Protokół Nr V/11 z dnia 2011-02-24 - Protokół Nr V/11 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 24 lutego 2011 r

Departament
Tytuł Protokół Nr V/11 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 24 lutego 2011 r
Numer V/11
Data wydania 2011-02-24


OA.0002.5.2011

Protokół Nr V/11
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 24 lutego 2011 r.
w sali konferencyjnej
Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)
( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 15:05)


Do punktu 1-go:

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
mł. insp. Aniela Monach – p.o. Komendanta Policji w Hajnówce;
Krystyna Miszczuk – kierownik Zarządu Dróg Powiatowych.
( lista osób zaproszonych na sesję str...52..., zał. nr …6…. ).


Na podstawie listy obecności ( lista obecności str...53...., zał. nr ….7…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
W związku z tragicznym wypadkiem na drodze krajowej Nr 66 w dniu 10 lutego br. w wyniku którego poniosło śmierć sześciu młodych mieszkańców powiatu hajnowskiego Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o uczczenie ich pamięci minutą ciszy.
(minuta ciszy)
Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „W obieg zostanie puszczona lista – propozycja wyjazdów do zaprzyjaźnionych regionów dla radnych powiatu hajnowskiego organizowanych przez wydział promocji Starostwa Powiatowego w Hajnówce. Są cztery kierunki do wyboru. Proszę chętnych radnych o zadeklarowanie swojego udziału w tym wyjeździe.”

Do punktu 2-go:

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad V sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Porządek obrad brzmi:
1.Otwarcie V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
2.Przyjęcie porządku obrad.
3.Przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
4.Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
5.Interpelacje i zapytania radnych.
6.Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
7.Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2010r.
8.Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
9.Informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
10.Powzięcie uchwał w sprawie:
10.1.zmiany uchwały Nr X/65/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 27 grudnia 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej na terenie powiatu hajnowskiego;
10.2. podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2011r.
11.Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
12.Wolne wnioski.
13.Zamknięcie obrad V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.


Do punktu 3 – go:
Do protokołu z IV sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z IV sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Do punktu 4 – go:
Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str.....50...., zał. nr ..5..) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu odbył swoje posiedzenie i przyjął dwie uchwały – uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu w rachunku bieżącym i drugą uchwałę, którą powołał i ustalił regulamin pracy komisji konkursowej do rozstrzygnięcia konkursów na zadania powiatu realizowane przez organizacje pozarządowe.”
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą jeszcze pytania w związku z przedstawioną informacją.
W związku z brakiem innych uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

Do punktu 5-go:

