Protokół Nr XXII z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 18 czerwca 2009 r.
Protokół Nr XXII/09
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 18 czerwca 2009 r.
w sali konferencyjnej
Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, ul. Century
( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 14:49)
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce;
Zenaida Kiedyś – dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Hajnówce;
Michał Bajko – kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Hajnówce;
Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce;
Mikołaj Golonko – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Białowieży;
Roman Szpakowicz – dyrektor Domu Dziecka w Białowieży;
Wacław Jankowski – członek Rady Społecznej SP ZOZ;
Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;
Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;
- Marta Chmielińska, Tadeusz Topolski – przedstawiciele prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str...117.., zał. nr …7.. ).
Porządek obrad:
Otwarcie XXII sesji i stwierdzenie quorum.
Przyjęcie porządku obrad.
Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Interpelacje i zapytania radnych.
Informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy Społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ.
Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ.
Powzięcie uchwał w sprawie:
.zmian w budżecie na 2009r.;
. wyboru banku do udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2009r.;
. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce;
. zmiany uchwały Nr V/36/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i ustalenia składu osobowego;
. zmiany uchwały Nr XXI/144/09 Rady powiatu Hajnowskiego z dnia 23 kwietnia 2009r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw;
.współpracy między Powiatem Hajnowskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Nordsee – Treene w Republice Federalnej Niemiec;
. zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013;
. przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.: „Rodzina nie tylko od święta” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego;
. rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Domu Pomocy społecznej w Białowieży.
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
Wolne wnioski.
Zamknięcie obrad XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Przed rozpoczęciem realizacji porządku obrad XXII sesji Pan Przewodniczący przekazał głos Panu Romanowi Szpakowiczowi, cytuję:„ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie finansowe, które Państwo okazaliście dla naszej placówki. Zebraliśmy sumę ponad 4700 zł za co jeszcze raz serdecznie dziękuję. Pieniądze te będą przeznaczone na wyjazd dzieci na wakacje nad morze. W niedzielę dzieci wyjeżdżają i spędzą tam 2 tygodnie. Bardzo mnie to cieszy, że Państwo wykazaliście się taką inicjatywą i macie ogromne i gorące serca. Na ręce Pana Przewodniczącego chciałbym przekazać pismo z podziękowaniami dla wszystkich Państwa radnych, a od naszych dzieci upominek – kogut wykonany przez dzieci. Jeszcze raz dziękuję.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ci, którzy mają do czynienia z placówką, to wiedzą, że dzieci są bardzo zdolne. Na każde spotkanie wigilijne zawsze wykonywane są odręcznie różnego rodzaju gadżety. Dziękujemy bardzo. Życzymy udanej podróży, udanego wypoczynku i wszystkiego najlepszego.”
Do punktu 1-go:
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str...118....., zał. nr …8 ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radna Irena Niegierewicz nieobecna), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Do punktu 3 – go:
Do protokołu z XXI sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Do punktu 4 – go:
Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....109...., zał. nr ..4…) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dzisiaj Zarząd Powiatu zebrał się, ale o zmianach będę mówił w innym punkcie dotyczącym projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2009r.”
W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
Do punktu 5-go:
W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:
Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „ Chciałam zgłosić wniosek w sprawie remontu nawierzchni na ulicy Chopina w Hajnówce. Nawierzchnia ulicy jest bardzo brzydka, powybijana, doły różnej wielkości i głębokości. Wystają ostre brzegi płytek chodnikowych, które są porozrzucane, jakby zacementowane. Sąsiednie ulice są wyremontowane, a ta ulica wygląda, jakby była od macochy. Nawierzchnia jest bardzo uciążliwa i dla pieszych, rowerzystów i dla samochodów. Proponuję wystąpić do Burmistrza Miasta Hajnówka z wnioskiem o jak najszybszy termin załatwienia tej ulicy. Proponuję przejechać się tą ulicą.”
Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Zgłaszam problem istniejący na ulicy Wróblewskiego w Hajnówce. Wjeżdżając na ulicę Wróblewskiego od ulicy Sportowej, tuż za zakrętem jest wyrwa głęboka w asfalcie bardzo niebezpieczna zarówno dla dzieci z Zespołu Szkół Nr 2, jak i dla aut poruszających się tą ulicą. To jest ulica, którą dużo ludzi jeździ do szpitala i do szkoły. Proszę Starostę i Radę Powiatu o pomoc w usunięciu tej niebezpiecznej dziury w asfalcie.”
Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Chciałabym wiedzieć jak wygląda na dzień dzisiejszy bezpośrednie połączenie Hajnówki z Warszawą. Ostatnio przejechałam się wagonikiem z Warszawy i jestem załamana, ale proponuję wystąpić do PKP Intercity w Warszawie, gdzie teraz podlegają wszystkie pociągi pospieszne i może poprosić o jakiś pociąg bezpośredni pospieszny, bo słyszałam od Pana dyrektora mienia PKP, że nasze tory są bardzo dobre.”
Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Wróciłam z urlopu i zobaczyłam nowy chodnik na ulicy 3 Maja. Jestem bardzo zadowolona z tego chodnika i w imieniu mieszkańców chciałabym prosić Starostę i Radę Powiatu o przekazanie podziękowań dla Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i dla Pana Burmistrza za wykonanie chodnika w pasie drogi wojewódzkiej na ul. 3 Maja, ale mieszkańcy miasta proszą o przedłużenie remontu na ten krótki odcinek do mostka, bo tam przejście tego nowego, pięknego trotuaru w ten odcinek króciutki do mostka jest bardzo wyboisty.”
Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałbym się spytać, jakie są postanowienia tzw. tajnych obrad z Ministrem Środowiska, które odbyły się w środę w ubiegłym tygodniu. Chodzi mi też o to, jakie jest stanowisko Starostwa, Zarządu do propozycji Pana Ministra.”
Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Mieszkańcy Białowieży zgłaszają potrzebę wycinania pędów przy lipach rosnących przy drogach powiatowych.”
Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Trzecie moje pytanie dotyczy ustawienia znaku zatrzymywania się samochodów przy ulicy Zastawa w Białowieży od strony hotelu Żubrówka. Raz, że tam teraz trwają prace przy remoncie drogi powiatowej, a dwa, że trwają prace przy modernizacji hotelu Żubrówka. Czy jest możliwość ustawienia tam znaku zakazu postoju.”
Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję o lokalizację budowy kompleksu sportowego w ramach programu „Moje boisko Orlik – 2012” na placu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7. Nawiązując do złożonego przeze mnie wniosku dotyczącego budowy kompleksu sportowego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce pragnę nadmienić, że w/w szkoła jest najgorzej wyposażona w zaplecze sportowe co ma wpływ na kształcenie uczącej się tam młodzieży w zakresie kultury fizycznej. Przekłada się to na możliwości rekrutacji kolejnych roczników młodzieży, ale także wpływa na poziom codziennej realizacji zadań szkoły. Plac obok szkoły jest terenem, który odpowiadałby kryteriom stawianym przez Sportu i Turystyki, a jednocześnie zostałby zagospodarowany w sposób spełniający obecne standardy dotyczące obiektów sportowych. Mając także na uwadze założenia towarzyszące Programowi Ministerstwa sportu i Turystyki, a więc: udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu i rozwoju fizycznego pod okiem trenera – animatora; popularyzacja aktywnego stylu życia, a więc rodzinnych zawodów sportowych, weekendów ze sportem i turystyką – lokalizacja budowy „Orlika” na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz bliskość dużego osiedla mieszkaniowego przemawiają za pozytywnym rozpatrzeniem tego wniosku, a jednocześnie umiejscawiają ten projekt wśród priorytetów wskazywanych przez Ministerstwo w ogłoszeniu drugiej edycji programu „Moje Boisko Orlik – 2012”.
Radny Andrzej Skiepko zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Sprawa w zasadzie powtarza się co roku, a dotyczy nieterminowego obkaszania poboczy jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie. Tutaj Zarząd Dróg Powiatowych spisał się w tym roku na 5. Wszystkie te drogi powiatowe, którymi jechałem są bardzo dobrze zadbane jeżeli chodzi o wykaszanie poboczy, natomiast wojewódzkie stanowią zagrożenie pod tym względem. Także proszę o wystąpienie do Zarządu Dróg Wojewódzkich.”
Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Dziękuję za zaproszenie na spotkanie z panem Ministrem w dniu jutrzejszym, ale mam pytanie, bo rozmawiałem dzisiaj z radnymi gminy Białowieża i oni nie otrzymali zaproszenia na to spotkanie, a myślę, że jako gospodarze tego terenu chyba powinni zaproszenie otrzymać. Nie wiem, kto miał wpływ na taką decyzję. Jeżeli jest mowa o powiększeniu parku, to myślę, że trochę to jest dziwna sytuacja.”
Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Nawiązując do pytań o Puszczę Białowieską słychać było, że odbyło się takie spotkanie, to chciałbym wiedzieć, jaki jest rezultat tego spotkania i jakie korzyści jako powiat możemy otrzymać. Słychać też, że jakoby 100 mln zł propozycji w zamian za park. Czy to jest dużo, czy to jest mało, co to znaczy, czy ktoś chce nam te pieniądze dać, czy ktoś chce nam je pożyczyć. Co z tym fantem. Jeśli nawet mówimy o takiej kwocie, to jest to, powiedzmy 4 baseny, czyli możemy jeszcze w Hajnówce, Kleszczelach i Narewce mieć baseny. Czy powiedzmy takie powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego byłoby motorem, żeby różne inwestycje w otoczeniu Puszczy Białowieskiej powstawały, żeby były nowe miejsca pracy. Może nam nie trzeba pieniędzy, a możliwości do rozwoju i pracy w tym terenie.”
