Protokół Nr VII/19 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 29 sierpnia 2019 r.
BR.0002.4.(7).2019
Protokół Nr VII/19
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 29 sierpnia 2019 r.
w sali nr 12 Starostwa Powiatowego w Hajnówce
(początek sesji - godz. 13:00, koniec - godz.15:48)
Do punktu 1 – go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Eugeniusz Saczko.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, jest godz. 13. Otwieram VII sesję Rady Powiatu Hajnowskiego. Witam serdecznie Pana Starostę Andrzeja Skiepko, witam Panią Wicestarostę Joannę Kojło, witam wszystkich Państwa radnych. Witam zaproszonych gości; witam dyrektora SP ZOZ w Hajnówce Pana Grzegorza Tomaszuka, witam Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Pana Romualda Wołkowyckiego, witam serdecznie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Pana Marka Roszczenko, witam kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pana Pawła Szymaniuka, jeszcze nie ma, ale dotrze do nas Powiatowy Lekarz Weterynarii Pan Jan Dynkowski. Witam serdecznie pracowników i naczelników Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Witam serdecznie wszystkich pozostałych gości. Informuję, że za pośrednictwem telewizji obserwują nas, oglądają mieszkańcy powiatu hajnowskiego i nie tylko, także bardzo serdecznie wszystkich Państwa witam (lista gości zał. nr .….).
Szanowni Państwo, nasze obrady transmitowane są na żywo i są udostępnione na stronie internetowej powiatu hajnowskiego www.powiat.hajnowka.pl. Klauzula informacyjna odnośnie ochrony Państwa danych osobowych umieszczona została na drzwiach wejściowych do Sali konferencyjnych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Na podstawie listy obecności stwierdzam, że w dzisiejszej sesji uczestniczy 16 radnych ( radny Bogusław Szczepan Łabędzki jest nieobecny) , co stanowi kworum, przy którym rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały (lista obecności zał. nr ..….).
Przybył do nas, witam serdecznie radnego wojewódzkiego Pana Mikołaja Janowskiego.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad VII sesji Rady Powiatu został radnym przesłany. Przewodniczący Rady zapytał, czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad.
Radni uwag do przesłanego porządku obrad nie zgłosili.
Przewodniczący Rady przedstawił Radzie porządek obrad sesji.
- Otwarcie VII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
- Przedstawienie porządku obrad sesji.
- Przyjęcie protokołu z VI sesji Rady Powiatu.
- Informacja Przewodniczącego Rady dotycząca zgłaszanych interpelacji i zapytań.
- Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
- Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ.
- Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej za 2018r.
- Sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
- Sprawozdanie z działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
- Sprawozdanie z wykonania budżetu za I półrocze 2019r.
- Powzięcie uchwał w sprawie:
12.1. zmian w budżecie na 2019r;
12.2. zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego na lata 2019- 2027;
12.3 ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Hajnowski;
12.4 zmiany uchwały Nr XXX/301/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 kwietnia 2018r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno – pedagogicznych;
12.5. określenia warunków udzielenia bonifikat i wysokości stawek procentowych od jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Powiatu Hajnowskiego zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
12.6. rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce.
12.7 zmiany uchwały Nr VIII/66/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 12 czerwca 2015r. w sprawie zasad zwrotu radnym Powiatu Hajnowskiego kosztów podróży służbowych;
12.8. zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków;
12.9. określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2019r.
- Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
14.Zamknięcie obrad VII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Przewodniczący Rady poinformował, że zgodnie z § 18 ust.6 pkt 2 statutu powiatu, jeżeli nie ma żadnych wniosków do porządku obrad, porządku obrad nie poddaje się pod głosowanie.
Do punktu 3-go:
Protokół z VI sesji został radnym udostępniony i żadnych wniosków do protokołu nie zgłoszono.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z VI sesji Rady Powiatu.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Protokół z VI sesji Rady Powiatu został przyjęty.
Do punktu 4-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko poinformował, że w okresie między sesjami żadna interpelacja ani zapytanie nie wpłynęło do Rady.
Radni nie zgłosili uwag i pytań w tym punkcie.
Informacja dotycząca zgłoszonych interpelacji i zapytań została przez Radę przyjęta.
Do punktu 5-go:
Informacja o pracy Zarządu została do radnych przesłana (zał. Nr….6.…).
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Otrzymaliście Państwo informację, czy są pytania do informacji o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. W dniu dzisiejszym odbyliśmy kolejne, 29 posiedzenie Zarządu Powiatu Hajnowskiego. Dzisiaj obradowaliśmy nad następującymi tematami: otóż, jeżeli chodzi o określenie przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest powiat hajnowski, to dodaliśmy dzisiaj jeszcze jeden przystanek w miejscowości Łosinka, natomiast o szczegółach poinformuję przy rozpatrywaniu tego punktu. Również przyjęliśmy trzy uchwały Zarządu Powiatu, wyraziliśmy pozytywną opinię pozbawienia kategorii drogi powiatowej na terenie powiatu białostockiego w gminie Łapy, natomiast w drugim punkcie powierzyliśmy stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce Pani Annie Czykwin, również stosowne upoważnienia zostały wydane dla tej Pani. W sprawach różnych odnieśliśmy się do interpelacji Pani Krystyny Gawryluk w sprawie remontu drogi Kuraszewo – Kamień, jak również poinformowałem Zarząd o, niestety, w sprawie ZUSu, gdzie wydział rentowo – emerytalny zostanie przeniesiony od poniedziałku do Bielska Podlaskiego. O szczegółach poinformuję Państwa w wolnych wnioskach. Jest to bardzo niepokojąca informacja jaka spłynęła dzisiaj do nas o przeniesieniu tego oddziału rentowo – emerytalnego ZUSu do Bielska Podlaskiego. Jeżeli będzie taka możliwość, to możemy dzisiaj przyjąć stanowisko sprzeciwu, bo sytuacja jest nienormalną.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, chciałbym się dowiedzieć, odbył Pan lot do Niemiec i żadnej informacji w jakim celu Pan tam latał do tych Niemiec i co Pan tam załatwił. Dziękuję.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Rozumiem Pana pytanie, byliśmy w kontakcie telefonicznym, przekazałem informację dla Pana Lecha Michalaka, który interesuje się sportem, że miałem spotkanie też na lotnisku, bardzo miłe, z siatkarkami reprezentacji Polski w piłce siatkowej. Natomiast celem mojego wyjazdu, całkowicie pokryty z kosztów strony niemieckiej, był związany z odnawialnymi źródłami energii w związku z kończącym się projektem, który był realizowany w poprzedniej kadencji i teraz się kończy.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, czy Pan słyszał, że ja pytałem o koszty, ja pytałem w jakim celu Pan był, bo w informacji o pracy Zarządu nie ma.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Byłem na to spotkanie zaproszony jako starosta powiatu hajnowskiego przez Fundację EuroNatur, która realizowała projekt w tamtej kadencji. Panie Przewodniczący, był Pan właśnie Przewodniczącym Rady Powiatu Hajnowskiego, także Pan dokładnie jest zorientowany, jaki to jest projekt. Natomiast było to już zakończenie projektu na terenie Niemiec i byłem poproszony o udział w tym spotkaniu. Jeżeli chodzi o cały projekt, to mogę więcej informacji przekazać, jeżeli taka potrzeba w tej chwili jest.
Radny Lech Jan Michalak: Myślę, że jest.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Więc Szanowni Państwo, Fundacja EuroNatur z Niemiec we współpracy z powiatem hajnowskim określiła sobie cel, który został zrealizowany w postaci przekazania planu energetycznego, jeżeli chodzi o zabezpieczenie powiatu hajnowskiego w OZE. Taki dokument był przedstawiany wszystkim chętnym radnym na spotkaniu, które odbyło się kilka miesięcy temu w MOPSie, to był jakby końcowy etap realizacji tego projektu. Z tego projektu wynika, z tego planu energetycznego wynika, że wielkie możliwości są na terenie powiatu hajnowskiego, które mają ogromne możliwości, jeżeli chodzi o wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła, czy też energii do podgrzania ciepłej wody na terenie powiatu hajnowskiego. Taki raport jest jedynym w województwie podlaskim i na podstawie tego raportu mamy w tej chwili zawiązany zespół, który będzie doradcą na terenie powiatu hajnowskiego, jeżeli chodzi o OZE. Jeżeli chodzi o tą komórkę, również jest w całości, w 100% finansowana przez stronę niemiecką. Tutaj poprzedni Pan starosta bardzo intensywnie współpracował z grupą niemiecką z tej Fundacji EuroNatur, dlatego tutaj podtrzymaliśmy dalszą współpracę i rozszerzyliśmy o powołanie takiego zespołu, który mieści się w Zespole Szkół Zawodowych, ma swoją siedzibę. Rozpoczniemy spotkania we wszystkich gminach, wysłałem zaproszenie do wszystkich wójtów, aby spotkać się z tym zespołem i przedstawić ten raport o możliwościach, jeżeli chodzi o OZE na terenie powiatu hajnowskiego. Oczywiście uwarunkowania w Polsce i w Niemczech są bardzo różne, gdyż decyzje, które zapadają w Niemczech to są długoletnie, dwudziestoletnie przede wszystkim, gdzie jest możliwość przewidywania co można za 5, za 10 lat z takich urządzeń fotowoltaicznych uzyskać. U nas tak się dzieje, że na zasadzie od wyborów do wyborów i te sprawy jeżeli chodzi o sprawy proceduralne, sprawy związane prawem nie są do końca uregulowane i mam nadzieję, że czy ten rząd, czy kolejne nad tym się pochylą, aby faktycznie OZE na terenie powiatu hajnowskiego miały ogromne znaczenie, bo już widać po niektórych gminach w powiece hajnowskim, jak również i na budynkach i Starostwa i Urzędu Miasta, które podlegają pod Starostwo i pod Urząd Miasta są takie instalacje montowane i już widzimy ogromne oszczędności. Także ten wyjazd był związany również z OZE, mogę powiedzieć, że podczas tej wizytacji miałem możliwość, chociaż człowiek jeździ od wielu lat i zawsze z czymś nowym się spotyka, byłem niesamowicie zaskoczony jak jeden z inwestorów, który akurat ma ogromny tartak, produkuje prąd i jest dystrybutorem do 120 tys. gospodarstw na terenie najbliższych okolic w Niemczech. Również bardzo ciekawą sprawą jest to, że zrębki, które są pozyskiwane z drewna, opalają piece i w ten sposób otrzymuje się ciepło do ogrzewania mieszkań. Byłem w rejonie, gdzie drewno jest pozyskiwane z parku narodowego. Tam akurat też trochę szaleje kornik i uzyskałem informację, stuprocentową, wszystkie drzewa kornikowe są wycinane, przerabiane na zrębki i w ten sposób otrzymujemy ciepło. Także za każdym razem praktycznie coś nowego dało się odkryć. Bardzo ważną sprawą jest zakładanie takich spółdzielni energetycznych przez samych mieszkańców, aby zmobilizować do tej działalności OZE do inwestowania. Tylko mówię, że za tym musi być iść prawo i długofalowe rozwiązania. Na razie na tyle, a jak będą jeszcze pytania, czy w wolnych wnioskach, to z przyjemnością odpowiem.
Radny Lech Jan Michalak: Z wypowiedzi Pana Starosty jesteśmy bardzo zadowoleni, tylko nie bardzo jestem zadowolony z tych ostatnich słów. To u Niemców nie ma ekologów, którzy nie skarżą na Niemców, że drzewa wycinają? Bo nasi ekolodzy to na Polaków się skarżą, na rząd nasz, że drzewa wycinają, a tam takich nie ma? Przekupnych.
Radna Olga Rygorowicz: Tam ich nie słuchają po prostu.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Trudno mi powiedzieć, na pewno rząd niemiecki nie słucha tak ekologów, jak nasze rządy słuchają. Natomiast my jesteśmy za ochroną Puszczy Białowieskiej, tylko nas szlag trafia, jeżeli 8 mln m3 drewna w tej chwili leży w Puszczy Białowieskiej. Po mojej wizycie była również wizyta ostania już Pana dyrektora, który prowadził ten projekt z Niemiec, był z grupą 10 osób i oni są po prostu tą sytuacją zszokowani, co się dzieje w Puszczy Białowieskiej. Natomiast pamiętam tez taki raport, też WWF, gdzie była degradacja kornika w Niemczech i było zapisane, każde chore drzewo trzeba usunąć, wywieźć, a gałęzie spalić. Nie wiem, dlaczego u nas tego się nie robi. Ja cały czas powtarzam, jesteśmy za ochroną Puszczy Białowieskiej, nie chcemy jej wycinać, ale przede wszystkim usunąć te wszystkie chore, niebezpieczne drzewa, a pozostawić na jakimś normalnym poziomie pozyskanie drewna, które tylko by służyło na rynek tutaj miejscowej ludności.
