Protokół Nr XXVIII/05 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 27 października 2005 r.

 

Protokół Nr XXVIII/05

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 27 października 2005 r.

w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce

( początek sesji - godz. 10:00, koniec - godz. 11:55)


Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach: Bożena Pogorzelska – radna Gminy Narew, Irena Parfieniuk z Fundacji „Muzyka Cerkiewna”, Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarny, Jan Dynkowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Eugeniusz Kalinowski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Jarosław Trochimczyk – Komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Tadeusz Topolski – przedstawiciel lokalnej prasy ( lista obecnych osób zaproszonych na sesję str......., zał. nr 11).

Przewodniczący Rady oddał głos Pani Irenie Parfieniuk z Fundacji „Muzyka Cerkiewna”.

Pani Irena Parfieniuk zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Przepraszam, że tak w ostatniej chwili wprosiłam się do Państwa na sesję, ale jest to jedyny moment kiedy możemy przekazać dyplom w konkursie „Liga Inicjatyw Powiatowych”. Może trochę historii. W 1998r. zaczęła się realizacja projektu – Centrum Promocji Regionu „Czerlonka”. Zaadaptowaliśmy do potrzeb tego Centrum niszczejący budynek byłego przystanku kolejowego w Czerlonce, który przywieźliśmy do Hajnówki i wyremontowaliśmy, a przede wszystkim uratowaliśmy w ostatnim momencie od zniszczenia. Ten zrealizowany projekt zgłosiliśmy do V edycji konkursu „Liga Inicjatyw Powiatowych” organizowanego przez Fundację Kronenberga i Związek Powiatów Polskich. Prosiliśmy o rekomendację tego wniosku Pana Starostę Włodzimierza Pietroczuka i skompletowany wniosek przedłożyliśmy do oceny. Ku naszemu zdziwieniu zostaliśmy zakwalifikowani do 24 najlepiej ocenionych i zrealizowanych inicjatyw w tym konkursie. Finał i wręczenie dyplomów odbyło się w lipcu, w Sejmie RP. Odebraliśmy dyplom, ale niestety Pan Starosta nie mógł uczestniczyć w tym spotkaniu i ten dyplom oddano nam i w dniu dzisiejszym chciałabym ten dyplom Panu Staroście przekazać.”

Pani Irena Parfieniuk odczytała dyplom ( w załączeniu – str...........) i następnie przekazała ten dyplom Staroście Hajnowskiemu Panu Włodzimierzowi Pietroczukowi.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chcę podziękować Fundacji Kronenberga za uznanie tej inicjatywy, która miała miejsce na terenie naszego powiatu. Moja zasługa w tym jest bardzo mała, tym bardziej cieszy fakt, że to właśnie ja otrzymałem ten dyplom. Panu Prezesowi Związku Powiatów Polskich będę miał okazję podziękować osobiście w najbliższym czasie. Jeszcze raz dziękuję. Cieszę się, że na terenie Powiatu Hajnowskiego dzieją się inicjatywy, które są uznawane i doceniane w całym kraju.”

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str............., zał. nr 12) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Przewodniczący Rady zwrócił się z zapytaniem do radnych, czy będą uwagi do porządku obrad sesji Rady Powiatu.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek XXVIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( wszyscy „za”).

Oto jego brzmienie:


  1. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  2. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  3. Interpelacje i zapytania radnych.

  4. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

  5. Informacja o realizacji budżetu powiatu za I półrocze 2005r.

  6. Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce.

  7. Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu.

  8. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

  9. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.

  10. Sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

  11. Informacja nt. oceny realizacji założeń Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2004-2006.

  12. Powzięcie uchwał w sprawie:

12.1. zmian w budżecie na 2005r.;

12.2. uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Hajnówce;

12.3. wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa sieci teleradiologicznej na terenie województwa podlaskiego, wykorzystywanej do przesłania danych diagnostycznych drogą teleinformatyczną” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie;

12.4. zmiany uchwały Nr XXIII/136/05 z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2005r.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  2. Wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad XXVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.



Do punktu 1 – go :

 

Do protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).


Do punktu 2 – go :

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str.........., zał nr 7) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Dzisiaj, na godzinę przed obradami rady odbyliśmy posiedzenie Zarządu Powiatu. Podstawowym tematem było zapoznanie Zarządu i podjecie ewentualnej decyzji co do materiałów na dzisiejszą sesję. W trakcie obrad nad poszczególnymi punktami zgłosimy dwie autokorekty Zarządu Powiatu do materiałów sesyjnych. Ponadto Zarząd zajmował się dzisiaj przyjęciem programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2006r., który zostanie skierowany do konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz projektem regulaminu określającego warunki przyznawania dodatków nauczycielskich zgodnie z Kartą Nauczyciela. Ten projekt regulaminu również zostanie skierowany do konsultacji ze związkami zawodowymi działającymi w szkołach. Zarząd Powiatu podjął również uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie pomieszczeń w szpitalu w Hajnówce na Punkt Obsługi Klienta Banku Spółdzielczego. Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował plan zimowego utrzymania dróg oraz rozkład jazdy firmy OKTOBUS. Zarząd rozpatrzył także wniosek ZHP o zwiększenie nakładów na przygotowanie ich siedziby w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce.”

Radny Sławomir Kulik zapytał, czy się cos zmieniło w planie zimowego utrzymania dróg na 2006r., czy pozostało tak samo, jak było w tamtym roku.

Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W zasadzie nie ma żadnych podstawowych zmian jeżeli chodzi o plan zimowego utrzymania dróg. W tym roku przyjęliśmy te same zasady przejezdności odcinków szczególnie niebezpiecznych, zwalczania śliskości na zakrętach, wzniesieniach i skrzyżowaniach, jak w roku ubiegłym. Również dzisiaj wyraziliśmy zgodę na przystąpienie Zarządu Dróg Powiatowych do przetargu na zakup soli. Piasek zostanie pozyskany ze żwirowni w Gminie Czyże. Mam nadzieje, że tak, jak i w roku ubiegłym Zarząd Dróg Powiatowych będzie zdolny do zwalczania utrudnień zimowych, ale wszystko i tak zależy od tego jaka będzie zima. Generalnych, istotnych zmian w tym planie nie ma.”

