Protokół Nr XIII/16 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 25 lutego 2016 r.

Projekt

OA.0002.2.2016

Protokół Nr XIII/16

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 25 lutego 2016 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz. 15:30)

 

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Lech Jan Michalak.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dzień dobry. Otwieram XIII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam starostów, witam radnych, witam wszystkich przybyłych na dzisiejszą naszą sesję. Pozwólcie, że odczytam listę gości zaproszonych, zgodnie tak jak są tu wpisani, żeby nikogo tam nie zrobić krzywdy, nie pominąć (lista obecności str..........., zał. nr  ..….  ). Witam starszego brygadiera Jarosława Trochimczyka – komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Witam Panią Krystynę Miszczuk – Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce, witam Panią Walentynę Kerdelewicz – sta…z gminy. Witam radnego powiatowego Pana Mikołaja Janowskiego…

Z sali: wojewódzkiego.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Wojewódzkiego, dobrze. Coś mi nie idzie. Witam Wojciecha Rutkowskiego – Komendant Powiatowej Policji w Hajnówce, witam Pana Romana… Sacharczuka. W dzisiejszych obradach uczestniczy 16. radnych, także wszystkie uchwały i decyzje podejmowane dzisiaj przez nas będą ważne (lista obecności str..........., zał. nr  ..….  ). Tak się składa XIII sesja i tak jakoś się zacinam. Proszę Państwa zanim przystąpimy do porządku dzisiejszych obrad, są na sali dwie osoby, które zostały odznaczone tytułem „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” i w dniu dwudziestego ósmego na gali wręczenia tych odznaczeń nie mogły być. Są tu dziś, także zapraszam Panią Walentynę Kerdelewicz i Pana Romana Sacharczuka na środek i pana Bur mistrza, Panią Wice….

z sali: Starostę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Starostę. Mówiłem, XIII sesja. Tutaj zapraszamy na środek.

Do punktu 2 – go:

 

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Szanowni Państwo może zanim zaczniemy jeszcze parę zdań. Cieszymy się bardzo, że Państwo jesteście z nami, nie byliście z nami w Czeremsze ale chcemy to dzisiaj uczynić, tutaj wobec przy wszystkich razem. Przypomnę, że uchwałą Rady z 28 stycznia br. uhonorowaliśmy Was tytułem Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego. Jest to tytuł przyznawany osobom, którzy swoim zaangażowaniem robią więcej, dając od siebie dla rozwoju naszego regionu, naszego powiatu. Także tutaj przyjmując te wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” myślę, że będzie to z jednej strony podziękowanie za Wasze zaangażowanie, jak też wzmocni Was w tych działaniach na przyszłość, będzie tym motorem waszych działań.

Nastąpiło odznaczenie laureatów tytułu Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego. Odznaczenia i gratulacje wręczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak, Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk oraz Wicestarosta Halina Surel.

Roman Sacharczuk: Chciałbym podziękować Państwu Radnym za uznanie naszej działalności na rzecz naszego miasta i całego powiatu. Ja ze swej strony chciałem podziękować też Pani Jadwidze Dąbrowskiej, która złożyła wniosek o wyróżnienie mnie tym tytułem, za co dziękuję. Jest mi szczególnie miło, że Pani Jadwiga Dąbrowska nie jest związana ze sportem hajnowskim,  żadną sportową władzą w mieście ani też powiecie. Jest to szczególne wyróżnienie dla mnie, że osoba, które nie ma do czynienia ze sportem, mogła ten wniosek złożyć. I Państwu Szanownym Radnym i Panu Przewodniczącemu, Panu Staroście, Pani Starościnie dziękuję serdecznie za wyróżnienie mnie tym tytułem. Chciałem jednocześnie zapewnić, że w dalszym ciągu będę kontynuował swoją działalność sportową, na płaszczyźnie kilku dyscyplin uprawianych przez naszą młodzież hajnowską i nie tylko, bo kilku zawodników mam z terenu Narwi, mam zawodników i z poza terenu naszego powiatu, prowadzę drużynę kadry narodowej. Mam nadzieję, że tak jak ktoś mi tu pożyczył, nawet już nie wiem kto, że sukcesów na arenie olimpijskiej. Bardzo bym sobie tego życzył, ale nie wiem, świat idzie do przodu, ja nie wiem, czy moja wiedza, którą nabyłem zanim wstąpiłem do pracy zawodowej w firmie policja, jest na tyle pełna, że mogę prowadzić tak kogoś dobrze, żeby sięgnął po tytuł olimpijski. W każdym bądź razie dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, i wszystkim tym, którzy mi pomagają a szczególnie mojej młodzieży, która potrafiła zaufać mi, w moją wiedzę, w moją fachowość, ćwiczy pod moim okiem i realizuje moje nałożone zadania. Dziękuję serdecznie.

Walentyna Kerdelewicz: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, już nie będę się rozdrabniać, również dziękuję, że znalazłam się w tym zacnym gronie nominowanych w tej edycji „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” . I wszystkim Państwu życzę spełnienia wszelakich życzeń, w życiu osobistym jak również zadowolenia i satysfakcji z wykonywanych funkcji radnych, władz Rady i wszystkich Państwa pracowników starostwa. Dla Państwa Starostów wszystkiego najlepszego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Jeszcze raz chcę pogratulować, odznaczonym, którzy dostali dzisiejsze wyróżnienia. W międzyczasie dotarł na sesję Pan radny wojewódzki Henryk Łukaszewicz i czytając gości zaproszonych pominąłem Pana Jakuba Joźwika – Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce. Jest taki Pan? Jest. Także przepraszam. Szanowni Państwo…

Walentyna Kerdelewicz: Przepraszam, Panie Przewodniczący, z podziękowaniem po drobnym cukiereczku, wszystkiego dobrego.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dziękuję bardzo. Także pechowo to mi się zaczęło, bo XIII, ale myślę że z czasem wyrówna się wszystko.

Do punktu 3-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:  Szanowni Państwo, szanowni Radni każdy otrzymał z nas Projekt dzisiejszej pracy, naszej Rady. Czy są ktoś ma jakieś wnioski do tego programu? Jeśli nie ma, to ja mam jeden wniosek. Jako Rada musimy rozpatrzyć wniosek, jaki otrzymaliśmy na zgodę na odwołanie radnego z funkcji Kierownika, Pana Andrzeja Szwarca i myślę, że my jako Rada… Państwo macie wniosek, macie opinię i postanowiliśmy, że jako Rada nie wyrazimy zgody na odwołanie Pana Andrzeja Szwarca z funkcji zajmowanej w pracy. Także czy ktoś ma jeszcze jakieś wnioski do dodania?

 

Wniosek Przewodniczącego Lecha Jana Michalaka o uzupełnienie porządku obrad został przyjęty jednogłośnie (16 głosów „za”).

 

Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.

Oto jego brzmienie:

Proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie XIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Wręczenie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”
  3. Przyjęcie porządku obrad sesji.
  4. Przyjęcie protokołu z  XII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Interpelacje i zapytania radnych.
  7. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
  8. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2015 rok.
  9. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP za 2015 rok.
  10. Powiatowy Program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
  11. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego
  12. Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu hajnowskiego.
  13. Powzięcie uchwał w sprawie:
    • zmian w budżecie na 2016r.;
    • przekazania Gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową Nr 1602B Zbucz - Czyże;
    • przekazania Gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową Nr 1614B Kuraszewo – Lady;
    • zmiany uchwały Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie przyjęcia Statutu Związku Powiatów Województwa Podlaskiego;
    • zmiany uchwały Nr X/75/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 października 2015r. w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Powiatu Hajnowskiego do 2020 roku;
    • rozpoznania skargi na działalność Kierownika Zarządu Dróg Powiatowych.
    • w sprawie odmowy wyrażenia zgody na odwołanie radnego Andrzeja Szwarc z zajmowanego stanowiska.
  14. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  15. Wolne wnioski.
  16. Zamknięcie obrad XIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z uzupełnieniem pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Do punktu 4-go:

    Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają uwagi bądź pytania do protokołu z  XII sesji Rady Powiatu.

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XII sesji Rady Powiatu.

       Protokół z XII sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Do punktu 5-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Przechodzimy do punktu 5, informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym. ( str………., zał. Nr………).

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. W okresie międzysesyjnym Zarząd Powiatu Hajnowskiego odbył dwa posiedzenia w dniu 12 i 19 lutego bieżącego roku. Informacje o pracy Zarządu Powiatu z dnia 12 lutego otrzymaliście Państwo na piśmie. Co do posiedzenia w dniu 19 lutego tego roku, Zarząd Powiatu rozpatrzył pismo Pani Heleny Dzikiewicz dotyczące skargi z dnia 17 grudnia 2015r. w związku z nieprawidłowymi informacjami przekazanymi przez Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych do artykułu w Gazecie Współczesnej pt. „Stołek skromny, ale pytań mnóstwo”, który ukazał się w dniu 01 grudnia 2015r.. Sprawa skargi jest również dzisiaj  tematem naszej sesji.  Ponadto Zarząd upoważnił Pana Marka Roszczenkę, pełniącego obowiązki Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy o występowanie w imieniu Powiatu Hajnowskiego przeciwko Grażynie Kowalewskiej Dzienis o zapłatę.

Korzystając dzisiaj z okazji, że jest z nami telewizja, chciałbym poinformować, że do tutejszego Starostwa wpłynął wniosek podpisany przez siedmiuset ośmiu mieszkańców Hajnówki i okolicznych wsi w sprawie zamknięcia fabryki Gryfskand w Hajnówce. W powyższej sprawie podjąłem następujące działania: pismo przekazane do tutejszego urzędu zostało włączone w akta toczącej się sprawy. Wystosowałem pismo do Wojewódzkiego Inspektora z informacją o prowadzonym postępowaniu w sprawie cofnięcia pozwolenia oraz o zajęciu się sprawą poboru wód i odprowadzania ścieków. Jednocześnie w związku z żądaniem zamknięcia fabryki Gryfskand Sp. z o.o. w Hajnówce, kopia pisma mieszkańców została przekazana do WIOŚ, ponieważ jako Starosta nie posiadam kompetencji odnośnie zamknięcia zakładu. Zgodnie z art. 194, 195,196 ustawy Prawo ochrony środowiska, organ właściwy do wydania pozwolenia, w tym przypadku Starosta, może jedynie cofnąć pozwolenie bez odszkodowania, za odszkodowaniem lub je ograniczyć. Natomiast Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w ramach swoich kompetencji - zgodnie z art. 367 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska, w razie wprowadzenia przez podmiot korzystający ze środowiska substancji lub energii do środowiska bez wymaganego pozwolenia lub z naruszeniem jego warunków, może wstrzymać w drodze decyzji użytkowanie instalacji. 

W dniu 17 lutego br. przeprowadzono kontrolę na terenie zakładu. Kontrola dotyczyła realizacji „punktu 6 wezwania do zaniechania naruszeń”, tj. wymianie czopucha, naprawie uszczelnień między kominkami a piecami. Podczas kontroli stwierdzono wykonanie wszystkich zadań, co pozwoliło, co zostało potwierdzone protokołem z kontroli i dokumentacją fotograficzną. Na dzień 29 lutego br. wyznaczono kolejną kontrolę w zakładzie w związku z upływem terminu na rozwiązanie problemu z odprowadzeniem kondensu, gromadzącego się wokół melaśników. Na początku marca do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku wystosujemy pismo o przeprowadzenie kontroli w zakładzie celem potwierdzenia zasadności rozwiązań zastosowanych przez Gryfskand, wpływających pozytywnie na stan powietrza wraz z badaniami emisji zanieczyszczeń do powietrza. Po wynikach kontroli oraz otrzymaniu opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska podejmę decyzję co do cofnięcia zezwolenia. Dziękuje.

Radni nie zgłosili pytań i uwag do przedstawionej informacji o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

   W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

INTERPELACJA NR 1

Radny Jan Adamczuk: Moja interpelacja będzie dotyczyła dróg powiatowych. Zacznę od Czyż – jest to droga powiatowa Czyże – Rakowicze, jest tam taki zakręt bliżej Rakowicz no i jakiś tam odcinek, nie wierzyłem, ale potrzebuje regeneracji, bo jeśli tego nie uczynimy no to pojawią się koszta jakieś większe, no bo to się sypie ta nawierzchnia, jak troszkę zregenerujemy będzie dobrze.

INTERPELACJA NR 2

Radny Jan Adamczuk: Druga droga Czyże – Klejniki, to jest, można powiedzieć, ostatni zakręt jak do Klejnik jechać, pod górę, skarpy trzeba po prostu ściąć to, bo przytrzymuje tę wodę. I to będzie też droga po prostu, jeżeli jakaś woda stoi, kałuże i tak dalej. Bo i też wójt mi nadmieniał, także tam trzeba też podjechać i uzupełnić.

INTERPELACJA NR 3

Radny Jan Adamczuk: Przejdę tu do Hajnówki. Tu dwudziestego ósmego zgłaszałem odnośnie ulicy Białowieskiej, za co Panie Przewodniczący dziękuję serdecznie, że szybko podjął Pan taką decyzję. I te dziureczki tam zostali załatane. Ale niedobrze, bo zgłaszam reklamację, wszystkich tam nie zrobiono i jeszcze trzeba tam pojechać i to uzupełnić. I chciałbym, żeby to raz na zawsze pozostało w pamięci. Jak się robi to dobrze się robi, a nie tylko pojechać, tam gruz rzucić. A skoro ktoś tam robi, to uważam tak po gospodarsku – jeżeli dana dziureczka jest, zasypał. Trzeba wstać  i się obejrzeć w prawo, w lewo i naokoło jak to wszystko zrobiłem. Bo to jest ważna sprawa. Bo nie sztuka jest tylko rzucić i pojechać, a dalej zostawić. Proszę tego pilnować.

