Protokół Nr XXIV/2021 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 16 grudnia 2021 r.

BR.0002.8 (24).2021

Protokół Nr XXIV/2021 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 16 grudnia 2021 r. w sali kolumnowej Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce (ul.T.Sołoniewicz)

(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.16:05)

Do punktu 1 – go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dzień dobry Państwu. Otwieram XXIV sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę Andrzeja Skiepko, bardzo serdecznie witam Panią Wicestarostę, witam wszystkich radnych, witam naczelników. Witam serdecznie zaproszonych gości na dzisiejszą sesję, Panią Magdalenę Borowską, dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku. Witam serdecznie Pana Pawła Kowejsza, pracownika biura. Witam serdecznie Panią Kamilę Stankiewicz. Pani Kamila jest mistrzynią świata juniorów i seniorów w wędkarstwie rzutowym. Za pośrednictwem telewizji witam mieszkańców Powiatu Hajnowskiego i wszystkich śledzących nasze obrady poprzez przekaz telewizyjny.

Na podstawie listy obecności stwierdzam, iż w sesji uczestniczy16 radnych (radny M.Romaniuk nieobecny), wszystkie uchwały, które zostaną dzisiaj podjęte, będą uchwałami prawomocnymi.

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 2 porządku obrad, przedstawienie porządku obrad sesji. Państwo otrzymaliście porządek obrad, ale w międzyczasie Zarząd Powiatu złożył wniosek o uzupełnienie porządku obrad. W związku z tym bardzo proszę Pana Starostę o przedstawienie tegoż wniosku.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, w związku z obowiązkowym przyjęciem niektórych uchwał do końca roku 2021, w imieniu Zarządu proponuję uzupełnienie porządku obrad o dwie uchwały, jedna jest związana z ustaleniem opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie Powiatu Hajnowskiego w 2022roku. Druga sprawa jest związana z wyborem podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SPZOZ w Hajnówce. Chcę Państwu tylko przekazać, że oba przetargi zostały rozstrzygnięte i chcemy właśnie na tej sesji uchwalić odpowiednie uchwały tak, aby nie spotykać się jeszcze na nadzwyczajnej sesji w tym roku. Bardzo proszę w imieniu Zarządu o przyjęcie przedstawionych uchwał. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Zgodnie z naszym statutem porządku obrad nie poddaje się pod głosowanie, ale jeżeli jest wniosek o uzupełnienie porządku obrad, to niestety wtedy musimy to przegłosować, więc najpierw będziemy głosowali wniosek Zarządu Powiatu o uzupełnienie porządku obrad sesji o przyjęcie uchwały, najpierw w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdów z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie Powiatu Hajnowskiego w 2022 roku.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Druga uchwała w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 W związku z powyższym przystąpimy do przegłosowania porządku obrad, ponieważ były zmiany to jeszcze raz przytoczę Państwu cały porządek:

  1. Otwarcie XXIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
  2. Przedstawienie porządku obrad sesji.
  3. Przyjęcie protokołu z XXIII sesji Rady Powiatu.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
  5. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
  6. Budżet Powiatu Hajnowskiego na 2022r.:

- przedstawienie projektu budżetu na 2022r.;

- przedstawienie opinii Komisji Rady i opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej;

- dyskusja;

- głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Hajnowskiego na 2022r.

  1. Wieloletnia Prognoza Finansowa Powiatu Hajnowskiego.

- przedstawienie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022 – 2034;

- głosowanie nad projektem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022 – 2034.

  1. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
  2. Sprawozdanie z działalności Komisji Rady w 2021r.
  3. Powzięcie uchwał w sprawie:
    • zmian w budżecie na 2021r;
    • zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2021- 2034;
    • uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r.;
    • uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022r.;
    • uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022r.;
    • uchwalenia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r.;
    • ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na 2022r.;
    • określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021r.
    • rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Ogrodniki i okolic;
    • rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Mikłaszewo;
    • rozpatrzenia petycji dotyczącej zabezpieczenia środków na działania proekologiczne;
    • zmiany uchwały Nr VII/49/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Powiatu Hajnowskiego;
    • ustalenia wynagrodzenia Starosty Hajnowskiego;
    • zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków;
    • w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie powiatu hajnowskiego w 2022r.;
    • w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
  4. Wolne wnioski i oświadczeniach radnych.
  5. Zamknięcie obrad XXIV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, zanim zaczniemy realizować porządek obrad, bardzo proszę o zabranie głosu Panią Magdalenę Borowską, dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji w Białymstoku.

Pani Magdalena Borowska: Szanowny Panie Starosto, Szanowni radni, Szanowni Państwo, przede wszystkim bardzo dziękuję za zaproszenie. Proszę Państwa, Powiat Hajnowski od wielu lat współpracuje z Wojewódzkim Biurem Geodezji w zakresie realizacji scaleń gruntów. Wszystko zaczęło się w starej perspektywie PROW 2007 - 2014 od bardzo małego obiektu scaleniowego Olchówka, który liczył zaledwie 365 ha. Kolejna perspektywa pokazała nam, że powiat jest w stanie realizować większą ilość scaleń gruntów. Mianowicie przystąpił do realizacji scalenia aż 4 obiektów scaleniowych o łącznej powierzchni ponad 6000 ha. Współpraca z Powiatem Hajnowskim przebiega bardzo pomyślnie. Świadczy o tym nagroda, którą otrzymaliśmy, wspólnie otrzymaliśmy od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które rokrocznie organizuje ogólnopolski konkurs jakości prac scaleniowych. W takim konkursie biorą udział projekty zarówno scalenie gruntów, jak i założeń do projektu scalenia z całej Polski. Takich biur jest 13. Także konkurencja jest bardzo duża. Zaś obiekt Eliaszuki i inne w gminie Narewka w powiecie hajnowskim w tym roku zajął pierwsze miejsce. Uważam, że jest to naprawdę ogromne wyróżnienie, ponieważ pierwszy raz w historii tego nowego biura, Wojewódzkiego Biura Geodezji zajęliśmy tak wysoką notę. I proszę Państwa, nie jest to tylko praca, praca nasza i naszych pracowników, ale jest to przede wszystkim współpraca i z doświadczenia widzę, a pracuję w tym biurze od 2010 roku, że tylko przy odpowiedniej współpracy jesteśmy w stanie zajmować tak wysokie miejsca i prawidłowo realizować prace scaleniowe. Chciałabym serdecznie podziękować przede wszystkim Panu Staroście, Pani Wicestaroście, wszystkim pracownikom wydziału geodezji Starostwa Powiatowego w Hajnówce, Pani Naczelnik Halinie Leszczyńskiej, Pani Marzenie Ostapczuk Panu Adamowi Panfiluk, za tą współpracę, za zrozumienie za to, że potrafimy wspólnie realizować wyznaczone cele. Oczywiście liczę na dalszą współpracę, na dalszą realizację scaleń. Tutaj dodam, że ta perspektywa finansowa powoli dobiega końca. Jest wprowadzony tak zwany dwuletni okres przejściowy, ale w nowym WPRze 2023 - 27 scalenia gruntów będą także realizowane. Także liczę na tą dalszą współpracę. Serdecznie Państwu gratuluję za ten obiekt, także za inne obiekty scaleniowe, Kotłówka rok temu także zdobyła wysoką notę, bo trzecie miejsce i tak jak mówiłam, liczę na dalszą współpracę. Serdecznie dziękuję.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowna Pani dyrektor, Szanowni Państwo, jest to sukces, tak jak Pani dyrektor powiedziała i Biura Geodezji w Białymstoku, ale również wspólny naszych pracowników. Na ten sukces również złożyła się wspaniała współpraca z poszczególnymi gminami na terenie naszego powiatu, która dotyczyła właśnie tego przedsięwzięcia. Obiekt scaleniowy Eliaszuki, Mikłaszewo i Planta to obiekt o ponad 2,5 tys. ha i ta informacja, którą usłyszałem, będąc na rehabilitacji w szpitalu, o zajęciu pierwszego miejsca to jest tak naprawdę zasługa wszystkich tych, których Pani wymieniła, ale również rady scaleniowej jeżeli chodzi o samą gminę. Natomiast ja serdecznie dziękuję ogromnej przychylności Zarządu Powiatu Hajnowskiego, ogromnej przychylności współpracy i merytorycznej naprawdę pracy naszemu wydziałowi geodezji z Panią Leszczyńską z panią bezpośrednio panią Marzeną Ostapczuk i kolegą Adamem Panfilukiem. Szanowna Pani dyrektor proszę również przekazać najlepsze życzenia i pozdrowienia dla Pani zespołu, bo tak jak mówiliśmy przy ostatnim odbiorze na Tarnopolu, że tylko dobra współpraca procentuje i tą pracą i współpracą na pewno zasłużyliśmy na tak wysokie wyróżnienie. Będąc na spotkaniu właśnie w Tarnopolu Pani Marszałek bardzo pochlebnie wyrażała się o działalności całego Starostwa Powiatowego w Hajnówce, dlatego też chcę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim moim współpracownikom, natomiast Pani dyrektor również życzę by kolejne obiekty i nie tylko na terenie Powiatu Hajnowskiego, ale również w całym województwie mogły być tak wysoko uhonorowane.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Ze swej strony także bardzo serdecznie gratuluję Panu Staroście, wszystkim pracownikom Wydziału Geodezji, radnym, którzy też aktywnie biorą udział w scalaniu. I dziękuję, Pani dyrektor, także wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Biura, bo zawsze, kiedy jestem na Zarządzie, to Pan Starosta zawsze to podkreśla, że tyle możemy zrobić dzięki dobrej współpracy z Panią dyrektor i z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Białymstoku, także bardzo serdecznie dziękujemy.

 I zanim jeszcze przejdziemy do porządku obrad, to poproszę o zabranie głosu Pana Starosty.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo, dzisiaj na obradach sesji Rady Powiatu Hajnowskiego mamy osobę szczególną, osobę młodą, Pani Kamila Stankiewicz jest uczennicą Zespołu Szkół Zawodowych u nas w Hajnówce, ale, że jest naprawdę wyrośniętą dziewczyną możemy zwrócić się do Kamili jako Pani. Pani Kamilo Stankiewicz bardzo serdecznie chcę pogratulować ogromnego sukcesu na skalę ogólnopolską i ogólnoświatową za zajęcie tak zaszczytnych miejsc w rywalizacji sportu, wędkarstwa rzutowego. Póki przejdę do tych osiągnięć, chcę Państwu powiedzieć, że miałem okazję kilka lat wstecz będąc na zawodach wędkarskich w Dubiczach Cerkiewnych na zalewie Bachmaty właśnie spotkać Kamilę. Wtedy było to tylko łowienie rybek. Natomiast wtedy poznałem właśnie Kamilę, ale miałem możliwość wtedy ufundowania najlepszym zawodnikom tego współzawodnictwa nagrody. Natomiast jadąc na festyn do Zbucza otrzymałem we wrześniu, otrzymałem bardzo przyjemną informację, że oto nasza mieszkanka powiatu hajnowskiego, mieszkanka Hajnówki, Kamila Stankiewicz została mistrzynią świata seniorów w wędkarstwie rzutowym. Wcześniej kilka miesięcy wstecz również zdobyła mistrzostwo w swojej kategorii juniorów. Chcę bardzo serdecznie pogratulować Kamili Stankiewicz za ogromne osiągnięcia, za reprezentowanie powiatu hajnowskiego, za promocję powiatu hajnowskiego i życzyć, aby ten wysiłek na treningach, a przypomnę, treningi odbywają się w Wasilkowie i codzienną żmudną pracą można dojść naprawdę do jakże wysokich osiągnięć. Życzę, aby przyszłość i ta dyscyplina sportu, która być może nie jest zbyt popularna w tym momencie, była również olimpijską, a Kamila Stankiewicz nasza Hajnowianka została mistrzynią olimpijską. Bardzo prosimy Kamilę do nas, wspólnie z Panem Przewodniczącym wręczymy upominek, który tak chcieliśmy wręczyć właśnie na sesji. Natomiast dzisiaj jest najlepsza okazja, aby przekazać i gratulacje, i życzenia, ale również nagrodę od Starostwa Powiatowego w Hajnówce, a robimy to w bardzo uroczysty sposób, na sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Gratulację i życzę wielu, wielu wspaniałych osiągnięć, cała kariera przed Tobą, a wiem, że w szkole też na samych piątkach, także gratulacje. Gratuluję.

Pani Kamila Stankiewicz: Dziękuję bardzo i chciałabym podziękować w swoim imieniu i w imieniu rodziców za uhonorowanie tych moich osiągnięć. Dziękuję bardzo.

Do punktu 3-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 3 porządku obrad, a mianowicie przyjęcie protokołu z XXIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego. Protokół był przedstawiony Państwu radnym, uwagi do protokołu nie wpłynęły. Czy są jakieś uwagi? Nie widzę. Protokołu nie głosujemy.

Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 4 porządku obrad, informacja przewodniczącego dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań. W okresie od ostatniej sesji rady powiatu zostały złożone następujące interpelacje:

Pan radny Bogusław Szczepan Łabędzki złożył interpelację w sprawie przedstawienia informacji dotyczącej aktualnej sytuacji hajnowskiego szpitala w zakresie bieżącej obsługi pacjentów, liczby uchodźców, którzy na terenie tej placówki medycznej przebywają oraz przygotowanych rozwiązań zapewniających mieszkańcom powiatu stałą formę opieki medycznej w przypadku leczenia planowanego oraz w nagłych przypadkach. Jednocześnie radny zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, co było powodem, że o potrzebie zwołania sztabu kryzysowego radni powiatu nie zostali powiadomieni w trakcie obrad sesji, która miała miejsce 18 października.

