Protokół Nr XX/09 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 26 lutego 2009 r.

 

Protokół Nr XX/09

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 26 lutego 2009 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)

( początek sesji - godz. 15:00, koniec tego samego dnia - godz. 16:32)

 

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

  • Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

  • Sławomir Grygoruk – Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce;

  • Adam Bondaruk – Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce;

  • Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;

  • Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;

- Marta Chmielińska, Tadeusz Topolski – przedstawiciele prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str..59..., zał. nr …7.. ).

Porządek obrad:

  1. Otwarcie XX sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XVIII i XIX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Sprawozdanie z działalności komendy Powiatowej Policji za 2008r.

  7. Informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.

  8. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i porządku Publicznego.

  9. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

  10. Powzięcie uchwał w sprawie:

  1. zmian w budżecie na 2008r.;

10.2. określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności przypadających Powiatowi Hajnowskiemu oraz jednostkom organizacyjnym Powiatu Hajnowskiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazanie organów do tego uprawnionych;

10.3.podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.

10.4. zamiaru wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce;

10.5. zamiaru likwidacji Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce;

10.6. zmiany uchwały w sprawie zasad zbycia, wydzierżawienia lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

 

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

Do punktu 1-go:

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str...60......, zał. nr 8… ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

 

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XX sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Do punktu 3 – go:

Do protokołu z XVIII i XIX sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVIII i XIX sesji Rady Powiatu. Protokoły zostały przyjęte jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str...53-54....., zał. nr 5…) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

 

W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Do punktu 5-go:

 

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:

  1. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Ja na poprzedniej sesji w styczniu zadałem pytanie o wyjaśnienie sprawy dotyczącej przyjmowania pracowników w Warsztacie Terapii Zajęciowej, a w szczególności o to, że Pan kierownik przyjmując, rozmawiając z daną osobą spytał o wyznanie. Dostałem pismo podpisane przez Pana Starostę, że przesyłamy z prośbą o zainteresowanie i myślę, że to nie załatwia sprawy. Tę sprawę należy wyjaśnić i poinformować jak została ta sprawa załatwiona, bo samo to napisanie – proszę się o zainteresowanie, to nic nie daje. Oczekuję dalej, że jakąś konkretną odpowiedź w tej sprawie dostanę.”

  2. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Myślę, że wszyscy byliśmy na obchodach zorganizowanych przez Starostwo – X-lecia Powiatu. Była to sympatyczna impreza. Myślę, że my jako radni powiatowi też powinniśmy mieć w tym jakiś udział i dlatego wnioskuje, żeby każdy radny przeznaczył 50% diety za luty na dom Dziecka w Białowieży z przeznaczeniem tych pieniędzy na zorganizowanie tym dzieciom wycieczki w okresie wakacji, żeby te dzieci miały tez pamiątkę, że 10 lat istnieje powiat i myślę, że byłoby to miłą sprawą, do której my jako radni byśmy się przyczynili.”

  3. Radny Mirosław Kulbacki zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Nie tak dawno, 6 lutego br. odbyło się w Warszawie w Ministerstwie Środowiska spotkanie Ministra Macieja Nowickiego z samorządowcami z naszego regionu. W tym spotkaniu uczestniczył Pan Starosta. Jednym z głównych tematów na tym spotkaniu były oczekiwania samorządów wobec Ministerstwa w związku z powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego. Wiadomo, że samorządy utraciły pewne korzyści płynące z np. podatku leśnego. Wiem, że Minister oczekuje od samorządów pewnej listy życzeń, co w zamian otrzymałyby gminy i wiem, że na dzień dzisiejszy gmina Narewka opracowała taką listę opiewającą na 115 mln zł i wiem, że ta lista została przesłana do Ministerstwa. Czy Starostwo Powiatowe też taką listę opracowało? Jaki przebieg był tego spotkania w Ministerstwie.”

  4. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałabym się dowiedzieć, bo spotkałam się z takim stwierdzeniem, że z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą zapewnione pieniądze dla gmin z regionu Puszczy Białowieskiej i że będzie stworzony specjalny priorytet dla tych gmin. Czy trwały na ten temat rozmowy? I jeżeli cos takiego się planuje to dobrze byłoby ująć w takich priorytetach kanalizację, remont dróg, ochronę powietrza, gleby itd. Wiemy, że pod koniec tego roku większość składowisk zostanie zamkniętych, więc tutaj tez prośba i apel, żeby znalazły się środki na wybudowanie składowiska, gdyż w 2010r. będzie problem ze składowaniem śmieci w powiecie hajnowskim.”