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:
1.Radny Jarosław Gerasimiuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „ Mam interpelację do Wojewódzkiego Zarządu Dróg. Chodzi o uskoki na moście tuż przed Grabowcem na trasie Kleszczele – Hajnówka. Tam te uskoki są przed mostem, na moście i za mostem. Są to dość duże uskoki, że po prostu wyrzuca samochód z trasy. W tej chwili jest jeszcze okres zimowy, ale jak przyjdzie okres wiosenny i letni, gdy ruszą motory i motocykle, wtedy może dojść do poważnego niebezpieczeństwa, czyli do jakiegoś wypadku drogowego. Samochody służby drogowej nieraz jeżdżą na tej trasie i jakoś nikt na to nie zwraca uwagi.”
2.Radny Jarosław Gerasimiuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Proszę o pomoc Pana Starostę, gdyż chodzi o uruchomienie przystanku autobusowego przy szpitalu w Hajnówce dla mieszkańców z gminy Kleszczele, Czeremcha i Dubicze Cerkiewne, dla mieszkańców schorowanych, starych, którzy dojeżdżają do szpitala, do specjalistów, czy w jakiś innych sprawach lecznictwa. I problem jest taki, że przyjeżdżają do Hajnówki, wysiadają w centrum i dalej, żeby dostać się do szpitala, to muszą korzystać z autobusów miejskich, a wiadomo, że te autobusy chodzą raz na godzinę, albo jeszcze rzadziej, albo iść pieszo, a dla starych, schorowanych ludzi to jest bardzo duży problem. Gdyby autobusy na trasie Czeremcha – Kleszczele – do Białegostoku i w odwrotnym kierunku, czy nawet te, które dojeżdżają z terenu gminy Kleszczele – Dubicze – Czeremcha do Hajnówki miały przystanek przy szpitalu, to nie byłoby tego problemu, bo ludzie dojechaliby bezpośrednio do szpitala, a później dojechaliby do domu.”
3.Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Poprzednia Rada składała wniosek o zmianę kategorii zimowego utrzymania dróg do Białowieży i do Bielska Podlaskiego. Wiadomo, że była odpowiedź odmowna. Czy Zarząd Powiatu planuje dalej starać się o to, żeby te drogi otrzymały wyższy standard i były bardziej bezpieczne, bo one nie są zbyt bezpieczne. Wczoraj jechałem do Bielska i jak się mija z tirami, to jest duże zagrożenie. Dobrze by było, żeby Zarząd Powiatu zajął się ponownie tą sprawą.”
4.Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Czy już jest wybrany dyrektor Domu Dziecka w Białowieży?”
5.Radny Stefan Kuczyński zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chodzi mi o jakość wykonania konserwacji ostatniego odcinka drogi w kierunku Narew – Klejniki. Chodzi o ostatni odcinek robiony w ubiegłym roku. Jakość tej drogi jest marna. Należałoby tę drogę zobaczyć i ewentualnie zgłosić do poprawki. Tam przede wszystkim masa bitumiczna nie pokrywa całej powierzchni, tylko paskami. Prosiłbym o sprawdzenie tej drogi.”
6.Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Występuje taki problem komunikacyjny przy budynkach użyteczności publicznej, jakimi są Przychodnia Rejonowa Nr 1, gdzie mieści się dużo instytucji, budynek Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, budynek Politechniki Białostockiej, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Jest znikoma ilość parkingów przy ul. Piłsudskiego, przed i za budynkiem przychodni, z ograniczonym ruchem na tej ulicy, bo tam są ciągłe podwójne linie. I tam jest taki problem, który należałoby rozwiązać jak najszybciej. Proponuję wykonanie parkingu w porozumieniu z Burmistrzem Miasta Hajnówka, za budynkiem przychodni i objazdu dookoła budynku przychodni z wyjazdem naprzeciw ulicy Zielonej, co rozwiązałoby tłok i niepotrzebne nieporozumienia. Jest to problem powiatu i władz miasta Hajnówki. Z uwagi na lokalizację instytucji, wielu ludzi korzystających z tych instytucji ma problem z parkowaniem samochodów, podobnie, jak pracownicy. W wyniku takiej sytuacji często dochodzi do małych stłuczek, otarć i potrąceń. Proszę o rozpatrzenie tej mojej prośby i wystosowanie do Pana Burmistrza prośby, żeby wspólnie tę sprawę rozwiązać.”
7.Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Ostatnio w mediach dużo słyszałam informacji, że z uwagi na zmniejszenie się przestępstw w naszym województwie, należałoby zmniejszyć zatrudnienie w policji. Z uwagi na to, że wymagana jest oszczędność w jednostkach policji, wskazane jest rozważyć w naszym mieście i powiecie sprawę polepszenia bezpieczeństwa dla mieszkańców poprzez rozbudowę monitoringu w naszym mieście, zwłaszcza w newralgicznych miejscach i punktach na osiedlach. Taki monitoring może będzie kosztował taniej niż zatrudnienie ludzi w policji i przyczyni się do lepszego bezpieczeństwa naszych mieszkańców.”
8.Radny Andrzej Szwarc zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałbym zapytać, czy wiadomo coś radnym o likwidacji połączeń autobusowych przez miejscowości Trywieża – Nowy Kornin – Puciska. Tam prawdopodobnie mają zostać zlikwidowane autobusy białostockie, czyli o 13, 9, 14 i 18 i zostaną tylko dwa autobusy szkolne – o 7 i 15.”
9.Radny Andrzej Szwarc zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Czy nie dałoby się poprawić schodów w szpitalu. Tam jest tak ślisko, że starsi ludzie mają problem z chodzeniem po tych schodach.”

