Protokół Nr V/19 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 11 kwietnia 2019 r.
BR.0002.2.(5).2019
Protokół Nr V/19
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 11 kwietnia 2019 r.
w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce
(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.16:16)
Do punktu 1 – go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otwieram V sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę, witam Panią Wicestarostę, witam wszystkich radnych. Witam Pana radnego wojewódzkiego Pana Mikołaja Janowskiego. Witam serdecznie na dzisiejszej radzie dyrektorów powiatowych jednostek organizacyjnych. Witam Panią dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Panią Zenaidę Bołtromiuk. Witam serdecznie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pana Marka Roszczenko. Witam serdecznie dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży Pana Mikołaja Golonko. Witam Panią kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Panią Iwonę Romańczuk. Pani dyrektor Domu Dziecka w Białowieży nie będzie. Witam kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce Pana Pawła Szymaniuka. Bardzo serdecznie dzisiaj na sesji witam Powiatowego Rzecznika Konsumentów Panią Danutę Ługowoj. Witam serdecznie naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego i wszystkich pracowników. Witam serdecznie gości przybyłych na dzisiejszą sesję Rady Powiatu. Za pośrednictwem telewizji witam także mieszkańców powiatu hajnowskiego i nie tylko, pewnie też i bielskiego (lista gości zał. nr .11….).
Szanowni Państwo, nasze obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.powiat.hajnowka.pl. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do Sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr ..12….).
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad V sesji Rady Powiatu został radnym przesłany. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak: Panie Przewodniczący, Szanowna Rado, jako przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji składam wniosek formalny o uzupełnienie porządku obrad V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Zgodnie z § 18 ust. 6 pkt 2 w związku z § 25 ust. 1 pkt 7 statutu Powiatu Hajnowskiego zgłaszam wniosek o uzupełnienie porządku obrad V sesji Rady Powiatu o punkt 13.9 - o przyjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
Przewodniczący Rady zapytał, czy są jakieś uwagi do tej propozycji.
Radni nie zgłosili uwag do propozycji przedstawionej przez Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Przewodniczący Rady poddał pod głosownie wniosek Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Rodzaj głosowania: Większość bezwzględna
Jawność: jawne
Wynik głosowania: przyjęto
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.
- Otwarcie V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
- Przedstawienie porządku obrad sesji.
- Przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu.
- Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
- Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
- Prezentacja projektu „Utworzenie Centrum Kompetencyjnego energii odnawialnej i efektywności energetycznej na Podlasiu: powiat hajnowski i białostocki.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
- Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Rynku Pracy.
- Informacja o realizacji Powiatowego Programu Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2015-2020.
- Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
- Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.
- Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018r.
- Powzięcie uchwał w sprawie:
13.1. zmian w budżecie na 2019r;
13.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2019- 2027;
13.3. rozpatrzenia skargi na działalność kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce;
13.4. określenia szczegółowych wymogów raportu o stanie powiatu;
13.5. zmian w statucie Domu Dziecka w Białowieży;
13.6. planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli prowadzonych przez uczelnie, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2019r.;
13.7. zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu „Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020;
13.8. stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie likwidacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiz zakupowych dla obywateli Białorusi;
13.9. rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
- Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
- Zamknięcie obrad V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
W związku z wprowadzoną zmianą do porządku obrad Przewodniczący Rady poddał pod glosowanie przyjęcie porządku obrad V sesji Rady Powiatu.
Rodzaj głosowania: Większość zwykła
Jawność: jawne
Wynik głosowania: przyjęto
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Porządek obrad V sesji Rady Powiatu został przyjęty jednogłośnie (17 głosów „za”).
Do punktu 3-go:
Protokół z IV sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu.
Rodzaj głosowania: Większość zwykła
Jawność: jawne
Wynik głosowania: przyjęto
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Protokół z IV sesji Rady Powiatu został przyjęty.
Do punktu 4-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko poinformował, że w okresie między sesjami żadna interpelacja ani zapytanie nie wpłynęło do Rady.
Radni nie zgłosili uwag i pytań w tym punkcie.
Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.
Do punktu 5-go:
Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr…1.…).
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliście Państwo informację, czy są pytania do informacji o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Radny Lech Jan Michalak: Mam pytanie dotyczące ogłoszenia konkursu na dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. Ogłoszenie było, ja się pytałem, czemu jest tylko na BIPie nie ma nawet podanej informacji na stronie powiatu, że takowy konkurs został ogłoszony. Przeczytałem ten komunikat i wymagania i w tym ogłoszeniu brak mi było sprawy, że osoba, która startuje na dyrektora powinna mieć wykształcenie techniczne. Dobrze by było, żeby miała w kierunku drogownictwa, a takiej rzeczy nie było. Nie było też, jak jest na innych ogłoszeniach, popatrzy się w internecie na ogłoszenia z całej Polski, to jest napisane, że wymagane jest, żeby kandydat na dyrektora, przynajmniej nie mniej jak trzy lata pracował w jednostkach samorządu terytorialnego na kierowniczym stanowisku. I to myślę, że w rozmowach z osobami, które mają wyższe wykształcenie techniczne i z budowy dróg, jak pytałem, czemu się nie zgłaszają do konkursu, odpowiadali mi, że chyba Pan też dokładnie wie, wszyscy mówią i wiedzą, że to jest zrobione pod jedna osobę, która ma wygrać. Było podpisane porozumienie po wyborach, starosta starostą, ten pan dyrektorem i nie ma co się błaźnić i kompromitować. Tak to wygląda. I tak, jak się zastanowić, faktycznie to ogłoszenie konkursowe można tak odebrać.
Druga sprawa, nie mam nic do ludzi, którzy byli w składzie komisji konkursowej, tylko, jak się rozmawia tam, to też nikogo nie było żadnego fachowca, kto ma techniczne wykształcenie, a jeszcze, żeby coś o drogownictwie, także albo ekonomista, albo inne. Także myślę, że tutaj Zarząd zlekceważył mieszkańców i zrobił, jak zrobił. Myślę, że łatwiej było Zarządowi powiedzieć, że dobrze, była umowa, tak ma być i wszystko, a nie robić konkurs pod publikę, z którego nic nie wynika.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Szanowni Panowie Przewodniczący, Panie Starosto. Ja również kilka pytań dotyczących informacji o pracy zarządu powiatu. Nawiązując do tego, co powiedział przed chwilą mój kolega, pytałem przed sesją Pana Mikołaja Janowskiego, czy jest dzisiaj jako radny sejmiku, czy jako dyrektor jednostki organizacyjnej powiatu. To dosyć istotna informacja. Pan Mikołaj ją zignorował. Natomiast, ja zwrócę się do Zarządu z wnioskiem konkretnym o udostępnienie kopii dokumentacji konkursowej, która została stworzona w ramach konkursu na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. To wniosek o udostępnienie dokumentacji.
Natomiast teraz chciałbym, żeby Zarząd odniósł się do informacji tutaj w przedstawionym dokumencie. Pierwsza dotyczy planowanego na 1 września 2020r. utworzenia Szkoły Podstawowej z Dodatkową Nauka Języka Białoruskiego w ramach Zespołu Szkół z Dodatkową Nauką Języka białoruskiego w Hajnówce. Jest tutaj dosyć jasno określona intencja, decyzja wręcz, że ma to już nawet skonkretyzowaną datę. Natomiast, ja chciałbym wiedzieć, czy rozmowy prowadzono z organem prowadzącym szkoły podstawowe, czyli z Miastem Hajnówka. Dyskusja ta już rok temu miała miejsce na sesji Rady Miasta, wtedy były podjęte pewne decyzje, została utworzona klasa z dodatkową nauką języka białoruskiego przy jednej ze szkół podstawowych w Hajnówce. Warto by było przy takich deklaracjach uwzględnić też możliwości miasta jako organu prowadzącego.
Drugie moje pytanie z prośbą o rozwinięcie i szczegółowe informacje dotyczące skądinąd bliskiego mi projektu utworzenia funduszu stypendialnego dla studentów profilu lekarskiego i pielęgniarskiego wyższych uczelni, tak, aby pozyskać w przyszłości absolwentów kierunków dla naszego ZOZu w Hajnówce. Zarząd tutaj informuje, że postanowił decyzję w tej sprawie podjąć w późniejszym terminie, ja nie wiem w jak późniejszym, tutaj prosiłbym o doprecyzowanie. Natomiast sugerowałbym, żeby nie odwlekać tego w nieskończoność, dlatego, że rok akademicki niebawem się skończy, czas jakoś tak szybko płynie, natomiast moglibyśmy już z ofertą stypendialną od nowego roku akademickiego 2019/2020 ruszyć, tak? Ale to już, jak gdyby trzeba by było podjąć konkretne działania w tej sprawie. Dziękuję i oczekuję na odpowiedzi.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, to pytanie do Pana i Zarządu, pracujemy już ponad 4 miesiące jako Rada i dalej nie ma Pana expose, jak to kiedyś, na poprzednich Radach było pytanie zawsze do Pana Starosty Romaniuka, pokaż Pan, że Pan jest chłopem i masz Pan to, co trzeba. Może Pan ma, to, co trzeba, wszyscy wiemy, ale chciałbym usłyszeć, jaki jest plan działania obecnego Zarządu. Dziękuję.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przypominam tylko, że jesteśmy w czasie obrad sesji Rady Powiatu, oglądają nas mieszkańcy i bardzo proszę Państwa o zachowanie powagi Rady.
Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Ja chciałbym jeszcze raz zadać pytanie tutaj przedmówcy, pytając konkretnie odnośnie powołania Szkoły Podstawowej przy liceum. To nie rok, tylko trochę więcej, jak pół roku ta dyskusja była i ja przypomnę Państwu, że poprzedni Zarząd zawnioskował pozytywnie, oczywiście w odpowiedzi na wniosek przedstawicieli rodziców o powołaniu takiej szkoły przy liceum. Natomiast decyzja burmistrza miasta była negatywna w tym temacie. I co konkretnie się zmieniło w przeciągu pól roku w tym temacie? Dziękuję.
Radny Jan Korcz: Panie Przewodniczący, tutaj brakuje mi chyba jednego punktu, bo jest informacja o pracy Zarządu i rozumiem, że radni zadają pytania na temat pracy Zarządu. I dopiero później w punkcie na końcu jest Wolne wnioski, chyba powinno być wcześniej Zapytania i interpelacje radnych. Wolne wnioski to jest jakaś inna zupełnie sytuacja. Ten punkt został przeoczony.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie, wszystko w porządku, poprzednia sesja miała taki sam porządek obrad i w tym punkcie 14 będzie można zgłaszać interpelacje i zapytania, a teraz jesteśmy przy informacji o pracy Zarządu i wszystkie pytania dotyczyły informacji. Wszystkie pytania, które padły dotyczą konkretnie informacji o pracy Zarządu, bo wszystko było przedmiotem obrad Zarządu. Natomiast wolne wnioski i oświadczenia są w punkcie 14.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Odniosę się najpierw do zapytań Państwa radnych, później przedstawię jeszcze czym się zajmowaliśmy na dzisiejszym posiedzeniu Zarządu. Odnośnie ogłoszonego konkursu na dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce, chcę przekazać Panu radnemu Michalakowi, że przeprowadziliśmy konkurs według procedur konkursowych, według obowiązującego prawa i nic tutaj nie mamy ani do ukrycia, ani tym bardziej że nie złamaliśmy żadnych przepisów. Natomiast, jeżeli Pan uważa inaczej, to można dochodzić wiadomo na jakiej drodze. W konkursie każdy mógł wystartować, kto spełniałby kryteria. Natomiast, ja bardzo się cieszę, że do konkursu przystąpił Pan Mikołaj Janowski, niezwykły pasjonata, jeżeli chodzi o drogownictwo i jestem przekonany, że poradzi. Natomiast odniosę się w wolnych wnioskach odnośnie tego punktu. Natomiast tylko przypomnę Panie radny Leszku Michalak, Pan odpowiadał też za sprawy drogowe w Urzędzie Miasta Hajnówka, pewnie nie miał też wykształcenia w tym kierunku, a bardzo dobrze z tej roli się wywiązywał, zresztą współpracowaliśmy razem i nie miałem tutaj żadnych zastrzeżeń.
Natomiast, jeżeli chodzi o tzw. expose, to bardzo brzydko Pan się zachował, odnosząc się w takich zapytaniach, ale to nie jest przecież tylko dzisiaj. Ja takie expose złożyłem. Panie radny Michalak, Pana wtedy na sesji nie było.
Jeżeli chodzi o pytania Pana radnego Bogdana Łabędzkiego, udostępnimy oczywiście kopię dokumentów konkursowych na stanowisko dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.