W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

Do punktu 3-go:


W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:

  1. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację ustną, powiedział, cytuję: „Co dalej z Wydziałem Zamiejscowym Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Z informacji prasowych wynika, że nasz powiat będzie jedynym powiatem, gdzie nie będzie wyższej uczelni. Takie informacje są w gazetach i czy to jest prawda?”

  2. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację ustną, zapytał, cytuję: „ Zgłaszałem stałe wywieszenie flagi przed urzędem. Zarząd Powiatu skierował w tej sprawie do Urzędu Miasta pismo, ale do dzisiaj nie ma odpowiedzi.”

  3. Radny Stefan Kuczyński zgłaszając interpelację ustną, powiedział, cytuję: „Chcę podziękować Panu Staroście za poprawkę wprowadzoną do oceny realizacji Planu Rozwoju Lokalnego, a mianowicie w punkcie 3 – Przebudowa drogi Trześcianka – Białki – Rohozy. Teraz wynika z tego, że droga ta nie jest skończona – brakuje tam jeszcze około 1 km utwardzonej powierzchni. Ja chce zapytać, jaka jest perspektywa wykonania tego zadania, ponieważ to zadanie jest realizowane już przez 3 lata.”

  4. Radny Stefan Kuczyński zgłaszając interpelację ustną, powiedział, cytuję: „Na sali jest obecna Pani Bożena Pogorzelska, która reprezentuje wieś Odrynki, jest radną Gminy Narew i jest zainteresowana perspektywą utwardzenia drogi Narew – Planty. Czy Pan Starosta mógłby powiedzieć o tej inwestycji kilka słów. W związku z tym pytaniem o drogę Narew – Planty to tu jest jeszcze takie pismo podpisane przez wszystkich mieszkańców wsi Odrynki adresowane do Przewodniczącego Rady, które chciałbym złożyć na ręce Przewodniczącego Rady.”

  5. Radny Stefan Kuczyński zgłaszając interpelację ustną, powiedział, cytuję: „Mam pismo skierowane do radnego powiatowego. Ja akurat nie jestem adresatem tego pisma, ale chciałbym przedstawić treść tego pisma. Chodzi o to, że zlikwidowano linię autobusowa z Białegostoku do Narwi, która biegła przez Białki, Rohozy i Iwanki. To był jedyny autobus, którym można było wrócić do Białegostoku. W związku z tym, ja chciałbym, jeżeli będzie to możliwe, żeby spróbować wyjaśnić tę sprawę. Rozumiem, że tam jest kiepska droga i przewoźnicy niechętnie korzystają z tej trasy. Oddaję to pismo mieszkańca na ręce Pana Starosty.”


Do punktu 4-go:

W powyższym punkcie Pan Przewodniczący powiedział, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym Przewodniczący Rady, Pan Starosta, Wojewoda oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązani są do przedłożenia Radzie informacji o złożonych oświadczeniach majątkowych.

Przewodniczący Rady przedłożył Radzie analizę danych zawartych w złożonych oświadczeniach przez radnych powiatu hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str.............., zał. nr 9).

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk przedstawił analizę oświadczeń majątkowych złożonych przez wicestarostę, sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych oraz przez osoby wydające decyzje w imieniu starosty (pismo w zał., str........, zał. nr 9).

Przewodniczący Rady odczytał pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce zawierające analizę oświadczeń majątkowych ( pismo w załączeniu, str............., zał. nr 9).

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonymi informacjami.

W związku z brakiem pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła informację o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2004r.

Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do radnych o staranne wypełnianie oświadczeń majątkowych za 205r.


Do punktu 5-go:

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji budżetu za I półrocze 2005r. oraz uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia pozytywnej opinii o przedłożonej przez Zarząd Powiatu informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2005r. ( zał. nr 8). Przewodniczący Rady powiedział, że Komisja Budżetu i Komisja Rozwoju Gospodarczego przyjęły powyższą informację bez żadnych uwag.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku
z przedłożoną informacją o realizacji budżetu za I półrocze 2005 r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Panowie radni. Chcę powiedzieć, że przyjmując dzisiaj informację z realizacji budżetu za I półrocze 2005r. kilka miesięcy po zakończeniu tego półrocza jesteśmy w zupełnie innej sytuacji budżetowej niż ta, która została w tym sprawozdaniu przedstawiona. Informacja ta jest wynikiem zapisów księgowych na ostatni dzień półrocza 2005r. i tylko takie informacje mogła zawierać. W tym czasie zostały podjęte działania, które realizowane już były w II półroczu dlatego te wskaźniki już teraz byłyby zupełnie inne. Chcę zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych przypadkach wskaźnik wykonania dochodów ogranicza się do jednej cyfry, co wcale nie znaczy, że tak będzie na koniec tego roku. Planując nasze dochody stawaliśmy przed koniecznością dość trudnego wyboru, bo albo zaplanujemy jakieś wirtualne środki, które w ciągu roku uda się nam pozyskać z funduszy zewnętrznych ryzykując, że w ciągu roku jednak możemy tych środków nie pozyskać, albo dokonamy takiego wyboru, że nie zaplanujemy tych środków i nie będziemy mogli aplikować do funduszy zewnętrznych, które na samym starcie wymagają uchwały mówiącej o zapewnieniu tych środków w budżecie powiatu. I mamy tu jeden taki przypadek, gdzie zakładaliśmy termomodernizację budynku Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce ze środków UE, w tym czasie dysponowaliśmy wiedzą na temat tzw. środków norweskich. Planowaliśmy złożenie wniosku do tych funduszy i okazało się, że nabór do tych projektów został ogłoszony dopiero w październiku br. i siłą rzeczy zaplanowane na ten cel środki fizycznie nie wpłyną do naszego budżetu. Niemniej jednak nadal będziemy podejmowali tę próbę, jesteśmy do złożenia tego wniosku dobrze przygotowani. Chociaż nikt z nas nie jest w stanie zagwarantować, że te środki w przyszłym roku również otrzymamy. Chcę po prostu wprowadzić tutaj taki element w świadomości, że oto znaleźliśmy się w nieco innej sytuacji budżetowej po wejściu Polski do UE, że nie tylko liczymy na zaplanowane przez Ministra Finansów dochody, nie tylko na dotacje na realizację zadań zleconych, ale musimy także brać pod uwagę możliwości pozyskania środków zewnętrznych i jak okaże się podczas ewentualnej dyskusji, jak się okazuje z informacji nt. oceny realizacji założeń Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2004-2006 te środki są pozyskiwane i w powiecie hajnowskim skonsumowano ich wcale niemało. Nieudanym przykładem jest modernizacja głównego ciągu komunikacyjnego, który jest drogą powiatową w Białowieży. Wniosek ten składaliśmy dwukrotnie do ZPORRu, ale nie uzyskał akceptacji. Nie zrezygnujemy – ten wniosek został zgłoszony do działania 3.1.. Takim przykładem jest również droga Narew – Planty, która nie uzyskała pozytywnej decyzji ze środków Interregu i ponowiliśmy ten wniosek. To jest po części odpowiedź na jedno z pytań radnego Kuczyńskiego. Ponowiliśmy ten wniosek do II edycji Interreg TACIS, którego rozstrzygniecie będzie w I kwartale 2006r.”