Radny Mirosław Romaniuk: Ja mam pytanie do dzisiejszego Zarządu Powiatu, a mianowicie w sprawie tej przebudowy drogi czy modernizacji na odcinku Kuraszewo – Kamień, bo tutaj Pan Starosta mówił, że Zarząd zajął się tą sprawą i rozumiem, że jakiś wynik tego jest, czym to się skończy ta interpelacja radnej Gawryluk z Czyż.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Wynik naszych rozmów i podjęcie decyzji Zarządu jest podobne jak poprzedniego Zarządu, jak był Pan akurat Starostą, jeżeli znajdą się pieniądze w budżecie, to na pewno tą sprawą się zajmiemy, natomiast najważniejsze jest w tej chwili to bieżące utrzymanie, aby drogi były przejezdne. Natomiast na gminie Czyże akurat w tamtej kadencji tak dużo się zrobiło, oprócz tego również będzie robiona modernizacja drogi w samych Czyżach, już jesteśmy po przetargu i po podpisaniu umowy i będzie wykonywana. Natomiast z bieżącego utrzymania i inne drogi zgłaszane przez Pana wójta były realizowane.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja o pracy Zarządu Powiatu okresie międzysesyjnym została przez Radę przyjęta.
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 6 – informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ ( Zał. Nr…2……). Jest tu obecny Pan dyrektor Grzegorz Tomaszuk, wiem, że jest przygotowana prezentacja. Oddaję głos Panu dyrektorowi.
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Panie Przewodniczący, Panie Starosto, szanowna Rado, proszę Państwa, szczegółową informację o sytuacji ekonomicznej SP ZOZ przedstawiłem Wysokiej Radzie na piśmie. Na komisjach również omawiałem to opracowanie. Były pytania i starałem się na te pytania odpowiedzieć. Tytułem uzupełnienia przedstawię Państwu taką prezentację, która przedstawia strukturę SP ZOZ, jak SP ZOZ zorganizowany jest, trochę elementów dotyczących również i inwestycji. Historia opieki zdrowotnej w Hajnówce sięga 1919r., jednak jako sam SP ZOZ w Hajnówce funkcjonuje od 1997r. służąc mieszkańcom regionu swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdego dnia podejmujemy działania zmierzające do podniesienia jakości wykonywanych świadczeń, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu pobytu pacjentów. Proszę zauważyć, że w naszych poradniach udzielamy 315 tys. porad, jeszcze niedawno mówiłem, że 120 tys. porad, ponad 12 tys. hospitalizacji, ponad 3,5 tys. zabiegów operacyjnych, 365 tys. badań diagnostycznych, laboratoryjnych, RTG i USG. Zatrudnienie – 140 lekarzy, oczywiście mówiąc o zatrudnieniu to mam na myśli różne formy zatrudnienia i umowy o pracę i umowy cywilno-prawne tzw. kontrakty, umowy zlecenia; 276 pielęgniarek i położonych, 43 fizjoterapeutów i masażystów, 10 psychologów, psychoterapeutów, 9 farmaceutów i techników farmacji, 14 diagnostów, 3 logopedów, 7 terapeutów zajęciowych, 17 opiekunów medycznych. Tu nie wspominam o salowych, których jest około 80; administracji, obsłudze gospodarczej. W sumie różne formy zatrudnienia to około 700 pracowników. Każdego dnia zapewniamy podstawową opiekę medyczną świadczoną przez wyspecjalizowany personel. Jeżeli chodzi o podstawową opiekę zdrowotną, to zapewniamy opiekę lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarki środowiskowej i położnej, dodam tutaj jeszcze, że jeszcze w naszym zakresie jest higiena szkolna. Nasze ośrodki zdrowia są w Hajnówce, jeden przy szpitalu, drugi przy ulicy Piłsudskiego, w Narwi, w Narewce, w Siemianówce, w Nowymberezowie, w Białowieży, w Czeremsze, w Dubiczach Cerkiewnych. Nasi lekarze POZ, ja może tak przedstawię, Pani Anna Tychoniuk – Owłasiuk – specjalista geriatrii i medycyny rodzinnej; Eugenia Korolko – lekarz chorób wewnętrznych, Walentyna Pawłowska – specjalista reumatolog, lekarz chorób wewnętrznych, Sebastian Kida – specjalista medycyny rodzinnej, Agnieszka Marzjan - Stocka – specjalista medycyny rodzinnej, lekarz pediatra, Mikołaj Wappa – lekarz chorób wewnętrznych, Wojciech Skąpski – specjalista pediatrii i medycyny rodzinnej, Stefan Kuczyński – specjalista medycyny ogólnej, lekarz chorób wewnętrznych, Jolanta Mekrouda – specjalista neonatologii, lekarz pediatrii, Katarzyna Tyszko – Kolada – specjalista pediatrii, Lucyna Marciniak – specjalista z zakresu chorób płuc, lekarz chorób wewnętrznych, Przemysław Pawluczuk – specjalista medycyny rodzinnej. Wojciech Lemiesz – w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny rodzinnej, podobnie jak Edyta Sikorska również robi specjalizację w tym zakresie. To są nasi lekarze, którzy pracują w ośrodkach zdrowia, ale również wspomagają naszą nocną i świąteczną pomoc zdrowotną. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna, to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18-8 dnia następnego oraz w soboty i niedziele i w inne dni ustawowo wolne w pracy w godzinach od 8 do 8 dnia następnego. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania. Z powyższych świadczeń pacjenci mogą korzystać w przypadku nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia lub gdy stosowane środki domowe i dostępne leki bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. To jest element przedłużający funkcjonowanie naszego POZ. Często to mylone jest z pogotowiem, ale jest to nagła pomoc w ramach funkcjonowania POZ. Nasze poradnie specjalistyczne, może ja nie będę czytał tych wszystkich poradni. Te poradnie funkcjonują w różnym zakresie, jak np. poradnia chirurgii ogólnej i ortopedyczna funkcjonują codziennie, ale są też poradnie, jak alergologiczna, która raz w tygodniu pracuje, dlatego, że nie ma specjalistów. Specjalista przyjeżdża z Białegostoku, żeby wspomóc naszych pacjentów. Od 1 sierpnia w naszym zakładzie funkcjonuje poradnia geriatryczna, poradnia pracuje w każdy czwartek w godzinach od 15 -19. Aby skorzystać z wizyty w poradni geriatrycznej, to trzeba udać się po skierowanie do lekarza rodzinnego lub innego lekarza specjalisty. Na pierwszą wizytę należy przygotować informację o dotychczasowym leczeniu i zażywnych lekach. Z wizyty u tego lekarza mogą skorzystać seniorzy powyżej 60 roku życia. Dwie są takie poradnie geriatryczne w Białymstoku, a dodatkowo jeszcze teraz jedna jest w Hajnówce i w Siemiatyczach, ale one też działają w bardzo ograniczonym zakresie, tylko dlatego, że bardzo brakuje specjalistów z tego zakresu. Jeżeli chodzi o diagnostykę, to mamy medyczne laboratorium diagnostyczne, pracownię hematologii i biochemii, analityki, bakteriologii, chorób zakaźnych. Laboratorium posiada certyfikat Centralnego Ośrodka Badań w diagnostyce. Laboratorium oferuje usługi bezpłatne w ramach kontraktu z NFZ, jak i usługi odpłatne dla pacjentów, którzy bez skierowania chcą zrobić sobie badania diagnostyczne lub gdy pacjenci nie są ubezpieczeni. Nasze laboratorium kilka lat temu w ramach projektu transgranicznego, pamiętacie Państwo realizowaliśmy taki projekt ze szpitalem w Grodnie i w ramach tego projektu to laboratorium zostało przebudowane, wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt. Laboratorium nasze dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze pracuje na bardzo wysokim poziomie. Pracownia USG wykonuje całe spektrum badań, natomiast w związku z tym, że czasami pacjenci błądzą, to pacjent rejestruje się telefonicznie lub osobiście w rejestracji pracowni USG w Hajnówce oraz zgłasza się na badanie do pracowni USG w wyznaczonym terminie ze skierowaniem oraz wynikami poprzednich badań, co jest bardzo istotne. Jeżeli chodzi o nasze oddziały szpitalne, to funkcjonują u nas następujące oddziały, czyli oddział chorób wewnętrznych – 42 łóżka, koordynatorem od niedawna jest dr Marek Kocięcki, specjalista chorób wewnętrznych, posiada jeszcze specjalizację z diabetologii i nefrologii; oddział chirurgii laparoskopowej i klasycznej – 27 łóżek, koordynator dr Wojciech Tołwiński, specjalista chirurgii ogólnej; oddział chirurgii urazowo – ortopedycznej – 28 łóżek, koordynator dr Jan Kiryluk, specjalista ortopedii i traumatologii; oddział ginekologiczno – położniczy – 26 łóżek, koordynator dr Paweł Kulesza – specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii; oddział anestezjologii i intensywnej terapii – 4 łóżka, ale w najbliższym czasie będzie już 5 łózko, na tym polega min. przebudowa naszego bloku operacyjnego dlatego, żeby dodać jeszcze jedno łóżko – koordynator dr Tomasz Musiuk – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii; Pan dr jest jednocześnie zastępcą dyrektora SP ZOZ ds. lecznictwa; oddział gruźlicy i chorób płuc – 20 łóżek, koordynator dr Jerzy Pawluk, specjalista chorób płuc; oddział obserwacyjno – zakaźny – 20 łóżek, koordynator dr. Anna Nowicka – Ciełuszecka, specjalista chorób zakaźnych; szpitalny oddział ratunkowy – 7 łózek, koordynator dr Piotr Pienzin, specjalista medycyny ratunkowej; stacja dializ, która posiada 7 stanowisk, koordynatorem jest dr Jerzy Józiuk, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, posiada też specjalizację z nefrologii; oddział pediatryczny – 17 łóżek, koordynatorem jest dr Paulina Masalska, specjalista pediatrii. Jeżeli chodzi o nasz oddział rehabilitacji, to świadczymy największy zakres usług, bo mamy oddział stacjonarny, dzienny. Oddział rehabilitacji leczniczej – 24 łóżka, od niedawna jest dr Grzegorz Chabik, specjalista neurologii i specjalista rehabilitacji medycznej. Oddział rehabilitacji neurologicznej – 26 łóżek, ten sam dr jest szefem tego oddziału, organizacyjnie i lokalowo te dwa oddziały funkcjonują na jednym piętrze. Pododdział rehabilitacji kardiologicznej – 20 łózek, koordynator dr Małgorzata Baraniec, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i kardiologii, pracownia fizjoterapii w Hajnówce z gabinetami rehabilitacji w Narewce i w Kleszczelach. Ponadto jest jeszcze ośrodek dzienny rehabilitacji dzieci oraz oddział dzienny rehabilitacji, którym kieruje dr Zbigniew Dyszlatys. Opieka długoterminowa: Zakład Pielegnacyjno – Opiekuńczy – 46 łóżek, kierownik Pani Halina Wiśniewska, Zakład Opiekuńczo – Leczniczy – 13 łóżek, z tym, że mamy kontrakt z NFZ na 6 łóżek, wynika to z tego, że te pieniądze przekazaliśmy na medycynę paliatywną. W przypadku ZOLu koordynatorem jest dr Krystyna Łuszczyńska, natomiast pododdziału medycyny paliatywnej lekarz prowadzący dr Anna Aleksiejuk. Mamy też Centrum Zdrowia Psychicznego, postaram się to bliżej przedstawić, dlatego, że realizujemy bardzo cenny pilotaż Ministra Zdrowia z zakresu psychiatrii. Pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego polega on na przeniesieniu ciężaru opieki psychiatrycznej z leczenia stacjonarnego do środowiska lokalnego, pilotaż jest finansowany przez NFZ, jego realizację nadzoruje Minister Zdrowia. Program pilotażowy jest realizowany od 1 lipca 2018r., a jego zakończenie planowane jest na 30 czerwca 2021r. CZP w Hajnówce jest odpowiedzialne za udzielenie wszystkim potrzebującym z terenu powiatu hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego kompleksowej pomocy psychiatrycznej w warunkach stacjonarnych – docelowo 58 łóżek, oddział dzienny – 8 miejsc, opieka ambulatoryjna, czyli porada lekarska, sesja psychoterapii, wizyta domowa, leczenie domowe, to takie novum, czyli przeniesienie akcentu z leczenia stacjonarnego do domu pacjenta, w ramach której pacjent będzie mógł uzyskać poradę lekarza i psychologa, wizytę terapeuty środowiskowego, czy sesję psychoterapii. Koordynatorem jest Piotr Konopko, specjalista psychiatrii. Na potrzeby pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego w Hajnówce w pierwszy wtorek każdego miesiąca w godzinach 8-16 na terenie siedziby Centrum przyjmuje rzecznik praw pacjenta szpitala psychiatrycznego Pani Lidia Smyk, która jest pracownikiem Biura Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie.
