Protokół Nr XVIII/08 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 22 grudnia 2008 r.

Protokół Nr XVIII/08

z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego

w dniu 22 grudnia 2008 r.

w sali konferencyjnej

Starostwa Powiatowego w Hajnówce, ul. A.Zina 1 ( sala nr 12)

( początek sesji - godz. 13:00, koniec tego samego dnia - godz. 16:00)

 

Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Sergiusz Kojło.

Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:

         Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie;

         Mikołaj Janowski – radny sejmiku województwa podlaskiego;

         ks. Michał Niegierewicz – proboszcz parafii pw. Św. Trójcy;

         ks. Józef Poskrobko – proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego;

         Maria Owerczuk – Sekretarz Powiatu;

         Aniela Majewska – Skarbnik Powiatu;

-  Tadeusz Topolski – przedstawiciel prasy ( lista osób zaproszonych na sesję str....., zał. nr   ….. ).

Porządek obrad:

1.       Otwarcie XVIII sesji i stwierdzenie quorum.

2.       Przyjęcie porządku obrad.

3.       Przyjęcie protokołu z XVI i XVII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

4.       Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.

5.       Interpelacje i zapytania radnych.

6.       Budżet Powiatu na 2009r.

7.       Sprawozdania z działalności Komisji Rady w 2008r.

8.       Powzięcie uchwał w sprawie:

8.1.zmian w budżecie na 2008r.;

8.2.zmian w statucie Domu Dziecka w Białowieży;

8.3.zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.;

8.4.uchwalenia „Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2032”;

8.5.uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.;

8.6.uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.;

8.7.uchwalenia planów pracy Komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.

 

9.       Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

10.    Wolne wnioski.

11.    Zamknięcie obrad XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.

 

 

Do punktu 1-go:

 

Na podstawie listy obecności ( lista obecności str........., zał. nr … ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

 

Do punktu 2-go:

            Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.

           

       W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XVIII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Do punktu 3 – go:

Do protokołu z XVI i XVII sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XVI i XVII sesji Rady Powiatu. Protokoły zostały przyjęte jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Do punktu 4 – go:

            Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str........, zał. nr …) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Zarząd odbył swoje posiedzenie w dniu dzisiejszym i przyjął dwie autokorekty do uchwał, które będą przedmiotem dzisiejszej Rady, ale o tym będę mówić przy konkretnych uchwałach. Zarząd Powiatu dokonał także zmian w budżecie powiatu na 2008r. oraz podjął uchwałę w sprawie ustalenia godzin pracy aptek na I półrocze 2009r.”

 

Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawioną informacją.

W związku z brakiem uwag i pytań Pan Przewodniczący stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.

 

            Do punktu 5-go:

 

            W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje i zapytania:

  1. Radny Andrzej Downarowicz zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „  Być może moje pytanie wyda się śmiesznym, ale chciałbym zapytać, czy nasz budżet jest aż tak skąpy, że nawet wody nie ma na dzisiejszym posiedzeniu.”
  2. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Jaki jest powód niewywieszania flag narodowych na ulicach powiatu w święta narodowe.”
  3.  RadnyLech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Czy kontrakt podpisany z Narodowym Funduszem Zdrowia poprawi sytuację ludzi chorych i skróci się okres oczekiwania do lekarzy specjalistów.”
  4. Radny Lech Jan Michalak zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „W październiku 2007r. w wolnych wnioskach zgłaszałem taką sprawę do Zarządu Powiatu, aby się zorientować, czy istnieje możliwość wybudowania w Hajnówce Ośrodka Rehabilitacyjno – Wypoczynkowego. Minął ponad rok i chciałbym wiedzieć jakie Zarząd Powiatu podjął w tej sprawie działania i czy w ogóle były jakieś wykonywane ruchy. Budowa takiego ośrodka na pewno spowodowałaby zmniejszenie bezrobocia wśród kobiet.”
  5. Radna Irena Niegierewicz  zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Jaki jest los wniosków złożonych do Narodowego Programu PrzebudowyDróg Lokalnych na 2008-2013 – ul. Mickiewicza w Kleszczelach i dróg powiatowych w Białowieży.”
  6. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Następne moje pytanie dotyczy spotkania, które odbyło się w Białowieskim Parku Narodowym 5 grudnia, w którym uczestniczył Wojewoda Podlaski, organizacje pozarządowe, leśnicy i to spotkanie dotyczyło umieszczenia na monecie euro wizerunku żubra. Chciałabym się dowiedzieć, jakie jest stanowisko Wojewody, czy będzie popierał to, żeby na rewersie był wizerunek żubra.”
  7. Radna Irena Niegierewicz zgłaszając interpelację, powiedziała, cytuję: „Czy nie warto byłoby zastanowić się, żeby zmienić nazwę powiatu na powiat białowieski. Wiem, że będą tego ogromne koszty, ale może ta nazwa – powiat białowieski- spowodowałaby, że więcej środków można byłoby tu ściągnąć i to nie tylko dla powiatu, ale także dla naszych małych gmin, które mają trudności z pozyskaniem środków zewnętrznych.”
  8. Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałbym się dowiedzieć jaka jest możliwość wymiany płyt chodnikowych na ul. O.Gabiec w Białowieży w 2009r.”
  9. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuję o uporządkowanie stanu posiadania dla pasa drogi powiatowej Nr 1676B w obrębie wsi Tofiłowce i Rudka gm. Dubicze Cerkiewne. Porządkowanie stanu prawnego gruntów zajętych pod drogą powiatową umożliwi jej przebudowę w przyszłości poprzez utwardzenie nawierzchni. Byłoby to zgodne z Planem Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2013. Realizacja tej inwestycji mogłaby być w roku 2010. W obecnym stanie prawnym, gdy część gruntów zajętych pod drogą nie jest jeszcze przekazana na rzecz powiatu przez Wojewodę, inwestycja może po prostu nie dojść do skutku z przyczyn typowo prawnych.”
  10. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wnioskuje o wykonanie w przyszłym roku, ze środków własnych Zarządu Dróg Powiatowych, w miarę możliwości, remontu nawierzchni asfaltowych dróg powiatowych. Mam tu na myśli szczególnie ul. Wiejską w Koryciskach, część drogi Dubicze Cerkiewne – Witowo od strony Dubicz Cerkiewnych na odcinku około 300m, część drogi Dubicze Cerkiewne – Stary Kornin – około 2 km do remontu. Oczywiście nie musi być to wszystko robione w jednym roku, ale myślę, że warto nad tym się zastanowić, żeby nie dopuścić do dalszej degradacji drogi, żeby ten remont doraźny wykonać poprzez utrwalenie tej nawierzchni emulsją asfaltu i gresami.”
  11. Radny Leon Małaszewski zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Chciałem wrócić do swojej interpelacji nr 10 zgłoszonej na VI sesji Rady Powiatu w dniu 28 czerwca 2007r. Zgłaszałem, żeby pomóc dyrektorom szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat w sprawie ubiegania się o środki unijne na prowadzenie zajęć pozalekcyjnych. Wiem, że na dziś jest już podpisana w tym temacie umowa. Projekt pomyślnie napisał Wydział Spraw Społecznych Starostwa i z tego miejsca chce Zarządowi Powiatu podziękować za realizację tej interpelacji, chociaż może ta realizacja nie była wynikiem tej mojej interpelacji, tylko wynikało to z ogólnych potrzeb. Dzięki temu mam nadzieję, ze wzrosną zarobki nauczycieli i poprawi się jakość edukacji młodzieży.”
  12. Radny Krzysztof Petruk zgłaszając interpelację, powiedział, cytuję: „Wspominałem na Komisji odnośnie wspierania inicjatyw oddolnych, czyli tej inicjatywy, którą wykazał prof. Jędrzejewski z Zakładu Badania Ssaków odnośnie szosy Hajnówka – Białowieża. Przygotowałem ksero pisma, które zostało wysłane oraz odpowiedź Pana Marszałka. Korzystając tutaj z obecności radnego wojewódzkiego również chciałbym, żeby on podjął działania wspierające. Te działania wynikają z rozmowy z członkiem Zarządu Panem Paszko i to właśnie on podpowiedział, żeby podjąć współpracę z radnym wojewódzkim. Jeżeli jest możliwe to chciałbym, żebyśmy wystosowali pismo do Pana Marszałka wspierające tę inicjatywę jaka wychodzi z białowieskich zakładów naukowych. Jeżeli jest to możliwe Panie przewodniczący, to chciałbym rozdać to pismo i odpowiedź Pana Marszałka, które jest bardzo fajne, ale niewiele wnosi.”