Natomiast, jeżeli chodzi o wniosek utworzenia Szkoły Podstawowej z językiem białoruskim przy Zespole Szkół z Dodatkową Nauka Języka Białoruskiego, to jest to inicjatywa oddolna. My w tej chwili prowadzimy procedury według obowiązujących przepisów. Jeżeli trzeba będzie szczegółów, to tutaj mam naczelników, którzy wyjaśnią bardzo szczegółowo, ale my w tej chwili prowadzimy procedury. Zwróciliśmy się do organu prowadzącego szkoły podstawowe, czyli do burmistrza miasta Hajnówka z takim też wnioskiem.
Utworzenie funduszu stypendialnego min. dla zawodu pielęgniarek, to sami wiemy, że jest ogromny deficyt, jeżeli chodzi o zawód pielęgniarski. Dlatego też w takich dość luźnych rozmowach, ale też w bardzo konkretnych, rozmawialiśmy o ewentualnym utworzeniu funduszu stypendialnego, żeby faktycznie absolwentki naszych szkół średnich podjęły wyższe studia na kierunku pielęgniarskim i aby zostały tutaj w Hajnówce, to trzeba zmotywować pewnymi środkami finansowymi, żeby faktycznie powróciły tutaj. Ale oczywiście to trzeba wszystko ogarnąć odpowiednimi przepisami, aby wykształcone panie powróciły tutaj również do Hajnówki. O takie fundusze, jeżeli chodzi nie tylko o pielęgniarki, ale również zawody lekarskie już w Polsce istnieją, ale prowadzą to bardzo bogate samorządy. Dlatego też tutaj mamy jeszcze trochę czasu, żeby się zastanowić. Natomiast, nie ukrywam, że chcemy rozmawiać wspólnie z Panem burmistrzem, jak również dyrektorem SP ZOZ w Hajnówce o naszym ewentualnym ufundowaniu stypendium.
Pan radny Romaniuk odniósł się również do wniosku utworzenia szkoły podstawowej z językiem białoruskim w ZSzDNJB, które miało już kolejne podanie i dlatego rozpatrujemy je już jako normalny ciąg załatwienia tej sprawy.
To byłyby odpowiedzi na zadane pytania, natomiast chcę teraz przekazać Państwu, że w dniu dzisiejszym również odbyliśmy posiedzenie Zarządu Powiatu. Przyjęliśmy autokorektę Zarządu w sprawie zmian do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r. Myślę, że w tym punkcie w sprawie zmian w budżecie, które Państwo mieli do wglądu w swoich materiałach również w dniu dzisiejszym przekaże Pani Skarbnik. Natomiast również byliśmy za tym, aby wniosek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji był uwzględniony podczas dzisiejszej sesji. Również podjęliśmy uchwałę w sprawie ogłoszenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. W sprawach różnych również zajęliśmy stanowiska.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, moje pytanie dotyczyło, że nie ma tam pytania, warunków, że to musi być ktoś z wykształceniem technicznym, a najlepiej jeszcze, żeby było to wykształcenie w kierunku drogowym. Ja, Panie starosto, mam wykształcenie techniczne, nie mam studiów, ale mam technikum mechaniczne skończone i było mi łatwiej się zapoznać z tymi, dlatego Pan dobrze ocenia moją pracę, za co się bardzo cieszę, bo współpraca między nami była dobra. Pan pamięta, jak Pan przyszedł na wiceburmistrza, jakie Pan miał kłopoty, żeby z tym dojść do porządku…
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny, bardzo przepraszam, wróćmy do meritum sprawy, bo jak każdy z nas zacznie opowiadać, jak on przychodził do pracy, to wie Pan, długo będziemy obradowali. Kolejne pytanie, bardzo proszę.
Radny Mirosław Romaniuk: To nie kolejne pytanie, tylko nawiązując do odpowiedzi Pana Starosty, znaczy, poinformował nas, jaki jest tok postępowania przy tworzeniu szkoły przy liceum, jest takim normalnym postępowaniem, to chcę powiedzieć, że poprzednio też zarząd prowadził postępowanie normalne, właściwe. Tylko chcę podkreślić, że ta decyzja należy tylko i wyłącznie do burmistrza. Burmistrz mógł już pół roku temu taki wniosek zaopiniować pozytywnie i dzisiaj nie byłoby potrzeby na nowo tej procedury wznawiać.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Bardzo dziękuję za głos, Panu Mirosławowi tylko przypomnę, że sesja Rady Miasta, na której podejmowano decyzję odbyła się 30 maja ubiegłego roku, więc prawie rok.
Panie Starosto, prośba o przybliżenie tematu, bo szykuje nam się konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych, rozumiem, w tym roku, tak?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Tak
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Czy już jakieś…
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny, bardzo proszę o wrócenie do takiej formy, że pytanie i odpowiedź, a nie przesłuchiwanie. Proszę konkretne pytanie, a ja będę pilnował, żeby Pan starosta starał się konkretnie odpowiedzieć.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Czy mógłby Pan przytoczyć jakiś przepis, który Pana zdaniem reguluje te sprawę.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Tak, w naszym regulaminie i w ustawie o samorządzie jest mowa, że pytania powinny być krótkie i dotyczące treści merytorycznej.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale to jest krótkie pytanie.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: No tak, ale, niech Pan starosta albo nie odpowiada, wtedy nie będzie przerywania.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Nie będzie Pan odpowiadał na pytania, tak?
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W trakcie pytania. Panie radny, Pan dokładnie rozumie. Proszę zadać konkretne pytanie i będziemy pilnowali, żeby Pan starosta odpowiedział.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: To pytanie zadałbym już trzy minuty temu, gdyby nie Pana wywód na temat tego, co ja mogę, a czego nie mogę.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeżeli policzymy czas, kto ma dłuższe wywody tutaj z nas trzech, czterech, to na pewno ja mówię najkrócej. Proszę, wracamy do sprawy.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Starosto, chodzi mi o przybliżenie sprawy konkursu w Zespole Szkół Zawodowych, z czego to wynika itd.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie radny Łabędzki, kończy się po prostu kadencja i aby zdążyć przed zakończeniem roku szkolnego, to musimy rozpocząć procedurę i dlatego dzisiaj na Zarządzie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu procedury uruchomienia konkursu na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych. To jest proste i logiczne.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: I kiedy ma być?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Bardzo proszę Panią naczelnik, jeżeli może, to niech w szczegółach odpowie.
Naczelnik wydziału spraw społecznych Ewa Cieślik: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Ogłoszenie o konkursie zakłada, że składanie ofert odbędzie się do dnia 10 maja i wstępnie tak planujemy, propozycje damy dla starosty i zarządowi, żeby konkurs odbył się 28 maja.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 porządku obrad, a mianowicie prezentacja projektu „Utworzenie Centrum Kompetencyjnego energii odnawialnej i efektywności energetycznej na Podlasiu: powiat hajnowski i białostocki”. Krótką prezentację na temat tego projektu przedstawi Pani Lucyna Lewczuk.
Pani Lucyna Lewczuk – główny specjalista w wydziale promocji Starostwa Powiatowego w Hajnówce: Szanowny Panie Przewodniczący, Szanowny Panie Starosto, Szanowni radni powiatu i zebrani mieszkańcy. Chciałabym przedstawić prezentację projektu polsko – niemieckiego, którego tytuł brzmi: Utworzenie Centrum Kompetencyjnego energii odnawialnej i efektywności energetycznej na Podlasiu: powiat hajnowski i białostocki. Chciałabym podkreślić, że projekt ten jest kontynuacją projektu, który powiat hajnowski realizował już od 2016r. Tytuł poprzedniego projektu to był: Oszczędny rozwój regionalny na Podlasiu i był to projekt realizowany przez fundację EuroNatur. Efektem tego projektu jest bardzo istotny dokument, którym możemy się pochwalić jako jedyny praktycznie powiat w całej Polsce. Jest to dokument: Plan energetyczny zachowania czystości powietrza i ochrony klimatu. Dokument ten stwierdza potencjał odnośnie energii odnawialnej na terenie powiatu hajnowskiego oraz możliwości wykorzystania zasobów energii odnawialnej dla przyszłego rozwoju powiatu. Kontynuacją tego projektu jest drugi projekt, o którym właśnie opowiadam w tym momencie. Jest to projekt polsko – niemiecki, jest on finansowany również przez stronę niemiecką z Europejskiej Inicjatywy Ochrony Klimatu oraz przez Federalne Ministerstwo Środowiska Niemiec. Praktycznie 89% budżetu projektu pokrywają te fundusze pomocowe, natomiast wkład własny powiatu to jest jedynie wkład niefinansowy, tylko wkład materialny. Okres realizacji projektu to jest podpisanie projektu przez stronę niemiecką, przez wnioskodawcę, czyli Energievision Frankenwald nastąpiło w listopadzie 2018r. natomiast projekt jest realizowany do końca 2020r. Partnerami w projekcie jest powiat hajnowski oraz stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. Jakie są cele projektu? Najważniejszym celem projektu jest utworzenie Centrum, w którym ma być prowadzone doradztwo w zakresie energii odnawialnej i do tego centrum będą mogli się zgłosić zarówno przedstawiciele gmin oraz przedstawiciele firm i osób indywidulanych. Projekt ma na celu również wykształcenie doradców energetycznych oraz wymianę doświadczeń między powiatem hajnowskim a stroną niemiecką. Oraz oczywiście taki cel ogólny, to jest budowanie świadomości i podwyższenie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Całkowity koszt projektu to jest prawie 330 tys. EURO i dofinansowanie ze strony niemieckiej to jest 89%, czyli prawie 300 tys. EURO. Natomiast polska część, to jest tylko część administracyjna, a więc zapewnienie lokalu, zapewnienie internetu, materiałów biurowych. Jeżeli chodzi o podział środków na trzech partnerów, to na każdego partnera przewidzianych jest 106 tys. EURO i w ramach tego budżetu w projekcie mają być zatrudnione 2 osoby i może to być 1,5 etatu lub 2 etaty. Jeżeli chodzi o czas realizacji projektu, to w najbliższym czasie odbędzie się wyjazd studyjny do Niemiec, w ramach którego uczestnicy tego wyjazdu zostaną zapoznani z pracą tego typu agencji w Niemczech, następnie są przewidziane warsztaty z przedstawicielami, z firmami oraz dalsze kształcenie doradców energetycznych oraz działania informacyjne na terenie powiatu. Jakie korzyści odniesie powiat hajnowski po realizacji projektu? Jest to niewątpliwie podniesienie wiedzy i świadomości mieszkańców regionu na temat OZE, wzrost wykorzystania OZE, podniesienie efektywności energetycznej, w tym również oszczędności oraz spodziewamy się efektu kuli śnieżnej. Chodzi o to, że takie agencje w Polsce jeszcze nie istnieją, natomiast na terenie Niemiec mają bardzo duże doświadczenie i sprawdzają się, jeżeli chodzi o realizację celów i mamy nadzieję, że taka agencja będzie zapoczątkowana u nas, a inne powiaty będą z tej agencji brały w przyszłości dobry przykład. Dziękuje bardzo.
Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Chciałem tutaj podziękować za to, że bardzo ładnie wyszedł nam ten pierwszy projekt realizowany przez dwa lata. Chciałbym tutaj podziękować dla Pani koordynator, Pani Lucynie Lewczuk. Dobra współpraca ze stroną niemiecką i z naszymi lokalnymi samorządami spowodowała, że będzie ciąg dalszy tego projektu. Tu chciałbym przede wszystkim podkreślić, że ten projekt ma podwyższyć świadomość, ale tym celem głównym ma być samowystarczalny powiat energetycznie, ale w sposób taki, że realizatorami i wykonawcami tego będą mieszkańcy. Nie za zasadzie sprowadzania inwestorów zewnętrznych, którzy będą płacić tylko podatki, a zyski wszystkie zabierać, natomiast idea tego jest, żeby na tyle był nasz powiat samowystarczalny poprzez to, że my jako mieszkańcy będziemy tworzyć te źródła energii odnawialnej, płacić podatki, ale zysk i to wszystko zostanie w powiecie, ponieważ czy słońce, czy wiatr jest naszym dobrem i to dobro będziemy chcieli spieniężyć. Życzę dobrego realizowania kolejnego projektu. Dziękuję bardzo.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu zapoznała się z założeniami do projektu „Utworzenie Centrum Kompetencyjnego energii odnawialnej i efektywności energetycznej na Podlasiu: powiat hajnowski i białostocki”.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów (Zał. Nr…13…..).
