Protokół Nr XXVIII/10 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 29 kwietnia 2010 r.

OA.0041-28/10

 

Protokół Nr XXVIII/10

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 29 kwietnia 2010 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)

( początek sesji - godz. 15:00, koniec tego samego dnia - godz. 16:35)

 

 

Do punktu 1-go:

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Szanowni Państwo, mimo, że od wydarzeń z 10 kwietnia minęło sporo czasu, to ciągle pamiętamy o tym wydarzeniu. Proszę o uczczenie minutą ciszy ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.”

( minuta ciszy)

 

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zanim przystąpimy do omawiania kolejnych punktów naszej sesji pragnę poinformować Państwa, że mamy również wśród zaproszonych gości ks. Pawła Sterlingowa i prosimy o dwa słowa na temat, jaki ksiądz chciałby nam przedstawić.”

 

Ksiądz Paweł Sterlingow zabierając głos, powiedział, cytuję: „Christos Woskriesie. Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Państwo. Już drugi raz podczas mojej posługi duszpasterskiej w cerkwi w Hajnówce mam zaszczyt być tutaj wśród Państwa w określonym celu. Przybyłem dzisiaj tutaj w imieniu organizatorów biura organizacyjnego Festiwalu – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej oraz w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej, żeby zaprosić szanowną Wysoką Radę na Festiwal – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Zaproszenie na Festiwal jest formą naszej wdzięczności, którą wyrażamy za wsparcie, bez którego kolejne edycje Festiwalu nie mogłyby się odbyć i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o aspekt finansowy, chociaż jest on ważny, ale chodzi przede wszystkim o wsparcie moralne i duchowe. Mimo różnych wydarzeń, mimo wielu przykrych doświadczeń, których ostatnio doświadczyliśmy Festiwal będzie się odbywał i będzie miał miejsce i miejmy nadzieję, że będzie się ciągle odbywał mimo czasami niesprzyjających wiatrów, ale wiemy także, że świat nie jest bez dobrych ludzi, tak, jak Bóg nie jest bez miłości. Jeszcze raz niech mi wolno będzie zaprosić wszystkich Państwa na Inaugurację i Koncert Galowy oraz na wszystkie dni Festiwalu – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – Hajnówka 2010, które odbędą się w dniach 9-15 maja 2010r.”

 

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dziękuję za zaproszenia. Myślę, że wielu z nas skorzysta z tego zaproszenia.”

 

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

- Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarno – Epidemiologiczny;

- Marek Roszczenko – Powiatowy Urząd Pracy;

- Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce;

- ks. Paweł Sterlingow – Parafia Prawosławna;

- przedstawiciel prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str...73 ..., zał. nr …11….. ).

Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie XXVIII sesji.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

  4. Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Sprawozdanie z realizacji budżetu powiatu za 2009r.

- uchwała w sprawie absolutorium.

  1. Informacja o wykonaniu w 2009 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

  2. Informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz o przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia.

  3. Sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010” za 2009r.

  4. Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

  5. Sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2009r.

  6. Powzięcie uchwał w sprawie:

    1. zmian w budżecie na 2010r.;

    2. wyrażenia woli przystąpienia przez Powiat Hajnowski do projektu pod nazwą „Białowieski Internet równych szans” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś Priorytetowa 8: Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu e-Inclusion.

  1. Odpowiedzi na interpelacje.

  2. Zapytania radnych i wolne wnioski.

  3. Zamknięcie obrad XXVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

 

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....74....., zał. nr …12..…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radny Mirosław Romaniuk nieobecny), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Do punktu 2-go:

 

Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXVIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Do punktu 3 – go:

Do protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Do punktu 4 – go:

Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str.....69...., zał. nr …..9...) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „

Zarząd Powiatu obradował tuż przed sesją i przyjął zapowiadaną autokorektę do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2010r. Okazało się, że tę autokorektę trzeba uzupełnić ponad to, o czym mówiliśmy na posiedzeniach Komisji. To był jeden z podstawowych powodów, dla których odbyło się dzisiaj posiedzenie Zarządu. Zarząd Powiatu przyjął również uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2010r. i rozpatrzył kilka spraw natury bieżącej, w tym dokonał zmiany na funkcji kierownika Zarządu Dróg Powiatowych. Dotychczasowy kierownik Zarządu Dróg Powiatowych Pan Tadeusz Stankiewicz odszedł na roczne świadczenie rehabilitacyjne w związku z chorobą i w związku z tym na czas zastępstwa funkcję kierownika Zarządu Dróg Powiatowych będzie pełniła Pani Krystyna Miszczuk.”

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

Do punktu 5-go:

 

W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:

  1. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W trakcie grudniowej sesji budżetowej zgłaszałem wniosek o dofinansowanie działalności świetlicy „Promyk Słońca” przy kościele. Pan Starosta odpowiedział, że na tej sesji nie może tego załatwić i powiedział, że Zarząd Powiatu na najbliższym spotkaniu zastanowi się, jak pomóc. Chciałbym się dowiedzieć, bo parę Zarządów już minęło, jakie podjęto w tym zakresie decyzje i jakie jest rozwiązanie na wspomaganie tej działalności.”