Teraz kilka słów o naszych inwestycjach, bo więcej pisałem w naszej informacji, którą radni otrzymali na piśmie. Potraktuję to jako hasłowo wręcz. Przebudowa i rozbudowa Centrum Zdrowia Psychicznego w SP ZOZ w Hajnówce – wartość projektu 9.400.000 zł, cele projektu: przebudowa i rozbudowa kompleksu pomieszczeń, w których znajduje się izba przyjęć, oddział psychiatryczny, oddział psychiatryczny dzienny, poradnia zdrowia psychicznego, zespół leczenia środowiskowego, punkt konsultacyjny, zakup aparatury medycznej i specjalistycznego wyposażenia, zakup i montaż nowoczesnych zabezpieczeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz personelowi medycznemu. Oddział ten po remoncie wygląda jak sanatorium, bardzo nowocześnie, ogrzewanie jest ścienne, nie ma kaloryferów ze względu na bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o Centrum psychiatrii, to zakończenie przewidujemy z końcem bieżącego roku, ale są pewne opóźnienia teraz w inwestycjach i w odbiorach.
Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – tu pieniądze pochodzą z Ministerstwa Zdrowia, czyli przebudowa pomieszczeń, zakup sprzętu medycznego nowoczesnego, ratującego życie, praktycznie SOR jest już gotowy, kwestia tylko ostatnich rozliczeń finansowych z Ministerstwem Zdrowia, ale na tych pomieszczeniach aktualnie pracuje blok operacyjny, bo na bloku trwa jeszcze odbiór tych pomieszczeń. Czyli trzeci nasz projekt, to jest wartość tego projektu to 9.784.000 zł, czyli wykonano już prace budowlane, zakupiono aparaturę medyczną, specjalistyczne wyposażenie, zwiększono z 4 do 5 łóżek, zakupiono dodatkowy stół operacyjny do Bloku Operacyjnego, który pozwala na operowanie pacjentów o wadze do 350 km, bo jak wiemy, to nasi chirurdzy jako nieliczni leczą otyłość poprzez operację. Jeżeli chodzi o Blok Operacyjny to jest on na etapie odbioru, tak to wygląda. Dopóki nie ma jeszcze tam pacjentów, to zapraszam, żeby obejrzeć, bo później trudno będzie to zobaczyć, ale naprawdę robi wrażenie, nowoczesna aparatura, trzeba by było porównać, jak to wyglądało wcześniej. Następny nasz projekt, aktualnie go realizujemy, to doposażenie pracowni rentgenodiagnostyki w aparaturę medyczna, wartość projektu to około 1 mln zł. Projekt polega na wymianie aparatu RTG na bardzo zaawansowany technologicznie wraz z dostosowaniem pomieszczeń oraz zakupem serwerów do archiwizacji. Mamy dwa aparaty, jeden jest nowoczesny, natomiast wymieniamy ten drugi, który był oddany do użytku wraz z oddaniem szpitala, czyli przestarzały jest.
I tutaj też bardzo cenny projekt w ramach RPO z Urzędu Marszałkowskiego, prawie 800 tys. zł – zakup specjalistycznego sprzętu medycznego i wyposażenia w celu poprawy opieki długoterminowej. Cel projektu: zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, utworzenie wypożyczalni specjalistycznego sprzętu, który ułatwi opiekę w warunkach domowych i poprawi jakość życia pacjentów. Często pacjenci pytają, czy można łóżko pożyczyć. Rodzina chce się opiekować swoimi bliskimi, ale często nie ma takich możliwości. W ramach tego projektu chcemy wprowadzić taką innowację, czyli wypożyczalnię takiego sprzętu. Na zakup sprzętu do wypożyczalni przeznaczymy ponad 53 tys. zł.
Szpital przyjazny dziecku, mówię to dlatego, że niedawno szpital przeszedł reocenę i po raz kolejny otrzymał tytuł „Szpital przyjazny dziecku”. W Polsce tytuł ten przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, został on powołany w 1992r. przy współudziale Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej Polskiego Komitetu UNICEF oraz Instytutu Matki i Dziecka. Obecnie w Polsce jest 90 szpitali wyróżnionych tym tytułem. Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego Komitetu nasz szpital otrzymał prawo do dalszego używania tytułu na lata 2019-2023.
Dary od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bardzo cenne, zawsze występujemy o te dary. Te dary trafiły w ostatnim okresie na oddział ginekologiczno – położniczy. Tu nie ma jeszcze podanych kosztów, ponieważ jeszcze nie otrzymaliśmy faktury od Pana Owsiaka.
Myśliwi dzieciom - podczas tegorocznego Pikniku Myśliwskiego w Lipinach odbyła się licytacja, gdzie dzięki fundatorom i osobom towarzyszącym udało się zebrać ponad 11 tys. zł; w ubiegłym roku otrzymaliśmy dar ponad 4.600 zł. Dzięki temu wsparciu zakupiliśmy na potrzeby oddziału pediatrycznego potrzebny bardzo wymieniony już wcześniej sprzęt. Z roku na rok ta kwota rośnie, mnie to bardzo cieszy, że w ogóle takie zainteresowanie jest wspomaganiem naszego szpitala, to jest cenna inicjatywa. Dziękuje za uwagę, jeżeli będą jakieś pytania, to proszę bardzo.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Dziękuję bardzo za przedstawienie sprawozdania dotyczącego działalności naszego szpitala, dziękujemy bardzo wszystkim pracownikom, Panu dyrektorowi, że nasz szpital i pod względem ekonomicznym, ale przede wszystkim pod względem udzielanych świadczeń jest zaliczany do najlepszych szpitali w naszym kraju. Gratuluję i dziękujemy bardzo.
Radny Mateusz Gutowski: Panie Przewodniczący, Państwo radni. Oczywiście, tak, jak mówiliśmy na komisjach, możemy być dumni z tego, jak nasz szpital funkcjonuje, myślę, że wszyscy się zgadzamy, że Panu dyrektorowi należą się ogromne gratulacje za to, jak zarządza placówką. Pytanie w tym punkcie, bo nie wiem, czy Pan dyrektor będzie jeszcze w sprawach różnych, a pytanie dotyczy ekonomii. Zgłosili się do mnie, zresztą z tego, co się już zorientowałem, nie tylko do mnie, pracownicy, część pracowników rehabilitantów, opiekunów medycznych i laborantów, którzy, delikatnie mówiąc, nie są zadowoleni ze swoich zarobków i z tego, co przedstawiają to te zarobki wysokie nie są i chcieliby podwyżek. Argumentują tym, że od 1 lipca NFZ zwiększył finansowanie na świadczenia medyczne. Ja wiem, że Pan dyrektor sprawę dobrze zna, ale czy nie warto by było, żeby nie zaogniać sytuacji, zorganizować spotkanie z tymi pracownikami z dyrektorem i Panem Starostą. Wiadomo, że wszystkich żądań nie da się spełnić, ale można po środku drogi się spotkać, bo tak, jak mówię, wczoraj się z nimi spotkałem i są dość mocno zdesperowani i faktycznie trochę się im nie dziwię, bo te zarobki nie są wysokie. Chciałbym wiedzieć, jakie tu pan dyrektor ma stanowisko w tej sprawie.
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, odpowiadając na pytanie w sprawie spotkania, to jestem gotów oczywiście na takie spotkanie, zapraszam. Pan Starosta jest zapoznany z tymi problemami. W czym problem, muszę troszkę szerzej powiedzieć. Kilka lat temu w wyniku protestu pielęgniarek, lekarzy, ostatnio ratowników medycznych, rządzący podjęli taka decyzję ustawową, że pielęgniarkom podwyższało się te wynagrodzenia po 400 zł cztery razy, to te tzw. brutto brutto, brutto z pochodnymi pracodawcy, z ZUSem pracodawcy. W ostatnim okresie w wyniku protestów rezydentów również otrzymali takie pieniądze, ja to nazywam, naznaczone. I również podobnie ratownicy medyczni. Bardzo duże niezadowolenie było w związku z tym, że te trzy grupy, istotne zresztą w każdym szpitalu otrzymały wyższe wynagrodzenie, natomiast pozostałe grupy zostały pominięte. To nie tylko dotyczy fizjoterapeutów, ale i diagnostyków, salowych, logopedów, opiekunów medycznych, dotyczy to pozostałego personelu medycznego. Jak pamiętacie tez Państwo, że kilka miesięcy temu był protest tych środowisk przed Ministerstwem Zdrowia i Minister negocjując z centralami zawodowymi zaproponował, że on przekaże jakby te pieniądze, nie bezpośrednio, jak w przypadku pielęgniarek, tylko od pewnego momentu te pieniądze były w ramach kontraktu, były to jakieś kwoty, który musimy przeznaczyć na te wynagrodzenia. To jest dosyć takie skomplikowane. To było też krytykowane, bo jakby płatnik, który płaci za procedury lecznicze płaci pobory pracownikom szpitala, ale tak to było, tak rządzący podjęli decyzję. To dla dyrektorów szpitali nie było wygodne oczywiście, bo nie było jakby takiej jasności w tym, to też były konsekwencje dla finasowania służby zdrowia, bo były kolejki, była słaba wycena świadczeń, to były konsekwencje takich decyzji, bo te pieniądze zostały wyjęte z funduszu, one nie zostały wyjęte z budżetu państwa, tylko z funduszu. I w związku z tym fundusz miał mniej środków na inne sprawy. Minister obiecał im, że przekaże i od 1 lipca zrobił wycenę tych świadczeń, czyli jeżeli za daną usług płacił ileś jednostek, to podniósł tę kwotę, żeby tę nadwyżkę przeznaczyć na wynagrodzenie. Ale szpitale są w różnej sytuacji finansowej i jeżeli dyrektor otrzymał jakieś pieniądze, to okazuje się, że 30% tych szpitali przekazało pieniądze na podwyżki, w Polsce. Pozostała część szpitali ich nie przekazała, no bo jeżeli się ma stratę finansową, to trudno. Jak to u nas wyglądało? Podaję przykład fizjoterapii, w wyniku tych przeliczeń od 1 lipca do końca roku wzrosło nam o 133 tys. zł, pod warunkiem, że my te świadczenia wszystkie wykonamy od 1 lipca, to jest warunek taki i my musimy to wykonać. Natomiast za I półrocze zrobiliśmy świadczeń medycznych ponad limit o 281 tys. zł, czyli poniesione koszty zostały i NFZ nam za to nie zapłacił. Ja wystąpiłem do NFZ, żeby on te 281 tys. zł zapłacił. Np. nasza rehabilitacja tutaj na ul. Piłsudskiego – 81 tys. zł zrobiliśmy ponad limit. Dlaczego? Dlatego, że pacjenci jak mają kolejki w innych powiatach, to jadą do nas. Jeżeli podmiot prywatny prowadzi rehabilitację w danym powiecie, to on tego nie przekroczy, wyznaczy kolejkę za dwa lata albo i za trzy lata. I ci pacjenci wybierają po prostu nasz szpital. Ja proponuję swoim pracownikom, że tak powiem, w przypadku fizjoterapeutów, w przypadku diagnostów, powiem o tym, proponuję pierwsza ratę, którą otrzymały pielęgniarki, czyli 400 zł brutto brutto. I co jest istotne, bo nawet dzisiaj rozmawiałem z dyrektorem szpitala, który dał podwyżkę fizjoterapeutom, ale okazuje się, że po tej jego podwyżce fizjoterapeuta zarabia tyle, jak u nas przed podwyżką, czyli w innych szpitalach okazuje się, że są wynagrodzenia niższe. W ogóle w służbie zdrowia płace są na bardzo niskim poziomie, bo jeżeli teraz wchodzi od 1 stycznia płaca minimalna, to policzyliśmy, że nam każdego miesiąca będzie potrzeba 100 tys. zł, żeby dopłacić do minimum. W szpitalu wojewódzkim 1 mln zł trzeba. Także te 100 tys. zł to jeszcze niedużo. Te decyzje o podwyżkach w ochronie zdrowia powinny zapadać w innym miejscu, większe pieniądze muszą być przeznaczone na ochronę zdrowia i to zdecydowanie większe. Politycy, niestety, jednej czy drugiej opcji, boja się podniesienia tej składki zdrowotnej, a to jest bardzo ważna sprawa. Ja widzę bardzo źle przyszłość finansową szpitali, zresztą na komisjach mówiłem o tym, że 90% szpitali w województwie podlaskim pogorszyło swój wynik finansowy, zwiększyło zadłużenie i te szpitale nie mogą zapłacić w żaden sposób. My mieliśmy trochę więcej nad kreską, ale w wyniku tej tendencji spadkowej mieliśmy pewien zapas taki, możemy to prawda zapłacić pracownikom, ale nie możemy spaść pod kreskę. Te szpitale, które są pod kreska, mają słaby wynik finansowy, możliwe, że są to szpitale marszałkowskie i tam Marszałek ma pieniądze. Ja też komisjom czytałem artykuł z ustawy o działalności leczniczej, że gdy szpital ponosi stratę np. 1 mln zł, to tę stratę musi pokryć organ założycielski. Dopiero będzie awantura na sesji, jak ja wystąpię z wnioskiem w przyszłym roku np., żeby, widząc te wszystkie nasze problemy, jak drogi, oświata itd., żeby dołożyć do szpitala. Ale co jest istotne, że w naszym szpitalu płace nie są najniższe i mogę to udowodnić i ja proponuję jako nieliczny dyrektor podwyżkę w wysokości 400 zł brutto brutto, że pracownicy dostaną na rękę 290 zł, ale ja im mówię, że 400 zł na to przeznaczamy i ta składaka idzie do ZUSu. A jak pracownik pracuje na kontrakcie, to cała kwota idzie na konto pracownika i już sam pracownik odprowadza składkę do ZUSu. Tak ten system jest skonstruowany i ja nic na to nie poradzę. Gotów jestem na rozmowę z pracownikami.