Do punktu 6-go:
W związku z prośbą Pani Anieli Monach dokonano zmiany w porządku obrad sesji i postanowiono sprawozdanie z działalności Komendy Policji za 2010r. omówić na początku.
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2010r. ( zał. nr …3…, str …40-44....... ) i zwrócił się z prośbą do Pani Anieli Monach o przedstawienie przedłożonych Radzie materiałów.
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Jestem pierwszym zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce, a od 23 lutego pełnię obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Hajnówce. Pełnię obowiązki z tego powodu, że 22 lutego urzędujący komendant zdecydował się odejść na emeryturę. 22 lutego nikt nie mógł być w związku z tym na posiedzeniu komisji, bo przede wszystkim informacje otrzymaliśmy bardzo późno, bo to było w przededniu i na telefon i ja wytłumaczyłam Pani, która do mnie dzwoniła, że następnego dnia mamy uroczystą odprawę z udziałem Wojewódzkiego Komendanta Policji i cała kadra kierownicza musi w tym uczestniczyć. Stąd też przepraszam. Radni nie powinni czuć się niedocenieni i w przyszłości na pewno, jeśli informacja będzie w odpowiednim czasie, to komendant, czy zastępca, na pewno będą uczestniczyć, bo my jesteśmy jak najbardziej zainteresowani współpracą ze społeczeństwem, a tym bardziej z samorządami i z radnymi. Także nie był to żaden unik z naszej strony. Tę informacje zatwierdzał jeszcze poprzedni komendant. Państwo dysponujecie tą informacją, więc może ja pewne rzeczy będę przeskakiwała, bo Państwo na pewno przeczytaliście, a ja nie chce Państwu zabierać zbyt wiele czasu. Myślę, że więcej uwagi poświęcę problemom nurtującym Państwa.
Wracając do oceny stanu zagrożenia na terenie powiatu hajnowskiego, chcę powiedzieć, ze etatów w naszej jednostce to jest 110. Taka jest liczba etatów policyjnych przewidzianych na cały powiat. Na dzień dzisiejszy nie mamy tylu policjantów, mamy bardzo dużo wakatów, a te wakaty utworzyły się nam na początku tego roku, kiedy spora grupa policjantów zdecydowała się odejść na emeryturę. Na dzień dzisiejszy mamy 12 wakatów. To jest dużo, bo to jest 11,8%. Na pewno ludzi do służb będzie nam brakowało, aczkolwiek nie opuszczamy rąk i taka nasza rola, żeby pracować i służyć społeczeństwu i dbać o bezpieczeństwo i będziemy starać się wypełniać swoje zadanie jak najlepiej.
Chcę również Państwa poinformować, że w ramach naszej struktury organizacyjnej funkcjonują 4 posterunki policji – w Czeremsze, w Kleszczelach, w Białowieży i w Narewce. Tych posterunków jest dość dużo, chociaż wcześniej było ich jeszcze więcej, bo było 7 posterunków i praktycznie każda gmina miała ten posterunek, ale po pewnych reorganizacjach liczba posterunków uległa zmniejszeniu do 4, a bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze może się zmniejszyć, dlatego, że są trudności finansowe.
Jeżeli chodzi o zagrożenia na terenie powiatu hajnowskiego, to już z przedstawionej informacji zauważyliście Państwo, że skala tego zagrożenia uległa zmniejszeniu, ponieważ w 2010r. na terenie powiatu stwierdziliśmy popełnienie 1064 przestępstw i było to o 17,9% mniej, niż w 2009r. Wszczęliśmy 1038 postępowań i też ich było mniej. Wykrywalność ogólna wyniosła 80,4%. Jest to bardzo wysoka wykrywalność, aczkolwiek była ona niższa o 3,6%, niż w roku 2009. Jeżeli chodzi o strukturę przestępczości na terenie powiatu, to dominują przestępstwa o charakterze kryminalnym. Ogółem mieliśmy 1064, natomiast w 2010r. przestępstw kryminalnych było 543, czyli połowa to były przestępstwa kryminalne. Z tym, że tych przestępstw było mniej niż w 2009 – o 66 mniej. W ramach prowadzonych postępowań dotyczących popełnionych czynów przestępczych ustaliliśmy 683 osoby podejrzane i z tego 35 to były osoby nieletnie. Wśród tych przestępstw kryminalnych najczęściej popełniano przestępstwa skierowane przeciwko mieniu i tych przestępstw było 324. Najczęściej były to kradzieże cudzej rzeczy i kradzieże z włamaniami. W 2010r. odnotowaliśmy 100 kradzieży cudzej rzeczy, wykryliśmy sprawców 37 kradzieży. Jeśli chodzi o kradzież z włamaniem, to stwierdzono popełnienie 83 takich przestępstw i było ich o 28 mniej, niż w 2009r. Ja nie wchodzę celowo w te procenty, bo Państwo macie dokładną informację przedstawioną i ja tylko staram się opatrzyć informacje komentarzem. Może od razu powiem, bo pojawia się temat kradzieży z włamaniem i wykrywalności. Chcę powiedzieć, że są to przestępstwa bardzo trudne do wykrycia. Z jakiego powodu? Zwykle są one zgłaszane z pewnym opóźnieniem w czasie, bo tu zazwyczaj ktoś wykorzystuje czyjąś nieobecność. My mamy sporo takich kradzieży z włamaniem np. do domków letniskowych nad Zalewem Siemianówka. Podobnie jest z ogródkami działkowymi. Teraz jest pora zimowa i tam codziennie nikt nie przebywa. Często jest tak, że taka kradzież zostaje nam zgłoszona po dłuższym okresie czasu, często na wiosnę, jeżeli chodzi o ogródki działkowe. Jeśli sprawca w takich przypadkach pozostawia ślady, to one niejednokrotnie ulegają zatarciu po tak długim okresie czasu. To są niewątpliwie sprawy trudne do wykrycia. Jeśli chodzi o przestępstwa rozbójnicze, czyli rozboje skierowane przeciwko osobom, to takich przestępstw było o 