protokół 6

Protokół Nr VI/07

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 28 czerwca 2007 r.

w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hajnówce ( sala nr 12, ul. A.Zina 1)

( początek sesji - godz. 8:00, koniec - godz. 10:40)


Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Mikołaj Janowski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego;

Przewodniczący Rady serdecznie powitał Pana Mikołaja Janowskiego i pogratulował wyboru do Zarządu Województwa.

( Radna Helena Sapieszko i radna Irena Niegierewicz wręczyły kwiaty Panu Mikołajowi Janowskiemu.)

  • Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ;

  • Roman Szpakowicz – dyrektor Domu Dziecka w Białowieży;

  • Zenaida Kiedyś – dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia;

  • Mikołaj Golonko – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białowieży;

  • Michał Bajko – kierownik Warsztatów Terapii zajęciowej;

  • Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;

  • Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;

  • Eugenia Ostapczuk – Radca Prawny;

  • oraz Izydora Puc Tadeusz Topolski – przedstawiciele lokalnej prasy – ( lista osób zaproszonych na sesję str..136..., zał. nr 5….. ).

Na podstawie listy obecności ( lista obecności, radny Mirosław Pietkiewicz był nieobecny, str....137....., zał. nr …6. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, chciałbym, żebyśmy minutą ciszy uczcili pamięć księdza prałata Świerszczyńskiego.”

Przewodniczący Rady zwrócił z prośbą do radnych o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci księdza prałata.

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Do Państwa dotarło jeszcze oddzielne powiadomienie mówiące o pewnych zmianach organizacyjnych, co skutkuje tym, ze na podstawie tego pisma proponuję w porządku dziennym w punkcie …7…wykreślić projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr V/36/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie powołania Rady Społecznej SP ZOZ w Hajnówce i ustalenia składu osobowego.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad oraz z propozycją zmiany porządku obrad.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z propozycją zmiany pod głosowanie. Przedstawiony porządek VI sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Oto jego brzmienie:

  1. Przyjęcie protokołu z V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  3. Interpelacje i zapytania radnych.

  4. Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i warsztatów Terapii Zajęciowej.

  5. Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ.

  6. Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ.

  7. Powzięcie uchwał w sprawie:

    1. zmian w budżecie na 2007r.;

    2. udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2007r.;

    3. zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce;

    4. zmiany uchwały Nr XXIII/138/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Domu Pomocy Społecznej w Białowieży;

    5. podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2007r.;

    6. zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Hajnówce;

    7. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2006 oraz sposobu podziału zysku za rok 2006 SP ZOZ w Hajnówce;

    8. wyrażenia zgody na zakup tomografu komputerowego;

    9. zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013;

    10. utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół średnich kończących się maturą.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad VI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

Do punktu 1 – go:

Do protokołu z V sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z V sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Do punktu 2 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....130-131...., zał. nr …4) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Zarząd rozpoczął w dniu dzisiejszym posiedzenie, które będzie dokończone po sesji. W trakcie tego fragmentu posiedzenia Zarząd przyjął autokorektę do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2007r. O szczegółach zawartych w autokorekcie będę mówił w stosownym momencie. Zarząd przyjął także zmiany do projektu uchwały o ustanowieniu funduszu stypendialnego im. prof. Simony Kossak i o tym też będę mówił w trakcie omawiania tego projektu uchwały.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

Do punktu 3-go:

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:

  1. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „W imieniu mieszkańców Gminy Kleszczele, a głównie wsi Policzna i Kraszewo zwracam się z prośbą o ujęcie w budżecie modernizacji odcinka drogi powiatowej Kleszczele – Policzna polegającej na ułożeniu asfaltu. Droga na dzień dzisiejszy jest w złym stanie technicznym, ma bardzo liczne wyboje i dziury. Jadąc po tej drodze ma się wrażenie, ze jedzie się po tarce. Jak wiadomo wcześniej wnioskowałam o to, żeby jeździł autobus PKS na tej trasie, jednakże on już tam nie jeździ. Gmina obecnie rozmawia z dyrekcją PKS o przywrócenie tego kursu, ale jednym z warunków stawianym przez PKS jest poprawa stanu tej drogi. Pan Burmistrz Kleszczel oświadczył, ze z budżetu gminy zapewni cześć środków na dofinansowanie tego zadania. Proszę o ujęcie tej drogi do realizacji z budżetu na 2007r.”


  1. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Proszę o podjecie działań w kierunku wycięcia akacji, które rosną w pasie drogowym drogi powiatowej Kleszczele – Wólka Wygonowska. Akacje te utrudniają widoczność i stwarzają zagrożenie dla użytkowników drogi.”


  1. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego jest zamieszczony Indykatywny Wykaz Przedsięwzięć i zwracam się z prośbą, żeby wpisać do tego wykazu modernizację drogi Jelonka – Hajnówka – Białystok.”

  2. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Moje pytanie dotyczy ulicy Batorego. Pięknie ona wygląda, tylko na jak długo. Dlaczego nie wykonano wymiany gruntu, jak na pierwszym odcinku tej ulicy, który był wykonywany w ubiegłym roku, bo wtedy było zrobione to super i była wymiana gruntu, natomiast na odcinku od ulicy Wierobieja do skrzyżowania nie było wymiany gruntu, tylko na to stare podłoże położono asfalt. Jak ten nowy asfalt dług wytrzyma na takim podłożu.”

  3. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Moje drugie pytanie dotyczy strony internetowej powiatu. Nigdy na niej nie ukazują się informacje z jednego ugrupowania tzn. nie ma wzmianki o śmierci ks. Prałata, nie ma wzmianki o Pikniku Rodzinnym, nie ma wzmianki o konkursie poezji ks. Jana Twardowskiego. Jestem ciekaw dlaczego te informacje na stronie powiatu nie ukazują się. Na stronie miasta ukazują się, a na stronie powiatu – nie. Czy to jest zakazane? Nie wiem dlaczego to się nie ukazuje?”

  4. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący – ja po pierwszej sesji prosiłem, żeby Pan sprawdził informacje o niekaralności radnych, bo w mieście krąży taka plotka, że jeden z radnych ma zatarg z prawem za jazdę po pijanemu. Nie wiem, czy Pan to sprawdził. Ta osoba, która mi o tym mówiła pytała się mnie, czy już wyjaśniono tę sprawę. Ja dlatego pytałem Pana, żeby nie nagłaśniać tego, ale od tamtej pory minęło trochę czasu i informacji nie mam, wiec pytam dzisiaj o to. Proszę o sprawdzenie tego, czy to jest prawda?”

  5. Radny Andrzej Skiepko zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Mam zapytanie w sprawie drogi wojewódzkiej Hajnówka – Bondary, a w szczególności odcinek od Lewkowa do Tarnopola. Część tej drogi została już załatana, natomiast są takie momenty, że trzeba jeździć slalomem. Interwencja Pana Wicestarosty dała tyle, że część drogi zostało naprawionej. Są tam jeszcze dwa takie odcinki dość niebezpieczne. Podobnie jest na trasie od Nowosad do Narewki, tez są dwa takie odcinki słabsze, które są przede wszystkim bardzo niebezpieczne. Sytuacja, która niestety powtarza się co roku na drodze wojewódzkiej, to jest zbyt późne koszenie poboczy. W zasadzie mamy prawie lipiec i dopiero wczoraj przejechała jedną stroną kosiarka. Wydaje mi się, że jest to zbyt późno nawet ze względów wizualnych, bo już sporo turystów u nas jest, a to bardzo brzydko wygląda i jest tez bardziej niebezpiecznie.”

  6. Radny Andrzej Downarowicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Moje pytanie dotyczy budowy krytej pływalni. Czy pozyskano pieniądze unijne na dalszą budowę tej pływalni?”

  7. Radny Andrzej Downarowicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Drugie moje pytanie dotyczy budowy sztucznego zbiornika wodnego na oddolnej – czy coś już wiadomo w tej sprawie?”

  8. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Moje pytanie dotyczy finansowania zajęć pozalekcyjnych w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat, chodzi mi o Liceum Ogólnokształcące. Byłem tam zaproszony na zakończenie roku szkolnego i sprawa ta wyszła od nauczycieli. Po prostu zajęcia pozalekcyjne nie są finansowane przez powiat. Rozumiem sytuacje finansową powiatu, jesteśmy zadłużeni i trudno dodatkowo zadłużać się na ten cel, ale ja miałbym taką propozycje dla Pana Starosty i do pracowników Starostwa, by szkole pomóc w ten sposób, żeby wskazać fundusze, z których można te środki na prowadzenie zajęć pozalekcyjnych pozyskać. Wiem, że takie fundusze SA. Przykładem tutaj może być szkoła Podstawowa w Dubiczach Cerkiewnych, gdzie te fundusze są na bieżąco konsumowane. Skoro nauczyciele sami nie potrafią takich funduszy odszukać i skutecznie o nie zabiegać, to proponuję w okresie wakacyjnym, żeby służby Starosty w miarę możliwości tym się zajęły.”

  9. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Mam takie pytanie do Państwa radnych. Czy ktoś z Państwa radnych zetknął się z opracowaniem pt. Puszcza Białowieska – dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe? W tym opracowaniu są projekty ustaw. Jest to opracowanie, które powstało na skutek pracy zespołu Prezydenta RP do opracowania projektów ustaw do spraw regulacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej. Czy ktoś z Państwa widział to, czy nie? To właśnie dowodzi tego, w jaki sposób zmiana statusu prawnego Puszczy Białowieskiej jest przeprowadzana. Opracowanie powstało w grudniu 2006r. i udało mi się przez przypadek na to natknąć w Internecie. Opracowanie to jest dosyć ciekawe i dotyczy praktycznie całego powiatu. W opracowaniu są min. projekty 3 ustaw. Pierwsza z nich to jest projekt ustawy o utworzeniu Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej. Następny projekt jest to ustawa o ustanowieniu programu zrównoważonego rozwoju regionu Parku Narodowego Puszcza Białowieska na lata 2008-2013. Jest to niezwykle istotna ustawa dla naszego regionu, dlatego, że w załączniku do tej ustawy rozstrzyga się sposób finansowania niezwykle istotnych zadań dla powiatu hajnowskiego. Założono w projekcie tej ustawy ogromne dofinansowanie tego rejonu, wskazując źródła dofinansowania. Jednym ze źródeł ma być dotacja budżetowa w wysokości 15% planowanego zadania inwestycyjnego w zakresie np. poprawy i rozbudowy infrastruktury technicznej. Natomiast pozostałe pieniądze mają pochodzić ze środków UE. W ustawie nic się nie mówi na temat podziału tych środków. Nie zapewnia się, że te środki dotrą do powiatu hajnowskiego, dlatego, że jak nam wiadomo środki są dzielone na szczeblu wojewódzkim. Najpierw zatwierdzane jest wszystko przez Panel Ekspertów, a później przez Komisję taką trochę można powiedzieć polityczną i dlatego ustalenia tej komisji są zupełnie inne od ustaleń panelu ekspertów. Ja bym wnioskował tutaj, żeby te projekty ustaw poddać szerokiej konsultacji społecznej poprzez ogłoszenie tego na stronie internetowej powiatu. Mój wniosek jest taki, żeby zająć się tym na najbliższym posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i na najbliższej sesji, żeby jakieś stanowisko rady powiatu w tym temacie było.”