INTERPELACJA NR 4

Radny Jan Adamczuk: Jest tu taka zatoka, przy Urzędzie Skarbowym. Tu niedaleko nas jest pięć kopert.  I pisze: „postój razy 5” koperta. Dalej, pod Białowieżę – ostatnia piąta, pisze postój dla – i znaczek osób niepełnosprawnych. I teraz jest pytanie, jak do tego się odnieść – bo i dziś stoją samochody. Ja też czasami stawiałem. Ale radiowozy policyjne tego też szukają no i dwa razy akurat natrafiłem na tą inspekcję drogową, ruch drogowy. Ja taki mam charakter, że się spytam: „Przepraszam, kto tu zawinił?”. Tam był policjant i policjantka, a mówi „A idź Pan przeczytaj”. No to ja poszedłem, przeczytałem. Mówię: razy pięć. -  No i co wystarczy Panu? – ja mówię: Nie do końca. No i tak to ja bym chciał, żeby tak –bo znaczki niepełnosprawnych muszą być bardzo dobrze oznakowane. Przy Agencji jest – niepełnosprawny razy dwa. Przy Urzędzie Pracy jest, przy aptekach jest. Ja nie jestem za, żeby to likwidować, dla osób niepełnosprawnych dwa czy trzy miejsca przeznaczyć, ale oznakować dokładnie, a to nie wiadomo co: postój razy pięć i koperta. Może kiedyś tam było za czasów komunistycznych, to może było dla tych pracowników Urzędu Skarbowego.  Ja pytałem, mówią: Panie, my tu nie stajemy i tak dalej. To proszę to uzupełnić, bo mandaty mogą się sypać znowu. I bardzo bym prosił, żeby te koperty byli białą farbą widoczne. A co przeszkadza te znaki narysować i było by dobrze. Każdy widziałby z daleka i  by pilnował tego. I nie byłoby karania i byłoby bardzo dobrze. Proszę to uzupełnić.

INTERPELACJA NR 5

Radny Jan Adamczuk: Przejdę teraz do Białowieży. W Białowieży za Pogorzelcami dziureczki trzeba załatać. Ale już Panu Staroście raz nadmieniałem, że jest tam taka Carska Restauracja i przejazd kolejowy do dziś nie zrobiony. Tam no może przejechać jakiś terenowy samochód. Ależ nie każdy ma terenowy samochód. A jak jedzie osobowy, to się zaczepi. Jak ja tam jechałem, to myślałem cofnę ale jakoś przejechałem. Proszę to zrobić bo tam jeździ bardzo dużo turystów, bardzo dużo jeździ. No i ja uważam, że powinno być tak zrobione, żeby ta droga dla każdego turysty jak przyjedzie gdzieś z Polski, z Warszawy – powie: ależ restauracja jest w porządku, dobrze tam, fajnie, ale ten dojazd jest, zależy z której strony: tam na Podolany jak jechać, Starosta będzie wiedział i to uzupełni. Dziękuję serdecznie i proszę o zrealizowanie mojej prośby i będzie dobrze.

INTERPELACJA NR 6

Wiceprzewodniczący Jarosław Gerasimiuk: Pani Przewodniczący, Szanowna Rado. Moja interpelacja dotyczy Wydziału Komunikacji i Dróg. I tu kieruję moją interpelację do Pana Starosty i Naczelnika Komunikacji, Telentejuka.  Chodzi o to, żeby zmienić pracę Wydziału. Mieszkańcy gminy Kleszczele i mieszkańcy gminy Dubicze proszą, by przynajmniej raz w tygodniu wydział był otwarty od godziny 10.00 do godziny 18.00, bo w tej chwili ci co pracują między godz. 16.00. 00 a 17.00 nie mogą załatwić spraw w Komunikacji. Takie otwarcie by pozwoliło, że nie musieliby brać urlopów ani zwolnień, bo z tym jest poważny kłopot. Także proszę o podjęcie decyzji, dziękuję.

INTERPELACJA NR 7

Radny Jan Korcz: Moja interpelacja będzie dotyczyła właściwie władz miasta. Chodzi mi o to czy przy ulicy Piłsudskiego dalej będzie ułożony nowy chodnik, bo tam tak – do GS-u był położony, przed torami nie ma nic, stary i dalej też nowego nie ma.

INTERPELACJA NR 8

Radny Jan Korcz: Może Pan Przewodniczący będzie wiedział, bo w ubiegłym roku Pan Radny Adamczuk składał interpelację, gdzie jest obiekt – jest Inspekcja Weterynaryjna, Zakład Doradztwa, i tam są takie dziury, że to jest masakra. Tam nic nie zostało naprawione, jak się wjeżdża to jest problem, jest dziura na dziurze.

Do punktu 7-go:

Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów  ( str………., zał. Nr………) przedstawiła Powiatowy Rzecznik Konsumentów Danuta Rola.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów Danuta Rola: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, chciałabym w kilku słowach odnieść się do złożonego sprawozdania. Można?

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Tak, proszę.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów Danuta Rola: Dziękuję bardzo. Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Obowiązek składania sprawozdania z działalności Rzecznika Konsumentów wynika z Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Sprawozdanie składane jest rokrocznie. Ustawa określa katalog zadań, które spoczywają na rzeczniku. Najważniejszym zadaniem jest bezpłatne poradnictwo konsumenckie i edukacja konsumencka. W 2015 roku rzecznik, podobnie jak w latach ubiegłych, zajmował się problemami konsumentów wynikających z umów ubezpieczenia, umów sprzedaży, problemami związanymi z realizacją uprawnień wynikających z karty gwarancyjnej, jak również dosyć zawiłym procesem odstąpienia od umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Instytucja rzecznika ma charakter typowo doradczy, niemniej jednak zdarzają się sytuacje, że do biura rzecznika zgłaszają się konsumenci z dosyć zawiłymi sprawami. Wymagane jest wtedy wystąpienie pisemne do przedsiębiorcy z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W 2015r. takich wystąpień rzecznika było 94. Jest to znaczny wzrost w stosunku do roku 2014, ponieważ w 2014r. takich wystąpień mieliśmy 26. W roku 2016, na dzień dzisiejszy, do końca lutego mamy takich wystąpień 20. Chciałam jeszcze powiedzieć, że ogólnie porady są udzielane w biurze rzecznika, przez telefon, za pośrednictwem internetu. I powiem, że takich porad dla mieszkańców powiatu, do rzecznika zgłosiło się ok. 600 mieszkańców powiatu, naszych konsumentów z prośbą o udzielenie porady. Korzystając z faktu, że dzisiaj przedstawiam sprawozdanie rzecznika, chciałabym Państwa zapoznać z takimi dwoma grupami spraw, które spędziły sen z powiek wielu mieszkańców naszego powiatu. Pierwsza grupa spraw dotyczy przedsiębiorcy działającego na rynku energii elektrycznej. Mówimy tutaj o spółce Centrum Energetyczne Pro z siedzibą w Warszawie, której przedstawiciele podczas wizyt w domach konsumentów informowali konsumenta, że są przedstawicielami dotychczasowego sprzedawcy – w przypadku powiatu hajnowskiego to jest Polska Grupa Energetyczna czyli w skrócie PGE. Informowali konsumentów, że przychodzą do konsumenta w związku z prowadzoną przez dotychczasowego przedsiębiorcę procesem nieodpłatnego wyniesienia liczników energii elektrycznej na zewnątrz budynku. W innych przypadkach konsumenci informowali o tym, że tacy przedstawiciele informowali konsumenta o tym, że prowadzony jest proces zmiany sposobu naliczania opłat za zużytą energię, co w konsekwencji zdaniem tych osób miało prowadzić do obniżenia rachunków. Chciałam Państwu powiedzieć, że konsumenci zachęceni tak intratną propozycją podpisywali umowy, często zdarzało się nawet, że były to podpisane czyste kartki – czyli składano podpisy in blanco. Tak naprawdę konsument nie wiedział ani z kim zawiera umowę ani jakie są postanowienia umowy, ponieważ przedstawiciele tej firmy nie zostawiali konsumentowi należnego egzemplarza umowy. Głownie, jeśli podpisywano umowę, często też podpisywano pełnomocnictwa udzielane Polskiej Energetyce Pro do reprezentowania konsumenta w procesie zmiany sprzedawcy. Zdarzały się też takie sytuacje, że na wniosek pisemny rzecznika Polska Energetyka Pro przesyłała kopię umowy, na której widniał podpis, ale nie był to podpis konsumenta. W takiej sytuacji konsumenci byli kierowani do Komendy Powiatowej Policji. Korzystając z tego, że jest dzisiaj z nami Komendant Powiatowy Policji, ja chciałam podziękować. Dziękuję Panu Komendantowi i funkcjonariuszom, którzy bezpośrednio zajmowali się tą sprawą, ponieważ konsument, który się zgłaszał na policję, były wszczynane postepowania mające na celu weryfikację podpisu. Ja muszę powiedzieć, że dokument wydany przez policjanta, stwierdzający, że w danym dniu do Komendy Powiatowej Policji zgłosił się Konsument miały taką moc „cudowną”, że konsument mógł rozwiązać umowę bez ponoszenia kar, bez skutków finansowych negatywnych. Z terenu powiatu hajnowskiego już odnotowałam 73 osoby, które przychodziły z tymi sprawami. Głównie mieszkańcy Hajnówki, dosyć dużo mieszkańców gminy Narewka i gminy Narew. W związku z tymi skargami, również Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie mające na celu wyjaśnienie czy rzeczywiście przedsiębiorca stosował praktyki niezgodne z prawem i w jaki sposób mogły te praktyki wpłynąć na decyzję konsumenta. Druga grupa spraw dotyczy tzw. chwilówek. W okresie przedświątecznym wzmaga się aktywność firm, które proponują konsumentom szybkie pożyczki bez zbędnych formalności na dowód. Na pewno pamiętacie Państwo w ubiegłym roku spot w telewizji ogólnopolskiej: „Nie daj się oszukać , sprawdź”. Tam podano cztery zasady mówiące o tym, jak możemy się ustrzec przed bardzo negatywnymi skutkami podpisania takich umów. Więc należałoby sprawdzić wiarygodność firmy, obliczyć całkowitą wartość kredytu, pożyczki przepraszam Następnie czytać dokładnie umowę i jeżeli nie rozumiemy postanowień umowy, najlepiej jest jej nie podpisywać. Natomiast rzeczywiście, jeżeli nie rozumiemy postanowień umowy to konsumenci powinni się zgłaszać albo do rzecznika konsumentów z zapytaniem albo skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, która w powiecie hajnowskim działa od pierwszego stycznia 2016r. i w tym punkcie przyjmują prawnicy, którzy takiej pomocy udzielają. Chce jeszcze powiedzieć, że to moje sprawozdanie złożone na ręce szanownych Państwa Radnych przedstawia działania rzecznika i problemy, z jakimi zgłaszają się konsumenci. Trzeba powiedzieć, że różnorodność skarg wnoszonych przez konsumentów, sprostanie tych wszystkim wymogom ustawowym wymaga ciągłe śledzenia zmian przepisów prawa i dużego zaangażowania ze strony rzecznika. Każdorazowo forma udzielanej pomocy była dostosowywana do konkretnej sprawy, z którą przychodził konsument. Generalnie trzeba powiedzieć, że wzrost liczby konsumentów, którzy  przychodzą do rzecznika ze skargami ma też taki wymiar pozytywny, ponieważ świadczy o tym, że konsument ma świadomość swoich praw, ale też świadczy o tym, ze konsument ma świadomość zadań, które spoczywają na samorządzie powiatowym, jeżeli chodzi o ochronę praw konsumenta. Coraz częściej konsumenci zgłaszają się do rzecznika, coraz chętniej korzystają z pomocy rzecznika. Chcę też jeszcze powiedzieć, że moim zdaniem z perspektywy ubiegłego roku, że działania rzecznika oceniane są pozytywnie wśród mieszkańców, skuteczność w dochodzeniu roszczeń ma też dość duży wpływ na tworzenie dobrego wizerunku nie tylko instytucji rzecznika, ale również samorządu powiatowego, który stoi na straży praw konsumenta czyli bardzo dużej grupy społecznej, do której wszyscy tutaj z nas obecni się zaliczamy. No i tyle, chciałam podziękować Panu Przewodniczącemu, Wysokiej Radzie za wysłuchanie i udzielenie głosu. Dziękuję bardzo.

Do niniejszego sprawozdania Radni zgłosili następujące pytania:

Radny Jan Korcz: Ja mam taką jedną uwagę. Uważam, że trzecią grupą, która jest naciągana to jest telekomunikacja. Dzwonią do ludzi starszych, oferują. I teraz mam pytanie – jeżeli ta pani czy dana osoba wyrazi zgodę przez telefon, jakie to ma skutki prawne?

Powiatowy Rzecznik Konsumentów Danuta Rola: Powiem Państwu w ten sposób, że rzeczywiście firmy telekomunikacyjne, chodzi tutaj głównie o telefonię komórkową, operatorzy dzwonią do konsumentów i oferują swoje usługi, swoje fajne oferty. Umowa w nowym stanie prawnym, czyli po 24 grudnia 2014r. – przedsiębiorca ma obowiązek przesłać konsumentowi egzemplarz umowy. Dopiero od momentu, kiedy zostanie taki egzemplarz przesłany, doręczony konsumentowi, konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy bez ponoszenia skutków prawnych, finansowych przepraszam.

Radni nie zgłosili więcej pytań i wniosków, Rada przyjęła sprawdzanie, przystąpiła do dalszej realizacji porządku obrad.