 

            Do punktu 6-go:

Przewodniczący Rady zabierając głos, powiedział, że projekt budżetu powiatu na 2009r. bezpośrednio po uchwaleniu przez Zarząd Powiatu został przekazany radnym i Komisjom Rady celem zaopiniowania. Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania w związku z przedstawionym projektem budżetu na 2009r.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Uchwała dotycząca budżetu powiatu na kolejny, w tym przypadku 2009 rok jest jedną z najważniejszych uchwał, jakie Rada Powiatu podejmuje. Jest to uchwała, której zapisy determinują w jakimś stopniu rozwój powiatu i to, co uda się nam w przyszłym roku zrobić. Ja nie będę po raz kolejny radnych zanudzać cyframi. Rzucę tylko kilka haseł ze względu na naszych gości, żeby się zorientowali jaka jest skala środków, którymi dysponuje powiat i jaka jest struktura naszych dochodów i wydatków. Struktura naszych dochodów wynika przede wszystkim ze źródeł finansowania i jedynie 33%, ale pamiętajmy, że na początku funkcjonowania powiatu była to cyfra oscylująca w granicach 7-8%, to są dochody własne, czyli ustawa o finansach publicznych tak się zmieniła, że te dochody własne powiatu rosną. 21% to są dotacje na zadania zlecone i na zadania własne- dotacje, których w inny sposób poza celem, na który zostały przyznane, nie można wykorzystać. 46% wszystkich dochodów to są subwencje, w tym największa to jest subwencja oświatowa, ale niestety jak wskazuje życie, nie jest wystarczająca na wszystkie potrzeby naszych szkół. Można stwierdzić, że wystarcza jej na normalne, bieżące funkcjonowanie szkół, ale nie wystarcza już na żadne działania remontowe, działania rozwojowe, czy zakup sprzętu dla szkół. Wydatki przyszłoroczne zaplanowane zostały na poziomie nieco mniej niż 35,5 mln zł, z czego 29% to są wydatki oświatowe oraz wydatki na edukacyjna opiekę wychowawczą. Około 17% to są wydatki na pomoc społeczną, następne 17% to jest transport, po 13% tj. bezpieczeństwo publiczne i administracja. Jeszcze zwrócę tutaj uwagę, bo będzie to jednocześnie odpowiedź na niektóre pytania, które padły w interpelacjach – otóż w przyszłym roku planujemy wydać na inwestycje nieco więcej niż 4 mln 200 tys. zł, przy czym wkład własny to jest około 1 mln 700 tys. zł. Środki, które planujemy pozyskać na inwestycje – unijne środki – to zero zł, gdyż żaden znaszych wniosków nie uzyskał dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale uzyskał za to, prawdopodobnie, nie powiemy w 100%, że uzyskał, bo nie podpisaliśmy jeszcze stosownych umów, ale ranking, który został opublikowany przez Wojewodę świadczy o tym, że dwa nasze projekty z dofinansowaniem ponad 1 mln zł zostaną zakwalifikowane do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – to jest ulica Mickiewicza w Kleszczelach, o którą pytała Pani radna i ulice w centrum Białowieży. Pewność będziemy mieli wtedy, gdy podpiszemy stosowne umowy. Gminy dokładają do inwestycji drogowych prawie 1,5 mln zł i trzeba powiedzieć, że wszystkie gminy odezwały się na nasze inicjatywy dofinansowania i każda z gmin w pewnym stopniu dofinansowuje drogi przebiegające przez ich teren. Takie sformułowanie budżetu, o jakim debatowaliśmy na Komisjach Rady powoduje, że wskaźnik długu osiągnie prawie 39%, przy dopuszczalnym 60% i wskaźnik spłaty zadłużenia oscyluje około 13,5%, przy dopuszczalnym 15%, także zbliżamy się już do tej granicy przewidzianej przez ustawę o finansach publicznych. Korzystając z głosu chciałbym zgłosić w imieniu Zarządu Powiatu korektę do projektu budżetu. Otóż w zapisanej tutaj inwestycji drogowej na drodze Podrzeczany – gdzie przewidziano 75 tys. zl – proponujemy, żeby wartość tej inwestycji podnieść do 100 tys. zł przy zapisach 50 tys. zł z Gminy Czyże i 50 tys. zł z rezerwy Ministra Infrastruktury. Jest szansa na to, żeby na drogi łączące 2 powiaty, pozyskać dofinansowanie ze strony Ministra Infrastruktury. Jest tam warunek, że mają to być drogi łączące dwa powiaty lub inwestycje na mostach drogowych. 25 tys. zł, które zakładaliśmy w tym budżecie z dochodów własnych powiatu, chcielibyśmy przesunąć do rezerwy ogólnej. Taki wniosek do Ministra Infrastruktury trzeba złożyć do końca stycznia, sesję, jeżeli będziemy mieli w styczniu, to tez dopiero w końcu stycznia, dlatego proponujemy tę zmianę dzisiaj. Jeśli ten wniosek nie uzyska akceptacji Ministra Finansów wrócimy do tego pomysłu, który jest w tej chwili prezentowany na ekranie. Mówiąc o budżecie chciałbym również poinformować Wysoką Radę, że Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła uchwałę pozytywnie opiniującą projekt uchwały w sprawie budżetu powiatu na 2009r. ( uchwała w zał…….., str……….) Regionalna Izba Obrachunkowasformułowała również swoje uwagi, które mają charakter techniczny i tak, jak zapewnia Pani Skarbnik w jednolitym tekście budżetu zostaną wyeliminowane. Ta informacja dotarła w dzisiejszej poczcie i jeśli ktoś życzyłby sobie, to możemy zrobić kserokopie i przekazać.”