  2. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Na ręce Ministra Środowiska Andrzeja Kraszewskiego wpłynęła odpowiedź samorządowców z gmin Białowieża, Narewka, Hajnówka i Starostwa Powiatowego na temat propozycji powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Przypomnę, że według propozycji Ministra Białowieskiego Parku Narodowego miałby być powiększony etapami, docelowo o 20 tys. ha, a gminy miały otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 100 mln złotych na inwestycje z zakresu ochrony środowiska. W pierwszym etapie Białowieski Park Narodowy ma być powiększony o 10 tys. ha, a do gmin ma trafić 50 mln złotych. Chciałam się dowiedzieć, jakie w tej kwestii zostało wypracowane stanowisko gmin puszczańskich i Starostwa. Czy jest możliwe podpisanie jeszcze w tym roku porozumienia i w tym roku samorządowcy będą mogli aplikować o środki. Czy formalnie stroną porozumienia będzie samorząd województwa. Skąd miałyby pochodzić pieniądze na modernizacje dróg. Czy również mieszkańcy puszczańskich gmin mogliby skorzystać z dotacji na kolektory słoneczne, jako ekologiczne źródła energii.”

  3. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „W projekcie uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2010r. w załączniku Nr 1 – Plan wydatków inwestycyjnych na 2010r. została wykreślona droga Nr 1775B Kleszczele – Policzna. Chciałam się dowiedzieć, jakie stanowisko w tej sprawie zostało wypracowane z burmistrzem Kleszczel i dlaczego ta droga będąca w tak złym stanie technicznym nie może być w połowie zrealizowana przynajmniej od strony Policznej. Kilkakrotne profilowanie drogi nie przynosi żadnych efektów, a ze względu na zły stan nawierzchni przestały kursować autobusy w 2007r. W tej sprawie również Starosta pisał do firm przewozowych. Przypominam, że ta droga prowadzi w kierunku Puszczy Białowieskiej i wyrzuceniu jej z listy zadań inwestycyjnych tylko pogarsza atrakcyjność turystyczną regionu.”

  4. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „W związku z oszczędnościami jakie powstają po przetargach drogowych chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość wpisania do zadań inwestycyjnych opracowania dokumentacji technicznej na drogę powiatową Nr 1743B Piotrowszczyzna – Gruzka. Padła taka deklaracja we wsi Gruzka ze strony Starosty, a mieszkańcy czekają na efekty oraz opracowanie dokumentacji technicznej na drogę powiatową Nr 1747B – ul. Boćkowska w Kleszczelach, przynajmniej w obszarze zabudowanym. Droga ta na odcinku nawierzchni żwirowej jest w bardzo złym stanie technicznym. Nadmieniam, że obie te drogi są ujęte w Programie Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego zatwierdzonego uchwałą Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r.”

  5. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Ja bym chciał przy tej kwestii na temat zapytań odnośnie Puszczy Białowieskiej – słynne było kiedyś odrzucanie Pana Ministra Tokarczuka jajami, część nawet tutaj radnych w tym uczestniczyła, z tego, co wiem, to niektórzy jeździli. Wtedy była propozycja 300 mln zł na to. Czemu raptem władza się zgadza na tak mało, tylko na 100 mln, czym to jest spowodowane, że raptem kwota dopłaty dla tych terenów z kwoty 300 mln wyniesie tylko 100 mln.”

  6. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Moje pierwsze zapytanie dotyczy dopłat do turnusów rehabilitacyjnych przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce. Na którejś z poprzednich sesji ustalono, że co dwa lata, a ludzie się zgłaszają, że w tej chwili dofinansowanie jest co 3 lata i nie wiem dlaczego. Prosiłabym o wystąpienie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie celem wyjaśnienia tego tematu, czym to jest uwarunkowane.”

  7. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Następna moja interpelacja dotyczy drogi, chodzi o ulicę Prostą. Dostałam odpowiedź po poprzedniej sesji, że wjazd na ulicę Prostą od ulicy Bielskiej będzie zrobiony w kwietniu. Nie widziałam, żeby tam coś było zrobione. Pytam się, kiedy jest realny termin możliwości usunięcia tych wyboistych dołów.”

  8. Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Ja chciałem się zapytać, bo w jednej informacji Zarządu Powiatu była informacja dotycząca bardzo edukacyjnego komiksu pt. „Blues Żubra” i wiem, że Pan Starosta przeczytał to na pewno z entuzjazmem, bo wysłał pismo do Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Czy była już odpowiedź od Pani Minister i dlaczego Pan Starosta tak protestuje przeciwko tak edukacyjnemu komiksowi.”

 

Do punktu 6-go:

 

W powyższym punkcie radni przeszli do omówienia sprawozdania z realizacji budżetu powiatu za 2009r.