Do punktu 8-go:

Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2015 rok ( str………., zał. Nr………) przedstawił Komendant Powiatowy Policji Wojciech Rutkowski.

Komendant Powiatowy Policji Wojciech Rutkowski: Panie Starosto, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Postaram się krótko uzupełnić informację, która została przesłana. Informację nt. stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego jesteśmy zobligowani przesyłać na podstawie art. 8 ustawy o policji z 6.04.1990r. Również rokroczne sprawozdanie z działalności Komendanta Powiatowego również raz w roku jestem zobowiązany przedstawić. Postaram się w kilku słowach tą informacje, która została dla Państwa przekazana, uzupełnić o pewne informacje, głownie o informacje dotyczące opinii społecznej i oczekiwań społecznych względem policji. Jest to może nietypowa rola dla mnie, dlatego że to mój poprzednik wypracował te wyniki i te dane, które są dla Państwa przekazane. Ja przez ponad 6 lat byłem Komendantem Powiatowym w sąsiedniej jednostce, sprawy dotyczące Hajnówki są mi znane z racji sąsiedztwa. Jestem Komendantem od 03.02. czyli już ponad dwa tygodnie, blisko trzy, także mam już kilka spostrzeżeń własnych, także chwilę poczekamy na uruchomienie sprzętu. Pytałem się poprzedników w jakiej to roli było i w jakiej formie, wiem, że tego typu prezentacja  była zawsze co roku, postaram się aby tej tradycji stało się również zadość. Szanowni Państwo, rokrocznie Komendant Główny zamawia badanie opinii społecznej m.in. takie badania były sporządzone w roku ubiegłym i proszę zwrócić uwagę policja jest oceniana dobrze w skali całego kraju na przestrzeni ostatnich lat i liczba złych czy negatywnych opinii nt. policji również kształtuje się na podobnym poziomie, z tym że końcówka tamtego roku była wyjątkowo korzystna – 18% mieszkańców naszego kraju oceniało naszą pracę negatywnie, a w poprzednich latach ten odsetek wynosił prawie 22%, także pewna poprawa i postaram się, zęby również w skali naszego powiatu ta ocena była dalej pozytywna. Jeżeli można dalej, jak są postrzegane poszczególne instytucje – policja obok samorządu ma wysoką ocenę, pozostałe z różnych względów nie zawsze mają. Czyli tutaj wspólnie z samorządem i ośrodkami masowego przekazu, które mają jeszcze większą liczbę pozytywnych opinii jesteśmy postrzegani jako ta instytucja postrzegana pozytywnie. 88% Polaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania, a 69% ocenia pracę policjantów w miejscu zamieszkania pozytywnie. Jeżeli chodzi o nasze województwo, to proszę zwrócić uwagę, że jesteśmy powyżej średniej krajowej, natomiast liczba tych ocen negatywnych wynosi 9%, w skali całego kraju jest to 18%,także proszę zwrócić uwagę, że w naszym województwie policja jest postrzegana wyjątkowo dobrze. Ale staramy się, żeby rzeczywiście ta opinia była zasłużona. Spacerując po zmroku 84%mieszkańców naszego województwa czuje się bezpiecznie, jest to ponad 6% więcej niż średnia krajowa. Jeśli chodzi o walkę z przestępczością, czy jesteśmy skuteczni, to jest 76% i to jest ponad 8 punktów procentowych więcej niż w kraju, czyli opinia jeżeli chodzi o tą ocenę w tym zakresie jest również lepsza niż w pozostałych województwach. Jeżeli chodzi o ocenę naszej pracy, to mamy ponad 7, prawie 8% więcej  jako województwo od średniej krajowej. Szanowni Państwo, teraz przejdziemy dalej, jak wyglądał stan etatowy w 2011 roku. Z Komendy Powiatowej w Hajnówce zostało przekazanych 12 etatów i od tego czasu ten stan etatowy wynosi 93, później pewne korekty były, 95 etatów policyjnych i 28-29 pracowników cywilnych. Tutaj liczba tych pracowników cywilnych no niezmienna, bo czasami ktoś jest na pół etatu, ktoś jest na 0,7, w związku z tym liczba tych fizycznie pracowników jest, no czasami różna, ale generalnie mamy 29 takich etatów. Jak wyglądała fluktuacja kadr - w 2011 r. było 17 odejść z policji, później 8, 3, 2, 3, także w tym momencie tych policjantów mniej odchodzi, ustabilizowała się sytuacja, w związku z tym widać to również w służbie, dalej także wyniki pokażą, że ta ustabilizowana sytuacja przekłada się na efekty naszej pracy. Z chwilą przyjęcia wiadomo, że taka osoba idzie najpierw na przeszkolenie, później wraca, adaptacja, zaległe urlopy itd., także tak naprawdę po dwóch latach ten pracownik czy policjant jest zdolny do podjęcia w pełni tej służby. Jak to wygląda, Szanowni Państwo, w poszczególnych korpusach – głównie są to aspiranci, chorążowie – to jest podstawa naszego funkcjonowania. Jeżeli chodzi o pracowników cywilnych, to 8. jest w korpusie służby cywilnej i 9. z godnie z kodeksem pracy. Jak wygląda przestępczość, proszę zwrócić uwagę, że w 2013r. weszły tzw. czyny przepołowione czyli tutaj wartość wykroczenia została przeniesionaz 250 na 420 zł, w związku z tym to również się odbiło na statystyce. Ale mimo wszystko widać, że ta tendencja spadkowa na przestrzeni ostatnich 10. lat jest widoczna, na przestrzeni ostatnich 10. lat przestępczość zmniejszyła się o 50%. Jak w poszczególnych kategoriach – widzimy, że zarówno jeśli chodzi o kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenie rzeczy jest tendencja spadkowa na przestrzeni tych ostatnich lat, z pewnymi takimi wahaniami. Również jeżeli chodzi o kradzieże samochodów, tych kradzieży nie ma dużo, w przypadku naszego kraju kradzieże samochodu stanowią pewien problem. Uszczerbek na zdrowiu –oczywiście Państwo macie w tym sowim sprawozdaniu, ale proszę zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o rozboje, w 2012r. był duży problem, jeżeli chodzi o powiat hajnowski. W tym momencie mam liczbę zdarzeń na poziomie 9., 7., 11., natomiast rośne przestępczość w zakresie uszczerbku na zdrowiu. Tutaj należy liczyć się z tym, że mamy więcej zgłoszeń, wcześniej te zdarzenia były, ale nie były zgłaszane do policji, te sprawy były po prostu załatwiane po sąsiedzku. W tej chwili nasza rola jest większa i tych zgłoszeń mamy stąd więcej. Jeżeli chodzi o przestępstwa narkotykowe , mówimy o przestępstwach stwierdzonych. W tamtym roku były 44 takie przestępstwa, ale proszę zwrócić uwagę, że w tamtym tygodniu czy ponad dwa tygodnie temu mieliśmy ponad kilogram narkotyków. Dzisiejszej nocy pól kilograma, także wspólnie tutaj z kolegami z Białegostoku dzisiaj w nocy u jednego z mieszkańców pół kg amfetaminy, także od pewnego momentu te sukcesy, jeśli chodzi o zwalczanie przestępczości narkotykowej w powiecie hajnowskim są znaczące. Nie skupiamy się tylko na dilerce, ale na tych osobach, które rozprowadzają, niosąc każdy narkotyk niesie śmierć. Przestępstwa gospodarcze to widzimy, że zjawisko występuje – tutaj coraz więcej zdarzeń związanych z przestępczością internetową. Jak wygląda przestępczość nieletnich, proszę zwrócić uwagę, na pewno sytuacja demograficzna ma wpływ, tej przestępczości jest mniej. Po prostu zmniejsza się liczba osób w przedziale 13- 17 lat, mamy mniej młodzieży. Ale również nasze działania i represyjne i profilaktyczne  powodują, że jest tych zdarzeń stosunkowo mniej, na podobnym poziomie jak w latach poprzednich, także widzimy, jak ta przestępczość wygląda. Jeżeli chodzi o wykrywalność, w 2013r. - ogółem jazda rowerem przestała być przestępstwem, w związku z tym ok. 100 zdarzeń czy tam 150 nie weszło do statystyki i wdać od razu, że to przełożyło się na tą wykrywalność. Natomiast to co najbardziej ludzi boli, przestępstwa kryminalne, widzimy na przestrzeni ostatnich trzech lat, może powolny, ale systematyczny wzrost naszej skuteczności jeżeli chodzi o zatrzymywanie i wykrywanie przestępców najbardziej dokuczliwych społecznie. Wypadki kolizje – jeżeli chodzi o kolizje, sytuacja się ustabilizowała. Pomimo, że rocznie przybywa na naszych drogach 5%.. wzrasta o 5% liczba pojazdów zarejestrowanych, liczba wypadków drogowych na podobnym poziomie, tak jak w roku poprzednim. Widzimy, że liczba zabitych – dwie osoby zabite na drogach powiatu hajnowskiego, rok wcześniej siedem, ta statystyka jest lepsza, ale dążymy do zera, by tych zdarzeń, szczególnie tych ze skutkiem śmiertelnych było jak najmniej. Liczba rannych, no niestety wzrosła. Jeżeli chodzi o czas interwencji, widzimy, że ten czas interwencji na terenie miejskim wyniósł 4,7, na terenie pozamiejskim ponad 14 minut. Oczywiście, są pojedyncze przypadki, gdzie ten czas interwencji jest dużo większy, każdy taki przypadek  jest monitorowany i sprawdzany, czy nie można było tego zrobić wcześniej. Szanowni Państwo, proszę zwrócić uwagę, że coraz więcej osób do nas dzwoni, było rok temu 3800 zgłoszonych interwencji, teraz o 1000 więcej, do każdego zgłoszenia trzeba było wysłać patrol, każdą interwencję ktoś musiał obsłużyć, udokumentować. 1000 interwencji zostało więcej zarejestrowanych, ludzie dzwonią w różnych sprawach, błahych, mniej błahych, ale to są sprawy życiowy danych ludzi. Do każdej interwencji podchodzimy oczywiście z pełną powagą, staramy się, żeby zostały załatwione w sposób profesjonalny. Wykroczenia z poszczególnych, wybranych kategorii – kradzieże, przywłaszczenie cudzych rzeczy, to mówimy o tych zdarzeniach o niskim ciężarze gatunkowym, niszczenie cudzej rzeczy. Staramy się, żeby te sprawy były załatwiane w pierwszej kolejności w postępowaniu mandatowym. Jeżeli już po raz kolejny, szczególnie tutaj chodzi o seryjnych sprawców kradzieży w domach handlowych czy lokalach rożnego rodzaju, to takie mandaty okazują się po prostu nieskuteczne i kierujemy wnioski o ukaranie. Chcę podziękować poszczególnym samorządom za wsparcie finansowe, jeśli chodzi o dofinansowanie do płatnych służb. Tych służb oczywiście chcemy, żeby było jak najwięcej, co przekłada się na bezpieczeństwo, także oczywiście będę w tym roku także do poszczególnych samorządów występował i prosił o wsparcie. Te służby były w dużej mierze wykorzystywane przy zabezpieczaniu różnego rodzaju imprez, festynów czy jakichś innych zgromadzeń. Na pewno w tym czasie, gdy tych patroli było więcej, przełożyło się to na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa. Szanowni Państwo, proszę zwrócić uwagę, nie tylko liczymy na wsparcie samorządów, na te służby płatne, ale również poprzez wewnętrzną organizację – zwiększyliśmy o ponad 300 służb własnych, 300 służb ośmiogodzinnych, proszę zwrócić uwagę ale mieliśmy o 1000 interwencji więcej. Oprócz działań represyjnych, oprócz działań takich typowych, skierowanych na ograniczenie przestępczości, również działania prewencyjne, profilaktyczne przy okazji różnego rodzaju spotkań z młodzieżą. Także widzicie Państwo, że również jesteśmy aktywni w szkołach, poza szkołą, chcemy aby ta świadomość dotycząca odpowiedzialności karnej  była większa również przy okazji bezpiecznych ferii, wakacji, bezpiecznej drogi do szkoły, organizujemy różnego rodzaju spotkania. Działania systemowe zarówno zorganizowane przez Komendę Wojewódzką jak i z własnej inicjatywy. Szanowni Państwo, jest coraz lepiej, jeśli chodzi o pasy bezpieczeństwa, ale nadal 30-40% nie zapina pasów. W momencie, kiedy dochodzi do zderzenia poduszka bezpieczeństwa strzela, my lecimy do przodu i ta poduszka lamie nam szyję, kręgosłup. Także zachęcam do zapinania pasów, bo ta poduszka, która jest w samochodzie po prostu może nam zrobić krzywdę, możemy doznać obrażeń. Tak samo, będę tutaj już w przyszłym roku prosił dyrektorów szkół, szczególnie w tym terenie wiejskim, aby sprawdzili czy rzeczywiście młodzież ma te odblaski, bo samorządy poszczególnych szczebli naprawdę sfinansowały dużo tych odblasków, okazuje się, że rozdajemy tysiące, setki tych odblasków, a młodzież czy dzieci nie noszą tych odblasków w przypadku listopada, grudnia, w przypadku ograniczonej widoczności jak to wygląda możemy się sami przekonać, w przypadku, kiedy jesteśmy użytkownikami dróg. Także na pewno będę prosił za pośrednictwem samorządów, aby takie sprawdzenia w poszczególnych klasach przez nauczycieli się odbyły i uzupełnimy, jeśli ktoś takich elementów odblaskowych nie ma. Szanowni Państwo, bezpieczeństwo nie zależy tylko od samej policji, ale też od samorządu lokalnego. Samorząd lokalny ma również taki zapis ustawowy, że jest odpowiedzialny w tym zakresie. Pan Starosta jako przełożony Inspekcji  Straży i Zespolonych tutaj jest takim organem wiodącym, w przypadku Komisji Bezpieczeństwa także na pewno będę się do Państwa zwracał o współpracę w tym zakresie, bo nie tylko sama policja ale również Straż Graniczna, ale również i media, które są dzisiaj obecne na sali też mają pewną rolę do odegrania, jeżeli chodzi o informowanie na temat zagrożeń. Szanowni Państwo, w telegraficznym skrócie. Bardzo dziękuję, nie sposób całej działalności Komendanta Powiatowego za rok miniony przedstawić, na pewno jest tych obszarów więcej, ja postaram się jako Komendant Powiatowy, aby w tym roku te wyniki  były co najmniej takie, albo przynajmniej nie gorsze. I Szanowni Państwo zachęcam do współpracy, jeśli macie Państwo jakiekolwiek uwagi bądź spostrzeżenia to zawsze mój gabinet będzie tu dla Państwa Radnych, będzie zawsze otwarty. Chętnie z Państwem się spotkam czy wymienię informację, telefon oczywiście jest na stronie internetowej, to tyle. Bardzo proszę o takie życzliwe przyjęcie i współprace, dziękuję bardzo.