            Radny Lech Jan Michalak powiedział, że można tę opinię przeczytać na sesji.

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Pani Skarbnik zaraz odczyta tę opinię. Ponadto budżetem powiatu zajmowały się wszystkie komisje Rady Powiatu. Opinie zostały sformułowane i są to opinie pozytywne, ale myślę, że Przewodniczący Komisji przedstawią swoje opinie. Kończąc wnoszę o uchwalenie budżetu na 2009 rok według projektu przedstawionego Komisjom z autokorektą, którą zgłosiłem dzisiaj.”

            Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ze względu na to, że otrzymaliśmy opinie dzisiaj, przed sesją Rady powiatu ja szybko ją przejrzałam i w stosunku do zapisów w niej zawartych mam własne zdanie. Mamy tu rozdział 85201 i tutaj jest pod tym rozdziałem gdzie trzeba poprawkę nanieść – Starostwo Powiatowe i tu w zasadzie trzeba się skupić na Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam pierwotnie przy zapisie formułując budżet wpisałam kwotę163 tys. zł – robiąc tutaj poprawki przenoszenia przed Zarządem te 60 tys. zł został przeniesione na rozdział 85220. A tutaj nie wiem, czy palcując wpisałam te samą kwotę. W sumie jeżeli chodzi o sumę na dziale, to ona się nie zmieniła, z tym, że robiąc to w Excelu , w formule nie zapisałam kwoty, tam, gdzie jest te 60 tys. zł i wówczas mi nie wykazało, że jest jakikolwiek błąd i zmiana. Regionalna Izba Obrachunkowa wskazuje, że tutaj jest taka niezgodność. Jeżeli przyjąć, że wydatek jest w kwocie 163 tys. zł to budżet jest zaplanowany o 60 tys. zł za mało, bo wszystkie działy i kwota ogólna pokazuje, jakby uwzględniała te 60 tys. zł, jakby te 60 tys. zł było przeniesione do działu 85220. Tam kwota jest nie 163 tys. zł, ale 103 tys. zł, ponieważ są to te same pieniądze, które dotyczą utrzymania mieszkań związanych z zadaniami realizowanymi przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie odnośnie sytuacji kryzysowych. Także te zapisy, które tutaj SA poprawiają tamtą kwotę i eliminują automatycznie sześć zapisów, które Regionalna Izba Obrachunkowa nam wypisała.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jeśli dobrze pamiętam to w statucie jest napisane, że ta opinia powinna być dostarczona radnym przed sesją budżetową. Myślę, że powinniśmy otrzymać ksero tej opinii.”

            Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska powiedziała, że przez ostatni tydzień interweniowała w Regionalnej Izbie Obrachunkowej o dostarczenie opinii w sprawie budżetu powiatu na 2009r.

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Skoro materiały na sesję odpowiednio wcześniej muszą być przygotowane, to w materiałach powinna być także i ta opinia, chyba, że jest zaznaczenie, że jeszcze do tej pory nie uzyskaliśmy opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej i wszystko jest w porządku.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ W swoim wystąpieniu poinformowałem radnych o tej opinii, która jest pozytywna. Zastrzeżenia, które są, dotyczą tylko spraw technicznych.”

            Radny Lech Jan Michalak zwrócił się z prośbą o dostarczenie ksera opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk  powiedział, że ksero opinii zaraz zostanie dostarczone.

            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja wrócę do tych nieszczęsnych podwyżek i rozwinę swoją myśl z Komisji. Ja cieszę się naprawdę, że Pan Starosta swoim pracownikom dał tak wysokie podwyżki dlatego, że z tymi urzędnikami ze Starostwa, z którymi nam do czynienia, to powiem szczerze, że uważam ich za bardzo kompetentnych i uważam, że te podwyżki im się należały. I tak uważam – nie dlatego, że muszę się komuś przypodobać, czy tez nie, ale akurat takie jest moje zdanie jeżeli chodzi o tych pracowników, z którymi się spotkałem. Ale mówiąc o pracownikach podległych jednostek, to mówiąc szczerze wypowiedź Pana Starosty nie bardzo mnie zadowoliła, ponieważ wiadomo, że budżet przygotowany przez Starostwo idzie do jednostek podległych i oni mogą dać tylko tyle, ile mają w swoim budżecie, czyli taka konkluzja na przyszłość, żeby pamiętać, że także w tych jednostkach podległych te podwyżki im nie wynikały tylko z odgórnych rozporządzeń.”

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Projekt budżetu to jest bardzo ważna sprawa i każdy z nas o tym wie. Tutaj zazwyczaj na temat tego projektu bardzo dużo mówi Pan Starosta i to zrozumiałe. Chciałbym zapytać – to nie tylko Pan Starosta jest odpowiedzialny za tworzenie tego projektu budżetu, ale także i Zarząd Powiatu, a właściwie przede wszystkim Zarząd Powiatu. Chciałbym zapytać np. kogoś z członków Zarządu, np. Pana Sadowskiego, jak Pan uważa, czy np. biorąc pod uwagę ten niedobór subwencji oświatowej jeśli chodzi o wydatki płacowe, gdyby zbywało na wydatkach płacowych, czy można ewentualnie tę kwotę przeznaczyć na wydatki rzeczowe.”

            Radna Helena Sapieszko powiedziała, że to nie powinno być pytanie do Pana Sadowskiego.

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To nie jest pytanie do Pana Sadowskiego, tylko do członka Zarządu. Biorąc pod uwagę, ze Pan Starosta zbyt wiele mówi, to nie chcę obciążać Pana Starosty, są członkowie Zarządu Powiatu i tez mogą odpowiedzieć.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja akurat nie słuchałem pytania Pana Downarowicza, które było skierowane do Pana Sadowskiego, ale nie sądzę, żeby sesja Rady Powiatu była miejscem na egzaminowanie członków Zarządu Powiatu, bo również dobrze mógłbym zacząć zadawać pytanie jako członek rady radnemu Downarowiczowi, czy wie, co jest w budżecie i nad czym głosuje.”

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ja przepraszam, że Panu przerywam, ale muszę się wtrącić.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Ale proszę pozwolić mi skończyć.”

Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „To nie jest egzamin – chciałem tylko zapytać, czy wtedy, gdy nie ma na wydatki rzeczowe, że nie ma na remonty, na sprzęt i jeśli zostaną w budżecie środki na wydatki płacowe, czy można je przeznaczyć na wydatki rzeczowe. I tylko tyle chciałbym wiedzieć. I żeby Pana nie fatygować, to może na to odpowiedzieć Michaluk lub Sadowski.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Oczywiście tak, ale pozwoli Pan, że na pytanie kierowane do Zarządu Powiatu będę ja odpowiadał. Wracając jeszcze do pytania radnego Petruka, to w budżetach jednostek powiatu został przewidziany 10% wzrost wydatków osobowych, czyli jest możliwość udzielenia podwyżek tym pracownikom. Jeśli chodzi o procedurę, o której mówił radny Michalak, to ja pozwolę sobie odczytać § 8 uchwały w sprawie procedury uchwalania budżetu oraz rodzaju i szczegółowości materiałów informacyjnych towarzyszących budżetowi:

 „§ 8. Porządek sesji budżetowej powinien zawierać następujące punkty:

1.     Przedstawienie projektu uchwały budżetowej wraz z uzasadnieniem,

2.     Przedstawienie opinii komisji stałych Rady Powiatu,

3.     Przedstawienie ostatecznej opinii Komisji Budżetu,

4.     Odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej,

5.     Przedstawienie stanowiska Zarządu Powiatu w sprawie opinii Komisji Budżetu,

6.     Dyskusja nad wniesionymi poprawkami i ich przegłosowanie,

7.     Głosowanie nad projektem uchwały budżetowej.”

Przepraszam tylko za to, że opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej przedstawiłem w skrócie, informując tylko o samej sentencji.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Jestem zdziwiony zachowaniem Pana Starosty w obronie członków Zarządu Powiatu. Członkowie Zarządu współpracują, chyba, że to Pan jest całym szefem i Pan wydaje tylko polecenia. My powinniśmy wiedzieć czym się każdy członek Zarządu Powiatu zajmuje, bo do dzisiaj nie wiemy. Kierowanie przez radnego pytanie do członka Zarządu Powiatu nie jest żadnym uszczerbkiem i nie wiem dlaczego się Panowie obrażacie. My do dzisiaj nie wiemy, który członek Zarządu Powiatu za co odpowiada.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Podział obowiązków w Zarządzie Powiatu dotyczy etatowych członków Zarządu Powiatu, czyli mnie i Pana Wicestarosty i my mamy dokonany taki podział. Jeśli chodzi o pozostałych członków Zarządu Powiatu to zajmują się wszystkimi sprawami, które są przedkładane na posiedzeniach Zarządu Powiatu. Nie ma odpowiedzialności poszczególnych członków Zarządu Powiatu za konkretne wydziały, czy jednostki.”

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ To nie jest polemika, ja po prostu chciałem zapytać, tym bardziej, biorąc pod uwagę fakt, że Pan bardzo dużo mówi o budżecie, to chciałem zapytać np. Pana Michaluka, czy innych członków Zarządu Powiatu i to nie jest jakaś personalna uwaga do Pana Sadowskiego. Żeby Pana nie fatygować, to zadałem pytanie członkowi Zarządu Powiatu. Ja nie mówię, że Pan mnie obraził, bo jestem daleki od tego, ale starał się Pan to zrobić, a ja nikogo nie miałem zamiaru obrażać.”

            Radny Lech Jan Michaluk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Ponieważ tyle razy byłem wywoływany, to może zabiorę głos w sprawie funduszy oświatowych. Panie radny Downarowicz – o ile ja pamiętam, to nasze posiedzenie Zarządu Powiatu jeżeli chodziło o fundusze oświatowe, to problem stale jest taki, jak zabezpieczyć pieniądze na fundusz płac, a dopiero w drugiej kolejności były sprawy wyposażenia szkół, czyli tzw. sprawy niepłacowe i to najważniejszy był problem. Przeważnie oczywiście w końcowych miesiącach, najbardziej w listopadzie i grudniu. Naszym problemem było, jak zapłacić ludziom w danym miesiącu. Także na pozapłacowe sprawy ile zostawało funduszy, to tyle przeznaczaliśmy.”

            Radny Andrzej Downarowicz zabierając głos, powiedział, cytuję: „ I proszę tylko dopowiedzieć, że najważniejsze jest dobro dziecka. Naprawdę wszystko mi Pan wyjaśnił.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Na Komisjach pytałem Pana Starostę o podwyżki dla pracowników Starostwa w następnym roku i nic dalej nie wiem, czy one zostały wprowadzone, czy nie. Jak to mogą ludzie pracować rok czasu i nie otrzymać podwyżek. Myślę, że powinny być podwyżki. Chciałbym się dowiedzieć, czy do projektu budżetu te podwyżki zostały wprowadzone.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Gdyby były zmiany, to zgłosilibyśmy w tej kwestii odpowiednią autokorektę Zarządu Powiatu. Jakie autokorekty składaliśmy, to było na dzisiejszej sesji przedstawione. Jeśli okaże się, że potrafimy zaoszczędzić, to oczywiście takie podwyżki będą. Nie zakładamy ich wprost na określonej wysokości, jako, że podwyżki przyznane w roku bieżącym są stosunkowo wysokie.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Czy zgodnie z tą uchwałą RIO, czy te wydatki zostaną zmienione na te kwoty, które w tej uchwale figurują. Oni wskazują, że powinno być 35.460.000 zł, a tutaj w budżecie powiatu trochę brakuje. Jak się wiec do tego ustosunkować?”

            Skarbnik Powiatu Pani Aniela Majewska zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Mówiłam już o tym błędzie, który wskazuje, że 163 tys. zł lub 103 tys. zł. Prawidłowa kwota powinna być 103 tys. zł. Poprawka tego błędu powoduje, ze większość tych zaleceń nie ma tutaj większego znaczenia. Wszystkie kwoty wykazane w budżecie są prawidłowe.”

            Przewodniczący Rady powiedział, że wszystkie Komisje Rady omawiały projekt budżetu i wypracowały w tym temacie opinie. Przewodniczący zwrócił się z prośbą do Przewodniczących Komisji o przedstawienie opinii w sprawie projektu budżetu powiatu na 2009r.

            Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Pani Irena Niegierewicz odczytała opinię Komisji ( opinia w załączeniu, zał nr ………., str……….).

            Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych odczytał opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr ………., str……….).

            Przewodniczący Komisji Budżetu odczytał opinię Komisji (opinia w załączeniu, zał nr ………., str……….).

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały wraz z naniesionymi przez Zarząd Powiatu poprawkami pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 15 głosów „za”, 0 głosów „przeciw”, 2 głosy „wstrzymujące się” ( r. L.J.Michalak, r.K.Petruk). 

Uchwała Nr XVIII/119/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008 r.

 

 

w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Hajnowskiego na rok 2009.

 

( strona ..........)

 

Do punktu 7-go:

W powyższym punkcie Przewodniczący Rady zwrócił się do Przewodniczących Komisji Rady o odczytanie sprawozdań z działalności Komisji Rady w 2008r.

Przewodniczący Komisji Budżetu Pan Mirosław Pietkiewicz odczytał sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu w 2008r. ( sprawozdanie w zał……., str…….).

Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego Pani Irena Niegierewicz odczytała sprawozdanie z działalności Komisji Rozwoju Gospodarczego w 2008r. (sprawozdanie w zał……., str…….).