Radny Andrzej Skiepko zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym dodać kilka słów do powyższej wypowiedzi. Tematem jednej z sesji Rady Gminy Narewka był ten temat i byli przedstawiciele Zespołu Prezydenckiego, którzy opracowali ten projekt ustawy i to na sesji zostało przyjęte z ogromną dezaprobatą. Wręcz radni z wójtem stwierdzili, że gruszki na wierzbie to były już obiecane z poprzedniego rozdania. To są tylko martwe cyferki, które na pewno nic nam nie dadzą.”


Do punktu 4-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej. ( str 49-106, zał nr 1)

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie przedłożonej informacji.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam pytanie do Pana Szymaniuka. W pana sprawozdaniu jest takie zdanie – „W II połowie 2006r. pojawiło się kilka sygnałów od pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej i rodziców uczestników o niewłaściwej postawie kierownika Warsztatów zarówno w stosunku do pracowników, jak i uczestników. Osoby zgłaszające prosiły o nie podawanie ich danych personalnych.” Także prosiłbym o wyjaśnienie w tej sprawie. Czego to dotyczy i jak to wygląda?”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Chciałabym się dowiedzieć czegoś na temat Stowarzyszenia Klon – Jawor z Warszawy, bo tutaj widzę w danych, że powołujecie się na takie stowarzyszenie.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym się dowiedzieć, czy orientuje się Pan jakie są średnie pobory zawodowych rodzin zastępczych na tle naszego województwa lub Polski, a jak to jest w naszym powiecie?”

Pan Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z mocy rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ma obowiązek nadzorować Warsztaty Terapii Zajęciowej, mimo, że jest to jednostka samodzielna, budżetowa, nie wchodząca w skład powiatowej administracji zespolonej, dlatego, że Panie i Panowie radni również podejmują decyzje o przyznaniu środków na dofinansowanie działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej. Warsztaty istnieją od niedawna, to jest trzeci rok ich działalności. My już dwukrotnie, w roku ubiegłym i w bieżącym – z mocy tego rozporządzenia przeprowadzaliśmy kontrolę Warsztatów z uwzględnieniem tych sygnałów, które tu zostały wspomniane w piśmie. Jeżeli chodzi o kontrolę, która została przeprowadzona, jak również udostępnione wyniki kontroli, która była przeprowadzona przez Państwowa Inspekcję Pracy, taki protokół mieliśmy do wglądu – nie wykazała ona specjalnie wielkich uchybień. Owszem były takie sygnały i one w trakcie kontroli, bo PCPR może kontrolować tylko w zakresie, który wynika z rozporządzenia i jest tam 9 punktów i te punkty były kontrolowane i w 2006r. były tam tylko stwierdzone drobne uchybienia, które natychmiast zostały usunięte, natomiast nic z tych rzeczy, które były do nas „donoszone”, to nic nie stwierdziliśmy. To było na takiej zasadzie, że te osoby powiedziały, że cos się tam dzieje, natomiast w kontrolowanych przez nas dokumentach nie miało to odzwierciedlenia.

Jeżeli chodzi o Stowarzyszenie Klon i Jawor, to jest to stowarzyszenie działające w Warszawie i ono zajmuje się pełną analizą i ewidencją wszystkich stowarzyszeń, które działają w naszym kraju. Około 30 tys. stowarzyszeń jest tam zarejestrowanych. My z nimi współpracujemy i oni przysyłają nam pewną pulę informacji o prawach i uprawnieniach, które dotyczą wszystkich klientów pomocy społecznej. Zawsze dostajemy kilka tego rodzaju broszurek za darmo. Więcej moglibyśmy kupić, ale one kosztują w granicach około 2 zł za broszurkę, ale nie korzystamy z tych zakupów. Mamy na swoim stanie kilka takich broszurek tego stowarzyszenia i one SA nam bardzo pomocne, bo tam są rozpisane prawa wszystkich klientów pomocy społecznej.

Jeżeli chodzi o rodziny zawodowe, to na terenie powiatu mamy trzy rodziny zawodowe. Wynagrodzenie rodzin zawodowych określa rozporządzenie, które mówi, że wynagrodzenie jest w widełkach i może być to minimalna płaca obowiązująca w danym okresie, czyli na dzień dzisiejszy to jest 936 zł, a maksymalna jest 120% kwoty bazowej. Kwota bazowa na dzień dzisiejszy wynosi 1647 zł i jest to 1945 zł maksymalny poziom wynagrodzenia. Mamy trzy rodziny zawodowe, z tym, że jedna rodzina zawodowa jest opłacana przez inny powiat, gdyż ten powiat zrobił bardzo dobrze, bo do tej pory pięcioro dzieci było w Domu Dziecka, w którym koszt utrzymania jednego dziecka to ponad 2 tys. zł, a przenosząc te dzieci do rodziny zawodowej, płaci tylko maksymalnie kwotę 1945 zł. Trzeba dodać jeszcze, że do tych kwot są jeszcze pochodne. To wynagrodzenie to jest brutto i te pieniądze otrzymuje osoba, która tymi dziećmi zajmuje się, ale część tych pieniędzy z ogólnie przyjętymi zasadami odprowadza do Urzędu Skarbowego i ZUS. Natomiast nasze rodziny otrzymują: jedna rodzina otrzymuje 950 zł, natomiast druga rodzina również miała takie samo wynagrodzenie, ale ponieważ w tej rodzinie było tylko jedno dziecko z naszego powiatu, a pozostałe pochodzą z innych powiatów – w związku z tym udało się nam podpisać porozumienie z Miastem Białystok, które zobowiązało się dopłacać 200 zł do kosztów wynagrodzenia tej rodziny zastępczej. Także tutaj nie ma zbyt wielkiego pola manewru, można byłoby płacić im więcej, ale to wszystko wynika z budżetu powiatu.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To jest niepełna odpowiedź na moje pytanie. Prosiłem o średnią płacę, jeżeli Pan się orientuje.”

Pan Paweł Szymaniuk powiedział, że takich danych nie posiada.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja też nie otrzymałem odpowiedzi na moje pytanie, ale pamiętamy poprzednią sesje i było zdziwienie Pana Starosty, że były anonimy. Ale to pismo jest z datą 20 marca 2007r. do Zarządu Powiatu i może Przewodniczący Zarządu wytłumaczy co w tej sprawie zrobiono i czego to dotyczyło. Pan kierownik kreci, mija, nie chce powiedzieć dokładnie o co chodzi.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja jeszcze chciałabym się zapytać – w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie funkcjonuje Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W informacji jest podane, że jest 5 specjalistów niemedycznych i ja chciałabym wiedzieć , jakiej oni są specjalności. I drugie pytanie – jak wygląda częstotliwość dofinansowywania ludzi, którzy jadą na turnus rehabilitacyjny, czy raz na rok, czy raz na dwa lata, czy trzy lata. Jak to wygląda i na jakich zasadach się odbywa.”

Pan Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności to pracowników niemedycznych określa rozporządzenie. W naszym przypadku jest to dwóch pracowników socjalnych i trzech doradców zawodowych. Niektóre z tych osób mają po 2 certyfikaty – pracownika socjalnego i doradcy zawodowego.

Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to rozporządzenie odnośnie turnusów rehabilitacyjnych określa, że dofinansowanie może być raz do roku. W przypadku braku środków można dofinansowywać co drugi rok. Dofinansowanie z PFRON jest dofinansowaniem uznaniowym i jest to wielka wada tego systemu prawnego, który zobowiązuje PCPR do podejmowania takich decyzji. Od 2003r. po zmianie pewnych ustaleń, kiedy ustało dofinansowanie do tworzenia miejsc pracy, tych pieniędzy, które posiadamy na dofinansowanie do rehabilitacji społecznej min. turnusów jest wystarczająca ilość i w związku z tym mamy do tej pory sytuacje komfortową. W naszym powiecie są takie osoby, które od początku istnienia powiatu mają dofinansowanie do turnusów prawie każdego roku.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Pytam się, bo pewne osoby mi się skarżyły, że nie mogą dostać co roku dofinansowania, tylko dostają co drugi rok. A czy można dostać dwa razy w roku?”

