Protokół Nr XXII/13 z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego w dniu 28 lutego 2013 r.
OA.0002.22.2013
Protokół Nr XXII/13
z obrad sesji Rady Powiatu Hajnowskiego
w dniu 28 lutego 2013 r.
w sali lustrzanej
Hajnowskiego Domu Kultury w Hajnówce, ul. T. Sołoniewicz 4
( początek sesji - godz. 12:00, koniec tego samego dnia - godz. 14:30)
Do punktu 1-go:
Sesję otworzył i przewodniczył obradom Przewodniczący Rady Powiatu Hajnowskiego Pan Mikołaj Michaluk.
Pan Przewodniczący powitał przybyłych na sesję gości w osobach:
-
Jarosław Trochimczyk – komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej;
-
Dariusz Kułak – Komendant Komendy Policji w Hajnówce;
-
Irena Kuptel – Komenda Policji w Hajnówce;
-
Paweł Szymaniuk – kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce;
-
Grzegorz Tomaszuk – dyrektor SP ZOZ,
-
Mikołaj Janowski – radny sejmiku województwa podlaskiego;
-
Henryk Łukaszewicz – radny sejmiku województwa podlaskiego.
( lista osób zaproszonych na sesję str..99..., zał. nr …8…. ).
Na podstawie listy obecności ( lista obecności str....100..., zał. nr …9…. ) Przewodniczący Rady stwierdził, że w obradach udział bierze 17 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada Powiatu może obradować i podejmować prawomocne uchwały.
Do punktu 2-go:
Przewodniczący Rady przypomniał, że porządek obrad wszyscy radni otrzymali. Przewodniczący Rady zapytał, czy będą pytania związane z porządkiem obrad.
Radni pytań nie zgłosili.
W związku z brakiem uwag Przewodniczący Rady poddał porządek obrad sesji pod głosowanie. Przedstawiony porządek obrad XXII sesji Rady Powiatu został przez radnych przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Porządek obrad brzmi:
-
Otwarcie XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
-
Przyjęcie porządku obrad sesji.
-
Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
-
Informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
-
Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2012r.
-
Sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej PSP za 2012r.
-
Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
-
Informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego.
-
Informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu.
-
Powzięcie uchwał w sprawie:
-
-
zmian w budżecie na 2013r.;
-
zmian do Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Hajnowskiego;
-
likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce;
-
założenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce;
-
włączenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce;
-
określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2013r.
-
-
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
-
Wolne wnioski.
-
Zamknięcie obrad XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego.
Do punktu 3 – go:
Do protokołu z XXI sesji Rady Powiatu radni nie zgłosili uwag. Przewodniczący Rady Powiatu poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Powiatu. Protokół został przyjęty jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Do punktu 4 – go:
Przewodniczący Rady Powiatu oznajmił, że wszyscy radni otrzymali pisemną informację o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym ( str....97...., zał. nr ..7..) i zapytał radnych, czy będą uwagi bądź pytania w związku z przedłożoną informacją.
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „W dniu 22 lutego Zarząd Powiatu odbył swoje kolejne posiedzenie. W trakcie tego posiedzenia była dyskusja nad uwagami Regionalnej Izby Obrachunkowej do Wieloletniej Prognozy Finansowej; uwagami, które zostały przekazane podczas posiedzenia kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, gdyż oficjalnej opinii jeszcze nie otrzymaliśmy. Ponadto Zarząd podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody o utworzeniu nowych kierunków kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce. Chcemy tam utworzyć takie kierunki, jak technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w szkole zawodowej. Postanowiliśmy również o ogłoszeniu trzeciego przetargu na nieruchomość przy Zespole Szkół Zawodowych.”
W związku z brakiem uwag i pytań Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o pracy Zarządu w okresie międzysesyjnym została przyjęta przez Radę Powiatu.
Do punktu 5-go:
W powyższym punkcie zostały zgłoszone następujące interpelacje:
Radny Lech Jan Michalak - „Mam pytanie do Pana Wicestarosty, bo jest Pan Przewodniczącym Rady Społecznej SP ZOZ. Czy Rada zajęła się sprawą konfliktu, jaki jest obecnie w szpitalu. Różne wieści po mieście chodzą na temat strajków. Dobrze byłoby, żeby Pan nam powiedział, czy Rada Społeczna tym się zajęła.”
Radny Mirosław Kulbacki - „Z prasy dowiedziałem się, że w ubiegłym tygodniu, w Białowieży odbył się konwent marszałków województw. Uczestniczyła w konwencie Pani Minister Elżbieta Bieńkowska i poinformowała, że przeznaczono dla Polski na lata 2014-2021 około 1,5 mld zł. Na pewno część pieniędzy z tej puli będzie przeznaczona dla powiatu hajnowskiego. Jeżeli można, to poproszę o bliższą informację na ten temat.”