Do niniejszego sprawozdania Radni zgłosili następujące pytania:

Radny Jan Korcz: Poprzednia ekipa rządząca bardzo szybko i sprawnie zlikwidowała posterunki w powiecie hajnowskim. Moje pytanie związane jest z tym, czy Panu coś wiadomo, czy jest szansa na odtworzenie tych posterunków, a mówię to w kontekście wypowiedzi ministra Zielińskiego w Białymstoku. Wiadomo, zbliża się problem uchodźców, czy jest taka szansa na odtworzenie tych posterunków? Dziękuję.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Ja może jedno pytanie. Na terenie Polski organizowane są od czasu do czas akcje, które mają na celu eliminację pijanych kierowców z ruchu. Tak samo organizowane są takie akcje przez powiat hajnowski. I tutaj należałoby naprawdę funkcjonariuszom z Hajnówki podziękować, bo robią to sprawnie i z kulturą. I tutaj warto Panie Komendancie, bo wielu mieszkańców, wiem, bo rozmawiałem, chcą żeby tych akcji, jak można było, to żeby było więcej.

Radny Jan Adamczuk: Tu jest po prostu porównanie od roku ubiegłego, 80 za… więcej niż w 14, 15…

Z sali: Ale ogółem?

Z sali: Ogółem.

Radny Jan Adamczuk: 80 to jest więcej, pisze wyraźnie.

Komendant Powiatowy Policji Wojciech Rutkowski:Ale my mówimy o kryminalnych ogółem –to mówimy bo przestępstwach gospodarczych, narkotykowych, dlatego dla Państwa postaramy się to w prezentacji pokazać. Bo tam są i nietrzeźwi kierujący, i inne zdarzenia. Natomiast przestępstwa kryminalne, kradzieże, włamania rozboje, bójki, pobicia, uszkodzenia mienia to to są właśnie przestępstwa kryminalne i mamy systematyczny spadek. W związku z tym czasami, no rozumiem, że nie jesteście Państwo specjalistami, w związku z tym moja obecność. Także jest bezpiecznie i Szanowni Państwo naprawdę robimy wszystko, by było jeszcze bezpieczniej.

Radny Jan Adamczuk: Mam nadzieję, że tak będzie, dziękuje.

Komendant Powiatowy Policji Wojciech Rutkowski:Jeśli można przy okazji na gorąco odpowiedzieć, jeśli chodzi o posterunki i odtworzenie – Szanowni Państwo, wypowiedź Pana Ministra imamy w tym zakresie polecenia, w tym momencie odbywają debaty społeczne, w trakcie tych debat społecznych wsłuchujemy się w opinie, oczekiwania ludzi. Przedstawiamy tam statystykę i ta statystyka, jakby w tych miejscach, gdzie te posterunki zostały zlikwidowane, przynajmniej w ostatnich latach.. Powiem tak – nie ma tam aż takiej przestępczości, która była w latach poprzednich. Bierze się to stąd, że ludność na terenie wiejskim starzeje się, że nie ma tej młodzieży, która generowała zagrożenie w ostatnich latach, w związku z tym nie będzie w sposób taki automatyczny odtwarzania tych posterunków tylko będzie to poprzedzone szczegółowymi analizami. W tym momencie takich dokumentów wewnętrznych mamy kilka czy kilkanaście i jeżeli będzie taka potrzeba, jeżeli będzie z tych analiz i oczekiwań społecznych potrzeba odtworzenia posterunku, być może powołania posterunków innych, to takie posterunki będą powstawały. Jest to przedmiotem analiz zarówno w Komendzie Powiatowej jak i Komendzie Wojewódzkiej, ale również na szczeblu centralnym. Państwo na pewno wiecie, że w tym momencie trwają prace nad tzw. Mapą zagrożeń, ta mapa zagrożeń ma podpowiedzieć czy w poszczególnych miejscach czy poszczególnych gminach takie posterunki są po prostu potrzebne. Z takich gorących pytań i wniosków jest to, żeby była policja bliżej ludzi i żeby Ci dzielnicowi, którzy są w terenie po prostu byli bardziej aktywni. A czasami są uwagi po prostu do funkcjonowania dzielnicowych. Jeżeli chodzi o akcje, mieliśmy ostatnio akcję ponad 140 osób przebadanych, wszyscy trzeźwi, to chyba o to chodzi, jeżeli chodzi o kierujących, to będziemy oczywiście to… Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak:  W imieniu Radnych i mieszkańców naszego miasta i powiatu dziękujemy za działania, które prowadzi policja na naszym terenie dla naszego bezpieczeństwa. Myślę, że pod Pana kierownictwem będzie się to rozwijać i będziemy się czuli coraz bardziej bezpiecznie w naszym mieście i powiecie. Dziękuję bardzo.

Radni nie zgłosili więcej pytań i wniosków, Rada przyjęła sprawozdanie, przystąpiła do dalszej realizacji porządku obrad.

Do punktu 9-go:

Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP za 2015 rok ( str………., zał. Nr………) przedstawił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Marek Trochimczyk.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: Dzień dobry Państwu, postaram się przedstawić szybko i krótko to, co działo się w powiecie hajnowskim z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Otrzymaliście Państwo materiał dosyć obszerny, prezentacja, którą przygotowano na podstawie tego materiału pokaże nam to, co działo się najważniejszego w naszym powiecie. W 2015 zdarzeń ogółem – 667, pożarów -292, miejscowych zagrożeń – 366, fałszywych alarmów – 19.  Tendencja wzrostowa, jak w całej Polsce, częstotliwość zdarzeń – pożar co 30 h, fałszywy alarm – 461 h 3 min., miejscowe zagrożenie co 23 h 96 min. i średnio co 12 h, co 13 h praktycznie jakieś zdarzenie miało miejsce. Ogółem poszkodowanych w tych zdarzeniach – to co nas najbardziej boli: 4 osoby śmiertelne w 2014, w 2015 to już jest 9, czyli wzrost ponad 100%, osoby ranne – 60. I tutaj wśród tych 9. osób, które zginęły 6 osób zginęło w trakcie pożaru, Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, tendencja bardzo niekorzystna, pożary budynków jednorodzinnych, wady urządzeń elektrycznych, wady urządzeń grzewczych, kominów powodują to, że tych ludzi ginie coraz więcej. Charakterystycznym zdarzeniem, może najważniejszym, największym z 04 stycznia dwie osoby zginęły po zatruciu dwutlenkiem węgla,08 lutego wypadek busa – 9 osób rannych, zdjęcia mówią same za siebie, nie trzeba ich komentować, brawura, nieostrożność, nieuwaga powoduje to, że wygląda to tragicznie. Straż miała wielką przestrogę. Pożar budynku gospodarczego we wsi Ancuty, straty 480 tys., duży budynek drewniany uległ całkowitemu spaleniu. Pożar budynków gospodarczych, Siemianówka – to samo w nocy, zostaje z takiego pożaru niewiele. W powiecie hajnowskim 19-23 lipiec mamy tutaj do czynienia, może nie z niekonwencjonalnymi, ale nietypowymi działaniami przyrody, na to co się dzieje. To jest droga Zwierzyniec – Czerlonka tak wyglądało – wiatrem, tak wyglądała ta droga gdzieś tam, daleko jest Czerlonka, półtora km zawalonej drogi, ponad 100 zdarzeń w tym dniu tylko. Najbardziej tragicznym zdarzeniem jest 23.11 – pożar budynku w miejscowości Chytra. Dwójka dzieci, która poniosła śmierć – pokazujemy te zdjęcia ku przestrodze. Proszę Państwa, wyposażona Straż Państwowa i Ochotnicza w samochody najnowsze, jakie są w Europie, wyszkoleni doskonale strażacy, przygotowani do prowadzenia działań, pierwsza jednostka po ośmiu minutach - dwójka dzieci ginie, jest to dla nas lekcja pokory. Tragiczna lekcja pokory, którą przyjmujemy z żalem, musimy się z tym pogodzić, nie jesteśmy czasami w stanie pomóc. Dysponując tym, co jest najbardziej oczywiste, najlepsze, mimo dobrych chęci, wszystko powoduje, skupia się na tym, że nie jesteśmy gotowi czy nie jesteśmy w stanie udzielić tej pomocy. 24.11 – Nowoberezowo, ferma strusi - 43 zwierzęta. To jest ten sam dzień, w którym miał miejsce pożar w Chytrej. Takie fatum na naszym powiecie w tym dniu zaciążyło. Może teraz weselsze rzeczy, weselsze informacje: przedsięwzięcia realizowane w roku ubiegłym ze środków unijnych. Instalacja fotowoltaiczna na budynku straży. Zamontowano taką instalację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, 300 tys. wytwarza 40 kWp, to jest w jednej sekundzie 40 kilowat energii na własne potrzeby, na własny pożytek Państwowej Straży Pożarnej. Drugo program – Program Polska – Białoruś – Ukraina, „Wspólnie chronimy Puszczę Białowieską” . Udało się ten program zakończyć, ten program rozpoczął się w roku 2010, wartość projektu ponad 4 380 000 euro. Partnerów było w sumie 12., co zrealizowano? Zakupiono 25 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla straży z Polski i Białorusi; 13 po stronie polskiej, Białoruś – 12. Jedna łódź hybrydowa dla strażaków, trzy szkolenia, w tym dwa szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co jest ta kwalifikowana pierwsza pomoc? – Jest to pomoc przedmedyczna, taka przed przyjazdem karetki pogotowia strażacy mogą udzielić tej pierwszej pomocy przedlekarskiej. Łącznie 137 strażaków z Polski. Zakupiono 108 kompletów umundurowania - cała Polska zyskała z tego projektu. Dziesięć samochodów dla OSP o wartości 7 mln, 3 samochody dla Państwowej Straży Pożarnej, prawie każdy kosztował niewiele mniej niż milion. I jedna łódź – ponad 100 tys. Szkolenie kosztowało 65 tys. i zakup umundurowania 36. Łącznie – zysk Polski z programu unijnego ponad 10 mln, prawie 11. I tak wyglądają zakupione przez nas samochody, one od dnia zakupu stacjonują w straży. Może źle powiedziałem – stacjonują, ratują ludzi, jeżdżą do wypadków, jeżdżą do zdarzeń cały czas, są to najnowsze samochody, jakie można sobie było tylko wymarzyć, wyposażone w najnowsze zestawy sprzętu, najnowsze urządzenia. Następny samochód ratowniczo – gaśniczy i największy samochód – cysterna na 25 tys. litrów wody, 3 motopompy, napęd terenowy, także wszędzie wjedzie. Koszt – milion zł. Po stronie  Białorusi te samochody są inne troszeczkę, oni robią na swoich podwoziach, wyglądają troszeczkę inaczej. A jednak są to nowe samochody, jest to 8 samochodów gaśniczych, są to jedyne samochody, jakie Białoruś zakupiła w roku ubiegłym to jest 1 400 056  euro po stronie białoruskiej. Jest to zdjęcie podsumowujące program, zdjęcie wykonane w Puszczy Białowieskiej, łączna wartość projektu to jest 4 380 000 euro, wkład własny tylko 10% czyli bardzo niewielki. Mam nadzieję, że te samochody spotkały się tutaj, w tym miejscu po raz pierwszy i po raz ostatni. I takich zdjęć przy akcjach, przy ćwiczeniach więcej nie będzie. Dodatkowo pozyskaliśmy sprzęt - sprzęt kwatermistrzowski, nowa kopiarka, zestawy komputerowe o podwyższonej, specjalnej jakości. Gdy nowe samochody przychodzą do Państwowej Straży Pożarnej, przekazujemy samochody używane przez nas dalej, ten samochód Reno trafił do OSP w Tofiłowcach, samochód IVECO ratownictwa technicznego trafił do Trześcianki. Mówiłem o ofiarach, które zginęły, o osobach, które uległy zaczadzeniu, bo trzeba byłoby powiedzieć. W związku z tym podjęliśmy działania zmierzające do dotarcia do jak największej ilości osób, dzieci przede wszystkim. Rozpoczęliśmy realizację programu Ognik. Jest to program realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ten Ognik jest jednym z czterech działań. Taka sala w miesiącu lutym została oddana. Są to dwie sale, ciąg pomieszczeń przystosowany do edukacji młodzieży. Jest to pierwsza sala w województwie podlaskim, jeszcze nigdzie nie oddano, uczymy się na swoich błędach. Jednak no, pod kierunkiem może Państwa również, wskazówkami nauczycieli, dyrektorów szkół i młodzieży, która przychodzi już codziennie, dwie – trzy grupy przez tą salę przewijają się.  Celem tej Sali jest nauczenie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży. Skierowany jest to program do dzieci, które uczęszczają do szkoły podstawowej, klasa pierwsza do trzeciej. Nieduże pieniądze – 21 800 tys., za chwilę na zdjęciach zobaczycie Państwo, co jest w tej klasie czy w tym Ogniku. Jest to pomieszczenie przygotowane do przekazywania takiej podstawowej  informacji dzieciakom, jak wygląda strażak, który przyjdzie w nocy czy przyjdzie nas ratować, jak bezpiecznie zachowywać się, jak bezpiecznie postępować w czasie zagrożenia. W drugim pomieszczeniu, jest to typowe pomieszczenie mieszkalne, wyposażone w rekwizyty teatralne służące do symulowania pożaru. Pomieszczenie jest całkowicie bezpieczne, wyposażone w zadymiarki, które powodują, że wydostaje się z garnka, z lodówki, z kuchenki czy z kominka dym, dzieci uczą się, bawią się doskonale. Po rozmowach z dyrektorami szkół stwierdzono, że drugą ścieżką edukacyjną, którą będziemy uruchamiali będzie ratownictwo medyczne, a trzecią będzie ścieżka historyczna, gdzie będziemy pokazywali to, co historia straży, czego można się od strażaków nauczyć. Już trzy samochody przekazane w darze przez poszczególne gminy, jako namiastka już muzeum mamy do wyeksponowania w Państwowej Straży. Rozpoczęto zbiórkę również archiwalnych, które umieszczono na takim blogu, wygląda to tak. Forma elektroniczna, więc można z internetu skorzystać, w komórce nawet przejrzeć zdjęcia archiwalne. Kilka słów o działalności Orkiestry Dętej. Powstała 01.03.2009r. pod opieką Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Liczy sobie 67 osób, razem z Zespołem Mażoretek. Przegląd, gdzie występowali i przegląd tego, co uświetnili - myślę, że nie ma takiego święta w Hajnówce, w naszym powiecie, gdzie tej Orkiestry by nie było. W roku ubiegłym nagrano film promocyjny, może macie Państwo ochotę go obejrzeć to pokażę, poproszę zaraz o dopalenie tego filmu. Trwa ponad 4 minuty, Panie Przewodniczący decyzja…