31% mniej, niż rok wcześniej, czyli to jest niewątpliwie taka pozytywna tendencja. Tak, jak kolejne, które w informacji zostało przedstawione, że brak było stwierdzonych kradzieży samochodów. O ile większe aglomeracje i powiaty położone bliżej województwa mazowieckiego borykają się z problemami kradzieży samochodów, o tyle na naszym terenie jest z tym zjawiskiem dobrze. Parę lat temu było gorzej, bo grupy ostrołęckie zjeżdżały na nasz teren i prowadziły takie niecne działania. Myśmy ich skutecznie wykurzyliśmy z tego terenu, oni zostali zatrzymani i osądzeni, umieszczeni w wiezieniu. Jeśli chodzi o kategorie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, w tym uszkodzenie ciała, bójki i pobicia, to liczba przestępstw wyniosła 36 i tez była niższa o 21,7% niż w roku 2009.
W zakresie przestępczości narkotykowej stwierdzono 69 czynów, większość to posiadanie środków odurzających i nastąpił wzrost o 42 czyny. Chcę tutaj wyjaśnić, żebyście Państwo nie sądzili, że akurat w ubiegłym roku nowi dilerzy narkotykowi pojawili się w Hajnówce, czy coś złego się działo, że tych czynów jest więcej. To, że tych czynów jest więcej, to jest bardzo dobre zjawisko, bo my wykrywamy i zatrzymujemy te osoby. Możliwe to było dzięki temu, że jednym z priorytetów komendanta głównego było zwiększenie ujawniania przestępstw narkotykowych i było polecenie powołania specjalnych zespołów w jednostkach powiatowych policji, czyli wyspecjalizowanych grup funkcjonariuszy, które miały się skoncentrować na tych zjawiskach. I w naszej jednostce taki podzespół narkotykowy został powołany i właśnie dzięki temu, większej aktywności tych funkcjonariuszy, większej wiedzy, bo oni zostali poddani przeszkoleniu specjalistycznemu, możliwe było lepsze zajęcie się tym zjawiskiem.
Jeśli chodzi o przestępczość nieletnich, to w 2010 roku 35 nieletnich popełniło 81 czynów karalnych. W większości były to czyny przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu. W 2009r. – 77 nieletnich popełniło 120 czynów karalnych, czyli mamy spadek w tym zakresie. W ocenie wyższych przełożonych, to nie jest za dobrze, bo kiedyś też był taki trend postawienie na oddziaływania prewencyjne i my uważamy, że nasza działalność prewencyjna na płaszczyźnie osób nieletnich jest tak solidnie prowadzona i uważamy, że skoro pracujemy dobrze prewencyjnie, to właśnie w ten sposób powinniśmy czerpać te zyski, ze w końcu tych nieletnich jakoś wyedukujemy, że oni będą rzadziej popełniali czyny karalne. Komenda Główna tez stoi na stanowisku, że ci nieletni tak nie do końca się resocjalizują, że trzeba pracować i pracować i ujawniać tych czynów więcej. My mamy spadek, ale wcale nie zbieramy pochwał, że jest lepiej na płaszczyźnie nieletnich.
Zagrożenia przestępczością gospodarcza – w ubiegłym roku wszczęliśmy 63 postępowania przygotowawcze. Tutaj dominowały: nielegalny rozlew i produkcja napojów spirytusowych, a także nielegalny pobór energii elektrycznej.
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – w 2010r. miało miejsce 26 wypadków drogowych i to było o 14 mniej niż w 2009r. W tych wypadkach 3 osoby poniosły śmierć. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości pojazdów do warunków panujących na drodze. W 2010r. policjanci ujawnili 440 przypadków kierowania w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, czyli w zależności od tego, ile promili ktoś tam miał, to było albo kierowanie w stanie nietrzeźwości, albo kierowanie w stanie po użyciu alkoholu, czyli odpowiedzialność jest inna. Jeżeli po użyciu alkoholu, to jest z kodeksu wykroczeń, jeżeli tego alkoholu było więcej, w stanie nietrzeźwości, to w kodeksie karnym jest art. 188a, który reguluje tę kwestię. W 2010r. ujawniliśmy mniej nietrzeźwych kierujących, niż w 2009r.
Może na koniec odniosę się jeszcze do tej interpelacji i sprawy monitoringu. Miasto Hajnówka jest objęte monitoringiem, z tym, że to jest tak, że cała ta aparatura jest zlokalizowana w komendzie policji, ale to nie jest nasz sprzęt i my nie zajmujemy się konserwacją tego sprzętu. U nas policjanci też nie siedzą przy tym monitoringu. Jeśli chodzi o obsługę tego monitoringu, to jest on umiejscowiony w sąsiedztwie stanowiska kierowania, czyli tam, gdzie jest całodobowa obsługa i tam pracują stażyści, czyli osoby skierowane do nas z Powiatowego Urzędu Pracy. Ten monitoring nie odbywa się kosztem pracy policjantów. Takie zresztą były uzgodnienia na początku, kiedy powstała idea monitorowania naszego miasta. Na dzień dzisiejszy pojawiły się pewne trudności jeśli chodzi o monitoring. Pan Burmistrz podjął działania, które doprowadziły do tego, że system kamer został naprawiony, bo one w całkowicie padły. To nie nasz sprzęt i my nie możemy naprawiać. Ja zgłosiłam to Panu Burmistrzowi i on bardzo szybko zajął się i mam obietnicę, że w przyszłości będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Monitoring ten na pewno nie jest pierwszej klasy. O sile monitoringu świadczy sprzęt, czyli dobre, obrotowe kamery, ale to wszystko wymaga pieniędzy plus osób do obsługi. Policja nie może pozwolić sobie na to, żeby policjanci obsługiwali ten monitoring, bo nas jest po prostu za mało.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „W takim układzie monitoring to ja już sobie zostawię. Słyszałam, że w CPN jest monitoring, ale jak obrywają rogi dla żubrów, to tego nie można w ogóle zobaczyć, czy to jest prawda, to nie wiem.