Radny Jan Adamczuk - „Po ostatnich opadach śniegu trochę dróg było nieprzejezdnych. Bardzo proszę, że jeżeli tylko jakaś odwilż się trafi, żeby te pługi opuszczali i żeby ten śnieg zepchnęli, bo jest bardzo trudno na niektórych odcinkach się minąć. Nie będę wymieniał tych dróg, bo jest ich bardzo dużo. Mogę się pochwalić, że w Czyżach drogi sa na czarno. W gminie Czyże jest dobrze, a reszta to jest fatalnie. Wczoraj jechałem do Kraszewa, Czyżyk i Pucisk i jest problem. Jeżeli mówią tam mieszkańcy, że jadą tam tym sprzętem i nie opuszczają tych pługów. Trzeba uwagę zwrócić i ukarać, czy jakąś naganę, bo to nie może tak być i czas najwyższy z tym porządek zrobić.”
Radny Mirosław Romaniuk - „Czy jest prowadzony monitoring jeśli chodzi o odśnieżanie. Gmina Czyże jest tej zimy bardzo ładnie odśnieżona. Niestety jedna i ta sama droga na gminie Czyże, gdy się kończy gmina Czyże, to dalej jest już tylko odśnieżona jedna strona drogi. W tym samym czasie w Dubiczach Cerkiewnych we wsi w ogóle nie można przejechać. W tym samym czasie, przy tych samych opadach, w różnych miejscach te drogi są różnie utrzymane. Czy jest jakiś monitoring w tym zakresie, bo jeśli nie, to powinien. W ślad za tym polepszyłoby się odśnieżanie.”
Radny Jan Adamczuk: „ To jest wina kierowców, którzy tam odśnieżają. Ja nie mam sprzętu dobrego, jako gospodarz; już nie gospodarz, ale mam jeszcze parę traktorów, to bym zrobił to lepiej od nich.”
Radny wojewódzki Henryk Łukaszewicz- „Mam pytanie w imieniu rodziców dzieci kończących szkołę gimnazjalną w Zespole Szkół Nr 2 w Hajnówce, chodzi o klasy z oddziałami integracyjnymi. Ci uczniowie nie mogą kontynuować nauki w liceum z oddziałami integracyjnymi i muszą wyjeżdżać poza powiat hajnowski. Został złożony wniosek do Burmistrza, a Burmistrz przesłał ten wniosek do Zarządu Powiatu o umożliwienie uruchomienia w Zespole Szkół Nr 2 liceum z takimi oddziałami. Kończy się powoli ten okres i trzeba już ogłaszać nabór, a czasu zostało prawie, że nic. Czy jest szansa, że w marcu będzie taka uchwała Rady Powiatu? Argumenty naszej szkoły są takie same, jak argumenty Zarządu Powiatu. Innych argumentów nie ma. Dajmy wybór młodzieży. Jeżeli Państwo posługujecie się tymi argumentami przy tworzeniu gimnazjum przy LO Nr 1, to tutaj są te same argumenty, plus dodatkowy argument, kontynuacja nauki przez uczniów z klas integracyjnych. Nie rozumiem polityki oświatowej prowadzonej przez powiat.”
Radna Helena Sapieszko - „Idzie wiosna, a po ulicach w mieście nie można jeździć. Przy kościele są duże dziury w jezdni, wjeżdżając na osiedle Centrum, że można tam przekoziołkować. Do kogo to się zwrócić, żeby chociaż na razie zasypać te dziury, póki na razie nie ma wiosny. I na Warszawskiej też jest duża wyrwa, że można złamać samochód.”
Do punktu 6-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów ( zał. nr ….1.…, str …24-28...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Pani Danuta Rola – Powiatowy Rzecznik Konsumentów szczegółowo omówiła roczne sprawozdanie z działalności rzecznika za rok 2012.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 7-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2012r ( zał. nr ….2.…, str ….29-35..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach. Komendant Policji Dariusz Kułak szczegółowo omówił sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2012r.
Radny Jan Adamczuk: „ Nie jest tak najgorzej w ruchu drogowym, bo ciągle jeżdżą i kontrolują. Najgorzej to jest z tą prewencją, z tymi dzielnicowymi. Nie powiem, że to teraz, ale byli tacy, którzy nie znali się na wykroczeniach i na przestępstwach. Byli tacy, którzy robili postępowanie nie znając się na tym. Do sądu takie sprawy ruszyły, Pana poprzednik podpisał i tam uniewinniali. Koszty tego ponosimy my, podatnicy. To jest niepotrzebne. Bardzo proszę Pana Komendanta, żeby takich sytuacji więcej nie było.”
Komendant Policji Dariusz Kułak: „ Obecnie wszystkie sprawy przechodzą 2-3 etapy weryfikacji i nie było w tym roku żadnej sprawy, która wróciłaby do nas.”