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia i Warsztatów Terapii Zajęciowej ( str …61-108…., zał nr …3…..)
i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji zadań powiatowych wynikających z ustawy o pomocy społecznej z uwzględnieniem działalności Domu Pomocy społecznej w Białowieży, Domu Dziecka w Białowieży, Powiatowego Ośrodka Wsparcia
i Warsztatów Terapii Zajęciowej została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację
o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ ( str …39-60…., zał nr …2…..) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Wysoka Rado! Na Komisjach starałem się szczegółowo omówić tę informację. Informacja została przesłana na piśmie. Każdego roku wysyłam informację w podobnym układzie, tak, żeby każdy z radnych mógł sobie porównać sytuację naszego ZOZu. Chcę tylko wspomnieć, że naszym podstawowym problemem jest to, że mamy w całym szpitalu nadwykonanie usług medycznych na 3 mln, nie mówiąc o nadwykonaniach w poradniach specjalistycznych, co daje nam kwotę około 3 mln 300 tys. zł dla całego ZOZu. Stoimy przed dylematem, co dalej robić, czy dalej realizować nadwykonanie, czy tez hamować dostęp do naszych usług. Rozruszaliśmy np. bardzo oddział ortopedyczny, gdzie nadwykonanie jest bardzo wysokie i z jednej strony nie jest wskazane, żeby hamować dostępność do tych usług, ale z drugiej strony nas nie stać, żeby finansować NFZ. Na całe szczęście pod koniec ubiegłego roku ta sytuacja finansowa była bardzo dobra, jak Państwo wiecie, to szpital wykazał zysk, a w związku z tym nie mamy zadłużenia, pomimo tego, że jest już tak duża strata finansowa. Za pięć pierwszych miesięcy tego roku strata finansowa wynosi już 800 tys. zł. W lipcu razem z załogą ocenimy co powinniśmy dalej robić. Wysoką Radę i Zarząd Powiatu będziemy w tym zakresie informować.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pan Panie dyrektorze nie wie jaką decyzję podjąć, a ja po wczorajszym dyżurze w stowarzyszeniu wiem, że podjął Pan decyzję nieprzyjmowania pacjentów. Zgłosiły się do mnie dwie osoby, jedna młoda, druga trochę starsza i ta młodsza osoba była bardzo przerażona. Lekarz domowy skierował ją na krzywą cukrową i wyszło, że ma wysoki cukier i kazano jej się zgłosić do diabetologa. Chciał się zarejestrować i otrzymał odpowiedź, że dopiero w listopadzie będzie przyjęty. Czy tak powinno leczyć się w szpitalu, który jest w rankingach tak wysoko. Nowa osoba, która tak zachorowała i odsyłanie jej do stowarzyszenia, ja wiem, że jestem do pomocy, ale nikt nie zastąpi nam lekarza. My w końcu lekarza im znaleźliśmy. Jedna osoba pojedzie do Bielska do Pani dr Kosidło – Zakrzewskiej, tej, która dzięki działaniom w Hajnówce została wywalona z Hajnówki, a druga osoba została skierowana do Białegostoku. Ja nie wyobrażam sobie, jak można w czerwcu odsyłać osobę, która pierwszy raz zachorowała, żeby zgłosiła się do lekarza w listopadzie. Można to tak sobie pożartować z osobą, która choruje i wie czym ma się leczyć, ale nie z osobą, u której stwierdzono, że ma cukrzycę. Ta decyzja jest niebardzo.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja chciałabym powiedzieć, że z tego co słyszałam, to Pani dr Zakrzewska nie została wywalona, tylko sama się zwolniła z ZOZu. Chciałabym w imieniu emerytek i emerytów SP ZOZ podziękować dla Pana Tomaszuka i głównej księgowej za zorganizowane spotkanie, za pamięć o tych ludziach, że pracowali dla dobra mieszkańców Hajnówki. Dziękujemy bardzo i prosimy o dalsze spotkania.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pani Zakrzewska została zmuszona do zwolnienia się przez działania dyrekcji i możecie mi Państwo wierzyć bądź nie – pół Hajnówki, pół Bielska i Siemiatycz jeździ do dr Zakrzewskiej, a w Hajnówce nie można się leczyć dzięki działaniom dyrekcji.”
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja nie chciałbym tutaj poruszać spraw personalnych, ale Pani dr Zakrzewska może wrócić do pracy w SP ZOZ w Hajnówce w każdym momencie. Natomiast te zarzuty powinny być skierowane do rządzących, do systemu, gdyż my jesteśmy taką samą jednostka jak ZOZ niepubliczny i musimy dbać o kondycję finansową. Są takie czasy w ochronie zdrowia, że pieniądz się teraz liczy. Jeżeli chodzi o poradnię diabetologiczną, to nasz lekarz przekroczył limit o 15 tys. zł, czyli NFZ za te świadczenia ponadlimit już nam nie płaci. Mam nadzieję, że w lipcu te pieniądze otrzymamy na szpital i również na poradnie specjalistyczne. A nasi lekarze pracują i w Hajnówce i w Bielsku i to nie jest nic nowego. Lekarze nie są teraz pracownikami, to są podmioty gospodarcze. Są lekarze, którzy pracują już i w Siemiatyczach i w Siedlcach. Wystarczy, że te kontrakty podpisane przez nas z NFZ są u nas realizowane.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie dyrektorze, ja nie mam pretensji, że lekarze jeżdżą i gdzieś leczą, bo wiem, że tak jest. Ja mówię, że pacjenci stąd jeżdżą do innych miejscowości i tam leczą się. Pana wypowiedź utwierdziła mnie w tym, że źle podpisane są umowy. Za mało usług z NFZ umawiacie, za małe są te umowy i nie dostajecie tyle, co trzeba, jeśli w czerwcu już macie 50% nadwyżki, to źle są podpisane umowy.”
Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce zabierając głos, powiedział, cytuję: „Rzeczywiście nie otrzymujemy tyle, co chcemy, to jest racja, ale my chcemy więcej, bo nasz szpital ma taki potencjał, że dużo usług możemy wykonać. A jak kształtują się przychody w poszczególnych latach, to Pan radny otrzymał załącznik nr 1, z którego wynika, że na przestrzeni od roku 2000 te przychody wzrosły od 18 mln do 45 mln. Oczywiście przychody rosną, ale także i koszty. Problemem jest to, że NFZ nie płaci za wszystkie świadczenia. W naszym przypadku potrzebne jest tylko to, żeby NFZ płacił za to, co my robimy.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o działalności Rady Społecznej SP ZOZ ( zał. nr ..1…., str ....34-38.... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 9-go:
9.1.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2009r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym w imieniu Zarządu Powiatu zgłosić autokorektę do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2009r. Chodzi o dokonanie zapisu po stronie dochodów i po stronie wydatków – kwoty 3597 zł – jest to kwota z tytułu realizacji projektu „Wakacje na dwóch kółkach”, który był organizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i projekt jest realizowany ze środków Urzędu Miasta. Jest to jedyna korekta do projektu uchwały i proszę o uwzględnienie jej w trakcie głosowania.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/149/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2009r.
( strona ...16-17.....)
9.2.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wyboru banku do udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2009 roku.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/150/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009 r.
w sprawie wyboru banku do udzielenia i obsługi kredytu bankowego długoterminowego w 2009 roku.
( strona ....18.....)
9.3.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/151/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009 r.
w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego SP ZOZ w Hajnówce.
( strona ...19.......)
9.4.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr V/36/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
w Hajnówce i ustalenia składu osobowego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXII/152/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie zmiany uchwały Nr V/36/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 kwietnia 2007r. w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce i ustalenia składu osobowego.
(strona....20.....)
9.5.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXI/144/09 z dnia 23 kwietnia 2009r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXII/153/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXI/144/09 z dnia 23 kwietnia 2009r. w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatku za wysługę lat, funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, mieszkaniowego, nagród ze specjalnego funduszu nagród oraz regulaminu określającego szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw.
(strona.....21-22....)
9.6.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie współpracy między Powiatem Hajnowskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Nordsee-Treene w Republice Federalnej Niemiec.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXII/154/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie współpracy między Powiatem Hajnowskim
w Rzeczypospolitej Polskiej a Urzędem Nordsee-Treene w Republice Federalnej Niemiec.
(strona.....23-24....)
9.7.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r.
w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXII/155/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013.
(strona....25-26.....)
9.8.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.: „Rodzina nie tylko od święta” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XXII/156/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie przystąpienia Powiatu Hajnowskiego do realizacji projektu systemowego pn.: „Rodzina nie tylko od święta” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
(strona......27...)
9.9.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białowieży.
Przewodniczący Rady powiedział, że właściwym organem do rozpatrywania skarg na kierowników jednostek podległych jest Komisja Spraw Społecznych, która podczas swoich prac może korzystać z pomocy pracowników Starostwa.
Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Szczegółowo skargę omawialiśmy podczas obrad Komisji. Wszystkie zarzuty, które były postawione dla Pana dyrektora na jego działalność okazały się niezasadne, dlatego też komisja przy 1 głosie wstrzymującym się uznała tę skargę za niezasadną. Jeżeli będą pytania, bo materiały do radnych doszły już po komisji, to ja odpowiem lub Pan dyrektor Domu Pomocy Społecznej. Wszystkie procedury przy rozpatrywaniu skargi zostały zachowane.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku
z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie.
W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 2 głosach „wstrzymujących się” ( r. L.J.Michalak, r.M.Kulbacki)
UCHWAŁA NR XXII/157/09
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 18 czerwca 2009r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Białowieży.
(strona.....28-33....)
Do punktu 10-go:
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, cytuję: „Pani radna zgłosiła szereg zapytań dotyczących ulic miejskich. My te wnioski przekażemy do Pana Burmistrza z prośbą o ich realizację, oczywiście z podziękowaniem za ten chodnik na ul. 3Maja i z wnioskiem o doprowadzenie go do mostka.
Jeśli chodzi o to bezpośrednie połączenie z Warszawą, to jak pamiętamy to zawsze staraliśmy się, żeby to połączenie z warszawą utrzymać. Kiedyś przez pewien okres to połączenie bezpośrednie z Warszawą było. W tamtym czasie udało nam się skutecznie o to zabiegać. W tej chwili tego połączenia nie ma. Problem polega na tym, że koleje mazowieckie do Hajnówki bezpośrednio nie przyjadą, chociaż to pewnie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Natomiast nasze te koleje regionalne – podlaskie – w tej chwili takiej możliwości nie widzą. Jak wszyscy wiemy, mamy złożony ten wstępny wniosek do Funduszu Polsko – Szwajcarskiego i myślę, że po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po realizacji modernizacji linii Hajnówka – Białowieża wtedy będzie większa szansa na to, żeby było bezpośrednie skomunikowanie z Warszawą nie tylko Hajnówki, ale również Białowieży. Niezależnie od tego będziemy się starali w różnych miejscach ten temat poruszać, żeby to bezpośrednie połączenie z Hajnówka było. Z jakim skutkiem, to czas pokaże.