Czy moglibyśmy się cokolwiek dowiedzieć o ostatnich włamaniach w mieście Hajnówka, jeśli to nie jest tajemnicą.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Nie mogę za dużo powiedzieć. Robimy bardzo dużo w tym zakresie, żeby ukrócić to zjawisko. Ta fala pojawiła się od grudnia ubiegłego roku. Te zdarzenia są na pewno niepokojące. My mamy znacznie większą wiedzę operacyjną, niż możemy ją przełożyć na proces. My trzymamy rękę na pulsie. Dodatkowo ludzie przychodzą codziennie od północy poza służbą i dodatkowo po 4 osoby angażujemy, które rozrzucamy w różnych miejscach miasta. Na ile starczy sił, to ludzie idą, bo wszystkim nam sprawa bezpieczeństwa jest bardzo ważna. Problemu nie bagatelizujemy, a przeciwnik jest bardzo trudny. Dementuję plotki, ze ktoś tam wchodzi do tego domu, że jakieś grupy wchodzą, że jakiś gaz puszczają, że usypiają te osoby, bo i takie wersje słyszałam. Także to absolutnie nie jest prawdą.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Czy dużo tych włamań było, bo ja mieszkam sama i chciałabym się dowiedzieć.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Od grudnia odnotowaliśmy 10 takich zdarzeń i ja tu mówię o włamaniach do mieszkań, gdzie jest identyczny sposób działania sprawcy, bo to jest nawiercanie futryn i otwieranie okien. Sprawca absolutnie nie pozostawia śladów. W ogóle kradzieży z włamaniem mamy dużo więcej, ale ja mówię o tych konkretnych przypadkach.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tu nadmieniła Pani, że w nocy wchodzą, coś wpuszczają, ale to nie jest prawdą. Słyszałem, że ludzie śpią, a oni tam chodzą, komórkę nawet z kieszeni wyjmą, a on dalej śpi, czy to jest prawda?”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „To nie jest prawdą. Myśmy nie stwierdzali obecności jakiejś tam substancji.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To ludzie chyba jakieś bzdury mówią, bo to tak wygląda. Dużo słyszałem, że hajnowianie naprawdę są zagrożeni tym.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Myśmy absolutnie nie stwierdzili takich sytuacji, że grupy osób chodzą, że gazy wpuszczają, nie, absolutnie nie. Były takie zdarzenia, że było wejście przez piwnicę, czy pod nieobecność domowników. Było też i takie zdarzenie, że faktycznie zniknęło coś, co znajdowało się w pobliżu łóżka, ale według oświadczenia tych osób one były po imprezie i głęboko spały.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To dobrze, że tego się dowiedzieliśmy, bo na wioskach jeszcze spokój, jeszcze nie ma tego i my na szczęście jeszcze czujemy się dobrze.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos powiedział, cytuję: „Czy te przestępstwa występują tylko na terenie Hajnówki, czy występują także na terenie innych sąsiednich miast? Czy są na ten temat informacje? Czy podobna metoda jest stwierdzona w innych miastach?”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Tylko w Hajnówce. Ale jakiś czas temu taka sama metoda była stwierdzona w Polsce.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: Odnośnie monitoringu, to uważam, że należy ten temat dalej drążyć, bo tak, jakby na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że tam, gdzie montuje się kamery, przestępczość spada. Chodzi tutaj szczególnie o utrudnienia i niedogodności dla mieszkańców blokowisk. Jeżeli są kamery, to ci, którzy tworzyli zagrożenie, to przenoszą się na inne miejsce. Natomiast jeżeli mówimy, że obsługą tych kamer zajmują się stażyści, to cóż, zanim się nauczą, to minie pewien okres”.
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „To nie jest tak, oni jedynie obserwują obraz, bo oni kamer samych nie obsługują. Są ustawione monitory w odpowiednim pomieszczeniu i oni obserwują obraz z tych kamer i w przypadku, gdy zauważą, że coś się dzieje, to automatycznie przekazują to dyżurnemu jednostki Policji. Natomiast, gdy powstawała ta idea monitorowania miasta, prowadzone były rozmowy, to tam było takie pierwotne założenie, żeby monitoring był zlokalizowany w innym miejscu, albo w Straży miejskiej, albo w centrum zarządzania kryzysowego w Straży Pożarnej. Ostatecznie stanęło na tym, że miasto zapewni stażystów i miasto zapewni sprzęt, a Policja udostępnia jedynie pomieszczenie. Ci ludzie skierowani do nas przez Powiatowy Urząd Pracy są u nas odpowiednio przeszkalani i mają możliwość przekazania tej informacji dyżurnemu, który dysponuje odpowiednimi siłami.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zastanawiające jest to, że z tego elementu nie można włączyć do funkcjonowania Policji, bo tu mówimy o prewencji i szybkim podejmowaniu działań, a przecież kamery umożliwiałyby w zasadzie z jednego miejsca szybkie reagowanie.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „My jesteśmy za. My nigdy nie byliśmy przeciwko monitoringowi i zawsze mówiliśmy, że jesteśmy zainteresowani rozbudową tego systemu i zainstalowaniem jak największej ilości kamer. Nam monitoring jest bardzo pomocny, bo przecież one rejestrują to, co działo się w mieście. Ten system jest obsługiwany do godz. 22:00, bo tak pracownicy cywilni, kierowani przez Urząd Pracy, mogą pracować.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ale przestępcy nie mają jakiegoś wymiaru godzin pracy, tylko w różnych porach, a przeważnie godzinach nocnych zaczynają aktywność.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Zgadzam się z Panem, ale my od początku nie mamy możliwości wyodrębnienia funkcjonariuszy, którzy obsługiwaliby ten monitoring. Nie mamy takich mocy przerobowych. Nie mamy policjantów.”