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonym przez Zarząd Powiatu sprawozdaniem.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady zwrócił się do Starosty Hajnowskiego Pana Włodzimierza Pietroczuka o przedstawienie sprawozdania z realizacji budżetu za 2009r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Rozumiem, że brak pytań jest wynikiem tego, że na każdej z Komisji ten temat był rozpatrywany i wtedy padały pytania i dyskutowaliśmy na ten temat. To, co powiem kieruję do radnych, ale także do naszych gości, żeby mieli trochę orientacji w naszej sytuacji budżetowej dotyczącej budżetu roku 2009. Wszyscy wiemy o tym, że sprawozdanie z wykonania budżetu odzwierciedla zapisy księgowe, odzwierciedla zmiany jakich dokonywaliśmy w trakcie roku w tym budżecie. Po tych wszystkich zabiegach budżetowych po stronie dochodów zanotowaliśmy wynik 96% w stosunku do planowanego budżetu , a po stronie wydatków – 95%. To, że dochody były niższe od planowanych wynika z dwóch generalnie powodów, z tego, że oto dochody z podatku od osób fizycznych i osób prawnych były niższe i osiągnęliśmy zaledwie 91%, co nie zależy przecież od nas, jest to jakby efekt kryzysu, po drugie – pewne przedsięwzięcia, na które zamierzaliśmy pozyskać środki zewnętrzne niestety nie doszły do skutku. Struktura wydatków i dochodów jest od lat do siebie zbliżona i taką największą pozycją w tej chwili w dochodach są dochody własne, ale w odróżnieniu od innych samorządów, przede wszystkim od samorządów gminnych, to ta struktura jeżeli chodzi o finansowanie powiatu jest podobna, jest to zaledwie 29% ogólnych dochodów. Tyle samo i to też jest największa pozycja w wydatkach, wydajemy na oświatę. Tez te wydatki sięgają 29% i jest to w liczbach bezwzględnych – 10,5 mln zł. Na co chcę zwrócić tutaj uwagę. Problem jest w tym, że wydatki na oświatę od lat są mniej więcej stałe, a subwencja oświatowa z roku na rok maleje i jest to efekt zmniejszania się liczby uczniów w naszych szkołach. Wydaje mi się, że dla budżetu 2009r. ważnym elementem były wydatki inwestycyjne. Na inwestycje wydaliśmy ponad 4 mln 120 tys. zł, w tym ponad 3 mln zł, co nie często się zdarzało to są inwestycje drogowe. Oczywiście mogło być tak, że na niektóre inwestycje zostały pozyskane środki zewnętrzne i tu w grę wchodzi Narodowy Fundusz Przebudowy Dróg Lokalnych, potocznie zwany „schetynówkami”. Kolejne pozycje w naszych wydatkach, to jest pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne i administracja, na która wydajemy ponad 4 mln zł. W trakcie roku dokonywaliśmy wielu zmian. Zmian dokonywała i Rada Powiatu i Zarząd Powiatu i to sprawozdanie odzwierciedla już wszystkie nasze zabiegi wokół budżetu. Sprawozdanie z realizacji budżetu za 2009r. uzyskało pozytywna opinię Komisji Rewizyjnej i pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej ( opinia w zał…6……, str…65-66…..). Biorąc to wszystko pod uwagę, w imieniu Zarządu Powiatu wnoszę o udzielenie absolutorium dla Zarządu Powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2009r.”

Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej o przedstawienie opinii i wniosku Komisji.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał opinię ( zał. nr …8…., str……68…) i wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2009r. ( zał. nr…7….., str…67…..).

 

Następnie Przewodniczący Rady odczytał uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną wniosku o udzielenie Zarządowi absolutorium za 2009r. ( zł. nr……., str……).

 

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego sprawozdania, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XXVIII/199/10

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 kwietnia 2010 r.

 

w sprawie udzielenia absolutorium.

 

( strona .....14.....)

 

 

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, cytuję: „Gratulujemy Zarządowi Powiatu, że w ciągu roku udało się wykonać zadania w taki sposób, który tym razem nie budzi żadnych wątpliwości. Życzymy, żeby podobne rozstrzygnięcie padło po wykonaniu budżetu za rok 2010. Jakkolwiek mamy tutaj w tle świadomość, że będzie to również rok wyborczy w samorządach, więc sprawa będzie w szczegółach jakby inaczej poukładana. Jeszcze raz gratuluję i życzę pomyślnej realizacji zadań w dalszym ciągu.”

 

Do punktu 7-go:

 

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o wykonaniu w 2009 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce.

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w przedłożonym materiale.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o wykonaniu w 2009 roku planu finansowego SP ZOZ w Hajnówce została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

Do punktu 8-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia. ( zał. nr …4..…, str …...55-63.... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz przeciwdziałaniu bezrobociu z uwzględnieniem zadań realizowanych przez Powiatową Radę Zatrudnienia została przez Radę Powiatu przyjęta.

 

Do punktu 9-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010” za 2009r. ( zał. nr ….3…, str …45-54....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji „Powiatowego programu promocji zatrudnienia oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy na lata 2007-2010” za 2009r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

 

Do punktu 10-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej ( zał. nr …..2…, str …..28-44..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.

Radny Mirosław Pietkiewicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja mam pytanie odnośnie epidemii grypy w szkołach. Czy to nadal będzie tak liczone, jak do tej pory na podstawie nieobecności uczniów.”