I druga, radny Bogusław Szczepan Łabędzki w dniu 30 listopada złożył interpelację w sprawie udostępnienia radnym kopii pisma przesłanego na ręce posła na Sejm RP Pana Jarosława Zielińskiego w sprawie przygotowania propozycji zmian ustawowych rekompensujących samorządom terytorialnym utracone dochody w związku z istniejącymi i nowo tworzonymi obszarami ochrony środowiska naturalnego.

Treść interpelacji oraz udzielonych odpowiedzi podana została do publicznej wiadomości przez publikację w biuletynie informacji publicznej i wywieszenie na tablicy informacyjnej w starostwie powiatowym. Treść interpretacji oraz odpowiedzi zostały przesłane drogą elektroniczną wszystkim radnym.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.

Do punktu 5-go:

Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr…..…).

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do pkt 5 porządku obrad informacja o pracy zarządu w okresie międzysesyjnym. Informacja do Państwa radnych została przesłana plus Zarząd Powiatu w dniu 16 grudnia, czyli dzisiaj. Bardzo proszę Pana Starostę jeszcze o przedstawienie obrad Zarządu dzisiejszego.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, tradycyjnie przed sesją zawsze pojawiają się jeszcze sprawy, które rozstrzyga Zarząd i dzisiaj chciałem poinformować o podjętych naszych ustaleniach. Przyjęliśmy oczywiście protokół z poprzedniego posiedzenia. Zapoznaliśmy się z wnioskiem Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego dotyczącego zmiany zapisu w projekcie uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym powiatu hajnowskiego. Przyjęliśmy autokorekty zarządu powiatu do projektu uchwały rady powiatu w sprawie projektu budżetu powiatu na 2022r, wieloletniej prognozy finansowej, jak również zmian do budżetu powiatu do 2021r i w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowych. O tych sprawach będę mówił przy realizacji poszczególnych punktów dzisiejszego porządku. Podjęliśmy również uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2021 rok, a więc ta uchwala, gdzie Zarząd ma swoje kompetencje. Jeżeli chodzi o sprawy różne, zapoznałem Zarząd z dwoma wnioskami. Być może bardziej z informacjami. Jeden wniosek dwóch klubów radnych Porozumienia Samorządowego Ziemia Hajnowska i Klubu Radnych PSL-u o zakup upominków świątecznych służbom mundurowym ze zbiórki środków przez radnych powiatu hajnowskiego. Jeżeli będzie taka wola radnych wszystkich, czy pojedynczych, takie zakupy poczynimy i przekażemy wskazanej jednostce mundurowej. Również poinformowałem, chcę również tu powiedzieć, że w imieniu klubów zwróciła się z takim wnioskiem Pani Alla Gryc i Pan Piotr Filimoniuk. Czy Pani Alla Gryc chce coś dodać, jeżeli tak to bardzo proszę i wtedy przejdę dalej.

Radna Alla Gryc: Panie Starosto, Panie, Panowie Przewodniczący, szanowni radni. W imieniu Porozumienia Ziemi Hajnowskiej, jak i Polskiego Stronnictwa Ludowego wnioskuję, składam interpelację w formie prośby do Państwa radnych, do wszystkich mieszkańców miasta i powiatu, aby w przededniu Świąt Bożego Narodzenia uhonorować nasze służby mundurowe, które strzegą naszych granic i czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Uhonorowanie polegałoby na przygotowaniu skromnych posiłków, poczęstunków wigilijnych, noworocznych na ile będzie nas stać. Prosimy o wsparcie finansowe, myślę, że będzie uruchomione dodatkowe konto i Państwo radni będą mogli wpłacić, tak samo jak wszyscy mieszkańcy oraz wsparcie rzeczowe. Wiemy doskonale, że licznie zgromadzone służby mundurowe pochodzą z terenu całej Polski, świąt nie będą mogli spędzić w gronie rodzinnym, obok żon, obok dzieci, będą pełnili dyżur na okrągło i my powinniśmy ich uhonorować, to będzie taki nasz gest podziękowania. Zdaję sobie sprawę, że jest, stąd też ta moja interpelacja. Bardzo proszę o otwarcie swoich serc i wsparcie służb mundurowych. Szanowni Państwo, dodam jeszcze, że cierpią też uchodźcy, cierpią ludzie, cierpią kobiety, matki i to jest temat trudny i nie jest nam obojętny, wszyscy podchodzimy do tego bardzo emocjonalnie. Bardzo się cieszę, że Stowarzyszenie Sami Sobie, Pan Burmistrz i Pan Starosta, uruchomione zostało wsparcie i również jest podany nr konta, które gromadzi środki finansowe i gromadzi również datki rzeczowe na pakiety przeznaczone dla uchodźców. Jesteśmy w takim bardzo trudnym okresie, rozdwojone mamy myśli, serca, czujemy się jednak bezpieczni przez to, że mundurowi czuwają na naszych granicach. Jeszcze raz bardzo proszę o wsparcie finansowe. dziękuję bardzo.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Szanowni Państwo od razu wyjaśnię jedną kwestię. Otóż była próba zorganizowania wigilii świątecznych na terenie przebywania różnych służb mundurowych na terenie Powiatu Hajnowskiego, jednak ze względu na sytuację związaną z korona wirusem wszystkie takie spotkania zostały odwołane. I nie jest wskazane w tej chwili, a wręcz zabronione, aby produkty żywnościowe można było dostarczać do poszczególnych grup mundurowych. Natomiast Szanowni Państwo, wiadomo, że to będą symboliczne prezenty świąteczne, ale tu bardziej chodzi o ten gest solidarności ze wszystkimi służbami, które bronią naszej granicy i współpracują między sobą, ale również samorządami. Dlatego też odbyło się spotkanie z Panem senatorem, Panem Jackiem Boguckim w sprawie sytuacji na granicy i potrzebach samorządów w tym zakresie oraz tak zwana akcja świąteczna paczka dla naszych służb mundurowych. I to, co przekazała Pani Alla Gryc, chcę powiedzieć, że w imieniu społeczeństwa wszystkie samorządy Euroregionu Puszcza Białowieska, a więc wszystkie z powiatu hajnowskiego, a także należące do Euroregionu Orla i gmina Bielsk Podlaski zadeklarowały taką pomoc, zakupimy termosy. Natomiast rozumiem, że tutaj była prośba jeszcze do nas radnych, jako osób fizycznych, którzy mogą swoją cegiełkę dołożyć, jeżeli będzie taka wola, to oczywiście zakupimy podarunki świąteczne i przekażemy być może do najbliższej jednostki tutaj w Niezdanym Borze. I to było by na tyle na naszym spotkaniu dzisiejszym.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, czy są pytania Państwa radnych do informacji?

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto Wysoka Rado, ja tylko z prośbą o uzupełnienie informacji zawartej w materiałach przekazywanych nam z Zarządu Powiatu. Pierwsza informacja, o której rozszerzenie bym poprosił, dotyczy mieszkań wspomaganych w Powiecie Hajnowskim, więcej informacji i wskazanie lokalizacji branych pod uwagę oraz podmiotu, który będzie realizował bezpośrednio ten program. I druga prośba o rozszerzenie informacji dotyczy realizacji projektu Laboratoria Przyszłości, w jaki sposób jest realizowany, jakie pomysły będą w związku z tym możliwe do zrealizowania, no i oczywiście osoby, które odpowiadają za jego realizację, bo to myślę, że też gwoli takiego wyróżnienia tych osób, dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie radny czy to ma być ustne rozszerzenie czy na piśmie.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Teraz.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie Starosto, czy na koniec w sprawach różnych, czy teraz?

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Teraz. Szanowni Państwo ja bardzo krótko informacje przekażę. Mieszkania wspomagane rozumiem to program, który dotyczy miasta Hajnówka, a nie powiatu hajnowskiego, natomiast jeżeli chodzi o Laboratoria Przyszłości i jeżeli Pani naczelnik będzie miała możliwość teraz wypowiedzenie się bardzo proszę. Zapraszam Panią naczelnik Ninę Łukasik.

Naczelnik wydziału spraw społecznych Nina Łukasik: Dzień dobry Państwu, Panie Starosto, Panie Przewodniczący w sprawie tego programu Laboratoria Przyszłości jest to program rządowy. Jest to program skierowany teraz do szkół podstawowych. My prowadzimy jedną szkołę podstawową, szkołę podstawową specjalną i nasza szkoła uczestniczy w tym programie. Szkoła otrzymała na realizację tego programu 30000 zł. 60% jest zobowiązana wykorzystać z tej kwoty do końca tego roku, natomiast program trwa do końca sierpnia 2022 roku i do tej pory powinna zrobić zakupy z tego programu. W programie mamy tam wymienione, jest wymieniona lista podstawowa tak zwana i uzupełniająca i z tej listy wybiera się oczywiście do zakupu różne tam przedmioty dotyczące spraw informatycznych, dotyczące sprzętu AGD, uzupełnienia to, co jest potrzebne w szkole do tych laboratoriów. I tak jak rozmawiałam z Panią Anetą Aleksiejuk, która zastępuje dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno– Wychowawczego, jakie zakupy ona poczyni, więc bardzo wszyscy chcą zakupić drukarkę 3 D. Potrzebują takich rzeczy do prac manualnych, potrzebują rzeczy ze sprzętu AGD mają zamiar kupić, bo coś tam pewne rzeczy im się zepsuły, więc chcą uzupełnić ten sprzęt AGD. I myślą, że jeszcze zostaną im pieniądze na zakup robota, bo tam też jest taka możliwość. Więc z mojej wstępnej rozmowy z Panią dyrektor takie ona plany ma związku z tym programem. Jesteśmy w trakcie konsultacji, rozmów ze sobą, Pani dyrektor informuje nas, co robi i do końca tego miesiąca powie nam dokładnie, jakie zakupy wykonała w tym programie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, Panie radny, czy to wystarcza już tak?

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Muszę podpytać Pana radnego Bogdana Łabędzkiego czy chodzi o mieszkania treningowe przy Zespole Szkół Zawodowych te, które były remontowane, czyli to chodzi o to, one troszeczkę inaczej się nazywają, dlatego tyle programów w tej chwili mieszkaniowych jest i bardziej dotyczą miasta, dlatego taka moja odpowiedź. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania treningowe w budynku, który został wyremontowany w tym roku, modernizacja została zakończona, oczywiście na potrzeby Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Hajnówce. Natomiast, Szanowni Państwo, już dzisiaj mogę poinformować z bardzo miłą informacją, że otrzymaliśmy dofinansowanie do wyposażenia tych mieszkań. Cała kwota to około 1400000zł, nasz wkład 68000zł. Realizacja oczywiście będzie odbywała się w przyszłym roku, natomiast w tej chwili odbywamy negocjacje odnośnie tego projektu. Tak jak powiedziałem, te mieszkania będą służyć na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, gdzie młodzież i dzieci będą tam uczyły się takich typowych obowiązków domowych w życiu codziennym. Także przepraszam bardzo, bo takie troszkę przejęzyczenie.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przepraszam czy 1mln 400tys czy 140 tys.?

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko:1mln 400tys., a 68tys. wkład własny na wyposażenie.

Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 – budżet powiatu hajnowskiego na 2022r. I przechodzimy do podpunktu 6.1 przedstawienie projektu budżetu na 2022 rok. Czy Pan Starosta, czy Pani Skarbnik? Pan Starosta rozpocznie, Pani Skarbnik zakończy.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Tak jak tutaj pożartowaliśmy, Pan starosta rozpocznie, natomiast na pewno uzupełni, jak będą potrzeby Pani Skarbnik. Przede wszystkim szanowni Państwo, chcę złożyć autokorektę zarządu powiatu hajnowskiego, która została podyktowana tym, że po złożeniu projektu uchwały dotyczącej przyjęcia budżetu na 2022 roku pojawiły się dodatkowe projekty, które będziemy realizować w 2020 roku, dlatego też bardzo proszę w imieniu zarządu o przyjęcie autokorekty, ja szczegółowo omówię każdy z punktów. Dotyczy to przede wszystkim realizacji projektów i ewentualnie niemożliwości wydatkowania środków w 2021 roku, które były zaplanowane, a przejdą na następny rok. I tak po kolei, zwiększono dochody i wydatki o kwotę 269.530 zł z przeznaczeniem na realizację projektu odnawialne źródła energii realizacji z partnerem niemieckim w 100% dofinansowanie tego projektu jest po stronie niemieckiej. Zwiększono dochody i wydatki o kwotę 233.372 zł z przeznaczeniem na realizację projektu pod nazwą „Hajnówka od nowa Zielona transformacja”. Ja tylko przypomnę, że miasto Hajnówka realizuje ze środków norweskich duży projekt i swoje miejsce również w tym projekcie ma Powiat Hajnowski, na 2022 rok to jest kwota 233.372 zł, natomiast całkowity koszt to ponad 600.000. Zapisano wydatki w kwocie 70 tys. złotych z przeznaczeniem na realizację inwestycji dokumentacja droga Narewska - stacja paliw. Tak naprawdę będzie chodziło już o zapłacenie faktury, gdyż zrealizujemy tą inwestycję, a więc przyjęcie dokumentacji w miesiącu lutym, gdyż brak uzgodnień wodno – prawnych z Polskimi Wodami ma dotychczas inwestor, który tą dokumentację przygotowuje. Wszystko wskazuje, że na początku lutego takie uzgodnienie wodno-prawne będzie. Ja tylko tutaj wprowadzę małą dygresję, otóż Szanowni Państwo bywa tak często, że my przyjmujemy dokumentację, gdzie projektanci nam gwarantują dostarczenie dodatkowych dokumentów za miesiąc, dwa, a okazuje się, że później musimy ich niestety szukać, to się wszystko wydłuża, dlatego też dopiero przyjmujemy, jeżeli jest ona zgodna z zamówieniem, które my robimy i oczywiście ze wszystkimi pozwoleniami związanymi z realizacją później, a, więc najważniejsze pozwolenie wodno - prawne tam, gdzie wchodzą w rachubę przepusty czy też rowy odwadniające, czy też chociażby z wycinką drzew. A wiadomo, że możemy to też zrobić tylko w okresie nie lęgowym, a więc od marca w zasadzie do końca września to jest pustka, gdzie nie możemy nic wtedy zrobić. Dlatego te dokumentacje muszą po prostu być kompletne. Zapisano wydatki w kwocie 80.000zł z przeznaczeniem na realizację inwestycji w Dobrowodzie ulica Kleszczelowska, podobna sytuacja. Zapisano wydatki w kwocie 120.000 zł na zakup samochodu osobowego. Zakup pierwotnie też był planowany w 2021 roku, gdzie Wysoka Rada takie przyzwolenie dokonała, natomiast w związku z brakiem samochodów nowych na rynku ten okres oczekiwania jest co najmniej pół roku. Przetarg ogłosimy, jak zdążymy jeszcze dzisiaj albo jutro, natomiast realizacja będzie w przyszłym roku. Zapisano również wydatki w kwocie 80tys. złotych z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji w celu modernizacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Jak Państwo pamiętacie w ramach naboru projektów I edycja Nowy Ład wniosek na modernizację I LO uzyskał akceptację, natomiast nie ma możliwości prowadzenia tej inwestycji na zasadzie zaprojektuj i wybuduj, dlatego już mamy przygotowaną całą procedurę przetargową na wyłonienie projektantów, którzy tą dokumentację przygotują, czy dziś, czy jutro taki przetarg ogłosimy, bo czas po prostu nam ucieka, a chcemy przygotować tą inwestycję też bardzo, bardzo starannie. Dlatego też budżet po dokonanych zmianach oczywiście po stronie i dochodów i wydatków ulega zmianie o te przedstawione kwoty. To tyle odnośnie autokorekty, jeżeli będą teraz pytania do autokorekty, to bardzo proszę, jak nie to przejdę do projektu budżetu. Czyli mogę, Panie Przewodniczący, tak? Szanowny Panie Przewodniczący i Panowie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo, koniec każdego roku to wytężona praca nad budżetem na 2020 rok. To też taka wstępna, bardzo pobieżna ocena dokonań w 2021 roku, tylko wspomnę, że na wydatki inwestycyjne i modernizacje dróg to była kwota około 20 mln złotych w 2021r.To, co było wspomniane pierwsze miejsce w scaleniach Eliaszuki, ceremonia wręczenia odbyła się w województwie śląskim, natomiast dzisiaj została wręczona nam nagroda. Również szóste miejsce w rankingu powiatów do 60.000 mieszkańców i szóste miejsce w Polsce. Ale Szanowni Państwo przyjdzie jeszcze czas na podsumowanie 2021 roku, natomiast chcę przedstawić budżet na 2022 rok, z którym zresztą Szanowni Państwo już zapoznali się i dyskutowali na komisjach. Mówię o końcówce 2021 roku, więc trzeba wspomnieć o początku 2022 roku, a, więc o podjęcie decyzji w sprawie budżetu powiatu na przyszły rok. Budżet powiatu jest rocznym planem finansowym, na podstawie którego rada powiatu i zarząd powiatu, realizując zadania publiczne, prowadzą samodzielną gospodarkę finansową. Projekt budżetu na 2022 rok był przejęty przez Zarząd Powiatu w dniu 10 listopada 2021 roku i przedłożony Radzie Powiatu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w terminie i na zasadach określonych obowiązującymi przepisami. Był on opracowany w oparciu o wstępne, podkreślam, o wstępnej informacje z Ministerstwa Finansów odnośnie wysokości kwoty subwencji ogólnej, wysokości udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, a także wstępne informacje i takie informacje też posiadaliśmy o dotacjach od Wojewody Podlaskiego. Ostateczne informacje otrzymamy po uchwaleniu budżetu państwa przez Sejm i oczywiście one mogą ulec zmianie. I tak jak w 2021roku, szanowni radni, pamiętacie, ile razy ten budżet zmodyfikowaliśmy, ale w stronę dobrą, gdzie dochody były wyższe niż planowaliśmy, a przy tym również i wydatki. Projekt budżetu na 2022 rok zakłada dochody w wysokości 72 929 548zł, w tym dochody majątkowe to 20 276 577zł, wydatki zaś w wysokości 77 037 006 zł, w tym wydatki majątkowe w wysokości 25 110 897 zł. Wydatki majątkowe to ten taki załącznik inwestycyjny, a więc trzeba powiedzieć, że to jest w historii naszego powiatu wydatek rekordowy. Deficyt, który jest związany z różnicą w wydatkach a dochodach, jeżeli chodzi o wydatki majątkowe o kwota 4107458 zł. i zaplanowano pokryć wolnymi środkami. W budżecie powiatu na 2022 rok zgodnie z obowiązującymi przepisami zaplanowano utworzenie rezerwy ogólnej w wysokości 130.000zł oraz rezerw celowych: na zarządzanie kryzysowe 90.000zł i na finansowanie zadań własnych zlecanych jednostkom spoza sfery finansów publicznych w ramach konkursu 100.000 zł. Skoro jestem tutaj przy w rezerwach celowych i zarządzaniu kryzysowym, chcę powiedzieć, że prawdopodobnie w poniedziałek będzie podjęta decyzja sejmiku Województwa Podlaskiego o dofinansowaniu samorządów, które są w strefie tej przygranicznej związanej z poprzednio ze stanem wyjątkowym, a teraz z niemożliwością wjazdu, ale to ten sam teren i nasz powiat również otrzyma kilkadziesiąt tysięcy takich środków. W roku 2022 zaplanowano przychody wolne środki w wysokości 5 187 526zł, rozchody w łącznej wysokości 980 068zł, spłaty rat kredytów bankowych. Poziom zadłużenia na koniec 2022 roku ma wynieść 12.949.911 zł. W bieżącym roku planowo płaciliśmy wszystkie raty kredytowe i nie zaciągaliśmy żadnych kredytów. Wydatki budżetu powiatu to przede wszystkim wydatki na oświatę i wychowanie oraz edukację, opiekę wychowawczą w wysokości 21 658 777zł, co stanowi 28% ogółu wydatków. Niedoszacowanie wydatków to jest około 1,5 miliona złotych. Należy tu też zwrócić uwagę na zbyt niską subwencję oświatową, bo narazie jest zaplanowane 11 768 549zł.W zakresie właśnie oświaty i tu jak co roku powtarzamy magiczne słowa wszędzie trzeba szukać dobrych rozwiązań, a przy okazji oszczędności. Pomoc społeczna to jest wydatek w granicach 11.000.230 zł co stanowi około 15% ogółu wydatków. Transport i łączność 12.869.000 to jest też 17% ogółu wydatków, ale w tym zadania inwestycyjne na drogach powiatowych to kwota prawie 9,5 miliona złotych. Ale tak jak wspomniałem cała ta rekordowa kwota na wydatki majątkowe to ponad 24 mln zł.

Szanowni radni, projekt budżetu na 2022 rok był analizowany przez wszystkie komisje rady powiatu. Przedłożono go do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, która pozytywnie ten projekt zaopiniowała, tak jak wspomniałem. Po uchwaleniu budżetu państwa będziemy mieli konkretne już cyferki, ale to dopiero w miesiącu marcu czy też w kwietniu, dlatego Panie Przewodniczący, Panie i Panowie radni, proszę o uchwalenie budżetu powiatu hajnowskiego na 2022 rok, budżetu prorozwojowego. Dziękuję serdecznie.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego o odczytanie opinii do projektu budżetu na 2022r.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Mirosław Łukianiuk odczytał opinie Komisji (opinie w załączeniu, zał. nr …….….). Opinie Komisji są pozytywne.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do Przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych o odczytanie opinii do projektu budżetu na 2022r.

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Alla Gryc odczytała opinie Komisji (opinie w załączeniu, zał. nr …….….). Opinie Komisji jest pozytywna.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: W tej chwili przedstawię opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej ( zał. nr ………..). Uchwałą z dnia 2 grudnia 2021r. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu hajnowskiego na 2022 rok, z małą uwagą dotyczącą klasyfikacji pomiędzy paragrafami.

W związku z powyższym przechodzimy do dyskusji, kto z Pań i Panów radnych chciałby zabrać głos w dyskusji nad budżetem powiatu hajnowskiego na 2022 rok.

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto Wysoka Rado, spodziewałem się, że będzie las rąk i że się nie dopcham, cieszę się tym bardziej ze swojego wyniku. Jako pierwszy zabieram głos w dyskusji. Szanowni Państwo, budżet, tak jak Pan Starosta zaznaczył uchwalamy go, przyjmujemy w pewnym kształcie, natomiast później w trakcie realizacji w roku budżetowym ulega on modyfikacjom i bardzo dobrze, że mamy taką konstrukcję prawną możliwą, umożliwiającą nam to nanoszenie kolejnych poprawek, bo widać, że  o ile być może ze względu na to, że wszystkiego się nie da przewidzieć w momencie konstruowania budżetu, być może z innych względów, ale później modyfikujemy ten budżet i nawet stanowiska w czasie głosowania pokazują to, że dochodzimy w trakcie do różnych porozumień dotyczących formy realizacji. Tak więc to głosowanie dzisiejsze nad przyjęciem budżetu, oczywiście bardzo ważne, ale jeżeli przedstawiane są w trakcie dyskusji czy w czasie głosowania inne opinie, różne opinie na ten temat, no to, tu nie jest to jakaś katastrofa samorządowa. To, co zwraca uwagę w tym budżecie, to znaczna część dochodów związanych z tymi działaniami scaleniowymi, to była dzisiaj mowa o tym, że jak one są istotne i że mamy tutaj swoje osiągnięcia. Trzeba na to zwrócić uwagę, bez tych dochodów nasz budżet wyglądałby skromnie, podobnie jak bez dochodów wynikających z subwencji oświatowej, wyrównawczej, równoważącej, które tak naprawdę bilansują nam wydatki oświatowe. Tutaj też no tak do końca na tą oświatę nie możemy się obrażać, bo dzięki temu, że uczestniczymy jako samorząd w tej właśnie części w tych dwóch częściach subwencji ogólnej, wyrównawczej i równoważącej, wydatki na oświatę no niemal udaje nam się tak jak powiedziałem zbilansować. To co natomiast w opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej to nie jest mój pomysł, to nie jest moje zastrzeżenie, ale ja się przychylam do tego, co skład orzekający nam tutaj wskazuje, nie jako uchybienie, ale jako takie mocne ostrzeżenie. To planowanie, jak skład orzekający mówi bardzo optymistycznie nadwyżki operacyjne zaplanowane na lata, w których chcemy czy, na które przekładamy spłatę naszych zobowiązań, bo de facto w tym budżecie przekładamy tą spłatę i ona ma nastąpić pomiędzy rokiem 2023 a 34. I tutaj budzi to obawy, bo te założenia faktycznie pokazują, że są optymistyczne i nie są spójne z tym co do tej pory mamy do czynienia w ostatnich latach od roku 2015, tutaj RIO nam przedstawia tą sytuację. Ale też ja chcę zwrócić uwagę, że w roku 2023 my najprawdopodobniej zakończymy swoją kadencję, po nas przyjdzie, przyjdą w jakiejś mierze nowe osoby, my natomiast te zobowiązania, z których korzystaliśmy, pozostawimy im do realizacji do spłaty. I z myślą o tym, że będzie to w jakiejś mierze nowe pokolenie samorządowców, to myślę, że nie powinniśmy do takiej sytuacji dopuszczać. Nasze zobowiązania, z których my korzystaliśmy, powinniśmy spłacać sami. To taka moja uwaga, dosyć istotne dla mnie zastrzeżenie, dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy ktoś z Państwa jeszcze chciałby zabrać głos? Proszę bardzo, Pan radny Krzysztof Petruk.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Starosto, Panie przewodniczący, Wysoka Rado, na pewno konstruowanie budżetu jest bardzo trudną sprawą, zresztą tutaj ukłon dla Pani Anieli, która od wielu lat budżety konstruuje. Ja mam takie oczywiście generalnie rzecz biorąc, trudno tutaj do tego budżetu mieć jakieś uwagi, zresztą w część uwag tutaj przekazał radny Łabędzki. Ale ja mam takie pytanie związane troszeczkę z funkcjonowaniem Starostwa. A ponieważ dzisiaj akurat miałem lekcje w klasie 8 dotyczące właśnie samorządu powiatowego i tam piękne zdanie jest, że tak naprawdę to pracownicy starostwa, że tak powiem, wykonują za nas tą mrówczą robotę, na Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego 22 listopada zdałem pytanie tutaj do Pani Starosty i do Pani Skarbnik czy w tym budżecie są zaplanowane podwyżki dla pracowników starostwa. Dlaczego o tym mówię, dlatego że zwróćcie uwagę, że już od paru lat następuje tak zwane wypłaszczenie, że tak powiem poborów, bo cały czas rosną te kwoty najniższe. W następnym roku od 1 stycznia najniższe wynagrodzenie to 3010zł i żeby jednak docenić tych ludzi, którzy naprawdę tutaj starają się, żeby starostwo funkcjonowało, żeby nie było takich paradoksów jak i teraz zachodzą w oświacie kiedy teoretycznie rzecz biorąc, przejmując nauczyciela do pracy od 1 stycznia w szkołach powiedzmy sobie prowadzonych przez starostwo okazałoby się, że jego pobory wynoszą z zasadnicze 2949zł, a przyjmując pracownika obsługi, oczywiście mówię o pracownikach, którzy nie mają stażu pracy wynosiłoby to 3010. Czyli z tego wniosek, że nauczycielowi należałoby jeszcze dopłacić, żeby osiągnął najniższy poziom wynagrodzeń. W związku z tym powtórzę moje pytanie, czy w tym budżecie są środki na podwyżki pracownikom samorządu powiatowego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy ktoś z Państwa radnych chciałby jeszcze zabrać głos w dyskusji? Nie widzę, na to pytanie Pana radnego Petruka odpowie Pan Starosta.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Ja powiem w ten sposób na taką dygresję, którą tutaj wprowadził radny Pan Bogdan Łabędzki, nie rozumiem, co to oznacza, żeby nie scalenia gruntowe, to tak jakby to wszystko spada z nieba i nikt tego nie realizuje, bo te pieniądze przychodzą i wypływają. Proszę Państwa, to nie tylko Wydział Geodezji, ale wszyscy pracownicy starostwa są powiązani z tymi scaleniami, począwszy od Pani sekretarz, która bardzo dużo pomagała przy przetargach, począwszy od wydziału Ochrony Środowiska i Budownictwa, bo później sprawy poscaleniowe, trzeba pamiętać, że starostwa nie mają fachowców w dziedzinie budownictwa, którzy budują drogi, czyli to jest ogrom pracy, którą wkładają, aby ta najlepsza wiedza mogła być spożytkowana właśnie przy realizacji scaleń. Ja rozumiem radnych z opozycji, bo to jest podobnie w innych powiatach, którzy zazdroszczą, że my akurat scalenia prowadzimy. Natomiast podobnie też opozycja mówi w stosunku do rządzących, żeby nie te projekty, które realizujecie, to pewnie ten budżet byłby bardzo słaby. I tak też w tym przypadku, oprócz scaleń jest dużo przedsięwzięć, które pozwalają mieć nadzieję, że życie mieszkańców po prostu się poprawi. Dlatego tutaj z tego miejsca jeszcze raz bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim swoim pracownikom w starostwie za ogrom wysiłków w różnych dziedzinach naszego życia. Dlatego też odpowiadając na drugą część pytania Pana radnego Petruka Krzysztofa odnośnie wynagrodzeń, oczywiście przewidujemy wynagrodzenia, musimy to wszystko przeanalizować tak, jak mówiłem będą oficjalne już subwencje dla powiatu hajnowskiego i o tym nie zapomnimy. Natomiast też trzeba pamiętać, że samorząd powiatowy to jest całkiem inny niż gminny. My nie mamy podatków, które mogą być naszym dochodem, czyli praktycznie dotacje, subwencje i przy tym ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników w pozyskiwaniu jakichkolwiek środków na różne dziedziny życia w powiecie hajnowskim. Dziękuję bardzo.