Radny Anatol Łapiński zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeszcze jedno. Tu mało powiedziane jest o interwencjach na osiedlach mieszkaniowych. Ludzie oczekują częstszych patroli. Jeżeli nie ma tych patroli, to ci, którzy wybijają szyby, demolują klatki stają się bezkarni, bo policji na osiedlach nie ma i nie będzie w tym miejscu i w tym czasie.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Mamy tych policjantów ilu nam dano. My nie przyjmujemy do Policji, tylko Komenda Wojewódzka. To tam się odbywa nabór do Policji. Na pewno policjanci bezczynnie nie siedzą w jednostkach policji. My możemy wystawić znikomą ilość patroli na teren miasta i powiatu. Zawsze jeszcze posiłkujemy się służbami płatnymi, czyli samorządy i tu moja prośba do Państwa radnych, żeby rozważyć w miarę możliwości do Panów Starostów możliwość wsparcia finansowego Policji. Te służby płatne, to służby na które policjanci zgłaszają się w czasie wolnym od służby.”
Radny Jan Adamczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Słyszę, że tu chodzi o pieniądze. Ja liczę na to, że nowo wybrany burmistrz tak zagospodaruje, że będą pieniądze na kamery i obstawi całą Hajnówkę kamerami. Ja mam nadzieję, że ten człowiek to zrobi, Liczę na to, bo to jest dobry burmistrz, skoro go wybrali. Liczę na poprawę bezpieczeństwa w Hajnówce.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja też liczę na Państwa hojność.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To ja chyba będę przeciwnikiem, bo moim zdaniem te kamery nie dają nic. One działają w dzień, a wtedy młodzież się nie zbiera i nie rozrabia. Jakość tych kamer jest opłakana. Tak, jak Pani radna mówiła, róg coraz to żubrom łamią i nie można niczego stwierdzić. Same kamery nie rozwiążą sprawy, bo myślę, że tam, gdzie są kamery, to te miejsca powinny być dobrze oświetlone i wtedy ta kamera będzie miała efekt. I po drugie, tak, jak Pani mówi to są stażyści, a oni mogą pracować do 22:00. A rozróby idą w nocy. Myślę, że bardziej te pieniądze powinny być przeznaczone na żywych policjantów i z tego byłby większy efekt. Co z tego, że w dzień przez kamery coś widać, jak w dzień nie ma rozrób.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ten sprzęt już parę lat ma i jak rejestruje obraz nocą, to on jest nieczytelny.”
Wicestarosta Hajnowski Pan Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czy jest szansa na uzupełnienie wakatów.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. W przyszłym tygodniu ma przyjść nowe naliczenie etatowe na garnizon podlaski. Z prasy Państwo na pewno wyczytaliście, że 145 etatów nam zabiorą. Ja liczę się z tym, że etaty zostaną obcięte w naszej jednostce i będzie mniej wakatów.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja jednak jestem za kamerami, dlatego, że na 3 Maja przy przystanku MPK zawsze młodzież się zbierała i rzucała butelkami w samochody, nawet w policyjne, był taki rok w Sylwestra. A w tej chwili, jak jest monitorowane to rondo, to nie ma tego. Ja jeżdżę późno z pracy, o 9 wieczorem i ja widzę, że nie ma tam chuligaństwa i mogę bezpiecznie wejść do sklepu i wyjść.”
Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „To proszę popatrzeć po 23 na rondo, jakie tam tańce odchodzą.”
Przewodniczący Rady Pan Mikołaj Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Czyli sprawę rozwiążą tylko dobre kamery.”
Pani Aniela Monach zabierając głos, powiedziała, cytuję:„Niewątpliwie, bo obecny sprzęt jest stary i nie opłaca się jego naprawiać. Tu potrzebne są pieniądze na nowy sprzęt. Jeszcze raz do Państwa zwracam się z prośbą, że jeżeli zdołacie jakieś pieniążki wygospodarować to nie zapominajcie o Policji, bo nasze potrzeby są bardzo duże i na pewno sami sobie nie poradzimy.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2010r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów ( zał. nr …4..…, str …..45-49.... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Pani Danuta Rola – Powiatowy Rzecznik Konsumentów szczegółowo omówiła roczne sprawozdanie z działalności rzecznika za rok 2010.
Radni obejrzeli film edukacyjny przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pt. „Loteria – pusty sms”.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Przewodniczący Rady ogłosił 5 minut przerwy.
Salę obrad opuścił radny Mirosław Romaniuk.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ( zał. nr …2..…, str …38-39....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego ( zał. nr …..…, str ….15-37...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym spraw1ozdaniu.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego została przez Radę Powiatu przyjęta.

