Uchwała Rady Nr XXVI/181/10 z dnia 2010-01-21
w sprawie | w sprawie nadania abp gen. bryg. dr Mironowi Chodakowskiemu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. |
---|---|
Data wydania | 2010-01-21 |
Numer | XXVI/181/10 |
uchwała nR XXVI/181/10
Rady Powiatu Hjanowskiego
21 stycznia 2010r.
w sprawie nadania abp gen. bryg. dr Mironowi Chodakowskiemu tytułu
„Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.
Na podstawie § 3 uchwały nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” uchwala się, co następuje:
§ .11. Nadaje się abp gen. bryg. dr Mironowi Chodakowskiemu tytuł „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” za szczególne zasługi na rzecz promocji powiatu.
Uzasadnienie nadania tytułu stanowi załącznik do uchwały.
§ .2Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Powiatu oraz Staroście Hajnowskiemu.
§ .3Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
Sergiusz Kojło
Rady Powiatu Hjanowskiego
z dnia 21 stycznia 2010r.
Zgodnie z regulaminiem nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” stanowiącym załącznik do uchwały Nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 31 grudnia 2009r. zgłosił wniosek o nadanie tytułu abp gen. bryg. dr Mironowi Chodakowskiemu.
Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Miron arcybiskup Hajnowski ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Jabłecznej. W 1979r. Metropolita Bazyli udzielił mu święceń diakońskich, jak również w tym samym roku złożył śluby zakonne. Piastował funkcję Namiestnika Klasztoru w Jabłecznej. W roku 1984 został proboszczem parafii w Supraślu, a po konsekracji Klasztoru Supraskiego – jego Namiestnikiem. 10 maja 1998r. został konsekrowany na biskupa z tytułem Biskup Hajnowski.
21 października 1998r. obowiązki Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego Wojska Polskiego zostały powierzone Jego Ekscelencji Mironowi Biskupowi Hajnowskiemu.
Wcześniej 15 sierpnia 1998r. Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski mianował Ks. biskupa Mirona na stopień generała brygady.
W okresie kierowania Prawosławnym Ordynariatem Wojskowym przez Mirona Biskupa Hajnowskiego kapelani prawosławni na stałe wpisali się w codzienność polskiej armii. Postawiono za cel, nie tylko dbanie o możliwość odbywania praktyk religijnych wśród żołnierzy oraz poszerzenie wiedzy religijnej wśród żołnierzy ale także wychowanie, miłość do Ojczyzny i poszanowanie życia, wpajanie zasad moralnych, propagowanie wartości chrześcijańskich, uczenie tolerancji do innych wyznań i narodów, otwieranie na ekumenizm i współpracę z przedstawicielami innych religii.
Prawosławny Ordynariat obejmuje opieką duchową również funkcjonariuszy Straży Granicznej, strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Rokrocznie w Hajnówce z inicjatywy Arcybiskupa Mirona organizowane są obchody Święta Wojska Polskiego.
Metryka strony