Odpowiedź na interpelację Nr BR.0003.36.2021
Hajnówka, dnia 26 października 2021 roku.
ZK.5530.7.2021
Pan Grzegorz Tomaszuk Dyrektor SP ZOZ w Hajnówce
W nawiązaniu do interpelacji radnego Powiatu Hajnowskiego Pana Bogusława Szczepana Łabędzkiego, cytuję:
„...przedstawienie informacji dot. aktualnej sytuacji hajnowskiego szpitala w zakresie bieżącej obsługi pacjentów, liczby uchodźców, którzy na terenie tej placówki medycznej przebywają oraz przygotowanych rozwiązań zapewniających mieszkańcom Powiatu Hajnowskiego stałą formę opieki medycznej przypadku leczenia planowanego oraz w nagłych przypadkach...” Przedmiotową informację proszę przekazać w terminie do 02 listopada 2021 r.
Starosta Hajnowski
Andrzej Skiepko
Starostwo Powiatowe w Hajnówce
Nasz znak: SP ZOZ 0(1101/208/21 z dnia 2 listopada 2021 r.
W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 26 października br. z prośbą o ustosunkowanie się do zapytania Radego Powiatu Hajnowskiego Pana Bogusława Łabędzkiego dotyczącego problematyki aktualnej sytuacji hajnowskiego Szpitala w zakresie bieżącej obsługi pacjentów Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Hajnówce pragnie poinformować, iż:
- W chwili obecnej w hajnowskim Szpitalu funkcjonuje 5 oddziałów objętych poleceniem Wojewody Podlaskiego w zakresie leczenia pacjentów z podejrzeniem bądź z potwierdzonym zakażeniem Sars-Cov-2. (Obserwacyjno-Zakaźny, Gruźlicy i Chorób Płuc, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz dodatkowo Rehabilitacji Leczniczej i Rehabilitacji Neurologicznej, w których w ostatnim czasie 36 dostępnych łóżek zostało przekwalifikowane na covidowe). Łączna liczba łóżek dedykowanych leczeniu tego typu pacjentów wynosi w naszym przypadku obecnie 89. Ponadto Zakład został zobligowany do realizacji w systemie "hybrydowym" świadczeń z zakresu hemodializoterapii na rzecz pacjentów z podejrzeniem bądź z potwierdzonym zakażeniem Sars-Cov-2 na bazie ośmiu znajdujących się w dyspozycji hajnowskiej Stacji Dializ stanowisk dializacyjnych
- W związku z przekształceniem oddziału chorób wewnętrznych bielskiego szpitala w tzw. „oddział covidowy” odczuwamy coraz większy napływ pacjentów, którym nie zostały udzielone świadczenia w Bielsku Podlaskim. Doprowadziło do istotnego wzrostu liczby hospitalizacji w naszej placówce.
- Na dzień dzisiejszy działające w strukturze naszej placówki oddziały o profilu zabiegowym funkcjonują bez istotnych zakłóceń i na bieżąco realizują przyjęcia w trybie planowym. Nieco gorsza sytuacja występuje w Oddziale Pediatrycznym,
który jest obecnie w znacznej mierze obłożony dziećmi ze zdiagnozowanym sezonowym zapaleniem płuc. - Od niespełna dwóch miesięcy notujemy rosnącą liczby przypadków hospitalizacji cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską przekazywanych w tym celu przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej bądź też Zespoły Ratownictwa Medycznego. Wg stanu na dzień 2 listopada w Szpitalu przebywa 21 takich osób, przy czym wartości dobowe w tym zakresie cechuje dość znaczna, trudna do przewidzenia dynamika. Natomiast od początku fali migracyjnej przypadków hospitalizacji migrantów było łącznie 151.
Mając na uwadze powyższe w ostatnim czasie zwróciliśmy się do Komendanta PO SG z prośbą o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia przypadków przekazywania wspomnianych wyżej osób do naszej placówki i przekierowywania ich w miarę możliwości do szpitali ościennych.
W związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiologiczną dotyczącą zagrożenia zarażeniem SARS-Cov-2 oraz kumulacją obowiązków nałożonych na tutejszy Szpital w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem pandemii CON/ID-19 Zakład wystąpił do Wojewody Podlaskiego, w o oparciu o przepisy art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, z wnioskiem o skierowanie łącznie 7 lekarzy do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do dnia dzisiejszego skierowany został w tym trybie jeden lekarz.
Z poważaniem,
Grzegorz Tomaszuk
Metryka strony