Jeżeli jestem przy głosie, to chciałbym przy okazji poinformować Wysoka Radę, jak na dzień dzisiejszy wygląda realizacja inwestycji drogowych zaplanowanych na ten rok. Otóż wykonane już zostały odcinki nawierzchni na odcinku Podrzeczany – granica powiatu, Kutowa – Chrabostówka, Leniewo – Lady, Klejniki – Hukowicze. W tej chwili w związku z tą niezbyt sprzyjającą pogodą do bezpośredniego wykonania nawierzchni wykonujemy podbudowy. Wykonane są już podbudowy na drodze Trzescianka – Puchły, Kraszewo – Wólka i już jutro będzie skończona podbudowa na drodze Trywieża – Kotówka. Powierzchniówki zaczniemy robić od razu na Trywieży, Kraszewo – Wólka, Trześcianka – Puchły. Jeżeli chodzi o chodniki, to został skończony już w Lewkowie. W tej chwili w trakcie realizacji jest chodnik w Siemianówce, a potem przechodzimy do realizacji chodnika w Czeremsze.
Pan radny Michalak poruszył bardzo ważny temat dotyczący boiska. Nad tą szkołą my cały czas się zastanawiamy. Jak Państwo wiecie, od kilku już lat systematycznie prawie wszystkie środki z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są przeznaczane na wymianę stolarki okiennej. Jeżeli Minister nam trochę dołoży, a nieoficjalnie mamy takie informacje, że trochę dołoży, to w tym roku praktycznie cała stolarka okienna będzie wymieniona w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Na przyszły rok zaproponujemy Wysokiej Radzie przeznaczenie środków finansowych na wykonanie termomodernizacji budynku głównego szkoły. Natomiast jeżeli chodzi o sam stadion, to tutaj po prostu rozważamy jego gruntowną modernizację, dlatego, że korzystanie z tego projektu – Orlik – wiąże się z pewnymi zobowiązaniami. Przeanalizujemy to, jeżeli te pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na udział własny w Orliku, a to też będzie w granicach, grubo ponad 300 tys. zł, wystarczyłyby na gruntowną modernizację tego boiska, to jeszcze w tym roku zastanowimy się nad zleceniem wykonania dokumentacji technicznej i ewentualnie w przyszłym roku można byłoby myśleć o tej modernizacji. Myślę, że wykonanie tych zadań remontowych znacząco poprawi stan techniczny budynku i warunki w jakich młodzież uczy się i ma zajęcia sportowe.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mi nie chodzi o naprawę tego, co tam jest, tylko mi chodzi o budowę tego projektu „Orlik 2012” – chodzi mi o budowę boiska z prawdziwego zdarzenia. Przemawia za tym fakt, że do tej pory chodzą dzieci ze szkoły Nr 1 tam na wychowanie fizyczne. Jeżeli się tamtędy przechodzi, to cały czas na tym placu są dzieci, obojętnie, czy szkoła jest czynna, czy nie, te dzieci cały czas tam grają. Trzeba tam pobudować naprawdę porządne boisko. Jest osiedle Reja bardzo blisko, jest szkoła podstawowa nr 1, liceum także tam jest w sam raz miejsce na boisko.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Mówimy o takiej modernizacji, która zapewni funkcjonowanie nowoczesnego boiska.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Padło tutaj kilka pytań dotyczących Puszczy Białowieskiej. Pytania, które kierowano nacechowane są, powiedziałbym, albo troszeczkę złą wolą, albo niewiedzą. Bo jeśli mówi się, że odbyły się jakieś tajne obiady, to jest to oczywista nieprawda. Nie było żadnych tajnych obrad tylko spotkanie robocze z Ministrem Środowiska prof. Nowickim, w którym uczestniczyli wszyscy wójtowie i burmistrzowie powiatu hajnowskiego. Uczestniczyłem w nim ja i wójt gminy Białowieża. Nie było to żadne tajne spotkanie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele NFOŚiGW, przedstawiciele Lasów Państwowych i przedstawiciele komórki, która zajmuje się koordynacją projektów środowiskowych. Był to jakby efekt rozmowy, którą odbyliśmy w lutym tego roku, wtedy gdy gościliśmy na zaproszenie Ministra Środowiska w Ministerstwie. Później centrum koordynacji projektów środowiskowych zebrało ze wszystkich gmin życzenia dotyczące rozwiązania problemów rozwojowych tutaj, bo ogólnie rozmowa dotyczyła programu rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu Puszczy Białowieskiej związanego oczywiście z podnoszeniem standardów ochronnych Puszczy Białowieskiej. W tej chwili wiemy, że chodzi o rozszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego na znaczny obszar puszczy. Ja widziałem tą mapę tylko kątem oka. Publicznie te wszystkie informacje zostaną przedstawione właśnie na tej konferencji, na którą otrzymaliśmy zaproszenie, czyli jutro o godz. 10:00 w BPN. Co było przedmiotem tego spotkania roboczego, żeby nie było wokół tego znowu jakiejś aury tajności, to ja chcę oświadczyć, ze w wolnych wnioskach