 

Pani Irena Augustyniak – Powiatowy Inspektor Sanitarny zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Ja nie potrafię odpowiedzieć, jaki będzie sposób liczenia w przyszłości jeśli znów pojawią się zachorowania na grypę, dlatego, że ten sposób podawania frekwencji uczniów został nam narzucony przez Państwowy Zakład Higieny i to w całej Polsce w ten sam sposób liczono. Moim zdaniem nie w ten sposób powinno się liczyć, ale my na to nie mamy wpływu, takich informacji od nas żądano i o takie informacje do dyrektorów szkół się zwracaliśmy. Natomiast z tego, co przewidują epidemiolodzy, to grypa nie wygasa. Miała już na wiosnę pokazać się następna fala zachorowań, natomiast nie mamy zgłoszeń, ani przypadków grypy, ani grypopodobnych. Dlatego też cały czas mówi się o pandemii grypy, ale kiedy ona nastąpi, to epidemiolodzy nie przewidują tego konkretnie. Żeby potwierdzić, że jest to grypa, to trzeba byłoby wykonać badania. Badania nie są wykonywane u wszystkich chorych ze względów finansowych. To nie są tanie badania.”

Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Sanitarnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

 

Do punktu 11-go:

Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2009r. ( zał. nr …1.…, str ….23-27...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.

Radni uwag i pytań nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2009r. zostało przez Radę Powiatu przyjęte.

 

Do punktu 12-go:

12.1.

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2010r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd Powiatu na dzisiejszym posiedzeniu podjął decyzję o przedstawieniu Wysokiej Radzie autokorekty do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2010r. w kwocie 60.800 zł przeznaczonych na realizację projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy pod nazwą: „ Zatrudnienie i szkolenie pracowników w Powiatowym Urzędzie Pracy”. Już mówiliśmy o tym na Komisjach, że jest to zwiększenie dochodów, a jednocześnie zwiększenie o tę samą kwotę wydatków To, o czym sygnalizowałem – kwota 310.000 zł, jest to kwota na uzupełnienie środków na inwestycję „Orlika” przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. W czym jest problem. Otóż w projekcie budżetu na tę inwestycję założyliśmy kwotę 1.100.000 zł. Po wykonaniu kosztorysu okazało się, że opiewa on na kwotę ponad 1.400.000 zł. W związku z tym zachodzi konieczność uzupełnienia o te 310.000 zł. Ta konieczność może być koniecznością tylko formalną, bo ogłaszając przetarg na realizację tej inwestycji zgodnie z prawem powinniśmy mieć zabezpieczoną tę kwotę w budżecie powiatu. Być może po przetargu okaże się, że ta inwestycja będzie kosztowała mniej i wtedy będziemy dokonywać kolejnej zmiany. W tej chwili musimy mieć zabezpieczonych tyle środków, na ile opiewa kosztorys. Stąd też dzisiaj podjęliśmy taką decyzję, bo chcielibyśmy ten przetarg ogłaszać, żeby tę inwestycję zrealizować jeszcze w tym samym roku. Przy okazji poinformuję, że uzyskaliśmy odpowiednie zgody na pewne odstępstwa od normatywów przy Orlikach, które są budowane na wolnym placu. Nie będą tu ustawione kontenery, ale będą dobudowane szatnie, łazienki do budynku szkoły i będzie to normalny budynek, z którego będzie można korzystać przez cały rok. Zaplanowano tę kwotę pokryć wolnymi środkami, które jakby z lat poprzednich zgromadziły się w budżecie.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 16 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XXVIII/198/10

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 29 kwietnia 2010 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2010r.

( strona ....15-21....)

12.2.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli przystąpienia przez Powiat Hajnowski do projektu pod nazwą „Białowieski Internet równych szans” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Oś Priorytetowa 8: Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.3: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu e-Inclusion.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

Starosta Hajnowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jestem winien tutaj przeprosiny. Ja na komisjach sygnalizowałem, że tego projektu nie będziemy rozpatrywać. Powinienem podczas uchwalania porządku obrad zgłosić, że ten projekt wycofujemy. W tej chwili mogę tylko złożyć wniosek, żeby tej uchwały nie przyjmować. Może jest to niezrozumiałe dla zebranych, ale chodzi o to, że ten projekt miał być realizowany przy szerokim udziale gmin powiatu hajnowskiego, a samorząd powiatowy miał być koordynatorem w tym projekcie. Powoli poszczególne gminy się wycofywały i zostaliśmy sami na placu boju. W związku z tym, że już mamy dofinansowany podobny projekt, którego beneficjentem jest powiat hajnowski, projekt skierowany przede wszystkim do ludzi z wykluczenia społecznego, nawet ze względów formalnych sami nie możemy być beneficjentem tego projektu.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została jednogłośnie odrzucona ( 16 głosów „za”).