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Oglądamy.

Rada Powiatu obejrzała spot promocyjny zrealizowany przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: Przejrzeliśmy film promocyjny, następna inicjatywa związana z Orkiestrą, jest to planowana inicjatywa wspieram.to– to portal internetowy działający na zasadzie crowdfundingu, jest to nowoczesna forma zbierania czy formuła zbierania środków finansowych na zadanie, które polega na wydaniu płyty profesjonalnym nagraniem. To wygląda następująco – będzie można tam znaleźć Orkiestrę, wesprzeć ją. Uruchomienie projektu – kwiecień 2016r. Tam szukamy Orkiestry i wspieramy. Profesjonalna sesja z profesjonalnym fotografem. Jest to wizytówka, myślę, że to zdjęcie mówi wszystko o tych dzieciakach, które są zaangażowane i które poświęcają swój własny czas. Dziękują Państwu za to, że wspieracie Państwo Orkiestrę, że z waszych środków, ze środków Starostwa są fundowane instrumenty, że mogą pracować. Myślę, że jest to wizytówka nie tylko miasta, ale całego powiatu, nas wszystkich, to co najcenniejsze pokazujemy właśnie tutaj. I plany – plan inwestycyjny dzięki uprzejmości Pana Starosty i starostwa złożyliśmy wniosek w ramach nowego naboru już Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – mamy zamiar zmodernizować do końca nasze obiekty, elektrownia fotowoltaiczna jest to drugi etap, który pozwoli zagospodarować nasze obiekty do końca. I co tutaj planujemy – całkowitą termomodernizację i budowę nowych alternatywnych źródeł zasilania. To są pompy ciepła, to są przemienniki ciepła, to są magazyny energii, które pozwolą w 50% uniezależnić się od energii z zewnątrz. Mówię tu o energii świetlnej i o prądzie elektrycznym. Jeżeli dojdzie do realizacji tego projektu, 50% oszczędności gwarantujemy. I planowane, nowa perspektywa Polska – Białoruś – Ukraina – zakupy wspólnie z gminami, które będą realizowały wspólnie ten projekt w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska.  Zakup kilkunastu samochodów, wyszkolenie iluś tam strażaków. Dziękuję Państwu za uwagę, Proszę Państwa ja chciałbym Państwu podziękować za uwagę, podziękować przede wszystkim za to, że miałem możliwość pracy z Państwem. Dzisiaj jest ostatni dzień mojej pracy zawodowej, przechodzę na emeryturę dziękuję Państwu bardzo za to, że mogłem z Państwem spotykać się, że pomagaliście Państwo mi w trudnych sytuacjach, przyjemnych sytuacjach. Będę  mile wspominał te 25 lat, które spędziłem jako komendant, a 30 lat, a 35 lat w zasadzie mojej pracy zawodowej. Dziękuję Państwu bardzo serdecznie, jeżeli są pytania do mnie, proszę bardzo.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Przewodniczący, pozwoli Pan, że ja w imieniu Ziemi Hajnowskiej chciałam bardzo serdecznie podziękować dla Pana Komendanta, a dziękuję dlatego, że bardzo znałam i współpracowałam osobiście z Panem Komendantem. Panie Komendancie, Pan jest skromny, Pan nie powiedział, że Pan pierwszy w Polsce zrealizował taki wniosek z Białorusią. Zakupiliśmy 25 samochodów, Proszę Państwa na pewno część z Was orientuje się, że gminy miały samochody i z 1960 r., starsze dużo od niektórych Was tu siedzących. I był to sprzęt taki naprawdę, że jakby pożar był, to nie wiem czy by dojechali do pożaru czy nie. I Pan Komendant był pomysłodawcą tego nowego projektu. Było wiele wątpliwości, bo to musiałaby wypalić i strona z Białorusi  i wiemy, że do tej pory nie były realizowane projekty z Białorusią, było dużo zachodu, dużo wątpliwości czy ten projekt wypali. Pan trzymał nad tym rękę i udało się to, naprawdę to jest wielkie przedsięwzięcie dla wszystkich naszych gmin, teraz za Pana przykładem dużo innych powiatów poszło w tą stronę, ale czy im uda się czy nie, a my powinniśmy się cieszyć i smucić jednocześnie, że Pan odchodzi. Bo tyle co Pan zrobił dla straży pożarnej a zarazem dla bezpieczeństwa naszego powiatu, to myślę, że Pan przerósł sam siebie i nas wszystkich. Dziękuję bardzo Panie Komendancie.

Z sali słychać brawa.

Radna Olga Rygorowicz: To co Pan zrobił zostanie na długo, bo te samochody to są nowoczesne samochody, na pewno tyle Pan pracował straży jeszcze one będą istniały tyle samo lat. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy ktoś chce jeszcze zabrać głos? Jeśli nie, to zapraszamy Pana tutaj, na środek…

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: Jeszcze momencik, chciałbym powiedzieć jedno słowo, jedno zdanie. Dziękuję Państwu, dziękuję również wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do tego, bo sam Komendant, jak wiecie Państwo to jest figura, osoba, która siedzi. Niektórzy mówią, że nic nie robi, niektórzy mówią, że dużo robi, ale to jest zarządca. Dzięki ludziom, pracownikom, wójtom, kolegom, przyjaciołom po stronie polskiej, białoruskiej naprawdę wielu, wiele osób musiało zaangażować się w to, żebyśmy byli w tym miejscu, gdzie dzisiaj jesteśmy, żebyśmy mogli pokazywać te samochody, chwalić się, cieszyć się nimi. Straż przez te 11 lat w sumie pracujemy z Unią Europejską, zrealizowała 25 projektów ze środków unijnych, na ponad 23 mln zł, to bezpośredni zysk naszego powiatu. Ja nie liczę samochodów tych, które trafiły do gmin, bo to są samochody i rzeczy,  które trafiły do Państwowej Straży Pożarnej. Wymagało to naprawdę wiele pracy, wielu przychylności starosty, pani skarbnik, chylę czoło, bo dzięki uprzejmości pani skarbnik również te pieniądze i do nas trafiają. Dzięki naprawdę wielu, wielu osobom, które były przychylne dla Państwowej Straży te projekty mogły być realizowane. A szczególnie dziękuję Radzie Powiatu, Państwo wspieracie nas bezpośrednio, służycie radą, służycie pomocą no i służycie oczywiście środkami finansowymi, które są dla nas bezcenne. Dziękuję bardzo.

Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Panowie Radni. Panie Komendancie. Panie Komendancie, ja w imieniu mieszkańców, samorządu wojewódzkiego dziękuję Ci za pracę Twoją i Twoich pracowników na rzecz bezpieczeństwa naszego. Dziękuję za to, że mogliśmy spać w nocy spokojnie, wiedząc, że czuwasz nad nami ze swoimi pracownikami. Dziękuję Ci za to, że pokazałeś, że Straż Pożarna może wyglądać inaczej. Dziękuję, za to, że pokazałeś dla województwa jak otwierać szufladę ze środkami unijnymi, a nie tylko dla województwa, ale także w kraju. To Ty byłeś tym pierwszym, który to robił i otwierał. Dziękuję Ci za to, że prowadziłeś Orkiestrę, Mażoretki, że wokół siebie skupiłeś tyle młodzieży. Jak dzisiaj widzimy, młodzież nie ma zajęć, szuka innego… innej rozrywki, Ty tą młodzież zagospodarowałeś, pokazałeś dla nich kierunek działalności. Żałuję, że odchodzisz na emeryturę, żałuję, że nie jesteś Komendantem Wojewódzkim, żałuję, że nie jesteś Komendantem w Polsce centralnym i żałuję, że nie odchodzisz w stopniu generała. Bo Ci ten stopień generała się należy i Komenda Krajowa Straży Pożarnej też się należy. Dziękuję Ci bardzo.

Po wystąpieniach Radnych oraz zaproszonych gości, Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak, Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk oraz Wicestarosta Halina Surel uroczyście podziękowali Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Jarosławowi Trochimczykowi za służbę wręczając grawerton i kwiaty.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Komendancie, po tych słowach, które dzisiaj usłyszeliśmy, trudno znaleźć słowa, które by wyraziły ten okres, te 25 lat służby, 35 lat, tak? 25 na stanowisku Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce, żeby móc wyrazić i podziękować. Ja myślę, że w imieniu swoim, Zarządu jak też wszystkich tutaj zebranych, jak też mieszkańców powiatu hajnowskiego, dziękujemy za zaangażowanie, za trud, za wysiłek, za wizję, za odwagę, bo tą było naprawdę widać. Widać to, zdecydowanie. Myślimy, że kolejne pokolenia strażaków, tutaj wychowanych i którzy będą wychowani, będą brać przykład z tego bogatego doświadczenia naszego obecnego jeszcze dzisiaj Komendanta. Ja tu chcę podkreślić, że nasz Komendant, prawda, jak dobrze pamiętam, w drugiej edycji „Zasłużony dla Powiatu” został wyróżniony, został laureatem, o, także powiat pamiętał. Myślę, że to co widzieliśmy – dziękujemy za te konkursy, za tyle programów zrealizowanych, widać było na zdjęciach tą flotę, słuchajcie, tych samochodów i nie tylko. Tej młodzieży ogrom, która, zostało podkreślone, zrzeszała się obok straży. No, brakuje słów, Komendancie, Jarku dziękujemy, ale życzymy oczywiście dużo zdrowia, realizacji kolejnych marzeń i myślimy, że, no, nie zostawisz tutaj tej straży, tak, pod taką swoją pieczą, także zapraszamy do współpracy i wszystkiego dobrego. Także ten skromny grawerton nie wyrazi wszystkiego, ale serdecznie dziękuje.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: Jeszcze raz Panie Starosto dziękuję bardzo.

Z sali słychać brawa.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: Jeszcze raz dziękuję Państwu bardzo serdecznie. Dla mnie jest to ogromne przeżycie, że mogłem pracować naprawdę ze wspaniałymi ludźmi, jestem dumny z tej  pracy, z młodzieży, z pracy z Państwem, bo największym skarbem naszej ziemi hajnowskiej są ludzie i to powinniśmy szanować. Przyroda jest ważna, niezmiernie istotna, ale największym skarbem są ludzie. Państwo jesteście tego przykładem. Dziękuję Państwu bardzo.

Z sali słychać brawa.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Komendancie, ja w imieniu Rady, wszystkich Radnych i mieszkańców naszego powiatu dziękuję Panu,że Pan zostawił w takim stanie tą jednostkę straży. Myślę, że mieszkańcy Hajnówki pamiętamy, jak ta straż wyglądała, jaki miała sprzęt, jak Pan obejmował swoje przewodnictwo nad tym i teraz jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zostawia Pan to godnie, tak, do systemu do XXI w., nie tylko straż zawodową, ale też straże tutaj w okolicach, Ochotnicze Straże Pożarne. Myślę, że odchodząc na emeryturę w tak młodym wieku, po tylu latach pracy, jednak Pan nadal będzie wspomagał obecnego, nowego Komendanta i swoją wiedzę będzie Pan dalej przekazywał i myślę, że z tego będą wszyscy zadowoleni. Także życzę miłego pobytu na emeryturze i pilnowania wnuków. Dziękuje.

Do punktu 10-go:

Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego(str..........., zał. nr  ..…. ) przedstawił podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk.

Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk: Panie Przewodniczący Wysoka Rado, Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego został przyjęty uchwałą Rady Powiatu i na podstawie tego programu wiodące służby, inspekcje i straże naszego powiatu złożyły sprawozdania, m.in.:Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce, Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce, jak również inspekcje: Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Hajnówce, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Hajnówce, Powiatowy Inspektorat Nadzoru w Hajnówce, Zarząd Dróg Powiatowych w Hajnówce, jak również Starostwo Powiatowe w Hajnówce. Zbiorówkę tych informacji z całego Programu zostało przekazane do Radnych. Dziękuję.

Do sprawozdania zostały zgłoszone następujące wnioski:

Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Panowie Radni, Panowie Komendanci, Szanowni Państwo, dzisiaj jest temat bezpieczeństwa naszego powiatu. Tutaj Komendant Policji, Straży, ale myślę że powinniśmy zająć stanowisko w sprawie sytuacji pożarowej w Puszczy Białowieskiej. Zgłosili się do mnie mieszkańcy powiatu hajnowskiego, żebym przedstawił na sesji, opracowali nawet stanowisko w tej sprawie, o sytuacji pożarowej w Puszczy Białowieskiej. Szanowni Państwo, Puszcza Białowieska umiera stojąc, Puszcza Białowieska jest miejscem martwego drewna, miejscem jest beczką prochu i nie daj Boże, żeby zdarzyło się jakieś nieszczęście, to nie tylko grozi to pożarem w puszczy, ale grozi, stanowi zagrożenie Puszcza Białowieska dla jednostki wojskowej, a także dla cyklonu terminalu InterAgroTransie, ale także bazy paliw płynnych. Jeżeli nie daj Boże, a mamy suche lato, suchą sytuację, by ogień przedostał się do jednostki wojskowej, to, nie wiem czy Państwo, wiecie ale w promieniu 10 km wokół jednostki wojskowej podmuch by zniszczył wszystko.  I dlatego proszę Was, abyście przyjęli stanowisko na następnej Radzie Powiatu do Ministra Ochrony Środowiska, aby rozwiązać temat pożarowy Puszczy Białowieskiej. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Myślę, że ten wniosek Pana, jeśli wpłynie do nas, do Rady, Rada rozpatrzy go na następnej sesji, na następnych Komisjach w miesiącu kwietniu. Czy są pytania do Pana?

Podnspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk: Jeśli mogę zabrać głos – odnośnie ochrony przeciwpożarowej Puszczy Białowieskiej to na 16 marca jest planowane posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego i m.in. tam będzie punkt – „Ocena przeciwpożarowa Puszczy Białowieskiej”. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Także myślę, że Pan Radny będzie i przedstawi te stanowisko.

Radni nie zgłosili więcej pytań i wniosków, w związku z czym Rada przyjęła stanowisko, przystąpiła do dalszej realizacji porządku obrad.

Do punktu 11-go:

Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (str..........., zał. nr  ..…. ) przedstawił Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk.

Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk: Panie Przewodniczący Wysoka Rado, chciałbym przedstawić sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Powiecie Hajnowskim za 2015. Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego została powołana na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym i Zarządzeniem nr 6/2015 Starosty Hajnowskiego z dnia 10 lutego 2015 roku w sprawie utworzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w celu wspierania realizacji zadań Starosty z zakresu zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w innych ustawach z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. W skład komisji wchodzą: Mirosław Romaniuk – Starosta Hajnowski jako Przewodniczący, Lech Jan Michalak – Przewodniczący Rady Powiatu, Mikołaj Aleksiuk – Radny Powiatu, Maria Skwarczyńska – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce, Jakub Ostapczuk – Przewodniczący Rady Miasta, Jarosław Trochimczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Sławomir Lechowicz – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji i Mariusz Panas – Asystent Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji. W 2015 roku komisja odbyła jedno posiedzenie, na którym omówiono następujące zagadnienia:

- realizacja Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego;

- ocena skuteczności działań powiatowych służb, inspekcji i straży nakierowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie powiatu hajnowskiego;

- jak również wypracowanie zasad z organami w zakresie niezwłocznego przekazywania informacji o zgłoszonych zgromadzeniach publicznych.

Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego również współpracowała z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, i obradowała w II kwartale, gdzie omawiano procedury dotyczące ewentualnego wystąpienia Afrykańskiego pomoru świń w powiecie hajnowskim. Dziękuję.

 Radni nie zgłosili pytań i wniosków, Rada przyjęła sprawozdanie, przystąpiła do dalszej realizacji porządku obrad.

Do punktu 12-go:

Informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu hajnowskiego (str..........., zał. nr  ..…. ) przedstawił  Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk.

Podinspektor ds. zarządzania kryzysowego i prowadzenia kancelarii tajnej Samuel Szymaniuk: Powiat Hajnowski należy do powiatów o stosunkowo niewielkim zagrożeniu powodziowym i z tych też względów ilość urządzeń służących temu celowi jest stosunkowo mała. Na wypadek powodzi na terenie powiatu hajnowskiego zlokalizowany jest jeden magazyn przeciwpowodziowy podległy Marszałkowi Województwa Podlaskiego i administrowany przez Wojewódzki Urząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku na bazie Zbiornika Siemianówka oraz 5 magazynów Obrony Cywilnej zlokalizowanych w powiecie hajnowskim, w których znajduje się sprzęt przeciwpowodziowy. Wszystkie urządzenia, jak i budowle hydrotechniczne służące ochronie przeciwpowodziowej poddawane są przeglądom okresowym, ocenom stanu technicznego i ocenom stanu bezpieczeństwa. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymuje ostrzeżenia z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku oraz komunikaty hydrologiczne i meteorologiczne m.in. o przekroczonych stanach wód, a następnie analizuje sytuację i przekazuje informacje do odpowiednich służb, jak również do gmin powiatu hajnowskiego. W roku 2015r. na terenie powiatu hajnowskiego nie wystąpiły zjawiska hydrologiczne powodujące zagrożenie dla ludności i mienia. Dziękuję.

Radni nie zgłosili pytań i wniosków, Rada przyjęła sprawozdanie, przystąpiła do dalszej realizacji porządku obrad.

Do punktu 13-go:

13.1

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2016r. Przewodniczący Rady Powiatu zwrócił się do Starosty Hajnowskiego lub Skarbnik Powiatu o wyjaśnienie zmian.

Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Uchwała w sprawie zmian w budżecie dotyczy zwiększenia dochodów i wydatków w dwóch naszych jednostkach organizacyjnych. Jest to Dom Dziecka i tutaj zwiększa się odchody i wydatki o kwotę 9987 zł, natomiast jeśli chodzi o Dom Pomocy Społecznej w Białowieży jest to kwota 300 zł.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIII/119/16

z dnia 25 lutego 2016r.

w sprawie zmian w budżecie na 2016r.

(strona……)

 

13.2

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIII/120/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia 25 lutego 2016r.

w sprawie przekazania Gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową Nr 1602 B Zbucz – Czyże.

(strona……)

13.3

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała  Nr XIII/121/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia 25 lutego 2016 r.

w sprawie przekazania Gminie Czyże zadania publicznego zarządzania drogą powiatową Nr 1614B Kuraszewo – Lady.

(strona……)

13.4

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XIII/122/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia 25 lutego 2016 r.

w sprawie zmiany uchwały Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie przyjęcia statutu Związków Powiatów Województwa Podlaskiego.

(strona……)

13.5

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów 15 „za”, 1 „wstrzymujący się”.

Uchwała Nr XIII/123/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia  25 lutego 2016 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr X/75/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 29 października 2015 r. w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Powiatu Hajnowskiego do 2020 roku.

(strona……)

13.6

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. Ponadto Przewodniczący Powiatu Lech Jan Michalak poinformował Radę i mieszkańców za pośrednictwem telewizji  o przedmiocie skargi.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Szanowni Radnie wiedzą czego to dotyczy, ja tylko powiem, bo słuchacze słuchają. Uzasadnienie: Rada Powiatu Hajnowskiego po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Rady Powiatu Hajnowskiego stoi na stanowisku, że skarga z zakresu stosunku pracy są niezwykle trudnym zagadnieniem, niemniej jednak do rozstrzygania tego typu konfliktów właściwy jest sąd pracy. W związku z powyższym Rada Powiatu Hajnowskiego nie jest właściwa do oceny stawianych przez Skarżącą zarzutów oraz podnoszonych kwestii. Nie może dokonać oceny działalności Kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce jako pracodawcy ani ocenić działalności, czy czynów mogących naruszać inne przepisy, te wywodzące się z prawa karnego.            

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie (15 głosów „za” – radna Barbara Wasiluk opuściła obrady).

 

Uchwała Nr XIII/124/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia z dnia  25 lutego 2016 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce

(strona……)

13.7

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak poinformował, że projekt uchwały był rozpatrywany przez Komisje Rady: Komisję Budżetu, Komisję Spraw Społecznych i Komisję Rozwoju Gospodarczego, ich opinie są pozytywne. W sprawie uchwały Radni zgłosili następujące uwagi:

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Do Rady Powiatu wpłynęło pismo: zgodnie z postanowieniem art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym, Dz.U. z 2015, poz. 1445 – rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody Rady Powiatu, której jest członkiem. Mając na uwadze fakt, iż pracodawca w przedmiotowym wniosku skierowanym do Rady Powiatu Hajnowskiego nie wskazał powodu, dla którego zamierza odwołać radnego Andrzeja Szwarc z zajmowanego stanowiska, Rada Powiatu Hajnowskiego odmawia wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z Panem Andrzejem Szwarc. Czy są jakieś pytania w tej kwestii?

Wiceprzewodniczący Andrzej Szwarc: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni goście, chciałbym przedstawić pracę Agencji a także swoją pracę w Agencji. Z rolnictwem jestem związany od początku, pracuję w Agencji od 2004r., od stanowiska najmniejszego. W roku 2008 pełniłem obowiązki kierownika Agencji, od roku 2008 później pełniłem obowiązki Zastępcy Kierownika Agencji i od, gdzieś tam w granicach 2012 r., pełnię… jestem Zastępcą Kierownika Agencji. Przez okres naszej działalności robiliśmy wszystko, aby obsłużyć jak najlepiej naszych beneficjentów, aby biuro funkcjonowało jak najlepiej. Corocznie szkoliliśmy rolników z wypełniania wniosków, przeszkoliliśmy rocznie ok. 1500 rolników, w tym ja też brałem udział w takich szkoleniach. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie biura – to jest taki ranking biur powiatowych, który określa na jakim poziomie biura wydawały decyzję. I tak, zważywszy na to, że ten rok jest dosyć ciężki ze względu na funkcjonowanie systemu, chciałbym tylko tak w skrócie powiedzieć, że biuro powiatowe w Hajnówce na chwilę obecną zajmuje pierwsze miejsce pod względem wydawanych decyzji obszarowych i ONW w skali województwa. Wydaliśmy do tej pory 74% decyzji o przyznanie  płatności obszarowych, gdzie średnio w województwie podlaskim to jest 55 %. Natomiast średnia w całej Polsce to jest 61% decyzji. Jeżeli chodzi o przyznanie decyzji obszarowych dla naszych beneficjantów, mamy na poziomie 95% wydanych decyzji obszarowych. Średnia w skali kraju…, w skali województwa to jest 66 %, natomiast średnia w skali kraju to jest 70%. Zajmujemy na chwilę obecną 8 miejsce w wydawaniu decyzji ONW w skali kraju na 314 biur powiatowych i 27 miejsce w wydawaniu decyzji obszarowych na 314 biur powiatowych. Ze swej strony chciałbym tylko podziękować tutaj dla zespołu, które tworzy powiatowe biuro w Hajnówce i jego pracownicy za współpracę przez 12 lat, podziękowania dla Mikołaja, który dbał o funkcjonowanie tego biura, tworzył w nim atmosferę rodzinną, nie pozwolił aby pracownicy źle czuli się w biurze i z przyjemnością chodzili do tego biura do pracy. Jeśli chodzi o samo stanowiska Zastępcy Kierownika czy Kierownika, Kierownikiem się w biurze powiatowym bywa, także nie mam nic przeciwko temu, jeśli zostanę odwołany z tego stanowiska. A to Rada też będzie podejmowała taką decyzję. Dziękuję bardzo. 

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos? Jeśli nie, to uchwała Rady jest w sprawie odmowy wyrażenia zgody.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów 14 „za”, 1 „wstrzymujący się” (radna Barbara Wasiluk nie brała udziału w głosowaniu).

 

Uchwała Nr XIII/125/16

Rady Powiatu Hajnowskiego

z dnia z dnia  25 lutego 2016 r.

w sprawie odmowy wyrażenia zgody na odwołanie radnego Andrzeja Szwarc z zajmowanego stanowiska

Radny Mikołaj Aleksiuk: Przepraszam, można jedno zdanie tylko do tego. Można?

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ale to już później…

Radny Mikołaj Aleksiuk: Ale to już załatwiona sprawa ja chcę…

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ale to może w wolnych wnioskach Pan to powie, dobrze?

Radny Mikołaj Aleksiuk: Nie ma sprawy.

