Protokół Nr XVI/08 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 30 października 2008 r.

Protokół Nr XVI/08
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 30 października 2008 r.
w sali konferencyjnej
Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)
( początek sesji - godz. 15:00, koniec tego samego dnia - godz. 18:11)
 
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
         Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;
         Jarosław Trochimczyk – komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej;
         Mikołaj Janowski – radny sejmiku województwa podlaskiego;
         Lech Januszko – zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska;
         Eugeniusz Kalinowski – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego;
         Jan Dynkowski – Powiatowy Lekarz Weterynarii;
         Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ;
         Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;
         Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;
- Marta Chmielińska, Tadeusz Topolski – przedstawiciele prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str....., zał. nr  ….. ).
Porządek obrad:
1.       Otwarcie XVI sesji i stwierdzenie quorum.
2.       Przyjęcie porządku obrad.
3.       Przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
4.       Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
5.       Interpelacje i zapytania radnych.
6.       Informacja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu.
7.       Raport z wykonania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska.
8.       Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.
9.       Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu.
10.    Sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.
11.    Sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
12.    Informacja o realizacji budżetu za I półrocze 2008r.
13.    Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.
14.    Powzięcie uchwał w sprawie:
10.1.   zmian w budżecie na 2008r.;
10.2.   zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce;
10.3.   przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2009r.”;
10.4.   zmiany uchwały Nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”
10.5.   określenia wzoru medalu, aktu nadania i pinsu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”;
10.6.   podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.;
10.7.   uchwalenia Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2011;
10.8.   zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce;
10.9.   wyrażenia zgody na zakup sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce;
10.10.                  stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej;
10.11.                  stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego popierającego inicjatywę umieszczenia wizerunku żubra na rewersie monety euro;
 
15.    Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
16.    Wolne wnioski.
17.    Zamknięcie obrad XVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
 
Do punktu 1-go:
 
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str........., zał. nr … ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 16 radnych ( radny Lech Jan Michalak nieobecny), co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
 
Do punktu 2-go:
                Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.
                Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd Powiatu chce wzbogacić porządek obrad o dodatkowe 3 uchwały i jedną uchwałę wycofać. W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym wnieść o wycofanie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXXV/240/06 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 26 października 2006r. w sprawie Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Hajnowskiego na lata 2007-2013. Proponuję w imieniu Zarządu Powiatu wprowadzenie nowych projektów uchwał – te projekty uchwał jeśli nie były przedmiotem dyskusji na Komisjach Rady, to przynajmniej były sygnalizowane w różnych rozmowach. Chodzi tu o projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej, projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego popierającego inicjatywę umieszczenia wizerunku żubra na rewersie monety euro oraz projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”, który wynika z wniosków, które przyjęliśmy na posiedzeniach Komisji Rady dotyczące dodania do medalu małego znaczka noszonego w klapie tzw. pinsu.”
 
         W związku z brakiem innych uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji wraz z uzupełnieniem pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad wraz z uzupełnieniem XVI sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
 
Do punktu 3 – go:
Do protokołu z XV sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XV sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęte jednogłośnie ( 16 głosów „za”).
 
Do punktu 4 – go:
                Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str........, zał. nr …) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd Powiatu zebrał się dzisiaj przed sesją i postanowił zgłosić zmiany do porządku obrad, o których wcześniej mówiłem. Ponadto Zarząd Powiatu zamierza dzisiaj zgłosić dwie autokorekty do projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2008r. oraz projektu uchwały w sprawie określenia wzoru medalu, aktu nadania i pinsu. O tych zmianach będę mówił w trakcie omawiania tych uchwał.”
 
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.
W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
 
                Do punktu 5-go:
 