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania w związku z przedłożonym sprawozdaniem z wykonania budżetu za I półrocze 2005r.

W związku z brakiem pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2005 r. została przez Radę Powiatu przyjęta.


Do punktu 6-go:


W powyższym punkcie Pan Jarosław Trochimczyk – komendant Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce zapoznał radnych ze sprawozdaniem z działalności Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce ( sprawozdanie w zał., st........., zał nr 4).

Radny Sławomir Kulik zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Proszę rozszerzyć informacje dotyczącą współpracy ze strażą na Białorusi.”

Pan Jarosław Trochimczyk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Od 3 lat współpracujemy z naszymi odpowiednikami z Rejonów: Prużany, Swisłocz, Kamieniec. Mamy podpisaną umowę o współpracy, o wymianie informacji i o wymianie sportowej. Zrealizowaliśmy 2 projekty w ramach Funduszu Phare. Obejmowały one 3 zagadnienia: publikacje w języku polskim i białoruskim dotyczące sportu pożarniczego, obóz młodzieży białoruskiej, który był realizowany w Gminie Dubicze Cerkiewne oraz szkolenie z zakresu ratownictwa techniczno – ekologicznego. Przedstawiciele straży z Białorusi biorą zawsze udział w seminariach na terenie naszego województwa i kraju. W tym roku brali udział w seminarium w Suwałkach i w Hajnówce. Na obóz przyjechało 20 dzieci z Białorusi.”

Przewodniczący Rady zapytał czy będą jeszcze pytania w związku z przedstawioną informacją.

Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag.

Przewodniczący Rady w imieniu całej Rady podziękował Panu Komendantowi Straży Pożarnej i wszystkim pracownikom Komendy za realizację wielu projektów, na które Komenda otrzymała pieniądze z UE, a które przyczyniły się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w powiecie hajnowskim.

Pan Jarosław Trochimczyk – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej podziękował radnym za przychylność i wspomaganie działań Straży Pożarnej.

Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Przewodniczący Rady podziękował Panu Dyrektorowi Grzegorzowi Tomaszukowi za dotychczasowe działanie i życzył dalszych skutecznych działań w rozwiązywaniu problemów służby zdrowia w powiecie hajnowskim.


Do punktu 7-go:


W powyższym punkcie Pan Jerzy Ochryciuk – inspektor Starostwa Powiatowego w Hajnówce przedstawił Radzie Powiatu informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu. ( informacja w załączeniu – zał nr 5, str..............).

Przewodniczący Rady zapytał czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu została przez Radę Powiatu przyjęta.


Do punktu 8-go:

W powyższym punkcie Pani Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarny zapoznała radnych ze sprawozdaniem z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Hajnówce ( sprawozdanie w załączeniu, zał nr 1, str.........).

Przewodniczący Rady powiedział, że na stronie 21 jest punkt 5.4. – Stopień zaawansowania wprowadzania w zakładach żywności i żywienia systemów jakości. Przewodniczący rady powiedział, że jest to chyba sprawa nowa i zapytał, na jakiej podstawie jest to wymagane i czy jest określony termin realizacji tych systemów.

Pani Irena Augustyniak zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, jak również dyrektywy UE i nasza ustawa o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia nałożyły na producentów i osoby wprowadzające do obrotu środki spożywcze wprowadzenie tzw. Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli ( HACCP) oraz system GHP/GMP. System HACCP jest systemem analizy krytycznych punktów kontroli w zakładach produkcyjnych i wprowadzających do obrotu środki spożywcze. Co to są te punkty krytyczne kontroli w zakładzie. Te punkty kontroli to są punkty niebezpieczne w produkcji, czyli takie etapy procesu produkcyjnego, gdzie może dojść do zakażenia środka spożywczego. Żeby produkować bezpieczną żywność, należy określić te krytyczne punkty kontroli, które później podlegają kontroli wewnętrznej w zakładzie i szczegółowej analizie zagrożeń występujących na wszystkich etapach produkcji środka spożywczego, czyli od pola do stołu. Natomiast dobra praktyka produkcyjna i dobra praktyka higieniczna to jest cały szereg działań podejmowanych przez producentów żywności w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności. I na tę DPP i DPH składa się szereg elementów min. higiena pracownika, higiena produkcji transportu i cały szereg elementów, które zapewnią nam odpowiednią jakość produktu. Rozporządzenia parlamentu nie określają szczegółowo terminu w jakim te systemy powinny być wprowadzane. Nie ma konkretnej daty do kiedy należy je wprowadzić. Natomiast należy je wprowadzać na bieżąco. System zaawansowania jest bardzo mały na terenie naszego powiatu z tego względu, że nie ma przeszkolonej kadry do tego, aby te wszystkie systemy wprowadzać. Żeby te wszystkie systemy zadziałały to musi pracować cała załoga.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy zakłady, które nie wdrożą tych systemów zostaną zamknięte?