 

 

Do punktu 13-go:

 

Odpowiadając na interpelacje Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak, powiedział, cytuję: „ Pani radna Irena Niegierewicz wspomniała o drodze Kleszczele – Policzna. Ja przypomnę, ze ten odcinek drogi – tam jest około 800 metrów mieliśmy robić w ramach Schetynówki łącznie z ulicą Białowieską w Kleszczelach. My byliśmy stroną, głównym wnioskodawcą był Burmistrz Kleszczel. W związku z tym, że ten projekt nie przeszedł, nie uzyskał akceptacji co do dofinansowania ze schetynówki, jego realizacja stała się niemożliwa, w związku z tym realizacja tego odcinka do Policznej również. Jeszcze w 2011r. też będą schetynówki i do tematu wrócimy i złożymy ponownie wniosek jako powiat. W ciągu tego roku dożwirujemy i poprawimy w ramach bieżącego utrzymania, żeby przez ten rok była w miarę przejezdna. Natomiast te pieniądze, które były w budżecie pierwotnie zarezerwowane na realizację ulicy Białowieskiej w porozumieniu z Burmistrzem Kleszczel przeznaczamy na modernizację ulicy Akacjowej i powierzchniowe utrwalanie drogi od miejscowości Pogreby. Natomiast jeśli chodzi o dokumentację techniczną, to na etapie pracy nad budżetem 2011r. wspólnie z Panem Burmistrzem postaramy się przynajmniej jeden z tych projektów umieścić.

Pani Przewodnicząca pyta o skrzyżowanie z ulicą Prostą. W związku z tym, że jest to nasze skrzyżowanie z drogą wojewódzką, konsultowaliśmy sprawę dofinansowania przynajmniej częściowego ze strony Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i w ciągu ostatniego tygodnia taką pozytywną decyzję uzyskaliśmy. Oni trochę dołożą, a w związku z tym po całości przeprowadzimy tam konserwację na odcinku około 200 metrów. Myślę, że w ciągu maja już to zrobimy.

Temat dotyczący Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i turnusów rehabilitacyjnych. Wytłumaczenie jest jedno i mówiliśmy o tym przy omawianiu tych spraw budżetowych. Po prostu pieniędzy jest tyle, ile jest. Jest ich bardzo mało na turnusy i w związku z tym trzeba było inaczej rozdzielać te pieniądze, żeby wszystkim dać szansę otrzymania dofinansowania. W każdym bądź razie na pewno wszystkie pieniądze, które są zarezerwowane, jeżeli w ciągu roku byłyby dodatkowe, to zostaną przeznaczone zgodnie z decyzją Wysokiej Rady na te turnusy.”

Starosta Włodzimierz Pietroczuk odpowiadając na interpelacje, powiedział, cytuję: „Jeżeli chodzi o dofinansowanie świetlicy, to problem jest jeden, brak środków. Otóż świetlica wystąpiła o kwotę 25 tys. zł w ramach konkursu dla organizacji pożytku publicznego, a w tej kategorii mieliśmy przeznaczoną kwotę na udzielenie wsparcia – 3000 zł. Tutaj pomoc może być tylko jedna, że przy dokonywaniu kolejnych zmian w budżecie przeznaczymy na konkursy jakieś środki, z których będzie mogła ta świetlica skorzystać. Ja nie wiem, czy świetlica występowała do miasta o współfinansowanie tej działalności, bo przecież ta działalność świetlicy przy parafii dotyczy przede wszystkim dzieci mieszkających w mieście Hajnówka. Nie ma tu niechęci udzielania tej pomocy, tylko brak możliwości udzielenia w takim wymiarze, w jakim zostało określone to we wniosku.

Jeśli chodzi o powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego, to trzeba tu trochę sięgnąć do historii. Według pomysłu Ministra Macieja Nowickiego miało być poszerzenie o ponad 20 tys. ha, żeby w sumie Białowieski Park Narodowy liczył ponad 30 tys. ha i obejmował połowę powierzchni Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej. I tu była oferta 100 mln zł. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki Wodnej. Zanim Minister Nowicki zdążył zrealizować swoje zamiary, podał się do dymisji. Kolejny Minister, minister Kraszewski wystąpił również z inicjatywą i odbyło się jedno spotkanie, około miesiąc przed świętami Wielkanocnymi. Na spotkaniu był Wiceminister Zalewski i dyskutowano na nim propozycję zawarcia porozumienia. Skończyło się na wstępnych ustaleniach, że ewentualne powiększenie nie będzie przekraczało 10-11 tys. ha. Każda z gmin około 3,5 tys. ha i będą to przede wszystkim najcenniejsze fragmenty Puszczy Białowieskiej, które w tej chwili są chronione w formie rezerwatów przyrody. Oczywiście ministerstwo tutaj biorąc pod uwagę fakt, że to powiększenie nastąpi zaledwie o 50% tego, co proponował Minister Nowicki, wiec zaproponowało również kwotę 50 mln zł., czyli połowę tej oferty, która była składana przez Ministra Nowickiego. Stanęło na tym, że ta pomoc powinna sięgać min. 70-75 mln zł. Przy tym trzeba byłoby zweryfikować tę listę zadań, które były ustalone. Padła też propozycja by wdrożyć za kwotę min. 5 mln Program Instalacji Baterii Słonecznych na budynkach prywatnych. Byłby to projekt skierowany do społeczności tych trzech gmin. Gdyby udało się podwyższyć tę kwotę, to do całego regionu. To jest wszystko w fazie propozycji. Wysłaliśmy swoje uwagi do projektu tego porozumienia i sugerujemy tam po raz kolejny, że dobrze by było, żeby ten program był nie tylko finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, co automatycznie zawęża jakby możliwość wydatkowania tych środków do inwestycji natury proekologicznych, ale sugerujemy też, żeby mógł to być program rządowy. W tym projekcie porozumienia w części, gdzie określono instytucje, które pod nim się podpiszą było miejsce przeznaczone dla Zarządu Województwa Podlaskiego ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że jest tam miejsce na podpis, a nie ma żadnych zobowiązań dla zarządu województwa. Sformułowaliśmy wniosek, który brzmiał, że zarząd województwa podejmie w ramach swoich kompetencji i dostępnych środków działania na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej regionu Puszczy Białowieskiej. Wymieniliśmy tu drogi wojewódzkie na terenie powiatu hajnowskiego i komunikację kolejową. Drugim postulatem, który byłby przypisany dla zarządu województwa, że zarząd województwa będzie podejmował działania na rzecz gazyfikacji powiatu. Ostatnia odpowiedź zarządu województwa dotyczy przede wszystkim dróg i zupełnie jednoznacznie wynika z niej, że zarząd nie chciałby się podpisać pod tego rodzaju porozumieniem. Będziemy jeszcze Marszałka Województwa przekonywać do tego, bo nie nakłada to na Zarząd Województwa jakiś dodatkowych zobowiązań, jedynie chcielibyśmy zwrócić uwagę Zarządu i mieć jakieś wsparcie jeśli będziemy chcieli tego rodzaju przedsięwzięcie przeprowadzić. Tak wygląda ta sytuacja dzisiaj. Po tej rozmowie, może ze względu na okres świąteczny i późniejsze wydarzenia związane z katastrofą pod Smoleńskiem nie było żadnej relacji ministerstwa. Ja doskonale pamiętam tę sytuację, o której mówił Pan radny Michalak związaną z ministrem Tokarczukiem i tę okazję z jajami. Wtedy Pan Minister przyjechał i zakomunikował, że powiększa Białowieski Park Narodowy nie oferując niczego w zamian. Nie wiem, skąd informacje o 300 mln zł, ja jej przynajmniej nie miałem.