(strona……)

Do punktu 14-go:

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odpowiadając na interpelacje, zapytania Pana Radnego Adamczuka. Droga Czyże – Rakowicze, przed Rakowiczami – w ramach bieżącego, wiosennego utrzymania dróg będzie naprawiona. Jeśli chodzi o ten zakręt przed Klejnikami i skarpę, która tam jest – skarpy cały czas się usuwa, ale dziękuję. Wiosną ruszą tylko prace, spróbujemy to usunąć. Ulica Białowieska – tutaj zwracaliśmy się do Burmistrza, poprawki naniósł na drodze, ale widocznie zima robi swoje. Także zwrócimy się do Pana Burmistrza. Co do kopert tutaj przy Urzędzie Skarbowym i następnie przy ulicy 3 Maja, zwrócimy się do Zarządu Wojewódzkiego Dróg, ażeby powiedzmy wskazali czy to rzeczywiście tam jest miejsce na jedną kopertę, na dwie, żeby te miejsca były lepiej zaznaczone dla inwalidów. Co do drogi tutaj w Pogorzelcach to czy drogi na Podolanach przy Restauracji Carskiej – też w ramach wiosennego utrzymania też będą prowadzone prace. Odpowiadając na pytanie Radnego Korcza; chodnik przy ulicy Piłsudskiego – jest to droga wojewódzka, on jest sukcesywnie naprawiany. Zwrócimy się z zapytaniem, jak sądzę czy w tym roku czy jak Zarząd pewnie przewidział naprawę. Ale zwrócimy się z pismem, odpowiedź przekażemy na ręce radnego. Co do ul. Białowieskiej, bo to chodzi o Białowieską tam przy Weterynarii…?

Z sali: Nie, 11 Listopada.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: A, ten odcinek 11 Listopada. To ja jeszcze zapytam, to w tym miejscu jakie, jeszcze raz proszę.

Radny Jan Korcz: Weterynarz, Doradztwo..       

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Chodzi o ten odcinek na placu, tak?

Radny Jan Korcz: Na placu, tak.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Tutaj też zwrócimy się do Burmistrza.

Radny Jan Korcz: W ubiegłym roku było składane.

Radny Jan Adamczuk: Ja już nie składam, bo po co składać jak nie zrobią.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ponowimy prośbę. I pozostało mi jeszcze jedno za… interpelacja, zapytanie Radnego Gerasimiuka odnośnie pracy tutaj Komunikacji, Wydziału Komunikacji, żeby przedłużyć ten obsługę interesantów. Zastanowimy się i udzielimy odpowiedzi na piśmie. Dziękuje.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ja mogę do tych spraw wrócić? Panie Adamczuk, to, że Pan zgłaszał, my też jeździmy po mieście, sprawdzamy, z tym że musi Pan wiedzieć, że nie wszystkie ubytki się da asfaltem na zimno załatwić w takiej temperaturze. Większe te ubytki są naprawiane i one się rozchodzą. Jeśli byśmy zaczęli naprawiać te małe ubytki, powstaną garby. I wtedy przyszedł by Pan i powiedział, że słuchajcie - garby powstają i jeszcze gorzej jest.  Nie można powiedzieć, że to jest źle robione, bo to jest tak robione na ile pozwala aura i ile można w danym czasie zrobić. Jest to cały czas monitorowane, jeżdżą nasi kierowcy, chodzą ludzie, jeżdżę również ja po ulicach i wiemy, jak to wygląda. Co dotyczy tego wjazdu do Doradztwa, to to podlega pod Gospodarkę Mieszkaniową. I, nie wiem, było to zgłaszane, Pan Dyrektor Łapiński miał to usuwać. Nie usunął raz, zrobiło to miasto, nie wiem jak teraz będzie decyzja Pana Burmistrza, czy dostaniemy polecenie od Pana Burmistrza, że my jako my musimy to zrobić czy ma to zrobić właściciel gruntu, którym jest Pan Łapiński. Tak sprawa wygląda – także mówię, wszystkie ubytki – większe od razu są usuwane, jak się zrobi większa znów jest to usuwane, także jest to sprawa na bieżąco monitorowana, lepiej się na razie, przy takich temperaturach, nie da.

Radny Jan Adamczuk: Dziękuję Panie Przewodniczący, ale jest tak, że trzy dziureczki małe, to trzeba to wydłubać, żeby to powiększyć i zrobić jedną.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Gospodarz tak nie robi.

Radny Jan Adamczuk: No jak to nie? Jak jest trzy dziureczki małe, jedna przy drugiej no to się nie zrobi, to trzeba wydłubać i jedną załatać. I tak trzeba zrobić i będzie dobrze.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Tak nie da rady.

Do punktu 15-go:

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Szanowni Państwo przechodzimy do punktu „Wolne wnioski”. Chciałem powiedzieć, że 1 marca jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Także poproszę o powstanie, uczcijmy chwilą ciszy tych żołnierzy.

Radna Olga Rygorowicz: Przedtem, to ja bym chciała jeszcze…

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Później.

Radna Olga Rygorowicz: Nie, teraz.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Później.

Radna Olga Rygorowicz: Nie, nie, teraz.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Nie Pani Radna.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Przewodniczący, ja chcę zabrać głos.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Później, w wolnych wnioskach następnych.

Radna Olga Rygorowicz: Nie, teraz!

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:Nie.

Radna Olga Rygorowicz: A to w takim układzie ja wychodzę.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:Proszę bardzo. Proszę o powstanie i uczczenie chwilą pamięci tych Żołnierzy Wyklętych.

Radna Olga Rygorowicz: Jeżeli Rajsa mamy dzisiaj uczcić pamięcią…

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale ja nie powiedziałem o Rajsie, tylko powiedziałem o Żołnierzach Wyklętych.

Radna Olga Rygorowicz: Ale nie, to może powiedzmy – bez kapitana Rajsa.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Nie, nie mogę tak powiedzieć, bo kapitan Rajs też był Żołnierzem Wyklętym.

Radna Olga Rygorowicz :Bez kapitana Rajsa.

Głos z sali: Tak jest!

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Nie, nie. Więc proszę o powstanie.

Radni: Olga Rygorowicz, Jan Adamczuk, Jan Korcz i Wiceprzewodniczący Jarosław Gerasimiuk opuścili salę. Rada uczciła minutą ciszy pamięć Żołnierzy Wyklętych. Radni wrócili na salę obrad.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Proszę, czekam na wolne wnioski.

Radny Mikołaj Aleksiuk: Ja może chcę wrócić do poprzedniej uchwały, gdzie słusznie podjęliśmy uchwałę w sprawie naszego radnego Szwarca, że zagłosowaliśmy jak trzeba. Tylko ja mam teraz taką prośbę, apel do Przewodniczącego i do Starosty, bo sama uchwała to tylko papier.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Ale jest uzasadnienie.

Radny Mikołaj Aleksiuk: W porządku. Czy nie warto by było, żeby każdy z Was czy we dwóch razem w jakiś sposób jeszcze z Dyrekcją czy jak podjęli jakieś kroki w obronie tego człowieka. Bo to tylko papier, spróbujcie – może się nie uda, może się uda.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak: Dobrze, dziękuję.

Radna Jadwiga Dąbrowska: W kontekście pożegnania Pana Komendanta Straży Pożarnej oraz na skutek wniosków wielu moich wyborców i swoim własnym, też jestem emerytką już od pięciu lat, z konieczności. Chciałabym zaapelować w swoim imieniu i w imieniu wielu osób do pracodawców i do wszystkich osób, które znajdują się, że tak powiem, w wieku emerytalnym, żeby zapobiec wyludnianiu się powiatu i wyludnianiu miasta, możemy coś zrobić, czyli jeśli osiągamy wiek emerytalny, odejść na tą zasłużoną emeryturę. Po pierwsze nie ma takich narzędzi przymusu, żeby kogoś zmusić do podjęcia takiej decyzji, ale jak mówię, żeby zapobiec procesowi wyludniania naszego miasta i powiatu oraz temu, że w naszym powiecie rośnie średnia wieku, a średnia wykształcenia niestety maleje. Wykształceni, młodzi ludzie opuszczają nasz powiat, bo nie znajdują pracy. Jako uzasadnienie powiem, że nie ma ludzi nie zastąpionych, szybo się o tym wszyscy przekonujemy, przekonujemy się również, że poza miejscem pracy też jest życie i nie da się zarobić wszystkich pieniędzy. A realizować się można również poza miejscem pracy, są organizacje pozarządowe, jest wolontariat, jest działalność społeczna i można wreszcie kiedyś zacząć żyć. To tak w kontekście Pana Komendanta, który jest jeszcze człowiekiem młodym, aktywnym, mimo to odchodzi. Ja odeszłam pięć lat temu czyli też jeszcze mogłabym być bardzo aktywnym nauczycielem, okoliczności życiowe tak to zawyrokowały. Także to jest mój apel do wszystkich dyrektorów jednostek samorządowych, do szkół, do zakładów, bo wiadomo, nie będzie to do dyrektorów zakładów prywatnych, bo oni mogą robić, co im się żywnie podoba, ale jeżeli możemy chociaż po części zatrzymać młodych ludzi, to to zróbmy. Dziękuję bardzo.

Radna Olga Rygorowicz: Chciałam zwrócić się do Starosty w wolnych wnioskach, niejako już w interpelacjach. Panie Starosto zgłaszałam, żeby budować tam chodnik do instytucji powiatowych: do Centrum Pomocy Rodzinie, do Komisji Orzekania ds. Niepełnosprawności, do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, do biura pracy i wtedy powiedzieliście, m.in. Pan Przewodniczący powiedział, że tam krzaki rosną, że nie można ich naruszyć. Teraz jest właściwy moment, gdzie te krzaki można przesadzić, przesadzić, żeby ten moment po porostu nie przegapić. Mam taką prośbę, żeby jednak ten chodnik powstał. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Lech Jan Michalak:Ja myślę, że na to pytanie powinna Pani Kierownik odpowiedzieć.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Nie, ja odpowiem. Odpowiadając na to zapytanie, dodam tylko tyle, że Pan Dyrektor jest zarządcą tego miejsca, zwrócił się tutaj o usunięcie tych krzaków, bo trzeba dostać pozwolenie, na usunięcie tych krzaków, także procedura trwa.

Radna Olga Rygorowicz: Ale to już jest pół roku, więcej już o tym mówię…

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Znaczy no, trzy miesiące.

Radna Olga Rygorowicz: Dla dyrektora to niepotrzebne jest. Mówmy szczerze…

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: No tak, ale on jako zarządca tego terenu musi wystąpić.