Radni więcej pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja o działalności SP ZOZ w Hajnówce ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 7 – informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ( Zał. Nr …......3...............).
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Informacja o działalności Rady Społecznej SP ZOZ została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 8 – sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej za 2018r. Sprawozdanie przedłożył Radzie Pan Jan Dynkowski Powiatowy Lekarz Weterynarii. ( Zał. Nr ….1.........).
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, dziękuję za zaproszenie i możliwość przekazania informacji o pracy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Hajnówce w roku ubiegłym. Powiatowy Inspektorat Weterynarii zajmuje się nie tylko sprawami związanymi ze zwierzętami, ale również poprzez swoją działalność zapobiega historią związanym z chorobami ludzi, czy poprzez zwalczanie zoonoz, czy poprzez nadzór nad żywnością zwierzęcego pochodzenia. Można powiedzieć, że ten nadzór zaczyna się od pola i poprzez poszczególne szczeble dochodzi do naszego stołu. Także weterynaria to nie tylko zwierzęta, ale również ta opieka, nadzór nad zdrowiem ludzi. Inspektorat mieści się na razie w tym samym obiekcie, w którym do tej pory. W skład Inspektoratu wchodzą następujące komórki organizacyjne: Zespół ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt, ds. Bezpieczeństwa Żywności, Pasz i Utylizacji, ds. Finansowo – Księgowych i Administracyjnych, samodzielne stanowisko ds. obsługi prawnej oraz przy Inspektoracie jest pracownia badania mięsa na obecność włośni, chodzi o dziki i trzodę chlewną. Skład osobowy wygląda tak, jak Państwo widzicie, właściwie nie zmienił się, a od ubiegłego roku szukamy lekarza weterynarii na stanowisko inspektora ds. rolniczego obrotu detalicznego, niestety z wynikiem negatywnym te poszukiwania wyglądają. Gabinety weterynaryjne, które znajdują się w naszym powiecie, cztery gminy nie mają gabinetów, ale biorąc pod uwagę ilość zwierząt, które są pod opieka lekarzy, to wygląda na to, że ta ilość gabinetów jest wystarczająca, dostęp właścicieli zwierząt do lekarzy jest optymalny. Jeśli chodzi o nadzór nad chorobami zwierząt, w tym zoonozy, czyli choroby, które mogą być przenoszone na ludzi, jak wścieklizna, gruźlica, bruceloza, to tutaj prowadzimy badania monitoringowe. Ilość przeprowadzonych badań jest odgórnie zalecana i to, że np. na pryszczycę mamy 5 zwierząt, to nie znaczy, że my się obijamy, tylko ilość prób do monitoringu jest określana na podstawie ilości zwierząt w danym powiecie, a także analizy zagrożenia poszczególnymi chorobami. Jeśli chodzi o gruźlicę, brucelozę i enzootyczną gorączkę bydła, był okres, kiedy badania takie były przeprowadzane każdego roku, ale dotyczyły 1/3 pogłowia, a ponieważ państwo jest urzędowo wolne od tych chorób, to zwiększono ten okres co 5 lat, czyli każdego roku 25% zwierząt pogłowia jest badanych w kierunku tych chorób. Szczęśliwie z całej tej gamy chorób nie mieliśmy żadnego dodatniego wyniku, czyli sytuacja epizootyczna w powiecie jest bardzo dobra. Szczególną choroba jest wścieklizna, zresztą jest to choroba, która jest bardzo niebezpieczna, jeżeli wystąpi i dojdzie do kontaktu i zakażenia człowieka, ponieważ nieleczona w każdym przypadku prowadzi do śmierci. W związku z tym, te działania związane z zapobieganiem wścieklizny są dosyć dokładne, także każde zwierzę padłe, które zostaje do nas zgłoszone, czy to dzikie, czy domowe, poddawane jest badaniom w kierunku wścieklizny. W ubiegłym roku tych badań mieliśmy bardzo mało, dotyczyło to 3 lisów i 2 jenotów, z wynikiem ujemnym. Oprócz tego lisy są odstrzeliwane przez myśliwych w ramach monitoringu, chodzi o stwierdzenie, czy wykładana z samolotów szczepionka przynosi efekt, czy te zwierzęta miały kontakt ze szczepionką i ewentualnie, czy nie są zarażone wścieklizną. Ten monitoring było określony na 35 sztuk lisów i to było zrealizowane z wynikiem ujemnym. Szczepienie profilaktyczne zwierząt, jeśli chodzi o przepisy prawne, to obowiązek jest właścicieli psów, którzy powinni raz w roku szczepić zwierzęta przeciwko wściekliźnie, niestety porównując z ubiegłym rokiem okazało się, że tych szczepień mieliśmy mniej, na pewno psów nam nie ubyło, tylko chyba podejście właścicieli jest nieodpowiednie, bo to, że w tej chwili nie mamy na naszym powiecie żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt dzikich, to nie znaczy, że za chwilę taki przypadek nie zdarzy się i to zagrożenie jednak jest duże. Na pewno to może być większe zagrożenie dla kotów, dlatego, że psy w większości są pod opieką właścicieli, a koty w większości swobodnie biegają i ten kontakt ze zwierzętami dzikimi jest większy. Osobna działka to są obserwacje w kierunku wścieklizny zwierząt, które zostały do nas zgłoszone. Najpierw osoba poszkodowana zgłasza się do przychodni, do lekarza, stamtąd informacja idzie do Sanepidu, a Sanepid zgłasza do Inspekcji Weterynaryjnej celem przeprowadzenia obserwacji tych zwierząt i wykluczenia ewentualnie wścieklizny. Obojętnie, czy zwierzę jest szczepione, czy nieszczepione przeciwko wściekliźnie obserwacja trwa 15 dni i po tym okresie lekarz weterynarii dokonujący tej obserwacji wystawia świadectwo potwierdzające, że zwierzę to nie miało objawów wścieklizny. W ubiegłym roku dotyczyło to 47 psów i 5 kotów. Co ciekawe, coraz więcej mamy przypadków, kiedy są zgłaszane osoby, właściciele tych zwierząt, czyli właściciele psów, właściciele kotów, że ich własny kot pogryzł, a kot podrapał, troszeczkę to jest dziwne, bo wydaje mi się, że do kogo, jak do kogo, ale do własnego zwierzęcia trzeba mieć więcej zaufania, tym bardziej, że jest pod opieką. Ochrona zwierząt – przeprowadzono 325 kontroli w 168 podmiotach; w 162 gospodarstwach stwierdzono nieprawidłowości, wydano 145 decyzji administracyjnych dotyczących usunięcia ich, 5 spraw skierowano do organów ścigania, wystawiono 9 mandatów na sumę 2900 zł. Coraz więcej mamy przypadków, gdzie są zgłaszane zwierzęta, które nie są w ogóle zarejestrowane gospodarstwa, czyli hodowane poza wszelką kontrolą i wtedy czasami i wspólnie z policją dokonujemy takiej kontroli i powiadamiamy organy ścigania. Dobrostan zwierząt – 107 kontroli, w 27 stadach stwierdzono niezgodności, wystawiono 7 decyzji administracyjnych. Identyfikacja i rejestracja zwierząt, gdzie w tej chwili jest obowiązek zgłaszania zwierząt gospodarskich do ARIMR celem prowadzenia tej rejestracji i w przypadku wystąpienia chorób zakaźnych, chorób zwalczanych z urzędu, żebyśmy my mieli orientację, gdzie są te gospodarstwa, ile jest zwierząt, żeby można było szybko przeprowadzić kontrolę, ewentualnie zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W 4 siedzibach stwierdzono niezgodności. Nadzór nad żywnością pochodzenia zwierzęcego, 304 podmioty, 134 przeprowadzone kontrole, 4 decyzje, 5 mandatów na sumę 1100 zł. Min. jest tutaj sprawa, jeśli chodzi o trzodę chlewną, jeżeli jest obowiązek badania tej trzody chlewnej, szczególnie w związku z afrykańskim pomorem świń, niestety od czasu do czasu się zdarza, że ktoś tego badania nie przestrzega i w związku z tym musimy go ukarać mandatem, doprowadzić do porządku. Tutaj jest wymienionych 6 gatunków zwierząt, ale tylko w przypadku świń i dzików jest obowiązek przeprowadzenia badania przez lekarza weterynarii, a cielęta do 6 miesiąca życia, owce czy kozy nie ma tego obowiązku, ale jest obowiązek zgłoszenia do nas i taki ubój zostanie przeprowadzony. Prowadzimy również monitoring środków spożywczych, nie tylko chorób zakaźnych, także te kontrole dotyczą pozostałości chemicznych, biologicznych w tkankach zwierząt żywych, czy w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, w wodzie przeznaczonej do pojenia. Tutaj też jest odgórnie określona ilość takich badań i kierunki badań. Przeprowadzono 91 badan i nie stwierdzono wyników dodatnich, a również podmioty, które prowadzą taką działalność podlegają urzędowemu nadzorowi, a więc poza tym monitoringiem są pobierane próby ich wyrobów w celu znalezienia czy chemicznych, czy biologicznych pozostałości. Wszystko po to, żebyśmy mogli zdrową żywność kupować w sklepach. Tak jak mówiłem na początku, że ten nadzór jest od pola do stołu, więc również te pasze wytwarzane przez producentów czy producentów mieszanek paszowych, również ta działka podlega pod nasz nadzór. Biorąc pod uwagę ilość gospodarstw, ilość rolników, takich podmiotów mamy aż 3445, przeprowadzono 93 kontrole, to nie znaczy, że bardzo mało, po prostu też mamy określoną ilość odgórnie procentowo, ile mamy przeprowadzić tych kontroli. A ewentualnie czasami zdarza się, że są te kontrole bieżące w związku z doniesieniami, czy jakąś sytuacja skomplikowaną. Stwierdzono 18 nieprawidłowości podczas tych kontroli, wystawiono 17 decyzji administracyjnych. Oczywiście decyzje są wystawiane po to, żeby wykazać dokładnie jakie te nieprawidłowości były, określa się termin ich usunięcia i potem ponowna kontrola w celu stwierdzenia, że uchybienia zostały usunięte. Monitoring pasz również badamy w kierunku pozostałości chemicznych, biologicznych; w 68 próbach nie stwierdzono wyników dodatnich. Mamy jedną biogazownię w Starym Korninie, 3 kontrole bez stwierdzenia nieprawidłowości. Jeśli chodzi o eksport, import, dokładnie handel, to dotyczy krajów unijnych, mieliśmy tylko 12 przesyłek trzody chlewnej, czyli warchlaki przewożone na teren powiatu, które później były odchowywane do tuczników, trafiały do rzeźni i na stół. Osobna działka to jest afrykański pomór świń, pozwolicie Państwo, że troszeczkę więcej poświęcę czasu korzystając z obecności tutaj i możliwości przekazania dalej tej informacji. Choroba, która jest od 2014 roku na terenie Polski, zaczęła się od województwa podlaskiego, przyszła oczywiście od naszych sąsiadów z Białorusi. Co ciekawe, Białoruś do tej pory tylko zgłosiła przez tyle lat, przez 6 lat już prawie, tylko dwa ogniska tej choroby, żadnego przypadku u dzików, no, a jakimś trafem te dziki znajdowały się najbliżej naszej granicy z Białorusią, te, które u nas były stwierdzane. Tu możecie Państwo zobaczyć, jak w 2015r. wyglądała regionalizacja w Polsce, dotyczyła oczywiście na początku województwa podlaskiego. Po środku jest aktualna mapa, gdzie już tego terenu zajętego przez obszary niebieskie, to jest najpoważniejszy obszar zagrożenia, obszar czerwony – obszar ochronny i żółty, przepraszam, obszar z ograniczeniami, a żółty jest czerwony. Przepraszam, żółty jest ochronny. I możecie Państwo porównać tam w prawym rogu, jaki ten wycinek w 2015r. stanowiły te wszystkie obszary, a jakie w tej chwili zajmują. I w dalszym ciągu pomór, niestety, ale w dalszym ciągu szerzy się na kolejne obszary, kolejne powiaty. Do tej pory, jeśli chodzi o trzodę chlewną, to nie przekroczył linii Wisły, a jeśli chodzi o przypadki zakażonych dzików, to już jest i za Wisłą. Tutaj regionalizacja dotycząca naszego powiatu, tak się zmieniała od 2017r., czyli poprzez ostatnie 3 lata. W tej chwili częściowo gmina Czeremcha, Dubicze Cerkiewne i Kleszczele są objęte kolorem niebieskim, czyli jest to obszar zagrożenia, co jest związane z ostatnim ogniskiem z początku czerwca w Wólce Wygonowskiej na terenie