  5. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Czy został już ogłoszony przetarg na te projekty z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na ulice w Białowieży i w Kleszczelach. Mam prośbę, bo jeżeli byłyby zdejmowane płytki w Kleszczelach, to żeby te płytki przenieść na ulicę Boćkowską, to tez jest droga powiatowa i tam częściowo już został ułożony chodnik. A płytki na ulicy Mickiewicza, żeby nie rozpłynęły się i nie trafiły na wysypisko lub żeby nie zostały sprzedane.”

  6. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Czy Pan Starosta mógłby wystąpić do Urzędu Marszałkowskiego, do Marszałka z prośbą, żeby pouzupełniał te dziury na drogach wojewódzkich, zwłaszcza na drodze Kleszczele – Hajnówka, na ulicy Warszawskiej przy Spółdzielni Mleczarskiej. Po okresie zimowym bardzo dużo jest dziur. Przy okazji przy tej drodze Kleszczele – Hajnówka, żeby wyżwirować pobocza, bo droga jest wąska, niebezpieczna i przy mijaniu z tirami trzeba zjeżdżać z drogi.”

 

Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2008r. ( str …26-30., zał nr …1..) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.

Pan Sławomir Grygoruk zabierając głos powiedział, że w 2008r. zaobserwowano tendencję zwyżkową jeżeli chodzi o wykroczenia. W 2008r. było 15.900 wykroczeń i jest to wzrost o ponad 4000.

Radny Mikołaj Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dzisiaj pytać o stan kondycji policji powiatowej to nie wypada z dwóch powodów. Po pierwsze mamy kryzys, a po drugie to nie ma szefa. Ale mimo wszystko teren powiatu jest ciekawy, bo miasto chyba nie powinno się obawiać, bo tu na miejscu są zgromadzone duże siły policyjne, natomiast teren pyta się o to, jak będzie z patrolami. Media przekazują, ze nakłady będą mniejsze na Policję. Jeszcze zapytam o sprawę wakatów. Tak się składa, że corocznie przy tych sprawozdaniach waszych są poruszane sprawy wakatów. To jak to jest z nimi, albo one sa, albo ich w ogóle nie trzeba uwzględniać, bo jak one już od kilku lat są nie do zrealizowania, to chyba nie ma co ich wykazywać, bo i tak pracujecie w takim składzie jaki jest. Natomiast jeżeli byłyby jakieś pomocne wystąpienia, załóżmy Rady Powiatu do Komendanta Wojewódzkiego Policji o dodanie np. etatów w Policji dla Hajnówki, to oczywiście byłbym za tym i sądzę, że cała Rada byłaby za tym, żeby pomóc.”

 

Radny Mikołaj Aleksiuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Policja w ubiegłym roku organizowała kilka razy akcję „Alkomat”. Tak się złożyło, że ja też ze trzy razy byłem zatrzymany i bardzo dobrze. Społeczeństwo w Hajnówce ocenia tę akcję bardzo pozytywnie i są za tym, żeby tych akcji było jak najwięcej. Czy w ramach tych akcji było ujawnianych dużo wykroczeń? W ostatnim akapicie sprawozdania jest zdanie, że dobre wyniki zostały osiągnięte dzięki zaangażowaniu kierownictwa, wolnego czasu i funkcjonariuszy. Chyba powinno być odwrotnie. Kierownictwo ma zorganizować tę pracę, a jak oni to zrobią to już ich zmartwienie.”

Pan Sławomir Grygoruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Odnośnie patroli w terenie, to mamy patrole w gminach. Staramy się, żeby były patrole do 22:00, a nawet do 7:00, ale przeważnie są do 16:00. Jednak nie zawsze jest obsada na te patrole, w związku z czym interwencje, które się wydarzą w czasie, gdy nie ma obsady, to załatwia Policja z Hajnówki. Jeśli chodzi o etaty, wakaty, to przed końcem 2008r. mieliśmy pełną obsadę. Niemniej z uwagi na rotację pracowników, na początku tego roku odeszło 5 policjantów i stąd te wakaty. Z uwagi na kryzys otrzymaliśmy informację, że na chwilę obecną został wstrzymany nabór do Policji i będziemy musieli pracować z taką obsada jaka mamy na ten moment. Jeśli chodzi o te akcję Alkomat, to u nas ona nazywa się – Trzeźwy poranek. Na pewno efekty są, ale jeżeli chodzi o liczby, to ja nie jestem teraz w stanie powiedzieć. A jeżeli chodzi o zapis w sprawozdaniu, na który zwrócił Pan uwagę, to najpierw powinni być policjanci, ale z różnych względów najpierw przedstawia się kierownictwo, a na końcu szarych policjantów, którzy zazwyczaj mają największy wkład pracy.”