                W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:
  1. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „ We wtorek 28 września 2008r. Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011. Program ten zakłada, że w tych latach na terenie całej Polski ma zostać przebudowanych około 6000 km dróg. Projekt ten również zakłada, że powiaty i gminy mogą składać wnioski. Maksymalna kwota dofinansowania do takiego jednego projektu wynosi 3 mln zł. Udział powiatu, czy gminy w realizacji takiego przedsięwzięcia to 50% całej inwestycji. Takie wnioski można składać do Urzędu Wojewódzkiego. Wojewoda powoła w tym celu specjalną Komisję, która będzie się składała z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ta komisja będzie oceniała wnioski pod względem trzech kryteriów. Pierwszym kryterium będzie poprawa bezpieczeństwa, czyli będzie brana pod uwagę wypadkowość, kolizyjność. Następnym kryterium będzie połączenie z drogą krajową lub wojewódzką. Natomiast trzecim kryterium preferowane będą wnioski, w którym będzie partnerstwo np. gminy z powiatem. Takie wnioski będą dodatkowo punktowane. W związku z tym, że nabór tych wniosków zakończy się 21 listopada – pozostał już krótki termin i powiat może złożyć dwa wnioski, to zwracam się z prośbą, żeby złożyć dwa wnioski. Pierwszy – przebudowa ulicy Mickiewicza w Kleszczelach. Ulica ta łączy się z drogą krajową, za co będą dodatkowe punkty. Ponadto przylega do tej ulicy podstacja Pogotowia Ratunkowego i znajduje się Centrum Turystyki „Hładyszka”. Ulica ta posiada niezbędną dokumentację techniczną, posiada pozwolenie na budowę, czyli jest w stu procentach przygotowana do złożenia wniosku do Urzędu Wojewódzkiego. Chciałabym się jeszcze zwrócić z taką prośbą, czy do tego projektu nie można byłoby również dołączyć przebudowy drogi relacji Kleszczele – Policzna, ponieważ ta droga jest nadmiernie eksploatowana, wożony jest tą drogą żwir i jest ona mocno zniszczona.”
  2. Radny Mirosław Kulbacki zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W tym roku w budżecie w inwestycjach mamy pozycję- wykonanie projektu przebudowy drogi Zabłotczyzna – Podlewkowie. Czy na przyszły rok będzie ta droga ujęta do realizacji? Na dzień dzisiejszy wiem, że droga ta należy do Nadleśnictwa Browsk, a w związku z tym trzeba przenieść akt własności na Starostwo Powiatowe. Kiedy ten akt własności zostanie przeniesiony z Nadleśnictwa na Starostwo”.
  3. RadnyMirosław Kulbacki zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Droga Lewkowo – Kapitańszczyzna oraz Leśna – Olchówka, czy Zarząd Powiatu coś będzie myślał w tym kierunku odnośnie projektów na tych drogach do wykonania przebudowy. Są deklaracje z Gminy Narewka o współfinansowaniu na tych drogach.”
  4. Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Jaki jest los wniosków unijnych złożonych na drogi – ul. 11 Listopada oraz ulice powiatowe ( kolejowa, Parkowa, Waszkiewicza) w Białowieży.”
  5. Radny Mirosław Romaniuk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Czy została zrobiona dokumentacja na ulice w Hajnówce – Targowa, Prosta, Oddolna. Jeżeli tak, to mając do 21 listopada troszkę czasu to można byłoby spróbować złożyć wniosek, ponieważ każda z tych dróg łączy się z drogą wojewódzką.”
  6. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Chciałabym się zapytać jaka jest możliwość na ul. 3 Maja ułożyć nowy chodnik prowadzący od ulicy Wierobieja do ulicy Sportowej. Ten chodnik jest bardzo często uczęszczany przez ludzi starszych, jest powybijany i nierówny. Dużo tam jest upadków. Bardzo prosiłabym o pomoc w tej sprawie.”
  7. Radna Helena Sapieszko zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Wiemy, że Hajnówka jest bramą do Puszczy Białowieskiej. Któregoś razu byłam na odcinku Czeremcha – Hajnówka. Czy można byłoby cos zrobić z tymi dworcami na tej linii kolejowej, żeby jakoś poprawić ich wygląd. Nie wiem do kogo można się zwrócić w tej sprawie.”
 
                Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację  Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu ( str …., zał nr …..) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
Pan Lech Januszko – zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zabierając głos, powiedział, cytuję: Chciałbym krótko omówić najważniejsze problemy. Rozumiem, że Państwo zapoznaliście się z naszą informacją, którą Państwu przedłożyliśmy. Ja chciałbym zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty. Pierwszy z nich to jest kwestia czystości powietrza. Nasze badania przeprowadzone w roku 2007 na terenie miasta Hajnówki wykazały, że zagraża nam zanieczyszczenie powietrza pyłem o wielkości 10 mikrometrów, tzw. pyłem PM10. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie reperkusje z tym związane. Badania były prowadzone w krótkim okresie i w chwili obecnej nie są one reprezentatywne dla Hajnówki. Aby się utwierdzić, że takowe przekroczenia występują badania trzeba przeprowadzać przez cały rok i w latach 2009-2010 takie badania będą tu prowadzone. W przypadku potwierdzenia, że w powietrzu na terenie Hajnówki występują przekroczenia pyłu PM10 nakłada to na miasto i Starostwo obowiązek podejmowania działań zaradczych, przyjęcia programu poprawy takiego stanu. Może to się wiązać i z pewnymi wyłączeniami i reorganizacją pracy zakładu. Jest to wymóg unijny. W przypadku potwierdzenia, że takie przekroczenia występują organy samorządowe będą musiały takie działania podjąć. Do pomocy służy tu Urząd Marszałkowski, który w tej chwili na terenie Białegostoku i Łomży gdzie badania potwierdziły występowanie takich przekroczeń i Urząd Marszałkowski ma w tej chwili na głowie opracowanie Programów Poprawy Powietrza. Jeżeli tutaj to się potwierdzi, to chciałbym władze powiatu poinformować, że taki proces może miasto i powiat czekać. Drugi problem – to jest problem wysypiska w Poryjewie. Państwo na pewno wiecie, że ten problem dotyczy głównie miasta Hajnówki. Jest to bardzo poważny problem. Na skutek eksploatacji tego wysypiska, wskutek parametrów jego, zgodnie z przepisami unijnymi, eksploatator był obowiązany do uzyskania tzw. pozwolenia zintegrowanego. Wskutek wyeksploatowania zasobów tego wysypiska Podlaski Urząd Wojewódzki w roku 2007 wydał decyzję o zakończeniu eksploatacji tego wysypiska i jego rekultywację. Termin też niejako zbiegł się również z datą – nie ukrywam – naszej decyzji w sprawie zamknięcia tego wysypiska z powodu nieuzyskania tego pozwolenia zintegrowanego. Ta data, to 31 sierpnia 2008r. czyli praktycznie dwa miesiące temu. Co się dzieje obecnie? Przedsiębiorstwo eksploatujące wysypisko takiego pozwolenia nie uzyskało, ponieważ nie mogło uzyskać z tego względu, że nie spełnia ono wymagań unijnych do dalszej eksploatacji w zakresie izolacji podłoża i szeregu innych wymagań, które to wysypisko nie może spełnić, bo należałoby je zrównać z ziemią i na nowo otworzyć. Zbiegły się z tym również interwencje mieszkańców Hajnówki, interwencje organizacji ekologicznych, które to interwencje zatoczyły szerokie kręgi – od inspektoratu, Urzędu Wojewódzkiego przez Ministerstwo Środowiska i Komisje Europejską. Generalnie chodzi o to, że koncepcja budowy Zakładu Utylizacji Odpadów jak poinformowało nas miasto obecnie upadła. Wysypisko obecnie jest przebudowywane dla celów tymczasowego gromadzenia odpadów obojętnych. Tu pewne subtelności są, co to są odpady komunalne, a co to obojętne dla środowiska. Odpady obojętne to takie, które ulegają rozkładowi i nie stanowią zagrożenia dla środowiska, w odróżnieniu od odpadów komunalnych, które składają się z różnego rodzaju odpadów. PUK ma nadzieję, że będzie mógł tam gromadzić nie tylko odpady obojętne, ale i także komunalne. Obawiam się, że nie będzie to możliwe, gdyż przepisy w tej materii są bardzo restrykcyjne. W chwili obecnej, ponieważ wysypisko jest zamknięte, miasto zawarło umowę z trzema gminami – Czyże, Milejczyce, Białowieża, gdzie odpady z miejscowości Hajnówka są wywożone i tam składane. Jest to w naszym mniemaniu rozwiązanie nie najlepsze, nie będzie można tego dłużej kontynuować przez następne lata z tego względu, że wysypiska bardzo szybko się wypełniają, a w związku z tym każda z tych gmin w porę zobaczy, ze nie można pozwolić na użyczanie powierzchni wysypiska dla innego miasta. Problem gospodarowania odpadami na terenie powiatu jest bardzo palącym problemem i w związku z tym apeluję do władz powiatu, aby ta sprawa była w zdecydowany sposób widziana. Wiemy, że różne plany były, ale one zazwyczaj upadały. Związane to było głównie z możliwością bądź niemożliwością uzyskania środków unijnych. Na zakończenie dla pocieszenia powiem, że stan rzeki Leśnej w ostatnim czasie wskutek działań podjętych przez przedsiębiorstwo komunalne, wskutek naszych działań, stan tej rzeki poprawił się znacznie. Pomału wody tej rzeki wracają do normy.”
Radny Stefan Sadowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chciałem Pana inspektora zapytać o taką sprawę. Wszyscy, cały świat bije się o tę Puszczę, a jak przyjdzie występować o pieniądze unijne, nawet na takie wysypisko, to wówczas tych pieniędzy gminy nie otrzymują. Wszyscy mówią, że trzeba, Urząd Wojewódzki tez mówi, że trzeba, w Polsce mówi się, że trzeba, że są pieniądze unijne, tylko gdzie one są i dla kogo. Jeżeli wystąpi się o pieniądze na drogę jedną czy druga, to jest odpowiedź, że źle złożone, że coś nie tak i pieniądze idą tylko nie na Puszczę Białowieską. Puszcza Białowieska to oczko w głowie całego świata, ale najlepiej wydać decyzję i zamknąć wysypisko. Co z tym robi np. województwo i wszyscy, żeby nam pomóc.”
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Moje pytanie będzie korelowało z tym, o czym mówił radny Sadowski. Czy Pan inspektor mógłby pokusić się o ocenę – jaki jest wpływ tych szkodliwych substancji do powietrza, jaki może mieć wpływ na stan przyrody w Puszczy Białowieskiej. Wydaje mi się, że na pewno to Puszczy nie pomaga. Odnośnie składowiska odpadów komunalnych, to ja wiem, że sytuacja jest w tej chwili bardzo trudna jeżeli chodzi o Hajnówkę, ale w podobnej sytuacji mogą za rok znaleźć się niemal wszystkie gminy Powiatu Hajnowskiego. Należałoby rozwiązać ten problem w skali całego powiatu, a najlepiej byłoby gdyby ruszyła, co jest zapisane w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami – sprawa wspólnego składowiska odpadów – Zakładu Zagospodarowania Odpadów, który był planowany w okolicy Dubiażyna w powiecie bielskim. Wiemy w tej chwili, że sprawa Dubiażyna to jest perspektywa nie mniej niż 5 lat, a Hajnówka potrzebuje rozwiązania już. Mam pytanie bardzo konkretne – przez jaki czas miasto Hajnówka będzie mogło gromadzić odpady na tym czasowym polu składowym, które jest budowane obok wysypiska w Poryjewie. Chodzi mi o określenie perspektywy czasowej, bo powinno być tego czasu tyle, żeby znaleźć inne rozwiązanie, a to inne rozwiązanie pochłonie nie mniej niż 3 lata.”
Pan Lech Januszko zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Prawdą jest, że obawy Państwa i nasze idą w tym kierunku, że z chwilą zamknięcia wysypisk gminnych, które nie spełniają przepisów unijnych, może zakończyć się tym, że te odpady znajdą się w lesie, nad rzeką i my tego bardzo się obawiamy. Niestety zarówno nas, jak i poszczególne organy samorządowe obligują przepisy unijne i w związku z tym my musimy się do tego dostosować. Przepisy unijne mówią wyraźnie, że w 2009 roku wysypiska, które nie dostosowały się do wymogów muszą zostać zamknięte. My, jako Inspekcja Ochrony Środowiska nie mamy żadnego wpływu na rozdział pieniędzy. Niemniej z rozmów z Urzędem Marszałkowskim wynika, że pieniądze są, a jest to tylko kwestia dobrze przygotowanych wniosków. Co się kryje pod tym, to dosłownie wszystko, bo one mają być dobrze przygotowane. Teraz niestety bez dotacji unijnych niewiele można zrobić. Wracając do pytania Pana Starosty w sprawie wpływu pyłu PM10 na przyrodę – jako takiego bezpośredniego wpływu na przyrodę nie ma, ale ten pył dla ludzi jest szkodliwy z tego względu, że on jest niewidoczny, stale unoszący się w powietrzu i on osiada w naszych płucach i jest czynnikiem kancerogennym, gdyż może powodować raka płuc. Jego głównym źródłem jest niska emisja, czyli paleniska domowe, spalanie odpadów, drewna. Drewno