miałem zamiar o tym spotkaniu i o jego efektach poinformować. Więc Ministerstwo Środowiska wystąpi na jutrzejszym spotkaniu z propozycją pakietu dla puszczy Białowieskiej. Tak, jak tutaj radny Romaniuk mówił jest mowa o kwocie 100 mln zł z NFOŚiGW, które niestety nie będą mogły być przeznaczone na baseny, bo może chcielibyśmy wybudować ze 3-4 baseny w powiecie, ale mogą być przeznaczone tylko na rozwiązanie problemu gospodarki odpadami, na gospodarkę wodno – ściekową, na oszczędności energii, na edukację ekologiczną i na zagospodarowanie turystyczne obiektów przyrodniczych. Odpowiednia uchwała Zarządu i Rady Nadzorczej NFOSiGW została w tej sprawie podjęta. I to się mieści w tym oferowanym przez Ministerstwo pakiecie dla Puszczy Białowieskiej. W pierwszej chwili ten pakiet miał być skierowany tylko do gmin, na których terenie leży Puszcza Białowieska, albo które bezpośrednio przylegają do Puszczy Białowieskiej. Z tego byłyby wyłączone 3 gminy – Kleszczele, Czeremcha i Czyże. W trakcie tej dyskusji wójtowie podnieśli ten problem i przedstawiciele Ministerstwa zgodzili się z takim poglądem, że możliwości sięgania po te środki, bo to będą środki dostępne po ogłoszeniu odpowiednich aplikacji konkursowych i przy wkładzie własnym -15%. To są rezultaty, korzyści, tak, jak je nazwał radny Romaniuk, które mogą być w zasięgu samorządów powiatu hajnowskiego. Dyskusja również dotyczyła również rozszerzenia tego pakietu. Podnosiliśmy tego rodzaju problemy, jak gazyfikacja powiatu, jak poprawa dostępności komunikacyjnej przede wszystkim przez modernizację dróg wojewódzkich. Podnoszony był również problem możliwości ustanowienia funduszu, który miałby na celu stymulację rozwoju. Mógłby to być fundusz poręczeń kredytowych, fundusz pożyczkowy czy fundusz kapitałowy. Na te pytania nie ma jeszcze odpowiedzi. Chcę powiedzieć, że pojawiły się również, ja przynajmniej usłyszałem wczoraj takie zdanie, że oto ktoś przehandlował Puszczę Białowieską za 100 mln. I mówią o tym ludzie, którzy działają w samorządach i powinni być co nieco zorientowani lub powinni zachować wstrzemięźliwość w wyrażaniu takich sądów, jeśli coś nie jest jeszcze przesądzone, bo my na tym spotkaniu, zresztą takie oświadczenie jeśli będziemy mogli złożyć w trakcie jutrzejszej konferencji, bo na razie porządek konferencji tego nie przewiduje, chociaż minister obiecał, że zostanie to wprowadzone, chcemy złożyć stosowne oświadczenie mówiące przede wszystkim o tym, że jest to początek dialogu i że dopiero o szczegółach będą rozmawiać poszczególne samorządy. Trzeba tez wiedzieć, że główne skrzypce będą tu grały dwie gminy – Białowieża i Narewka, bo przewiduje się powiększenie parku właśnie na terenie tych dwóch gmin i to te dwie gminy będą musiały zgodnie z ustawą o ochronie przyrody uzgodnić granicę poszerzonego parku. Wszystko jest w rękach gmin. Czy trzeba rozmawiać? Ja jestem przekonany i zresztą wszyscy i wójtowie i burmistrzowie są przekonani do tego, że trzeba rozmawiać, bo albo możemy w wyniku stawiania sprawy – nie, bo nie – możemy nie mieć z tego nic, a w końcu nasze jakieś uzależnienie ekonomiczne od parku, czy te najcenniejsze zdaniem ekologów części puszczy będą parkiem, czy będą lasem gospodarczym, w którym tak naprawdę nie można gospodarować – nasze uzależnienie ekonomiczne czy rozwojowe od tego jest tak naprawdę żadne. Jeśli jest szansa pozyskać jakieś środki na rozwój cywilizacyjny regionu, to myślę, że do tego czasu trzeba rozmawiać. To, że Minister przyjechał i przedstawił nam te propozycje przed oficjalnym przedstawieniem ich na jutrzejszej konferencji uważam za jego dobry gest, dobrą wolę, a może zrobił to, żeby nie zaskakiwać i nie zostać potraktowanym tak, jak minister Tokarczuk. Po tej rozmowie jestem przekonany raczej, wierzę przynajmniej w szczerość intencji Ministra Środowiska i on nie ukrywał tego, że skłaniają go do takiego działania nie tylko walory przyrodnicze Puszczy Białowieskiej, ale tez i naciski płynące z różnych stron, przede wszystkim z zagranicy i z UE. Tyle na ten temat wiem i tyle mogę powiedzieć. Było jeszcze pytanie dotyczące braku zaproszeń dla radnych gmin, ale ja na to pytanie naprawdę nie umiem odpowiedzieć. W trakcie konferencji przewidziane jest wystąpienie Ministra Nowickiego, a wszystko ma dotyczyć możliwości rozwoju społeczno – gospodarczego regionu w zgodzie z planami rozszerzenia obszaru parku. Czyli jest to mówione otwartym tekstem. To, czy my się na to zdecydujemy zależy od nas. Jeśli Rada będzie zdania, że nie powinniśmy brać udziału w tych rozmowach, to oczywiście możemy się z nich wycofać.”