Radny Sejmiku Województwa Mikołaj Janowski: Panowie Przewodniczący, Szanowni Państwo, Panie, Panowie Radni. Czwartego lutego zostałem odwołany z Kierownika Biura Powiatowego Agencji. Ja chciałbym podziękować, Andrzej dla Ciebie, jako zastępcy mego, dla moich pracowników za bardzo dobrą pracę na rzecz naszych rolników. Na rzecz 4500 tys. rolników w naszym powiecie, zrobiliśmy bardzo dobrą robotę, ja serdecznie Tobie i byłym moim pracownikom serdecznie dziękuje. Ja rozumiem, że w moim przypadku jest to decyzja polityczna, bo jestem Prezesem powiatowych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Natomiast Andrzej w Twoim przypadku myślę, że Agencja popełnia wielki błąd, bo nie jesteś ani nie należysz do żadnej partii, byłeś zastępcą, bo byłeś fachowcem. I nikt z poprzednich ekip, różnych ekip, Ciebie nie zwalniał, nie odwoływał, bo byłeś fachowcem, byłeś bardzo dobry, za co serdecznie dziękuje. Dziękuję także dla Starostwa Powiatowego za współpracę, a w szczególności dla geodezji za bardzo dobrą współpracę w kwestii wyjaśniania niespójności w mapach geodezyjnych, pomiarach działek. Dziękuję także dla Urzędu Pracy za to, żeśmy pierwsi w Polsce i tutaj pod kierownictwem Urzędu Pracy Pani Dyrektor Wróblewskiej, utworzyliśmy biura wypełniania wniosków. To była inicjatywa Pani Dyrektor i moja i to były pierwsze w Polsce takie biura w każdej gminie, gdzie pracownicy gmin, także Urzędu Pracy za darmo wypełniali wnioski. To nigdy nie zapomnę takiej sytuacji, jeszcze za to oberwałem, nie otrzymałem nagrody, bo Pan były dyrektor Dzierzgowski uważał, że to nie jest stosowne, a później te punkty wypełniania wniosków powstały w każdej gminie. Ja tutaj serdecznie dziękuję dla Urzędu, dla Starostwa. Dziękuję dla wszystkich pracowników gmin za wsparcie, na koniec chciałbym serdecznie podziękować  dla naszych rolników. Dla naszych rolników, bo dzięki temu, że istnieje rolnik w powiecie hajnowskim, a obecnie jest 4 tys., Andrzej, 350 wnioskodawców to ja jako były kierownik i moi pracownicy mieli pracę. I myśmy swoją pracą służyli dla rolników, bo uważaliśmy, że dzięki nim my też mamy możliwość zarobienia i też mamy możliwość utrzymania rodziny. Także serdecznie dziękuję. Jeżeli z mojej strony padły jakieś niedociągnięcia, a także zbyt ostre stwierdzenia czy na szkoleniach czy bezpośrednio w kontakcie z rolnikiem, bo mi każda złotówka, na każdej złotówce dla nas, dla mnie, dla Andrzeja, dla pracowników zależało, żeby każda złotówka, która trafiła do powiatu hajnowskiego, tutaj została i żeby nie daj Boże była windykowana z powrotem do Warszawy, do Brukseli. Bo to są nasze pieniądze. Jeżeli kogoś obraziłem, jeżeli komuś powiedziałem coś nie tak, to przepraszam. Serdecznie dziękuję za współpracę dla wszystkich. Natomiast Szanowni Państwo jutro o 10.00 w Bielsku Podlaskim są konsultacje w sprawie Infrastruktury Transportowej Województwa Podlaskiego. Co dotyczy naszego powiatu – otóż, Szanowni Państwo, co ma być w ramach tej Infrastruktury zrobione? Ma być remontowana linia kolejowa na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski, koszt remontu tej linii 120 mln zł. Ma być remontowana linia kolejowa granica państwa województwa, czyli od Bugu - Czeremcha – Hajnówka, koszt remontu tej linii 112 mln zł. Ma być remontowana linia kolejowa Bielsk Podlaski – Hajnówka, koszt remontu 85 mln. Ma być remontowana, już jest robiona, linia kolejowa Chryzanów – granica państwa, koszt 40 mln. I ma być robiona linia kolejowa Bielsk – Czeremcha, koszt 71 mln. Szanowni Państwo jutro w konsultacjach będziemy rozmawiać na temat dróg wojewódzkich. I otóż drogi, które znajdują się w naszym powiecie, jakie są propozycje. Otóż środków w RPO starczy na 10 pierwszych dróg. Środków po przetargach i z możliwością wykorzystania środków ze ściany wschodniej wystarczy na 15-16 dróg. I otóż nasze drogi, z naszego powiatu są w następującej kolejności: droga Zwodzieckie – Juszkowy…, przepraszam – droga Nowosady – Zabłudów – jest na 7. pozycji przedstawiona przez Urząd Marszałkowski i jest na 4. pozycji do budowy przedstawionej przez Polską Akademię Nauk. Jest to odcinek 35 km 917 m, koszt budowy tej drogi wynosi 140 mln zł. Otóż Szanowni Państwo na początku lutego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję środowiskową i teraz już kolej na zryw czyli wszystkie pozwolenia. Otóż mimo perturbacji, rożnych rodzajów problemów taka ciekawostka – z mostu, który miał wynosić 80 m na rzeczce Narew, bo będzie to, ta droga będzie wybudowana z obwodnicą w Narwi na Ancuty i obwodnicą Trześcianki – więc w początkowym stadium było 80 m mostu a na koniec wyszło 780 m mostu. Jest to droga nad korytem rzeki Narew, ale myślę, że ktoś będzie kiedyś pamiętał i może Bagiński Mieczysław ma swój most w Narwi, a ja będę miał swój most… Bagiński ma swój most na Narwi w Łomży, a mój most będzie na rzece Narew w Narwi. Jeżeli chodzi o drogę Zwodzieckie – Juszkowy Gród, tutaj jest sytuacja trochę bardziej niepokojąca, ale, bo Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała negatywną opinię środowiskową i Zarząd Dróg Wojewódzkich składał ponownie wniosek i są… idziemy w dobrym kierunku, aby droga też była, miała decyzję środowiskową, tutaj błędy zostały popełnione, no nie będziemy już dochodzić przez kogo. I chodzi o ptaka dubelt na rzece Narew przy tamie w Bondarach to to zaważyło na tej sytuacji. Ale ta droga jest na pozycji 10. w koncepcji Urzędu Marszałkowskiego, 10. pozycji do budowy Urzędu Marszałkowskiego i na 11. pozycji Polskiej Akademii Nauk. Natomiast Szanowni Państwo jest jeszcze jedna szansa i mam nadzieję, że w wyniku mniejszych kosztów przetargu a także pozyskania środków ze ściany wschodniej, bo chcemy drogę Nowosady – Zabłudów rozbić na dwie części, otóż odcinek Zabłudów – Żywkowo do granicy powiatu złożyć wniosek do Polski Wschodniej i myślę, że tutaj radny Łukaszewicz ze względu na rządzących, pomoże w tej sprawie, a pozostałe środki Żywkowo –Nowosady byłyby z RPO. Natomiast jeśli nie otrzymamy pieniędzy ze środków Polski Wschodniej, to ta droga będzie budowana w całości ze środków RPO. Jeżeli chodzi o drogę Siemiatycze.. Kleszczele- Siemiatycze, to ta droga jest na 18 pozycji wystawioną do budowy przez Urząd Marszałkowski, a także na 14 pozycji przez Polską Akademię Nauk. I ja bym prosił, Ci co mają zaproszenia, Ci co nie maja, radnych, tutaj Was, abyście byli na tych konsultacjach w Bielsku Podlaskim – to będzie w Urzędzie Gminy, w sali konferencyjnej. I otóż należałoby tu udowodnić, że ta droga jest potrzebna ze względu na przejście drogowe w Połowcach, a także na ciąg komunikacyjny ze stacji przeładunkowej w Siemianówce, Chryzanowa. Jak widzicie Państwo, wszyscy się śmiali, że Janowski pisze głupoty w sowich ulotkach, o jakimś Chryzanowie pisze, a na dzień dzisiejszy mamy wspaniałą.. wybudowany wspaniały terminal, który docelowo ma przeładowywać 7 pociągów na dobę. Także to jest ogromna inwestycja i dodatkowych 60 miejsc pracy. Mam nadzieję, że także podstrefa Suwalskiej Strefy Ekonomicznej, szkoda że zmienił się Prezes, który tutaj tak sprzyjał nam Robert Żyliński, ale myślę, że Pan Leszek Dec, któremu złożyłem gratulację na Sejmiku Wojewódzkim w poniedziałek też będzie wspierał naszą przedsiębiorczość i nie zapomni o podstrefie województwa także w Siemianówce i myślę, że tutaj to jest dobry kierunek rozwoju. Jeżeli chodzi o drogę Juszkowy Gród tracimy, Zwodzieckie, odcinek do remontu jest 28 km 334 m na kwotę 100 mln zł. Szanowni Państwo, tyle już dzisiaj, jesteście przemęczeni, wrażeń było dużo, także jeszcze raz dziękuję, dziękuję za współpracę.

Wiceprzewodniczący Andrzej Szwarc: W końcu po 12. latach mogę powiedzieć- Mikołaj, jeszcze mnie nie odwołali z tego stanowiska. I zapomniałem o jeszcze bardzo ważnej rzeczy – chciałbym złożyć życzenia dla obecnego kierownika biura powiatowego w Hajnówce, Pana Marka Szczerby, wspaniały człowiek, osiągniecia co najmniej takich wyników, a nawet lepszych, bo kadrę ma naprawdę dobrą. Dziękuje.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, ja w tym miejscu chciałbym się jednak odnieść do tej minuty ciszy, która była tutaj przed chwilą zaproponowana. Mianowicie to jest w przeddzień albo za dwa, dni ma być marsz w Hajnówce i ja myślę, że dzisiaj to co Panie Przewodniczący zostało uczynione, tu z podkreśleniem Burego, jest to takie no, niewłaściwe, ponieważ jest to temat dla tej społeczności bardzo trudny, Bury jak wiemy dokonał czynów, których nie winien, nie powinny się wydarzyć. I jest to dla naszej społeczności, dla mnie też no.. niewłaściwe. Ja myślę, że to oczywiście jeśli chodzi o minutę ciszy za Żołnierzy Wyklętych, ja ani myślę nie ma tutaj obiekcji. Natomiast co do osoby, jakim był kapitan Bury pozostawiam bez komentarza. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Starosto, a ja Panu odpowiem – my mieszkamy w Polsce, obowiązują nas postanowienia rządu polskiego, sejm rehabilitował kapitana Rajsa i powinniśmy to też uszanować, bo tak mówi państwo. I jeśli jest ot nie tak, jak Państwo tutaj uważacie, należy odwołać się do sądu i taką sprawę przeprowadzić. Na razie jest to osoba – nie morderca, jest to Żołnierz Wyklęty, który każdy radny dostał opinię Instytutu Pamięci Narodowej pisze tam, że to było tam nie na tle narodowościowym czy religijnym, tylko było to na tle politycznym. Także musimy to zachować, bo żyjemy w państwie, które jest, w którym obowiązuje demokracja. Są różne myśli, są różne wyznania, ja wiem, że jest to tutaj dla nas, w Hajnówce, bardzo wrażliwy temat, ale uszanujmy to, co w naszym państwie obowiązuje. Także dziękuję.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ale z racji tego jest to wrażliwy, tak jak Pan Przewodniczący mówi, temat…

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ale mieszkamy w Polsce, wszystkich tak samo obowiązuje.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: Ale reprezentujemy, ale Pan jako Przewodniczący reprezentuje…

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Wszystkich.

Starosta Hajnowski Mirosław Romaniuk: …Powiat Hajnowski, ja też mieszkańców powiatu reprezentuję, także… Mieszkamy w tym powiecie Panie Przewodniczący.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ja też mieszkam. Ja mieszkam od początku.

Wiceprzewodniczący Jarosław Gerasimiuk: Panie Przewodniczący Pan mówi, że to jest bohater. Jak ja mam czcić człowieka, który zamordował w mojej rodzinie niewinnego chłopaka? To jest raz. Po drugie, moją matkę ledwie …. [fragment wypowiedzi niezrozumiały] w tym mieszkaniu. Czy  ja mam tego człowieka czcić i uważać, że to jest bohater? Tyle.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Ja myślę proszę Państwo, Wysoka Rado, że trzeba słuchać, co ja mówię. Ja nie mówiłem o jakiś bohaterach, tylko powiedziałem o Żołnierzach Wyklętych, A to jest różnica. Jesteście tak nastawieni na nie, że nie słuchacie co się do Was mówi. Ja nikogo nie obraziłem i moje zdanie, był dzisiaj pan redaktor z Niwy, można se poczytać, zobaczyć, co ja tam mówiłem na te różne tematy. Także tutaj jest taka wrogość, jednych i drugich, myślę, że drugich nie wiadomo kto jest tam.. Nie słucha się co się mówi, ja powiedziałem że Żołnierzy Wyklętych, a nikt nie powiedział, że Bury nie jest Żołnierzem Wyklętym. Także dziękuje.

Radny Jan Adamczuk: Ja tu, jak Pan Janowski nadmieniał o zagrożeniu przeciwpożarowym Puszczy Białowieskiej to się wstrzymałem, ale teraz parę chcę słów nadmienić. To się nie zrobiło za rok, za dzień. To za osiem lat przy Pana władzy peeselowskiej. I Pan teraz widzi Szyszkę ministra, on tu przyjeżdża, ale Pan się nie pokazał, ani razu dla tego człowieka, porozmawiał by z nim, on chciał. Ja byłem, osobiście byłem parę razy,  Pan się nie pokazał. A dzisiaj już do Pana piszą, już Pan nazbierał nazwisków, tyle, tyle, że. Panie my tu znamy o tym  zagrożeniu, my tam jeździmy, my już podjęli uchwały, byli u Ministra Środowiska, Panie to Wasza władza narobiła tych bałaganów. Tak, i proszę tu nie pokazywać, że Pan teraz będzie bronił nas. Panie, znamy Pana dokładnie. Znamy dokładnie, a te drogi Panie, co Pan dzisiaj je wyczytał, to może ich połowa jeszcze nie będzie. To jest proste. Pan może  by Łukaszewicz zabrał głos, bo on troszeczkę wie w tym temacie. No i skoro jeszcze nie chce mówić, no nie zna jeszcze dobrej prawdy uważam. Będzie dobrze. Panie, nie ma co tu dużo gadać , Panie Janowski. To Pana bałagan był, Pan nie chciał.. A ochrona środowiska też przez PSL tu działała.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Panie Adamczuk, ale żeśmy słyszeli już to.

Radny Jan Adamczuk: I bardzo dobrze. I powiedziałem prawdę. Dziękuję.

Przewodniczący Rady Powiatu Lech Jan Michalak: Dobrze, to Pana prawda.

Radny sejmiku Województwa Henryk Łukaszewicz: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Tutaj wywołał mnie Pan Radny do odpowiedzi. To, co mówił Pan Janowski odnośnie dróg Zabłudów – Nowosady i Juszkowy Gród – Zwodzieckie to Pan Janowski prawdę mówił, tutaj muszę Pana poprzeć, bo to jest prawda. O budowie linii kolejowej, to są założenia budowy linii kolejowej, też jest prawda tutaj. Także, odnośnie, jeżeli chodzi o stanowisko, jakie miał Pan Mikołaj odnośnie lasów za rządów PSL-PO, to ja nie mogę potwierdzić, jakie miał stanowisko, bo nie wiem. Ale możemy ocenić rządy PO-PSL, czy były skuteczne czy nie były skuteczne, widzimy na przykładzie lasów, ochrony lasów. I widzimy, że oni prowadzili ochronę lasu bierną, natomiast PiS chce, Minister Szyszko chce mówić o ochronie lasów czynną, czyli poprzez wycinanie drzew chorych itd. I tutaj ten temat jest szerszy taki, to akurat nie na tą sesję tutaj, jest bardzo szeroki, tylko mogę powiedzieć, że to co mówił Pan Janowski odnośnie dróg i odnośnie kolei, to prawdę mówił dziękuję.

Radna Olga Rygorowicz: Panie Przewodniczący przykro, że ja jako radna, Pan nie respektuje tego, że… Panie Przewodniczący przykro mi, że chciałam zabrać głos przed minutą ciszy i Pan mi nie udzielił go. Obowiązkiem Przewodniczącego jest udzielić ja nie jestem z ulicy, ja jestem radną wybraną przez mieszkańców miasta Hajnówki i chciałam tylko powiedzieć dwa słowa, że ja chylę głowę przed Żołnierzami Wyklętymi, oprócz brygady kapitana Rajsa. I tylko tyle chciałam,. I Pan mi nie udzielił tego głosu. Także wszystkim wyjaśniam dlaczego wyszłam, bo zostałam przez Przewodniczącego niedopuszczona, także nie toleruje mojej osoby i będę składać wniosek o wotum nieufności. Dziękuję bardzo.

Do punktu 16-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym za aktywny udział w sesji.

 

Protokół sporządziła                                                             Przewodniczący Rady Powiatu

Katarzyna Nikołajuk                                                                         Lech Jan Michalak

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Nikołajuk, Wydział Organizacyjno - Administracyjny

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data wprowadzenia: 2016-03-24

Data modyfikacji: 2016-03-24

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2016-03-24