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Pan Andrzej Skiepko odczytał sprawozdanie z działalności Komisji Spraw Społecznych w 2008r. (sprawozdanie w zał……., str…….).

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Pan Stefan Kuczyński odczytał sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w 2008r. (sprawozdanie w zał……., str…….).

Przewodniczący Rady zapytał, czy radni mają pytania w związku z przedstawionymi sprawozdaniami.

Radni pytań i uwag nie zgłosili.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdania z działalności Komisji Rady w 2008r. zostały przez Radę Powiatu przyjęte.

Do punktu 8-go:

            8.1.

 W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2008r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

 

Uchwała Nr XVIII/120/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008 r.

 

w sprawie zmian w budżecie na 2008r.

( strona ........)

            8.2.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Domu Dziecka w Białowieży.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVIII/121/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008 r.

 

w sprawie zmiany statutu Domu Dziecka w Białowieży.

( strona ..........)

8.3.

 

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.

Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Chciałbym zgłosić autokorektę do tego projektu uchwały. Była ona już sygnalizowana na posiedzeniach Komisji. Chodzi tu o przesunięcie dodatkowej kwoty 4608 zł z pozycji dofinansowanie likwidacji barier do pozycji dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne. Operacja ta wykonywana jest dlatego, że chcielibyśmy, żeby wszystkie środki zostały skonsumowane na terenie powiatu do końca 2008r.”

            Radny Lech Jan Michalak zapytał, czy w punkcie 6 kwota 4521 zł została wykorzystana.

            Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Szymaniuk powiedział, cytuję: „ Tę kwotę właśnie przesuwamy do zakupu przedmiotów ortopedycznych, gdyż na turnusy rehabilitacyjne nie ma już chętnych.”

            Radny Lech Jan Michalak zapytał, ilu osobom chętnym odmawiano dofinansowania z wciągu roku.

            Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Szymaniuk powiedział, cytuję: „Wszystkie osoby, które nie otrzymały dofinansowania miały teraz propozycję otrzymania takiego dofinansowania i część z tych osób zrezygnowała.”

            Radna Helena Sapieszko zabierając głos, powiedziała, cytuję: „ Ja chciałabym się do Pana Pawła zwrócić z prośbą, żeby w przyszłym roku – wiosną bardziej przeanalizować skierowania na turnusy i odmowy, dlatego, że w tym roku dużo ludzi dostało wiosną odmowy, a jesienią nowe propozycje.”

            Pan Paweł Szymaniuk powiedział, że gdy tylko będą pieniądze na 2009r., to wówczas będzie można na ten temat porozmawiać.

            Radny Leon Małaszewski zapytał, czy w ramach dofinansowania w sprzęt rehabilitacyjny i przedmioty ortopedyczne można zakupić pompy insulinowe.

            Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Paweł Szymaniuk powiedział, cytuję: „Mamy wyjaśnienie z Biura Pełnomocnika Rządu, ze na dzień dzisiejszy nie możemy zakupu takich pomp wspomagać.”

W związku z tym, że radni nie wnieśli więcej uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

Uchwała Nr XVIII/122/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008 r.

 

w sprawie zmian w podziale środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2008r.

( strona ..........)

8.4.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2032”

 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

UCHWAŁA NR XVIII/123/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008r.

 

w sprawie uchwalenia „Programu Usuwania Azbestu i Wyrobów Zawierających Azbest dla Powiatu Hajnowskiego na lata 2008-2032”

(strona.........)

8.5.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia planów pracy komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.

 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

UCHWAŁA NR XVIII/126/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008r.

 

w sprawie uchwalenia planów pracy komisji Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.

(strona.........)

8.6.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.

 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

UCHWAŁA NR XVIII/125/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008r.

 

w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r.

(strona.........)

8.7.

Przewodniczący Rady Powiatu przedłożył radnym projekt uchwały w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.

 Przewodniczący Rady Powiatu zapytał, czy będą pytania w związku z przedstawionym projektem uchwały.

W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).

UCHWAŁA NR XVII/124/08

RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO

z dnia 22 grudnia 2008r.

 

w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu Hajnowskiego na 2009r.

(strona.........)

            Do punktu 9-go:

 

 

Przewodniczący Rady Powiatu Pan Sergiusz Kojło powiedział, że woda, herbata i kawa będą podawane na sesjach Rady Powiatu.

 

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pan Michalak zadał pytanie odnośnie wieszania flag na ulicach powiatowych w czasie świąt państwowych. Otóż do obowiązków zarządcy drogi nie należy wywieszanie flag, nie należy również dbanie i iluminacje – należy to do organizatorów tych uroczystości, czyli do władz miejskich. Pan Michalak, jako pracownik odpowiedzialny za drogi w mieście powinien o tym wiedzieć. Przepraszam, to nie uszczypliwość, tylko stwierdzenie faktu.

            Kontrakt z NFZ na 2009r.jest wyższy od podpisanego na początku tego roku, ale jest niższy od wykonania nawet przewidywanego w 2008r., co nie znaczy, że w trakcie roku, tak, jak w 2008r. ten kontrakt nie wzrośnie. Na starcie 2009r. jest on korzystniejszy. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, na ile wysokość kontraktu wpłynie na skrócenie oczekiwania w kolejkach do specjalistów, bo to nie zależy tylko od wysokości kontraktu.

            Ośrodek Rehabilitacyjny przy szpitalu. Już z uchwalonego przed chwilą budżetu widać, że powiat nie będzie budował takiego ośrodka. W Regionalnym Programie Operacyjnym dotychczas było brak środków na ochronę zdrowia, na tzw. inwestycje kubaturowe, były tylko środki na zakup sprzętu i z tego skorzystaliśmy. Szpital hajnowski dostał 900 tys. zł na zakup sprzętu. Nasze zainteresowania inwestycyjne w służbie zdrowia w tej chwili skupiają się przede wszystkim na budowie Ośrodka Zdrowia w Białowieży i chcielibyśmy, żeby ta inwestycja została jak najszybciej zakończona. Niestety nie pojawił się tez żaden inwestor zewnętrzny, który zechciałby zainwestować w tego rodzaju przedsięwzięcie. Większość ośrodków rehabilitacyjnych , które działają w Polsce, to są jednak ośrodki prywatne.

            Pani radna Irena Niegierewicz zgłosiła dwie interpelacje- jedną dotyczącą tzw. schetynówek, czyli dróg remontowanych w ramach NPPDL i o tym mówiłem już w trakcie uchwalania budżetu powiatu na 2009r., że te dwie inwestycje ul. Mickiewicza i Białowieża są w rankingu na takiej pozycji, która powinna gwarantować podpisanie umów i realizację tych inwestycji w przyszłym roku. Dochodzi jeszcze jedna inwestycja na drodze powiatowej, która w porozumieniu z nami zgłaszała gmina Narewka i ta inwestycja również jest w rankingu na pozycji gwarantującej dofinansowanie.