powiatu Bielsk Podlaski. Jeśli chodzi o przypadki u dzików, bo te nie nazywa się ogniskami, tylko przypadkami, mamy porównanie 2018-2019, w ubiegłym roku tylko jeden odstrzelony dzik dodatni, reszta były padłe, a w tym roku cztery padłe i cztery odstrzelone. W ubiegłym roku mieliśmy od lipca każdego miesiąca, w tym roku zaczęło się to od czerwca. Przez 10 miesięcy nie mieliśmy żadnego przypadku u dzików, mimo, że były i odstrzeliwane i to w nie małej ilości i myśliwi i leśnicy przeprowadzają też kontrolę na tych swoich terenach. Tu mamy porównanie, ile pobranych prób, czy to krew od żywych zwierząt, czy narządy, kości od padłych w poszczególnych latach. Ostatnie dane są od lipca do stycznia tego roku. Tutaj taki pogląd na to, co się dzieje w Europie. Od 2015r. mieliśmy tylko 5 państw, gdzie był afrykański pomór, w tej chwili mamy 13 państw, ostatnio dołączyła Serbia z 4 ogniskami u trzody chlewnej. Co ciekawe, można popatrzeć na Rumunię, gdzie mamy 1113 ognisk u świń, ponad 600 w ciągu jednego miesiąca. My niestety prowadzimy pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o przypadki u dzików – 1602 sztuki do końca sierpnia. Czechy jako jedyne miały przypadki u dzików i po roku czasu zostały uznane urzędowo jako kraj wolny od afrykańskiego pomoru świń. Do końca sierpnia mieliśmy już 105 ognisk w 2018r., w tej chwili mamy tylko 44, miejmy nadzieję, że tych ognisk będzie o wiele mniej. Rozdawaliśmy ulotkę informacyjną, bo staraliśmy się jak najszerzej udostępniać, żeby właściciele, hodowcy przestrzegali zasad bioasekuracji, bo wygląda na to, że dziki dzikami, owszem, są zarażone, ale jeżeli hodowca, który utrzymuje świnie nie będzie przestrzegał tych zasad, to jest bardzo prosta droga, żeby wprowadzić wirusa do swojego gospodarstwa i spowodować wybicie sztuk w danym gospodarstwie i również w promieniu 3 i 7 km. Mam nadzieję, że takie obrazki, jak tutaj mamy, to już w naszym powiecie się nie zdarzają, gdzie trudno powiedzieć o warunkach, gdzie można przeprowadzić dezynfekcję, czy jakąś kontrole nad przedostaniem się wirusa. Tutaj pozwoliłem sobie przedstawić sytuację w Chinach, gdzie wybija się już miliony świń, a jak to wybijanie wygląda, to możecie sobie Państwo zaobserwować na prawym obrazku, te świnie na dole są żywe. Co dalej się dzieje, to naprawdę trudno sobie wyobrazić, ale tak się dzieje
Radny Roman Ostapczuk: U nas nie było lepiej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: W ramach naszego nadzoru mamy również nadzór nad przejściami granicznymi, trzy przejścia, czyli Połowce, Białowieża i Siemianówka. Tutaj współpracujemy ze służbami celnymi, chodzi przede wszystkim w przypadku ASF o kontrolę nad wprowadzaniem do Polski żywności zwierzęcego pochodzenia, obojętnie, czy to będzie kanapka z mięsem, czy jakaś konserwa, po prostu nic nie można z zewnątrz wwieść do Polski, do UE. W związku z tym również cała seria plakatów, informacji, gdzie tylko się da, żeby dotrzeć do osób przekraczających, żeby nie było problemu. Każdego miesiąca otrzymujemy taką rozpiskę co się działo na granicy dotycząca ilości pojazdów, ilości osób i przede wszystkim konfiskata tej żywności zwierzęcego pochodzenia. Tutaj mamy ponad tonę w ciągu roku, w poprzednim roku było to ponad 1,5 tony. Również na granicy nasz nadzór polega na tym, żeby zwierzęta towarzyszące typu psy, koty, fretki przekraczały granicę z prawidłowymi świadectwami, prawidłowymi badaniami i jeżeli ktoś nie przestrzega tego, to te zwierzęta są zawracane łącznie z właścicielem. Jeszcze jedno zestawienie, które też przybliży sprawę ASF. W tym roku stwierdzono 44 ogniska trzody chlewnej w Polsce, zaczęło się od stycznia, później 4 miesiące spokoju. Na czerwono największe ogniska, gdzie zaczęło się w podlaskim od 8 tys. sztuk, potem Mińsk Mazowiecki ponad 3 tys., a największe w Kętrzynie ponad 9 tys. Bardzo bolesne jest wtedy, kiedy dotyczy to jednej, dwóch, trzech świń w gospodarstwie, bo restrykcje dla obszarów 3 czy 7 km są takie same, więc ci właściciele, którzy hodują trzodę chlewną, którzy przestrzegają zasad bioasekuracji, starają się utrzymać w jak najlepszej formie te swoje gospodarstwa, to ponoszą takie same konsekwencje. Ja jestem bardzo wdzięczny, jeżeli mogę tu na tym forum podziękować leśnikom, nadleśnictwom i myśliwym, że naprawdę w naszym powiecie sprawa redukcji ilości dzików przebiegła bardzo sprawnie, to nie chodzi o to, żeby wszystkie dziki wybić co do jednego. Myślę, że to najlepszy dowód jest na to, że można ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby. Tu też na pewno przyczyniła się sprawa tego, że wiele gospodarstw, jeżeli same nie zrezygnowały, to były przypadki, że my zmuszaliśmy do rezygnacji te gospodarstwa, gdzie były hodowane świnie a właściciele nie przestrzegali żadnych zasad. Dziękuje bardzo.
Radny Roman Ostapczuk: Ja chciałbym się trochę odnieść do tego, co Pan powiedział. Sukcesywnie wytępiliście świnie w naszym powiecie, to prawda. Jeżeli chodzi o hodowlę świń, no to i kontrolę nad nimi, to sprowadza się już do paradoksu. Mówi Pan o nielicznych sztukach dzików padłych, czy też zabitych z ASF, tutaj Pan pokazywał ponad 9 sztuk największe ogniska zostały wytłuczone w jakich warunkach? Mało lepszych, jak te chińskie, bo widzieliśmy tutaj w okolicy i w Bielszczyźnie jak to było robione. Za jedną sztukę. Nie pytacie, czy reszta jest zdrowa, kto ponosi tego konsekwencje i koszty za te ponad 9 tys. sztuk. Nie patrzycie, czy są maciory prośne, czy prosiaki małe, tępicie wszystko po kolei. Znajdziecie jednego dzika, no trudno, dzik, okresy ochronne dla dzików, jak najbardziej, bo przecież lochy, małe itd. Wolicie, żebyśmy chodzili do Kauflandu po duńskie półtusze mięsa, a nie swoje, bo nasze są niedobre. Mówi Pan, że coraz mniej jest ognisk, bo gdzie się mają te ogniska tworzyć, jak nie ma świń. Nakładacie drakońskie naprawdę no i nieraz wymyślone przepisy, które nakładacie na rolników. Ja chcę przypomnieć tylko jak rozłożyliście tutaj dookoła Hajnówki maty dezynfekujące, które nie były szersze od tego stołu, strażacy wyjeżdżali co kilka godzin, żeby je polewać, niech Pan mi powie, które koło się zdezynfekuje, obojętnie jakiej maszyny, tudzież samochodu osobowego, na takiej macie. Jeżeli zrobi to rolnik, to jest afera. Jakie pieniądze ponieśliśmy, koszty straty z tego powodu, że wy to robiliście? Jakie koszty ponoszą na co dzień rolnicy i my wszyscy podatnicy z utylizacji tych zabitych zwierząt. Ile by kosztowało sprawdzenie, czy one naprawdę są chore? A ile utylizowanie ich? Jakie zagrożenie dla człowieka po przetworzeniu, już nie mówię o nieprzetwarzaniu jakie zagraża to mięso dla nas konsumentów? Chciałbym, żeby Pan tutaj przed kamerami opowiedział, jakie jest zagrożenie dla nas? Bo to, że nie dajecie, żeby się rozprzestrzeniło, to widać po tych slajdach Pana na ile krajów to już się rozeszło. I czy są tak drakońskie tam warunki, jak tutaj na naszym terenie? Jak to się ma, że Minister z tej samej partii jeden robi strefę aż po Wisłę, drugi tylko na dwa powiaty? Ten sam rząd. Jeżeli mogę, to chciałbym o wyjaśnienia w tej sprawie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Proszę Pana, tak się składa, że ja nie tworzę przepisów i nie jestem Ministrem Rolnictwa, tylko niestety, jako urzędnik, pracownik służby cywilnej, mam obowiązek wykonywania tych poleceń, które idą z góry. Są różne spotkania, staramy się pewne rzeczy praktyczne przekazywać. Bo wie Pan, inaczej się patrzy zza biurka, a inaczej się patrzy w terenie. Ja mam okazję organizować w Białowieży już przez cztery lata konferencję dla lekarzy weterynarii, głównie dla inspekcyjnych, gdzie przedstawialiśmy te historie wiązane z likwidacją, problemy i sprawy dodatnie, to, co udawało nam się ładnie załatwić, po to, żeby ci lekarze, którzy nie mają tego afrykańskiego pomoru, żeby wiedzieli, jak do pewnych spraw podejść, logicznie. Jeśli chodzi o maty, proszę Pana, no nie chwaląc się, po pierwszych kilkunastu dniach, to było czwarte ognisko w Bielszczyźnie, ja poprzez rozmowy z zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii, przedstawiając warunki, jakie tu wtedy panowały, bo wtedy akurat po upałach były bardzo duże upały i podjąłem decyzję o likwidacji mat na zewnątrz, poza samą Bielszczyznę. W ognisku one zostały. Po dwóch latach wyszły wytyczne, które o tym mówią, tak, jak my zrobiliśmy. Najważniejsze jest ognisko i drogi wyjazdowe z ogniska, a nie te drogi w promieniu 3, czy 7 km. Pomijając koszty, pomijając tez bezpieczeństwo, bo bardzo dobre maty były wyłożone w Dubinach przy cmentarzu, a poprzez jazdę kierowców, którzy nie ograniczali prędkości, te maty się zwijały i stwarzały pewne zagrożenie dla przejeżdżających. Jeśli chodzi proszę Pana o ubój na Bielszczyźnie, to były ubijane tak, jak przewidują przepisy, a że trwało tyle czasu, to min. była to zasługa właścicieli, którzy, że tak się wyrażę, podkładali nam kłody, nie współpracowali. Zresztą, czego przykładem jest to, że nie dostali odszkodowania za wybite świnie. I są sąd I instancji i II instancji przyznał nam rację.
Radny Roman Ostapczuk: Wrzucaliście jeszcze żywe do kontenerów świnie, są nagrania.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Ale wie Pan co, proszę Pana kontenery, ubój został zakończony około godziny 2 w nocy, kontener przyjechał w pół do 5, więc Pan nie opowiada takich głupot, przepraszam.
Radny Roman Ostapczuk: Ja Panu pokażę nagranie, jak ja opowiadam głupoty.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Dobrze, Pan pokaże mi nagranie, nie ma sprawy. Przepraszam, ale jeżeli ktoś mówi, to nie powinien mówić na tym forum takich głupot, przepraszam, ale wpierw Pan powinien przyjść do mnie i porozmawiać, że taka i taka sprawa była, bo to jest niemożliwe.
Radny Roman Ostapczuk: Niech mi Pan powie, jak za jedną sztukę można wybić 9 tys., nie badając pozostałych?
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Proszę Pana, wszystkie sztuki są badane.
Radny Roman Ostapczuk: Nie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Ja Panu powiem jeszcze jedną sprawę, że jak tu wybuchło ognisko w Bielszczyźnie, ani jedna sztuka w promieniu 3 km, ani w promieniu 7 km, czy 10 km nie została wybita, to był pierwszy przypadek też przy czterech ogniskach, które do tej pory były.
Radny Roman Ostapczuk: My to rozumiemy, natomiast to, co opowiadają koledzy, którzy tak, jak Pan powiedział, porezygnowali z hodowli świń, stawiają takie zarzuty o nękaniu ich tymi podbieraniami krwi. Przecież świnie jak zobaczą tylko biało kitel, to na ściany się rzucają. Mało tego, przywozicie studentów, którzy robią sobie na tym ćwiczenia, bo nie umieją pobierać krwi.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Proszę Pana, ja tylko mogę mówić o tym, co się u nas w powiecie dzieje, a nie w innych powiatach.
Radny Roman Ostapczuk: U nas w powiecie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: U nas w powiecie studentów nie było.
Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Szanowni Państwo, Panie radny Ostapczuk, zwracam się do wszystkich Państwa radnych, którzy są tutaj dzisiaj na Sali, my możemy słyszeć różne opowieści od kolegów i koleżanek, ale proszę pamiętać, że nas oglądają ludzie, my jesteśmy na sesji Rady i powinniśmy mówić tylko o rzeczach, o których wiemy na 100%.
