Uchwała Rady Nr XLVI/367/2024 z dnia 2024-03-14 w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego
Data wydania | 2024-03-14 |
---|---|
Numer | XLVI/367/2024 |
Tytuł | Uchwała Rady Powiatu Hajnowskiego |
w sprawie | wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego |
Uchwała Nr XLVI/367/2024 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 14 marca 2024 r. w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego
Na podstawie art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107) Rada Powiatu Hajnowskiego uchwala, co następuje:
§1. Postanawia się wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podlaskiego z dnia 16 lutego 2024 r. nr NK-II.4131.37.2024.AB, stwierdzające nieważność uchwały nr XLIV/361/2024 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego z powodu utraty prawa wybieralności.
§2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Hajnowskiego.
§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko
Uzasadnienie
W dniu 16 lutego 2024 r. Wojewoda Podlaski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały nr XLIV/361/2024 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego z powodu utraty prawa wybieralności. W ocenie Organu nadzoru ww. uchwała podjęta została z istotnym naruszeniem prawa, z uwagi na stwierdzenie wygaśnięcia mandatu osoby, która w dniu podjęcia uchwały nie była już radnym Rady Powiatu Hajnowskiego, bowiem jej mandat wygasł z dniem 16 stycznia 2024 r.
Przeprowadzona analiza przedmiotowej sprawy nasuwa wątpliwości co do zasadności wydanego rozstrzygnięcia nadzorczego. Biorąc pod uwagę chronologię zaistniałych zdarzeń nie sposób mówić o sprzeczności z prawem działania Rady Powiatu Hajnowskiego. Mianowicie na dzień podejmowania przedmiotowej uchwały (18 stycznia 2024 r.) nie stwierdzono wygaśnięcia mandatu radnego Bogusława Szczepana Łabędzkiego z dniem 16 stycznia 2024 r. ani z żadną inną datą.
W dniu 2 stycznia 2024 r. radny Bogusław Szczepan Łabędzki złożył oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu radnego ze skutkiem na dzień 29 lutego 2024 r. Następnie w dniu 16 stycznia 2024 r. radny złożył kolejne oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu. W dniu 23 stycznia 2024 r. – czyli siedem dni po podjęciu przez Radę Powiatu uchwały - Komisarz Wyborczy w Białymstoku II wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu Bogusława Szczepana Łabędzkiego z dniem 16 stycznia 2024 r.
Rada Powiatu Hajnowskiego wydała zaś przedmiotową uchwałę w dniu 18 stycznia 2024 r., tj. jeszcze przed wydaniem postanowienia Komisarza Wyborczego w Białymstoku II, stwierdzającego wygaśnięcie mandatu radnego. W momencie podjęcia przedmiotowej uchwały w obrocie funkcjonowały jedynie dwa, nierozpatrzone przez Komisarza Wyborczego, oświadczenia radnego o różnej treści w zakresie terminu zrzeczenia się mandatu.
Wskazać należy, że wedle stanu na dzień 18 stycznia 2024 r. Rada Powiatu Hajnowskiego była zobligowana do podjęcia przedmiotowej uchwały. W dniu 18 grudnia 2023 r. wpłynęła interpelacja radnego Romana Ostapczuka, w ramach której radny zwrócił się o zbadanie kwestii braku miejsca zamieszkania radnych Rady Powiatu Hajnowskiego na terenie powiatu hajnowskiego. Przyczyną złożenia interpelacji przez radnego były liczne zapytania mieszkańców Powiatu hajnowskiego, którzy wskazywali na fakt niezamieszkiwania radnego Bogusława Szczepana Łabędzkiego na terenie Powiatu hajnowskiego. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego potwierdzono wobec radnego Bogusława Szczepana Łabędzkiego przesłanki wygaśnięcia mandatu z uwagi na utratę prawa wybieralności. W obliczu zaistniałych faktów Rada Powiatu Hajnowskiego była zobligowana do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Mając powyższe na względzie nie sposób przyjąć, że Rada Powiatu dopuściła się istotnego naruszenia prawa, w sytuacji gdy na dzień podjęcia przedmiotowej uchwały nie istniało w obrocie prawnym postanowienie Komisarza Wyborczego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego, ani też nie była rozstrzygnięta kwestia daty z jaką oświadczenie radnego odnosi skutek. Zważyć należy, że w orzecznictwie sądów administracyjnych nie zapadły dotychczas rozstrzygnięcia w materii zbliżonej do przedstawionego stanu faktycznego. Przedmiotowa sprawa, jako posiadająca cechy zagadnienia prawnego, powinna zostać poddana szczegółowej analizie i rozpatrzeniu.
Na podstawie art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 107) rozstrzygnięcia organu nadzorczego dotyczące powiatu podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem, w terminie 30 dni od dnia ich doręczenia, co nastąpiło w przedmiotowej sprawie w dniu 16 lutego 2024 r. Jednocześnie zgodnie z art. 85 ust. 3 ww. ustawy do złożenia skargi uprawniony jest powiat lub związek powiatów, którego interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała organu, który podjął uchwałę lub którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze. Konieczne jest zatem podjęcie przez Radę Powiatu Hajnowskiego uchwały, uprawniającej Powiat Hajnowski do wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze w przedmiotowej sprawie.
Metryka strony