Protokół Nr XIV/12 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 26 kwietnia 2012 r.
OA.0002.14.2012
Protokół Nr XIV/12
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 26 kwietnia 2012 r.
w sali konferencyjnej
Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce,
ul. 11 Listopada
( początek sesji - godz. 12:00, koniec tego samego dnia - godz. 13:48)
Do punktu 1-go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
Jarosław Kisielewski – dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Białowieży;
Marek Roszczenko – zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy;
Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce;
Henryk Łukaszewicz – radny sejmiku województwa podlaskiego;
( lista osób zaproszonych na sesję str...37..., zał. nr ……5. ).
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....76..., zał. nr …6…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( r. L.J.Michalak był nieobecny) co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „W imieniu Zarządu chciałbym złożyć wniosek o wycofanie z porządku obrad punktu w sprawie powzięcia uchwały w sprawie pozbawienia drogi powiatowej dotychczasowej kategorii i zaliczenia jej do kategorii dróg gminnych. Chodzi tutaj konkretnie o drogę Olchówka – Masiewo. Ten wniosek spowodowany jest faktem, że podjęcie decyzji przez Radę Powiatu musi być poprzedzone opinią Zarządu Województwa i sąsiednich powiatów. Wiemy, że wczoraj Zarząd Województwa podjął taką decyzję, ale nie mamy jeszcze konkretnego dokumentu, na który możemy się powołać i w związku z tym proponuję, żebyśmy tę uchwałę podjęli na kolejnej sesji.”
Radni pytań nie zgłosili.
W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z wykreśleniem projektu uchwały pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XIV sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Porządek obrad brzmi:
Otwarcie XIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Przyjęcie porządku obrad sesji.
Przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Interpelacje i zapytania radnych.
Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia.
Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.
Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011r.
Powzięcie uchwał w sprawie:
zmian w budżecie na 2012r.;
zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2012-2023;
udzielenia pomocy finansowej samorządowi Województwa Podlaskiego;
określenia zadań i wysokości środków PFRON przeznaczonych na realizację tych zadań w 2012r.;
określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części wraz z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej;
zmiany uchwały;
likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Hajnówce;
likwidacji Liceum Profilowanego w Hajnówce;
likwidacji Policealnej Szkoły w Hajnówce;
przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Tadeusza Kościuszki wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Wolne wnioski.
Zamknięcie obrad XIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Do punktu 3 – go:
Do protokołu z XIII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XIII sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Do punktu 4 – go:
Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....71....., zał. nr ..4..) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym uzupełnić tę informację o dzisiejsze posiedzenie Zarządu Powiatu. W trakcie obrad Zarząd postanowił zgłosić wniosek na dzisiejszej sesji o zmianę porządku obrad oraz dwie autokorekty do projektów uchwał, które będą rozpatrywane na sesji – do uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2012r. i do uchwały w sprawie określania szczegółowych warunków umarzania za pobyt dziecka w pieczy zastępczej. Zarząd podjął dzisiaj również uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2012r., uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury zaciągnięcia kredytu bankowego oraz uchwałę w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych. Zarząd przyjął również postanowienie w sprawie uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gminie Narew oraz informację SP ZOZ w sprawie dokonanych zakupów i otrzymanych darowizn.”
W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
Do punktu 5-go:
W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:
Radna Helena Sapieszko: „Chciałabym poruszyć sprawę odcinka drogi od ul. Piłsudskiego do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tam po pracach hydraulicznych powstała wyrwa, która jest już kilka miesięcy i jest niebezpieczna i dla samochodów, ale przede wszystkim dla pieszych. A na tym odcinku ruch jest dosyć duży ludzi niepełnosprawnych i chorych. Proszę, żeby to było zrobione do zimy.”
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informacje o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia oraz informację z przebiegu realizacji Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy w 2011r. ( zał. nr ….3.…, str …..53-70.... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.