jest ekologicznym opałem, nie powoduje w powietrzu nadmiaru tlenków węgla i siarki, ale emisja z drewna tego pyłu PM10 jest znaczna. Czy on w jakiś sposób wpłynie na środowisko w Puszczy Białowieskiej, to trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale dla zdrowia ludzkiego jest on szkodliwy, toteż przepisy unijne każą ściśle ten pył badać i nie może być przekroczeń w tym zakresie, a jeżeli są to należy podjąć działania naprawcze. My się bardzo cieszymy, że niektóre gminy pomogły Hajnówce w przyjęciu tych odpadów – nie ukrywam, że głosy niezadowolonych mieszkań docierają wszędzie, że te śmieci z terenu Hajnówki są nadal wywożone na zamknięte wysypisko. My tego nie potwierdziliśmy, ale cieszymy się, że te gminy ościenne chciały pomóc Hajnówce i te odpady przyjęły. Z chwilą dokończenia tej modernizacji, która trwa obecnie, to zapewne 2-3 lata będzie można te odpady tam składować. Według informacji uzyskanej w mieście ma to być czasowe składowanie, ale może to być przesunięte po trzech latach do chwili otwarcia Zakładu Utylizacji Odpadów bądź uruchomienia zbiorczego składowiska. Najlepiej byłoby, żeby w przyszłości nie powstawało tu takie zwyczajne składowisko odpadów, ale żeby doszło do przetwarzania tych odpadów. Są już nowoczesne technologie w tym zakresie. Ja jestem zwolennikiem technologii plazmowej, gdzie można odpady przetwarzać na energię, na kwas siarkowy, na metanol, etanol i in. Przetwarzanie odpadów jest korzystne i ze względów ekologicznych, energetycznych i finansowych. Warto tak przetwarzać śmieci, żeby to się jeszcze opłacało finansowo. Jest jeszcze takie niebezpieczeństwo, że to składowisko na jakie uzyskano pozwolenie, obejmuje tylko składanie odpadów obojętnych, a odpady dostarczane przez miasto nie są odpadami obojętnymi, ale komunalnymi, a w związku z tym nie będzie można ich gromadzić na tym przygotowanym składowisku. Odpady obojętne to zupełnie inna kategoria odpadów i tylko na takie uzyskano zezwolenie. Także problem w dalszym ciągu będzie istniał.”
                Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Ja dziękuję za wyjaśnienia, szczególnie za te ostatnie, bo to my będziemy musieli podejmować decyzje dotyczące gospodarki odpadami w mieście Hajnówka. My będziemy wydawali odpowiednie decyzje zezwalające na składowanie tych odpadów. Chciałbym tutaj powiedzieć, że spotykamy się tu z paradoksem, że w regionie bardzo cennym przyrodniczo, bardzo wrażliwym na różne zanieczyszczenia, w tym na emisję pyłów – okazuje się, że nie ma środków na przeciwdziałanie procesowi zanieczyszczania tego regionu. Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami komunalnymi został zgłoszony odpowiedni projekt do Programu Infrastruktury i Środowiska i został pozytywnie oceniony i byliśmy przygotowani na wykonanie już konkretnych prac projektowych. Nastąpiła zmiana ekipy rządzącej i okazało się, ze projekt opiewający na trzydzieści parę mln zł jest za mały żeby realizować go w Programie Infrastruktury i Środowiska. Wydaje mi się to postawione na głowie, bo przede wszystkim powinno decydować to, co jest ważne dla środowiska, a okazuje się, że w Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa podlaskiego nie przewidziano środków na ten cel.”
Pan Lech Januszko powiedział, że istotnie jest to problem i że faktycznie tak było, a w związku z tym może należałoby z większym zamachem te programy opracowywać.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że za tym „zamachem” stoi wkład własny.
Pan Mikołaj Janowski – radny sejmiku województwa podlaskiego zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja chciałem zapytać Pana, czy macie w swoich zadaniach także monitorowanie i informowanie Wojewodę i Ministra Środowiska o zagrożeniach, bo tutaj Pan pięknie powiedział, że trzeba składać wnioski, natomiast ja myślę, że jest tylko jedno wyjście. Jeżeli nie będzie wysypiska, to pierwsze, co się stanie, to przy drodze do Białowieży będą kupy śmieci i co wtedy Pan Inspektor zrobi. Już teraz tyka bomba zegarowa w Puszczy Białowieskiej. Czy inspekcja wasza informuje wyżej o tej bombie zegarowej w Puszczy Białowieskiej.”
Pan Lech Januszko zabierając głos, powiedział, cytuję:  „To, że się pojawią śmieci, to nie inspektor będzie je zbierał, tylko wójt gminy, który jest prawem do tego zobowiązany. Jeżeli chodzi o informację, to informujemy wszędzie i dokładnie o tym mówimy. Na przyszłej sesji sejmiku województwa podlaskiego będzie ten problem wysypiska w Hajnówce poruszany, na którą Pana zapraszam.”
Radny Mirosław Romaniuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Wygląda na to, że każdy odbija piłeczkę. Jak zachowanie naszych samorządów wygląda na tle innych samorządów. Czy inni tez mają takie problemy.”
Pan Lech Januszko zabierając głos, powiedział, cytuję: „Nie jest to kwestia winy samorządu, po prostu jest to kwestia wprowadzania nowych przepisów unijnych, które są bardzo ostre. Np. Białystok, Łomża i Suwałki też borykają się z problemami śmieci. Białystok tez buduje teraz nowe pole składowe, ale, że nie może na starym wysypisku gromadzić, to śmieci wywożone są do Mławy, co kosztuje miasto miliony złotych.”
                Radny Andrzej Downarowicz opuścił salę obrad.
Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja w nawiązaniu do wypowiedzi radnego Romaniuka – czy ze strony naszych samorządów wystąpiły jakieś zaniedbania w ostatnim okresie. Ja myślę, że w ciągu ostatnich lat nie bez powodu nasze samorządy wspólnie z innymi powiatami utworzyły związek, żeby problem zagospodarowania odpadów w regionie Puszczy Białowieskiej rozwiązać. Miasto Hajnówka ma przygotowany projekt Zakładu Zagospodarowania Odpadów Stałych i uzyskało zezwolenie na budowę. To nie jest nasza wina, że w Warszawie nikt nie widzi potrzeby ochrony Puszczy Białowieskiej. Możemy tylko z tego wniosek wyciągnąć, że tak naprawdę Puszcza Białowieska według warszawskich decydentów powinna ograniczyć się do utworzenia rezerwatu w Puszczy, ale w tej koncepcji już nie ma miejsca dla producentów śmieci. W związku z tym stoimy dzisiaj przed problemem nowego sposobu rozwiązania tego tematu. Ja jestem zdziwiony czemu dziennikarze, którzy tak chętnie piszą o ochronie Puszczy Białowieskiej nie chcą pisać o tym problemie – niewygodny, trudny, ale tez bardzo ważny i trzeba o tym pisać. Ja przypominam sobie, jak chodziliśmy kiedyś koło tematu budowy oczyszczalni ścieków w Hajnówce. Wielu mówiło, a czym wy się przejmujecie, jak zaleje Puszczę tak dobrze, że będzie śmierdziało na wszystkie strony granicy, to wtedy sami przyniosą wam pieniądze, żebyście coś z tym zrobili. Może teraz trzeba tak zrobić. Jeżeli cała droga z Hajnówki do Białowieży będzie jednym wielkim śmietniskiem, to Pan Minister zobaczy, że trzeba dać na to pieniądze. Oczywiście jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i do tego nigdy nie dojdzie i zrobimy wszystko, żeby znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.”
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja  Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali raport z wykonania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska ( zał. nr ..…, str ....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym materiale.
                Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że raport z wykonania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska został przez Radę Powiatu przyjęty.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ( zał. nr ..…, str ....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
                Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że  sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu ( zał. nr ..…, str ....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
                Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu   została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 10-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej ( zał. nr ..…, str ....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
                Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 11-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ( zał. nr ..…, str ....... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
                Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 12-go:
 