Pani Irena Augustyniak zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Zakład nie zostanie zamknięty, ale my będziemy sukcesywnie to kontrolować, żeby zakład wprowadził te systemy. Rozumiemy to, że są kłopoty w niektórych zakładach i dajemy dłuższe terminy wdrażania tych systemów.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze pytania w związku z przedłożonym sprawozdaniem.

W związku z tym, że radni nie zgłosili pytań, Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Hajnówce zostało przez Radę Powiatu przyjęte.


Do punktu 9-go:

W powyższym punkcie Pan Jan Dynkowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii zapoznał radnych ze sprawozdaniem z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Hajnówce ( sprawozdanie w załączeniu, zał nr 6, str.........).

Przewodniczący Rady powiedział, że na stronie 10 sprawozdania jest napisane: „ W związku z zagrożeniem wystąpienia grypy ptasiej na terytorium Polski, szczególnego znaczenia nabiera sprawa współpracy w ramach Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego.”. Przewodniczący Rady zapytał, jak jest ze współpracą różnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu hajnowskiego.

Pan Jan Dynkowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego spotyka się tak, jak jest przewidziane w terminarzu. Spotkaliśmy się na początku września i spotkanie to było poświecone zagrożeniu ptasią grypą. Zostały podjęte działania określające współpracę poszczególnych służb. Największy problem stanowi zabezpieczenie techniczne ewentualnego działania tego centrum. Ostatnio otrzymaliśmy maski, fartuchy i ubrania jednorazowego użytku. Także już teraz spokojniej możemy patrzeć na sprawę ewentualnego wybuchu epidemii. W tej chwili między poszczególnymi inspekcjami i strażami należącymi do Powiatowego Centrum następują rozmowy i ustalenia planów działania.”

Przewodniczący Rady zapytał, kto będzie stroną inicjatywną w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Pan Jan Dynkowski powiedział, że ze względu na charakter choroby stroną inicjatywną jest Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze pytania w związku z przedłożonym sprawozdaniem.

W związku z tym, że radni nie zgłosili pytań, Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Hajnówce zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 10-go:

W powyższym punkcie Pan Eugeniusz Kalinowski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zapoznał radnych ze sprawozdaniem z działalności Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w Hajnówce ( sprawozdanie w załączeniu, zał nr 2, str.........).

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonym sprawozdaniem.

W związku z tym, że radni nie zgłosili pytań, Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego w Hajnówce zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

( Radny Mikołaj Janowski opuścił salę obrad)

Do punktu 11-go:

W powyższym punkcie Pani Walentyna Gorbacz – naczelnik wydziału promocji, rozwoju regionalnego, turystyki i współpracy z zagranicą przedstawiła Radzie informację nt. oceny realizacji założeń Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2004-2006. ( informacja w załączeniu, zał nr 3, str.........)

Przewodniczący Rady powiedział, że Komisje Rady rozpatrywały tę informację i Komisja Budżetu zaproponowała poprawki w liście zadań realizowanych przez powiat. Poprawki te zostały naniesione i przekazane radnym tuż przed sesją Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, Panowie radni. Mówiąc o informacji z realizacji budżetu za I półrocze mówiłem o trudnościach jakie wystąpiły w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i o tym, jak to wpływało na sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze. Chciałbym zwrócić uwagę, bo dokonałem tutaj obliczeń, są to obliczenia niezbyt precyzyjne, że w latach 2004-2006, czyli w latach na które był przygotowany Plan Rozwoju Lokalnego udało się nam pozyskać ponad 5 mln zł na inwestycje drogowe. Planowaliśmy oczywiście znacznie więcej, ale takie są w tej chwili realia. Te pieniądze będą oczywiście także skonsumowane w roku przyszłym, gdyż np. 1.300.000 zł na przeniesienie oddziału zakaźnego do szpitala. Szkoda, że wyszli już nasi goście, bo chciałbym podać informację, która i ich mogłaby zainteresować. W ciągu 2004-2005 skonsumowano również w powiecie hajnowskim w wyniku projektów składanych przez różne organizacje i jednostki samorządowe ponad 300 tys. euro środków Funduszu Phare 2002 i 2003. W tej chwili został ogłoszony – już została podpisana umowa – konkurs na mikroprojekty z Funduszu Interreg Tacis, gdzie mamy do dyspozycji 400.000 euro. Myślę, że są to dosyć znaczne fundusze i chciałbym zachęcić wszystkich do skorzystania z tych projektów. Chciałbym tu powiedzieć, że nie wszystkie nasze jednostki organizacyjne dostatecznie aktywnie włączają się w proces pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Opiera to się przede wszystkim na wydziale promocji, Zarządzie Dróg Powiatowych, aktywnie działa straz pożarna i zaczynają tez przynosić sukcesy starania naszego ZOZu. Myślę, że to jest oczywiście także zadanie dla nas, bo trzeba zaktywizować tez nasze placówki oświatowo – wychowawcze, bo one również mają szansę na pozyskiwanie takich środków. Nie mówiłem tutaj o Funduszu Stypendialnym, który sprawia wiele kłopotów, ale mimo wszystko te pieniądze trafiają do uczniów naszych szkół.”