Radni nie zgłosili więcej uwag i pytań w związku z przedstawionym projektem budżetu na 2022r.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie.

Za (14)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/191/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGOz dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie uchwalenia budżetu powiatu hajnowskiego na rok 2022.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do kolejnego punktu porządku obrad, pkt7, wieloletnia prognoza finansowa powiatu hajnowskiego na lata 2022-2034 wraz z autokorektą. Komisje Rady pozytywnie zaopiniowały wieloletnią prognozę finansową. Mamy także pozytywną opinię składu orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z pewnym zastrzeżeniem ( zał. nr …..). W związku z tym, czy ktoś z Państwa jeszcze chciałby zabrać głos na temat wieloletniej prognozy?

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Rozkład głosów

Za (14)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/192/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2022-2034.

Do punktu 8-go:

            Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 – informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych. Analiza oświadczeń majątkowych została przesłana przez Wojewodę Podlaskiego. Jest to analiza oświadczenia Pana Starosty Andrzeja Skiepko i analiza mojego oświadczenia. Państwo to też otrzymaliście, jedna jest z uwagami, druga jest bez uwag. Przyjmujemy informację bez głosowania

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Informacja została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – sprawozdania z działalności Komisji Rady w 2021r. Sprawozdania zostały omówione na posiedzeniach Komisji Rady.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Sprawozdania z działalności Komisji Rady zostały przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 10-go:

10.1.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2021r. Uchwała została Państwu przekazana wraz z autokorektą. Uchwała ma pozytywne opinie Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, ale jest autokorekta zarządu. W związku z powyższym bardzo proszę Pana Starostę o przedstawienie autokorekty.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, pod koniec roku najwięcej chyba tych jest autokorekt Zarządu, ale to wymaga od nas też dużej mobilizacji, aby przedłożyć też w takim terminie, żebyście Państwo mogli do tego się odnieść. Autokorekty dotyczą zwiększenia dochodów i wydatków w kwocie 10.000zł pochodzące z darowizn z przeznaczeniem na organizowanie wypoczynku oraz spędzenie czasu wolnego wychowankom Domu Dziecka w Białowieży. Zapisano również wydatki w kwocie 10 tys. złotych z przeznaczeniem na remont Gminnego Ośrodka Zdrowia w Narwi. Chcę tylko przypomnieć, że Gminny Ośrodek Zdrowia w Narwi akurat jest w okresie wielkiej, można powiedzieć, modernizacji i prace są już na zakończeniu, natomiast trzeba też doposażyć. My też chcemy jako Zarząd, jako powiat, jako też Rada swoją malutką cegiełkę w tym mieć. Zapisano również dochody i wydatki w kwocie 2900 zł. z przeznaczeniem na zakup sprzętu w Zarządzie Dróg Powiatowych i oczywiście budżet po tych zmianach po stronie dochodów, jak i też wydatków o te kwoty się zwiększa.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/193/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie zmian w budżecie na 2021r.

10.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2021-2034 wraz z autokorektą. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.     

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/193/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2021-2034.

10.3.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r. Plan pracy został wszystkim radnym przedstawiony, był dyskutowany na Komisjach. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/196/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r.

10.4.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.             

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/197/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2022r.

10.5.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/198/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Skarg, Wniosków i Petycji na 2022r.

10.6.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/199/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

 

w sprawie uchwalenia planów pracy komisji stałych Rady Powiatu Hajnowskiego na 2022r.

10.7.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na 2022r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/195/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Hajnowskiego na 2022r.

           

10.8.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021r. Zarząd Powiatu zgłosił do projektu uchwały autokorektę. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/200/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021r.

.

10.9.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Ogrodniki i okolic.

Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/201/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Ogrodniki i okolic

 

10.10.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Mikłaszewo.

Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/202/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie rozpatrzenia petycji w interesie publicznym wniesionej przez sołtysa i mieszkańców wsi Mikłaszewo

10.11.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej zabezpieczenia środków na działania proekologiczne.

Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania. 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/203/2021

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 16 grudnia 2021 r.

w sprawie rozpatrzenia petycji dotyczącej zabezpieczenia środków na działania proekologiczne.

10.12.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr VII/49/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Powiatu Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Mamy pozytywną opinię Komisji Spraw Społecznych, pozytywną opinię Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, ale jest tu jeden wniosek. Bardzo proszę Pana Przewodniczącego Mirosława Łukianiuka o przedstawienie wniosku.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Mirosław Łukianiuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, był to akurat wniosek analizowany na posiedzeniu Komisji Budżetu i Rozwoju. Był to wniosek Pana radnego Petruka, bardziej może Pan radny Petruk by nam wyjaśnił o co chodziło panu Petrukowi w tym wniosku. Oczywiście ten wniosek na Komisji został przegłosowany.

Radny Krzysztof Petruk: Panie Starosto, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, ponieważ tutaj, jeżeli chodzi o wysokość diet zainteresowałem się głównie tym, że tak powiem, według mnie, dosyć szczegółowym określeniem, bo były tam na przykład pozycje 51,3% i dlatego uważałem, że można było to po prostu wyrównać do całych procentów i taka była konkluzja, jeżeli chodzi o wniosek, który zaproponowałem, dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Zanim oddam Państwu głos chciałbym wyjaśnić czy poinformować Państwa, skąd w ogóle się wziął projekt tej uchwały dotyczący diet radnych powiatu hajnowskiego. Otóż ten projekt powstał jako pokłosie ustawy z dnia 17 września 2021 roku, to jest ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych ustaw. I taka informacja, może bardziej dla mieszkańców w jaki sposób są naliczane diety radnych. Ten sposób jest dosyć skomplikowany. Postaram się w kilku słowach go wyjaśnić, a mianowicie podstawą diety radnych jest tak zwana kwota bazowa. Ta kwota bazowa wynosi w tej chwili bodajże 1794 zł z jakimś ułamkiem. Kolejną rzeczą to ustala się kwotę maksymalną, ale ustala to ustawodawca nie my. I do tej pory ta kwota maksymalna to była kwota bazowa razy 1,5 i to stanowiło tą kwotę maksymalną. I od tej kwoty maksymalnej w powiecie liczącym do 60 tysięcy mieszkańców, w którym to my się mieścimy, ta dieta może stanowić 70% tej półtorakrotności kwoty. I dopiero od tej kwoty stanowiącej 70% 1,5 krotności kwoty naliczana jest dieta radnego. Przepis prawny mówi, że dieta musi być uzależniona od stanowiska jakie radnych zajmuje w Radzie, poczynając od przewodniczącego, schodząc do radnego, członków zarządu, przewodniczących komisji, wiceprzewodniczących. I do tej pory funkcjonowała uchwała z dnia 30 kwietnia 2015 roku, która stanowiła, że mamy te procenty od tej kwoty maksymalnej i to są właśnie te procenty, o których mówił Pan Krzysztof Petruk. One tu są zapisane w postaci na przykład 47,5,  42,75 i tak dalej. Dlaczego jest tak zrobiona, że są takie procenty, nie wiem, nie byłem wtedy radnym. Natomiast ta zmiana, która jest wprowadzana tą uchwałą wynika z tego, że w wyżej cytowanej przeze mnie ustawie, która przeszła przez Sejm, została zatwierdzona przez Senat i została podpisana przez Prezydenta, ulega zwiększeniu ta kwota maksymalna. Do tej pory było to te1794 razy 1,5, w tej chwili jest to 1794, bo ona nie uległa zmianie ta kwota bazowa, razy 2,4 i jest to decyzja naszego parlamentu o podniesieniu tej kwoty. Z czego wynika ta decyzja? O tym można było posłuchać w lipcu, sierpniu, we wrześniu, październiku, kiedy toczyła się ogólnopolska debata nad tą ustawą. I teraz my wprowadzamy, zaproponowałem wprowadzenie do paragrafu 1 naszej uchwały właśnie tą zmianę, że to nie jest  1,5 krotność, tylko 2,4, bo tak to faktycznie w tej chwili zgodnie z prawem wygląda. To jest ta propozycja. Natomiast, odnosząc się do propozycji Pana radnego Krzysztofa Petruka i Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, która mówi o zaokrągleniu, no tam nie ma sprecyzowanego słowa co to znaczy zaokrąglenie, bo matematycznie to 0,5 w górę, poniżej 0,5 w dół. W związku z powyższym ja bym prosił Państwa i apeluję abyśmy tą poprawkę odrzucili, dlatego, że byłoby to już wkroczenie nasze, jako radnych, w wysokość diet, bo jeżeli podniesiemy, zaokrąglamy w górę, no to ten procent, czy pół procenta ta dieta wzrasta, natomiast jeżeli nie ruszamy tego paragrafu 2 naszej uchwały, to jakby zostawiamy te wszystkie procenty na tym samym poziomie, na którym one były do tej pory, nic tu nie zmieniamy. Natomiast nasza zmiana wynika ze zmiany, którą zaproponował, nie zaproponował już w tej chwili, ale już uchwalił rząd. Chcę Państwu jeszcze powiedzieć jedno zdanie, a mianowicie gdybyśmy porównali dietę radnego do minimalnej płacy, to w 2015 roku, kiedy była uchwalana ta nasza uchwała dieta radnego stanowiła 46% minimalnej płacy w kraju. Natomiast ta nasza zmiana, rządowa zmiana, na którą my tu zatwierdzamy spowoduje, że dieta radnego będzie stanowiła 43% tej kwoty minimalnej, a więc jakby w stosunku do kwoty minimalnej się zmniejszy. Oczywiście nie mówię, że dieta się zmniejszy, ona na pewno się zwiększy. Natomiast chodzi o stosunek do minimalnej, ale jak to jest ze statystyką do każdego można zdania dobrać odpowiednie dane statystyczne i będą one pasowały. W związku z powyższym moja konkluzja jest taka, aby, przepraszam Panie radny, ale odrzucić ten wniosek odnośnie zaokrąglania i zostawić tą uchwałę taką, jaką ona była, natomiast przyjąć tą zaproponowaną i to zwiększenie wynikające z ustawy o wynagrodzeniu. To tyle dziękuję. Czy ktoś chciałby zabrać głos?