Radni nie zgłosili więcej uwag i pytań.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2008r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 7-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego ( zał. nr ..4…, str ....44-52... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tej informacji.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ( zał. nr ..2…, str ...31-32.... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów ( str …33-43., zał nr …3..) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 10-go:

10.1.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2009r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XX/135/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 26 lutego 2009 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2009r.

( strona ....13-16....)

10.2.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności przypadających Powiatowi Hajnowskiemu oraz jednostkom organizacyjnym Powiatu Hajnowskiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazanie organów do tego uprawnionych.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XX/136/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008 r.

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności przypadających Powiatowi Hajnowskiemu oraz jednostkom organizacyjnym Powiatu Hajnowskiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazanie organów do tego uprawnionych.

( strona ...17-20.......)

10.3.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: Ja od poniedziałku do dzisiaj dochodziłem paru spraw i Pan Paweł niektóre sprawy wyjaśnił i dziękuję, ale myślę, że do tego punktu o turnusach rehabilitacyjnych, to myślę, ze to małe dofinansowanie powoduje kłopot i rozgoryczenie wśród ludzi, którzy składają wnioski. Ludzie mówią, że w tamtym roku nie dano im pieniędzy, bo za niskie grupy. Ludzie poszli na podwyższenie grupy, dostali przekwalifikowanie, a teraz okazuje się, że znowu nie pojadą, bo będą turnusy co drugi rok. Myślę, że głównym powodem zamieszania jest to, że nie ma regulaminu opracowanego przez PCPR, podanego do wiadomości, który każdy mógłby przeczytać. Jeżeli każdy wiedziałby na jakich zasadach jest dofinansowanie, to wtedy ludzie nie denerwowaliby się i nie przychodziliby z pretensjami. Na Komisji Pan Paweł mówił, że powiat hajnowski wykorzystuje dużo środków na dofinansowanie turnusów i jest to prawda, ale Hajnówka ma w Białowieży Dom Pomocy Społecznej, z którego mieszkańcy naszego powiatu chętnie korzystają. Nie chwaląc się, to ja w tych dobrych czasach, gdy Pan Paweł dawał pieniądze to te 100, 150 osób woziłem po Polsce. Ludzie zwiedzali. Ja wiem, że powiat i Rada chciałaby, żeby te pieniądze zostały tutaj, ale nie wiem czy Państwo potraficie sobie wyobrazić przeżycia starszych ludzi, których zawiezie się do Wiednia lub Pragi. Myślę, że trzeba byłoby opracować szczegółowy regulamin przydziału funduszy i nie byłoby rozgoryczenia. A teraz są nerwy, ludzie złorzeczą, jedni się śmieją, a inni mówią, że będą pisać do starosty.”

