Odpowiedź na zapytanie Nr BR.0003.20.2024
Hajnówka, dnia 19 czerwca 2024 r.
BR.0003.20.2024
Pan Henryk Łukaszewicz Radny Rady Powiatu Hajnowskiego
W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie rozszerzenia działalności Centrum Zdrowia Psychicznego w Hajnówce o pomoc medyczną dla dzieci i młodzieży w załączeniu przekazuję odpowiedź Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce.
Hajnówka, dnia 18.06.2024 r.
Sz. P.
Andrzej Skiepko Starosta Hajnowski
Nasz znak: SP ZOZ.07.071.61.2024
W odpowiedzi na wystosowaną przez Państwa w dniu 17 czerwca br. prośbę o ustosunkowanie się dó zapytania Radego Powiatu Hajnowskiego Pana Henryka Łukaszewicza dotyczącego możliwości rozszerzenia działalności Centrum Zdrowia Psychicznego SP ZOZ w Hajnówce o realizację świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej dla pacjentów nieletnich Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce informuje co następuje:
Zgodnie z założeniami programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, do którego hajnowski Szpital został zakwalifikowany jako jedna z pierwszych placówek w skali całego kraju, pilotażem objęte są świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień zawarte w wykazie określonym w rozporządzeniu w sprawie leczenia psychiatrycznego, z wyłączeniem: świadczeń z zakresu leczenia uzależnień w warunkach stacjonarnych, dziennych i ambulatoryjnych oraz świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Tym samym realizacja świadczeń na rzecz osób poniżej 18 roku życia od początku nie wpisywała się w ideę pilotażu.
Natomiast uruchomienie przez Zakład tego typu usług we własnym zakresie byłoby o tyle problematyczne, że specjalizacja z zakresu psychiatrii dziecięcej jest jedną z najbardziej deficytowych specjalności na lekarskim rynku pracy. W skali kraju takich lekarzy jest zaledwie ok. 500 i od dłuższego już czasu wiele specjalistycznych placówek psychiatrycznych dedykowanych leczeniu pacjentów nieletnich boryka się z poważnymi niedoborami kadrowymi w tym zakresie. Ponadto utworzenie pionu psychiatrii dziecięcej wymagałoby wybudowania od podstaw nowego budynku umożliwiającego pełne odseparowanie pacjentów nieletnich i dorosłych a także zatrudnienie personelu w pozostałych grupach zawodowych niezbędnego do zabezpieczenia opieki medycznej w tym rodzaju świadczeń.
Abstrahując od powyższego chcielibyśmy zaznaczyć, iż jeszcze kila lat temu problem z zapewnieniem odpowiedniej opieki psychiatrycznej dzieciom i młodzieży z terenu naszego powiatu rzeczywiście był niezwykle istotny i nasi pacjenci z najpoważniejszymi problemami zdrowotnymi przekazywani byli do placówek położonych poza województwem podlaskim (min. w Olsztynie). Jednakże z chwilą utworzenia Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w strukturach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku sytuacja w tym zakresie uległa zdecydowanej poprawie i w razie potrzeby mogą oni korzystać z usług tej placówki.
Metryka strony