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji budżetu powiatu za I półrocze 2008r.
Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania odnośnie przedłożonej informacji.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Informacja o realizacji budżetu powiatu za I półrocze 2008r. została przyjęta przez Radę Powiatu.
Do punktu 13-go:
 
W powyższym punkcie Pan Przewodniczący powiedział, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym Przewodniczący Rady, Pan Starosta, Wojewoda oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego zobowiązani są do przedłożenia Radzie informacji o złożonych oświadczeniach majątkowych.
Przewodniczący Rady przedłożył Radzie:
- analizę danych zawartych w złożonych oświadczeniach przez radnych powiatu hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str.............., zał. nr ……);
- analizę oświadczeń majątkowych złożonych przez wicestarostę, sekretarza, skarbnika, kierowników jednostek organizacyjnych oraz przez osoby wydające decyzje w imieniu starosty (pismo w zał., str........, zał. nr ……);
- pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Hajnówce zawierające analizę oświadczeń majątkowych ( pismo w załączeniu, str............., zał. nr …..);
- pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim zawierające analizę oświadczeń majątkowych ( pismo w załączeniu, str............., zał. nr …..);
- pismo Wojewody Podlaskiego zawierające analizę oświadczeń majątkowych Przewodniczącego Rady i Starosty Hajnowskiego ( pismo w załączeniu, str............, zał. nr ……..).
Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedłożonymi informacjami. Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą do radnych o zapoznanie się z tymi pismami, żeby w przyszłości podczas wypełniania oświadczeń majątkowych nie popełniać podobnych błędów.
         W związku z brakiem pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada Powiatu przyjęła informację o złożonych oświadczeniach majątkowych za 2007r.
 