Powiatowy Rzecznik Konsumentów Danuta Ługowoj: Dzień dobry Państwu. Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, chciałabym Państwu przedstawić w paru słowach pracę Rzecznika i na czym ona polega. A więc, obowiązek składania sprawozdania z działalności Rzecznika Konsumentów wynika z art. 43 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z ustawą rzecznik na dzień 31 marca każdego roku przedstawia staroście roczne sprawozdanie o działalności w roku poprzednim i przekazuje je do właściwego miejscowo delegatury, czyli do UKiK w Lublinie. Z przytoczonej ustawy wynikają obowiązki rzecznika konsumentów. Do najważniejszych z nich należy bezpłatne poradnictwo w zakresie ochrony praw konsumenta oraz występowanie do przedsiębiorców z zakresu naruszania praw konsumentów. Poradnictwo konsumenckie w 2018r., podobnie, jak w latach ubiegłych dotyczyło problemów z procedurą reklamacyjną, z zawiłym procesem odstąpienia od umów zawartych na odległość. W 2018r. rzecznik 120 razy występowała do przedsiębiorców oraz udzieliła około 280 porad osobistych, mailowych lub telefonicznych, co daje nam około 400 porad w ciągu ubiegłego roku. Również w ubiegłym roku działania rzecznika pozwoliły na odzyskanie na rzecz pokrzywdzonych osób kwoty 63 tys. zł. Struktura udzielonych porad przedstawia się następująco: większość porad dotyczyła zawieranych umów sprzedaży poza lokalem przedsiębiorcy, następnie reklamowano bardzo dużo producentów AGD, RTV oraz artykułów wyposażenia mieszkań, dużo też było reklamacji dotyczących obuwia i odzieży. W zakresie usług najczęściej porady dotyczyły usług telekomunikacyjnych oraz ubezpieczeniowych. Z uwagi na coraz większy dostęp do internetu, wzrasta liczba porad w zakresie umów zawieranych na odległość, nie zawsze trafionych. Zdaniem rzecznika, za taki stan rzeczy w dużej mierze winę ponosi sam konsument, dlatego, że darzy zbyt nadmiernym zaufaniem tym co widzi w reklamie, bądź w opisie towaru. Konsumenci nie zwracają uwagi na rodzaj podpisywanych dokumentów, a przede wszystkim nie sprawdzają z jaka firma umowę zawierają. Wiele problemów konsumenckich związanych jest także z dziedziną usług finansowych. Zgłaszane problemy dotyczą różnorodnych usług bankowych, jak kredyty konsumenckie, w tym kredyty na zakupy towarów i usług. W przypadku tego typu umów problemem jest nieostrożność, łatwowierność konsumentów, którzy nie czytają umów, a opierają się tylko na ustnych zapewnieniach przedsiębiorców. Zakres działania rzecznika jest dość obszerny, niemniej jednak rzecznik nie posiada uprawnień kontrolnych, nie może wydawać nakazów, zakazów, nakładać kar, grzywien, jest instytucją o kompetencjach doradczych i procesowych. Znaczna część konsumentów wymaga pomocy w całym procesie postępowania reklamacyjnego, dlatego też rzecznik służy pomocą nie tylko w zakresie udzielania informacji, ale również pomaga redagować pisma od początku, czyli zgłoszenia niezgodności towaru z umową, procedurę reklamacyjną aż do postępowania sądowego. W ubiegłym roku rzecznik przygotowała dwa projekty pozwów oraz jedno wystąpienie do Powiatowej Komendy Policji o ukaranie przedsiębiorcy, który nie udzielił rzecznikowi odpowiedzi na wysłane wystąpienie. Nie wiem, czy Państwo macie jeszcze jakieś do mnie pytania?
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 – Informacja na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Rynku Pracy (Zał. Nr …2.). Bardzo proszę o krótkie przedstawienie informacji Pana dyrektora Powiatowego urzędu Pracy Pana Marka Roszczenko.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Chciałbym jeszcze dodać, że następnym punktem jest informacja o realizacji Powiatowego Programu Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2015-2020 i te informacje są ze sobą powiązane.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Państwo pozwolą, jest taka propozycja Pana dyrektora, ponieważ punkt 9 - informacja o realizacji Powiatowego Programu Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2015-2020 to też jest punkt, który przedstawia Pan dyrektor i myślę, że Pan dyrektor może wspólnie przedstawić te dwie informacje. Czy jest Państwa zgoda na to?
Tak – z sali
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Jeżeli tak, to proszę o dwie prezentacje.
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Jeżeli chodzi o sytuację na lokalnym rynku pracy, to na koniec 2018r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 1297. W okresach wiosenno – letnich następował spadek osób bezrobotnych, a w okresach jesienno – zimowych, wzrost. Jeżeli chodzi o napływ i odpływ bezrobotnych, to w 2018 roku zarejestrowanych zostało 1906 osób, z czego 309 zarejestrowało się po raz pierwszy, natomiast z rejestru wykreśliliśmy 1909 osób, ponad 50% stanowiły osoby, które zostały wykreślone z tytułu podjęcia pracy. Jeżeli chodzi o zrealizowane programy na rzecz promocji zatrudnienia, ogółem objęto 614 osób, najwięcej z tej formy skorzystało osób na stażach oraz prac interwencyjnych. Decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej urząd w 2018, pierwszą decyzją otrzymał na aktywizację bezrobotnych około 2,5 mln zł, w ciągu roku w wyniku działań podjętych przez urząd pozyskaliśmy kolejny milion na aktywizację osób bezrobotnych z różnych grup ryzyka. Jeżeli chodzi o oferty pracy. Pośrednictwo pracy, urząd w 2018r. współpracował z 228 pracodawcami. Pozyskano bądź pracodawcy złożyli oferty pracy, gdzie najwięcej ofert pracy niesubsydiowanych było na spawaczy, ślusarzy. W takich zawodach prym wiedzie firma Pronar. Natomiast z subsydiowanych, to robotnik gospodarczy. Jeżeli chodzi o działania wynikające z ustawy, to utworzono indywidulane plany działania dla osób bezrobotnych, udzielono informacji zawodowej oraz osoby korzystały z poradnictwa zawodowego. Jeżeli chodzi o pozostałe zadania, to w imieniu starosty wydano ponad 4 tys. decyzji, wydawano zaświadczenia, wydawano informacje PIT i przyznano 70 dodatków aktywizacyjnych. Dane z Powiatowego Programu zawierają się w informacji o działalności ogólnej urzędu. Aktywizacja zawodowa osób do 25 roku, tutaj była działalność usługowa i działalność aktywizacyjna. 416 osób ogółem skorzystało, 95 osób w ramach działań aktywizacyjnych. Drugim priorytetem to były osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli osoby powyżej 50 r.ż., osoby o niskich kwalifikacjach i osoby długotrwale bezrobotne. Takich osób objęliśmy pomocą 895, z czego 504 uczestniczyło w działaniach aktywizacyjnych. Kolejnym celem było wyrównywanie szans mężczyzn i kobiet i tutaj objęliśmy 547 kobiet, w tym 350 kobiet działaniami aktywizacyjnymi. Dziękuję.
Radna Krystyna Kośko: Panie dyrektorze, ile wynosi odpłatność za godzinę prac społecznie użytecznych, kiedy ostatnio ta kwota była waloryzowana i czy w całym kraju obowiązuje jednakowa kwota?
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Roszczenko: Ta kwota jest obowiązująca w całym kraju, to wynika z wysokości zasiłku. Dokładnie nie powiem teraz, nie pamiętam. Na piśmie odpowiem.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – informacja o realizacji Powiatowego Programu Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2015-2020 (Zał. Nr …3 ….).
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła informację o realizacji Powiatowego Programu Zatrudnienia i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2015-2020.
Do punktu 10-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10 – Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży (Zał. Nr…6…..), Domu Dziecka w Białowieży (Zał. Nr…7…..), Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce (Zał. Nr…8…..), Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce (Zał. Nr…5…) i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (Zał. Nr…4…).
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Mikołaj Golonko: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni Państwo. Dom Pomocy Społecznej w Białowieży działa na podstawie ustawy o pomocy społecznej i rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej, które bardzo szczegółowo określają jakie warunki i standardy dom powinien spełniać. W 2007r. otrzymaliśmy od wojewody pozwolenie na czas nieokreślony na działanie takiego domu zgodnie ze standardami. Co trzy lata pracownicy urzędu wojewódzkiego przeprowadzają kontrolę, właśnie wczoraj skończyła się taka kontrola, była to kontrola kompleksowa, protokołu jeszcze nie mamy, ale z posiedzenia pokontrolnego wynika, że nasz dom wypadł bardzo dobrze. Dom zapewnia dla osób, które nie wymagają leczenia szpitalnego, ale wymagają całodobowej opieki, miejsce zamieszkania, czyli usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające. W powiecie funkcjonuje taka opinia, że dom pomocy społecznej w Białowieży jest domem drogim, że trzeba dużo płacić. Chcę powiedzieć, że w roku ubiegłym była odpłatność 3333,00 zł i tego nie można mylić z kosztem, jaki ponoszą mieszkańcy i ich rodziny, jako że mieszkaniec płaci tylko 70% swojego dochodu, czyli emerytury, renty, albo zasiłku stałego otrzymywanego z pomocy społecznej. Nie dyrektor domu, nie starosta ustala wysokość odpłatności, ale kierownicy jednostek samorządowych, ci, którzy reprezentują prezydenta, burmistrza, wójta, to oni ustalają, ile mieszkaniec ma płacić. Na 73 osoby, które są w domu pomocy dopłatę wnoszą rodziny 5 mieszkańców, przy czym są to kwoty od 300 zł do 600 zł.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Kolejna informacja powinna dotyczyć Domu Dziecka w Białowieży, ale Pani dyrektor poinformowała, że nie może dzisiaj uczestniczyć w obradach Rady Powiatu. Była na komisjach, które odbyły się w poniedziałek i dokładnie przedstawiła sytuację Domu Dziecka w Białowieży. Ja może jedną informację dla Państwa, którzy nas oglądają, otóż w Domu Dziecka w Białowieży na koniec roku 2018 przebywało 17 dzieci. Obecnie w placówce przebywa 19 dzieci, w tym 7 dziewcząt i 12 chłopców w wieku od 9 do 21 roku życia i przebywają oni ze względu na ograniczenie władzy rodzicielskiej – 13 dzieci, pozbawienie władzy rodzicielskiej – 2 dzieci i pełnoletni wychowankowie to 4 dzieci.
Przechodzimy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce i bardzo proszę Panią dyrektor Zenaidę Bołtromiuk o krótkie przedstawienie pracy Domu.
Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Zenaida Bołtromiuk: Szanowny Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Państwo radni. Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce jest samodzielną jednostką organizacyjną powiatu hajnowskiego finansowaną z budżetu Wojewody Podlaskiego w ramach zadań zleconych z zakresu pomocy społecznej. Do 15 lutego każdego roku mam obowiązek przedłożyć Wojewodzie Podlaskiemu sprawozdanie z naszej działalności, co też uczyniłam. 20 marca tego roku otrzymałam pozytywną opinie odnośnie naszej działalności i to zostało przedłożone radnym. Postaram się skrótowo przedstawić nasz Dom. ŚDS w Hajnówce jest ośrodkiem dziennego pobytu dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i swoją działalnością obejmuje cały powiat hajnowski. Celem działalności naszego Domu jest podtrzymywanie i rozwijanie niezbędnych umiejętności u osób z zaburzeniami psychicznymi do jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w domu, jak i w środowisku lokalnym. Decyzje do ŚDS wydaje kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Dom nasz pracuje 5 dni w tygodniu, od 7:30 do 15:30 i na dzień dzisiejszy przebywa 55 osób. Od 2017r. ŚDS jest ośrodkiem dziennym typu A, B i C. Czyli do naszego ośrodka mogą zgłaszać się osoby przewlekle, psychicznie chore, osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby, które wykazują przewlekłe zaburzenia psychiczne. Dla każdego uczestnika jest opracowywany indywidulany plan wspierająco – aktywizujący, który jest uzgodniony z naszym uczestnikiem, zaakceptowany i podpisany. Uczestnik realizując indywidulany plan postępowania ma do wyboru szeroki wachlarz usług prowadzonych w naszym ośrodku, czy są to treningi umiejętności społecznych, poradnictwo psychologiczne, pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, udział w pracowniach terapeutycznych. Mamy 5 pracowni, czyli pracownia plastyczna, kulturalno – oświatowa, kulinarna, haftu i szycia oraz techniczna. W celu zapewnienia integracji społecznej naszym uczestnikom współpracujemy z rodzinami, z ośrodkami pomocy społecznej, z PCPR, z poradnią zdrowia psychicznego, z oddziałem psychiatrycznym ZOZ, ośrodkami kultury, z kościołami i związkami wyznaniowymi, placówkami oświatowymi, z Warsztatem Terapii Zajęciowej. W celu realizacji zadań statutowych Dom zapewnia fachową opiekę ze strony pracowników. Są to osoby, które są przygotowane merytorycznie i posiadają dużą wiedzę w pracy z osobami zaburzonymi, psychicznymi, są to psycholog, terapeuci, opiekunowie, instruktor terapii zajęciowej. W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt Ministra Pracy i Rodziny pod nazwą „Jak wieść gminna niesie, świat nieznany, świat poznany” w ramach sieci wsparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Udział w tym projekcie wzięli nie tylko uczestnicy naszego domu, ale również osoby będące pod opieką poradni zdrowia psychicznego i ich rodziny. W ramach realizacji tego projektu otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony pracowników samorządowych i w tym momencie chciałam bardzo serdecznie podziękować.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję pięknie za przygotowanie sprawozdania i za pracę, jaką Państwo wykonujecie. Przechodzimy do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce.
Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej Iwona Romańczuk: Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką dziennego pobytu, w której rehabilitacja społeczna i zawodowa prowadzona jest dla 35 uczestników. Uczestnikiem może zostać osoba powyżej 18 roku życia, która posiada aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności z odpowiednim wskazaniem terapii zajęciowej. Uczęszczają do nas osoby z miasta Hajnówka oraz z gmin powiatu hajnowskiego. 23 osoby posiadają znaczy stopień niepełnosprawności, 12 umiarkowany. Rodzaj niepełnosprawności wśród naszych uczestników to jest przeważnie niepełnosprawność sprzężona. Zajęcia odbywają się w siedmiu pracowniach. W pracowni muzykoterapeutycznej uczestnicy rozwijają swoje zdolności muzyczne, teatralne, recytatorskie, reprezentują nasz Warsztat w różnego rodzaju konkursach. W pracowni plastycznej wykonują różnego rodzaju prace plastyczne, używając różnych przyborów. Pracownia artystyczna – wykonują prace rękodzielnicze od haftowania, wyszywania, malowania, poprzez różnego rodzaju kompozycje. W pracowni technicznej mają możliwość zapoznania się z obsługą maszyn do obróbki drewna, wykonują drobne prace konserwatorskie na naszym terenie, dbają o ład i porządek. W pracowni komputerowej zapoznają się z obsługą sprzętu komputerowego, wykonują różnego rodzaju kartki okolicznościowe, zaproszenia, dyplomy, redagują gazetkę warsztatową „O nas”, prowadzą stronę internetową oraz Facebooka. Pracownia dnia codziennego uczy wykonywania podstawowych czynności codziennych, gotują, pieką, zmywają, uczą się sprzątać, wykonują drobne zakupy w sklepie, umilają wszystkie nasze imprezy okolicznościowe pysznymi daniami. W pracowni ikonograficznej mają możliwość zapoznania się z techniką wykonywania ikon, od bejcowania, naklejania, wyszywanie koralikami, wyklejanie nićmi. Obok zajęć terapeutycznych dbamy też o zdrowie naszych uczestników. W sezonie organizujemy wycieczki rowerowe, korzystamy z siłowni napowietrznych, z Orlików, raz w tygodniu wychodzimy na siłownię i zajęcia do parku wodnego. Styczeń to czas kolędowania, byliśmy w Siemiatyczach, w Narewce, w Białowieży, odbyliśmy spotkanie integracyjne z mieszkańcami Domu Miłosierdzia „Samarytanin”, odwiedzili nas też uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orzeszkowie z jasełkami. W lutym odbyło się spotkanie autorskie z poetami i uroczyście obchodziliśmy Dzień Zakochanych, podczas którego odbył się turniej gier planszowych. W marcu odbyło się spotkanie integracyjne z dziećmi z przedszkola i podopiecznymi z Dziennego Domu Opieki Medycznej. Odwiedziły nas również dzieci z przedszkola oraz podopieczni ŚDS oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. W ramach rehabilitacji społecznej odbył się wyjazd do Białegostoku i Bielska Podlaskiego. W kwietniu wzięliśmy udział w obchodach Dnia Autyzmu, w imprezie sportowo - rekreacyjnej w Parku Wodnym, odbyło się też spotkanie integracyjne z zaprzyjaźnionym z nami Warsztatem z Nowej Woli. W maju odbyło się spotkanie integracyjne z Uniwersytetem III wieku, gdzie razem wychodzimy na kijki, wzięliśmy udział w przeglądzie talentów osób niepełnosprawnych i rozpoczęliśmy cykl szkoleń z zakresu ekonomii społecznej i wolontariatu, w którym udział wzięła większość naszych uczestników. Również w ramach rehabilitacji społecznej odbyła się wycieczka do Ciechanowca. Po raz drugi zorganizowaliśmy konkurs poetycki osób niepełnosprawnych „zaczarowane strofy”, wzięło w nim udział 10 placówek terapeutycznych. Tematem przewodnim była miłość. W czerwcu wzięliśmy udział w „Biegu po zdrowie”, w marszu równości osób niepełnosprawnych, w festynie ekologicznym, w pikniku leśnym. Ważnym wydarzeniem był dla nas udział w międzynarodowym biennale „Terapia i tatr w Łodzi”, mieliśmy możliwość zaprezentowania naszego spektaklu „Ziaziula”, mogliśmy podejrzeć, jak pracują inne osoby z Polski i zagranicy. W sierpniu, po przerwie wakacyjnej, wzięliśmy udział w festynie integracyjnym w Hajnówce oraz zorganizowaliśmy III integracyjną pielgrzymkę uczestników, opiekunów i kadry na św. Górę Grabarkę. Zorganizowaliśmy też wycieczkę nad morze. Oprócz atrakcji turystycznych, nasi uczestnicy mogli skorzystać z serii zabiegów leczniczych. Wrzesień – spartakiada na stadionie OSiR, to również Puchar Polski Nordic Walking, spotkanie integracyjne w Nowej Woli, odwiedzili nas również funkcjonariusze z Komendy Policji w Hajnówce. We wrześniu, jak co roku, zorganizowaliśmy już VII integracyjny rajd Nordic Walking. Temat był patriotyczny, w trakcie marszu odwiedziliśmy miejsce straceń, gdzie mogliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze, jak również zapoznać się z historią tego miejsca, która została nam opowiedziana przez Panią Allę Gryc, na zakończenie było integracyjne ognisko. W październiku – przegląd form artystycznych, rehabilitacja społeczna, wyjście do kina i do restauracji, na zakończenie wycieczka do Lublina i zwiedzanie miasta i okolic. W listopadzie odbyła się nasza warsztatowa gala disco polo, podczas której każdy uczestnik mógł zaprezentować się muzycznie lub tanecznie. W grudniu – wizyta w przedszkolu, wyjście na wystawę, udział w przeglądzie sztuki nieprofesjonalnej i wyjazd do Białegostoku, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje możliwości na ścianie wspinaczkowej i na trampolinie. W ramach szkoleń z ekonomii społecznej i wolontariatu zorganizowaliśmy razem z podopiecznymi akcję świąteczną Dary z Serca dla mieszkańców Domu „Samarytanin”. Ta akcja nas bardzo dużo nauczyła, jak niewiele trzeba dać z siebie, żeby pomóc innym. I na początku tego roku też takie nasze osiągnięcie, zostaliśmy zaproszeni do udziału w wystawie prac uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii z województwa podlaskiego i śląskiego, „Nasze emocje, nasza praca, nasze życie”, odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie. Mogliśmy tam pokazać nasze dzieła, mieliśmy możliwość poznać Panią Elżbietę Rafalską i Pana Krzysztofa Michalkiewicza. Dziękuję.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję za fantastyczną pracę, żeby tam pracować trzeba mieć ogromne serce. Bardzo dziękujemy za tę pracę. Te sprawozdania przyjmujemy bez głosowania. Kolejne sprawozdanie jest z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Natomiast kolejny punkt naszego porządku obrad, to jest ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu. Pan Paweł Szymaniuk prosił, żeby to było w jednej prezentacji wstawić te oba tematy. Czy Państwo wyrażacie na to zgodę?
Radni nie wnieśli sprzeciwu.
Kierownik PCPR Paweł Szymaniuk: Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, obowiązek przekazywania dzisiejszej informacji wynika z ustawy o pomocy społecznej. Pierwsze to jest sprawozdanie z naszej działalności. Drugim sprawozdaniem jest ocena zasobów pomocy społecznej. I te dwa dokumenty różnią się tym, że ocena zasobów społecznych zawiera opis sytuacji demograficznej, również zawiera wykaz instytucji, które udzielają wsparcia szeroko rozumianej pomocy społecznej. Z tego widać, że u nas w ciągu 19 lat, czyli od momentu, kiedy zostały powołane powiaty, liczba mieszkańców spadła znacząco o prawie 9800 osób, jest to spadek bardzo duży. Kolejnym takim zjawiskiem jest to, że na terenie naszego powiatu wzrasta liczba osób w wieku poprodukcyjnym, kobiety powyżej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, ich udział w tym okresie wzrósł od 22% do 27,5%. Liczba urodzeń jest malejąca, a liczba zgonów wzrasta. Jeżeli chodzi o liczbę urodzeń w roku ubiegłym było 336, natomiast w roku 2017 – 332, czyli wzrost urodzeń o 4 noworodków. Zasoby pomocy, to prezentowali się moi poprzednicy, koledzy, koleżanki, ale na terenie powiatu są również inne jednostki, które świadczą takie wsparcie w przypadku osób potrzebujących. Jest Dom Opieki „Samarytanin” w Hajnówce, w Trześciance, w Starzynie. Jeżeli chodzi o osoby starsze, to bardzo istotne są takie miejsca udzielające wsparcia tym osobom, takie jak są na terenie SP ZOZ. Zasoby kadrowe PCPR – 1 osób. Wydaliśmy w 2018r. 3.700.000 zł. Pieniądze pozyskiwane z zewnątrz stanowią prawie 50%. Zadaniem PCPRu jest usankcjonowanie działań innych jednostek, żeby każda osoba, która korzysta z usług DPS, czy innej jednostki, żeby uzyskała taką prawną legitymację, że może w danej jednostce przebywać. System pieczy zastępczej – na terenie powiatu na koniec roku 2018 było 43 różne rodziny zastępcze, w których przebywało 81 dzieci. Dzieci są umieszczane na podstawie orzeczenia sądu, realizatorem tych postanowień jest PCPR. Zdarzają się też sytuacje, że trzeba te dzieci zabierać z rodzin zastępczych. Rodziny zastępcze nie są zostawione same sobie, bo my udzielamy wsparcia finansowego. Natomiast takie wsparcie pozafinansowe, to udzielają go koordynatorzy pieczy zastępczej. Koordynator raz w miesiącu odwiedza rodzinę zastępczą i wykonuje półroczne oceny i dokumentacja tej oceny jest przekazywana do sądu. Wychowankowie pieczy zastępczej są przeważnie w rodzinach spokrewnionych, są to przeważnie dziadkowie. Dzieci w pieczy zastępczej, to przeważnie dzieci w wieku szkolnym. Wychowankowie w pieczy zastępczej nie pochodzą tylko z naszego powiatu, 21 dzieci jest z innych powiatów i przy tym jest więcej pracy administracyjnej polegającej na odzyskiwaniu pieniędzy, które nasz powiat wydaje. Ale również nasi wychowankowie, z naszego powiatu są w rodzinach poza powiatem. Wsparcie finansowe, które jest udzielane to jest wsparcie ustawowe, jednakowe w całym kraju. Jeżeli są rodziny zawodowe, to jest dodatkowe wynagrodzenie wypłacane. Wychowankowie, którzy uzyskują 18 lat podlegają usamodzielnieniu. Wychowanek może jeszcze przebywać w rodzinie zastępczej do ukończenia 25 roku życia za zgoda rodziny zastępczej pod warunkiem, że się uczy. Gminy partycypują w kosztach utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych, w pierwszym roku 10% kosztów, w drugim 30%, a powyżej trzeciego roku po połowie powiat i gmina. Jeżeli chodzi o Dom Dziecka w Białowieży, to za dzieci płacą powiaty, z których pochodzą dzieci, a także płacą gminy. Zadaniem powiatu już od kilku lat są programy korekcyjno – edukacyjne dla sprawców przemocy. Zaprasza nas też na takie spotkania z osadzonymi Areszt Śledczy w Hajnówce.