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado. To nie jest też tak, że w momencie, kiedy dokonujemy tego zapisu zgodnego z ustawą, nie przekłada się to na samą wysokość diet, no bo się przekłada. I mamy taką zręczną sytuację, bo możemy dzięki temu zapisowi podwyższyć diety unikając dyskusji takiej chociażby jaka towarzyszy propozycjom, które nastąpią w radzie miasta w następnym tygodniu. Natomiast rozmawiając z mieszkańcami na temat diet, nie uposażenia, ale diet radnych w powiecie, sami Państwo wiecie, że te opinie są bardzo różne i hurraoptymizmu za tym, żeby te stawki diet zwiększać tutaj specjalnie w powiecie hajnowskim nie znajdziemy. Dlatego też nie Panie Przewodniczący chcę złożyć wniosek o rozszerzenie zapisów w paragrafie 1 naszej uchwały, pozostawiając ten, który już tam się znajduje, czyli paragraf 1 z całą jego treścią, uzupełniając tę treść o paragraf 2, punkt 1w brzmieniu: radnemu powiatu hajnowskiego przysługuje w ciągu miesiąca dieta w wysokości: Przewodniczącemu Rady powiatu nie 85,50% kwoty maksymalnej, ale 75,50%, Zastępcy przewodniczącego rady powiatu, przewodniczącemu komisji nie 51,3% kwoty maksymalnej, ale 41,3%, członkom zarządu powiatu nie 73,15% kwoty maksymalnej, a 63,15% kwoty maksymalnej, zastępcom przewodniczących komisji, sekretarzom komisji nie 47,5% kwoty maksymalnej, a 37,5% kwoty maksymalnej i radnemu nie 42,75% kwoty maksymalnej, a 32,75%. W paragrafie 2 punkt 3 pozostałyby tutaj niezmieniony, dlatego nie dołączam ich do tego wniosku. W kwestii uzasadnienia tego wniosku. Proszę Państwa, pozostawiając zapis, który jest w tej uchwale obecnie dotyczący tych procentowych stawek w kwocie maksymalnej, spowodujemy to, że nasza dieta wzrośnie praktycznie o 59%jeżeli chodzi o kwoty. Nie mamy takiej sytuacji na terenie powiatu hajnowskiego, żeby przez trzy ostatnie lata, tutaj mówię o 3 ostatnich latach ze względu na to, że tyle trwa nasza kadencja, żebyśmy odnotowali, znaczy są wyjątki oczywiście osób, które odnotowały taki wzrost swojego wynagrodzenia, natomiast generalnie nasi mieszkańcy, mieszkańcy naszego powiatu takiego wzrostu swoich wynagrodzeń nie notują. Ze względu na zasadę solidaryzmu społecznego, nie powinniśmy podnosić swoich diet o tak znaczną kwotę. Dieta to jest rekompensata za te koszty, które ponosimy sprawując swoje funkcje. Ja mówiłem już o tym wcześniej, może rok temu, że generalnie te stawki, no na pewno wystarczają pokryć chociażby uszczerbek na naszych wynagrodzeniach zawodowych związanych z koniecznością wzięcia urlopu w związku z piastowaniem mandatu. I że tak powiem, na razie myślę, że tutaj, przekraczać tych naszych strat materialnych, tutaj te diety w zupełności na te pokrycie wydatków wystarczają. Tak samo jest z telefonem, z drukarką, no dzisiaj są to sprzęty normalnie funkcjonujące w gospodarstwach domowych i nie musimy ich uwzględniać jako jakieś specjalne koszty pełnienia swojego mandatu. Ta propozycja, którą zgłaszam jako wniosek, spowoduje, że realnie nasze diety wzrosną nie o 59%, a o 22%. I myślę, że jest to taki kompromis pomiędzy tymi, którzy są zwolennikami podwyższenia wysokości diet, a tymi, którzy są za tym, żeby pozostawić je na obecnym poziomie. Gdybyśmy mieli je pozostawić na obecnym poziomie, to te wartości procentowe w poszczególnych rubrykach powinniśmy zmniejszyć o 16 punktów procentowych. Natomiast ja proponuję tą obniżkę o 10 punktów procentowych i wtedy tak jak mówię, dieta wzrośnie realnie o 22%. Nie zaglądając w kieszenie innym piastującym tutaj funkcję w radzie powiatu, mieszkańcom chcę powiedzieć, że obecnie moja dieta radnego bez żadnej funkcji dodatkowej wynosili wynosi 803,23 zł, po podwyżce, która nastąpiłaby, gdybyśmy tych kwot procentowych nie obniżyli, ta dieta wzrośnie do 1285,16zł, tutaj jakby tam nie liczyć, natomiast przy tej mojej propozycji wzrośnie do kwoty 984,54zł. Także myślę, że jest to też do zaakceptowania takiego społecznego i Państwa radnych proszę o przychylne potraktowanie tego mojego wniosku. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, chciałbym oczywiście jeszcze tylko dopytać, paragraf 1 pozostaje bez zmian, bo to musimy zmienić, czyli 2, 4 krotności. Wniosek oczywiście zostanie poddany pod głosowanie, natomiast gwoli ścisłości, powiem, tylko tak, Pan radny Bogusław Szczepan Łabędzki wyliczył swoją dietę idealnie, bo ja mam tak samo. Nie zgadzamy się tylko trochę o tym wzroście diet, ale to mniejsza z tym. Natomiast Pan powiedział, że od roku 2015 do obecnego nie było wzrostu pensji, nikt tyle nie dostał, tak? Nie, nie, nie, nie, my mówimy teraz o uchwale z 2015 roku, bo my się porównujemy do roku 2015, więc żebyśmy też byli pewnych rzeczy świadomi. Wzrost płacy minimalnej od 2015 roku mogę podać dokładnie. W 2015 roku płaca minimalna 1750 zł, rok 2021 płaca minimalna 2800 zł. Jak tu ktoś podał, Pan Krzysztof Petruk 2022 - 3000.To oznacza, że wzrost płacy minimalnej jest na poziomie od roku 15, żeby była jasność, ja nie mówię od naszej kadencji, tylko od roku 15 wzrost płacy minimalnej to było 70%, a wzrost diet jeżeli przyjmiemy to co ja zaproponowałem, czyli nie ja, tylko rząd, nie chcę tutaj wchodzić w buty rządu, ale tak to wygląda, jest wzrost 56%, czyli od roku 2015 do roku 2021wszyscy ci, którzy otrzymywali płacę minimalną mają znacznie większy wzrost niż dieta radnych. Rozumiem, że też pensje innych wzrastają, no jeżeli wzrasta pensja minimalna, to wzrasta też i ta pensja inna. Natomiast nasza dieta to jak Pan radny słusznie zauważył jest to zwrot, wzrost kosztów, zwrot kosztów. Nie wiem jak Państwo, ale ja na wszystkie sesje i na wszystkie Komisje biorę urlop bezpłatny. Więc u każdego z Państwa, kto bierze urlop bezpłatny i ta pensja od 2015 roku wzrasta, a na pewno wzrosła przez te 6 lat, w związku z tym jego koszty, które traci w związku z pełnieniem funkcji radnego, czyli wynagrodzenie, no ta kwota też wzrasta. Pewnie Pan się ze mną zgodzi, prawda? Natomiast ostateczna decyzja należy do Państwa, do nas, do wszystkich. Czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie widzę, to przejdziemy do głosowania, chyba głosujemy obie poprawki, bo tu jedna drugiej nie wyklucza. Pierwsza poprawka, wniosek, nie poprawka, pierwszy wniosek Pana radnego Petruka dotyczy tego, aby w paragrafie 2 wszystkie kwoty po przecinku zaokrąglić, z tego, co zrozumiałem z komisji zaokrąglić w górę. Taki był wniosek Komisji, że tam wszędzie, gdzie jest 15,50%. Słucham?

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: Muszą być konkretne propozycje.

Radny Krzysztof Petruk: Z matematycznego punktu widzenia, jeżeli jest 0,3 to do dołu, jeżeli 0,50 to do góry.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dopytuję, bo tak nie było zapisane.

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: To proszę niech Komisja sformułuje wniosek tak, jak trzeba do zmiany uchwały.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: To znaczy wniosek jest prosty, żeby wszystkie kwoty, procenty, które są po przecinku zaokrąglić w górę w paragrafie 2, ja tak rozumiem.

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: To trzeba odczytać wniosek Panie Przewodniczący, cały projekt uchwały, nie tylko zmianę jednego paragrafu. I proszę zaproponować wniosek o zmianę uchwały, konkretnie co wpisać w tej uchwale.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: To chyba musimy zrobić przerwę, bo rozumiem, że to się odnosi też do wniosku Pana radnego Łabędzkiego, bo Pan radny Łabędzki też odniósł się do paragrafu 2, a w naszym projekcie uchwały tego nie ma.

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: Pan Łabędzki zaproponował w paragrafie 2 zmianę określonych kwot.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Tak, to samo, co zaproponował Pan Petruk.

Radca Prawny Eugenia Ostapczuk: Nie, absolutnie, było powiedziane, proszę zaokrąglić, ale co zaokrąglić?

Radny Mirosław Łukianiuk: Panie Przewodniczący, proponuję ogłosić przerwę.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, żeby komisja mogła się zebrać ogłaszam 10 minut przerwy, wystarczy Panie Przewodniczący?

Radny Mirosław Łukianiuk: Dziesięć minut wystarczy.

Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach do godz.15:00. [przerwa od godz. 14:46 do godz.15:00]

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Zapraszam Państwa do zajmowania miejsc, jest godzina15:00, wznawiam obrady po przerwie i bardzo proszę o zabranie głosu Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.

 

Przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Mirosław Łukianiuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Po krótkiej naradzie w czasie przerwy Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego wycofuje wniosek w sprawie zmian procentowych w wysokości diety przysługującej radnemu złożony na komisji 13 grudnia 2021 roku, dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy ktoś jeszcze z Państwa chciałby zabrać głos w dyskusji? Nie widzę związku z tym przystąpimy do głosowania.

Przegłosujemy najpierw poprawkę zgłoszoną przez Pana radnego Bogdana Szczepana Łabędzkiego. Ja tą poprawkę przedstawię, tylko poproszę Pana radnego, że gdybym coś nieprecyzyjnie powiedział, to bardzo proszę o poprawę. W stosunku do naszej uchwały paragraf 1 pozostaje bez zmian. Natomiast w paragrafie 2 uchwały Rady Powiatu z dnia 30 kwietnia 2015 roku zmieniamy stawki: w podpunkcie 1 paragrafu 2 75,50, w podpunkcie 2 41,3, w podpunkcie 3 -63,15, w podpunkcie 4 -37,50 i w podpunkcie 5- 32, 75. W pozostałych punktach wszystko pozostaje bez zmian. Dziękuję bardzo. Czy wszyscy Państwo zrozumieliście? Mam nadzieję, że tak.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnego Bogusława Szczepana Łabędzkiego do projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VII/49/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Powiatu Hajnowskiego.

Rozkład głosów

Za (3)

Przeciw (13)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

Wniosek został odrzucony.

            W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (12)

Przeciw (3)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Moroz Tamara

 

 

Uchwała Nr XXIV/204/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany uchwały Nr VII/49/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 30 kwietnia 2015r. w sprawie ustalenia wysokości diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym Powiatu Hajnowskiego.

10.13.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Hajnowskiego.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Propozycja projektu uchwały wynika z tych samych czynników, o których mówiłem wcześniej, a mianowicie wejściem w życie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, to jest ustawa z dnia 17 września. I ponieważ prawo przedstawienia propozycji uchwały dotyczącej ustalenia wynagrodzenia starosty hajnowskiego przysługuje przewodniczącemu, natomiast uchwałę, tak jak wszystkie, przyjmuje Rada. W związku z tym proponuję, aby Panu Staroście przyznać następujące wynagrodzenie: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości  10.250zł, dodatek funkcyjny w wysokości 3150 zł. oraz dodatek specjalny w wysokości 30% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 4020 zł. Od razu uprzedzając dyskusję, chcę Państwa poinformować, że zaproponowałem maksymalne stawki, które są w rozporządzeniu. Z dwóch powodów, pierwszy, o którym tu już była mowa o tych sukcesach, które powiat hajnowski w tym krótkim okresie naszej kadencji uzyskał, a mianowicie, duże dofinansowanie do budowy dróg, bardzo dobrze rozwijające się projekty scaleniowe i prawidłowe funkcjonowanie starostwa powiatowego, uchwalanie rokrocznie budżetu, a także zajmowanie wysokich miejsc w rankingu powiatów naszej kategorii, czyli powiatów liczących do 60 tysięcy mieszkańców. Poza tym drugi element, który wpłynął na taką decyzję to jest to, iż na początku kadencji uchwalając stawki też one były w wysokości maksymalnej, więc nie widzę powodu do zmniejszenia tych stawek maksymalnych do innych, ale ostateczna decyzja należy do Państwa. W z związku z tym bardzo proszę, czy ktoś chciałby zabrać głos w sprawie wynagrodzenia Pana Starosty.