Jeśli chodzi o „Blues Żubra” to pewnie większość z nas zna to wydawnictwo. Nie było ono jakoś specjalnie kolportowane w naszym regionie. Ja je znam tylko z internetu. Protestowaliśmy nie tylko my, protestowała również dyrekcja Lasów Państwowych, bo tam i samorządowcy i leśnicy zostali przedstawieni jako ci, którzy tylko biesiadują w Puszczy i rozsiewają z helikoptera korniki. Nie będę się tu wdawał w analizę tego wydawnictwa. Naszym zdaniem nie było to wydawnictwo edukacyjne, był to po prostu paszkwil. W odpowiedzi od Pani Minister otrzymaliśmy informacje, że poważnie zainteresuje się sprawą, rozpatrzy i udzieli odpowiedzi. Dotychczas do nas ta zasadnicza odpowiedź nie wpłynęła, ale dostaliśmy kopię do wiadomości odpowiedzi, która została skierowana do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, podpisany przez dyrektora departamentu pożytku publicznego w ministerstwie. Pan dyrektor nie widzi nic zdrożnego i powołuje się na opinię mieszkańców regionu Puszczy Białowieskiej. Jednym z tych mieszkańców jest prof. Jerzy Gutowski, który tam swoją opinię wyraża jako pracownik Politechniki Białostockiej, a wiadomo, że podstawowym jego zatrudnieniem jest praca w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Kolejnym przedstawicielem lokalnej społeczności jest Pan Janusz Korbel, Pani Joanna Chaniło i Pani Bołtromiuk – jest to chyba emerytowana polonistka. Te cztery osoby zaświadczają o tym, że nie mamy się na co obrażać. Nas już o zdanie nikt nie pytał. Wiem, że leśnicy zbierali te wszystkie informacje i chcą ten swój protest kontynuować.”

Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zapomniał Pan Starosta, że jednym z bohaterów tego komiksu jest Pan Adam Szweda, którego opinie na temat tego komiksu zebrała też Pani Nuria.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pani Nuria była piątą przedstawicielką lokalnej społeczności.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając glos, powiedział, cytuję: „To tylko 3 tys. zł zostało przeznaczone na to działanie.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja teraz nie pamiętam, ale wydaje mi się, ze większość środków została przeznaczona na Piknik Rodzinny. Może naczelnik wydziału spraw społecznych Pan Włodzimierz Pietruczuk powie na ten temat więcej.”

Pan Włodzimierz Pietruczuk – naczelnik wydziału spraw społecznych zabierając głos, powiedział, cytuję: „Tam na pomoc społeczną było przeznaczonych 2 lub 3 tys. zł. W tym roku na wsparcie organizacji pozarządowych Rada przeznaczyła mniej pieniędzy niż w roku poprzednim. W roku poprzednim było to 114 tys. na wsparcie organizacji pozarządowych, a w tym roku jest tylko 80 tys. zł. I w związku z tym na te wszystkie sfery są to drobne pieniądze, poza sferą kultury i sportu, gdzie są trochę większe pieniądze. I tutaj zdecydowaliśmy się przeznaczyć te pieniądze na jedne przedsięwzięcie.”