Radny Stefan Kuczyński zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym podziękować za tę tabelkę, którą otrzymaliśmy – podział środków na inwestycje drogowe 1999-2005. Ja ciągle słyszałem zarzuty kierowane pod adresem Gminy Narew, że Gmina nie chce partycypować w inwestycjach powiatowych. Nie jest tak źle, jak patrzę na tę tabelkę. Jedyną wyróżniającą się Gminą jest Narewka – widocznie tam samorząd rozumie, że trzeba do tych inwestycji dołożyć. Narewka zainwestowała więcej niż wszystkie pozostałe gminy naszego powiatu – to się chwali. Gmina Narew i tak jeszcze nie jest na złej pozycji, ponieważ zainwestowała pewne pieniądze. Natomiast jest bardzo pozytywne zjawisko jeśli chodzi o Gminę Narew, a mianowicie, że pieniądze dają komitety wiejskie, które zainwestowały w drogi powiatowe 78 tys. zł. Drugą taką gminą jest Gmina Dubicze Cerkiewne, gdzie komitet wiejski dał 10 tys. zł. Gmina Narew zainwestowała w drogi powiatowe 69 tys. zł – inne gminy dołożyły bardzo porównywalne kwoty. Natomiast, co tu dużo mówić, w Narwi jest 111 km dróg i zainwestowano 654 tys. zł, a tymczasem Gmina Kleszczele mająca 33 km dróg otrzymała 859 tys. zł i gmina nie dołożyła ani złotówki. Gmina Białowieża na 24 km otrzymała 531 tys. zł i nie dołożyła ani złotówki. Także nie wolno tak mówić, że Gmina Narew ani 1 zł nie daje na drogi powiatowe.”

Więcej głosów w dyskusji nie było.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja nt. oceny realizacji założeń Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2004-2006 została przez Radę Powiatu przyjęta.


Do punktu 12-go:


12.1.


 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2005r. Pan Przewodniczący powiedział, że wszystkie Komisje Rady omawiały ten projekt uchwały i wydały opinię pozytywną.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Panie Przewodniczący, Panowie Radni – w dniu, w którym obradowała pierwsza Komisja Budżetu wpłynęła informacja z Ministerstwa Finansów o uzupełnieniu ogólnej subwencji o 502.254 zł. Na którejś z Komisji już o tym informowałem. Dzisiaj Zarząd Powiatu podjął decyzję o zaproponowaniu Radzie Powiatu wprowadzenia tych środków do budżetu powiatu. Proponujemy dokonać następujących korekt w uchwale w sprawie zmian w budżecie na 2005r.:

- dokonać zwiększenia planu dochodów w dziale 758 o kwotę 502.254 zł;

- dokonać zmniejszenia planu dochodów o kwotę 232.254 zł w dziale domy pomocy społecznej;

- dokonać zwiększenia w planie wydatków o kwotę 270 tys. zł w dziale 758 – czyli przeniesienia do działu rezerwy budżetowej. Na pewno te środki w rezerwie przydadzą się i dla Domu Pomocy Społecznej i dla naszych szkół.

Zmniejszenie dochodów w dziale – domy pomocy społecznej wynika z tego, że DPS nie wykona zaplanowanych w budżecie dochodów, co wynika ze zmniejszającej się liczby pensjonariuszy w DPSie.”

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania bądź uwagi w związku z przedstawioną przez Zarząd Powiatu autokorektą do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2005r.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 


Uchwała Nr XXVIII/183/05

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 października 2005 r.


w sprawie zmian w budżecie na 2005r.

( strona .............)


12.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego o przedstawienie autokorekty do projektu uchwały.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panowie radni otrzymali autokorektę na piśmie. Wynika ona z wniosku, który został zgłoszony podczas obrad Komisji Budżetu. Wniosek ten został zaakceptowany przez pozostałe Komisje Rady. Proponujemy dodanie punktu 16 w § 19 w brzmieniu – Podejmowanie działań w zakresie promowania, informowania i pozyskiwania środków unijnych i innych na rzecz rozwoju powiatu hajnowskiego. Zadanie to zostało przypisane wszystkim wydziałom.”

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).


Uchwała Nr XXVIII/184/05

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 października 2005 r.


w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Hajnówce

( strona ...........)

 

12.3.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa sieci teleradiologicznej na terenie województwa podlaskiego, wykorzystywanej do przesłania danych diagnostycznych drogą teleinformatyczną” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie. Przewodniczący Rady powiedział, że wszystkie Komisje rozpatrywały ten projekt uchwały i wydały opinię pozytywną.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym wnieść tylko zmianę techniczną do § 1 – jest tam SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, ale oni zrezygnowali z udziału w tym projekcie, ale na to miejsce akces zgłosił Szpital Ogólny w Grajewie. W ostatniej chwili Urząd Marszałkowski poinformował nas o tej zmianie.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 1 glosie „wstrzymującym się” ( r. J. Stocki).

 


Uchwała Nr XXVIII/185/05

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 października 2005 r.


w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przystąpienia SP ZOZ w Hajnówce do projektu „Budowa sieci teleradiologicznej na terenie województwa podlaskiego, wykorzystywanej do przesłania danych diagnostycznych drogą teleinformatyczną” oraz zabezpieczenia środków finansowych na udział własny w projekcie. Przewodniczący Rady powiedział, że wszystkie Komisje rozpatrywały ten projekt uchwały i wydały opinię pozytywną

( strona .............)

12.4.


Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/136/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2005r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania do projektu uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 


Uchwała Nr XXVIII/186/05

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 27 października 2005 r.


w sprawie zmiany uchwały Nr XXIII/136/05 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 25 lutego 2005r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2005r.


( strona .............)


Do punktu 13-go:


Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na interpelacje powiedział, cytuję: „ W odpowiedzi na interpelację radnego Stefana Kuczyńskiego chciałbym poinformować, że oczywiście jeżeli chodzi o drogę Trześcianka – Białki, to ta droga nie została całkiem skończona. Wynika to z tego, że składaliśmy wniosek do Sapardu na 3 drogi, min. na drogę Trześcianka – Białki, ale ta droga nie uzyskała dofinansowania z Sapardu, a pieniądze na tę drogę były zaplanowane w budżecie powiatu i zostały w takiej kwocie, w jakiej je zaplanowano to zostały wydane na te drogę i dlatego ta droga została rozpoczęta, ale nie skończona. Przygotowujemy projekt budżetu na przyszły rok i planujemy skończenie tej drogi do Białek w 2006r. Tutaj ubieganie się o środki zewnętrzne na ten cel mijałoby się z celem, bo tam tylko kawałek tej drogi został.