Radny Lech Jan Michalak: Panie Przewodniczący, zastępcy, Panie Starosto, Pani Starosto. Ja miałbym pytanie, na pytanie zadane przez radnego Petruka nie odpowiedział Pan konkretnie. Ja chciałbym usłyszeć tutaj przy wszystkich i myślę, że mieszkańcy też chcieliby to usłyszeć. Jakie jest postanowienie Pana? Czy Pan da wszystkim swoim pracownikom podwyżkę czy nie? Wiadomo, że Pan dostanie i czy to nie będzie tak jak to się odbywa w urzędach, pupilkowie dostają podwyżki, reszta albo dostanie, albo nie, a mówię to na przykładzie pracy w urzędzie przez 25 lat, był taki Pan burmistrz, który pupilkom dawał pieniążki i to wysokie, a reszcie, która była trochę niepokorna były to podwyżki po 25 złotych na tej podstawie niektóre pracownice się nawet pozwalniały, bo nie mogły tego ścierpieć. Także ja bym chciał usłyszeć czy Pan jako starosta da swoim pracownikom wszystkim, nie wyróżniając, podwyżkę od nowego roku, dziękuję.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Panie Starosto, nie bardzo to związane z projektem uchwały, ale proszę bardzo, myślę, że to ważna rzecz. Ja ze swej strony bardzo bym chciał, żeby ta podwyżka dla Pana starosty też skutkowała podwyżką w starostwie powiatowym, bo też każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, że jest to praca bardzo odpowiedzialna. Proszę bardzo Panie starosto.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Odpowiadając na pytanie Pana radnego Michalaka, chcę tylko przypomnieć, że ostatnia podwyżka to była poprzednia w tej kadencji w wysokości od 200 do nawet 600 zł, niektórzy pracownicy mieli dość wysokie i dostali trochę mniejsze, a ci którzy mieli najmniejsze dostali dużo większe. Również planuję podwyżki wszystkim pracownikom. Poprzednio wszyscy pracownicy otrzymali oprócz Pani starosty, bo jej zasadnicze wynagrodzenie wynosiło 3800 zł, a wielu pracowników, chodzi o zasadnicze wynagrodzenie, wielu pracowników miało wynagrodzenie dużo większe, nie mówiąc już o kadrze kierowniczej. Moje wynagrodzenie również jako zasadnicze nie mogło być większe niż 4900 zł. Na pewno podwyżka będzie, przeanalizujemy to wszystko z Panią skarbnik. Ja bardzo cenię swoich pracowników, są niezwykle sumiennymi pracownikami, wykonują należycie swoje obowiązki, dlatego też są te efekty. Wszystko zrobimy, aby te podwyżki były w przyszłym roku.

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (12)

Przeciw (2)

Wtrzymał się (1)

Brak udziału (1)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Łukianiuk Mirosław

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

 

Łabędzki Bogusław Szczepan

Michalak Lech Jan

 

Kośko Krystyna

 

Skiepko Andrzej

 

Uchwała Nr XXIV/205/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Starosty Hajnowskiego

10.14.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Jest pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, ale jest autopoprawka do projektu. Bardzo proszę o jej przedstawienie. Już była przedstawiona.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/206/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków

10.15.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie Powiatu Hajnowskiego w 2022 roku.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/207/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usuwaniem pojazdu z drogi i przechowywaniem tego pojazdu na parkingu strzeżonym na terenie Powiatu Hajnowskiego w 2022 roku.

10.16.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce. Projekt uchwały był przedstawiany na komisjach.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.

Rozkład głosów

Za (16)

Przeciw (0)

Wtrzymał się (0)

Brak udziału (0)

Filimoniuk Piotr

Gerasimiuk Jarosław

Gryc Alla

Gutowski Mateusz Damian

Korcz Jan

Kośko Krystyna

Łabędzki Bogusław Szczepan

Łukianiuk Mirosław

Michalak Lech Jan

Moroz Tamara

Ostapczuk Roman

Petruk Krzysztof

Rybak Piotr

Rygorowicz Olga

Saczko Eugeniusz

Skiepko Andrzej

 

 

 

 

Uchwała Nr XXIV/207/2021 RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO z dnia 16 grudnia 2021 r. w sprawie wyboru podmiotu upoważnionego do badania sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Do punktu 11-go:

Radny Bogusław Szczepan Łabędzki: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto. Przede wszystkim chciałbym wrócić do korespondencji, która miała miejsce w okresie międzysesyjnym. Otrzymałem odpowiedź na pytania dotyczące modernizacji ewidencji gruntów i budynków. W tej odpowiedzi znalazła się informacja, że do projektu modernizacji zostało złożonych siedem zarzutów, które na chwilę ówczesną były w trakcie rozpatrywania. Pana starostę chciałbym prosić o uzupełnienie tej informacji, jeżeli nie jest w stanie zrobić tego dzisiaj osobiście, to na piśmie, jak zakończyło się procedowanie w sprawie tych siedmiu zarzutów złożonych do modernizacji ewidencji gruntów i budynków. To pierwsze pytanie. Drugie pytanie związane jest z tematem poruszanym przez Pana radnego Krzysztofa Petruka podczas obrad Komisji Budżetu, a dotyczy Domu Dziecka w Białowieży. Z tych informacji, które tam się pojawiły, ta, która zwróciła moją uwagę, dotyczy planów związanych ze zmianą lokalizacji. Była tam mowa, że dokona się to w ramach zasobów własnych powiatu. Chciałbym więcej informacji i jeżeli jest to oczywiście na tym etapie możliwe, jeżeli z jakichś powodów nie jest to, proszę też o informację. Składam też wniosek Panie Starosto o przedstawienie informacji dotyczącej realizowanych w 2021 roku przez organizacje pożytku publicznego na terenie powiatowych placówek oświatowych zajęć oraz projektów. Proszę uwzględnić w powyższej informacji dane dotyczące tematyki tych projektów, ilości uczestników, posiadanej dokumentacji uprawniającej te podmioty do prowadzenia tego typu działań w placówkach oświatowych. I o ile to możliwe, jeżeli taką informacją dysponujemy to także o dane dotyczące źródeł finansowania tych projektów. Nie będę ukrywał, że jest to pokłosie rozpatrywanej dzisiaj petycji dotyczącej zabezpieczenia środków na działania proekologiczne. Ja dzieliłem się z radnymi na Komisji taką swoją refleksję dotyczącą tego, że te podmioty proekologiczne miały swój niechlubny udział w tym, co wokół Puszczy się dzieje i pośrednio też przyczyniło się to przecież, te działania przeciwko prowadzonej na terenie Puszczy Białowieskiej gospodarce leśnej, przyczyniły się do zapaści takiej ekonomicznej, społecznej na terenie Powiatu Hajnowskiego. No i teraz umożliwianie jeszcze dodatkowo tym podmiotom edukacji ekologicznej wydaje się co najmniej niestosowne. Natomiast to, na co zwracają uwagę mieszkańcy, to fakt, że Lasy Państwowe, które na straży Puszczy Białowieskiej stoją już, no przynajmniej od swoich tych początków XX-wiecznych, mają także działania edukacyjne, mają ofertę edukacyjną i może właśnie nasze placówki oświatowe powinny na tej ofercie edukacyjnej się skoncentrować.

 Kolejne pytania. Miałem taką nadzieję, że Pan Starosta do tego tematu sam nawiąże omawiając pracę Zarządu Powiatu. Bardzo ważne spotkanie z przedstawicielem zakładów Gryfskand. Bardzo się cieszę, że mogłem brać w nim udział i że była to możliwość zdobycia takiej wiedzy, jak gdyby przedstawionej przez tą drugą stronę na temat funkcjonowania tego zakładu tutaj na terenie Hajnówki. Po tym, czy w trakcie tego spotkania to mówiliśmy też o tym  po spotkaniu tutaj, w gronie i Pana starosty i radnych członków zarządu powiatu, że wydaje się konieczne, aby temat dalszego funkcjonowania i zakładów Gryfskand i Grand tej córki młodszej ekonomicznej firmy Gryfskand, że sytuacja wydaje się, że dojrzała już do tego żebyśmy przenieśli trochę płaszczyznę dyskusji na trochę wyższy poziom i myślę, że zaangażowanie strony rządowej ze względu na nadzór Ministerstwa Środowiska nad funkcjonowaniem chociażby WIOŚu jest tutaj dobrym czy oczekiwanym uzasadnieniem. Jak również potrzeba zdobywania środków na wykonanie niezbędnych prac związanych chociażby z usunięciem azbestu stanowiącego część konstrukcji budowlanej w tym zakładzie, że to już dojrzało do tego, żebyśmy chociażby za pośrednictwem Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego zaczęli rozmowy na ten temat, jak tą przestrzeń po zakładach chemicznych w Hajnówce zagospodarować. I myślę, że tutaj jest to przynajmniej dla uczestników tego spotkania oczywiste, a mieszkańcy też oczekują, że te działania przybiorą jakąś taką konkretną postać. Proszę Państwa, dla tych osób, które nie brały udziału w tym spotkaniu, według mnie do tej poryte postulaty z nadzoru środowiskowego, które tam się pojawiają nie tworzą jakiejś takiej spójnej wizji dla tego obszaru na przyszłość. Propozycje, które tak można symbolicznie określić jako zakładanie trawnika, na obszarze który, przecież wiemy o tym, że w przyszłości ma ulec jednak większej modernizacji, no bo tam chodzi o rozbiórkę niektórych budynków, o prace modernizacyjne istniejących instalacji, zakładanie w tym momencie trawnika jako taki priorytet zgłaszany przez WIOŚ mija się trochę z celem. To oczywiście na pewno ważny wynik badań, ale myślę, że co do kolejności WIOŚ też musiałby tutaj zreflektować się i może właśnie tę refleksję wzbudzi to, kiedy do stołu rozmów zasiądą chociażby właśnie przedstawiciele rządu, reprezentowani chociażby tak, jak mówię przez Wojewodę Podlaskiego. Jednocześnie to tak przy okazji rozmowy o funkcjonowaniu Gryfskandu, o zapotrzebowaniu chociażby na drewno do produkcji tej akurat spółki, bo przedstawiciela Grandu tam nie było, więc nie wiemy, jakie są to ilości. Panie Starosto, ja bym wnosił też o skierowanie do Lasów Państwowych takiego zapytania, ile masy drewna posiadamy w tej chwili w Puszczy Białowieskiej, która mogłaby posłużyć do produkcji nie tylko w zakładach przetwórstwa chemicznego drewna, ale w ogóle w zakładach przemysłowych na terenie naszego powiatu gdybyśmy nagle mogli faktycznie to drewno zalegające w Puszczy zagospodarować. Myślę, że musimy zacząć operować też tutaj w dyskusji tej konkretnymi danymi dotyczącymi tych strat gospodarczych, ekonomicznych, które obserwujemy na terenie Puszczy. To jest taki postulat społeczny. To nie jest tak, że ja tutaj sobie go wymyśliłem, ale jakąś kartę przetargową kolejną musimy w tej dyskusji zdobyć. Skoro już jestem tutaj przy temacie puszczańskim, Panie Starosto otrzymałem też w międzyczasie zgodnie z interpelacją, pismo skierowane do Jarosława Zielińskiego, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w którym samorządy miasta Hajnówki, gminy wiejskiej Hajnówka i Powiatu Hajnowskiego przedstawiają postulaty dotyczące rekompensat samorządom terytorialnym za utracone dochody w związku z istniejącymi nowotworzonymi obszarami ochrony środowiska naturalnego. Byłem zaskoczony, bo wielokrotnie słyszę o tym, że relacje między samorządami, a Lasami układają się bardzo dobrze. Byłem zaskoczony, kiedy leśnicy powiedzieli mi, że o tym, o tej propozycji dowiedzieli się ode mnie, że wcześniej, no wynika z ich opinii. że nie była ona z nimi konsultowana. Tutaj największe zastrzeżenia wszystkich budzi ten zapis o nowotworzonych obszarach ochrony środowiska naturalnego. Nie wiemy jakby to miało tutaj wyglądać. I jest istotne pytanie, czy to nie jest jakaś deklaracja samorządu, przed którą ja wcześniej przestrzegałem też, że jak odpowiednio nam zrekompensujecie, to my się zgodzimy tutaj na wszystko. Jeżeli tylko otrzymamy takie rekompensaty, jakie chcemy, to my tam zgodę swoją do poszerzenia tych obszarów chronionych potwierdzimy, czy zgodę wydamy. Panie Starosto, wydaje mi się, że my powinniśmy mówić o realnych sposobach przywrócenia gospodarki leśnej na obszarze Puszczy Białowieskiej, bo tylko w taki sposób ten obszar można jeszcze ochronić i w ogóle przywrócić do funkcji przyrodniczych, a nie o tym, żeby na tym zdegradowanym już obszarze poszerzać w nieskończoność obszary ochronne, no bo nie o to nam chodzi tak. I gdyby Pan mógł taką jasną deklarację złożyć, że treści zawarte w tym piśmie z propozycjami nie zapowiadają zgody samorządu powiatowego na poszerzenie obszarów ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej, to myślę, że to będzie uzasadnione w tej chwili oczekiwanie chociażby i środowiska leśników. Dziękuję bardzo.

Radny Roman Ostapczuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Wysoka Rado, w związku z tym, że zbliża nam się nieuchronnie koniec roku, święta jedne, drugie, prosiłbym o taką refleksję i też pomoc dla Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce. Jak wiecie Państwo borykają się oni, jeżeli nie wiecie to powiem, borykają się z brakiem funduszy, a czas ich nagli, zostało im kilka miesięcy, aby przynajmniej uruchomić część hospicjum, aby mogli pozyskać dofinansowanie z NFZ. W okresie świątecznym, tu przy podwyżkach radnych, niektórzy deklarowali nie bardzo chętnie przyjęcie tych pieniędzy, więc wspólna taka inicjatywa nasza by się przydała w tym kierunku. Dotyczy to wszystkich mieszkańców z naszego powiatu i nie tylko. Osoby bardzo potrzebujące, nie wiadomo kogo z nas w przyszłości podobne rzeczy mogą spotkać, chodzi tutaj o bardzo przewlekłe choroby. Także prośba moja, jeżeli będziecie mogli Państwo wspomóc, nie tylko przy rozliczeniach podatkowych, ale też różnego rodzaju darowiznach to prosiłbym o takie wsparcie. Serdecznie pozdrawiam Pana doktora Grabowskiego oraz jego pracowników, jak i osoby, które starają się w tym kierunku pomóc, wszystkiego dobrego. Dziękuję.