Do punktu 10-go:
10.1.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmiany uchwały Nr X/65/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 27 grudnia 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej na terenie Powiatu Hajnowskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się” ( r. H.Sapieszko).
( r. M. Romaniuk był nieobecny podczas głosowania)

Uchwała Nr V/36/11
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 24 lutego 2011 r.

w sprawie zmiany uchwały Nr X/65/07 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 27 grudnia 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie Społecznej Straży Rybackiej na terenie Powiatu Hajnowskiego.
( strona ........)

10.2.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2011r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Chciałabym wiedzieć, jak wygląda dofinansowanie procentowe jeśli chodzi o wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne i czy w ogóle istnieje coś takiego w naszym Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. I druga sprawa – co można zrobić, żeby pomóc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w transporcie na turnusy rehabilitacyjne.”
Pan Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeśli chodzi o procentowe dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych, to w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych jest mowa, że w przypadku przekroczenia pewnej kwoty jest możliwość obniżenia dofinansowania o kwotę przekroczenia. Przepis ten obowiązuje już od pewnego czasu i każdego roku zdarzają się osoby, które w swoich oświadczeniach wykazują, że ich dochód jest wyższy niż kwoty graniczne. Jeżeli dochód netto na osobę przekracza kwotę 1601,4 zł miesięcznie, to w tym przypadku mimo tego przekroczenia, osoba, która złożyła wniosek o dofinansowanie może otrzymać to dofinansowanie, ale jest ono pomniejszane o kwotę przekroczenia. Jeżeli chodzi o kwoty dofinansowania do poszczególnych grup, to za stopień znaczny – I grupa, to jest 865 zł, za stopień umiarkowany – 801 zł, za stopień lekki – 732 zł, dla opiekuna osoby niepełnosprawnej – 577 zł i dla osoby, która jest pracownikiem zakładu pracy chronionej – 577 zł. Jeżeli chodzi o możliwość dofinansowania wyjazdu dzieci niepełnosprawnych to z tych środków pefronowskich nie ma takiej możliwości. Najlepiej, gdy te osoby zgłaszają się do stowarzyszenia i zarząd stowarzyszenia we własnym zakresie organizuje taki przejazd grupowy pozyskując środki od różnych sponsorów lub od osób bezpośrednio tym wyjazdem zainteresowanych.”
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja rozumiem, że jak matka zgłosi się do Pana Michalaka z dzieckiem niepełnosprawnym z cukrzycą na wózku inwalidzkim, to też pojedzie na turnus.”
Radny Lech Jan Michalak powiedział, że jeżeli będzie wolne miejsce, to pojedzie.
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
( r. M. Romaniuk był nieobecny podczas głosowania)

Uchwała Nr V/35/11
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 24 lutego 2011 r.

w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2011r.

( strona ........)