Radny Anatol Łapiński: „ Słaba wykrywalność przeciwko mieniu jest związana najprawdopodobniej z tym, że jest mało poinformowane społeczeństwo jeśli chodzi o zgłaszanie takich sytuacji. Policja, żeby mogła wykryć sprawcę musi uzyskać informację od osób, które dane zdarzenie widziały, ale ludzie boją się i nie chcą w tym zakresie współpracować. Większość takich spraw jest umarzana. Powinna być większa edukacja społeczeństwa w tym zakresie.”
Komendant Policji Dariusz Kułak: „Tutaj za bardzo bym się z tym nie zgodził, bo ludzie rzeczywiście dzwonią do nas i informują o różnych zdarzeniach. Ludzie nie boją się informować, ale często zdarza się, że nie ma świadków danego przestępstwa.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji za 2012r. została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 8-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce ( zał. nr ….3.…, str ….36-54..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.
Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce.
Radny Andrzej Szwarc: „Czy istnieje jeszcze problem na terenie naszego powiatu z wypalaniem łąk. Rolnicy w większości już wiedzą, że wiąże się to z wstrzymaniem dopłat bezpośrednich.”
Komendant Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: „ To jest problem ogólnopolski, a nie tylko naszego powiatu. Problem istnieje. 90% zdarzeń zawsze wszczyna człowiek. Takie wypalanie traw leży po prostu w naturze człowieka, bo on chce cos na wiosnę uporządkować. Mieliśmy na terenie naszego powiatu w ubiegłych latach takie pożary, w których ginęły osoby podczas wypalania traw. Osoby te nie zdołały uciec podczas wypalania traw lub śmieci. Na głupotę ludzką nie ma lekarstwa. Co roku prowadzimy akcję informacyjną odnośnie wypalania traw; na naszej stronie internetowej też są na ten temat informacje. Dwa lata temu wydrukowaliśmy ulotki w ilości 1,5 tys., które już rozdysponowaliśmy. Efekt jest taki, że te pożary, jak były tak są, może tylko trochę mniej. Wszystko zależy od tego, jaka będzie wiosna. Jeżeli wiosna przyjdzie szybko i trawa się zazieleni, a jeżeli na polu będzie jeszcze trochę mokro, to nie będzie tylu pożarów. Najgorszy okres, to jest śnieżna zima i taka przeciągająca się w czasie, to wtedy wiosną tych pozostałości jest bardzo dużo i wtedy ludzi korci, żeby to wypalić. Sporo pożarów lasu i łąk związanych jest też z dniami wolnymi w szkołach, w ferie i wakacje.”
Radny Jan Adamczuk: „Panie Komendancie, odnośnie tej straży pożarnej. Samochody macie, staracie się, finansowo też nieźle jest, ale trzeba myśleć, żeby lepsze miejsca na konkursach i zawodach zajmować. To jest też ważne i życzę wam tego.”
Komendant Straży Pożarnej Jarosław Trochimczyk: „Postaramy się, chociaż to w sporcie różnie bywa. Ja wolałbym, żebyśmy w statystyce pożarów byli na ostatnim miejscu.”
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 9-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego ( zał. nr …..5…, str ….92-93...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Radni uwag i pytań nie zgłosili do sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego zostało przez Radę Powiatu przyjęte.
Do punktu 10-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego ( zał. nr …4..…, str ….55-91...... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tym sprawozdaniu.
Radni więcej uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 11-go:
Przewodniczący Rady powiedział, że wszyscy radni otrzymali informację o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu ( zał. nr …6..…, str …..94-96..... ) i zapytał, czy radni mają pytania odnośnie informacji zawartych w tych materiałach.
Radni uwag i pytań nie zgłosili.
Przewodniczący Rady stwierdził, że informacja o stanie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego na terenie powiatu została przez Radę Powiatu przyjęta.
Do punktu 12-go:
12.1.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian w budżecie na 2013r.
Przewodniczący Rady Powiatu powiedział, że Komisje Rady zaopiniowały projekt uchwały pozytywnie i zapytał, czy będą pytania.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/169/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie zmian w budżecie na 2013 rok.
( strona ...16....)
12.2.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu hajnowskiego na lata 2013-2024.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/170/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie zmian do wieloletniej prognozy finansowej powiatu hajnowskiego na lata 2013-2024.
( strona ..17.....)
12.3.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/171/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Hajnówce
( strona ..18....)
12.4.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie założenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/172/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie założenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce
( strona ...19-20.....)
12.5.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie włączenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta jednogłośnie ( 17 głosów „za”).
Uchwała Nr XXII/173/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie włączenia Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Hajnówce do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce.
( strona ...21.....)
12.6.
W powyższym punkcie Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił Radzie projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2013r.