Radna Alla Gryc: Panowie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni radni, rok się kończy i tak się składa, że wszyscy odczuliśmy pandemię, to, co się działo wokół nas. Wielu z nas straciło bliskich, rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Chcemy w imieniu nas wszystkich złożyć serdeczne podziękowania hajnowskiemu zespołowi opieki medycznej. Spotykamy się z Panem dyrektorem na komisjach. Pan dyrektor przedstawia sprawozdania, dopytujemy, pytamy. Wszyscy dzisiaj chylimy czoła przed pracą służby zdrowia lekarzy i pielęgniarek, zespołu pomocniczego, pracowników administracji. Zdajemy sobie sprawę, że to jest ciężki okres dla was. Wszystkie poradnie są oblegane przez pacjentów, nas mieszkańców, więc dzisiaj chcemy podziękować za tą waszą ciężką, trudną, odpowiedzialną pracę tak często spotykacie się z chorymi, czasem nie dacie rady pomóc, czasem ktoś odchodzi, trzeba powiadomić bliskich, rodzinę, to jest bardzo trudna praca i dzisiaj wam za to bardzo dziękujemy. W nawiązaniu chciałabym zapytać, jak jest ze stypendiami w sprawie wsparcia pielęgniarek, szkoły pielęgniarskiej, ile osób ukończyło, jakąś taką relację, odpowiedź na piśmie, ile osób ukończyło, ile jeszcze nie ukończyło, niemniej, jednak czy to nam pomoże, bo liczymy na to, że nam pomoże, więc fajnie by było, gdybyśmy byli na bieżąco. Dziękuję bardzo.

Radna Krystyna Kośko: Szanowna Rado, chciałam złożyć skargę na Wicestarostę Panią Joannę Kojło. Wnoszę o rozstrzygnięcie w formie uchwały mojej skargi na wypowiedź Wicestarosty Hajnowskiego w piśmie kierowanym do Wojewody Podlaskiego, do Wydziału Kontroli, ja już nie będę tutaj znaków tych całych przytaczać, cytuję: Na marginesie należy dodać, że retoryka pisma kierowanego przez Panią Krystynę Kośko oraz jej krytyczna ocena postępowania wszelkiego rodzaju organów, jednoznacznie wskazuje na to, że próbuje ona wymóc na różnych organach powierzenia jej funkcji kierowniczej w samorządowej jednostce organizacyjnej, co ma miejsce od wielu lat.

Wypowiedź Wicestarosty pod moim adresem i oceniania mnie przez Panią Joannę Kojło nie powinna zaistnieć na forum publicznym, a także innych osób. W protokole nr 4 z posiedzenia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego z dnia 23 sierpnia 21 roku do punktu 7 w sprawach różnych poruszano następujące tematy i w podpunkcie 2, cytuję: Pan radny Krzysztof Petruk zadał pytanie: I drugie moje pytanie to sprawa naszej uchwały odnośnie konkursu na dyrektora ŚDS, bo jak znam panią Krystynę na pewno jest słowna i pewnie złożyła skargę, to znaczy nie wiem, czy złożyła, ale chciałbym wiedzieć, czy toczy się jakieś postępowanie w tej sprawie. Wicestarosta Joanna Kojło: Pani Krystyna, o ile mi wiadomo złożyła do Izby Radców Prawnych skargę na Panią mecenas. Pani mecenas, nazwiska nie będę czytać na głos, wydała opinię czy swoje stanowisko w tej sprawie podobne jak wydało stanowisko Ministerstwo. I bardzo się dziwię Pani Krystynie, że Pani Krystyna drąży to, szkalując, naprawdę szkalując Panią radcę. Sama zresztą na sesji powiedziała, że Pani mecenas, Pani Gienia z wiadomych względów odstąpiła od wydania opinii i zasłoniła się etyką kodeksu radców prawnych, więc ja nie miałam innego wyjścia i musiałam poprosić niezależną kancelarię. Pierwszy raz tą Panią widziałam. Mi się wydaje, że współpraca z tą Panią mecenas bardzo fajnie się układa. I w tej chwili planujemy, żeby dodatkowo zasilić naszą Panią mecenas, bo nie we wszystkich sprawach daje sobie radę, więc tutaj będziemy posiłkować się też drugą kancelarią w takich jakichś ważnych sprawach będziemy się posiłkować kancelarią. Na razie nie mamy żadnych informacji. Jest kontrola zarządzona, kompleksowa kontrola, w ŚDS przez Urząd Wojewódzki w dniach 15 - 17 września. Pani dyrektor jest przygotowana na tą kontrolę. Dalsza część z protokołu odczytam. Radny Krzysztof Petruk pyta: ja zadałam to pytanie, bo Pani Krystyna zapowiadała i jak ją znam to wydaje się taka zasadnicza, to złożyła skargę na naszą uchwałę do Wojewody, tak? Wicestarosta Joanna Kojło: tak.  Radna Olga Rygorowicz: na sesji mówiła, że do sądu poda. Wicestarosta Joanna Kojło: żeby podać do sądu, to trzeba mieć argumenty, a ona nie ma tych argumentów i z uporem maniaka robi to i nie wiem, dlaczego, bo tyle ile ja już zasięgałam informacji na temat pracownicy z WTZ zatrudnionej jako pani dyrektor, jeżeli wolontariat jest zaliczany, to praca i współpraca, bardzo ścisła współpraca ŚDS z WTZem i z MOPSem, czym ona się różni? Ale od tego jest sąd i to sąd powinien wydać, czy ktoś jest przestępcą, czy ktoś jest bandytą, to powinien sąd wydać orzeczenie, ale nie Pani Krystyna. A Pani Krystyna zrobiła to, osądziła Panią mecenas, że jest przestępcą, dosłownie nazywała ją przestępcą i to jest na papierze. Uważam, że żeby kogoś nazwać przestępcą, to trzeba mieć podstawy. Radny Krzysztof Petruk: jeżeli Pani Krystyna złożyła skargę do Wojewody, to będziemy wiedzieć, czy nasza uchwała będzie uchylona, czy też nie? Wicestarosta Joanna Kojło: Ale my nie mamy jeszcze informacji, tylko takie nieoficjalne, a jeżeli cokolwiek będzie, to na pewno zostanie rozesłane.

Do oceny Rady pozostawiam język Pani Wicestarosty, zacytuję: I bardzo się dziwię Pani Krystynie. Jej ocena niezależnej kancelarii po jednej sprawie w kontekście poniżającej wieloletniej radczyni prawnej z powodzeniem obsługującej instytucje samorządowe, urząd gminy w Hajnówce, urząd gminy w Narwi, urząd miasta w Hajnówce, starostwo powiatowe w Hajnówce zacytuję: planuję dodatkowo zasilić naszą Panią mecenas, bo nie we wszystkich sprawa daje sobie radę, dowodzi tylko ignorancji wypowiadającej publicznie te słowa i woła o przysłowiową pomstę do nieba. Kwiatki językowe czy ktoś jest bandytą, czy ktoś jest przestępcą padające z wypowiedzi Wicestarosty. Inne cytaty: Pani Krystyna drąży to szkalując, żeby podać do sądu, to trzeba mieć argumenty, a ona nie ma tych argumentów i z uporem maniaka robi to.

Pragnę wyjaśnić, że we wniesionej skardze do Rzecznika Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku wniosłam skargę na działanie radcy prawnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku Panią pominę nazwisko. I nie jest prawdą, że określam panią Radcę prawną, bandytą lub przestępcą. Cytuję z treści mojej skargi wniesionej do Naczelnej Rady Adwokackiej: Składam skargę na działania radcy prawnego. nazwisko pomijam, która w ramach wykonywanego zawodu wydała na piśmie  w dniu 14 czerwca 21 roku stanowisko prawne w przedmiocie oceny prawidłowości rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora ŚDS w Hajnówce na zlecenie starostwa powiatowego w Hajnówce niezgodnie z przepisami prawa oraz zasadami etyki zawodowej, podczas gdy doszło do powołania na stanowisko kierownicze osoby niespełniającej kryteriów ustawowych, co stanowi naruszenie prawa, to jest artykuł 122 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej oraz artykułu 30 ustęp 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym, a co za tym idzie może stanowić przestępstwo przewidziane w artykule 231paragraf 1kk, nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, czym naruszyła artykuł 6 w związku z artykułem 7 ustęp 3 Kodeksu Etyki Radcy Prawnego oraz ustawy z 6 lipca  84 roku o radcach prawnych. Ponadto uprzejmie informuję, iż artykuł 231 dotyczy skutków związanych z niniejszym rozstrzygnięciem konkursu na wyższe stanowisko urzędnicze i dotyczy nadużywania uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

W toku prowadzonej sprawy trzeba nadmienić, że radca prawny zatrudniony w Starostwie wyłączył się z postępowania podając powód podległości służbowej w zakresie opiniowania w niniejszej sprawie a Starosta Hajnowski nie zwrócił się do Wydziału Polityki Społecznej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku o opinię prawną jako organu nadzorczego w zakresie kwalifikacji kadry pomocy społecznej.

Stosownie do przestrzegania zasad współżycia społecznego i zaprzestania dyskredytowania mojej osoby z uwagi na moją walkę o transparentność i zgodność z prawem konkursów na wyższe stanowiska urzędnicze w mieście Hajnówka w ten sposób, że wymuszam na różnych urzędach stanowisko kierownicze, nazywam ludzi bandytami i przestępcami i nie mam argumentów. Jawnie dyskredytuje moją osobę moją wiedzę i doświadczenie, upadla mnie w każdej odpowiedzi na zapytania radnych, usiłuje w oczach społeczeństwa zrobić ze mnie osobę z zaburzeniami psychicznymi o cechach maniakalnych, w związku z powyższym proszę o zaprzestanie przez Wicestarostę naruszania moich dóbr osobistych i publiczne przeprosiny na Radzie. Ja chcę to złożyć. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Czy ktoś z Państwa chciałby jeszcze zabrać głos w tym punkcie? Nie widzę. Panie Starosto były pytania, czy Pan teraz odpowie, czy później na piśmie, teraz tak, przynajmniej na niektóre.

Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panowie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Złożone wnioski przez radnych, postaram się odpowiedzieć albo udzielić też informacji na piśmie. Jeżeli chodzi o modernizację i ewidencję gruntów, jeżeli są odwołania procedura na pewno trochę trwa, natomiast na ten moment nie mam informacji jak jest z tymi akurat siedmioma odwołaniami, postaramy się to jak najszybciej przekazać Panu na piśmie. Dom Dziecka w Białowieży, plany związane z nową lokalizacją. Szanowni Państwo, nic nowego nie powiem, że Dom Dziecka jest zlokalizowany w zasobach nie naszych i dobrze byłoby znaleźć lokalizację w naszych zasobach budynkowych, natomiast na ten moment nie posiadamy takich. Ta sprawa pozostaje tak jak jest dotychczas, natomiast chcę podkreślić, że ten budynek już wymaga ogromnego nakładu remontowego, remontować nie swój też jakby się mija z celem. Dodatkowo ten budynek jest pod nadzorem konserwatorskim. Także myślę, że tu wszyscy razem wyciągniemy pewne wnioski, jakby była naprawdę dobra lokalizacja i w naszym budynku na pewno byśmy to zrobili.

Jeżeli chodzi o zajęcia pozalekcyjne w naszych placówkach, kto i kiedy prowadził to tutaj przygotujemy informację, Pani naczelnik tutaj jest. Edukacja ekologiczna, Szanowni Państwo, jesteśmy w kraju demokratycznym, są różne prowadzone zajęcia proekologiczne, różni ludzie mają też różne postawy, czy też różne pomysły na realizację zadań, ale również o ekologii różnie myślą. Tu nie możemy czegokolwiek narzucać, chyba, że to jest w ogóle niezgodne z prawem, które nakłada chociażby Minister Oświaty.