Radny Roman Ostapczuk: Bo wiem.
Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Po poprzedniej sesji Rady wpłynęły chyba trzy pisma, Państwo jedno przynajmniej otrzymaliście o sprostowanie wypowiedzi. Pojawiają się też wypowiedzi wśród radnych, ja nie mówię teraz o Panu radnym Ostapczuku, ale pojawiają się wypowiedzi nieprawdziwe. I ktoś sobie szepnie nam na ucho jakąś bzdurkę, ja nie mówię o Panu, tylko ogólnie, to, żebyśmy zapamiętali też i pamiętali o tym, nie tylko Pan radny Ostapczuk, ale wszyscy na wszystkich kolejnych sesjach. My musimy odpowiadać też za własne słowa. To, co my mówimy powinno być sprawdzone i rzetelne, bo jeśli ktoś nam tylko na ucho coś powie, to proszę Państwa, proszę tego na sesji nie powtarzać, bo naprawdę przychodzą pisma. My tylko wysłaliśmy jedno z tych pism, a jest trochę ich więcej. Także bardzo bym prosił, żeby jak się Państwo wypowiadacie, żeby to była pełna wiedza i faktyczna prawda.
Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan Dynkowski: Jeszcze raz dziękuję i do Pana radnego, Pan wiceprzewodniczący jest lekarzem weterynarii, bezpośrednio brał udział i cały czas bierze udział, jeśli chodzi o pobieranie krwi, więc na bieżąco Pan może Pana doktora pytać.
Radny Jan Korcz: Odnośnie tego, co mówił radny Ostapczuk. Żaden student weterynarii nie pobierał krwi. W rozmowie z kolegami to się nie zdarzyło. Tutaj muszę bronić kierownika, bo to nie miało miejsca.
Radny Roman Ostapczuk: To ja przyprowadzę Panu rolnika, który to powie.
Radny Jan Korcz: Nie, ja w to nie wierzę, takiej sytuacji nie było.
Radni nie zgłosili więcej pytań i uwag.
Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 9 – sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ( Zał. Nr …....4......).
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Hajnówce Romuald Wołkowycki: Jeśli Państwo nie jesteście zainteresowani prezentacją, to w kilku słowach przedstawię nasz organ wraz z urzędem, którym jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który znajduje się na ulicy Piłsudskiego 10. Urząd jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Sprawy można załatwić też elektronicznie, jak i w zwykły dostępny sposób. Nasza działalność przede wszystkim obejmuje kontrole budów oraz obiektów, które zostały już wybudowane i podlegają użytkowaniu. Sprawozdanie nasze obejmuje okres za rok 2018, jest dosyć szerokie oraz półrocze roku 2019. Jeśli chodzi o liczbę kontroli przeprowadzonych, łącznie z oględzinami, cóż mogę powiedzieć, przede wszystkim 2018 rok, zwłaszcza półrocze zaskoczyło nas wszystkich, przede wszystkim nieprzewidzianymi sytuacjami, które spowodowały wystąpienie w powiecie hajnowskim dwóch katastrof budowlanych związanych z wybuchem gazu. Tenże wybuch nieszczęsnego gazu przyczynił się do ofiar śmiertelnych, zastanowiło nas to i władze województwa wymusiły na nas dodatkowe działania kontrolne. Także w wyniku tych zdarzeń zaczęliśmy się bardziej przyglądać na te instalacje i stwierdziliśmy podobnie, jak sprawy obiektów w użytkowaniu się mają co do urządzeń i instalacji gazowych. Okazuje się, że jest nieświadomość osób, używają tych urządzeń w postaci starych przewodów, urządzeń starych, które już podlegają wymianie. Także, na szczęście rok 2019 już nie przyniósł takich zdarzeń, ale jednak te działania nie będą przez nas bagatelizowane przez cały okres roczny te działania prowadzimy, zwłaszcza w oparciu o kontrole budynków wielorodzinnych, bo sami wiemy, że co lokal mieszkalny to jest instalacja gazowa. Dlatego tutaj przy okazji na łamach sesji chciałbym ponowić apel o kontrolowanie tych urządzeń przez osoby uprawnione, niebagatelizowanie jakiś oznak, nieprawidłowości czy wątpliwości, bo to wiąże się z naszym własnym bezpieczeństwem, ale i osób, które mieszkają za ścianą, czy w innych obiektach. To jest taki mój apel, który uważam, że jest na dzisiejszą sesję bardzo ważny, bo zaraz będziemy mieli okres jesienny i znowu będzie uruchomione dogrzewanie gazem, a te zdarzenia potwierdziły, że w wyniku tych dogrzewań były takie różne sytuacje. Jeśli chodzi o utrzymania obiektów budowlanych, obserwujemy, może nie narastającą, ale ciągle stałą liczbę obiektów, które są porzucone przez zarządców, przez właścicieli i tutaj jest cały czas taka niefrasobliwość, z którą nie możemy się uporać, gdyż mamy problem z dotarciem do tych właścicieli i wymuszenia na nich utrzymania tych obiektów, a przynajmniej zabezpieczenia przed wejściem czy podpaleniem, bo obiekty nie są zabezpieczone ani ogrodzeniem, ani drzwiami. Ponawiam też apel, aby osoby, które posiadają takie nieruchomości, żeby zwracały na to uwagę, bo w powiecie jest tych obiektów sporo, my monitorujemy to, staramy się podejmować działania. Te działania zmierzają, w oparciu o przepisy, do ich likwidacji. Rok 2018 przyniósł nam wymuszenie działań związanych z przeglądem innych obiektów, nie tylko budynków, nie tylko obiektów przemysłowych, ale i obiektów, z których korzystamy na co dzień, chodzi o obiekty typu mosty. Monitorujemy tą sytuację, jak się okazuje stan tych obiektów jest mało zadawalający, wymagają pilnych remontów. Nie będę się tutaj rozwodził, gdzie jest lepiej, gdzie jest gorzej, jednak nie można narzekać, są obiekty, które spełniają standardy, okazuje się, że też mamy się czym pochwalić. Kolejny problem, jaki mamy, w roku 2018,2019 jest masowy wysyp, co nas cieszy bardzo, nowych inwestycji. Nowe inwestycje, ale nowe problemy, bo co się okazuje. Zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego warunków technicznych, pewnego dokumentu, który został zawarty, jest to konwencja zawarta w 2008 roku dotycząca przestrzegania praw osób starszych niepełnosprawnych, w trakcie kontroli zwłaszcza tych obiektów typu handlu, typu użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, widzimy, że napotykamy w trakcie zakończenia procesu na niedostosowanie obiektów pod kątem potrzeb tych osób. W związku z tym prowadzimy cały czas taką działalność, która wychodzi naprzeciw, staramy się wymagać na projektantach dostosowania nowoprojektowanych obiektów pod kątem dostosowania, likwidacji barier związanych z użytkowaniem obiektów przez osoby z upośledzeniem, niepełnosprawnych, jak i też osób starszych. Jeśli chodzi o przedstawienie liczbowe, to nie będę wchodził w niuanse, bo tak, jak powiedziałem na początku, to sprawozdanie wszystko ujmuje. Na tym bym chciał zakończyć. Jeśli Państwo macie pytania, to służę odpowiedzią.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 10-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 10 – sprawozdanie z działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (Zał. Nr … …5.). Zgodnie z ustawą Prawo wodne kierownik nadzoru wodnego przedstawia właściwej Radzie Powiatu roczne sprawozdanie z działań podejmowanych na terenie powiatu. Sprawozdania przedłożyli: Nadzór wodny w Ciechanowcu, w Siemiatyczach i w Bielsku Podlaskim.
Naczelnik wydziału spraw społecznych i ochrony środowiska Ewa Cieślik: Powiat hajnowski znajduje się na terenie działania dwóch regionalnych zarządów gospodarki wodnej w Lublinie oraz w Białymstoku, dwóch zarządów zlewni w Sokołowie Podlaskim oraz w Białymstoku oraz trzech nadzorów wodnych w Siemiatyczach, Ciechanowcu i Bielsku Podlaskim. Tak, jak Pan Przewodniczący wspomniał zgodnie z ustawą Parwo wodne kierownicy nadzoru wodnego przedstawiają Radzie roczne sprawozdanie z działalności z zakresu gospodarki wodnej podejmowanej na terenie powiatu. Otrzymaliśmy trzy takie sprawozdania za 2018r, z których wynika, że na terenie naszego powiatu jedynie nadzór wodny w Bielsku Podlaskim wykonywał prace. W sprawozdaniu wyszczególniona została nazwa realizowanego zadania wraz z opisem oraz podana wartość wykonanych prac. Były to następujące zadania: konserwacja bieżąca, czyli koszenie skarp i dna rzek, usuwanie zatorów, eksploatacja budowli piętrzących poprzez regulowanie poziomu piętrzenia wody zgodnie z potrzebami przyległych użytków rolnych oraz remont budowli poprzez uzupełnianie ubytków betonu, malowanie elementów metalowych. Na podstawie informacji zawartych w sprawozdaniach Rada Powiatu może określić w drodze uchwały istotne dla wspólnoty samorządowej problemy gospodarowania wodami. Dziękuję.
Radni pytań i uwag nie zgłosili.
Rada Powiatu przyjęła sprawozdanie z działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Do punktu 11-go:
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko: Przechodzimy do punktu 11 – informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2019r. Zarząd Powiatu jest zobowiązany do przedstawienia Radzie Powiatu informacji o wykonaniu budżetu powiatu, o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej. W przesłanych materiałach na dzisiejszą sesję znajduje się także pozytywna opinia RIO do przedłożonej przez Zarząd informacji.
Rada Powiatu przyjęła informację o realizacji budżetu za I półrocze 2019r. bez uwag i pytań.
Przewodniczący Rady ogłosił 10 min. przerwy [14:50-15:01]
Do punktu 12-go:
12.1.
Przewodniczący Rady Eugeniusz Saczko przeszedł do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2019r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VII/58/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2019r.
(strona ........)
12.2.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027. Jest pozytywna opinia Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Spraw Społecznych.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VII/59/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2019-2027.
(strona ........)
12.3.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Hajnowski. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VII/60/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Hajnowski
(strona ........)
12.4.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/301/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 kwietnia 2018r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno - pedagogicznych. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VII/61/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXX/301/18 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 kwietnia 2018r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych, doradców zawodowych z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno - pedagogicznych.
(strona ........)
12.5.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia warunków udzielenia bonifikat i wysokości stawek procentowych od jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Powiatu Hajnowskiego zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VII/62/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie określenia warunków udzielenia bonifikat i wysokości stawek procentowych od jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność Powiatu Hajnowskiego zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
(strona ........)
12.6.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce. Pozytywna opinia Komisji Spraw Społecznych i Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VII/63/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Hajnówce.
(strona ........)
12.7.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/66/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 12 czerwca 2015r. w sprawie zasad zwrotu radnym Powiatu Hajnowskiego kosztów podróży służbowych. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VII/64/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/66/15 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 12 czerwca 2015r. w sprawie zasad zwrotu radnym Powiatu Hajnowskiego kosztów podróży służbowych
(strona ........)
12.8.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie. Mamy tutaj autokorektę Zarządu Powiatu do projektu uchwały, więc proszę Pana Starostę o przedstawienie tej autokorekty.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie przewodniczący, Wysoka Rado, autokorekta Zarządu Powiatu związana jest z wnioskiem, który został zgłoszony na Komisji Spraw Społecznych, a mianowicie chodzi o dopisanie jeszcze jednego przystanku w miejscowości Łosinka, to jest na wysokości wjazdu w kierunku miejscowości Kutowa, a jest to związane z rozbudową drogi wojewódzkiej, ten przystanek byłby przybliżeniem dla mieszkańców, którzy by wsiadali jadąc w kierunku Białegostoku czy Hajnówki. A tak na marginesie, kiedyś ten przystanek miał swoje miejsce, natomiast w spisie obecnym jego nie było, dlatego uważamy, że wniosek jest jak najbardziej zasadny i chcemy go poddać do projektu uchwały Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały wraz z autokorektą, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z autokorektą pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (16) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (0) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Michalak Lech Jan Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
|
|
Uchwała Nr VII/65/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie zmiany uchwały Nr XXV/240/17 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 31 sierpnia 2017r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Powiat Hajnowski oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.
(strona ........)
12.9.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2019r. Obie komisje, Komisja Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisja Spraw Społecznych zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta.
Rozkład głosów
Za (15) |
Przeciw (0) |
Wtrzymał się (1) |
Brak udziału (0) |
Filimoniuk Piotr Gerasimiuk Jarosław Gryc Alla Gutowski Mateusz Damian Korcz Jan Kośko Krystyna Łukianiuk Mirosław Moroz Tamara Ostapczuk Roman Petruk Krzysztof Romaniuk Mirosław Rybak Piotr Rygorowicz Olga Saczko Eugeniusz Skiepko Andrzej
|
|
Michalak Lech Jan
|
|
Uchwała Nr VII/66/19
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 29 sierpnia 2019 r.
w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2019r.