Natomiast jeżeli chodzi o drugą drogę – Narew – Planty – jest to droga, na którą o środki ubiegamy się z Interregu. Projekt na tą drogę został już raz do Interregu złożony, ale nie uzyskał akceptacji. Złożyliśmy w tym roku kolejny raz wniosek ( w sierpniu) i tak, jak Pan Starosta wspomniał najprawdopodobniej w I kwartale 2006r.wnioski zostaną rozpatrzone i mamy nadzieję, że uzyska on akceptację. W związku z tym do projektu budżetu na przyszły rok 2006 zakładając, że wniosek uzyska akceptację – to będzie I etap realizacji, bo projekt został zaplanowany na 3 lata, bo jest to droga inwestycja. Także planujemy na przyszły rok łączne nakłady na tej drodze w wysokości 367.574 zł, z tego 91.093 zł z budżetu powiatu i 275.680 zł ze środków pomocowych.

Jeżeli jestem już przy głosie, to chciałbym ustosunkować się do wypowiedzi radnego Stefana Kuczyńskiego dotyczącego zaangażowania się finansowego ze strony Gminy Narew. Rzeczywiście jest to pozycja 69 tys. zł, z tym, że w tym roku jest to 20.000 zł na dokumentację na drogę Trześcianka – Puchły. Pozostałe środki są to środki wydatkowane na drogę w Rybakach. Także innych takich istotnych środków z Gminy Narew na realizację inwestycji drogowych nie było. Do chwili obecnej np. nie wpłynął żaden wniosek z Gminy Narew jeżeli chodzi o propozycje współfinansowania inwestycji w tej gminie w przyszłym roku, aczkolwiek już ze strony np. Gminy Czyże widzimy wyraźne dużo większe zainteresowanie. Na dzień dzisiejszy Gmina Czyże zaproponowała finansowanie w wysokości 65 tys. zł. Chciałbym się również ustosunkować do skądinąd słusznej informacji, że na terenie Gminy Białowieża, czy miasta Hajnówki te nakłady są znaczące, a jest brak zaangażowania ze strony samorządów. Wynika to z tego, że zarówno w Hajnówce, jak i w Białowieży były realizowane inwestycje, na które mogliśmy uzyskać dofinansowanie zewnętrzne z Ministerstwa Infrastruktury. I stąd te inwestycje tak wyglądają. Z tej przedstawionej Państwu informacji wyraźnie wynika, że największe zaangażowanie ze strony samorządów jest ze strony Gminy Narewka i Gminy Czeremcha. Natomiast jeżeli chodzi o zaangażowanie komitetów społecznych to zdecydowanie przoduje wieś Łosinka w Gminie Narew.”

Radny Stefan Kuczyński zabierając glos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym zapytać, czy padły propozycje dofinansowania ze strony Gminy Białowieża i Gminy Kleszczele, które jak dotąd nie dołożyły się do żadnej inwestycji.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że na dzień dzisiejszy te gminy nie zgłaszały propozycji dofinansowania.

Radny Stefan Kuczyński zabierając glos, powiedział, cytuję: „Czyli Gmina Białowieża, do której mogą popłynąć duże pieniądze nic się nie dokłada.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, cytuję: „ Możemy mówić jedno, my złożyliśmy wniosek na tę główną drogę w Białowieży. Natomiast jeżeli chodzi o deklarację finansowania ze strony Gminy Białowieża, to do tej pory niczego takiego nie było. Wczoraj byłem na posiedzeniu Komisji Rady Gminy Białowieża i mówiłem, że taka deklaracja byłaby oczekiwana, tym bardziej, że nie jest tajemnicą, że od szeregu już lat preferujemy i wspieramy te inwestycje, gdzie jest wyraźne zaangażowanie finansowe ze strony gmin.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Odpowiadając na interpelację dotyczącą Wydziału Zamiejscowego Politechniki Białostockiej powiem, że sytuacja na dzień dzisiejszy jest następująca. Władze, tak, jak informowałem na poprzedniej sesji, władze uczelni złożyły odwołanie od negatywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Uwzględnione zostały zastrzeżenia dotyczące lokali i laboratoriów. Pozostaje jedyne zastrzeżenie dotyczące dostosowania liczby godzin dydaktycznych do standardów unijnych. Te standardy niestety nie zostały wprowadzone w prawie polskim, ale Komisja Akredytacyjna już zaczyna tego wymagać. Odpowiedzi na to ostatnie zastrzeżenie mogą być dwie – dostosować się do tych standardów lub skierować sprawę do NSA i pewnie ta sprawa byłaby wygrana. Władze Politechniki Białostockiej postanowiły, że dostosują się do tych wymogów. W tej chwili jest już na ukończeniu nowy plan zajęć dydaktycznych dopasowany do tej liczby godzin. Pani dziekan wyraziła nadzieję, a Rektor Politechniki Białostockiej zapewnił, że wyrazi na to zgodę, ze ogłoszona zostanie rekrutacja w miesiącu lutym. Będzie to niestety ograniczona rekrutacja. Te informacje, które były publikowane w prasie, na które powoływał się radny Michalak są informacjami błędnymi, bo jest wiele innych powiatów w województwie podlaskim, które nie mają żadnych wyższych uczelni. Mam nadzieję, że nasza uczelnia będzie utrzymana – przynajmniej taki jest stan na dzień dzisiejszy.

Odpowiadając na drugą interpelację dotycząca wywieszenia flagi poinformuję tylko, że my tez nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Burmistrza, bo to Burmistrz jest tutaj gospodarzem tego budynku. Ja tutaj jeszcze raz przypomnę zapisy ustawy, która reguluje używanie barw narodowych i art. 7 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych mówi:

‘„Art. 7. 1. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad:

1) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,

2) Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,

3) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,

4) Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów,

5) organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - w czasie ich sesji,

6) organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.

2. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej.

3. Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ust. 1 i 2, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.”

Interpretację tych zapisów pozostawiam dla radnych.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chciałbym Panie Starosto powiedzieć, ze może i nie ma takiej ustawy, z tym, że ja będąc ostatnio na wyjeździe pytałem w jakimś mieście Pana Burmistrza, na jakiej podstawie flaga wisi przed Urzędem Miasta. Odpowiedź była, że jest to urząd polski i nikt nie zabrania wywieszania flagi przed urzędem. W Kołobrzegu też flaga wisiała. Jak to jest, że w naszym mieście powiatowym nie można wywiesić flagi.”

Radny Jarosław Stocki zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja chciałbym zabrać głos w kwestii drogi Narew – Planty. Może są znane zamierzenia Powiatu Białostockiego odnośnie inwestycji na ich odcinku tej drogi. Jeżeli nasz projekt nie uzyska akceptacji, to wypadałoby potem wspólnie z sąsiadami wystąpić o pieniądze, a wówczas można się spodziewać, że taki wniosek zostanie oceniony wyżej.”

Przewodniczący Rady powiedział, że jest to bardzo ciekawa propozycja.


Do punktu 14-go:

W wolnych wnioskach głos zabrał Przewodniczący Rady, który powiedział, że wszyscy radni przed chwilą otrzymali ankietę z Polskiej Akademii Nauk, która przysłała te ankiety informując o tym, że głównym przedmiotem ich zainteresowania jest funkcjonowanie samorządu na szczeblu powiatowym. Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do radnych o wypełnienie ankiet i odesłanie w kopertach załączonych do ankiety.

Radny Sławomir Kulik zaproponował, żeby radni z okazji świąt zrobili paczki dla dzieci z Domu Dziecka w Białowieży i w tym celu złożyli się po 50 zł.

Radni jednogłośnie zgodzili się na powyższą propozycję.

Pani Bożena Pogorzelska - radna z Gminy Narew zwróciła się z prośbą do Przewodniczącego Rady o odczytanie pisma, które Pani radna przekazała dzisiaj Przewodniczącemu.

Przewodniczący Rady odczytał pismo mieszkańców wsi Odrynki, Gorędy i Bruszkowszczyzny. ( zał nr 10, str............)

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Do pisma dołączone są podpisy mieszkańców tych wsi, przy czym ja jeszcze nie zebrałam podpisów mieszkańców Suszczy. Jest jeszcze z drugiej strony dopisek wójta Gminy Narew i prosiłabym też Pana Przewodniczącego, żeby to odczytał.”

Przewodniczący Rady odczytał pismo wójta Gminy Narew. ( zał nr .........., str............)

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Pan wójt wypisał mi, kiedy Gmina Narew pomagała powiatowi w finansowaniu dróg. W 1998 roku - Krzywiec – 152.273 zł, Kutowa – 68.997 zł, Tyniewicze – 89.530 zł; w 2000r. – wtórnik Doratynka – Gradoczno – 7900 zł, modernizacja drogi Rybaki – 46.530 zł, dokumentacja drogi do Krzywca – 4758 zł; w 2001r. – dotacja na modernizację drogi do Krzywca – 15.000 zł; w 2004r. – projekt Narew – Odrynki – Planty – 16.000 zł; w 2005r. dotacja na dokumentację drogi Trześcianka – Puchły – 20.000 zł. Ponadto wójt udostępnia nieodpłatnie żwir, często z załadunkiem i dowozem na terenie całej gminy. Ja jako radna w ogóle zastanawiam się, jaki jest sens wyasygnowania pieniędzy, jeżeli te podkłady geodezyjne są niewykorzystywane. Ja rozumiem, że złożyliście projekty do funduszy europejskich, ale proszę mi powiedzieć ile dróg zostało zrobionych z Interregu w powiecie.”

Pan Starosta powiedział, że z funduszy Interregu jeszcze żadna droga w powiecie nie została zrobiona.

Radny Jan Sawicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jaki jest sens podawania wskaźników z 1998r. jeżeli powiaty powstały od 1 stycznia 1999r. – czy mogę to wiedzieć?”

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Dobrze – w takim razie ten 1998 rok pomińmy, ale ja pamiętam, że podkłady geodezyjne były robione 3 razy. Pamiętam, jak Panowie geodeci mierzyli. Chce powiedzieć, że wójt zawsze deklaruje żwir tyle ile potrzeba. Deklaruje także swój transport i swój sprzęt jakim dysponuje gmina. Więc w czym jest problem. Niestety ta droga jest w coraz gorszym stanie i coraz szybciej się ona rozbija i trzeba ją równać co 2 tygodnie.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jak tutaj radny Jan Sawicz mówił, nie ma sensu dyskutować o wydatkach z 1998r., bo jeszcze wtedy nie było powiatu. Tutaj Pani podnosi sprawę wtórników. Ja chciałem przypomnieć, że te wtórniki, w znacznej części na tę drogę były finansowane z budżetu powiatu. Tam na pewnym odcinku drogi nie było wtórników i trzeba było je robić. To, że sprawa opracowania dokumentacji na drogę Narew – Planty trochę się przeciągnęła, spowodowała, że my nie mogliśmy wcześniej wystąpić z wnioskiem. Praktyka jest taka, że nie zawsze za pierwszym razem składając wniosek te pieniądze dostaniemy. Dobry przykład, to zrealizowana w tym roku inwestycja Kuraszewo – Lady, czy Policzna – Kleszczele i tutaj tez wnioski składaliśmy kilka razy. Wierzymy w to, że i w tym wypadku też to się skończy sukcesem. Jest to wniosek składany po raz drugi do Interregu i jest on już tam znany. Żadnego innego wniosku z powiatu hajnowskiego na drogi do Interregu nie składamy. Możemy liczyć na to, że ze strony innych dróg powiatowych konkurencji w tym programie nie będzie. Jeżeli mówimy o deklaracji, to ja starałem się słuchać i Pani wystąpienia i pisma wójta Sadowskiego i nie usłyszałem słowa, że Gmina deklaruje jakąkolwiek gotówkę na przyszły rok. Natomiast jeśli chodzi o drogę Trześcianka – Puchły – owszem mamy dokumentację, ale nie będziemy mogli składać wniosku, bo na tej drodze nie są uregulowane sprawy własnościowe. W związku z tym, żeby próbować w przyszłości składać wniosek musimy uregulować sprawy własnościowe, a same podziały będą kosztowały około 20.000 zł. Ja już nie mówię o skończeniu tego uregulowania, bo to będzie już zależało w dużej mierze od Wojewody, kiedy on zdecyduje o wypłaceniu odszkodowań.”