 
 
Do punktu 14-go:
                14.1.
 W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2008r.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „W imieniu Zarządu Powiatu chciałbym zgłosić autokorektę do projektu uchwały. Chodzi o zwiększenie o 45 tys. zł dochodów w rozdziale – Pozostała działalność i dokonanie o tę samą kwotę zwiększenia planu wydatków budżetowych też w tym samym dziale. Te środki przeznaczamy na realizację projektu „Rozwój turystyki transgranicznej w Regionie Puszczy Białowieskiej”. W tym roku chcemy już zamknąć rozliczenie tego projektu.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
 
Uchwała Nr XVI/107/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008 r.
 
w sprawie zmian w budżecie na 2008r.
( strona ........)
                14.2.
 
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
Uchwała Nr XVI/108/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008 r.
 
w sprawie zmian w Regulaminie Organizacyjnym Starostwa Powiatowego w Hajnówce.
( strona ..........)
14.3.
 
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2009r.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
Uchwała Nr XVI/109/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008 r.
 
w sprawie przyjęcia „Programu współpracy Powiatu Hajnowskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2009r.”
( strona ..........)
 
14.4.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla powiatu Hajnowskiego”.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, że chodzi tutaj o dodanie w § 4 i 5 pinsu, czyli znaczka w klapę. Jest to realizacja wniosków z Komisji Rady.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/110/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie zmiany uchwały Nr XV/104/08 Rady Powiatu Hajnowskiego
z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla powiatu Hajnowskiego”.
(strona.........)
14.5.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie określenia wzoru medalu, aktu nadania i pinsu „zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, pozwiedzał, cytuję:„Na posiedzeniach Komisji Rady wskazany został jako wzór medalu, który rekomenduje się Radzie Powiatu do uchwalenia, ten medal kwadratowy z napisem na awersie „Zasłużony dla Powiatu Hajnowskiego”. Zdecydowanej zmianie uległ akt nadania – został wprowadzony postulat umieszczenia wizerunku medalu na akcie obok herbu. Jest także propozycja, by umieścić w akcie nadania kategorię, w której dany laureat uzyskuje ten tytuł. Ponadto obok podpisu Przewodniczącego Rady także będzie podpis Starosty. Propozycje pinsu są już przygotowane w wersji kolorowej. Jest siedem propozycji do wyboru. Zarząd Powiatu wskazał drugi od lewej. Medal byłby tłoczony w mennicy, w brązie lub posrebrzany. Koszt medalu posrebrzanego około 120 zł.”
Pan Mikołaj Janowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Według mnie na medalu powinien być żubr, bo Powiat Hajnowski i Puszcza Białowieska powinny być utożsamiane z żubrem.”
Radni po przeprowadzonej dyskusji postanowili wybrać wzór pinsu wskazany przez Zarząd Powiatu.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 14 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się „ ( r. K.Petruk).
UCHWAŁA NR XVI/111/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie określenia wzoru medalu, aktu nadania i pinsu „zasłużony dla powiatu Hajnowskiego”.
(strona.........)
 