(strona ........)
Do punktu 13-go:
Radny Mateusz Gutowski: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, mam jedno pytanie i jedną prośbę. Pytanie do Pana Starosty, wiemy, że coś tam się dzieje odnośnie torów Hajnówka – Białowieża, coś będzie jeździć i ja bym prosił Pana Starostę, żeby przybliżył ten temat, jak to będzie logistycznie wyglądało i od kiedy to się zacznie.
Korzystając z tego, że jest Pan dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, ja sygnalizowałem już wcześniej konieczność przycięcia drzew w Białowieży. Był okres lęgowy ptaków, więc nie można było tego zrobić, ale ten okres się kończy we wrześniu i warto by było się nad tym tematem pochylić, bo tam naprawdę, już nie mówię, że ciężko jest chodzić chodnikami, ale zaczyna się robić niebezpiecznie, bo gałęzie zachodzą na druty i coś tam może się w końcu stać. Ja wiem, że to nie Pan dyrektor przegapił, bo w lutym jeszcze Pan nie był dyrektorem. Moja prośba, żeby od września zacząć o tym myśleć i coś z tym zrobić.
Radny Jan Korcz: Mam pytanie do Pana dyrektora, dostaliśmy ten wykaz takich posiadanych pozwoleń i dotyczy on min takich inwestycji jak Białowieża – ulica Pałacowa i tam jest napisane, że przetarg jest w trakcie rozstrzygnięcia, brak umowy z Wojewodą, realizacja 2019- 2020. I drugi przypadek dotyczy miejscowości Kutowa, przetarg jest w trakcie rozstrzygnięcia, brak umowy z Wojewodą, realizacja – 2019r. Czym to grozi, czy może nie być tych inwestycji w ogóle? Z czym to jest związane, że brak umowy z Wojewodą. Jeżeli w tym roku ta inwestycja ma być wykonana, to ile zostało, wrzesień – październik? To jest bardzo mało. Proszę mi to wyjaśnić, co to znaczy, że brak tej umowy?
Radny Mirosław Romaniuk: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, mam pytanie do Zarządu i Pana Starosty odnośnie przed chwilą przyjmowaliśmy uchwałę odnośnie kolejnego przystanku autobusowego w Łosince. Od marca tego roku brak jest połączeń Białowieża – Hajnówka z Warszawą. Już praktycznie pół roku minęło i mieszkańcy zarówno Hajnówki, jak i powiatu skarżą się, że nie ma żadnego bezpośredniego połączenia ze stolicą, tak jakbyśmy byli odcięci od świata. Czy w tej sprawie coś się zmieni, czy będzie jakaś decyzja i powrót tego połączenia?
Radny Lech Jan Michalak: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado. Panie Starosto, mam pytanie, na spotkaniu Komisji Spraw Społecznych na temat szkolnictwa była sprawa poruszana połączeń z miastem Kleszczele, było mówione nie ma uczniów, nie ma, jak dojechać, czy w tej sprawie coś zostało zrobione?
I już od trzech lat jeden z mieszkańców ulicy Lipowej cały czas do mnie wydzwania i pyta jak to jest, teraz ostatnio przed 15 sierpnia spytał, czy Pan Starosta i Pan Burmistrz nie świętują wygonienia z Polski bolszewików i dlatego ulica Lipowa nie jest oflagowana? Dziękuję.
Radny Krzysztof Petruk: Mam dwa pytania. Jedno dotyczy wypowiedzi Pana radnego Łabędzkiego, a właściwie przedstawienia skargi czy pism dotyczących konfliktu, jaki miał miejsce w Liceum im. M. Curie – Skłodowskiej i mimo wszystko uważam, że powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób ten konflikt został rozwiązany, jakie były działania Pani dyrektor, żeby ten konflikt rozwiązać, czy mógłbym taką informacje otrzymać?
A drugie pytanie też dotyczy tej samej szkoły, a właściwie wypowiedzi jednej z radnych na sesji Rady Miasta, która stwierdziła, że poprzednia Pani dyrektor, zacytuję „zostawiła w stanie opłakanym szkołę” i być może z tego powodu została zwolniona, nie wiem. Chciałbym się dowiedzieć, jakie były okoliczności zwolnienia Pani dyrektor czy Pani nauczyciel, bo już wtedy Pani dyrektor nie była dyrektorką i też czy szkoła, a właściwie Pani dyrektor przeprowadziła postępowanie przed sądem pracy zgodnie z całym sposobem, czy szkoła poniosła jakieś koszty zwolnienia Pani byłej dyrektor, a jeżeli tak, to chciałbym się dowiedzieć w jakiej wysokości.
Radny Lech Jan Michalak: Już jak weszliśmy w temat szkół, Panie Starosto chciałbym się dowiedzieć, czy strajkowe zostało wypłacone?
Radny Piotr Filimoniuk: Panie Starosto, ja na Komisji Budżetu spytałem o projekty, które zostały zrobione, pozwolenia na budowę. Czy te pozwolenia, które już są, na które wydane zostały pieniądze z gmin i z powiatu, czy one będą aktualizowane, czy zostaną wycofane.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Rozpocznę od informacji, którą dziś już przekazywał Pan Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko, aby w swoich wypowiedziach być takim trochę stonowanym, dlatego też po czerwcowej sesji Rady Powiatu Hajnowskiego wpłynęło do mnie pismo mieszkańca powiatu hajnowskiego, który poczuł się urażony moim komentarzem do wypowiedzi radnego Pana Bogdana Szczepana Łabędzkiego. W związku z tym, chociaż nie użyłem tam ani nazwiska, ani imienia, przepraszam wszystkie osoby, które poczuły się urażone moimi słowami, zapewniam Państwa, że moją intencją jako Starosty nie było godzenie w dobre imię mieszkańców powiatu hajnowskiego, dlatego też w swoich wypowiedziach będę teraz bardziej skromny.
Przechodzimy teraz do odpowiedzi, także Pan Mateusz Gutowski zapytał o tory kolejowe i co się dzieje, otóż w sierpniu uzyskaliśmy wszelkie dokumenty, które dopuszczają do prowadzenia pojazdów rowerami szynowymi. Do tej pory były przejazdy drezynami, to oczywiście nic nie koliduje tylko obaj przewoźnicy muszą się dogadać, jeżeli chodzi o rozkład przejazdów. Natomiast też dobra informacja jest taka, być może tutaj dla radnego z Białowieży nie za bardzo, ale również wystąpiliśmy z wnioskiem o niepłacenie podatku od miesiąca września dla gminy Białowieża i Hajnówka, za podatek od torowiska.
Podcięcie drzew, to później ja zostawię niektóre pytania dla Pana dyrektora Janowskiego.
Natomiast jeżeli chodzi o pytanie Pana Janusza Korcza o inwestycje, chodzi o Fundusz Dróg Samorządowych, Kutowa i Pałacowa w Białowieży. Otóż, one są oczywiście niezagrożone, możemy podjąć już w tej chwili działania, jeżeli chodzi o wykonawstwo, bo jesteśmy po przetargach. Natomiast słusznie Pan Janusz Korcz zauważył, że jeszcze nie mamy umowy podpisanej z Wojewodą, gdyż nie ma podpisu Premiera na wszystkie drogi samorządowe w Polsce, ale to tylko wynika z tego, że jedno czy dwa województwa nie dopełniły jeszcze pewnych formalności, bo wniosek podpisany przez Premiera będzie obejmował całą Polskę. Dlatego też moja decyzja na tą chwilę jest taka, że od początku września rozpoczynamy przebudowę ulicy w Kutowej, ona jest zapisana tylko w tym roku 2019, natomiast jeżeli chodzi o Białowieżę, to ta inwestycja będzie prowadzona w 2019 i w 2020, ale oczywiście musi się zakończyć w ciągu 12 miesięcy. Także ani jedna, ani druga nie jest zagrożona.
Złożyliśmy też wniosek na przyszły rok, chodzi o odcinek drogi powiatowej Miedwierzyki w gminie Czeremcha. Chcę tylko przypomnieć, że odcinek po stronie powiatu siemiatyckiego będzie robiony w tym roku. Wracając jeszcze do dróg, tak, jak wspomniałem na początku, gdy rozpoczynaliśmy tą kadencję, będziemy wszystkich po równo traktować, tak, aby w każdej gminie były prowadzone również inwestycje o takim znaczeniu.
Pan radny Mirosław Romaniuk zapytał o połączenie Białowieża – Warszawa, oczywiście ubolewamy strasznie, że tego połączenia nie ma, natomiast wiążę tak naprawdę ogromne znaczenie uruchomienia przejazdu z Białowieży do Hajnówki, czy z Hajnówki do Białowieży i naszym celem jest uruchomienie trasy z Warszawy do Białowieży. Będziemy to oczywiście monitorować, zrobimy wszystko, aby do tego doszło. Nie chciałbym wychodzić przed szereg, że my to zrobimy jako Starostwo, bo też nie wyobrażam sobie, żebyśmy się takimi sprawami też zajmowali, bo jest to i pracochłonne i trzeba się na tym bardzo dobrze znać, ale przede wszystkim trzeba mieć na to pieniądze. Firmy, które się podejmą tego działania na pewno będą z nami współpracować.
Pan radny Lech Michalak mówi o dojeździe z Kleszczel. Szanowni Państwo, już nie ma lepszej drogi dojazdowej, jak z Czeremchy, Kleszczel do Hajnówki, nie mówię o tym odcinku, gdzie akurat jest przebudowa, ale mamy tam piękną trasę. Będąc jeszcze zastępcą burmistrza pisaliśmy do przewoźników o uruchomienie tych tras, żeby była możliwość dojazdu uczniów, pracowników, mieszkańców była jak najlepsza. Natomiast każdy z przewoźników widzi jakiś biznes. Ja nie miałem sygnałów, że nie ma dojazdu z Kleszcze do Hajnówki autobusem, ale możemy rozpoznać i przekazać Panu to na piśmie, czy na następnej sesji.
Panie Leszku, tak nie można mówić, ja w partii nigdy nie byłem, Pan akurat był, więc proszę mnie od bolszewików, czy kogo tam nie nazywać, ja naprawdę nie byłem, nigdy. Pan natomiast był. I był Pan też odpowiedzialny za to, przynajmniej Pana referat w Urzędzie Miasta za dekorację miasta podczas uroczystości państwowych. Ja jechałem akurat do Niemiec, kiedy Pan zadzwonił, przedzwoniłem oczywiście też do Urzędu Miasta, aby tą sprawą się zainteresowali. Bo chcę przypomnieć, że całym wystrojem miasta zajmuje się Urząd Miasta i robi to dobrze. Natomiast mnie nie było, bo byłem właśnie na wyjeździe i nie wiem, jak tam sytuacja wyglądała, ale wszystko zrobimy i dopilnujemy, żeby również na ulicy Lipowej na niektórych słupach flagi powiesić, bo na to oczywiście każda ulica zasługuje. Kiedyś Pan zwracał uwagę, że na Batorego nie było, ale na Batorego jest. Wydaje mi się, że wszystko jest na dobrej drodze, tylko nie trzeba nawet zadzwonić do mnie, tylko zgłosić się do byłej szefowej, Pani Marty i o to poprosić. Bardzo przykro, że Pan podnosi taki temat i trochę obraża, a później Panie Leszku na korytarzu przeprasza, bo i tak się zdarzało. To, co mówił dzisiaj Pan Przewodniczący, lepiej mniej tych słów użyć, bo ja nigdy nie byłem komunistą i do nich nie należałem i nie należę.
Jeżeli chodzi o pytania Pana radnego Krzysztofa Petruka, jeżeli informację ma Pani naczelnik, to proszę przekazać, natomiast wystąpimy oficjalnie z pismem odnośnie zwolnienia z pracy Pani dyrektor poprzedniej z liceum Nr 1 i ewentualnie jakie koszty były poniesione w związku z rozprawami sądowymi, czy to było prawne, czy nieprawne, bo ja takiej wiedzy na tą chwile nie mam, to już minęło parę lat, ale jak pamiętam to było za poprzedniej kadencji i poprzedniej władzy.
Pan Leszek Michalak również zapytał czy było płacone strajkowe. Na pewno nie. Na pewno nie było płacone, bo oczywiście były próby wystąpienia. Co do zasadności strajku to każdy ma swoje zdanie, natomiast ja muszę tutaj pilnować przede wszystkim prawa, jeżeli takie pieniądze nie będą mogły być wypłacone, to oczywiście też nie będą wypłacone.
I Pan radny Piotr Filimoniuk mówił o pozwoleniach na budowę i tu też oddam głos dla Pana dyrektora.
Jeżeli będą jeszcze ad vocem tzw., to bardzo proszę.
