego w sobie.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jak Pan się teraz czuje, jak nie będzie tego schroniska?”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie widać po mnie? Nie powiem, że to moja klęska zawodowa, życiowa. Ja byłem związany uczuciowo z tym schroniskiem, bo traktowałem to jak swoje. Byłem dyrektorem – konserwatorem, bo też nie miałem takiego etatu.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nasz powiat jest bardzo zadłużony, takie duże pieniądze tracimy i jeszcze dużo jest takich rzeczy do zlikwidowania. Zarząd podejmie kiedyś takie uchwały, bo to nie są żarty przy takim dużym zadłużeniu. My tu się zbieramy, rozmawiamy, ale ja na sercu odczuwam ciężar, ja osobiście, nie wiem , jak inni.”

Pan Jarosław Kisielewski, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja liczę jeszcze na gminę Białowieża.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pan dyrektor w ostatnim zdaniu wyraził opinię, że liczy na to, że gmina Białowieża podejmie jakąś decyzję w sprawie schroniska. Jeśli gmina Białowieża zwróci się do nas, że chce prowadzić to schronisko, mają czystą sytuację kadrową i mogą zaczynać od nowego. My będziemy tylko musieli podjąć decyzję na temat ewentualnego przekazania mienia ruchomego.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Podobnie, jak Pan Adamczuk też mam pozytywny stosunek do schronisk. Podczas swojej pracy zawodowej 16 obozów wędrownych przeprowadziłem przez różne regiony kraju. Kiedyś to była piękna idea, piękna rzecz, jeszcze trochę istnieje i sobie nie wyobrażam, żeby w Białowieży nie było przynajmniej schroniska sezonowego. Ale to już sprawa władz gminnych i szkoły w Białowieży.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ile naszych szkół uczestniczyło w ostatnich latach w obozach wędrownych.”

Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Odbywają się tylko wycieczki autokarowe, o obozach wędrownych nie słyszałem.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów (9 głosów „za”), przy 1 głosie „przeciwnym” i 5 głosach „wstrzymujących się”.

 

Uchwała Nr XV/112/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

w sprawie likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Paprotka” w Białowieży.

( strona ....19....)

 

3.6.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie nadania statutu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Spraw Społecznych i Komisja Rozwoju Gospodarczego zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Nadanie tego nowego statutu jest konsekwencją przyjęcia ustawy przez sejm i ta ustawa zobowiązuje podmioty lecznicze do uchwalenia nowych statutów do końca czerwca. Jeżeli Wysoka Rada uchwali ten statut, to zostanie on zarejestrowany w Rejestrze Wojewody. Jakie są konsekwencje; one wynikają z ustawy o działalności leczniczej. Ustawodawca uznał, że nie potrzebne są zwiększone nakłady na ochronę zdrowia, tylko trzeba szukać oszczędności w samych placówkach. Uznano, że jeżeli podmioty lecznicze będą przekształcone w spółki prawa handlowego wówczas ta spółka musi tak funkcjonować, żeby nie generować strat. Są takie zapisy w ustawie, że jeżeli SP ZOZy za dany rok obrachunkowy będą miały stratę finansową, jeżeli sam SP ZOZ nie będzie mógł pokryć tej straty i nie pokryje tej straty organ tworzący, czyli w naszym przypadku Rada Powiatu, to wówczas w określonym terminie trzeba będzie przekształcić SP ZOZ w spółkę prawa handlowego. Wystarczy poszperać w Internecie i poczytać, że taki proces już się rozpoczął i to szczególnie w SP ZOZach zadłużonych i już się przekształcają. Tak się przekształcił SP ZOZ w Skarżysku Kamiennej, w Tychach. Nasza sytuacja ekonomiczna jeszcze nas do tego nie zmusza i dlatego proponujemy Wysokiej Radzie, żeby dalej funkcjonował SP ZOZ. Same nazewnictwo, które wprowadzamy w statucie budzi już pewne obawy, dlatego, że SP ZOZ jest podmiotem leczniczym, natomiast w skład tego podmiotu wchodzą przedsiębiorstwa. Wydawałoby się, że w służbie zdrowia nie powinno być przedsiębiorstw, bo kojarzy się to z przemysłem. Pierwszym przedsiębiorstwem jest szpital, drugim przedsiębiorstwem jest inna działalność niż szpitalna i w naszym przypadku to jest opieka długoterminowa, a trzecie przedsiębiorstwo to dział ambulatoryjny. Jeżeli chodzi o pacjenta na dzień dzisiejszy, to nic się nie zmienia. Dalej prowadzimy działalność lecznicza na zasadzie umowy podpisanej z NFZ. Są pewne obawy o przyszłość, jakie będzie finansowanie tej ochrony zdrowia i naszego szpitala. Jeżeli będzie się pogarszało finansowanie ze strony NFZ, to będziemy proponowali o podjęcie dalszych decyzji. Na dzień dzisiejszy SP ZOZ nie ma zadłużenia, natomiast za pierwsze miesiące 2012r. jest strata finansowa. Ta strata finansowa jest na początku każdego roku, bo są min. duże koszty ogrzewania, jak w tym roku będzie, to nie wiemy.”

Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie dyrektorze, jeżeli SP ZOZ zostaje w tym kształcie, to czy nie będzie gorzej traktowany przy kontraktowaniu usług niż szpitale, które już się przekształciły. Przekształcanie tych placówek jest kierunkiem obranym przez nasz rząd, czyli pozostanie w obecnym kształcie naszego szpata jest odchodzeniem od polityki, którą kształtuje nasz rząd.”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Według mojego rozeznania, to na dzień dzisiejszy żaden SP ZOZ na Podlasiu nie ma zamiaru się przekształcać w spółkę prawa handlowego. Sytuacja ekonomiczna jeszcze nie przymusza nas, żeby takie przekształcenie przeprowadzić, bo to nie ma najmniejszego sensu. W momencie przekształcenia się w spółkę prawa handlowego, jeżeli szpital ma zobowiązania cywilno – prawne, to zobowiązania te składa na barki organu tworzącego. A zasady kontraktowania są opisane w przepisach prawa, tam są podane warunki i kwalifikacje personelu i parametry aparatury medycznej. Także wszystkie podmioty składają oferty na równych prawach i na dzień dzisiejszy ja nie widzę żadnego zagrożenia, wręcz odwrotnie, gdyż w naszym województwie jest tylko jedna spółka prawa handlowego i jest to szpital w Zambrowie. Kiedyś oni się przekształcili na podstawie innych przepisów i oni teraz mają problem ze środkami unijnymi, bo nie mogą startować po te środki unijne. A w ogóle przepisy prawa stanowią, że jeżeli byśmy skorzystali z tych środków unijnych i przekształcili się w spółkę prawa handlowego, to ta spółka na tym sprzęcie nie może zarabiać. I to jest duży problem, bo taka spółka musi zarabiać pieniądze. Tym się taka spółka różni od SP ZOZu, że jak pieniądze z kontraktu się skończą, to pacjenci w szpitalu przekształconym w spółkę muszą płacić. SP ZOZ na dzień dzisiejszy przyjmuje pacjentów ponad limity i ponosi straty i nie może wprowadzać odpłatności. Jeżeli proces leczenia się zakończy w szpitalu i lekarze podejmą decyzję, że zakończyli leczenie i z przyczyn społecznych nie ma komu odebrać tego pacjenta, to za dalsze przebywanie w szpitalu musi pacjent sam płacić. Czasem tak jest, że nie ma rodziny i wtedy pacjent musi płacić, albo gmina w ramach pomocy społecznej.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Teoretycznie łatwiej jest teraz dokonać komercjalizacji, czy tez przekształcenia w spółkę prawa handlowego podmiotu, który nie ma zadłużenia, bo tak naprawdę państwo gwarantuje tylko likwidację tych zadłużeń publiczno – prawnych, czyli zakład pozostający w dobrej kondycji może bez żadnych konsekwencji dla samorządu być przekształcony w spółkę prawa handlowego. Przekształcając w spółkę prawa handlowego zakład zadłużony, to samorząd przejmuje na siebie zobowiązania tego zakładu. A taka techniczna sprawa mi się nasunęła, jak teraz patrzę na statut SP ZOZ, zawsze w jakiejś działalności gospodarczej to zakłady wchodziły w skład przedsiębiorstwa, a tutaj jest odwrotnie, ale takie są zapisy ustawy. Czy w konsekwencji tego nie wydarzy się taka sytuacja, że przedsiębiorstwa wchodzące w skład SP ZOZ, czy z czasem ktoś nie zacznie interpretować w ten sposób, że one mają być wyodrębnione i zarządzane z oddzielną księgowością itd. Czy istnieje takie zagrożenie?”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Różnie to jest interpretowane. Czy te podmioty lecznicze trzeba dzielić na trzy części? Nie wiemy, ale nasz Urząd Wojewódzki uważa, że nie trzeba, ale jest już nowelizacja ustawy w sejmie, która te sprawy reguluje. Z tej nowej ustawy wynika, że nie trzeba robić tego podziału. Kierownik ustala regulamin organizacyjny i w tym dokumencie może zapisać, jeżeli jest taka wola, że może podzielić na trzy przedsiębiorstw i ustalić, że każde przedsiębiorstwo jest na własnym rozrachunku.”

Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli jest to przedsiębiorstwo, to jednocześnie jest kierownik przedsiębiorstwa i czy w tym momencie nie może być taka sytuacja, że zechce ta załoga tego przedsiębiorstwa oddzielić się od ZOZu.”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pomimo, że w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwach, to my świadomie nie uważamy tej nazwy. Oczywiście każdym przedsiębiorstwem musi kierować kierownik. Naszym szpitalem kieruje zastępca dyrektora SP ZOZ ds. lecznictwa. Zawsze tę funkcje przypisujemy do już istniejącego stanowiska, żeby nie tworzyć dodatkowych stanowiska. Już w regulaminie organizacyjnym szczegółowo określimy organizację i zadania poszczególnych komórek organizacyjnych. I to, co Pan Starosta powiedział, czy nie warto zastanowić się nad powołaniem spółki handlowej.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja niczego nie sugeruję, stwierdzam tylko fakt.”

Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Trzeba się nad tym bardzo zastanowić, bo tutaj też są plusy i minusy tego rozwiązania. W przypadku spółki musielibyśmy ograniczyć działalność i skupić się na działalności, która przynosi dochody. Drugi element, to wprowadzić odpłatność dla pacjentów, jeżeli limity się skończą. Jak pacjenci, to przyjmą, to niewiadomo. Mi się wydaje, że trzeba poobserwować ten cały proces, czuwać nad stanem ekonomicznym. Jeżeli dojdziemy do tej sytuacji, że już trzeba się przekształcać, to niestety, a możliwe, że za jakiś czas politycy odejdą od tego zamiaru, bo ja osobiście to nie widzę z tego żadnych korzyści, bo z tego nie będzie więcej pieniędzy. Może mam na ten tema zbyt słabą wiedzę. Ja uważam, że to jest tylko i wyłącznie polityka, że kazano coś zrobić i ktoś wpadł na taki pomysł, że należy przekształcić szpitale w spółki prawa handlowego. Moim zdaniem to jest początek prywatyzacji, pierwszy krok prywatyzacji.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tworzenie spółki prawa handlowego nawet ze 100% udziałem samorządu powiatowego daje możliwość później sprzedaży tych udziałów, bo ten kapitał będzie podzielony na udziały i samorząd może dojść do wniosku, że za kilka lat może sprzedać 50% udziałów firmie prywatnej, żeby ratować swój budżet. To jest otwarcie drogi do prywatyzacji.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIV/117/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

 

w sprawie nadania statutu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

( strona ..20-26....)

 

 

3.7.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie pozbawienia drogi Nr 1645B kategorii drogi powiatowej.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/118/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

 

 

w sprawie pozbawienia drogi Nr 1645B kategorii drogi powiatowej.

 

( strona ...27-28...)

3.8.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przystąpienia do tworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.

Naczelnik wydziału promocji Walentyna Gorbacz zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Każdy członek Lokalnej Organizacji Turystycznej będzie płacił składki, bo jest to stowarzyszenie. W skład tej organizacji będą wchodziły samorządy, stowarzyszenia, przedsiębiorcy i osoby fizyczne i każdy z tych podmiotów będzie miał określoną wartość składek. Wartość tych składek zostanie określona na spotkaniu założycielskim, po uchwaleniu statutu. Nasze założenie jest takie, że jesteśmy w tej chwili członkiem Podlaskiej Organizacji Turystycznej i w momencie kiedy utworzymy Lokalną Organizację Turystyczną Rada Powiatu wyrazi swoją zgodę na wycofanie się z członkowstwa w Podlaskiej Organizacji Turystycznej. W tej chwili powiat płaci 5000 zł do Podlaskiej Organizacji Turystycznej.”

Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ To jest na pewno bardzo ważna idea, ale jak to się ma zakładanie kolejnej organizacji w obliczu tego, że są likwidowane te, które mają wieloletnią tradycję, mam tu na myśli PTTK.”

Naczelnik wydziału promocji Walentyna Gorbacz zabierając głos, powiedziała, cytuję: „PTTK jest stowarzyszeniem zrzeszającym tylko osoby fizyczne. Ustawa o Polskiej Organizacji Turystycznej stworzyła możliwości do tworzenia Regionalnych Organizacji Turystycznych i Lokalnych Organizacji Turystycznych gdzie wszystkie trzy sektory społeczne, samorządowe i gospodarcze mogą uczestniczyć. PTTK w Białowieży funkcjonuje, natomiast w Hajnówce ta organizacja nie miała wsparcia osobowego, żeby móc dalej funkcjonować. Jeżeli chodzi o lokalne organizacje turystyczne to w tej chwili w Polsce jest ponad 150 takich organizacji. Różnie one funkcjonują. Zdarza się, że w niektórych przeważającą liczbę członków stanowią podmioty gospodarcze. Jak u nas będzie to jeszcze nie wiemy. Mamy chętnych członków do założenia tego stowarzyszenia. Trzeba tylko mieć nadzieję, że włączymy się wspólnie w promocję Regionu Puszczy Białowieskiej, ponieważ powiat w pojedynkę bez gmin nie jest w stanie wszystkiego udźwignąć, a utworzenie takiej organizacji da możliwość włączyć wszystkie samorządy w te działania, co się przekłada na większe fundusze i większe możliwości promocji.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Problemem organizacji turystyki w naszym regionie jest to, że jest dużo gospodarzy. Normalne jest, że funkcjonują firmy, które starają się na turystyce robić jakieś interesy. A jeśli chodzi o Puszcze Białowieska, to tu gospodarzami jest i park narodowy, i Lasy Państwowe i samorządy i wszyscy próbują coś robić w zakresie turystyki. Mamy nadzieję, że w ramach tego stowarzyszenia może nastąpić pewna koordynacja tych działań, żebyśmy nie dublowali wzajemnie działań, które każdy robi pojedynczo. W tej chwili turystyka to jest znaczący biznes i chodzi o to, żeby z tej możliwości jak najwięcej korzystać.”

Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „A te podmioty, które są zainteresowane przystąpieniem do lokalnej organizacji turystycznej, to kto to jest?”

Naczelnik wydziału promocji Walentyna Gorbacz zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Gmina Narewka podjęła już uchwałę w tej sprawie, miasto Hajnówka na najbliższej sesji podejmie uchwałę w tej sprawie. Pozostałe samorządy zastanawiają się. Są dwa stowarzyszenia agroturystyczne, PTTK z Białowieży. Z firm to jest Hotel Żubrówka, Sioło Budy, Wejmutka, Kolejka Drezynowa.”

Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Nie jest mało tych podmiotów, czyli zainteresowanie jest.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XV/119/12

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

w sprawie przystąpienia do tworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej.

 

( strona ..29....)

 

 

 

Do punktu 4-go:

 

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym tu podziękować dla Pani radnej Sapieszko, że zawsze zgłaszała, że są dziury w mieście Hajnówka itd., a tym razem ja jeszcze powiem. Jest naprzeciwko Policji ulica Armii Krajowej i tam jest parking. Czy to nasza działka, czy miasta, ale miasto tam się nie interesuje. Ja Hajnówkę często objeżdżam i widzę, że bałagan jest i nieporządek. Ja pochodzę z wioski Czyże, to mój teren jest uporządkowany, bo ja pilnuję tych wiosek. A moim zdaniem miasta powinien pilnować jakiś radny z miasta. Ja serdecznie Pani dziękuję, bo pani tu bardzo dużo robi, żeby był porządek.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała cytuję: „ Składałam ostatnio interpelację w sprawie naprawy dziury, ale tak ja naprawili, że teraz są garby i nie wiem komu podziękować.”

Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Tam, na Armii Krajowej Zakład Energetyczny zrobił projekt na wykonanie likwidacji napowietrznej linii, bo tam jest między budynkiem dawnej spółdzielni te dziury. Z tej trafostacji będą poprowadzone linie pod ziemią i jeszcze dodatkowo zrobią się dziury i w tym momencie jest taka ko0ncepcja taka, żeby wstrzymać się z remontami i układaniem nowych chodników.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgłaszałem też zakręt w Tyniewiczach i tam jeszcze nic nie zostało zrobione.”

Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To już jest większa inwestycja. Zarząd Dróg Powiatowych przyjrzy się temu, jak będą z robotami na gminie Narew. Są już po przetargu na gresy, jest dobra pogoda i można zaczynać.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała cytuję: „Kilka osób zgłosiło mi, że naprzeciwko myjni samochodowej na ul. 3 Maja są dwie ciągłe linie, a miedzy ciągłymi liniami narysowali paseczki, czyli jadąc od miasta nie można skręcić na myjnię. Kto skręca, ten płaci mandat 500 zł i 5 punktów. Czy można się zwrócić do Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo inaczej trzeba byłoby wjechać na rondo, objechać i wrócić do myjni, żeby oni te linie uporządkowali, bo ludzie się skarżą, że tam stoi Policja i łapie.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja mam jeszcze taką prośbę, bo drzewa przy drogach się wycina, ale nikt nie posadzi jakiegoś drzewa, żeby to jakoś pięknie wyglądało.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To nieprawda, bo każde wycinane drzewo musi być zastąpione nowym posadzonym. Zasada jest taka, że powinny być nasadzone drzewa.”

Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Możemy pojechać i sprawdzić. Może posadzili, ale ktoś złamał. Dobrze byłoby to sprawdzić. To nie sztuka wyciąć, ale trzeba potem posadzić.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym jeszcze przedstawić projekt stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie ograniczeń komunikacyjnych na terenie powiatu hajnowskiego.”

Przewodniczący Rady odczytał treść stanowiska.

Radni nie zgłosili uwag i pytań do projektu stanowiska.

W wyniku przeprowadzonego głosowania stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie ( 15 głosów „za”).

 

 

 

STANOWISKO

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 maja 2012 r.

w sprawie ograniczeń komunikacyjnych na terenie powiatu hajnowskiego.

( strona ..30-31....)

 