Są różne informacje na temat wielkości środków Z PFRON. Postanowiłem pokazać, jak to kształtowało się od roku 2012. Przydział środków na rok bieżący jest jeszcze niższy niż było w takim bogatym roku 2012. Nastąpiło w pewnym momencie tąpnięcie tych przydziałów środków i później to już się pnie tak powoli coraz wyżej, ale jeszcze nie osiągnęliśmy wielkości środków z 2012r. Środki na działalność Warsztatu muszą być obligatoryjnie zabezpieczone. W 2012r. środki na WTZ stanowiły około 48%, a w roku 2019r. to już jest 54%. Pozyskujemy również środki w ramach projektu „Aktywny Samorząd”. W roku ubiegłym roku uzyskało wsparcie 52 osoby na 173 tys. zł, w roku bieżącym ten program jest kontynuowany. Kilka jeszcze informacji o Powiatowym Zespole ds. Orzekania. Ten zespół działa od 2000r. To jest orzekanie do celów poza rentowych. Mamy zatrudnionych na umowę zlecenie lekarzy. Osoby niezadowolone mogą się odwoływać. Odwołań jest w skali roku około 6-7%. Ilość orzekanych osób utrzymuje się na poziomie około 1570 osób. Jest duże zainteresowanie, a u nas są trudne warunki lokalowe i trudno jest to opanować. Do różnych celów te orzeczenia są wykorzystywane, przeważa zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, karta parkingowa, do zatrudnienia. Odrębne orzekanie jest dla osób do 16 roku życia, ale tych orzeczeń jest mało, bo w strukturze mieszkańców mało jest tych roczników. Realizujemy tez zadanie – wsparcie dla osób z Kartą Polaka. Takich osób w roku 2018 było 18, wydaliśmy ponad 89 tys. zł na to zadanie. Środki na ten cel otrzymujemy od Wojewody, tylko nie otrzymujemy środków na obsługę tego zadania, musimy swój czas angażować, żeby to zrobić. Jest jeszcze wsparcie dla cudzoziemców. Też jest rodzina wieloosobowa, matka z 10-ciorgiem dzieci, jeszcze w roku ubiegłym urodziło się kolejne i w związku z tym ten program został przedłużony i będzie trwał jeszcze do października tego roku. Tu wydaliśmy prawie 70 tys. zł. Proszę zauważyć jaka jest skala tych problemów realizowanych przy tym stanie zatrudnienia. Mamy problem lokalowy. Jest dokumentacja osób niepełnosprawnych, orzekanych, jest dokumentacją o najwyższym stopniu chronienia, a ta ilość się rozrasta i po prostu wzrasta liczba tych osób orzekanych i wskazane byłoby wsparcie i lokalowe, i osobowe.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję za prezentację i obszerne przedstawienie problemów. Te wnioski, które Pan tu przedstawił, kierujemy do Pana Starosty i Zarządu Powiatu.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła informację o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Środowiskowego Domu Samopomocy w Hajnówce, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Do punktu 11-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 11 – Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu (Zał. Nr …9…..).
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła ocenę zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.
Do punktu 12-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 12 – Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018r. (Zał. Nr …10…..).
Naczelnik wydziału spraw społecznych Ewa Cieślik: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie Zarząd Powiatu w terminie nie później niż do 31 marca ubiegłego roku jest zobowiązany przedłożyć Radzie Powiatu sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego za rok poprzedni. W 2018r. Zarząd Powiatu przyznał 12 organizacjom dotacje na kwotę 69.820 zł. w sferze kultury i ochrony dziedzictwa - 10 dotacji dla 10 organizacji na kwotę 43.820 zł; w sferze kultury fizycznej i sportu – 1 dotacja na kwotę 6 tys. zł i w sferze turystyki i promocji powiatu – 1 dotacja na kwotę 20.000 zł. Dodatkowo poinformuję Państwa, że Lokalna Organizacja Turystyczna „Region Puszczy Białowieskiej” w 2018r. złożyła z własnej inicjatywy dwie oferty uproszczone na realizację zadania – edukacja patriotyczna w regionie Puszczy Białowieskiej – program integracyjno – edukacyjny młodzieży z Kraslavy w kwocie 2204 zł oraz zawody Pucharu Nordic Walking Hajnówka 2018 w kwocie 1500 zł.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018r.
Przewodniczący ogłosił przerwę w obradach V sesji Rady Powiatu, do 14:50.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Wznawiam obrady V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Do punktu 13-go:
13.1.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r. i poprosił o krótkie przedstawienie uchwały przez Starostę.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko przekazał głos Pani Skarbnik.
Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: W związku z tym, że uchwała już była przedstawiana Państwu, to ja przedstawię autokorektę, którą w dniu dzisiejszym Zarząd przyjął. Zwiększono dochody i wydatki o 1500 zł uzyskany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z przeznaczeniem na organizację IX Przeglądu Talentów Osób Niepełnosprawnych. Druga sprawa dotyczy zarządu Dróg Powiatowych i tutaj zwiększono dochody w kwocie 32.600 zł z tytułu zajęcia pasa drogowego z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji projektowej remontu nawierzchni drogi powiatowej w miejscowości Kutowa, a także na wykonanie zamiennej dokumentacji projektowej kanalizacji deszczowej łączącej ul. Poddolną z ul Targową w Hajnówce, a także na wymianę starego sprzętu komputerowego.
Wiceprzewodniczący Rady Jan Korcz: Chciałbym zapytać, jeżeli były tam zgłaszane drogi, to widzę, że dostane część ulicy Targowej, a w Białowieży ul Pałacowa jak to będzie wyglądało?
Skarbnik Powiatu Aniela Majewska: Ta zmiana nie dotyczy tego. Pan mówi o wnioskach, które będą kierowane do Funduszu Dróg Samorządowych.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: To są pieniądze na przygotowanie dokumentacji, która będzie potrzebna do złożenia wniosku. Natomiast dokumentacja na ulicę Pałacową w Białowieży jest przygotowana.
Pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych i Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, tylko taka uwaga, przygotowuje Pan dokumenty na sesję, to w załączniku 7 do projektu uchwały w akapicie pierwszym, myślałem, że to literówka, ale powtórzona w punkcie 2, Rzeczpospolitej Polskiej z małej litery, warto zmienić na dużą. Dziękuję.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przepraszamy za te pomyłkę, będziemy się starali, żeby takich pomyłek w przyszłości nie było.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr V/36/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2019r.
(strona ........)
13.2.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr V/37/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027.
(strona ........)
13.3.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce. Skarga była rozpatrywana przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji oraz przez obie Komisje Rady i obie Komisje pozytywnie zaopiniowały propozycję uchwały dotyczącą skargi.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław
|
|
Uchwała Nr V/38/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność kierownika Zarządu Dróg Powiatowych w Hajnówce.
(strona ........)
13.4.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia szczegółowych wymogów raportu o stanie powiatu. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez obie komisje.
Sekretarz Powiatu Danuta Rola: Projekt uchwały, który został przedłożony pod obrady Komisji i Rady wynika ze zmian, które wprowadziła w ubiegłym roku ustawa, która dopuszcza obywateli do kontroli w działalności jednostek samorządu terytorialnego i w art. 30a ustawy o samorządzie powiatowym został wprowadzony punkt, iż Zarząd Powiatu rokrocznie za rok ubiegły przedkłada Radzie Powiatu projekt raportu o stanie powiatu. Komisje zapoznały się z taką informacją, dokładnie został omówiony zakres art. 30a ustawy o samorządzie powiatowym. Jeżeli są pytania, to bardzo proszę. Jeżeli nie, to bardzo proszę o przyjęcie uchwały w formie przedłożonej Państwu radnym.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr V/39/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie określenia szczegółowych wymogów raportu o stanie powiatu.
(strona ........)
13.5.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w statucie Domu Dziecka w Białowieży. Projekt uchwały był opiniowany przez obie komisje i opinie są pozytywne. Przewodniczący Rady poprosił o krótkie przedstawienie uchwały inicjatora uchwały radnego Mateusza Gitowskiego.
Radny Mateusz Gutowski: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto. Do złożenia tego wniosku zmobilizował mnie Pan Michał Olszewski, wychowanek Domu Dziecka w Białowieży. Panią Halinę Kopalińską również osobiście znałem, choć byłem młodym chłopakiem jak ją poznawałem. Oprócz tego, że sama historia życiowa Pani Kopalińskiej jest bardzo ciekawa i nadaje się na książkę, to zarówno Pan Michał, jak i byli wychowankowie, również byli nauczyciele, którzy w tym czasie pracowali w Szkole Podstawowej w Białowieży podkreślali jej niezwykłe oddanie dzieciom. Była wspaniałym pedagogiem i będę apelował do Państwa radnych, bardzo prosił, żeby te uchwałę przyjąć, ponieważ to się Pani Kopalińskiej należy, a ten Dom Dziecka powinien mieć swojego patrona. Dziękuję.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr V/40/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie zmian w statucie Domu Dziecka w Białowieży
(strona ........)
13.6.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli prowadzonych przez uczelnie, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2019r. Obie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały.
Naczelnik wydziału spraw społecznych Ewa Cieślik: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, jak również maksymalna kwota dofinansowania opłat jest ustalana corocznie przez Radę Powiatu Hajnowskiego w drodze uchwały. Specjalności i formy kształcenia nauczycieli zostały zapisane w projekcie uchwały po otrzymaniu odpowiedzi ze wszystkich szkół i placówek oświatowych powiatowych. Projekt uchwały otrzymał pozytywną opinię związków zawodowych zrzeszających nauczycieli.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr V/41/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez uczelnie oraz specjalności i form kształcenia nauczycieli prowadzonych przez uczelnie, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2019r.
(strona ........)
13.7.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Projekt uchwały był przedmiotem obrad obu Komisji i obie Komisje zaopiniowały pozytywnie projekt uchwały.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, kilka słów o CISach, a więc Centrach Integracji Społecznej. Chcę przekazać informację, że na terenie województwa podlaskiego działa 7 takich CISów, również w Łomży, który jest głównym partnerem w realizacji tego projektu, o którym jest mowa dzisiaj. CIS w Hajnówce będzie realizowany w Zarządzie Dróg Powiatowych, tam będzie siedziba, dlatego też możemy skorzystać oprócz środków na szkolenie osób długotrwale wykluczonych społecznie, będą mogli skorzystać właśnie z takiej formy współpracy w ramach tego Centrum Integracji Społecznej. Kwota, która opiewa na nasz powiat to jest prawie 2 mln zł, przez okres 3 lat. Z tym, że musimy przygotować 20 osób rocznie z tych osób wykluczonych społecznie do prac użytecznych. Dlaczego siedziba Zarządu Dróg Powiatowych? Sami Państwo wiecie jak w ogóle wygląda siedziba Zarządu i otoczenie. Możemy tutaj skorzystać ze środków na przygotowanie pomieszczeń na realizację tego projektu, dlatego też i otoczenie, jak również i sam budynek zostanie wyremontowany. A w ramach tych środków, w kwocie około 400 tys. zł możemy wygospodarować na zakup urządzeń czy materiałów do realizacji tego projektu. Bardzo zasadne jest to, że przystąpiliśmy do tego projektu. Dzisiaj uchwała jest przygotowana po raz drugi, z tego względu, że program będzie realizowany od 1 maja 2019r., przez 3 lata.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
W związku z awarią aplikacji do głosowania Przewodniczący Rady ogłosił 5 min. przerwy.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Wznawiam obrady V sesji Rady Powiatu po przerwie. Wracamy do głosowania. Niestety, awaria okazała się na tyle poważna, że będziemy głosowali ręcznie. Głosowanie będzie polegało na tym, że będę wyczytywał po kolei nazwiska radnych, a Państwo mówicie czy głosujecie „za”, „przeciw” lub „wstrzymuję się” od głosu. Pan Wiceprzewodniczący Piotr Filimoniuk będzie zapisywał głosy.
Rozkład głosów -
Za (17) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr V/42/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXXII/320/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 sierpnia 2018r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Powiatu Hajnowskiego w charakterze Partnera do realizacji projektu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi Priorytetowej VII Poprawa Spójności Społecznej, Działania 7.1. Rozwój Działań Aktywnej Integracji RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
(strona ........)
13.8.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie likwidacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiz zakupowych dla obywateli Białorusi. Wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały. Projekt uchwały został przedstawiony przez grupę radnych, a mianowicie przez Pana Mateusza Gutowskiego, Panią Tamarę Moroz, przez Pana Piotra Rybaka i Pana Andrzeja Skiepko.
Radny Mateusz Gutowski: Szanowny Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, jak Państwu wiadomo od 1 stycznia 2019r. zostały zniesione wizy zakupowe dla obywateli Białorusi. Projekt jest motywowany tym, że generalnie zniesienie tych wiz zakupowych utrudnia obywatelom Białorusi robienie zakupów nie tylko na terenie powiatu hajnowskiego, ale i całego województwa. Łączy się to z tym, że od 1 stycznia 2019r. władze Białorusi wprowadziły nowe przepisy ograniczające możliwość wydawania przez obywateli Białorusi na naszym terenie do 500 EURO i 25 kg zakupów. Przez ostanie parę miesięcy pracowałem w handlu i z rozmów z Białorusinami wynika, że jest to ogromne utrudnienie, ale wiąże się to też z utrudnieniami dla naszych przedsiębiorców, również dla pracowników, ponieważ jeżeli ich zyski ze sprzedaży są niższe, to przedsiębiorcy będą musieli część pracowników zwalniać. Tu mamy dwutorowe działanie, które działa na niekorzyść i obywateli Białorusi, ale także i polskich przedsiębiorców i pracowników. Przedsiębiorcy nie są zobligowani, żeby nam podawać swoje zyski czy straty, ale przykładowo w okresie, jak 1 marca – 10 kwietnia jeden ze sklepów hajnowskich, nie będę podawał nazwy sklepu, w poprzednim roku w tym okresie 26 obywateli Białorusi zrobiło w nim zakupy, a w analogicznym okresie tego roku – 8, czyli to jest spadek trzykrotny. I tym jest motywowane to stanowisko.