Pan Marek Roszczenko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy w 2011r. to na koniec 2011r. liczba bezrobotnych na terenie naszego powiatu wynosiła 2039 i była niższa od liczby bezrobotnych zarejestrowanych na koniec 2010r. o 69 osób. Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2011 roku wynosiła 11,7% przy stopie bezrobocia w województwie podlaskim 14,1% i w kraju 12,5%. W całym 2011r. zostało zarejestrowanych 2787 osób bezrobotnych, natomiast z ewidencji wyłączyliśmy 2856 osób. Jeżeli chodzi o strukturę bezrobotnych, to z wyższym wykształceniem mamy zarejestrowanych 224 osoby, policealne i średnie zawodowe – 441 osób, liceum ogólnokształcące – 253 osoby, zasadniczo- zawodowe – 500 osób i gimnazjalne – 621 osób. Najliczniejsza grupę stanowią osoby posiadające tylko wykształcenie gimnazjalne i poniżej. Najliczniejsza grupą bezrobotnych są osoby w przedziale wiekowym 25-34 lata. Do zasiłku dla bezrobotnych na koniec grudnia uprawnionych było 302 osoby i było to więcej niż na koniec grudnia 2010r. o 59 osób. Liczba bezrobotnych kobiet wynosiła 974. W mieście Hajnówka było 1016 osób bezrobotnych, w Kleszczelach – 53 osoby bezrobotne, gmina Białowieża – 135, gmina Czeremcha – 171, gmina Czyże – 37, gmina Dubicze Cerkiewne – 60, gmina Hajnówka – 148, gmina Kleszczele – 55, gmina Narew – 186 i gmina Narewka – 178. Jeżeli chodzi o wzrost bezrobocia w gminach to największy wzrost nastąpił w gminie Białowieza, następnie w gminie Narewka i w gminie Hajnówka, natomiast najmniejszy był w mieście Kleszczele. W 2011r. z pośrednictwa pracy skorzystało 142 pracodawców; 40 z sektora publicznego i 102 z sektora prywatnego. W wyniku tej współpracy pozyskanych zostało 982 oferty pracy, w tym 516 subsydiowanych. Najczęstsze oferty to robotnik budowlany, spawacz, stolarz, tokarz, frezer, operator obrabiarek, lakiernik, szwaczka, przedstawiciel handlowy. Za pośrednictwem Urzędu Pracy prace podjęło 583 osoby bezrobotne. Zorganizowaliśmy też dwie giełdy dla dwóch pracodawców; w giełdach uczestniczyło 122 bezrobotnych. 13 października 2011r. przy udziale gminy Czeremcha i Dubicze Cerkiewne zorganizowane zostały 3 spotkania z przedstawicielami firmy Pronar, które dotyczyły możliwości podjęcia pracy w tej firmie. Ogółem uczestniczyło 30 osób i pracę znalazło 11 osób. Poradnictwem zawodowym objętych zostało 1292 osoby, w tym poradnictwem indywidualnym 1007 osób. W wyniku tych działań 374 osoby podjęły pracę, natomiast ze szkoleń zawodowych skorzystało 47 osób.
Jest jeszcze Powiatowy Program Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2011-2013. W nim są wskazane priorytety, które realizowaliśmy w ubiegłym roku. Pierwszym priorytetem jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych do 25 roku życia i w ramach tego objęto poradnictwem zawodowym 334 osoby. W projekcie „Praca Twoją wartością” uczestniczyło 71 osób. A w ramach projektu „Daj szansę niepełnosprawnym” jedna osoba uczestniczyła w zajęciach. Priorytet drugi – wyrównywanie szans osób bezrobotnych i poszukujących pracy, pozostających w szczególnej sytuacji na rynku pracy – i tutaj szczególnie zajmowaliśmy się osobami bez kwalifikacji zawodowych, bezrobotnymi powyżej 50 roku życia i osobami długotrwale bezrobotnymi.”
Radny Andrzej Szwarc zabierając głos, powiedział, cytuję: „ chciałbym zapytać, czy wiadomo, kiedy firma Pronar ruszy w Hajnówce z produkcją.”
Pan Marek Roszczenko zabierając głos, powiedział, cytuję: „My wiemy tylko tyle, co w prasie się ukazuje. Pronar nas nie informuje o tym, kiedy otworzy ten zakład w Hajnówce. Cały czas współpracujemy z Pronarem, bo cały czas mamy oferty z Pronaru i cały czas tam kierujemy osoby, tylko nie wszystkie osoby bezrobotne odpowiadają kwalifikacjom i zaangażowaniu w pracę, żeby tam pracować.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W sumie z tej informacji wynika, że wielu bezrobotnych skorzystało z pośrednictwa urzędu pracy, ale nadal bez świadczenia pracy pobierających zasiłek jest ponad 50%. Jakie są możliwości, żeby więcej tych środków szło na aktywne korzystanie z tego bezrobocia, a nie tylko wydatkowanie środków bez świadczenia pracy.”
Pan Marek Roszczenko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Środki na przeciwdziałanie bezrobociu są dzielone na poszczególne województwa, a następnie na poszczególne powiaty według algorytmu gdzie są brane pod uwagę min. liczba osób do 25 roku życia, powyżej 50 roku życia, zamieszkałych na wsi, wykorzystania środków w latach wcześniejszych i to jest obliczane na województwa i poszczególne powiaty. Środki na zasiłki dla osób bezrobotnych to są środki nielimitowane i to idzie z innej puli i tu nie mamy wpływu, żeby to zmienić.”
Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ A wśród instrumentów, którymi dysponuje urząd pracy, takie jak staże pracy, prace interwencyjne, czy też prace społecznie użyteczne, to z tych danych wynika, że jest objętych około 500 osób bezrobotnych w skali roku. Którymi z tych form zatrudnienia najbardziej zainteresowani są bezrobotni.”
Pan Marek Roszczenko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tutaj ścieżko powiedzieć, bo jeżeli osoba bezrobotna się rejestruje i przechodzi całą ścieżkę rejestracji, to staramy się wysondować czego on oczekuje, bo oczekuje nie tylko pracy. Niektórzy rejestrują się, żeby otrzymać środki na podjęcie działalności gospodarczej, niektórzy są tylko zainteresowani odbyciem stażu, niektórzy chcą pójść do pracy. Na pewno ludzie chcą pracować, czy to na stażu, czy w ramach pracy interwencyjnych, czy uczestniczyć w szkoleniach, które podniosą ich kwalifikacje. Wśród pracodawców największym zainteresowaniem cieszą się staże.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacje o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia oraz informacja z przebiegu realizacji Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w 2011r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej ( zał. nr …2..…, str …34-52...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.
Pani Irena Augustyniak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Inspekcja Sanitarna w 2011r., tak, jak każdego roku prowadziła bieżący nadzór sanitarny i zapobiegawczy na terenie Powiatu Hajnowskiego. Nadzorem nie obejmowaliśmy obiektów, których organem założycielskim bądź prowadzącym jest powiat. Obiekty te są nadzorowane przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku. Jeśli chodzi o sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu, to kształtowała się ona dosyć dobrze. Pogorszenie zaobserwowaliśmy jeśli chodzi o zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wzrosła ilość zachorowań w stosunku do lat poprzednich. Wzrosła tez liczba nosicieli wirusa HBV. Spowodowane jest to lepszą diagnostyką, gdyż z roku na rok ta diagnostyka poprawia się i to nie znaczy, ze więcej osób zachorowało w tym okresie, tylko zostały te przypadki wykryte, zwłaszcza przy badaniach honorowych krwiodawców. W 2011r. wystąpiły też dwa zachorowania nietypowe, jedno to bąblowica, a drugie to posocznica. Niekorzystnie zaczyna się przedstawiać sytuacja jeśli chodzi o szczepienia. Spada liczba dzieci zaszczepionych na szczepienia obowiązkowe. Główny Inspektor Sanitarny stoi na stanowisku, że te szczepienia należy wykonywać, natomiast NSA uważa, że są to szczepienia obowiązkowe, ale nie przymusowe. W związku z tym wyrokiem podcięto nam skrzydła i nie możemy przymusić rodziców do tego, żeby szczepili swoje dzieci. W naszym województwie te obowiązkowe szczepienia jeszcze nie wyglądają źle, ale województwo małopolskie, zachodniopomorskie, stołeczne województwo pod tym względem maja bardzo złą sytuację. Głównym powodem tego, ze dzieci nie są szczepione jest opinia, że dzieci po szczepionce skojarzonej – odra, świnka, różyczka – chorują na autyzm. Nie ma potwierdzeń naukowych, ze faktycznie zachorowania na autyzm występują po szczepieniach, ale zgodnie z ta opinią rodzice odmawiają szczepień. Jeśli chodzi o jakość wody na terenie naszego powiatu to obejmowaliśmy nadzorem wszystkie wodociągi i jedną studnię głębinową na terenie Uroczyska Kryniczka, skąd woda jest badana zawsze przed uroczystościami. Jakość wody z tego ujęcia była dobra w ubiegłym roku, natomiast jeśli chodzi o jakość wody w wodociągach, to wszystkie one pracują na studniach głębinowych i ta jakość wody jest dobra. Rzadko kiedy występują w niej zagrożenia mikrobiologiczne. Częściej występuje żelazo i mangan, a co za tym idzie to problem barwy. Jak jest podwyższone żelazo, to woda jest koloru brunatnego. Takim wodociągiem, który dostarczał wodę o nieprawidłowej jakości to wodociąg Noweberezowo. Tam przez cały rok była woda kwestionowana i spowodowane to było źródłem pochodzenia wody i pracami, które były prowadzone na terenie tego wodociągu. Były skargi mieszkańców i woda faktycznie za każdym razem była pobierana. Skargi były w tym momencie, gdy leciała brązowa woda z kranu. Wiadomo, ze taka woda jest kwestionowana nawet ze względu na sam wygląd. Część wodociągów, które dostarczały wodę o złej jakości, zostały zlikwidowane, jak wodociąg w