W związku z tym, że radni nie wnieśli uwag i pytań do przedstawionego projektu uchwały, Przewodniczący Rady Powiatu poddał projekt uchwały pod głosowanie. W głosowaniu uchwała została przyjęta większością głosów ( 16 głosów „za”), przy 1 głosie „wstrzymującym się” ( r. L.J.Michalak).
Uchwała Nr XXII/174/13
RADY POWIATU HAJNOWSKIEGO
z dnia 28 lutego 2013 r.
w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON w 2013r.
( strona ....22-23....)
Do punktu 13-go:
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Pierwsze pytanie dotyczyło sytuacji w SP ZOZ i myślę, że na to pytanie odpowie Przewodniczący Rady Społecznej SP ZOZ, ale jest też z nami dyrektor SP ZOZ, który udzieli szerszej informacji na ten temat.
Jeśli chodzi o konwent marszałków i to pytanie, które postawił radny Kulbacki, to wszyscy byśmy bardzo się cieszyli, gdyby ta kwota wynosiła 1,5 mld, ale niestety o takiej kwocie nawet nie możemy marzyć, nie może o niej nawet marzyć Województwo Podlaskie, bo środki przeznaczane na Województwo Podlaskie są zupełnie inne. Co prawda jest ich prawie o 100 mln zł więcej niż w ubiegłym roku, ale na pewno apetyty w województwie były nieco większe. W informacji, którą przekazała publicznie w mediach Pani Minister Bieńkowska, nie padła żadna kwota. Mówiono tylko o możliwości zarezerwowania środków na interwencje w tzw. obszarach specjalnych. Mam nadzieję, że będą to środki adekwatne do programu, który sami budujemy, programu prorozwojowego dla powiatu hajnowskiego, dla Regionu Puszczy Białowieskiej, który będzie sfinansowany z tych środków. Wystąpienie publiczne Pani Minister traktuję jako przyrzeczenie publiczne i mam nadzieję, że teraz już nikt nie przeszkodzi w realizacji tego przyrzeczenia. Zapytaliśmy Panią Minister wprost, czy nie ma zagrożeń ze strony przede wszystkim Ministra Finansów Publicznych, który może blokować pewne wydatki i odpowiedź brzmiała, że te środki są w bezpośredniej gestii Ministra Rozwoju Regionalnego. To by wskazywało na to, ze możemy liczyć na dodatkowe pieniądze dedykowane dla powiatu hajnowskiego, dla Regionu Puszczy Białowieskiej, z tym, że w tej chwili nie jesteśmy w stanie określić wysokości tych środków.
Jeżeli chodzi o odśnieżanie, to w strukturach powiatu hajnowskiego funkcjonuje Zarząd Dróg Powiatowych i ta jednostka jest odpowiedzialna za bezpośrednie utrzymanie naszych dróg i za utrzymanie zimowe dróg. Na pewno przy tego rodzaju warunkach atmosferycznych, które panowały tej zimy, tym bardziej chcę wyrazić wdzięczność wójtowi Gminy Czyże, który angażuje się również do odśnieżania dróg powiatowych. Liczylibyśmy na tego typu zachowania w każdej z naszych gmin. Nie zgadzałbym się tutaj jednak ze stwierdzeniem, że stan dróg powiatowych jest fatalny, bo jeśli tylko pozwala mi czas, to jadę do Białegostoku korzystając z dróg powiatowych; nawet wczoraj miałem okazję pewien odcinek przetestować i jak widać jestem na sesji, co znaczy, że droga była przejezdna. Zawsze chcielibyśmy, żeby drogi były czyste i bezpieczne. Ja mogę tutaj operować też przykładem ulicy miejskiej, przy której mieszkami, do której też mógłbym mieć zastrzeżenia co do poziomu jej odśnieżania, ale dojeżdżam do domu. Różne są standardy odśnieżania dróg wojewódzkich, dróg powiatowych i gminnych.”
Radny Jan Adamczuk: „ To jest wina kierowców, którzy tam odśnieżają. Ja nie mam sprzętu dobrego, jako gospodarz; już nie gospodarz, ale mam jeszcze parę traktorów, to bym zrobił to lepiej od nich.”
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Ale nie każdy ma parę traktorów. Myślę, że powinniśmy wchodzić w większą kooperację z poszczególnymi gminami, szczególnie tymi gminami, które mają swój sprzęt do utrzymania zimowego i kierownik Zarządu Dróg Powiatowych ma takie zalecenie, żeby taką współpracę nawiązać. Z jakim efektem, to zobaczymy już następnej zimy, bo ta już się kończy.”