Radny Krzysztof Petruk: Ja mam tylko jedno pytanie. Wniosek w sprawie przyjęcia stanowiska w sprawie wiz zakupowych był rozpatrywany przez członków Zarządu wcześniej i wtedy nie został postawiony nam do dyskusji, a dzisiaj widzę, że wniosek wraca. Mam proste pytanie, co się stało w ciągu tych dwóch miesięcy, że nagle mamy zupełnie inne stanowisko. Czy przyszły do nas jakieś nowe informacje, które spowodowały powrót tego wniosku, czy opieramy się na tych samych danych.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Stanowisko Zarządu przedstawi Pan Starosta, ja natomiast powiem o uregulowaniach związanych z naszym regulaminem. Projekt uchwały może złożyć komisja rady, może złożyć przewodniczący, może złożyć zarząd i może złożyć grupa radnych, co najmniej 4 radnych. I pierwotny projekt, to był projekt złożony przez Pana Mateusza Gutowskiego, który nie przeszedł akceptacji Zarządu Powiatu, natomiast następny projekt jest podpisany przez 4 radnych, więc ten projekt nie musi iść przez Zarząd, ale może bezpośrednio wejść pod obrady Rady. To jest projekt czterech radnych, mają do tego prawo.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado i właśnie takim trybem żeśmy poszli, po prostu wcześniej wniosek był podpisany przez jedną osobę. Nie chcielibyśmy, żeby były różne komentarze, że być może to jest typowy zabieg polityczny, dlatego też ten wniosek został przedstawiony w terminie późniejszym, a dzisiaj jest tematem naszych obrad. Ja również pod tym wnioskiem się podpisałem, bo jest on niezwykle zasadny. Ja nie mam żadnych wątpliwości, że poprzez takie ograniczania, niestety, nasi przedsiębiorcy dużo tracą. Ja mam też dużą wiedzę, bo spotykam się z tymi, którzy prowadzą sklepy, natomiast mieliśmy okazję wyjazdu pracowników Starostwa na Białoruś i w rozmowach z Białorusinami również to się potwierdza, że te ograniczenia mają negatywny skutek.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, na Komisji prosiłem, żeby do sesji przekazano radnym informacje, które uszczegółowiłyby te bardzo ogólne tutaj sformułowania, które znajdują się w stanowisku. Generalnie zawsze możemy mówić, że coś utrudnia, że powoduje straty, ale na bazie takiego uogólniania nie możemy tworzyć jakiegoś stanowiska, bo jest to bardzo abstrakcyjne. Minął już jeden kwartał obowiązywania tego zapisu, czyli generalnie moglibyśmy już uzyskać jakieś informacje statystyczne, w jaki sposób to faktycznie, a nie hipotetycznie odbija się na handlu, czy na wymianie gospodarczej. Musimy tez wiedzieć, to przed chwilą i Pan Starosta i Pan radny Gutowski potwierdzili to moje przypuszczenie, chociażby używali określeń, tak, że utrudnia, ale w jaki sposób to nie mówili, że tracą przedsiębiorcy, ale ile stracili przez ten kwartał, to nie wiemy, jak niższe mają zyski ze sprzedaży, to też tego nie wiemy. Dlatego ja jestem tutaj ostrożny odnośnie tego stanowiska. Natomiast też nie pojawia się ważny argument, też nieświadomość tego, że głosowanie nad podobnym stanowiskiem odbyło się w paru samorządach, nieco wcześniej niż w naszym i tam też zapytania kierowano do MSZ, czy przez parlamentarzystów, czy przez samorządowców, pokazują tak, ze ta zmiana od 1 stycznia jest podyktowana tym, że nasza granica jest zarazem granicą do strefy Schengen i Komisja Europejska postanowiła o niejakim zaostrzeniu tych przepisów, o tym, że Białorusini maja wskazywać miejsce, w którym zatrzymają się w czasie swojego pobytu, nie tylko na terenie Polski, ale na terenie całej strefy Schengen. Dziękuję bardzo.
Radny Mateusz Gutowski: Ja tylko krótko Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Po pierwsze, to jak mówiłem w uzasadnieniu stanowiska, nie jesteśmy Urzędem Skarbowym, żeby przedsiębiorcy podawali nam pewne kwoty, to po pierwsze. Po drugie, jakoś Litwa takich regulacji nie wprowadziła i teraz część Białorusinów robi zakupy na Litwie. I to, że na tym tracą przedsiębiorcy jest tak samo logiczne, jak to, że jak pada deszcz to jest mokro.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Rozumiem.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą jeszcze pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (2) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Łabędzki Bogusław Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr V/43/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie likwidacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych wiz zakupowych dla obywateli Białorusi
(strona ........)
13.9.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce. Projekt tej uchwały nie był wcześniej radnym przekazywany na Komisje, w związku z tym Przewodniczący Rady poprosił Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o kilka słów n temat tego projektu uchwały.
Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Piotr Rybak przekazał głos zastępcy naczelnika wydziału organizacyjno – administracyjnego Włodzimierzowi Pietruczukowi, osobie, która ten projekt uchwały przygotowywała.
Pan Włodzimierz Pietruczuk: Wysoka Rado, ja chcę tylko przedstawić procedurę i terminy wymagane przy tej sprawie. Skarga na działalność dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce wpłynęła 8 lutego 2019r., następnie przez Przewodniczącego Rady została przekazana do Przewodniczącego Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Komisja odbyła trzy spotkania w tym temacie. Pierwsze spotkanie 19 marca, kiedy została w tym czasie podjęta decyzja o tym, że skarga złożona przez skarżącą wymaga uszczegółowienia. Komisja wystąpiła do Skarżącej o uszczegółowienie swoich zarzutów, ponieważ były one bardzo ogólnikowe. Następnie, kiedy Pani Skarżąca uszczegółowiła swoje zarzuty, odbyło się drugie posiedzenie w dniu 1 kwietnia. Na tą pierwszą skargę Pani dyrektor odpowiedziała i wyjaśniła swoje stanowisko. Następnie przyszło uszczegółowienie i znowu wystąpiła Komisja do pani dyrektor o ustosunkowanie się do tych uszczegółowionych zarzutów. Kolejne posiedzenie Komisji było 1 kwietnia i sytuacja była taka, że w międzyczasie Pani dyrektor nie była w stanie odnieść się do tych zarzutów, ponieważ była na wyjeździe z młodzieżą na terenie Niemiec w ramach realizacji projektu unijnego, była kierownikiem wyjazdu i opiekunem młodzieży. Pani dyrektor wróciła dopiero 31 marca i w związku z tym do 1 kwietnia miała noc i jeden dzień, żeby do tego się ustosunkować. W związku z tym, Komisja zdecydowała o przesunięciu dalej procedowania tego wniosku. 2 kwietnia Pani dyrektor przedstawiła swoje stanowisko w stosunku do tych uszczegółowionych zarzutów i ostatecznie komisja w dniu 9 kwietnia rozpatrzyła te zarzuty i zdecydowała, żeby nie przeciągać tej uchwały na kolejną sesję, bo będzie ona dopiero w czerwcu, to zdecydowała Komisja, żeby złożyć dzisiaj wniosek o procedowanie tej uchwały na dzisiejszej sesji. Tak wygląda procedura. Dzisiaj jest przedstawiony projekt uchwały na sesję Rady Powiatu.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, z uzasadnienia, które otrzymujemy do tej uchwały wynika, że pierwsze posiedzenie Komisji odbyło się już po upływie przewidzianego dla kpa terminu rozpatrzenia i ten termin został w tym momencie złamany. Ja nie wiem, czy Komisja będzie w ten sposób cały czas procedowała, całą kadencję, ale chciałbym zwrócić uwagę Przewodniczącemu Komisji, że zachowanie terminu 30-dniowego, w szczególnych przypadkach 60-dniowego jest jednak tutaj konieczne. Powiedzmy, że rzutem na taśmę 9 kwietnia ten termin 60-dniowy został jakoś tam zachowany. Z tym, że w międzyczasie mamy takie działania jak, nie dołączono nam, ale rozumiem, że ktoś skierował do dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych 14 lutego pismo, w którym żąda informacji dotyczącej tej skargi. Czyli 13 lutego Komisja Skarg, Wniosków i Petycji otrzymuje od Przewodniczącego Rady skargę, natomiast 14 lutego ze Starostwa jakaś korespondencja do Zespołu szkół Zawodowych wypływa. I tak moglibyśmy się proceduralnie przyglądać rozpatrzeniu tej skargi. Mam nadzieję, że takie procedowanie nie będzie się powtarzało w przyszłości. Natomiast, ja chcę zwrócić uwagę na co innego jeszcze. Przede wszystkim uchwała podaje nam do wiadomości dwie rzeczy, że w jednej części skarga jest bezzasadna i to wydaje się słuszna uwaga, że tą częścią, do której Komisja Skarg, Wniosków i Petycji może się odnieść jest konflikt powstający na płaszczyźnie pracownik – pracodawca i nie może też Komisja w ramach swoich kompetencji rozstrzygać o nieprawidłowościach czy prawidłowościach funkcjonowania organizacji pracy szkoły. To jest rzeczywiście ten element skargi, który powinien być rozpatrywany przez Sąd Pracy, prawdopodobnie. Natomiast uchwała za zasadną uznaje część, w której skarżąca dokumentuje, że dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych łamie przepisy ustawy prawo oświatowe i Kartę Nauczyciela. To oczywiście potwierdził wcześniej sąd prawomocnym orzeczeniem. Ja już mówiłem o tym, że sąd orzekła o łamaniu przepisów prawa przez dyrekcję Zespołu Szkół Zawodowych, a następnie z okazji Dnia Edukacji Narodowej ta dyrekcja została przez Starostwo nagrodzona, ale to taki smaczek. Warto zwrócić uwagę, że funkcjonowanie ustawy Prawo oświatowe i Karta Nauczyciela w tej szkole, pomimo tego, że w roku ubiegłym, zostało prawomocnym wyrokiem dostrzeżone przez sąd, to zupełnie na tej płaszczyźnie nic się nie zmienia. Mamy z 8 kwietnia informację zamieszczoną na stronie Zespołu Szkół Zawodowych podpisaną przez dyrektora szkoły, w której informuje rodziców uczniów ZSZ w Hajnówce, że ze względu na strajk i w tym czasie, kiedy strajk będzie trwał, zajęcia dydaktyczne nie będą mogły się odbyć, nie może też dyrekcja zagwarantować opieki Państwa dzieciom. I to jest, proszę Państwa, kolejny przykład, funkcjonuje do dzisiaj na stronie Zespołu Szkół Zawodowych, który jest niezgodny z art. 68 Prawa oświatowego, art. 7 Karty Nauczyciela, art. 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2002r., z art. 44 Prawa oświatowego, art. 10 Prawa oświatowego i art. 51 Prawa oświatowego. Dziwiło dzisiaj Pana Przewodniczącego moje pytanie o konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych, no, jak gdyby jest oczekiwanie na konkurs, na zmianę na tym stanowisku, po prostu uzasadnione. I tą uchwałą, którą dzisiaj przyjmiemy i chociażby tymi spostrzeżeniami, które wynikają z informacji zawartej na oficjalnej stronie jednostki, która podlega Starostwu. Dziwię się tylko, że przez tych parę dni nikt ze Starostwa nie kazał Pani dyrektor tego wpisu zmienić, wyjaśnić, nie rozumiem, jak do takiej sytuacji mogło dojść, że niezgodne z prawem informacje funkcjonują na stronie Zespołu Szkół Zawodowych. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Chcę zwrócić uwagę, że obradujemy nad skargą, która nie dotyczy sytuacji z 8 kwietnia, natomiast ten wniosek, jakby potraktować poważnie i próbować odwoływać wszystkich dyrektorów, którzy nie zapewnili opieki w tych dniach uczniom, to trzeba by było w skali kraju kilkaset konkursów przeprowadzić. Taka sama sytuacja jest w Zespole Szkół z Dodatkową Nauka Języka Białoruskiego, gdzie zajęcia się nie odbywają z tego względu, że jest strajk nauczycieli. Tak samo jest w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M.Skłodowskiej -Curie, gdzie się nie odbywają i taka sama sytuacja jest w szkołach, różnie to podają, od 50 do 70%, gdzie nauczyciele strajkują. I wszędzie słyszymy i Państwo też to słyszą, prośba jest taka do dyrektorów, żeby informowali rodziców o braku możliwości zapewnienia opieki. Natomiast nie chciałbym tutaj wchodzić absolutnie w tej chwili w jakąkolwiek dyskusję…
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale już Pan wszedł.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Nie to Pan wszedł, tylko ja odpowiadam, dyskusję polityczną na temat strajku i tego, co się dzieje w tej chwili w szkołach. Rozmawiamy na temat skargi, która do nas wpłynęła. I bardzo bym prosił, żeby nie łączyć tych spraw. Gdy wpłynie kolejna skarga dotycząca tego, że Pani dyrektor zamieściła na stronie internetowej 8 kwietnia taką informację, to pewnie będziemy rozpatrywali, ale wtedy będziemy mieli takich skarg po kilkanaście na każdą sesję, bo tych spraw jest na pewno dużo.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panie Przewodniczący, to Pan rozwinął ten wątek, natomiast ja się koncentruję na treści zapisu uchwały, tej którą mamy przyjąć, albo odrzucić. Zasadną jest ta skarga w części dotyczącej łamania przepisów ustawy Prawo oświatowe i Karta Nauczyciela i ja pokazuję, że w tej szkole od tamtego czasu, kiedy ta skarga powstaje, nic się nie zmieniło.