Pan Paweł Szymaniuk powiedział, że nie ma takiej możliwości prawnej.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Radny Lech Michalak poprosił mnie tutaj o wyjaśnienie pisma, które zostało skierowane do Zarządu, a ja chce zapytać, czy to pismo zostało przez kogo podpisane?”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dostarczono nam teraz i jest podpisane przez kierownika PCPR Pana Pawła Szymaniuka. Proszę sprawdzić. To otrzymaliśmy w materiałach. Także trzeba czytać materiały. To pismo było skierowane do Zarządu Powiatu i Pan Paweł Szymaniuk wymijająco nie chce powiedzieć o co chodziło dokładnie, wiec pytam – czy Zarząd Powiatu zajmował się ta sprawą?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „Oczywiście, że Zarząd Powiatu zajmował się ta sprawą. Wynikiem tego była kontrola, która przeprowadził Pan Paweł Szymaniuk, o której przed chwilą mówił i była kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która również nie stwierdziła uchybień. To jest moja odpowiedź, ale jest tutaj kierownik Warsztatów i myślę, że najlepiej byłoby, gdyby sam odniósł się do tego. Ja dziwie się, że mieliśmy posiedzenie Komisji, w której uczestniczył Pan Michał Bajko – kierownik Warsztatów i wtedy nikt nie zadał tych pytań. Sprawa ta podnoszona jest na sesji i z jakich powodów to ja się domyślam i sądzę, że wszyscy również. Jest Pan Bajko i on powinien się odnieść do zarzutów, które tutaj są stawiane. Przeprowadzone tutaj kontrole nie potwierdziły tych zarzutów.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Starosto ja się dziwię, bo na poprzedniej sesji Pan mówił, gdy Pani radna podniosła tą sprawę, że pismo jest od pracowników, że takiej sprawy nie ma. Mam prawo zapytać się na sesji.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „I ja odpowiadam. I mam prawo także wyrazić opinię na ten temat.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „I ja też.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Starajmy się unikać takich bezpośrednich wypowiedzi. Omawiajmy globalnie cały temat.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chcę dodać, żeby była pełna informacja, to myślę, że często zapominamy, że Warsztaty nie SA jednostką organizacyjną powiatu hajnowskiego. Warsztaty są finansowane z PFRON i naszym zadaniem jest kontrola wydatkowania przede wszystkim tych środków. Warsztaty SA prowadzone przez Parafie Prawosławną, której proboszczem jest ks. Niegierewicz, do którego tutaj Pani radna zwracała się na poprzedniej sesji.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pismo Pana Szymaniuka skierowane jest do Zarządu Powiatu i Zarząd Powiatu powinien dać na piśmie informację. Dziwi mnie, bo pismo jest z marcową datą, a w marcu żeśmy mieli sesję i nie widzieliśmy tego pisma, aż na czerwcową sesję zostało nam to dostarczone. Dlaczego wcześniej, na gorąco, nie otrzymaliśmy tej sprawy – wtedy byłaby ta sprawa wyjaśniona. Od marca parę miesięcy minęło i dopiero teraz dostajemy informację na ten temat. Ja, to, co dostaję na sesję, to czytam wszystko, bo mnie to interesuje.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pan Michalak zmusza mnie do zabrania po raz kolejny głosu i chcę powiedzieć, że to pismo skierowane było do Zarządu powiatu, nie było skierowane do Rady Powiatu, ani do radnego.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To trzeba było schować i nie pokazywać dla radnych.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie schowaliśmy tego pisma. Dzisiaj jest w porządku obrad ocena działań w zakresie pomocy społecznej i to pismo w materiałach się znalazło. My nie zamierzaliśmy tego ukrywać i nie rozumiem tutaj insynuacji Pana radnego.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zdaniem radnego Michalaka w działalności Warsztatów występują jakieś nieprawidłowości i tej kwestii nie rozstrzygniemy nawet jakbyśmy pytali kierownika Warsztatów i mielibyśmy tylko dyskusję, która doprowadziłaby do niepotrzebnych wniosków z naszej strony. Może do sprawy jeszcze raz wrócić w takim układzie, ze włączyć w te dyskusję wypadałoby parafię prawosławną, która jest opiekunem, Pana Szymaniuka i wrócić do tej sprawy w trybie roboczym.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Komisja Spraw Społecznych powinna zrobić oddzielną Komisję ze wszystkimi osobami zainteresowanymi, z pracownikami, z Panem kierownikiem, z opiekunami i z osobami, które zostały zwolnione, żeby był obraz wyraźny, bo dzisiaj ja tę osobę, która mi wcześniej mówiła o tym, chciałem zaprosić, z tym, ze ona jest poza Hajnówką, jest w Warszawie i ten Pan powiedział, że przyszedłby na sesję i niektóre sprawy chciałby wyjaśnić. Wiem, że też chciały przyjść panie, ale one boja się. Ale gdyby Komisja Spraw Społecznych zrobiła spotkanie specjalnie w tej sprawie i wyjaśniła tę sprawę, to by było dobre dla wszystkich.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ mnie się wydaje, że bezsensowne jest zapraszanie ludzi, którzy byli zatrudnieni, dlatego, że to jest sprawa Parafii. Możemy się spotkać tylko z proboszczem ks. Niegierewiczem, bo to jest wałkowanie nie naszych spraw. To jest w gestii parafii.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Klaruje się nam tutaj pewien obraz. Nie chcę przesądzać, ale nie widziałbym tu miejsca dla byłych, czy dla obecnych pracowników, bo to nie w tym kierunku powinno iść. Żeby już nie wracać do tego tematu, to poproszę radnego Michalaka, żeby sformułował jeszcze raz swój wniosek.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zgłaszam wniosek, żeby Komisja Spraw Społecznych zajęła się tą sprawą.”

Przewodniczący Rady powiedział, że to nie należy do kompetencji tej Komisji.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jak to nie należy, jeżeli pismo jest do Zarządu Powiatu, to może pójść ta sprawa do Komisji Spraw Społecznych, chyba, że Zarząd powiatu tę sprawę wyjaśni. Ja myślę, że Komisja Spraw Społecznych jest od załatwiania takiego rodzaju spraw. Ja myślę, że przy dobrym układzie można to zgłosić nawet do pewnych władz, gdyż uważam, że jest to mobbing pracowniczy. Myślę, że najlepiej byłoby, gdyby to załatwiła Komisja Spraw Społecznych.”

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Myślę, że nie będziemy się bawić jako Komisja Spraw Społecznych w Komisje Śledczą. Myślę, że Komisja Spraw Społecznych nie powinna tu w żaden sposób reagować, bo to są typowe sprawy pracownicze. Np. jest Hajnowski Dom Kultury i ktoś na mnie narzeka i zaraz będą zwoływać Komisję u Burmistrza. Ja tam decyduje o takich sprawach jako szef tej jednostki.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli było pismo skierowane do Pani radnej tzn. że ludzie chcą, żeby to Rada wyjaśniła, także nie udawajmy i nie chowajmy głowy w piasek, tylko, jeżeli było takie pismo, to powinien być dalszy ciąg tej sprawy.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeśli problem jest, to trzeba go zidentyfikować, tylko kto miałby to zrobić. Doszliśmy do tego, że to miałby być zespół roboczy, bo Komisja Spraw Społecznych nie. Zespół roboczy z udziałem przynajmniej Pana Szymaniuka, kogoś, kogo wyznaczy parafia. Jeśli radny Michalak z tytułu sprawowanej funkcji radnego zechce uczestniczyć w tym zespole roboczym, to my możemy podjąć taką decyzję o utworzeniu tego zespołu. Nie wiem tylko, czy chciałby Pan radny Michalak uczestniczyć w tym zespole.”

Radny Lech Jan Michalak powiedział, że chciałby uczestniczyć w pracach tej komisji.

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Taki zespół przynajmniej w składzie Pan Szymaniuk, do Parafii wystąpimy z prośbą o to, żeby był ktoś od nich i radny Michalak zajmą się w trybie roboczym tą sprawą. Taka jest moja propozycja. Czy Państwo mają jakieś inne rozwiązanie?”

Pan Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Sprawy, które były podnoszone w tym piśmie do nas i do Pani radnej to są sprawy na linii pracownik – pracodawca i wydaje mi się, że są to sprawy z zakresu prawa pracy i jeżeli pracownicy są niezadowoleni, to mogą poprzez sąd swoich racji dochodził.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że nie ma przeszkód, żeby taki zespół się zebrał.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pan kierownik Szymaniuk pokrótce przedstawił te informacje, ale ja myślę, że dobrze byłoby, żeby wskazać przykładowe uchybienia. Z tego, co ja pamiętam, to były drobne uchybienia, że temperatura w pomieszczeniu była o jeden stopień za niska itp. I to, co pan kierownik mówił, to przeciec są określone organy do określonych spraw i jeżeli są zastrzeżenia pracowników, była Państwowa Inspekcja Pracy, była kontrola, która nie stwierdziła żadnych istotnych uchybień. Jest problem, to jest sąd pracy i niech sąd te sprawy rozstrzyga, a poza tym jest obecny Pan kierownik Warsztatów i można do kierownika Warsztatów też bezpośrednio skierować te pytania. On jest osobą odpowiedzialną za tę jednostkę i myślę, że może udzielić nam najlepszej odpowiedzi, bo zna te sprawy najlepiej.”