Pan Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabierając głos, powiedział, cytuję: „Faktycznie w tym roku jest połowę mniej pieniędzy niż w roku ubiegłym dlatego środki na zadania zostały uszczuplone. Jeżeli chodzi o dofinansowanie do turnusy rehabilitacyjnych, to jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, która określa i przewiduje dwa instrumenty regulujące ten duży popyt, żeby go ograniczyć. Pierwsze, to obniżanie dofinansowania w każdym roku o 20% kwoty, a drugim to jest przydzielanie turnusu co drugi rok. Jeżeli chodzi o regulamin, to nie wiem, jak to będzie pod względem prawnym, można zastanowić się, czy jest taka możliwość prawna. Może faktycznie taki regulamin uspokoiłby nastroje mieszkańców.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dodam, że problemem nie jest tu brak regulaminu, bo gdy była dostateczna ilość pieniędzy, to radziliśmy sobie bez regulaminu. Problemem jest brak pieniędzy. Prawie połowę środków nam obcięto i stąd też siłą rzeczy musieliśmy w każdej z tych pozycji ciąć planowane wydatki. Nie wiem, na ile jest to efekt kryzysu, który nagle nas dopadł i o którym słyszymy w środkach masowego przekazu, ale jeżeli tak, to gdzie jest zapewnienie, że na kryzysie nie ucierpią ci najsłabsi, a tu cierpią ci najsłabsi. Ja rozumiem rozgoryczenie tych wszystkich, którzy w ubiegłym roku nie dostali się na turnusy rehabilitacyjne, planowali pojechać w tym roku i pewnie też ze względu na ograniczenie środków nie wszyscy te swoje plany zrealizują. Niech Pan Michalak nie traktuje tego jak złośliwość z mojej strony, ale nie mówmy o tym, że dzięki turnusom ktoś mógł gdzieś tam wyjechać, coś zobaczyć, cos zwiedzić, że dzięki turnusom był w Wiedniu, bo to są turnusy rehabilitacyjne, a nie wycieczki. Ja wiem, że to było łączone, bo było robione jedno z drugim i chwała tym, którzy to organizowali, ale żebyśmy nie byli źle w ten sposób zrozumiani przez tych, którzy nie pojadą na turnus rehabilitacyjny, a bardzo tej rehabilitacji potrzebują.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja się Panie Starosto nie obrażam, tylko na turnusach rehabilitacyjnych jest taka zasada, że soboty i niedziele są wolne i nie ma w tym czasie zabiegów. Także ten czas trzeba jakoś zorganizować. Ja robie wycieczkę za 50 zł z Lądka Zdroju do Pragi na jeden dzień, to myślę, że pojechać z Hajnówki to dużo wiece by to kosztowało i więcej czasu zajęło. Jeśli robimy Austrię, to robimy Pragę i Wiedeń i robimy to w dwa dni za 150 zł – także myślę, że są to kwoty niezbyt duże. Są soboty wolne i to nie ma nic wspólnego z rehabilitacją, bo w tym czasie nie odbywają się zabiegi. Na temat tego regulaminu, to wczoraj rozmawiałem z koleżanką i pytałem, jak to wygląda w Łodzi i myślę, że to jeszcze gorzej wygląda niż u nas, bo tam jest więcej potrzebujących osób. Ona mówiła, że regulamin u nich jest przerabiany i co 4 lata będzie można jeździć na turnusy. Myślę, że ten regulamin można i u nas opracować.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja chciałabym się zwrócić z prośbą, że jeżeli jakiekolwiek będą tylko pieniądze, to proszę pamiętać o niepełnosprawnych. W każdym regionie Polski odbywa się inaczej to dofinansowanie. Ja jeżdżę indywidualnie i spotykam się z ludźmi, także u nas jeszcze nie jest źle. To pierwszy rok, kiedy jest taki kryzys, że nie jesteśmy dofinansowywani co roku. Są miasta np. Koszalin, gdzie jest dofinansowanie co cztery lata.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r. A.Downarowicz).

Uchwała Nr XX/137/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 26 lutego 2009 r.

 

w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2009r.

( strona ...21-22.......)

10.4.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zamiaru wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r. K.Petruk).

UCHWAŁA NR XX/138/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 26 lutego 2009r.

 

w sprawie zamiaru wyłączenia z Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego i włączenie ich do Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce.

 

(strona.....23....)

10.5.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r. K.Petruk).

UCHWAŁA NR XX/139/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 26 lutego 2009r.

 

w sprawie zamiaru likwidacji Hajnowskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Hajnówce.

(strona....24.....)

10.6.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad zbycia, wydzierżawienia lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Co się stanie, gdy trafi się ktoś z grubą forsą i powie, że wszystkie urządzenia w szpitalu chce wynająć na miesiąc, to ma dyrektor zezwolić, czy nie.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że decyzja należy do dyrektora, który nie musi zezwolić i pewnie nie zezwoli.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Diabetyk, żeby się dostać do specjalisty musi czekać 4 miesiące, gdyż tak chyba został kontrakt podpisany. Chwalenie się, że jest wszystko OK., to można się chwalić, ale proszę spróbować zarejestrować się w szpitalu do jakiegoś specjalisty.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że dostępność do diabetologa nie jest związana z projektem tej uchwały.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „A jak dyrektor wynajmie gabinet diabetologa i co wtedy?”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 1 głosie „przeciwnym” ( r. L.J.Michalak) i 1 głosie „wstrzymującym się „ ( r. A.Downarowicz).