Lewkowie i został on dołączony do wodociągu w Narewce i teraz jakość wody jest dobra. W porównaniu do innych powiatów, to jakość wody na terenie naszego powiatu jest bardzo dobra, bo inne powiaty borykają się z problemami, zwłaszcza tam, gdzie ujęcia wody oparte są na rzekach i innych zbiornikach wodnych, a nie na studniach głębinowych. Występują tam problemy z jakością mikrobiologiczną wody i taka woda jest niebezpieczna dla człowieka. Państwowa Inspekcja Sanitarna zajmowała się także nadzorem nad obiektami żywności i żywienia, nad obiektami użyteczności publicznej i obejmowała swoim nadzorem również obiekty, do których uczęszczają dzieci i młodzież, czyli szkoły, żłobki i przedszkola. Jeśli chodzi o obiekty żywności i żywienia, to każdego roku poprawia się stan sanitarny tych obiektów i zmniejsza się ilość obiektów, które otrzymały ocenę niedostateczną. Jeśli chodzi o obiekty z zakresu higieny dzieci i młodzieży mamy na swoim terenie takie dwa obiekty, które są naprawdę nie odpowiadają wymaganiom i jest to szkoła podstawowa na Rudziance ze względu na brak warunków przeprowadzania zajęć z wychowania fizycznego, gdyż są one przeprowadzane na korytarzach szkolnych. Drugim takim obiektem jest przedszkole w Czeremsze. Bardzo dużym plusem są powstające boiska „orliki”. Inspekcja realizuje także różne programy z zakresu promocji zdrowia. Realizujemy programy wojewódzkie i ogólnopolskie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym i tu bardzo dziękuję jeśli chodzi o pomoc finansową przy zakupie nagród, gdyż to jest największa zachętą jeśli chodzi o małe dzieci ze szkół podstawowych. My jako Inspekcja nie posiadamy środków na nagrody, więc pozyskujemy ze Starostwa.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pani mówiła o nagrodach, to za co tym dzieciom daje się te nagrody.”
Pani Irena Augustyniak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Organizowane są różnego rodzaju konkursy, które realizujemy w ciągu roku. W ramach programów, które realizujemy są organizowane konkursy na najładniejszy plakat. Komisja ocenia wystawione prace i po to, żeby zachęcić dzieci i młodzież do uczestnictwa w następnych programach te najlepsze prace zawsze są nagradzane nagrodami, ale inne dzieci tez dostają jakieś drobiazgi. Są to nagrody rzeczowe.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011r. ( zał. nr ….1.…, str …30-33...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W 2011r. na wsparcie organizacji pozarządowych w ramach otwartych konkursów przeznaczyliśmy 9499 zł. Wsparcie otrzymało 11 organizacji w 5 obszarach: pomocy społecznej, kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, kultury fizycznej i sportu, turystyki i promocji powiatu i bezpieczeństwa obywateli. Poza tym jak corocznie próbujemy organizacjom w różny sposób pomagać. Podpowiadamy, gdzie można sięgać po środki i staramy się pomóc. Mamy też lokal, który jest wykorzystywany przez organizacje pozarządowe nieodpłatnie. Zorganizowaliśmy też szkolenie na temat wypełniania ofert, które są składane do naszych konkursów.”
Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ O jakim obiekcie mowa, który jest użyczany na rzecz organizacji.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „To jest pomieszczenie przy ul. Piłsudskiego 10A, między Poradnia psychologiczną a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie teraz trzy organizacje mają swoją siedzibę.”
Radny Mirosław Kulbacki zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na jakim etapie jest Program o wykluczeniu cyfrowym i ile podań wpłynęło do Starostwa.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wpłynęło do nas 314 wniosków. Mogliśmy przyznać 180 komputerów. Zostały one ocenione zgodnie z regulaminem, wyselekcjonowano grupę 180 osób, a 128 osób jest w tej chwili na liście rezerwowej. W tej chwili trwają szkolenia i jutro pierwszych 20 beneficjentów otrzyma swoje pierwsze komputery. Do końca maja planujemy przeszkolić wszystkich beneficjentów i przekazać im komputery.”
Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Czy te osoby, które znalazły się na liście rezerwowej, ponad 120 osób, to mają jakąś szansę na aktywne włączenie się w realizacje projektu, czy tylko zostało stworzone ze względów formalnych.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „One będą mogły wziąć udział w projekcie tylko wtedy, gdy ktoś wypadnie z listy głównej.”
Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „A czy te osoby, które są już w posiadaniu komputera i dostępu do Internetu, to one mają możliwość uczestniczenia i bycia czynnym uczestnikiem tego projektu.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Program był tak stworzony, że w ogóle nie brał pod uwagę, czy ktoś posiada, czy nie posiada komputer, czy Internet. Stworzono pewną grupę beneficjentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych, którzy otrzymują stypendium socjalne oraz osoby niepełnosprawne. Program nie pytał, czy ma już, czy nie dostęp do komputera. Wczoraj poszły już informacje do osób, które są na liście rezerwowej.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy było robione jakieś rozeznanie wśród osób, które są na tej liście, czy do tej pory nie miały Internetu.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Takiego rozeznania nie robiliśmy, chociaż wiemy, że część z tych ludzi ma dostęp do Internetu i ma komputer, a część w ogóle nie miało i Internetu i komputera. Jest pewien problem techniczny, ponieważ ten program obejmuje teren całego powiatu, a dostęp do Internetu będzie dostępem bezprzewodowym dwóch firm Orange i Plus. Niestety teren naszego powiatu ma słaby zasięg i w wielu miejscach ten Internet nie chodzi, natomiast tutaj beneficjenci, którzy zostali zakwalifikowani będą musieli wykonywać lekcje, które będą dla nich na specjalnej platformie przygotowane. Jeśli tych lekcji nie będą wykonywali, to będą musieli ten komputer zwrócić. Wiem, że nie jest to łatwe środowisko i możemy mieć jakieś kłopoty, ale musimy się liczyć z tym, że będziemy mieli trochę problemów, z którymi możemy się borykać.”
Radny Jerzy Wasiluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ a jakie kryterium było brane pod uwagę przy wyłanianiu beneficjentów.”
Naczelnik wydziału spraw społecznych Włodzimierz Pietruczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Kryteria były takie, że otrzymywało się punkty za to, że dzieci są w wieku szkolnym, jeśli dziecko uczy się w szkole prowadzonej przez powiat hajnowski to dodatkowo był za to punkt; ponadto był punkt za to, że w rodzinie jest osoba niepełnosprawna i był punkt dodatkowy jeśli ta osoba niepełnosprawna była w naszym ośrodku – WTZ lub POW. Osoby niepełnosprawne w wieku starszym, czasami tworzące tylko jednoosobową rodzinę, praktycznie już na starcie już nie miały wielkich szans w tym, żeby zakwalifikować się do programu, bo tylko jeden punkt otrzymywały. „
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2011r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 9-go:
9.1.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2012r.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym w imieniu Zarządu zgłosić autokorektę do projektu uchwały. Chodzi o zapisanie w rozdziale 852 rozdział 55201 kwoty 23.560 zł. To są środki pochodzące z wpłat od sponsorów na organizację zawodów sportowych w Domu Dziecka w Białowieży. Zabieg ten nie powoduje żadnych zmian jeśli chodzi o relację między dochodami i wydatkami.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/102/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2012 rok.
( strona ....15....)
9.2.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu hajnowskiego na lata 2012-2023.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Budżetu i Komisja Rozwoju Gospodarczego zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/103/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu hajnowskiego na lata 2012-2023.
( strona ..16.....)
9.3.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie udzielenia pomocy finansowej Samorządowi Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Budżetu zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Korzystając z obecności radnego sejmiku województwa chciałbym podkreślić fakt, że w ten sposób staramy się skłonić samorząd województwa podlaskiego do przygotowania dokumentacji projektowej na tą drogę wojewódzką i przyspieszyć jej realizację. Prośba tutaj do Pana radnego, żeby w miarę swoich możliwości przypominał zarządowi Województwa, że jest taka wola samorządu i to nie tylko naszego samorządu, ale i samorządu gminy Narewka i gminy Michałowo.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/104/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Samorządowi Województwa Podlaskiego.
( strona ..17....)
9.4.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań i wysokości środków PFRON przeznaczonych na realizację tych zadań w 2012r.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/105/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie określenia zadań i wysokości środków PFRON przeznaczonych na realizację tych zadań w 2012r.
( strona ..18-19......)
9.5.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części wraz z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisja Budżetu i Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania. Przewodniczący Rady powiedział, że Komisja Spraw Społecznych zgłosił wniosek odnośnie zmiany kryterium dochodowego.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na dzisiejszym posiedzeniu Zarząd Powiatu przychylił się do wniosku Komisji Spraw Społecznych i postanowiliśmy ujednolicić zapisy dotyczące kryterium dochodowego do wysokości 250% we wszystkich przypadkach w tej uchwale.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów (15 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
Uchwała Nr XIV/106/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietna 2012 r.
w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub części wraz z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej.