            Żubr na euro – rzeczywiście odbyło się takie spotkanie. Myślę, że ono zostało sprowokowane przez naszą uchwałę. Spotkaliśmy się w BPN w Białowieży z inicjatywą Wojewody Macieja Żywno. Grupa, która tam się zebrała, a byli tam przedstawiciele samorządów, przedstawiciele mediów, przedstawiciele Lasów Państwowych, przedstawiciele parku, przedstawiciele Wojewody, przedstawiciele NFOŚiGW i oni stanowią ten trzon koalicji na rzecz żubra na monecie euro. Całość koordynacji przyjął na siebie Urząd Wojewódzkich, co wydaje mi się ze względu na skuteczność działania jest lepsze, niż gdybyśmy sami podejmowali indywidualne działania z pozycji powiatu hajnowskiego. Jest już nawet pomysł nowej reklamy piwa pod hasłem – żubr wybiera się na euro.

            Powiat Białowieski – myślę, że to temat wykraczający poza ramy takiego punktu, jak odpowiedzi na interpelacje. Ten temat od czasu do czasu pojawia się i żyje swoim życiem. Może po prostu trzeba zorganizować takie większe spotkanie, tylko, że koszty na pewno poniesiemy, a czy walor promocyjny zrekompensuje nam te koszty, to tego nie potrafię powiedzieć. Nazwa powiatu została nadana przez Radę Ministrów. Tylko dwie czy trzy powiaty nie mają nazwy wywodzącej się od siedziby władz powiatowych.

            Wymiana płyt chodnikowych na ul. O Gabiec – z zestawienia inwestycji drogowych wynika, że ulicy O.Gabiec tam nie ma, czyli ta wymiana może być dokonywana tylko w sposób interwencyjny w ramach bieżącego utrzymania, chyba, że w międzyczasie pojawią się jakieś ekstra środki, które można byłoby na to wykorzystać.

            Chciałbym podziękować radnemu Leonowi Małaszewskiemu, że zauważył nasze wysiłki zmierzające do rozwijania zajęć pozalekcyjnych. W tej chwili było to robione siłami Wydziału Spraw Społecznych, który odpowiada za oświatę. Chcemy w następnym roku zaangażować do tego przedsięwzięcia dyrektorów szkół i myślę, że to pierwsze doświadczenie wskazuje na to, ze warto to robić, chociaż część nauczycieli podchodzi do tego sceptycznie, jakby nie była zainteresowana dodatkową praca za dodatkowe pieniądze.

            Pan Petruk mówił o wspieraniu poprawy stanu bezpieczeństwa na drodze Hajnówka – Białowieża. Ja myślę, że wszyscy w jakikolwiek sposób możemy i Pan radny wojewódzki i obecni tutaj księża i każdy na swój sposób powinniśmy starać się o poszerzenie tej drogi i myślę, że już w tej chwili naukowcy białowiescy i ekolodzy przestaną mówić, że ktoś chce budować autostradę do przejścia granicznego, a po prostu sami doszli do tego wniosku, że ze względu na bezpieczeństwo i ludzi i zwierząt trzeba tę drogę modernizować. Chociaż naukowcy częściej mówią o bezpieczeństwie zwierząt niż ludzi, ale trzeba te drogę poszerzyć i zrobić bezpieczniejszą.”

            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Pan radny Małaszewski porusza temat, który jest właściwy dla dróg powiatowych nie tylko w Gminie Dubicze Cerkiewne, ale również i w innych gminach. Jeżeli w budżecie znajdą się środki na opracowanie dokumentacji technicznej na drogę Tofiłowce – Rudka, to myślę, że nie będzie żadnych problemów, bo razem z opracowaniem dokumentacji technicznej zrobimy podziały geodezyjne. W tej chwili obowiązujące ustawy upraszczają pewne postępowanie, także myślę, że z tą sprawą sobie poradzimy, aby tylko były pieniądze na realizację inwestycji.

            Jeśli chodzi o remonty dróg, a raczej o konserwację nawierzchni dróg, to tam, gdzie te odcinki są najgorsze, to postaramy się po uzgodnieniu z radnymi, w ramach bieżącego utrzymania dróg te konserwację przeprowadzić. Będziemy to robić wtedy, gdy przy okazji innych robót na drogach w pobliżu będzie przebywał nasz sprzęt.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Starosto – wiem, że nie ma obowiązku wywieszania flag na drogach powiatowych, ale zwyczajowo wszystkie powiaty obok robią to. Już nam głowa boli od odpowiadania, że Starosta nie chce wywieszać. Nie wiem, jak mam dalej odpowiadać, powiemy, że Starosta nie musi chyba wywieszać, chociaż zwyczajowo jest przyjęte, że powinno się wywieszać te flagi. Druga sprawa dot. budowy tego Ośrodka Rehabilitacyjnego. Wcale mi nie chodziło o to, żeby to budował szpital, tylko w ramach rozwoju powiatu hajnowskiego. Powiat powinien zająć się tym, żeby znaleźć inwestorów na wybudowanie takiego ośrodka, co przyczyniłoby się do zmniejszenia dużego bezrobocia.”

            Starosta Hjanowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zapytał, kto ma to wybudować.

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Zarząd Powiatu jest od tego żeby znaleźć wykonawcę. Proszę napisać ogłoszenie w tej sprawie.”

            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Ja rozumiem, że płyty chodnikowe na ulicy O.Gabiec nie są ujęte w planie inwestycyjnym, bo inaczej bym o to nie pytał, ale też wiemy, że w tym roku była taka sytuacja, że była dodatkowa inwestycja w Lewkowie, gdzie chodnik został ułożony. Czy to była dodatkowa inwestycja, czy tez nie.”

            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Jeżeli gmina Białowieża da pieniądze na materiały, to nie ma problemu, tak, jak to zrobiła gm. Narewka.”

            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję:   „No właśnie to chciałem usłyszeć, taka deklarację. Jeszcze odnośnie tej szosy Hajnówka – Białowieża. Panie Starosto – chodzi nie tylko o bezpieczeństwo, ale chodzi o wspieranie każdej inicjatywy i obojętne, czy to będzie szosa, czy jakaś inna instytucja. Czy Zarząd Powiatu w tej sprawie wystosuje pismo do Marszałka. Cieszę się, że to właśnie naukowcy wystąpili z poszerzeniem tej drogi.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Te wszystkie uwagi, które pan radny podnosi powinny być kierowane do samorządu województwa a nie do samorządu powiatowego. Ja w tej chwili nie podam Panu dat, ale były co najmniej dwa pisma, które wysyłaliśmy w tej sprawie na przestrzeni ostatnich lat do Zarządu Województwa. Zawsze powtarzamy w rozmowach z każdym kolejnym Marszałkiem sprawę dotyczącą Białowieży. Jeśli uważa Pan, że wysłanie kolejnego pisma rozwiąże problem, to możemy to zrobić nawet jutro – wysłać kolejne pismo, ale niczego to tak naprawdę w praktyce nie rozwiąże. Chciałbym jeszcze zadać pytanie Panu radnemu Michalakowi – chcę zapytać, kto wywieszał flagi na ul. 3 Maja, która jest drogą wojewódzką. Może wtedy będziemy wiedzieć, jak to ma być na drogach powiatowych.”