UCHWAŁA NR XX/140/09

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 26 lutego 2009r.

 

w sprawie zmiany uchwały w sprawie zasad zbycia, wydzierżawienia lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.

(strona.....25....)

Do punktu 11-go:

 

 

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Będę odpowiadał w kolejności zadanych tutaj pytań i interpelacji. Interpelacja Pana Michalaka dotyczy sytuacji w warsztatach Terapii Zajęciowej. Pan Michalak uważa, ze pismo, które skierowaliśmy po jego wypowiedzi na sesji Rady Powiatu jest niewystarczające, a ja chcę powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie zrobić niczego więcej, bo WTZ są prowadzone przez parafię prawosławną p.w. św . Trójcy w Hajnówce. Proboszczem tej parafii jest ks. M. Niegierewicz i to Jego powiadomiliśmy o sytuacji, jaka zdaniem Pana Michalaka występuje w WTZ, które on nadzoruje. Dzisiaj dotarło do Starostwa wyjaśnienie na nasze pismo skierowane do ks. M.Niegierewicza. Tyle mogę odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście kopię tego pisma Pan otrzyma.

Drugie pytanie – to jest raczej wniosek skierowany do radnych, ja nie będę go komentować, zresztą byłoby to nie na miejscu, gdyż my z panem Sirakiem nie pobieramy diet, ale ja się w swoim imieniu zobowiązuję taką samą kwotę przekazać na rzecz Domu Dziecka, jeśli będzie taka decyzja Rady.

Pan radny Kulbacki zadał pytanie o spotkanie w dniu 6 lutego u Ministra Środowiska i pytanie ubrał w kwestię poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego. Otóż chcę zdementować, na spotkaniu nie było mowy o poszerzeniu Białowieskiego Parku Narodowego, była mowa o podnoszeniu standardów ochronnych Puszczy Białowieskiej, nie twierdząc w jakiej formie to podnoszenie ma nastąpić. Mówił Pan też tutaj o utraconych korzyściach, ale o utraconych korzyściach mogą mówić tylko gminy, które pobierają tzw. podatek leśny, a powiat tego podatku nie ma. Chociaż mogą tu być straty jeśli chodzi o impulsy rozwojowe, ale tych strat naszych nie da się wymierzyć w złotówkach. Na tym spotkaniu ustalono, że zanim zaczniemy rozmawiać o podnoszeniu standardów ochrony puszczy Ministerstwo chce zorientować się w naszych potrzebach związanych z rozwojem cywilizacyjnym tego regionu. W imieniu Ministra Środowiska działa w tym względzie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które jest powołane przy ministrze i do tego centrum zgłosiliśmy swoje potrzeby. Swoje potrzeby zgłosiły wszystkie gminy, które mają na swoim terenie Puszczę Białowieską oraz miasto Hajnówka. Jako Starostwo Powiatowe zgłosiliśmy do tego koncertu życzeń również swoje potrzeby. Ja nie znam tego katalogu potrzeb, jakie zgłosiły poszczególne gminy. Nasze potrzeby określiliśmy w ten sposób, po pierwsze: stymulowanie rozwoju turystyki i usług turystycznych poprzez organizację centrum zarządzania turystyki dla całego regionu z siedzibą w Hajnówce, wdrożenie zintegrowanego programu budowy infrastruktury turystycznej w puszczy i na jej obrzeżach, szlaki piesze, rowerowe, parkingi, miejsca postojowe, kolejki wąskotorowe, ścieżka w koronach drzew, wieże widokowe, schronisko młodzieżowe w Hajnówce, i ścieżki rowerowe w mieście, ścieżka rekreacyjno – sportowa, wypożyczalnie sprzętu zimowego i letniego, kompleks rekreacyjno – sportowy dla dzieci i dorosłych bez lokalizacji tego przedsięwzięcia. Kolejne, to utworzenie mechanizmów finansowych zachęcających do inwestowania w infrastrukturę turystyczną, jak np. fundusz pożyczkowy, czy fundusz poręczeń kredytowych, wdrożenie programu rozwoju agroturystyki i poprawy jakości usług agroturystycznych, uatrakcyjnienie istniejącej oferty turystycznej poprzez modernizację już funkcjonujących obiektów turystycznych. Kolejny problem to poprawa dostępności komunikacyjnej regionu, przez wdrożenie programu modernizacji dróg wojewódzkich i powiatowych, nawierzchnie, chodniki, oświetlenie, reaktywowanie komunikacji kolejowej do Białowieży, skomunikowanie jej z Warszawą, budowa ścieżki rowerowej między Hajnówką a Białowieżą. Kolejny problem to rozwiązanie problemu gospodarki odpadami komunalnymi w skali powiatu, to jest : budowa zakładu gospodarki odpadami w Hajnówce i nowego składowiska odpadów, rekultywacja dotychczasowych składowisk odpadów na terenie całego powiatu, dokończenie budowy sieci wodociągowo – kanalizacyjnej z ewentualnym programem oczyszczalni przydomowych, gazyfikacja powiatu, wsparcie programu rozwoju dla wydziału zamiejscowego Politechniki Białostockiej i połączenie tego oczywiście z podnoszeniem standardów ochronnych puszczy. Ponadto realizacja powiatowego programu usuwania azbestu, utworzenie programu wsparcia dla przedsiębiorstw, budowa infrastruktury przy zalewie Siemianówka, Bachmaty i Repczyce oraz poprawa istniejącego stanu wód w tych zalewach, tworzenie nowych atrakcji turystycznych oraz ich promocja. Tyle problemów zostało zgłoszonych przez powiat. Katalog nie jest zamknięty, bo kolejne spotkanie będzie poświecone jakby już zebraniu tych wszystkich przedsięwzięć do kupy i określenia możliwości ich realizacji. Na wczorajszym spotkaniu w Ministerstwie poświęconym obchodom 600- lecia ochrony Puszczy Białowieskiej Minister zażartował, że gdyby udało się to wszystko zrealizować, to bylibyśmy tutaj krainą szczęśliwości, chociaż taka niedaleko w Skupowie jest.