( strona ....20-22....)
9.6.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/107/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie zmiany uchwały.
( strona ...23...)
9.7.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów (15 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się”.
Uchwała Nr XIV/108/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych w Hajnówce.
( strona ..24....)
9.8.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Liceum Profilowanego w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/109/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie likwidacji Liceum Profilowanego w Hajnówce.
( strona ...25...)
9.9.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Policealnej Szkoły w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/110/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie likwidacji Policealnej Szkoły w Hajnówce.
( strona ...26...)
9.10.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Tadeusza Kościuszki wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XIV/111/12
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie przekształcenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Tadeusza Kościuszki wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
( strona ...27...)
Do punktu 10-go:
Odpowiadając na interpelacje Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, powiedział, cytuję: „Dziękuję bardzo za zasygnalizowanie problemu. Ja nie potrafię dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie. Nie jest to droga publiczna i nie należy ona na pewno do drogi wojewódzkiej. To wszystko, co znajduje się za bramą urzędu pracy i PCPR-u na pewno należy do powiatu i jeśli tam są dziury, to powinniśmy je uzupełnić. Musimy to wyjaśnić, czy ta droga należy do SP ZOZ, to oni tę dziurę załatają, a jeżeli jest to droga wewnętrzna miejska, to im tę sprawę przekażemy. Jutro wyjaśnimy do kogo należy ta droga.”
Do punktu 11-go:
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam pytanie o ten wyjazd 13 marca do Warszawy, bo nie każdy mógł z tego skorzystać. Czy ta Puszcza Białowieska zostanie posprzątana, czy już tak zostanie i będzie tylko gorzej. Interesuje mnie, jaką informację samorządowcy pozyskali podczas tego spotkania.”
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mogę powiedzieć o swoich wrażeniach z tego wysłuchania publicznego, bo dać jakąś konkretną odpowiedź na to, co w tam uzyskaliśmy, to na pewno uzyskaliśmy to, że nasz głos, głos samorządowców został usłyszany i mam nadzieję, że zostanie wzięty pod uwagę przez członków podkomisji sejmowej, która została powołana przy procesowaniu nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie przyrody, bo tego dotyczyło wysłuchanie publiczne. To spotkanie nie dotyczyło tylko Puszczy Białowieskiej i Białowieskiego Parku Narodowego, czy też sprzątania Puszczy Białowieskiej. Chociaż my zabierając głos mówiliśmy przede wszystkim o sprawach związanych z naszym regionem. Podkomisja, która została powołana odbyła już dwa posiedzenia. Jedno to było posiedzenie, które dotyczyło spraw organizacyjnych, a drugie dotyczyło już spraw merytorycznych i rozpatrywano tam zagadnienia natury prawnej, na ile Sejm może dokonywać zmian w obywatelskim projekcie ustawy i na ile sami inicjatorzy zmiany uchwały mogą dokonywać zmiany w swoim projekcie i okazuje się, że inicjatorów wiąże tekst, pod którym zbierali podpisy i nie za bardzo mogą dokonywać zmian. Okazuje się, ze Sejm może dokonywać zmian. Pojawiła się wola poszukiwania rozwiązań kompromisowych. Takie rozwiązanie kompromisowe zostało nawet zgłoszone na ostatnim posiedzeniu komisji i sprowadza się ono do zmiany zapisu artykułu 10 ust. 2, w którym nakłada się na ministra środowiska do wcześniejszego publicznego ogłoszenia przystąpienia do prac nad utworzeniem lub powiększeniem parku narodowego lub jego likwidacja i ogłoszenie to musi zawierać analizę skutków społeczno – gospodarczych utworzenia parku narodowego lub zmiany jego granic ze szczególnym uwzględnieniem korzyści i kosztów oraz skutków dla zatrudnienia; dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz konkurencyjności lokalnej gospodarki. To ogłoszenie powinno również zawierać plan działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do