14.6.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/106/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.
(strona.........)
14.7.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2011.”
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/114/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie uchwalenia „Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2011.”
(strona.........)
14.8.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „Swoich uwag nie mam, ale otrzymałam pismo od lekarza, który prosił mnie, żebym zapoznała Wysoką Radę z tym pismem. Pisze do mnie dr Jarosław Nowicki: „ Chciałbym zapoznać Państwa z daną opinią. Po głębokim zastanowieniu się i zapoznaniu się z opinią kilkudziesięciu pracowników SP ZOZ w tym wielu lekarzy, którzy chcą powiedzieć swój głos – po pierwsze:
- szpital w Hajnówce ma już patrona zapomnianego i zdjętego z szyldów, ale nie odwołanego do tej pory formalnie. W 1951r. nadano szpitalowi w Hajnówce patrona dr Wojciecha Oczko – jednego z ojców medycyny polskiej;
- zmiana nadania imienia patrona na drugiego patrona odbywa się naszym zdaniem bardzo pospiesznie, kuchennymi drzwiami, poprzez zmiany w regulaminie SP ZOZ w Hajnówce bez wcześniejszej uchwały odwołującej wcześniejszego patrona;
- z rozmów z pracownikami służby zdrowia, w tym z lekarzami, wynika, że lekarzy zasłużonych dla naszego terenu było więcej: dr Adam Dowgiełd, dr Antoni Jedruszek, dr Jarosław Puchnarewicz, dr Lucjan Raczkowski, dr Jerzy Janowicz, dr Zinaida Szymańska i wielu innych lekarzy świętej pamięci, którzy od nas odeszli.
                To wszystko nie neguje zasług i upamiętnienia świętej pamięci dr Włodzimierza Mantiuka, ale można to zrobić w inny sposób, np. nadać jego imieniem patronat dla Oddziału Chirurgii w SP ZOZ, można tez nazwać jego imieniem jedną z ulic w Hajnówce.”
                Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Jeżeli dobrze zrozumiałem, to nie są zastrzeżenia Pani Przewodniczącej Heleny Sapieszko, która tylko odczytała list dr Nowickiego i to są jego zastrzeżenia. Ja zgadzam się z argumentami, które zostały tam przytoczone, ale niestety nie możemy nadać imienia dziesięciu zasłużonych lekarzy dla jednego szpitala. Myślę, że wskazywanie na pospieszność i kuchenne drzwi jest nie na miejscu, bo o ile wiem, to sprawa była konsultowana ze związkami zawodowymi i Rada Społeczna SP ZOZ podjęła tę uchwałę w obecności związków zawodowych i nikt nie wnosił wówczas zastrzeżeń. Mam pytanie do Pana dyrektora SP ZOZ – jak jest naprawdę z patronatem dr Oczki.”
                Pan Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ w Hajnówce zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ja żałuję, że taka sprawa w ogóle wystąpiła na sesji, bo można było to wyjaśnić już na Radzie Społecznej SP ZOZ. Wysoka Rada zna dokładnie ten temat, bo życiorys dr Mantiuka był radnym przekazany. Istotne jest to, że zostanie patronem nowego budynku, w którym pracował i to może odróżnia go od tych innych kandydatów, którzy tez są zasłużeni, ale pracowali jeszcze w tym starym szpitalu.”
                Pani Marzanna Sołtys – radca prawny SP ZOZ zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Dotarła do mnie informacja, że w latach 50-tych na pieczątce szpitala było imię Wojciecha Oczki. Z tym, ze sięgając do dokumentów, a w szczególności zarządzenia Wojewody z 5 listopada 1997r. w sprawie przekształcenia Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, to tu nigdzie nie występuje imię Wojciecha Oczki, bo zarządzenie mówi, że przekształca ZOZ w Hajnówce w SP ZOZ. Tak samo nie mówi też nic rozporządzenie z 23 listopada 1998r. w sprawie wykazu samorządowych publicznych ZOZów. W tym rozporządzeniu jest napisane, że powiat hajnowski przejął uprawnienia organu założycielskiego Wojewody Podlaskiego, który utworzył SP ZOZ. Tak samo też ani statut, ani regulamin organizacyjny nie wyodrębnia w swoich strukturach szpitala im. W. Oczki. W tej sytuacji to imię formalnie nigdzie nie funkcjonuje i wobec tego, jak można zmienić czy wygasić coś, czego formalnie w obrocie prawnym nie ma. W tym momencie uznano, że zasadne i słuszne byłoby nadanie imienia dr W. Mantiuka.”
 
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/112/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.
(strona.........)
14.9.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zakup sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.
Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/113/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie wyrażenia zgody na zakup sprzętu medycznego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.
(strona.........)
14.10.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja rozumiem intencję twórców tej uchwały, ale szczerze mówiąc te argumenty, które tam padają z punktu widzenia historycznego są pięknie naciągane, bo tak naprawdę nie wiem, czy intencją królów, wielkich książąt i carów była ochrona PB, a nie zapewnienie swoich własnych interesów.
                Na stronie turystyki transgranicznej wyczytałem, że ochronę Puszczy Białowieskiej kontynuowali królowie, następnie rosyjscy władcy i chronili las od destrukcyjnej działalności człowieka – to naprawdę pięknie wygląda. Niedługo okaże się, że niejaki Jan Bez Ziemi, taki władca panujący w Anglii , był pierwszym propagatorem ochrony puszczy, a taki Robin Hood był pierwszym, który kłusował w lasach. Intencja uchwały OK, ale pewne sformułowania nie za bardzo mi się podobają.”            
                Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeżeli chodzi o sformułowania w stanowisku, to jesteśmy w stanie dokonać zmian. Jeżeli chodzi o historyczną datę początków ochrony Puszczy Białowieskiej, to nie ja to ustalałem. Ustaliła to międzynarodowa konferencja, która obradowała w 2006r. w Kamieniskach. Byli tam historycy, przyrodnicy i oni ustalili, że jest to data 11 grudnia 1409r. pierwszych decyzji ograniczających wstęp do Puszczy Białowieskiej. Pewnie te ograniczenia wynikały z tego, że polował tam król. Uważam, że powinniśmy przyjąć te uchwałę i wykorzystać to do promocji naszego regionu.”
W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/115/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego w sprawie obchodów 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej.
(strona.........)
14.11.
Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego popierającego inicjatywę umieszczenia wizerunku żubra na rewersie monety euro.
 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 15 głosów „za”).
UCHWAŁA NR XVI/116/08
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 30 października 2008r.
 
w sprawie stanowiska Rady Powiatu Hajnowskiego popierającego inicjatywę umieszczenia wizerunku żubra na rewersie monety euro.
(strona.........)
                Do punktu 15-go:
 