Jeśli chodzi o finansowanie, bo tutaj radna Niegierewicz w tym kontekście zadawała pytanie, to mówiąc o tych potrzebach Minister Nowicki wymieniał finansowanie przede wszystkim w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo są to pieniądze krajowe i są to pieniądze łatwo dostępne jeśli za nimi stoi poparcie ministerstwa środowiska. Możliwe też jest finansowanie z innych funduszy, z funduszy również unijnych, z funduszu skierowanego na obszary wiejskie i z funduszu infrastruktura i środowisko. Rozmowa trwała 1,5 godz. i jest to zbyt krótki czas na to, by rozmawiać o szczegółach. Dobrze się stało, że ten „koncert życzeń” został zgłoszony, bo będzie to jakaś baza do kolejnego spotkania. Gdy zostanie określony program wsparcia dla regionu Puszczy Białowieskiej to będziemy dyskutować na temat problemów podnoszenia standardów ochronnych Puszczy białowieskiej. Kiedy będzie to następne pytanie, to niestety jeszcze nie wiemy.

Na drugie pytanie Pani radnej Niegierewicz odpowiadam twierdząco. Obydwa przetargi zostały już ogłoszone i oczekujemy na oferty. Jeżeli chodzi o płytki chodnikowe to jest to sprawa do załatwienia na bieżąco, jest to oczywiście możliwe do realizacji, jeżeli płytki po zdjęciu będą nadawały się do dalszego wykorzystania.

Kolejny wniosek, to nawet byliśmy 24 lutego w Urzędzie Marszałkowskim i rozmawialiśmy z Marszałkiem na temat linii kolejowej do Białowieży, ale mówiliśmy też o naszych drogach wojewódzkich. Możemy oczywiście wystąpić na piśmie, ale niestety ja już nie mogę tutaj gwarantować za jakikolwiek skutek, bo odpowiedź jest jedna, że podobne drogi są w całym województwie.

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Wniosek radnego Lecha Jana Michalaka dotyczy Domu Dziecka w Białowieży dotyczy wszystkich nas. I nie bardzo wiem, czy powinniśmy to przegłosować, bo ja przyznam szczerze , że nie wiemy, czy byśmy tak uszczęśliwili te dzieci wycieczką. Czy pan kontaktował się z dyrektorem, jak oni by to widzieli. Co do samej idei, że każdy z nas zechciałby wesprzeć Dom Dziecka i jego podopiecznych jest bez wątpienia słuszna.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że wycieczka to najlepsza rzecz, bo wtedy dzieci będą pamiętać gdyby pojechały na porządną wycieczkę, to będą pamiętały, że radni im taką wycieczkę zafundowali. Jeśli jest inna potrzeba, to oczywiście można z dyrektorem uzgodnić i to wcale nie musi być wycieczka. Jeżeli te pieniądze byłyby bardziej potrzebne do życia tego domu, to ja nie mam nic przeciwko, bo ważne jest to, że my jako radni cos przekażemy. Ta uroczystość była bardzo fajna, Starostwo poniosło koszty i my jako radni też poczuwajmy się do jakiś kosztów, żeby od nas radnych też jakiś wkład w to 10-lecie było.”

Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałem powiedzieć, że co roku wspieramy młodzież z Domu Dziecka organizując im paczki, to raz, a druga rzecz to robiliśmy składkę na X-lecie powiatu. Po ile to nie będziemy mówić, gdyby trzeba było więcej, to też byśmy się złożyli. Każdy z nas oczywiście dołoży ile trzeba.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja mam propozycję. Pieniążki trzeba dać, ale proponuję najpierw odwiedzić Dom Dziecka, żeby Rada się tam wybrała i zobaczyła, że są tam dzieci różnego przekroju. Może trzeba porozmawiać z dyrekcją, na co przydałyby się im te pieniądze.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że decyzję powinniśmy podjąć dzisiaj, bo to się rozmydli za miesiąc.”

Przewodniczący Rady powiedział, że wniosek radnego Lecha Jana Michalaka należy przegłosować.

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To nie tak, gdyż są to indywidualne deklaracje. Ja też, chociaż diety nie biorę, ale deklaruję, że tę kwotę wpłacę.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie możemy nikogo zobowiązywać do wpłacenia tych pieniędzy, ale mamy nadzieję, że nikt się nie wyłamie.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: Dobrze byłoby, żeby jakiś zespół radnych pojawił się w Domu Dziecka. Trzeba byłoby zorganizować ten wyjazd do Domu Dziecka. Jest jeszcze kolejny wniosek skierowany do Starostwa. Jest to wniosek Komitetu Pomocy dla Parafii Rzymsko – Katolickiej w Kleszczelach z prośbą o wsparcie finansowe odbudowy plebani zniszczonej w styczniu w wyniku pożaru.( wniosek w załączeniu, str…58…….., zal nr …6……). Może odłożyć tę sprawę i spróbować z budżetu powiatu przeznaczyć jakieś pieniądze na ten cel, chociaż Pani Skarbnik mówi, że z budżetu powiatu nie można udzielać takiego rodzaju dotacji. Może sporządzić kolejną listę dla chętnych chcących wpłacić.”

Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chcę wyjaśnić sytuację, bo nie chodzi tutaj o możliwości finansowe wsparcia, ale chodzi tutaj o możliwości prawne wsparcia. My z budżetu nie możemy przekazać środków, których w żaden sposób nie da się podporządkować pod nasze zadania. Zapytamy w Regionalnej Izbie Obrachunkowej czy wsparcie takiej sytuacji wyjątkowej jest możliwa. Jeżeli Regionalna Izba Obrachunkowa nam potwierdzi taką możliwość, to wtedy będziemy mogli rozmawiać nt. wsparcia, a w innym przypadku znów pozostanie dobrowolna składka.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie podejmujemy w tej chwili decyzji i odkładamy to do czasu, gdy uzyskamy odpowiedź z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeżeli nie będzie można ze Starostwa przekazać pieniędzy, to puścimy listę.”

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ze względu, że nasz klub radnych posiada środki finansowe na koncie, to myślę, że tutaj po spotkaniu z radnymi jakąś kwotę wyasygnujemy na pomoc do Kleszczel.”

Radny Mikołaj Aleksiuk zabierając głos, powiedział, cytuję: Panie Przewodniczący proszę nie dysponować pieniędzmi i od razu obiecywać. Mamy dwie dominujące religie w Hajnówce. Przez 10 lat jestem radnym i z tych dwóch kościołów zawsze o jakieś pieniądze się ubiegają. A dlaczego baptyści, zielonoświątkowcy radzą sobie, dlaczego oni dają radę we własnym sosie sprawy załatwiać.”

Przewodniczący Rady powiedział, że powyższa sprawa zostanie rozstrzygnięta na następnej sesji Rady Powiatu, gdy już będzie znana odpowiedź z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

 

Do punktu 12-go:

W wolnych wnioskach głos zabrała radna Helena Sapieszko, która zapytała, czy są chętni na zakup Ośrodka Zdrowia w Białowieży.