Radny Krzysztof Petruk: W kilku słowach odniosę się do tego, co powiedział Pan radny Łabędzki. Zapisy prawa są fajne, piękne, tylko w obecnej sytuacji, niestety, pozostają, to znaczy odnoszę się do tego, co Pan powiedział, bo pamiętam, że pracował Pan jako katecheta i pewnie w tym momencie by Pan nie strajkował, ale to już oczywiście Pana byłaby decyzja.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panowie, Panowie, zostałem wezwany przez Pana Łabędzkiego i on ma rację tutaj.
Radny Krzysztof Petruk: Odpowiem tak ze swojej strony, faktycznie, jeżeli chodzi o tę część dotyczącą łamania przepisów ustawy Prawo oświatowe, to można dopatrzyć się łamania tego prawa, zwłaszcza w tym punkcie pierwszym. Na samym początku widzicie w tej skardze taki zapis, że 5 lutego odbyło się posiedzenie i 8 lutego automatycznie pojawiło się Kuratorium w szkole. W moim odczuciu jako dyrektora, który być może popełnił błąd, bardzo szybko nastąpiła reakcja. Pytanie jest bardzo proste. Gdybym jako dyrektor popełnił ten błąd, gdyby pracownik napisał, że na posiedzeniu Rady przeprowadzono głosowanie niezgodne z tym punktem, być może wprowadziłbym dodatkową Radę. Czy rzeczywiście aż tak szybko, w ciągu 3 dni, powinna nastąpić ingerencja Kuratorium? Według mnie jest to lekka przesada. I tylko tyle. Jak przeczytacie Państwo tę skargę, to bardzo wiele rzeczy to już zaszłość, one się już odbyły. Wiele zapisów tam, to zapisy na zasadzie: „ja powiedziałam”, „pani powiedziała”, „ja stwierdziłem”, „pani stwierdziła”. Ale, żeby nie dyskutować za dużo, faktycznie w moim odczuciu akurat w niektórych aspektach można dopatrzyć się, że nie do końca przepisy ustawy Prawo oświatowe i Karty Nauczyciela były przestrzegane, ale czy to ma wpływ na to, czy Pani dyrektor powinna startować w konkursie na dyrektora, czy też nie, to myślę, że to jest za daleko posunięty wniosek. Dziękuję.
Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie do Pana przedmówcy, Panie Krzysztofie zapomniał Pan, jak miał Pan duże kłopoty, kto Pana bronił.
Radny Krzysztof Petruk: Odpowiem bardzo prosto tu na tej sali, tak, miałem bardzo duże kłopoty z powodu Pani dyrektor obecnej liceum ogólnokształcącego. A wie Pan, kto mnie obronił? Dzieci, które zeznawały w Prokuraturze. Dziękuję.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, ja chcę powiedzieć, że to są bardzo delikatne sprawy, sesje są transmitowane i bardzo proszę zwracać uwagę na to, co się mówi.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (10) |
Przeciw (3) |
Wtrzymał się (4) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Łabędzki Bogusław Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Skiepko Andrzej
|
Gerasimiuk Jarosław Petruk Krzysztof Saczko Eugeniusz
|
Korcz Jan Kośko Krystyna Michalak Lech Jan Ostapczuk Roman
|
|
Uchwała Nr V/44/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 11 kwietnia 2019 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.
(strona ........)
Do punktu 14-go:
Radny Mateusz Gutowski: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Panie Starosto, jedna prośba, trzy pytania, jedno podziękowanie. Po pierwsze chciałbym poruszyć temat dróg powiatowych, który idą przez Pogorzelce, Teremiski, Budy oraz mieszkańcy proszą o uzupełnienie ubytków po zimie na tych trasach.
W związku ze strajkiem nauczycieli, nauczyciele w czasie strajku nie otrzymują pensji i czy te środki pozostaną do dyspozycji dyrektora, czy one wrócą do Starostwa.
Sprawa w szkołach dotycząca obsługi, administracji. Z tego, co się zorientowałem, to w mieście jakieś niewielkie podwyżki dla administracji były. Czy jest szansa na to w szkołach powiatowych?
Prośba też o to, dysponujemy obecnie dwoma łóżkami hospicyjnymi u nas, prośba o to, czy jest przewidywane, czy jest potrzebne zwiększenie tego o jeszcze dwa łóżka.
I na koniec, jak mówiłem, podziękowania, 6 kwietnia w Białowieży odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS w piłce siatkowej i chciałbym bardzo Panu staroście podziękować za wsparcie turnieju i to znaczące i mam nadzieję, że na takie wsparcie będziemy mogli liczyć w przyszłości. Dziękuję bardzo.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. Mam pytania takie dotyczące funkcjonowania Starostwa Powiatowego, a to w związku z pismem od pracowników Starostwa. Ale zanim przejdę do tej analizy, to kilka uszczegółowień. Czy istnieje organizacja związkowa w Starostwie Powiatowym, która reprezentuje pracowników? Jak wygląda ścieżka awansu pracowników Starostwa Powiatowego. Na to pytanie to chciałbym otrzymać odpowiedź na piśmie, bo podejrzewam, że nie rozstrzygniemy tego. Co reguluje zasady tego awansu? Kto w strukturach Starostwa odpowiada za nadzorowanie przebiegu ścieżki awansu pracowników. I tak, jak mówię, poproszę odpowiedź na piśmie.
Pytanie do Pani Wicestarosty, proszę nie traktować go jakoś tam szczególnie osobiście. Czy faktycznie zdarzyło się w czasie Pani urzędowania przez te parę miesięcy, że organizowała Pani w podległej placówce oświatowej zebranie działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jeżeli tak było, to na jakich zasadach to spotkanie się w szkole czy placówce oświatowej odbywało, czy było uzgodnione z dyrekcja itd. Jeżeli nie, to odpowiedź prosta, nie i tyle mi wystarczy. Dziękuję bardzo.
Radny Jan Korcz: Panie Przewodniczący, Panie Starosto. Pierwsze pytanie, czy jest wiadomo, jaka jest sytuacja z trasą kolejową Hajnówka – Bielsk Podlaski. Bo z tego, co wiem, rozmawiałem z mieszkańcami Starego Berezowa, że termin ulegnie przedłużeniu.
Drugie pytanie jest do Pana dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. Rozumiem Panie dyrektorze, że dokonał już Pan przeglądu kadr i przeglądu stanu dróg powiatowych. Na poprzedniej sesji Pani Miszczuk powiedziała, że ilość materiałów jest wystarczająca. Natomiast teraz stwierdzam tak: Kleszczele, Saki, Toporki są dziury, Czeremcha, Zubacze dziury, Kleszczele, Policzna dziury plus wnioski zgłoszone przez członków na Komisji Rozwoju Gospodarczego. Jakie Pan tuta zamierzasz podjąć działania, czy macie wystarczającą ilość sprzętu i ludzi, którzy mają to zrobić. Dziękuję bardzo.
Radny Lech Jan Michalak: Ja mam pytanie, czy Zarząd coś wie, co dalej będzie się działo z tą spalarnią, o którą tyle jest szumu w naszym powiecie. Dziękuję.
Radny Krzysztof Petruk: Dwa pytania. Jedno dotyczy, jeszcze raz potwierdzenia naboru wniosków, ponieważ do 12 kwietnia, czyli dokładnie do jutra wnioski do nowego projektu trzeba będzie złożyć. Te wnioski będą złożone, czy już są złożone?
Drugie, dotyczące też dróg, ponieważ po spotkaniu Zarządu w dniu 19 lutego, przynajmniej mamy taką informację, miało się odbyć spotkanie z wszystkimi wójtami gmin w celu wypracowania strategii związanej z zakresem utrzymywania dróg powiatowych. Mamy nowego dyrektora, także chciałbym usłyszeć, czy takie spotkanie było, a jeżeli nie, to kiedy jest przewidywane. Dziękuje bardzo.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Pan Janowski się zgłasza, ale zapytam od razu, czy jako radny sejmiku województwa, czy jako kierownik, bo jako kierownik, to trzeba zaczekać, ale jako radny, to bardzo proszę.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Spróbuję odpowiedzieć na zadane pytania. Pierwszym zgłaszającym był radny Pan Mateusz Gutowski. Ubytki w drogach powiatowych, to już odpowie Pan dyrektor. Środki pieniężne nauczycielom za strajki, ja myślę, że Ci, którzy nie pracowali, to nie powinni takich środków otrzymać. Moje zdanie, zresztą wypowiedziałem je, niestety przeszła fala strajkowa przez całą Polskę i dotyczy to też nauczycieli. Na pewno same prośby nauczycieli są słuszne, ale taka akcja i w takim okresie dla mnie też jest bardzo wątpliwa, jeżeli chodzi o takie osobiste odczucia.
Przeanalizowanie podwyżek dla obsługi w Starostwie, to oczywiście skonsultujemy z Panią Skarbnik i na Zarządzie i przekażemy informację w terminie późniejszym.
Czy te dwa łóżka na ZOLu są wystarczające? – z informacji sprzed miesiąca czasu, miałem informacje, że była jedna osoba oczekująca, natomiast dokładnie zapytamy Pana dyrektora, czy te kolejki są duże, czy ewentualnie jest potrzeba o zwiększenie o kolejne łóżka.
Pan Łabędzki Bogdan, pytał, czy istnieje organizacja związkowa w Starostwie Powiatowym w Hajnówce. Takiej organizacji związkowej nie ma.
Ścieżka awansu w Starostwie, tak, jak i w wielu innych instytucjach jest to sprawa normalna i na pewno jest prowadzono prawidłowo, natomiast, tak, jak Pan wspomniał w zapytaniu, odpowiedź sporządzimy na piśmie i odpowiemy, kto jest za to też odpowiedzialny.
Tu już Pani starosta odpowie w sprawie spotkania, czy było, czy nie było.
Pan Janusz Korcz, droga kolejowa Bielsk Podlaski – Hajnówka, to w tym momencie odpowie Pan radny sejmiku Pan Mikołaj Janowski.
Dziury na drogach, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych odpowie.
Pan Michalak Lech mówił o spalarni w powiecie, ja rozumiem, że to chodzi o pogłoski powstania spalarni w Dubiczach Osocznych. Nic na ten temat dalej nie wiemy. Myślę, że jak jakaś konkretna u nas w Starostwie informacja się pojawi, to przekażemy. Natomiast, nie chciałbym tutaj plotkować.
Radny Lech Jan Michalak: Nic na ten temat nie można się dowiedzieć?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie radny Michalak Lech, poprosimy o pełną informację z gminy wiejskiej Hajnówka, ale tutaj stanowisko całego Zarządu Powiatu, jak również radnych naszej koalicji jest przeciwne budowie jakiejkolwiek spalarni na terenie tak cennym dla powiatu hajnowskiego, dla województwa, dla Polski pod względem przyrodniczym.
Spotkanie z wójtami – takie spotkanie odbyło się wczoraj, trwało ponad dwie godziny. Poruszaliśmy sprawy i OZE i scaleń gruntów. Natomiast główny temat to były drogi powiatowe, ich utrzymanie i modernizacja i rozbudowa. Zacznę od rozbudowy. Otóż, podpisałem dzisiaj trzy wnioski na realizację ewentualną przebudowy dróg samorządowych. Tak, jak wspomniałem, w Białowieży, w Czyżach, w miejscowości Kutowa, to jest ten odcinek najbardziej rozjeżdżony w tej chwili przy objeździe przez samochody osobowe, ale pojawiają się również i samochody ciężarowe. Dlatego też tutaj za pośrednictwem telewizji kablowej chcę się zwrócić do Państwa, którzy mają samochody ciężarowe, a nie mieszkają na terenie akurat tych miejscowości, żeby nie jeździli tam. My tam ustawimy ograniczenia prędkości i będzie to egzekwowane przez Policję, bo z naszych dróg powiatowych nic nie zostanie.
Jeżeli chodzi o spotkanie, to było wiadomo, ustaliliśmy, przynajmniej taki wniosek na koniec padł, że przy modernizacji dróg powiatowych na terenie danej gminy, partycypacja kosztów gminy będzie w wysokości 50%, również to dotyczy przygotowania dokumentacji. Jeżeli jestem już tutaj przy drogach, to faktycznie mogę powiedzieć, że objechałem wszystkie drogi powiatowe, stan ich jest niezadawalający. Myślę, że przeanalizujemy bardzo dokładnie finanse tegoroczne i będę proponował, jeżeli Pani Skarbnik na to przyzwoli, Zarządowi, jak później również Radzie o zwiększenie środków, aby zmodernizować na bieżąco te drogi powiatowe, które mają nawierzchnie asfaltowe, ale są podziurawione. To nas naprawdę czeka takie dość duże wyzwanie, ale z takim dużym optymizmem podchodzi do tego Pan dyrektor Zarządu Dróg w Hajnówce. Ja dziękuję i przekazuję głos dla Pani starosty.