Jeśli chodzi o liceum z oddziałami integracyjnymi, to proces tworzenia tego liceum zaczniemy od rozmowy z dyrektorami szkół, a szczególnie z dwoma dyrektorami szkół: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Nr 2, który z takim wnioskiem do Burmistrza wystąpił, a Burmistrz z tym wnioskiem wystąpił do Zarządu Powiatu. Ja już mówiłem o tym podczas dyskusji nad utworzeniem gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących, by przeprowadzić coś w rodzaju powiatowo – miejsko – gminnego okrągłego stołu, do czego nas zmusi wcześniej, czy później sytuacja demograficzna. Jeszcze we wrześniu 2013r. absolwentów gimnazjum będzie na poziomie tego roku, ale w roku następnym czeka nas kolejny spadek o ponad 100 uczniów. To są cyfry, które będą zmuszać wszystkich, którzy zajmują się zarządzaniem oświatą, do podejmowania radykalnych kroków. Z danych demograficznych wynika, że nie przybędzie uczniów także w szkołach powiatowych. Jest to problem, z którym musimy się zmierzyć. Nie potrafię teraz odpowiedzieć na pytanie, czy w marcu Rada Powiatu będzie gotowa do podjęcia takich decyzji. Myślę, że jest to możliwe. Ja wiem, że gonią tutaj terminy wynikające z prawa oświatowego, ale nie chciałbym tutaj wyprzedzać decyzji, bo to nie ja, ani Zarząd nie będziemy podejmować w tym zakresie decyzji.”
Radny wojewódzki Henryk Łukaszewicz: „ Argumenty naszej szkoły są takie same, jak argumenty Zarządu Powiatu. Innych argumentów nie ma. Dajmy wybór młodzieży. Jeżeli Państwo posługujecie się tymi argumentami przy tworzeniu gimnazjum przy LO Nr 1, to tutaj są te same argumenty, plus dodatkowy argument, kontynuacja nauki przez uczniów z klas integracyjnych. Nie rozumiem polityki oświatowej prowadzonej przez powiat.”
Radny Lech Jan Michalak: „ Pani radna pytała o drogi na terenie miasta. Na razie nie ma kto tego zrobić, bo panowie, którzy to robią, to są na chorobowym. W najbliższym czasie zostanie to zrobione.”
Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Otrzymaliśmy pismo od związków zawodowych pielęgniarek i położnych w Hajnówce, żeby Rada Społeczna zbadała prawidłowość podziału środków na wynagrodzenia. Oczywiście takich kompetencji Rada Społeczna SP ZOZ nie ma, natomiast poprosiłem Pana Dyrektora o przygotowanie takiej bardzo szczegółowej informacji i w najbliższym czasie takie spotkanie odbędziemy. Na bieżąco uzyskałem kilka ważnych informacji w sprawie wynagrodzeń. Średnia płaca pielęgniarek, a przypomnę, że moja małżonka również jest pielęgniarką, to jest kwota około 2000 zł netto. Ona jest z ponad 20 – letnim stażem. Oczywiście młode pielęgniarki mają w granicach około 1700 zł netto, natomiast te z większym stażem mają około 2300 zł netto. Pofatygowałem się, żeby dowiedzieć się jak to jest w innych szpitalach i chciałbym przekazać, że w Bielsku Podlaskim pielęgniarki zarabiają około 150 zł netto mniej niż w Hajnówce, w Mońkach troszkę mniej, w Siemiatyczach są problemy z wypłatą bieżącą. W Białymstoku, w PSK, pielęgniarka z 15-letnim stażem zarabia mniej.
Jeżeli chodzi o odśnieżanie, to ta zima jest w utrzymaniu dróg fatalna. Mieliśmy trzy ataki zimy i trzy roztopy, a więc na bieżąco łataliśmy dziury, ale na drugi dzień okazywało się, że to łatanie było niepotrzebne, bo śnieg przysypał. Czasami może nawet za szybko posypujemy solą, bo śnieg się topi a na drugi dzień śnieg zasypuje i tworzą się dziury międzyśniegowe i przejazd jest bardzo utrudniony. Gdyby ten sprzęt nasz był dużo lepszy, to na pewno sprawność w odśnieżaniu byłaby lepsza. Ja też jeżdżę nie tylko po Podlasiu, ale i dalej i naprawdę nie możemy się wstydzić, chociaż wiemy, że sytuacja jest bardzo trudna. Odnośnie tych dziur, to zwrócimy się do zarządu Dróg Wojewódzkich, gdyż na trasie Narewka do Hajnówki są nie dziury, ale dwie potężne wyrwy, który bardzo ciężko wyminąć, gdy z przeciwka jedzie samochód. Tych dziur jest sporo, ale będziemy je łatać.”