            Radny Lech Jan Michalak zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Mogę Panu odpowiedzieć Panie Starosto – flagi na tej drodze wywieszało miasto. Na komisji Pani radna pytała o iluminacje świąteczne na ulicach powiatowych. Otrzymaliśmy odpowiedź, że powiat dopłaca do oświetlenia ul. Batorego, a to jest nieprawda. Po komisji Panie Sirak byłem u Pani Skarbnik i w tamtym roku była dołożona jakaś tam kwota, a w tym całkowicie nic nie było płacone. Także proszę mówić prawdę na Komisjach.”

            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Leszku, proszę mi tutaj nie wmawiać, że ja mówię nieprawdę. Proszę spojrzeć w jakim trybie my to płaciliśmy w ubiegłym roku i w takim samym trybie zapłacimy w przyszłym roku, ale za ten rok. To będzie rachunek za demontaż, bo tak się umówiliśmy z miastem, że za pewną część płaci miasto, a za pewną płacimy my. Będzie faktura wystawiona przez PUK i Zarząd Dróg Powiatowych dokona płatności. Ja chciałbym jeszcze tutaj wrócić do drogi Hajnówka – Białowieża. Droga jest wojewódzka, zarządcy są daleko, a my jesteśmy tutaj na miejscu. Tak samo i mieszkańcy, którzy mają problemy z dotarciem do Białowieży, czy do Kleszczel, to też często przychodzą do nas i do mnie i do Pana Starosty mają pretensje zwłaszcza wtedy, gdy warunki pogodowe są trudne i wtedy tych interwencji jest więcej. Nikt nie chce słuchać o tym, że jest to droga wojewódzka. Mówią tylko – wy jesteście bliżej i to jest wasz problem. Często podnosiliśmy w rozmowach z zarządcą, że na drodze do Białowieży trzeba stosować sól i nie ograniczać sypania soli tylko do zakrętów, tylko do wszystkich trudnych odcinków na tej drodze. Wszyscy wiemy jak ta droga jest niebezpieczna, ale zarządca drogi nie sypie soli, bo to po prostu kosztuje. My o tym wiemy, że sypanie piasko – solą kosztuje dużo. Lepiej wtedy tłumaczyć się tak, jak jest to zawarte w ich piśmie: „ Natomiast ze względu na ochronę środowiska Puszczy Białowieskiej unika się stosowania soli drogowej i stąd usuwanie zlodowaciałej pokrywy śnieżnej odbywa się tylko w sposób mechaniczny.” Tak naprawdę nie ma żadnych przeszkód do tego, żeby na całym odcinku drogi była stosowana sól, byśmy jeździli bezpieczniej i spokojniej. W związku z tym, że nikt nie mówi o poszerzeniu drogi powinniśmy więc częściej mówić o tym, żeby sypali więcej soli. Nie możemy mieć szerszej drogi, to chociaż niech ona będzie bardziej bezpieczna. Bo każdy z nas, gdy jedzie ta drogą zimą i ma naprzeciwko jadący samochód, a ma tylko trzy koleiny, to wiadomo, co to znaczy.”

            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Panie Starosto, zacytował Pan fragment pisma Pana Marszałka. Takie rzeczy niestety nic nie wnoszą. W tym piśmie, które wystosował prof. Jędrzejewski jest mowa o poszerzeniu – w końcu, co mnie bardzo cieszy, a nie tylko o znakach. Ja nie wiem, czy to pismo jedno więcej, czy jedno mniej da jakiś rezultat, ale cieszy mnie to, ze są takie inicjatywy ze strony świata nauki.”

            Wicestarosta Hajnowski Pan Jerzy Sirak zabierając głos, powiedział, cytuję:  „To może świat nauki napisze, że sól nie przeszkadza Puszczy Białowieskiej, że można ją tam stosować. To, co możemy zrobić, to robimy, ale nie będziemy za zarządców utrzymywać drogi Hajnówka – Białowieża.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Chociaż była propozycja skierowana do Zarządu Dróg Wojewódzkich, że nasza piaskarka, czy nasz pług jadąc do drogi biegnącej przez Budy do Białowieży może również świadczyć usługę na odcinku drogi wojewódzkiej, a wracając z powrotem – na drugiej części tej drogi. Oferta nie została przyjęta, a przecież moglibyśmy się porozumieć. Ten pług i piaskarka jadą przecież na pusto.”

            Radny Krzysztof Petruk zabierając głos, powiedział, cytuję: „ Najlepszym rozwiązaniem byłoby takie, gdyby się zderzyły dwa autobusy i gdyby jeszcze przejeżdżał jakiś minister, to wtedy od razu byłaby droga zrobiona. Chodzi mi o to, czy my Rada Powiatu nie możemy podjąć czegokolwiek wspierającego te oddolne inicjatywy i tylko taka jest moja intencja. Ja wiem, że jest to droga wojewódzka i nie mam pretensji do was, że jest taki a nie inny stan utrzymania tej drogi. Chodzi o to, że też nie możemy tak zostawić tej sprawy samej sobie. Na spotkaniu, które było w Białowieży z Senatorem Cimoszewiczem również przekazałem mu to pismo z prośbą o interwencję. Zwracam się też do Pana Mikołaja Janowskiego o interwencję w tej sprawie na sejmiku województwa.”

            Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk powiedział, cytuję: „ Proponuję, żebyśmy na podstawie tej dyskusji przygotowali stanowisko Rady Powiatu w tej sprawie i skierowali do Zarządu Dróg Wojewódzkich.”

 

Do punktu 10-go:

W wolnych wnioskach głos zabrała radna Helena Sapieszko, która powiedziała, cytuję: „Jako Rada zostaliśmy zaproszeni do Domu Dziecka w Białowieży. Był pan Wicestarosta, Przewodniczący Rady, ja, radny Krzysztof Petruk, Pan Paweł Szymaniuk, Pani Viola. Było bardzo miło, wzięliśmy udział w uroczystej kolacji wigilijnej. Dzieci bardzo się cieszyły, że przyjechaliśmy z paczkami. Chciałam podziękować wszystkim radnym za składkę w imieniu dzieci i dyrektora Domu Dziecka.”

            Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję: „Mamy jeszcze tu do wglądu fakturę na zakup paczek. Z tej faktury jasno wynika, że wszyscy Państwo wywiązaliście się z tego miłego obowiązku, bo kwota jest 1700 zł. Dzieciaki były zadowolone i dobrze, że my również mieliśmy możliwość tam być.”