Wicestarosta Joanna Kojło: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie radny. Wystąpiłam z zapytaniem do Pana Burmistrza, czy moglibyśmy tutaj się spotkać, Pan Burmistrz powiedział, że nie ma takich praktyk, więc odstąpiliśmy od tego i nie było tego spotkania.
Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Ale to było pytanie o placówkę oświatową.
Wicestarosta Joanna Kojło: Ja już domyślam się o co Panu chodzi. Ja jestem koordynatorem projektu, więc byliśmy z Panią Anią, ona jest doradcą zawodowym i zostało zapisanych kilka osób do tego projektu. To jest bardzo łatwe do sprawdzenia. Akurat takich spotkań nie ma i myślę, że już nie będzie. Wystarczające? Dziękuję bardzo.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo. Pan Przewodniczący powiedział jako radny wojewódzki w pierwszej kolejności. Także chcę powiedzieć, tutaj odpowiadając na Pana radnego łabędzkiego pytanie, podpisałem dzisiaj listę jako dyrektor, także, żeby nie miał wątpliwości.
Otóż, szanowni Państwo, odnośnie trasy kolejowej z Bielska do Hajnówki, wykonawca popełnił pewne usterki, które obecnie są naprawiane. Uruchomienie tych torów miało nastąpić jesienią ubiegłego roku, nie nastąpiło. Miało ruszyć 6 par pociągów z Hajnówki do Białegostoku, zostało to przesunięte przez PLK uruchomienie tych torów na grudzień. Jeszcze chcę dodać, że nie tylko te tory są remontowane, remontowane są też tory z Hajnówki aż do Siemiatycz, remontowane są również tory na trasie Czeremcha – Bielsk Podlaski i Bielsk Podlaski – Białystok. Szkoda, że nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę szerokich torów z Chryzanowa do granicy państwa, do granicy białoruskiej, to jest najważniejsza rzecz, która powinna się zdarzyć, ale nie wiem, czy będzie ogłoszony następny przetarg, czy znajdą się środki. Myślę, że tutaj Marszałek, któremu bardzo dziękuję za to, że wsparł i zezwolił na podpisanie umowy na ścieżkę rowerową, na projekt na ścieżkę rowerową w kwocie 1.050.000 zł z Hajnówki do Białowieży, to jest bardzo duża kwota. Chcę podkreślić tutaj, że projekt ma kosztować 1.050.000 zł, projekt na ścieżkę 19 km, a projekt na drogę Nowosady – Zabłudów kosztował 1.176.000 zł na 36 km drogi, mostu prawie 800m nad Narwią, a także ścieżki rowerowej. Wszyscy wiecie, jak teraz poszły ceny w górę i jak trudno dzisiaj budować te drogi. Zabiegamy tutaj o budowę drogi Zwodzieckie – Juszkowy Gród. Pan Starosta czuwa w tematyce scalenia w miejscowości Tarnopol, będzie wydana decyzja poscaleniowa, a w czerwcu będzie pozwolenie na budowę na drogę Tarnopol – Siemianówka. Zabiegamy także o środki na budowę tego całego odcinka Zwodzieckie – Juszkowy Gród i Tarnopol – Siemianówka. Także zabiegamy o budowę drogi Bielsk Podlaski – Hajnówka i tutaj chciałbym podziękować dla Zarządu i dla radnych wojewódzkich wszystkich, że została przeznaczona kwota na badania geologiczne na tej trasie, 400 tys. zł, na ostatnim sejmiku, wszyscy jednogłośnie radni PiSu na wniosek Marszałka Kosickiego i radni opozycyjni, wszyscy zagłosowali, żeby przeznaczyć 400 tys. zł na badanie geologiczne. Idziemy w dobrym kierunku. Tutaj dodatkowo chcę podkreślić, że jest w budowie droga Bielsk Podlaski – Kleszczele z przebudową Kleszczel do przejścia w Połowcach. Tutaj dzięki Staroście, pracowników Starostwa mamy kilka spraw scaleniowych, mamy obiekt Kutowa, mamy obiekt Eliaszuki, mamy obiekt Tarnopol, będziemy mieli obiekt Dubicze Cerkiewne, czyli bardzo duże środki, dziękuję dla Pana Starosty, dla Zarządu i radnych, że chodzicie przy tych sprawach. To jest ogromna kwota i w tym miejscu chciałbym podziękować dla Pana Marszałka Kosickiego.
Przechodzę już teraz do tematu związanego z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych. Panie Przewodniczący Michalak, jak przyjemnie usłyszeć głosy od byłego szefa, że Pan, mimo że nie miał wykształcenia drogowego, a miał technika mechanika i był Pan bardzo dobrym drogowcem, to jest bardzo miłe i myślę, że ja po jakimś czasie takie głosy od Państwa radnych, od Pana Starosty, od Zarządu, od mieszkańców i Pana radnego usłyszę. I Panie radny, chcę skorzystać z dobrej wiedzy, z Pana umiejętności, z tego, co powiedział Pan Burmistrz i jeżeli Pan pozwoli, to ja będę w różnych sprawach, do Pana radnego, jako fachowca się zgłaszał. Ale Panie radny jeszcze chcę podkreślić, że mimo tego, że Pan nie miał wykształcenia administracyjnego, to dodatkowo chcę powiedzieć, że ja mam wykształcenie wyższe techniczne. Także mam techniczne wykształcenie wyższe, Pan miał średnie mechaniczne też techniczne. Otóż chcę podkreślić, że mimo, że Pan miał wykształcenie średnie techniczne, to był Pan bardzo dobrym i chwalonym przez ówczesne władze pracownikiem biura paszportowego w Hajnówce w byłym budynku Milicji Obywatelskiej. Pan wydawał paszporty i był Pan bardzo dobrym pracownikiem i chwalonym przez poprzednie władze. Nawiązując tutaj do wyboru starosty, to chcę podkreślić Panie Przewodniczący Michalak, otóż, kiedy Panu zaproponowałem przewodnictwo 4,5 roku temu Radzie Powiatu, to Pan uważał, że to słuszna decyzja i nie tego. Jeżeli Pan….
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ale wróćmy do meritum sprawy.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Panie Michalak, jeżeli Pan proponował teraz, pół roku temu dla mnie bycie, propozycje Starosty Powiatu Hajnowskiego, którego odmówiłem, czyli byłem dobry, czy byłem zły? Teraz może zły, bo nie objąłem starosty i teraz Pan nie jest w ekipie rządzącej. Ale przechodząc do dróg powiatowych. Odpowiadając tutaj na głosy radnych, otóż nie ma, bo był y zapewnienia, czy mamy materiały, czy mamy środki. Pan Starosta powiedział jasno, że Zarząd wyraźnie szuka środków, bo widzi potrzeby w drogach powiatowych, w sprzęcie, także w kadrach, bo tego brakuje. Brakuje sprzętów, brakuje środków na remonty, na budowę, brakuje maszyn i innych rzeczy, ale jeżeli Zarząd i Pan Przewodniczący i radni będziecie uważali, że ma być punkt na następnej sesji, ma być złożona informacja o faktycznym stanie, to ja dzisiaj jestem gotowy, za zgodą Pana Starosty, omówić, jaka jest sytuacja. Jeżeli powie, to będę mówił w szczegółach, ale to będzie trwać do godziny czasu.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Na następnej sesji.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Dobrze, to w szczegóły nie wchodzę. Jeżeli chodzi o ubytki masy w dziurach, to ze względu na temperaturę, która obecnie jest niska, to nie możemy zejść z mniej kosztownego utrzymania regeneracji dróg. Otóż nie możemy użyć emulsji i grysu, który jest tańszy, a używamy masy bitumicznej w celu zapełnienia tych dziur i to robimy sukcesywnie. Te wioski, które tutaj padły, będą zrealizowane do wtorku. Nie przejechałem wszystkich jeszcze dróg, Starosta przejechał, a ja osobiście nie przejechałem, zrobiłem to na ¾ dróg. I jeżeli dzisiaj ja mam powiedzieć, to tak szczerze, dzisiaj potrzeba do regeneracji, do remontu dróg kwoty około 1.300.000.000,00 zł. Taka jest kwota potrzebna. Natomiast moja propozycja jest taka, żeby te drogi regenerować jak najtańszymi środkami, bo te trzy wnioski, które dzisiaj Pan Starosta podpisał, to są bardzo kosztowne. I tutaj moja prośba, mój apel, a Pan Starosta powiedział, że środki tutaj Pani księgowa znajdzie, czyli te środki są bardzo potrzebne.
Szanowni Państwo, mój telefon 518 195 530, jestem do dyspozycji, tylko nie budźcie mnie po 22 i o 4 nad ranem, ale od 6 do 22 jestem do dyspozycji w każdej chwili. Także dziękuję.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Janowski, ja nie pytałem i nie mówiłem, czy Pan da rady, czy nie, ja pytałem Zarząd, czego moim zdaniem nie ma w informacji, że to powinna być osoba z wyższym technicznym i dobrze by było, żeby była ukierunkowana w stosunku do budowy dróg. Ja nic na ten temat nie mówiłem. Ja już wiem skąd dzisiaj te dziwne telefony do mnie z zapytaniami, co robiłem, gdzie robiłem. Wie Pan, mógł Pan od razu do mnie to zapytać, ja myślałem, że to Pan Starosta mówi. Chciałem się zapytać Starosty, dlaczego takie dziwne telefony się odbywają. Nie pytałem, wie Pan, na następną sesję będę wiedział, dlaczego Panu tyle razy zmieniano stanowiska. Na następną sesję Panu wytłumaczę. Dziękuję.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Moja krótka odpowiedź, zostałem trzy razy, dwa razy odwołany, za trzecim razem zrezygnowałem z kierownika ODR, bo PiS mnie zwalniał.
Radny Krzysztof Petruk: Pan Przewodniczący wspomniał, że to już okres Wielkanocny, a ja mam jeszcze małą prośbę, ponieważ tutaj na tym korytarzu, gdzie dużo ludzi czeka do rejestracji, do wymiany tablic, obok nich znajduje się taki piękny przybytek, który przypomina Polskę z początku XX wieku. Czy jest taka możliwość, żeby w ramach prezentów wielkanocnych, dokonano remontu tych dwóch przybytków, czyli na parterze i na I piętrze, bo słyszę, że wyżej wygląda już znacznie inaczej.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: W tym momencie mam satysfakcję, bo będąc zastępcą burmistrza miasta Hajnówka ten przybytek właśnie odnowiliśmy na górze. Szkoda, że nie był zrobiony w poprzedniej kadencji, ale poleciłem już swoim pracownikom, aby tym tematem się jak najszybciej zająć.
Radny Mirosław Romaniuk: Szanowna Rado, chciałbym poinformować, starania były ogromne, żeby w zeszłym roku rzeczywiście zrobić te łazienki, natomiast procedura tak opieszale wyglądała po stronie samorządu miejskiego, że po prostu miasto robiło, robiło do końca kadencji i ledwo skończyło górną łazienkę. Zabrakło czasu, żeby zejść na I piętro i na parter.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Musi być ad vocem. Szanowni Państwo, jeżeli się posługujemy tylko jednym wykonawcą, to będziemy czekać jeszcze 5 lat, natomiast jest możliwość ogłoszenia zapytania w tym zakresie. Dziękuję i nie chcę więcej polemizować.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, no tak, jak nas widzą, to my sami tą atmosferę tworzymy, im będziemy dalej jeździli we własne życiorysy, to tym będzie gorzej. Ja apeluję cały czas, żebyśmy się skupili na meritum sprawy. Pan dyrektor, Pan Starosta i państwo radni mówiliście, że mamy ogrom pracy przed sobą, już mija pół roku i też trzeba się strać, żeby jak najwięcej zrobić. Ja jeszcze Państwu przypominam, że czeka nas jeszcze bardzo miły obowiązek, każdy z nas musi złożyć do końca kwietnia, oświadczenie majątkowe. Wchodzimy w okres świąteczny i w związku z tym bardzo proszę, żeby tych spraw nie odkładać, do końca kwietnia jest termin.
A ponieważ zbliżają się Święta, w związku z tym chciałby Państwu, wszystkim gościom, a także wszystkim mieszkańcom powiatu hajnowskiego, powiatu bielskiego złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, niech będą spokojne, pogodne, żeby omijały nas kłótnie i żebyśmy godnie próbowali budować dobrobyt naszego powiatu.
Do punktu 15-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady V sesji Rady Powiatu.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Eugeniusz Saczko
Link do transmisji on-line: https://www.youtube.com/watch?v=N_WlzcuQWe8
Metryka strony