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chciałbym odnieść się do wypowiedzi Pana Starosty. Ja uważam , że każda wypowiedź, czy pytanie radnego powinno być merytoryczne i zasadne i tak powinno być traktowane. Puszcza Białowieska to połowa powiatu, jest to, o czym nie trzeba nikogo przekonywać nasza perełka, nasz potencjał, który po prostu musimy chronić i spieniężyć maksymalnie, jak można, czyli po prostu tak, jak Pan Starosta mówił, że są naciski na ministra z zewnątrz, czyli my tez możemy teraz nacisnąć i w tym momencie wycisnąć więcej dla regionu. Wracając do tych basenów Panie Starosto, to jeśli ja mówiłem o basenach, to nie dlatego, żeby ich nie było, bo byłbym za tym, żeby wszędzie były, tylko powiedziałem, że tych pieniędzy starczyłoby na 4 baseny, a nie dlatego, że chciałbym te baseny, chociaż oczywiście chciałbym, ale chciałbym jeszcze cos więcej.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeżeli można Panie Starosto – z tą tajnością to jeżeli ma być złośliwość to niech tak zostanie. Jeżeli miało to być spotkanie robocze, to oczywiście, dobrze byłoby, żeby to stanowisko uzgodnić. Ja mam w związku z tym trzy bardzo proste pytania. Może nie jestem biegły z matematyki, ale o ile pamiętam, to każda gmina złożyła swoje zapotrzebowanie i jeżeli każda gmina złożyła zapotrzebowanie na około 100 mln, tych gmin w powiecie jest 9, i w tym przypadku przyjeżdża Minister i proponuje nam 100 mln, czyli proporcja jest 1/9. Może to dobra proporcja, ja na tym się nie znam. Czy Pan Minister wypowiedział się chociaż raz w takiej bardzo prostej kwestii, którą już poruszałem w stosunku do podatku od lasów gospodarczych i lasów chronionych. Czy konkretnie powiedział, że jeżeli będzie park, to podatek będzie od tych lasów, jak od lasów gospodarczych, pewnie nie. Na pewno gmina Białowieża sporo na tym straci. I pytanie trzecie – jakie jest stanowisko Zarządu, czy popiera stanowisko Ministra, który oświadczył, że jeżeli nie będzie zgody, czyli ta propozycja 100 mln jest związana ściśle z parkiem, z poszerzeniem parku, czy też nie.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zapytał, o stanowisko jakiego Zarządu Pan radny Petruk zapytał.
Radny Krzysztof Petruk powiedział, że chodzi tutaj o stanowisko Zarządu Powiatu Hajnowskiego.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zarząd Powiatu nie obradował nad tym, bo ta sprawa oficjalnie nie funkcjonuje. Ona zacznie funkcjonować publicznie jutro, bo jutro minister przedstawi propozycję.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „To przepraszam, nieoficjalne może być tajne, czy tez nie.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jest różnica między tajnym a nieoficjalnym”.
Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy na Pańskie ręce wpłynęły już listy protestacyjne w związku z poszerzeniem parku z poszczególnych gmin, konkretnie z gminy Narewka. I drugie pytanie – Pan jest za czy przeciw?”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Kolega Downarowicz mnie o jedno pytanie uprzedził. Nie wiem jak Pan to nazwie to pytanie – tajne, czy nie, ale ja miałem rozmowę z pracownikiem gminy Narewka i usłyszałem taką wiadomość, że Pan Starosta jeździ i przekonuje wójtów do tego, żeby się zgodzili na poszerzenie parku. Ludzie nie chcą się sami pytać, bo mówią, że wie pan, jakie są czasy. Czy to jest prawda, że Pan jeździ po gminach i przekonuje wójtów. Chciałbym wiedzieć jakie jest Pana stanowisko, bo te wieści są takie – Pan to nazwał fajnie, tajne, bo chyba wiadomo, że po dawnej pracy, ale to nie jest tajne, bo jeśli się nie mówi ludziom. I co to znaczy, że będziemy mogli złożyć oświadczenie. Na spotkaniu możemy złożyć oświadczenie, a Pan powiedział, że jeżeli będziemy mogli złożyć oświadczenie na jutrzejszym spotkaniu. Co to znaczy, nie rozumiem.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Albo Pan nieuważnie mnie słuchał, albo nie zrozumiał tej wypowiedzi, albo ja mówiłem niezbyt precyzyjnie. Wszyscy wójtowie, wszyscy przewodniczący i prawdopodobnie wiceprzewodniczący zostali zaproszeni na to spotkanie. Nie są zaproszone osoby wybrane, tylko wszyscy dostali zaproszenia. W ciągu ostatniego miesiąca czasu byłem tylko w jednej z gmin, w gminie Czeremcha i przy okazji Spotkań z Wiejskiego Podwórza, a nie przy okazji przekonywania kogokolwiek do zajęcia stanowiska, bo myślę, że wójtowie i burmistrzowie będą przekonywani nie przez Starostę, tylko przez swoje Rady. Jeśli chodzi o moje, ale to moje zupełnie osobiste zdanie, to ja uważam, że należy poszukiwać kompromisu miedzy potrzebami ochrony przyrody a potrzebami rozwoju cywilizacyjnego tego regionu. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie chroniąc tej przyrody w formie Białowieskiego Parku Narodowego, czy w jakiejkolwiek innej formie zyskamy więcej, zgodzę się, jeśli Państwo mnie przekonacie, to zgodzę się i zmienię swoje zdanie. W tej chwili jestem zdania, że takiego kompromisu trzeba poszukiwać.”