wspólnot samorządowych, do mieszkańców regionu dotyczących skutków utworzenia parku narodowego i w przypadku projektu utworzenia parku narodowego, zmiany granic zaproszenie skierowane do gmin i powiatów do odbycia negocjacji w sprawie kontraktu ekologicznego. To cos nowego, co się pojawia. Nie było go nawet w trakcie dyskusji podczas wysłuchania publicznego, bo tam mówiliśmy raczej o subwencji ekologicznej, która miałaby być przekazywana. Projekt ustawy o subwencji ekologicznej na zlecenie Związku Gmin Wiejskich jest przygotowywany przez fachowców i nadzoruje te prace prof. Michał Kulesza. Nie znamy w tej chwili dokładnych efektów tych prac. Uzgodniony kontrakt ekologiczny miałby być warunkiem powiększenia lub utworzenia nowego parku narodowego. W tym kontrakcie ekologicznym ma być określona kwota dofinansowania, źródła finansowania, miejsca przedsięwzięć podlegające dofinansowaniu z podziałem na gminy i powiaty. Zakłada się tu również, że kwota tego kontraktu ekologicznego nie może być niższa niż 100 zł za hektar przeznaczony pod park, co znaczy, że może być wyższa. Ten kontrakt ekologiczny funkcjonuje przez 5 lat, a ta kwota 100 zł, to jest kwota roczna. Pozwoliłem sobie policzyć; jeżeli cała puszcza stanie się parkiem, to otrzymamy 5 mln rocznie na wszystkie samorządy, a przez 5 lat to daje 25 mln zł. To jest kwota, którą trudno byłoby zachęcić samorządy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Mam nadzieję, że jest to wstępna propozycja i będzie to jeszcze rozwijane. Zgodnie z zapewnieniem przedstawiciele samorządów będą zapraszane na kolejne posiedzenia podkomisji, żeby wyrazić swoje zdanie. Generalnie mówiąc, to pozytywnym efektem jest to, że zaszczepiliśmy wśród posłów i inicjatorów zmian uchwały pogląd, że trzeba szukać jakiegoś kompromisu.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Bardzo dobrze, że pojechaliście.”
Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, koleżanki i koledzy radni zwracam się z apelem do was o pomoc finansową pogorzelcom. Kilka tygodni temu, w niedzielny poranek, przy silnym wietrze, we wsi Bindziuga wybuchł pożar i dzięki szybkiej akcji ratowniczej jednostek z Narewki, z Lewkowa i gminy Michałowo udało się go ugasić. W wyniku pożaru jedna z rodzin utraciła w zasadzie wszystko. To jest młoda rodzina, która posiadała gospodarstwo rolne i wszystkie maszyny rolne, zagospodarowania i dom uległy spaleniu. Zostali zakwaterowani w m Michałowie. Każda pomoc, czy finansowa, czy rzeczowa jest wskazana.
Docierają do nas sygnały od mieszkańców naszych gmin, o dużych szkodach, które wyrządza zwierzyna, jelenie, żubry i dziki. Stowarzyszenie Istot Żywych wystąpiło w tej chwili do sądu z Nadleśnictwem Browsk o całkowity zakaz polowania, co wiąże się z tym, że tej zwierzyny łownej jeszcze przybędzie. Całkowity zakaz polowań utrudni i tak trudne życie rolników. Moja propozycja jest taka, żeby tą sprawą zająć się na Komisji Rozwoju Gospodarczego.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym podziękować, za to, że Zarząd Dróg Powiatowych bardzo nadzoruje drogi na naszym terenie. Drogi są dobrze połatane; jest takie zjawisko, że ja jadę pod wieczór i dziura tam jest, ale jadę dzisiaj a ta dziura już jest załatana. Niewiadomo kiedy do remontu ruszy droga Klejniki – Narew, ale tam jest ostry zakręt i uskok przy Tyniewiczach i czasami zdarzają się tam problemy. Chciałbym, żeby Zarząd Dróg Powiatowych zwrócił uwagę na ten odcinek z tym garbem.”
Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Na naszych komisjach była poruszana sprawa powiatowych i wojewódzkich dróg. Były zgłaszane przez radnych różne sugestie. Ja oczywiście przekażę tę sprawę do Zarządu Dróg Powiatowych. Priorytetem w tej chwili Zarządu Dróg Powiatowych jest to, żeby odkrzaczyć jak najwięcej poboczy i rowów. Tak, jak powiedziała Pani kierownik Miszczuk na naszym ostatnim spotkaniu już jest po przetargach i będą przywożone gresy i emulsje i sukcesywnie zaczniemy od Gminy Czeremcha, przez Kleszczele i Narew zreperować te drogi powiatowe.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pan Janowski na poprzedniej sesji kłamał. W Czyżach jest uskok i tam felgę zniszczył. I tam uskok jest i zawsze wiosną jest problem.”