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „To, że nie są uregulowane własności, to już chyba nie od nas zależy. Natomiast tutaj Pan podniósł taka sprawę, że nigdy Pan nie słyszał. Przecież rozmawialiśmy z Panem osobiście. Był wójt i Pan i wójt powiedział – chcecie żwiru, to bierzcie, jaki mam sprzęt, to Wam dam i Pan dzwonił do Pana Stankiewicza i we wrześniu miała być chociaż poprawiona ta droga i do tej pory nic nie było zrobione, a w tej chwili ta droga nie jest przejezdna. Zapraszam Panów radnych, możemy jechać dzisiaj.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tutaj taktyka w stosunku do wszystkich gmin jest identyczna. Ja zawsze proszę o bezpośrednie informacje i my na bieżąco reagujemy i to żwirowanie i profilowanie robimy. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że w jakiejś mierze to jest trochę wyrzucanie pieniędzy, ale na tych drogach nie ma innego wyjścia. I tutaj jeżeli chodzi o deklarację w sprawie żwiru, to Gmina Narew nie jest tu wyjątkiem, jest tylko w tej korzystnej sytuacji, ze ma po prostu więcej żwiru niż każda inna gmina i dlatego jest to tam łatwiejsze.”

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Uważam, że powinniśmy potraktować to wystąpienie do Rady jako jeden z materiałów do opracowania przyszłego projektu budżetu. Dzisiaj nie możemy jeszcze zapewniać, co do realizacji, bo nie jest to możliwe, ale na pewno będzie to rozpatrywane na Zarządzie i na Komisjach i ostatecznie znajdzie to odbicie w uchwale budżetowej na 2006r.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd Powiatu ma obowiązek przygotować do 15 listopada projekt budżetu i chcę tutaj i Panu radnemu Kuczyńskiego i Panią radną zapewnić, że droga Narew – Planty na pewno znajdzie się w projekcie budżetu na 2006r. Zakładamy, że te środki z Interregu zostaną pozyskane, chociaż tej pewności nie możemy dać. Przy budowie budżetu będziemy przede wszystkim brali za podstawę możliwość pozyskania środków zewnętrznych bez względu na to, skąd te środki będą – czy z funduszy unijnych, czy to będą środki przekazane przez gminy. Niestety – tak mi się wydaje – chyba, że wskaźniki budżetowe okażą się tak optymistyczne, że będziemy mogli pozwolić sobie na więcej. Z tych informacji, które mamy w tej chwili wynika, że nie będzie nas stać na żadne inwestycje drogowe, które nie znajdą dofinansowania ze środków zewnętrznych. Mam prośbę do Pani radnej, żeby z podobnym apelem, jak tutaj do Rady Powiatu Hajnowskiego wystąpiła również do Rady Gminy Narew. Może Gmina znajdzie jakieś środki, które uzupełniałyby ewentualnie wkład własny powiatu lub byłyby początkiem rozpoczęcia tej inwestycji w przypadku, gdy dofinansowanie ze środków Interregu nie będzie możliwe. Powiem tylko jeszcze jedno, bo Pani mnie zapytała tutaj, czy jakieś inwestycje z Interregu zostały zrealizowane, nie, bo Interreg od tego roku dopiero funkcjonuje. Pierwsza edycja wniosków była rozpatrywana w tym roku, następna edycja w przyszłym roku i wtedy będzie decyzja odnośnie drogi, o której dzisiaj tak długo dyskutujemy.”

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja już bardzo długo o te drogę walczę. Zostałam wybrana tylko dlatego, żeby walczyć o drogę. Taka jest prawda. Ludziom bardzo zależy na tej drodze. A gdyby ten Interreg nie wyszedł, to co nam zaproponujecie. To co będzie wtedy. Pan wójt powiedział, że wyasygnuje środki, jeżeli będzie taka potrzeba.”

Przewodniczący Rady powiedział, że tylko jeżeli zostaną przyznane środki zewnętrzne, to powiat dołoży także swoje pieniądze do tej inwestycji.

Pani Bożena Pogorzelska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ale zanim ten Interreg wejdzie, to my prosimy, błagamy o zrobienie czegokolwiek na tej drodze.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ale to jest w ogóle bez dyskusji. Dzisiaj Zarząd Dróg Powiatowych jeszcze poinformujemy i w najbliższym czasie to zostanie zrobione. Inwestycja ta jest obliczona na 966 tys. zł. Jest to tyle, ile średnio wydawaliśmy na inwestycje drogowe w ciągu roku. Jeżeli uzyskamy środki z Interregu, to musimy 241 tys. zł przeznaczyć środków z budżetu powiatu. Zakładając, że to będzie równy udział w tych dwóch latach, czyli 241:2 – czyli 120 tys. zł na 1 rok, a co można zrobić za 120 tys. zł na tej drodze, jeśli całość kosztuje prawie 1 mln zł. Można to sobie wyobrazić. A ja sądzę, że więcej środków nie będziemy mogli wyasygnować. Musimy szukać tych środków zewnętrznych, bo wiele innych dróg w powiecie tez trzeba zrobić.”


Do punktu 15-go:


W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

Przewodniczył:

Przewodniczący Rady Powiatu

Mikołaj Michaluk

Protokołowała:

Violetta Miniuk

 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Obsługi Rady Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Data wytworzenia: 2006-01-04

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2006-01-11

Data modyfikacji: 2006-03-22

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2006-01-11