Radny Lech Jan Michalak: Panie Starosto, trochę to brzydko, jak Starosta kłamie. Po pierwsze, pracowałem w tym referacie, który oflagowuje miasto z okazji świąt państwowych, narodowych, nie byłem odpowiedzialny za to. Jak był Pan jeszcze wiceburmistrzem, to zgłaszałem Panu ulice Lipową. Ja od lat wysłuchuję o tej ulicy Lipowej i Pan nie podjął decyzji. To nie jest wina żadnego pracownika z referatu, bo Pan jako dyrektor powinien Pani kierownik powiedzieć, że proszę oflagować ulicę Lipową. Pan takiej decyzji nie podjął. Jest już Pan prawie drugi rok, dzwonię do Pan o to samo i nie może Pan dopilnować. Teraz Pan nie może się dogadać z burmistrzem i Pan się dziwi. Słowa, że nie chce Pan świętować 15 października, są to słowa osoby, która do mnie wydzwania. To są powtórzone słowa i zapytania, czy Starosta i Burmistrz nie chcą świętować wygonienia z Polski bolszewików. A nic o coś innego nie chodzi. Także proszę nie kłamać, był Pan odpowiedzialny, nie podejmował Pan takich decyzji jako wiceburmistrz i dalej to się ciągnie przez kolejne lata. Dziękuję.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Oczywiście muszę chociaż dwa słowa, bo ja zawsze bronię pracowników i w Urzędzie Miasta i w Starostwie, tylko stwierdzam, że w Pana referacie to było.
Radny Lech Jan Michalak: Od kiedy ja byłem kierownikiem?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Dobrze, za utrzymanie czystości odpowiada miasto, bo podpisaliśmy stosowną umowę. Czy na ulicy naszej powiatowej, czy na innej, Zarząd Dróg ustawia flagi, czy miasto? I my się tu dogadamy. My się dogadamy, tylko Panie Leszku bardzo przykro, że takie sprawy się podnosi tutaj na sesji.
Radny Lech Jan Michalak: Przez trzy lata jak się do Pana zgłaszałem nie było decyzji i Pan, który dzwoni powiedział, czekam, kiedy Pan to powie, czy się Pan boisz, czy nie? Ja się nie boję i powtarzam jego słowa.
Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Ale chodziło Panu o 15 sierpnia?
Radny Lech Jan Michalak: Teraz chodziło o 15 sierpnia.
Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Saczko: Pan w swojej wypowiedzi powiedział o 15 października, więc trochę jesteśmy zdezorientowani.
Radny Lech Jan Michalak: Pomyliłem.
Radny Krzysztof Petruk: Panie Starosto, co prawda obiecał Pan lakoniczność w swoich wypowiedziach, ale chciałbym, żeby Pan rozszerzył sprawę podatku od linii kolejowej.
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Oczywiście podatek od linii kolejowej płacimy do gminy Hajnówka i Białowieża za użytkowanie torowiska. W związku z tym, że mamy pełną dokumentację, która gwarantuje przejazd rowerów szynowych i to przejazdy cykliczne, zwalnia nas to z opłaty, tak mówi ustawa i tego będziemy się po prostu trzymać. Szkoda, że w sumie tak długo to trwało i ja też przecież byłem wicestarostą, ale cały czas szliśmy do tego, aby uruchomić te tory. Żeby to torowisko żyło po prostu też przejazdami czy to pasażerskimi, tak, jak teraz będą te drezyny, czy też rowery. Wszystkim nam zależy, aby te przejazdy do Białowieży miały miejsce i myślę, że na razie wszystko jest na dobrej drodze, aby te prace kontynuować, a w tej chwili, żeby nie ponosić kosztów przez powiat hajnowski.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Panie Przewodniczący, panie Starosto, Panie i Panowie radni, Szanowni Państwo. Odpowiadając na pytania radnego Gutowskiego w tematyce wycinki drzew, mieliśmy już jedno podejście w Białowieży, ale zostaliśmy wyproszeni. Nie spodobało się to mieszkańcom. Natomiast teraz dokonamy tej podcinki, nie tylko w Białowieży, ale także i w Siemianówce, i w Hajnówce, to jest związane z okresem lęgowym ptaków. Natomiast bardzo dużo naszych dróg powiatowych jest obsadzone topolami i otóż te topole stanowią bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników naszych dróg. I dotyczy to także topoli zdrowych, a z tego względu, że topola jest bardzo kruchą rośliną i podatną na wiatr i podczas nawet niedużego wiatru są łamane zdrowe gałęzie, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego poleciłem dla swojego pracownika, a także jestem po rozmowach prawie że wszystkimi wójtami w tematyce wspólnej oceny drzewostanu, a szczególnie topoli na drogach powiatowych. I pracownik gminy i pracownik mój razem oceniają te drzewa i będziemy wnioskować do usunięcia tych drzew. Chcę podkreślić, bo zbyt duża taka nadzieja raptem się pojawiła, kilka setek, albo z tysiąc suchych drzew, to chcę powiedzieć, że w przeciągu 5 miesięcy te drzewa nie uschły, mego zarządzania Zarządem Dróg, a także te krzaki, które rosną na poboczach naszych dróg, które stwarzają także zagrożenie, które czasami są grubości 10 cm nie wyrosły za 5 miesięcy. Dziękując dla Państwa radnych za wsparcie, za budżet na kosiarkę bijakową do usunięcia krzaków, my kupiliśmy te maszynę, ta maszyna już pracuje na obszarach, gdzie nie ma strefy ochronnej Natura 2000, parków krajobrazowych, rezerwatów i do dnia wczorajszego zrobiliśmy już 49 km, usunęliśmy krzaki z pobocza. Ja wiem, że może widok od razu po przejściu tej maszyny jest niezbyt przyjemny dla oka i wizualnie to wygląda źle, ale ten widok się poprawia bardzo szybko w przeciągu trzech tygodni te krzaki usychają, te rozdrobnione gałęzie znikają, po prostu wizualnie się to polepsza. Mieliśmy bardzo dużo podziękowań za odkrzaczanie poboczy. W jednym przypadku był sprzeciw i wycofaliśmy na jednej z gmin tą maszynę, no i należałoby się przeprosić tego Pana, że już jak będziemy kończyć 470 km dróg powiatowych, to na tym 470 km tam do niego później dojedziemy, bo już się przekonał, że to nie tak strasznie wygląda.
Dziękuję za dzisiejszą uchwałę w sprawie budżetu, za środki na materiały budowlane. Planujemy na następny rok regenerację dróg. Jestem po rozmowie i Pan Starosta z niektórymi wójtami, którzy będą planować środki na regenerację naszych dróg powiatowych, wykładają środki i mam nadzieję, że w następnym roku ruszymy to na większą skalę. Wygląda to dobrze. Moi pracownicy dokonują bieżących napraw sprzętu, który jest bardzo, bardzo stary i tak ostatnio zaoszczędziliśmy od 30 do 40 tys. zł przez innowacyjność pracowników. Szanowni Państwo, muszę dzisiaj to powiedzieć, po sesji Rady Gminy w Narewce, gdzie nie było głosu krytycznego, a były trzy podziękowania od sołtysów i Pani radnej w stosunku do moich pracowników za dobrze wykonaną robotę. I powiem Wam, że to cieszy. I jak mówi się słowo dziękuję za dobrą robotę, to i pracownicy starają się lepiej pracować i ja jestem podbudowany tą informacja z Rady Powiatu. Odpowiadając na wniosek Pana radnego Filimoniuka, to chcę powiedzieć, że część projektów budowlanych na te drogi, które dzisiaj Państwu przekazaliśmy w wykazie były robione w 16,15 roku lub wcześniej, a zmieniła się ustawa w tym roku o drogach powiatowych, która mówi o pewnej kwalifikacji, o szerokości, o nacisku na tonaż w drogach powiatowych. I dlatego min. będziemy dokonywać, przeprojektować drogę na Miedwieżyki, złożonego wniosku na Miedwieżyki, gdzie w klasie Z w drogach powiatowych, droga nie może być węższa niż 6 metrów, a w poprzednim projekcie droga ma 5 metrów szerokości. Tutaj Pan Starosta składając wnioski do Wojewody, Pan Starosta podpisuje zobowiązanie, my też odpowiadamy za standard tych dróg i to jest zgodne z ustawą. Dlatego tutaj w tej informacji jest mowa o przeprojektowaniu, a także mówimy o kosztorysie, który przy złożeniu wniosku kosztorys należy aktualizować, bo kosztorys zrobiony w 16 roku nie jest aktualny do kosztorysu obecnego. Aktualizacja kosztorysu kosztuje i na Miedwieżyki kosztowała nas około 600 zł brutto. Nie możemy tego kosztorysu robić na bieżąco, tylko przygotowujemy się wtedy, jak Państwo radni powiatu, radni gminy, wójtowie znajdą środki na budowę tych dróg. Jesteśmy do dyspozycji i w każdej chwili jesteśmy gotowi do realizacji tych zagadnień i tych zadań, które nam Państwo zlecicie dla Zarządu Dróg Powiatowych. Dodatkowo przedstawiliśmy informację dla Pana Starosty na spotkanie chyba z Ministrem, z leśnikami, aktualizacja naszych zadań. W mojej ocenie dzisiaj może należałoby się wstrzymać z budową dróg, natomiast pójść w kierunku regeneracji, w kierunku ratowania tego, co zostało wybudowane 40-50 lat temu, tego, co zostało zrobione utwardzeniem powierzchniowym 20 lat temu, bo powierzchniówka zgodnie z zasadą drogową wytrzymuje 8 lat, a nawierzchnie asfaltowe 20 lat, czyli po 8 i po 20 latach wymagają naprawy, regeneracji. A my większość dróg mamy 40-50 letnie, które wymagają natychmiastowej regeneracji. Dziękuję.
Radny Piotr Filimoniuk: Panie Starosto, czcigodni członkowie Zarządu i Panie dyrektorze, chciałem podziękować za znalezienie pieniędzy na przebudowę drogi w miejscowości Czyże. Dziś już widziałem, że wszedł sprzęt, firma, która ten odcinek drogi zajęła, czyli będzie częściowo remontowany. Chciałem podziękować również dla dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych, że w pierwszej kolejności ten mulczer wszedł na drogi powiatowe w Czyżach i ludzie są zadowoleni, bo wiadomo, że widoczność jest lepsza i wyjazd ciągników i kombajnów przy takim wycięciu jest bezpieczeństwem Chciałbym jeszcze raz podziękować dla Zarządu i Pana Starosty. Dziękuję.
Radna Tamara Moroz: W tym wykazie nie widziałam zadania, o którym wspominał Pan wcześniej, odnośnie drogi z Narewki do Naftobazy, ponoć rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji. Czy coś w tym kierunku było robione?
Starosta Hajnowski Andrzej Skiepko: Pani Tamara Moroz, Pani radna, właśnie wspomniała o dokumentacji, które są na gminie Narewka, ja mówiłem, że takiej dokumentacji nie ma. Natomiast jeżeli chodzi o tę drogę od Narewki aż do Krzywca, powiedziałem, że rozpoczęliśmy procedurę uzgodnień z wójtami, ze względu, że ten długi odcinek jest położony na terenie dwóch gmin Narew i Narewka wystąpiliśmy z pismami o współfinansowanie tej inwestycji. W gminie Narew wystąpiliśmy do Pana wójta Andrzeja Pleskowicza i w gminie Narewka do Pana wójta Jarosława Gołubowskiego. Na tą chwilę nie mamy jeszcze żadnych informacji potwierdzających, czy oni będą współfinansować ta inwestycję również w zakresie przygotowania dokumentacji. Bo tak, jak Państwo widzicie w tym załączniku, no niektórzy wójtowie sami robili dokumentację, żeby później wymusić na Zarządzie wykonawstwo. My mówimy otwarcie, że jeżeli zrobią, to jest ich koszt, natomiast wykonawstwo to jest drugorzędna sprawa, bo nie wiadomo, czy te środki się znajdą. Widzimy w tym załączniku, że jest kilka inwestycji dróg położonych w gminie Czyże i faktycznie gmina przygotowała dokumentację, natomiast, czy my będziemy realizować, to tak, jak mówiłem będziemy dzielić wszystkich po równo. Wracając jeszcze do informacji, którą przekazał Pan radny Piotr Filimoniuk, otóż droga w Czyżach jest robiona jeszcze z rezerwy z poprzedniego roku, dlatego też podpisaliśmy już z Panem Wojewoda umowę na wykonawstwo, jesteśmy już po przetargu i już rozpoczęła się inwestycja, teraz jest najlepszy okres do jej realizacji.
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Mikołaj Janowski: Odpowiadając dla Pana radnego, bo tak wynika, że na gminie Czyże tylko robimy odkrzaczanie poboczy, otóż po części tak, jest to nowa maszyna, a na gminie Czyże krzaki są najmniejsze, najcięższe i dlatego, żeby nie zepsuć i też operator maszyny musi się po części nauczyć, bo po prostu to jest nowe zadanie i weszliśmy w miejsca, gdzie krzaki są słabsze, nie tak wyrośnięte. A każda gmina będzie sukcesywnie, po równo dzielona w odkrzaczaniu poboczy. Gmina Czyże nie jest tak wyjątkowa.
Do punktu 14-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady VII sesji Rady Powiatu.
Protokołowała Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Violetta Miniuk
Eugeniusz Saczko
Transmisja:
Metryka strony