Wniosek OA.1431.14.2024
Wniosek
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) zwracam się z prośbą o udostępnienie informacji w następującym zakresie:
Jesteśmy międzynarodowym producentem, specjalizującym się m.in. w przydomowych oczyszczalniach ścieków. W kontekście nowelizacji Ustawy o utrzymaniu porządku w gminach, zauważyliśmy wzmożone kontrole mieszkańców ze strony gmin, dotyczące wywozu nieczystości płynnych ze zbiorników bezodpływowych (szamb). Ta sytuacja oraz fakt, iż w Polsce istnieje ponad 2 miliony takich zbiorników spowodowała pojawienie się na rynku zestawów do przerobienia/modernizacji istniejących szamb na biologiczne oczyszczalnie przydomowe.
Jako producent, również zainteresowani byliśmy wprowadzeniem tego typu rozwiązań na rynek, ale najpierw postanowiliśmy sprawdzić, czy jest to możliwe zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce. W związku z tym zwróciliśmy się z wnioskiem o interpretację tej kwestii do Instytutu Techniki Budowlanej-jedynej w Polsce jednostki, certyfikującej przydomowe oczyszczalnie ścieków pod kątem zgodności z normą zharmonizowaną PN-EN;12566-3+A2:2013 oraz uzyskaniem zgody na znakowanie produktów znakiem CE.
Z opinii jasno wynika, że zgodnie z wymaganiami normy dotyczącej przydomowych biologicznych oczszczalni ścieków do 50RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców), a więc PN-EN:12566-3+A2:2013, nie ma możliwości wykorzystania istniejących, gotowych zbiorników bezodpływowych jako korpus przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków ze względu na jego pierwotne przeznaczenie i żadne dodawane elementy w tym również moduły/dostawki biologiczne tego nie zmienią.
Nie ma również możliwości przebadania pojedynczych elementów technologii oczyszczalni takich jak: dmuchawa, dyfuzor, orurowanie, sterownik, pompa bez zbiornika, gdyż każda przydomowa oczyszczalnia musi być przebadana w jednostce jako całość.
Tak więc każda oczyszczalnia zgodna z normą PN-EN:12566-3+A2:2013 (co łączy się z oznakowaniem CE i wystawieniem przez producenta Deklaracji Właściwości Użytkowych) musi posiadać przetestowany zbiornik o wyspecyfikowanych parametrach, wymiarach oraz wyposażona w konkretne wyposażenie, a dalej jako całość przebadana w notyfikowanym laboratorium.
Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN:12566-3+A2:2013 każda przydomowa oczyszczalnia ścieków, przed jej oddaniem do użytku musi jako całość przejść komplet badań w jednostce notyfikowanej pod kątem:
wytrzymałości, skuteczności oczyszczania, wodoszczelności,
- trwałości,
- badań ogniowych.
Bez tych badań biologiczna oczyszczalnia nie może być oznakowany europejskim certyfikatem CE oraz być sprzedawany na podstawie Deklaracji Właściwości Użytkowej zgodnie z wyżej wymienioną normą.
W związku z powyższymi informacjami i załączonym pismem, prosimy o niezwłoczną odpowiedź na poniższe pytania.
- Jakie jest stanowisko Starostwa Powiatowego w sprawie akceptacji zgłoszeń budowlanych, które będą dotyczyły adaptowania istniejących zbiorników bezodpływowych do oczyszczalni przydomowych?
- Jeżeli Starostwo Powiatowe dopuszcza możliwość akceptacji zgłoszeń o jakich mowa w pkt 1, prosimy o informację jakich dokumentów będziecie Państwo wymagać biorąc pod uwagę, że zgodnie z opinią ITB nie istnieje prawna możliwość wystawienia Deklaracji Właściwości Użytkowych zgodnie z normą PN-EN: 12566- 3+A2:2013, a norma ta jest normą zharmonizowaną dla takich systemów?
- Jeżeli Starostwo Powiatowe dopuszcza możliwość akceptacji zgłoszeń o jakich mowa w pkt 1, prosimy o informację, na jakiej podstawie prawnej będzie to akceptowane.
Z góry dziękujemy za odpowiedzi na powyższe pytania w terminie przewidzianym w Kodeksie Postępowania Administracyjnego.
Odpowiedź prosimy udzielić w formie elektronicznej, poprzez odpowiedź na poniższego maila.
Załącznik- opinia ITB
PRZEKAZANIE INFORMACJI:
- w formie elektronicznej
FORMA PRZEKAZANIA INFORMACJI: *
□ Przesłanie informacji pocztą elektroniczną pod adres kingspan.starostwa@gmail.com
Odpowiedź z dnia 28 lutego 2024 r.
W odpowiedzi na wniosek z dnia 21 lutego 2024 r. o udostępnienie informacji publicznej na podstawie art. 12 i 13 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022r., poz. 902) dotyczący stanowiska Starostwa Powiatowego w Hajnówce w sprawie akceptacji zgłoszeń budowlanych, które będą dotyczyły adoptowania istniejących zbiorników bezodpływowych do oczyszczalni przydomowych, informacji jakich dokumentów w przypadku akceptacji będzie wymagał organ oraz podstawy prawnej na podstawie jakiej będzie akceptowane takież zgłoszenie poniżej wyjaśniam, iż:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 poz. 682 ze zmianami), budowa oczyszczalni ścieków o wydajność do 7,50 m 3 na dobę wymaga zgłoszenia do właściwego organu architektoniczno-budowlanego.
Do zgłoszenia należy dołączyć między innymi certyfikaty, aprobaty techniczne dopuszczające wskazaną projektowaną oczyszczalnię ścieków do zastosowania oraz przyjęte skutecznie zgłoszenie wodnoprawne bądź pozwolenie wodnoprawne.
W związku z powyższym, jeżeli inwestor do zgłoszenia zamiaru przystąpienia do budowy oczyszczalni ścieków dołączyłby w/w dokumenty potwierdzające możliwość techniczną potwierdzoną oczywiście odpowiednimi certyfikatami oraz aprobatami technicznymi wykorzystania istniejącego szczelnego zbiornika na nieczystości ciekłe przy realizacji oczyszczalni ścieków tutejszy Wydział Budownictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Hajnówce po analizie załączonych do zgłoszenia załączników rozważy przyjęcie zgłoszenia w/w robót budowlanych.
Metryka strony