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „ Chcę Państwa poinformować i uspokoić, że szpital pracuje normalnie. Wszystkie parkingi są zapełnione samochodami z rejestracjami z powiatu hajnowskiego i spoza powiatu i województwa. Mamy do dyspozycji największy w województwie szpital powiatowy, szpital o największej kubaturze, 360 łóżek, największe zatrudnienie i największy budżet. To są informacje jawne, można sprawdzić na stronie NFZ i porównać z innymi szpitalami. Jeżeli jest to największy szpital i najwięcej ludzi tu pracuje, a pracuje ponad 600 osób, to ścierają się różne interesy różnych grup zawodowych. W naszym szpitalu znajduje się także 5 organizacji związkowych. I trzeba to wszystko pogodzić z rozwojem szpitala i trzeba na to wszystko zabezpieczyć pieniądze. Wspomnę, że w roku bieżącym przymierzamy się do bardzo potężnej inwestycji, którą chcemy sfinansować kredytem, bo nie ma innego źródła finansowania, środki unijne już się skończyły. Musimy tę inwestycję zrobić, bo w przeciwnym wypadku rehabilitacji neurologicznej nie będzie w szpitalu, NFZ z nami zerwie umowy. Jak ktoś był na naszej rehabilitacji, to tam widać, jak ciasno jest w salach pacjentów. Musimy zrobić przebudowę i ta przebudowa będzie kosztowała około 4 mln zł. Jeżeli chcemy, żeby szpital dalej funkcjonował na tym samym poziomie, to musimy te środki zabezpieczyć. Ja zawsze swój personel i Państwa informuję o różnych zagrożeniach, które płyną z zewnątrz. Obecnie rządzący preferują spółki prawa handlowego. To są nierówne możliwości funkcjonowania spółek i podmiotów publicznych. Oczywiście każda spółka nastawiona jest na zysk. Jeżeli informuję pracowników, wczoraj informowałem Radę Miasta i wielu uznało, że dyrektor straszy, a moim zadaniem jest informować, jak mówią przepisy prawa. A przepisy prawa mówią w ten sposób, że jeżeli jest strata finansowa za dany rok finansowy, to czy chcemy, czy nie chcemy, to tę stratę trzeba czymś pokryć. My na początku roku 2012r. planowaliśmy stratę na poziomie 2,5 mln zł. i w trakcie roku udało się nam wyjść na lekki zysk. Jeżeli chodzi o rok 2012 to nie ma już takiego zagrożenia. Jeżeli jest strata, to albo ZOZ, albo organ stanowiący, czyli powiat hajnowski musi tę stratę pokryć. Jeżeli strata nie zostanie pokryta, to trzeba przekształcić w spółkę prawa handlowego, tak mówi ustawa i to musi się stać w ciągu 6 miesięcy. Moim obowiązkiem jest mówienie o tym pracownikom i Wysokiej Radzie. Na początku tego roku znowu przedłożę Radzie Społecznej stratę, która wynosi 3 mln zł. Na rok 2013 planujemy stratę 3 mln zł. W moim odczuciu to jest duże ryzyko, dlatego, że jeżeli NFZ nie zapłaci nam za ponadlimity, to zwrócę się do Państwa o pokrycie tej straty. Jeżeli spotkamy się teraz z różnymi rozbieżnymi interesami różnych grup społecznych, to jawi się problem. Ponadto nierówne są kontrakty na poszczególnych oddziałach. Są oddziały, które mają po 8 mln zł, ale jest oddział, który ma 1 mln zł., bo w pierwszej kolejności NFZ płaci za świadczenie ratujące życie, za świadczenia na oddziałach zabiegowych, a dopiero na końcu za świadczenia na oddziałach zachowawczych. A przecież na każdym oddziale ludzie ciężko pracują. Jeżeli ja zaproponuję równo wszystkim, to jest protest tych oddziałów, które wypracowują dla szpitala 8 mln zł. Gdy proponuję, żeby wyróżnić w jakiś sposób te oddziały, które wypracowują 8 mln zł, to inni odzywają się, że trzeba płacić po równo. Związki zawodowe są po to, żeby dbać o interesy swoich członków, a jeżeli trafia się jeszcze szefowie tych organizacji, którzy mają duże ambicje, a czasami swoje ambicje przedkładają ponad dobro zakładu, to rodzą się konflikty. Ja pracuję już 11 lat i te konflikty cały czas były, często były wygaszane już w trakcie rozmów ze związkami zawodowymi i to działo się wszystko wewnątrz zakładu. W tym roku sytuacja jest trochę inna, dlatego, że ten konflikt wyszedł poza teren zakładu. Chcę wszystkich uspokoić, że pracujemy normalnie. W sumie mamy bardzo odpowiedzialną załogę i nie przewiduję, że ucierpią na tym pacjenci, to jest niemożliwe.”
Radny Jan Adamczuk: „Mam do Pana prośbę, Panie dyrektorze, bo jest problem z rehabilitacją. Wiadomo, że jest kolejka, ale kto to wymyślił, żeby zapisywać w kolejkę na 3 miesiące przed wizytą i potwierdzać swoją wizytę na dzień przed wizytą. Proszą, żeby dzwonić do godziny 9:00. Ja miałem taki przypadek, bo zapisałem się i dzień przed wizytą dzwoniłem i nikt nie podejmował słuchawki. Na drugi dzień zajechałem i okazało się, że nie jestem na liście. Proszę, żeby zrezygnować z tego potwierdzania telefonicznego, bo oni nie odbierają telefonów.”