Pan Michał Bajko – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie przewodniczący, Wysoka Rado! Nie da się w kilku zdaniach przedstawić wszystkich problemów Warsztatów. Wszystko byłoby dobrze, gdyby jednostką nadrzędną nad Warsztatami nie był kościół, gdyby to było jakieś zrzeszenie to byłoby wszystko w porządku. Otóż kościół zorganizował Warsztaty i to jest działalność kościoła. Wszystko robimy, żeby te osoby niepełnosprawne miały tam miejsce. Nasze umiejscowienie jest w takim miejscu, że budynki są stare. Tam remonty były zrobione. Wszystkie rzeczy, na które nie było pieniędzy z PFRON, to wszystko zostało załatwione przez dyrektora, którym jest dziekan Niegierewicz i to wszystko ze środków cerkiewnych robimy. Ja na Komisjach podawałem różne przykłady, nasze bolączki. Tutaj widzę, że niektórym radnym to się nie podoba i nie chcą pomóc. Na Komisjach żadnych pytań nie było, więc dziwię się, że teraz chce się tę sprawę upolitycznić. W czym jest największy problem – problem jest w tym, że robimy zazwyczaj 2,3 razy w roku spotkanie z opiekunami osób niepełnosprawnych i to miało miejsce ostatnio w marcu. 2 tygodnie później wpłynęła do PCPRu skarga. O co chodzi – my pytamy i prosimy rodziców i opiekunów jeżeli są problemy, to rozwiązujemy razem te problemy, ale niestety tak się nie dzieje. Ja tu mogę otwarcie powiedzieć, to są narodowo – religijne nieporozumienia. Wiadomo, że Warsztat jest dla wszystkich. My nie patrzymy – kto i skąd przychodzi i jakiej jest orientacji. W sąsiedztwie mamy Parafie katolicką Cyryla i Metodego i jeżeli robimy jakieś spotkania, to zarówno zapraszamy księdza katolickiego, jak i prawosławnego. Moim marzeniem było, żeby tę ekumenie wprowadzić w naszym ośrodku, bo wiemy, że Hajnówka jest wyjątkowo tolerancyjna. Został zatrudniony pracownik, z którym wiązałem wielką nadzieję, że pomoże w jakiś sposób to zrobić. Niestety stało się tak, że wręcz przeciwnie, wszystko robiono, żeby to rozwalić. Nieprawdą jest to, że kogoś zwolniłem, bo żadna osoba nie została zwolniona. Były tylko zawarte umowy na czas określony i umowa nie została przedłużona i to tylko w takich kategoriach należy to rozumieć. W Hajnowskim Domu Kultury było spotkanie opłatkowe w grudniu i wszyscy ze wszystkich ośrodków zebraliśmy się tam, byli księża, w miłej atmosferze to przebiegało. Nam przypadła taka rola, żeby zaśpiewać kolędy prawosławne. Pani Dyrektor Szkoły Specjalnej powiedziała, że dzieci zaśpiewają polskie kolędy, a uczestnicy Warsztatów – prawosławne, żeby spotkanie urozmaicić. Tak się stało, że jedna z matek dowiedziała się, że jej córka śpiewa te kolędy i stąd wynikły różne nieporozumienia. To są takie namacalne, przykre przykłady. Powinniśmy wszystko robić, Panie i Panowie radni, żeby do takich sytuacji nie dochodziło, bo to jest bardzo przykre. Ja z przyjemnością odpowiedziałbym na pytanie konkretne, niemniej to ja bardzo się dziwię, że Warsztat funkcjonuje już trzeci rok, praktycznie dyrektor za to złotówki nie ma, bo społecznie to prowadzi, a teraz zajmujemy się sprawami, które nic nie wnoszą, żeby tego rodzaju placówka się rozwijała. Chcę powiedzieć, że my powstaliśmy jako jedyna placówka na 3 powiaty. Z przyjemnością bym wszystkich zaprosił do Warsztatów, żeby wszyscy zobaczyli, jak to wygląda i jak te warsztaty pracują, ile mają pracowni i czym się zajmują.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dziwi mnie wypowiedź Pana kierownika. Nie wiem po co tu wmieszane są sprawy narodowościowe i religijne. Panowie – chodziło mi o wyjaśnienie sytuacji. Nie wiem, kto tam pisał, ale ja mówiłem na sesji, że taką informację o tym, co się tam dzieje, to już miałem dawno, tylko, że ta osoba nie chciała mi na piśmie tego napisać, a ja nie chciałem tego poruszać – bo ja jestem Polak, katolik i zaraz powiedzą, że znów atakuję. I do tego dochodzi, że co się ruszy jakąś sprawę, to tak się dzieje, jak dzisiaj. Ja ucinam tę sprawę i nie chcę już dyskutować, bo to nie ma sensu. Zaraz będzie, że jestem nacjonalistą, bo ruszyłem świętość.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Kończymy wobec tego te sprawę i odstępujemy od próby powołania zespołu.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 5-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ. ( str ……113-129…….., zał nr ……3….)

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w sprawozdaniu.

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Chciałabym się dowiedzieć o przybliżonym terminie przeniesienia oddziału chorób płuc do nowego szpitala.”

Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o przeniesienie tego oddziału do budynku szpitala, to jak wszystkim wiadomo oddział zakaźny został już przeniesiony w roku ubiegłym i pozostał poza budynkiem zasadniczym tylko oddział gruźlicy i chorób płuc. Naszym celem jest przeniesienie tego oddziału do nowego szpitala. Na dzień dzisiejszy została zlecona dokumentacja, jest to już po przetargu i przetarg ten został rozstrzygnięty. Biuro projektowe otrzymało zadanie na pomysł, gdzie zlokalizować ten oddział i na dokumentacje techniczną. To zadanie będzie kosztowało ponad 240 tys. zł. Takie SA koszty samej dokumentacji. Natomiast koszty przeniesienia oceniamy na około 4-5 mln zł., ale to będzie wynikało z kosztorysu. Oczywiście środków własnych nie mamy, będziemy ubiegali się o środki unijne. W zależności od tego, kiedy otrzymamy te środki, to wówczas będziemy starali się ten oddział przenieść. Chcę przypomnieć, że nasz projekt dotyczący przeniesienia oddziału zakaźnego został oceniony jako najlepszy projekt spośród wszystkich projektów z dziedziny ochrony zdrowia i ten projekt był prezentowany dla przyszłych wnioskodawców w Urzędzie Wojewódzkim z udziałem posłów, wójtów i burmistrzów województwa podlaskiego. Prezentował ten projekt Wicestarosta Jerzy Sirak. Mówiono o tym projekcie, ze jest to przykład dobrej praktyki dla innych.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Chciałabym prosić Pana dyrektora o ujęcie w przyszłym roku, jeżeli to możliwe, emerytów i rencistów, żeby jakieś im spotkanie zrobić, jakąś paczkę przed Bożym Narodzeniem, bo naprawdę czują się bardzo niedowartościowani i bardzo prosili mnie o poruszenie tej sprawy.”

Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja już Pani Przewodniczącej obiecywałem i na pewno z tej obietnicy się wywiążę. Bliżej Świąt Bożego Narodzenia zorganizujemy spotkanie z emerytami.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o działalności Rady Społecznej SP ZOZ ( zał. nr ..2…, str ...107-112.... ).

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie przedstawionej informacji.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 7-go:

7.1.

 

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2007r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Na dzisiejszym , porannym, posiedzeniu Zarządu Powiatu, zgodnie z tym o czym informowaliśmy na posiedzeniach Komisji, Zarząd podjął decyzję o dokonaniu autokorekty projektu uchwały poprzez wprowadzenie 65.000 zł po stronie dochodów budżetu i takiej samej kwoty po stronie wydatków, z czego 15 tys. zł to środki przekazane nam z rezerwy Ministra Edukacji i te środki ,mają być przeznaczone – zresztą zgodnie z naszym wnioskiem, który składaliśmy – na potrzeby Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół Zawodowych. Mamy nadzieję, że te środki będą przeznaczone na wyposażenie tej orkiestry. Ponadto kwota 50 tys. zł., która została wprowadzona do budżetu powiatu z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który funkcjonuje poza budżetem i kwota ta ma być przeznaczona na remont kuchni w Zespole Szkół Ogólnokształcących na wymianę kuchni węglowej na kuchnię niezatruwającą środowiska. Pozostaje w dalszym ciągu sprawa remontu Sali gimnastycznej w tej szkole. Oczekujemy na potwierdzenie telefonicznych informacji o przyznaniu kolejnych środków na remont.”

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/41/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie zmian w budżecie na 2007r.

( strona ...26-28......)

 

7.2.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2007r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W projekcie uchwały nie figuruje jeszcze żaden bank. Stało się tak dlatego, że dwa banki złożyły identyczne oferty i musieliśmy przeprowadzić dogrywkę, ale wcześniej już zostały rozesłane materiały na sesję. W wyniku przeprowadzonej dogrywki najlepszą ofertę złożył Gospodarczy Bank Wielkopolski s.a. Oferta ta wynosi przy stawce cibor 4,40 na dzień 1.06.2007r. – 4,50% w skali roku. Jest to najlepsza ze złożonych ofert. Wszystkich ofert było 5.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

Uchwała Nr VI/42/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.


w sprawie udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2007r.

( strona ....29........)

7.3.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/43/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.


w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce.

( strona ...30-35.......)


7.4.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/138/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Domu Pomocy Społecznej w Białowieży.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


UCHWAŁA NR VI/44/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007r.


w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/138/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie rachunku dochodów własnych w Domu Pomocy Społecznej w Białowieży.


strona..36.......

7.5.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2007r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/45/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2007r.

( strona ....37-38......)

7.6.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/46/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie SP ZOZ w Hajnówce

( strona ...39........)

7.7.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2006 oraz sposobu podziału zysku za rok 2006 SP ZOZ w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/47/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego za rok 2006 oraz sposobu podziału zysku za rok 2006 SP ZOZ w Hajnówce.

( strona ...40.......)

7.8.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zakup tomografu komputerowego.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym się dowiedzieć od Pana dyrektora – 2 lata temu Stowarzyszenie Diabetyków wystąpiło na piśmie o zakup takiego tomografu komputerowego do Zarządu Powiatu i do dyrekcji SP ZOZ. Proponowaliśmy tam, żeby częściowo koszty pokrycia tego zakupu pochodziły z rozprowadzanych cegiełek. Czy ta sprawa ucichła, czy w ogóle nie zastanawiano się nad tym, żeby ten pomysł wykorzystać, przecież są festyny i można byłoby rozprowadzać cegiełki na zakup tego tomografu. Czy szpital sam pokryje koszty zakupu?”

Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Dobrych kilka lat temu był Społeczny Komitet Pomocy ZOZ, który zbierał środki finansowe, z których zakupiliśmy aparaturę medyczną. Nasz pierwszy ultrasonograf zakupiony został z tych zbiórek. To były zbiórki nie tylko od osób fizycznych, ale także z zakładów pracy. Ja jako przewodniczący tego komitetu obserwowałem z roku na rok coraz mniejsze wpływy. Społeczeństwo uważało, że jednak taki zakup to zadanie państwa. W międzyczasie były nowe uregulowania prawne i okazało się, że rozprowadzanie cegiełek na terenie szpitala jest nieprawidłowe. Pacjent, który przebywa w przychodni lub w szpitalu to on nie może pokrywać żadnych kosztów w związku z przebywaniem w tym miejscu. Na festynach, czy na ulicy można rozprowadzać cegiełki, ale zdajemy sobie sprawę, że nie SA to znaczące środki finansowe. Każdy oczywiście pieniądz bardzo by się przydał, ale ja mówiłem, że kondycja finansowa naszego szpitala jest dużo lepsza. Oceniliśmy, że nas stać na zakup tomografu. Tomograf po tylu latach stał się wyposażeniem standardowym szpitala, bez którego nie można się obejść. Każdego dnia jest wyjazd do Białegostoku naszych samochodów, gdzie dwóch lub trzech pacjentów przewozimy na tomograf. Zakup tomografu chcemy sfinansować w systemie ratalnym. Teraz kredyty są tak korzystne, ze można ten zakup finansować przez kilka lat. Wiemy tez, że nasze społeczeństwo nie jest za bogatym społeczeństwem, żeby wyciągać jeszcze rękę po pieniądze na zakup aparatury medycznej. W związku z tym chcemy tomograf sfinansować za własne środki. Wystąpiłem też z wnioskiem do Wysokiej rady i wiem, że taka pomoc finansowa tez jest deklarowana. Wystąpiłem również do Pana Burmistrza i do wszystkich wójtów i myślę, że ten zakup stanie się zakupem realnym. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu. Chcemy, żeby ten tomograf zafunkcjonował od września do października, gdyż chcemy zdążyć ze złożeniem oferty na nowe procedury medyczne od 1 stycznia 2008r. Chociaż różnie to może być z przetargiem, bo to są duże pieniądze, duża konkurencja i dużo firm, które produkują tomografy i są przykłady, że te przetargi są unieważniane.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/48/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.


w sprawie wyrażenia zgody na zakup tomografu komputerowego.