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chciałbym zgłosić problem. Do mnie któregoś dnia wieczorem zgłosił się młody człowiek, który choruje na cukrzycę 40 lat i dzwoni z płaczem, że boi się spać. Ma żonę inwalidkę i 3-letnie dziecko. Zostały mu przepisane leki – insulina i nie może ich wykupić. Mówi, że był w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Pani dyrektor MOPSu odesłała go do Pana Pawła Szymaniuka. Pan Paweł odesłał go do stowarzyszenia do mnie. Nie ma pieniędzy, żeby wykupić te insulinę, bo są one drogie – analog kosztuje u nas 50 zł, wiec ja tym panem zająłem się i załatwiłem te sprawę. To moje odezwanie się do Pana Starosty nt. diabetologa to było w związku z ta sytuacją, gdyż nie może on się dostać do lekarza diabetologa i dopiero w kwietniu go przyjmą. Ja umówiłem się z dr Zakrzewską i we wtorek wiozę tego pana do Bielska Podlaskiego do dr Zakrzewskiej. Ja tu dorywczo tak pomogłem, ale myślę, że powinno to być w inny sposób załatwione. Pani Wasiluk z MOPSu twierdzi, że nie może przeznaczyć pieniędzy na zakup leków i Pan Paweł też nie. Ja nie wiem, jak z takiej sytuacji wybrnąć. Ja raz czy dwa razy mogę pomóc, ale nie na dłużej. Jest problem z ludźmi, którzy nie mają możliwości wykupienia insuliny. Ktoś powinien zająć się tym problemem i trzeba tym ludziom pomóc. Może to Pan Paweł powinien mieć możliwość wykupywania recepty. Jest to problem, nad którym trzeba się zastanowić i znaleźć rozwiązanie.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nam trudno o tym przypadku dyskutować, gdyż nie znamy sytuacji tej rodziny.”

Starosta Hajnowski powiedział, że jedyna możliwa pomoc powinna być udzielona z MOPSu.

Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy na Radzie Powiatu musimy poruszać takie sprawy. Zajmijmy się sprawami, które do nas należą.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja zgłaszam ten problem, bo tego człowieka odesłano do mnie. Ile ja już nocy nie przespałem, bo jeżdżę do ludzi i naprawiam im gleukometry. Jesteśmy od tego, żeby ludziom pomagać.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Proponuję nie ciągnąć tej dyskusji. PCPR ma swoje kompetencje i MOPS też ma swoje kompetencje i ta sfera, o której Pan Leszek mówi zdecydowanie należy do MOPSu. Nie wiem, co można tutaj zrobić. Może ta insulina powinna być w 100% refundowana, ale to jest rola i dla pana organizacji i dla innych, żeby o tym głośno mówić. My tego problemu nie rozwiążemy na sesji.”

Przewodniczący Rady zabierając glos, powiedział, cytuję: „Ja myślę, że los każdego człowieka nie jest nam obojętny. Powinniśmy wykazać się możliwością, bo jesteśmy do tego zobligowani, a z drugiej strony trudno, żebyśmy sprawy indywidualne rozstrzygali na sesji. Myślę, że tej rodzinie trzeba się przyjrzeć i zobaczyć jaka tam jest sytuacja. Może ta rodzina wymaga wyjątkowego spojrzenia.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jest to Pan Wakuluk z ulicy Orzeszkowej. Prosił, żeby mu pomóc.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nic się nie stanie, jeżeli Pan Paweł Szymaniuk zorganizuje wywiad, żebyśmy wiedzieli jaka jest sytuacja tej rodziny i jak można im pomóc.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Samorząd Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs na Podlaską Markę Roku. Jest to plebiscyt w 5 kategoriach. Zachęcam do obejrzenia listy i głosowania na te, które pochodzą z powiatu hajnowskiego. W kategorii producent został zgłoszony przez Starostwo Powiatowe transgraniczny szlak rowerowy. Glosowanie jest proste – w każdej Gazecie Współczesnej jest kupon, ale można go znaleźć i na Wrotach Podlasia – zachęcam więc do głosowania.”

Do punktu 13-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XX sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

Protokołowała Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Violetta Miniuk

Sergiusz Kojło

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk - Wydział Organizacyjno - Administracyjny Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2009-04-28

Data modyfikacji: 2009-04-28

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2009-04-28