Gryfskand i spotkanie w Starostwie, Szanowni Państwo, co roku mniej więcej o tej porze zwracamy się do dwóch firm Gryfskand i GrandAktivited o przedstawienie nam bieżącej informacji co zostało zrobione w zakresie ochrony środowiska na terenie jednego i drugiego zakładu. Takie pisma poszły ze Starostwa w miesiącu listopadzie. Z firmy GrandActiveted otrzymaliśmy odpowiedź na piśmie, natomiast z Gryfskandu była informacja telefoniczna, że jeden z przedstawicieli tego zakładu chce się spotkać z Zarządem. I tutaj nie widzę nic takiego dziwnego, że do takiego spotkania praktycznie powinno dojść starosta, wicestarosta, naczelnik ochrony środowiska, aby później zebrane informacje przekazać radnym, przekazać tak, jak dzisiaj na posiedzeniu Rady Powiatu Hajnowskiego. Natomiast my wzmocniliśmy, jakby swoją rolę, nie tylko starosty, wicestarosty, ale również powiększyliśmy o zarząd. Skoro już wyszła informacja, że takie spotkanie ma być, ja zaprosiłem wszystkich radnych, żeby mogli być uczestnikiem tego spotkania. Ale jeszcze raz powtórzę, takie informacje my do wszystkich zakładów wysyłamy, gdzie jest potrzeba, do spółek wodnych, otrzymujemy informacje i wtedy te informacje staramy się przekazać. Na tym spotkaniu ja też sam zadałem pytanie, czy z tych zasobów Puszczy Białowieskiej, gdzie zalega tyle drewna martwego stojącego czy leżącego, oni tym drewnem nie są zainteresowani. Była taka odpowiedź od razu na miejscu. To jest drewno buki i inne, które są sprowadzane z innych nadleśnictw, z kraju. Szanowni Państwo, czy można zagospodarować tyle tego drewna? Przecież to nie od nas zależy, tylko od decyzji naprawdę bardzo wysoko na górze, a więc od Ministerstwa, od Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie i taka decyzja była o zwiększeniu w tej chwili planu zagospodarowania Lasów Państwowych o dodatkowe pozyskanie w dwóch nadleśnictwach Gruszki, czyli Browsk i Białowieża. Ale z tego co wiem jest dalej problem z wycinką. Z czego to wynika, no podejrzewam, że lobby mocno ekologiczne dalej blokują, natomiast nie ma ciągle dodatkowego pozyskania w samym Nadleśnictwie Hajnówka i nad tym bardzo ubolewamy. Po to jest zwiększony ten Plan w Urządzaniu Lasów Państwowych, aby móc pozyskiwać drewno przede wszystkim dla mieszkańców naszych. Chociaż cena w tej chwili to jest naprawdę zatrważająca, bo również i w tym zakresie te ceny poszły mocno w górę. Panie Bogdanie, jeżeli Pan próbował tutaj tak troszkę przez ogródek mówić, że my jakby inne stanowisko mamy od chociażby Pana, jednym głosem mówimy my jako samorządowcy odnośnie funkcjonowania Puszczy Białowieskiej razem ramię w ramie z leśnikami. I to pismo, które wystosowaliśmy do Pana Ministra Pana Zielińskiego było spowodowane spotkaniem, na które zaprosił nas, samorządowców, na spotkanie on line, ja nie wiem czy leśnicy w tym uczestniczyli, czy też nie, natomiast poproszono nas o pismo czego oczekujemy. I to co Pan tutaj przedstawił to wszystko dotyczy okresu przeszłego nie przyszłego, że będzie coś tam, proszę tylko się wczytać spokojnie w to pismo. Były powiększone chociażby rezerwaty różne, lasy ochronne i w tym momencie traciły podatek dochodowy gminy, czyli utrata podatku poprzez powiększenie w różnych rejonach, poprzez właśnie tworzenie nowych jakichś obszarów chronionych. Nie mówię o Parku, bo na powiększenie, jeżeli chodzi o park narodowy, to już musi być zgoda samorządów, ale obchodzą prawo poprzez zwiększenie właśnie ochronności, a na tym cierpi i taki zwykły mieszkaniec podwójnie, bo raz, że nie może pozyskiwać drewna, czy budulcowego, czy też opałowego, ale tracą przede wszystkim ogromne środki samorządy za to, że zostały powiększone te tereny. Czyli tutaj chodziło, Panie Bogdanie, o rekompensaty utraconych dochodów dla gmin. My nie mówimy o przyszłości. Moje zdanie na pewno Pan zna i wszystkich samorządów tutaj z Powiatu Hajnowskiego. My to pismo podpisaliśmy we trójkę, bo trzeba było szybciutko wysłać, natomiast do tego pozytywnie odniósł się również wójt Gminy Narewka i wójt Gminy Białowieża. Także tutaj chciałbym przedstawić swoje bardzo jasne stanowisko odnośnie Puszczy Białowieskiej. Jest one znane, jestem zawsze po stronie leśników, zawsze po stronie społeczeństwa, tak, aby faktycznie mieszkańcy Powiatu Hajnowskiego mogli skorzystać z dóbr, które znajdują się w Puszczy Białowieskiej. A tutaj dzisiaj mówimy, żeby zapytać kogoś, kto by chciał drewno, żeby chociaż mieszkańcy z tego mogli skorzystać. To muszą być decyzje centralne, na pewno nie nasze i dlatego są blokowani przede wszystkim w pierwszej kolejności leśnicy tutaj w naszych nadleśnictwach, a później przy okazji rykoszetem dostajemy i my, bo ktoś coś usłyszy i nagle się pojawia problem, że może i samorządy chcą, żeby tutaj puszcza była cała parkiem. Wcale nie. Tak jak to nasze stanowisko było wcześniej, tak i dzisiaj pozostaje nienaruszone.

Pan Roman Ostapczuk mówił o pomocy dla Hospicjum. Popieram, zdecydowanie uczestniczyłem jako nie starosta, tylko jako Andrzej Skiepko, uczestniczyłem od samego początku budowy tego hospicjum, nawet jeszcze przed. Znam bardzo dobrze i Pana doktora, który jest dyrektorem w ogóle fundacji i hospicjum. Niesamowitą rolę odgrywają, szanowni Państwo, szczególnie w tym okresie pandemicznym, gdzie dojeżdżają do staruszków, dla których najważniejsze jest spotkanie, wymiana zdań i podtrzymanie tak naprawdę na duchu. Także przyłączam się do apelu, aby faktycznie hospicjum wesprzeć jak najbardziej. Wiadomo, otwarcie może być już w tym, w przyszłym roku, w pierwszej połowie, także tutaj zwracam się również do mieszkańców, kto jest na tyle, kto może wesprzeć takie działania finansowe, bardzo proszę.

Pani Ala Gryc mówiła o kończącym się roku i ogromnej roli, ogromnej pracy, jaką wykonują nasi medycy począwszy od pielęgniarek, lekarzy, poprzez personel niższy, czy też pracowników niezwiązanych akurat z medycyną. Naprawdę ta praca jest niesamowita, dlatego tutaj również dołączam do słów podziękowania dla dyrekcji, dla wszystkich pracowników SP ZOZ-u w imieniu własnym, w imieniu zarządu, bo o tym rozmawiamy na każdym zarządzie. Praca, jaką wykonują w tych bardzo ciężkich warunkach, bardzo trudnych czasach jest naprawdę wyjątkowa. Jeżeli chodzi o stypendia pielęgniarskie, w przyszłym roku już będziemy mieć absolwentów, w tej chwili tak, jak pamiętam 26, 25 podpowiada mi Pani naczelnik, 25 fundowanych stypendiów w roczniku, trzeci rok, drugi, pierwszy. Fajnie, że co roku przybywa po kilkanaście osób, także widzimy, że będzie ciągłość i zasoby kadry pielęgniarskiej w naszym szpitalu po prostu będą.

I oczywiście do wystąpienia Pani radnej Krystyny Kośko tutaj się nie odniosę.

Natomiast skoro jestem przy głosie, Szanowni Państwo, chcę tylko poinformować, chociaż ta informacja gdzieś tam już krążyła. Odbyło się spotkanie, 6 grudnia, samorządowców z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim na terenie przygranicznym. Uważam, że było spotkanie bardzo merytoryczne, bardzo ważne dla samorządów, gdyż rozmawialiśmy o wielu kwestiach, które dotyczą właśnie tutaj nas przy granicy w związku z tą sytuacją, która jest na granicy polsko-białoruskiej. Na tym spotkaniu, już nie będę mówił, kto mówił, natomiast to była konkluzja wszystkich jakby myśli, które tam zebraliśmy, a byli to przedstawiciele z Powiatu Sokólskiego i z Powiatu Hajnowskiego. Mówiliśmy o naprawie dróg, które są rozjeżdżane przez ciężkie wojskowe sprzęty, drogi powiatowe, drogi gminne. Jest deklaracja, była deklaracja Pana Premiera o być może specjalnej zakładce tylko właśnie dla samorządów z tych terenów, aby można było skorzystać z programów, ale to dopiero po jakimś czasie, gdy te działania wojskowe na przykład ustaną na terenie przygranicznym, a w tej chwili trzeba po prostu naprawiać. Rozmawialiśmy również o sytuacji naszych szpitali, sokólskim i hajnowskim, gdyż wiadomo od czasu stanu wyjątkowego, osób, które przebywały u nas w szpitalu w Hajnówce, mam dość dokładne dane, było 236. Mówię o osobach, które nielegalnie przekraczały granicę, potrzebowały hospitalizacji. Również poprosiłem o takie dane jak to jest procentowo w stosunku do wszystkich pacjentów, którzy byli hospitalizowani w naszym szpitalu. Okazuje się, że to jest tylko 3,76% w stosunku do wszystkich pacjentów, których było w okresie wrzesień-listopad 2900. Mówię o wszystkich pacjentach. Tam też poprosiliśmy o dodatkowe środki na nasze szpitale i bardzo szybko przyszła informacja od Pana Wojewody, aby wystosować wniosek o dodatkowe środki. Z takim wnioskiem wystąpiliśmy o zakup rezonansu do naszego szpitala. Podobnie postąpił też szpital w Sokółce. Tu chcę również podkreślić, że już była pomoc, ale też związana z Covidem, w przypadku naszego szpitala ponad 300.000 zł od Pana Wojewody i szykuje się również pomoc od Pana Marszałka w wysokości powyżej 700.000 złotych. Rozmawialiśmy również o ochotniczych strażach pożarnych, które wyjeżdżają bardzo często na granicę, oczywiście samorządy gminne ponoszą dość duże koszty, dlatego też w tym zakresie obiecano wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych i ja na drugi dzień od razu wystosowałem pismo, w którym wskazałem wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne z tych gmin przygranicznych, które wyjeżdżają bardzo często na granicę, plus oczywiście Państwową Straż Pożarną i myślę, jakby była tutaj również dotacja, chociażby do zakupu samochodu, to byłby też wkład w po prostu nasz jako wniosek, prawda?  Podnosiłem problem wsparcia dla dużych hoteli w Białowieży. Już chcę Państwu przekazać taką informację. Była podjęta decyzja przez parlament o dofinansowaniu czy zrekompensowaniu wysokości 65% utraconych dochodów za miesiąc, przeliczając to z miesiąca czerwiec, lipiec, sierpień. Niestety, te duże hotele skorzystały już z pomocy de minimis, bo ta pomoc jest jednak ograniczona i praktycznie wystarczyła tylko na wrzesień, bo z niej skorzystali w okresie Covidu, czyli jakby dwa razy zostali dotknięci ogromnym problemem. Tutaj na wniosek przede wszystkim bardzo dużo zabiega, zresztą ja wspólnie jeździłem na takie spotkania do Białowieży, Poseł Robert Tyszkiewicz, bardzo zainteresowany był również Poseł Mieczysław Baszko. I co jest najważniejsze Szanowni Państwo, że w tej chwili było procedowane, już być może teraz przez Senat jest przyjmowane i do ponownego rozpatrzenia w Sejmie, wszyscy posłowie jednym głosem mówią o tym, aby zmienić tutaj prawo w tym zakresie, aby ta ograniczona pomoc de minimis, nie była traktowana na te hotele i oby te hotele mogły skorzystać właśnie z takiej pomocy. To jest niezwykle ważne. Tam jest zatrudnionych bardzo dużo osób. Również Pan Marszałek na tym spotkaniu przekazał informację o pomocy na zarządzanie kryzysowe i prawdopodobnie w poniedziałek już będzie decyzja, we wtorek być może będą pieniądze na koncie i wtedy musimy szybko się sprężyć, aby do końca roku te pieniądze wydać, ale mamy pomysł jak to zrealizujemy i przekażemy Państwu taką informację. I najważniejsza sprawa, gdzie było poparte przez wszystkich samorządowców, a w nim uczestniczyli również radni sejmiku Województwa Podlaskiego, w tym Pan Mikołaj Janowski, który właśnie rozpoczął ten temat, aby powołać specjalną grupę, zespół przy Panu Wojewodzie lub też przy Panu Marszałku, która będzie zajmowała się tymi bardzo trudnymi sprawami i pomocą dla gmin, które są tym rejonie przygranicznym. I tak jak mówiłem kolejne spotkanie odbyło się kilka dni temu. Myślę, że wszystko jest na dobrej drodze, aby nasze drogi w przyszłości poprawić. Natomiast Szanowni Państwo, wiadomo, problemów jest bardzo dużo. Tutaj współpraca ze wszystkimi służbami mundurowymi układa się dobrze, czasami wzorowo. Dużo jest posterunków, oni mają swoje działania, muszą przestrzegać tego, co nakłada na nich obowiązek, aby do tego się po prostu dostosować. Można zawsze zamienić kilka fajnych słów, w szczególności z tymi mundurowymi, którzy przyjeżdżają do nas z drugiego krańca Polski. Dlatego ta pomoc zadeklarowana przez wszystkie samorządy, myślę tutaj przez Państwo też, aby nawet takim malutkim prezencikiem obdarować każdego kto tutaj jest z daleka, a święta spędzi na granicy jest niezwykle wskazane i mówię tak jak mówiłem nie chodzi o coś wielkiego, tylko taki gest solidarności za to już z góry dziękuję.  Ja osobiście wybieram się do grupy policjantów, którzy są z Olsztyna, mieszkają w Białowieży, natomiast jeden z funkcjonariuszy jest synem mamy, która studiowała ze mną w Kortowie w Olsztynie, także jaki miły też gest.

Panie Przewodniczący, bo pewnie pytań więcej nie będzie, jak będą to jeszcze odpowiemy. Natomiast Szanowni Państwo, jeżeli Pan Przewodniczący pozwoli, że w imieniu swoim, imieniu zarządu powiatu hajnowskiego, w imieniu pracowników starostwa, wszystkich jednostek, pożyczę Państwu wesołych, spokojnych, ale przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia. To, co mówiła Pani Alla, w tym okresie tak dużo znajomych, tak dużo odeszło osób od nas, warto trochę tak z refleksją podejść do życia, być bardziej może milszym, bardziej wyrozumiałym, a na pewno bardziej otwartym na innych i bardziej potrzebujących. Dziękuję bardzo.

 Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo, także w imieniu swoim i w imieniu wiceprzewodniczących chciałbym Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a także Nowego Roku oraz wszystkim mieszkańcom, którzy nas oglądają od czasu do czasu, życzę Państwu przede wszystkim tak jak Pan Starosta, bo teraz to jest najważniejsze, przede wszystkim zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia.

Do punktu 12-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXIV sesji Rady Powiatu.

Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko

Protokołowała Violetta Miniuk

Sesja w serwisie YouTube:

 

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko

Data wytworzenia: 2022-02-15

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2022-02-15

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2022-02-15