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym poinformować o tym, że w dniu 17 maja w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie nowego Ministra Środowiska Pana Marcina Korolca i jego zastępcy Głównego Konserwatora Przyrody Pana Janusza Zaleskiego z przedstawicielami samorządów puszczańskich. Byli przedstawiciele trzech gmin puszczańskich – Narewki, Białowieży i Hajnówki. Ja też uczestniczyłem w tym spotkaniu. Byli przedstawiciele organizacji ekologicznych. Z naszych lokalnych było Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, był też WWF, Greenpeace, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot. Byli też przedstawiciele Lasów Państwowych, uczestniczył w tym nowy dyrektor generalny Lasów Państwowych Pan Adam Wasiak. Co wynika z tego spotkania? Otóż Pan Minister poinformował o tym, że zatwierdził plan urządzania lasu, że puszcza będzie lepiej chroniona, że ustala, mimo, że w planie urządzania lasu jest inaczej zapisane, ustala pozyskanie na poziomie 48,5 tys. m3 rocznie, ustala również zasady nieingerencji w drzewostany ponadstuletnie, podkreślając fakt, że według kryterium Pana Wesołowskiego. W tym spotkaniu brali także udział przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakomunikował również, co media podchwyciły, w tym nasz lokalny Kurier Hajnowski, chyba nawet nie rozmawiając z uczestnikami, więc tutaj na szczodrość ministra środowiska na 35 mln zł, ja używając różnego rodzaju kalkulacji jakoś nie doliczyłem się tych 35 mln zł, bo tak naprawdę dotacja z NFOŚiGW to jest po 2 mln zł dla gmin puszczańskich na odnawialne źródła energii, 9 mln zł na ewentualne pożyczki, bo te pożyczki mogą być spożytkowane tylko na uzupełnienie wkładów własnych przy gospodarce wodno – ściekowej, a takich programów praktycznie już nie ma, plus 17 mln zł, które ma zainwestować administracja lasów państwowych w różne przedsięwzięcia wspólnie realizowane z samorządami. Będą to oczywiście przedsięwzięcia potrzebne lasom państwowym. W żaden sposób nie można się tu doliczyć 35 mln zł., chyba, że weźmiemy również to, co minister ma zamiar przeznaczyć na Białowieski Park Narodowy, bo w parku ma powstać coś w rodzaju struktury, która będzie świadczyła usługi w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych w nowej perspektywie finansowej. Siłą rzeczy ta struktura będzie skierowana na działania proekologiczne. Na tym spotkaniu postulowałem przede wszystkim o zbudowanie kolejnego spójnego programu, który szukałby kompromisu miedzy potrzebami ochrony przyrody, między potrzebami mieszkających ludzi, czyli budowania programu, który dawałby jakiś impuls rozwojowy. To, co zaproponował minister mnie osobiście i wszystkim przedstawicielom samorządu rozczarowało i uważamy, że jest to propozycja, na którą my wpływu nie mamy, bo możemy z tego korzystać, bądź nie, a decyzje dotyczące ochrony puszczy już zostały podjęte. Ja osobiście nie zarejestrowałem tego faktu, ale prawdopodobnie pozostało to powiedziane na konferencji prasowej, że dyrektor generalny lasów państwowych złożył deklarację, że gospodarka w nadleśnictwach puszczańskich będzie prowadzona tak, jak w parku narodowym, czyli bez formalnego poszerzenia parku narodowego mamy to wszystko, przed czym się broniliśmy i nie mamy z tego jako lokalne społeczności praktycznie żadnej korzyści. Można mieć tylko gorzką satysfakcję, że odrobiliśmy lekcję dwa lata temu. Zresztą prezes NFOŚiGW wypomniał nam to w dyskusji, ale wtedy zadaliśmy merytoryczne pytanie, czy poprzedni minister Kraszewski powinien naciskać, żeby samorządy podjęły tę decyzję w trakcie trwającej kampanii wyborczej. My wysłaliśmy sygnał, że można miesiąc, dwa poczekać i być może te rozmowy potoczyłyby się inaczej. Oczywiście media, a szczególnie organizacje ekologiczne okrzyknęły to jako swój sukces i trudno nie przyznać im racji. Oni ze swojego punktu widzenia osiągnęli sukces, bo mają ochronę taką, jakiej oczekiwali bez potrzeby powoływania parku narodowego, bez potrzeby kolejnych negocjacji z samorządami, maja to załatwione rękoma ministra środowiska. Pan Wajrak napisał, że jest szczęśliwy, jak nigdy, ze puszcza jest najlepiej chroniona od ponad 100 lat. Te decyzje, o których nas poinformował minister nie mają charakteru formalnego, bo z pismem dotowanym 23 maja pisze, że dziękuje nam za udział w spotkaniu i pisze, że jednocześnie pragnie odnieść się o statucie formalnym zatwierdzonych decyzji dotyczących działań lasów państwowych na obszarze Puszczy Białowieskiej. I dalej minister pisze, że w trosce o pełną jednoznaczność decyzji polecił przygotowanie zmian w tym kształcie, czyli plan urządzenia lasu jest inny. Nie wiem, czy to będzie aneksem zmieniane, bo sama procedura przygotowywania planu urządzania trwała przecież ponad rok. Stan faktyczny pozostaje bez zmian. Potwierdzeniem i realizacją intencji ministra jest pismo dyrektora generalnego lasów państwowych, który w sposób jednoznaczny poleca realizować pozyskanie drewna na poziomie 48,5 tys. m3 , czyli z tego wynika, że dyrekcja lasów państwowych w Białymstoku już takie pismo otrzymała oraz wyłącza całkowicie z użytkowania drzewostany 100-letnie i starsze. Myślę, że z tego stanu rzeczy zadowoleni tez będą leśnicy, bo nadleśnictwa puszczańskie będą dalej funkcjonować normalnie, ale leśnicy będą mieli mniej roboty, bo nie będą mogli ingerować w drzewostany ponad 100-letnie. Taki jest efekt tej rozmowy. Pan minister zapowiada kolejne spotkania, ale jeśli mamy rozmawiać w ten sposób, to nie mają sensu takie spotkania. Z tym wiążą się kolejne trzy sprawy. Pierwsza z nich, to trwająca dyskusja na temat zmiany ustawy o ochronie przyrody. Tutaj też stanowisko wnioskodawców, czyli tej inicjatywy obywatelskiej jest łagodzone, z tym, że oni nie mogą zmienić projektu ustawy, pod którym zebrali podpisy kilkuset tysięcy mieszkańców. Zmiany może wnieść podkomisja, która procesuje nad tym projektem ustawy. Jest tutaj szansa, że podkomisja pójdzie w tym kierunku, z tym, że jest zapis taki, który mówi o kontrakcie ekologicznym nie mniejszym niż 100 zł za 1 ha, co daje śmieszne kwoty. Jest tam jeden zapis mówiący o tym, że w razie braku uzgodnienia tego kontraktu ekologicznego te decyzje podejmuje Rada Ministrów, a to jest to samo co opiniowanie. Kolejny taki element to jest projekt naszych parlamentarzystów, który wraca do życia i mówiliśmy na spotkaniu, że trzeba byłoby te sprawy połączyć i zbudować jeden wspólny program wieloletni dla regionu Puszczy Białowieskiej, ale ze strony ministerstwa środowiska nie było zainteresowania tym, a wręcz odniosłem wrażenie, że może to być jakiś program konkurencyjny dla ministerstwa i chyba nie bardzo chcą współpracować.”