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Odnośnie zaproszeń, to my wszyscy radni otrzymaliśmy takie zaproszenia. Tylko okazuje się, że radni gminy Białowieża nie dostali zaproszenia, a to oni mają wypowiedzieć swoje zdanie w tej sprawie. To chyba świadczy o podejściu Pana Ministra. Pan Starosta ma tutaj rację, szukajmy kompromisu, ale ten kompromis nie ma być dyktatem. Myślę, że większość z nas pamięta Kontrakt dla Puszczy Białowieskiej, co się skończyło tym, że około 15 mln zł z 20 mln zł poszło na park narodowy, czyli tylko 5 mln zł dla gmin – czy to tez jest kompromis?”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Akurat te uwagi, które kierował Pan Petruk powinny być kierowane pod adresem Ministra. Mi się wydaje i sądzę, że tak będzie, bo w innym przypadku nie godzilibyśmy się na dyktat jak tu Pan to określił – ja mam nadzieję, że to jutrzejsze spotkanie jest dopiero początkiem dialogu i dopiero wtedy zaczną się rozmowy na temat zawartości pakietu, na temat ewentualnych programów towarzyszących, na temat tego jaki ma być ten park. Jutro ma być dopiero zainicjowanie procesów. Tak ja to odbieram. Gdyby miało być inaczej, to nie chciałbym w tej konferencji uczestniczyć. A odpowiadając Panu Downarowiczowi, to do dzisiaj nie wpłynęły żadne protesty skądkolwiek.”
Do punktu 11-go:
W wolnych wnioskach głos zabrał radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Poruszałem kiedyś sprawę szosy białowieskiej i tak się niestety złożyło, że ostatnio zginął na niej młody chłopak, kolega mojego syna. Powodem była nadmierna prędkość. Ale widać, że bezpieczeństwo na tej szosie jest coraz gorsze. To nie uwaga do Pana Starosty, tylko władz wojewódzkich. Tyle się pisze o statystyce, to już mamy następny przypadek, może jeszcze paru i może władze województwa na to zareagują.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja kiedyś poruszyłem ten temat. Wprost zapytałem, ile jeszcze musi ludzi zginąć na drodze do Kleszczel, żebyście cos z tą drogą zrobili, to tylko wrogów zyskałem.”
Pan Roman Szpakowicz – dyrektor Domu Dziecka zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Korzystając z okazji, że jesteśmy tutaj u Pana Mikołaja Golonko, chciałbym podziękować za nieodpłatne wykonanie zabiegów rehabilitacyjnych dla naszego wychowanka z Domu Dziecka.”
Radny Leon Małaszewski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jak wygląda sprawa zaległych podatków powiatu wobec gminy Białowieża, czy dogadaliście się Panowie, czy nie?”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dogadaliśmy się w taki sposób, że środki, które wpłacamy w formie podatku od linii kolejowej zostaną wmontowane w inwestycje drogowe na drogach powiatowych na terenie gminy Białowieża.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym się dowiedzieć, jakie są szanse wniosku złożonego do Funduszy Szwajcarskich na uruchomienie tej kolei.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na powyższe, powiedział, cytuję: „ Projekt został złożony do Funduszu Współpracy Polsko – Szwajcarskiej. Projekt pod względem formalnym podlega dalszym ocenom. Myślę, że do końca czerwca zostaną już oceny zakończone i będziemy mieli informację, czy projekt ma szansę na realizację, czy nie, bo wtedy będziemy musieli złożyć właściwą dokumentację. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że projekt jest interesujący i ma szansę na dofinansowanie.”
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W korespondencji, która wpłynęła do Rady Powiatu jest list otwarty w sprawie uruchomienia sprzedaży wyrobów z Chin. My chyba najmniej nadajemy się do rozpatrywania tej sprawy, sprawą powinna zająć się Rada Miasta.”
Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło odczytał list otwarty ( list w załączeniu, str…112-113…., zał……5…).
Radni nie zabrali głosu w powyższej sprawie.
Następnie Przewodniczący Rady odczytał pismo Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego z okazji święta samorządu i samorządowców obchodzonego w dniu 27 maja 2009r. ( str 114, zał. …6…).
Do punktu 12-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Sergiusz Kojło
Metryka strony