Do punktu 11-go:

Odpowiadając na interpelacje Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk, powiedział, cytuję: „Radny Jarosław Gerasimuk mówi o drodze wojewódzkiej i w tej sprawie skierujemy odpowiedni wniosek do Zarządu Dróg Wojewódzkich o usunięcie niedogodności na tej drodze.
Jeśli chodzi o kursy autobusów do szpitala, to zostanie skierowane pismo do przewoźników, którzy realizują kursy na trasie Czeremcha – Kleszczele do Hajnówki, z prośbą, żeby przedłużyli swój kurs, zajeżdżając pod szpital w Hajnówce.
Pan Michalak mówił o zmianie kategorii zimowego utrzymania dróg, to oczywiście możemy wystąpić jeszcze raz w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Jeśli chodzi o dyrektora Domu Dziecka, to ogłoszone były dwa konkursy. Na pierwszym konkursie żaden z kandydatów nie odpowiadał kryteriom formalnym, a w drugim konkursie jeden z kandydatów odpowiadał wszystkim kryteriom formalnym, jednak w dniu, w którym miała odbyć się rozmowa z nim, zgłosił się i zrezygnował z ubiegania się o objęcie tego stanowiska. W dalszym ciągu obowiązki dyrektora Domu Dziecka pełni Pani Krystyna Dackiewicz, która jest pracownikiem Domu Dziecka i która zastępowała zmarłego dyrektora Pana Romana Szpakowicza. Jak długo będzie trwał ten stan, dzisiaj na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa, bo żadne przepisy tego nie rozstrzygają, czy możemy w tej sytuacji powołać kogoś, kto nie spełnia wszystkich kryteriów formalnych. Tymi kryteriami formalnymi, których zgłaszający się do nas kandydaci nie spełniają, to jest brak specjalizacji z zakresu pomocy społecznej lub brak odpowiedniego stażu w placówkach opiekuńczo – wychowawczych.
Pan Stefan Kuczyński pytał o konserwację drogi Narew – Klejniki. Jeśli rzeczywiście zostały popełnione jakieś błędy techniczne, technologiczne, czy po prostu ta konserwacja została wykonana na tyle, na ile wystarczyło środków finansowych, to trzeba będzie to poprawić.
Parking przy ul. Piłsudskiego jest to temat, który od czasu do czasu pojawia się u nas na sesji. Myślę, że brak parkingu nie dotyczy tylko ul. Piłsudskiego, ale generalnie dotyczy centrum miasta Hajnówka. Będziemy rozmawiać z dyrektorem SP ZOZ na temat zagospodarowania tego parkingu. Kwestia może być bardziej skomplikowana z zorganizowaniem objazdu i z wyjazdem naprzeciwko ul. Zielonej, bo już tę kwestię próbowaliśmy kiedyś rozstrzygnąć i Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich nie bardzo godzi się na takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa.
Jeżeli chodzi o interpelację Pana Andrzeja Szwarca, to nie mamy żadnych informacji nt. likwidacji połączeń autobusowych na tej linii.
A jeżeli chodzi o schody szpitalne, to po prostu trzeba poszukać innej płytki i zabezpieczyć te schody w jakiś inny sposób. Ja myślę, że na wilgotną pogodę i mrozy nie ma żadnych bezpiecznych schodów. Zasygnalizujemy tę sprawę dyrektorowi SP ZOZ.”

Pani Krystyna Miszczuk – kierownik Zarządu Dróg Powiatowych odpowiadając na interpelację radnego Stefana Kuczyńskiego, powiedziała, cytuję: „ Powierzchniowe utrwalanie charakteryzuje się zbyt nietypową technologią wykonania robót. Na to ma wpływ nie tylko użyty materiał, ale i warunki atmosferyczne, a dotyczy to w szczególności opadów, bo ta powierzchnia od razu nie zamyka się, ona pracuje i wtedy ta emulsja wypływa na wierzch. Być może po nałożeniu nawierzchni lokalnie wystąpiły deszcze, co spowodowało taki skutek, o którym pan radny powiedział. Zobowiązuję się do tego, że zainteresuję się tą sprawą.”

Do punktu 12-go:

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos w wolnych wnioskach powiedział, cytuję: „Ja miałbym taką propozycję w związku z tym, że w Hajnówce został otwarty Zakład Zagospodarowania Odpadów i myślę, że większość z nas nie była w tym zakładzie i dobrze byłoby, żebyśmy go zobaczyli i dowiedzieli się, co z tymi odpadami się robi.”
Przewodniczący Rady powiedział, że nie będzie żadnych przeszkód, żeby ten zakład zwiedzić.

Do punktu 13-go:

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady V sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

 

Protokołowała 

Violetta Miniuk                                                                                                                           Przewodniczył
                                                                                                                                           Przewodniczący Rady
                                                                                                                                               Mikołaj Michaluk

                                                                    

 

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk

Wytwarzający/odpowiadający: Justyna Gawryluk

Wprowadzający: Justyna Gawryluk

Data wprowadzenia: 2011-05-12

Data modyfikacji: 2011-05-13

Opublikował: * informatyk

Data publikacji: 2011-05-13