( strona ....41.......)

7.9.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).



Uchwała Nr VI/49/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.

( strona ...42-43.......)

7.10.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół średnich kończących się maturą.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym w imieniu Zarządu Powiatu wnieść, zaakceptowaną również przez wszystkie Komisje Rady, zmianę w Regulaminie przyznawania stypendium polegającą na zmianie średniej ocen uprawniającej do wystąpienia z wnioskiem do uzyskania stypendium – ze średniej 5,2 do 5,0. Otóż z rozpoznania, już po zakończeniu roku szkolnego wynika, że niewielu uczniów uzyskało średnią 5,2 i to stypendium dotyczyłoby jednego, a dodając olimpijczyków może 2,3 uczniów. Chcielibyśmy zasięg tego stypendium rozszerzyć i dlatego proponujemy obniżenie średniej do 5,0 i wtedy takie stypendium dostałoby kilkunastu uczniów.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały oraz do zgłoszonej przez Zarząd Powiatu autopoprawki Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr VI/50/07

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 28 czerwca 2007 r.

w sprawie utworzenia Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. prof. Simony Kossak oraz regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów szkół średnich kończących się maturą.

( strona ....44-48.......)


Do punktu 8-go:


W powyższym punkcie Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o stronę internetową powiatu, to mogę przekazać informację, że strona internetowa powiatu tworzona jest w oparciu o materiały własne, które dotyczą przede wszystkim działalności organów powiatu i jednostek organizacyjnych powiatu hajnowskiego oraz w oparciu o materiały zewnętrzne dostarczone przez zainteresowane ich rozpowszechnieniem instytucje i organizacje. Odpowiadając wprost na pytanie, to nie ma żadnych zakazów dotyczących podmiotów, które mogłyby takie informacje dostarczyć. Jedynym ograniczeniem umieszczenia ich na stronie internetowej powiatu są ograniczenia wynikające z prawa prasowego. Informacje te przede wszystkim muszą być prawdziwe i nie mogą być obraźliwe dla tych, których mogłyby dotyczyć. Czyli te informacje powinny być rzetelne. Informacje, o których mówił radny Michalak z powodzeniem mogłyby być zamieszczone, tylko trzeba byłoby, żeby Akcja Katolicka nam je przekazała. Jeśli jest na imprezie pracownik odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej, to zrobi fotografie i pisze tekst na stronę i nie ma żadnych powodów, żeby taka informacja nie znalazła się na naszej stronie internetowej. Dodatkową możliwością publikowania informacji to są linki do poszczególnych organizacji ze strony powiatu hajnowskiego i tam już bez naszej ingerencji organizacje mogą zamieszczać informacje. Jeśli chodzi o śmierć i pogrzeb ks. Prałata Świerszczyńskiego, to przedstawiciele samorządu powiatowego uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych i zamieściliśmy odpowiedni nekrolog w prasie lokalnej. Myślę, że zachowaliśmy się stosownie do wagi tego wydarzenia. Wszyscy byliśmy tym poruszeni i dawaliśmy temu wyraz.

Kolejna sprawa, to wykaz indykatywny. Otóż jest na Sali Pan Mikołaj Janowski i myślę, że w swojej wypowiedzi również chciałbym, żeby do tego nawiązał. Indykatywny Wykaz Indywidualnych Projektów Kluczowych jest to wykaz, który został utworzony jeszcze przez poprzedni Zarząd Województwa, zmodyfikowany przez Pana Schabieńskiego i w tej chwili zajmuje się nim nowy Zarząd Województwa. Jest to wykaz przedsięwzięć, inwestycji, które mogłyby uzyskać dofinansowanie w latach 2007-2013 bez udziału w procedurze konkursowej. Znalezienie się na takim wykazie gwarantuje środki finansowe. 18 maja odbyła się konsultacja tego wykazu w Urzędzie Marszałkowskim. Generalnie ten wykaz został skrytykowany przede wszystkim ze względu na swoje wyraźne dysproporcje geograficzne. Otóż, gdyby tak przeciągnąć linię od Łomży przez Zambrów obok Białegostoku i w górę do Sokółki, to cała część południowo – wschodnia jest pozbawiona projektów inwestycyjnych i jest tylko jeden Diecezji Drohiczyńskiej – organizacja Podlaskiego Centrum Dialogu. Stała się rzecz dziwna, bo oto w ogłoszonym do konsultacji społecznych wykazie znalazło się 7 projektów, których 18 maja nie było w tym wykazie. Nowy Zarząd jeszcze wtedy nie funkcjonował, więc zostały one wprowadzone przez Pana Schabieńskiego. Pojawiło się kilka projektów z miasta Łomży. Taką kuriozalną sprawą było działanie 2.2. – rozwój transportu lotniczego, bo według tego wykazu w woj. podlaskim miały powstać 3 lotniska: koło Białegostoku, koło Suwałk i lotnisko sportowo – sanitarne w Czerwonym Borze. Pochłaniało to większość środków przeznaczonych w osi – rozwój infrastruktury transportowej. Z dróg wojewódzkich występowała tylko droga Bakałarzewo – Suwałki, a później dopisano drogę granica województwa – Nowogród i usprawnienie drogowych połączeń w granicach miasta Łomży. Ten wykaz był analizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska i był on analizowany przez Zarząd Powiatu Hajnowskiego. Stowarzyszenie wystąpiło do Zarządu Województwa z wnioskiem o przeznaczenie większej puli środków na modernizację dróg wojewódzkich z włączeniem do tego drogi Zabłudów- Hajnówka – Kleszczele. Wyraziliśmy również swoje zdziwienie brakiem zapisu w tym wykazie dotyczącego pływalni miejskiej w Hajnówce. Mamy nadzieję, że Zarząd Województwa ustalając ten wykaz, jeśli w ogóle będzie ustalał taki wykaz, dokona tutaj zmian, tym bardziej, że w osi – rozwój turystyki 83% środków zostało przeznaczonych na stadiony piłkarskie i pływalnie i nie ma żadnego przedsięwzięcia dotyczącego utworzenia nowego produktu turystycznego dla województwa podlaskiego, takiego jak Podlaski Szlak Bociani, czy też Szlak Żubra. Zarząd Powiatu Hajnowskiego postuluje jeszcze o ujęcie jako priorytetowej dla sieci drogowej powiatu hajnowskiego także drogi do Białowieży, drogi z Nowosad przez Narewkę w kierunku Białegostoku oraz dróg powiatowych w samej Białowieży. Trzykrotnie składaliśmy wnioski do różnych programów i nie znajdowały one uznania w oczach Zarządu Województwa. Mam nadzieję, że tym razem, Białowieża jako wizytówka nie tylko powiatu, ale całego województwa uzyska środki na dofinansowanie, tym bardziej, że ta inwestycja została już rozpoczęta, tylko dlatego, żeby nie utracić ważności pozwolenia na budowę. Także Pani radna słusznie tutaj zgłasza ten wniosek i informuję, że ten wniosek już nabrał swojego biegu. Możemy podeprzeć to jeszcze opinią Rady Powiatu.

Kolejne pytanie, to jest pytanie radnego Andrzeja Downarowicza, który, jak słusznie zauważył Przewodniczący Rady, powinno być skierowane do samorządu miejskiego. My możemy tutaj spełniać tylko rolę listonosza i przekazać te interpelacje. Chciałbym jednak powiedzieć, że w myśl § 21 statutu Powiatu interpelacje dotyczą spraw zasadniczych dla powiatu. Powiedzmy, że pływalnia jest sprawą zasadniczą dla powiatu.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Miasto to też powiat. A ta sprawa powinna nas interesować tym bardziej, że partycypowaliśmy w kosztach przekazując pod pływalnię działkę.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pływalnia jest w trakcie budowy. Samorząd miejski zaciągnął na ten cel kredyt. Nie potrafię w tej chwili podać wysokości tego kredytu. Pieniędzy unijnych nie uzyskał, bo nie mógł uzyskać, chociażby z tego powodu, że na okres finansowania 2007-2013 jeszcze nie został ogłoszony nabór projektów. Wiem, że miasto jest do tego przygotowane i również walczy o to, żeby ta pływalnia znalazła się w tym wykazie indykatywnym. Jeżeli chodzi o zbiornik, to wiem, że jest koncepcja zbiornika, wiem, że jest zapewnienie ze strony Wojewódzkiego Zarządu Melioracji na znalezienie środków na ten cel. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ale zapytam Pana Burmistrza, jaki jest stan na dzień dzisiejszy.