Radny Mirosław Kulbacki zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Właściwie Pan Starosta opowiedział wszystko, wypowiedź była bogata w teść, a ja ze swojej strony dodam, że pula pozyskania rocznego w puszczy tych 48,5 tys. m3 będzie i tak wysoka, gdyż trzeba pamiętać o tej definicji drzewostanów ponadstuletnich. Według prof. Wesołowskiego za drzewostan stuletni uznaje się ten, w którym jest udział 10% drzew stuletnich. Wczoraj sporządzałem mapki ze swojego leśnictwa, gdzie takie drzewostany występują zaznaczone na kolor czerwony i powiem, że ponad 50% powierzchni będzie wyłączonej z wszelkich prac i pozyskania i hodowli. Na pewno mniej będziemy pozyskiwać, będzie mniej obowiązków, ale ma to też związek z naszym lokalnym rynkiem odbiorców drewna.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zapomniałem powiedzieć o jednej ważnej sprawie, o pozytywnym elemencie tego spotkania, że dyrektor generalny lasów państwowych podejmie działania na temat wyłączenia lokalnej sprzedaży drewna z elektronicznych przetargów krajowych. Później okazało się, że to jest nie bardzo możliwe ze względu na zamówienia publiczne i wyłączenie z tych elektronicznych przetargów niczego nie gwarantuje, bo duży przedsiębiorca może przyjechać osobiście. To była publiczna deklaracja dyrektora generalnego lasów państwowych.”

Radny Mirosław Kulbacki zabierając głos, powiedział, cytuję: „Padały też deklaracje, ze cała pula tego pozyskanego w puszczy drewna powinna zostać na naszym terenie. I nawet tych 48,5 tys. m3 może się okazać zbyt dużą pulą, gdyż podaż może być mniejsza. Zobaczymy, jak to będzie. Były też głosy, że będzie reorganizacja tych naszych trzech nadleśnictw, ale z tego co wiem to opinia samorządów jest negatywna co do połączenia trzech nadleśnictw w jedno nadleśnictwo. Pewnie wiązałoby się to z pewnymi utrudnieniami dla społeczeństwa, bo z Narewki klient jechałby do Białowieży, czy Hajnówki załatwiać sprawy.”

Przewodniczący Rady zabierając głos powiedział, cytuję: „Organizatorzy Dnia Samorządowca upoważnili mnie do tego, żeby zaprosić radnych na to święto. Dzień Samorządowca był 27 maja. W imieniu wszystkich radnych dziękuję za zaproszenie.”

Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Siłami naszego wydziału promocji i przy wykorzystaniu środków unijnych powstał album „Powiat Hajnowski. Bogactwo kultury i przyrody.” Album, który oddaje nasze bogactwo przyrodnicze i kulturowe i chcielibyśmy wszystkim radnym przekazać ten album z prośbą o uwagi, bo będziemy robić jeszcze dodruk.”

 

Do punktu 5-go:

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

Protokołowała Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Violetta Miniuk

Mikołaj Michaluk

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk Wydział Organizacyjno Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: * informatyk

Data wytworzenia: 2012-06-21

Wprowadzający: * informatyk

Data wprowadzenia: 2012-06-21

Data modyfikacji: 2012-06-21

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2012-06-21