Radny sejmiku województwa podlaskiego Pan Henryk Łukaszuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym poinformować o kilku sprawach, które były poruszane na sejmiku, a szczególnie o inwestycjach na terenie powiatu hajnowskiego. Informacje błędne docierają do mieszkańców, a mało tego nawet z Zarządu Dróg dwie różne informacje do mnie odesłali. Nadal na drogę do Jelonki nie ma tych pieniędzy, które Zarząd Województwa przesunął z lotniska. Złożyłem interpelację na temat tych środków, czy są środki zabezpieczone, i jeżeli są, to gdzie one są. Jak otrzymam odpowiedź to od razu przekażę Państwu do wiadomości. Błędne informacje idą, bo co innego mówią, a ja tych pieniędzy nie widzę. Druga sprawa jest taka, że rozmawiałem z Panią dyrektor Przewozów Regionalnych i okazało się, że Przewozy Regionalne są zainteresowane uruchomieniem linii kolejowej Białystok – Białowieża, czym byłem bardzo mocno zaskoczony. Złożyłem interpelację w tej sprawie, czy sejmik widzi możliwość pomocy w uruchomieniu linii Hajnówka – Białowieża. Przewozy Regionalne są za tym wnioskiem jak najbardziej, natomiast zwróciliśmy się też do Pani dyrektor, żeby sejmik też widział tą wolę zarządu przewozów, to żeby trochę ulgi polikwidowała pracownikom, bo jak pracownik ma 99% ulgi i samorząd ma płacić za tę ulgę, to cos nie tak jest. Zobaczymy co powie sejmik na tę interpelację. Była też złożona interpelacja na temat drogi Zabłudów – Nowosady; droga jeszcze przez rok będzie robiona; chcieliśmy, żeby polikwidowano uskoki po obu stronach drogi. Następna interpelacja została złożona do Marszałka, czy widzi możliwość przywrócenia linii kolejowej Czeremcha – Wysokie Litewskoje. Zobaczymy co oni odpowiedzą. Marszałek powiedział, że sukcesem jego było to, że przywrócił połączenie Białystok – Czeremcha, bo to połączenie miało być zlikwidowane. Zwróciłem jemu uwagę, że tu jest mały ruch przygraniczny, jest mały handel, ale zobaczymy co odpowiedzą. Gdy otrzymam odpowiedź, to Państwu to przedstawię.”
Radna Barbara Wasiluk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja w związku z informacją, którą przekazał Pan Starosta dotyczącą tego tragicznego zdarzenia, pożaru. Chciałabym przekazać w imieniu naszego klubu radnych Porozumienia Ziemi Hajnowskiej kwotę 500 zł tytułem wsparcia tej rodziny, która została dotknięta tym zdarzeniem losowym.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym Państwu przedstawić jeszcze jeden dokument. Otóż w materiałach sesyjnych mieliście Państwo projekt stanowiska odnośnie poparcia stanowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie ogłoszenia obszaru Województwa Podlaskiego strefą wolną od upraw organizmów roślinnych modyfikowanych genetycznie.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną treścią projektu stanowiska.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
W wyniku przeprowadzonego głosowania stanowisko zostało przyjęte jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
STANOWISKO
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 26 kwietnia 2012 r.
w sprawie poparcia stanowiska Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 21 grudnia 2004r. w sprawie ogłoszenia obszaru województwa podlaskiego obszarem wolnym od upraw roślin modyfikowanych genetycznie ( GMO).
( strona ...28...)
Przewodniczący Rady odczytał zaproszenie Biskupa Drohiczyńskiego na uroczyste obchody trzynastej rocznicy pobytu Jana Pawła II w Drohiczynie.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym szczególnie mieszkańcom miasta Hajnówka przypomnieć, że Burmistrz Miasta Hajnówka ogłosił konsultacje społeczne w sprawie powołania gimnazjum przy Zespole Szkoł Ogólnokształcących i chciałbym zachęcić Państwa do uczestnictwa w tych konsultacjach. Jeśli patrzeć na to realnie, to powołanie tego gimnazjum od roku szkolnego 2012/2013, czyli od września tego roku nie wchodzi już raczej w grę, ale te konsultacje mają być podstawa do podjęcia decyzji przez Radę Miasta Hajnówka. Chciałbym również poinformować, że wniosek samorządu miasta Hajnówka dotyczący powołania Liceum z oddziałami integracyjnymi przy Zespole Szkół Nr 2, rozpatrywany przez Komisję Spraw Społecznych i przez Zarząd Powiatu, decyzja w tej sprawie jest negatywna. Nie ukrywam, że bylibyśmy skłonni do zmiany nasze4j decyzji, Rada Powiatu musiałaby podjąć taka decyzję, w przypadku, gdyby sytuacja dotycząca powołania gimnazjum była też inna. Mówię to zupełnie hipotetycznie, to jest tylko moja osobista opinia na ten temat.”
Do punktu 12-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Mikołaj Michaluk
Protokołowała
Violetta Miniuk
Metryka strony