W powyższym punkcie Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na zgłoszone interpelacje, powiedział, że w sprawie składania wniosków do tzw. schetynówek  została przeprowadzona rozmowa z Burmistrzem Kleszczel, także w stosownym terminie wniosek na ulicę Mickiewicza zostanie złożony. Natomiast wniosek na realizację drogi Kleszczele – Policzna zostanie złożony w następnych latach, gdyż nie został jeszcze sporządzony projekt na tę drogę.
Odnośnie realizacji inwestycji w przyszłym roku na drogach: Zabłotczyzna – Podlewkowie, Lewkowo – Kapitańszczyzna oraz Leśna – Olchówka Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak, powiedział, że w najbliższym czasie Rada Powiatu będzie pracowała nad projektem budżetu na przyszły rok i wówczas zapadnie decyzja odnośnie ostatecznego kształtu załącznika inwestycyjnego na 2009r.
                Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak odpowiadając na interpelację radnego Mirosława Romaniuka w sprawie losu wniosków unijnych złożonych na ulicę 11 Listopada w Hajnówce oraz na ulice powiatowe w Białowieży powiedział, że wniosek na ulicę 11 Listopada nie przeszedł formalnej weryfikacji ze względu na zbyt wysokie koszty związane z budową kanalizacji burzowej, dlatego w przyszłym roku powiat będzie starał się o wykonanie tej kanalizacji we własnym zakresie i w późniejszych latach będzie składał ponownie wniosek na wykonanie tej drogi. Odnośnie wniosku na ulice powiatowe w Białowieży, to przeszedł on pozytywnie wstępną ocenę formalną i obecnie czeka na ocenę merytoryczną.
                Na pytanie radnego Mirosława Romaniuka w sprawie wykonania dokumentacji na ulice: Targową, Prostą i Poddolną w Hajnówce Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak poinformował, że projekty na te ulice będą realizowane przez miasto Hajnówka.
                Odpowiadając na pytanie radnej Heleny Sapieszko w sprawie możliwości ułożenia nowego chodnika na ulicy 3 Maja w Hajnówce na odcinku od ulicy Wierobieja do ulicy Sportowej Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że stosowne pismo w tej sprawie zostanie wystosowane do Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Na interpelację radnej Heleny Sapieszko w sprawie poprawy wyglądu dworców kolejowych na trasie Hajnówka – Czeremcha Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak powiedział, że stosowne pismo w sprawie poprawy estetyki dworców kolejowych zostanie wystosowane do PKP SA w Białymstoku.
 
 
Do punktu 16-go:
W wolnych wnioskach głos radny Mirosław Kulbacki, który zgłosił wniosek w sprawie odkrzaczenia poboczy przy drodze powiatowej Narewka – Maszewo oraz ustawienia przy niej znaku zakazu B-33 ograniczającego prędkość jazdy do 40 km/h. Ponadto radny wnioskował także o ustawienie znaku informacyjnego A18b- uwaga na dzikie zwierzęta przy wyjeździe z Olchówki w stronę Masiewa.
Radny sejmiku województwa Pan Mikołaj Janowski zwrócił się z prośbą do Rady Powiatu i Zarządu Powiatu o większe wspieranie stowarzyszeń działających na terenie powiatu, gdyż stowarzyszenia także mogą ubiegać się o środki unijne, a przez to przyczyniać się do rozwoju powiatu. Pan Janowski poinformował, że jest już koncepcja utworzenia przejścia fitosanitarnego w Siemianówce. Pan mikołaj Janowski zwrócił się z prośbą do Zarządu Powiatu o wydzielenie miejsca na parking przy budynku Przychodni Rejonowej na ul. Piłsudskiego, w którym mieści się siedziba Biura Powiatowego ARiMR.
Radny Mirosław Romaniuk zgłosił wniosek w sprawie likwidacji niecki znajdującej się na zakręcie w Puciskach, w której po opadach zbiera się woda, a wokół tworzy się rozlewisko.
Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zwrócił się do radnego sejmiku województwa podlaskiego z prośbą o interwencję w sprawie ponownego uruchomienia parkingu przy drodze wojewódzkiej Hajnówka – Białowieża. Pan Starosta dodał, że na wjazdach na ten parking Zarząd Dróg Wojewódzkich wkopał tylko słupki uniemożliwiające wjazd na ten parking.
Radny Krzysztof Petruk zwrócił się z prośbą o zmianę zapisu na stronie internetowej turystyki transgranicznej. Obecnie w zakładce – historia Puszczy Białowieskiej – jest zapis mówiący o tym, że w 1939 roku Puszcza Białowieska w wyniku „pewnych historycznych wydarzeń znalazła się w granicach Białoruskiej SRR”. Radny zwrócił się z prośbą o napisanie, w wyniku jakich dokładnie wydarzeń Puszcza Białowieska znalazła się poza granicami Polski.
                Do punktu 17-go:
                W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XVI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
 
                   Protokołowała                                                                                  Przewodniczył
                                                                                                                                 Przewodniczący Rady Powiatu
                  Violetta Miniuk                                                              
                                                                                                                                         Sergiusz Kojło       

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk - Wydział Organizacyjno - Administracyjny Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Data wytworzenia: 2008-12-23

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2008-12-24

Data modyfikacji: 2008-12-24

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2008-12-24