            Radny sejmiku województwa podlaskiego Pan Mikołaj Janowski zabierając głos, powiedział, cytuję: „Panie Przewodniczący, panie Starosto, szanowni radni. Jako kierownik ARiMR informuję, że Biuro Powiatowe w Hajnówce wysłało 4 tys. decyzji o płatnościach obszarowych i ONW, także listy płatności na kwotę 20 mln zł obszarówki i 7 mln ONW. Jest to 300% normy. Powiat hajnowski zajmuje I miejsce w kraju w wydawaniu decyzji. Bardzo się cieszę jako radny sejmiku województwa z interpelacji radnego Petruka. Powiem tak – będąc członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego chyba zauważyliście, że w tamtym roku jak się jechało do Białegostoku to z rana droga była odśnieżona i posypana, bo jechał członek Zarządu. Tak było, teraz może jest gorzej. Ja też miałem na uwadze drogę Hajnówka – Białowieża. Szanowni Państwo – to co ja otrzymałem od dyrektora i dyrektorki Zajkowskiej z Departamentu Ochrony Środowiska tą stertę pism i protestów środowisk naukowych z Białowieży o sypaniu solą, to ja się cieszę, że dzisiaj środowisko naukowe w osobie Pana Jędrzejewskiego występuje z takim wnioskiem, bo w tamtym roku nie było możliwości przez protesty naukowców. Ja myślę, że któryś z naukowców z Białowieży rozwalił na tej drodze samochód i dlatego w tym roku występują z takimi wnioskami. Ja mam dość dużo zastrzeżeń do współpracy samorządu województwa z Białowieskim Parkiem Narodowym, a także i z innymi instytucjami, bo nie ma tej współpracy. Ja się dziwię, dlaczego ja tego wniosku nie mam. Przecież Pan Jędrzejewski zna mnie. Czas najwyższy nie kłócić się, a współpracować. Kończąc ten rok, to udało się otrzymać środki na drogi gminne i powiatowe, a także i na inne zadania. Nie wszystko jeszcze zostało do końca zrealizowane. Udało się uzyskać pieniądze na tomograf, na pływalnie w Hajnówce. Być może w przyszłym roku rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego w Hajnówce. Czeka nas jeszcze budowa drogi Zwodzieckie – Hajnówka. Panie Przewodniczący, Panie i Panowie Radni, Panie Starosto powinniśmy dołożyć wszystkiego i podjąć się wspólnych działań bez względu na opcje polityczne. Mieszkamy tutaj i katolicy i prawosławni i powinniśmy łączyć się na rzecz naszego powiatu i tworzyć warunki godne do życia, żeby ta młodzież, która już zaczęła budować nową ojczyznę w Anglii, która już zaczyna powracać, żeby tutaj znalazła miejsca pracy. Z okazji nadchodzących Świąt życzę wszystkim zdrowia, pomyślności i życzę zgody, wspólnego budowania naszego powiatu, życzę aby to dziecko w postaci Jezusa, które się narodzi znalazło swój dom w naszym powiecie. Pochwalę się jeszcze, że znalazłem się w gronie osiemnastu najważniejszych ludzi w PSL. Zostałem członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. Może chociaż ziarenko dołożę przez kontakty z koalicją rządowa, żeby tutaj poprawić nasze wspólne Zycie w naszym powiecie.”

 

            Do punktu 11-go:

            W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XVIII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.

           

Na salę obrad wszedł Zespół Zniczka, Dziewczęta z zespołu zaśpiewały kolędy.

Ks. Józef Poskrobko zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Panie i Panowie radni, drodzy Państwo. Przez wspaniałe śpiewy kolęd zostaliśmy wprowadzeni w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Chcieliśmy razem z księdzem mitratem podziękować za zaproszenie na te sesję. Myślę, że stanie się to tradycją i będziemy co roku spotykali się na tej kończącej rok sesji Rady Powiatu. Przede wszystkim dziękujemy za to, że przez te kadencję, którą jesteście radnymi dbacie o nasz powiat, a to jest ważne. A przede wszystkim dziękujemy, że dbacie Państwo o nas, o ludzi, bo to wszystko jest otoczka – my jesteśmy najważniejsi. Niech te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia bez względu, czy będziemy obchodzić je za kilka dni, czy za kilkanaście przyniosą Państwu zadowolenie z tego coście dokonali, a to boże dziecię, nowonarodzony Chrystus niech błogosławi przede wszystkim Państwu w rodzinie, zdrowiem obdarzy i wszystkimi łaskami, a nadchodzący 2009r. niech będzie lepszy od tych wszystkich pozostałych, które żeśmy przeżyli. Życzę zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w Nowym 2009r.”

 

Ks. Michał Niegierewicz zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Dołączając się do życzeń księdza Józefa, chciałbym ze swej strony serdecznie podziękować za zaproszenie i życzyć wszystkiego najlepszego, żeby Święta były radosne, spokojne. Święta Bożego Narodzenia są to święta radości, święta nadziei, ale i święta miłości. Chrystus ukazuje wszystkim nam chrześcijanom, że po tym nas będą poznawać, jeśli będziemy mieć miłość miedzy sobą, jeśli wzajemnie będziemy się szanowali i tej miłości chciałbym życzyć wszystkim państwu i sobie również. Jest taka staropolska tradycja dzielenia się chlebem, dzielenia się opłatkiem, prosforą. Są to symbole chleba, o który prosimy aby Pan Bóg dał nam na każdy dzień. Dzieląc się tymi darami bożymi – chlebem, opłatkiem, prosforą – złóżmy sobie życzenia, wybaczmy sobie wzajemne animozje i złóżmy życzenia radości, spokoju i wybaczenia. Wszystkiego najlepszego. Wesołych Świąt.”

Starosta Hajnowski Pan Włodzimierz Pietroczuk zabierając głos, powiedział, cytuję:  „Chciałbym, żeby te wszystkie życzenia przekazane nam przez księży oraz te, które będziemy sobie przekazywać nawzajem w roku 2009 spełniły się. Życzę wszystkim w imieniu Zarządu Powiatu radnym, naszym gościom i pracownikom spokojnych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia, ale również na co dzień więcej życzliwości, więcej szacunku do siebie i oby ten nowy 2009 rok przyniósł nam same sukcesy.”

Przewodniczący Rady Pan Sergiusz Kojło zabierając głos, powiedział, cytuję:  „My jesteśmy gorąco zaszczyceni tym, że mamy tak dostojnych gości, że możemy przyjąć rozliczne życzenia. Od wszystkich radnych i od siebie składam najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne zespołowi, księżom i nam wszystkim. Życzę, żeby ten 2009r. był bardzo, bardzo dobry.”

 

 

                   Protokołowała                                                                        Przewodniczył

                                                                                                   Przewodniczący Rady Powiatu

                  Violetta Miniuk                                                      

                                                                                                           Sergiusz Kojło

Metryka strony

Udostępniający: Violetta Miniuk - Wydział Organizacyjno - Administracyjny Starostwa Powiatowego w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Halina Chwojko

Wprowadzający: Halina Chwojko

Data wprowadzenia: 2009-03-02

Data modyfikacji: 2009-03-02

Opublikował: Halina Chwojko

Data publikacji: 2009-03-02