 

 

 

Do punktu 14-go:

 

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Mam dwa wnioski, jeden to taki możliwy, a drugi to nie bardzo. Zacznę od tego, który jest bardziej grzecznościowy. Miałbym zapytanie do Pana Dyrektora. Ostatnio dosyć często bywałem w szpitalu, bo mama moja leżała. Starsze panie i panowie pytają, czy na salach nie można umieścić zegarków. Ludzie ci mówią, że nie mają zegarków i pytają, czy nie możnaby było zamieścić zegarów. Myślę, że te firmy medyczne wszystkie się promują zegarkami i myślę, że nie byłoby to takie ciężkie do przeprowadzenia.

Druga sprawa dotyczy sprawy moim zdaniem bardzo nieprzyjemnej, a dotyczy to Panów Starostów i Pana Przewodniczącego Rady Powiatu Hajnowskiego i zachowania na ogłoszeniu laureata Hajnowianin Roku 2009. Większość sali wstała, a nie wiem, czy nazwać to poplecznictwem, czy jak, ale Panowie Starostowie i Pan Przewodniczący siedzieli. Nie wiem, ale według mnie jest to grzecznie mówiąc, bo jeszcze żałoba krajowa nie minęła, jest to bardzo brzydkie zachowanie. Panowie reprezentujecie mieszkańców wszystkich, mieszkańcy Hajnówki wybrali osobę i trzeba było się zachować, jak ludzie. Ogłoszono laureata, wszyscy wstają i biją brawo, a Panowie siedzicie. Nieładnie.”

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wiadomym jest, że droga wojewódzka na odcinku Bondary – Zwodzieckie będzie robiona tak na serio dopiero za kilka dobrych lat, dlatego wnioskuję o drobne naprawy, które są bardzo konieczne. W miejscowości Skupowo przed przejazdem kolejowym jest ogromna wyrwa, na odcinku od Świnoroj w kierunku Skupowa, prawa strona jezdni w kierunku od Narewki do Hajnówki, prawy pas i prawe koło samochodu, jest to ogromna bruzda na dość długim odcinku, co jest związane z tym, że przewozy ciężkie idą z kierunku Narewka, Siemianówka w kierunku Hajnówki. W miejscowości Planta z obu stron przejazdu kolejowego są ogromne wyrwy asfaltowe i w zasadzie są to już takie mijanki, żeby złapać troszeczkę asfaltu. W Lewkowie Nowym na odcinku od mostu na Bobrówce również w kierunku Planta praktycznie prawa strona jezdni jest nie do uczęszczania, kierowcy zjeżdżają na lewą stronę jezdni, co jest związane z zagrożeniem, nawet z wyjazdem z posesji, bo ludzie często wówczas nie zwracają uwagi, że ktoś jedzie. W Lewkowie Nowym jeszcze odcinek od cmentarza w kierunku Tarnopola również ta sama strona jezdni, a wiec wszystko z kierunku wywozu, czy to maszyn, czy to różnych materiałów z Siemianówki w kierunku Hajnówki.

W roku poprzednim malowano pasy na krzyżówce w Nowosadach. I muszę powiedzieć, bo jeżdżę tam bardzo często, że to zdało egzamin. Ta krzyżówka stała się dużo bezpieczniejsza. Na pewno większym plusem jest to, niż ustawienie tam lusterka, gdyż kierowcy, a w szczególności traktorzyści wiedza, że trzeba się zatrzymać w tym miejscu. Dlatego apeluję o namalowanie takich pasów na krzyżówce w Lewkowie Nowym. Tam z kolei jest bardzo dużo wywożonych materiałów budowlanych z Lewkowa drogą powiatową, jak również z Siemianówki drogą wojewódzką.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Pierwsza moja propozycja taka nietypowa, żeby zrobić małą przerwę w trakcie sesji na kawę i herbatę.

Druga sprawa – droga Hajnówka – Bielszczyzna – Dubiny ( droga nr 1624B) odcinek Hajnówka – Bielszczyzna to jest stary odcinek drogi i chyba gmina tam kładzie jakieś rury i jest na pewnym odcinku powybijana. Szkoda tej drogi, bo tam jest bardzo dobry asfalt i tam możnaby było po prostu wyrównać. I nowa droga Bielszczyzna – Dubiny robiona chyba rok temu i jest też już na jednym tam odcinku taka bardzo duża wyrwa. Ktoś tam czymś próbował zasypać, ale dobrze byłoby obejrzeć tę drogę i wyrównać.

Niektórzy mieszkańcy skarżą się, że w dużym basenie jest bardzo zimna woda. Do kogo można się zwrócić w tej sprawie?

Mam jeszcze propozycję nietypową, czy można sesję prowadzić na siedząco.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chcę Pana Michalaka zapewnić, że również szczerze gratulowałem księdzu Grzybowskiemu, jak i rok temu Panu Tołwińskiemu i jeśli dobrze pamiętam, to z innymi również stałem i oklaskiwałem. Widocznie widzieliśmy inne sytuacje, ale nie wiem dlaczego Pan czekał aż tyle czasu, żeby mi o tym powiedzieć.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Bo dopiero jest sesja, a poza sesją nie ma co mówić.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Dostaliśmy tutaj list od Pana Egona Schwilgina, który jest laureatem tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego” Pan Egon Schwilgin prosił, żeby odczytać na sesji Rady Powiatu jego list ( list w załączeniu, zał nr…10……, str…70……).

Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chcę odpowiedzieć na wniosek radnego Michalaka. Otóż pierwszy raz spotykam się z takim postulatem ze strony pacjentów. Nigdy nie było takich postulatów, żeby na salach chorych umieścić zegary. Obiecuję, że zajmiemy się tym wnioskiem, w tym sensie, że przeanalizujemy potrzeby w tym zakresie, chociaż do tego trzeba delikatnie podejść, bo na salach wieloosobowych mogą być różne opinie na ten temat. Zegar często może przeszkadzać ludziom chorym, poza tym ludzie mają zegarki, komórki i informują siebie nawzajem o godzinie. Obiecuję, że tym tematem zajmiemy się. Oczywiście nasze finanse na dzień dzisiejszy nie pozwalają, żeby kupić zegary, bo to nie najpilniejsza sprawa, chociaż sprawa na pewno istotna. Pan tu dobrze podpowiada, że teraz niektórzy reklamują swoje firmy poprzez umieszczanie nazwy swojej firmy na zegarze.”

Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie dyrektorze, ja sam tego nie wymyśliłem. Mama była 4 tygodnie w szpitalu i obiecałem dwóm paniom, że jak spotkam pana dyrektora to zapytam i dlatego pytam. Ja to, co obiecałem, to załatwiłem.”

Radna Irena Niegierewicz zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Korzystając z okazji, że jest Pan dyrektor SP ZOZ, mam pytanie. W Kleszczelach jest Gminny Ośrodek Zdrowia. Czy byłaby taka możliwość, żeby zrobić tam podjazd dla wózków inwalidzkich. Z ośrodka korzysta wielu ludzi starszych i taki podjazd byłby tam bardzo potrzebny.”

Grzegorz Tomaszuk– dyrektor SP ZOZ zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pani radna poruszyła bardzo ważny problem dotyczący nie tylko Kleszczel, ale i innych ośrodków zdrowia, gdzie właścicielem jest Wysoka Rada, a majątek ten jest w zarządzie SP ZOZ, my zarządzamy tym majątkiem, natomiast użytkownikiem jest niepubliczny ZOZ, a z boku burmistrz obserwuje tę całą sytuację. Sytuacja jest niezdrowa, bo nie ma chętnego do inwestowania, wiec my jako zarządzający tym mieniem nie mamy żadnego interesu, żeby inwestować w ten ośrodek, bo tam działalność prowadzi ktoś inny. Z kolei ZOZ niepubliczny też nie jest właścicielem i obawia się inwestować w cudzy majątek. W związku z tym, ja bym namawiał do zmiany tej formy organizacyjnej. Najlepsza byłaby sytuacja, żeby burmistrz Kleszczel przejął ten ośrodek zdrowia. My możemy jako zarządca przeznaczyć na to tylko część środków, które uzyskujemy z czynszu. To są niewielkie kwoty i one nie pozwolą zainwestować w ten ośrodek zdrowia. Ten problem pojawi się, jak nie dzisiaj, to za kilka lat, że te budynki będą w fatalnym stanie technicznym i sanitarnym. Może należałoby ponowić wniosek do burmistrza Kleszczel o przejęcie tego majątku.”

Radna Irena Niegierewicz zapytała, czy to ona ma się zwrócić z wnioskiem do Starostwa.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie ma problemu. Możemy wystąpić z takim wnioskiem po raz kolejny, tym bardziej, że chcemy po raz kolejny przypomnieć, że zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej należy do zadań gminy i myślę, że przejecie tego ośrodka zdrowia przez gminę byłoby naturalne. Przykładem przejęcia ośrodków zdrowia są tu Dubicze Cerkiewne i Czeremcha.”

Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Odnośnie wniosków drogowych, to sprawdzimy to i w ramach bieżącego utrzymania poprawimy to. Do Zarządu Dróg Wojewódzkich też przygotujemy wniosek.”

Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Przemyślałam sprawę tych zegarów w szpitalu, w salach. Mi się wydaje, że w dobie, gdy mamy komórki przy łóżku, to wystarczy, jak na korytarzu będzie zegar. Teraz każdy ma komórkę i każdy może spojrzeć.”

Radny Andrzej Skiepko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Chcę wszystkich zaprosić na uroczystą akademię, która odbędzie się 3 maja o godz. 17 w Hajnowskim Domu Kultury.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „Odnośnie wniosku radnego Lecha Michalaka, to ja naprawdę nie kojarzę, żebym jakiś nietakt popełnił, ale ja mam usposobienie łagodne i obiecuję poprawę.”

Do punktu 15-go:

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

 

 

 

Protokołowała Przewodniczył

Przewodniczący Rady Powiatu

Violetta Miniuk

Sergiusz Kojło

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Biuro Obsługi Rady Powiatu Hajnowskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Zabrocka

Wprowadzający: Katarzyna Zabrocka

Data wprowadzenia: 2010-06-24

Data modyfikacji: 2010-06-24

Opublikował: Katarzyna Zabrocka

Data publikacji: 2010-06-24