I ostatnia sprawa, o której chciałabym mówić, to sprawa podniesiona przez Przewodniczącego Małaszewskiego. Zestaw projektów ustaw dotyczących Puszczy Białowieskiej został opublikowany niedawno. Jest to owoc pracy Zespołu Prezydenckiego, który został powołany dla opracowania zasad gospodarowania w Puszczy Białowieskiej. Z tych informacji, które mamy w tej chwili, te projekty ustaw są w zespole prawnym Prezydenta, są oceniane przez prawników i po uzyskaniu opinii tego zespołu, zapewniono nas, że będą one przekazane do konsultacji społecznych. Myślę, ze jednak fakt ten nie przeszkadza, żebyśmy mogli poświęcić temu posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego i zaprosić na to posiedzenie przedstawiciela Zespołu Prezydenckiego i dokładnie z tymi propozycjami się zapoznać. Być może już w najbliższym czasie będzie już znana opinia prawna na ten temat. Myślę, że powinniśmy być przygotowani do tego, żeby podejmować merytoryczną dyskusję w tej sprawie.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „ Pan radny Michalak pytał tutaj o sprawę ulicy Batorego. Na dzień dzisiejszy widzimy, jak ulica Batorego wygląda i wszystko jest dobrze. Mam nadzieję, że jutro będzie przygotowana do odbioru. Jeżeli chodzi o wymianę gruntu na odcinku od rzeki Leśnej do marketu PSSu, w pierwszym etapie, to był taki okres, kiedy stosunkowo szybko robiliśmy nawierzchnię po położeniu instalacji burzowej, dlatego też ta wymiana gruntu została tam zrobiona. Natomiast ten drugi etap był trochę dłuższy i ten żwir, który został położony na przykrycie instalacji burzowej i kanalizacyjnej, to on za tyle czasu już się zagęścił. To wszystko było utwardzone powierzchniowo i na bieżąco też były wszystkie ubytki uzupełniane. Także doszliśmy do wniosku, że jest to wystarczające jeżeli chodzi o trwałość podłoża. Uważam, że nie powinno być tam żadnych problemów.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ A co mówił projekt? Czy w projekcie ujęta jest wymiana gruntu?”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mówimy o projekcie, mówimy o pieniądzach, mówimy o wszystkim.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To znaczy, że nie było w projekcie wymiany gruntu na tym odcinku.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja mówię o budżecie, który jest uwzględniany przy rozliczeniach w umowie z Urzędem Wojewódzkim. Projekt był robiony 6 lat temu, także pewne odstępstwa od projektu w trakcie realizacji są, ale są uzgodnione z inspektorem nadzoru i są one nieuniknione. Kiedy był robiony projekt nie było wjazdu do Kauflandu, do Plusa, a teraz te zadania pojawiły się i na bieżąco były robione. Także najważniejsza sprawa, to jest stan techniczny ulicy Batorego i jej funkcjonalność i myślę, że z tym problemu nie będzie.

Pani radna Irena Niegierewicz podnosi problem drogi Policzna – Kleszczele. Tam został odcinek 800 m, który jeszcze nie został zrobiony. Otóż tak się składa, że na tym odcinku nie zostały uregulowane sprawy własnościowe. Tam został wykonany odcinek drogi, na który można było przygotować dokumentację techniczną. Oczywiście o tej drodze nie zapominamy. Jeżeli deklaracja współfinansowania tej inwestycji przez Burmistrza Kleszczel będzie potwierdzona oficjalnie, to zastanowimy się, jak to wszystko zrealizować, ale oczywiście musi to trochę potrwać, gdyż trzeba uregulować sprawy własnościowe i dokonać podziały geodezyjne. Proszę na bieżąco interweniować, to będziemy równać to i profilować, żeby na tym odcinku 800m. było można jeździć trochę lepiej.

Pan radny Andrzej Skiepko podnosi sprawę drogi wojewódzkiej Narewka – Bondary. Wystąpimy ponownie z wnioskiem do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Ja już na roboczo z Panem radnym skontaktuję się i określimy, które to odcinki. Jeżeli ustalimy te najtrudniejsze odcinki, to dobrze byłoby tam pojechać, zrobić kilka zdjęć i dołączyć je do wniosku i myślę, że te najtrudniejsze odcinki będzie można tutaj próbować naprawić. Myślę, że Pan Mikołaj Janowski tez nas tutaj wesprze. To nie są wielkie pieniądze i można spróbować to zrobić.

Pan przewodniczący Leon Małaszewski podnosi temat zajęć pozalekcyjnych. My się cieszymy, że są takie pytania ze strony dyrekcji szkoły, ponieważ niejednokrotnie nasze służby z wydziału spraw społecznych zachęcają nauczycieli do składania projektów i poszukiwania pieniędzy . Wszystkie tego typu informacje wysyłamy do szkół. Będziemy pomagać i zachęcać nauczycieli do pracy nad projektami. Chociaż ogólnie kadra i szkoła jest tutaj bardzo aktywna w działalności współpracy zagranicznej z młodzieżą i myślę, że w poszukiwaniu pieniędzy na zajęcia pozalekcyjne tez będzie można dużo zrobić.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie mogę się zgodzić z wypowiedzią Pana Starosty. Panie Starosto – na konkursie poezji ks. J. Twardowskiego osoba, która jest wymieniona w stopce portalu była na tym spotkaniu, ale nic się nie ukazało na ten temat na stronie internetowej. Wiec proszę sprawdzić, a potem mówić. Myślę, że śmierć księdza prałata była dla nas wszystkich wiadoma i nie musiała Akcja Katolicka zgłaszać. Na temat Pikniku Rodzinnego wisiał plakat i tez wszyscy wiedzieli, tym bardziej, że Zarząd Powiatu przyznał 1500 zł na te imprezę. Także dziwię się, że Pan tak mówi, że ktoś musi specjalnie to zgłosić, jeżeli od Was osoba była i zrobiła zdjęcia, a informacji nie było.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Nie potrafię odpowiedzieć, czy była informacja o konkursie recytatorskim, wydaje mi się, że była, można sięgnąć do archiwum. A jeżeli nie było, to zapytam, dlaczego jej nie było. Ale ja nie mówiłem o tym, że trzeba cokolwiek zgłaszać, ja mówiłem o tym, że trzeba przekazać informację, którą zamieści się na stronie internetowej. Tak robią inne organizacje, które chcą upowszechniać swoją działalność. I nie chodzi o to, żeby zadzwonić do Pani Chwojko, która zajmuje się u nas stroną internetową i powiedzieć, że ja sobie życzę, żeby to było zamieszczone, ale trzeba dostarczyć informacje, którą Ona zamieści na stronie internetowej. Informacje trzeba przygotować w formie elektronicznej.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dziwna sprawa. W Urzędzie Miasta nikt do Pani Zachaj nie dzwoni. Pani Zachaj sama pisze, sama to robi i sama informuje.”

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Hajnowski Dom Kultury bardzo dużo organizuje imprez i jest taka zasada, że my musimy pocztą elektroniczną przesłać wszystkie informacje do pani Zachaj i do pani Chwojko oraz do wszystkich mediów. Generalnie do wszystkich mediów musimy przesyłać informacje.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mam jeszcze pytanie do Pana Starosty, chociaż może się Panu wydać to pytanie trywialne, ale proszę mi odpowiedzieć, czy Hajnówka należy do obszaru powiatu hajnowskiego?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „Tak, należy.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „To proszę mnie nie odsyłać do Pana Burmistrza jeżeli pytam o to, co jest w zakresie powiatu.”

Odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez radnego Lecha Jana Michalaka udzielił Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło: „ Została nam jeszcze jedna, niewyjaśniona sprawa, to, o czym mówił radny Michalak. Sprawa dotyczy ewentualnego ukarania osoby spośród naszego grona, spośród grona radnych. Ja w tej sprawie mogę powiedzieć tyle, że gdyby do Rady Powiatu dotarła informacja, to byśmy Państwa poinformowali o tym i te dokumenty przedstawili. Mnie do tej pory nic nie wiadomo na ten temat. To, że ktoś cos mówi nie jest powodem, żebyśmy my jako Rada zaczęli tutaj odpowiednio działać, bo nawet nie wiem jak trzeba byłoby tu działać. Gdyby doszło do takiego zdarzenia, to informacja ta musiałaby stać się informacją publiczną. Zastanowię się, czy my jako Rada mamy prawo i możliwość szukać tej informacji we własnym zakresie. Jeżeli taka droga istnieje, to ja to zrobię.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący – ta Rada już przeżywała parodię z takiej rzeczy. Był radny poprzedniej kadencji, który był karany i na ostatniej sesji śmiesznie wyglądając, składa rezygnację. Wszyscy wiedzą o co chodzi, bo dawno o tym wiedzieliśmy. Teraz znów chodzi informacja, że pewien radny ma kłopoty z powodu jazdy po pijanemu, to Pan powinien wystąpić do KRSu i zapytać o niekaralność radnych. Myślę, że takie prawo Pan ma i wówczas sprawa byłaby jasna i wszystko wyciszyłoby się. Można byłoby wówczas podać do prasy lokalnej, że wszyscy radni są czyści.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Należałoby sprawdzić wszystkich radnych.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tak, wszystkich, bo nie wiadomo, który to jest radny. To jest tak fajne, że pół Hajnówki wie, a raptem niektórzy nie wiedzą. Podobnie było w poprzedniej kadencji i na upartego można byłoby zastrzec wszystkie uchwały poprzedniej kadencji, bo jeden radny był karany.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja mogę wystąpić do KRSu, ale my jako radni mamy obowiązek składania deklaracji i chyba tam było o niekaralności.”

Radny Lech Jan Michalak powiedział, że takich oświadczeń radni nie składają.

Przewodniczący Rady powiedział, że każdy wniosek do KRSu, to jest koszt 50 zł za 1 szt.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To niech Pan zbierze oświadczenia od radnych , że nie są karani.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zwrócę się z prośbą do Pani Radczyni Prawnej i będziemy próbowali dociec, jakie są możliwości pozyskania tego typu informacji i myślę, że do następnej sesji problem się rozstrzygnie. Ja nie wracam do tego, co było poprzednio, ale gdyby miało dotyczyć nas, to do takiej sytuacji nie dopuścimy.”



Do punktu 9-go:

W wolnych wnioskach głos zabrał Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak, który powiedział, cytuję: „ Wspólnie z Panem Andrzejem Skiepko przygotowywaliśmy i uczestniczyliśmy w obchodach 60-lecia LZS. Decyzją władz LZS nasi radni, którzy szczególnie angażowali się w parce LZS i przygotowania Spartakiady Samorządowej, która od lat przygotowywana jest przez Urząd Marszałkowski, ale z udziałem i inicjatywy LZS – pragniemy podziękować i przekazać medale pamiątkowe dla Pana Starosty i dla Pana Krzysztofa Petruka.”