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „Ja znam tę sprawę, że w rejestracji nie zawsze są odbierane telefony. Nasz szpital leczy rocznie około 12 tys. pacjentów, a w naszych poradniach udzielamy ponad 100 tys. porad. Mamy 30 poradni specjalistycznych. Żadnego takiego powiatu nie mamy, żeby było tyle poradni specjalistycznych. Są rzeczywiście problemy z dostępnością, z rejestracją i to też wynika z ostatnich dni. Jak to funkcjonuje? Jak przyjeżdżają autobusy z powiatu, to wszyscy stoją przed tymi okienkami. W tym momencie dzwonią telefony i jak panie odbierają, to ci, którzy czekają przed okienkiem, to denerwują się i mają za złe, że umawia się pacjentów przez telefon. Może Państwo podpowiecie, jak to sensownie zrobić. Musimy wszystko zrobić, żeby to usprawnić. Musimy wszystko zrobić, żeby odsetek tych niezadowolonych był jak najniższy. Obiecuję, że zajmę się tą sprawą.”
Radna Helena Sapieszko: „W tym roku i w przyszłym w jakich dziedzinach będziecie mogli przyjąć studentów?”
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „W każdej dziedzinie.”
Radny Mirosław Kulbacki: „Jak będzie wyglądała sytuacja szpitala po zaciągnięciu kredytu?”
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „Straty finansowej nie należy kojarzyć ze złą sytuacją płatniczą, bo to są dwie różne sprawy. Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej. Nie mamy żadnych zobowiązań, płacimy rachunki terminowo. Rok 2012 zamkniemy zyskiem. W roku 2013 zaproponuję Radzie Społecznej SP ZOZ stratę finansową, ale liczę na to, że NFZ w trakcie roku będzie nam płacił i że będziemy tę stratę zmniejszali. Tak zrobiliśmy w roku 2012. Około 3 mln zł, to jest całkowity koszt inwestycji i częściowo tę inwestycję sfinansujemy kredytem. Bank nie udzieli nam kredytu jeżeli nie będziemy mieli zdolności kredytowej. Na dzień dzisiejszy nie mamy również żadnych kredytów. Ten remont rehabilitacji musi być zrobiony.”
Radny Lech Jan Michalak: „ Ja Panie dyrektorze czegoś nie rozumiem. We wtorek na Komisji mieliśmy informację, że szpital ma zysk, nie duży, ale ma. Cały czas jest napór na to, żeby szpital sprywatyzować. W mieście się słyszy, że cały konflikt powstał na tym tle, że pielęgniarki dostały parę groszy, a lekarzom dano duże podwyżki. Chciałbym wiedzieć, jak jest naprawdę. Chciałbym też wiedzieć, jak wygląda sprawa kontraktów na ten rok, czy przyjęć będzie więcej, czy dużo mniej. ”
Dyrektor SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk: „SP ZOZ już nie podpisuje corocznie kontraktów, bo mamy umowy wieloletnie. Mamy umowy 5-letnie. Przychody są stałe na początku roku, natomiast koszty cały czas rosną i to nie tylko koszty płac. W tym roku NFZ częściowo zapłacił za te dodatkowe świadczenia. Nasze poradnie specjalistyczne mocno się rozwijają. I pomimo tego, ze są limity z NFZ, to mam ustalone z lekarzami, że oni przyjmują bez żadnych limitów. Moim zamiarem nie jest prywatyzacja SP ZOZ. To stałoby się wielkim nieszczęściem jeżeli SP ZOZ zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego. Gdyby szpital był zadłużony, to każdy z wierzycieli może wystąpić o upadłość.
Ja swoim pracownikom podwyższam stopniowo małymi krokami wynagrodzenie. My przeznaczyliśmy na wynagrodzenia pracownikom 1.700.000 zł. Lekarze w naszym szpitalu zarabiają na takim samym poziomie, jak w innych szpitalach, ale nasze pielęgniarki zarabiają więcej niż w innych szpitalach. Teraz lekarze nie dostali żadnych podwyżek, to są nieprawdziwe informacje, wyssane z palca.”