[Pan Wicestarosta wręcza medale]

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chcę dodać, ze lata 2006-2007 są to lata, w których obchodzimy uroczyście powstanie Ludowych Zespołów Sportowych. Takie uroczystości odbyły się w Warszawie, Siedlcach, gdzie również uczestniczyli nasi reprezentanci z powiatu. W podziękowaniu dla wszystkich i dla sportowców, dla działaczy, jak również dla osób, które wspierają sport, szczególnie ten masowy dzieci i młodzieży – Rada Wojewódzka LZS zaproponowała, żeby kilkanaście osób wyróżnić w każdym powiecie i właśnie dzisiaj tak się składa, że wśród radnych są koledzy, którzy bardzo wspierają sport masowy i składam im ogromne podziękowania.

Ja, jako działacz LZS chce podziękować, że przez wszystkie lata LZS miał wsparcie finansowe ze strony Starostwa. Dzięki temu bardzo dużo dzieci i młodzieży bawi się sportem, co na pewno jest pożyteczne. Chcę tutaj przekazać od LZS w Hajnówce statuetkę Panu Staroście i podziękować za ogromne wsparcie.

Od 8 lat uczestniczymy w Igrzyskach Samorządowych. Nasza reprezentacja jest zawsze jedną z najlepszych. Zawsze mieścimy się w pierwszej trójce, chociaż w tym roku przegraliśmy 1 punkcikiem z Sejnami, ale byliśmy również organizatorem takich igrzysk w Hajnówce, Igrzysk LZS w Narewce i Hajnówce i chciałbym przekazać puchar na ręce Pana Starosty dla wszystkich działaczy i sponsorów organizacji tych zawodów.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Tradycyjnie, już co roku ekipa samorządowców z Powiatu Hajnowskiego uczestniczyła w zawodach wojewódzkich i w z związku z tym, że prezentowała się najlepiej ze wszystkich drużyn, to uzyskała zaszczytne miano dla najlepiej prezentującej się ekipy i puchar Starosty Powiatu Monieckiego”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że jest to puchar Starosty Powiatu Monieckiego, dlatego, że tegoroczna edycja Olimpiady samorządowej odbyła się w Mońkach.

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dzisiaj o godz. 15 rozgrywamy mecz piłki nożnej z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego w Narewce, więc myślę, że współpraca z Urzędem Marszałkowskim będzie się układała. Skoro jestem przy głosie, to chcę jeszcze jedną sprawę poruszyć. Chce tutaj prosić Pana Starostę, aby był takim mediatorem, aby faktycznie utrzymać drużynę IV Ligii, do której nie udało się „Puszczy Hajnówka” dostać, ale, żeby wesprzeć wszystkie działania, mediacje z wójtami, z trenerami z powiatu hajnowskiego i stworzyć czwartoligową drużynę w Hajnówce i wszystko zrobić, żeby w przyszłym roku mogła awansować. Proszę Wysoką Radę, aby mieć na uwadze zabezpieczenie środków finansowych w budżecie na 2008r. na ten cel. Jedynie Hajnówka ma to zaplecze organizacyjne, boisko, szatnie i działaczy, także myślę, że warto o to się postarać. W zasadzie już kilka lat rozmawiamy o tym problemie. Nie sztuka ściągnąć kilku zawodników, czy pół drużyny z Białegostoku i zasilić szeregi, ale tu trzeba byłoby stworzyć w powiecie hajnowskim te drużynę i żeby siedziba została w Hajnówce.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Przy okazji chciałbym się dowiedzieć, czy ruszyła sprawa tej proponowanej maskotki żubra na Euro 2012?”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Został przesłany odpowiedni wniosek, a również z takim wnioskiem wystąpiła Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna. Wszyscy lokalni działacze sportowi i samorządowi akceptują ten pomysł, z tym, że decyzja o tym będzie podejmowana przez Komitet Organizacyjny. Nasz wniosek został przesłany na ręce szefa Komitetu, czyli Premiera RP Pana Jarosława Kaczyńskiego.

Jeśli Pan Przewodniczący pozwoli, tutaj Pan radny Skiepko nakłada na mnie dosyć trudny obowiązek pogodzenia lokalnych, piłkarskich partykularyzmów, nie wiem, czy to jest możliwe, ale w każdym bądź razie myślę, że powinniśmy zainicjować takie spotkanie, w którym wzięliby udział nie tylko wójtowie, ale przede wszystkim działacze sportowi, bo my jesteśmy chyba jedynym powiatem, który w klasie okręgowej ma w tej chwili 3 drużyny i jedna jeszcze będzie walczyła o pozostanie w IV lidze. Tutaj Pan radny ma rację, że Hajnówka mai odpowiednie przygotowanie pod względem infrastruktury sportowej do prowadzenia takich rozgrywek i taka drużyna miałaby szanse stale zadomowić się w IV lidze. Być może mogłaby walczyć o lokaty w czołówce, czy tez awans do III Ligii, ale na funkcjonowanie takiej drużyny potrzebne są środki finansowe i myślę, że o to również powinniśmy się zwrócić do innych samorządów w powiecie, a przede wszystkim do samorządu miasta Hajnówka, jeżeli ma to być drużyna Puszcza Hajnowska.”

Pan Mikołaj Janowski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo – dziękuję za życzenia, za gratulacje. Chciałbym podziękować za Waszym pośrednictwem dla mieszkańców powiatu hajnowskiego za oddany głos na moją osobę w wyborach do sejmiku. Tych głosów uzyskałem najwięcej ze wszystkich kandydatów z czego jestem bardzo zadowolony i miło zaskoczony. Dziękuję za Wasze poparcie. Szanowni Państwo, przede mną nowe zadania jako członka Zarządu Województwa Podlaskiego. Przyznam się, że jadąc na sesje 29 czerwca jeszcze o godzinie 9:00 nie byłem zdecydowany. W 99% byłem przeciwny memu wstąpieniu na członka Zarządu. Nie byłem przekonany do swojej roli, ale po rozmowach z przedstawicielami samorządu, przedstawicielami różnych organizacji, podjąłem decyzję, że będę tym członkiem Zarządu. W sejmiku znowu była sytuacja patowa 15:15. Została podjęta szybka decyzja, rozmowy koalicyjne Pis/PSL i w wyniku tych rozmów Marszałek Piątkowski jest przedstawicielem PiSu, Wicemarszałek jest przedstawicielem PiSu, członek Zarządu Pan Tylenda jest przedstawicielem PiSu, Pan Kamiński jest przedstawicielem PSLu i ja – członek Zarządu – przedstawiciel PSLu. Taka powstała koalicja i powiem, że są już pierwsze tarcia. Dzisiaj, pewnie czytaliście, że wczoraj były powoływane Komisje. W wyniku wyborów 9 komisji ma Pis, 2 komisje PO, jedną ma Samoobrona, a PSL nie ma żadnego przewodniczącego Komisji.

Ja, jako członek Zarządu odpowiadam za departament rolnictwa, melioracje, a także Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. To jest pod moim nadzorem. Przyczyną konfliktu między koalicjantami jest temat powołania Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji. I powiem Wam, że mimo tego, że jest to pod moim nadzorem, to nawet nikt mnie nie spytał o zdanie, tylko został powołany dyrektor, który był poprzednio kierownikiem jednostki pomocniczej w melioracjach. Nie wiem dlaczego koalicjant ze strony PiSu upiera się przy tej osobie. Ta osoba kiedyś była pracownikiem jazowym i otwierała śluzy. Natomiast z naszej strony kandydatem jest były dyrektor ARiMR, fachowiec, zna się na tematyce melioracji, a także na tematyce funduszy strukturalnych. I o dziwo, oddaliśmy za rok 2006 kwotę 10 mln zł niewykorzystanych pieniędzy w melioracji. I tutaj padło pytanie – budowy zbiornika wodnego w Hajnówce, a te pieniądze przeciec mogły pójść na zbiornik w Hajnówce. Nie wiem, jaka to jest przyczyna, że przez dyrektora melioracji może dojść do rozpadu koalicji. Nie wiem dlaczego? Ja podświadomie domyślam się tych spraw, ale jest jak jest i powiem Wam, że wyraziłem zgodę na stworzenie takiej koalicji. Myślę, że na szczeblu gminy, powiatu i województwa nie miejsce na politykę. To Warszawa niech politykuje, natomiast my samorządy nie powinniśmy zajmować się polityką. Moje takie spostrzeżenie jest, że niektórzy radni sejmiku myślą, że są posłami, prowadzą politykę, natomiast ta polityka jest może nawet nie na poziomie przedszkola. Przedszkolaki bardziej potrafią tą polityke prowadzić, jeżeli oczywiście bawią się nią, bo w przedszkolu polityki nie ma. Moje pierwsze wrażenie jest takie, że te departamenty pod moim nadzorem – Departament Rolnictwa oprócz wypromowania produktu regionalnego, to niewiele zrobił, bo nawet nie zostało powołane Podlaskie Biuro Geodezji i w wyniku tego straciliśmy bardzo duże pieniądze w 2006r. i w tym roku tez stracimy na scalenie gruntów. Także, nie wiem dlaczego, zostały zawalone negocjacje i jesteśmy przedostatnim województwem w skali kraju. Podam taki przykład – 1.600.000 euro wynegocjowanych pieniędzy, gdzie woj. pomorskie ma 60 mln euro. Scalanie gruntów to jest cos wspaniałego, to nie tylko robi się za darmo, ale robi się za darmo drogi i przepusty, nawadnia się, odwadnia, oczka wodne można robić. I to zostało zawalone. Zapotrzebowanie ze starostw jest na około 40 mln euro. Ja się zburzyłem i mówię, że to nie jest tak. Trwają negocjacje i idzie się w takim kierunku, żeby z tych krajowych środków wyrwać jak najwięcej pieniędzy. Na naszym terenie ma być scalana Łopuchówka i cos jeszcze. Myślę, że jeszcze inne tez zostaną scalone. Jest dziwna sprawa, że Podlaskie Biuro Geodezji nie zostało powołane i w wyniku tego tracimy rocznie ogromne pieniądze. Ja pierwszą moją działalność zrobiłem w tym kierunku, żeby powołać to biuro. Jutro będzie ogłoszony konkurs na pełnomocnika i myślę, że za 2 miesiące to Biuro powstanie i pieniądze trafią do naszego województwa. I raptem wszyscy mówią, jak to dobrze, że to jest tworzone. Ale dlaczego nikt wcześniej tego nie utworzył, to nie wiem. Szanowni Państwo, ale ja tu zaczynam narzekać, jak to źle i powiecie, że poszedł i już płacze. Nie – ja wiem, że dzisiaj jestem, a jutro mnie nie ma, jako członka Zarządu, natomiast będę robił wszystko, żeby nasz powiat był zauważony, będę robił wszystko, żeby z tej trasy Siemiatycze – Bielsk Podlaski – Zabłudów – Białystok w projektach kluczowych coś się znalazło, bo naprawdę byłem zaskoczony, że noc tutaj nie trafiło. I to, co było ustalane za poprzedniego Zarządu i co było ustalane podczas konsultacji, to nie znalazło się w wykazie. Pan komisarz Schabieński co chciał, to napisał i postawił przed faktem dokonanym Zarząd. Natomiast już podczas tego Zarządu byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ja nie byłem przy tych negocjacjach, ale wyczuwam, że Komisja Europejska wszystkie te projekty kluczowe obaliła i zleciła opracować program w zakresie infrastruktury, edukacji i zdrowia. W tym kierunku Komisarz Europejski nakazał opracowanie programów do tych projektów kluczowych. I tutaj ja wiem, że Starostwo już opracowało w infrastrukturze i zdrowiu, o czym wspominał Pan dyrektor SP ZOZ, w edukacji, to nie wiem, czy coś jest robione. Na nowo te projekty kluczowe będą przez zarząd analizowane i myślę, że będę robił wszystko, żeby znalazła się droga Zabłudów – Jelonka, żeby znalazła się pływalnia, żeby znalazł się Szlak Żubra, żeby znalazła się droga do Białowieży i w Białowieży.

Natomiast powiem tak, że czasami my tutaj się spieramy patrząc na Radę Powiatu. Natomiast ja spotkałem się z szefem PiSu w Hajnówce i cieszę się, że nasze myślenie, Jego i moje są identyczne i idziemy w tym kierunku, żeby powiatowi pomóc, a nie szkodzić. My się kłócimy o błahe sprawy, a nie wykazujemy wspólnego działania. Hajnówka jest jedna, Powiat Hajnowski jest jeden i wspólnie powinniśmy działać. Była poprzednio w sejmiku koalicja lewicowa, teraz jest prawicowa i rożnymi drogami powinniśmy, nie patrząc na wyznanie, na narodowość, na przynależność partyjną – powinniśmy wspólnie działać na rzecz naszego środowiska. To jest nasze główne zadanie. Obojętnie, kto jest jakim politykiem, czy na szczeblu gminnym, czy powiatowym, czy wojewódzkim – jest stąd i jego zadaniem jest, żeby tutaj jak najwięcej tych pieniędzy ściągnąć.

Szanowni Państwo – odnośnie koszenia dróg, to na pewno jutro zainteresuje się ta sprawą. Tutaj Pan radny ma racje, bo nie można, żeby ta trawa utrudniała widoczność na drodze wojewódzkiej. Także tymi ubytkami w drodze wojewódzkiej, to też się zainteresuję. Jeszcze jest temat połączeń kolejowych bezpośrednich z Warszawą. W nowym rozkładzie od 1 grudnia znajdzie się pociąg 3:40 do Warszawy i po południu, żeby powrócić. Ja rozmawiałem z Marszałkiem na temat połączeń, żeby tutaj strona mazowiecka dofinansowała połączenie w stronę Hajnówki i w przeciągu tygodnia, mam taką informacje, będzie udzielona odpowiedź. Dla województwa mazowieckiego zależy, żeby uruchomić przynajmniej na ten okres wakacyjny połączenie z Białowieżą. Powiem wam dalej taką sprawę, że przed rozwiązaniem sejmiku były już dograne sprawy połączeń, miało dojść do spotkania w Białowieży przedstawicieli sejmiku podlaskiego i mazowieckiego nt. połączeń Warszawa – Hajnówka. Sejmik się rozwiązał, a Marszałek Schabieński uruchomił połączenia w stronę Augustowa i wszystkie pieniądze tam poszły, a my jako Hajnówka znowu zostaliśmy pominięci. Żyjemy w UE, nasza tutaj lokalna ojczyzna, miasto, powiat jest przykładem dla UE, przykładem współdziałania różnych religii, różnych narodowości i tego nie można zaprzepaścić. Jeszcze powiem Wam, bo muszę to powiedzieć, ja będę chciał to zmienić, bo dla mnie było przykro, że nie mogłem pojechać na otwarcie wystawy gospodarczej organizowanej przez Ambasadora Białorusi w Warszawie. Miałem zaproszenie, ale jest zakaz uczestnictwa przedstawicieli samorządu województwa w kontaktach z Panem Ambasadorem, także jest zakaz uczestnictwa przedstawicieli samorządu województwa z obwodem brzeskim, z obwodem grodzieńskim. Ja jako były radny Powiatu Hajnowskiego byłem szefem delegacji do Prużan na święto wyzwolenia. Tam zabrałem głos na cmentarzu, gdzie było chyba z 15 tys. osób. Na stadionie w Prużanach tez zabrałem glos i powiem Wam tak, że ten brak kontaktów i wymiany powoduje, że tworzymy mur, ścianę. Jeżeli chcemy obalić reżim Łukaszenki, to nie tędy droga. Droga ta powinna iść w kierunku niezamykania kontaktów, a współpracy. Nigdy nie zapomnę, gdy zabrałem głos na cmentarzu, to mniejszość polska, która mieszka na Białorusi płakała i później do mnie podchodzili i ze mną się witali, rozmawialiśmy i oni chociaż słowo chcieli porozmawiać po polsku. Nie wiem, dlaczego jest taka polityka. Ja jako samorządowiec mogę to mówić i uważam, że należy utrzymywać z naszym sąsiadem przyjacielskie stosunki.

Odnośnie Puszczy Białowieskiej, to był przedstawiciel województwa podlaskiego w tym zespole prezydenckim, ale jego teraz w Zarządzie Województwa już nie ma i sprawa została ukończona. Ja myślę, to samo, co radny powiedział, że jeżeli jesteśmy tam procentowo, to niech będą zagwarantowane środki dla nas. To tez będzie jednym z argumentów walki, żeby powiat i Puszcza Białowieska znalazły się w projektach kluczowych.

Jeszcze raz dziękuję Panie Przewodniczący za zaproszenie. Czy będę członkiem Zarządu, czy radnym, to chcę, żeby Pan Przewodniczący mnie dalej zapraszał, bo ja jestem stąd i powinienem służyć mieszkańcom powiatu hajnowskiego.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W numerze 4 Łowca Polskiego z tego roku ukazały się trzy artykuły mówiące o inicjatywie budowy pomnika żubra na Zwierzyńcu, tak, gdzie już taki żubr już jest. Inicjatywa polega na tym, że w roku następnym, gdy będzie rocznica śmierci Jana Sztolcmana, działacza przyrodniczego i redaktora naczelnego Łowca Polskiego i sprawa polega na tym, że z łusek myśliwych Komitet Organizacyjny, który został powołany chciałby postawić pomnik żubra. Ponieważ to wszystko odbywa się u nas, to ja myślę, że moglibyśmy wyrazić swoją wolę na ten temat i przesłać pismo do nich popierające tę inicjatywę i deklarujące pomoc w zbieraniu łusek.”

Radni wyrazili zgodę na przesłanie pisma o powyższej treści do redakcji Łowca Polskiego.

Radny Stefan Kuczyński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zebraliśmy się dzisiaj o godz. 8:00 i nie padło słowo wyjaśnienia dlaczego tak się stało. Wnioskuje, żeby Pan Przewodniczący szanował prawo lokalne na przyszłość, czyli to, co Pan własnoręcznie podpisał, żeby sesje były najwcześniej o godz. 15:00.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja na początku nie mówiłem, bo myślałem, że wszyscy są zorientowani. Zmiana godziny wynikła z kilku powodów. Otóż członkowie Zarządu mieli umówione spotkanie, które zdołali odwołać do tej pory. A ponadto na te sesję zaprosiliśmy oprócz Pana Janowskiego również radnego Jana Syczewskiego i z Panem Starostą zawieźliśmy zaproszenie Marszałkowi Województwa. Pan Marszałek nas przyjął i powiedział, że chętnie do nas przyjedzie i również intencja naszego zaproszenia było to, żeby te kontakty, które są możliwe do nawiązania, żeby były i żeby tutaj wszystko odbywało się zgodnie z utartymi regułami i uważaliśmy, że obecność Pana Marszałka byłaby dla nas dobrym elementem. Przyjęliśmy jego wyjaśnienia jako zrozumiałe, ponieważ miał już umówione spotkania, ale podtrzymujemy nasze zaproszenie do odwiedzenia naszego powiatu. Dlatego tak wyszło ze zmianą godziny dzisiejszej sesji.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na dzień dzisiejszy na godzinę 11:00 był zwołany Konwent Starostów w Siemiatyczach, w którym miał uczestniczyć Pan Marszałek. Głównym tematem rozmów podczas konwentu miał być indykatywny wykaz indywidualnych projektów kluczowych. Ze względu na ten konwent zaplanowano sesję na 8:00 i zaprosiliśmy Marszałka na 8:00, żeby potem mógł jeszcze zdążyć do Siemiatycz na konwent. Ale gdy zawieźliśmy zaproszenie, to okazało się, że Pan Marszałek na ten dzień ma już inne zobowiązania i w rezultacie konwent Starostów również został przeniesiony na dzień 4 lipca. Po drugie, Pan Sirak wyszedł dzisiaj wcześniej z sesji, gdyż musi być obecny na wojewódzkiej naradzie dotyczącej zarządzania kryzysowego, a przede wszystkim ratownictwa medycznego, bo my tam tez mamy swoje interesy i chcieliśmy być na tym spotkaniu. Z tego powodu prosiliśmy Pana Przewodniczącego o zmianę godziny sesji. Mam nadzieję, że takie sytuacje w przyszłości nie będą się powtarzać, albo będą rzadkie.”





Do punktu 10-go:


W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji i życząc udanego wypoczynku letniego.

 

 

Protokołowała Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Violetta Miniuk

Sergiusz Kojło







Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk - Wydział Organizacyjno - Administracyjny Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2007-10-31

Data modyfikacji: 2007-10-31

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2007-10-31