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „ Chcę powiedzieć, że finansowanie szpitala odbywa się poza budżetem powiatu i dopóki szpital nie będzie generował strat i nie zgłosi potrzeby pokrycia tych strat, to nie ma wpływu na nasz budżet i zobowiązania zaciągane przez szpital też nie mają wpływu na stopień zadłużenia powiatu. To są dwa odrębne budżety. Chciałbym powiedzieć jeszcze raz, że nie rozpowszechniajmy tego typu informacji, że szpital jest po cichu przygotowywany do prywatyzacji. Ani Zarząd Powiatu, ani ja osobiście, ani Rada Społeczna SP ZOZ nie rozpatrywaliśmy w tej chwili jakiejkolwiek możliwości prywatyzacji szpitala. Co nie znaczy, że nie może do takiej sytuacji dojść. Możemy do tego zostać zmuszeni. Jeżeli dyrektor o tym informuje, to proszę nie traktować tego, że on kogoś straszy, że jeśli podwyższy zarobki, to wpadnie w kłopoty, które spowodują prywatyzację. Ja mam wrażenie, że większość informacji, które tutaj powielamy, to czerpiemy je z forum Kuriera Porannego, a to chyba nie jest najlepsze źródło informacji.”
Do punktu 14-go:
Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „Chciałbym podziękować Panu Wicestaroście za objęcie szczególną troską stan dróg wojewódzkich. Dziękuję za uwagi i proszę, żeby Pan Wicestarosta objął także troską drogi powiatowe.”
Radny Stefan Sadowski: „ Chciałbym zapytać, czy już było coś zgłaszane z drogą w Dubinach o zapadających się studzienkach, czy coś tam będzie robione, bo jedzie się jak po tarce.”
Radny sejmiku województwa podlaskiego Mikołaj Janowski: „ Droga ma gwarancję i ja się boję, że przez wykonanie tej drogi hajnowska pewna firma może zbankrutować, bo kanalizację robiła hajnowska firma i tego bardzo się boję.”
Wicestarosta Hajnowski Andrzej Skiepko: „Ja nie miałem do Pana szczypty jakiejś uszczypliwości. Powiedziałem, że sam zadzwonię do Zarządu Dróg Wojewódzkich, żeby te dziury zlikwidować.”
Radny sejmiku województwa podlaskiego Henryk Łukaszewicz: „Mam wniosek do przemyślenia dla Pana Burmistrza i Pana Starosty, bo wiadomo, że coraz mniej jest uczniów i zarówno jeden, jak i drugi samorząd poszukują sposobu cięć kosztów stałych. Może dobrym sposobem na ten problem będzie, gdy wszystkie szkoły miejskie i powiatowe będzie prowadził jeden samorząd. Wtedy będzie można ominąć przetasowania uczniów między szkołami. Nie byłoby wówczas takich głupich sytuacji, jak teraz, że przeciąga się uczniów między jednym samorządem a drugim. Pan Burmistrz zwrócił się już do wszystkich dyrektorów szkół o przeanalizowanie wszystkich kosztów obsługi, czyli sprzątaczek, woźnych i kucharek i wysłanie zapytań do firm zewnętrznych o koszt tych usług w firmach zewnętrznych.”
Starosta Hajnowski Włodzimierz Pietroczuk: „Mówiąc o powiatowo – miejskim stole oświatowym miałem dokładnie to na myśli, żebyśmy usiedli i wspólnie porozmawiali na temat reorganizacji oświaty przede wszystkim w mieście Hajnówka. To, że trwa takie przeciąganie, to przecież Wasz wniosek o utworzenie Liceum z Oddziałami Integracyjnymi też polega na tym, że próbujemy przeciągać tych uczniów w drugą stronę. Chciałbym tutaj radnym powiatu hajnowskiego powiedzieć, że utworzenie gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących wcale nie znaczy, że powiat uzyska jakieś profity finansowe, bo wystarczy, że liczba uczniów zmniejszy się w gimnazjum z DNJB a już utracimy dodatek za naukę języka mniejszości. A jeśli się okaże, że do tego gimnazjum nie nabierzemy 25 uczniów, a nabierzemy ich 15, to co wtedy zrobimy. Dając uczniom szansę wyboru gimnazjum wcale nie dajemy sobie szansy na poprawę sytuacji finansowej, bo może się okazać, że powiat wcale na tym nie zyska. Właśnie dlatego powinniśmy usiąść i porozmawiać o tym, jak wykorzystać tę bazę materialną, która jest w szkołach, bo powierzchnie mamy duże, a dzieci coraz mniej; nauczycieli mamy dużo, a dzieci coraz mniej. To są nasze główne problemy. Dla mnie jest obojętne kto będzie prowadził szkoły, ale jak zaczniemy o tym dyskutować, to pewnie będą na ten temat różne zdania. Ważne, żeby te szkoły funkcjonowały dobrze i dobrze kształciły nasze dzieci i wnuki.”
Przewodniczący Rady przekazał radnym zaproszenie na koncerty organizowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w dniach 13-19 maja 2013r.
Do punktu 15-go:
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Rady Powiatu zamknął obrady XXII sesji Rady Powiatu Hajnowskiego dziękując radnym i gościom za aktywny udział w sesji.
Protokołowała
Violetta Miniuk
Przewodniczył
Przewodniczący Rady Powiatu
Mikołaj Michaluk
Metryka strony